IVOROL VOOR VROUW EN KIND I 1937 MAAS EN SCHELDEBODE VERWORPEN WEEKOVERZICHT BINNENLAND BUITENLAND Het minste tandbederf BOEKEN EN GESCHRIFTEN VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD ït stoken gingen Rot- Leidsch.sn- verband met el zijn ont- inkolen voor een bespre- mdelaren en en,benevens den Minis- lat de kolen- muntcorrec- land kunnen ntracten met j.g.n. Nootjes eder jaar op bij gedeelte- hierop aan- ig van koien :ers in moei* op kunnen 'oorjaar zeer teeringen af- dat deze n bezien, natenplanten anten, omdat ookt kunnen ge oplossing 'krijgen. to gedood ur tweg nabij a s is een personen- weerszijden lelaars, wiel- achten. Toen naderde uit ersonen-auto, nog voor het den Kanaal- berekening at genoemde patbord van n de rechter- d geslingerd, dood. r het zieken- Ln beslag ge- IDELHARNIS ri gitlof 5.80—9, kool 2.803, Armgaard iari 54.10, idem -50 kilo 3.10 Aangevoerd paarden, 1050 ren, 102 vette 07 graskalve- !9 varkens, 10 le kw tot 64, ette ossen la tot 4450 c-, 3e kw 45 c., 80, 3e kw 55—» chapen 3340 nucht. slacht rden 4045— 2026, lam^ talveren 5— 1315. slacht- aarden 1Q0— tieren 110— 35, varekoeien 135—190—240, 75—100—130, een en geiten korter, vast- eren. Een pri st. e handel, prü- anvoer, luien kalf tot 102 ct nder aanvoer, isteren ren: aanvoec ide prijzen ek, tamelijken len iets lager, en hitten on- rter aanvoer, ral voor beste luien handel aanvoer, stil- trage handel ivoer, vlugge rding 32 vette ïren P if verkouden en borstje weer spoedig ioth. en Drog. precies 4 uur n wij 64 mijl instaande de wii Madeira n lijkt het erbut. zeer minder n toe rolt er ditmaal wel want een va le hier reeds dit weer bij remaakt. Ge- dat eeschom- veien. en niet zoo rdigheid van hoorden dat aten hadden. andere sche de Stirling lie en de Ar- satofe rei" is oud en meet. passagiers lingen. want rij nu te ken* enige afwisse leven in de druk geschat legd hebben, eeies onrere- hoeveel mij; Jet hinkt mij reischen eoh- vn steeds vel* fgesloten. ■dt vervolgdJ. VOORDE ZON DAG En hij begon hun te leeren, dat de Zoon des menschen veel moest lijden en verworpen worden van de ouderlingen en overpriesters en Schriftgeleerden en gedood worden en na drie dagen weder om opstaan. Marcus 8 31. Jezus' onderricht aan zijn discipelen bestaat uit twee doelen. Het eerste heeft tot inhoud, dat hij is de Christus. Het tweede, dat hij daarom moet lijden tot den dood, maar ook ten derden dage wederom opstaan. Het eerste deel van dit onderricht slaagde gemakkelijker dan het tweede. Eigenlijk hebben ze dit tweede deel van Jezus' onderwijs pas verstaan, toen hij zijn Heiligen Geest had uitgestort. Het was ook moeilijk te verstaan. Voor ons, die erachter staan, is het doorzich tig: „dat vanwege de gerechtigheid en waarheid Gods niet anders voor onze zonden kon betaald worden dan door den dood des Zoons Gods" (Catechismus, vr 40) Maar de discipelen stonden er nog voor. Jezus is de Christus, dus de hoog ste in waardigheid. Op hem is alle hoop en verwachting gevestigd. Eere en heer lijkheid moet hem sieren. En nu wordt schijnbaar aan al die ver wachtingen door Jezus' eigen woord, dat spreekt van lijden en sterven, de bodem ingeslagen. Jezus zelf heeft dit voorzien. Vandaar dat hij zijn discipelen na de belijdenis van Petrus eerst het zwijgen oplegt. Hij zal hun iets nieuws gaan zeggen, dat zij tot dusverre nog niet zoo onomwonden uit Zijn mond" hebben gehoord. En nu b e- g i n t hij hun te leeren van zijn lijden en dood en opstanding. Jezus doet dit met groote teederheid en behoedzaamheid. Hij weet hoe lief ze hem hebben. Hij weet hoe pijnlijk het voor hun liefde is wat hij hun toch moet zeggen. Daarom valt hij hen niet rauwelings op het lijf met de voorzegging, dat hij moet