MAAS EN SCHELDEBODE WOENSDAG 10 MAART 1937 NIEUWS VERKOOPINGEN BOEKBESPREKING MIJN REIS DOOR ZUID-AFRIKA „Groen van Prinstererschool" te Middelharnis Ouderavond Vrijdagavond hield de Herv. Chr. school haar 6e jaarvergadering in het gymnastiek lokaal. De heer J. Vroegindewei, voorz. van het Schoolbestuur, opende de bijeenkomst met gebed en 't lezen van Prediker, hoofd stuk 11. In een, ter wilie van den tijd, kort openingswoord, werden de aanwezigen har telijk welkom geheeten, w.o. in het bijzonder de sprekers van dezen avond: Ds. H. Bout, Ned. Herv. predikant te Delfshaven. die voor de eerste maal voor de vereeniging zou optreden; Ds. W. F. Latnan, predikant der Chr. Geref. Kerk te Middelharnis. die als al tijd ook ditmaal weer bereid' was een woord te spreken en Ds. E. van Asch. Ned. Herv predikant te Sommelsdijk, consulent der nog vacante gemeente van Middelharnis, die een slotwoord zou spreken. Zich tot de ouders richtende, zegt spr. te hopen, dat de Heere. mede door dezen avond, hun harten zou leiden om de kinderen te brengen tot Gods Woord. Ds. Bout, daarna het woord verkrijgende, spreekt over het onderwerp: „Onze roeping tegenover onze kinderen". Nog staan wij op het standpunt dat kinde ren een zegen des Hoeren zijn, een erfdeel des Heeren, ons door Hem toevertrouwd. In tal van andere kringen wordt dit nog wel met het hoofd toegestemd maar niet met het hart. Niet alleen in de groote stad vindt men de verderfelijke practijk van het klein kinderaantal, maar ook op het platteland begint dit door te dringen, zelfs tot in krin gen. waar wij dit niet zouden verwachten. Zien wij onze kinderen, die wij kregen, als een erfdeel Gods, dan vloeit daaruit ook voort een bepaalde houding tegenover onze kinderen. Gelukkig die ouders die liun roe ping tegenover hun kinderen verstaan. De Biibel leert ons het al: „Kan een moedes haar zuigeling vergeten?". In alles vinden wii dien mystieken band tusschen moeder en kind, de natuurlijke liefde. Als zelfs dia ontbreekt wordt de mensch nog lager dan 't redelooze dier. Laten wij ons echter niet ver bazen over die menschen die hun kinderen vergeten, want de zaden van alle boosheid sluimeren in ons hart ®n het moet ons een heilige verwondering zijn, dat wij daarvoor gespaard blijven. In stoffelüken zin hebben wij roeping om voor onze kinderen te zorgen, maar nog meer in geestelijken zin. Onze kinderen, ons gegeven, zijn wonderen Gods, voorbeelden van Gods ontfermende liefde. Die kinderen zijn ons ook niet gegeven al leen om er ons leven mee te vullen, om er mee te spelen als met een afgod, maar als een taak. als een schepsel Gods ons toever trouwd. Velen zoeken in stoffelijk opzicht nog wel het beste voor hun kinderen, maar hoe is het in geestelijk opzicht? Een uurtje kindercatechisatie, soms ook nog een uur Zondagsschool, noemt spr. slechts „lapmid delen", tegenover de school met den Bijbel, waar het kind steeds leeft onder de beade ming van Gods Woord. Zooals de Catechis mus terecht vraagt: „Wat is uw eenige troost, beide in leven en sterven?" Niet al leen zorgen voor het leven van ons kind. maar ook hen gereed maken voor den dood In vorigep tijd en trouwens nu nog wel, leer de men, dat de ziel der kinderen was een onbeschreven blad papier, waarop men kon schrijven wat men wil. Als men de kinds- ren nu maar het goede leerde, zouden zij het goede wel doen. In de rechtspraak vindt men dit beginsel nog vt'el terug. Gods Woord bindt ons <ht echter wel op andere wijze op de ziel en spreekt van het erven van zonde en schuld. Dit alles maakt de roeping der ouders zoo moeilijk en doet vragen, wat zal dan onze opvoeding baten, wat zal ons dan al het Chr. onderwijs baten; God moet ze toch be kwamen, gaan wij dan geen cigenwilligen weg. Wij weten heel goed, en ook de onder wijzers moeten het zoo dikwijls erkennen, dat zelfs kinderen die Bijbelsch onderwijs hebben genoten, soms geheel afdwalen. Niet voldoende zal het zijn de kinderen naar de school met den Bijbel te zenden. Er moet één lijn zijn in school en gezin. Wat de on derwijzers geven is dan aanvulling van wat de ouders geven. Het gezin eerst en on middellijk aansluitend de school. De kinderziel is als een akiker, die bezaaid wordt. Vanaf de eerste, leerjaren is reeds te beginnen met het bewerken en zaaiklaar maken van dien akker. Daartoe in elk huis de Bijbel en in de school de Bijbel. In Israël had de vader priester en leeraar in het ge zin te zijn en de kinderen over deze dingen te spreken. Bij de instelling van het Pascha wordt het reeds bevolen dat de ouders zul len spreken over de wonderen Gods, over de uitredding uit de Egyptische slavernij. Zal ons dit alles baten? Wij weten dit niet. Is de heele opvoeding geen zaaien met tranen, ondervinden de