Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 24 MAART 1937 52E JAARGANG No. 48831 VAN HET BINNENHOF JEUGDWERKKAMPEN DR. A. KUYPER- HERDENKING HET NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK Deze Courant verschijnt eiken WOhNSDAG en ZA1 KRDAli. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar AFZONDERI IIKE NUMMERS 5 'JEN! Uitgave NV. DRUKKER1I EN UI U.EVER1) v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSD1IK - Tel. lnterc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere AdmmKiratie franco toe te zenden --ar de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag, en Vrijdagmorgen 8 uur, Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.-- per plaatsing, Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. DE KAMEK Vrijdagavond laat ging de Tweede Kamer uiteen. Ze ging huistoe met groot verlof. Deze Kamer zal zoo er zich geen bui tcngevvone dingen voordoen niet meer bijeenkomen, haar arbeid is afgeloopen. Over bet algemeen kan men zeggen, dat deze Kamer hard gewerkt heeft. Vele en gewichtige wetsontwerpen zijn door haar behandeld, waarbij er Waren welke diep in het volksleven ingrijpen. Als coniroleerend lichaam heeft zij haar taak serieus opgevat. Van de Kamerleden is veel gevraagd; vele zijn er die hard, zeer hard gewerkt hebben, om hun taak zoo goed mogelijk te vervullen. Jammer dat dit niet van allen gezegd kan worden. Er zijn Kamerleden, die naar het woord van Minister de Wilde, wel een jaarlijksche vergoeding van 10.000,toekwam, terwijl anderen met 1000,nog goed betaald zouden zijn. Opmerkelijk is het, dat juist de laatste groep, telkens weer de meeste criljek buiten de Kamer uitbrengt; spéculeerende op ct onkunde van hun kiezers spelen zij een zeer gevaarlijk politiek spel, waarbij zij trachten door dikwerf onware critiek hun zetel vast te stellen. Over het algemeen is er lobvaardig niet alle ijver gewerkt. Hoewel het ook wel eens voorkwam dat bij de eindstemming van een wetsontwerp een heele politieke partij ont brak, misschien was ze wel zoek op dat oogenblik. Toch is dat een symptoom van degeneratie van het politieke leven, het kan ook geen hooge dunk van plichts betrachting geven. Doch dat is gelukkig een uitzondering en bepaalt zich hoofdzakelijk tot één partij, welke wel alles afkeurt, doch die dikwerf zelf in gebreke blijft het in haar oog ver keerde door haar tegenwoordigheid te hel pen keeren. VOLKSVOORLICHTING De Kamerleden die zich niet uit de poli tiek terugtrekken wacht echter een drukke tijd, want de voor hen vrijkomende tijd moeten zij nu wel besteden aan de verkie zingsactie. De verkiezingen naderen nu snel en wer pen reeds de schaduwen vooruit Wij gelooven dat het er deze keer zeer spannen zal; alleen de uiterste krachts inspanning zal in staat zijn de waarheid te doen zegevieren. Tegenover alle ontbindende machten welke trachten op de volksziel beslag te leggen, moet de eenvoudige waarheid ge plaatst worden, dat de mensch hij brood alleen niet leven zal. Dat ook voor het leven der volken het geestelijke voorop moet gaan. Zoo hebben onze partij en onze mannen het steeds opgevat. Zoo moeten ook wij het aanvatten. Alleen dan zullen orde en rust in Neder land gewaarborgd zijin. TWEEDE KAMER Reeks wetsontwerpen afgedaan Bij het scheiden van de markt is er opruiming van restanten. Dat geldt ook in de politiek. De Tweede Kamer is naar huis en- denkt