Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Dr Colijn over de coalitie WOENSDAG 10 MAART 1937 52E JAARGANG N<>. 4879 VAN HET BINNENHOF X j //vader, hoe weet u nu of tabak rijp is «HEEL EENVOUDIG JONGEN R/JPE TABAK HEEFT IMMERS een Ster op het pak VERKOOPINGEN Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA TERDAO. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERIJ EN UI BOEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSD1JK TeL Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle «tukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. i Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte PRINCIPIEELE NOODZAKELIJK POLITIEK i' Het voeren van een princdpieele politiek 5b vooral .voor deze tijd dringend noodzake lijk. Tegenover allen, die dat ontkennen met Üe bewering, dat nu niet het principe, maar het economische op de voorgrond treedt en om vervulling roept,, stellen wij het principe, dat juist achter al dat economi sche een geestelijke achtergrond schuilt. Miskennen daarvan zal het leven ernstige Bchade berokkenen. Trouwen» het geheele loven wordt, of wij het erkennen willen of niet, behocrscht Boor beginselen. Beginselen, welke ten goede of ten kwade .Werken. Vooral in deze dagen van geestelijke ont wrichting is .het dringend noodzakelijk, dat het beginsel in zijn volle kracht en schoon heid naar voren gebracht wordt, want al leen dat zal in staat zijin, zelfs in de moei lijkste omstandigheden, leiding te geven. Het Calvinistisch beginsel, in trouw be leefd, heeft ons land, onder de zegen Gods. groot gemaakt. Liberale historiekenners erkennen dat len volle. Ook in de vorige eeuw toen de geweldige kamp voor het Christelijk onderwijs gestre- 'den moest worden, hebben onze vaderen kracht geput uit het beginsel en dat ge- loovig en met groote trouw uitgedragen. De macht van dat geloof en die trouw is groot. Wij ontvingen een brief van een nu reeds Jaren gepensionneerd Christelijk onder wijzer, die ten volle in de strijd gestaan heeft, maar ook nu nog de vrucht daarvan mag plukken. Hij schrijft o.m.: „Toen ik in 1882 de School als onderwijzer binnentrad, was er geen subsidie, geen ouderdoms-, weduwen- ien weezenpensioen. En ziet, .hoe wonderlijk heeft God onze politieke actie willen zege- )ien. Dit alles is werkelijkheid geworden. En met een onbekommerd hart heb ik nu bijna al acht jaar geleden mijn werk kun- Jten overlaten wetende, dat de wetgeving ides lands dit mogelijk had gemaakt. Wie had dit in 1882 kunnen denken? Sommigen Eeggen wel eens: Wat baat al die drukte (net de verkiezingen? Het antwoord ligt in Be geschiedenis. Als toch ons Christelijk Nederland als ëén man kon optrekken, welk een schoon [verschiet zou zich dan voor ons openen! Boe zouden de machten van ongeloof en revolutie kunnen bedwongen worden! Eere fcou weer in deze landen wonen. En de Chris telijke grondslag van ons volksbestaan zou steviger kunnen worden bevestigd. Daartoe roepen de a.s. verkiezingen ons [weer op". Het antwoord ligt in de geschiedenis. Die geschiedenis is rijk aan voorbeelden van Be wegen, welke God in Zijn ondoorgron- Üelijke goedheid en genade met ons volk, toet onze partij gehouden heeft. Kennelijk is God met ons geweest. Rijk, Keer rijk zijn wij bevoorrecht. Laat ons nu echter beseffen, dat iin deze tijd, waarin de geestelijke en moreele ont reddering ontzettend groot is, wij geroepen Zijn tot het voeren van een principieele politiek. Juist nu is dat dringend noodig. Daarom moet in getrouwheid ons begin sel uitgedragen worden. De grondslag van de politieke arbeid tooet zijn het rotsvaste geloof in het Cal vinistisch of A.R. beginsel. Alleen dat bezit Be levenwekkende kracht om de geestelijke Ontreddering tegen te gaan. A.R. gemeentebestuurders 'jn Zeeland De eerste jaarvergadering van de Zeeuw sehe vereeniging van A.R. Gemeentebe stuurders zal D.V. 12 April a.s. te Goes worden gehouden. Des morgens zullen de huishoudelijke