Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 7 APRIL 1937 L 1937 52E 'JAARGANG N°. 4886 ag alci ig. leg ing hoort tingen om- hoorinstru- le specialist piegelstraat de volgende Bonten 2.20 Z. Bonten en Eigenheimers lers 1.902; ;len ook Hil- 0—2.80; Bon- takk. eigen» nheimers 2— lingen 1.50— N. H. Bonten en blauwen 11.50; Alle nmermeer en mooie 1.90. he en Drent- 1.503; Bon- DELHARNIS dtlof 7—9.10, ooi 2.80, an- stuks; krop- 1012.50 per pril kilo 3.35— idem 4851 0—3.25. tiling gehou- Vrijdag. Aangevoerd arden, 1 veu* •tte runderen, talveren, 61 nmeren, 453 uiglammeren. tot 68 c., 2o ;tte ossen tot -55 c., stieren 52 c., vette 3e kw 6373 schapen 38- c.T nuchtere slachtpaarden ee: Schapen zuig-lamme- 2 ren 67.50 .214, slacht rden 150— ieren 145— -240, melk-» 110-150— 75-105— kken en gei- ossen korter, Een prima 70 cent. handel ma rkt, redelijke na kalf ging aanmerkelü'c achtkalveren lig, iets hoo- handel re ien grooter, pende handel Iets minder, week waren der, iiandel anvoer, han- 'ter. handel idel tamelijk ikele prima ;n noteering. pen gekocht h V, 4 b Deze Courant verschijnt eiken WUHNSDAU en ZA I EKUAti. ABONNEMENTSPRI)S per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per AFZONDERI ilKE NUMMERS 5 CENT. jaar. Uitgave N V. DRUKKERI| EN UI1L.EVERI) v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK TeL lnterc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. EEN VEEGISSING De Sociaal-democratische partij heeft in den loop der jaren tal van vergissingen be gaan. Dat is niet een loos zeggen, maar wordt door hun leiders zelf geconstateerd en aan gewend om eigen standpunt te dekken. Men leeft er te veel uit de theorie. En omdat die theorie niet klopt op het werkelijke leven, ontstaan telkens die ver gissingen. Nu heeft de Sociaal-democratische partij een pamflet verspreid te Middelharnis en Soinmelsdijk tegen „Nederland Waakzaam". Daarin constateerde zij dat de naam van Dr. H. Colijn niet aanbevolen werd, oorzaak daarvan was, dat de A.R. partij eigenlijk hang was om die naam opnieuw bij de kie zers te introduceeren. Het kan ver komen met een partij want uit die vooitbarige conclusie blijkt duidelijk dat zij zich van begin tot eind ten eenen- _male vergist. De A.R. partij zal als de candidaatstelling Officieel haar beslag gekregen heeit no. 1 van haar lijst Dr. H. Colijn met een gerust pn overtuigd hart propagceren. Dat, na n°g niet geschiedt, vindt zijn oorzaak in geheel andere redenen. In Nederland, waar het parlementaire Stelsel gelukkig nog toonaangevend is, is het usantie dat een dienaar der Kroon bui ten de partijstrijd blijft. Dat alleen bij een Verkiezing als de candidaatstelling officieel zijn beslag gekregen heeft, die Minister zich geeft aan de verkiezingsarbeid Het is een eerbiediging van de goede orde, 'dat Dr. Colijn door ons nu nog niet in de partijstrijd betrokken wordt voor en aleer het volgens gebruik wettig geoorloofd is. Nu is Dr. Colijn nog niet onze candidaat, straks na de candidaatstelling wel. Dat is mijne beeren Sociaal-democraten de heel simpele reden waarom Dr. Colijn nu nog niet als onze candidaat in „Nederland Waakzaam" gepropageerd wordt Het is geen vrees, doch eisch van goede orde. Als A.R. wensclien wij die goede orde te bestendigen. Want heusch, wij zijn bereid het beleid del 'A.R. partij en inzonderheid