sterven. Neen, hij gaat hun leeren, dat de Zoon des menschen veel moet lijden. Hij maakt er nog maar een begin mede. Hij zegt het niet alleen, maar hij leert het hun, het zet het uiteen naar hun bevatting. Hij spreekt van zichzelven in den derden persoon, niet ik, maar: de Zoon des menschen. Dan legt hij den nadruk op het moeten, het God delijk moeten. En eindelijk spreekt hij er eerst van in algemeene trekken: veel 1 ij d e n. Maar Jezus komt hun bevatting ook nog op een andere wijze tegemoet door hen te wijzen naar den kant vanwaar het lijden hem zal worden aangedaan: de ouderlingen, en overpriesters en Schrift geleerden, die tezamen het hoogste re geer- en rechtscollege van Israël uit maken. Hun vijandschap was den discipelen wel gebleken, reeds bij menige gelegen heid. Zoo sluit Jezus' onderricht zich aan bij wat zijn discipelen toch konden weten. Hij laat hen zien, dat in die vij andschap Gods raad en wil omtrent zijn lijden reeds aanvankelijk in vervulling is gegaan. En hij betuigt hun, dat het nog verder in die richting gaan zal tot het einde toe. Jezus zelf ziet dat ion het licht der Schriften. Hij ziet achter en in dat alles de hand des Vaders, die alles bestuurt naar zijn raad. Hij ziet daarin zijn lijden naderen. En hij wil, dat ook zijn discipe len dat zullen zien. Onder de dingen, die hem van Israëls leidslieden zullen worden aangedaan, plaatst Jezus voorop, dat hij van hen zal verworpen worden. Verworpen. Dat beteekent, dat zij hem zullen keuren. Zij zullen hem beoordee- len. En de uitslag zal zijn dat ze hem afkeuren en veroordeelen. De Zoon des menschen zal door hen ongeschikt, onbe kwaam, onwaardig worden bevonden. Ze zullen hem verwerpelijk achten. Zooals voor een kostbaar bouwwerk de materialen door den bouwmeester worden gekeurd en wat niet deugt af gekeurd en verworpen wordt, zoo zullen ze met hem doen. Hij is naar de profetie van den 118en Psalm „de steen dien de bouwlieden verworpen hebben". Jezus zelf heeft hun dit te verstaan gegeven in de laatste week vóór zijn dood (Marcus 12 10). En later herhaalt Petrus dit als hij met Johannes voor ditzelfde Sanhedrin zich heeft te verantwoorden. (Hand. 4:11). Verstaan we iets van het lijden van Christus dat hierin ligt? Hij is de Messias, Israëls Redder, Israëls Hope. Hij is daartoe van den Vader besteld en verkoren. Hij is de eenige die waarachtige verlossing aan brengt. Hij heeft dat getoond in al zijn wonderwerken. Maar Israël zelf verwerpt hem. Niet de schare: onder haar is nog bewondering, zelfs tot op zekere hoogte sympathie. Men spreekt in die kringen zelfs het ver moeden uit, of deze niet mogelijk de Messias zou zijn, al laat men dit vermoe den dan ook aanstonds weer los. Trouwens, wat is de schare? Als het water welks golven door den wind nu herwaarts dan derwaarts gedreven wor den, zoo staat ze onder allerlei invloeden. Neen, degenen die den Zoon des men schen verwerpen, dat zijn de mannen die het weten, de bedienaars van het drieër lei ambt door God onder Israël tot zijn behoudenis ingesteld. Het zijn Israëls vorsten, zijn priesters, zijn leeraars. En denk nu niet, d?t dit Jezus niet deerde. Zeg niet bij uzelven, dat Jezus er te hoog voor stond om over zoo leugen achtig en daarmede waardeloos oordeel zich ook maar in het minst te bekom meren. Onze tijdgeest, die zich aan alle gezag onttrekt, onze tijdgeest, d'ie predikt dat men de waarde van een mensch niet moet bepalen naar de positie die hij be kleedt maar naar de innerlijke waarde van zijn persoonlijkheid, die tijdgeest is niet de Geest van Christus. Van een hooghartig zich verheven achten boven het oordeel dergenen die over ons gesteld zijn vindt ge zoo niets bij hem, die zacht moedig was en nederig van