VOOR VROUW EN KIND 1937 M*AS EN 5CHELDEBODE ZATERDAG 27 FEBRUARI 1937 - HET FRISSCHE, TALRIJKE VDLK 1 VOOR DE VROUW WEEKOVERZICHT BINNENLAND BUITENLAND KERK EN SCHOOL Geen Vaccinatie? BOEKHOVEN'S BOEKHANDEL BOEKEN EN GESCHRIFTEN ~l lipijnen, dia |lat ik bijna allo moge- J> atdoende. Iiam, waren ik op het I van pijn." JMevr. J. A. Reumatische lanneer LNv 1 lloor opge- Jialts spoort Ire werking, In volkomen Jorzaak van licn en da I verdwenen Ische dosis Ver kunnen J en gezond, verkrijgbaar Idrogisten a Ion. Let op, I zoowel als Rowntreu (Adv.) bn gecoilec. iPsalm 111) Tdigden van lun felicita- llter worden heer Gor- het Ned. I interessan- rinnert, dat |n onder Je- Inoeten zoe- pel van een 1 heerlijk pongen die Ken. Jditd gezon- leleid: Gew. let.: In Ko- |za door vr. in verzoe- |h. door vr. van Maar- Ion medege- |i, inzonder- genstaancio gemvoordig in aan- bn der ver- penzijn mot iging „Het kstok. Aan- |e, opent do lijk welkom leeds toene- Igonhcid tot lrige verga len goedge- fisten over ig f 759.60, Blijft een bt drie per- |ng nazien, liening 1936 len' cijfers, 1 penningm. pijnmeester 1 artikelen Enkele din- por nieuwe artikelen Juursleden; k.Pzn. Ver- Ier T. P. J. met bijna terwijl in emd wordt ichool. Bei- aan, zoo- Nipius, of gtezon niet en worden voorxvaar- en te zij- t besloten ng van het flossing te Koppenaal ïw aan to het bezoek idingliier- er plaatse niet veel genomen, wordt be- maken en ak met de aagt of de is, w;iarop ïeester de- behoudens jaarlijksch der lich- zal plaats "ase en B. als secre ted. Herv. it bij de cature van je, wegens C. v. d. Ier leiding ursus E.H. in. ieteefenin- 49 p., A, Verseput s 43 p., P. I 41 p., A. :ijn alhier: len 1.75 Carels en >pnoem-ng rk alhier m is her- d. Herv. ws pan f). VOOR DE ZONDAG „Uit de baargjeder des dageraads zal U de dauvAwer jeugd zijn." Ps. 110 3b. Wij moeten evei in herinnering brengen, dat de dichte van dezen Psalm het over den dag va 's Konings heer kracht heeft, den dai. waarop Hij zijn volk ten strijden oproot. Wanneer hij. in erband daarmee, over de jeugd spreekten over de dauw der jeugd, dan ligt he voor de hand te denken aan de jongemannen, die nog het meest voor den kfgsdienst geschikt zijn. Deze vooral moeti zich voegen tot den dienst van koningjezus. Zooals de dauw zelf frisch en oijerept is en ver- frischt en verjongt, wa anders zou ver dorren en versterven, zo is de jeugd, de jongelingschap voor het volk des Heeren, de frissche u verfrisschende kracht. Tot haar gaat met grooten na druk de roep uit, tot ien dienst van koning Jezus. De jeugd is de tijd, vaarin het woord des Konings het best in«ang vindt. In de jonge jaren staat het hart het wijdst open, om zich door Jezs te laten ver overen. Dit zijn de jarei van de meest besliste en onvoorwaarelijike overgave en toewijding aan 's Heeen dienst. Het is de tijd voor de beslists keuze, de vrij willige aanmelding, en vrige geestdrift, en heilige strijdlust. In deen tijd van de jonge kracht verzuime mg niet zich te melden tot 's konings heekracht. Het is de beste tijd. Het is dan nog het gare, ongerepte, offer van de jonge frisschekracht. Het is de dauw der jeugd. Jo- ge nenschen kan Jezus gebruiken. En zal Hj ook gebrui ken. Hij zorgt zelf, dat zn volk zich vernieuwt van geslacht to geslacht, in telkens nieuwe scharen joige menschen. Er zullen telkens versche troepen aan rukken voor den heerdag van koning Jezus. In de vaste overtuicing daarvan, moeten zijn herauten de lazuin steken tot den oproep voor 's Kcnings dienst. Want gelijk ook de dauw cagelijks valt, zoo voegt er de Heere dacelijks tot de gemeente ,die zalig wordt. Het is altijd weer een frisch volk, zich .elkens ver nieuwend en verjongend. De Heere wacht ze, de jongen, laat ze iun tijd niet verslijten