1 i-jL.. 1937 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 DISTRIBUTIE VAN GROENTEN IN BLIK EEN BELANGRIJK HUWELIJK NATIONAAL HUWELIJKSGESCHENK HENGSTENKEURING TE UTRECHT GEEN OVEREENSTEMMING (afscheid van fonge in ons eerste per- li. Wittekoek, fan rechts de van Oude 4D puntje d. v. Ie Brussard: J van Helena Jde Visser en Id. v. Willein Ttoofd. den Doel, kerkhof; een Jan Abraham lek; Nella de rk Mooyaart. Jac. Knoop, en, groenten 16, telefoon ek weinig te den handel I mooie grove lijs verkocht, por alle soor- geen deugd landeigenhei- lopen. Noord- 1 klein vallen, jerkocht wor- soort bon ioor blauwe erdam zen- inoop om in- Iding of kos- de volgende euwsche bon- 1/ 2.40—2.60, 1.902, dito ■lauwe poters >n Hillegom- 12.80, Flakk. phe eigenhei- 1.50—1.60, grove drie dito bonten ers 1.90 |2, dito bonte -1.50, dito er en IJpol- dito bonken |o: Drentsche 'rs 2.50—3, 160—2.80. DELHARNIS |>de kool 2.20 boerenkool olrapen 1, foudreinetten Armgaard Aanvoeren 16—72 ct, 2e pr kg-, slacht- 180230 per -60 ct, 3e kw. I 114 nuchtere 1-26, allee per 1(90—110 kg.); It, vette var. pht, wagons ge. nstig uit De ll stug, en al- behoorltjke |ette kalveren met va3te I aanvoer, han |weinlg aan- nd. Varkens |n nauwelijks I d a p p e I e n, pO, ld. blauwe I 1 n ij au, uiauwg |10, id. poters 1 N.-H. -2.10. rv*-"' -cx. bZauwe 2.10 Drentsche ■andaardappe- •klles per H.L* Langfevoerd la |tte runderen, of lammeren, 2029 stuks, lot 64, 2e kw |en tot 60, 2e kalveren tot ■varkens (lev. pen 3340— Schapen |23. ruimer, han- Een prima 63 e. markt, han en 3e kwal. ■koe g-ing nog leren aanvoer p willig en pen voor ex- len een 48-ta! dappelen Zeeuwsche 65—1.85, ld. —1.50, Beve- i f 1.40—1.50, ct. Aanvoer 3.70—3.85 is te zullen xi en laten de familie ken vreemd rkelijkheid H. heeft den ruimte gemolken telefonische gekomen is. i nog schik ie wij ook uurlijk veel bed. volgenden )o mooi als nieuw en bergen. In luizen, tien hoog. Er men ziet ze lijkt hier heeft een ;s gaan wij tst bij ligt. ver een 10- vreemd op Hier zag ils vele an- uin ig pl.m g tegen de t vervolgd) In eenige gemeenten gaat mei) er mee beginnen Wie er in aanmerking komen De minister van sociale zaken heeft aan gemeentebesturen 'n circulaire doen toekomen, waarin er op wordt gewezen dat in het afgeloopen jaar belangrijke partijen groenten aan de veilingen zijn „doorgedraaid", waarvan een aanzienlijk gedeelte, voor zoover dit, om redenen van organisatorischen aard, niet in de ven sche-groenten-distributie kon worden op genomen, ten behoeve van de distributie aan wenkioozen en armlastigen van wege het departement van sociale zaken is ingeblikt geworden. Met de distributie daarvan zal thans, bij wijze van proef, in eenige gemeenten een begin worden gemaakt Aangezien de aanwezige voorraad, ook naar de soorten, te weten: andijvie, spercie- boonen, Duitsche (of spek-) boonen, pronk- snijboonen, stoofsla en tomatensoep uiten aard beperkt is, kunnen aanvragen worden ingediend tot het verkrijgen van „groenten in blik". Bij de ven deeling der beschikbare soorten bij de toewijzing die vanwege het Departement van Sociale Zaken, zal geschieden, zal zoo veel mogelijk voor voldoende afwisseling worden zorg gedragen. Voor de verstrekking van groenten in blik komen in aanmerking: a. werkloozen, die ondersteund worden in gevolge de uit 't werkloosheddssubsidiefomds gesubsidieerde steunregeling of bij een uit dat fonds gesubsidieerde werkverschaffing zijn tewerkgesteld; b. ondersteunden volgens de Armenwet. Aan gezinnen tot en met vier personen kan één blik, aan grootere gezinnen kunnen twee blikken per week worden verstrekt. De verkoopsprijs voor werkloozen en arm lastigen bedraagt 13 cent per literblik. Mede gezien de toezeggingen, aan den mi nister gedaan door de betrokken organisaties om onvoorwaardelijk hun medewc ':ing aan deze distributie te verleenen, en de met be trekking daartoe door den minister gestelde of te stellen bepalingen na te leven, acht de minister het zeer gewenscht bij de distribu tie dezer producten den kleinhandel en c.q. grossiers in de gemeenten in te schakelen. Voor deze inschakeling komen in de eerste plaats in aanmerking de groen- tenhandelaren,, tenzij het om redenen van bijzonderen of plaatselijken aard het gemeentebestuur meer gewenscht voor komt om in stede van deze laatsten de kruideniers daarmede te belasten. Bij inschakeling van den kleinhandel be hoort aan dezen een vastgestelde vergoeding van 1,5 cent per blik te worden uitgekeerd. Zoo ook de grossiers mede hierin betrokken