Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Afscheid Gemeente-Veldwachter D. Viergever WOENSDAG 24 FEBRUARI 1937 51E JAARGANG NO. 4375 VAN HET BINNENHOF i Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERI) EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur, Advertentiën 20 cent Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent pej regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing, j Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. REVOLUTIE L Als men de vraag stelt: wat is nu eigen lijk revolutie, antwoorden vele eenvoudigen: ïeitelijk is ieder imenscih een revolutionair, itfoor den val in zonden zijn wij allen op plandielingen geworden. Dat is volkomen waar en wij oiulorscilu-ijven dat ten volle. Doah met zulk een eenvouoige verklaring Zijn wij niet klaar. Want wij zouden die Brraag gaarne nader willen stellen voor de (Staatkunde. En dan blijkt, dat daar feitelijk twee Stroomingen zijn, de eene voor, de andere tegen revolutie. Krachtens ihet beginsel van Cods algemeene genade is de toestand ten ODzent zoo, oat er gelukkig nog een heel groote groep is, welke zegt van de revolutie piets te moeten hebben. De revolutie zooals die zich in de staat- Jcun.de openbaart, stuurt aan op de omver- Ivverping van de door God Ingestelde orde, Want het is God die onder Zijn Voorzienig bestel de toestanden en verhoudingen heeft laten groeien, zooals die zioh heden aan ons t>penha<ren. Hij schiep de gezagsverhouding in de ver schillende levenskringen. Hij bekleedde de Overheid met gezag, opdat daardoor een nor maal leven zou kunnen opbloeien op deze Eondige aarde. Nu is revolutie zich stellen tegenover Beze goddelijke levenswet, het is een ver- breiking van het gezag, het is in laatste instantie een opstand tegen God. Daartoe wordt er onrust en ontevredenheid gezaaid, stelselmatig is in den loop der Jaren het beginsel gepredikt, dat godsdienst met staatkunde niets te maken heeft, dat Was noodig omdat men de massa alleen Boor hen voor het ongeloof te winnen, ook Winnen kon voor de revolutionaire ideeën. Revolutie is ongeloof in de meest brutale (vorm. Het ongeloof is de oorsprong en bron Ber revolutie. Wij weten wel dat in deze dagen, nu er Boor de Regeering met krachtige hand opge treden wordt tegen de extremistische stroo- rmngcix, zij zich in een veel schoon >r ge waad aan komen dienen, doch hun ware pard verloochenen zij nooit. Als het pas geeft en zij de kans schoon zien, zullen zij Zich opennaren in de volle naaktiis'.d van het gruwelijke revolutionaire monster, dat ialles verzwelgt en opslokt, dat anders den kend is. Revolutie geeft de schoonste beloften, maar het -brengt, de bitterste ontgoocheling. Kij belooft vrede, dooh brengt het zwaard. Zij belooft welvaart, doch brengt armoede len ellende. Zij brengt in algemeenen ziu gemnnen juist het tegenovergestelde van hetgeen beloofd is. Daarom is het een kwaad, dat wij met Gods hulp moeten trachten te keeren. De plicht om tegen die ongeloofsdwaling te getuigen, luct op ieder christen. Helaas zijn Ier onder de christenen nog wel enkelen, Welke de vei houdingen niet goed zien, wel ke zich op die gevaarlijken weg mee laten koeren. En daardoor steun verleenen aan partijen, welke godsdienst, God en het ge zag, ondernajnen, of althans van kracht trachten te rooven. Om de revolutie te bestrijden is geloof poodig, geloof in den geopenibaarden wil van God, welke zich in Zijn Zoon heeft widen openbaren aan een zondig mensahengi- fclacht, aan een wereld, welke dreigde onder te gaan in zonde en bederf. Alleen Zijn genade kan redding brengen, kan het ongeloof overwinnen, doch daarcoor gebruikt hij menschep-kinderen, in wier hart Hij het geloof uit wil storten. Dat geloof moet door hen uitgedragen wor- B er.cp ieder terrein des levens, met het minst op staatkundig terrein. Ook in dat Uitdragen of belijden vraagt God getrouw heid. Bondsbureau Ned. Bond yan J.V. op G. G. Aanbesteding op 5 Maart Namens de Ver. De Geref. Jongelingsbond