maas- en scheldebode zaterdag 27 februari 1937 Gemeenteraad van Middelharnis gemeenteraad stad aan 't haringvliet gemeenteraad van herkingen iiw ^1 aap is weer rustif en PLAATSELIJK NIEUWS Dor Jerdagm'ddng kwam 'e raad bii'-en onder le.Jn g var; B ïrgi m'ester don Hnllan- der. Wegens ziekte waren afwezig Weth. J. J. Slis en het raadslid Struik. Na opening op de gebruikelijke wijze worden de notulen ge lezen en ongewijzigd goedgekeurd. De VOORZITTER slaa' der gewoonte ge trouw een terugblik op 't afge'oopen jaar en herinnert allereerst aan het Koninklijk Be zoek aan Middelharnis. De toestand der ge meenten is nog ongewijzigd. De werkloozen- zorg drukt nog zeer op de gemeente. 'Er zijn 25 bouwvergunningen afgegeven, waaruit blijkt dat het houwen nog voortgang heelt. Het havenverkeer vertoont nog gunstige perspectieven. Er zijn 68 zeebooten in ue buitenhaven geladen en gelost en 5 in ao binnenhaven. Verder herinnert spreker aan de verloving en het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Het nieuwe jaar begint niet gunstig. Twee raadsleden zijn dooi ziekte verhinderd aan wezig te zijn. w.o. de heer Struik die ernstig ziek is en weth. Slis, die in het begin ties jaars ongesteld is geworden, maar nu geluk kig weer begint te herstellen. Spr. wenscht beiden toe dat God hen weer spoedig hersteld in hun werkkring zal terugbrengen. De taak van de raadsleden zal ook in 1937 niet makkelijk zijn. Het vraagt ernstige voorbereiding. Zullen wij de gemeentemke autonomie kunnen handhaven, dan zullen de raadsleden moeten zorgen op de hoogte te zijn van alles wat de gemeentelijke huis houding betreft. Elk moet zich de ernstige roeping' bewust zijn, zooveel mogelijk eenheid te bevorderen. Dit zal dienstig zijn aan de behartiging der gemeente in den ruine sten zin van het woord. Er mag wel ver schil van meening zijn, maar laat U dan lei den door het gemeentelijk belang, met ach teruitzetting van persoonlijke grieven en an tipathie om zoo te trachten het scheepje in de veilige haven te krijgen. De gemeente hoopt dit jaar de uitbreioing der hegraaf plaats ter hand te nemen. De opleving ver wacht spr. nog niet zoo gauw. fn het cen trum is de crisis het eerst gekomen en zal ook de verbetering wel eerst komen. Spr. eindigt met den wensch, dat Gods zegen den arbeid zal bekronen en dankt voorts c.e raadsleden voor de ontvangen ge- lukwenschen bij de jaarwisseling en biedt verder wederkeerig den raadsleden zijn bes- te wenschen aan voor hen persoonlijk en hun gezin. De heer KOOTE dankt den Voorz. voor do aangename woorden en goede wenschen en hoont dat God deze zal vervullen. Bij de ingekomn stukken is een dankbe tuiging van H.M. de Koningin voor de gezon den gel ukwensoh door de gemeente hij hot huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Van Ged. Staten zijn terug ontvangen di verse goedkeuringen op raadsbesluiten. De goedkeuring op de gem. begrooting lJJi is verdaagd. Van de kappers is ontvangen een adres, waarin don raad verzocht wordt de sluitings tijd te regelen. B. en W. stellen voor de kaji- pers om nader advies te vragen. Er is geen bezwaar tegen, de openstelling op Chr. feest dagen te verminderen, maar wel om s avonds het sluitingsuur te vervroegen, gedu rende den zomertijd. De heer v. d. SLIK merkt op, dat de kap pers er geen bezwaar in zien om te sluiten, dus kan er geen bezwaar tegen zijn, hieiaan de wettelijke sanctie te verleenen. De heer v. u. MEIDE voelt niet veel voor Wettelijke regeling van sluitingstijd. De raad gaat accoord met het voorstel van B. en W. Op zijn verzoek wordt aan den hcei P. Verbiest, eervol ontslag verleend als onder- Wijzer aan de O. L.-school. Het Brug-Comité Goeree-Overflakkee ver zoekt een gedelegeerde aan te wijzen. B. en W. stellen voor niet toe te treden, omdat zij voorloopig van deze plannen toch Biets verwachten. De lieer BOETER heeft vanmorgen nog ge- Sproken met oud-burgemeester Mijs en is tot de overtuiging gekomen, dat liet wel \an belang is om deze zaak te bevorderen. Het Is voorloojiig toch nog maar een onderzoek naar de mogelijkheden. Persoonlijk verwacht spr. er geen direct voordeel van voor Mid delharnis. De heer KOOTE acht de brug toekomst muziek en als hij komt, meent hij, dat het wel een strop zal worden voor de nering doenden. De VOORZITTER merkt op, cVat nog nie mand hom aannemelijk heeft gemaakt dat de brug er kan komen. De brug in Tholen is niet te vergelijken met een brug over het Haringvliet. Do heer v d. SLIK ziet er geen bezwaar in mede te werken aan een onderzoek Weth. VROEGINDEWEI betoogt, dat de raad door deelneming aan het comité toont, dat hij er in jirincipe vóóór is en waar liet voordeel voor de gemeente zeer twijfelachtig is, stellen B en W. voor, voorloopig geen gedelegeerde aan te wijzen. De heer KOPPELAAR acht het ook geen bezwaar om iemand aan te wijzen, vooral als bet de gemeente niets kost. