onze PAASCH-AANB1EDINC f Keij 's Schoenmagazijn, S'dijk, Tel.189 „HET GEVLOEKTE LEVEN" MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG ?7 MAART 1937 UITREIKING DE RUYTER-MEDAILLE DE MALVERSATIES TE VLISSINGEN NASLEEP VAN EEN GRUWELIJK DRAMA BOEKHOVEN'S BOEKHANDEL SOMMELSDIJK Ingezonden Stukken Middelharnis Oude Tonge - Ooltgensplaat - Nieuwe Tonge - Stad aan 't Haringvliet L. Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst onderscheiden In teqenwoordiRheid van een aanzienlijk gezelschap Dinsdag te Amsterdam in de recreatiezaal van de Kweekschool voor de Zeevaart aan L. Smit en Co.'s Inter nationale Sleepdienst de gouden „De Ruy- ter-medaille" uitgereikt. Deze onderscheiding Is een buitengewoon huldeblijk, dat slechts éénmaal in de vijf jaar wegens bijzondere verdiensten voor de zeevaart wordt toegekend. Bèhalve beide directeuren van de onder neming, de heeren Murk Leis en Vuyk Jr., waren o.m. aanwezig de Burgemeesters van Rotterdam en Maassluis, mr. P. Droogleever Fortuyn en mr. P. A. Schwartz en vele bekende figuren uit Rotterdamsche en Amsterdamsche scheep martkringen. De voorzitter van de slichting Fonds voor de De Ruyter-medaille. de gep. vire-adml- raal L, J. Quant, hield een toespraak, waarin hii uitvoerig de b.teekenis van de onderscheiding schetste en een historisch overzicht gaf van de geschiedenis der on derneming en wat zij in de loop der jaren heeft gepresteerd. De eer van de vader- landsrhe vlag is door L. Smit en Co. in alle werelddeelen hoog gehouden. In de laalste veertig jaar werden ruim 6000 objecten versleept, w.o. zes tig dokken, 1500 baggermolens, enkele tinmolens (voor Banka o.a.) 165 drij vende kranen en 500 voor afbraak be stemde schepen. Naast het zeésleepvaartbedrijf wees spr. op de Atlantische hulpverleening welke dateert van 1922 en waarvoor groote on dervinding, paraatheid en durf worden ver- eischt. Met niet minder respect mag wor den genoemd de bergingsverrichtingen op de Noordzee en op de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche wateren (veelal in samenwer king met v. d. Tak). Tenslotte vroeg spr. aandacht voor hen, zonder wie de booten geen booten zijn, n.l. de bemanningen. Dit groote sleepdienstgezin woont groo- tendeels t« Maassluis. Het zijn stoere Hol landsche jongens van stavast, die niet hun geluk zoeken in mooie pakken en geriefe lijke verblijven, maar rot.de. eenvoudige zeelui, die onder de zwaarste omstandig heden hun kalmte bewaren, die snel en be slist weten te handelen als 't er op aan komt. Aan hen een eeresaluut! Hierna ging spr. over tot de uitrei king van de medaille. Moge, zoo be sloot spr., deze onderscheiding wor den opgevat, zooals de militair de Willemsorde ziet, als een belooning voor den moed der bemanningen, voor het beleid van directie en kapiteins en voor de trouw aan de vaderlandsche traditie. De heer Murk Leis sprak een woord van dank, waarna de plechtigheid werd be sloten. Ned. Jongelinsverbond 1 De Bondsdag van de Prov. Afdeeling Zuid- Holland van het Ned. Jongelingsverbond zal op Tweede Paaschdag te Leiden wor- den gehouden. Als sprekers zullen optreden de heeren J. A. Amesz, die een openings woord spreken zal; Ds. J. H. H. van Beem, Ned. Herv. predikant te Botterdam- Vreewijk, en Ds. C. Pel, Ev. Luth. predi kant te Bodegraven, onderwerp: „Christus is ons leven". In de middagvergadering zal worden op gevoerd het declamatorium „Pelgrims naar Sion". In de avondvergadering zal de heer ,v. d. Weid e, uit Voorburg, spreken over: „Onze taak in de gemeente", waarna Ds. P. Kuilman, Ned. Herv. predikant te Lelden, een slotwoord spreekt. Twee O-booten naar Spanje Dinsdagmiddag zijn Hr. Ms. Onderzee booten O. 13 en O. 15 uit de haven van