worden, bedraagt de vergoeding voor den grossier Oh cent per blik en voor den klein handelaar een cent per blik. De beschikbaarstelling behoort plaafs te vinden door middel van een goed controleer baar bonnenstelsel. De Inkomstenbelasting over I935-36 TOTAAL DER INKOMENS NOG IETS GEDAALD SINDS 1934-35 Beginnende opleving nog niet merkbaar In de binnenkort verschijnende eerste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek van dit jaar zullen de voornaamste cijfers worden opgenomen van de Inkom stenbelasting en wel thans over het be lastingjaar 1935-36 die in vergelijking worden gebracht met de cijfers over en kele voorafgaanee jaren. Deze cijfers zijn zeer leerzaam. Allereerst blijkt er uit, dat het totaal aangeslagenen sinds 1930-31 is gedaald van 1.892.553 tot 1.355.051 (over 1934-35 1.445.019). Het gezamen lijk inkomen van deze belastingplichtigen is in deze periode gedaald van f 4,3 milliard tot f2,8 milliard. Bij deze cijfers dient men er mee re kening te houden, dat de gegevens over 1935-36 betreffen de inkomsten over het kalenderjaar 1934, zoodat het zich zeer langzaam ontwikkelend economisch her stel in deze cijfers nog niet tot uitdruk king komt. De sinds 1930-31 ingetreden daling is het kleinst van 1933-34 op 1934-35 (f 115 miliioen) hetgeen voor een deel het gevolg is van de op 1 Mei 1934 ingetreden scherf ere bepalin gen tegen onjuiste belastingaangiften. Van 1934-35 op 1935-36 beliep de daling nog f 214 miliioen. Het totaal der inkomens over 1935-36 is hierdoor nog f 933 miliioen lager geworden dan over 1924-25 (24.81 pet.) De bevolking nam van Januari 1925 tot 1 Ja nuari 1936 toe met 15.85 pet., met welk per centage een vermeerdering der gezamenlijke inkomens correspondeert van f596 miliioen, zoodat geen rekening houdend met de waar deverandering vaij het geld', het totaal der inkomens over 1935-36 f 1529 miliioen lager is dan het cijfer, dat verkregen wordt, indien van 1924-25 af het totaal der inkomens dezelf de stijging zou vertoonen als de bevolking. Wat het gemiddeld inkomen per aange slagene betreft, over 1929-30 bedroeg dit f 2340 Daarna is het gedaald tot f 2087 over 1935-36, waardoor het f532 lager is dan het hoogste der cijfers over de voorgaande jaren (1921-22) en nog f 18 lager is dan over 1934-35. Aanrijding met doodelijken afloop Zaterdagavond is de echtgenoote van den heer L. de V. te Donkerbroek (gem. Ooststellingwerf), aangereden door een per sonenauto, waarbij zij in een langs den weg loopende sloot werd geworpen. De bestuur der van de auto, die onmiddellijk stopte, heeft de vrouw met behulp van eenige toe geschoten personen uit het water gehaald en haar daarna naar huis vervoerd. Zij was be wusteloos en had ernstige verwondingen aan het hoofd, 's Nachts is de vrouw aan haar verwondingen bezweken. HERVORMDE JONGEREN BIJEEN Gewest Zuid-Holland vergadert te Dordt Dat de Vereeniging van Hervormde Jon geren veler belangstelling geniet, bleek Za terdagmiddag uit de zeer goede opkomst naar de vergadering van het Gewest Zuid Holland. Deze werd gehouden in die zaal van de Vrije Evang. Gemeente te Dordrecht, en stond onder leiding van den heer A. Brens van Breda. Er waren leden uit Dordt, Schiedam, Leiden, Breda en Delft, alle aan gesloten bij de landelijke Federatie, waar van het gewast een sub-organisatie is, en voorts van Den Haag (een eigen groep naast het gewest) en Voorburg. Van de aangeslo ten afdeelingien ontbraken Brielle en Helie- voetsluis. De vergadering kenmerkte itett door een opgewekte stemming en een vriendschappe lijke, ernstige toon. Tussohen de middag- en avomdsamenkomst werd een gemeenschap pelijke maaltijd gehouden. Er werd vee] samen gezongen, en boven dien trad een dameskoortje eenige keeren op. 's Avonds gaf de heer H. Braaksma van Breda declamatie, deed de heer L. E. Kruyne oen orgelsolo hooren, en bracht ook een schimmenspel afwisseling. Perspectief onmisbaar Het samenzijn werd 's mididags door Ds R. ten Kate van Dordrecht, met gebed geopend, waarna Ds W. Th. Hoek van Hardienberg, voorzitter der Federatie, een propagandawoord sprak. Hij zei dit met bij zondere gevoelens te doen in deze stad, daar „Dordt" voor ons allen een aparte klank heeft- Op d-e plaats waar eens de bekende Synode werd gehouden, bevindt zich thans een arresta-ntenlokaai. Naar aanleiding hier van was spr. gaan nadenken. Gebrek aan licht en lucht is er in een arrestantenlokaal. Ie er in onze kerk, zoo zei spr., ook geen tekort aan hooge luchten en aan stralend licht? Een ander punt van overeenkomst