VOOR VROUW EN KIND MMS- EN SCHEI DEBODE 7ATERDAG 27 MAART 1937 OPGEWEKT TEN DERDE DAGE RATTEN en MUIZEN KERK EN SCHOOL BOEKEN EN GESCHRIFTEN PU ROL en op! VOORDE ZONDAG (PASCHEN) En dat hij is begraven en dat hij is opgewekt ten derden dage naar de Schriften. 1 Corinithe 15 4. Onze Heere Jezus Christus is opge wekt uit de dooden ten derde dage. Dit is, in weinige woorden uitgedrukt de blijde triomfkreet die Christus' Kerk op haar Paaschfeest telken jare aanheft. Het is juist dit wat de ergernis en de verachting der wereld gaande maakt. Dat wij er een andere godsdienst op na houden, zou nog tot daaraan toe zijn. De wereld is mild en rekkelijk in haar waar deering voor nieuwe godsdiensten. Zelfs voor die godsdiensten, die opgaan in de vreesachtige vereering van booze geesten, predikt zij eerbied en toont zij haar be langstelling. Maar kom haar niet aan met de bewering omtrent een dooden Jezus, die weder levend geworden zou zijn. Want dit duldt zij niet. Dit is nu voor u juist de aanwijzing, dat ge dit vóór alles moet vasthouden. Een geloof waar de wereld bij kan, waarvoor zij een plaats wil inschikken in de bonte reeks van meeningen en inzich ten en beschouwingen, waaruit dan ieder zijn keus naar believen kan doen, zulk een geloof is niet naar de Schriften Zulk een geloof mist het kenmerk van te beza ten het geheim der redding en verlossing uit onze ellende. Maar een geloof, waar het onherboren hart zich tegen verzet, waar de wereld zich aan stoot, draagt het kenmerk van niet uit de wereld maar uit God te zijn. Want metterdaad de verlossing uit onze ellende is een probleem, dat alle wijzen der wereld saam nog nooit op gelost hebben en ook nooit oplossen zullen. Daar moet God zelf aan te pas komen met zijn wondermacht. Hiervan geldt wat ge op uw Paasch feest zingt: Het is een wonder in onze oogen: Wij zien het, maar doorgronden 't niet. Niet, dat het sensationeele van de ge beurtenis u zalig maken kan. Hoevele teekenen en wonderen had Jezus niet gedaan. Zelfs Lazarus had hij uit de dooden opgewekt. En het bracht meer dan genoeg sensatie onder de menigte. En toch, ondanks al die tee kenen en wonderen geloofden zij niet. Allleen in verband met het „gestorven voor onze zonden" heeft het „begraven en opgewekt ten derden dage" u iets, ja alles te zeggen. Niet de verwondering maakt u zalig, alleen door het geloof in Jezus Christus zult gij zalig worden. Maar bedenk, dat er geen geloof is zonder verwondering. Al is er wel verwondering zonder geloof. En dit geloof in Jezus Christus neemt hem zooals hij is: gestorven voor onze zonden, begraven en ten derde dage op gewekt. Zoo is het naar de Schriften. Zoo heeft het zich toegedragen. De apostel des Heeren had noodig de gemeenten van Corinthe aan deze een voudige feiten te herinneren. Men meende daar al verre verheven te zijn boven de bespreking van deze ge beurtenissen. Men wilde daar wel wat verder gaTin dan de naïeve opvatting Dan was hun veel te zinnelijk. Geestelijk moesten de dingen geduid worden. Men greep naar hoogere werkelijkheden. Doch ge weet, hoe de apostel hen van die ingebeelde hoogte deed afdalen en hun aantoonde, dat zij met hun vermeen de geestelijkheid toch inderdaad niet geestelijk waren maar vleeschelijk. Het Evangelie is zoo eenvoudig. Het vraagt niet van u, dat gij met uw geest tot duizelingwekkende hoogte zult opva ren. Maar het daalt uit den hemel tot u neder. Het komt bij u in uw zonden en ellende. - Zoo maakt het u zalig. Ja. indien gij het behoudt op zoodanige wijze als ik liet u verkondigd heb, voegt de apostel er aan toe (vs. 2). Daarom laat hij aan het „opgewekt ten derden