MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 7 APRIL 1937 DE LANDBOUWCRISISSTEUN ONTSLAG VAN BURGEMEESTER PONT DE „KIPPENPOT" BLIJFT VOORTBESTAAN DOODELIJK ONGELUK BIJ VOORBURG GEMEENTEFINANCIEN IN DE DEPRESSIE-PERIODE DE INTERNATIONALE SUIKERCONFERENTIE BOND VAN CHR. LEESZALEN Binnenland Bezwaren van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel Bet hoofdbestuur van de Nederlandsche Maatschappij van Nijverheid en Handel iheeft een schrijven aan den Minister raad gezonden met betrekking op het tot dusver toegepaste systeem van landbouw- crisissteun en de financiering van den steun via het landbouwcrisisfonds, welk stelsel ook in het nieuwe ordeningsplan in feite vrijwel onveranderd gehandhaafd blijft. Het hoofdbestuur meent met betrekking tot de positie van het landbouwcrisisfonds, dat de uitgaven van het fonds ten behoeve van steun aan dc onderdeden van land- en tuinbouw in hoofdzaak slechts gedekt kun nen worden uit de overschotten, welke de monopolicheffinp op granen, de steunrege ling voor den inheemchen tarwebouw en de heffing op suiker opleveren. Nu oe buitenlandsche tarwe prijs den richtprijs voor den binnenlandsche tarwe- verbouwer benadert en met de monopolie- heffing de prijs van de ingevoerde tarwe reeds belangrijk over dien richtprijs heen- komt wat ook voor andere granen ongeveer geldt (de toeslagen voor hier te lande ver bouwde rogge en gerst zijn reeos geheel ver vallen) kan een langer handhaven, door mid del van een monopolieheffing, van de graan prijzen hier te lande op een peil, dat een voor den binnenlandschen verbouwer redelijk ge achte belooning overtreft, naar de meening van het hoofdbestuur geen aanbeveling meer verdienen. Mochten de graanprijzen op de wereld markt nog verder oploopcn, dan zouden de bezwaren van een kunstmatig verhoogd prijsniveau zich in nog sterker mate dan thans doen gelden, en zouden de heffingen zeker niet gehandhaafd kunnen blijven en daarmede deze bron van inkomsten voor het landbouwcrisisfonds moeten vervallen. Het hoofdbestuur meent dan ook, dat er alle aanleiding is om thans, nu een zoo belangrijke opleving op de wereldmarkt voor akkerbouwproduc ten is ingetreden, de monopolieheffin- gen op granen (en veevoeder) dadelijk te verlagen tot zoodanig peil, als overeenkomt met de nog bestaande marge tusschen den binnenlandschen richtprijs en de prijs op de wereldmarkt en overigens die heffingen zoo spoedig mogelijk geheel af te schaffen. Daarmede dient gepaard te gaan een wijziging van de steunregeling voor den tarwebouw in dier voege, dat de hier te lande verbruikte tarwe en de producten daarvan, met name het brood, niet. zwaarder belast worden dan nog strikt noodig is om den inheemschen tarwe-verbouwer een rede lijke opbrengst voor zijn product te ver- EGksrGH Van de totaio lasten, thans ingevolge mo- sojxdieheffiing en tarwesteun op het brood drukkende, welke becijferd kunnen worden op ruim 2t/i ct per broodje van 8 ons. zou Idan tenminste 1% cent. per broodje kunnen vervallen. De afschaffing van den accijns op het brood zou ook geheel vallen in de lijn der alg.emeeno regeeringspolitiek om mede ter voorkoming van ongewenschte loonstijging de kosten van levensonder houd zoo laag mogelijk te houden. Een tijd van stijgende prijzen, als zich nu voordoet, biedt zoo schrijft het hoofd bestuur ten slotte bij uitstek de gelegen heid om tot een ander, meer in de gewijzig de verhoudingen passend stelsel over te Men zal er voor moeten waken dat niet 'als tijdelijk bedoelde maatregelen een steeds meer permanent karakter verkrijgen en vooral zich ernstig moeten beraden over de vraag of de overheid ook voortaan wel alle 'agrarische bedrijven een zekere opbrengst voor hun product kan en mag garandeecen 'en daarmede kunstmatig in het leven hou den bedrijven die in het kader van gewij zigd marktverhoudingen den economischen 'grond van hun bestaan waarschijnlijk voor immer hebben verloren. Het hoofdbestuur ziet hier hepaald een gevaar, dat het landbouwcrisisfonds, welks kosten van bohecr en uitvoering thans voor •personeel en materieel tezamen al op ruim f 12 millioen per jaar worden geraamd, een doel op zichzelf wordt, waaraan de volks huishouding