zaken worden afgehandeld. Na een gemeen schappelijke koffiemaaltijd zal des namid dags te 2 ure Dr. J. W. Note-boom Direc teur der Dr. Abraham Kuyper-Stichting te ^-Gravenhage inleiden: „Armenzorg en oVerkloozenzorg,>- EERSTE KAMER De begrooting 1937 op een oor na gevild 1 Zon oneerbiedig klinken, anders zeiden we: de Statcn-Genei*al zet ten er de sokken in. Want het gaat nu waarlijk met stoom. De stembus wenkt en de heeren haasten zich om tijdig klaar te komen. Op 26 Mei toch valt behoudens onvoorziene omstandigheden de groote beslissing. Geen wonder, dat men zich in de Eerste Kamer bij de algemeene beschouwingen af vroeg: Waar gaan wij straks heen? De sprekers der voormalige coalitie zeg gen het zonder voorbehoud: wij moeten streven naar samenwerking met hen, die een Christelijke staatkunde begeeren. Dr Colijn zegt het ook, maar voegt er aan toe: „Het eerste woord is hier aan de Kroon". Maar ook heeft .hij uiteengezet dat die samenwerking, waarin betrokken zouden kunnen worden allen, die de Christelijke grondslagen van ons volksleven metter daad begeeren te handhaven en te be vestigen, overeenstemming vcrcischt. Niet alleen omtrent de principieele grondslag, maar ook wat de zakelijke uitvoering van allerlei maatregelen betreft. Met de N.S.B. valt over d«ze dingen geen woord te wisselen. Want deze Christelijke beginselen zijn niet die, welke door de N.S.B. worden verkondigd. Een door de Overheid gebracht Christen dom kan niet zijn het Christendom met den Christus ais middelpunt. God behoeft door de N.S.B. niet op de troon te worden gezet. Haar opvatting leidt er toe, dat een mensch de plaats gaat innemen, welke aan geen mensch toekomt. Een mensch gaat dan uitmaken hoe God moet worden ge diend. Kerk en godsdienst worden op die wijze tot hulpmiddelen van de Staat gedegra deerd. Een partij kan van slechte Christenen geen goede maken. Dat kan God alleen door Zijn genade in Christus Jezus geopen baard. Daartoe is nooddg geestelijke vrijheid. Die is een onvervreemdbaar goed. Daartoe be- h00ren samen te werken allen, die de groote levenswaarden van het Christendom willen handhaven en versterken. Het stemt tot dank, dat velen het hier mee eens zijn. Trouwens ook bij Justitie bleek praktische eenstemmigheid tegenover deze onnederlandsche beweging. Want het beroep op het „gezonde volksgevoel", dat de N.S.B. doet is van vreemde oorsprong. We moeten er niets van hebben. En even min van de godsdienstige saus, welke de heeren over het volksgevoel uitgieten. Deze tirades hebben met het beroep op hoogere Christelijke vormen niets te maken. Ze missen alle reëeie beteekenis. Hetgeen dui delijk uitkamt in ,hun strijdmethode. De aanhangers van de N.S.B. veroorloven zich tegenover anderen dingen, welke ze zelf op hun vergaderingen niet dulden. Daar smij ten ze een interrumparit er zonder vorm van proces uit. Ook minister Van Sohaik zei daar het zijne van. De N.S.B. hanteert als zij zich zelf recht wil verschaffen, het vuistrecht, eieren, tomaten, rotjes en dergelijk moois. Deze terreur moeten we hier niet hebben. Daar houdt ons volk niet van. We moeten in vrijheid ons zelf kunnen zijn en als er orde te handhaven en vrijheid te bescher men valt, doet dat de wettige overheid. Terrorisme van de een of andere groep is ontoelaatbaar, ook al tracht de heer Van Vessem ,het te verdedigen, door te zeggen, dat de opvoeding van sommige N.S.B-ers nog onvoltooid is. Dat is nu het baste deel van ons volk. Gelukkig keurde hij geweld af; maar de Mussert-bladen verheerlijken de terroristen. Bij Financiën kwam de hooge accijns op gedistilleerd ter sprake, waardoor fraude en smokkelhan del aangemoedigd en de gezondheid be dreigd wordt. Minister Oud gaf dat allee toe en wees er op, dat hij reeds de gedistilleerd-accijns heaft willen verlagen, echter met verhoo ging van de omzetbelasting door opcenten. De Tweede Kamer wilde dat niet. De verlaging is nader bestudeerd. Zij zal zeker 