Zal door den architect A. v. d. Kraan, Lisch- plein 11 te Rotterdam op Vrijdag 5 Maart worden aanbesteed' het bouwen van het Bondsbureau met vergaderlokalen en woon huis c.a. te Amersfoort. Inschrijvers moeten lid zijn van een der Geref. Kerken in Neder land, TWEEDE KAMER Tegen schier ieders verwachting in is het met het ontwerp inzake herhereke- ning der Indische pensioenen toch nog in orde gekomen. Tenslotte is .het met 51 tegen 28 stemmen aangenomen. Hoe kwam dat? Ten eerste door de royale houding van jhr Do Geer, die in de laatste weken meermalen een groote steun is voor het kabinet. Hij is van meening, dat het prin cipieel onjuist is op pensioenen te korten, doch die beslissing is vroeger reeds ge nomen en nu gaat het niet meer over het beginsel, maar over de toepassing. Dus stond hij niet meer afwijzend, als de minis ter hom maar wat tegemoet kwam. De minister zijnerzijds, dit in de tweede plaats, had zich voorgenomen om de wer kingsduur van het ontwerp te beperken tot 1 Jan. 1938. Daarna kunnen we weer zien. Hetzelfde denkbeeld had ook den heer De Geer beziggehouden en was door ,hem in een amendement belichaamd. De minis ter naaf het over. Nadat ook nog de belangen dor gepen- sionneerden va-n voor 1920 veilig gesteld waren door een verklaring van den minis ter, was voor velen de weg geëffend, om thans geen scherven te maken en het wets ontwerp kreeg een flinke meerderheid, tot groote vreugde van de oud-gedienden (on geveer 10.000), die oen of twee gulden per week moer zullen ontvangen. Een tekort van 70 millioen plaagt nog de Indische schatkist. Daarom wordt een extra-uitvoerrecht van 2 pet voor gesteld op sommige producten. Maak er 4 pet van, adviseerde de heer Cramer namens de SD.A.P. Neen, antwoordde de Minister, mien moet niet te veel vragen. Dat is gevaarlijk. En zoo geschiedde het, dat de motie- Cramor, om er 4 pet van te maken, ver worpen werd met 55 tegen 28 stemmen. Gelijk elk jaar, werd ook nu weer gespro ken over art. 177 van de Indische Staats regeling, het bekende artikel, waarbij be paald wordt, dat de Zending verlof moet vragen om ergens het Evangelie te brengen, Deze steen des aanstoots moet wegge ruimd worden. Vooral in de laatste jaren wordt er van R.K. zijd© sterk tegen ge ageerd. Dr Kuyper drong raeds voor een .halve eeuw op Intrekking aan. Volmaakt juist, zei Dr Colijn: Art. 177 is eigenlijk een dood artikel. De tijd voor intrekking is aangebroken. Maar er zal dan iets anciens voor in de plaats moeten komen. Wat dat andere is, is niet zoo gemakkelijk te zeggen. Er moeten geen moeilijkheden ontstaan. Geen vechtpartijen bijv. als zich hebben voorgedaan op Nieuw- Guinea tusschen göeroe's van zending en missie. Het beste zou zijn als beiden elkaar uit de weg gingen. Er is nog volop ruimte en werk, zonder dat men elkaar behoeft te hinderen. Laten Zending en Missie .het met elkaar eens zien te worden. Nog werd gesproken over het interpellatie-recht in de Volksraad. Vóór! riepen do „democra ten" van elk soort, plus enkele anderen. Tegen, adviseerde de heer v. Dijk want de Volksraad is een adviseerend college en geen Tweede Kamer. En het voorstel om het interpellatierecht toe te kennen, werd verworpen. Steeuen en brood De heeren Smeenk en Wen delaar stelden den Minister vragen over de niet goedkeuring van de overeenkomsten in het brood- en steenbakkersibedrijf. Wat de steenen betreft, zei minister Ge lissen, dat er 149 voorstanders waren met 60 pet van de productie. Het saneerende element ontbrak vrijwel in de overeenkomst. Dat kwam, omdat bü de productieverdeeling oneconomische be drijven en economische op één lijn werden gesteld en teveel fabrieken in bedrijf wier- den gehouden. Tijdens de onderhandelingen daalde het aantal voorstanders nog. Productie en afname waren wel geregeld, maar geen werkelijke saneering. De prijs zou worden verhoogd, maar de loonen der arbeiders zouden er niet van profiteeren Daarom kón de minister er zijn goedkeu ring niet aan .hechten. Wat het