niet terug te komen en heeft de vorige week deswege in jachttempo vele wetsontwerpen afgedaan. Sommige met de Fransche slag met kunst en vliegwerk, andere na ernstig overleg met de Regeering Het is zelfs niet te doen om alle wetsont werpen te noemen en te omschrijven; we geven slechts de voornaamste. Hot crediet voor liet Werkfonds werd met ruim 33 miliioen verhoogd en op 100 mil- lioen gebracht. De sociaal-democraten wa ren natuurlijk onvoldaan. De verlenging en uitbreiding van de Crisispachtwet kwam er z.h.s., na een po ging van den R.K. Landbouwspeciaiiteit Droesen om royaal te doen op kosten van anderen. Dat is ook een zeer verleidelijke bezigheid. Minister Slingeiiberg leed een klein échecje. Een wijziging van de Drankwet werd verworpen. De Kamer wilde van het pachtstelsel voor vergunningen af. Daartoe was zes jaar geleden besloten; de over gangstijd was lang genoeg geweest, meen de zij. De eenheidspremie voor do Ziektewet stuitte op slechts beperkte tegenstand. Het concentratie-ontwerp inzake het on denvijs werd mot bijna algemeene stemmen aangenomen. De luidruchtige agitatie der palstaanders zakte als een lekke luchtbal lon ineen. Ook minister de Wilde leed een échec Met algemeene stemmen nam de Kamer het amendement-Van der Bilt aan om een sup- pletoire begrooting van Binnenlandsche Zaken met 83.500 te verminderen, welk bedrag was aangevraagd voor aankoop van een ambtswoning voor den Commissaris der Koningin in Noord-Holland. Wie bij ande ren op zuinigheid aandringt, behoort zelf een voorbeeld te geven. Behalve dit en ander kleingoed werden vier belangrijke wetten tot. stand gein-acht.. In de eerste plaats het wetsontwerp inzake algemeen verbindend en onverbindend verklaren van bepalingen van collccieve arbeidsovereenkomsten. Dit is een oude kwestie. Het is nog steeds waar, wat in het advies van de Hooge Raad van 1922 te lezen is op blz. 25 en in dat van 1926. blz. 10, met zooveel woorden werd herhaald: Een collectief contract zal eerst dan in aanmerking komen om algemeen verbin dend verklaard te worden voor een ge heel bedrijf, wanneer het voor een over wegend deel der bij het bedrijf betrokken arbeiders reeds toepasselijk is en het overwegende gedeelte der aangesloten organisaties van werkgevers en werk nemers do verbindendverklaring wenscht. Maar dat zal nu dan ook gebeuren. Het wetsontwerp is aangenomen. De sociaal- demoeraten stemden tegen omdat de o n- verbindendvcrklaring niet uit de wet werd gelicht; hun tegenvoeters, de liberalen stem den tegen, omdat de loonen niet onder de verbindendverklaring vallen. De Christelijke partijen bewandelden de gulden middenweg Een tweede belangrijk ontwerp was de reorganisatie der spoorwegen. Velen in de Kamer vreesden een abnormale uitbreiding van het spoorwegbedrijf ten nadeele van andere ondernemingen, welke bij hot ver voerbedrijf te land of te water zijn betrok ken. Gedacht werd aan bestaande particu liere passagiers- en vrachtdiensten en aan het vervoer te water. Met nadruk vex-klaarde de minister, dat zulks niet in de bedoeling ligt. Het zal niet worden toegelegd op de rechten van ande ren, wel wordt samenwerking in 't vervoer bedrijf beoogd. De spoorwegen dat is de beteekenis moeten rendabel gemaakt worden. De Kamer geloofde dat en ging met den minister mee. In de derde plaats werd goedgekeurd alleen liberalen en extremisten waren te gen het wetsontwerp