Gemeenteraad van Sommelsdiik MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 6 MAART 1937 Wflniin. Kifisnïin MARKTEN PREDIKBEURTEN VERKOOPINGEN MIJN BEIS DOOR ZUID-AFRIKA De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag voltallig bijeen onder leiding van Burge meester L. J. den Hollander. Na opening op gebruikelijke wijze maakt de voorz. gebruik van deze eerste vergadering in 1937 een te rugblik over het afgeloopen jaar te slaan en een blik in het ingetreden jaar. Allereerst herinnert spr. daarbij aan het Koninklijk bezoek van H. M. Koningin Wil- helmina met Prinses Juliana aan Sommels- ik; vervolgens aan de verloving en nu het velijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard en uit de wcnsoh dat Gods zegen op deze verbintenis mag rusten. Er is niet veel aanleiding tot optimisme; de werkloosheid vroeg over 1936 weer meer dan in 1935 nl. f 26.572 in 1936 tegen f 23.066 in 1935. De woningbouw vertoont iets gun stiger perspectief; er zijn 26 bouwvergunnin gen afgegeven. De economische opleving die in het land is te bespeuren, zal waarschijn lijk in deze gemeente zich nog laten wach ten. daarom is de uiterste zuinigheid voor de gemeenje geboden. In den Raad kwam wijziging door bedanken van den heer van den Doel, voor wien in de plaats is benoemd de heer A. Knape. Spr. eindigt met den wensch uit te spre ken dat allen in het komende jaar gespaard mogen blijven en dankt verder voor de ont vangen gelukwenschen tor gelegenheid van de jaarwisseling, met wederzijdsche aanbie ding van de beste wensehen. Spr. hoopt, dat bij alle verschil van meening dat er mag en kan zijn, toch een geest van samenwerking zal zijn, om de belangen der gemeente te dienen en dat Gods zegen daar op mag rus ten. De heer J LE COMTE heeft een opmer king over de notulen, die in de vorige ver gadering op voorstel van weth. A. Mijs niet gelezen zijn en ook nu niet gelezen worden. Om een afdoende beslissing ie nemen zou spr gaarne zien dat deze door een comm van onderzoek worden nagegaan of wel dat ze bij de stukken voor de volgende vergade ring ter inzage liggen. De heer MIJS meent dat het dan toch over weging verdient eon wisselende commissie voor controle te benoemen. De notulen van vergaderingen waarin besluiten zijn geno men. moeten binnen acht dagen klaar zijn, om door de commissie te worden nagezien. De heer BLOK onderschrijft deze mooning. Op voorstel van den hoer LF. COMTE wor den voor 1937 benoemd de voorz., de heeren Blok en van Es, als commissie van onder- zopk der notulen. Door Ged. Staten was een opmerking ge maakt over de rekening 1934, die door B. en W. zal behandeld worden. De VOORZ. deelt mede dat een aanvang is gemaakt met de uitvoering der werkver schaffing, die eerst werd uitgevoerd onder leiding van den heer P. Kieviet, voorzv. d. po'dor en van den agent der arbeidsbemid deling, maar nu onder toezicht staat der He'de Maatschappij. Het spijt den heer LE COMTE dat hij zijn stem heeft gegeven aan dit plan nu het op deze wijze wordt uitgevoerd. Onder de aan nemers zijn verschillende bezwaren tegen deze wiize van uitvoering door de Heide Mij. 't Is toch wel wat erg, dat de voorz. van de -.'Ho,, mot zijn voorman en de admin'strs tieve hulp dat niet konden klaar maken. Verder heelt spr. gehoord dat de kosten van uitvoering en het toezicht voor rekening der gemeente komen. Weth. DIJKERS merkt op dat het niet zoo 5s dat de polder het niet kan uitvoeren maai de regeering stelt bijzondere eischen. Het schijnt een axioma te zijn dat het werk in aangenomen uitgevoerd wordt. Om het in orde te hebben voor den Haag is het gedaan. De heer LE COMTE maakt vooral deze op merkingen omdat het de gemeente nu weer f 250 kost en de uitvoering precies is zooals voorheen. De gemeenten Ooltgensplaat, den Bommel berichten de herbenoeming van hun afge vaardigden in het bestuur der Drinkwater leiding. Biiikens aanvankelijk vastgestelde reke ning 1936 van het gasbedrijf heeft deze een wist van f 6988.881/2- Een verzoek van de Vereen, van Ned. Ge meenten om als lid toe te treden wordt op voorstel van B. en W., gelet op de hooge contributie (f 45 's jaars), afgewezen. De VOORZ. deelde nog mede persoonlijk er wel voor te zijn als lid toe te treden, maar de hooge contributie is een bezwaar. Een sollicitatie van P. Versiuys, om ais Weger te worden aangesteld, wordt aange houden, aangezien er nog geen vacature be staat. De heer LE COMTE, lid der 'begrootings- commissie, verzoekt aanhouding tot beslo ten zitting, om nader hierover