PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 MARKTEN MIJN REIS NAAR ZUID-AFRIKA MAAS- EN S DISTRIBUTIE VAl\ IN BLIK PI SOMMELSDIJK Door Burgemeester en Wethouders dezer gemeente is bekend gemaakt, dat de op 22 Februari 1937 door hen vastgestelde kiezers, lijst voor het jaar 1937-1938, van 23 Februari tot en met 16 Maart 1937 op de secretatte de» gemeente voor een ieder ter inzage wordt neergelegd en tegen betaling der kosten, stemdistrictgewijze, in uittreksel, verkrijg baar wordt gesteld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kie zerslijst te vragen,, op grond dat hijzelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt, of al dan niet voor eenige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld pa pier worden gesteld. Op de kiezerslijst dezer gemeente 1937-98 komen 1936 kiezers voor. Hierfvoor zijn voor de Tweede Kamer .1939, voor de Provinciale Staten 1930 en voor den Gemeenteraad 1893 personen kiezer. Tegen een inwoner dezer gemeente is pro ces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van de Wegenbelastingwet terwijl tegen een ander proces-verbaal werd opgemaakt we gens overtreding van het Motor- en Rijwiel reglement. Het woonhuis, staande aan den Langeweg in eigendom toebehoorende aan den winke lier G. van Heemst, is ondershands verkocht Ban den heer Jh. Bienefelt, alhier. Bij den agent der arbeidsbemiddeling de zer gemeente stonden vorige week als werk loos en werkzoekend ingeschreven: 175 land arbeiders, 10 transportarbeiders, 7 timmer lieden ,1 chauffeur, 6 metselaars, 1 opper man, 1 smid, 2 auto-monteurs, 2 schilders, 2 losse werklieden 4 landbouwersknechts, 1 pakhuisknecht, 1 slager, 1 koopman, 1 kap per, 1 broodbakker, 1 stoffeerder, 1 winkel bediende, 1 schipper en 1 typograaf. Hier van waren j.l. Zaterdag 144 personen werk loos, terwijl ruim 40 personen in de werk verschaffing waren geplaatst. L.I. Vrijdagmiddag sloeg een span paar den, bestuurd door den landbouwer A. M op hol. Nabij hotel Harmonie aan den Lan geweg kwamen de paarden in botsing me» een reclame-auto van de Tandpastafabriek „Rodent" te Rotterdam. De bestuurder werd van den wagen geslingerd en werd bloe dend verwond. Hij werd per auto naar dok ter Knops vervoerd, vanwaar hij, na verbon den te zijn, naar zijn woning werd overge bracht. Een der paarden werd hevig verwond, terwijl ook de auto, die een eindweegs werd meegesleurd, materieele schade opliep. MEDDELHARNIS. Ouders die Zondag hun kinderen wenschen te latera doopen in de Chr. Geref. Kerk, kunnen daarvan aangifte doen in de pastorie Hoflaam. Woensdagavond 7 uur zal in de consis toriekamer der Ned. Herv. Kerk de Herv. Mannenvereen. „Calvijn" voor het eerst ver gaderen, onder leiding van haar voorzitter D. Jansen. De heer D. D. Konings zal een inlei ding houden. De heer A. Buth had het ongeluk in de Juliana van Stolberglaan te vallen. Toege schoten hulp hielp den ouden man overeind. Deze had zich zoo ernstig bezeerd, dat hij per auto huiswaarts gebracht moest worden. Geneeskundige hulp was nooddg. Vrijdagmiddag sloeg een paard, ge spannen voor een wagen, op hol. In zijn vaart nam hij een auto mee. Een jongen, die op den wagen zat, werd ernstig verwond en moest onder geneeskundige behandeling wor den gesteld. Beide wagens werden zwaar be schadigd. Heden, Dinsdag 23 Febr., 's avonds half acht, zal de heer F. A. Bernard met zijn leer lingen een muziekavond geven in het gebouw „Odeon' 'te Dirksland, met medewerking van den heer W. Vermooijs, saxophoon-solist. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij de wed. Jac. van der Waal, Vluchtheuvel L 29'5. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 171 personen als werkloos ingeschreven, waarvan 18 zeevisschers, 3 sla gers, 34 bouwvakarbeiders, 18 transportarbei ders, 3 zeelieden groote vaart, 76 landarbei ders, 3 broodbakkers, 11 typografen, 3 sme den en 5 van andere vakken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voor de betrekking van hoofd der bijz. lagere school alhier hebben zich 63 sollicitanten aange meld. Op Donderdag 25 Febr. as. des avonds 7 uur zal in de o.l. school een ouderavond worden gehouden. Vrijdag j.l. zou men op de Kaai een autowagen, beladen met zakgoederen, verrij den. Aangezien de wagen met geen paarden was gespannen moest het met de hand ge beuren. Doordat de bestuurder de wagen niet alleen in bedwang kon houden reed de wa gen in de richting van de haven en kwam in botsing met een aldaar liggend motorschip. Het gelukte niet de zwaarbeladen wagen te rug te duwen, zoodat de wagen in zijn han gende positie moest worden gelost. Nader hand bleek dat de materieele schade aanzien lijk was. Gelukkig was het hoog water, an ders ware het incident mogelijk slechter af- geloopen. De zaragvxereen. „Concordia" alhier zal op Woensdag 24 Febr. des avonds 7 uur een uitvoering geven in het gymnastieklokaal der o. 1. school. OOLTGENSPLAAT. De Geref. Meisjesver- eeniging Bidt en Werkt te Ooitgensplaat, hieJd in Elthato haar jaarvergadering. De eere-voorzitter Ds. Reenders laat zingen Ps. 25 6, waarna gebed. Gelezen wordt Ps. 65. In