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met tegen de stemmen van de hoeren Kopjtelaair, v d Slik en Boeier. lien verzoek van C. Groen, om voor boter- distrlbutie in aanmerking lo komen, wordt afgewezen, omdat hij niet aan de verelsehte Voldoet. De heer van Loo. benoemd tot lid van de Comm. I. w. v. Schoolverzuim, bericht de aanneming van zijn benoeming. Een aanvraag van den heer Fris, autover huurder, om vergunning voor taxiverhuur. behoort hij B. en \V. en wordt gerenvoyeerd. De heer P. Boeter Jz. verzoekt toestemming tot den bouw van een vijftal woningen aan de verlengde Hoflaan. B. en W. stellen voor de grond beschikbaar te stellen. De gemeen te zal de kosten van verharding op zich nemen. De aanvrager zal ue rioleuring aan leggen. Do lieer DOORNBOS vraagt nog enkele in lichtingen. Weth. VROEGINDEWEI deelt mede dat, aangezien de verlengde Hoflaan een ver keersweg wordt, de gemeente het billijk acht deze kosten voor haar rekening te ne men. De gem. architect heeft een rapport uitgebracht, waarin opgemerkt wordt dat, aangezien dc Hoflaan een verkeersweg wordt deze kosten van verharding voor rekening eer gemeente dienden te komen. De aanvraag wordt toegestaan. De begrooting 1937-1938 der N.V. E.M.G.O. ontlokt verschillende opmerkingen en be zwaren bij den heer KOPPELAAR, betref fende de afschrijvingsnolitiek. De percenta ges zijn variabel, het eene jaar lager en de Yo'e-pmio ieren wordt het weer hooger De VOORZITTER merkt op. dat God. Sta len deze afschrijving voorschrijven. De heer BOETER meent ook dat de af schrijving verband houdt met de langere Jtluur, De heer v. d. MEIDE, afgevaardigde in de E.M.G.O. meent dat dit verhand houdt met de aanschaffing van nieuwe transformatoren De heer KOPPELAAR maakt er bezwaar tegen, dat de evenlueele winst weggewerkt wordt en dit niet ten goeoe komt aan de tarieven. De liogrooting wordt m.a.s. goedgekeurd. Het uitbreidingsplan der verlengde Hoflaan enz. wordt goedgekeurd. Eveneens vvoraen vastgesteld de bebou- vvingsvoorschriften voor een terrein ten Noor den van de Hoflaan. Het uitbreidingsplan voor het Oostelijk Voorpors met bebouwingsvoorschriften ont moet eenige critiek van den heer KOPPE LAAR. Spr. merkt op dat de voorschriften zóó zijn, dat een gewone werkman er geen gebruik van kan maken. Ook de heer KOOTE is van deze meening. De heer DOORNBOS acht het bezwaar niet zoo groot, omdat de erfpacht maar 4 cent per M. bedraagt De heer KOOTE merkt op dat zeer zeker door deze lage prijs een groot gedeelte der bezwaren vervalt. Het voorstel wordt goedgekeurd Ingevolge het schrijven van den Minister moet vastgesteld worden een verordening op de heffing en invordering van gelden voor het hebben van draden of kabels, onder of hoven voor oen openbaren dienst bestemden gemeentegrond, ten dienste van de radio- distributie. De raad stelt vast het voorschot op de ge meentelijke vergoeding, overeenkomstig art. 101 der L.O.-wet 1920, voor het dienst jaar 1937, a: ten behoeve van de Geref. school; b. idem voor de Ned. Herv Chr. school; c. idem voor de U.L.O.-yhool. De gem. begrooting 1936 wordt in af- en overschrijving goedgekeurd. Eveneens wordt goedgekeurd een wijziging der gemeonte-begrooting 1937 en een voor stel tot belegging van gestorte waarborg sommen. Punt 14 der agenda is een voorstel van B. en VV. tot het aangaan van een geldlee- ning ter bestrijding van de kosten van uit breiding Groen van Prinstererschool. Ge vraagd wordf, een bedrag van 13000. Verschillende posten zijn verhoogd, o.m. was niet opgenomen liet honorarium van den architect en het terrein voor lichamelijke oefening, begroot op 600. De eigenlijke verhooging komt echter in hoofdzaak door de stijging der materiaal- prijzen. De heer v d. MEIDE heeft alle mogelijke cijfers gehoord tot f 13000 toe en vraagt in lichtingen. De heer DOORNROS komt