is ook: gebrek aan perspectief. En daar kun nen we toch niet zonder. Perspectief naar het verleden, naar de toekomst, en: naar boven. Verachting van en neerzien op het verleden, geen vertrouwen hebben voor de toekomst, en het gemis van biddend en go- loovig opzien naar boven, maakt ongeschikt voor het vervullen van onze taak. Gij, jong-Hervormden, zoo zegt spr., moogt zoo niet zijn. Gij hebt eerbied te hebben voor wat het verleden voor en in de Ilerv. Kerk en in liaax belijdenis conserveerde, gij moet met ootmoedige jonge moed en durf in ver trouwen de toekomst inzien, en niettegen staande al de gebreken der kerk, niet lauw tegen haar over staan, maar met energieke activiteit, in ootmoed. En vóór alles moet gij perspectief hebben naar boven. Dan pas hebt ge do noodige geschiktheid en volhar ding voor uw taak, ook ten opzichte van de Herv. Kerk. Dan stollen we one leven onder tucht, dan laten we gehoorzaamheid gaan boven critiek, wanneer we weten dat daar boven Iemand is, die van ons verwacht, dat we trouw zullen zijn ook in het kleine, en zullen dienen, daardoor ons, dankbaar maar ook fier, openbarend als aan levend lid van het lichaam van Christus. Gewestelijke plannen Perspectieven" werdlen vervolgens ge opend door mej. J. M. v. d. Werve van Dordrecht, alg. adjunct van het Fed. bestuur en secretaresse van het Geiw. Bestuur. Ze zette de plannen van het Ge-w. Bestuur uiteen. T Ging tot nu toe goed. In een jaar groeide het ledental van het gewest van 60 tot 400. Het bestuur ziet noi verder als taak van het gewest, het bevorderen van het op richten van plaatselijke vereenigingen van Herv. Jongeren. Daaraan blijkt behoefte. Dat is een goed teeken. Spr. heeft daarom goede hoop voor de Kerk, wel oud, maar bezitster van eeuwige waarheid. Vele jongeren heb ben weer hun kerk lief. Dat kan niet anders dan goede vruchten afwerpen. De actie van Gewest en Federatie wordt echter zeer geremd door gebrek aan geld. Spr. drong aan op het nemen van een abon nement op het mooie maandblad, op het be zoeken van de landdag in Den Haag, en op actief meeleven, bezield door levend geloof. Ds E m m e n van Breda heeft met een enkel woord de dag gesloten. H.M. de Koningin keert naar Nederland terug Prins Bernhard is licht verkouden Hij heelt huisarrest Prins Bernhard was Zondag licht verkouden, zoodat Z.K.H. thuis moest blijven. De Prins was op toen de Ko ningin Zondagmiddag van twee tot zes op bezoek in het kasteel was. Hij zat bij Haar in de hall, doch na het ver trek van H. M. zocht hij onmiddellijk het bed op. Maandagmorgen om 9.40 uur is de Ko ningin met haar gevolg met den gewo nen treip, waaraan een gereserveerd rijtuig is gehaakt, uit Zeil am See ver trokken, om via Bazel, waar een slaap wagen gereed staat, de reis naar Neder land te maken. Pins Bemhard ook Maandag huisarrest Op advies van den dokter moest Prins Bernhard ook Maandag binnenshuis blij' ven. Z.K.H. is een weinig heesch, hetgeen hem niet belet op zijn kamer lustig te flui ten, waaruit blijkt dat zijn stemming onder het huisarrest geenszins lijdt. Prinses Juliana soupeerde zonder Haar gemaal in de eetzaal. De komst van Prins Aschwin is uitgesteld tot Dinsdag, wanneer Prins Bernhard waarschijnlijk geheel her steld zal zijn. Des avonds zal dan op het kasteel een intiem feestje plaats vinden. Van een zolder gevallen Landbouwer gedood De landbouwer H. B. te Heerde is Don derdagavond bij het omlaag werpen van bos sen stroo op den zolder van zijn woning, tusschen twee balken door naar beneden gevallen. De man kwam hierbij op het hsofd terecht. In den loop van den nacht is hü vermoedelijk ten gevolge eener zware her senschudding overleden. Van Kommandant Bouwe Vlas en Majoor A. J. Willemsen Plechtige inzegening door den chef van den Staf, Commissioner Henry Mapp, in de Congreszaal aan den Overtoom te Amsterdam Het was Donderdag feest voor het Leger des Heils in Nederland. Over hot huwelijk van Kommandant Bou we Vlas miet Majoor Willemsen heeft men zich algemeen verheugd. De Kommandant, die persoonlijk toestem ming moet geven voor ieder huwelijk van zijn Officieren, had zelf de goedkeuring van Generaal Evangeline Booth op zijn voorne men gevraagd en verkregen. Donderdagmiddag om 3 uur trad het bruidspaar binnen en nam plaats op het po dium, ieder aan een zijde van Commissioner Henry Mapp. Het podium was gevuld met officieren. Allen: de chef van den staf, hei bruidspaar, de aanwezige officieren zij droegen de bekende blauwe uniform. Eens, in een ver verleden, heeft een ka merheer van den