ook het stand punt van Dr. Colijn te verdedigen, straks zullen wij ons achter onzen leider scharen en onder aanvoering van hem de verkie zingsstrijd voeren Dr. H. Colijn wordt D.V. nummer één op 'de A.R. lijst Wij zijn trotsch op zulk een candidaat, op zulk een man wien God met buitengewone gaven bedeeld heeft, welke wij vooral in de zen tijd voor den opbouw van ons land noodig hebben. Vooral nu, nu het werk van Dr. Colijn vrucht gaat dragen, nu handel en industrie opleven en hef aantal werkloozen beduidend vermindert, achten wij het een zegen welke God ons schonk, dat wij zulk een man als aio. 1 de kiezers mogen presenteéren. Dat is geen zelfverheerlijking, maar dat Is een erkennen van de rijke zegen Gods, welke Hij in Dr. Colijn aan de A.R. partij en aan ons vaderland schonk. Met volle overtuiging gaan wij den ver kiezingsstrijd in, de Sociaal-democratische partij kan daarop gerust zijn. Zoo het God behaagt, zullen wij voor Dr Colijn en in hem voor onze schoone A.R. beginselen tot in het uiterste strijden, want wij leven in de zeer stellige overtuiging dat alleen die beginselen ons land kunnen ze genen welke gegrond zijn op Gods Woord. Wij rekenen die vergissing de S.D.A.P. niet te hard aa.n, wa.nt vrees was waarschijn lijk de moeder der gedachte. Als een menscli bang is, begaat hij soms rare en vreemde vergissingen. HULPCENTRALE VAN A.R. KIESVER. OP GOEREE EN OVERFLAKKEE Naar ons wordt medegedeeld hoopt D.V. op Vrijdag 21 Mei a.s. voor de Hulpcentrale te spreken Z.Exc. Minister Mr. de Wilde. Tijd en plaats worden nader bekend ge maakt. CHR. LANDBOUWWINTERSCHOOL TE HAARLEMMERMEER De heeren P, W. Vogelaar; A. L. van den Tol en D. Siajing werden bevorderd van de Sprste naar de tweede klas der Chr. Land- kbuwwinterschool te Haarlemmermeer. „Gedenkt den Sabbathdag" „De Rotterdammer" wijdt onder boven staand opschrift een driestar aan een onder werp, dat het Christelijk volksdeel nauw aan het hart ligt. Waar op ons eiland in de godsdienstoefeningen van Zondag j.l. ook weer eens de aandacht gevestigd werd, op het reizen op den Zondag door het Vorste lijk Echtpaar wat opnieuw bevestigd wordt door het bericht, dat Prinses Juliana en Prins Bernhard Zondagmorgen van Mon te Carlo naar Parijs vertrokken zijn, meen den wij deze driestar hier onder te moeten opnemen, en zouden wij willen vragen: is hier geen taak voor onze Kerken? Het Nederlandsche volk vergezelt in ge dachten het Prinselijk Echtpaar op zijn tochten in den vreemde en gunt het gaarne de ontspanning op Poolsche sneeuwvelden en Oostenrijksche Alpen of aan de Cóte d'Azur. Voor het lichamelijk en geestelijk welzijn van de jonggehuwden stijgen in de samenkomsten van Christus' gemeente en in de huiselijke godsdienstoefening gebeden op naar Gods troon. Verzwegen mag echter niet, dat ons Chris telijk volksdeel telkens met smart en droef heid verneemt, hoezeer de Zondag ontluis terd wordt en de Zondagsheiliging in het ge drang komt. Wij zien volstrekt niet over het hoofd, dat met name het Duitsche volk „ruimer" op vattingen omtrent de Zondagsviering huldigt dan Calvinistisch Nederland en wij denken er ook niet aan andere volken als het ware geestelijke voorschriften op te leggen; maar het gebod Gods wijkt niet voor traditie of landsgebruik. Gewoonte neemt de schuld niet weg. Een en andermaal wezen wij in het voor