Nieuwediep naar de Spaansche wato ren vertrokken. Om twee uur nam de commandant van den onderzeedienst kapitein ter zee L. A. C. M. Doorman afscheid in een toe spraak, waarin hij van zijn waardeering getuigde voor de vlotte wijze, waarop men de schepen gereed had gemaakt. Namens den commandant, die verhinderd was, wenschte hij den opvarenden een be houden terugkeer in het vaderland. Vervolgens had een inspectie plaats. Om vier uur vertrok de O. 13. uitgeleide gedaan door honderden belangstellenden Enkele ©ogenblikken later ving de O. 15 de reis naar de Spaansche wateren aan, waar de 0. 16 zal worden afgelost. Auto in de Broekervaart gereden De drie Inzittenden geied Dapper optreden van Amsterdammer Bij het passeeren van een vracht auto is Woensdagavond omstreeks 7 uur tusschen Monnikendam en Broek, een personenauto, in de langs dien weg loopende vaart gereden. De drie inzittenden konden spoedig op het droge worden gebracht. Het ongeluk is ontstaan doordat de auto te veel naar links uitweek en daardoor van den berm van den weg 'n het water gleed. Onmiddellijk na het ongeluk stopte de chauffeur van de vrachtauto, waarop de naast hem gezeten 25-jarige Assink uit Amsterdam te hulp schoot. Hij sprong ge kleed te water en slaagde erin de drenke lingen uit de auto te trekken en op den kant te brengen. Het waren een dame en twee heeren. van wie de oudste blind was. Het drietal is bij omwonenden binnen ge bracht en van droge kleeren voorzien. De auto is in den loop van den avond op den wal geheschen. Nadere bijzonderheden Omtrent het auto-ongeluk kan nader morden gemeld, dat de personenwagen welke in het water reed, een huurauto uil Amsterdam was, welke werd bestuurd door den chauffeur T. J. de Groot. De passagiers waren de blinde heer dr S. Langedijk en ■mej. Smger, beiden eveneens uit Amster- aam. De wagen was bijna geheel onder water verdwenen, de chauffeur had tijdene den p? iervn opengegooid. Een familie- naar h. h Inzittenden per auto naar de hoofdstad gebracht. Behandeling voor het Haagsche Gerechtshof Voorwaardelijke strafffen geëischt Voor het gerechtshof te 's-G raven- hage werden Dinsdag de malversaties bij het plaatselijk crisis comité en Maatschap pelijk Hulpbetoon te Vlissingcn in hooger beroen behandeld, waarbij zooals men zich herinneren zal vnl. betrokken waren de weth P. G. L en de administrateur van MaatJch. Hulpbetoon W. de W. die door de rechtbank te Middelburg veroordeeld zijn tot gevangenisstraffen van resp. 6 ett 4 maanden. Beide verdachten hadden teramen over geld en goederen van het plaatselijk crisis comité en Maatschapiielijk Hulpbetoon be schikt en andere personen daartoe aan gezet. Het getuigenverhoor Voor het Hof werd allereerst de zaak tegen den serretaris-pennincmeester van Maatschappelijk Hulpbetoon W. de W. be handeld. Als eerste getuige verseheen de secretaris van het crisis-comité J. P. L. Gel gaf toe kleedlngstukken van het crisis-comité aan verdachte te hebben ge geven. Pres.- Dat moeht u toch niet doen. Get.: Zeker ik had daar bevoegdheid toe Wanneer goederen werden weggegeven besliste daarover öf de voorzitter öf ik Pres.: Wie was de voorzitter? Get.