7 millioen kosten. De Minister wil echter bij het scheiden van de markt deze maatregelen niet doorzetten. Dat is jammer. Wam het kost geen 7 mil lioen. Geen sprake van. En andere belan gen zijn er mee gediend; BI] Binnenlandsche Zaken werden door Minister Do Wilde aardige terechtwijzingen uitgedeeld aan gewone en „nationale" socialisten. Ooit de laatsten deden een aanval op de B.V.L., wellicht donkende, dat de administratieve fouten, welke sommige lejders gemaakt hebben, 't geheel van het instituut kunnen treffen. Geenszins, zei de Minister. We voelen ons achter deze meer dan 80.000 vrijwilligers volkomen veilig, herhaalde hij, ook tegen de N.S.B. Uw critiek bewijst, dat ze u in de weg staat. Over de jongste bekeering der S.D.A.P. ten aanzien van Kroon en gezag, maakte minister de Wilde ook enkele opmerkin gen. Hij zag de in die kring plaats hebben de veranderingen, maar constateerde tevens dat de buitenlandsche oriëntatie en de oude beginselen nog niet zijn prijsgegeven. Als het maar een beikeering des horten is' Versterking der weermacht is absoluut noodzakelijk, toonde Minister Colijn aan. Daarom is voor 1936 en 1937 samen 83 millioen meer voor de defensie beschikbaar dan in 1935, toen de Minister het beheer aanvaardde over het Departe ment. Een opsoming van de genomen maatregelen werd gegeven, ingericht is een bewakings- en waanschuwingsdienst, H kazematten zijn gebouwd; bij spanningen kan onmiddellijk 25.000 man worden ge mobiliseerd in korte tijd. De economisch® oorlogsvoorbereiding is al in gang; ook de opleiding van het kader is bij de onberede- nen verlengd; heel wat geschut is aange schaft, munitie is aangemaakt, enkele hon derden mitrailleurs zijn besteld, een tweede eskadron pantserwagens komt dit jaar, bijna honderd vliegtuigen zijn besteld, ook wapens er voor, gasmaskers voor de go- mobiliseerden zijn aangeschaft, enkele tien tallen zoeklichten zijn eveneens besteld. Verder is voorgesteld de derde herha lingsoefening en verlenging van diensttijd hij de zeemacht. In 1910 moet 't vlootplan-Deckcrs gereed zijn. Met de nieuwe kruiser zal een begin gemaakt worden in 1938. Dan komen ook op de begrooting: een flottieljeleider, 2 jagers, 3 onderzeeërs en 12 groote zeever kenners. Voor 1939 wachten dan nog 3 be wakingsvaartuigen en 12 kleine zeevlieg tuigen om het plan-1930 af te maken. Met alles wat we aanschaffen halen we achterstand in. Het voordeel van een weer macht, die iets beteekent, opent de moge lijkheid, dat een conflict niet op ons gebied wordt uitgevochten. Zijn we paraat, dan kan de schaal ineens omslaan. Maar dit alles mag niet boven de finan cieele draagkracht van ons volk gaan. Wij moeten doen, wat mogelijk is en "het verder in Gods hand geven. Een dreigbrief ontvangen Vijftienjarige knaap de dader De slager A., wonende op de Bloemen markt te G e I e e n, ontving dezer dagen een dreigbrief, waarin een bedrag van dui zend gulden werd geëischt. Dit bedrag moest op een nauwkeurig aangeduide plek op de oude bruinkoolgroeve te Lindenheuvel worden gedeponeerd. Indien hieraan niet werd voldaan zou het oudste dochtertje van den 6lager ontvoerd worden. De iamilie A. was ooor dezen brief ten zeerste verontrust en waarschuwde de politie. Een ingesteld onderzoek heeft thans tot de opsporing geleid van den dader. Het bleek te zijn de vijtienjarige P. N. Hij had den brief in een bus van de L.T.M. (Lim- burgsche Tramweg Maatschappij) gestopt en de chaufffeur van oeze onderneming had hem aan het adroa ven den slager bezorgd. De jongen is do* de petitie aan een ver hoor onderworpen en daarna op vrije voeten gesteld. En over politieke samenwerking op breeder basis Sedert het uitspreken van de rede, welke de Minister-President hij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting in de Tweede Kamer hield, is in verschillen de bladen gediscussieerd over de vraag, welke weg Dr Colijn straks op wil: naar een rechtsche coalitie of naar