houdende tijdelijke bepalingen strekkende tot het bereiken van een betere verdeeling van de beschikbare arbeid. Het is een poging tot beperking van de arbeid van vrouwen en meisjes in di verse bedrijven. Ongelimiteerde vervanging van volwassen arbeiders, hetzij door jeug dige personen dan wel door vrouwelijk personeel hoopt men door middel van deze bepalingen te kunnen tegengaan. Deze rem is noodig omdat de werkloos heid onder mannen zooveel grooter van omvang is dan onder vrouwen, terwijl naast de circa 18.000 werklooze Nederland- sche vrouwen 45.000 in ons land werkzame buitenlandsehe vrouwen staan. Hier was regeeringsingx-ijpen noodig. Met behoedzaamheid, maar ook met kracht. In de vierde plaats moet gewezen op het wetsontwerp tot instelling van 'n openbaar lichaam voor drooggelegde en droog te leg gen deelen van het IJsselmeer. De uitgifte van de grond zal kunnen ge schieden door pacht, erfpacht en verkoop, terwijl voorts een staatsbedrijf van behoor lijke grootte als proef zal worden geëxploi teerd. De leiding van de staatsexploitatie zal rusten in handen van de Raad. Voor verkoop en voor erfpacht zal (voor elk) niet meer dan 5000 H.A, .worden bestemd. Voor staatsexploitatie zou ten hoogste 3000 H.A. beschikbaar worden gesteld. Vooral tegen dit laatste punt kwam nogal verzet los; vooral om de vestiging van kleine bedrijven niet .te bemoeilijken. De tegenstand werd belichaamd in een amen dement van den heer Bongaerts, mede on- dex-teekend door leden van de anti-rev. en chr.-hist. fracties om de proef niet staats exploitatie te beperken tot 1000 H.A. Nadat deze wijziging was aangenomen werd het wetsontwerp goedgekeurd. Thans is do Kamer op reces gegaan. Buitengewone omstandigheden voorbe houden komt zij in deze parlementaii-e periode nog slechts bijeen voor de sluitings zitting. EERSTE KAMER REEKS BEGROOTINGEN AFGEDAAN Wij registreeren slechts dat de Eex-stc Kamer de begrootingen van het Verkeersfonds, het Zuiderzeefonds, de Waters taatsbegrooting en die van Buiten landsehe Zaken en Onderwijs goedgekeurd heeft. Ned. Herv. M.V. „Dom" te Herkingen Jaarvergadering J.l. Donderdagavond hield de Ned. Hcx-v M. V. „Doi-cas" alhier, onder leiding van Ds. van Wingerden van Melissant tiaar Se Jaarvergadering in de Ned. Herv. Kei-k. Aangevangen werd met liet zingen van Psail'm 105 1 en 2, waarna Ds. van Winger den voorging in gebed. Vervolgons werd ge lezen Filippensen 2 uit wel'k hoofdstuk een inleidend woord werd gekozen, inzonderhei i handelend over de liefde, wolke ook „Dor cas" betoont ten opzichte van behoeftige:i. Dit keurige openingswoord werd ondw groote stilte aangehoord. Vervolgens kregen we te hooi-en de Jaar verslagen van secretaresse cn penningmees- teresso. De eigen kas der veroeniginig had een goed slot van f 11.36, terwijl de kas der armen een nadea'iig slot te zien gaf van f 2.73. Beide verslagen werden onder dank aan de functionaresscn goedgekeurd. Vervolgens zongen alle vereenigingen staande het Bondslied, waarna mej. C. Kie vit gelegenheid kreeg tot liet houde.n van haar Bijbelsch onderwerp „Op weg naar Golgotha", na welk keurig onderwerp ge zongen werd: 't Is middernacht Dan las mej. G. Melissa-nt een gedicht ge titeld: „Een wonderlijk vaartuig" wat heel aardig was, waarna volgde een stukje proza door mej. C. vam Mourik getiteld „Ijsklom pen", waarna gezongen werd: Nader nog nader. Gezamenlijk werd >nu