afwijking van de gewoonte zei het gelezen Schriftgedeelte niet behande'd worden om des tijds wille. In zijn openingswoord verheugt spr. zich dat de Meisjes- en Knapen vereen, in 1986 sterk in bloei zijn toegenomen. Na een aan sporing tot de ouders dat het getal nog grooter kan zijn, eindigt spr. met dit korte woord. Hierna volgen jaarverslagen, van secre taresse en penningmeesteresse, welke nogal oen optimistische toon deden hooren De eerste inleidster was meipj. A. van Put ten over Joh. 15 115 „De kranke te Bethesda." Op deze leerzame inleii'Eg volgde een breede bespreking. Vervolgens een voordracht van mei. C. Breeman: „Het Wederzien". Deze word uit nemend voorgedragen. Thans wordt gezon gen het Bondslied. Organist voor dezen avond is Cor van den Heuvel Jz. Nadat mei Ko van Dis nog een voordracht ten lies' gaf, getiteld „Even", werd gepauzeerd ter wijl de koffie werd gebruikt. Nu worden overgebracht de felicitaties van de Geref. en Herv. jeugdvereenigingen te dezer plaatse, benevens van de Geref. Meisjesvereen. te Den Bommel. De tweede inleidster, mej. W. Breeman, behandelt een M. O. onderwerp „Het Kind". Op deze in leiding volgden tailooze vragen, die aJlen zeer goed werden beantwoord. Mej. A. van den Doel leverde nu een voor dracht, getiteld: „de Buurtjes". Ook zij had een aandachtig gehoor. Mej. R. van Kempen behandelt, thans Kerkgeschiedenis: „De eerste Christenvervolging". Op deze inlei ding, waaraain veel werk was besteed, volg den ze-er vele vragen, welke goed werden beantwoord. Tenslotte een voordracht van mej. Plony van Kempen, „Een Schrikkel jaar", welke door de aanwezigen met bizon- dere aandacht werd gevolgd. Het laatste punt der agenda is het zingen door alle aanwezigen: „Een vaste Burcht is onze God." In zijn slotwoord dankt de eere-voorzitter allen voor hun aandachtig gehoor. We kregen iets goeds te beluisteren, mogen we het allen in daden omzetten, oud en jong, vooral de jongen hebben het zoo noodig, dun zat de Koning der Kerk zich ontfermen Daarom moeten we steeds bet oog op Hem gericht houden. Tenslotte een woovl van denk aan allen die tot het slagen van deze avond hebben medegewerkt. Na het zmgen van Ps. 42 sluit ouderling Snauw met dank gebed. Maandag bracht Ds. van Girikel voor de tweede maal een bezoek aan onze gemeente en trad des avonds voor de gemeente op. Woensdag a.s. hoopt de Herv. Meisjes- vereen. „Martha" haar jaarvergadering te houden in Elthato. Tot bestuursleden van de ïjsclub Voor waarts zijn herkozen J. J. Rademaker, J. J. van Ree, J. C. Birkhoff en K. Troost. In de vacature van J. v. d. Heuvel werd gekozen A. de Ruiter. De rekening van de Diaconie der Herv. Kerk over 1936 ligt voor ieder ter inzage ge durende 14 dagen in de kerkeraadskamer. Door de gemeentepolitie is proces-ver- baal opgemaakt, wegens het verzwijgen van gezinsinkomsten, tegen twee steuntrekkers. B. en W. maken bekend, dat de voorloo- pig vastgestelde kiezerslijst 1937/'38 voor ieder ter inzage ligt. Zij bevat 1686 namen voor de Tweede Kamer en 1679 voor de Prov. Staten. OUDE TONGE. Het plaatselijk comité „Jong Holland snakt naar werk" is voor deze gemeente als volgt samengesteld: L. Dubbel dam, voorzitter; A. Fase, secretaris; B. Les, penningmeester: J. Osseweijer en A. Kievit, leden. Gedurende de afgeloopen week meldden zich als werkloos aan: 160 landarbeiders, 12 landbouwknechts, 1 transportarbeider, 1 met selaar en 1 chauffeur. Woensdag 24 en Donderdag 25 Febr. a.s., beide dagen n.m. 6.30 uur, hoopt de heer Spreeuwenberg uit Rotterdam alhier een godsdienstoefening te houden in Oude School. Op de kiezerslijst 1937/'38 komen vol gende aantallen kiezers voor, bevoegd om te stemmen bij: Kamerverkiezing 1724; Staten verkiezing 1719 en gemeenteraadsverkiezing 1691. Gedurende dit leveringstijdvak is de crisismargarine verkrijgbaar bij wed. J. Ge braad, het gehakt in blik bij slager J. H. Doesburg, beiden aan den Molendijk. De heer G. I. Vooys, volontair ter sec retarie alhier, is aangesteld als tijdelijk ambtenaar te secretarie te Goedereede. Prijzen veldvruchten: eigenheimers 1.60, Bevelanders 2.10, poters veldgewas 1.30, idem gesorteerd 1.50, Red Star aard appelen export 2.25, idem poters 1.35 1.50, goedgekeurde poters B Red Star 1.50, idem C 1.40, uien 0.60, koepeen 0.50. NIEUWE TONGE. Het Oranje-comité, dat reeds eerder had besloten tot oprichting van „Oranje Vereeniging", heeft dezer dagen in het Weeshuis een propagandavergaidering gehouden tot werving van .leden. De vergadering, welke matig was bezocht, stond onder leiding van den waarnemend voorzitter van het comité, den heer G. H. Verweij. Deze opende met een kort wel komstwoord de vergadering en gaf daarna het woord aan den heer J. C. Nieuwen- huizen, uit Middelharnis, die in groote lijnen een historisch overzicht gaf van het „Oranja huis." In een warm betoog teekende spreker de offervaardigheid der Oranjevorsten, en sprak de hoop uit dat ook de ingezetenen van Nieuwe Tpnge mogen beseffen, dat zii nooit te veel voor „Oranje" kunnen doen. want Nederland is hun veel dank verschul digd. Spr. eindigde met de wensch dat de