bijgaan en in voorzichtige termen reeds op deze dingen, maar wij achten ons niet ver antwoord, wanneer wij over de gepubli ceerde feiten, welke de consciëntie van ge- loovig Nederland schrijnen, niet openlijk en ronduit het licht en het oordeel der Schrift laten vallen. De eisch van Gods Wet moet naar het voorbeeld van trouwe Gods gezanten niet in de laatste plaats aan vorsten en grooten der aarde worden voor gehouden. Want die wet geldt voor allen, ,,'t zij laag van staat of hoog met eer ge kroond". Hier is echter ook in het geding de sym pathie van ons Christelijk volksdeel voor Prins en Prinses. Deze hartelijke toegene genheid zou een deuk krijgen, wanneer het jonge paar, straks in ons midden terugge keerd, hier te lande zoo weinig rekening zou houden met het Sabbathsgebod als thans volgens de persberichten het geval is. Eer bied voor de Kroon en liefde voor het Oranjehuis zouden ook dan van ons ge vraagd mogen worden, maar de innige ver houding zou er onder lijden. Doch wat van veel grooter beteekenis is; een schoone traditie van het Oranjehuis zou verscheurd, met de eigen belijdenis zou ge broken worden; terwijl ten slotte en boven al gehandeld zou worden in strijd met het gebod, dat ook voor vorsten geldt: „Gedenkt den Sabbatfhdag, dat gij dien heiligt". De Landbouw Onderlinge De maandelijksche toetreding van leden Per 1 Maart 1937 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Provincie Aantal leden Loon Friesland 10 3.255 Groningen 16 11.783 Drente 18 9.825 Overijsel 13 14.071 Gelderland 18 14.372 Utrecht 2 527 Noord-Holland 4 695 Zuid-Holland 4 2.508 Zeeland 14 18.029 Noord-Brabant 6 4.562 Totaal 105 79.627 iPer 1 Maart 1937 traden als lid der Tuint- bouw Onderlinge toe uitbetalende aan loon 16.060. Sedert 1 November 19:16 bedraagt het aar- t.al toegetreden leden bij de Landbouw On- derlilnlge 531, uitbetalende ƒ498.329 loon: Tuinib. Onderlinge 93, uitbetalende 55.909 loon. Algemeene ledenvergadering Het Groene Kruis Aid. Dirksland Algemeene ledenvergadering van de aid. Dirksland der Z.-H. Vereeniging „Hei Groene Kruis", op Donderdag 1 April j.l des avonds 7 uur in het gebouw Odeon. De Voorzitter opende precies 7 uur de vergadering op de gebruikelijke wijze, heette de aanwezigen welkom en sprak den wensch uit dat de agendapunten weder op vlugge en zakelijke wijze zouden worden afgelian deld, zooals dat den hnatsten tijd gewoonte was. De notulen van de laatste algemeene ver gadering werden door den secretaris ge lezen en onveranderd vastgesteld. Daarna kwam aan de orde het verslag der vereeniging over 1936, waaruit we o.a. vernamen, dat liet ledental der Vereeniging op 1 Januari 1936 bedroeg <68. Door vertre» en bedanken daalde het aantal met 22, terwijl 9 leden wegens contributieschuld werden geroyeerd. 34 nieuwe loden traden toe, zoodat liet ledental op 31 December j.l. 815 bedroeg. He ontvangsten bedroegen f 4403.43 (met inbegrip van het saldo van vorige jaren n.l. f 1571.33), de uitgaven f 3069.zoodat het batig saldo over 1936 bedraagt f 1334.43. Door de wijkverpleegster werden in totaal 5041 bezoeken afgelegd, waarvan 470 ten behoeve van de zuigelingenzorg. Aan de doktoren werd 38 maal assistentie verleend. Het aantal uitgeleende verplegingsartike- len bedroeg 430 stuks aan 218 leden, waar van op 31 December nog in gebruik waren 122 stuks