gezongen Ps. 147 verzon 1 en 6, terwijl gecollecteerd word, wat heeft opgebracht de som. van f 14.30. Hierna werd een korte pauze gehouden. De vergadering werd heropend mc.t het zin gen van Ps. 89 1 en S, waarna de afgevaar digden aan de beurt kwamen. Verschillende zustervereemgingen uit den omtrek waren vertegenwoordigd. Na doze felicitaties kreeg mej. mej. Joh. van der We-nde gelegenheid tot het leizen van haar onderwerp over „Juliana van Oranje" Dit keurige onder werp, wat ieders aandacht ten volle in be slag nam, ontlokte een enkele maal de Jacii der aanwezigen. In aansluiting hierop werd spontaan, door alle aanwezigen een tweetal coupletten van het Wilhelmus ge zongen, waarna mej. Joh. Looij een vrij on derwerp hield over „Beroepskeuze". Dan zingen No. 50 uit de bundel Joh. de/ Heer. Mej. R. de Jong had een onderwerp Alge meene Geschiedenis, in aansluiting waarop gezongen werd „Wordt niet ontroerd van harte". Als laatste nummer van het programma volgde een stukje proza door mej. C. Markus getiteld „De belofte van Tjeerd on Tjietske". Dan wordt nogmaals gezongen, en, wel „Dankt, dankt nu allien God". Ds. man Wingerden heeft tenslotte allen die tot het welslagen van dezen avond heb ben medegewerkt hartelijk dank geizegd, inzonderheid hun, die een bijdrage geleverd hebben. Nadat men gezamenlijk nog had gezon gen en wel van Psalm 75 liet le vers, werd deze vergadering met gebed gesloten. De 8e jaarvergadering van de M.V. „Dor cas" behoorde weer tot het verleden. Het was een in albe opzichten, ondier de bekwame leiding van Ds. van Wingerden goed ge slaagde avond, die lang in herinnering zal blijven. Ned. Heide Maatschappij Ir v. Lonkhuyzen tot tijdelijk directeur benoemd In de vacature van den heer T. van M a a n e n heeft het bestuur en de com missarissen der Ned. Heide Mij. in de vergadering van Zaterdag j.l. tot tijde lijk directeur benoemd ir J. P. van Lonkhuyzen, oud-directeur der Mij. Op 18 Maart werd door het comité van actie MiddelharnisSommelsdijk van de Centrale voor Werkloozenzorg een vergade nng belegd, waarin als spreker optrad do lieer J. H. Wornsen. van Den Haag, voor heen kampcommandant van liet werkkamp „liet Putven" bij Chaam. Uitgenoodigd wagen alle werkloozen van 17—25 jaar. wier adressen bekend waren on dc in aanmerking komende jeugdorgani saties. De zaal van Rehoboth was dan ook geheel met jonge mannen bezet, ook waren nog enkele ouderen aanwezig. Do vergadering stond onder leiding van den secretaris van het comité, W. J. Wit vliet, en werd geopend met gezang. Schrift lezing en gelied. Kort werd het doel dei- bijeenkomst uiteengezet, nl. meerdere he kendheid voor de jeugdwerkkampen cn de onmiddellijk daarmee saamhangiende nood zakelijkheid van de komende collecte, die dit jaar f 150.000.— zal moeten opbrengen. De heer Wernsen besprak eerst, den oor sprong van de Centrale voor Werkloozen zorg, dan de vroegere één-wekelijksche leer- en werkkampen van de studenten- en jeugdvereenigingen en hoe daaruit een regeeringsambtenaar, ir. Westlioff, tot liet idee gekomen is om werkkampen te hebben die 8 a 9 weken duren. Het eerste kamp werd1 met. geleend geld te Ede opgericht en daar heeft men rijke ervaringen opgedaan, waarvan alle volgen de kampen hebben geprofiteerd Toen de werkloosheid ai wijder omvang nam, zijn van regceringswege de groote centrale werkverschaffingen gekomen in de Maasvallei, in Drente