wordt onderworpen, een gevaar, dat de nieuw ontworpen regeling nog dreigt te versterken. Het acht dan ook het oogenblik gekomen, óm, nu de bezwaren van de financiering van den steun, zooals die tot dusver werd toegepast, steeds sterker naar voren komen en de doelmatigheid van deze methode van steun, die permanent dreigt te worden, op zijn minst betwijfeld moet worden, over te gaan tot een meer beperkt stelsel van steun en tevens van hervorming van bepaalde agrarische bedrijfstakken, wier afzetspositie naar zich laat aanzien, blijvend anders dan vroeger zal worden. GRAANHEFFINGEN VERLAAGD Men deelt ons van bevoegde zijde mede, dat in verband met de stij ging der wereldmarktprijzen voor granen met ingang van Maandag 5 April 1937 het invoerprijsver- schil voor de hieronder genoemde granen zal ivorden verlaagd met de daarachter genoemde bedragen. Tarwe 1.per 100 kg. Haver 1.— per 100 kg. Gerst 0.50 per 100 kg. Rogge - 0.50 per 100 kg. Maïs 0.50 per 100 kg. De daarvoor in aanmerking komende ove rige invoerprijsverschillen en restitutie bedragen zullen met gelijken datum dien overeenkomstig worden gewijzigd. In verband met bovenstaande verlaging der invoerprijsverschillen voor granen zal de toeslag op den uitvoer van kip peneieren met een bedrag van f 0.10 por 100 stuks worden ver laagd en van eendeneieren met een bedrag van f 0.07 per 100 stuks. De bonificatie op tarwebloem wordt met ingang van denzelfden datum gebracht op f 1.60 per- 100 kg. Met ingang van 4 April Naar wij vernemen, is bij K. B. van 3 April, met ingang van 4 April, eervol ontslag verleend aan den burgemeester van Hille- gom, mr D. F. Pont. Uj) 31 Maart had de minister van Binnen landsche Zaken reeds, via den loco-commis saris der Koningin in Zuid-Holland, den heer Pont uitgenoodigd om vóór 10 April a.s. zijn ontslag-aanvrage in te dienen. Hot ontslag van Mr. Pont als burgemees ter der gemeente Hillegom is wel met snel treinvaart gekomen. De heer Pont is er zelf van geschrokken en is natuurlijk ook ver ontwaardigd. Hij dacht, dat hij onderga schikt kon zijn aan den leider der N.S.B. en tevens vertegenwoordiger van het hoogste gezag in ons land. Maar daarover denkt de Regeering anders. Die moet er op kunnen rekenen, dat de burgemeester voor alles en tegenover ieder burger of groep buigt voor het gezag. Zooals minister de Wilde on langs in de Eerste Kamer zei: Het kan zich echter voordoen, dat zulk een functionaris staat voor een collisio officiorum (tegenstrijdigheid van aan- vaarde plichten). Zal hij het wettig ge, zag gehoorzamen, of den leider, of iemand anders, die geen verantwoorde lijkheid heeft tegenover de Staten-Genc- raal? Dan staat het voor mij niet vast, dat hij bij zulk een collisio officiorum kiest voor de regeering en tegen dien man, ik noem nu geen naam. Men ge voelt vanzelf, dat zoo iemand geen bur gemeester zijn moet. Dat het de Regeering hiermee ernst was, bewijst het ontslag op korte termijn aan burgemeester Pont. Deze vindt het onbe hoorlijk, dat hij pas op 2 April van den waarnemenden Commissaris der Koningin namens den Minister van Binnenlandsche Zaken een uitnoodiging kreeg om voor 10 April a.s. zijn ontslag als burgemeester tn te dienen en dat hij nu Zaterdag 1.1. plotse ling voor de keuze gesteld werd op staande voet ontslag te vragen of ongevraagd te krijgen. Hij kan nu zelfs niet eens „af scheid" van de raad nemen. Wij vermoeden zoo, dat de publicatie in Volk en Vaderland daaraan niet vreemd zal zijn; nu de heer Pont openlijk liet verkondigen, dat hij lid en vertrou wensman der N.S.B. is moest de Regeering onmiddellijk en even openlijk ingrijpen. Ware die publicatie verdaagd tot n& 10 April, dan zou er natuurlijk voor die tijd niets gebeurd zijn. Nu kon zoo is onze indruk daarop niet gewacht wordeli. Dat de heer Pont reeds een spoedeischende raadsvergadering tegen heden had uitge schreven, wijst er op, dat hij daar een ver klaring wilde afleggen. Dit achtte de Re. geering blijkbaar onjuist Vandaar de haast. De N.S.B. heeft nu een martelaar. Maar de Regeering gaat zonder omzien haar weg. Bezoek van H.M. de Koningin aan het terrein van de wereld j amboree 's GRAVENHAGE, 3 April. H.M. de Ko ningin heeft zioh hedenochtend met klein gevolg per auto van het Huis ten Bosch naar het terrein bij Vogelenzang begeven, waar de wereldjamboree zal worden gehou den. Daar was aanwezig de gepensioneerd Gen.