jonge vereeniging op dit terrein veel nuttig werk mag doen. Een hartelijk applaus der vergadering dankt spr. voor zijn, met aandacht gevolgde rede. De daarop volgende pauze wordt benut tot inschrijving van nieuwe leden. Een 10- tal worden ingeschreven. Na de pauze wordt overgegaan tot 'leden vergadering, waarna verkiezing plaats heeft van het bestuur, dat zal bestaan uit 7 leden. Als zoodanig worden gekozen de heeren G H. Verweij, H. A. Verweij, J. C. Landheer, P van Prooijen, H. A. van Tilborg, E. v. d. Doel en G. J. Buth. De heer G. J. Buth. die door de vergadering als voorzitter werd gekozen, heeft aanneming van deze functie in beraad gehouden. De heeren namen hun benoeming allen aan. De jonge Oranje Vereeniging, die de naam draagt „Nederland en Oranje" telt momen teel 80 leden. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 95 werkloozen ingeschreven. A.s. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de extra maandelijksche collecte ge houden worden. De heer W. Kievit heeft zijn woonhuis, staande in de Oranjestraat, ondershands ver kocht aan C. Hanenberg. Bij de gehouden schietoefeningen der B.VJj. alhier werden de volgende punten be haald: W. Drooger 49, A. Knöps 46, A. K. Nieuwkerk 46, J. Goemaat 46, C. Sneep 46, W. A. van Alphen 45, J. Verseput 41, B. Hol ster 41 punten. Tot bestuursleden der Oranjevereen. „Nederland en Oranje" zijn gekozen de hee ren G. J. Buth, voorzitter, H. A. van Tilburg, secretaris, E. v. d. Doel, penningmeester, G. H. Verweij, H. A. Verweij, J. C. Landheer en P. van Prooijen, bestuursleden. A.s. Zondag hoopt des voormiddags en des avonds voor de Ned. Herv. Gem. op te treden de -weleerw. heer C. Wilschut, Gods dienstonderwijzer te Rotterdam. DIRKSLAND. Verleden week stonden bij de arbeidsbemiddeling als werkzoekenden in geschreven: 143 landarbeiders, 5 schilders, 6 timmerlieden en 4 metselaars. Totaal 168, tegen 155 de vorige week Zaterdag. Woensdagavond zal in de bijz. school alhier een ouderavond worden gehouden Deze week is de onvermengde distribu tiemargarine en het gehakt in blik voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar bij den winkelier L. Kievit aan de Voorstraat. De rekening over 1936 en de begrooting voor 1937 van de Ned. Herv. Kerk liggen deze week bij den boekhouder van de kerk voogdij, den heer A. Hameete Az„ ter inzage. Bezwaren kunnen schriftelijk b j den presi dent-kerkvoogd worden ingebracht. Daarna zal de rekening en de begrooting in een ge combineerde vergadering van kerkvoogdij, kerkeraad en notabeien worden vastgesteld. Oo de wekeliiksche beurs besteedde men voor de red star-aardappelen 2.25, eigen heimers 1.60, poters 1, uien 0.65 en peen 0.50 per Hl. De vereeniging ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door land arbeiders hield haar jaarlijksche algemeene ledenvergadering, waarbij 56 leden tegen woordig waren. De voorzitter de heer J. Rooij opende de vergadering, waarna de secrfeta- ris de notulen en het jaarverslag voorlas. Uit de rekening over 1936 bleek dat de ontvang sten bedroegen 5040.35 en de uitgaven 1480.65, zoodat er een saldo is van 3559.70)4. De exploitatierekening sloot met een winstsaldo van f 125.18. De balans met 28S79.83. Met het aandeel winst van 1936 f 125.18H bedraagt de reserve 3270.28. De jaarverslagen werden goedgekeurd, waarna met bijna algemeene stemmen tot bestuurslid werd herkozen de heer A. Best man. Nadat nog was gesproken over de be perking van de teelt van groenten- en akker bouwgewassen en de aan enkele huurders opgelegde boeten werd de vergadering door den voorzitter gesloten. MELISSANT. A.s. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk de doop worden bediend. Aangifte hiervoor kan geschieden heden Dinsdagavond 6.30 uur in de consistorieka mer. Donderdagavond hoopt het mannenkoor „Looft den Heere" een uitvoering te geven in de Ned. Herv. Kerk. Medewerking zal wor den verleend door de zangvereenigingen van Sommelsdijk, Dirksland, Herkingen, Stellen dam en Ouddorp. Vrije toegang voor belang stellenden. Alhier worden dubbele princessen ge contracteerd voor 25 ct. per kg. HERKINGEN. Dezer dagen vergaderde de Ned. Herv. J. V. „Timotheus" met de K.V. „Benjamin". Deze vergadering droeg een eenigszins feestelijk karakter. Mede tegen woordig waren kerkeraad, kerkvoogdij, Herv M..V, enkele afgevaardigden en begunsti gers. Na opening op gebruikelijke wijze wer den notulen gelezen en verdere verslagen uitgebracht. Vr. W. v. d. Haar leverde een onderwerp Bij-b. Gesch. „Het groote Avond maal" (Lukas 14 1525), terwijl vr. A. M. Keijzer een onderwerp leverde over de 5 Art. tegen de Remonstranten. Vr. J. W. Witvliet leverde een stukje proza getiteld „Promotie". Tenslotte leverde een lid der K.V. een Bij- belsch onderwerp „Kaïn en Abel". Het was een goed geslaagde vergadering, die op de gebruikelijke manier werd beëindigd. Op de Gemeentefondsbelasting zullen dit jaar 55 opcenten worden geheven. Op het adres van de landarbeidersver. aan Z. Exc. den Min. van Sociale Zaken, om niet in de steunregeling te worden opgeno men, is door den Minister afwijzend beschikt. Bij de j.l. Donderdag gehouden schiet oefening van den B.V.L. werden de volgen de punten behaald: D. Hoogwerf 49, M. Goe maat 48, C. v. d. Veer 46, L. J. v. d. Velde, L. Doornhein, L. v. d. Sluijs 45, L. Kievit 44, D. Kievit 44, A. de Geus Cz. 43, J. de Geus 43, J. Looij 43, W. Markus 41, A. de Geus Wz. 40, A. Nieuwlander 40, J. Bestman 36 p. Tijdens den biddag voor 't gewas op Woensdag 24 Febr. hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden des voorm. 