- De burgemeester van Vlissingen, maar in de practijk deed ook wethouder L dit Pres.: En waarom deed u het dan? Get.: Er werd nooit aanmerking op ge maakt. Vervolgens wordt gehoord wethouder P G. L. Verdachte de W„ zoo zeide deze, had als secretaris-penningmeester een gratis amb<s woning van Manisch .Hulpbetoon De stof feering kreeg nij er echter niet bij. Wethouder L. bad daarom voor de noo- dice stoffeerirg gezorgd door hem de meu heien en het linoleum te verstrekken uit de kas van het crisis-comité. Deze meubelen zijn later door Maatsch. Hulpbetoon over genomen Pres.: Maar u had daar toch geen recht toe. Get Misschien niet, maar ik heb er geer. cent voordeel mee gehad. Pres.: De juiste weg was om u tot het gemeentebestuur te wenden. Wat de sperifieatie van de meubelen betreft, gaf getuige toe dat hij op een val- sche opsomming had aangedrongen om het wegnemen van het linoleum goed te maken Mr. Lodder: Dat is corruptie, het ergst- dat er In een land gebeuren kan. Requisitoir Mr A. Romhach. requisitoir nemend achtte de heling van de goederen uit het magazijn bewezen. Spr. kwam tot de ronclusie. dat de feiten in het licht van den algemecnen frauduleu- zen toestand welke bij bet crisis-comite heerseht» moeten worden gezien. De proéuréur-generaa! vond oe straf van dé Middelburgscho rechtbank dan ook te zwaar en eischte wo~ens de bewezen heling een voorwaardelijke gevangenisstraf van vl-r maanden met een proeftijd van drié iaar en een geldboete van veertig gu'den snhs. 20 dagen hechtenis. De verdediger conclude»rde tot vrij spraak. De zaak tegen oud-wethouder L. Na het onderzoek van 's morgen", be hoefde men bij de behandeling van de zaak tegen den oud wethouder L: niet meer op verschillende feiten In te gaan. Alleen het uitlokken van verduistering, vormde een nieuw punt van bespreking Na een kort onderzoek nam Mr. Rom- baeh requisitoir. Wat het geven van de toestemming tot het wegnemen van kleeren en goederen van het crisis-comité betreft, dit was. even als het wegnemen zelf, een onbehooriiik heid maar leverde, volgens spr. geen straf baar feit op. Het was zeer zeker epn uitlokking maai geen strafbare uitlokking. Wat betreft het in ontvangst nemen van da gelden uit de collectebussen, dit vond Mr Romhach een geval van heling. Tenslotte achtte de advocaat-generaal het uitlokken van het maken van de ver- valsche specificatie, evenmin als 't eenste, een strafbaar feit. Alleen blijft dus de heling als strafbaar feit. Spr. nam in aanmerking, dat verdachte zich met het geld uit de collectebussen niet heeft willen verrijken. Ook wees Mr. Rombach op de zaak. welke thans nog tegen verdachte loopt en welke ook met een verordeeling tot gevangenisstraf is ge ëindigd. Hierdoor is verdachte al voldoende ge straft, zoodat spr. thans een voorwaar delijke gevangenisstraf eischte van zes maanden met een proeftijd van drie jaar. De verdedieer vroeg een voorwaardelijke gevangenisstraf. Uitspraak 7 April. De collectanten Hierna stonden nog terecht de collec tanten H. V.. C. G. en A. B. uit Vlissingen. Wegens diefstal had de rechtbank te Middelburg hen ieder tot een maand ge vangenisstraf veroordeeld. De procureur-generaal vorderde thans voor allo drie verdachten een voorwaar/le lijke gevangenisstraf voor den tijd van een maand met een proeftijd van 3 jaar. Uitspraak in ai deze zaken 7 April. Oude man overvallen te Zoon ernstig gewond De daders ontkomen Mook Twee gewapende mannen hebben Maan dagnacht een roofoverval gepleegd op een landbouwer in de buurtschap Biesvelt te Mook. De bandieten hadden getracht den ouden man, genaamd Voet, op een bed te werpen, toen zijn 32-jarige zoon Gerrit Voet binnenkwam. Hij snelde zijn vader te hulp en geraakte in een vechtpartij met de roovers, die ten slotte na ook nog slag geleverd te hebben met enkele buren, wisten te ontkomen, zonder buit evenwel. Gerrit Voet werd zoodanig gewond, dat hij in het St. Canisius-ziekenhuis te Nij megen moest worden opgenomea DUBBELE MOORD TE MERKELBEEK BERECHT Huishoudster voor de Maastrichtsche rechtbank Vijftien jaar tegen verdachte geëischt In de avond van de 22ste November van 't vorig jaar, een Zondag, kwam de 64 jarige huishoudster M. C. van Helden te Merkelbeek bij buren vertellen, dat er iets niet in orde