bij 51 leden. Aangeschaft werd aan gewone verplegings artikelen tot een bedrag van i 107.14. Verder werd aangeschaft een hoogtezon-apparaat vari Philips te Eindhoven ad f 155. Deze hoogtezon, die 7 December j.l. in gebruik werd genomen, werd gebruikt voor 10 patiënten. De behandeling daarvan ge schiedt uitsluitend door de wijkzuster on advies van de geneeskundigen. Versterkende middelen werden aan persoon verstrekt tot een bedrag van i 2.25 Van den Ontsmettingsdiens der Z. Holl. Vereeniging werd 4 maal gebruik ge.naakt. Van de hypotheek, staande op te Groene Krutswoning, werd afgelost f 200.—, terwijl 5 reptelooze aandeelen werden uitgeloo'. 1 uitgeloot aandeel werd aan de vereeniging geschonken. Aan hypotheek op ile Groei o Rruiswoning staat thans nog f 100.—, ter wijl de schuld aan rentelooze aandeden nog f 380.— bedraagt. Van de paardenmarkt-commissie werd f 75 ontvangen. De bode P. de Jong, als tijdelijk werkzaam, werd in 1936 voor vast aangesteld. Wat de T.B.C.-bestrijding belreft, werd vermeld, dat begin 1936 onder toezicht stonden 6 gezinnen. Bijgeschreven werden 7 gezinnen, afgeschreven 1 gezin, znodat eind 1936 onder toezicht stonden 12 gezinnen. Van de 5 Groene Kruis ligtenteu is o\er 1936 weer gebruik gemaakt, gedurende het eerste halfjaar is nog 1 tent van de Z.-Holl Ver. in gebruik genomen. Dan komt aan de orde de rekening over 1936. De commissie van controle adviseerde bij monde van den heer G J. van Loo om deze onveranderd goed te keuren. De ontvangsten bedroegen f 4403.43 en de uitgaven f 3069. Batig slot f 131)4.43. De voorzitter dankt tien heer Van Loo die 3 jaren als lid van de commissie van con trole had gefundeerd voor zijn werkzaam heden die hij als zoodanig had verricht. De rekening werd daarna onveranderd goedgekeurd. Dan komt aan de orde de hegrooting voor 1937. Deze wordt onveranderd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf van f 3700.41 Onvoorziene uitgaaf geraamd op f 948. Van de rentelooze aandeelen, staande c de Groene Kruiswoning. werden uitgeloot de Nos. 103 89 162 96 33 170 157 4 108 113. Als lid van de commissie van controle werd gekozen de heer J. Fontijne. Dan komt aan de orde de verkiezing van 1 bestuurslid wegens periodieke aftreding van den heer G. Goemaat. Bij acclamatie wordt de heer Goemaat als zoodanig her kozen. Rondvraag. De lieer L. M. Brooshooft vraagt inlich tingen over het roveeren van 9 leden wegens contributieschuld. Sommige leden die altijd f 1.25 contributie betaald hebben zijn ver hoogd tot f 1.75 en kunnen deze verhooging bezwaarlijk betalen. Spreker vraagt of het niet mogelijk is dat zulke menschen toch voor f 1.25 lid van de Vereeniging kunnen blijven, ook al omdat wanneer zij geen lid van het Groene Kruis zijn., zij ook geen lid van S.B.Z. kunnen zijn De Voorzitter antwoordt, dat enkele tarn geleden in de algemeene vergadering be sloten is de contributie op een minimum van f 1.75 vast te stellen. In heel bizondere gevallen kan daarvan worden afgeweken De menschen, die thans geroyeerd zijn als lid, weigerden na herhaalde aanmaningen to betalen. Het bedrag van f 1.75 behoeft niet ineens betaald te worden, maar kan in gedeelten worden voldaan. De penningmeester, de heer Knöps voegt er aan toe, dat de menschen herhaalde malen door den bode zijn bezocht om hun contributie te voldoen, al is