maas- en scheldebode woensdag 17 maart 1937 Gemeenteraad van Middelharnis Gemeenteraad van Ooltgensplaat Openbare Raadsvegudering' der gemeentefsdhool, worden noodeloos vele gekten ver [iddehharnis, op Vrijdag 12 Maart, des na- bruikt. Spv. motiveert dat hij in de vorige Middehharms. middags 2.30 uur. Opening door Burgemeester dien Hollan der op gebruikelijke wijze. Afwezig de heer Struik wegens ziekte. De notulen der vorige vergadering wor den galessen en goedgekeurd behoudens een opmerking van den heer v. d. SLIK. De VOORZ. roept het welkom toe aart den lieer SLIS, wethouder «3ar gemeente, die voor liet eerst na zijn ziekte weer in de raadsvergadering aanwozig is. Spr. wenscht hem een algeheel herstel toe. Wethouder SLIS dankt voor deze woor den. In verband met een vraag van dien heer van der SLIK bij de woningbouw, en net opruimen van liet emmer-stelsel, antwoordt do VOORZ. dat den gemeente-opziohter ia opgedragen een en ander te begrootten. Betreffende een vraag van dten heer KOP PELAAR over het boomen plainiten aan liet Zandpad is advies ingewonnen bij het Bosohwezen, dat (heeft bericht, dat het nog wel kan, wanneer de boomen worden geplant voor half April. Van een andere, firma is een schrijven ontvangen tot het planten van oen ander soort boomen. maar li. en W. moenen, dat hot heste is' linde- boomen te planten. De heer J. v. da MEIDE zon advies \\i'.- Ilen inwitmnen over beukeboomen, daar die veel schaduw geven, maar wethouder SLIS zegt, dat die slecht groeien. B. en W. zal naar bevind van zaken handelen. V an Ged. Staten bericht goedkeuring ge tnoentebegrooting. Het opnieuw ingediend verzoek van den Kappersbond wordt op advies van B. en W. ingewilligd. De VOORZ. zegt, dat er een abuis was hunnerzijds, diaar gemeend werd 8 uur nam. sluiten, terwijl de hoeren de ochtenduren bedoelden. De Balans, Winst- en Verliesrekening woningbouw wordt goedgekeurd. De lieer Dolleman, onderwijzer Openb. U.L.O.-sohool verzoekt eervol ontslag u pens zijn benoeming aan een dergelijke sohool te DordL Op advies van B. cn VI wordt hem dit verleend; de datum vaiu ont slag zal in overleg met het Hoofd dei school geschieden, i-n verband met de a..s. examens. Goedgekeurd terugontvangen besluit geld- leening 14000 gulden en conversie geldlee- Hingen. Schrijven van dien heer P. Boeter, dat hij ten allen tijde de grond van. den lieer Ver maas wil koopen voor 1 per vierk. M. en een verzoek om hem bouwvergunning te .Versohaffen. Weth. VROEGINDEWEIJ zegt, dat de grond van Vermaas is cn dat de Raad machtiging moet geven, dat B. en W. die grond koopen ran de weg door te trekken en daaraan te bouwen. De heer BOETER: Dus kan de heer Ver maas de bouw tegenhouden! Ik heb reeds lang gezegd togen Ir. Snelleman, zooals lret plan daar ligt, moet de heer Vermaas dt grond beschikbaar stellen. De VOORZ.: Wij kunnen niet uitmaken wat de heer Vermaas doet. Het gaat er over, of de bouw kan doorgaan. De heer BOETER vraagt het stand-punt Van B. en W. Do VOORZ.: Dat de Raad B. en W. machtigt om te zien- de graad, in bezit te krijgen. Weth. VROEGINDEWEIJ geeft uitleg van tleze zaak, wat aan de hand van de kaart Wordt besudeerd. Het. loopt over 5 vierk. M. De heer VERMAAS heeft herhaaldelijk de naam Vermaas hooren noemen, maar de heeren weten toch, dat het niet van hem is. Volgens hem staan B. cn W. er buiten en loopt de kwestio tussohien aanvrager en eigenaar. Als spr. eigenaar was, zou hij hot in zijn geheel verkoopen. Dat vindt, het Raadslid BOETER 0ok. Spr. kou B. eu W. willen machtigen, die zaak in orde te brengen. Do lieer KOPPELAAR vindt, dat er geen bezwaar bestaat de bouwvergunning te ge ven, wat de andere raadsledlen met hem eens zijn. Hiertoe wordt besloten. Wat die grond betreft, zullen door B. en W. nadere onder handelingen worden getroffen. Komt aan de orde het toestaan der gelri- Joening voor de aanbouw van 2 lokalen der Groen van Pri-nsterer school, waarover ii de vorige zitting de stemmen staakten. De VOORZ. licht toe, dat volgiens het ge- wijzigde artikel in de gemeentewet, de be sprekingen hierover weer geopend kunnen worden, alvorens te stemmen. Weth. VROEGINDEWEIJ verzoekt vooraf bet woord. Hij zegt, in de door hem gel-eide vergadering, toen de Burgemeester door be kende omstandigheden was verhinderd, den Raad te hebben toegezegd, een volledig rap port te zullen geven van de kosten van den bouw dier 2 lokalen. Dit is niet gebeurd, cpr. erkent dit als een verzuim. Achteraf bezien haddien wij dat wel moeten doen. Spreker betreurt dit zeer, het •s echter niet meer terug te doen. In de vorigo vergadering hee.lt dit een groots moeilijkheid gebracht bij de stemming en BP'; wil erkennen dat in'ieit gedaan is, wat gedaan moest worden, al