brood betreft: er zijn teveel bak kers. Aantal inwoners en broodgebruik zijn gestegen, maar het aantal inwoners per bakker is gedaald. Ten aanzien van Warenwet en Arbeids wet zijn reeds maatregelen genomen voor betere controle op de naleving er van. De bij overtreding op te loggen straffen zullen voldoende afschrikwekkend zijn. De minis ter van Justitie zal daarbij zijn medewer king verleenen. Maar de Minister kan niet toegeven, dat de vaststelling van minimumprijzen de ves tiging van nieuwe bedrijven zal tegen houden. Daarom moesit hij ook hier weigeren. Erg tevreden was de heer Smeenk niet: men moest .het maar eens probeeren. „Wij probeeren ai wat", zei de Minister: er is een spertijd ingevoerd. Op die weg gaan we verder. Als dat do goede weg maar is? EERSTE KAMER DE RIJKSBEGROOTING De Eerste Kamer is Donderdag met de Rijkabegrooting begonnen. Eerst kwamen drie sprekers van de rechterzijde naar voren: mr van Lanschot, mr <fe Savorain Lohman en mr Anema, Wel hoorden we vele gelijkluidende klanken. Omtrent een hernieuwde samenwerking der partijen van rechts op de basis der Christelijke beginselen, was er tusschen de drie woordvoerders der onderscheiden frac ties geen verschil. De nood dringt en naar een concreet program zal moeten worden gestreefd. Als nu de principieele grondslag voor politieke aamenwerking er is, moet daar naast komen een bruikbaar program voor practisch beleid. Ook daarover dachten de heeren v. Lan schot Lohman en Anema niet verschillend; evenmin was dit het geval omtrent de valschheid van het dilemma: communisme of nationaal-socialisme. Beide zijn dicta- tuurstelsels en dus verwerpelijk. In de groote beginselen van het Christendom .heb ben we een andere, Hechtere grondslag, waarvan zegen voor het volksbestaan kan uitgaan. Bij monde van mr Droogleever Fortuyn spraken de liberalen met veel instemming over bet regeerbeleid van 't kabinet-Colijn, terwijl mr Memdels namens de S.D.A.P. naar eenige critiek en wat propaganda voor het Plan van de Arbeid zocht. Deze week gaan de Kamers verder. De a.s. verkiezingen Het Kon. Besluit nog niet te verwachten Het Kon. Besluit, waarbij die verkie zingen voor de nieuwe Tweede Kamer worden uitgeschreven, is naar one ter oore kcwnt dezer dagen nog niet te verwachten. Eerst moet de Grondwetsherziening in de Eerste Kamer behandeld wordlen en daarna moet voorafgaande aan het Kon. Besl. regelende de verkiezing de ontbinding plaats hebben. Verwacht wordt, dat de Eerste Kamer na Pasohen een aanvang zal maken met da behandeling der wetsontwerpen tot wijziging der Grondwet Candidatenlijst der Staatk. Geref. Partij De candidatenlijst der Staatkundig Gere formeerde Partij voor de komende Tweede Kamerverkiezingen is als volgt vastge steld: 1. ds G. H. Kersten, Rotterdam; 2. ds P. Zandt, Delft; 3. ir C. N. van Dis, Rotter (la.m; 4. ds A. Pop, Ned. Herv. predikant te Monster; 5. J. van Boohove, Zeist; 6. B. Lee mans, arts, Monster; 7. B. J. van Putten. Kampen; 8. D. Kodde, Zoutelande; 9. A. J. Kersten; 10. D. van Leeuwen; 11. C. B. van Woerden; 12. J. W. van Hout; 13. W. van de Vate, Oude-Tonge Woensdagmiddag werd in de Raadzaal van het gemeentehuis alhier op eenigszins feestelijke wijze afscheid genomen van den per 1 Maart a.s. met pensioen gaanden ge meente-veldwachter D. Viergever. Te dien einde waren vele collega's, voor zoover niet door dienstverrichtingen in hun standplaats verhinderd, oud-collega's, burgemeester en secretarie-personeel, vele andere gemeente- ambtenaren, vrienden en genoodigden van den scheidenden veldwachter in genoemde Raadzaal bijeengekomen. Te ruim 2 uur werd Viergever met zijn eclitgenoote en kinderen door den alhier ge- stationeerden Rijksveldwachter-brigadier Versteeg binnengeleid en nadat allen waren gezeten, werd Viergever het eerst door bur- gemeester Vooys toegesproken. Spr. heette in de eerste plaats de tam. Vier gever en de overigen hartelijk welkom en het deed hem genoegen, dat zoovelen waren opgekomen, om van dit