met bijbereke- ning van het honorarium niet hooger uan plm .f 11000. De lieer BOETER merkt op dat ook de ver warming niet was inbegrepen hij tiet eerst genoemde bedrag De heer v. d MEIDE vindt het toch ver keerd. Z.i. is nu maar een half bestek ge maakt De raiyl heeft de gelden toegestaan op de basis van de in de vorige vergadering in gezonden hegrooting. Alles had meegerekend moeten worden. De lieer KOuTE merkt op dat goedgevon den was het meubilair, dat in do O. school overtollig was, te gebruiken. De heer DOORNBOS is ook van meening dat de raad eenigszins misleid is. Er was besloten dat de inwendige houw in den geest van het bestaanoe gebouw zou zijn. Het valt spr. nu tegen, De VOORZITTER heeft, ooi verantwoord te zijn, met den architect geconfereerd en deze acht de prijzen redelijk. De prijzen zijn aanmerkelijk opgeloopen. De heer BOETER heeft in de vorige verga dering al zijn twijfel uitgesproken aan de juistheid van de cijfers. Als de raad geweten had aat het geen 17300 maar f 13000 zou worden, was dit besluit niet genomen. Er ontspint zich een uitvoerige discussie, met als resultaat dat het voorstel van B. en W. niet wordt aangenomen. De stemmen staakten. 3 tegen. 3 voor en 3 blanco, zoodat het voorstel in een volgende vergadering opnieuw aan de orde zal komen. We hopen in het Dinsdagnummer dit ver slag te vervolgen. Dinsdagmorgen kwam de Raad bijeen in voltallige vergadering onder leiding van burgemeester Nieborg. Na opening op gebruikelijke wijze wor den de notulen door den ambten, ter secr gelezen en zonder opmerkingen ongewijzigd goedgekeurd. Naar aanleiding van vragen, in de vorige vergadering door den heer Kreeft gesteld, over de begrooting der gascentrale, ver strekt de VOORZ. eenige inlichtingen. De verschillende uitgaafposten zijn ramings- posten. het loon van den loswerkman be treft een leerling, de vervoers- en losloonen zijn lager, maar dat is bij aanbesteding ge schied en daar heeft de gascentrale geen invloed op uit te oefenen. Ingekomen is de mededeeling van het ge meentebestuur van Ooltgensplaat, dat do heeren J. Jacobs en P. van Es zijn herbe noemd tot bestuursleden der drinkwaterlei ding G. en O. Eveneens dezelfde mededee ling van den Bommel, waar herbenoemd is de heer Hokke. De heer G. 't Hoofd bericht onder dankbe tuiging voor het in hem gestelde vertrou wen, dat Lij zijn benoeming tot hoofd der o. 1. school aanneemt De vereeniging tot verkrijging van onroe rend bezit voor landarbeiders heeft haar jaarverslag ingezonden, waaruit blijkt dat alle leden aan hun verplichtingen hebben voldaan; alle annuïteiten zijn betaald. Voor aanvraag gelden voor een plaatsje was slechts één gegadigde, die echter afgewezen moest worden. De VOORZ. complimenteert de vereeni ging, die zoo trouw aan haar verplichtingen heeft voldaan. Ingekomen was een verzoek van de be woners van het Dijkhof, om het wegdek te verharden en goten aan te brengen om den waterafvoer mogelijk te maken. De VOORZ. deelt mede, dat eerst over dracht van den weg moet plaats vinden en dan de weg in orde gebracht zal worden. Een schrijven van den heer C. Goumare over die vaste ligplaats in de haven en de nieuwe regeling die daarvoor getroffen is. wordt op voorstel van B. en W. voor ken nisgeving aangenomen. Het Brugcomité Goeree-Overflakkee ver zocht den Raad ccn gedelegeerde aan te wijzen voor diit comité cn zoo mogelijk ook hun streven te steunen door als lid toe te téoden. B. en W. hebben cldt verzoek ernstig overwogen maar zijn tot de conclusie ge komen dat het niet in 't belang van Stad aan 't Haringvliet is omdat een brug bin nen afzienbaren toch niet zal komen en dat als er een brug zou komen dit een ramp voor de beurtschippers zou zijn en de gemeente de inkomsten van haven- en kaai- gclclen zou missen. De heer SOLDAAT dlenkt er anders over dan B. en W. en zou wel een gedelegeerde willen benoemen, niet omdat hij verwacht dat er de brug zal komen, maar als er ac tie gevoerd wordt voor een brug is er kans dat er in elk geval een betere veerverbin- ding tot stand komt. Het veer is nu ver ouderd en de automobilisten die een halve cent extra bonzinebetasting moeten be'a- len, voor den versnelden brugboutv, hebben er hier niets aan. De lieer SAARLOOS vindt het vreemd, dat de vorige spreker voor een plan is, waarvan hij zelf niet gelooft dat het ten uitvoer zal komen. Do lieer SOLDAAT; Ik