is liet dat dan ook niet met opzet geschied. De heer C. v. d. MEIDE zegt bij bevoegde instanties te hebben geïnformeerd, waarbij liem is gebleken, dat er niets aan te doen is, al was het ƒ20.000 geweest. Todh vin It hij het een groot bezwaar, dat dit zoo maar Bouwer meer doorgaat. B. en W. hebben zich niet goed van hun taak gekweten, om dat de bouw niet geheel is aanbesteed: al leen de buitenbouw. De Raad is op z'n Kaohtst uitgedrukt, misleid geworden. Het vertrouwen in B. en W. is bij hem ten zeerste geschokt, hij kan zijn stern er niet °®ui geven. De VOORZ. antwoordt dat alles wordt ™esitc6d, stalen ramien, vloer en het complete interieur. De heer KOOTE: De fout is erkend, de u tesprekinigen zullen toch niet baten De heer c. v. d. MEIDE: Daarom kunner. w ij oti6 nog niet met het beleid vereenigen. Den heer BOETER is gebleken, dat de Baad eigenlijk a(.n beetje heeft te zeggen, volgens de wet zijla B. en W. echter be- voegd tot oordeelien, alvorens de gelden be schikbaar te stellen; alleen dian, wanneer normale eischen niet worden overschreden Een oordeel kan nu nog niet geveld, de cij fers zijn nog maar uit de 1-uoht gegrepen. De eerste besteding heeft nog maar plaats ge had. Het besluit van den Raad is genomen hoe B. en W. het aandurven, daar het veel te hoog is opgezet. B. en W. hebben niet het minste gevoel voor de geldelijke zorg der gemeente. De belastingen zijn in top opgevoerd, en straks staan we weer voor nieuwe belastingen om de b-erooting slui tend te krijgen. Voor vele mensohen die Ondersteuning krijgen, moet alles wel be- Bui-aigd .wordien en voor tien bouw van deze vergadering blanco heeft gestamd, omdat het hom onzeker was, wat te doen. Thans zal hij tegen stemmen. De VOORZ. wil het duidelijk zeggen, en staat b slist afwijzend t.o. de stelling, dat B. en W. een beslissing zouden hebben ge romen, zonder overtuigd te zijn, of het u't te geven bedrag verantwoord was. Natuur lijk kan de Raad eischen, dat cijfers zouden wordien overgelegd. Helaas is dat niet ge beurd. Het voornaamste punt was, of B. en W. verantwoord waren voor liet geld, dat et- in gestoken zou worden. Spr. lieoft dat ge vraagd aan den gemeente-arohitoct. Deze heeft geantwoord: U kaïn twee dingen doeri, ten le: lokalten bouwen op sob re wijze, ot de gewone bouw aanhouden, liet is bekend dat de school duur is gezet, ofschoon hoe, goed. Ir. Snelleman heeft geadviseerd de zelfde lijn te volgen. Spr. geelt toe, dat 1) v. de vloeren minder zouden hebben kunnen kostien. Was do hoele school minder duur gebouwd, dan zonden ook de lokalen min der kostien. Dat zal de heer Boeter als des kundige moeten toegeven. Jammer blijft, dat de Raad niet alle cijfers zijn overgelegd maar dat uitgegeven wordt wat niet verant woord is, is onjuist. De heer BOETER: Den bouwers komt het wel toe. De VOORZ.: Wat er aan uitgegeven wordt, wordit er ook werkelijk aan verwerkt. De heer BOETER hoort nu voor de eerste keer wat de gomrente-architect ervan zeg'. De VOORZ.: Dat heb ik vorige keer ook al gezegd. De heer BOETER: Als ik een maatstaf aanleg naar kapstokken van 1 per stuk, dar.u kan er wel 2000 af. De VOORZ. antwoordt dat men niet imoet overdrijven. Het kan minder. De verhoogde prijzen op materiaal cn dat weor in dezelfde stijl wordt gebouwd, maken hot bedrag uit. De heer BOETER: Als de Raad dat alles had geweten, had hij nooit toegestemd. De VOORZ.: Dat is mogelijk. Spr. licht toe- dat er ook met den inspec teur over is gesproken, één of twee lokalen. Deze adviseerde van twee, wat uit de prac- tijk wel noodig blijkt. Het maakt een groot verschil aan welke school lokalen moeten wordien bijgebouwd. Wanneer dit aan open- bare of Chr. U.L.O. zou gebeuren, zou dit veel goodikooper zijn. De heer BOETER is zakelijk voor twee lokalen, maar vinci-t de cijfers onverant woord. De heer C. v. d. MEIDE vindt dat er zol ders in komen, die zouden kunnen dienen voor tarwc-opslag! Weth. VROEGINDEWEIJ zegt, dat dp Inspecteur zei. maak de zoldering van bè ta», de cement is zoo duur niet. De ge meente-architect kon ook niet anders ad- viseeren. Jammer is. dat wo de Raad niet voldoende hebben ingelicht. De VOORZ.: Welnu, dat is een royale er kenning. Als we 't weer moesten doen, zou den we nimmer zulk een duro school bou wen. Woth. SLIS laakt het beleid van het schoolbestuur. Er is niets aanbesteed als ui romp. Hij zal niet voor stammen eer dat de boel in orde is. De VOORZ.: Eer dat niet is gebéurd, koe ren we geen geld uit. Do heer KOOTE: Laat er nu al een beetje luxe bij zijn, maar wij hebben inidertijn aan de O.L.S. óók geruimten tijd een boven tallige onderwijzer uit de gemeentekas be taald, wat 2500 of ƒ3000 heeft gekost De heer BOETER: Dat is politiek! De heer KOPPELAAR: Dat is niet aan de ordel De VOORZ.: Daar ganim we niet op in. De heer KOOTE wil zijn idee uitspreken, maar de heer C. v. d. MEIDE zegt, dat het belachelijk is, dit aan te halen. De VOORZ.: Laten wc royaal en eerlijk blijven en er niets bijslecpcn. Er is gefrau deerd door geen voldoende inlichtingen te verschaffen en we zeggen er bij, dat we nooit zoo'n dure schooi meer zetten.1 Do heer KOPPELAAR vindt het jamimer dat het zoo geloopen is, maar prijst het dat B. en W. de misslag erkennen. Met acht stemmen werd goedgevonden 1 lokaal en met 9 om twee lokalen bij te bouwen en a' is het nu niet volgens do begroot ing. hij zrn thans voor de geldloeni-ng stemmen. Weth. SLIS zegt tegen te zullen steimimcn omdat niet aan alle eisohen is voldaan. Vóór de heeren Koppelaar, Vermaas. Vroegin-deweij, Boeter cn. Doornbos. De andere heeren tegen. De heer KOPPELAAR wil een voorstel ter tafel brengen om op de geklleening in te gaami maar niets uit te koeren voor en aleer aan alle voorschriften is vol(iaa/ti. Dan is liet bezwaar van Weth. Slis ondervangen. Hierover wordt nog wat gesproken, maar het vindt geen ingang. Wetli. Slis zegt, dat de architect der Sohool maar doet wat bij wil en zich van liet Bestuur en van B. en W. schijnbaar niets aantrekt. De VOORZ. zegt dat er niets anders op zit dan op de aanbesteding te wachten er. dan de Raad weer bijeen te roepen. Goedgevonden wordt het voorstel om de huren vair» de woningen op liet Oosfel. Voor gors te brengen van ƒ2.95 op 2.75. De rekening Vleeschkeuringsdicnst 1937 wordt goedgekeurd. Aan de Bijz. Scholen zullen de volgende vergoedingen wordien uitgekeerd: Gerot. School f915; Herv. School ƒ2015; Bijz. U.L.O.-sohool ƒ1675. De VOORZ. zegt dat er nog een stuk moet zijn over de steun. De heer KOPPELAAR maakt bezwaar tegen behandeling, omdat het. ui li et bij de stukken lag. Wordt aangehouden. De lieer KOOTE verlaat de vergadering omdat hij heden jarig is en visite heeft. Hij wordt door de leden mot zijn 73sto verjaar dag gefeliciteerd De heer C. v. d. MEIDE vraagt inlichtm- gien of de tuintjes, waar de nieuwe begraaf plaats zal komen, op een behoorlijke wijze zijtn. opgezegd. De VOORZ. doelt mede dat dit was opge dragen aan den boekhouder van het Arm bestuur. Deze heeft B. en W. verwittigd dat het aan allen was oixrezegd en allen er mee accoord gingen. Nu blijkt er een persoon te zijn die er -niet mee accoord gaat, Wij heb ben tegen den boekhouder gezegd dat hij zorgen moest dat ook dit in orde kwam, wat hij heeft toegezegd. De heer KOPPELAAR vindt dat geen ver houding van B. cn W. Men had zich moe ten overtuigen of daze zaak in orde was. Spr. heeft van een betrokken huurder ge hoord, dat er grind op zijn grond zou zijn De heer KOPPELAAR: De huurder, de heer J. v. d. Made, heeft het mij gezegd. Het raadsbesluit acht spr. zeer sleolit na gekomen. B. en W. hadden schriftelijk moeten laten opzeggen en de boekhouder had de geteekende verklaringen moeten toonen. De VOORZ. zogt dat hij niet alles kan nagaan wat zijn ambtenaren doen. De lieer KOPPELAAR: B. en W. haddien naar de bewijzen moeten vragen. Weth. SLIS: Meer daim eens hebben wij gevraagd aan don li er v. d. Meer of hel in orde was, waarbij hij zei, dat het schrifte lijk was opgezegd. Be heer BOETER: Daar zullen wij moeite moe krijgen! Weth. VROEGINDEWEIJ: Van een pro ces-verbaal wetten w ij niets. We hebben de boekhouder bij ons laten konion, die er wel wilde amhccndraaien, maar tenslotte zed, dat hij geen tijd had gehad en monde ling had opgezegd. Toen hebben wij gezegd, ailes wat er uit voortvloeit is voor jouw rekening. Do heer KOPPELAAR: Is dat rechtsgei- dig? Weth. VROEGINDEWEIJ: We zullen het vati hom eischen. De lieer KOPPELAAR: Hij Iweft bet er te gen één gezegd, met verzoek het aan de an- l deren te zeggen. Toen hebben die huurders gezegd, dat is geen manier van pach.t-opzcg- gou. We zijn poon boodschappenjongens, i De lieer VERMAAS acht het onvoldoende i van B. en W. liet zoo die ambtenaar op te dragon. De VOORZITTER: We zullen trachten die zaak in orde te krijgen. De lieer KOPPELAAR: Hoe zijn we nu gewanrlMirgd voor de -toekomst De lieer C. v. o. MEIDE: De lieer Ver meer moet teekenen, dat hij alles op zich neemt, De heer DOORNBOS: De lieer Koppelaar bedoelt voor andere zaken gewaarborgd te zijn. De heer J. v. d. MEIDE: Het is een zaak van liet Armbestuur. Bovendien kan de heer Vermeer zich niet verdedigen tegen de aan tijgingen. Hij wil item er in besloten zitting biiroenen. De lieer DOORNBOS acht dat "liet noodig. Dan zou hot net zijn ol de mededeeling van B. en W. niet geloofwaardig was. De lieer BOETER: B. on W. èn de boek houder zijn te vertrouwelijk geweest. Dan stelt de lieer BOETER nog een vraag over