9.30 uur Ds. G. v. d. Wal van Dirksland en 's avonds 6 uur Ds. Langhout van den Bommel. In bei de diensten zal een extra collecte worden ge houden en wel voor de Evangelisatiecommis sie van den Geref. Bond en voor 't Leerstoel en Studiefonds van den Geref. Bond, elk voor de helft. In de Geref. Gem. hoopt des voorm. 9.30, des nam. 2.30 en des avonds 6 uur voor te gaan Ds. Lamain van Rotterdam-Zuid. Dien dag zullen alle scholen en gem.-secre- tarie gesloten zijn. In verband met het a.s. vertrek van Ds. Verkerk zal de consulent dezer gemeente Ds. v. d. Wal zijn consulentschap overdragen aan Ds. van Wingerden van Melissant. Zeer waar schijnlijk zal daarom deze week geen cate chisatie worden gehouden. Het ruilen der boeken van de Chr. bibliotheek zal in ver band met een en ander deze week plaats vin den op Vrijdagavond. De dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 1928 zullen zich in de maand Juni aan het jaarlijksch onderzoek hebben t« onderwer pen. STELLENDAM. De garnalenvisschers heb ben de vorige week vier dagen gevischt. De bestelling voor de pellerijen bedroeg 3040 Kg.' garnalen per dag en per vaartuig. Enkele visschers konden echter een paar dagen ook zelfs die geringe hoeveelheid niet vangen. Voor de uien besteedde men de vorige week 60 cent voor de gewone en 20 cent voor de drielingen. GOEDEREEDE. Bij de gehouden schiet oefening der B.V.L. op Zaterdag j.l. werden de volgende punten behaald: J. A. de Vogel 90, Jac. Lokker, H. Melissant en H. Sandifort elk 88, F. den Eerzamen, F. Soeteman en Joh Krijger elk 87, A. de Ronde 86, N. Overbeeke 84, L. v. d. Wende 75 en K. Heerschap 81. Aantal werkloozen: 60 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 smid, 1 koopman, 2 ververs, 5 garnalen- en 9 Noordzeevisschers. OUDDORP. In verband met de toenemen de drukte op het Gem. Secretarie, die hin derlijk is voor de uitvoering der werkzaam heden hebben B. en W. besloten dat voortaan de vestibule ais wachtkamer voor het publiek zal zijn aangewezen. Er zal dan één persoon ge Jij k bij het loket worden toe gelaten. Er kan gemeld worden dat door dien Voorzitter van het Centraal Stembureau voor de verkiezing van leden van den Raad der gemeente Ouddorp bekend is gemaakt, dat vanaf heden ter gem. secretarie voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn be sluit ter benoeming van een lid van den gemeenteraad, noodzakelijk door het ontslag nemen van den heer L. Goedegebuure. De afgeloopen week werden door de garnalenvisschers 3 dagen gevischt. Met de zeilscheepjes werd van 40—50 kg. garnaJen per dag gevangen. Met de motorschuiten werd het dubbele gevangen. Alles afgeleverd aan de pellerijen. De vorige week werd van hier per tram en scheepsgelegenheid vervoerd 1000 balen uien en 1000 H.L. aardappelen. Door KI. Aleman wordt onderstaand bloemzaad gecontracteerd: Gipskruid f 40 per 100 kg. Reseda f 100 per 100 kg. Reeds zijn al veel contracten afgesloten. Evenals vorige jaren zal ook nu weer binnen eenige dagen een gave worden ge vraagd voor de Ned. Herv. naai krans Thabita. Deze vereeniging heeft het doel voor behoeftigen in deze gemeente kleeding stukken te vervaardigen. Dit wordt ten zeerste aanbevolen. Met ingang van Maandag 22 Febr. tot en met Maandag 1 Maart ligt voor belang hebbenden ter inzage de diakonierekening ever 1936 bij den administreerend diaken E. Witte, elke avond van 78 uur. Van de lichting 1931 en 1933 zullen onderstaande dienstplichtigen op 9 Sept. voor een tijdvak van 17 dagen voor her halingsoefeningen onder de wapenen moe ten komen: D. v. d. Klooster, Kr. v. d. Bok, A. Kleijn, KI. C. Meijer, Jac. Tanis Klz., KI van "t Hoof, Kr. Ihrman, J. L. Verduin. Mar Klein. C. Boslooper Hz., Corn. v. d. Klooster, terwijl de dienstplichtige J. M. v. Dam (onderofficier) een week vroeger zal moe; en opkomen voor 24 dagen. Door het bestuur der Ciohorei-drogerij de Eendracht is 120 ton gedroogde Cicho rei verkocht voor f 6.50. De vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging hield Vrijdagavond in de Oude School alhier haar gewone jaarvergadering. Aanwe zig waren 165 leden. De voorzitter, de heer J. Breen Pz., opende deze vergadering met een woord van wel kom, zijn vreugde er over uitsprekende, dat, gezien de ongunstige weersomstandigheden, de opkomst der leden zoo talrijk was, waar uit mag worden afgeleid, dat er waardeering en belangstelling bestaat in het werk der vereeniging. Voorts memoreerde hij met en kele woorden, dat het jaar 1936 niet zoo gun- stig is geweest: niet minder dan 72 leden werden in de ziekenhuizen verpleegd, maar ondanks dit, gaan wij met moed het jaar 1937 in, hopende