en Overijssel- He be zwaren, voor gehuwden hieraan verbonden, bleken zoo groot te zijn, dat dichter bij de woonplaatsen der werkloozen naar werk- ohjiecten is uitgezien en de barakken van de •centrale werkverschaffingen vrij kwamen Die worden thans benut voor de jeugdwerk- kampen en ook de geroutineerde koks heb ben die overgang mede gemaakt. Dc regeering zorgt voor woning, voeding en dekking, maar al de verdere kosten van leiding, organisatie, vuur, licht en reis kosten moeten uit particuliere bijdragen komen. De vooruitzichten voor de jonge mcnschen zijn troosteloos. Het maatschappelijk leven zou er momenteel niet minder om zijn wanneer zij nooit geboren waren. Zij kun nen niet in het bedrijfsleven worden opgenomen, aan hun energie is geen be hoefte. Zij staan te kloppen aan de poort van het leven en die poort gaat niet open. Bitter noodzakelijk is dan ook dat in deze troostelooze, geen uitzichtbiedendc levens, lichtstralen worden geworpen. Deze jonge menschcn moeten met raad en daad worden bijgestaan, de Christelijke naastenliefde moet zich met hen bemoeien. Een jongen, die pas werkloos is, begint met op zijn gewone tijd op te staan. Al heel spoedig moet hij diep in den morgen uit bed getrokken worden. Lichamelijk en geestelijk verslappen ze. Van het spieren- stelsel worden geen diensten gevraagd en het verzwakt. De jongens moeten zich weer eens heerlijk moe kunnen werken. Aan de hand van de lichtbeelden wordt dan het interne leven in de werkkampen besproken. De keuken komt te voorschijn, 4 groote gegoten ijzeren boerenwasch- fornuizen, waarin veelal poters enz. voor de varkens worden gekookt. Hierin worden alle spijzen, en ook ko;\ie cn thee, klaar gemaakt. En wat goed- Enorme hoeveel heden voedsel worden genuttigd, 's Morgens en 's middags brood en 's avonds warm eten. Vooral wordt veel vet gegeven, waar door bij het begin van het kamp ivel eens geringe darmstoornissen optreden. Wie geen erwtensoep lust, moet maar snert eten. Voor het naar bed gaan nog een scheeps beschuit, in het kamp genoemd „betonblok." He slaapgelegenheden worden vertoond, waarbij allerlei aardige bizonderheden wor den verteld. Conversatiezaal met. orgel en piano, waschgelegenlieid in de buitenlucht Het kamp te Chaam is prachtig gelegen te midden van de bosschen. Ook de kamp moeders komen te voorschijn od het doek, het zijn de dames Brouwer en Montfrans (uit Barneveld). Men ziet de jongens op het werk, aan het uitwieden van een 5-jai- rige boschaanplant, het maken van een lioschweg, het kloppen van gruis voor wegverharding. Bij verschillende plaatjes worden persoonlijke voorvallen opgehaald. Aan liet slot van zijn lezing gaf de heer Wernsen nog d'e dagverdeeling; de morgen wordt begonnen met Schriftlezing, 's avonds komt daarbij nog een korte aandacht. In bet leven van de jonge werkloozen wordt het licht van Christus gebracht, in de donkervolle tijden voor de jeugd zij Hij hun leidsman. Met gespannen aandacht was dloor de jonge menschen het betoog van den heer Wernsen gevolgd en een spontaan applaus was zijn belooning. De vergadering werd geëindigd met ge zang en dankgebed, waarna verschillende jongens, die den heer Wernsen in het kamp haddien meegemaakt, de kennismaking hernieuwden. Een comité gevormd onder voorzitterschap van Dr. H, Colijn Herdenkingsbijeenkomst op 29 October a.s. Op 29 Oct. a.s. zal het honderd jaar geleden zijn dat