een verstrekte vergunning voor tiet plaatsen van een smidse bij do garage can den lieer Vermaas, maar dit blijkt in ver band te staan met d£ hinderwet, zoodat zijn vraag als niet gevraagd beschouwd moot worden. Dan geheime zitting. Het Groene Kruis Vergadering van de afd. Ooltgensplaat der Zuid-Hollandscbe Vereeniging „Het Groene Kruis" in hotel Vinko Do voorz., burgemeester Donkersloot, open do de vergadering. Na een woord van wel kom verheugt liet spr. dat de vergadering heter is bezocht dan we gewoon zijn. Hij hoopt dai de belangstelling voor de zaak van het Groene Kruis zal verdubbelen, cn de besprekingen aangenaam en in het be lang der vereeniging zullen zijn. Vervolgens leest de secretaris, de heer Joh Bok. de notulen, die onveranderd onder dank worden vastgesteld. Hierna brengt Dr. C. W. Kramers verslag uit tan de algemeene vergadering te Rotter dam. In dit uitgebreid verslag kregen we nuttige on leerzame wenken te liooren. hoe verschillende ziekten zich meer en meer uitbreiden .(b.v. zenuwziekten) cn hoo an dere ziekten minderen. Uitvoerig gaf spr inlirhtingen hoe sommige ziekten voorko men of beperkt kunnen worden bij vroeg tijdig ingrijpen. Ook zijn er ziekten, welke pas behandeld kunnen worden indien zij aanwezig zijn. Spr. beva! ten slotte aan om van deze instelling lid te worden cn te steunen waar mogelijk is. De heer J. C. Berkiioff brengt verslag uit over de rekening en getuigt over 't vele werk van den penningmeester. Daar ahes volkomen in orde was, werd geadviseerd tof vaststelling. De heer W. Voogd doet verantwoording van de gelden; do ontvangsten zijn f 1990 72. de uitgaven f 1824.97, batig saldo f 3165.73. De werkelijke ontvangsten over 1936 zijn f 1725.02. de uitgaven f 1827.94. Waar ech ter het batig saldo mooi is. waren de uit gaven dit jaar tocli f 100 hoogcr dau de inkomsten. De T.li.c.-rekening werd vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 084. Bij de rondvraag zegt dé voorzitter dat als we uitzenden naar een sanatorium, waar aan verschillende instellingen te dezer plaatse mee doen, het Groene Kruis ook zijn aandeel betaalt. A. de Vos vraagt of het afleggen van per sonen ook verplichtend is. De voorzitter zegt dat niemand verplicht is van de dien sten van de zuster bij evcntueele gevallen gebruik te maken, doch zij is wel bereid bij iedere familie die hef wenscht hulp te Verleenen, hoewel zij daartoe niet verplicht zou zijn, omdat de instructie liet niet aan geeft. Door de heeren Van den Heuvel, Troost, Van Hassent en A. de Vos wordt het innen der contributie besproken. De voorzitter zegt, dat dit zoo goed mo gelijk zal geregeld worden. Ten slotte spreekt de voorzitter een woord van dank. Het getuigt van vertrouwen in liet bestuur dat zoo weinig aanmerkingen zijn gemaakt. Het kan ons tevreden stem men dat we meer leden ter vergadering krij gen, welke dan ook ieder voor zich nieuwe richtlijnen aan kunnen geven. Voorts wordt allen dank gebracht voor hun aanwezigheid en een tot weerziens toegeroepen. Filmavond te Ouddorp van de Vereen. „Het Hoogeland" Gaarne wekken wij onze leizers op de filmavond, uitgaande van de afdeeling van „Ons 3 cents Fonds" der vereeniging „Het Iloogeland", welke wordt gehouden op Woensdag 17 Maart a.s. bij te wonen. Vertoond zal worden dn prachtige film Door de Branding, opgeluisterd door mooie gramofoonmuziek en -zartg. De voorste,'!ing zal plaa's vinden des avonds 7 uur in de oude sohool aan de Boompjes te Ouddorp. Beter dan voorheen is in deze film op zeer duidelijke en treffende wijze het red- dings- en opheffingswerk der vereeniging „Hot Hoogeland" in beeld gebracht. Hot barmhartfigheidswerk dezer Vereen, verdient zeer zeker aller belangstelling. Bovendien zal een mooie geluidsfilm als extranummer worden vertoond, o.a. van de verloving en liet huwelijk van H.K.H. Prin ses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard, van de Opening der Staten Generaal in 1936 enz. Niemand verzuime deze veelbelovende avond bij te wonen. Men -voorzie zich, om teleurstelling te voorkomen, intijds van plaatsbewijzen Des middags otn half 5 zal een voorstel ling voor kinderen worden gogevc-n. Er worden alleraardigste geluids-teakenfilms voor de kinderen vertoond. Openbare raadsvergadering der gemeente Ooltgensplaat op Vrijdag 12 Maart 1937. Na opening door den voorzitter, burgemeester Donkersloot, warden de notulen gelezen, die ongewijzigd goedgekeurd worden. Met kennisgeving is afwezig <,c heer Van Nieuwaal. Van Ged. Staten Is goedgekeurd terug ont vangen een raadsbesluit tot wijziging der begroot ing 1936 en 1937. Van H. M. de Koningin is een dankbetui ging ontvangen voor de door het gemeente bestuur gezonden gelukwensehen ter gele genheid van liet