en hun kracht. lij wil een frisch volk. Als de dauw. Zoo talrijk ook, als de dauw Die voor Jezus en zijn dienst kiezen zijn er vélen, als de dauwdruppels in menigte Wie bij het aanbreken van de dageaad, de velden onder dauw ziet, ontwaart ontel bare fonkelende druppeltjes langende aan gras en bloem. Een groote menigte schitterende sterretjes, in het Icht der opgaande zon. Het ligt in de bedoeling van 's lichters woorden uw blijdschap en geestlrift op te wekken en gaande te maken, «ver de groote menigte, die zich tot Goes volk voegt. Want wat is verblijdende: voor een koning ,die ten oorlog gaat, er voor zijn onderdanen, dan dat hij een groot leger heeft, dat hem volgt? Ook met het oog hierop zegt dc dich ter: „Uit de baarmoeder des dagiraads zal u de dauw uwer jeugd zijn". Hierin zullen wij ons verheugen dat het zaad van Gods volk is, als de sterren des hemels, in menigte; zoo talrijk, ;ls de dauwdruppels, die schitteren in den mor genstond. Want in de veelheid der onderdanen is des Konings heerlijkheid. Daar noet ons hart van opengaan, als wij op de groote toogdagen, 's Konings waren- schouw zien. De duizenden en nog tens duizenden jonge menschen van Christe- lijken huize samengekomen met één doel, één liefde, één ijver, één geestdrift: Hun Koning! In de glorie van onzen Koning ver blijden wij ons dan, bij dat samendrom men in massa, de duizenden hoofden, in onafzienbare rijen, met schitterende oocen geheven naar hun leiders. En als Gods volk samenstroomt in de bedehuizen, als het er vol is, en wij be denken, dat wij op 's Heerendag met nog zooveel honderdduizenden, hier en daar, nabij en ver, ons vereenigen, om het Heil! den Koning toe te roepen, den zingt, wie den Heere lief heeft: Gods volk is als de dauw, zoo talrijk! Die blijdschap kent, wie den Heere liefheeft, wiens hart vurig is voor koning Jezus. Telkens weer verblijdt hij zich. Tot eens die blijdschap ten hoogster toppunt stijgen zal, als de groote dag var. 't Konings heerkracht aanbreekt. Wan neer voor 't laatst, klaterend, de bazui nen klinken zullen en het trompetgeschal van den grooten dag des Heeren en al het volk Gods zal samenstroomen. 't Zal de dag zijn, de wonderschoone dag. Waarin al Gods volk jong zal zijn, en frisch, als de dauw, en blinkend en weer- HUISWERK Hierover vonden we onlangs het volgende in liet Kath. Schoolblad: Het instituut huiswerk mag zich niet be paald verheugen in een groote populariteit, noch bij de onderwijzers, noch hij de leer lingen, noch bij de ouders. En desondanks: 't was huiswerk, 't is huiswerk en 't schijnt voorloopig nog huis werk te blijven. Waarom dan? Omdat 't hier en daar als noodzakelijk kwaad onmisbaar is, of althans onmisbaar wordt geacht. Wat de onderwijzers betreft, meoncn we de gevoelens nopens 't huiswerk 't best te schetsen als we zeggen: deels onvoorwaar delijk er tegen, deels onvoorwaardelijk er voor. Alle rechtgeaarde jongens en meisjes pre- fcreeron na schooltijd natuurlijk hun vrij heid voor spel en sport hoven «ie gebonden heid aan een hulswerktaak. Huiswerk bc- feekent voor hen een derde schooltijd. En de ouders? Men kan nog wel de bewe ring liooren, dat die unaniem het huiswerk als een huisplaag verwenschen, doch die meening is stellig niet volkomen juist. Het is een feit, dat de meerderheid der ouders een hartgrondige hekel hebben aan de zaak en op dat punt dus met hun kinderen vol komen homogeen zijn, zij 't ook op verschil lend motief. Maar 't is evenzeer een feit, dat sommige ouders om huiswerk vragen. Als ze merken, dat hun kind niet best mee kan en er gevaar dreigt van doubleeren, als een kind achter is geraakt door ziekte, als men vreest dat 't zijn toelatingsexamen niet zal halen, dan vraagt men den onder wijze,. om door huiswerk dit gevaar af to wenden. En 't zijn niet de slechtste ouders die zoo doen. 