MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 3 MAART 1937 1 ZAL JAPAN N1EUW-GUINEA PACHTEN? HERDENKING STATEN-VERTALING DE MELKV00RZIENING DE POTVISSCHEN VOOR OVERSCHIE MIJN REIS DOOR ZUID-AFRIKA |gende bon- -2.60, i bon- |.f 1-70 pgom- Vlakk. fenhei- drie- onken to bon timers in en let; 2e llacht- 1-260 p |ct; 3e nuch alles [90-1K) vette lag-one lig uit handel keveer lorden, lel. pruktrt rfui- Istant I prU De -2 60; f 2 bor- bo—2; brent- I aard. T/oerd; ■unde peren, bok- lot 65 fe os- 46— tct ■crew lot 45 144 rt: rt; 2e |iaper> met hrinia llmrn |o"-pr, noj |2 tal He r i 70 Mrt— era |3 rt. i de Ófpr». luwe w 4 Ook plannen omtrent een n iet-aanvalsverd rag Uitlatingen in het Japansche Lagerhuis In het Japansche lagerhuis is het denkbeeld geopperd, dat Japan een niet-aanvalsverdrag met Nederland zou sluiten en bovendien toestemming zou verzoeken Ncderlandsch Nieuw Guinea te pachten. Minister-president Hajasji beloofde, dat de kwestie bestudeerd zou worden en voegde hieraan toe, dat Japan geen territoriale ambities heeit ten aanzien van Nederlandsch Oost-Indië. Omtrent de wijze waarop deze aangelegen heid ter sprake is gebracht, meldt het agent schap Domei nader het volgende: De heer Hyogorri Sakurai, lid van de partij Minseito, heeft onlangs een bezoek gebracht aan Ned.-Indië en Nederlandsch Nieuw Guinea, en op basis van zijn waarnemingen in deze gebieden den heer Hajasji, minister president en minister van Buitenlandsche Zaken, in de begrootings-commissie van het Lager, geïnterpelleerd. Sakurai verklaarde daarbij: „Onder de Nederlandsche bevolking in dit gebied be staan ongerechtvaardigde, verkeerde opvat tingen over een beweerde Japansche bedrei ging". Sakurai wees Hajasji op de noodzaak, deze verkeerde opvattingen te doen verdwij nen door den Nederlanders te verzekeren, dat Japan geen territoriale of politieke doelein den in deze gebieden nastreeft. Hij deed daarom het voorstel aan de hand een niet-aanvalsverdrag tusschen Japan en Nederland te sluiten, Echter beklaagde Sakurai zich over het feit, dat, naar hij beweerde, Ja pansche ondemanen in Ned.-Indië door de Nederlandsche autoriteiten slecht behandeld worden en in dit ver band herinnerde hij aan „talrijke ge vallen van onderdrukking tegen Japan sche visschers en zakenlieden in Ned.- Indië." Sakurai verklaarde verder, dat de Japan sche wettige handelsbelangen in Ned.-Oost- Indië gewaarborgd dienen te zijn. Ook bracht hij ter sprake „het uitgebreide gebied van Ned. Nieuw Guinea, dat onbevolkt en onontgonnen blijft". Hij opperde het denk beeld, dat de Japansche regeering aan het Nederlandsche gouvernement zal voorstellen een overeenkomst aan te gaan, teneinde voor Japansche onderdanen land op Nederlandsch Guinea in pacht te vragen voor Industrieele en economische doeleinden. In zijn antwoord verklaarde Hajasji, dat de Japansche regeering een dergelijke kwes tie nooit heeft onderzocht, maar het door Sakurai aan de hand gedane denkbeeld in studie zal nemen. Tevens legde hij er den nadruk op, dat Japan geen territoriale oog. merken in Ned.-Indië heeft, ofschoon „het wensehelijk is, dat Japan zich vreedzaam op economisch gebied in Ned.-Indië zal kunnen ontwikkelen". G. J. P. van Heek f Een weldoener overleden To B u u r s e, gemeente Haaksber gen, is op zeventigjarigen leeftijd over leden de heer G. J. P. van Heek. een be kende en vooraanstaande persoonlijk heid op industrieel- en landbouw-gebied. Ongeveer dertig jaar geleden stichtte hij te Buurse een groote modelboerde rij. Zeer veel heeft de overledene bijge dragen tot de ontwikkeling en verhef fing van den boerenstand. Aan zijn krachtig initiatief vooral is het te danken dat verschillende belangrijke zaken zooals de aanleg van nieuwe weg'm en de electrificatie tot stand kwamen. De ontslapene behoorde tot de oprichters der bekende Twentsche Textielfirma Gebr. van Heek te Enschede, welk bedrijf zich on der zijn leiding tot een zaak van groote be- toekenis heeft ontwikkeld. De heer Van Heek was een man van weinig woorden. Zijn belangstelling toonde hij met de daad. Voor velen is hij een stille weldoener geweest, die zijn hart en beurs openstelde als er noot te lenigen viel. Herdenkingssamenkomst. Bijbel tentoonstelling. Gedenkboek. Herdenkingsfonds. Dezen zomer