huwelijk van Il.K.li. Prin ses Juliana met Z.K.H. Prins Bernhard Namens personeel en bestuur der R.K Bijzondere school te Achthuizen was inge zonden een dankbetuiging voor de nike tractatie en liet prettig feest aan dc kinde ren door den raad bereid ter gelegenheid van het, vorstelijk huwelijk. Door een afgevaar digde van elke klas was ecu korte dankbe tuiging geschreven, die zoo hartelijk en leuk was, dat de Voo lmeende deze aan den raad voor te lezofl. Overeenkomstig boeken en bescheiden was op 8 Maart in kas bij den gemeenteontvan ger 4691,03 cn bij hot Buig. Armbestuur 640,44. De heer J. JACOBS bericht den raad. dat hij zijn benoeming als bestuurslid der stich ting Drinkwaterleiding aanvaardt. Naar aanleding van t.c in de vorige ver gadering gevoerde besprekingen belt-effende de demping van de scheidingssloot, liecft de Voorzitter zicli gewend tot de betrokken autoriteit. Deze schrijft ecliter. dat de sloot wederrechtelijk is gooompt en deze weer in den oorspronkelijke» staat moet hersteld worden. B. en W. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen en overleg te plegen niet den polder „Het Oudeland", teneinde de weg daar ter plaatse zoo lirced mogelijk te maken. Ongeveer vijftig jaar is deze sloot al niet meer onderhouden, zoodat de gemeente er niet voor voelt dit te ver anderen. Het bestuur van den polder Galathée en den Moria-polder verzoekt de rooilijn te be palen op 6 m uit de kruin van den dijk, teneinde daareoor meer ruimte op den weg te krijgen. B. en W. hebben hierover overleg gepleegd, maar er is nok nog steeds een plan tot over name van dezen door de provincie. Verder is het ook moeilijk een rooilijn vast te stel len tegenover de mcnschen. die er al ge Iwuwd hebben. Er zit zooveel aan vast, dat B. en W. den raad voorstellen dit verzoek te renvoyeeren naar B. en W. voor nader onderzoek. Dit voorstel wordt na eenigc discussie aangenomen. De gemeente-ontvanger do heer Doorduijn hooft Dij zijn benoeming de kosten van ze kerheidstelling betaald 60), maar jiu is item gebleken, dat deze kosten voor resc uing dor gemeente waren, zoodat adressant alsnog deze kosten van de gemeente terug vraagt B. en W. stellen den raad voor een besluit tot betaling te nemen, aangezien inderdaad het reglement op de bezoldiging en benoe ming van ontvangers voorschrijf!, dat deze kosten voor rekening der gemeente oienen te komen, inaar aangezien de verjaringster mijn voor gent-rekeningen op vijf jaar ge steld is en do functionaris al langer in dienst der gemeente is, stellen B. en W. tevens voor, eerst aan Ged. Staten advies te vragen of de gemeente nog ve.rplicht is dit te be talen. De lieer J. VAN GURP acht het niet Juist om deze vordering nog in te stellen nadat er eerst al acht jaren zijn overheen ge gaan. mene lettende op den financieelen toe stand der gemeente. Spr. juicht dit niet toe. Het vóorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Ged. Staten vragen nadere inlichtingen over een besluit van den raad om af te zien van verhaal op niet gestorte pensioensbij dragen van den gemeente-werkman De Vos en van don ambtenaar ter secretarie B Bom. In overweging wonlt gegeven deze bedragen alsnog in ma&ndelijksche termijnen in le vorderen. Voor De Vos bedraagt liet f358.98 cn voor Bom 85. Door den lieer Bom is reeds oen adres in gezonden waarbij den raad verzocht wordt niet tot navordering over te gaan. B. en W. staan op het standpunt, dat niet to| terugvordering moet worden overgegaan. De salarissen zijn zoo laag, dat geen ver haal mogelijk is, zoodat het gemeentebestuur meent hiertoe alleen over te moeten gaan als Gedep. Stnten hen zouden dwingen. De lir.' HOKKE noemt het niet óe schuld van de betrokkenen, maar meer van het ge meentebestuur, dat te lang hiermede ge wacht heeft. De VOORZITTER merkt op, dat de eersie jaren door De Vos gewerkt werd voor den polder en de gemeente, maar is het er mee eens. dat bij de ov ername door de gemeente direct pensioenbijdrage betaald had moeten worden. I)c heer VAN KEMPEN noemt, evenals Hokke, de kwestie De Vos lastig, maar hoe is het nu met Bom? De VOORZITTER: gelijke monniken, ge lijke kappen". De heer HOKKE vestigt in verband met deze besprekingen nog de aandacht op de andere werkman voor de gemeente en vraagt of deze ook geen ambtenaar is. De VOORZITTER antwoordt, dat deze op arbeidscontract werkt en zal hierover in be sloten zitting meer zeggen. De raad besluit dan overeenkomstig het voorstel van B. en W. Door J. W. v. d. Heuvel wordt een tege moetkoming gevraagd in de reiskosten van zijn leerplichtig kind, dat do U.L.O.