afscheid getuige te zijn. Spr. vond het een verheugend verschijn sel, dat Viergevers kinderen met hun ouders medeleefden. Het was op 1 September 1933, aldus de bur gemeester, dat we eveneens in deze zaal hij eengekomen waren, om het 25-jarig jubi leum als gem. veldwachter van Viergever te herdenken en toen zijn breedvoerig be sproken de moeilijke omstandigheden, waar onder een gemeenteveldwachter zijn dienst heeft te verrichten. Uit het groote aantal opgekomenen blijkt ten volle de sympathie, welke men jegens u, Viergever, koestert. Dat ik hier heden middag als voorzitter wil optreden is een bewijs, dat ten opzichte onzer verhouding niets te wenschen overlaat. Ik meen 5 jaren oprecht cn trouw met u te hebben omgegaan. Die vriendschap en waardeering is nog toe genomen, toen gij mij nog voor kort de ge lofte aflegde van trouw aan het grondwette lijk gezag. Ik veronderstel dat er wel eens feiten voorgevallen zullen zijn, welke gij graag anders had gewild, doch met welgeval len heb ik steeds uw werk gadegeslagen. Daaruit is achting en waardeering voortge sproten. Uw verzoek om met ingang van 1 Maart a.s. den dienst met pensioen te ver laten, heb ik doorgegeven aan Z. E. den heer Minister van Staat, Commissaris der Konin gin in deze provincie, op wolk verzoek aan u eervol ontslag is verleend. Dit eervol ont slag mag worden aangevoeld als een zeker brevet, dat gij steeds in alle opzichten uw taak naar behooren hebt vervuld. De taak van politieambtenaar is moeilijk. Behalve de bijna 24 jaar dat gij hier als veldwachter was, waart gij voordien als zoodanig te Slo ten werkzaam en voordien geplaatst bij het wapen der Kon. Marechaussee. Uw dienst is naar ik meen thans een 35-jarige, dat wil zeggen, dat ge 35 jaren hebt gestaan met één been in de gevangenis en met het an dere in het graf. De taak van politieambte naar is in geen wet geregeld; men slaat als gemeenteveldwachter zelfstandig. En dan moet het ons verwonderen, dat ge in die 35 jaren uit de gevangenis zijt gebleven en ook uit het graf, want zoodra een politieman één voet buiten de deur zet is bij in volle dienstvervulling. Ik ben blij, dat noch het één noch het ander is gebeurd. Dat er orde en netheid in uw gezin heerscht is ook een verblijdend verschijnsel; uw gezin mag in het dorp worden gezien. Want wat een par ticulier niet wordt aangerekend, wordt van een ambtenaar direct gezien. Dit is om een ambtenaar omlaag te halen. Viergever, namens de gemeente betuig ik u hartelijk dank voor hetgeen gij hebt ge daan. Voorzeker, gij hadt tekortkomingen, doch daarvoor zijt gij mensch; wij allen heb ben tekortkomingen. Gij gaat de gemeente verlaten en ik geloof dat gij goed hebt ge zien van hier te gaan. Ik hoop dat gij, als ge zijt teruggekeerd in de burgermaatschap pij, van de welverdiende rust mag genieten. Maak echter van rust geen roest. Ge moogt heengaan, onder voorwaarde, dat ge niet gaat roesten. Gaat in de boschrijke streken (V. gaat in Breda wonen) groote wandelin gen maken, dat is goed voor je. Wij hebben dat aangevoeld en als blijk van waardeering zij het mij vergund u namens uw vrienden een wandelstok aan te bieden. Ik hoop, dat ge als ge gaat wandelen steeds uw stok zal meenemen en zult terugdenken aan de ge noeglijke jaren hier doorgebracht. En als ge te Oude Tonge komt, en ge zult er beslist nog wel eens terugkomen, bedenk dan, dat mijn kamer steeds voor je openstaat. Vierge ver, het ga je goed. Als tweede spreker voerde de gemeente veldwachter van den Bommel, de heer Ge luk, het woord, mede namens de andere col lega's, leden van de studieclub „Goeree en Overflakkee". Spr. stipte aan, dat in de ja ren die gingen, ook voor Viergever verschil lende tijden en omstandigheden zich hebben voorgedaan, de een minder, de ander meer welke in zijn herinnering zullen blijven. In uw politieloopbaan, aldus deze spr., zullen ook u niet gespaard zijn gebleven tijden van lief en leed, van voor- en tegen spoed, van medeleven en dankbaarheid, maar ook van