dat dit in een gunstiger teeken zal staan. Hierna gaf hii het woord aan den secre taris, den heer P. Spuibroek, die de notulen van de vorige vergadering voorlas, welke onveranderd werden goedgekeurd. Door hem werd nu het jaarverslag uitgebracht Hieruit bleek, dat het ledental der vereeni ging 2310 bedroeg, tegen het vorige jaar 2345, aldus een vermindering van 35 leden. Het bestuur bleef onveranderd. Er werden 4 bestuursvergaderingen gehouden, waarin 111 leden werden aangenomen. Op deze ver gaderingen heerschte steeds de beste harmo nie. Gedurende het afgeloopen jaar zijn 72 leden ter verpleging in een ziekenhuis op genomen, t.w. 65 inu Bethesda, Rotterdam 5, Leiden 1 en Goes 1 Door den penningmeester den heer T. Ta- nis werd nu verslag uitgebracht. De totale ontvangsten over 1936 waren f 7099.10. de uitgaven f 9591.77, zoodat de rekening sloot met een nadeelig saldo van f 2492.67. Na- mens de controlecmmisie werd bij monde van den heer J. C. Mierop, geraporteerd dat de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in orde waren bevonden. Door den voorzitter werd zoowel den secreta ris als den penningmeester een woord van dank gebracht voor de wijze waarop zij op duidelijke manier hun verslagen hadden uit gebracht. Hierna was aan de orde Vaststel ling Contributie voor 1937. Zonder hoofde lijke stemming werd besloten het bestuur te machtigen dit naar goedvinden te rege len. Volgt verkiezing van twee bestuursle den, wegens periodieke afreding van de heeren P. Boelaars en G. van Oostenbrugge, deze werden op voorste] van den heer Joh. Breen Gz., bij acclamatie herkozen, welke benoeming zij staande de vergadering met een woord van dank voor het in hen ge stelde vertrouwen aannamen. Tot leden der controle commissie tot het nazien der re kening werden aangewezen de heeren M. Boelaars, P. Tanis Gz. en L. P. Akerhoek. Als laatste punt werd behandeld de mede- deelingen. Door don Voorzitter werd de me- dedeeling gedaan dat de reglementen thans voor de leden verkrijgbaar worden gesteld voor den prijs van tien cent (voorheen 25 cent). Bij de rondvraag werden nog eenige vragen gesteld, die op afdoende wijze door den voorzitter werden beantwoord. Daar nu niemand meer het woord verlangde, werd deze vergadering met een woord van dank voor de welwillende medewerking die er toe geleid heeft, dat deze vergadering zulk een vlot verloop heeft gehad, gesloten. Voor rekening van E. Grinwis Pz. zal een woonhuis worden gebouwd op een per ceel grond aan den Kooiweg, waarvoor het werk is opgedragen aan T. de Ronde, met selwerk, Cor Kaptijn, timmerwerk, P. Tanis, schilderwerk, M. C. Roozemond, smidswerk. Onderstaande contractgewassen worden hier door verschillende commissionnairs ge contracteerd: witlofwortelen op kleigronden 1820 per 1000 kilo, spruitkoolzaad 50 ct., wit koolzaad 60 ct., rood koolzaad 1 per kilo, koolrapenzaad 22 ct. per kilo, pronker- boonen op contractteelt, donkere rijkdragen- de bloeiers 22 ct., haver 7.40, gerst 8.75, schokkererwten f 1216. De ciehoreimarkten waren nog kalmer. Beschikbare koopwaar wordt aan 110 fr. aangeboden, de nieuwe oogst aan 92 fr., met terughoudende koopers. Door de plotselinge prijsstijging der laatste weken zou een lichte daling niet te verwonderen zijn. A.s. Zaterdagavond zal vanwege de B.V.L. in een lokaal der o. 1. school aan den Dorpsweg schietoefening worden gehouden. Ernstig auto-ongeluk bij Probolinggo Twee zwaargewonden SOERABAJA. 22 Febr. (Aneta/A.N.P.). Zaterdagmiddag is bij de dessa Ngoeling, aan den weg tusschen PasoeroeanProbo- lingo, een ernstig autoongeluk gebeurd. Een Dodge-Sedan, hestuurd door Mej. van Mets onderwijzeres te Probolingo, botste tegen een Morris-wagen. Bij deze botsing werd Mej. van Mets zwaar gewond, haar naast haar zittende zuster Mej. M. G. C. H. van Mets. werd eveneens zwaar ge wond. De overige inzittenden, de dames M. G. C. Verbruggen, A .M. Eeften® en de inlandsche chauffeur, bleven ongedeerd. De zwaargewonde dames van Mets wer den naar een ziekenhuis te Pasoeroean vervoerd. Zij konden nog niet worden ver. hoord. Het ongeluk geschiedde .doordat de Dodge-wagen de Morris-wagen bij het pas- seeren aan het spatbord raakte, en vervol gens tegen een boom botste. RECTIFICATIE Hèt onderschrift van de foto afscheid van den heer Viergever te Oude Tonge in ons vorige nummer was foutief. De eerste per soon van rechts is de heer M. Wittekoek, secretaris, de tweede persoon van rechts de heer H. Vooys, burgemeester van Oude Tonge. BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND. Geboren: Teuntj'e d. v. Jacob Oosterling en van Pietje Brussard: Jacob z. v. Mattheus Spek en van Helena van Zetten; Jannetje d. v. Arie de Visser en van Lena Jacoba Zoon; Jozina d. v. Willem Riedijk en van Cornelia Brooshoofd. Overleden: Adriaantje van den Doel, 84 j., weduwe van Dingenus Kerkhof; een levenloos aangegeven kind van Abraham Arensman en Jannetje Rozenheek; Nella de Heer 34 j„ echtgenoote van Dirk Mooyaart. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431. Amsterdam. Er valt over de afgeloopen week weinig te zeggen, er zit niet veel leven in den handel in aardappelen. Alleen worden mooie grove bonte poters tegen hoogere prijs verkocht, vooral uit groot-Zeeland. Ook voor alle soor ten bonken blijft vraag, al zit er geen deugd in. Drentsche en Overijsselsche zandeigenhei- mers zijn zeer moeilijk te verkoopen. Noord- Hollandsche aardappelen, welke klein vallen, moeten voor grove drielingen verkocht wor den. Elk partijtje, groot of klein, soort bon ken grof zijn gevraagd; ook voor blauwe eigenheimers is vraag. Wilt u aardappelen naar Amsterdam zen den, vraag dan Makelaar Jac. Knoop om in lichtingen, zonder eenige verbinding of kos ten. Heden 22 Februari werden de volgende prijzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsche bon ten 2.402.70, dito blauwen 2.402.60, dito blauwe eigenheimers 1.902, dito bonte poters 1.701.80, dito blauwe poters 1.501.60, Anma Pauwlowna en Hillegom- mer zand a aard appelen 2.402.80, Flakk. eigenheimers 2.102.30, Spuische eigenhei mers 2.102.30, drielingen 1-501.60, bonken 1.902, N.H. Blauwe grove drie lingen f 1.70, grovere 1.902, dito bonteni 22.10, dito blauwe eigenheimers 1.90 2, bonken alle soorten 1.802, dito bonte en blauwe drielingen 1.40—1.50, dito eigenheimers 1.802, Haarl.meer en IJpol- der Bevelanders 1.701,80, dito bonken 1.60'1.80. Verder per 100 kilo: Drentsche en Overijsselsche zandeigenheimers 2.50—3, drielingen 22.20, bonken 2.602.80. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 19 Februari Prijzen: witlof 5.8010.10, roode kool 2.20 2.80, savoye kool 2.402.80, boerenkool 1.802.30, veldsla 4.404.80, knolrapen 1, kroten 2.80, spruiten 5.507, Goudreinetten 21.4027.20, Bellefleurs 7.5023, Armgaard 17—22.80. AMSTERDAM, 22 Fezruacl. Vee. Aanvoeren en priizen: 472 vette koelen, le kw. 6672 ct, 2e kw. 5864 ct, 3e kw. 5056 ct, per kg. slacht- gewicht: 100 melk- en kalfkoeien f 180230 per stuk; 73 vette kalveren, 2e kw. 5460 ct, 3e kw. 4252 ct, per kg. evend gewicht; 114 nuchtere kalveren f59, 32 schapen f2226, alles per stuk; 489 varkens, vleeschvarkens (90110 kg.)] 5455 ct. id. zwaardere 5354 ct, vette var* kens 5253 ct, per kg. slachtgewicht. Aan het abattoir werden heden 2 wagons ge* slac-hte runderen aangevoerd afkomstig uit De nemarken. Runderen matige aanvoer, handel stug, en al* leszins prijshoudend. Melkkoeien behoorlijke aanvoer en prijzen onveranderd. Vette kalveren behoorlijke aanvoer, handel willig met vaste prijzen. Nuchtere kalveren matige aanvoer, han del vlug en prijzen vast. Schapen weinig aan voer, handel stug en prijshoudend. Varkens korte aanvoer, zeer luie handel en nauwelijks prijshoudend. AMSTERDAM, 22 Febr. Aardappelen. Prpzen: Zeeuwsche oonte 2.4è02.60, ld. blauwe 2.302.50, id. eigenheimers 22.10, id. poters 1.802, N.-H. eigenheimers 1.902,10. N.-H. oevelanders 1.802, And. bonte en blauwe 2.10 2.20, Friesche borgers 2.102.20. Drentsche zandaardapelen 1.752.10, duinzandaardappe len 2.80—3.50. Aanvoer 33.200 kg. Alles per H.L. ROTTERDAM, 22 Febr. Vee. Aangevoerd fa totaal C16 vette runderen, 201 vette runderen, 26 nucht. kalveren, 474 schapen of lammeren, 709 varkens, 3 zuiglammeren. Totaal 2029 stuks, Prijzen per kilo; Vette koeien tot 64, 2e kw tot 58, 3e kw 4448 c., vette ossen tot 60, 2e kw tot 54, 3e kw 4450 c., vett© kalveren tot 90, 2e kw tot 80, 3e kw 5665 c., varkens (lev. vend gewicht) 454647 c., schapen 3340— 47 c.. lammeren 324250 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen f 152026, lammeren 139123. Vette koeien en ossen: aanvoer ruimer, han* del redeUik, prijzen als vor. week. Een prima koe ging nog tot 68 en een os tot 63 e. Vette kalveren: iets grooter ter markt, han del stug, prijzen le kwal. lager, 2e en 3e kwal. moeilijk te handhaven. Een prima koe ging nog tot 100 cent. Schapen en lammeren met kleineren aanvoer handel Vlug, goedprjshoudend. Varkens: aanvoer karter, handel willig en onveranderde prijzen. Er werden eenige partijen schapen voor ex port eelcocht Voor Sir Henry Deterding werden een 48-taï vette runderen aangekocht. ROTTERDAM, 22 Februari. Aardappelen Prijzen: Brielsche eigenh. f 1.758, Zeeuwsche blauwe f 1.902.15, ld. eigenh., f 1.651.85, ld. bonte f 1.902.15, bl. poters fl.301.50, Beve landers f 1.751.90, eigenh., poters f 1.401.50, zandaardapp. 34 ct, ki. id. kl. 23 ct, Aanvoer redelijk, kalme vraag. TIEL, 22 Februari. Eieren. Prijs 3.70—3.85 per 100 stuks. Aanvoer 28.000 stuks. door P. D. SIELING, te Melissant 2) Om de passagiers bezig te houden, worden diverse wedstrijden georganiseerd. Heden hebben wij een hondendraverij; houten hon den die elk een nummer dragen, zijn op het dek opgesteld en dan wordt gewed welke hond het eerst de eindstreep heeft bereikt. Een aangename afwisseling zijn ook de red dingboot- en brandoefeningen. Op een gege ven sein ziet men alle matrozen, koks en verdere bedienden enz een gedeelte der brandslang uitrollen en de brandbluschappa raten gereed zetten, de reddingsbooten, die boven op de davits staan, worden buiten het sdhip gedraaid en een eindje neergelaten. Daarna komt de kapitein alles inspecteeren en hier en daar aan de bediende vragen stellen wat ze