-school te Middelharnis bezoekt. Wordt besloten 30,per jaar toe te staan zoolang het kind nog leerplichtig is. De verleende verlenging van den ontrui- mingstermijn van de onbewoonbaar ver klaarde woningen in de Nieuwstraat loont per 24 April af en zal weer zes maanden verlenging gevraagd moeten worden. Aldus besloten. Het gemiddeld bedrag der kosten der leerlingen van de O. L. sohool heeft over 1933 bedragen 11,05. Op grond hiervan wordt aan de R.K. Bijz. School een voor schot verleend groot 1600, en aan de School met den Bijbel 1330, De raad besluit met algemeene stemmen tot converteering van een geldlecning groot 55090,geplaatst ad 4pet. bij de Alg. Friesche Levensverz. Mij., in een leening tot hetzelfde bedrag, te plaatsen bij de Eerste Hoilandsohe Levensverz. Mij. ad 3% pet. met 14 pet. afsluit-provisie. Verder wordt besloten een leening groot per resto 1100,— geplaatst bij mevr. de I-I. ad 4% pet. af te lossen en een nieuwe ieening aan te gaan ad 4 pet. bij het Burg. Armbestuur, dat gelden vrij krijgt en deze anders zou moeien beleggen in pandbrieven die aan koerswisseling onderhevig zijn. Door de gascentrale zijn de leeningen der gemeente overgenomen en zijn deze bijeen gevoegd in een leening ad 4 pet. met een looptijd van 25 jaar tot een bedrag van 70.665,94. Deze leeningen zijn onderge bracht bij de N'.V. Bank van Ned. Gemeen ten. Een geueelte. groot 23.273,76 berust bij liet Burgerlijk Pensioenfonds en is hiervoor ook renteverlaging toegestaan, maar moot de gemeente garant blijven voor deze lee ning. Hiertoe wordt met algemeene stemmen besloten. Een bedrag van 5000,— 5 pet. pandbrie ven der Overijselsche Hypotheekbank wordt omgewisseld in 4 pet. pandbrieven tot een gelijk bedrag en 2000,hij <le Westland- sche Hyp. Bank, eveneens tot hetzelfde ron- teliedrag gewijzigd. Ingekomen is een verzoek om salarisver- hooging van don gemeente-werkman C. v. d. Welle, aangezien deze een ander paaro moet aankoopen en hij dit niet kan van zijn huidige salaris, terwijl de opbrengst van de mest, die moet dienen voor tegemoetkoming in tie kasten van zjjn paard steeds lager wordt. Gevraagd wordt een toelage van 2,por week voor zijn paard. B. en W. zijn van oordeel, dat de gem.- fi na rit ion zoo zijn, dat do zuinigheid be tracht moet worden, maar daarom mag de gempenle haar ambtenaren nog niet te karig heloonen en wordt daarom voorgesteld aan adressant 1,yior week toe te staan. Zijn salaris, dat on 1 Januari 1925 800.lie- droeg, is thans f 868,en wordt dan 920. De heer DE VOS acht het salaris heel laag, gezien de arbeidsprestatie. Zelfs op Zaterdagmiddag, als andere ambtenaren vrii zijn is hij al in louw en verder moet hij steeds de vuilste traantjes doen, zoodat sjir. den raad .haast in overwoging zou geven ent gasmasker voor hem aan te schaffen. Het werk, dat de man moet doen is ook uitge breid cn nu 'bij ook een paard en wagen moet onderhouden zou spr. voor willen stellen liet salaris te brengen op 1090, De VOORZITTER merkt op, dat wel hot werk is uitgebreid maar niet het aantal uren. Adressant vraagt 2,per week en vvornt dit 972,B. en W. achten niel, dat dit to veel is, maar gezien de gemccnte- finantién zijn zij voorzichtig. lie heer IIOKKH denkt er ook over ais DE VOS. Er wordt gesproken over S6S, salaris, maar daar moeten de onderhouds kosten ook van betaald worden. Spr. zou deze door de gemeente willen laten beta len. De VOORZITTER is hier huiverig van, gezien de ervaringen op anuere plaatsen. De heer i VAN GURP vraagt "f B. enW. hun voorstel niet terug kunnen nemen. Spr. zou de, 32,die vorig jaar in den vorm van liet grasgewns aan den weg gegeven zijn, willen blijven geven, met daarbij 1, pet- week, zooals B. en W. voorstellen, zoo dat de aanvrager dan 950,zou krijgen. De lieer DE VOS wijzigt zijn voorstel in dezen zin, dat liet salaris wordt bepaald op ƒ.850,met daarboven 130,voor onder houd van zijn paard. De heer NOORDIJK stelt voor, om. zooais gevraagd is, f 2,per weck te geven. Weth. VAN ES merkt op dat al rekening is gehouden met zijn zwaardere werkzaam heden, als wij z.icn naar liet salaris van den anderen gemeente-werkman. Volgens spr. behoeft liet paard geen verlies op te leve ren als er wat meer tactisch mee gehandeld werd. Spr. kan eehler meegaan met het voonstel van Van Gttrp. Weth. VERMAAS merkt op, dat de gem.