dage" voorafgaan de herinnering dat Christus is „begraven". Begraven, juist zooals wij onze dooden begraven. En in denzelfden zin als hij lichamelijk is begraven is hij ook lichamelijk opge wekt ten derden dage. Ten derden dage. Zijn lichaam is in het graf niet tot verderf overgegaan. Im mers „naar de Schriften" was het, dat Gods heilige geen verderving zou zien (Psalm 16: 10). Ten derden dage, opdat zijn dood daar door des te zekerder zou zijn en zijn opstanding H;S te wonderlijker en heer lijker. Ten derde dage, niet langer, opdat het geloot der zijnen niet op al te zware proef zou worden gesteld. Opgewekt, uit den dood weer levend gemaakt. Dit is het wonder, dat we op ons Paaschfeest aanbidden. Ja, wij aanbidden het. Want zoofels hij gestorven is voor onze zonden, zoo is zijn opstanding het Goddelijk zegel op de kwijting van onze schuld. Daarom wordt onze verwondering tot aanbidding, tot geloovige aanbidding. Tot aanbidding van wat ons tot zaligheid is voor nu en eeuwig. Want Christus' opstanding is het be ginsel van onze bevrijding uit de macht van zonde en schuld, van dood en oor deel. Hij is uit de dooden opgewekt om niet meer te sterven. Hij ligt niet meer er onder, hij staat zelfs niet tegenover den dood Hij staat erboven. En nu heeft hij de macht over den dood. Zoo zelfs dat die dood ons niet kan aanraken tenzij onder zijn toelating. Zoo, dat die dood onze ziel niet krijgt zelfs niet in ons sterven. Zoo, dat die dood eens ons lichaam moet wedergeven Naar de Schriften is Christus opge wekt. Dat wil niet alleen zeggen, dat het in het Oude Testament was voorzegd. Want het houdt veel meer in. Alleen Israël, dat de woorden Gods ontvangen had, bezat de openbaring van het heilgeheim der opstanding uit de dooden. De heidenen wisten wel. dat het met den mensch bij zijn dood niet uit is. Ze hadden wel zekere voorstelling van een leven na dit leven. Maar van een over winning van den dood wisten zij niet. Veeleer was hun voorstelling omtren* wat hiernamaals den mensch wacht een ontoereikende fioging om de bittere ge dachte aan den dood eenigermate te ver zachten. j Alleen in Israël was de blijde zegeroep gehoord: o dood, waar zijn uw pestilen tiën? hel, waar is uw verderf! (Hosea 13: 14). Meer nog in Israël waren dooden op gewekt. En daarin was gegeven het blijk 4an die almacht Gods, die sterker is dan de dood. En als nu in de gemeente van Christus het oude heidensche wezen het Christelijk geloof weer dreigt te verdringen, dan treedt de apostel daar met beslistheid tegen op: Christus is opgewekt ten derden dage naar de Schriften. Aan dat geloof, dat in de Schriften is gegrond, blijven we daarom vasthouden. We laten ons dat onder geen voorwend sel ontfutselen. We weigeren het in te ruilen tegen zwevende idealen van le vensvernieuwing. Al de rijkdom van troost en zaligheid, die in Christus' opstanding voor een arm zondaar is gelegen, zou ons ten eenen- male ontgaan, zoo we van dat „opge wekt ten derden dage naar de Schriften" ook maar iets loslieten. Wat voor Israël nog maar aangeduid was in de beloften des Ouden Verbonds, dat is met Christus' opstanding voor ons tastbare werkelijkheid geworden. En nog heel anders dan de profeet onder het Oude Testament mogen wij met Jezus' apostel (1 Cor 15:55, 57) roemen: Dood waar is uw prikkel? Hel, waar is uw overwinning? Gode zij dank, die ons de overwinning geeft door onzen Heere Jezus Christus! Bond voor Geref. Jeugdorganisatie Jubileumvergadering en Jubileumnummer _De Bond voor Geref. Jeugdorganisatie, die 15 Februari 1912 in het gebouw „Con cordia" aan de Kipstraat te Rotterdam werd gesticht, hoopt 31 Maart a.s. zijn 