is het driehonderd jaar geleden, dat de Staten-vertaling van den bijbel voor het eerst verscheen. Zooals vroeger reeds werd vermeld, heeft het Nederlandsch Bijbelgenoot schap het initiatief genomen om dit voor het Nederlandsche volk zoo be langrijke feit op bijzondere wijze te herdenken. Nu langzamerhand de voor bereiding dezer herdenking vaster vorm aanneemt, kan er wat meer over medegedeeld worden. Herdenkingssamenkomst Vooreerst is er ingesteld een herdenkings commissie. Naast eenige hoofdbestuursleden van het Bijbelgenootschap werden voor deze commissie uitgenoodigd vertegenwoordigers der verschillende kerken, die de Statenver taling gebruiken. Zoo bestaat de commissie uit de heeren Prof. Mr. P. Scholten, voorzit ter; Prof. Mr. F. W. Grosheide, ondervoorzit ter; Dr. H. C. Rutgers, secretaris; Ds. D. den Breems, Ned. Hervormde Kerk: lir. C. W Th. baron van Boetzelaer van Dubbeldam, oud-onder-voorzitter N.B.G.; Ds. F. Dijkema, Doopsgezinde Sociëteit: Dr. J. G. Geelkerken, Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband; Prof, J. W. Geels, Christelijk Gereformeerde Kerk; Jhr. Ir. G. de Graeff. Remonstrantsche Broederschap; H. W. van Marie, oud-onder voorzitter N.B.G Ds. J. L. Schouten, Gere formeerde Kerken en W. F. Sillem, lid hoofd bestuur N.B.G. Door deze comm:ssie werd besloten om op Woensdagavond 16 Juni zoo mogelijk in de Nieuwe Kerk op den Dam te Amsterdam een groote herden- kingssamernkomst te houden, waarvan het programma nog later bekend ge maakt zal worden. Bfjbeltentoonstelling Voorts is het voornemen om van 31 Mei tot 17 Juli in het Museum Fodor, Keizersgracht 609, Amsterdam, een bijbeltentoonstelling te houden, die inzonderheid aan de Statenvertaling gewijd zal zijn. Ter voorbereiding dezer tentoonstelling werd een afzonderlijke commissie benoemd, bestaande uit de heeren Prof. Mr. P. Schol ten, voorzitter; H. A. de Boer Azn„ Ds. D den Breems, Dr. C. C. de Bruin, M. D. Henkei, Dr L. W. A. M. Lasonder, J. Q. van Regteren Altena, Jhr. D. C. Röell, Dr. H. C Rutgers, met als secretaris Dr. C. M. van Marie en als adjunct-secretaris D. Grosheide, Het is de bedoeling om op deze tentoon stelling zooveel mogelijk alles bijeen te bren gen, wat voor de Statenvertaling van belang is, zoodat ieder daarover een overzicht kan krijgen beter en vollediger dan tot nu toe ergens mogelijk was. Op opzet is, dat deze tentoonstelling aan ieder, die in de geschiedenis van den Neder- landschen bijbel belang stelt, een gelegenheid zal schenken, zooals er tot dusver nog niet is geweest, om in een kort bestek een over zicht hiervan te krijgen. Ten einde dit voor de bezoekers te vergemakkelijken, zal er voor gezorgd word-en, dat er gedurende den geheelen tijd deskundige geleiders aanwezig zijn om de bezoekers desge wenscht rond te leiden en wegwijs te maken, Wanneer er onder de lezers zijn, die nog bepaalde mooie of zeldzame uit gaven weten of exemplaren, die voor bijzondere gelegenheden gediend heb ben of wat er anders nog voor deze tentoonstelling van nut kan zijn, dan zal het zeer op prijs gesteld wo'rden, als zij daarop even schriftelijk met nadere omschrijving de aandacht van het bureau van het Bijbelgenootschap, Heerengrach-t 366, Amsterdam, willen vestigen. Gedenkboek Ten derde wordt er voorbereid de uitgave van een gedenkboek, dat aan de Statenvertaling gewijd wordt. Als commissie ter voorbereiding van dit gedenkboek werden aangewezen de heeren Prof. Mr. P. Scholten, voor zitter; Prof. Dr. J. N. Bakhuizen van den Brink, Ds. F. Dijkema, Prof. Dr. D. Nauta, Dr. H. C. Rutgers, met den heer D .Grosheide als secretaris. De commissie hoopt in dit gedenkboek te kunnen opnemen een aantal artikelen van bevoegde hand. Behalve deze artikelen, wor den er dan ook een groot aantal illustraties cp de vertaling betrekking hebbende, opge nomen. Daarbij is het de bedoeling om den prijs zoo laag mogelijk te houden, opdat reien zich dit gedenkboek kunnen aanschaf fen. Herdenkingsfonds Ten vierde wordt er beoogd de stichting van een herdenkingsfonds. Er is dringende behoefte aan meer vertalingen van den Bij bel in de Indische talen en aan goedkooper uitgaven in deze talen. Tot dusver heeft het Bijbelgenootschap in 33 ver schillende Indische talen een, meestal nog maar zeer gedeeltelijke, vertaling