ouders en onderwij zers niet veel teleurstelling? Niettemin moet de akker bezaaid worden met zuiver zaad, zaaiend in ootmoedig smeekgebed. Zooals wij zien in den brief van Paulus aan Timoteus. zien wij ook menigmaal in de lijn der geslachten dat God Zijn zegen geeft. Vergeefs zal echer al ons werk zijn, als de Allerhoogste niet medewerkt. Zaaien met tranen, een harde zaak voor 't vleesch, maar een zegen waar 't wordt geheiligd door het gebed. Spr. waarschuwt tegen de opvat ting dat onze kinderen in het verbond we dergeboren zijn en wij dat hebben aan te nemen als het tegendeel niet blijkt. De Bijbel leert ons anders. David bidt: „Gedenk niet meer de zonden mijner jonkheid". Hoe vaak zien de ouders hun eigen zonden in hun kinderen openbaar worden. Vaak klagen ouders over hun kin deren. maar als kind laten zij ze hun gang gaan en later zijn ze het ouderlijk' gezag ontgroeid. Als gij klaagt, zegt spr., is het dan een bidden voor uw kind? Het kind is niet on vatbaar voor eeuwigheids-indrukken; hoe dikwijls krijgen wij in onze jeugd reeds on- uitwischbare indrukken. Zien wij zoo onze kinderen als een schat des hemels, welk een zorg en verantwoordelijkheid eischt dit dan van de ouders. Ziet dan ook toe waar gij uw kinderen laat. gaan, met wie zij omgaan. God geeft ons de belofte voor het werk. waar Zijn Woord in eere is, waar de Heere Jezus in eere is en gepredikt wordt, zij het in alle zwakheid. Bedenkt dat daarbij de Heere met een kromme stok nog wel een rechte slag kan maken. Het werk in alle zwakheid verricht, kan van God gezegend worden. Ds. W. F. Lam an spreekt dan over het onderwerp: „Hoe hebben wij onze kinderen te béschouwen en wat hebben zij noodig". Spr .noemt het een moeilijkheid te spre ken op een vergadering waar meerdere sprekers komen, omdat men dan de kans loopt dat de vorige spr. het gras voor de voe ten heeft weggemaaid. Zoo dacht spr. dat het ook vanavond 'zou gaan, maar hem is gebleken, dat er nog wel iets overgebleven is van dat uitgebreide terrein. Het eerste gedeelte van zijn vraag, zegt spr., heeft alle paedagogen reeds de tijden door bezig gehouden en verschillend heeft men er over gedacht. Zooals de vorige spre ker het heeft gezegd, heeft men 't kind be schouwd als een blank blad papier. Volgens anderen zou het kinderhart krank zijn en zou zoude als ziekte met medicament te be strijden zijn. Vraagt gij echter deze laatste paedagogen naar de medicamenten ter gene zing, dan ondervindt men dat de middelen erger zijn dan de kwaal, dan moet b.v. het intellect opgevoerd worden tot een hoog ze delijk leven. Het resultaat is nu in 1937 nog zoo, dat de paedagogen in deze wereld staan, met de opmerking, dat zij het antwoord niet weten Ook ln sommige kringen van ouders zijn ineeningen, die voor ons niet te accepteeren zijn; ais zou een kind, geboren binnen den cirkel van het Christendom, geboren in het Verbond, wedergeboren zijn tenzij het tegen deel blijkt. Gods Woord leert ons anders, met beelden uit Gods eeuwig getuigenis. Spr. herinnert aan de geschiedenis van den man Gods, van Eliza, die door de inwoners van Jericho te hulp geroepen wordt, als een oor deel hun stad getroffen heeft, als hun wa terbron verontreinigd is, verderf aanbren gend. De Godsman antwoordt met een daad: „Breng mij een nieuwe schaal met zout" en dan werpt Hij het eenvoudig in de bron. Zoo kunnen uit 't hart der menschen booze bedenkingen, een onzuivere bron als te Je richo. Zoo ook met onze kinderen. Het kind kan niet. anders dan indruischen tegen God en Zijn eeuwig blijvend getuigenis. Hoe dik wijls is er interesse voor het Bijbelsch ver haal maar als het toegepast wordt op het eigen hart reageert het kind hierop en wil het niet aannemen. Wij hebben onze kinde ren te zien als kleine menschen, in zonden ontvangen en geboren. De paedagoog, die het kind zóó niet ziet, maakt een groote ver gissing. Onze taak is in een niéuwe ESttHttl" het eenvoudig zout toe te dienen,, het zout, de inwerking van Gods Woord in gemeen schap des Heiligen Geèstes. Het zout maakt de spijzen pittig en is zuiverend. De mensch ondergaat geen restauratie, geen verbete ring, maar moet krijgen vernieuwing van hoofd en hart Zoo ook is het zout conservee- ringsmiddel, evenals de werking van God» Woord Eliza kon niets tot stand brengen en was er van overtuigd, dat alleen God het doen kon. Als F.liza het zout in de bron heeft ge worpen is Eliza's werk gereed en begint Gods werk. Ongetwijfeld zal hij met een gebed in zijn ziel dat zout genomen hebben, er van over tuigd dat hij wel dat zout kon nemen en ge bruiken, maar dat alleen God kon maken dat het tot heil der inwoners van Jericho zal werkzaam zijn, tot Zijn eer. Iedere onderwijzer kan zoo zijn werk doen Wij hebben ons los gemaakt