25-jarig bestaan te herdenken. Voor dit belangrijke feit zal men weer in de Maasstad samen komen en wel in de Sociëteit der Itotter- damsche Diergaarde. In'de morgenvergadering, na de afhande ling van verschillende huishoudelijke za ken, zal de Voorzitter, de heer Joh. O. Francken van Utrecht (die met de hee ren M. Grashoff van Den Haag en J. Timmermans van Barendrecht al deze 25 jaar zitting hadden in het bestuur) een herdenkingsrede uitspreken. In de middag vergadering zullen o.m. optreden Prof. Dr. K. D ij k en de heer J. Schouten. Aan den vooravond van den jubileum- lag wordt een feestelijke samenkomst ge houden in het Gebouw Palace aan de Ged Botersloot In verband met dit jubileum is een extra nummer van het „Leidersblad", het orgaan van den Bond, verschenen. In dit nummer met portretten en foto's verlucht, werden bijdragen opgenomen van de heeren: Z.Exc. Mr. J. A. de Wilde, J. Schouten, Prof. ür K. Dijk, mejuffr. M. Parmentier, Joh. C. Francken, M. Grashoff, Prof. Dr. G. Ch. Aalders (die reeds vanaf 1913 in het be stuur zitting heeft) mej. F. Diepersloot, Prof. Dr. J. Watêrink, Chr. de Bruin, J. E. Kok, J. Timmermans, mej. A. C. van Over steeg en een feestlied van S M. P. de Jong- Visser. Bij den Bond zijn thans aangesloten 556 knapen- en 410 meisjesvergaderingen met in totaal 21.419 leden. Het Leidersblad wordt elke maand aan 3400 adressen ge zonden. De Bond mag, na de eerste kwart-eeuw van zijn bestaan, op een 'ijdperk van greo ten bloei terugzien. VOOR DE VROUW We laten hier volgen twee gedichten van den beroemden, pas overleden dichter Albert Verwey LEVENSWIJSHEID Ik wilde, dat gij dit gevoelen zoudt; I achen is goed en droonten in de zon En zang en dans en allerlei vermaak; Maar toch doet hij verkeerd, die a 11 ij d laicht Of danst, of ligt te droomen in de zon. Omdat een bloem kan bloeien, doet zij goed Wanneer zij bloeit en niet meer doet dan dat; Zij is geen vrouwtje, dat het spinwiel trapt En zijde spint ter kleeding, maar zij bloeit: En door dat bloeien prijkt ze nóchtans schoon, Gelijk een vrouwtjen in een zijden kleed. Ze is goed, want zij doet alles wat zij kun En dat is bloeien; maar de mensch, die wèl Kan spinnen, doet verkeerd, als hij alleen Zich door de zon beschijnen laat en ziet Hoe and 'ren spinnen aan z ij n zijden kleed. DE EENE TWIJG In 't hosch, waar alle boomen botten Ben ik gegaan, toen de eene twijg Atzijds gegroeid in 't moer moest rotten, Als straks liaangroei haar omrijg' Rn klemm' en nijp' in zuigende armen, En in mijn hart bad ik: orbammen. Dat de afgrond niet dien heemling krijg! Toen rees de zon: een kraeht door de aren Van 't. hout zwol aan en sneller srhoot Dan 't krinklend kruid, van stam tot blaren F.en lijn, een boog, die spande en sloot Mijn twijg zijn stam naar hoven nader. En 't ruischte in mij: heli dank, o Vader. Schóón leven redt Ge uit lagen dood. Jezus, niet mijn eigen kracht. Niet het werk, door mij volbrach' Niet het offer, dat ik breng, Niet de tranen, die ik pleng, Schoon ik gansche nachtpn ween, Kunnen redden Gij alleen. Zie, ik breng voor mijn behoud, geen wierook, mvrrhe of goud Ledig kom ik, arm en naakt. Tot don God. Die zalig maakt, Die de zielen kleedt en voedt, Die ze troost en leven doet. JACQ. v. d. WAALS. PASCHEN C. v. d. VECHT Toem wachters 't graf bewaakten, Het graf van onzen Heer, Toen daalde daar een engel Van uit den Hemel neer. En zie, daar wentelt d' Engel Van 't graf den zwaren steen, Vol vrees zien dat de wachters, En vluchten heen. En uit du open groeve Verrees door eigen kracht De Christus onze Heiland, Mj'tt Majesteit en macht. Hij, die voor ons moest sterven Aan 't