- reiniger is aangesteld op een salaris van 750,plus emolumenten. Dit is steeds verhoogd, niet omdat de paarden duurder werden, want die zijn steeds goeokooper ge worden, Vorig jaar is het gras aan den dorpsdijk weer toegestaan. Volgens spr. kan veel meer opbrengst van dc mest verkregen worden, ais deze maar goed behandeld werd. Spr. is er een tegenstander van tus- sohentijds de salarissen te wijzigen en blijft op het standpunt het voorstel van B. en W. te handhaven. De VOORZITTER acht de mpenitig van Weth. Vermaas juist om de salarissen niet te wijzigen in den loop van liet jaar, maar hier is een uitzondering omdat de Vos een ongeval heeft gehad. Na eenige besprekingen, waarin dc leden hun stem motiveeren, wordt eerst het voor stel van B. en W. in stemming gebracht cn verworpen niet 6i stommen, tegen de hee ren Van Kempen, Van Gurp, Noordijk, Do Vos, Hokke en Kreeft. Het voorstel De Vos (f 1009) wordt even eens verworpen, voor de heeren De Vas, Kreeft, Hokke en Noordijk. Het voorstel Van Gurp (f 959,gesteund door de heer Van Kempen wordt daarna Ui cl algemeene stemmen aangenomen. Ven voorstel tot verhooging van hot sa laris 'an den weger A. v. u. Tol e -1 tokt een iiret itvoerige bespreking, dig ton dceie bui ten het onderwerp om gaat. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. plannen hebben moeten beramen on den weger een klein weekloon te ve s'.haffen van 10,per week. Dit jaar is hem een voorschot verleend van 10,per week en is dat gebleken te veel te zijn. R. en W. stel len nu voor van de eerste 1100,weegloon 45 pet te geven en can de volgende geldon 30 pet. Br wordt steens minder over de brug gewogen, zoodat de opbrengsten lager wor den. De heer JACOBS vraagt hoe de regeling nu is De VOORZITTER deelt mede, dat nu 38 pet. van liet geheele bedrag verleend wordt De lieer VAN KEMPEN heeft een heele serie klachten over de brug, die z.i. oorzaak zijn, dat er te weinig gewogen wordt. De brug had er nooit moeiten komen. De VOORZITTER zegt, dat de bezwaren van v. Kempen absoluut onjuist zijn en dat de brug op een kilo juist weegt. Er knn wel eens iets aan haperen, manr dan wordt liet direct hersteld. De lieer KORTEWEG gaat ook niet ac coord met de klachten van den lieer Van Kempen en noemt liet de laksheid der boe ren, dat er zoo weinig over de brug gewo gen wordt. Als die één lijn trokken en ver langden, dat ailes over de brug gewogen moest worden was dat in het belang der gemeente. De VOORZITTER geeft nog eens een uit- voerige'uiteenzetting. waaruit blijkt, dat de verkoop der aardappels in kisten van groo- ten invloed is op de opbrengst der weeszel- den. Het is niet de bedoeling van B. en W. een verhooging voor te stellen, maar alleen om een regeling te treffen, dat Van Tot een weekloontje krijgt. Spr. blijft van oordeel, dat de daling der weegloonen, mene een gevolg is der crisis-maatregelen, waardoor ongeveer 50 pet. minder bieten verbouwd worden en verder hot afleveren van aard appelen in kisten, dat ook van grooten in vloed op ne opbrengsten is geweest. liet voorstel van B. en W. wordt met al gemeene stemmen aangenomen. De begrooting over 1936 en 1937 wordt in af- en overschrijving met verschillende pos ten gewijzigd. Overname weg cn brug Boogaardspad De ontvanger der domeinen en registratie bericht namens don Minister de voorwaar den waarop overdracht kan plaats vinnen. De gemeente moet cv zich nemen het beheer en onderhoud van de brug. die zich in den weg bevindt. Na eenige besprekingen wordt dit voorstel van B. on W. aangenomen. De raad stelt daarna het kohier der hon denbelasting vast op totaal 417,Voorge steld wordt een nieuwe verordening op do heffing en invordering van schoolgeld. Do VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. een nieuwe regeling hebben getroffen, waarbij alleen rekening is gehouden met de gem.-fondsbelasting en de vermogensbelas ting, omdat h.i. do grondslag personcele be lasting tot onbillijkheden leidt, aangezien deze drukt op de menschcn, die dank zij de woning-politiek der gemeente thans een betere woning in gebruik hebben. ZooaLs (1e. verordening nu aangeboden wordt zullen <le kleine inkomens vrijwel geen verandering ondergaan. Spr. toont aan de hand van eenige voorbeelden hoe de nieuwe regeling is. De raad verleent met algemeene stemmen goedkeuring aan dit voorstel, evenals aan liet voorstel tot liet heffen van 75 opcenten o)i de gem.-fondsbelastine. Bij de rondvraag brengt de lieer KREEFT ter sprake de aftrek op het steunbedrag van de opbrengst uil de derde juin. Dn VOORZITTER deelt mede, dat deze volgens de oude regeling over twintig weken verdeeld is, maar als de raad dit wenscht kan liet ook in d'ertig weken gebeuren. B. en W. hebben een bespreking geluid met en kele raadsleden, die bezwaren hadden en er is toen aangenomen een gemiddelde op brengst van 1 mud per roe, rekening hou dende in bijzondere gevallen met extra la gere opbrengsten. Na aftrek van alle kosten werd de netto-opbrengst f 0.i5 per mud en daarvan wordt tweederde der opbrengst in mindering \an lift steunbedrag gebracht. De lieer VAN GL'RP heeft ook bezwaren tegen (tezc regeling, aangezien er mcnschen zijn die -nu dertig weken 1 2.op hun steunbedrag moeten missen en zij'dan geen geld overhouden om