was met haar patroon en diens schoonzus ter. Onmiddellijk werd een onderzoek ingesteld en men deed een verschrik kelijke ontdekking. De 73-jarige land bouwer M. A. F. Buysers werd met afgesneden hals in bed gevonden en zijn schoonzuster, de 72 jarige M. J. II. BuysersSenden was eveneens op afzichtelijke wijze vermoord. De huishoudster dichtte een onwaar schijnlijk verhaal op, dat niemand geloofde en na korten tijd kwamen er zulke bezwarende feiten aan den dag, dat men de vrouw arresteerde. De wildste verhalen deden de ronde in het anders zoo rustige Limhurgsche dorpje, waar de huishoudster een zeer slechte naam had. Ieder was overtuigd van haar schuld, maar ondanks dat bleef de vrouw hardnekkig ontkennen Het pleit eehtar niet in haar voordeel, dat ze getracht heeft zich in haar cel op te hangen De rechtbank te Maastricht zal thans hebben uit te spreken, of de vrouw inderdaad schuldig is aan de onmenscheliike misdaad, die haar is ten laste gelegd. Zal de vrouw haar ontkenning hand haven, of zal er nu een bekentenis ko men? Dat is de vraag, die gister ve len bezighield. Voor de behandeling van deze zaak be stond Dinsdag veel belangstelling. De rechtbank v\as samengesteld uit: mr. F. Janssen, president: mrs. Th. van Door- nlnck en B. Ru land, rechters. Het O M. werd waargenomen door den substituut- officier van justitie, mr. J üautzenberg. Mr. \V Russel fungeerde als griffier De verdarhte werd bijgestaan door mr. F. G van der Kroon uit Heerlen, als raadsman Door het O. M. waren zeventien getuigen, opgeroepen, waaronder de reoliter-rommis- saris, mr. Gadiot en de scheikundige E. van Waegeningh uit Maastricht, als deskun digen. Getuigenvorhooren Van de getuigen werden eerst de deskun digen gehoord. Uit hun verklaringen is ko men vast te staan, dat de vermoorde vrouw eerst met eén Fngelschen sleutel geslagen en naderhand met een scheermes bewerkt is, waardoor de hals werd doorgesneden. Op dczelf&e wijze is ook Buysers om het leven gebracht. Op aanwijzing van den verdachte heeft men later een Engelschen sleutel ge vonden. Men ontdekte, dat er bloedvlekken aan gekleefd hadden en dat hij later met water en zand was afgewasschen. Ook wer den nog bloedvlekken ontdekt op een blouse en een schort van verdachte. Dit was mensehenbloed en verdachte kon niet ver klaren, hoe deze er op gekomen zijn Zij heeft tegen eenige personen een halve bekentenis afgelegd in dezen zin dat zij door Buysers en later ook door diens schoonzuster zou zijn aange vallen en toen uit zelfverdediging beioen gedood zou hobben. Deze lezing van het ge val trekt zij echter thans terug. Zij hand haaft nu haar verhaal van den vreemden indringer, die haar den geheelen dag op zolder heeft opgesloten. Van opsluiting kan echter geen sprake zijn, want het slot werkte niet en ook kan de bewering van verdachte, dat zij den vreemdeling door het sleutelgat kon zien, niet juist zijn, omdat er door het sleutelgat niets te zien is van wat er beneden aan de trap gebeurt. Aan het einde der getuigenverhooren vroeg de president een nadere uitleg aan ver dachte van een brief, die zij geschreven van uit de gevangenis aan haar getrouwde dochter. Zij spreekt in die brief van de groote schande, welke zij over oe familie heeft gebracht, en betreurt haar daad. Ook drukt zij in deze brief haar spijt er over uit, dat zij twee menschen van het leven heeft beroofd. De verdachte hekent de brief geschreven te hebben, doch zegt, niet te weten, hoe zij er toe gekomen is. In de gevangenis hoett zij meermalen tegen verschillende personen een soort van bekentenis afgelegd, doch telkens bracht zij hel element van noodweer in het midaen. Requisitoir Tenslotte heeft Mr. J. Dautzenberg, het