kruis op Golgotha, Is uit dien dood verrezen, Halleluja! O, lieve Heere Jezus, mij maar vroea verstaan, Dat Gij voor m ij n e zonden Dat alles hebt gedaan. Gij hebt voor m ij gedragen Een doornenkroon, een kruis Om eenmaal mij te brengen In 't Vaderhuis. gov die VOOR DE JEUGD Beste Nichtjes en Neefjes. Hoe gaat het met jullie? Allemaal blij met de vacantie? Geen wonder, t is ook heerlijk, zoo'n heelc rij vrije dagen in t vooruitzicht. We zullen maar hojicn. dat t weer goed zal zijn, dan kun jullie de eerste lentedagen in vrijheid genieten. Je vei e me maar eens gauw na afloop, hoe fijn geweest is, hoor! Nu begin ik maar gauw aam onze raan seis: De oplossingen van vorige week zijn: 1. Kanarie: Kan, Arie, Ier, kar. (inderdaad klopte de opgave niet heele- maal). 2. engel, bengel. 3. puur, vuur, muur, kuur, tuur. huur, zuur. 4. raap paar. 5. Parijs, Lek, Londen, Elbe, Aar. 6. de letters m m. 7. tulp, stulp. De prijs is voor Jan v. Seters te SteMen- dam. j r, i Eervolle vermelddimg voor Theo v. d. I oei te Midideliharnis. Een verrassing voor het aanbrengen van een nieuw lid voor ons kringetje, verdienen A. V. d. Doel (voor Theo) en Kommy le Coimte (voor Marie). Van beiden heb ik n.l de vijfde brief ontvan gen, 'k Hoop dat er trouw nog vele zullen volgen. De prijzen kunnen afgehaald worden bij fa. Boekhoven te Sommelsdijk. Nu volgt het nieuwe werk. Inzending daarvan uiterlijk tot en met Dinsdagmorgen 6 April. Allemaal op tijd present? Afgesproken. Ook nieuwe nichtjes en neefjes hartelijk welkom! 1. Uit welke knop, waarvan ik u de naam yiet noem, Komt nimmer een blad en ook nimmer een bloem? 2. Welk dier werd vervaard Voor des Emgels zwaard Heeft dien kop opgestoken En menschentaal gesproken? 3. Welke schoenen passen aan geen enkele voet? 4. Een oog, een lijf, een angel, Een Voorwerp tot gerief Mama kan het niet missen, Wat is het, kindje-lief? 5. Welik dier is nog een el langer dan een eeuw 6. Welke fabrikant heeft die meeste af nemers? 7. Op welke bedden zijn geen kussens? 8. Wat zegt men in Gcnemuidien tegen een lantaarnpaal? 9. Welke diefjes zijn niet slieoht, En loojien ook steeds mis Straf of gevangenis? Wie is er, diie 't mij zegt? 10. Hoe roemt men een poppetje zonder 'petje? Nu, dat is oen heele voorraad, bè? Maar jullie hebt ook erg vedl vrije tijd ditmaal. Dus flink aanpakken maar. Veel succes hoor! Nu de briefjes: Ida J. te Stellendam. Hoe het precies komt, kan ik je niet zeggen, maar je voor laatste brief kwam tooh te laat in mijn Herv. Meisjesvereenigingen op Flakkee Ringvergadering te Ooltgensplaat Door te laten "linger Psalm 111 1 en 2 opende do presidente mej. R. Langbroek de •vergadering, waarna zij vour gaal .11 gen t. Daarna heet zij allien die aanwezig zijn hartelijk we'kom, inzonderheid de ndeuw- aangesloten vcroenigimg van Melissant. "ij leest daarna voor Joh. 13 van vers 1 tot 17. Spr. ontleende haar ojvoningswoord aan het voorgelere» Schriftgedeelte en schotste hoe de Heere zirh vernederde en Zijne dis cipelen de voeten waschte. Na dit ojieningswoord worden de notulen van de vorige ringvergadering voorgelezen en het jaarverslag. Door een lid van do M.V. van Ooitigons- plaat werd een inleiding voorgelezen die handelde over Marcus li. Een lid van ue M.V. T.vdia te SommeisdUk l„ve-'d - en inleiding Kerkgeschiedenis over het Katholi cisme. Na deze inleiding werd gepauzeerd en waarin thee werd geschonken. De vergadering werd heropend met liet zingen van Psalm 19 vers 4. Nu werd er een inleiding voorgo e 'on door oen der leden van- .Monica te Middelhamis, handelend? over Zondag 21. Dan gaf een der leden van Dorcas to Stad aan 't Haringvliet