moeten doen. Wij zien ook steeds bijna eiken dag vlie gende visschen, snaken naar schatting ruim zoo groot als een haring. Deze schrikken blijkbaar van de boot, want op een afstand van 5 a 6 Meter van de boot springen zij uit het water om 100 of 200 Meter, soms nog verder, weder in het water te verdwijnen Ze vliegen zeer snel en schitteren in de zon. Nu wij de evenaar naderen, wordt de tem peratuur yeel warmer, wat van invloed is op de kleeding der opvarenden. De klee- dingstukken worden tot op een minimum terug gebracht. Er komt nu ook meer zon, het schip ligt rustig, het lijkt een prachtige Julidag in Holland. Wat is Gods schepping toch schoon en wonderlijk, uit het koude Engeland vaart men in enkele dagen onder dezelfde zon in heerlijk wamt weer. Het lijkt me haast wel of we in den zomer in Schfi- veningen zijn. Het open zwembad is al in orde gebracht. Wij maakten kennis met een ouden Zuid- Afrikaanschen boer, die vele jaren dicht bij Port Elisabeth zijn bedrijf had. Hij verloor twee jaar geleden 3000 schapen door de droogte. De Flakkeesche kiekjes vond hij zeer aardig. Veel wijzer werd ik edhter niet van hem, want hij was een echte schapen- boer. Eén ding was echter wel aardig, hij sprak F.ngelsch en Afrikaansch door elkaar en ik Hollandsch met enkele Engelsche woorden. Ik leerde daardoor met hem te spreken Wij hebben een paar uur zoo zitten gezelsen. onder het genot van een goede Hollandsche sigaar, die hem best smaakte. Den Uden Februari 's nachts wakker wor dende bemerkte ik dat er land te zien was Mij vlug gedeeltelijk aangekleed hebbende, zie ik op-dek duidelijk de uitstekende hoek van Afrika, een bergachtige kust, hoewel niet hoog. Zondag 23 Februari zien wij op zeer grooten afstand den Tafelberg. Maandag zullen wii san boord gaan. Ik ben dankbaar dat wij er zijn. Als wij den volgenden dag ontwaken en buiten kijken, zien wij Kaap stad, ons voorloopig reisdoel, tegen den berg liggen. Althans, daar het nog donker is, zien wij duizenden lichtjes, het lijkt wel een speldenkussen met diamanten bezet. Om negen uur liggen wij voor den wal. Onze papieren zijn viug klaar, maar wij wachten tot twee uur op de luchtpost, die tot onzen spijt echter niets voor ons meebrengt. Wij verlaten dan het schip en komen door de douane zonder onze koffers open te maken. Daar wij pas met den trein van 7 uur gaan vertrekken, besluiten wij eerst een bezoek aan den Tafelberg te brengen. Deze wereldberoemde berg rijst 3500 voet hoog uit de zee op. Het laatste gedeelte is baje steil. Met een open touringcar gaan wij zeer steil en kronkelend naar boven, ongeveer tot op de helft van den top. Daar gaan wij over in een kabelspoor. Hiermede zweeft men langzaam aan naar boven, bijna steil op. Een diepe afgrond ziet men dan beneden. Op den berg heeft, men een nooit te ver geten vergezicht. Kaapstad ziet men als een blokkendoos beneden je liggen, onze boot in de haven iijlkt een klein sleep bootje. Verder ziet men de meest grilligste rotsblokken en kloven. Ik gooi een steen naar beneden in een kloof, waarna zicih 8 seconden later een prachtige echo laat hooren. Wij nemen verschillende foto's en wandelen den geïieelen rand langs, een wan deling en klimpartij van 2 uren. Toen wa ren wij weer aan ons uitgangspunt terug. We troffen het bijzonder, daar wij prachtig helder weer hadden, want de meeste tijd is de top in een dikke nevel gehuld. Juist toen wij weer beneden waren, kwam er weer een wolk over heen rollen en was zoodoende de geheeie Tafelberg overdekt met een wit kleed, wat toch ook een schit terend gezicht gaf. De Treinreis Wij vertrokken om zieven uur. maar o wee, we moesten met zijn zessen in een coupé, groot 2 M. hoog, 1.90 M. breed en 1.80 M. diep. Hierin moeten wij allen sla pen. Toen het donker werd zocht ik mijn plaatsje op en nam daarvoor die plaats waar in Holland het bagagenet is. Ik lag dus hoog en droog en sliep vrij goed. Den anderen morgen was ik al vrij vroeg pre sent. daar ik nieuwsgierig Was naar het landschap. Den géheelen dag weeft het een iroosteloozen aanblik, een vlak terrein met op groote, of kleinere afstand van elkaar een groote of kleine berg. Boomen of struik gewas zien wij niet, de bergen zijn rots achtig en de grond ziet er armoedig uit. Het. eenigst.» wat er te zien is zijn schapen en op ongeregelde afstanden, meermalen 20 tot 30 K.M. van elkaar, een boerderij, ook ab soluut zonder eenig houtgewas. Alleen ziet men bij de boerderij eenige kafferhutten. Het is hier een goed land voor menschen, die gauw ruzie met de buren hebben, want dat gaat hier wel over Daar het mij niet al te best beviel met 8 menschen de coupé te moeten deelen, zoek ik den conducteur op en weet te bereiken dat ik met mijn reisgenoot in een andere coupé, die geheel leeg was, terecht komen. Dit kost ons wel iets meer, maar was ons het geld dubbel waard. Alleen komt na derhand de moeilijkheid opdagen, daar wij onzpn conducteur verwisselen voor een an deren en toen andere reizigers, die ook erg nauw zaten, bij ons in de coupé wilden plaats nemen. Deze hebben wii er echter uit weten te houden. Later komt ons