te beslissen. De heer W, Vroegindewei, volontair ter secretarie, die vanaf 1931 werkzaam is, vraagt een jaarlijksche vergoeding zooals ook in andere gemeenten gedaan wordt. B. en W. stellen voor den adressant te be lasten met de controle over de bevolkings boekhouding en deze werkzaamheden te be talen. De heer A. KNAPE vindt het voorstel van B. en W. heel aardig, maar denkt dat het bedrag niet noemenswaard zal ziin. Is het niet mogelijk dit bedrag aan te vullen met een gratificatie tot pl.m. f 150. Een belooning voor het werk dat hij doet kan het dan nog niet genoemd worden. De heer KOOTE voelt niets voor een grati ficatie en acht het beter een weekloontje te geven. De heer BLOK is het niet recht duidelijk. Vroegindewei heeft 4 jaar H B.S. en is nu 5 jaar werkzaam ter secretarie. Levert deze man nu werkelijk werk of is hij er nog al leen maar om zich te bekwamen. Als hii werkelijk wat presteert moet de raad hem volledis beloonen. Is de man nooüig voor het werk? De VOORZ. heeft deze vraag gesteld aan den secretaris en deze is van oordeel dat de betrokken persoon in de drukke maanden niet gemist kan worden. Ziin tijd als leer ling is voorbij, als hij vertrekt moet iemand anders benoemd worden. De heer LE COMTE begint met de opmer king dat liet bii verschillende raadsleden ontstemming heeft gewekt dat de begrooting zoo laat wordt behandeld. Is dit te wijten aan te veel vverlc of aan achterstand ter sec retarie. Hierin moet verbetering komen Spr. is persoonlijk van meening dat aan adressant een belooning moet worden gege ven zonder vast dienstverband Weth. DIJKERS merkt op dat toen de seor. vóór vijf jaar vroeg of er geen 'bezwaar te gen was. een volontair te nemen, B. en W. hebben geantwoord dit goed te vinden, mits liet de gemeente geen geld zou kosten. Gaat de raad nu een toelage aan Vroegindewei ge ven dan kan men er od rekenen dat er vol gend jaar weer een verzoek komt om ver hooging en er staat nu toch al plm. f 6000 voor secretariepersoneel op deze begrootina De VOORZ.: Als Vroegindewei zijn diplo ma heeft tracht hij toch weg te komen. Er zijn verschillende werkzaamheden bijgeko men die door bom worden verricht Weth. MUS: Dat heeft men in Middelhar- nis en Dirksland toch ook. Weth. DIJKERS acht het niet juist een volontair die nog studeert een jaarlijsche gratificatie of toelage te geven, want als deze dan weggaat, komt er een ander volontair die er ook op rekent. De heer LE COMTE verduidelijkt zijn rede door te zeggen, dat er nu al een achterstand is en ais dhr. Vroegindewei weg zou gaan, de achterstand nog grootcr zou worden. De lieer VAN ES is ook tegen vast dienst verband. Weth. DIJKERS wil hem voor extra werk royaal betalen, omdat hij 't andere voor niets doet. De raad kan zelf bepalen hoe groot de gratificatie zal zijn boven de ver goeding voor dit opgedragen werk Weth. MIJS vindt het een moeilijke si tuatie. Het werk moet betaald worden, maai de secretarie te Sommelsdijk is de duurste van het eiland. Wat betreft de achterstand ter secretarie, z.i. komt dit niet door de werkkrachten maar door de werkwijze. Hierover hebben B. en W. niets te zeggen, dit wordt door den secretaris geregeld. Spr. zou het beter vin den als er afzonderlijke afdeelingen kwa men .waarvoor ieder zijn eigen verantwoor delijkheid had. De heer BUTH vraagt of de regeling van de steunverleening in de gewone kantoor uren moet gebeuren. De SECRETARIS merkt op dat de steun regeling in de wintermaanden een paar da gen per week vraagt, terwijl ook de le amb tenaar in de vorige maand geruimen tijd door ziekte afwezig was, waardoor de achter stand vergroot is. Een verzoek van de kappersvereeniging, dat in de vorige vergadering aangehouden was. betreffende winkelsluiting op Chr feestdagen, mits deze niet op Zaterdag val len. Aangezien in den Raad van Middelhar nis een misverstand was gebleken ten op zichte der sluitingsuren gedurende den zo mertijd, zendt de vereeniging een toelich ting op het eerste adres. In zomertijd zal op werkdagen het sluitingsuur 's avonds 9 uur zijn. Na eenige discussie wordt dit verzoek goedgekeurd en zal de verordening in dezen geest gewijzigd worden Aan de school m. d. Bijbel wordt een voor schot verleend ex. art. 103 L. O. Wet 1920 voor 1937, groot f 1683, uit te betalen in 4 termijnen. Een verzoek van den Bond van Politie beambten in Nederland om de verordening regelende de bezoldiging e.d.g. der veldwach ters aan te vullen met een bepaling dat het geheele gezin vrije geneeskundige hulp krijgt