't Zijn juist de meest belangstellende, juist degene die t onderwijs waardcoren. De onverschilligen vragen om gc«:n huis werk, die vragen niets. Ook bereikt den onderwijzer nog wel eens een verzoek om huiswerk in de wintertijd omdat men dan voor de lange avonden wat werkverschaffing voor 't joelige jonge goedje wel op prijs stelt. Bij die aanvragen gaat 't echter niet zoo zeer om 't onderwijs, men bedoelt meer een middel om 't kleine volkje zoet te houden Wie dus de handhaving van 't instituut huiswerk uitsluitend op rekening van de onderwijzers stelt, maakt zich een verkeerde voorstelling van de toestand. Een deel der „srhuld" dragen dc ouders zelf. Waar acht men nu in 't algemeen huis werk noodig, zij 't als een noodzakelijk kwaad? Aan sommige stadsscholen en we] aan de zoogenaamde opleidingsscholen. Het gros der leerlingen is niet in staat, zegt men, zonder de hulp-actie \an 't Huis werk na zes leerjaren liet admissie-cxamen voor H.B.S., gymnasium enz. met succes af te leggen. Zonder de hulp van 't huiswerk zou liet als regel een zevenjarige leertijd moeten zijn. Aan deze motiveering voor 't opgeven van huiswerk aan opleidingsscholen behoeft men zich echter nog niet zonder meer gewonnen te geven. Men stuit hier nl. op 't nog nooit opgelos te vraagstuk der aansluiting tusschen lager en middelbaar onderwijs en daarbij staat voor ons één ding vast: nl. dat de lagere school zich niet maar onvoorwaardelijk heeft te schikken voor de eisrhen van de middelbare, maar dat veeleer gevorderd mag worden, dat 6e middelbare zich voegt naar de mogelijkheden die de lagere biedt. Als een normaal kind na zes leerjaren van een opleidingsschool te hebben doorloo- pen een school dus waar bij de keuze der leerstof met de eischen van 't admissie examen wordt rekening gehouden er niet kan komen, dan stelt hof middelb. ond. naar onze bescheiden meening zijn eischen te hoog. En dan staan er drie wegen open: le. die eisrhen verlagen en aanpassen: 2e. het kind pas na 't zevende leerjaar toelatingsexamen te laten doen; 3e. huiswerk om 't toch na zes jaar te doen slagen. Maar dan aarzelen wij niet de laatste weg de minst verkieselijke te noemen. Daar wordt te sterk geforceerd. Van me nig kind wordt op deze wijze te veel ge vraagd, meer dan 't physiek en psychisch kan verdragen.. En van menig ander kind, dat 't uithoudt, vergalt men toch do blijde tijd der eerste jeugd wel wat al te meedoogenloos. Dan maar liever zeven jaar, en nog beter: aanpassen van de eischen der middelb. school bij de normale prestaties van een twaalf- of dertienjarige. Ons onderwijs is overladen, zoowel wat de veelsoortigheid als de uitgebreidheid der leerstof betreft en die klacht geldt niet en kel 't lager maar evenzeer, misschien nog meer, 't middelbaar onderwijs. Tweedons er bestaat geen behoorlijk con tact tusschen de lagere en de middelb. sohool. Waar 't kind de dupe van wordt. Want als de lagere school in een bepaalde tijd hef te hoog gestelde doel niet meer bereiken kan, schiet er niets anders over dan 't hulp middel: huiswerk. Wij dienen met alle kracht te blijven stre ven naar vereenvoudiging en beperking van 't ieerprogram der lagere school, maar dan tevens te verlangen, dat ook de middelbare haar leerplan zal inkrimpen en meer dan tot dusver zich zal aanpassen aan 't lager onderwijs. Als men op verstandige wijze het overtol lige afsnijdt hij beide takken van onderwijs, zal de huisplaag kunnen verdwijnen, en of onze jongens en meisjes daar later verstan- kaatsend aller, het beeld van de Zonne der gerechtigheid. En als de dauw zoo talrijk, een schare, die niemand tellen kan, een volk, als het zand aan den oever der zee, als de sterren des hemels. delijk