-majoor van het Indisch leger Behrends, plaatsvervangend voorzitter van het bestuur van de wereldjamboree, die H.M. over het uitgestrekte terrein heeft rondgeleid en haar inlichtingen heeft verstrekt, over de plaatsen, waar de verschillende kampen zullen wor den ingericht. De rondwandeling duurde ruim een uur. DE PAARDENWET.1918 Antwoord op vragen van den beer Chr, v. d. Heuvel Van ongerustheid is niets gebleken zegt de Minister Op vragen van den heer Van den Heu vel betreffende de uitvoering van de Paar- denwet-1918 heeft de Minister van Land bouw geantwoord: Van ongerustheid in de kringen van de hengstenhouders en paardenfokkers met betrekking tot de wijze, waarop ten aan zien van hun belangen wordt gehandeld door de rijkscommissie voor keuring van de dekhengsten is den minister tot heden niets gebleken. Volgens de desbetreffende bepalingen heb ben de rijkskeuringscommissiën, voor zoo ver dit kan geschieden, te letten op de af stamming, overervende eigenschappen, ka raktereigenschappen en verrichtingen der voorgebrachte hengsten, terwijl het vee- artsenijkundig onderzoek, dat aan iedere goedkeuring moet voorafgaan, bestaat uit een onderzoek naar den algemeenen ge zondheidstoestand en het bestaan van mo gelijke gebreken aan ademhalingswerktui gen, oogen, geslachtsdeelen, beenen en hoeven. In het rapport van den veeartsenijlcundige of de veeartsenijkundigen aan de commissie kunnen inderdaad punten voorkomen, die bij de vrije afweging van goede en minder goede eigenschappen de balans naar de eene of andere zijde kunnen doen door slaan. Een keuring door een commissie, die al leen het exterieur (bouw, stand en gangen) in aanmerking zou nemen en, voor zoover daartoe mogelijkheid bestaat, niet zou letten op de overige punten in art. 31 van den bovengenoemden algemeenen maatregel van bestuur, zou niet op de voorgeschreven wijze zijn verricht. Een juiste uitvoering der Paardenwet i» zoowel noodig als gewenscht- Op een juiste en nauwkeurige uitvoering der Paardenwet heeft ieder belanghebbende aanspraak, vooral ook daar de waarde der hengsten door niet-goedkeuring een aanzien lijke vermindering kan ondergaan. Zoo spoedig het den minister zou blijken, dat de keuringen niet overeenkomstig de bedoeling der wet zonden hebben plaats gehad, zou- hii zich verplicht gevoelen te bevorderen, dat zulks zich niet herhaalde. Minister Deckers beantwoordt vragen van den heer v. d. Sluis Voor 1937 6V2 ton steun voor fokkers uitgetrokken Op vragen van den heer van der Sluis betreffende de zgn. kippenpot heeft de Mi nister van Landbouw geantwoord: Het is den Minister niet mogelijk de vraag of de zg. „kippenpot" is samengesteld uit de heffingen op eieren bij den uitvoer naar Duitschland en de ingehouden restituties bij uitvoer, bevestigend te antwoorden. De heer van der Sluis had voorts ge vraagd of de minister bereid is een opgave te verstrekken, waarin van week tot week de bedragen worden gespecificeerd met ver melding van de iedere week naar Duitsch land uitgevoerde eieren, de opgelegde hef fingen en de ingehouden restituties, een en ander sedert met de vorming van de „kip penpot" een begin werd gemaakt. De Minis ter antwoordt daarop, tot zijn leedwezen is het den Minister niet mogelijk, de gevraag de opgave te verstrekken. Hij is echter be reid ieder lid der Staten-Generaal inzage Ie geven van do boekhouding der Nederland sche Centrale voor eieren en pluimvee, voor zoover deze op deze aangelegenheid betrek king heeft. De Minister moge voorts nog opmerken, dat iorieren Maandag-en Donderdagavond, per circulaire aan de exporteurs wordt mede gedeeld, welke heffingen of toeslagen zullen golden voor de naar Duitschland van Dins dag tot en met Donderdag, resp. van Vrijdag tot en met Maandag, uit te voeren eieren. Deze cijfers worden door de bladen over genomen, zoodat hij van meening is ten deze naar de courantenberichten te mogen verwijzen. Desveriangd is de Minister echter bereid, afschriften van de bedoelde circu laires over