en een kindertoeslag. Wordt voor kennisgeving aangenomen. De politieverordening wordt aangevuld met een bepaling waarbij verboden wordt het kalken met politieke leuzen e.d.g. op de publieke straten, aangezien dit onaesthe- tisch is en mogelijk gevaar oplevert voor verstoring der openbare orde. Ook wordt verboden het vervoer van plakmateriaal in de nachtelijke uren. De heer BLOK merkt in dit verband op dat hier heel weinig plaats is om te plakken, vindt het heel goed dat het kalken verboden wordt, maar zou willen intrekken het ver bod van aanplakken op muren en schut- tings e.d.g. Hoe moeten de politieke partijen hun ideeën anders kenbaar maken. Weth. MIJS: Blok wil niet kalken maar schilderen. Weth. DIJKERS: Op eigen woningen er op plaatsen waar toestemming voor is ver leend mag wel geplakt worden volgens po li tieverordening. Een verzoek van den heer P. Mast om eer vol ontslag als gem. opzichter en schatter dranklocaliteiten wordt tot besloten zitting aangehouden. Op voorstel van B. en W. zullen de per- ceelen tuinland van het Burg. Armbestuur opnieuw aan dezelfde personen en op dezelf de voorwaarden verhuurd worden. De begrooting Burg. Armbestuur en wees huis 1937, is nagezien door een commissie die bii monde van den heer LE COMTE rapport uitbrengt en adviseert tot goedkeu ring. De boekhouder had de verschillend^ posten toegelicht waardoor de commissie eenstemmig in haar advies was. De begrooting wordt vastgesteld op f 23.95S 92 in ontvangst en uitgaat. De begrooting 1937 der gasfabriek is door dezelfde commissie nagezien en was er eerst de opmerking dat het salaris van boekhou der en directeur niet in juiste verhouding waren. Na toelichting is echter gebleken dat de directeur ook nog vrije woning heeft en meer faciliteiten en deze ook op zijn aan vangssalaris is. Wel heeft de commissie er bezwaar tegen dat bij de begrooting al weer over de winst beschikt is. Een der leden voelde meer voor tariefsverlaging. Dc heer LE COMTE zou het persoonlijk heter achten als zulke groote werken als den bouw van een nieuwen oven als vorig jaar, niet maar klakkeloos aan de een of ander word opgedragen maar dat dit onder de in woners van Middelharnis en Sommelsdijk aanbesteed werd. De begrooting werd vastgesteld op f63.~0"~ in baten en lasten voor den gew. dienst en f 130.046,26 voor den kapitaaldienst. De be grooting 1937/'38 van de N.V. Electriciteits Mij. „Goeree-Overflakkee" ontlokt een op merking van den lieer VAN ES betreffende de afschrijvingen. Vorig jaar is er f 800 af geschreven en dit jaar f 5300. Vanwaar dit verschil? Is het niet beter de tarieven te verlagen. Ook het salaris van den accoun tant (f 1000) ontmoet bij spr. bezwaren, ter wijl z.i. eveneens de andere salarissen niet voldoende verlaagd zijn. De boekhouder der E.M.G.O. staat nog heel wat hooger dan die van de waterleiding De VOORZ. antwoordt hierop dat de af schrijvingen geregeld zijn onder toezicht van Gcd. Staten. Het salaris van den accoun taut is niet alleen voor de controle maar deze ambtenaar geeft ook regelmatig be- drijfsadviezen over de organisatie en behan delt ook de belastingen. De salarissen zijn beduidend verlaagd en zullen nog verder gaan, maar enkele anderen moesten ver lioogd worden. De heer LE COMTE, afgevaardigde voor de gemeente, geeft een uitvoerige toelichting over de afschrijvingen, zooals die gegeven is door den directeur aan de vergadering van afgevaardigden der gemeente. De eerste was er te weinig winst om alles af te schrijven en wordt er nu meer afgeschreven in het belang van een gezond bedrijf. Er is critiek uitgeoefend op de benoeming van den nieu wen directeur, maar het blijkt dat deze juist op zijn plaats is. Hef bedrijf is nu al veel verbeterd, mede door een sterk doorge voerde bezuiniging. De heeren BLOK en weth. MIJS maken nog enkele opmerkingen, maar de Raad kan zich met de uiteenzetting van den af gevaardigde vereenigen en keurt de begroo tlng m.a.s. goed. I)e VOORZITTER maakt nog de opmer king, dat de Raad een afgevaardigde heeft benoemd en er ook een commissaris voor de gemeente is aangewezen Nu heeft de Raad zeker het recht om vragen te stellen, maar het is niet juist dat nu de geheele bedrijfspolitiek in den Raad behandeld wordt. Wel heeft de Raad de bevoegdheid en het recht de begrooting niet goed te keuren en vragen te stellen over onduide lijkheden, maar overigens moet liet ov£kr' gelaten worden aan de afgevaardigden; an ders zouden 63 raadsleden over het bedrijf moeten oordeelen. De verordening op