te minden om zouden zijn, is voor de meeste deskundigen zelfs geen vraag meer Niet 't vele is goed, maar 't goede is veel Het intellectualisme is te zeer verheerlijkt, verworden tot een oppervlakkige veelweterij tot veler schade, tot niemands heil. Met de overlading zal 't euvel, dat huis werk heet, verdwijnen. En daar moeten we op aansturen, op de radicale oplossing, die ligt in een redelijke vereenvoudiging en ver standige beperking. Intusschen zijn we nog zoo ver niet en we hebben natuurlijk rekening te houden met 't bestaande. Wat zijn nu de feiten? Het schijnt ten e"rsto een vaststaand feit, dat do meeste oudens er aan hechten hun kind zoo \r«>eg mogelijk, dus na 't zesde leer jaar te zien overgaan naar de middelbare school en 't schijnt eveneens een feit, daf dit alleen voor de „hoogvliegers" mogelijk is zonder huiswerk. Wil men dus uan 't verlangen der ouders voldoen afgezien van de vraag of 't een verstandig verlangen mag heeten dan is huiswerk voor de opleidingsschool voorloo pig nog onmisbaar. Laat men echter ook dan nog niet verge len, dat 't een noodzakelijk kwaad is en 't dus beperken tot 't kleinst mogelijk mini mum. Doch men dient niet enkel de hoeveelheid huiswerk zoo nauw mogelijk te begrenzen maar vooral ook te overwegen welk huis werk men zal opgeven. En dan wil 't ons voorkomen, dat men zich hooft te onthouden van 't opgeven van schriftelijk werk. In de eerste paats, omdat men nooit zeker is, dat 't kind dan werkelijk eigen werk in levert of bedrog pleegt. Waar vader en moeder over do noodige ontwikkeling beschikken, of waar een oude re broer of zuster is, wordt enorm veel fran de gepleegd en zelfs wnnr in 't ouderlijk huis geen hulp te vinden is, wordt nog druk „gefoezeld". In de stad kan men 't beleven, dat de een den ander per telefoon zijn sommen voor zegt of zelfs een heel opsfei dicteert! Wij vreezen «lus «Int de waarde van schrif- lelijk huiswerk heel dikwijls zeer problema tisch is en daf het instituut daarbij niet erg paedagogisrh werkt, en don ond. een onjuis te indruk geeft van de Capaciteiten van zijn leerling. Tweede reden waarom o.i. geen sehrtffe- lijke taak dient te worden opgegeven is, dat dit in menig ietwat eng behuisd of groot ge zin aanleiding tot moeilijkheid geeft, zoowel voor 't kind als voor de ouders, waardoor vooral moeders sympathie al gauw daalt toi beneden 't nulpunt Als er huiswerk moet zijn. Unit t dan uit sluitend bestaan in memorisceren en repe toeren. Niet alleen godsdienst biedt daartoe gele genheid, maar evenzeer aardrijkskunde, ge schiedenis, talen (woorden leeren) enz. Dit geeft t groote voordeel, dat allo ge vaar van fraude verdwijnt, men kan nu eenmaal niet van huiten leeren voor een an der. En de tijd die men zoodoende op sehnol uitwint, kan daar besteed worden aan extra- schriftelijk werk, dat anders thuis gemaakt zou zijn. Op deze wijze bereikt men evenzeer en zelfs heter 't doel en een groot nadeel van 't huiswerk is volstrekt ondervangen. Bovendien 't kind vindt thuis gemakkelij ker een hoekje waar 't met zijn boek vol doende ruimte heeft dan ren kamertje met tafel enz. om een schriftelijke taak af te doen. Schriftelijk werk veroorzaakt veel meer omstel en dus in 't gezin al licht veel meer last. Een schriftelijke taak bindt het kind aan de kamer, aan binnenzitten, terwijl 't kan memorisceren wandelend in do tuin, in de open lucht. Daarom: waar huiswerk nog niet geheel gemist kan worden, blijve 't toch beperkt tot memorisceren en repeteeren Alle schrifte lijk werk worde in de school onder toezicht van den onderu ijzer gemaakt. De gewone lagere school dient zich, be houdens uitzonderingsgevallen, van huis werk te onthouden. Het lijkt ons een abnormaliteit voor de ge wone 1. sch. een ieerprogram op te