wil wel een brug, maar verwacht niet dat die zoo gauw zal komen. Als er verbetering in economisch opzicht komt, zal er ook in bet vervoerswe zen een algeheele structureele wijziging -ko men. De heer KREEFT staat in hoofdzaak op liet standpunt, van den beer Soldaat, waar deze bepleit dat een bragverbinding noodig is. Spr. brengt dan ter sprake het Plan van den Arbeid, waarin ook bruggenbouw is op genomen Als er meer industrie komt kan ook Flaikkce van deze opleving profitceren. Dat de schippers er schade van zullen heb ben betwijfelt spr., omdat het massa vervoer toch over liet water als den goedkoopsten weg zal blijven gaan. Volgens spr. heeft de hoer Soldaat betoogd wat ook in het „plan" staat. Op deze gronden wil spr. wel mede werken om een brug te houwer.. De heer SOI.DAAT onderstreept nog eens dat hij wel een brug wenscht, maar als deze er niet komt dan wenscht hij betere verbindingen. Voorts merkt spr. op dat Dij heelemaal niet gedacht heeft aan liet Plan van den Arbeid, dat staat er z.i. heelemaal los van. De VOORZ. bestrijdt de meening van den beer Kreeft, dat de schippers er geen schade van zouden hebben on verwijst in dit ver hand naar de Ilooksche Waard, waar de haven- cn kaaigelden tot. nnl gereduceerd zijn. De heer SOLDAAT herhaalt dat het vruchtbare eiland, dat op een hoog peil staat, ook goede verbindingen moet hebben, anders kan de bevolking er toch niet van profiteeren. Voorheen toen alle vervoer op het water was aangewezen, waren wij hier vóór, maar nu brengen ze in plaatsen als in de Hooksche Waard de aardappels mat vrachtauto's tot zelfs in den Haag. Wij moeten daarom de plaatselijke belangen niet te klein zien. De VOORZ.: Gelooft u dat er een brug komt? Do heer SOLDAAT: Neen, dat geloof ik ook niet- De VOORZ.: Dan moet er ook een andere actie komen, voor beter veerverhinding. Ook weth. ARENDSMAN is van deze mee ning en zegt dat er dan kans is dat er iets bereikt wordt. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken wordt aangenomen. Tegen de heeren Soldaat en Kreeft. Aan mej. Kuypers wordt op haar verzoek op de meest eervolle wijze ontslag verleend als onderwijzeres aan de o. 1. school, in gaande 1 Juli a.s. De hijz. school ontvangt voor 1937 e-m voorschot ex art. 101 L.O. Wet, groot f ,600. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1936 geeft aan in ontv. f 1434.02, uitg. f 1390.32, saldo f 43.70. De rekening van het burg. weeshuis: ontv. f 218.98, uitg. f 130.36, saldo f 88.72. heer SAARLOOS vraagt inlichtingen over de gemaakte kosten aan het weeslrhuis en zou gaarne zien dat als er kosten ge maakt werden er oveft-leg met de huurders getroffen werd, zoodat zij er niet zoo gauw uit zouden gaan. De heer VAN PAASSCHEN, regent van het weeshuis, betoogt dat alle reparaties dringend noodzakelijk waren. Als er een huurder komt moet de woning toch in or ie zijn en kun je niet zeggen: zoo lang moet je blijven. De rioleering was noodzakelijk, want er moet toch een goede afvoer zijn. Het betreft hier alleen het gewone onder houd en geen verandering. Het kohier der hondenbelasting wordt vastgesteld op 47 aanslagen in totaal tot ppn bedrag van I 144. Op verzoek van Ged. Staten worden eeni ge wijzigingen aangebracht in de schoolgei- rionverordening. De «erste vier klassen zul len gelijk blijven, maar de andere zullen eenigszins gewijzigd worden. Op een vraag van den heer WAGNER, deelt de Voorz. mede dat dit nog eenige meerdere opbrengst voor de gemeente zal geven. Enkele af- en overschrijvingen der be grooting 1936 en 1937 worden goedgekeurd B. en W. stelden voor aan den onderwij zer Broer een gratificatie te geven van f 25, voor extra werkzaamheden bij de waarne ming als hoofd. De heer VAN PAASCHEN stelt voor dit te verhoogen en te brengen op f 40, welk voorstel met alg. stemmen wordt aangeno men. Tot leden van het stembureau worden benoemd de burgemeester, ambtshalve voor zifter de heeren Saarloos en Kreeft, leden De lieer SOLDAAT informeert hij de rond vraag, waarom de woning van liet hoofd der school zoo laat in orde was. De VOORZ. deelt, mede dat gewacht was opdat de bewoners zelf mede konden beslis sen over; kleur van verf, heliai/', enz. De lieer KREEFT vraagt Inlichtingen over de rioleerinsr achter Braber. De VOORZ. beantwoordt deze vraag en deelt mede dat een overeenkomst is getrof fen met de bewoners' en dat de