listige, valsche, geheime te genwerking, van laster en kwaadspreken. Met uw 35-javige politie-crvaring kunt gij het beter begrijpen dan dat wij het kunnen zeggen. Gij zult het allen wel niet naar den zin hebben kunnen maken; bij den een doet ge te weinig, bij te ander te veel, doch wij weten, dat gij uw eenmaal gekozen vak lief had en wij kennen u als een man, die voor zijn vak, zoowel als voor zijn taak, op de bres stond en het politievak hoog liield. Dat vloeide als vanzelf daaruit voort, dat uw vak u lief was, en gij hebt getoond, dat ge ook metterdaad, in stikdonkere nachten, bij overtreding en misdrijf, de handhaver van hel /raag was. Wij politiemannen weten het allen, op u kon men rekenen. liet gekras van den uil en het gekraai van den liaan waren ook voor u welbekende geluiden. Ge deedt den zwa- ren dienst met ijver en opgewektheid en ge vroeg nooit hoe laat, ook niet als we samen tot de knieën door den modder plonsten. Namens de studieclub bood spr. Viergever een schittenrede electrische schemerlamp aan, en wenschte hem toe, dat God hem met zijn familie nog vele jaren van de wel verdiende rust zou doen genieten en dat deze dag nog lang in zijn herinnering zou blijven. Dan voerde liet woord do gepensionneer- de gemeenteveldwachter van Ouddorp, de heer Loof. Deze spr. deed zulks in dicht vorm cn wel op een eenigszins humoristi sche wijze. Ilij sloot zich geheel aan bij het door den burgemeester en Geluk gesprokene. Ilij sloeg een blik op den door Viergever afgelegden levensweg, vanaf zijn wieg tot heden. De reis werd door hem aangevangen te Noordwelle in het huis gemerkt B 104, alwaar op 22 December 1881 woonachtig wa ren Jan Viergever en Kaatje de Vos. Deze gelukkige echtelieden werden op voornoem den dag, des avonds halt acht verblijd met de geboorte van een Hinken zoon, die zij den naam gaven van Daniël. Dan memoreerde spr. Viergevers kinder jaren, zijn vrijwillige dienstneming bij do Veld-artillerie, later overgegaan naar de marechaussee te paard, zijn dienstvervul ling te Sloten als gemeenteveldwachter en tot slot die te Oude Tonge. Dit gedicht wekte menigmaal de lachlust op. Ook bracht Loof hom dank voor de trouwe vriendschap. Daar het inmiddels was opgehouden te re genen, werden voor het gemeentehuis eenige foto's gemaakt. Teruggekeerd in de Raadzaal werd Vier gever door den havenmeester, de heer W. den Rooijen, toegesproken. In het kort me moreerde den Rooijen de prettige samenwer king, gedurende don tijd dat Viergever hier veldwachter was, het lief en leed steeds sa men gedeeld en de trouwe vriendschap. Ook deze spr. wenschte den scheidenden veld wachter veel goeds in het verdere teven. Als laatste spreker voerde de rijksveld wachter-brigadier Versteeg het woord. Toen spr. hier ruim 4 jaren geleden werd gesta. tionneerd, was V. tegenover hem eenigszins gereserveerd. Dat was ook volkomen te be grijpen, daar V. in de jaren dat hij hier was, andere rijksveldwachters zag komen en gaan. Ilij had echter al vlug Viergever leeren kennen als een veldwachter met scherpe opnemingsgave. Hij verslaat velen op dat gebied. Daardoor had spr. hem vlug leeren waardeeren. Toen hij hier te Oude Tonge kwam, was het Viergever die, vanzelf met de plaatselijke toestanden goed op de hoogte, zijn leidsman was in vele zaken. De samenwerking had tot gevolg, dat daaruit een goede vriendschap werd geboren. Ook deze spr. hoopte dat Viergever met zijn fa milie van een welverdiende rust mag f>e' nieten. Namens het secretariepersoneel bracht de burgemeester een woord van dank aan den scheidenden veldwachter. Ook dit personeel heeft spontaan meegedaan aan deze huldl- ging en spr. hoopte, dat dit voor Viergever een spoorslag mag zijn om ook met genoe gen aan dit personeel terug te denken. Zeer onder den indruk bracht Viergever allen dank voor het tot hem gesprokene en voor de blijken van waardeering hem ge schonken. Hij beloofde, als hij later nog eens te Oude Tonge mocht komen, den burgemees ter en het secretariepersoneel