harte. Noen, Jezus noemt uitdrukkelijk aio het eerste in zijn lijden, dat hij, de Zoon des menschen moet verworpen worden van Israëls leidslieden er. gedood worden. Dat heeft hem door de ziel gesneden, nog eer het er toekwam. In de naam zijns Vaders zal hij tegen zich het vonnis der verwerping hooren uitspreken. Op grond van de wet des Heeren, die in Israël gold. In het gebouw van Israëls kerkstaat of staatskerk, al naar ge het noemen wilt, is voor hem geen plaats. Ze kunnen hem niet gebrui ken. En ze oordeelen, met Gods Woord voor zich, dat hij verwerpelijk is ook voor God. Zoo zullen ze tot zijn dood besluiten. In het gevoel, dat ze daarmede recht doen tegen hem. Maar dit zal dan ook hun eigen ver werping van God tengevolge hebben. Zij zullen hem, den Gezalfde des Vaders, on waard achten. Maar daarmede zullen zij ever zich het oordeel halen, van God verworpen te worden. Dij is de pijn, die Jezus voelt om der wille van dat volk, waarvan hij eens tot de Samaritaansche vrouw zeide: „De za ligheid is uit de Joden" (Joh. 4 '22). Dat volk, dat hijzelf als de Zone Gods over oude tijden af heeft gedragen en geleid, dat zal Hem verwerpen en uitwerpen, en zal daarom van God verworpen en uit geworpen worden. Hierin toont Israël ons ons eigen beeld. Want buiten genade zouden wij het niet beter gemaakt hebben. Ook Jezus' eigen discipelen niet. En dat deze hem niet verworpen hebben, was alleen aan zijn genade te danken. „Gij hebt mij niet uitverkoren, maar ik heb u uitver koren" (Joh. 15 16). Jezus heeft ook in dit verworpen wor den ons oordeel gedragen. Zooals ze hem onwaard, onbruikbaar hebben ge acht, zooals ze hem hebben afgekeurd, zoo zou God u hebben moeten afkeuren voor zijn koninkrijk, voor zijn hemel. Maar nu laat Jezus zich verwerpen en afkeuren in uw plaats, opdat gij door uw God zoudt waardig gekeurd worden een plaats in Zijn Koninkrijk, een plaats in dat gebouw, waarvan Jezus Christus is de uiterste hoeksteen. En door het geloof in Jezus moogt gij dan roemen, hoe verwerpelijk gij ook in uzelf zift, dat gij toch om zijnentwille van God verkoren zijt, om op hem als den uitersten hoeksteen ingevoegd te worden in dat geestelijk huis, waarin God wil wonen in eeuwigheid. Al zijn do Kamerverkiezingen nog ver weg-, er is toch al iets van de spanning daarvan te merken. De rede van dr Colijn in de Ilaarlemmermeerkring van de Anti- Rev. Partij, heeft ons er weer aan herin nerd dat het nadert. Zelfs onze, op de yer- gadering vertegenwoordigde tegenstanders kwamen onder de indruk van de trouw en aanhankelijkheid, die het A.R. volk voor zijn leider voelt. Zijn rede was een interes sante rondwandeling door de principes, waarop de A.R. politiek is gegrond en ook in do komende vier jaren gegrond zal blij ven. Vooral in onze tijd, waarin de aanval len juist op de beginselen zijn gericht, is 't goed, als ons de juiste telkens voor oogen wordem gehouden. Zonder het verwijt waar te maken, dat wij afgodendienaars zijn geworden, kunnen wij zeggen, dat dr Coiijn voor de A.R. partij een bijna niet genoeg te waardeeren be zit is. De tijd, dat H.M. de Koningin weer in ons land terugkeert, is niet veraf meer. Wc mogen als bewoners van het platteland al niet veel van Haar aanwezigheid me-ken, aks de Koningin er niet is, voelen we ons als Nederlanders niet heelemaal compleet. H.M. heeft het Vorstelijke Paar, dat nog wel een maand in het buitenland zal blij ven, te Zeil am See ontmoet. Na een kort en prettig samenzijn zijn de jonggehuwden naar een pension in de buurt van het stadjo vertrokken en hebben daar hun in trek genomen. Als een symptoom van de opleving kan gelden het feit, dat de Rijksmiddelen over Januari f 2.620.650 meer hebben opgebracht dan verleden