van de levens bron en als God niet met ontferming over ons bewogen was, zou eg ook geien zout zijn om die vuile bron van ons haait te reinigen. Zelfs oud'ens, dlie slechts met een historisch geloof deze dingen bezien, kunnen niet an- dörs diain hun kiuideren brengen onder de toediitening vam dit zout- God' heeft er rwchf op, eiisoht 'het van u en hert belang vain uw kfitid vraagt liet van u. Daarom oudiers, bidt om reiniging door de zout-toediening van Gods Woord, opdat onize kiimdienen straks mogen leven uit een bron, waar eerst niets uitkwam dan verderf, maar die nu gezuiverd is, als vrucht van de bedliieniikjg van het zout onder de wer king van dien H. Geest. Ds. E. van Asch, Ned. Herv. predikant te Sommelsdijk, spreekt d'aarna een slot woord, naar aanleiding van Markus 10 13 en 16. Overal openbaart ziioh een geest van revolution. Daar tegenover staat het Woord Gods, het Evangelie als Oen machtig hol-^ werk. Groote verantwoording houdt dtt in voor de ouders, die nog met Gods Woord rekenen. De 'kinderen, die God onis geeft, zijn niet ons eigendom, maan; panden ons van God toevertrouwd, waarvan wij een maal rekenschap hebben te geven. God heeft recht op de kinderen, aam de ouders ge schonken. In het maatschappelijk leven is het tien vreugde voor -die ouders als hun fcinderien een goede positie verwei*ven, maar nu zijn er ouders, die menigmaal be ter- zorgen voor alle andere dingen, dan voor de ziel van het fcilnid. Zegt niet.: „ik kam mijn kind niet bokeeren", want inder daad dat gaat niet, maar breng ze dan tot Jezus, zaoals ons beschreven, wordt dn Mar kus 10. De moedors brachten de kinderen tot Hem, opdat Hij ze aanraken zou, d.L de tonden opleggen en ze zagenien. Die ouders waren er vam overtuigd dat Jezus het heit van hun Minderen Aas. Zijt. gij daar ook van overtuigd? Zoo niet, wee-s er dan op uit die verzekerdheid te krijgen. Gij behoeft 'het niet ver te zoeken, want nabij u 'is het Woord Gods, -dat u een licht op uw pad is, een lamp voor uw voet. Do ouders kwamen zelf mee tot Jezus en bleven zelf niet thuis. Vele ouders zijn er, die wel him kindeaxm in'aar de kerk brengen, mis schien ook nog wel naar de School met d'en Bijbel brtengen, imaar vergEZelllen. zij ze ook met hun gebed? Zoekt een school aanslui tende-aam het gezin. Zegt niet: het is nog te vroeg, want wij weten niet wanneer God in de hamen werkt. Wi] zijn dlan n-iet ISj-dzaiam, denkende: ,,God zal Qiet doen", want God doet het, maar op verschillende wijzen. Mot de opvoeding dier -kinderen is het als met de bearbeiding van dien akker. Voedt daar om uw kinidcnen op in de leering en in de vermaning. De ouders beloven en hebben beloofd bij dien IJ. Doop, de kindieren in die voorzeide leer te onderwijzen, te doen en te helpen onderwijzen. Is dat niet hen tot dien Heere Jezus brengen? Er zal dan wel verzet komen, even-als wij lezen in Markus, dia-t -de discipelen de mondens bestraften, maar de Heiland nam dat zeer kwalijk. „Laat de kinderkens tot Mij komen en ver hindert ze niet, want derze-lke is het Ko ninkrijk Gods". Hoe groot is het, dat de ouders weten, diat hun kinderen, die m zon den ontvangen en geboren zijn, in Christus geheiligd zijn. Wij hebben 'tzaad te zaaien, te planten en nat te maken, maar de Heere zal de wasdom geven. De Voorz. dankt de sprekers en wekt de ouders op om hun roeping getrouw te zijn, waarna Ds. Laimain de vergadering met dankzeggilBg sloot. Kookdemonstratie Leerzaam en smakelijk, voordeelig en reukloos. Zoo ongeveer zouden wij deze demonstratie kunnen samenvatten, die Donderdagmiddag is gehouden in hotel Meyer te Middelharnis. Uitgaande van do gasfabriek en met medewerking van den heer Joh. P. Nieuwland te Middelharnis, waarbij de directeur, de heer M. D ij k e r s met enkele welkomstwoorden de demon strafte inleidde, werd door den heer U i t e r- wijk, vertegenwoordiger der Dordtsche gosmeterfabriek gedemonstreerd hoe de huisvrouw haar gasfornuis moet gebruiken, hoe zij haar spijzen smakelijk kan bereiden welke bijzondere waarde dit heeft voor de voedingswaarde en hoe goedkoop, d.w.z. hoe weinig gas daarvoor noodig is. Eenerzijds dus propaganda voor d'e gas fabriek om het koken op gas nóg meer populair te maken, anderzijds van de meter- fabriek om den verkoop van haar gas fornuizen te hevorderen. Op het podium waren een drietal fornuizen opgesteld w.o. een van den heer J. P. Nieuwland, instal lateur Westdijk, Middelharnis. Spr. zal aantoonon, dat bij een prijs der petroleum van 5 ct. per L. en een gasprijs van 10 ct. per M3. gas veel goedkooper Is, maar men moet weten hoe het te gebruiken. Nu, de demonstrant is daarin geslaagd. Met behulp van een speciale meter werd het gasverbruik gecontroleerd. Voor de bereiding van: aardappelen voor 4 personen, Brusselsch lof, rijst, 2 flinke stukken kabeljauw en 2 pond vleesch bleek noodig te zijn plm. 750 Liter gas, gerekend tegen 10 ct. per M3 is een bedrag van 7% cent. De geheele bereiding te volgen zou ons te ver voeren, maar ongetwijfeld zal de installateur alle gewenschte inlichtingen hierover verstrekken. Na afloop werd een kopje thee gepresenteerd met een stukje cake, die inmiddels ook in de oven bereid was. SOMTAEI.SDIJK. De prijzen der landbouw producten in deze gemeente zijn als volgt, aardappelen (Red Star) f 2.25; Bevelanders f 2.