zelfs droog brood te koopen. De lieer IIOKKE zou de onkosten-rekc- ning willen herzien. De VOORZITTER merkt op, dat de ge meente moet zorgen, dat er niet gespeculeerd ivordt op kosten der gemeente, doordat niet verkocht wordt voor de prijs en de uien astgehoudon worden om een betere prijs te krijgen. Als hot dan tegenvalt mag de ge meente niet aansprakelijk zijn. De heer JACOBS zou het een verbetering achten als een half gemot vrij gegeven werd, omdat werkende arbeiders in hun avonduren ook een half geniet schoonhou den en een worklooze dit dus ook mag doen. De VOORZITTER zogt toe de regeling soe pel te zullen toepassen. De heer KREEFT brengt ter sprake dc concessie dor radio-distributie, waarvoor spr. verlaging der rechten vraagt. De heer VAN GURP vraagt verruiming van de goedkoone margarine verstrekking. Daarna sluiting der openbare vergadering, S. B. Z. te Herkingen Vorige week kwam do Vereeniging S. B. Z., alhier, in algemeene ledenvergadering bij een in het Gemeentelokaal. De opkomst was \rij goed. Aanwezig waren met het bestuur 49 leden. De voorzitter, de heer A. W. Kcijzer, opent de vergadering mot de- aanwezigen een har telijk welkom toe te roepen. De secretaris leest ven volgons de notulen der vorige algemeene vergadering, welke onveranderd wondon vas.gesteld eu getee- kend. Dan volgt het jaarverslag over 1936. waar uit we aanstippen, dat in 1936 6 personen in een ziekenhuis werden opgenomen en allen herstel konden worden ontslagen. Het totaal aantal ligdagen bedroeg 91. Het ledental was weer in aantal toegenomen. Er waren per 31 Dec. 1936 571 leden. Jammer dat zoo- velen zich nog van deze nuttige ivereeniging afzijdig houden. Do voorzitter dankt den secretaris voor zijn mooie, uitgebreide verslag, hetwelk wordt goedgekeurd. Tevens nam de voorz. de gelegenheid te baat, de secretaris die zich binnenkort elders hoopt to vestigen, namens de vereeniging dank te zeggen voor liet vele werk dat hij in liet belang van de vereeniging verricht heeft, daarbij den vvensch uitsprekend, dat hij elders een goed loonende werkkring moge vinden. Tevens dankt hij namens hot Bestuur voor de prettige samenwerking, die ze steeds van elkaar mochten ondervinden. De penningmeester brengt vervolgens zijn fi nancieel verslag uit. Er was over liet af- ge'oopen jaar nog een batig saldo, wat zeker tot tevredenheid mag stemmen. De commissie tot nazien va-n boeken cn bescheiden, bestaande uit de heeren G. v. d. Veer en P. Dingemanse, rapporteert tot vaststelliiing der rekening, waartoe met al gemeene stemmen wordt besloten. Den penningmeester werd (iauk gebracht voor zijn accuraat beheer en v.olledig dé charge verleend. Wordt overgegaan tot verkiezing van twee bestuursleden, wegens periodieke aitredmg van A. W. Korvink en W. Kievit. Eerstge noemde verkreeg 44 en laatstgenoemde stemmen, izoodat ze met groote meerderheid herkozen zijn. Beiden nemen onder dank aan de vergadering voor het vertrouwer, hun herbenoeming aan. Volgt nu een vrije stemming voor een lid van liet besi'uur in de plaats van M. Dorst, die zich wegens vertrek niet herkiesbaar sielt. Bij deze stemming verkreeg J. Witvliet 22. P Dingemans 9 en G. J. Geluk 5 stemmen, terwijl nog enkele 1 of meer stemmen op zicli vereenigden. Volgt nu herstemming tusschen J. Witvliet en P. Dingemans. J. Witvliet verkreeg nu 28 en P. Dingemans 17 stommen en enkele van onwaarde, zoo dat J. Witvliet gekomen is, die zijn benoe ming aanvaardt. De voorzi'tcr fciciteert hem en hoopt met hem even prettig te zullen samenwerken, als zijn voorganger. Volgt vaststelling contributie. Heit Pestuur stelt voor de contributie ongewijzigd va-t te stellen en wel als volg van 1—10 ja n 1 cent, van 1015 jaar 2 cent, boven 15 jaar 6 cent per persoon en per week. Met algemeene stemmen werd dit be stuursvoorstel aanvaard. De voorzitter deelt nog mede, dat de maan den Februari en Maart geen contributie geheven wordt. Is liet. jaar 1937 even gunst.g als 1936 kan misschien worden voorgesteld volgend jaar 3 maanden vrij van contribu tie te geven. Deze recht gezellige vergadering, waarin tweemaal een sigaar gepresenteerd werd. werd na de rondvraag waarvan niemand gebruik maakte, door don voorzitter met een woord van dank gesloten. Chr. Jonge Boeren en Tuinders De Chr. Vereeniging van Jonge Boeren en en Tuinders, afd. Flakkee, houdt Vrijdag avond a.s. een openbare vergadering in ho tel Spee te Sommelsdijk. Als sprekers zullen optreden de heer Ir. M. B. Smits. Landbouw- leeraar te Sommelsdijk, met het onderwerp: „Na een natten winter" en de heer C. Vink, hoofd der Chr. Lagere Landb. school te Otto- land, die zal behandelen „Ordening in het landbouwbedrijf".

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3