een stukje proza ton beste. Ter afwisseling wer den er liederen gezongen. Tenslotte deelde de jiresidente mede, laJt dip,genen die naar rie Bondsdag willen op Hemelvaartsdag, welke te Rotterdam zul worden gebonden, claai hepn knrnnen gaan voor f 0.70 per persoon, zoodnt daar door allen gebruik van gemaakt kan worden Met een woord van denk aan alen die hebben medegewerkt aan het slagen van dezen avond, inzonderheid nog een woord van dank gericht tot mei. P. Taaie, welke alp 1 o 3'"'"Ir vor- richt. Haar wordt Gods beste zegen toege- wen-c'it oji haar venleivn lc\ nsweg Na hot zingen van Psa m 103 vers 8 en 9 gaat de presidente voor in dankgebed. berait. Gelukkig, dat je nu weer hebt ge schreven. Je werk was good, hoor! Ja, nu zal 't eindelijk wel eens gebeuren, dat we elkaar in Stellendam zien. 't Wordt nu weer lekker weer voor een fietstochtje, dus dan is er reden te meer voor een bezook. Zoodia ik kom, zal ik 't laten weten. Wat fijn, die prijzen. Trouwens: zoo iets had ik wed on teer vermoed. Veel plezier allemaal in vacanlie, hoor. 'k Hoop, dat jullie 't ge zellig zult hebben. Hartelijke groeten voor allen en ook nog vriendelijk dank voor jouw goede vvenschen. Daaag! Louisje M. te Fijnaart. Wat was jij er fijn vroeg bij, ditmaal! Wat een tegenspoed op de fietstocht van jullie, 't Was zeker wel een gezellige logeerpartij? Zoo, blijf je met Paschcn thuis? Nu, je zult desondanks toch wel volop genieten, denk ik. Ja, ik ga nel weg in dn vacantie. Je oplossingen vva ren goed; jammer, dat je nummer 2 niet had. Nu, tot over twee weken maar weer hè? Dag Ixmisje! Theo v. d. Doel te Middelharnls. Revalt je bril goed? Je vindt het zeker wèl een beetje lastig om er een te moeten dragenJe met wil natuurlijk wel een beetje voorzichtig zijn bij '1 spelen en stoeien. Ja. Rotterdam is we, een gezellig drukke stad. 'k Kau me begrrij pen, hoe leuk je 't vond, zoo bij avond er eens te zijn. 't Is werkelijk prachtig, al die liohtjes. Eu vooral bij 't water, vind je ook niet? Nu Theo, hartelijke groeten aan allen thuis, en tot schrijven. Daag! Jacob v. Seters te Stellendam. Je prijs is in aavtooht, hoorl Voor Pasohen heb ja hem. Dan kun je in de vacantie lekker liizenl Hoe gaat het met Moeder? Wat een sohrik, zoo ojieens naar 't ziekenhuis. Ge lukkig, dat de eerste berichten na de opt- ratie gunstig waren. Van harte wensch ik jullie toe, dat Moeder verder beter mag worden, en dat je toch nog prettige Paasch- dugen zult mogen bobben, omdat je weet, dat er vooruitgang is. 'k Hoop, dat je me gauw weer schrijft, hoe 't gaat, Jacob. Dag hoor! Jan v. Seters te Stellendam. Zoo, nu ben jij aan de beurt voor de prijs. Gelijk met die van Jacob wordt hij je toegezonden. Je werk was goed en keurig. En de oplossing van nummer 6 vond ik heel leuk gevonden. Nu maar weer flink je best doen. En trouw volhouden. Fijn, dat Tante zoo goed voor jullie zorgt. Ja, Ik kan me heol goed begrijpen, dat je tooh erg naar Moeder verlangt. Maar je moei maar probeeren zoo vroolijk mogelijk te blijven; dat is voor allemaal het beste en daar doe je Moeder oen groot pk zier mee. 't Beste hoor! Daaag. Trijntje W. te Stad aan 't Haringvliet. Wat fijn, dat ik al weer zoo'n mooie brief van jou kreeg. Je bent een knappe meid, hoor! Je kunt al wel haast naar school, zóó goed kun j-e het potlood vasthouden. Schrijf nog maar eens weer, zeg. Daaaag! Hans W. te Stad. Prettig, dat je me dade lijk even schreef, hoe je zusje heet. Goed opgepast, hooo-1 Wat fijn, dat Bram konnf. Doe hem de groeten maar van Tante Tin« Dertien dagen is héél wat, Hans; je zuil eens zien. hoe veel pret je daarin hebben kunt. 