de heffing van 7o op centen gemeentefondsbeiasting wordt op nieuw vastgesteld. Tot leden van liet stembureau worden he noemd: ooi' stembureau I Voorzitter amhts halve dc Burgemeester, plaatsverv. wetli Mijs, loden de heeren Blok en Buth; stem bureau II: weth. Dijkers, voorz., leden de heeren Joppe en Le Comte. De heer LE COMTE brengt rapport uit als lid der comm. voor de begrooting. Voorgesteld wordt de post „kiesverrich tingen" te verhooeen met f 30. ten einde do leden van liet stembureau een presentie geld van f 5 te kunnen uitkecren Wordt m.a.s. aangenomen. Conversie geldlecnlnpen De commissie zou gaarne vernemen ot dit mogelijk is. B en W. antwoorden dit te zullen nagaan. Op een vraag van de commissie of het noodig is de subsidie voor de politievak cursus te handhaven, antwoordt de VOOR ZITTER dat dit zeer gewenscht is, aango zien deze cursus van veel nut is voor de politie-amhtenaren Voor jonge veldwach ters is dit haast onmisbaar. Het onderhoud straten en wegen is ge raamd op f 650. De commissie vraagt of hiervan ook de verbetering van den Lange weg en bestrating Oost-Krakeelweg betaald wordt De VOORZITTER antwoordt dat er geen voorstellen van B. en W. hierover zrin Weth. DIJKERS meent dat de bedoeling is deze lieele verbetering gelijk aan te vatten en hiervoor een leening aan te gaan Weth. MIJS wijst er op dat dit in over leg met Middelharnis dient plaats te vin den. Zoo zijn o.a. de trottoirs van het pad te hoog. Veruer maakt de commissie bezwaar tegen den post 304, kosten van controle der werkloozenzorg. De heer BLOK uit ais zijn persoonlijk tandpunt dat de commissie van advies dit voldoende behartigt en geen controleur van elders noodig is. De districtscontroleur heeft hier de zaken nagezien en behoudens en kele kleine aanmerkingen was de zaak hier goed in orde. In Middelharnis is er niet over gesproken. Het is toch niet de bedoe ling dat Sommelsdijk voorgaat en Middel harnis volgt? Aangeboden wordt als contro leur een onderofficier, die geen idee heeft van de sociale verhoudingen die hier zijn De VOORZITTER antwoordt, dat liet niet juist is dat Middelharnis op Sommelsdijk heeit gewacht, maar is een controleur noo dig, dan is het uit een oogpunt van zuinig heid wenschelijk samen te werken. Spr. is er niet van overtuigd dat een dergelijk amb tenaar een dagtaak zal hebben. De heer JOPPE is liet met den heer BLOK eens, dat zoon controleur geen verstand heeft van do toestand hier ter plaatse. Weth. DIJKERS merkt op dat de contro leur moest erkennen dat de steunregeling hier goed in orde was, maar niettemin staat Den Haag er op, dat er een controleur komt al heeft de Voorzitter gezegd dat het niet noodig is. Het voorstel van B. en W. wordt verwor oen met alleen de stemmen van den heer Tilth en de beide wethouders vóór. De begrooting wordt vervolgens vastge steld op f 142.101.40 in ontv. en uitg. voor den gewonen dienst met f 2910.28 onvoorzien. De kapitaaldienst op 1 5213.68 in ontvang sten en uitgaven. Aan den heer P. Mast, gem. opzichter en schatter dranklokaliteiten, wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend ingaande de in functietreding van zijn opvolger. Door de heeren BLOK en LE COMTE wordt medegedeeld dat h. i. de begrooting veel te laat is behandeld. Als er door drukke werkzaamheden een achterstand is dan moet dit, koste wat het wil, bijgewerkt wor den. De VOORZITTER merkt op dat ter secre tarie hard gewerkt wordt Weth. MIJS wijt den achterstand aan de werkwijze, die niet economisch is. De be grooting is door B. en W. eind December al nagezien en vastgesteld. De VOORZITTER merkt op dat de eenige goede zijde is, dat de rijksbijdrage inmid dels zoo verhoogd is, dat er geen straatbe- iasting voorgesteld behoeft te worden. Om het werk te bespoedigen is overwogen de kantooruren tot 7 uur per dag uit te breiden De SECRETARIS voegt er nog aan toe dat de ziekte van den len ambtenaar, die tweemaal geruimen tijd ziek is geweest, van grooten invloed op het werk is. Voorts is de controleur der steunverleening 14 dagen ter secretarie geweest, waarbij de am'bte naar ook voorlichting moest geven. Verder is de ambtenaar, beiast met de steunrege ling in de drukke wintermaanden, haast 2 dagen per week daarmede bezig. Verloor zijn werk door rheumatische pijnen Hoe hij weer aan den slag kwam ,Drie jaar geleden leed ik zoo hevig aan rheumatische pijnen, dat ik nog slechts met behulp van een stok kon loopen en gedwon gen was mijn werk op te geven. Zonder Kruschen Salts was ik nooit meer aan den slag gekomen, maar nu voel ik mij weer uit stekend en kan weer werken. Wie mij 3 jaar geleden gekend heeft en mij nu ziet, gelooft niet dat ik dezelfde man ben. Ik kan Kruschen niet dankbaar genoeg zijn". W. T. Rheumatische pijnen ontstaan doordat de opgehoopte afvalstoffen het organisme errr- stig verontreinigen, waardoor o.a. het kwaad aardige urinezuur ontstaat, dat de oorzaak is van de pijnlijke rheumatische zwellingen in spieren en gewrichten. De zes zouten in Kruschen Salts verwijderen de afvalstoffen volkomen langs de natuurlijke kanalen, waar door Uw bloed wordt gezuiverd en de pijnen vanzelf zullen ophouden. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, f 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels My. A'dam voor komt. M(f».i Overleden: Maria Goedeigebuur 85 j., wed, van Teunis Kooman; Jacobus Goed"- gebuur 63 j., echtg. van Barend-ina Wiegel. GOEDEREEDE. Geboren: Gerrit, z. v. Marius de Keizer en Tona Kleijn; Maartje, d. v. Antonie 't Mannetje en Johanna Moer kerk. Overleden: Pieter Gijsbertus, 3 j., z. V. J. Roos en P. Grinwis. NED. CHR. LAND- ARBEIDERSBOND De heer R. Siemons twintig jaar Bondsvoorzitter De heer R. Siemons mocht dezer dagen gedenken, dat hij 20 jaar geleden tot voorzitter van de Ned. Chr. Land- arbeidersbond werd gekozen. In een waardeerend artikel in het orgaan van den Bond wordt er op gewezen, hoe Bondsvoorzitter Siemons thans gedurende 20 jaren met vas te hand 't Bonds- werk heeft ge leid. De verkie zing van den heer Siemons was indertijd spontaan. Met vrijwel algemee- ne stemmen werd hem het voorzit terschap toever trouwd. En hij heeft de verwach tingen niet be schaamd. De Bond mocht zich verheugen in ge stadige groei. Het ledental steeg van 1173 tot 25610. De heer Siemons is een stuwende kracht gebleken. De vergaderingen van den Bond werden door hem steeds op correcte wijze geleid. Zijn medebestuurders hebben in dit alles aanleiding gevonden om hem in genoemd artikel hartelijk te huldigen en hem dank te brengen voor alles wat hij voor den Bond deed, waarbij zij tevens den wensch uitspreken, dat God hem nog vele jaren de gaven en krachten moge schenken om het voorzitterschap te blijven waarnemen. Al wat l' noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.: doos 45 ct. Bij f'w Drogist. Visscherij op haring, sprot of makreel De Nederlandsche Visscherijcentrale maakt bekend, dat bij de visscherij op haring, sprot of makreel de bepaling inzake de minimum- maaswijdte van trawl- en snurrevaadnetten niet behoeft te worden nageleefd, indien: a. de betrokken reeder vóór den aanvang der reis aan de Nederlandsche Visscherijcen trale heeft medegedeeld, dat het vaartuig in kwestie zal deelnemen aan de visscherij op haring, sport of makreel; b. met dit vaartuig na afloop der reis geen tong, schartong, tongschar, schar of schol van een afmeting kleiner dan 23 cm, geen wijting van een afmeting kleiner dan 24 cm, geen schelvisch van een afmeting kleiner dan 25 cm en geen kabeljauw van een afmeting kleiner dan 31 cm wordt aangevoerd. Indien men zich derhalve tegen een tucht rechtelijke vervolging wil vrijwaren zal men goed doen er zorg voor te dragen, dat bij de uitoefening van de visscherij op haring, sprot of makreel met netten, welke niet aan de voorschriften omtrent de minimummaas- wijdte voldoen, deze beide voorwaarden wor den vervuld. Onder de afmeting van een visch zal voor de toepassing van deze bepaling worden ver staan de lengte gemeten van de punt van den snuit tot het einde van den staartvin. In stukken gesneden visschen of visschen wel ke ontdaan zijn van kop en staart, zullen worden geacht van kleinere afmeting te zijn dan onder b is vastgesteld, tenzij die stukken afzonderlijk gemeten grooter zijn dan de sub b genoemde afmetingen. De mededeeling, bedoeld onder a, zal vóór den aanvang der reis schriftelijk moeten ge schieden. In spoedgevallen zal met een tele fonische mededeeling genoegen worden ge nomen, mits deze binnen 24 uur schriftelijk wordt bevestigd. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Neeltje, d. v. Jacob v. d. Nieuwendijk en Sietje Vroeg- indeweij. Gehuwd: Pieter Prins, 24 j., te Middel harnis, en Adriaantje v. d. Baan, 23 j., al hier; Karei Bunk, 25 j., te Rotterdam en Jan netje Martha Bakker, 22 j., alhier; Aart Me lissant, 22 j., te Nieuwe Tonge en Lientje Born, 22 j„ alhier. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Gebo ren. Philippina Jannetje Maria, d. v. J. Bre- vaart en L. Bruggeman; Teun-tje Jacoba, d. v. T. de Wachter en J. v. d. Mast. O n de r t r o u w d: A. Arensman, 22 j. en D. Knops, 17 j.; A. Mellaard, 23 j. en G. M. C v. Druningen, 22 j. Overleden: Hugo Dondersloot, 70 j., echtgen. van Adriaantje Wesdijk. NIEUWE TONGE. Geboren: Huïbrecht, z. v. J. Bijdevate en A. Felsbourg. DIRKSLAND. Geboren: Antje Maria, d. v. Marinus van Sint Annaland en Jan netje Zoon; Laura Helene, d. v. Leendert Gouswaart en Frida Elize Nissen. Ondertrouwd: Arie Groenendijk, 20 j. en Josina v. Prooyen, 20 j.; Johannes de Waal, 28 j. en Klaartje Dingena v. d. Stad, 25 j. Getrouwd: Pieter Krijger, j.m. 26 j. en Eva Knops, 24 j. Overleden: Een levenloos aangegeven kind van L. Soldaat en D. K. Poortvliet. MELISSANT. Geboren: Pieter z. van Abr. van Dijk en B. van der Ree; Beije z. va.ii Th. van der Spaan en B. Both; Abra ham z. van W. Kardoix en A. Verflage; Jaco- mijntje Maria d. van P. Troost en A. J Brinkman. Gehuwd: Hendrik Goed'egebuur Jm. en Lijntje Hakkenbrak jd.; Huibrecht Krijger en Lena Arendje van Zanten jd.; Adrianu. van Putten jm. en Trijntje Johanna van Damme jd. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 2 Maart Prijzen: spruiten. 3.805, witlof 7.709.70, snijsla 29, roode kool 33.20, savoye kool 2.703.20, knolrapen 1.10, Armgaard 21 22.50. Veiling van Donderdag 4 Maart Kippeneieren 5960 kilo 3.353.40, idem 57—58 kilo 3.30—3.35, idem 48 kilo 2170— 2.80, ganzeneieren 5.806. Aanvoer 10.000 stuks. OP ZONDAG 7 MAART NED. HERV. KERK Dirksland: 9.30 u. Ds van der Wal. 6 u. d.e heer Baart Good'ereede: 9.30 u. en 6 u. Ds Labrie Herkingen: 's Av. 6u. Ds Kraaij, van St Annaland Middelharnis: Vm, Ds van Asch. 's Av. Ds Polhuis Nit'jwe Tonge: 9% u. Leesdienst. 6 u, Ds v. d. Wal, van Dirksland Ooltgensplaat: 9l/2 u. Leesdienst. 6 U, Ds Verkerk, van Oude Tonge OuddorpVm. en nam. Ds llovius Oude Tonge 9t/2 u Ds V erKerk. 6 u. Lees/dienst. (Vm. Bidstond voor het gewas) Stad aan 't Haringvliet: Vm. Ds Polhuijs. 's Av. Leesdienst. (Extra maandcoJl. voor de kerk) GEREF. KERKEN MdddelJiarais: Vm. en 's av. Ds Zeiistra Ooltgienslaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Reenders Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst Stad aan 't Haringvliet: Vin. en 's avond3 Leesdienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's av. Ds Lama-ti GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddoa-p: Vm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst Veiling op Donderdag 11 Maart 1937, in hotel van Veen te Oude Tonge. Afslag op Donderdag 18 Maart d.a.v. in hotel de Weerd aldaar, telkens n.m. 7 uur, van: Een heerenlhuis met schuur en erf aan de Voorstraat nr. 26 te Oude Tonge en 4 aren tuinland aan den Boezem aldaar. Ten verzoek van de erven van den heer L. Kosten. Notaris RIS. Op Woensdag 10 Maart 1937 bij Inzet, Op Woensdag 17 Maart bij Afslag, telkens des namiddags 3 uur in het café A. J. v. d. Vliet te Oude Tonge: a. Het huis met landbouwschuur en tuin aan de Schoolstraat te Oude Tonge, b. 4.85.90 Hectare (10 gem. 175 roeden V. M.) bouwland in den polder Oostende te Oude Tonge; in 4 perceelen en combinatiën. Op Vrijdag 19 Maart des voormiddags 10 uur aan de Schoolstraat te Oude Tonge. Om contant geld. 2 paarden, landbouwwerktuigen en gereed schappen, hooi, stroo, poters, bieten, kunst mest, enzoovoort. Ten verzoeke van Erven Wed. Jan Hartog Lzn. te Oude Tonge. Notaris VAN BUUREN. Donderdag 11 Maart, bij inzet en Donder dag 18 Maart bij afslag telkens des namid dags 4 uur te Goedereede, i.n het Hotel „De Gouden Leeuw", tien verzoeke van den heer Jan de Ronde Azn., te Goedereede, van een huis met schuurtje en grond te Goie-dereede, in de Torenstra-at, kadaster Sectie A nos. 669 en 670, groot 2 aren 16 centiaren, dade lijk te aanvaarden. Notaris van den Berg. Vrijdag 12 Maart n.m. 2 uur te Ouddorp, nabij het café J. Komtebedde, van een partij le klas scheepsafbraak, benevens ramen, deuren, kozijnen, enz. en een partij nieuwe vlotdeelen, om contant geld. Ten verzoeke van den heer J. Degen-aars te Klundert. Notaris VAN DEN BERG. door P. D. SIELING, te Melissant 4) Wij zien veel sinaasappelkweekerijen. Ten slotte kwamen wij in White Rivier aan. Hier keken zij niet zoo verbaasd mij te zien. omdat die al wisten dat ik in Zuid- Afrika was, maar toch waren zij ook blij weer een bekend gezicht te zien. Op deze tuin staan duizenden sinaasappeiboomen. Hij is heel mooi gelegen en er is een prach tig landhuisje aanwezig voor huisvestifig. Ook de andere plaat6 waar D. woont is Jieel mooi, een mooi huis en een flinke tuin met bloemen. Op beide plaatsen is de gron i heet goed en met voldoende water. Wij lo- geeren er 's -n-adhts en vertrekken dien vol genden morgen naar den Zui-d-Afrikaan- schen wi-ldtuin die een 20 K.M. van Planton 3s gelegen. Deze ongerepte wildernis is vier- sma 1 zoo groot als Nederland en herbergt alle wilde dieren van Z.