O.M. waarnemende, requisitoir genomen Hij achtte het ten laste gelegde wet tig en overtuigend bewezen, daar de be kentenis van de verdachte door de materieeie bevindingen wordt aange vuld. Spr. meent te moeten concludee- ren tot schuldig verklaring van de ver dachte en veroordeeling tot een g e- vangenisstrai van vijftien jaar wegens doodslag, tweemaal ge pleegd. Verdediger vraagt vrijspraak De verdediger van de verdachte, Mr. van de Kroon uit Heerlen heeft vervolgens vrij spraak gevraagd Hij baseerde deze eisch op de overweging, dat de vernachte het haar ten lasle gelegde niet zou hebben kunnen doen in den tijd, gedurende welke zij 's mor gens in huis is gebleven, alvorens naar de bushalte te gaan. Het gebruik van de be kentenis van de verdachte in de bewuste formnleering is pas toelaatbaar alnus de verdediger indien die bekentenis op alie punten betrouwbaar is. Ook dit is, meent spr., niet het geval. Op een en ander kan z.i. niet anclers dan vrijspraak volgen. Van een wantrouwend hoertje Hij ging liever zitten Een GO jnripr boortje uit Oosterhout bad eenige maanden geleden onder Oosterhout door niet voldoende naar recht? uitwijken een wielrijrlstcr uit Rotterdam aangereden, waardoor aan de fiets van de dame een schade van 1 4.50 werd veroorzaakt. Het hoertje weigerde de schade te betalen, aldus de N R.C., met het gevolg dat er politiezaken van werden gemaakt en het hoertje zich Vrijdag voor den Pr^dn^rhen kantonrechter moest verantwoorden. De Rotterdamsche dame wilde zich civiele partij stellen, hetgeen echter zonder bijstand van haar echtgenoot niet ging. Niettemin trachtte de kantonrechter, na dat door getuigenverklaringen de schuld van het hoertje was komen vast te staan een regeling te treffen. Kantonrechter: ITedde gij f 4.50 bij oe om te betalen. Het boertje: Neeë. Kantonrechter: Zij de gij dan zonder een ten van huis gegaan? Het hoertje: Neeë. Kantonrechter: Ilede gij 'Ier niemand in de zaal. die je f 4.50 wil leenen? Dan zal ik het met de boete we! maken! Een toevallig aanwezige veldwachter uit Oosterhout bood hierop hulp aan, de f 4.50 voor het boertje te betalen. De kantonrechter' Maar dan mot** gij dat geld vanavond terugbrengen. Hef ho«rt?M Tk vertrouw het zaakje niet en doen het niet! ITet O. M. en de kantonrechter poogden het boertje tot andere gpdachten te brengen, maar alles stuitte af op het stereotype ant woord: Ik vertrouw het nietl Het O. M. eischte hierop f 5 boete subs. 3 dagen hechtenis. De kantonrechter: Hedde gij het gehoord? Zoude ge den veldwachter nu maar niet late betale? Het boertje: Neeë. dan gaan ik maar zit tpn. Kantonrechter: Dat is goed. maar dan ver oordeel ik je tot f 5 boete of 10 dagen hech tenis. De Rotterdamsche dame kreeg den raad. haar vordering van f 4.50 in handen van een deurwaarder te stellen, omdat het boertje best betalen kan. J. KNAPE Mz.: Lijken van vermiste vrouw en kind onfjehaald Uit de Piusliaven te Tilburg zijn Dinsdag middag de lijken opgehaald van de vrouw en tiaar zes-iarige dochtertje, die evenals liet twee-jarige zoontje, sinds einde Februari vermist werden. Zoon Is gemeld werd het lijkje van liet laatstgenoemde kind reeds Maandagmiddag in genoemde haven revnn den. LANDBOUWERSBEHUIZING AFGEBRAND Dinsdag brak een hevige brand uit in de boerdrrii. bewoond door don lanuM i v J. ter Aa gelegen aan de Broekstraat te Best. Hot vuur greep zoo snel om zicli hoon dat het. woonhuis direct in lichter laaie stond. Aan bhissrhen viel n;et te denken De landbouwer was naar de markt te 's-Hertogenbosch, zoodat alleen de vrouw die ziek was en zes kleine kinderen thuis waren. Buren, die te hulp snelden slaagden er in de vrouw en kinderen in veilighei te brengen, /ii ziin hii buren