zetten, dat in de gestelde tijd door den gemid delden leerling niet kun worden afge werkt. Buiten vooral zal huiswerk, speciaal in de zomertijd vaak weinig welkom zijn, omdat men daar dan de oudere leerlingen nog wel eens voor klein licht werk bij de veld- en tuinoogst in 't gareel wil slaan. En nu Heeft men hiertegen wel dikwijls hygiënische bezwaren aangevoerd, maar is 't tenslotte uit een gezondheidsoogpunt niet heter verdedigbaar dan 't kind nog voor «ie derde maal op zijn stoel te plakken? De dorpsschool geeft trouwens als regel geen huiswerk. Voor de stadsschool, die geen opleidings school is, achten wij huiswerk evenmin noo dig of gewenscht; de school zelf moet als re gel ook daar voldoende zijn, en ook in de stad en vooral in de stad, heeft men voor do kleine luiden steeds rekening te houden met huiselijke omstandigheden, teneinde van ouders en kinderen door 't opleggen van huis werk niet iets onmogelijks te vorderen. Ten slotte: geen huiswerk nooit en ner gens aan de kleintjes. Men beginne nim mer, ook aan de opleidingsschool niet, vóór de 5e klas. Tot zoover de schrijver. Voor velen za! in dit stukje iets besproken zijn, dat door zijn actualiteit de volle belangstelling heeft. Want voop wie vormt het huiswerk probleem tegenwoordig geen schrikbeeld? Zooals de schrijver opmerkt: 't was huiswerk, 't is huiswerk en 't schijnt voorloopig huiswerk te zullen blijven. Op 't oogenblik kan men het huiswerk nog niet afschaffen. En daarom is het maar het beste, dat men als ouders tracht hier uit het kwade het goede te doen geboren worden. Niet dus zooals dikwijls gebeurt meedoen in 't koor van de klagende kinderen en de stum- perds medelijden betoonon met hun droevig lot. Want dat leidt tot niets. Liever probce- ren, de moed er bij de kinderen in te hou den en hun huiswerk te zien ais een mid del, dat hen brengen kan tot plichtsgevoel en verantwoordelijkheidsbesef. Indien de kinderen echter „bijgewerkt" moeten worden, is hulp van ouders, oudere broers of zusters, o.a., natuurlijk Juist ge- wenscht! P.n dan moet men vaak wel schriftelijk werk meegeven! s) Dit lijkt ons wel wat strak genomen. Het thuis uit 't hoofd leeren van li.v. vers jes, is voor bijna geen enkel kind een be zwaar, ook niet in de laagste klassen. Dinsdagmorgen is HAL de Koningin weer in ons land teruggekeerd. Volgens oogge tuigen, zag II. M. er welvarend uit, zoodat we kunnen aannemen, dat de weken van ontspanning na de drukte van de laatste tijd, de Koningin veel goed gedaan Heb ben. Nu hebben we tenminste weer één lid xan do Koninklijke Familie hij ons in 't land. Het was ai een oud-Nederlandscli twist- punt of de nationale vlag nu rood-wit- biauw of oranje-wit-blauw was. Dit twistpunt is nu uit dc weg geruimd door de definitieve beslissing voor rood- wit-hlauw. Het is altijd een verheugend feit, als er weer een twistpunt minder is Alleen is het maar jammer, dat er weer zooveel bijgemaakt worden. Zoo komt er nooit een eind aan. Om maar te noemen: de strijd om het versche kadetje. Er is nu weer sprake van, «lat het versche brood op een vroeger uur verkrijgbaar zal zijn. Dit betcekent weer gedeeltelijke nachtdienst voor de bakkers. En daar voelen de meestcn maar weinig voor. Het woord is nu aan den Minister. We springen deze week maar van de link op de tak. Er zijn eigenlijk geen grootie gebeurtenissen, waarbij al het andere in 't niet zinkt. We moeten nu van alle walle tjes elen. Een scheppsbouwfirma te Berg en Dal at deze week van het Russische walletje. Dit land kocht dc groote stoom- zuig^r „Batavus", gebouwd door do Ncd. Dok Mij. Het ligt verder in de bedoeling van bovengenoemde firma 1 lovend ion nog de bouw van een nieuwe zuiger in bestel ling te geven. Wc kunnen best wat builenlandseh geld