van den Bijibel kunnen geven. Voor de meer dan an derhalf millioen Protestantsche Christenen in Indië en voor de zending is er echter veel meer noodig. Uit dankbaarheid voor wat de Statenvertaling nu driehonderd jaar voor ons volk geweest is, wilde men thans dit herdenkin-gsfonds stichten, waarvan dan het doel is om nu ook Indië aan goede vertalin gen te helpen. Ontwikkelingswerk voor Boerendochters Gezellige dagen te Leusden bij Amersfoort Men schrijft ons: Steeds meer blijkt, dat op het Platteland het verlangen naar Ontwikkeling levendig is. Het Onlwikkelingskamp voor -Boeren dochters. uitgaande van de Fed. van Chr. Vereen, van en voor Vrouwen en Meisjes, gehouden van 1826 Februari in Clubhuis „Ingeborg" te Leusden bij Amersfoort, bracht wederom uit geheel Nederland deel neemsters bijeen. Op zichzelf was het bii elkaar zijn van zoo verschillend georiënteer de meisjes natuurlijk al vau veel waarde. Door de cursussen, lezingen en besprekingen werden gesprekken uitgelokt die tot dieper inzicht in eikaars leven en bestaan leidden; tot het zien van veel. dat tot nog toe voorbij geleefd werd. Behalve de cursussen op practisch geb'ed werden er lezingen gehouden over de verzor ging van blinden, onze verantwoordelijkheid ten aanzien van bet vraagtuk der onge huwde moeder, de geschiedenis na 1870. over bedrijfsvoorlichting en over economische toe stand. Deze laatste lezing was voorbereid door het houden van leeskringen over de heteekenis van geld als waardemeter. Al deze lezingen gaven aanleiding tot goede ge dachten wisseling. Veel aandacht werd besteed aan spel en zang, omdat het van groot belang geacht mag worden, dat ook het Plateland de iiiiste wijze van ontspanning weet te vinden in het gezin en bij feestelijkheden. Uit den aard der zaak komen naar deze Ontwikkelingsweken degenen, die de moed hebben eigen kring te verlaten en zich on der vreemden te begeven. Dat er telkens weer zoovelen gevon len worden die dit ondernemen, is een aanmoe diging om het Ontwikkelingswerk op het Platteland met kracht ter hand te nemen. Nog steeds is een gezonde boerenstand de ruggegraat van een natie. Tuinbouwsteun die tegen viel De Kring Westland van den L.T.B. heeft in zijn gehouden vergadering besloten tot het zenden van een adres aan het Hoofd bestuur, waarin teleurstelling wordt uitge sproken over de jongste steunuitkeering aan den tuinbouw. Vooral de druiven zijn in het afgeloopcn jaar op onbevredigende wijze gesteund, evenals de tomaten. Aan de hand van de middenprijs dezer producten wordt aangetoond dat de uitkom sten speciaal van deze teelten zeer ongun stig waren. Het wordt dan ook noodzakelijk geacht dat aanvullende steun alsnog wordt ver strekt en gevraagd wordt hiertoe pogingen bij bevoegde instanties aan te wenden. Rijksuitvoerkeuring van groenten Naar medegedeeld wordt, is in voorberei ding een regeling voor de controle op den uitvoer van kropsla, tomaten en komkom mers, aan de hand van do Landbouwuit- voerwet 1929, waarvan de invoering is vast gesteld op 1 Maart 1937 en \raarvan do uit voering zal worden opgedragen aan het uit- voer-controle-burcau voor groenten, fruit en aardappelen te 's-Gravenhage. De uitvoer van bovengenoemde producten zal van heden, 1 Maart, af, alleen kunnen geschieden, indien de zendingen zijn verge zeld van een „certificaat", waaruit blijkt, dat de producten aan onderstaande eischen voldoen: a. „gezond": vrij van plantaardige- en dierlijke aantasting en van andere teelt- gebreken; b. „gaaf": vrij van hagel-, vorst- en wind- beschadiging; c. „zuiver": vrij van aangewende ziekte- bestrijdingsmiddelen en verontreinigingen; d. „rijp": in een zoodanige graad van rijpheid verkeerend, dat het in goeden toe stand ter plaatse van bestemming aanko men redelijkerwijze mag worden venvacht; e. „verscli": in een zoodanige staat van verschheid verkeerend als met het oog op 't product en de bestemming wensehelijk is. Het plan-Louwes door veehouders becritiseerd Leveranciers en afnemers in twee organisaties Zooals men zal weten is door Itegeerlngs commissaris Louwes een nieuw plan ont worpen aangaaiad-e de Melkdistributie. Zoo wel consumptiemeikers als industriemiM- kers zoudien in één groote monopolistiscno producentenorganisatie vereenigd «ordenen de