Engelschen Koriing be zwaar gemaakt om Generaal Booth in die sjofele, onaanzienlijke Legerjas tot een hof feest toe te laten, maar liet was de Koning zelf, die beslisite: „De uniform van hot Leger W~'I|'T- des Heils is geschikt voor mij en voor al mijn recepties". Daaraan dachten we nu. De bruid droeg de uniform, waarin we haar, in haar werk, hebben loeren waardcercu! Onder de aanwezigen merkten wo op: d» predikanten Geelkerken, Buskcs, Stegenga, de officier van Justitie Mr. van Arkel uit Amsterdam, mevr. De Bie, mevr. Mr. C. A. Prins, secretaresse van Pro Juvcntute, de heer Voskuil, commissaris van de Zeden-en Kinderpolitie, alle uit Rotterdam, e. a. Na orgelspel en zang ging Kolonel Schuur man voor in gebed. Luit.-Koloncl Beekhuis, chef van de Stat in Holland, las Psalm 16 5—11 en sprak een inleidend woord. Daarop zongen kindn ren van officieren een speciaal voor de ge legenheid gemaakt lied. De toespraak van Commissioner Mapp werd vertaald door (len schoonzoon van Kommandant Vlas, Kapitein Nyman. De Commissioner had ook vertrou wen in dit huwelijk, omdat hij wist, dat de Kommandant hierbij was geleid door zijn verlangen do cero Gods te bevorderen. Bij de inzegening beantwoordden bruid en bruidegom ieder een aantal vragen, elkaar trouw belovend in zieke en gezonde dag n, totdat de dood hen scheidt. Maar ook, om niets te doen wat de ander zou kun nen scheiden of terughouden van den arbeid en don strijd voor do redding var zielen Verschillende telegrammen werden voor gelezen van strijdmakkers uit Holland, Nea- Indië, Londen, Praag, Keulen, enz. De secretaresse van Het Vrouwenmaat- schappelijk werk, brigadier Ilaman, sprak over liet werk vnn de Majoor in roddings- huis, meisjeshuis, in do slumposten in Utrecht en Den Hang en over de periode als directrice van het Moederhuis aan de Oost- maaslaan te Rotterdam. In het woord, dat de Kommandants daar na spraken, herdachten beiden de overleden echtgenoote van don Kommandant en Mevr Vlas herinnerde aan de laatste woorden door haar voorgangster op haar sterfbed ge sproken: „God vraagt aitijd het ailerii&ste van ons en daar heeft Hij recht op". Dat zaï ook haar uitgangspunt zijn. Tenslotte werd door Dr. J. H. Gunning een dankgebed uitgesproken en na het zingen van: „Vat, Heiland, Gij mijn handen" was ook deze plechtigheid voorbij. C. N. V. De laatste kwartaalstaat Het Chr. Nat. Vakverbond begon het jaar 1936 met 109.342 leden en eindigde het met 109.117, een verlies van 225 leden of 0.21 procent. Het leidt De Gids tot de conclusie, dat de teruggang tot staan is gekomen; en het blad knoopt er de volgende beschou wing aan vast: De kwartaalstaat wijst aan, dat het ledental van ons Verbond, dat op 1 Oc tober jl. 108.973 bedroeg, op 1 Januari 1937 tot 109.117 was gestegen, een winst van 144 leden. Aan het verkrijgen van deze winst ia door 9 organisaties bijgedragen, die ge zamenlijk met 247 leden vooruitgingen Daar staat echter tegenover, dat 9 an dere organisaties met 103 leden terug liepen, zoodat de nettowinst 144 leden bedraagt. Een 4-tal aangesloten organisaties had den noch vooruit-, noch teruggang te boeken. In ledental gingen vooruit: Belasting ambtenaren met 3, Bouwvakarbeiders met 3, Fabrieks- en Transportarbeiders met 24, Grafische arbeiders met 11, Kan toor- en Handelsbedienden met 37, Me taaibewerkers met 125, Mijnwerkers met 1, Politieambtenaren met 19 en de Wefk meesters met 24 leden. Daartegenover hadden de Ambtenaren een teruggang van 31, de Diamantbewer kers van 1. de Kleermakers van 1, de Landarbeiders van 31, Personeel in Pu- blieken Dienst van 17, Spoor- en Tram wegpersoneel van 6, de Technici van 9 de Textielarbeiders van 3 en de Verze- ringsagenten van 4 leden. De Houtbewerkers, het Postpersoneel, de Sigarenmakers en de Voedings- en Genotmiddelenarbeiders bleven station. nair, Kinderarbeid in den Landbouw Eerste Kamerleden dringen aan op wettelijke regeling Verkorting van arbeidsduur Verschenen is het Voorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de begrooting 1937 van Sociale Zaken. Eenige leden gaven in over weging het advies op te volgen van den Hoo- gen Raad van Arbeid, dat eenige jaren ge leden werd gegeven in verband met de ver korting van den arbeidstijd, waardoor ten minste 40.000 arbeiders opnieuw in het be drijfsleven zullen kunnen worden opgeno men. Vele leden drongen aan op wettelijke rege ling van don kinderarbeid in den landbouw.