'k Wensch jullie allemaal een hoe' prettige vacantie, en 'k hoop, dat ik volgen de keer een brief krijg waarin ik kan mer ken, hoe fijn het geweest is. Dag Hans! Jacob W. te Stad, Wat een verrassing, dat je tooh nog schreef, al was je ziek! Ja, Jaap. ik noteer je eervolle vermeldingen goed hoor, en je bent werkelijk heel diir.ht bij een prijs. Doe maar weer flink je best Ben je mu weer gezond? Aoiders van hart? beterschap hoor! Tot over twee weken. Daaag! Jan W. te Stad. Danik je wel voor je vol ledige inlichtingen aangaande kleine zus. 'k Ht 1b haar verjaardag maar vast geno teerd. Ja, im raadsel 1 was een fout. Zoo, mu weet rik, welke Oom jullie had geholpen Want ik ken hem ook heel goed, maar 'k wist alleen heelemaal niet, dat jullie neef jes van hem warenl Je had een gezellig- lange brief geschreven hoor! Nu maar fijn vacantie houden. Dag hoor! Groeten aar. allemaal, voor® ook aan Arie. Marie le C. te S'dijk. Da"k je weil voor je brief. Omdat ik merkte, diat je 't zoo eig druk hebt gehad, heb ik je goede wij maai voor die daad genomen en dus krijgt Kom my haar belooning nu al. Rust maar lekke? uit in de vacantie. En na de vacantie krijg ik zeker een fijne lange brief hè? Afgespro ken! Daaag. Kommy le C. te S'dijk. Ja, 't wordt echt voorjaar. Jammer, dat je 't druk hobt nu Maar toch ook wel weer leuk om zooveel te Ireren! Je album kun je Zaterdag halen. Wat zal zusje er lief uitzien! Wil je de har- Hoofd- en Neusverkouden Doe wat Dampo in beide neusgaten. Pot 50. Doos 30 cc. Bij Apoth. en Drogisten. SRipOdaarluthl Je van epl vormen een voortdurende bedreiging voor Uw eigendommen en voor Uw gezond heid. Reken eens na hoeveel schade dit ongedierte U jaar in jaar uit berokkent Roeit dit ongedierte uit met RODENT, het onfeilbare, snelwerkende verdelgingsmid del. Het vernietigt ratten en muizen in één nacht en kost slechts 50 en 90 cent per doos. Uw drogist verkoopt thans ook RODONT - doodelijk voor ratten en mui zen doch ongevaarlijk voor huisdieren en pluimvee, in doozen van 40 cent. Imp. fa. B. Meindersma, Den Haag. 74 NED. HFRV. KERK Ber - epen: Te Giessen en Rijswijk, cand. P. Schoo.ihoven, hulppred. te Leeuwar den. T- Meppel, Th. Vos te Nieuwe Pekela. Te Veldhoven, W. A. Vrijlandt, cand. te Biervliet. Te Varik, L. Metselaar, qand. en hulppred. te IJsselmonde. Te Makkum, B. C. Visser te Okkenbroek. Te Middelburg, J. van Woerden te Zwammer- dam. Te Leeuwarden (vac. Visser), H. J. Drost te Aalten. Aangenomen: Naar Zaamslag (toez.), G. W. Korevaar te Biggekerke. Naar Veghel (toez.), J. H. Denee te Asten. Naar Budel, cand. A. Bloemendaal te Drempt. Bedankt: Voor Amsterdam, M. G. Ger ritsen te Amersfoort. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Uithuizermeeden, W. Scheele fk Hoogersmilde en F. J. Scholten te Onstwedde. Drietal: Te Beetsterzwaag, J. C. Everaars, cand. en hulppred. te Sloten, H. van Minnen, idem te Noordwolde (Fr.) en A VeMema, idem te Grouw. Beroepen: Te Bierum, A. W. Wymenga te Jutrijp-Hommerts. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Meliskerke en Borssele, P. Honkoop te Den Haag. Ds. J. H. HOUTZAGERS Wordt 27 Maart 80 jaar De bekende em.