handel zou alleen van deze organisatie melk kunnen betrekken tegen een vastge stelde prijs, terwijl ook de betaling over deze organisatie zou moeten gaan. De kleinhandel-minimumprijs evenals hei verplichte erkennen van melkzaken zou vervallen. Zooals men zal opmerken, was dit voor de melkhandel geen prettig plan, daar er on gebreidelde concurrentie zou konten inplaats van. zooals tot dusver geschiedde, een van alle kanten beschut zijn. Door den Rcgeeringscommissaris is een Commissie benoemd om owr dit plan rap port uit te brengen. De Commissie bestaaio- de uit 12 personen, enkel uit de landbou wers, geen enkele vertegenwoordiger van de handel was er bij, heeft thans rapport uitgebracht. liet Al»g. Handelsbl. heeft inzage gehad van dit rapport en deelt er het een en an der uit mede. In tegenstelling met dien heer Louwes acht deze Commissie het gewenscht, dat ook c-9 afnemers in één groote organi satie vereenigd worden, die als koopster optreed! Deze twee oiganisatics zoudien dan eenige bevoegdheid ontvangen, welke thans de Ned. Zuidcentrale bezit. Gaairad-ewog zal dan do uitvoering in handen van deze twee organi6atiicis ko men. Dus niet ia ééns. De Overheid moet bevoegdheid blijven bohouden om in te kunnen grijpen. Voorop dient te staan een ideale melk- voorzieni-ng, die alle partijen bevredigt. Over de minimum-detailprijs en over ves- tigingsbeperking achtte de Commissie zich niet b voegd tot adviseeren. Wat betreft de prijs door de consu-mpti"- melkers te ontvangen, zou liet volgens d't rapport, goed zijn deze aldus te berekenen: de ind-ustrieprijs plus 'n halve c. Van wat d- organisatio dan over houdt, zullen eerst wor den betaald de kosten van stal-premies en besrijding van de rundertobcrc*lose en d uitvoeringskosten der regeling. Het dan nog resteorend bedrag zal gelijkelijk verdeel worden over alle melkveehouders, consump tie- zoowel als ind-ustrie-boeren. De werkloosheid in Januari Kleiner dan een jaar geleden Het Centraal Bureau voor de Statistiek deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle orga nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekenden ingeschreven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maapden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers wordt beïnvloed door de aanwas der bevolking, door maatregelen van administratieven aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen, als mede door seizoeninvloeden. Aantal geheel werkloozen op het einde van stijging gemeenten met: Jan.'37 Dec.'36 100.000 en meer inw.... 165.264 163.078 186 30.000100.000 inw. 53.424 53.256 168 20.00b-50.000 inw58.205 56.266 1.939 minder dan 20.000 inw. 189.349 1S0.609 8.740 Totaal 4C6.242 455.209 11.033 Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van de jaren 1936 en 1935 blij kt dat de stijging van het aantal werkloozen in de groote gemeenten toen grooter, in de kleinere gemeente daar entegen kleiner was dan in de periode De cember 1936—Januari 1937. Aantal geheel werkloozen op het einde van stijging gemeenten met: Jan. '36 Dec. '35 100 000 en meer inw.... 173.015 170.244 2.771 50.000—100.000 inw. 55.081 54.954 127 20.00b—50.000 inw59.408 58.309 1.039 ninder dan 20.000 inw. 188.386 188.357 29 Totaal 475.890 471.924 3.960 Is Graziani's toestand verergerd? Naar te Djiboeti wordt rondverteld, zou de toestand van maarschalk Graziani reden tot ongerustheid geven. De maarschalk zou aan longontsteking lijden ais gevolg van het feit, dat bij den op hem gepleggden aanslag eenige splin ters van de handgranaat de longen geraakt hebben. 3e wijziging van de Dienstplichtwet VERLENGING EERSTE OEFENTIJD BIJ DE ZEEMACHT Regeering zet voordeelen ervan uiteen In de Memorie van Antwoord aan do Tweede Kamer inzake het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet merkt de Regeering op, dat het gedeelte van de, in beginsel voor indië bestemde, zeegaande vloot, dat de regeoring in de toekomst in Ncaerland wil doen ver blijven, bestaat uit 1 kruiser, 3 jagers en 4 onderzeebooten. In Indië blijft dan een operatief orgaan van 2 kruisers, 8 torpedobootjagers en 12 on,derzeebooten voor onmiddellijk gebruik gereed, waarbij nog 1 jager en 2 onderzee booten als onbemande materieel-reserve in Indië worden oprelegd, terwijl zoo eenigszins