niet voorbij te zullen gaan. Versteeg dankte hij niet al leen voor diens woorden, doch ook voor de ondervonden vriendschap. De burgemeester sprak daarna nog een kort sluitingswoord. Hij kon begrijpen dat Viergever zeer ontroerd was en niet de juis te woorden op dit nogenblik kon vinden. Namens hem bracht hij de sprekers nog een woord van dank. Dat de verhouding tus schen gemeente- en rijksveldwachter zoo uitstekend is geweest, vindt spr. een verblij dend verschijnsel. Dat vindt men helaas niet overal. Dat is jammer, omdat beiden één doel nastreven: handhavihg van het gezag. Doch ook de verhouding tusschen d£ii veld wachter en den havenmeester liet nimmer iets te wenschen over en ook dit stemde spr eveneens tot groote blijdschap. Tot slot raad de de burgemeester Viergever aan, niet al leen de stoffelijke, doch ook de geestelijke belangen niet te verwaarloozen. Denk aan ./Adnvaoer rookt alleen Ster tabak1.1 „Ja en mun vader alleen rijpe taeak EN DAT IS HETZELFDE WANT... NIEMEUERi STER TABAK VAN 25—65CX p. HALF POND God als Schepper van hemel en aarde. Hiermede was het officieele gedeelte ten! einde. Allen bleven nog eenigen tijd onder het genot van een sigaartje en consumptie bijeen. Het was een zeer mooie middag. D. T. Jong Holland snakt naar werk Derde collecte De vierhonderd plaatselijke comités zija met de actie begonnen. Het bestuur van de Centrale voor Werk. loozenzorg, gesticht op initiatief van dea Raad van Nederlandsolie Kerken voor Prac. tiscn Uuistendorn, heeft de oerde collecte voorbereid door eerst het plan van actie voor te leggen aan de financieele advies commissie. Daarna werd op een tiental plaatsen met de vertegenwoordigers van de meer dan vierhonderd plaatselijke comité's vergaderd, teneinoe voor het nieuwe plan de noodige medewerking te verkrijgen. Op die ergaderingen is opnieuw duidelijk gebleken hoezeer liet werk wordt gewaar, deerd en welk een groote plaats het in neemt in hoofden en harten van allen, dia met de Centrale medeleven. De overtuiging nas bij alle gedelegeerden aanwezig, dat christelijk Nederland bereid is, de gevraag de anderhalve ton bijeen te brengen. Hoe moeilijk de tijdsomstandigheden ook zijn, voor Jong Holland, dat naar werk snakt, is ieder bereid een bijdrage af te zonderen. Over eenige dagen wordt het op enkele punten gewijzigde „plan voor plaatselijke actie" (na het gepleegde overleg werd het officeel vastgesteld) aan de plaatselijke comité's gezonden en wordt de actie begon nen. De plaatselijke comité's hebben op meer dere vergaderingen sterk aangedrongen de werkingssfeer niet te beperken tot de plaats waar ze gevestigd zijn, maar ook in de naas te omgeving gelden te mogen inzamelen. Deze activiteit heeft het bestuur der Cen trale zeer gaarne aanvaard en daarom wordt aan alle comité's verzocht overleg te plegen met de naastbijliggende comité's over de be arbeiding van dorpen en gehuchten in d» omgeving. Deze verhoogde activiteit zal er ongetwij feld toe leiden, dat het gevraagde bedrag bijeenkomt. De negen werkkampen moeten in 1937 vier duizend jonge menschen ge durende negen weken werk en ontspanning geven. Het eene internaat voor opleiding tot huishoudelijk werk is niet voldoende, ge let op de groote belangstelling bij de meis» jes voor dit werk. De vrouwen onzer werk* looze mannen moeten ook verzorgd wordeil evenals de volwassen werkloozen. Terwil het plaatselijk werk meer dan tot dusver oiï een bijdrage vraagt. Voor dit alles is da anderhalve ton noodig. De Centrale rekent op veler medewerking teneinde het gestelde doel te kunnen berei ken. De brand te Gennep Directeur weer op vrije voeten Naar wij vernemen, is de heer F. Beckers, die naar men weet na den groeten brand in de Moutfabriek „Aurora" te Gennep, waarvan hij de directeur is, als verdacht van brand stichting. werd gearresteerd, gister na door den rechtercommissaris te 's-Her- togenbosch te zijn verhoord, op vrije voeten gesteld

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1