te leggen. De beschikkingen, waarhij de restitutie bedragen worden vastgesteld, worden steeds in de Nederlandsche Staatscourant gepubli ceerd. De ingehouden restituties stemmen van den aanvang der inhouding af met deze bedragen overeen. In het tijdvak van November 1933 tot •Tanuari 1934 zijn de restitutiebedragen vol ledig uitgekeerd. In dat tijdvak zijn geen restituties ingehouden. In 1936 is in totaal aan fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven uitgekeerd een bedrag van f335.112.86, voor 1937 is voor deze steunverleening uitgetrokken een bedrag van f 650.000. De Minister is van meening, dat deze be dragen. zij het vertraagd, terugkomen, zoo dat zij tenslotte toch weder in de „kippen pot" vloeien, waardoor slechts van tijdelijke vermindering kan worden gesproken. De opbrengst der heffingen, welke worden geheven bij den uitvoer van eieren naar Duitsohland, alsmede de ingehouden resti tuties zijn practisch geheel noodig om de „Unterschiedsbetrage". welke aan Duitsch land verschuldigd zijn, te betalen. Voor den invoer van kippeneieren in Duitsehland zijn „Uebernahmescheine" noodig. Deze worden slechts afgegeven tegen betaling van een telkens opnieuw door Duitschland vast te stellen „Unterschiedsbetrag". Tot voor kort bedroeg dit bedrag 40 R.M. per 100 kg., het geen neerkomt op 1.75 cent per ei. sedert 21 Maart 1037 bedraagt het 50 R.M. per 100 kg. De vereffening der „Unterscheidsbetrage" geschiedt door extra leveranties van eierefi. De Minister staat nog steeds op het stand punt, dat aanwending van de „kippenpot" tenbate van pluimveehouderij en pluimvee houders, wenschelijk is. INSTALLATIE PRINS BERNHARD In de Raad van State Op Donderdag 8 April Naar wü vernemen, zal op Don derdag 8 dezer de Raad van State bijeenkomen in buitengewone ver gadering. Dan zal Prins Bernhard, wien, zooals men zich zal herinneren, ln het college zitting is verleend, als zoodanig worden geïnstalleerd. H.M. de Koningin zal Prins Bernhard persoonlijk installeeren Naar wij nog vernemen, zal de in stallatie van Prins Betrnhard tot lid van den Raad van State, door H.M. de Koningin persoonlijk geschieden. Onder een hijschkraan gereden Eén doode een zwaargewonde Voorburg, 5 April. In de afgeloopen nacht is op de nieu we Rijksweg een ernstig ongeval ge beurd, waarbij één persoon gedood, en een ander zwaar gewond werd. Omstreeks 1 nur werd de Voorburgsche politie medegedeeld dat op het gedeelte NootdorpVoorburg van de Rijksweg een auto onder een hijschkraan was gereden waarbij twee personen waren gewond. On middellijk is de politie met Dr. V., uit Voorburg naar de plaats van hot ongeval vertrokken. Bij aankomst bleek dat één persoon, de 39-jarige C. H. B. uit Wassenaar dood in de auto zat. De voorruit van de auto bleek door zijn hoofd te zijn gedrongen. Naast de auto lag de 19-jarige B. B., eveneens uit Wassenaar, die de bestuurder bleek te zijn geweest. De jongeman, die over hevige pij nen klaagde, is, nadat Dr. V. eerste hulp had verleend per ziekenauto naar de St. Antoniushoeve te Voorburg vervoerd, waar heen la-ter ook het stoffelijk overschot van de andere persoon is overgebracht. De auto werd zwaar beschadigd. De poli tie te Nootdorp, die door de Voorburgsche politie was gewaarschuwd stelt een onder zoek in naar de oorzaak van dit vreeselijk ongeluk. Geleidelijk ongunstiger wordende toestand Sterke daling der beschikbare reserves In oen dezer dagen versohenen publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordien eienige belangwekkende gegevens verstrekt over de gemoentefiinianciën in de afgeloopen zeven jaar. Hieruit blijkt, dat de inkomsten van den gewonen dienst voor a-ll-e gemeenten te za- men volgens de primitieve begrootingen van 1929 tot 1936 zijn gestgen van ƒ602 millioen tot ƒ776 miüioen, de uitgaven van ƒ601 millioen tot ƒ779 millioen. Het bedrag der schulden is in hetzelfde tijdvak gestegen van ƒ2.122 millioen ol 2.534 milliioen. De kapitaalsuitgaven daal den van ƒ301 millioen over 1930 tot 1/1 millioen over 1934. Grootendeeis weirden dezo uitgaven gedekt door geldleeningen. Toestand geleidelijk ongunstiger Dat de financieele toestand geleidelijk on gunstiger is gewordlen blijkt