mogelijk, ook een der twee leaders geregeld in Indië verblijven zal. De gevolgen van het nuttiger gebruik jn vredestijd van dienstplichtigen, dat mogelijk wordt door verlenging van den duur der eerste oefening, gaan verre uit boven het alleen verschaffen van ocfengelegtnheid aan beroepspersoneel. Daarbij komt, dat ook voor oorlogstijd een nuttiger gebruik van dienstplichtigen ge maakt zal kunnen worden, omdat zij in hun langeren oefeningstijd zijn op te leiden voor functies, als kanonnier, seiner en dergelijke welke vroeger slechts op hevredigende wijze door beroepspersoneel konden worden ver vuld. Tenslotte zal door het langer onder de wapenen houden de lichling zeemilieiens kleiner kunnen zijn dan voorheen het geval was, zoodat van iedere jaarklasse dienst plichtigen een kleiner deel voor de zeemili tie zal kunnen worden bestemd en dus een grooter aeel beschikbaar zal komen voor inlijving hij do landmacht. Voor een vergoeding voor loonderving hij opkomst voor herhalingsoefeningen, ook in dien zij hopo-rkt zou worden tot de derde herhalingsoefening, achten de betrokken ministers geen grond aanwezig. Wel wordt, indien hij loonderving een tekort aan inkom sten voor verwanten van den dienstplichtige zou ontstaan in den zin van art 38, der dienst pliehfwet, kostwinnersvergoeding toegekend en in een niet gering aantal gevallen be loopt deze vergoeding een weinig verschil lende mpf dat van het gederfde loon. Hoe de toestand voor de lirhting 1938 zal worden zal afhangen niet alleen van hetgeen de wet hieromtrent te zijner tijd zal bepalen maar ook hiervan, of uit een oogpunt van opleiding, huisvesting, enz. de grootere lieh tingsterkte reeds in haar geheel voor die lichting kan worden toegepast. Een ervan is geklapt Sleepbooten trekken ze naar Rotterdam ROTTERDAM, 27 Febr. Op con zandplaat bij Terneiizcn on Brcs- kens zijn twee potwaivisschen „gestrand en gestorven. Het Rijksmuseum voor Natuur lijke Historie ,dat van de potwaivisch (Phy- seter macrocephalus) nog geen exemplaar bezat heeft te kennen gegeven grooten prijs te stellen op het skelet van de dieren. In verband daarmede zal worden getracht de dieren ongeschonden uit Zeeland naar hier te transporteeren. Het vervoer naar Rotterdam zal met groote moeilijkheden gepaard gaan. Het lag in de bedoeling eerst zooveel mogelijk lucht in de cada ers te pom pen om deze drijvende te houden. Achter een sleepboot aan zouden ze dan naar Rotterdam komen. De eerste tegenslag is echter dat een van de dieren reeds is „geklapt". De druk van binnen uit was zoo groot, dat er een groote scheur in de huid is gekomen. Het is nu nog de vraag of het dier op de voorgestelde wijze kan worden ver voerd. De tweede tegenslag is, dat het stormachtige weer momenteel het ver voer over de Zeeuwsche stroomen niet toelaat. Het zal nu zeker Maandag of Dinsdag, indien al niet later, worden eer de visschen hier aan komen. Gelijk bekend zullen do cadavers worden vervoerd naar het destructiebedrijf Gekro te Overschie. Daar hoopt men er een groote hoe veelheid traan uit te kunnen verwerken, want de dieren wegen elk ongeveer 50 000 K.G. en het walvisch-spek levert veel traan op. De vrees, dat de doode lichamen spoedig een ondragelijke stank zullen verspreiden is niet gewettigd. Doode walvisschen kunnen wel 6 weken goed blijven voor ze reuk ver spreiden. Zoodra de visschen in Rotterdam zijn aan gekomen zullen ze met behulp van een van de grootste bokken op zolderschuiten worden gelegd. Het publiek krijgt eerst een paar dagen gelegenheid om ze te bezichtigen al vorens ze naar het destructiebedrijf worden vervoerd. Een schip met een historie Het beleende tïergingpvaartuig Friesland van de Gebr. Leikema uit II a rl in pen dat dienst deed als schelpen- en zandzuiger en sedert 1934 in de Harlingerhaven oplag is thans voor sloop naar Kinderdijk ver kocht. Het schip dat reeds 55 jaar oud is eu een roemrijke historie achter de rug heeft was in vroegere tijden geruimen tijd werk zaam bij het bergen van liet goud van de Lutine, waarvoor het behalve door Neder landsche firma's, ook door de Engelschc regecring werd gehuurd. In de wintermaanden lag de Frisland in de haven van Terschelling gerei-,om op liet eerste sein in nood verkeerende of aan Je grond geloopon schepen te hulp te komen, wat in vroegere tijden, toon de kustverlichting nog niet zoo perfect was als tegenwoordig, veelvuldig voorkwam. Brutale inbraak te Zaandam Buit van 1 300. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is een brutale inbraak gepleegd in het kan toor der N.V. Polak er: Schwarzs essence- labrieken aan den Provincialen weg. tegen over het spoorwegemplacement te Zaan dam. De eersten, die dit ontdekten, waren de werksters, die des morgens om 7 uur voor haar gewone bezigheden in het kantoor kwamen. Overal troffen zij een groote wan orde aan. Haar eerste werk was den portier en den chef. die juist aan kwam, te waar schuwen. Op het eerste gezicht was het hun duide lijk, dat ongenoode gasten aan het werk waren geweest. Onmiddellijk stelden zij de directie en de politie op de hoogte van hun bevindingen. Bij het on-derzoek bleek, dat de brandvrije kluis met een zuurstofapparaat was bewerkt Het slot was geheel uitgebrand. Een bedrag van f 300 aan geldswaardig papier en specie was tot goeden buit verklaard. Ook op enkele bureaux werd alles overhoop gehaaid doch hier leverde het onderzoek niets op. Vermoedelijk zijn vakkundige inbrekers aan het werk geweest. De dieven hebben het privékantoor links laten liggen, hetgeen er op schijnt te wijzen, dat men met de situatie ter plaatse op de hoogte was, aangezien zich daar een alarminrichtin? bevindt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in Moeilijke redding in de Maas Vrouw door stroom meeoesleurd Vrijdag is de 02-jarige vrouw C. uit Borgharen te Maastricht in de Maas geraakt. Een schipper is er met gevaar voor eigen leven in geslaagd de vrouw op het laatste nippertje te redden. De vrouw moest op den Franciscus Ro- manusweg, ter hoogte var, de loskade aan de zinkvvitfabriek een troen militairen van het dertiende regiment passperen zoo meldt de „Tel." Doordat de weg, alhoewel er een zeer druk verkeer is. veel te smal is, hlcef de vrouw niet veel plaats meer over. Zij raakte met haar stuur een der langs den troep marcheerende serceants aan en verloor daarna de macht over haar stuur. Zij viel van den kademuur in de Maas Alhoewel drie soldaten, die zich van ran sel en jas ontdaan hadden, dadelijk de vrouw nasprongen, waren hun pogingen toch kansloos. De vrouw werd door den sterken stroom meegesleurd en was spoe dig een 400 meter afgedreven. Op dat moment zag een schipper van een zich op de Maas bevindende boot. de hopelOOze reddingspogingen der solda'eu aan. Daar de stroom de drenkelinge vrijwel in zijn richting voerde bedacht hij zich geen seconde en sprong eveneens te water. Hij wist met uiterste krachtsinspanning het slachtoffer uit het ijskoude water te te redden. Met een direct gewaarschuwde auto van den Geneeskundigen Dienst werd de bowus- telooze vrouw naar het ziekenhuis te Maas tricht gebracht. Zeldzame thee voor Koningin Mary Het Britsche theebureau beeft een zen ding zeldzame oranje Pecco-thee uit Zuide lijk Rritsch-Indië ontvangen, waarvoor op de Londensche veiling de hoogste prijs is betaald, namelijk 330 gulden per lïngelseh pond. Dat is omstreeks 73 gulden voor een Nederlandsch ons. Van deze zeldzame en kostbare thee heeft het bureau aan koningin Mary twee pond ten geschenke gegeven. i door P. D. SIELING, te Melissant 3) I rijdagmorgen 7 uur vertrokken wij per ïno'(rï<Sr "aur dit is een plaats pl.m. 100 K.M. van Johannesburg en die schuin links hoven Pretoria ligt. De weg naar Pre toria is mooi, de omgeving heel gewoon. Ilier ziet. men tril van doode boooaen, door de droogte van vorig jaar, welke men amper met de handen omvatten kan. In Pretoria zie ik het huis van Paul Kruger, zijn kerk waarin hij gepreekt heeft en zijn graf. Na Pretoria verlaten te hebben rijden wij tusschen twee prachtige bergruggen, welke pl.m. 200 K.M. lang zijn. Dit zijn geen ge wone bergen, mear het gelijken net twee korsten van brooden, die uit de korst gere zen zijn. Honderden meters hoog aan de eene zijde en steil op en aan de andere zijde zacht glooiend. Daarna komen wij aan Hartebeestpoort. Hier is een opening tusschen den bergketen, waardoor een rivier stroomt. In drooge til den loopt deze droog. Nu hebben ze op het smalste gedeelte een betonnen dam ge bouwd, waardoor tot op zekere hoogte het water tegen gehouden wordt. Door