Dr. A. Kuy- p e r te Maassluis geboren werd. In verband daarmede heeft zich een Herdenkingscomité gevormd onder voorzitterschap van den minister president, Dr. H. Col ij n, waarin vertegenwoordigers van verschillen de organisaties op het terrein van wetenschap, onderwijs, staatkunde, sociale actie en jeugdbeweging wer den opgenomen. Het comité is als volgt samengesteld: Dr. H. C o 1 ij n, voorzitter; oud-min. J. J. C. v. D ij k te 's-Gravenhage; F. L. v. d. B 0 m, voorzitter van de Chr. Werkgeversvereeniging te Amsterdam; P. A. C o 1 ij n, burgemeester van Alphen a. d. Rijn; Mr. G. A. Diepen horst, lid van Ged. Staten van Utrecht, te Zeist; Prof. Mr. P. A. Diepenhorst, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam Prof. Dr. K. D ij k, hoogleeraar aan de Theol. Hoogeschool te Kampen; Mr. J. J. Hangel- broek, secr. van de Unie en Schoolraad te 's-Gravenhage; W. Kuilman; mej. M Parmentier, presidente van den Geref. Meisjesbond, te Oegstgeest; Prof. Mr. V. H. Rutgers, hoogleeraar aan de V. U. te Am sterdam Dr. L. W. G .Schol ten, voorzitter van de A.R.J.A., te Utrecht; J. Schouten, lid van de Tweede Kamer, te Rotterdam w.n. voorzitter van het Centraal Comité der A.R. partij; C. Smeenk, lid van de 2e Kamer, te Arnhem en voorzitter van het Ned, Werkliedenverbond Patrimonium, A. Stapelkamp, voorzitter van, het Chr. Nat. Vakverbond te Utrecht; en Prof. Dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de V. U. te Amsterdam. Als secretaris-penningmeester van het comité zal optreden Dr. J. W. N 0- t e b o o m, directeur van de Dr. A. Kuyper- stichting te 's-Gravenhage. Wat de voorloopige plannen van het co mité betreft, kan worden medegedeeld dat het in het voornemen ligt een algemeene herdenkingsbijeenkomst te houden op 29 Oct, a.s. in het Concertgebouw te Amsterdam, aanvangend 's morgens om 11 uur. In deze bijeenkomst zai dr. H. Colijn een rede houden over Dr A. Kuyper als nationale figuur. In de middagvergadering zullen verschillende sprekers optreden die een kort overzicht geven zullen van de beteekenis van Dr. A. Kuyper voor de wetenschap, het staatkundig leven, de vrijmaking van het onderwijs, het sociale leven en de jeugdbeweging. Zoo mogelijk zal t.g.t. te Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden die betrek king heeft op het leven en den arbeid van dr A. Kuyper, Ook wordt overwogen te doen verschijnen een gedenkboek, dat naast een biografisch gedeelte ook zal omvatten een uiteenzetting van de beteekenis van Dr A. Kuyper op ver schillend gebied. Het Comité stelt zich voor binnen afzien- baren tijd uitvoerige mededeelingen te doen met betrekking tot deze plannen. Het adres van het secretariaat is: Dr A Kuyperstraat 5 te den Haag. Dr. H. Colijn te Amsterdam In de Apollohal De Centrale A.R. Kiesvereeniging „Neder land en Oranje" te Amsterdam, belegt op Maandag 10 Mei e.k., 's avonds te 8 uur een groote vergadering, waar dr H. Colijn een politieke rede zal houden. Voor deze grootsche verkiezingsmanifes tatie heeft het Centraal Bestuur de Apollo hal aan den Stadionweg gehuurd, waar duizenden den A.R. leider kunnen hooren. Bergen op Zoom 650 jaar Feestelijke herdenking In 1933 herdenkt Bergen op Zoom het 6a0-jarig bestaan als stad. In verband hiermee heeft de burgemees ter van Bergen op Zoom een „stichting" in het leven geroepen die tot doel heeft de feestelijke herdenking van dit feit te