samenwer king op breeder basis. Dezer dagen kwam in de Eerste Kamer het onderwerp weer ter sprake en aan het slot van zijn dupliek beklaagde de minister er zich over, dat sommigen blijkbaar hem weer hadden misverstaan, wat dit betreft Daarom verklaarde hij nadrukkelijk, dat hij de beschouwing- welke hij op 23 Februari hierover ten beste had gegeven, zorgvuldig had opgesteld. In tegenstelling met zijn gewoonte had hij dit deel der rede met eigen hand neergeschreven en hij verzocht zijn gehoor om dit nog eens na te lezen in de Handelingen. Het lijkt ons gcwenscht dit verzoek te beschouwen als ook aan ons gericht en daarom laten wij dit stuk hier letterlijk volgen: Nu zal men de vraag stellen: Is dit nu alles, wat er over de toekomst te zeggen valt? Neen, liet is niet allesl Want achter al deze vragen, die ik zooevon noemde, ligt deze diepere vraag: door welke alge meene levensovertuiging moet die samen werking tusschen partijen en de samen werking van partijen met het Kabinet wor den gedragen? Die vraag is allereerst van beteekeni9, wanneer het gaat om de geeste lijke volksbelangen. De Overheid is er, om dat er zonde is in de wereld. Daarom be hoort het ook tot de taak van de Overheid de uitingen der zonde te helpen beteugelen. Het is dus duidelijk, dat er tusschen samenwerkende partijen en ook in een Kabinet, waarin personen, tot verschillende partijen behoorend, aanwezig zijn, een zekere eenstemmigheid behoort te bestaan ten aanzien van de roeping en de taak der Overheid op dit gebied. Maar met deze algemeene eenstemmigheid alleen is men er weer niet, want ook bij de practische vragen, ook bij de afgeleide zaken werken de beginselen, waarvan men uitgaat, door; doet ook dat geestelijk inzicht zijn invloed gevoelen. Dit te wollen betwisten, is naar mijn meening een ontkenning van een zeer ernstige realiteit. Doch aan de andere kant hoede men zich er ook voor de grenzen, waarbinnen die overeenstemming bereikt kan worden al te nauw te trekken. In de Memorie van Antwoord is er, in terugslag op iets, dat in het Voorloopig Verslag voorkwam, op gewezen, dat ook bij de samenwerking der voormalige par tijen der rechterzijde op menig gebied ver schil van opvatting is gebleken. Ik neem daarvan geen woord terug. Men kan die mededeeling zeer wel aanvaarden, als een bewijs voor do stelling, dat vruchtbare samenwerking gedurende vele jaren on danks die meeningsversoliillen mogelijk is gebleken. En dat is juist. Maar de moge lijkheid was alleen aanwezig, wanneer men bereid was om die verschillen te laten rus ten, wanneer men wederzijds bereid was op dit punt zekere offers te brengen. En zelfs dan zijn ongelukken soms nog niet uit gebleven. Ik denk bijv. aan de verwerping van de Vlootwet in het najaar van 1923 en ik denk aan de afstemming van het ge zantschap bij het Vaticaan aan het eind van 1925. En nu zou ik er toch wel met eenige nadruk op willen wijzenl: s, nu aan de hand van een ervaring van vele jaren dat er in dit opzicht geen verschil i» geweest tusschen dit Kah net en som mige Kabinetten, die gevormd werden uit de rechterzijde. Nu zoowol als tooi mn»st afgezien worden van het aan de orde stel len van vraagstukken, waarover eensge zindheid niet aanwezig bleek. En het aan tal vraagstukken, waarvoor dit geldt, is in deze periode niet grooter geweest dan in vroegere perioden. Dit neemt intusschen niet weg, dat samenwerking van personen in een Kr i net slechts mogelijk is tusschen hen, die de Christelijke grondslagen van onze volks cultuur erkennen die haar willen helpen handhaven en de invloed van die levens opvatting ook op staatkundig terrein tot gelding willen helpen brengen. Die bereidwilligheid is, indien ik het goed zie, thans over het algemeen min der beperkt dan vroeger wel eons het geval is geweest, althans wanneer men de beperkingen, die men vroeger onder rechtsche Kabinetten, wegens verschil van inzicht, verplicht was te aanvaar den, ook nu nog