liet zelfs bij kleine gedeelten. Verschillende malen heb ben zij een waarschuwing ontvangen, maar mets mocht helpen, zoodat er tenslotte niets anders overbleef dan deze te royeeren. Vroeger was de contributie 1.25, maar toen was er geen wijkverpleging. Door instelling daarvan is de contributie verhoogd. De lieer Brooshooft vindt liet voor som mige menschen tocli een bezwaar om f 1.73 te betalen en heeft vooral 1 geval op het oog. De Voorzitter vindt het dan het beste dat de heer Brooshooft het geval ter kennis van iiet bestuur brengt. De heer Robijn inlormeert er naar of de bevoogdheid van royement aan liet bestuur of aan de algemeene vergadering is. De Voorzitter antwoordt: aan het bestuur. Hei is souis moeilijk ue contributie binnen te krijgen. De menschen zijn dikwijls ge waarschuwd. De heer Robijn zou b.v. willen voorstellen dat na 3 maal te waarschuwen royement volgt. De heer Van Loo wijst op een geval, waarbij contributie voor oen half jaar werd betaald waarvoor men hulp van de zuster kreeg en ook verplegingsartikelen en toen zulks niet meer noodig was, men weer be dankte. Hij zou daartegen maatregelen willen nemen. De penningmeester ligt het geval toe. Ook vraagt de heer Van Loo inlichtingen waarom nog steeds geen Voorzitter werd gekozen. De waarn. Voorzitter zal de benoeming van een Voorzitter in de e.v. bestutlisvc. gadering aan de orde stellen. De heer J. H. Bestuian informeert naar den post kosten van vergaderingen. De Voorzitter antwoordt dat de post van f 32.is voor kosten van de algemeene ett van do bestuursvergaderingen. De lieer Fontijne heeft uit het verslag \c nomen dat de gemeente en de Diaconieën subsidie geven en de Van VVecl-Sticliting niet. De Voorzitter meent dat zulks niet o,p den Weg van de Van Weel-Stichting ligt. Nadat de lieer J. Keur nog inlichtingen had gevnvagd over den post huur wpning van Het Groene Kruis, sluit de Voorzitter de vergadering. Algemeene Vergadering Vereen. „Steun bij Ziekenhuisverpleging" Algemeene ledenvergadering van de Ver eeniging „Steun hij Ziekenhuisverpleging" te Dirksland, op Donderdag 1 April, direct na afloop Groene Kruis-vergadering. Nadat de vergadering door den voorzitter is geopend, leest de secretaris de notulen van de vorige algemeene ledenvergadering voor, welke onveranderd werden goedge keurd. Aan de orde komt het jaarverslag. Uit het verslag bleek dat het afgeloopen jaar voor de vereeniging gunstig genoemd kan wor den. liet aantal operaties was geringer dan een vorig jaar. Niet alleen is het gunstig financieel resultaat daaraan te danken, maar ook aan andere factoren. De verlaging van contributie die verleden jaar Januari is ingegaan heeft de vereeniging geen zorgen gegeven. Betreurd werd dat enkele leden wegens contributieschuid aan het Groene Kruis en ook aan de S.B.Z. van de ledentijst moesten worden afgevoerd. Het ledental be draagt thans 2386 tegen het vorig jaar 2289. Een vermeerdering dus van 97 Aan contri buties werd ontvangen f 6253.75, waarbij nog gevoegd moet worden de toeslag van de ge meente a f 430 voor minder draagkrachtigen. Het aantal observaties was 9 waarvan de kosten bedroegen f 552.30 en het aantal voor interne observaties 6 met e.en totaal bedrag aan onkosten van f 222.30, waarin begrepen f 97.50 voor 4 Röntgenfoto's. Van de 34 operaties werden 33 verricht door Dr. de