onder meer hieruit, dat de rekeningen over 1929 en 923 gemeenten nog een batig slot van den gz- wonen diienst opleverden tot een totaal bedrag van 37 millioen, terwijl over 1934 dit nog slechts het gevai was met 811 ge meenten tot een totaal bedrag van ƒ14 mil lioen. f In verhand hiermede steeg het aantal ge meenten met een niad-eelig slot der rekening van 155 oveir 1929 tot 200 over 1934 en het bedrag dtier sloten van 1.6 millioen tot 9 millioen. Als gevolg van do door do gemeentebestu ren getroffen maatregelen lot verlaging van de uitgaven en de sinds 1933 geldende rege ling der rijksbijdragen in de werkloosheids lasten is de financieele toestaintd over vol gende jaren iets verbeterd. Over 1935 lever den de aldus gezuiverde rekeningen van 637 gemeenten een nadeelig slot op van in totaal ƒ37 millioen en 407 gemeenten eeu voortüeolig slot van in totaal 2 milliioen. Do beschikbare reserves van, all-e ge meenten te zamen daalden van ƒ87 mil-l-ioen op 31 December 1931 tot ƒ38 millioen op 31 December 1935. Rendabele en niet rendabele schulden Dat de verhoudingscijfers van de groep van do grootste gemeenten in dien regel het hoogst zijn en kleiner worden naar gelang zij betrekking hebben op de groepen van kleinere gemeenten, blijkt onder meer dui delijk uit het bedirag van de schuldien. per hoofd der bevolking op 1 Jamiuari 1936, welk cijfer voor de groep van gemeenten boven 100.000 inwoners 603 en voor de groep van minder dan 2001 inwaniers 50 beliep, ter wijl voor alle gemaentien tezamen gemid deld ƒ299 gevonden wordt. In het totale bedrag van de schulden op 1 Januari 1936 ad 2.534 millioen is 607 mil lioen begrepen aan rijksvoorsohotten voor womingbouw, uitvoering Laindarbeidenswet, enz. 1.556 millioen van eerstgenoemd bedrag (61 pet.) kan geaoht worden geldelijk ren dabel te zijn, zoodat 978 millioen (39 pet.) geldelijk niet rendabel moet gerekend wor den. In deze bedragen is niet begrepen het, be drag van de dioor de gemeenten gewaar borgde leeningen. Dit bedrag beliep op 1 Jamuari 1936 in totaal voor alle gemeenten tezamen ƒ120 millioen. Rente en aflossing Nauw in verband met den schuldenlast staan ook de verschuldigde bedragen voor rente en aflossing op de sohulden. Voor 1936 is in de gemeentcbegrooting geraamd voor alle gemeenten tezamen wegens rente ƒ104 millioen en wegens aflossing ƒ79 mil lioen. Hiervain komt all,-en al voor de groep der grootste gemeenten respectievelijk 55 millioen en 40 millioen, ruim de helft uit makende van liet totale bedirag voor alle gemeenten tezaanen. Werkloosheidslasten In het totale bedrag van 142 millioen. dat door de gezamenlijke gemeenten over 1935 wei'd uitgegeven aam werkloosheidslas ten met inbegrip van de buitengewone bij dragen aan de .werkloozcnkassen, werd door het rijk bijgedragen tot een bedrag va/11, ƒ99 millioen (70 zoodat 43 millioen (30 d-oor de gemeenten zelf werd gedekt Van laatstgenoemd vertioudlingscijfer werd het laagste cijfer aangetroffen voor de groep ge meenten van 50.001100.000 inwoners (26 en het hoogste cijfer voor de groep gemeen ten van minder doin 2001 inwoners (41 DE RAMP MET DE „JONGE JACOBUS" INSLAAN VAN VOORLUIK DE OORZAAK Plichtsbetrachting van de bemanning De Raad voor de Sdheepv, heeft Vrijdag een onderzoek ingesteld naar de oorzsiak van het in hevigen storm, bij de Port-ugeesche kust, op 27 Jan. 1.1. vergaan van het ruim 17.000 ton metende vrachtschip „Jonge Jacobus", bij welke ramp de geheele uit 22 personen bestaande bemanning, van wie 11 Nederlan ders, is omgekomen. Bij de opening der zitting herdacht de voorzitter, Prof. Mr. B. M. Taverne, terwijl allen- zich van hun plaatsen verhieven, in 'n korte rede de mannen, die hun zeemansgraf gevonden. In de/ae zaak was opgeroepen de heer J. G. J. M. Me'kes, inspecteur van den teohnischen dienst van Wa.mbersic Zoon te Rotterdam, welke vennootsolrap de directie over de „Jonge Jacobus" gevoerd heeft. Op een vraag van den voorzitter of het den heer M. 