—; Eigenheimers f 1 70, terwijl de prijs der uien f 0.55 bedraagt, alles per H.L. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt, wegens over treding van de Trekhondenwet. Gedurende de maand Februari 1.1. pas seerden 17 schepen de Wilhelminabrug dezer gemeente. Hieronder zijn niet be grepen schepen met abonnement en beurt schepen. Gedurende de vorige week stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer ge meente de volgende personen als werkloos en werkzoekend ingeschreven: 173 landarbei ders, 10 transportarbeiders, 7 timmer lieden, 1 chauffeur, 6 metselaars, 1 opperman, 1 smid, 2 auto-monteurs, 2 schilders, 2 los- werklieden, 4 land-bouwersknechts, 1 pak huisknecht, 1 slager, 1 koopman, 1 kapper, 1 broodbakker, 1 stoffeerd-er, 1 winkelbediende, 1 schipper en 1 typograaf. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 139 personen werkloos. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier bediening van den H. Doop plaats heb ben. Ouders die hun kinderen wenschen te laten doopen kunnen zich Vrijdagavond half acht aanmelden in de consistoriekamer. Het uitdiepen der Kreek, loopende vanaf den Oudelandsehen dijk tot aan de trambaan bij de St. Nicolaasd-reef, hetwelk in werkver schaffing werd uitgevoerd, is Zaterdag 1.1. geëindigd. Gedurende de vorige maand vestigden zich in deze gemeente 6 personen: 13 perso nen vertrokken naar elders; 8 kinderen wer den geboren: 3 huwelijken werden voltrok ken, terwijl 4 personen overleden. MIDDELHARNIS. De onvermengde marga rine is deze week verkrijgbaar bij J. J. Ni- pius, Kade. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 171 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 17 zeevisschers, 3 slagers, 32 bouwvakarbeiders, 21 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 76 land arbeiders, 3 broodbakkers, 9 typografen, 2 smeden-bankwerkers en 5 andere vakken. Vrijdagmiddag zal de gemeenteraad in openbare vergadering bijeenkomen. Bij de gehouden stemming door leden van het Onderling Begrafenisfonds is met groote meerderheid herkozen als voorzitter d-e heer G. van Eek. Donderdag 18 Maart as. zal door de vereen. „Het Hoogeland" in het Zondags schoolgebouw een film worden vertoond nl. „Door de branding" en de J. B.-Oranjefilm. OOLTGENSPLAAT. A.s. Zondag zal D.V. in de Geref. Kerk bidstond voor het gewas worden gehouden. Ds. B. van Ginkel heeft voor het beroep naar de Herv. Gem. alhier bedankt. Vergadering van den Haad der gemeen te Ooltgensplaat op Vrijdag 12 Maart, te 3 uur. NIEUWE TON3E. De vorige week werden van hier vervoerd: 13509 balen uien, 500 H.L. aardappelen en 300 balen peen. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. Tot commandant van de B.V.L. afd. Nieuwe Tonge in de vacature van kolonel van Hoogenhuijze, is benoemd overste Ger- lach ie Rotterdam. De heer v. V. had het ongeluk met een veewagen om te slaan. V. geraakte zoodanig bekneld dat hij zich inwendig bezeerde en geneeskundige hulp moest worden ingeroe pen. Ingekomen personen: G. v. d. Werf en L. v. d. Werf uit 's-Gravenzande, M. v. d. Berg uit Oude Tonge. DIRKSLAND. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden in geschreven: 159 landarbeiders, 5 schilders, 6 timmerlieden en 5 metselaars. Totaal 175 te gen 166 de vorige week Zaterdag. Zondag zal in de Ned-. Herv. Kerk alhier een extra collecte worden gehouden voor de evangelisaties in de Ned. Herv. kerk. Deze week zal de onvermengde disiribu- tiemargarinè en het gehakt in blik op de bons voor d'e werkloozen verkrijgbaar zijn bij den winkelier L. Kievit aan de Voorstraat. Tot bestuursleden van de Bijz. School- vereeniging alhier zijn gekozen de heeren Jn. de Bonte en A. Hameete Pzn. As. Woensdag en Donderdag zal de mu- ziekvereen. Amicitia in het gebouw Odeon haar jaarlijksehe uitvoeringen geven. Tot bestuursleden van de zangvereen. Excelsior zijn gekozen de heeren H. v. d. Gyze, A. Melissant en A. Brooshoofd. Uit het verslag van de Coöp. Broodbak- kerij Volharding alhier blijkt dat het aantal leden bedraagt 580. In de bakkerij werd 221.758 K.G. meel verbakken, waaruitkwam 297.303 K.G. brood. De beschuitproductie be droeg 162.934 stuks. Per lid werd 512 K.G. brood