ondeigebracht Een koe en twep varkens konden nan buiten gebracht worden. Het huis brandde tot den grond toe af De inboedel ging geheel verloren Vermoed wordt, dat de slechte toestand, waarin de schoorsteen verkeerde oorzaak is van den brand. Huis en inboedel waren slechts laan verzekerd. (Buit -ii "i <1 -ler Redactie) ERNSTIGE WAARSCHUWING liet gaat hier om do II.B.S. op F lak keel Voorop gaat, dat de hcele volgende rede neering niet is ingegeven door eenig per soonlijk belang; wij verzoeken dus ernstig om hij de lectuur niet te donken, dat wij ons eigen voordeel op liet oog zouden heb ben.' Wij hebben alleen hc-t oog op de be langen \an Flakkcc en van enkele kin deren. En nog iets. Wij kennen al het onver kwikkclijke van een schoolstrijd en zullen die niet beginnen. Wanneer er een strijd zou worden gevoerd, dan zou dat maar door één partij worden gedaan en niet dooi de II.B.S. Voor zoover wij vermoeden zullen directeur noch leeraren \an de H.B.S. ooit zielen gaan viéschen. Herinnert men zich nog hoeveel mocito indertijd gedaan is om hier op dit. eiland een H.BJS. te krijgen? Hoe er menschen ge weest zijn, die er groote geldelijke offers voor over hebben gehad? Hoe er reizen voor gedaan zijn naar Den Haag? I-Ioe kwam dat? Voelde men, dat er hier op dit eiland nu ook eens een onderwijsinrichting moest komen, die het onnoodig maakte do kinderen op 13-, 14-jarige leeftijd weg to zenden, wanneer men die kinderen gelegen heid wi)de geven het wat verder in de we reld te brengen? Flakkee kreeg een II.B.S. en het was daarmee gelijkwaardig geworden aan zijn buren Schouwen en Yoprne en Putten, waarbij het tot dan toe ten achter was. En nu na twintig jaar mag men zich ernstig afvragen: Is Flakkee zoo'n onderwijsinrich ting eigenlijk wel waard? Voorne en Put ten hebben ongeveer 24000 inwoners de II.B.S. in Briellc heeft ongeveer 150 leer lingen. Schouwen heeft ongeveer 24000 inwoners de II.B.S. te Zierikzee heeft ongeveer 150 leerlingen. Goeree en Overflakkee Hoeft ruim 30.000 inwoners de H.B.S. te Middelharnis heeft ongeveer 70 leerlingen. Wie komt hier nu achteraan? „Dan zijn daar zeker g^en U.L.O. scho len?" vraagt een Flakkeesche ouder. Ja, ja, zeker *zijn die daar; even goed als hier. Maar de ouders daar zijn blijkbaar heter op de hoogte, want daar zijn de II.B. S.-sen al moer dan vijftig jaar oud en vele ouders hebben in hun jeugd zelf middel- haar onderwijs genoten. D i o sturen hun kindoren vanzelf naar de H.B.S. en alleen wanneer deze voor dat onderwijs niet ge schikt zijn, wanneer ze het niet kunnen volgen, dan gaan ze naar de U.L.O.-school, omdat daar het onderwijs in langzamer temj>o gaat. Maar die ouders weten dan na tuurlijk, dat daarmee de kansen van hun kinderen later in de maatschappij sterk verminderd zijn, omdat het Einddiploma H.B.S. 5 j. cursus toch altijd nog heel wat anders is, dan een U.L.O.-pidloma. Die we ten natuurlijk dat het verschil tusschen heide diploma's zich in de taxatie der maat schappij manifesteert in de vergelijking: Officier-Onderofficier cn dat m Handel en Industrie cn hij de Bestuurslichamen voor de hoogore leiding gevende posten steeds Einddiploma H.B.S. 5 j. cursus gevraagd wordt. I)ie ouders weten dat het zwaarste U.L.O.-diploma (B). dat in 5 jaar gehaald wordt (en dat hier nog nooit behaald is), gelijk staat me-t hot bewijs van overgang van de 3de naar de 4de klas II.B.S. cn dat een leerling, die (Jaarna het, Einddiploma nog wil halen, weer in de 3de klas van de H.B.S. moet beginnen, zoodat een dergelijke gang van zaken op een groote teleurstelling en een verlies van 3 jaar komt te staan. Die ouders van Schouwen en Voorne en Put'en blijken het verschil .tusschen Mid delbaar en Lager onderwijs zeer goed te kennen en zullen uit onwetendheid het eer ste aan hun kinderen nie-t onthouden. Een verschijnsel, zooals we dat hier zien, dat een paar menschen als propagandisten op de zielenvisscherij uitgaan is dan ook bij onze buren niet goed denkbaar. Dit is echter hun goed recht, inzooverre ze oprecht, overtuigd zijn, dat het U.L.O.