gebruiken, want sedert 1929 is het totaal vermogen in ons land gedaald met ruim ■ty> milliard pulden. En met dat geld wordt nog niet eens zooveel verdiend, want het jaarinkomen is met 142 milliard gulden ge daald. De zorgelijke gedachten, die bij het lezen van dit bericht onwillekeurig den arge- loozeu lezer besluipen, verdwijnen als sneeuw voor de zori bij de woorden „natio naal huwelijksgeschenk". Ja. dat was een mooie tijd, al was het voor velen misschien geen onvermengde vreugde. Maandag werd liet hekend, dat de opbrengst van de in zameling voor het nationaal huwelijksge schenk f 610.000 heeft bedragen. Aan do onzekerheid, waarin we verkeer den omtrent do datum van de verkiezingen kwam een einde door het bericht dat dit belangrijk feit waarvoor (och ieder op zijn wijze behoort te werken waarschijn lijk op 20 Mei zal plaats hebben. Nu weten wc tenminste wat. Tot welke Verschrikkelijk dingen het he wandelen van kronkelwegen kan leiden bewijst alweer het droevige drama in Am sterdam. Een 57-jarige vrouw werd door een man met eenige revolverschoten ernstig gewond. De man xvas gehuwd; de vrouw niet. Waar schijnlijk is een liefdesconflict de oorzaak van het drama. Zondagnacht reed een auto in een vaart te Overseliie. De drie inzittenden konden alle spondis: op het droge worden gebracht, doch de bestuurder van de auto overleed spoedig. De anderen kwamen er goed af. Door de aanhoudende regen van de laat ste dagen is de waterstand op de groote ri vieren onrustbarend gestegen. In Brabant komen zelfs overstroomingen voor. Heele stukken bouw- en weiland staan blank zooals de berichten melden tot groot ongerief, maar ook tot groote schade van de bewoners, Ten Westen van «Je groote straatweg MoerdijkBreda is een pronte watervlakte te zien die doorloopt tot bij Terheijden. En nu meldt de Bilt nog meer regen. De toestand zou bijna Amerikaansch worden. Eenige tijd geleden werd de hondenbe lasting op aandrang van de regeering ver dubbeld met liet kennelijke doel de op brengst grootcr te maken. Het middel bleek ecliler erger dan de kwaal. In dc gemeen te Hoedekcnskerke was het aantal honden sedert de belastingverhooging met de helft tcruggeioopen. De totale inkomsten zijn dus gelijk gebleven. Alleen rest nog de vraag, waar alle overcomplete honden hlijven.Of zou een verschuiving plaats hebben van ras- naar straathonden? Alweer teekenen van verval! Prof. Dr. F. Fokkema, die door de Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk benoemd werd tot kerkelijk hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Groningen, als opvol ger van wijlen Prof. Dr. A. v. Veldhuizen Opmerkelijk is het bezoek van Von Ncu- rath aan Woencn. Duitschland is zijn zeer oude liofde nog niet vergeten en de toestand in Oostenrijk ontwikkelt zieli de laatste tijd zoodanig, dat zijn verlangens in een benarde positie raken. De Bondskanselier, dr Sehuschnigg, ziet zich voor een moei lijke taak geplaatst. Ecnerzijds neemt het aantal aanhangers der monarchisten stee's toe. Dit geeft Duitschland zorg, want een herstel der Ilabsburgers zou voor Duitsch land het onherroepelijk verlies van Oa-ten rijk hoteekenen. Anderzijds wint de naf.-soc. beweging meer en meer veld. Dit bleek vooral bij lic'. bezoek van Von Ncuruth, die in de straten van Weenen voortdurend werd toegejuicht liet vaderlandsche front kon liet „Heil Hitler" niet overstemmen. De Duitse he minister bad nu tot taak de lielangen van zijn land te verdedigen en zooveel mogelijk vast te leggen. De beslis sing zal ecliler waarschijnlijk in Oosten rijk zelf moeten vallen. Do tijd zal leeren welke xan de twee stroomingen zal win nen. Hierbij komt nog, dat ook Italië door een eventueel herstel der monarchie in Oostenrijk de zeer voordelige en daarom zeer geliefde