bereid is te aanvaar den. En zou men daartoe niet bereid zijn, dan acht ik ook samenwerking tusschen de groepen der voormalige rechterzijde een tot onvruchtbaarheid gedoemde poging. Alleen bij wederzijd- sche inschikkelijkheid op bepaalde pun ten zal men tot vruchtbare samenwer king kunnen komen. Ik zeide, dat de bereidwilligheid tot er kenning en handhaving van de Christelijke grondslagen van ons volksleven in ruimere kring aanwezig schijnt dan voorheen wel eens gebleken is. Er is toe.h bij alle zicht bare afval en ontkerstening, ook een groeiend besef waar te nemen, dat alleen M m '44Colyiv - De Rotterdamsche teekenaar Machiel Wilmink maakte ten huize van Dr. Colijn enkele schetsen van den minister-president. Hierboven een proeve van snel- teekenwerk van den bekenden illustrator. ^rKNvk; NIEMEUEEs STERTABAK VAK 5TOT 15 CT P. HALF OM de zedelijke krachten van het Christendom in staat zijn om weerstand te bieden tegen de ontworteling van ons volksleven. Wie bereid is mede te werken aan de instand houding en versteviging van die krachten, mag niet worden geweerd, maar moet hij die handhaving worden betrokken, omdat aller samenwerking noodzakelijk is. De Christelijke beginselen welke gehand haafd moeten worden, zijn intusschen niet die, welke door den spreker van de natio- naal-socialistisrhe fractie in deze Kamer j.I. Vrijdag verkondigd werden. Het is .helaas waar, dat vele Christenen, door alle eeuwen heen, hun Christendom slecht hebben be leefd. ja verloochend hebben. Maar het is even waar, dat een Christendom, dat door de Overheid gebracht wordt, niet een Chris tendom kan zijn met Christus als middel punt. Ik zeg het met eerbied, maar God behoeft niet op de troon gezet te worden door de N.S.B. De Schrift zegt mij wat anders. Aan haar ontleen ik het woord, dat de volkeren wel ijdelhcdcn bedenken, dat de vorsten wel kunnen beraadslagen, maar ok, dat Hij Die in den Hamel woont, zal lachen en ze bespotten **1. Uw opvattingen, »ae «au ik den ge- achten afgevaardigde (der N.S.B.) wil len toevoegen, moeten er onherroepelijk toe leiden, dat een mensch de plaats gaat innemen, die aan geen mensch toekomt. Een mensch zal moeten uit maken, hoe God zal moeten worden ge diend. De Staat moet in zulk een systeem de richtlijnen gaan aangeven voor het kerkelijk en godsdienstig leven. Dat ia een onvermijdelijkheid, en zoo worden beide, Kerk en gods dienst, van haar eer beroofd en tor hulpmiddelen voor het Staatsleven ge degradeerd. Het streven om doormiddel van 't Staats bestel het Christendom te doen herleven, is in strijd met het wezen van het Chris tendom zelf. Niet de Staat, niet de leider van een partij, kan van slechte Christenen goede maken. Dat kan God alleen, door Zijn Genade in Jezus Christus. Maar daar voor is onafwijsbare voorwaarde, dat liet Evangelie zijn vrije loop hebbe en niet ge ketend worde in de boeien door de Staat geslagen. Geestelijke vrijheid is een on vervreemdbaar goed en die vrijheid is het die van twee zijden wordt belaagd. Daarom behooren samen te werken allen, die berei# zijn, de groote levenswaarden van 't ChriB tendom te schragen, te handhaven en tt versterken. De nood van deze tijd roept om eoo grool mogelijke eendracht op dit gebied. Donderdag 11 Maart, bij inzet en Donder^ dag 18 Maart bij afslag telkens des namid dags 4 uur te Goedereede, in het Hotel „De Gouden Leeiuw", ten verzoeke van den heer Jan de Ronde Azn., te Goederee.le, van een huis met schuurtje en grond te Goedereeda, in de Torenstraat, kadaster Sectie A nos. 669 en 670, groot 2 aren 16 centiaren, dade lijk te aanvaarden. Notaris van den Beng. Vrijdag 12 Maart n.m. 2 uur te Ouddorp, nabij het café J. Komtebedde, van een partij le klas scheepsafbraak, benevens ramen, deuren, kozijnen, enz. en een partij nieuwe vlotdeelen, om contant geld. Ten verzoek* van den heer J. Degenaars te Klundert. Notaris VAN DEN BERG*

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1