Laivc en 1 door Dr. Hermans te Rotterdam. Het aantal verpleegdagen met inbegrip van die der observaties bedroeg 482, waar van 2 buiten Bethesda. De gemiddelde ver- pleegtijd was 11.6 dag en kosten per patiënt f 100.60. In 23 gevallen werden vervoerkos ten betaald tot een totaal bedrag van f 39. Vooral de vervoerkosten zijn voor onze ver eeniging aanmerkelijk minder dan voor andere vereenigingen. Het saldo a f 2161.64 is mede daardoor beïnvloed. Het saldo van het vorige jaar bedroeg f 1910.27, zoodat we het nieuwe boekjaar ingaan met een totaal saldo van f 4071.91. Vermeld werd dat het bestuur een verga dering van de Ned. Federatie van zieken huisverpleging heeft bijgewoond, waar de bezwaren werden uiteengezet tegen het ont- werp-Ziekenfondswet, welke wet den onder gang van vele vereenigingen zou ten gevolge kunnen hebben; Inmiddels is het wetsont werp door de Regeering .ingetrokken. Dan komt aan de orde de vaststelling van de rekening over 1936. Bij monde van het lid van de controle commissie C. J. van Loo werd geadviseerd de rekening goed te keuren. De commissie bracht ook dank aan den penningmeester voor liet vele werk door hem weer verricht De rekening sioot met een ontvang van f 9211.83. Uitgaaf f 5172.92. Goed slot f4071.91, waarhij dan nog komt f 430 voor toeslag voor werkloozen door de gemeente. Uit de rekening bieek dat 8 patiënten min der hadden gekost dan f 50; 15 tusschon f 50—100; 16 .tussctien I 100—150 3 tusschen f 150—200; 1 tusschen f 200250; 1 tusschen f 250—300 en 1 meer dan f 300. 16 patiënten hadden minder dan 10 ver pleegdagen; 19 tusschen 10 en 15; 6 tusschen 16 en 20; 1 tusschen 20 en 30; 1 tusschen 31 en 35 en 1 tusschen 35 en 40 dagen. Totaal 44 patiënten met 432 verpleegdagen. Aan de orde komt de vaststelling van de contributie voor 1037 en de vaststelling van de rechten De voorzitter deelt mede, dat het bestuur voorstelt om de contributie voor 1937 te handhaven op 7 cent. Het bestuur acht het voorzichtig deze niet te verlagen, gezien de ervaringen vroeger opgedaan. Wel wordt voorgesteld cringe uitbreiding van de rech ten te geven. liet is echter dc bedoeling, zooals liet ook vroeger altijd bij den opzet is geweest dat de S.B.Z. alleen chirurgische behandelingen voor haar rekening neemt Enkele jaren geleden was er een saldo van f 5500. Toen werd eenigszins afgeweken van den opzet om alleen chirurgische behande lingen te vergoeden, met het gevolg dat liet saldo geheel werd uitgegeven. Zulks dient thans voorkomen te worden, nu weer een saldo is bijeengebracht. Voorgesteld wordt thans alleen in het ver volg te vergoeden: alle chirurgische verple ging met inbegrip van operatiekosten; alle chirurgische observaties en alle foto's door een chirurg genomen. De verpleegtijd zal worden uitgebreid tot volle zes weken. De foto's, die nu tot f 25 maximum worden ver goed, zullen in het vervolg geheel voor re kening van de vereeniging komen. Observa ties die nu tot 5 dagen worden vergoed kun nen met 1 of 2 dagen worden verlengd, in dien een chirurg dat noodig acht. Het is de bedoeling de uitbreiding van deze rechten vanaf 1 Januari j.l. te laten ingaan Nadat nog oenigo. toelichting door den voorzitter werd gegeven en enkele vragen door de herren Robijn en v. d. Tol gesteld, door den voorzitter werden beantwoord, wer den deze voorstellen daarna met