- onderwijs de voorkeur verdient boven het ond wijs non oei H.B.S. en het is des wege niet aan ons hun die propaganda kwalijk te nemen. o wa l-schuwen echte!- tegen de be voegdheid van deze menschen om over zulke zaken te oordeelen. Is er wel één on der hen, die ooit middelbaar onderwijs ge noten heeft? De meeste onder hen hebben een II.B.S. van buiten gezien en daarmee houdt hun kennis van het M.O. op. Een enkele misschien is een teleurgestel de vader, wiens kinderen het M.O. niet konden volgen en die dat nu (zooals zoo vaak hij domme en ijdele menschen) wijt aan het M.O. Mogen deze mensehen nu be slissen over het lot van de jeugd? Zijn dit nu de menschen, die geroepen zijn om ondes in te lichten over deze belangrijke za n k En in de tweede plaats richt zich onze ernstige waarschuwing tegen de onverant woordelijkheid van deze menschen. Zij on dergraven met hun propaganda de II.B.S, en als hun pogingen bekroond werden ver dween deze en Flakkee behield als hoog ste onderwijsinrichting een U.L.O.-school. Zouden die mens/hon zich dan voldaan de ander wrijven? Ze hobhon het nu zoover, dat inlelligente kinderen, die inderdaad op ren II.B.S. behooren, en wat begaafd heid en wat milieu betreft, toch geen andere levenskans krijgen dan de U.L.O.-school; dat menschen, van wie men natuurlijker wijze zou kunnen venvachten, dat ze hlin kinderen naar de II.B.S. zouden sturen, deze naar de U.L.O. laten gaan en dat straks pen 70 of 80 leerlingen naar de beide D.L.O.-sehoJen zullen gaan en 10 of 12 naar de II.B S. Flakkee slaat blijkbaar weer een zonderling figuur. En wat zal de Minister van O., K. en W. zeggen als hij deze getal len ziet? Nog één opmerking. Het M.O. is zwaar en lang niet voor iedereen geschikt. De H BS. stelt zeker geen prijs op een groote toeloop van leerlingen, die na één of twee jaar ge sukkel weer moeten verdwijnen. Maar wer kelijk intelligente en begaafde leerlingen moeten hun kans krijgen. Flakkee moet dat blijkbaar nog leeren. Middelharnis, 23 Maart 1937. Het Bestuur van dé 'Verê'eniging ,de Flakkeesche H.B.S." Geachte Redacfüe. Mag ik voor onderstaande regelen een plaatsje in uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. Wie ter wereld zal nu toch kunnen be grijpen dat er nog van die abnormale men schen zijn, die zich laten gebruiken om des Zaterdagsavonds met helt krantje „Vrij heid" te colporteenen. Steil je voor; zes arbeiders in den Gemeenteraad van Oude Tonge die op één na, nl. Jonker, hebben goed gevonden de verordening om zich zon der noodraak 50 M. irit een boek op +o houden, meit andere woorden dat bij toe passing daarivan alle „Vrijheid" wordt ont nomen. Wordt het geen tijd om eens wiskundig te gaan -berekenen om van nullen eens cijfers te maken. Het zou niet veel moePe kosien om van dat „kadestaan" enkele ko lommen te vullen, doch wij hopen dat iedere st om gerechtigde in Oude Tonge bij een volgende verkiezing door mooie voor spiegelingen van de fractie zich niet zal laten beïnvloeden. Oude Tonge. „ER UIT" Gemakkelijk wandel schoentje v. prima chroom leder en m.cuba- bak. *'n Schoen voor lastige voeten I meisjesschoentje. Gemakkei ij k e Elegante chroom-pump met moderne pasvorm •n leuke strikgarnering KEIJZER Sterke Heren molière van prettige pasvorm. Wer. kelijk 'n schoen waar iJ lang plezier van hebt

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3