vieren. De dagelijksche leiding is in handen gege ven van de heeren mr J. P. H. M van Has selt, W. Asseibergs Ch.zn en C. J. F. Sloot- mans. Het herdenkings-feest zal op Zaterdag 4 Junj 193S beginnen en 12 dagen duren. De stad zal gedurende dien tijd op feestelijke wijze versierd zijn. De clou van het feest zal een historische optocht zijn. Daarnaas; zal op Plein 13 een oud Bergen op Zoom, met attractie-terrein verrijzen. De organi satie hiervan berust in handen van V.V.V. .WAAROM ROOK JIJ ALTIJD 5TERTABAK? „OMDAT MÉ TABAK MIJN GEZONDHEID NIET SCHAADT!" NIEMEUERs STER TABAK VAN 5TOT15 CT. R HAlf ONS Comité ontving in totaal 664.661, Hoe de bedragen besteed zullen worden Het Algemeen Comité tot aanbieding van een Nationaal Huwelijksgeschenk bericht, dat in totaal is ontvangen ten behoeve van de huwelijksgeschenken aan het prinselijk bruidspaar een bedrag van I 664.661. Bijeengebracht is door de comités voor de groote steden en provinciale comités: Amsterdam f 160.000, Rotterdam f 67.350, 's-Gravenhage 1 66.700, Groningen f 13.000, Friesland f 7.204, Drente f 6.337, Overijssel i 16.954, Gelderland f 33.9S9, Utrecht f 28.237, Noord-HoUand f 61.077, Zuid Holland 1 44.260, Zeeland f 12.467, Noord-Brabant f 26.747, Limburg f 12.129. 1 Bij den algemeenen penningmeester zij a ook rechtstreeks van particulieren in Neder land en in het buitenland remises ingeko men welke inclusief ae tot dusverre ge kweekte rente in totaal f 24.055.94 beloopen. Voorts zijn voor bovengenoemd doei af zonderlijke -inzamelingen gehouden door, respectievelijk bijdragen ontvangen van: Comité vrouwen van Amsterdam f 9580, Surinaamsch comité f 2500, Curacaosch comité f 10.000, Comité van de Nederland- sche schooljeugd f 38.000. Staatsbedrijf der P.T.T. f 4885.38, Orde van Vrijmetselaren oneer bet Groot-Oosten der Nederlanden f 2000, Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank en verschillende liarer boerenleenbanken f 2000, Haagsche Post f 15.185.06. Aan deze bijdragen zullen ten deele bij zondere bestemmingen worden gegeven, t.w.: Bijdrage van het Comité vrouwen van Amsterdam bestemd voor een gedeelte van de inrichting van de ontvangkamer van het, paleis Soestdijk; bijdrage van het Surinaamsch comité be stemt. voor een schouw in de ontvangkamers bijdrage van het Curaijaosch comité be stemd voor een wandkleed en bijpassend! ameublement in de eetkamer; bijdrage van het staatsbedrijf der P.T.T. bestemd voor de huistelefooninrichting van Soestdijk. Ook voor eenige andere, onder meer uit het buitenianc, afkomstige bijdragen zullen overeenkomstig de daartoe uitgesproken, wenschen speciale bestemmingen worden gekozen. Tenslotte is voornoemd bedrag, bijeenge bracht door de Nederlandsehe schooljeugd, bestemd voor de inrichting van de biblio theek te Soestdijk, voor den aanleg van sport- en tennisvelden en den houw van een daarbij behoorend paviljoen. Voor het prinselijk jacht werd voorts nog een aantal speciale geschenken ontvangen, welke huiten deze opgave vallen. Het algemeen comité wenscht bij het bekend maken van het in totaal door het Nederlandsehe volk voor het natio naal huwelijksgeschenk bijeengebrachte bedrag zijn grooten dank te betuigen aan allen, die aoor hun arbeid en hun bij dragen aan het zoo bij uitstek bevredi gend resultaat en het volledig siagen van het plan hebben medegewerkt.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1