- Met kiem werd bepleit de spoedige tot standkoming van een wettelijke regeling ten aanzien van de particuliere pensioenfondsen. Andero leden daarentegen meenden hier een waarschuwend woord te moeten doen hooren, mot name togen de vorming van dwingend geschreven recht te dezer zake. In talrijke gevallen toch wordt op behoorlijke wijze voor het oude personeel gezorgd zon der dat die verzorging op een verzekering berust. Indien men nu er toe mocht over gaan, de betrokken werkgevers te dwingen aan door hen getroffen voorzieningen dien aangaande een grondslag te geven, welke, uit een verzekeringstechnisch oogpunt bezien, juist is, dan zouden de resultaten wel eens zeer kunnen tegenvallen. Vele leden waren van meening, dat iets moet worden gedaan ten behoeve van die tallooze ouden van dagen, die van elke uifkeering krachtens de Ouder domswet of de Invaliditeitswet zijn ver stoken. Het Leger en de N.S.B. Regeeringsonderzoek niet noodzakelijk geacht Gasmaskers in den handel In de Memorie vam Antwoord aan de Eerste Kamer betreffende de Defensie- begrooting 1937, zegt de Minister van Defensie, dat niet de N.S.B., doch do ontwikkeling van den internationalen toestand, gepaard gaande met het op voeren van de bewapening in de ons omringende landen, oorzaak is geweest, dat de regeeiring hot noodzakelijk heeft geoordeeld op het gebied van 's lands defensie bijzondere maatregelen te tref fen. Overigens zou de regeoring zicli niet gaarne willen verlaten op de in do N.S.B. hoersohende tucht, gehoorzaamheid, leider schap en trouw. Zij is van oordeel, dat ge durende de militaire opleiding deze eigen schappen bij do weermacht op een anderen, meer hcchteren grondslag worden gekweekt, waarop de regeering beter kan bouwen. Dat do geest der N.S.B. in het leger alge meen instemming zou hebben gevonden, ontkent de Minister ten stelligste. De regeering acht deze bewering in strijd met de werkelijkheid en daaren boven zoo kennelijk onjuist, dat zij voor het instellen van onderzoek ter zake geen aanleiding kan vinden. In overleg met den Minister is door den Minister van Sociale Zaken een regeling ontworpen, gebaseerd op de warenwet, waarbij het noodige toezicht op het in den hanr.el brengen van gasmaskers en andere middelen van bescherming tegen strijd- gifgasscn wordt uitgeoefend. Do invoering van deze regeling kan thans zeer spoedig worden verwacht. Ilct onderzoek betreffende de contract arbeiders heeft geleid tot de conclusie, dat het noodzakelijk zal zijn een kern vast te stellen, welke In vast dienstverband za.' behooren te zijn. Het ligt in bet voornemen zoodanige maatregelen to treffen, dat vaste aanstellin gen, voor zooveel nog noodig, omstree.ks 1 Juli 1937 zullen zijn uitgereikt De oploopende veeprijzen Geen gevolgen van het plan-Deterding Omtrent het adres van den Ned. bond van veeweiders en -mesters aan 'den minister heeft de Bond van melkveehouders afd. \V asscnaar, den minister medegedeeld, dat hij met verbazing heeft geconstateerd, dat de inhoud van liet adres geheel in strijd met de werkelijkheid is, omdat voor het „plan-Deterding" geen koeien waren aange kocht, zooals het adres vermeldt, voor de weiderij bestemd, doch uitsluitend slacht vee. Het is geheeJ misplaatst te beweren, dat het vee, door adressant bedoeld, f 60.— per stuk duurder is geworden, door a in koop „plan-Deterding", De aankoop van bedoeld weidevee hooft noodzakelijk in de tweede helft van April plaats, wanneer het vee de weide in kan. De vrees voor te groot risico houdt een bevestiging in van het feit, dat cr n-jg steeds te veel vee in ons land is, zon,lat bij geen export de prijzen eer zullen dalen. Bij de tegenwoordige prijzen van het mest vee tengcvo.ge der hooge woederprijzen kan nog niet eens van een loonende mesterij worden gesproken. Daarom juichen ct» bonafide mesters de aankoopen voor het „plan-Deterding" zeer toe en beschouwen dit als een steun aan de markt om de prijzen van het mestvee op dit noodzakelijk niveau te houden. Verzocht wordt het adres van den Ned Bond van Veeweiders en -mesters voor kennisgeving aan te nemen. UIEN VOOR HET PLAN-DETERDING In Zeeland worden thans voor het plan- I)eterding ook uien gekocht. De prijs is ech ter laag gesteld en valt niet mee, terwijl het kwantum dat gekocht wordt, slechts 3509 too bedraagt. Als mien diit vergelijkt met het kwantum van 20.000 ton, dat per maand wordt uitgevoerd, ligt de conclusie voor de hand, dat er door dezen aankoop niet veel opleving in den uicnhandel is te verwachten. Hij helpt echter wel mee, om het overschot vam onze uiien weg to krijgen. Wat ook al leen de bedoeling is van het plan-Deterding- Diefstallen