verbruikt, dat is 2 K.G. minder dan het vorig jaar. De totale omzet in de bakkerij bedroeg 60402.20 of 3000 meer dan in 1935. Het dividend werd bepaald op 17 pet., waarin begrepen 10 pet. vaste korting. In de kruideniersafdeeling bedroeg de om zet 57040.62 of ongeveer 3000 minder dan het vorige jaar. De mindere omzet beïnvloed de de winst, waardoor het dividend 3 pet. werd. De totale winst bedroeg 13421.04 waarvan 11635.61 aan de leden uitgekeerd werd. Het reservefonds bedraagt 29449.19 en het steunfonds, waaruit uitkeering van brood en kruidenierswaren bij ziekte van het hoofd van het gezin plaats heeft, bedraagt 2542.78. Het eigen vermogen der coöp. is 8195.69. MELISSANT. De heer P. Swart heeft be dankt als voorzitter der C.J.M.V. „Sursum Corda". In zijn plaats is gekozen de heer Jac. Kleinenberg, welke deze benoeming heeft aanvaard. Heden Dinsdagmorgen had op het plein voor het gemeentehuis de jaarlijksehe trek hondenkeuring plaats. HERKINGEN. Tijdens heit snoeien van hoornen had de heer J. van Kempen het ongeluk uit den voor zijn woning staanden boom te vallen en in de sloot terecht 'e ko men. De heer K. was spoedig op den vasten wal, docht was druipnat en geheel onder den modder. Wonder boven wonder heeft hij het er zonder Jelsel afgebracht. In verband met de catechisaties op Donderdag zal het ruilen der -boeken van de Chr. BiMiotheek vanaf heden steeds op Vrij dag plaats hebben. Bij den landbouwer E. Struijk hebben dieven da pomp met looden buis, welke voor de boerderij stond, opgegraven en meegeno men. Door ijverige nasporingen van den gem.-veldwachter is het gelukt den dader van dezen diefstall aan te houden. Het ont vreemde is dn beslag genomen. Aan den- heer A. v. d. Velde Sra. is door B. en W. vergunning verleend tot het bou wen van een woonhuis aa-n de Nieuwstraah Een peroeel arbeidersland, vroeger in huur bij A. Baizen, is wegens diens vertrek naar elders overgegaan aa-n J. Markus. De arbeider J. P., alhier, had het on geluk zich tijdens zijn werkzaamheden zoo danig te ontwrichten, dart geneeskundige hulp moest worden ingeroepen en hij voor- loopig niet in staat is eeniige werkzaamhe den te 'verrichten. Bij de j.l. Donderdag gehouden schiet oefening van den B.V.L. werden de volgende punten behaald, L. Kievit 46, A. de Geus O*. 45, D. Kievit 45, C. v. d. Veer 45, W. Markus 43. L. J. v. d. Velde 43, L. Doornheim 43, J. Looij 43, A. de Geus Wz. 42, A. Nieuwlander 42, M. Goemaat 36 punten. Maximum te be halen' 50 punten. De Vereen. S.B.Z. hoopt op Woensdag 10 Maart a.s., des avonds 7 uur, in het Ge meentelokaal haar jaarvergadering te hou den. Dit jaar zijn periodiek aan de beurt van aftreding de heeren A. W. Korvin'k, W. Kie- uit en M. Dorst. Laatstgenoemde stelt zich niet meer herkiesbaar wegens zijn vertrek naar elders. In de j.l. gehouden ledenvergadering der Geref. Gem. zijn als ouderling gekozen de toeren L. Drooger en H. v. Hekezen, en a'Js Diaken M. de Geus. Alleen eerstgenoemde heeft zij-n herbenoeming aangenomen. In de beide laatstgenoemde vacature's werden ge kozen de heeren J. Huizer en J. Molenaar resp. als ouderling en diaken welke even eens bedankt hebben, GOEDEREEDE. Bij de gehouden schiet oefeningen der B.VX. op Zaterdag j.l. werden d-e volgende punten behaald-: J. A. de Vogel 91, K. Boshoven en F. den Eerzam-en elk 90, A. de Rond-e 88, J. Krijger 86, T. Breen en N. Overbeeke elk 85 en K. Heerschap 84. Zaterdag j.l. stonden als werkloos inge schreven: 56 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 smid, 1 koopman, 2 schilders en 3 garnalen- visschers. De collecte die maandelijks wordt ge houden voor den nood der Herv. Kerk, heeft 24.92 opgebracht. OUDDORP. Voor belanghebbenden kan gemeld worden, dat door het bestuur der Visscherfjen op de Zeeuwsche Stroomen bekend is gemaakt, dat de opengestelde mosselbanken op 15 Maart a.s. gesloten worden. Met ingang van 15 M,aart is mej. Koote alhier aangesteld als leerlingverpleegster in bet Krankzinnigengesticht te Bergen op Zoom. Er kan gemeld worden dat van den gamalenvisscher Jan Witte zijn visschers- scheepje door de Scheepvaartinspectie is aigekeurd. Deze schipper kan echter wegens financieele omstandigheden geen ander scheepje koopen. In de omgeving van Duinlust is een terrein, liggende in den polder het Oude Nieuwland, in orde gemaakt voor het oefenen en africhten van honden voor Rijks- en Gemeentepolitie in deze om geving. Onze dorpsgenoot KI. Akershoek Lz. is bij een gehouden keuring te Rotterdam geschikt verklaard om een vrijwillige ver bintenis bij de zeemacht aan te gaan. lederen Dinsdagavond kunnen vanwege de Jongelingsvereeniging Daniël van 8—9 uur in het catechisatiegebouw leesboeken geruild worden. Op Zondag 21 Maart willen onder staande personen