'bekend is, dat de kapitein van de „Jonge. Jacobus" tegenover den loods ver klaard zou hebben, dat hij tegen de reis op zag, antwoordde de heer M. ontkennend. Wel voelde de machinist zich voor hot vertrek niet goed, in verband waarmede de heer M. hem had aangeboden, zelf zijn plaats op do- ze reis in te nemen. Dit aanbod is echter niet aanvaard. De inspecteur-generaal voorde scheepvaart de heer P. van 't Ilaaff, zeide, dat naar zijn oordeel de geheele bemanning van de „Jon ge .Tacobus" tot heit laatste oogenblik haar plicht heeft, gedaan. Naar wel uit de tele grammen is gebleken, staat wel vast, dat liet inslaan van het voorluik de onmiddel lijke oorzaak van de ramp is geweest. Toen het schip vertrok, was het in z-eewaardigen staat, in Mei 1936 had het zijn laatste inspec tie ondergaan. Mede is spreker op grond van de gegevens daaromtrent van oordeel, dat liet schip niet overladen is geweest. De Raad zal later uitspraak doen. Welke landen vertegenwoordigd zijn De fouten van het Chadbourneplan vermeden In de Locarnozaal van het Engelsche Mi nisterie van Buitenlandsche Zaken te Londen zijn heden de besprekingen aangevangen tusschen die ianden der wereld welke bij een regeling van het uiterst moeilijk en ge compliceerde suikervraagstuk het grootste belang heblien. De moeilijkheden rondom het zoele product dateeren niet van gister of eergister, doch zijn reeds jaren acuut. De kiem word gelegd 111 dn na oorlogsjaren toen tal van landern Engeland voorop, ten koste van enonne uitgaven en met behulp van rigoureus protectionisme een suikercul tuur uit, den grond stampten, welke tenslotte leidde tof een volkomen ontwrichting van Ge markt. Het zoete product heeft nu een maal de eigenschap overal ter wereld, waar men ook komt, voorspoedig te gedijen en bij aldien kon het niet uitblijven, dat de controverse tusschen riet en biet al scherper vormen aannam. De pogingen om de volledig vastgeloopen cultuur weer te saneeren zijn al evenmin van reccnten datum. In de thans wijkende depressieperiode kwam liet Cliaabourne-pian (1931) tot stand dooh dit werd een volslagen mislukking, doordat men verzuimde naast de productielanden ook de consumptie- landen in <.e overeenkomst te betrekken. Ons blad heeft destijds op dit plan een vrij stevige critiek uitgeoefend welke in de latere jaren vrijwel door de feiten werd bevestigd. Bovendien strandde het plan onioat men de lange duur van de crisis niet had voorzien en omdat men de gevaren van het econo misch nationalisme ra het protectionisme onderschatte. Na 1931 zijn de besprekingen en het contact onderling nimmer verbroken en nog tijdens de economische wereldconfe rentie in 1933 was de suikercommissie een van de meest actieve afdeelingen waarin het meeste werk werd verzet. Nadien hebben er zoowel te Londen als te Brussel nog herhaaldelijk conferenties plaats geliad doch tot resultaten is men nooit ge komen omdat Engeland de voet dwars zette en eerst eens wilde afwachten tot hetere tijden voor het product zouden aanbreken en de prijs in zooverre zou zijn opgeloopen dat een conferentie met bevredigende resultaten tot de mogelijkheden zou behooren. Nu het laatste halfjaar het getij ook op de suikermarkt gekenterd is, mag men gerust zeggen dat nog nimmer do kans op een regeling van het suikervraagstuk zoo groot geweest is als thans. liet initiatief van de iteeren MacDonald en Colijn verdient aan ook al je lof, omdat liet tijdstip van do Con ferentie ter juister tijd is gekozen. Daarnaast heeft men dc primaire fout van 1931 thans weien te vermijden doordat de initiatief nemers de ïiitnoodigingen eerst verzonden hebben toen zij er zeker van waren, oat althans eenige van de voornaamste con- sumptielanden aan de conferentie tafel vertegenwoordigd zouden zijn. Aanvankelijk was een uitnoodiging ver zonden aan de volgende 24 ianden: Australië, België, Britsch-Indië, Brazilië, Canada, China, Cuba, San Domingo, Duitschland, Engelani,, Frankrijk, Hongarije, Italië, Japan, Nederland, Peru, Polen, Haïti, Por tugal, Sovjet Rusland, Tsjer.ho Slowakije, de Ver. Staten, Zuid-Afrika en Joego Slavië. Op een enkele land na hebben alle de uitnoodiging aanvaard. Italië heeft de wensch te kennen gegeven, niet officieel aan de conferentie te willen deelnemen. Hetzelfde geldt voor Canar.a. Voorts zal Japan, in welk land de suiker- producenten zich tegen deelneming ver klaarden, slechts door een waarnemer ter conferentie