gom. werk man nu elke weck de put daar schoon maakt. Daarna sluiting der openbare vergade ring. De vuilnisbak als brandkast Hoe een groenteboer zijn geld kwijtraakte Een groenteboer te Deventer heeft, toen hij zijn huis voor eenigen tijd verliet, een geldkistje waarin zich vijfhonderd gulden aan contanten bevonden, alsmede een spaarbankboekje waarop 2000 gulden was bijgeschreven, zoolang in denvuil nisbak opgeborgen en bot verzuimd er uit te halen. De gemeente-reiniging ledigde den bak en bet kistje verdween. Thans is uitgekomen dat een der werk lieden van de gemeente-reiniging het kistje had gevonden. Hij had het met het spaar- hankhoekje in het water gesmeten De contanten had hij grootende-»ls reeds opge maakt. De man is in arrest gesteld. Openbare Raadsvergadering der gemtsente Herkingen op Dinsdag 2b Febr. des v.m. 10 uur. Aanwezig met den Voorzitter, Burgemees ter 0. .1. Visscher, alle leden. De VOORZ. opent met gebed, waarna de notulen worden gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen stukken: Bericht van herbenoemingen in het Be stuur der Drinkwaterleiding uit diverse plaatsen uit het eiland. Verslag toestand arbeidsbemiddeling over 1936 is ter visie gelegd. Wordt goedge vonden. Goedgekeurd wordt ce balans verlies- en winstrekening Landarb. Vereen. Op 1 Dec. is de gemeentekas opgenomen ten bedrage van f 2880.91. Burgerlijk Arm bestuur op een saldo van f 83.10. Op 9 Febr. is de gemeentekas opgenomen houdende f 1205.19 en de kas Burgerl. Arm. bestuur op f 396.40. Goedgekeurd terugontvangen de begroo ting 1937. Van de Jroon goedgekeurd terugontvan gen de verordening op de heffing lteur- Iconen. Schrijven van den Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, dat ver nietigd is de beslissing van Ged Staten van 17 Maart 1937. Van den Minister van Binnenlandschi Zaken bericht, dat vrijstelling wordt ver leend van art 4, 5e iid van liet capitulanteii- stelsel. Voorstel aansluiting hij de Vereen, van Ned. Gemeenten a V/2 ct. per inwoner, of min. 25.— per jaar. Sinds eenige jaren wordt daarop 10 pCt. korting gegeven, zoodat dit voor de ge meente f 22.50 zou bedragen. Dit wordt dooi 15. en W. noga.' veel gevonden, ofschoon zij er in beginsel voor voelen. Wordt m a.s. afgestemd. In de Commissie Toezicht Lager Onder «ijs u'ordt met 6 stemmen herbenoemd de heer M. v. d. Vliet. Voor het Stembureau II Kamer worden aangewezen de heeren J. van Kempen, M. de Geus en M. Melissant. Goedgekeurd wordt de begrooting van don Keuringsdienst van Waren Voor Herkinge.i is de bijdrage iets minder dan vorig jaar n.l. 1 87.02. 6 'Begrooting Emgo. De Voorz. leest de cijfers voor. 0e heer v. ECK: 0e winst is klein. Spr. vraagt waar het nieuwe gebouw komt te slaan. 0e VOORZ. Oat heeft niets met de be groot ing te maken. De heer v. ECK: Ik mag toch wel weten waar dat „kotje" komt van f 20.0007 De VOORZ. Aan de Hoflaan. De begrooting wordt z.b-S. goedgekeurd. 8. Toetreding Brugcomité als lid a 5.— pér jaar. De heer v. EC.K: We hebben overgangen genoeg op Flakkee. 0e VOORZ. U moet toch het algemeen belang dienen. Het is niet de bedoeling met die f 5.de brug ie he.ipen betalen; dat kan niet. Het is om een actie te voeren bij het wegen- en bruggen fonds om de brug van Rcgeeringswoge te krijgen. Wij moeten evengoed wegenbelasting enz. betalen en bovendien duur veergeld. De. heer v. ECK: En we kunnen nog niet eens de weg Herkingen-Dirksland verliard krijgen De VOORZ. stemt dit toe, maar bepleit dat dit toch iets is, waaraan de gemeente dient instemming te geven. Du heor STRUIJK: Als de brug kwam hadden de beurtlui er ook nog een strop aan! Weih. DE GEUS: Dat kan men toch niet tegenhouden. Bij stemming wordt aangenomen toe t? treden met 5 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Struik en Melissant. 9. Besloten wordt tot wijziging der sta tuten Emgo, wat een formeele kwestie is. 10 Vastgesteld wordt de nieuwe School geldheffing, alsmede de invorderings-ver- ordening. Weth. 0F. GEUS vindt dat de oude school- geldrege.iing beter is dan de nieuwe, daar deze veel nadeeiiger is. De VOORZ. Daar is eenmaal niets aan te doen. De heer v. ECK juicht het toe, dat de hoofden der scholen het schoolgeld innen. 11. Vastgesteld wordt de nieuwe leges- verordening en dn inning daarop. 12. Aanbrengen van een post groot f 225. voor belooning secretarie-ambtenaar in ver band met interne wijzigingen. Wordt goedgevonden. 