de con ducteur vertellen, dat ze baje kwaad Wa ren Ik zeg, dat is niet erg, morgen kunnen ze de geheeie coupé krijgen. Wij gaan ons weer heerlijk installeeren en slapen dezen laatsten nacht van onze reis best. Onze trein zou den volgenden mor gen 7 uur te Johannesburg arriveeren, dus vroeg op om alles klaar te maken. We gaan naar een hotel en nemen eerst een had en verschoonen ons, daar wij nu niet in staat zijn zoo. bii de familie aan te komen. Na heerlijk onlbeten te hebben laten wij de koffers aohter en gaan deftig on stap naar de Kerkstraat, die ik vind zonder er naar te vragen. Als wij den winkel van miin broer binnen stappen, blijkt mijn broer, die niet van onze komst op de hoogte was, niet tlhuis te zijn, maar op reis naar de White- rivier en 's middags pas thuis te zullen komen. We nemen dan een taxi en laten ons op 10 K.M. afstand bij de familie Hoogenboezem brengen. Deze kijken vreeimd op en zijn vrouw springt in werkelijkheid een meter terug van verrassing. H. heeft veel melkkoeien. De stallen bieden ruimte voor 200 koeien, die electrisch gemolken worden. Om vier uur blijkt uit onze telefonische informatie dat mijn broer thuis gekomen is. H. brengt er ons heen en ik heb nog schik <n de verwonderde gezichten, die wij ook daar zagen. Er wordt verder natuurlijk veel gepraat en wij gaan op tijd naar bed. Johannesburg, dat wij den volgenden dag bezichtigden, is een stad zoo mooi als ik nimmer tevoren zag. Alles nieuw en prachtig ruim gelegen tegen de bergen. In de binnenstad ontzettend hooge huizen, tien tallen van 10—20 verdiepingen hoog. Er wordt overal hard aangebouwd, men ziet ze op alle plaatsen druk bezig. Het lijkt bier alles weelde, bijna elke blanke heeft een prarhtige nieuwe auto. 's Middags gaan wij op den tuin zien, die het dichtst bij ligt. Hier is een Hollander de baas over een 10- tal kaffers ei. deze kijkt al even vreemd op als de anderen toen bij mij zag. Hier zag ik mijn gladiolen groeien, evenals vele an dere soorten van bloemen Deze tuin is pl.m 10 gemeten groot en ligt prachtig tegen de helling van een berg. (Wordt vervolgd) k to In eenige gem men er mee b Wie er in aanmer De minister van soc aan gemeentebesturen toekomen, waarin er dat in het afgeloopen partijen giroenten aan „doorgedraaid", waarvs gedeelte, voor zoover di organisatorischen aart sche-groenten-distribut genomen, ten behoeve aan werkloozen en wege het departement is ingeblikt geworden. Met de distributie bij wijze van proef, in een begin worden gen Aangezien de aanwezi naar de soorten, te wetei boonen, Duitsehe (of sp snijboonen, stoofsla en aard beperkt is, worden ingediend van „groenten in deeling der beschikba toewijzing die vanwege yan Sociale Zaken, zal veel mogelijk voor vol< worden zorg gedragen. Voor de verstrekking komen in aanmerking: a. werkloozen, die ond gevolge de uit 't werklot gesubsidieerde steunreg dat fonds gesubsidieerd zijn tewerkgesteld; b. ondersteunden volg Aan gezinnen tot en m één blik, aan grootere ge blikken per week worde De verkoopsprijs voor lastigen bedraagt 13 een Mede gezien de toezeg nister gedaan door de be om onvoorwaardelijk hu deze distributie te verle trekking daartoe door d of te stellen bepalingen minister het zeer gewen tie dezer producten den grossiers in de gemeen: Voor deze insohake eerste plaats in aanir tenihandelaren,, tenzij van bij zonderen of pla gemeentebestuur mee komt om in stede van kruideniers daarmede Bij inschakeling van hoort aan diezen een vas van 1,5 cent per blik tf Zoo ook de grossiers mi worden, bedraagt de v grossier 0,5 cent per bli handelaar een cent per De beschikbaarstellin Vinden door middel van baar bonnenstelsel. De Inkomstenbek over 1935-36 TOTAAL DER INKOM GEDAALD SINDS 1934 Beginnende opleving n< In de binnenkort aflevering van het het Centraal Burea tiek van dit jaar zuil cijfers worden opgeno stenbelasting en wel lastingjaar 1935-36 di worden gebracht met kele voorafgaande ja Deze cijfers zijn zeer blijkt er uit, dat het tt sinds 1930-31 is gedï 1.355.051 (over 1934-35 1 lijk inkomen van deze in deze periode gedaa tot f 2,8 milliard. Bij deze cijfers dit kening te houden, di 1935-36 betreffen de kalenderjaar 1934, z langzaam ontwikkelt stel in deze cijfers ri king komt De sinds 1930-31 in£ kleinst van 1933-34 op hetgeen voor een deel op 1 Mei 1934 ingetret gen tegen onjuiste bt 1934-35 op 1935-36 beli millioen. Het totaal 1935-36 is hierdoor no geworden dan over bevolking nam van nuari 1936 toe met 1 centage een vermeerd inkomens correspond! zoodat geen rekening deverandering van inkomens over 1935-3 is dan het cijfer, dat van 1924-25 af het tota de stijging zou vertot Wat het gemiddelt slagene betreft, over 1! Daarna is het gedaalt waardoor het f 532 la der cijfers over de voo en nog f 18 lager is d Aanrijding met afloop Zaterdagavond is d heer L. de V. te D Ooststellingwerfaai sonenauto, waarbij zi loopende sloot werd der van de auto, d heeft de vrouw met geschoten personen u haar daarna naar hu wusteloos en had era het hoofd, 's Nachts verwondingen bezwe

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2