vertegenwoordigd zijn, evenals China. Al de landen welke ter conferentie aanwezig zijn vertegenwoordigen tesamen 90 pet eer wereldproductie. Reeds in den loop van de vorige week zijn voorloopige besprekingen aangevangen ton aanzien van de vraag hoe de vrij e markt waarvan de capaciteit op 3'i millioen ton wordt geschat, of ongeveer 10 pet. van de wereldconsumptie zai worden verdeeld. Men ziet hieruit, hoever de wereld reeds in het suikermoeras is verzeild geraakt. Slechts een tien-oe van het wereldverbruik van suiker kan nog door de vrije markt worden opgenomen. Nationalisme en pro tectionisme hebben tot deze uitwas geleid en het is begrijpelijk, dat op de thans aange vangen conferentie alle landen er op uit zullen zijn een 7.00 groot mogelijk percentage in de wacht Ie sleepcn. In dit verband dringt zich ö'e vraag naar voren, of de conferentie wel groote kans van slagen heeft. Deze vraag is des te belang rijker nu tijdens de voorloopige besprekin gen, welke vorige weck te Londen gehouden zijn. gebleken is, dat er groote belangen tegenstellingen te overbruggen zijn. Er werken echter eenige gunstige factoren, die moed geven op een bevredigende afloop der conferentie. Allereerst dat op deze conferen tie regeeringen zijn uitgenoodigd. De afge vaardigden zullen zich dus namens hun land kunnen binden. Bij het Oliadbournepian was dit niet het geval. Voorts schijnt het werelösuikerverbruik thans reeds de productie Ie overtreffen en beweegt de consumptie zich in stijgende lijn. Tenslotte: de Nederlandsche gedele geerden kunnen op de Londensche confe rentie wel zeer sterke troeven op tafel leg gen. De Javastiikerproductie heeft zich in de crisisjaren zeer groote opofferingen getroost om haar positie te saneeren Zij is in dit laatste wonderwel geslaagd. Het is gelukt de productiekosten zoo sterk te verlagen dat reeds voor de depreciatie aanpassing aan hel prijspeil in de andere landen was be reikt. En toen de gulden van zijn gouden voetstuk viel, was Java met één slag het goedkoopste productieland ter wereld. Java zal van het verhoogde concurrentievermogen nu de vruchten gaan plukken. De toekomst en dus ook de afloop der conferentie kan zonder vroes worden tegemoet gezien. En wanneer zij mislukt, zal dat zeker niet liggen aan onze gedelegeerden. De naam van onzen Minister-President staat daar borg voor. Het lijdt geen twijfel of de besprekingen zullen we] enkele weken duren. Dit neemt niet weg, dat wij met goeden moed, zonder onze verwachtingen al te hoog te stellen, de afloop der conferentie tegemoet zien. HET ZONDERLINGE KALF! Bij de rariteiten- onder de kalveren is weer een nieuw exemplaar toegevoegd; bij den landbouwer J. Voogt Wzn. te Naald wijk is een kalf geboren, dat niet in het bezit is van ooren, noch van een staart. Jaarvergadering te Utrecht Dr. Sprey over „Amusementslectuur" De Bond van Christelijke Leeszalen en Bi bliotheken hield Zaterdagmiddag in hote- Terminus te Utrecht rijn zevende jaar vergadering onder voorzitterschap van den heer W. Brouwer Azn. te Vlaardingen. Na opening door den voorzitter met gebec en Schriftlezing bracht de secretaris, de heei J. Karsemeijer, zijn jaarverslag uit. Hieraan ontieenen wij het volgende: I)e werkzaamheden van den Bond over 1930 hebben in hoofdzaak bestaan in deze twee dingen: le Streven naar wijziging van de Subsidievoorwaarden en 2e Het voeren van een krachtige progaganda. Vooral liet eerste onderdeel mag niet be paald nieuw genoemd worden. Van de oj> richting af heeft de Bond dit als zijn belang- rijkste taak gezien. De propaganda werd vooral gevoerd door T middel van de vermenigvuldigde radiolo-J ring: De plaats van de Chr. Leeszaal in ons volksleven. Twee vereenigingen sloten zich hij den Bond aan, n.l. Voorburg en Waddinxveen, zoodat het aantal aangesloten vereenigingen thans 12 bedraagt. Botterdam opende een nieuwe afdeeiing in West, daardoor heeft de Maasstad thans in alle windstreken 'n eigen bibliotheek. Uit verkregen informaties bleek dat in Haarlem en in Woerden eenige actie ont slaat. Tevergeefs heeft het bestuur door brie ven en bez-oeken getracht het complex Am- sterdamsche bibliotheken in den Bond te doen opnemen. Het Amsterdamsch bestuur zond een definitieve weigering, omdat het meende, „dat ons werk en het hunne elkaar; zijdelings raakten". 