te Kerkrade opgehelderd Drie personen gearresteerd De politie te Kerkrade heeft in een woning aldaar drie personen gearresteerd. Zij worden verdacht de dieven te zijn van de vele nachtelijke diefstallen met braak, in de laatste zes weken in de gemeente ge pleegd Het drietal is ter beschikking van den commissaris van politie gesteld. Een groote hoeveelheid gestolen goederen van allerlei aard is in beslag genomen. Het onderzoek wordt voortgezet. Totaalopbrengst 640.000 Namens het Hoofd-comité voor de Aanbieding van een Nationaal Huwe lijksgeschenk wordt medegedeeld, dat alle Comité's zijn ontbonden. De algeheele opbrengst bedroeg 640.000.waaronder begrepen de gel den verzameld door de schooljeugd, door de Amsterdamsche vrouwen, door de bevolking van Suriname en Curagao, door verschillende Nederlandsche Ver eenigingen in het Buitenland en door enkele afzonderlijke acties Op het Vcemarktterrein te Utrecht vond Vrijdag de centrale premiekeuring voor hengsten, waarvoor weer belangrijke prijzen beschikbaar waren gesteld, plaats. Het uitvoerend comité voor deze keuring bestond uit de heeren W. F. van Beeck Cal- koen te Cothen, Ir. J. S. Swierstra te Utrecht, G. van Woudenbcrgh te Houten, J. T. Ja cobs te Utrecht, A. W. Heidema ie Den Haag en J. Floor te de Bilt. Voor de keuring bestond veel belangstel ling, zoodat zich rondom het terrein, zoowel op de overdekte tribune als op de vlonders voor staanplaatsen velen hadden verzameld. Onder de autoriteiten, die de keuring oor'n deel gadesloegen, waren ook de Commissa ris der Koningin in de provincie Ulrecht-Jhr. Mr. Dr. L. H. N. Bosch Ridder van Hosen thai, do burgemeester van Utrecht Mr. Dr G. A. W. ter Pelkwijk, de substituut-officier van Justitie te Utrecht Mr. Twiss Ouarles van Ufford en anderen. Voor de keuring sraren 40 dieren inge schreven. Er waren prachtige exemplaren bij. die do algemeene bewondering afdwon gen. Na de herkeuringen, die geen resultaat hadden voor de hergekeurden, kwamen de jonge hengsten aan de beurt. Een vijftiental goede dieren, zonder be paalde uitblinkers. Verschillende provincies gaven hier premies. Zoo geeft Noord-Brabant f 500 in 2 jaar voor Walter 366, Oldenburger, van A. Z. Snoek te Almkerk en J. Poelstra te Win- sum, en f 250 in 2 jaar voor Vlarino 377. van W. P. Wiertsema te Spijk, J. E. Dijk en Zn. Zwolle en B. van 't Oever te Kampereiland. Noord-Ho Hand geeft f 500 voor Wo- danus 375, Oldenburger, van J. E. Dijk en Zn Zwolle, B. van 't Oever, Kamperciland en W. Beker te Brummen. Utrecht heeft f 200 over voor Walter (zie boven). Overijssel wil aan Wodanus (zie bo ven) t 500 geven en zoo deze niet in Over ijssel blijtt f 450 aan Walter (zie boven). Z u i d-H o 11 a n d stelt f 350 beschikbaar in 2 jaar voor Wodanus (zie boven). Gelderland wil f 300 in 2 jaar geven aan de Oostfries Wladimir ex Ehreiistein van de ass. Tie] en f 300 in 2 jaar aan Wold- graf 378, Oldenburger, van A. Breukink te Brummen. Wat de overige premie keuringen betreft werden in do lichtere klasse vijf hengsten geprimeerd. Colonel 31 hulpboek, van Gebr. Verstcegh te Buurmalsen. Hoewel 22 jaar oud een pit tig dier met goede gang. Voor jongere paar den om jaloersch op te zijn. Mijnheer 356, eig. J. L. Dijk en Zn., Zwolle. Flinke gang, mooie lijnen. Rigismund 322, eig. J. Lokhorst te DneL President 312, eig. A. J. Breukink te Brum men, beide goed in gang. Veldheer 360, eig. J. E. Dijk en Zn., Zwolle en B. van 't Oever, Kampereiland, flinke draver, hoewel beenwerk beter kon. De Zwaardere klasse gaf 8 geprimeerden te zien, nl. Vincent 371, van de hengstenver. Barendrecht e. o.; Vorstenspoor 368, van de assoc. te Brummen; Vaandrig 361, eig. A. H. C. van Erkom te Geldermalsen; Vonde- lus 363. van A. J. Breukink, Brummen; Ralf 328, eig. M. Wink te Vreeswijk; Vil- lieam 366, eig. gebr. Lange, Beers; Ugold- man 354, eig. C. Blanken,N. T. v. Dijken G. v. d. Haar, resp. de Bilt en Zeist; Wir,horst 383, van D. E. Mellema te Finsterwolde. Kampioenen In de lichtere klasse werd kampioen Oboron 331, eig. G. v. d. Grift te Houten tegen Nubert en Colonel, die beide niet veel voor den kampioen onderdoen, alleen iets minder het type laAdbouwpaard weer geven. In de zwaardere klasse droeg Rheinsohn 340 eig. Ons Belang te Haarlemmermeer, de kampioenstitel weg. Zijn concurrenten wa ren Vincent en Sultan IL Onvoorzichtig overgestoken Doodclijke aanrijding te Emmen Donderdagmiddag is te Emmen op den Odoornerstraatweg een aanrijding met doo delijken afloop voorgevallen, dicht bij de boerderij van den