jaar. Verder zijn er weer heel wat ongelukken gebeurd. Zaterdagmiddag heeft nabij Axel een trambotsing plaats gehad, waarbij vier menschen werden gewond. De bestuurder van do eerae tram had verzuimd op een wis selplaats te wachten op een tram, dio van de andere richting komen moest, en zoo botsten de twee trams tegen elkaar. Geluk kig zijn allen er tot dusver levend afge komen. Te Vlaardingen is een jongeman, die per fiets van zijn werk naar huis reed cn een accu bij zich had, in de Maas gereden en verdronken. Hij was werkloos geweest en had juist één week werk. Dinsdagmiddag is te Den Haag een hang- stelling bij een bad-in-aanbouw, door het breken van een der haken, neergestort. Hier bij werd een persoon gedood en vijf ernstig gewond. Nabij een brug te Jutfaas is een jongen door een auto oven-eden en gedood. Dit on geluk is te wijten aan een misrekening van den chauffeur. En alsof de ongelukken al niet genoeg ellende brachten, hoeft ook tie misdaad nog een handje geholpen. Maandagmiddag werd in Den Haag een vrouw, die een kamer te huur had, door twee pseudo-huurders aangevallen en be wusteloos geslagen. Het doei hiervan was diefstal. De aanvallers konden echler maar een klein bedrag buitmaken. Verder kwam er aan liet oind van de vorige week weer een zwendelzaakje in effecten aan het licht. Dit zijn en blijven gevaarlijke dingen. Twee commissionairs in effecten zijn gearresteerd. Deze instelling heeft vooral in België veel werk verricht. Talrijke eenvoudige men schen zijn cte dupe geworden. Menschen kunnen wel wreed zijn, om op een derge lijke manier hun mede-menschen te bena- deelen. Alzoo chter niet de Minister van Land bouw, enz., die voor de tuinbouw een bedrag van ten hoogste f 2.400.000 beschikbaar stel de als steun voor de door hen geteelde pro ducten. Over alle fruit- en warmoezerijge- wassen is de steun rechtmatig verdeeld. Nu komt de dankbaarheid aan die beurt. Of was die er al? Nu de watersnood in de Ver. Staten juist eonigszins afgenomen is, vindt in een ander deel van de wereld een soortgelijke ramp plaats, alleen met een meer acuut karakter. In Mozambique veroorzaakten twee rivieren een zoodanige overstrooming, dat daarbij 'n groot aantal menschen is omgekomen. Het getal is te groot, dan dat wij ons bij be nadering een voorstelling van de omvang van de ramp zouden kunnen maken. Ook de schade is zeer groot. Veel menschenlevens kost ook de nog steeds niet besliste strijd in Spanje. Deze week gaf een groote activiteit aan beide zijden te zien. Er werden verwoede gevech ten geleverd. Vergeefs trachtten de regce- ringstroepen door het front van Franco heen te breken, om .liem zoo te dwingen zijn positie om Madrid te verlaten. Zij werden echter met zware verliezen teruggeslagen. Franco, van zijn kant, zet alle zeilen bij om de ring om de hoofdstad absoluut sluitend te maken. Het kan zoodoende nog wel even duren voor de groote beslissing valt. Ook de kusten kregen een beurt. De hulp- zetelstad der Volksfront-regeering, Valencia, word vanuit zee gebombardeerd. De stad Malaga wordt door de rechtsche troepen van vijanden gezuiverd. Een tiende deel der stad is verwoest. Volgens brichten zijn deze week weer een aantal Italianen in Spanje aan land gezet. Ook werd door de nationalisten een Rus sisch schip met levensmiddelen voor de rooden gepraaid. Aan deze experimenten zal nu toch spoedig en einde komen. Het zenden van vrijwilligers is thans definitief verboden en de betrokken landen hebiren zicli dan ook verbonden hiervan af te zien. Verder zal met ingang van 6 Maart een aanvang worden gemaakt met de controle op alle transporten naar het oorlogsgebied, Vermoedelijk zal deze belofte momenteel Rusland het zwaarste zijn gevallen. Het is geen