'j Nog dient vermeld dat de Hilversumsche, Lees'aal dit jaar een kwarteeuw bestaat. Het verslag van den penningmeester meld de een batig saldo van f 93.24. i Bij acclamatie werden de bestuursleden/ de heeren W. Brouwer en J. D. Lock her kozen. De heer Dr. K. Sprey, van Hilversum, heeft zich beschikbaar gesteld om in het komende jaar als penningmeester te fun- geeren. fe Hierna hield Dr. K. Sprey, van Hilversum- ee-n referaat over het onderwerp: „Amuse mentslectuur". Spr. wees er in den aanvang van zijn betoog op, dat volgens de moderne opvatting de taak van den schrijver ni-t meer is de-n lezers te dienen, maar zelfstan dig te scheppen. Dit voor oogen houdende, zette spr. voorts uiteen, dat wij normaliter; twee groepen van lezers onderscheiden, nl. zij die lezen om te lecren en zij die het doen om ontspanning te hebben. Ontspanning van den geest is nu eenmaal de woriel waaruit lectuur geboren is. Wat heeft de amuse-- mentslectuur waardoor zij voldoet aan de' eisctien welke het groote publiek nu eenmaat\ stelt? Deze lectuur is niet artistiek, maart wel een sociaal verschijnsel. De onwezenlijk-1 heid in deze lectuur is een groot gevaar .en f spr. gaf met vele voorbeelden aan dat er nog steeds een verkeerde en gevaarlijkej amusementslectuur is. Maar dat neemt niet» weg dat de goede amusementslectuur een sociale behoefte is en het is de taak van de| Chr. Leeszalen om het betere te stellen in, plaats van het verkeerde. Daarom is een zoo(' niim mogelijke keus noodig en moet ook (1 Chr. Leeszaal deze lectuur hebben. Echte.V moeten het zijn boeiende boeken, die de fan-} tame niet verdringen. Het ontdekken vair dergelijke lectuur voor het Chr. publtek'is moeilijk maar doenlijk. TWIST OM EEN MEISJE Met het mes uitgevochten Jongeman ernstig gewond Sedert eenigen tijd had een zékere Vossel- man te Nunspeet connectie aangeknoopt met een meisje, dat in Vierhouten logeerde-, Dit wekte de afgunst van een troepje opgeschoten jongens uit dit dorp, met het gevolg dat V. op een avond, toen hij van zijn meisje kwam, lastig gevallen werd. Toen hij nu Zaterdagavond zekeren P. uit Vierhou ten, die ook tot dit troepje behoorde, tegen kwam, ontstond er een twistgesprek tusschen beiden, die ten slotte zoo hoog liep, dat zv besloten de oneenigheid op een afgelegen plaats achter de Hervormde pastorie uit te vechten. Broederlijk liepen zij naast elkander naar de afgeloopen plek, maar eenmaal daar aan gekomen gingen ze elkaar met messen te lijf. Het einde van dit droevig drama was, dat' beide vechtersbazen door messteken werden, gewond. Vooral P. bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Met verschillende diepe wonden aan het hoofd en den pols werd hij in hoogst ernstigen toestand naar het ziekenhuis „Sa lem" te Ermelo vervoerd. Ook zijn tegen stander, wien een pees van de linkerhand werd doorgesneden, moest in het ziekenhuis opge nomen worden, maar kon dit echter, na be handeld te zijn, weer verlaten. Knaapje verdronken te Nijmeger, Zaterdagavond is het achtjarig zoontje van de familie De Schaapmeester bij het visscher. in de oude haven te Nijmegen van de kade in het water gevallen. Het knaapje was vergezeld van twee vriendjes, die eerst eenigen tijd na het on geluk de politie van het gebeurde op dc hoogte hebben gesteld. Deze heeft naar he", lijkje gedregd, dat evenwel niet werd ge vonden. Door de tram aangereden Zestienjarige jongen gedood Zaterdagavond tegen half negen is de zes tienjarige A. H., wonende aan de Oud-Die- merlaan te Dlemen, op den Hartveldschei weg aldaar, ter hoogte van de slijterij „d< Kroon" door eigen onoplettendheid met zljr fiets tegen de Gooische tram, welke om ach', uur van de Weesperpoort te Amsterdam was vertrokken, gereden. Hij werd een tiental meters voortgeduwd en bleef met een sche delfractuur, een zware hersenschudding en verschillende inwendige kneuzingen liggen. De Geneeskundige Dienst van Amsterdam heeft hem naar het Burger-ziekenhuis aldaar overgebracht, waar de jongen aan de beko men verwondingen is overleden.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3