heer J. Boer. De heer J. W. kwam met zijn personenauto van Odoorn, terwijl uit de richting Emm'.n de 60-jarige mej. U. Drenth geb. Maat, woon achtig te Emmen, per fiets naderde. Zij wilde op bezoek gaan bij den heer Boer, doch lette blijkbaar niet op. Zonder eenig teeken van rlchtingsverandering te geven stak zij den straatweg over, waarbij zij pardoes tegen de auto opreed. Mej. D. kwam eenige meters ter zijde van den weg terecht en bleef daar zwaar gewond liggen. Zij werd binnenge bracht bij den heer Boer. Dr. de la Parra uit Emrften was spoedig aanwezig, doch kon niet meer helpen. Na korten tijd is het slachtoffer overleden. Den bestuurder van- de auto treft niet de minste schuld. Boter ontvreemd te Borculo In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn t- Amsterdam vier mannen gearresteerd, woonachtig in den Gelderschen Achterhoek, die in het bezit waren van een groote partij gestolen boter, die in Borculo was ont vreemd. Zij zijn gevankelijk naar Borculo overgebracht. DE ONDERHANDELINGEN TUSSCHEN Prof. VISSCHER EN ZIJN VRIENDEN MET DE GROEP VAN Ds KERSTEN In het laatste nummer van het Gere formeerd Weekblad, geeft prof. dr H. Viascher een relaas van de onderhande lingen, welke gevoerd zijn met de Staat kundig Gereformeerde Partij. De bespre kingen, aldus de oud-hoogleeraar, zijn hem persoonlijk bitter tegengevallen. Hij ver volgt dan; Allereerst wat de belangrijkheid betreft, daarna ook uit het oogpunt van de kennis der beginselen, die jn het geding waren. Allereerst werden aanmerkingen gemaakt op art. 2, waar geschreven staat: „Zij eischt mitsdien, dat de overheid Gods Naam be lijden en by de vervulling harer taak zich zal richten naar de normen der door God Zelf in natuur en Schriftuur geopenbaard© ordinantiën". Natuur en Schriftuur mochten naar de meening van de heeren niet als bron van kennis gelden. „Hoe komt gü daaraan?' zoo werd ons gevraagd. Wy heb ben toen de heeren verwezen naar art. 2 der Ned, Geloofabelüdenis. En daarmede werd het beginselverschil, zooals zu dit dachten, opgelost. Althans, er werd niet meer over gesproken. Wel is het mij daarbij duideiyk geworden, dat er onder deze drie heeren inzake de bronnen der kennisse Gods geen voldoende en ook geen juiste kennis de toon aangaf. Doch, zooals ik zeide, op deze bezwaren kwamen de heeren niet meer terug. Het tweede bezwaar gold art. 4 van het Conlept Program, deze woorden 5 „Daarom vordert z(j vrijheid van consciëntie en van godsdienst". Vrijheid van consciëntie, ja, dat geloofden zo wel, dat de Vaderen had den voorgestaan, maar vryheid van gods dienst, neen. Dat vryheid van consciëntie noodzakelijk godsdienstvrijheid Insluit, was den heeren niet duideiyk; dat de Vaderen daarover heel anders gedacht hebben, wis ten de heeren niet. En zü gaven ons zulk een indruk, dat de Regiering de roeping had alle kerken sluiten, die niet met hun opvattingc n Woord en Belijdenis overeenkwamen. daarvan waren de hee ren niet af te brengen. En de eenige grond, waarop zy zich daar voor beriepen was, verbaas u niet de summiere beschryving van Voetius' beschou wingen, zooals die gegeven is in het advies dat op de Synode van 1905 heeft gestrekt tot schrapping van de befaamdo woorden uit 't Gravamen. Datzelfde advies, de heeren. droegen het zelfs jn hun zak, was nu voor hen het baken in zee om af te sturen op een onoverkomelijk beginselverschil. Hoewel onzerzijds er geen oogenblik aan gedacht werd om een project te aanvaarden waarbij van een hedendaagsche regeering in dezen Goöloozen tyd geëislht kon worden e© kerken te sluiten, in de overtuiging, dat alsdan de kerken der Gereformeerde ge meenten alelreerst als afgescheiden farmaties gesloten zouden worden, hebben wy toch ten slotte, om het uiterste te doen, gezegd: „Welnu, laat dit door u dan zoo gehate woord „godsdienstvrüheid" vervallen. Do zaak z«*lf vervalt daarmede echter niet, want die ligt in gewetensvrüheid opgeslo ten. Het is slechts een nadere toelichting"* Wie nu zou meenen, dat wy nu gekomen waren tot een overeenstemming, die vergist zich Ondanks deze concessie onzerzijds, ble ven de heeren bezwaar maken, want, het zou kunnen voorkomen, dat wtf later toch nog weer over godsdienstvrijheid schreven, wan neer de behandeling van art. 36, die ik in de artikelen daarover ln het Gereformeerd Weekblad schreef, daartoe lelden zou. De uitkomsten dezer besprekingen waren echter aan onderscheidene heeren onze com* missie niet aangenaam, zoodat d© meerder heid zeide: „laten wy er mede eindigen". Daar schrijver dezes