algemeene stemmen door do vei-gadering goedgekeurd In de rondvraag informeert de heer Robijn of het niet mogelijk is dat aan alle leden een reglement der vereeniging wordt ver strekt, of een uittreksel daarvan op kwitan- tiekaart wordt afgedrukt. De voorzitter zegt dat liet in de bedoeling ligt liet reglement definitief te herzien. Het afdrukken op de kw itantiekaart levert moei lijkheden op, daar de kaarten in December al worden geschreven en de algemeene ver gadering in Maart eerst de rechten voor dat jaar vaststelt. Nagegaan zal worden of het niet mogelijk is dat aan alle leden ieder jaar de nieuw vastgestelde rechten schrifte lijk worden medegedeeld. De lieer A. W. Knops informeert hoe hoog de kosten van verpleging mogen komen. De voorzitter antwoordt dat gedurende maximum 6 weken een verpleeggeld tot f 3.50 per dag wordt vergoed, plus dokters kosten tot een maximum van f 200 plus da Röntgenfoto's De hoer H Witvliet merkt op dat het ver pleeggeld in Bethesda tocli f 3.40 per dag is De penningmeester bevestigt dat, maar zegt dat sommige ziekenhuizen elders voor derde klas-verpleging f 3.50 vragen, waarom tot een maximum van f 3.50 per dag wordt betaald voor de ledon die aldaar verpleegd worden. De penningmeester merkt nog op, dat er enkele leden zijn die er zich op beriepen dat dc bode hun niet had bezocht om als lid in geschreven te worden en toen zij in een zie kenhuis moesten worden opgenomen zelf voor de kosten kwamen te staan. Dc pen ningmeester verklaarde dat de bode zeer actief is om nieuwe leden aan te brengen, waarvoor hem dan ook vergoeding wordt toegekend. De bode is voor dc inschrijving van nieuwe leden ieder oogenblik bereid. Daarna sluit de voorzitter de vergadering met een woord van dank aan de leden voor de prettige en zakelijke wijze waarop de zaken zijn afgehandeld. Gemeentelijke vergoeding aan Bijzonder Onderwijs Belangrijke verbetering in de berekening van de vergoeding voor het bijzonder onderwijs liet onderwijs heeft, als andere instellin gen, door verschillende bezuinigingsmaut regelen, menige veer moeten laten. Met schrik werd meestal tegennoet gezien, wat nieuwe wetten en voorschriften zouden brengen. Bij liet scheiden der markt heef: Minister Slotemaker de Bruine echter een verbetering aangebracht, die een belang rijke technische herziening der L.O.-vvet in houdt. Een daarvan is de inverrime van drie teldata inplaats van vier Belangrijker is de technische herziening van de financieete verhouding van gemlieente tot schoolbestuur Ter financiering van zijn school, krijgt het schoolbestuur op zijn aanvraag aan het gemeentebestuur een voorschot. Dit voor schot bedraagt 80 van het werkelijk pei leerling aan de openbare school uitgegeven bedrag. Het schoolbestuur ontvangt zooveel maal dit bedrag als liet aantal schoolgaande kinderen bedraagt. De gemeente it emit a'v basis het werkelijke bedrag der uitgaven van liet laatst vastgestelde dienstjaar der ge meente. Over 1937 zulten dus de meeste schoolbesturen een voorsohot krijgen van 80 berekend naar dn uitgaven der ge meente per kind gedaan voor het openhaar JA ZEKER, ROOKT GERUST, MAAR DENK ER OM ALLEEN RIJPE TABAK NIEMEIJERs STER TABAK VAN 5 TOT 15 CT. P. HALT ONS ondrewijs in 1935; in enkele gevallen naar de uitgaven in 1934. Iloe de werkelijke uitgaven over 1937 zui len zijn, is