klem» sluizen laat men nu zooveel water afvloeien ais noodig is beneden den dam voor be- vloeing der tuinen. Deze dam kostte alleen, dim buiten de andere werkzaamheden, 1.500.000, dus kunt ge hieruit eenigszins «JDmaKen wat een werk dit geweest is. Dicht achter dezen dam ligt de tuin die nu het doel van onze reis is. Deze is ongeveer 140 H.A. groot, waarvan een 50 H.A. in cultuur ïyn. Nog steeds wordt er gewerkt om ook de rest te ontginnen en voor cultuur ge- scnikt te maken. Dit is een enorm werk, eerst bosch rooien en daarna schuin gelijk maken voor bevloeiing. Bulten en gaien van 4 en 5 meter zijn geen zeldzaamheid. Hier Kan men loeren verstaan en hegrijpen wat in de Biihel staat, wat een goed bevloeide akker waard is. Ieder is hier bezig te zorgen voor water, water en nog eens water, üp vele akkers moet men dagelijks komen om ze geheel onder water te laten vloeien Over al ziet men dan ook stroomende greppels water, plus de aanwezige ondergrondsche pijpleidingen voor de grootere afstanden. Hier waren aan het werk Kiewit, Kwaker naak, Punt en Molenaar, plus een paar Afrikaanders en een 80 kaffers. Ge kunt begrijpen hoe verbaasd onze Makkeesche kennissen opzagen toen ze mij zoo onverwacht ontmoetten. Ze waren er stil van. Ze zien er echter best uit en hebben het goed naar hun zin. Hun slaapgelegen heid is zeer goed. hun eetgelegenheid kon den ze beter krijgen, daar hier voor hen een zeer geschikt huis gereed staat (pas ge bouwd). Ze verkiezen echter liever in hun achterkeetje te wonen. Ik zou zeggen een beet,ie oud-Hollandsch, de mooie kamer leeg laten staan en in het schuurhuis wonen. He.t land loopt tot aan de rivier. Volgens zeggen hebben ze daar verleden week een slang gezien, zoo dik als mijn been. Nu zijn ze allen we) een beetje bang voor een ont moeting met die paling. In den tuin worden tientallen '->n van hloemen gekweekt Op otv" '*njs gaan wij niet over Pre toria maar irs door de bergen, ook zeer Interessant om te zien. TTier vang ik miin eerste wilde dier. nl. een schildnnd, zoo groot als e.en omgekeerd boterschoteltje. Ik heb hem hier in de tuin, hij eet goed en hoewel ik vrees dat het niet gelukken zal, hoop ik hem toch in het leven te houden. Den volgenden dag bezoeken wij o.m. het mooie station van Johannesburg. Dit is een schitterend gebouw. Aan de voorzijde ziet men bet leven afgebeeld en hoe het verkeer in de laatste 1000 jaar zich ontwikkeld heeft Eerst ziet men de menschen naakt of bijna naakt Inopen, dan ziet men het vervoer in een draagstoel, verder op een slede met een paar ossen er voor, daarna de ossenwagen, do wagen met paarden, de trein in 't begin en zooals het nu is. Binnen in de wachtka mer zagen we vele Afrikaansche spreek woorden aangebracht. Zoo lazen we o.m.- „Deel hebben monts genoeg om iemands werk te laken. Maar weinig hands genoeg om t beter te maken". Den daarop volgenden Zondag ging ik naar de Noderd. Herv Kerk. Hier treedt Ds. C. op Het is een mooie kerk met plm. 400 zitplaatsen. In de week ziet men veel sport- kleeding dragen, zoowel door dames als door heeren, maar nu zijn ze allen opvallend stemmig gekleed Tijdens het zingen gaan allen staan. Het was juist doonshe^bming. de ouders komen evenals bij ons bij het Avondmaal naar voren als de doopsbedie- ning begint, de kinderen wachten in de consistorie. De tekst wa* Lukas 23 24: Va der vergeef hulle, want hulle weten nW wat hulle doen. Ik kan de preek moeilijk ver staan. daar de kerk echo geeft en zooals ge uit den tekst lom* zion, in het Afrikaansch gesnroken wordt. De preek was ernstig en voorzoover ik verstond goed Gecollecteerd werd op open houten schaa'ties. De geheele kerkdienst duurde slechts ó4n uur. Op Maandag bezocht ik Pretoria en zag daar ook de Gouvernementsgebouwen. Deze zijn onvergetelijk mooi en grootsch. Verdr bezichtigden wij het standbeeld van Oom Paul en zijn woning, waar twee leeuwen voor de deur liggen, de een slapende en de ander met een oog open. Pretoria ligt even ver van Johannesburg als Rotterdam van Utrecht. Ik was zelf per auto gereden en ik moest wel opletten omdat hier links in plaats van rechts uitgehaald wordt. In Johannesburg bezochten wij den die rentuin. De toegang is hier vrij. Ik had hier gelegenheid een Nijlpaard te zien, die ik voorheen