echter vroeger nooit behoord heeft, noch tot de ZHster-sroep, noch tot die, welke door den heer Noteboom geleld werd, deelde ik den heeren mede, dat ik, ondanks deze teleurstellingen, wilde blij ven beproeven tot overeenstemming t© komen. Jk had m}j de vryheid voorbehouden om dan later de algemeen© vergadering een uitspraak te laten doen. Zoo heb ik dus op eigen gezag e.n strikt persoonlijk, dus ook op eigen verantwoor delijkheid, gepoogd de S.G.P. tot een ver- ©eniging te leiden. Ik deed dit in de over tuiging, dat in 't belang van ons Hervormd Gereformeerd volk een vereeniglng nood- zakelük was. Ik heb dus eenige malen met den heer Ds Kersten beraadslaagd en ge poogd hem tot betere Inzichten te brengen. Ten slotte scheen dit te gelukken. Wil formuleerden samen een overeenkomst, ellc op ons eigen gezag, met de belofte, dat wy leder in de kring, die wU vertegen woord- g- den, deze overeenkomst zouden voorstellen^ en verdedigen. Zoo scheen het gelukt een beginsel van samenknooping te leggen Doch dit bleek niet meer dan een schyn. want nauweiyks was Ik thuis gekomen or de heer Kersten telegrafeerde my, dat hy die overeenkomst, na bespreking met do heeren Ds Zandt en Ir van Dis, niet kon gestand doen. Zy moest weer veranderd worden. Door bemiddeling van den heer Aalbers werd my een nieuw voorstel over gebracht. dat niets bevatte dan de verkla ring die geheel overbodig was dat wl1 art 36 der Confessie als norm zouden erkennen. Maar annex dit voorstel was er nog een geheim te houden voorstel, dat hierop neerkwam, dat ik mU moest verbin den. ook als de historische gegevens het anders uitwezen, toch te zullen zwygen over „vriiheid van godsdienst". Niemand kan en kon van m« verwachten, dat ik aan zulke geheime clausules myn adhaesie zou schenken. Ik heb van myn modernen leermeester voor het leven de raadgeving meegekregen: „Houd schappelyke consciëntie rein". Ik heb dit myn leven lang als maxime vastgehouden en naar mijn vermogen betracht, ook ten koste vaak van soms pynliike offers. En dus, Ik heb niet zonder eenig mis hagen dergelUke voorstellen zonder meer afgewezen. Slotbeschouwing Hiermede waren do beginselbesprekingen ten einde en was dus een vereeniglng voor goed afgesneden. Daarna zijn er nog enkele pogingen gedaan, om, als er dan van ver eeniglng geen sprake kon zün, een poging te doen om een federatief saamwerken by do a.s. verkiezingen mogeiyk te maken. Doch ook deze overleggingen moesten wel op niets uitloopen, daar by al deze bespre kingen den heeren der S.G.P. slechts één doel voor oogen stond, namelijk alle Her vormd Gereformeerde stemmen op hun lUst te vereenigen om de zetels der zittende S.G.P.-heeren allereerst te waarborgen. De Hervormd Gereformeerden en de verdere leden der C.N.A. konden een eigen lyst for- meeren, die onder die der heeren van de S.G.P. zou worden aangeplakt Het lag voor do hand, dat de leden der commissie uit de C.N.A. geen van allen voor zulke trans acties te vinden waren. Het doel my leed te moeten zeggen, dat dit het einde is geweest van overleggingen, die zich bykans over een tijdsduur van een geheel jaar hebben uitgestrekt. Het is my zeer tot mijn leedwezen onder deze lang durige onderhandelingen gebleken, dat er onder het masker van met groote krasheid op de voorgrond geschoven Iiïginselen, bif alle groepen, maar ook by do S.G.P., meer gewicht wordt gehecht aan belangen, dan aan de beginselen, waarop de kiezers wor den bijeen getromd. Brand in glasfabriek te Delft Zaterdag is een uitslaande brand uit gebroken in de smelterij van v. Deventers Glasfabriek aan den Haagweg te D e 1 f t. Het vuur ontstond, doordat een der ar beiders tegen de olieleiding stootte, zoo dat de olie wegvloeide en vlam vatte. De politie-brandweer had na anderhalf uur werken het vuur onde de knie. De brand is veroorzaakt doordat men een kraan van de olieleiding op verkeerde wijze in werking stelde. Hierdoor is de olie in brand geraakt en spoot zij in een houten luchtkoker, welke zich in de nabijheid be vond. Het vuur heeft zich langs de koker een weg gebaand naar de houten koepel bo ven de fabriek, welke na korten tijd door brandde, zoodat de vlammen naar buiten sloegen. De brandweer heeft evenwel het vuur spoedig met slechts één straal op de motorspuit weten te bedwingen. Al wat er aan hout in de fabrieksafdeeling aanwezig was. is weggebrand, doch overigens kon er weinig schade worden aangericht, aangezien het gebouw hoofdzakelijk uit ijzer en eter- niet bestaat.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3