in de Ned. Herv. Kerk openbare belijdenis des geloofs afleggen: Grietje Mierop, Neeltje Bosland, Jannetje Witte, Krijntje Meyer, Pieter Tanis Cz., Joh Ilameeteman Tz. en Pieter Westhoeve. Op de gehouden jaarvergadering der Ned. Herv. Jongelingsvereeniging Daniël, werden de aftredende bestuursleden de heeren T. Brand, voorzitter, C. v. v. Bok, bibliothecaris en C. Grinwis, alg. adjunct, allen met groote meerderheid herkozen. Onder de verloren voorwerpen behoort een portemonnaie met inhoud. Inlichtingen bij C do Mooy. Voor de pas opgerichte Muziekvereen. in deze gemeente is het bestuur samen gesteld als volgt: A. Boelaars Mz., Ie voor zitter, A. Kurvink, 2e voorzitter, P. Heer schap, secretaris, P. Boelaars Gzn„ pen ningmeester en J. Komtebedde, commissaris De eerste repetitie zal deze week een aan vang nemen, onder leiding van den heer de Bonte, van Dirksland. De cichoreimarkt is d'e vorige week nog kalm gebleven. Na de zware slag, welke zij onlangs hebben gekregen, zijn de specu lanten geheel in de war. De koopers zijn steeds afwachtend. Voor beschikbare koop waar wordt 105 Fr. genoteerd. De nieuwe Veiling op Donderdag 11 Maart 1937, in hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 18 Maart d.a.v. in hotel de Weerd aldaar, telkens mm. 7 uur, van: Een heerenihuis met schuur en erf aan de Voorstraat nr. 26 te Oude Tonge en 4 aren tuinland aan den Boezem aldaar. Ten verzoek van de erven van den heer L. Kosten. Notaris RIS. Op Woensdag 10 Maart 1937 bij Inzet, l Op Woensdag 17 Maart bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur in het café A. J. v. d. Vliet te Oude Tonge: a. Het huis met landbouwschuur en tuin aan de Schoolstraat te Oude Tonge, b. 4.85.90 Hectare (10 gem. 175 roeden V. M.) bouwland in den polder Oostende te Oude Tonge; in 4 perceelen en combinatiën. Op Vrijdag 19 Maart des voormiddags 10 uur aan de Schoolstraat te Oude Tonge. Om contant geld. 2 paarden, landbouwwerktuigen en gereed schappen, hooi, stroo, poters, bieten, kunst mest, enzoovoort. Ten verzoeke van Erven Wed. Jan Hartog Lzn. te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. 1 oogst wordt met 90 Fr. aangeboden, mei talrijke koopers. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den dat in deze omgeving een ooievaar is waargenomen, wat in dezen tijd vroeg ge noemd kan- worden. Maanidag stonden bij de arbeidsbemid deling 159 werkloozen ingeschreven. In deze gemeente zijn reeds aardappelen gepoot. Wegenis het ongunstige weer konden de zee- en garnalenvisschers Maandag niet uit varen. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Ondertrouwd: Jo» hannes Dirk Keuvelaar 28 j. en Hubertje van der Sluis 22 jj,, beiden alhier. Overleden: Anna Admiraal—(Breur, 61 jaar, ongehuwd. Geboren: Trijntje Jacoba, d. v. Leendert Melissant en Wilhelmina Margaretha v. Eek, Overleden: Leendert Boshoven, 3 we ken, z. v. Johannis Kommer Boshoven en Lena Knape. NIEUWE TONGE. Getrouwd: A. Melis- sant, 22 j., alhier en L. Born, 22 j., te Mid delharnis. Bijbelsch dagboek voor 1937. (Uit gave Tels te Eist) Een twaalftal predikanten hebben' deze korte Schriftoverdienkingen geschreven, voor zien van practische wenken. Wij noemen Ds. Both, Ds. Prins, Ds. Scheele, om van de anderen te zwijgen. Maar bekend zijn za vanwege hun evangelisatie-arbeid. Die ge dachte heeft de schrijvers bezield, die ge dachte komt in elke overdenking duidelijk' uit. En we moeten getuigen: goed geslaagd zijn de meditaties, voor zoover wij deze hebben gelezen. Wie zich heeft gegeven aan den arbeid der evangelisatie, zal o zoo dankbaar zijn met deze uitgave en zal gaarne medewerken aan hun verlangen dit boek anderen te overhandigen, opdat aldus zondaars tot Christus worden geleid, om te deelen in het heil dat Hii heeft beloofd. Wie echter met een bezwaard hart opziet tegen dezen arbeid geven wij de raaid: lees en herlees de overdenkingen en ge vergadert schatten om uit te deelen, en ge wordt tot evangelist gevormd, wijl de kennis vermeer derd en de moeilijkheden, waarmede zoeken de zielen hebben te worstelen in het licht van Gods beloften worden verstaan en de medicijn kan worden toegediend. Evangeli satie-arbeid onder alie rangen en standen: is noodig. De tijd roept ons. Want wie geen vreemdeling is op het terrein van het gods dienstig leven, weet dat vreemde geesten rondwaren, en zich uitgeven Gereformeerd fp zijn, terwijl zij met hun leer „het geioovig subject staat boven het object het Woord" van den morgen tot den avond werkzaam zijn om de waarheid naar de Schriften te ondermijnen. En tochvinden dezen aanhang. Welnu geef zulken dit boek. Lees bet zelf en spreek dan niet dezen, opdat zij een oog en hart krijgen voor het Woord des Heeren, en zich hekeeren. Van harte bevelen