13. Aan het Groene Kruis wordt een subsidie verleend van f 50.over 1937. De rekening en verantwoording is aan B. en W. overgelegd. Dat er een nadeclig sa.'do is, ligt mede hierin, dat een nieuwe ligtent is aangeschaft 143. De heer v. ECK vindt dat vreesehjk duur. Als die timmerman er 40 moest maken zou hij kunnen gaan rentenieren. De VOORZ. liet is inderdaad duur. maar bij de concurrentie is ook prijs gevraagd. De subsidie wordt verleend. 14. Voorstel verleenen paclitrcductie 1936, groot f 30.— aan J. van Eek, tc Nieuwe Tonge, huurder van land van hot Burgerl. Armbestuur. De lieer v. d. VELDE: Zi.in er de aanvra gen 0111 hum-vermindering kan tuintjes ook hij? De VOORZ.: Dat. is Tm met aan de orde. De heer v. ECK: Hoeveel verhoert hij? De VOORZ.: vijf en zes'ig gulden. De heer v. ECK noemt het een „vervelend gekanker", dat die aanvrage om reductie ieder jaar temgkomt. De man wist toen, waarvoor hij gepacht had. De VOORZ.: De vraag ie. of het redelijk is in verband niet de uitkomst. De man betaaalt altijd trouw. Wolh. DE GEUS: Niemand betaalt zulk een hooge pacht in den omtrek. Het meeste is f 10 of f 45. Destijds heefit_ae man veel gegeven en een jtacht va-n f 65 is hoog. De VOORZ.: B. en W. m-eenen dat het billijk is reductie 1e verleenen. De beer STRUIK vindt het ook billijk, dat van dc tuintjes cok af gaat. De VOORZ.: Dat is immers nu nieit aan de orde! Bij stemming wordt het verworpen mei 34 stemmen. Vóór alleen de heeren dc Guus, van Kempen cn v. d. Linde, rest te gen. Aldus verworpen. 15. De pachter van Eek vraagt een nieu we pachtregeling voor zeven jaar, daar liet pachteonnract 0111 is. Wordt aangehouden, om eerst met pachter over die pacht te 'lo. Voorscihe* ingevolge de L.O. wet '-'al worden verstrekt, aan do seh'iol van eten heer TIekeze 530 en aan dien van den heer van Vliet I 450 17. Aanvrage om gelden ex-art. L.O. wet voor een nieuwe vlag. De heer v. ECK: Ze hebben nooit gevlagd Het Vorstelijk huwelijk is nu voorbij. Is dat alvast voor de geboorte van een Prins? Weth. v. KEMPEN zegt, da* men wel ge vlagd heeft bij die gelegenheid De lieer v. ECK heeft geen oezwaar als het maar geen 50 kost en men er nog een exlraarje uil wil slaan. Voor de school van den heer van Vlisr vraagt men om gelden voor natuurkundige instrumenten, landkaarten en reparatie kachels, groot f 125. De heer v. ECK: Hulde aan die tachels! Dal kost wat geld. Wordt toegestaan. 18. Voorstel aanschaffing bagrafeuistoe stel. De heer STRUIK vraagt of het alleen over liet automa-'isch toestel loopt of ook over liet karretje. Het karretje wordt niet noodig geacht De heer STRUIK vindt een automatis"h toestel praetisch en noodzakelijk. Hij heeri wel eens meegemaakt, dat de iou.ven bra ken, toen men de 'rist liet zakken. Wordt besloten zoo'n toestel aan te scha'- fen. De prijs bedraagt 165.exclusief om zetbelasting. Eenige wijzigingen in de begrooting worden aangebracht en goedgekeurd. De VOORZITTER vraagt voor een bereke ning aan den heer v. Eek hoeveel H.A. Her kingen groot is. De heer v. F.CK zegt het niet te weten, wat de Voorzitter verbaast, daar hij too lang wethouder van Herkingen is geweest. De SECRETARTS: 391 H.A, In de Rondvraag zegt de heer MELISSANT '1°' SfPllori PtlftvnTvoooiot' en Wethouders eens een rondgang door de gemeenten doen. Snreker wil de heeren eens laten kiiken naar de rioleerirg hij J. Doorn hein, naar de overhangende heg hij J. Over- beeke, naar de nieuwbouw in de Tuinstraat, waar de mensehen in de modder en in 't water zitlen, en ook dat er geen auto's meer voor de deur hij Poortvliet blijven staan. De VOORZITTER noteert een en ander en zegt te zullen zien wat er aan te doen is. Dan comité-generaal. v* v* "Hl Uw zenuwen worden gekalmeerd en gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten SOMMELSDÏJK. De Vereeniging tot stich ting en instandhouding van een school met den Bijbel alhier, zal hedenavond 7 uur in de christelijke school een algemeene vergade ring houden. De prijzen der landbouwproducten in deze gemeente zijn als vol-gt: aardappelen Red Star 2.25, eigenheimers 1.60, terwijl de prijs der uien bedraagt 0.60, alles per H.L. Bij den gemeenteveldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden boodschappentgsdh. MIDDELHARNIS. De heer D. Jansen, hoofd der Groen van Prinstererschool, die benoemd was te Sliedrecht, heeft voor die benoeming bedankt. In de smederij van de wed. Nieuwland werd een bewoner van het woonwagenkamp door een zwaar stuk ijzer aan zijn voet bloe dend verwond. Na verbonden te zijn is hij per auto naar zijn woonwagen vervoerd. Op 22 Febr. is op het gemeentehuis de kiezerslijst vastgesteld. Het aantal kiezers bedraagt 2800. De kiezerslijst ligt tot 16 Maart ter inzage; tot 9 Maart kunnen er ver anderingen in aangebracht worden. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar den Haag en Rotter dam verzonden 1300 H.L. aardappelen en 5000 balen ajuin. Vanaf het Havenhoofd zijn per Engeisehe zeeboot naar Engeland ver zonden 12.500 balen ajuin. STAD AAN 'T HARINGVLIET. De Herv. J. V. Obadja hield haar jaarvergadering in het gymnastieklokaal der 0. 1. school. De voorzitter, de heer C. Trommel, opende met, te laten zingen Psalm 68 10, waarna hij voorging in gebed. Na een kort openings woord, waarin in het bijzonder welkom ge- hecten «*erd de lieer II. Gordeau, algemeen secretaris van het. N.J.V., die op dezen avond een propagandarede zou houden, leest Ds. Pollui ijs voor uit het tweede boek van Samuel, hoofdstuk 23. Dit is een verhaal, aldus spr., voor jonge monscihen, in wier bloed experiment zit. Echter moet al te groote drang gematigd worden. Tusschen David en zijn mannen heerschte een goede verstandhouding. We denken hierbij aan Hem, die meer is dan David, dan alle mensehen, bij wien we alles kunnen zoeken en vinden. Zoeken we het bij Hem, dan kunnen we alles trotseeren, als we ook maar denken dat Jezus voor zonda ren, voor vijanden gestorven is. Dit moeten We een heldendaad noemen. Spr. noemt ver- schillende helden uit onze geschiedenis, die hun dood vonden in dienst van 't vaderland Verder vestigt spr. de aandacht op de ge loofsvervolging in a,ndere landen, in tegen stelling met ons vrije Nederland. Ilct Chris telijk leven is een heerlijk leven, doch be zwaren zijn er aan verbonden, omdat we dingen willen doen, die we niet mogen doen. Wij zijn in onszelve ellendige men- schenkinderen, doch er is Iemand die one in onze ellende wil helpen. Spr. besluit met vooral erop te wijzen, dat «'e trachten moe ten ons leven zoo in te richten, dat we hij Hem durven aankloppen om verlossing. Hierna wordt gezongen liet laatste vers van Gezang 127. De jaarverslagen geven geen stof tot bespreking. Volgt een inleiding Gew. Gesch. door vr. A. J. Arensman, get. „Volgen en belijden", waarop een korte bespreking wordt gehou den. Ter afwisseling zingt de Meisjesvereen. eenige liederen, waarna vr. Joh. Huizer een gedicht voordraagt, get. „De avondklok van Dumbar". Alvolens gepauzeerd wordt zingen allen, lederen morgen hevige hoofdpijnen Nu is zij een ander mensch, „Zeven jaren leed ik aan hoofdpijnen, die in de morgen zoo hevig waren, dat ik bijna niet op kon staan. Ik probeerde alle moge lijke middelen, doch niets hielp afdoende. Sinds ik echter Krusclien Salts nam, waren de pijnen verdwenen en ben ik op het oogenblik al zeven weken vrij van pijn." Mevr. J. A, Chronische hoofdpijnen, rlieuinatische pijnen etc. ontstaan meestal wanneer Uw organisme verontreinigd wordt door opge hoopte afvalstoffen. Krusclien Salts spoort de afvoerorganen aan tot actievere werking waardoor alle afvalstoffen snel en volkomen «orden verwijderd, zoodat de oorzaak vaa Uw klachten wordt weggenomen en Ue pijnen dan ook weldra geheel verdwenen zullen zijn. De „kleine dagelijksche dosis' zorgt er voor, dat deze niet meer kunnen optreden en houdt U frisch, jong en gezond. Krusclien Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel a's op de buitenverpakking de naam Ilowntreo Handels Mij. A'dam voorkomt. (Adv.) terwijl tot dekking van onkosten gecollec teerd wordt. Na heropening met Psalm 119 17 brengen verschillende afgevaardigden van binnen en buiten de gemeente hun felicita ties over, welke door den voorzitter worden beantwoord. Hierna komt aan het woord de heer Gor deau, algemeen secretaris van het N'ed. Jongelings Verhond In een zeer interessan te rede, worden wij er aan herinnert, dat we reeds vroeg ons moeten stellen onder Je zus' hoede en Hem in de jeugd moeten zoe ken. Spr. zet uiteen het mooie doel van een J. V„ dat de J.V.