as Rome—Berlijn bedreigd voelt. Maandag i.s de non-interventie in wer king getreden. Door een leger van meer dan 8000 man van de Franselio mobiele garde wordt de Spaanseh-Fransche kust zorgvuldig bewaakt. Ook alle havens en vliegvelden in de buurt van Spanje worden zorgvuldig gecontroleerd. Ze moeten het in Spanje nu maar alleen klaarspelen. Een dagenlange hevige strijd had voor heide zijden geen voordeel opgeleverd. Dc recht- schen wisten hun stellingen te handhaven en de rooden kwamen, ondanks de verbit terdc gevechten, geen stap verder. Nu de toestand in en om Madrid xoor hen zoo critick xvordt, li ebben de volksfronicrs zich weer meer toegelegd op hot Noorden, nl op do slnd Oviodo. Men hoopte zoodoende Franco te dwingen wat troepen van Madrid af te trekken. Hoewel de roodim alle krachten inspanden en reeds 4000 doodon hebben verloren, terwijl de bezetting van de stad niet zoo bijzonder sterk is, was de stad nog in bandon der nationalisten. Het is te hopen, dat do volledige inwer kingtreding «Ier non interventie op 2 Maart a.s. liet einde van de oorlog bespoedigen zal. Dat de Ilaliaansche ovorheorsehing door de Ahessiniërs zonder uitzondering maar niet zoo maar erkend xvordt, blijkt wol heel duidelijk. Een aantal Abessiniürs, die deel uitmaakten van een uitgebreid com plot, pleegden een aanslag op den onder koning, maarschalk Graziani, die licht, werd gewond. Bovendien zou dc maar schalk een zenuwschok hebben opgeloopen. Op persoonlijk bevel van Mussolini zijn eenige dokters per vliegtuig uit Rome xor- trokken. Intusschen zijn massa-arrestaties verricht en honderden Abessiniërs opstaan de voet gefusilleerd. Hierbij waren ook eenige Rassen. De zuivering wordt nog verder voortgezet. Ilet xxotsontiverp tot het aangaan van de groote Engelsche lecning van 400 millioon pond sterling ten behoeve van de defensie, is door liet Lagerhuis aangenomen. Zondag is in Duitschland oen heldenhe-r- denking gehouden. Von Blomberg, de minis ter van Oorlog, sprak hierbij een rede uit. Duitschland is de gevallen helden verplicht om de haat, te vergeten en met alle krach ten een herhaling van de verschrikking van de oorlog te lceeren. De nieuwe weer macht is er nu om de Duitsche vrede te bewaken. In de toekomst zal Duitschland niet meer met kanonnen of dergelijke, maar met geestelijke en cultureei-e wapens te voorschijn treden. Wij zullen 't maar xveer hopen. NED. HERV. KERK Beroepen. Te Rotterdam I. P. de Waal te Hengelo. Te Zwartewaal, cand. G. H. W. v. d. Medevoort te Utrecht. Beroepen: Te Olde'broek, B. G. C. Steenbeek te Bennekom. Te Hantum (toez.), J. W. v. d. Heil te Kattendijke. Aangenomen: Naar Oosterhout (N.B.), cand. C. R. Plomp, hulppred. vanwege den Synod. Schippersraad. Aangenomen: Naar Farnum, cand. A. v. d. Most te Bussum. MAAS"-NYMFHEN KOMT HET Komt inderdaad de werkverschaffing Waar al zoo lang iverd op gewacht Wordt aan het leger werkeloozen Weer arbeid, dus geluk, gebracht? Zal men de polders gaan ontwaat'ren Het Oudeland en Duivenwaard De plannen zijn dus nog in petto? Nog niet vergeten? Niet verjaard? Ik hoorde dezer dagen momp'len Dat d' overgroote regenval Naast schade, ook zijn nut zal hebben Dat men nog eens probeeren zal De tegenstanders te bckeeren Tot minnaars van de droge sloot Die van de kali en salpeter Het nuttig rendement vergroot. Om ze te leeren dat veel water De grond verandert van struktuur En dat een goed ontwaat'ringsstelsel Noodzaak'lijk is en nooit te duur. Zal men het groot belang begrijpen En d' eischen van zijn eigen grond Straks, ter vergaad'ringvóór gaan [stemmen? Zoo ja, dan wordt de zaak gezond Want dan verdwijnen m Meneersche De vele stemp'luars van den dijk En Nieuwe Tonge wordt opeens weer Een leger echte werkers rijk. Dan Icomt de man weer