wij dit dagboek ieder ter lezing aan. Ieder werke mede dat de uitgave slaagt, zoodat 1938 ons een nieuw dagboek brengt. C DIEMER. door P. D. SIELING, te Melissant 5) Den vofligendbn morgen gaan wij met het legertje kaffers op stap om antze auto weer in het goed© spoor te helpen. Dit is spoedig weer gehuurd en -na een vriendelijk afscheid van o-nze -helpers te heb ben genomen, gaan wij weer moedig de on bekende strekien tegemoet. De weg blijft nog steeds eenzaam en de omgeving is een wildernis. Wij zien nog een mierenhoop die hooger is dan de auto en komen dan in Wankie, een plaatsje bestaan de uit één kolenmijn annex steenbakkerij; verder enkele huizen en één hotel. Even voorbij Wankie komen wij aan een groote rivier en moeten dan eerst peilen of wij met de auto er door kunnen. Wij trekken hier over onze kousen uit en stappen dan in het water. Het blijkt nu dat wij tot even over onze knieën door het water kunnen gaan, dus is het mogelijk dat de auto er door kan rijden, tenminste als wij onze maatregelen goed nemen. Ditmaal gaat het goed. Na we derom 256 K.M. te hebben gereden, zonder iets tegen te komen of een enkele woning van een 'blanke te hebben gezien, uitgezon derd Wankie bovengenoemd, naderen wij het einddoel van onze reis. Wij hebben nu in totaal 1424 K.M. afgelegd en komen nu aan de wereldberoemde Vietoria-waterval- len. On 10 K.M. afstand zien wij de dampen al opstijgen en ajs wij tot op een K.M. af- sia&d gekomen, zijn hooren wij reeds het ge-, raas van het vallende water. Wat wij hier te zien krijgen overtreft in alle opzichten onze verwachtingen. Het is niet om te be schrijven welke indruk dit alles op ons maakt. Ik zal hier enkele cijfers geven. De vallen zijn 2000 meter breed, het water valt 120 meter diep. Er is een bruj* gebouwd over de rivier beneden de val, waar deze di- rict smal tusschen de rotsen loopt, dit is een boog van 150 M. lang. Bij droog weer is de brug pl.m. 124 M. boven het water en bij vee) regen pl.m. 105 M. Heel deze omgeving wordt geëxploiteert door de Rhodesia Spoor weg Mij. Er is een hotel op 1600 M. van de vallen. Dit is wel het mooiste van geheel Z.-A. De bediening is zoo correct als ik bijna nergens aantrof. Wij dalen langs de vallen een in de rotsen uitgehouwen trap af en komen zoo nabij de plaats waar het water neerstort. Men kan hier elkaar bijna niet verstaan vanwege het donderend geraas dat het vallende water maakt. Het spat en klettert overal tdgen de steile rotswanden aan. Ir deze omgeving is de planten- en boomengroei zoo mooi en zoo wonderlijk als ik nooit te voren zag. Er zijn boomen die zich geheel om elkaar heen kronkelen. Op één plaats was een rank zoo dik als mijn arm en die zich drie meter hoo ger aan een andere boom had vastgegrepen. Hoe dit tot stand kon komen is voor mij ab soluut een raadsel. Wij maken op de bovenrivier n\r een boot tocht van een 15 K.M. ver. De rivier is hier mijlen, breed, met overal kleine eilandjes er in. Tleze eilandjes zijn tot in hef water foè be zet met boomen en nlanton en zijn haast ondoordringbaar. Wij gaan er op een aan wal en gaan er een vuurtje aanleggen om thee te zetten en te -pic-niccen. Dit schijnt hier meer te gebeuren, want zoodra de thee klaar is, komen enkele apen uit het bosch te voorschijn, steeds dichter om ons heen, nog wel erg schuw doende, maar ten slotte toch ver dat er een is die de koekjes uit mijn hand komt eten. Bii de terugvaart passeeren wij op een 50 meter afstand een Niilpaard, dat nieuwsgie rig zijn kop even boven het water uitsteekt. Wij zien hier ook nog een boom, die nog dikker is als die ik tevoren reeds beschreef. Hij heeft, nl. een omtrek van 70 voet. Bij de vallen staat het standbeeld van den Engelsclien ontdekkingsreiziger Livingstone Deze heeft er jaren over gedaan eer hij van af de bewoonde wereld door deze wildernis de vallen bereikt had. Toen hij de waterval hereikte, wilden de hem begeleidende kaf fers op de vlucht slaan, uit angst voor het geluid van de -neerstortende wateren. Met geweld moest hij ze tegenhouden. Het stam-d beeld is nabij dn vallen opgericht, dat ons den grooten ontdekkingsreiziger toont, met belangstelling ziende naar de vallen Terug gaan wij de eerste 480 K.M. met den trein, tot Bnlaway. omdat dit bet, moeilijk ste deel was om door te worstelen. Boven dien werd het regenachtig, zoodat wO d» kans liepen om 3 a 4 daeen voor een rivier te moeten wachten eer wij er door zouden kunnen rijden. Deze treinreis duurt 22 uur en gaat geheel door de wildernis. Op deze geheele afstand zien wij slechts oen 4-tal huizen en hebben wij maar twee blanke menschen gezien, waarvan er één in onzen trein stapte. Rhodesia heel dun 'bevolkt. Tn Zuid-Rhodesia wonen 50 900 en in Noord- Rhodesia 10.000 blanken. Daartegenover