-predikant van Koot- wij k, d:e de eerste student van de Vrije Universiteit was en wiens intrede op 7 Febr. 2886 plaats had vier dagen nadat zijn gemeente den band met de Ned. Herv. Kerk ver broken had,hoopt Zaterdag a.s. den leeftijd der zeer sterken te berei ken. Bij gelegen heid van zijn gou den ambtsjubi' feum in het vori ge jaar hebben wij uitvoerig zijn levensloop be schreven, zoodat wij meenen thans met deze aankondiging te mogen volstaan. Houtzagers is ofschoon hij tal van beroe pen ontving, steeds Kootwijk trouw geble ven. Op 16 Oct. 1918, dus na 32-jarigen ambtsdienst, nam hij emeritaat en vestigde zich te Arnhem. Hier heeft hij nog eenige jaren in den predikdienst met ziekenbezoek en als ouderling arbeid verricht, totdat een keelaandoening hem het spreken in het open baar belette. Ook voor het Chr. onderwijs in zijn omgeving heeft Ds. Houtzagers veel ge daan. Door droeve huiselijke omstandighe den moet deze verjaardag m stilte voorbij gaan. Het gevloekte leven, door Jan Knape (uitgave Kok, Kampen). Flakkee met zijn bewoners heeft in de laatste jaren de aandacht getrokken van ons volk. Een tweetal schrijvers, beide zeer goed bekend met Flakkee, hebben door hun boeken het lezend publiek doen meeleven met wat daar wordt gevonden. Rudolf van Heest heeft met zijn „Schapen zonder Her der" en „Gebondenen" de poort geopend, zoodat wij kunnen binnentreden. Of ook, hij heelt het Haringvliet overbrugd en noodigt uit de brug over te komen om eens kennis te maken met den Flakkeeër, in het bijzonder nat zijn godsdienstig leven betreft, en ook de gevolgen van het godsdienstig leven «p het terrein lan liet maatschappelijke leven, het gezin, de school, de politiek enz. Nooit kunnen de bewoners R. v. R. dankbaar ge noeg zijn voor diens boeken, wijl hij als een profeet het volk heeft geroepen „tot de wet en de getuigenis". Dat velen hem den rug toekeeren. is be grijpelijk, wijl zij liever in de zonden van eigenwiliigen godsdienst sterven dan te bui gen voor God en Zijn Woord. Personen die „eigen bevinding", „vroomheid" aanbidden en van anderen verlangen (lat zij hen als een god" zullen eerbiedigen, moeten van zulke roepstemmen niets hebben. Zij verlan gen predikers die hen aanbidden. En al lie gen zulke predikers voor God en Zijn ge meente, het laat hun koud, omdat de predi kers h un wil uitvoeren. Zij zoeken zich zelf en de predikers trachten er munt uit te slaan voor zich zelf. Ze willen ook wel „een centje verdienen" en offeren God, Zijn Woord, Zijn lichaam (de Kerk) er voor op. Ais zoo de toestand is, behoeft het niet te bevreemden dat het volk geestelijk te gronde gaat en rijp gemaakt wordt voor anarchis me, zoodut op liet woord van een „vrome" de prediker der waarheid wacht, hetgeen thans in Rusland plaats grijpt. Met leugen hen aanvallen, valsche rapporten opstellen, die, wat de inhoud betreft verborgen worden gehouden en zonder gehoord te zijn, dus onverhoord worden veroordeeld. En toch doet men zoo iets nog heel „vroom". Hulde aan R. v. R. dat hij begonnen is met roepen: „tol de wet en de getuigenis". En nadat R. v. R. liet Haringvloet heeft overbrugd, is een tweede schrijver gevolgd, nl. Jan Knape. Deze is anders in wijze van schrijven, doch leeft uit dezelfde beginselen en werkt voort aan het werk door R. v. R. begonnen. Hij schrijft anders en toch zegt hij hetzelfde. Hij laat Flakkee met zijn valsch-mysticisme ook aan het woord, doch laat ook zien dat er zijn die kinderlijk geloovig buigen voor God en Zijn W oord. Dat laat hij ons zien in het boek „Het gevloekte leven". Een boek van en voor onzen tijd, in verband met de steun regeling. Het boek begint met een gedwongen hu welijk en door het geheele boek blijft dit huwelijk onze aandacht vragen. Geen won der dat J. K. een gedwongen huwelijk laat zien. wijl (leze huwelijken als heel gewoon op Flakkee voorkomen Er wordt geen zonde in gezien, en de bruiloften worden even vroolijk gevierd, als een huwelijk dat naar Goddelijke ordinantie wordt gesloten. Het kind wordt door Wout. den verwek ker, gevloekt. Waarom? Och omdat hij da zonde wel wilde, doch de gevolgen der zon de