thuis bij [moeder Precies zooals in vroeger tijd En zietverheugd, weer in zijn [weekloon De waarde van zijn werkzaamheid! Dan denkt-ie er niet aan te mopp'ren Hij is weer lid der maatschappij Volwaardig lid! Voor 't eerst, na jaren, Met hoop bezield, verjongd en blij! Komt, poldermenschen, ingelanden Of hoe uw titel wezen moog Maakt, tot uw eigen zaak'lijk voordeel, Uw kostb're landerijen droog! Dan droogt ge tevens vele tranen Van hen die nu terzijde staan Als uitgediend en overbodig Mistroostig door het leven gaan. Geeft hun weer eens die levensvreugde Die slechts in eerlijk' arbeid ligt Dan zoekt, g' als ingeland, uw voordcel Dan doet, g' als mensch, uw [Christenplicht! (Nadruk verboden) HAKATE Bedankt: Voor Oostrum en Jouswier, J. Kramer Thz., hulppred. te Boelenslaan. Bedankt: Voor Makkum, J. W. van Swighem, Wester Schelling (Terschelling). Voor 's Heer Abts en Sinoutskerke E. Raams te Hoek (Z.). BAPT. GEM. Aangenomen: Naar Hoorn, J. Buiten te Arnhem. HET WARTBURG-MUSEUM In vier kamers van de Warthburg is thans een Wartburg Museum onderge bracht. Het bevindt zich in de hoven-te v-uflipping van de „Vogtei" in de onmiil- dollijke nabijheid der Luther-vertrckkcn. Men kri.igt in dit Museum, hetwelk gelei delijk nog zal worden uitgebreid, een in teressante!) indruk van de architectonisch!) en de historische ontwikkeling van het vermaard" gebouw. Vele documenten uit den tijd van Luther, portretten van de Heilige Elisabeth, handschriften, schetsen en prenten zijn in de vier vertrekken ver- eenigd. Een «ier vertrekken is gewijd aan de dichters en de zangers van de Wart burg. Men vindt hier on. portrotten van Richard Wagner Franz Liszt Moritz von Sehxvindt, den sprookjesdichter Fvcohstpin, Viktor von Schoffel en Friedrich Lienhardt, alsook van moderne dichters. WAT DAN WEL? Zie aankondiging in dit blad. Voorhanden in TE SOMMELSDIJK Bij van Bottenburgs Boekh. en Uitg. Mij. N.V. te Amsterdam is verschenen: „Wetstoe passing of xvetsverkrachting? De Regee- ring beschikt afwijzend op het verzoek fot verbindend-verklaring van ondernemings- overeenkomsten voor het Bakkersbedrijf", door Prof. Mr. P, S. Gerbrandy. Prijs f 6.35 Do schrijver, voorzitter dor Ned. Bakkerij- stichting. behandelt hierin den inhoud en wordingsgeschiedenis der overeenkomst; oudere sanceringspogingzn; de opricli ing der Nedr rlan dsche Bakkerij-stichting; rege ling wederverktxip enz. Ui xo«>rie wordt v- handelt het verloop van de behandeling der ter verbindtfiiiixerKiariiig voorgedragen overeenkomsten; de afwijzing dezer vo«>r- stellen. De schr. geeft in een bij'age de over eenkomst zooals die voorgesteld was voor t bakkersbedrijf le Amsterdam. Een uitvoerig gedocumenteerd betoog dat in vele opzich ten verhelderend zal werken 'en opzichte dezer moeilijke materie. Geen vaccinatie? Wat dan wel? door J. T. Wouters. Arts te Velp, ui'gegeven i.i de Libellen-serie van Bosch er. Keuning te Baarn. Met zeer x'eel bclangrtebing namen wij knnis van deze uiag&ve. De schijver v11 hipr'n een lieer-de «msnm-img min ie rel- deelige gevolgen, die vacc'natie kan heb ben, en bepaalt zich daarbij niet alleen tjt de encephalitis post vaccinatoria, die y»i schillende kinderen het lcvo-ïi heeft gekost, maar daarnaast xvijst de schijvr op nog verschillende andere nadeelioe gevolgen der vaccinatie; die gestaafd worden met v< r- beelden uit zijn practijk. Pe schrijver b«'- roept zich ook op de ervaring er. liet oordcel van Dr. J. Comnton Bm-ne t ,o Lon-dcn cu beschrijft dan de gunstige re<="'«afen met bepaalde homoeopa' --ische midd len ver kregen, waarbij ook is gebleken dat d»'e als voorbehoedmiddelen ku men worden ge- geven. De prijs van dit belangwekkende bookjet is 45 cent.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3