-Afrika. Doordat wij niet. in dien winter zijn, mogen wij slechts een klein gedeelte bezichtigen, daar in de andere gedeelten groot gevaar bestaat voor malaria-koortsen. Toch rijden wij er in 't geheel wog 144 .M. doorheen, dus nog een aardi-g stukje. We zien er honderd-en wild-e- fceesten, dat zijn een klein soort buffels. Tientallen zebra's loopen gewoon met de wilde beesten te weidien, als bij ons de koeien en paarden op h-et gras. Dan zien wij veel bokken, jaklhafaen, reebokken met ho rens en een witte ring op het kruis. Koe does een soort bokken met prachtig gekrul- klo horens van meer dan een meter lang, Stekelvarkens van zeer groote afmetingen en ook ziien wij verscheiden struisvogels. Het ivas verboden uit de auto te stappen, want dan loop je de kans door een leeuw overvallen te worden. Er leven in dit park nog ongeveer 1500 leeuwen, wij zien er tot onzen grooten spijt echter geen. Wei zagen wij ve-ei beenderen liggen van verscheurde beesten. Op een plaats kwamen wij hoog stens een uur te laat, want daar lag een voor een groot gedeelte opgegeten wild beest met nog versch bloed en in het gras nog plat getrapte en gelegen plaatsen van leeuwen Nu zaten er een 30-tal aasvogels op, welke een vlucht hebben van 2 meter. In White Rivier bezoeken wij een krppen- fofcker, die 13.000 kippen heeft. Hij is hier drie jaar geleden begonnen met 50 pont sterling en 1500 kippen. Ik geloof dat hij goed verdiend heeft. Op onze terugreis naar Johannesburg komen wij door Middelburg, waar het veemarkt is echter maar gewoon in een weide. Wij brengen ook een bezoek aan Wond'er fontein, een plaats liggende 90 K.M. van Johannesburg. Hier is oen nederzetting van uitsluitend Hollanders, meest allien uiit de Noordelijke Provincies. Deze nederzetting gaat uit van de Nederlandsche Vereeiiigi-ng voor Zui-d-Afrika. Elen zekere mijnheer Ve-klimaini had daar in het begi.n de leiding, hetgeen tot eien fiasco geilei-d heeft voor hen die naar hem geluisterd hebben. Hij was een fantast en een optimist in de hoogste graad. Ik siprak daar een Frieschten Boer welke nogal kapitaalkrachtig bleek te zijn. Hij had dezen geadviseerd om on 'n bedrijf van nog geen 75 II.A. groote gebouwen te stichten, een woning voor dien bedrijfsleider en voor hemzelf op een mooiere plaats enkele K.M. daar van daan een villa te bouwen. Volgens genoemden 'heer Veldman kon dit op diat bedrijf gedaan wordlon met winst De Friesche boer heeft echter gelukkig niet n.aar hem geluisterd, want een kind kon ziien, dat dit niet bestaan kon. Wonderfontein is oen uitgestrekte plaats waarvan nu voor' ieder liefhebber (Hollan der) een stuk te k-oop is. zooals hij zelf wil. Er is een Hollandische onderwijzer Kerling, oen broer van den heer Kerling, uit Middel harnis, deze bezocht ik even. Hij is onder wijzer en boer gelijk. Hij heeft ptan. 50 H.A. laimd en een 25 koeiien. Hier kunnen de Hol landers theoretische en voor zoover mogelijk practische adviezen krijgen. Voor jonge energieke Hollanders, die zich aain kun nen passen is hier wel toekomst, evenals in andere streden, weita ik bezocht. Later hoop ik hier nog meer over te zeggen. De Hoofdopzichter, die het nog omverkoch- te gedeelte exploiteert plm. 1000 H.A. groot, is ongeveer 8 jaar hier en verdiend 15 per maand. E-en tweede opzichter, een jon gen v-an 18 jaar, welke 7 jaar hier is, ver dient 5 pd. st. per maand. Wonderlijk is wei, wie men hier ook ont moet en gezilen de aain passing, welke zij tnoodig gdfoad hebben, er is niemand die te rug zou willen. Die Afrikaanische vrijheid, de enorme ruimte en hot steeds mooie weer schijnen zóó op iemand i.n te werken, dat de vanuit Hol'landsehe oogen gezien groote bezwaren geheel wegvallen. Ik ontmoette nog geen enkele genrrlimati«nerde Hollander, welke niet opgeruimd was. Onder de oer-Afrikaan- clers ontmoet men soms eohtc kankerpitten. Er zijn hier verschillende mogeJijiklwden, maar ook verschillende moeilijkheden. Voor digenen die juist door de moeilijkheden ge staald worden en daardoor steeds meer actief worden, is het hier een Dorado. Voor diegenen die den moed al opgeven vóór d£ut er begonnien is, is het een onmoge