kleinigheid, dat het de geestverwanten in Spanje niet de helpende hand mag bie den, nu Franco's positie gunstiger is ge worden. Voor landen als Duitscbland en Italië is het vanzelf minder moeilijk. Gebeurtenissen ais het Duitsch-Japan- sche verdrag, de Engelseh-Italiaansche Mid- dellandsche Zee-spanning van verleden jaar en wellicht ook de kwesties rondom de Vol kenbond, hebben de-Engelsche regoering zich doen bezinnen. Dit land komt thans voor de dag met een enorm bewapening»- plan, waarvan do totale kosten in de eer. ste vijf jaren wel niet minder zullen zijn dan 1.500 millioen pond sterling. Het is een plan van geweldige afmetingen, dat in de Engelse he industrie ook groote beweging brengt. Munitiefabrieken en scheepswerven moeten worden gebouwd om met man en macht aan het groote bewapeningisplan te kunnen werken. En als er eenmaal één land met zoo'n plan komt, volgen er meer. Duitscbland is niet zoo mild met cijfers als Engeland, maar het is zeker, dat ook daar met alle krachten aan de bewapening wordt gewerkt. En eenige weken geleden bleek het, dat ook Frankrijk een dergelijk plan aan het verwezenlijken was. Wie volgt? Zaterdagavond heeft in een bioscoop te Antoeng in Mandisjoerije een brand gewoed. Er ontstond een paniek. Bovendien stortte de galerij en een deel van het dak naar beneden. De gevolgen waren ontzettend. Meer dan 700 menschen, meerendeels vrou wen en kinderen, zijn omgekomen. We zullen ditmaal eindigen met een be richt, dat van hoop voor de toekomst al is het dan een kleine hoop spreekt. In Italië is een Prinsje geboren, dat later ais alles goed verloopt de troon zal bestijgen We weten nu al dat dit kleine Prinsje voor veel moeilijkheden zal komen te staan. Gelukkig dat hij bet zelf nog niet weet. en de schoonste tanden, indien U poetst met de antiseptische tandpasta Tube 60 en 40 cf. Doos 20 ct. „De Spiegel" van deze week bevat een inter\iew met Mevrouw. A. C. de Jonge Baronesse van Wassenaar, echtgenootc van den vorigen Gouverneur-Generaal van In- dië, stichtster van liet Asib-comité op Java en Madoera. „Een man" geeft zijn ziens wijze over het dienstbodenvraagstuk. Inte ressant is de reportage van ,Een schip gaat te water", met speciale opnamen voor „de Spiegel". „Afgekeurd Bestek", het vervolg verhaal van Th. de Ruiter, over een, jonge boer, die een hekel heeft aan hot boeren werk en in dienst komt bij een aannemer. Verder opnamen uit liet artueele leven een schets van Mevr. Jo Kalmijn-Spierenburg, -Vrouwenrubriek, „Jong Holland pak aan" cn als geheel een verzorging die af is. Wij ontvingen „M o e d e r", bet overbe kende .vakblad" voor de vrouw, dat met het Januari-nummer zijn 4den jaargang in ging. Dit maandblad van de uitgevers N.V. Gobr. Zomer Keunings L'itg. Mij. te Wa- geningen, sfaat onder de algemeene leiding van Prof. Dr. J. Waterink te Amsterdam, van wiens hand in het Januari-nummer eeu artikel verscheen over „Het geïsoleerde kind", „ook in een groot gezin kan een kind zich eenzaam voelen". In liet inmiddels verschenen Februari-nummer wordt de vraag behandeld op welke wijze de kinde ren die zich geïsoleerd gevoelen weer kun nen worden terechtgebracht. „Terug naar Moeder". Op alle gebied, zooals het een „vakblad" betaamt, van liet zoo veelzijdige en voor allerlei problemen stellende huishoudelijks leven en de opvoeding der kinderen trarlit dit maandblad voorlichting te geven. Wij noemen uit. den rijken inhoud „Voeding", „mode", „recepten", kinderleven, gebruiken en gewoonten bij andere volken, het huwe lijk bij de Biakkers o.a„ een vragen-rubriek voor moeders. Een ongetwijfeld met blijd schap door moeders èn vaders begroete ru briek is ook „Vragen over Boeken". Hoe dikwijls staat Moeder voor de vraag of