niet, wijl armoede staan te wachten in verband met de steunregeling. Dat moeite- volle leven gedurende dien tijd beschrijft J. K. Hij beschrijft liet op sol-ere wijze, doch zóó, dat liet hart wordt geroerd en een traan onder het lezen wordt weggepikt. Het „ge vloekte leven', doch ook het „zegenrijke". Als de moeder hem vraagt: Wout, zal je nooit meer het kindje vloeken! En Wout werd er stil van. Zwijgend hieven zij elkaar aanzien. De grootmoeder lei over het sla pende kindje de gevouwen handen. Over het gevloekte lpvon de beschermende schaduw van biddende handen, ziedaar de laatste zin. Onze dank. Jan Knape, voor dit teeder ge schreven bock. Onzp dank voor een onver moeid strijder om Flakkee voor God en Zijn dienst op te pischen. Onze dank voor de waarheid. Onize dank voor het licht dat uw boek verspreidt. God geve Flakkee het licht te zien zoodat niet van Flakkee waarheid wordt: Ze hebben de duisternis liever dan hot licht, omdat hun werken boos zijn. Onze dank C. D. Dit moet Uw eerste gedachte zijn bij Brand en Snijvvonden, Ontvellingen en a I lerlei Huidverwondingen Het verzacht en geneest telijke groeten overbrengen aan allemaal Fijn, dat er misschien nieuwe nichtjes bij komen. 'k Hoop, dat het doorgaat hoor' Dus dioe je best er maar voor! Dag Kommy! Aat v. d. Doel te S'dijk. Nou: hoc meer nichtjes en neefjes, des te liever i.k liet heb! Dan wordt liet juist een beetje span nend! Afildiens is het niet zoo'n kunst, om een prijs te krijgen. Maar dan moet je er echt je best voor gaan doen! Gezellig, die logé's. 'k Wensch jullie prettige dagen toe, hoor! Ja, je album zal ik dan als het er is, wel laten halen bij Boekhoven. Je oplossin gen waren goed, alleen bij nummer 5 had je de Aar (rivrir) vergeten. Nu tot volgende keer hoor? Groeten aan allen. Daag! Tenslotte herhaal ik nog eens voor allen Geniet maar veel in de vrije dagen! 'k Hoop dat je 't allemaal prettig zult hebben! Na vriendelijke groeten voor allemaal: Jullie TANTE TINE Van de Koninklijke Beetvvortelzaad-Cul- tuur Kuhn Co. N.V. te Naarden. aid. Publiciteit, Ilartenlustlaan 7 te Bloemen daal, ontvingen wij „Van zaad tot Suiker" een tijdschrift dat volgons het inleidend vvoond in de eerste plaats bedoeld is al9 middel om publicaties onder de oogen te brengen van zooveel mogelijk ieder op wiens belangstelling voor ons bedrijf wij prijs stellen. Het wordt gaarne aan ieder, die daarom vraagt, gratis en franco toege zonden. Men wende zich daarvoor tot de afd. Publiciteit te Bloemendaal. Inmiddels zijn een drietal afleveringen verschenen waarvan het eerste een artikel bevat over de beteekenis der selectie voor de uitkomsten van de suikerbietenteelt en over schieters. In de beide andere vinden wij o.m. een uittreksel uit oude verslagen betreffende hot- begin van de thans voor ons land zoo belangrijke bietencultunr Het Thomasslakkenmeelbureau, Harten- iustiaan 7 Bloemendaal zond ons het Maart-nummer van Fosforzuur en Kalk, waarin ons met cijfers getoond wordt, wat wij zouden kunnen hooren „Als de koeien spreken kondenn.l. de groote waarde van Thomasslakkenmeel voor de bemesting van hooi- en weilanden. Vele practici ge bruiken het slakkenmeel voor overbemes ting van wintergranen en heel vaak strooien zij nog tot in Mei slakkenmeel op het gi a si and Nu (loor de zware regens ver schillende gronden aanleg zullen hebben voor korstvorming zal een fosforzuur over bemesting met slakkenmeel door de aan wezige fijne kalk gunstig oen werken bil toepassing op granen. n ïnvraag aan bovengenoemd adres ontvangt U dit interes santé boek ja grat's en franco.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 5