wetl'ioht in 1939 pas bekend, en daia bestaat er altijd de mogelijkheid dat de gemeentelijke uitgaven lager waren dan de 80 diie liet schoolbestuur als voorschot ontvangen had. Vooral nu door de uitge breide gemeentelijke bemoeiingen de goed keuring der genneentendkoning soms lang op zich kan laten wachten, kunnen do schoolbesturen hierdoor in eigenaardige moeilijkheden komen. De kans bestaat al tijd dat een schoolbestuur een gedeelte vau liet voorschot terug moet geven, terwijl ook besturen, die ni.it beschikken over een goe de kas, geruimien tijd moeten wachten, vóór uitbetaling van de resteenende 20 volgt, in het geval dat de gemeentelijke uitgaven hooger zijn dan de raming. Dit kan aanlei ding geren tot moeilijkheden. Thans is eöhter door de Kamer goedgekeurd, de door de Minister voorgestelde wijziging, die in houdt dat voortaan de begrooting, dde het gemeentebestuur maakt voor het openbaar onderwijs, ook geldt voor het bijzonder on derwijs. Worden door de gemeente de uit gaven voor het openbaar onderwijs begroot op 10 per kind, dan krijgt ook de bijzon dere school dit bedrag per leerling, dus geen 80 maar wordt direct, als dc be grooting is goedgekeurd de volle 100% uit gekeerd. Na elke 5 jaar, thans 3 jaar, moet met liet gemeentebestuur worden afgere kend en de 6olioolbesturen moetien dan hum werkelijke uitgaven overleggen. Nu is thans zoo, dat als blijkt bij d.e 3-jaarlijksche af rekening, dat de schoolbesturen minder uit gaven dan de geimoente, dit geld moet terug gestort worden. Ook dit wordt gewijzigd en dit meerdere wordt niet teruggestort, maar op de nieuwe 5-jaar)ijksclie jieriode gezet. Bovendien moet na elke 5 jaren met spoed w orden afgerekend, binnen 8 maanden, luidt het in de wet. Een belangrijke beslissing heeft Minister Slotemaker hiermede, genomen, waarvoor de schoolbesturen hom wel daimkbaar zullen zijn. FLABELA De samenwerkende vereenigingen van oud-leerlingen \an I.and- en Tuinbouwcur- sussen „Ceres", „Flakkeeseh Belang" en Excelsior" hebben besloten in dit jaar weer een landbouwtentoonstelling te organiseeren „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer'' Een agent van politie heeft Zaterdagmid dag op het Spui te 's-G ravenhage drie jongelieden aangehouden, die zonder ver gunning van B. en W., met reclameborden rondliepen, waarop onder een afbeelding van de trekken van den algemeenen leider van de N.S.B. ir Mussert, de woorden gedrukt waren: „Zonder dezen man heeft Nederland geen toekomst meer". De borden zijn in beslag genomen en tegen de jongens is op het politiebureau in de Frinsestraat proces-verbaal opgemaakt. Daarna zijn zij op vrije voeten gesteld. Kind bij heidebrand gedood Ongemerkt door het vuur ingesloten Toen Vrijdagavond onder Fochteioo (bij Oosterwolde) een heidebrand woedde, ging een aantal kinderen naar den brand kijken. Onder hen bevond zich de 10-jarige D. Mulder, die zoo in bewondering was voor het schouwspel, dat hij zonder het te mer ken door liet vuur werd ingesloten. De heer H. v. d Meer zag het gevaar en wist, ondanks het feit. dat hij zelf ernstige brandwonden bekwam, den jongen uit de vlammen te halen. Het was evenwel te laat, de jongen was dusdanig gekwetst, dat hij in lied Academisch Ziekenhuis te Groningen aan de bekomen brandwonden overleed.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1