lijk land Noodig is hier een aanpassings vermogen aa.n dten toestand zooals die hier is. Eerst-ge noem dten hebben ook vanzelf dit aanpassingsvermogen. De laatstcn, die dit vermogen missen, zijn, ais ze hier komen, gedoemd tot volkomen mislukking. Donderdag 19 Maart gaan wij 's morgens al om vier uur op stap via Pretoria er Nijlatroom -maar Potgietersrust, waar wij op goede gronden komen. Er zijn echter nog slechts enkele bedrijven, ve-rdtor ligt hier allies nog zooal6 het geschapen is. Daarna komen wij in Pietersburg, dat een flinke mooie plaats is. Vandaar gaan wij door prachtige bergstreken naar Louis Tr'chardt. In deze omgevilng zijn verschil lende rotsgebergten. Tussoben Louis Tri- ohardt en Messina is het bosohrijk. Op den gebeolen afstand tusscben laatst genoemde plaatsen passeeren wij geen enkel huis. Van Louis Triohardt naar Messina is het 93 K.M. Onderweg maken wij een foto van oen boom, die op mans hoogte een om vang heeft van 49 voet. Even boven Messimia loopt de Limproposrivier, die de grens vormt tusschen Transvaal en Rhodesia. Ais wij dteze gicpasseerd zijn rijden wij door een zeer heuvelachtig terrein, begroeid met hout gowas. Het landschap is doorsneden door tientallen kleine beekies. waarvan do meeste echter droog staan of slechts een voet water bevatten. Wij kunnen overal doorheen rijden, want er zijn maar enkele bruggen. Er moe ten hier ook wet wilde dieren zijn, die wij maar één keer te zien krijgen als onver- vvaohts wij een groep van een 60 tot 100 bavianen zien op een afstand van plm. 25— 100 tree. Als zij ons gewaar worden, zijig zij weer vlug verdwenen. Wij zijn nu de grens van Rhodesia gepasseerd en gaan over West Nioholse, een plaatsje van slechts een paar huizen, waar zelfs geen hotel is, naar Gwand'a. Vanaf de grens is dit 224 K.M. Wij komen slechts drie auto's tegen op dezen afstand en zien hier en daar enkele huizen en verder niets dan bosch. Deze weg is de hoofdweg tusschen Transvaal en Rhodesia, maar is zoo slecht als men iin Holland zich niet kan voorstellen. Wij hebben dien dag noch nog een flinken afstand afgelegd. Toen wij 's avonds om 7.45 te Gwanda. een plaats vair» slechts enkele huizen, aankwamen, haddien wij dien dag reeds 776 K.M. afge legd. Wij gaan dan door via Balla naar Bula wayo. Dit is een prachtige 6tad met schit terende winkels en gebouwen. Het is een nieuwe stad, de straten zijn alle minstens 40 tree breed. De stratenaanleg is rechthoe kig, het klimaat is hier heerlijk. Wij bevin den ons 450 voet boven de zee. Wij lezen het volgende leuke versje op een reclamebord, tusschen een apotheek en een grossier In dramik: Ek en my Buurmam verkoop albei drank Ek vir gesondes en Hy vir die Kranke Vanaf Builowayo gaan we door dc wilder nis, ook weer over dien hoofdverkeersweg naar boven. Een paar keer blijven wij bijna steken, totdat wij bij zonsondergang halfweg house naderen. Vanaf Builowayo tot deze plaats is het 237 K.M. -en op dezen geheelen afstand passeeren wij twee auto's en zien slechts een huis van een witmensch. Deze verkoopt drank, benzine en doei winkel. Nadat wij nog een paar keer bijma vast gereden zijn, verzinken wij ineens tot de assen in den grond weg. Daar het In d<ve streken een half uur na zonsondergang pik donker is, iet 't er niet zoo mooi voor ons uit. NSeit dat er eenig gevaar dreigt, maar wij loopen de kans een nacht in de auto te moeten doorbrengen. Wij rekenden uit, dat wij nog 1 a 2 K M. van Halfway House waren. Daar het dood stil was, toeterden wij harden op den claxon en lieten de lichten branden, daar 't inmid dels al donker geworden was. En jawel, na oen half uurtje kennen er een drietal kaffers met een lairataarn aan. Er is geen doen aan om de auto er uit te trekken en daarom stappen wij met hen terug naar het hotril. Dit hotel bliikt 'iet eenige huis te zijn van deze plaats. De chef is een witmensch, ongehuwd en verder zijn er een paa.r kaffers. Op diverse plaatsen is men bezig den weg te verbeteren en zoo troffen wij het ook hi.-r dat er een blanke was, die met een ifi-tal kaffers bezig was de weg hier in orde te brengen. Hij beloofde ons voor den volgen- dien dag de hulp van zijn menschen. Nadat wij eerst een behoorlijk maa.l eten gelhad hebben, togen wij maar onze kamers, die bestonden uit kleine vierkante gebouw tjes. Het is hier zeer warm. 7oonnr u-r pilpg open laten staan en de wilde dieren 7,00 binnen kunnen stappen als zij daar zin in hebben. .(Wordt yervolgd)]

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2