nog niet gezien had. Een groote kolos waar wij weinig meer van zagen dan den kop. daar het een liefhebher van baden is en hij een groot bassin heeft, waar hij bijna altijd in zit. Doordat het hier heuvel achtig is heeft men verschillende mooie uitzichten. Een der volgende dagen brengen wij nog maals een bezoek aan Brits. Maar eerst be zoeken wij dan nog een anderen tuin van mijn broer. Deze is slechts 5 H.A. groot. Hoe het echter mogelijk geweest is deze te vin den is mij haast onbegrijpelijk. De weg er tieen gaat vele K.M. ver door struikgewas en een pad dat bijna niet als pad te herken nen is. Tenslotte komen wij tegen de helling van een berg op een onen terrein, waar het tuintje ligt. Het woonhuis staat leeg. maar zal binnen enkele weken weer door een blanke worden betrokken. Achter dit huis is een waterverzamelplaats waar 's avonds de bavianen komen drin ken Wij zien er geen. Verder maakten wij kennis met de warmte, die ons deed trans- pireeren dat het cp zoo maar afdruipt en wij hebben toch zoo min mogelijk kleeren nan. Het is die dag juist uitbetalen van Ico nen aan de kaffers. Een leuk gezicht al die heeren bij elkaar verzameld te zien voor het raam, om ieder zijn doel te ontvangen. Zo werken ieder met een kaart, die dagelijks door een der blanken wordt afgeteekend. Bijna iedere kaffer heeft weer een ander loon, ieder naar dat hij waard is. Intus- schen hebben zij ook vleesch en mielies ge had, wat achter op hun kaart vermeld is. Of hij heeft een broek of een hemd (oud na tuurlijk) van een der blanken gekocht. Dat alles wordt dan stuk voor verrekend Donderdags d.a.v. gaan wij naar Heidel berg. Deze plaats ligt ongeveer 30 K.M. van Johannesburg. H'or komen wij on een boer derij, groot 800 H.A., waarvan plm. 200 II.A bevloeid zijn. Er worden ongeveer 200 Hol- landsche koeien gemolken. Vorder zun er groote maïsvelden. Zoo ge misschien wel weet hen ik nooit een voor stander geweest om ma is bij o-ns tc telen en nip te laten worden, omreden ik meende dat wij met onze dure gronden en arbeids krachten nimmer mais zouden kunnen te len in concurrentie met landen als Afrika en Amerika. In deze meening hen ik nu ik hier alles zoo zie danig versterkt en roer) dan ook alle FlaVkepseho hoeroii met volle vrijmoedig heid toe absoluut geen mais te gaan telen. De landen waaror» hier goede mais groeit kosten van 1 tot 3 c. per H.A. aankoop. De ossen waarmede gewerkt wordt, kosten niets. Want een os die 68 jaar gewerkt heeft, brengt zooveel meer op als hij aan voer gekost heeft. De kaffers die met de ossen werken verdienen van l2 per maand. Nu kunt ge zelf uw conclusie trek ken. 's Zaterdags gaan wij naar Nijlstroom, een plaats liggend 200 K.M recht hoven Johannes berg. Dit is ook een bedrijf van den heer Hoogcnboezem, zooals wij den dag van aan komst reeds bezochten. Het bedrijf is 1100 H.A. groot, echter zonder bevloeiing. Als men daar rond loopt leert men verstaan, wat iu den Bijbel als gunstig genoemd wordt. Dat men zijn voet aan geen steen zal stooten. Het is voor Afrika aardig goed gras, maar men kan bijna niet stappen of men komt met een kleinere of grootere steen in aan raking, in grootte varieerend van nog klei ner dan een kipei. tot zoo groot als de auto. Dt bedrijf is m.j niet de helft waard van dat dat wij Donderdag zagen. Wij zien hier ook de gevreesde commandoworm. Dit is een rups welke waar ze heengaat al het gras opeet dat ze tegen komt. Ze gaat on voorwaarde Ijk voort in richting, overal over- en doorheen. Hierdoor blijft de schade altijd eenigszins in een be perkte ruimte. 's Maandags gaan wij naar Plaston en White-rivier. Op de eerste plaats woont Dirk en op de andere Arie, W. Punt en H. van Rossum. Deze plaatsen liggen 440 KM. van af Johannesburg in de richting van den Indischen Oceaan. De weg daarheen is zeer mooi, we komen over het Hooge veld, waarover de hoogste «moorlijn van Z.-Afrika ligt, 7200 voet boven de zee. Dit hooge veld is zeer geschikt voor schanen. Daarna ko men wij meer in de hooge bergen, en pas- seeren de Schoenmankloof. Hier ziin de bergen buitengewoon mooi en hoog. On een plaats telden wij tegen één berg 5 zig zag wegen nanr boven en die ook wij zelf moes ten bestijgen. (Wordt vervolgd)'*

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3