dit of dat boek geschikt is voor haar jongen of meisje. Deze rubriek tracht inlichtingen te geven over boeken en over bun geschikt heid in 't algemeen, getoei. t aan de begin selen, die voor de Christelijke opvoeding gelden, en of ze liggen boven of binnen de intellectucelp bevatting van een 16-jarige. Een prettige omslag, uitgevoerd door H. Dijkstra, alleraardigste kinderfoto's, een on derhoudend vervolgverhaal, een rijke in houd, alle factoren zijn er om den 4den jaargang niet minder te doen slagen dan met de voorgaande 't geval was en zal on getwijfeld de stijgende lijn, die in verzor ging èn inhoud te constateeren is, gehand haafd blijven. NAGERECHTEN door Martine Wittop Koning Een pudding vormt wel altijd een min of meer „feestelijk" nagerecht, maar toch ont komt ook deze tractatie niet aan een zekere mate van afgezaagdheid. Menige huisvrouw verlangt er dan ook naait aan het slot van haar dinertje haar gasten iets anders voor te zetten, dan wat men nu eenmaal overal te zien en te proeven krijgt. Welnu, aan dat verlangen kan worden voldaan, zelfs met uiterst geringe hulpmid delen en zonder extra-kosten. We kunnen ons b.v. heel goed houden nan een ons bekend recept voor een gries- meel-, een maïzena- of een rijstpudding; maar, als de puddingmassa tot de juiste dikte is gekookt, brengen we ze nu eens niet over in den gebruikelijken pudding vorm, maar in een langwerpigen cakevorm of ook wel in een diep vuurvast schoteltje met rechtopstaanden rand (zooals we het b.v. voor een macaroni-schoteitje zouden kiezen). Is na bekoeling onze pudding stevig om te worden gekeerd, dan zal op den schotel een gerecht verschijnen,, dat in vorm meer lijkt op een taart dan op een pudding, en dat we daarom ook evenals een taart kun nen versieren. Een paar voorbeelden om dit denkbeeld mee te verduidelijken: liet eerste is ont leend aan de z.g. „fijnere" puddingen (met room), het tweede betreft een meer eenvou dige melk pudding. Blanc Manger met Vruchtcnversiering t/2 L. melk, L. kookroom, 1 liocl stokie vanille, 125 G. (l^i ons) suiker, 20 G. (2 lood of ongeveer 13 blaadjes) gelatine 1 klein blikje perziken, abrikozen of manda rijntjes. Breng de melk met liet ongespleten stok je vanille zoo langzaam, aan den kook, dat de vanillesmaak zich goed aan de melk kan moedeelen. Iaat iritusschen (Ie gelatine in lioud water weeken. Neem ten slotte de kokende melk van het vuur, roer er de goed uitgeknepen gelatine door, strooi er ook de suiker in en Iaat bei de volkomen in de melk oplossen; neem er de vanille uit en giet er den kouden room bij, die, omdat hij toch altijd gepasteuri seerd is, niet behoeft mee te koken. Laat de vloeistof, af en toe roerende, wal bekoelen; giet ze, zoodra zo geleiachtig be gint te worden in een met koud water omge- spoeid, vrij diep vuurvast schoteltje en laat daarin den pudding stijf worden. Garneer na het storten het bovenvlak van den pudding met de goed uitgelekte vruch ten (de perziken en de abrikozen in partjes gesneden); gebruik het sap van do vruchten als saus bij den pudding. Griesmeelpudding 1 L. melk, 100 G (1 ons) griesmeel, 100 G (1 ons) suiker, 1 a 2 eieren, staukje vanille of citroenschil (ook wel sinaasappelschil), een paar lepels jam (bv. abrikozenjam), on geveer 15 gepelde amandelen. Breng de melk aan den kook met de ge spleten vanille of het vruchtenschilletje, strooi er door elkaar gemengde suiker en griesmeel in (voortdurend roerende) en laat op een zacht vuur het mengsel doorkoken tot de puddingdikte is bereikt en het meel dus gaar is. Neem de pan van het vuur en roer er do geklopte eieren door, hetzij wit en geel af zonderlijk of beide met elkaar geklopt. Breng de massa over in een met koud water omgespoelden langwerpigen cakevorm en zet dipn on een koele plaats tot de pud ding stijf is. Bestrijk na bet storten den buitenkant geheel met jam; strooi er dan de gepelde, fijngesnipperde amandelen over. Uit: De Ilaagsche Vrouwenkroniek. Beste Nichtjes en Neefjes. Wat heb je me verrast met zóóveel en zul ke lange brieven als ik ditmaal hier voor me zie liggen, 'k Had een poosje geleden niet durven droomen, dat jullie nog weer eens zóó goed aan ons hoekje zoudt gaan denken! 