wo nen er in Noord en Zuid tezamen 1.000.0001 kaffers. De Rhodesiaansche regeering doet wat zij kan om de bevolking te doen toene men. Men kan hier een plaats krijgen van 1000 H.A. tegen beta'iing van f 2V2 per jaar (in totaal) en na 25 jaar is het eigendom. Onder voorwaarde echter dat deze plaats dan bewoond moet zijn door minstens 1 blanke en dat "minstens 10 pet. der opper vlakte in een zekere cultuur gebracht moet zijn. Bovendien kan men een afscheiding op het land krijgen voor het vee, welke door de regeering betaald wordt. Deze omheining moet in 40 jaar worden afbetaald. Zooals men ziet kan men hier met weinig bedrijfs kapitaal groot-boer worden. Op een 60 K.M. afstand van Bulaway zien wij het graf van Cecil Rhodes. Deze plaats heeft hii zelf 'be paald. Op een dag had hij afgesproken daar te onderhandelen met een kafferhoofdman over den verkoon van Rhodesia. Deze hoofd man liet hem naar 's lands gewoonte wach ten Rhodes kwam toen zoo Onder den in druk van deze plaats, dat hij bepaalde daar te worden begraven. Aan deze wensch is gehoor gegeven. Behalve Rhodes ligt hier ook begraven de uit den Zuid-Afrikaanschen oorlog beruchten Jameson. Deze geheele bergtop is gereserveerd als begraafplaats voor personen, die zich zeer verdienstelijk gemaakt hebben voor het land. De rots- 'bergtop, waarop dp graven zich hpvinden. i» een der grootste en hoogste van de omge ving. Het is hier huitengewoon woest en rotsachtig, zoo fantastisch mogelijk De andere rotsen die wii zagen waren gesple ten en gescheurd, maar hier ziet men niets dan alleen ronde klippon. eik afzonderlijk en soms drie of vier op elkaar, zoodat, men zoo zou denken: straks rollen we er af. Hoei deze zoo daar op elkaar gekomen zijn is ons een raadsel. Heel dit gebied met al die wonderlijke toestanden heeft minstens een doorsnede van 150 K.M. Wij komen behouden in Johannesburg aan. Een der volgende dagen maken wij nog maals een reis naar White Rivier, een af stand van 432 K.M. Deze reis verloopt goed totdat wij 60 K.M. voorbij Machadodorp zijn en nog 55 K.M. van Nelspruit verwijderd zijn, als onze benzinepomp zijn functie weiget. Daar deze lek geworden is kunnen wij het niet in orde krijgen. Wij besluiten dan dat wij zullen trachten met een pas- seerende auto mee te rijden naar Nelspruit. Ik zelf zal dan bij de auto achter blijven Dit is een zeer rustige bezigheid. Om ze» uur gelukt het de anderen om weg te rij den. Na een klein half uurtje gaat de zon achter de bergen verdwijnen. Werkelijk is dit een schitterend gezicht. Het begint nu goed donker te worden. De stilte die hier heerscht is niet in te denken. Om negen uur wordt die voor het eerst vprstoord door dat er een auto mij passeert. Deze willen hnlo verleenen. hetwelk echter niet kan en zij gaan weer verder. Na dezen tijd zag ik gent levend wezen meer. dus kunt ge u indenken wat een drukke verkeersweg het hier is. Ik kort den tijd met denken, rooken en de stille natuur bewonderen. Om half tien komt de lane verwachte huln opdagen. Het blijkt echter dat er een onderdeeltje van de pomp in Nelspruit is achter gebleven. Wij hesluiten dan de auto naar Nelspruit te sleepen. Na eenig zoeken leenen wij bij een boer een ossentre-kketting 7.no bereiken wij NVlspruit, waar wij blijven logeeren. Den volgenden morgen gaan wij door naar White Rivier, waar wij den Zondag over blijven. 's Zondags gaan wij ter kerk. Er zijn een 60-tal menschen, die mijlen uit den omtrek zijn opgekomen. Het regende den geheelen dag, zoodat toen wij den volgenden dag den terugtocht zouden aanvaarden ons voorspeld werd dat wij nooit in Johannes burg zouden aankomen, daar de wegen op sommige plaatsen vanweg de regen onbe gaanbaar zijn. Wij gaan echter toch op stap. Werkelijk is het slecht: op sommige plaatsen zijn de wegen geheel door het water doorweekt. In Goemanskloof passeeren wij een auto ook bestemd voor Johannesburg, en die tot op de treeplanken in de modder is wegge zakt. De eigenaar was op zoek naar ossen om hem er uit te ttrekken. Bijna zakken wij er naast hem ook weg. Door vlug te helpen duwen en gauw weg te gaan ontsnappen wij het lot van onzen collega. Het rijdt op sommige plaatsen wel zwaar, maar wij naderen steeds meer ons eind punt. Toen bet even donker werd kwamen wij in eens in een laagte voor een stroo- mend water, welke anders droog staat. Daar wij het te laat ontdekten schoot de auto er met te groote vaart in, zoodat het water door de radiator tegen de motor werd opge gooid. waardoor bet contact verbroken werd en de motor stopte. Nadat wij de bougies wat afgedroogd hadden konden wij weer starten en kwamen wii om even acht uur in Johannesburg behouden aan. (Wordt vervolgd) ■v.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2