-jaren zoo mooi, zoo heerlijk kunnen zijn en wekt iederen jongen die geen lid is, op zich aan te melden. Na deze rede wordt liet Bondsliéd gezon gen. Vervolgens «orden nog ingeleid: Ge«'. Gesch. door vr. A. Arensman, get.: In Ko ninklijken dienst, een stukje proza door vr. B. du Pree, get.: Een ordonnans in verzoe king en een inleiding Kerkgesch. door vr. L. van Dijk, get.: Uit het leven van Maar ten Luther. De voorz. dankt allen die hebben medege werkt dezen avond te doen slagen, inzonder heid den lieer Gordeau, die niettegenstaande zijn drukke werkkring, hier tegenwoordig wilde zijn en wekt hen, die daarvoor in aan merking komen, op lid te worden der ver- niging. De heer Gordeau sloot het samenzijn met dankzegging. Vergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis" alhier, in café Peekstok. Aan wezig ongeveer 40 leden. De voorzitter, Dr. v. d. Plassche, opent do vergadering en heet allen hartelijk welkom en uit zijn voldoening over de steeds toene mende belangstelling. De secretaris krijgt hierna gelegenheid tot het lezen van de notulen der vorige verga dering, welke onder dank worden goedge keurd. Verslag penningmeester. Inkomsten over 1936 f 199.89. Saldo vorige rekening f 759.60, totaal f 959.49. Uitgaven I 20L25. Blijft een saldo van f 758.24. De voorz. «ijst drie per sonen aan die genoemde rekening nazien. Deze commissie stelt voor de rekening 1936 vast te stellen op de aangegeven cijfers', waartoe onder dank aan den penningm. en commissie «'ordt besloten. Het verslag van den magazijnmeester geeft geen stof tot bespreking. Alle artikelen bevinden zich in goeden staat. Enkele din gen die versloten waren, zijn door nieuwe vervangen, terwijl nog meerdere artikelen zijn aangeschaft.. Volgt verkiezing van t«ree bestuursleden; aftredend de heer C. Arensman A.Pzn. Ver kiezing door vertrek van den heer T. P. J. Polée. De heer Arensman wordt met bijna algemeene stemmen herbenoemd, terwijl in de plaats van den lieer Polée benoemd «ordt de heer 't Hooft, hoofd der o. 1. school. Bei de heeren nemen hun benoeming aan, zoo dat het bestuur weer voltallig is In de rondvraag vraagt de heer Nipius, of de kosten van aanleg van de hoogtczon niet door de vereeniging betaald kunnen worden Het hoort toch bij eikaar- De voorz. deelt mede, op welke voonvaar- den de hoogtezon is aangeschaft en te zij nen huize is geplaatst. Na een korte bespreking wordt besloten de kosten van aanleg voor rekening van bet G. K. te nemen en de rente en aflossing te houden zooals het was. Verder vraagt de heer A. C. Koppenaal inlichtingen betreffende de nieuw aan te schaffen ligtent. Dp voorz. deelt de uitslag van bet bezoek aan Stellendam mede. Naar aanleiding Hier van is door de ambachtslieden ter plaatse ingeschreven, welk einschrijving niet veel uiteen liep. Een definitief besluit is nog niet genomen. Na een vrij langdurige bespreking wordt be sloten de tent ter plaatse te laten maken en het bestuur te machtigen deze zaak met de ambachtslieden af te handelen. De heer J. M. v. d. Boogert vraagt of de oude ligtent niet meer waard was, waarop de voorz. ontkennend antwoordt. Daarna sluiting. OOLTGENSPLAAT. De burgemeester de zer gemeente maakt bekend dat behoudens onvoorziene omstandigheden, het jaarlijksch onderzoek van de militiepliehtigen der lich tingen 1925 en 1928 in Juni a.s. zal plaats hebben. OUDE TONGE. De heeren A. Fase en B. Les zijn respectievelijk herkozen als secre taris en penningmeester van de Ned. Herv. Jongel. Vereen. „Timotheus". NIEUWE TONGE. Tot consulent bij de Ned. Herv. Gem. alhier is in de vacature van Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge, wegens vertrek naar elders, benoemd Ds. C. v. d. Wal van Dirksland. A.s. Woensdagavond zal onder leiding van Dr. P. J. de Man herhalingscursus E.H, B.O. in het weeshuis gehouden worden. Uitslag van de gehouden sch'eteefenin- gen der B.V.L. alhier: W. Drooger 49 p.. A, Tanis 45 p., L. Oudzegel 45 p., J. Verseput 45 p., J. Vreeswijk 43 p., J. Knöps 43 p., P- v. Prooijen 42 p., A. K. Nieuwkerk 41 p., A. Tieleman 40 p. De' prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.60, peen 0.55, aardappelen 1.75 per H.L. De heeren L. Zweerus, L. Kareis en Johs. Luehtcbnng hebben hun herbenoeming tot notabel in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. Door het college van notabelen is her benoemd tot kerkvoogd in de Ned. Herv. Kerk de heer P. Keijzer. i(Zie vervolg Plaatselijk Nieuws pag i).

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2