'k Merk wel, dat ik veel te min van jullie gedacht heb. En 'k hoop, dat je jo daardoor maar niet al te erg beleedigd zult voelen. In elk geval: fijn vind ik het zékerl 't Gaat uitstekend zoo. En 'k kan dan ook niet anders zeggen dan: blijf op deze ma nier voortgaan! Aangezien ik op jullie epistels heel wat briefjes terug zal hebben te schrijven, zullen we maar geen tijd en plaatsruimte verpra ten, en direct aan de oplpsingen beginnen. 1. ram arm. 2. regenbui (keer, ruig, negen, rug, bier). 3. neger regen. 4. kip pilt 5. Ja, daar zat heel wat werk aan vast! Sommigen hebben het er keurig afgebracht. Ter verduidelijking zal ik jullie nog eens een algemeene oplossing geven. Ik had jul lie een getal van 5 cijfers opgegeven. Maar dat was wel een beetje moeilijk. Laten we eens beginnen met één cijfer. Iedereen begrijpt, dat je daarmee maar één getal kunt maken. Dan een getal van 2 cijfers. Bv. 57. De 5 kan éénmaal voorop staan en ook de 7. Dus we krijgen met 2 cijfers 2x1 getallen. Nu 3 cijfers. Bv. 573. De 5 kan 2 x voorop staan, want met 73 kunnen we 2 getallen maken. De 7 kan ook 2 x voorop staan. Evenzoo de 3. We krijgen dus 3x2x1 ge tallen. Hadden we een getal van 4 cijfers, bv. 5739. dan zien we op dezelfde wijze: de 5 kan 3x2xl 6x voorop staan, want met de overige 3 cijfers, in dit geval 739. kunnen we immers 6 verschillende ge- tallpn maken (zie boven). Evenzoo kan de 7, de 3 en de 9 ook 6 x voorop staan. Dan krijgen we 4 x 3 x 2 x 1 verschillende getallen. Op dezelfde manier doorgaand vinden we, dat de met 5 cijfers 5x4x3x2x1 getallen kunnen krijgen, dat wordt dus 120'verschillende getallen. 6. Harp 'k Kan me begrijpen, dat jullie het \verl< wel wat lastig hebt gevonden. Maar torb hebben de meesten aardig werk geleverd Moni zool De prijs is ditmaal voor Marie ie Com- t e. Ondanks het ontbreken van 110. 4 geef ik haar toch de prijs, omdat nummer 5 zoo kranig was. En om dezelfde reden krijgen Kom my le Comte en Aat v. d. Doel een eervolle vermelding, 'k Hoop, dat Marie me wil helpen door hen beiden te beloonen met 't lezen van 't boek, dat zij zelf als prijs ontvangt! Ook een eervolle vermelding voor Jacob van Seters. Nu het nieuwe werk. Inzending daarvan uiterlijk tot cn met Dinsdagmorgen 2 Maart. 1 Van het getal 45 trekt men 45 af en houdt toch 45 over. Hoe kan dat? 2 Wie hangt zonder armen en loopt zon der beenen? 3. In welke maand wordt er het minst ge geten' 4. Welk werkwoord, dat aan heet zijn en koud maken doet denken, wordt een wa penschild, als je tusschen do vierde en vijf de letter een o zet? 5. Verborgen vischnamen. a. Wil Jacob leiboomen in zijn tuin aan planten? b. Je weet toch wel, dat de Ebro geen stad, maar een rivier is? c. Lize had een negen voor Nederlandsche taal d. Dat staat als een paal boven water. 6. x medeklinker x lichaamsdeel van een dier. x een hondennaam x x x x x x x een plaats in N.-Brabant t 1 x wat een landbouwer ge- x X bruikt een gewicht een medeklinker. Op de kruisjesrijen komt hetzelfde woord te staan Nu ga ik gauw aan de briefjes beginnen. Theo v. d. Doel te Middelhamis. Fijn, dat je dirert om de verjaardngsdntum gedacht hebt. Wat dom, dat ik telkens me vergist heb in je woonplaats! Goed, dat je 't even schreef! Je bad al weer vier raadsels goed. 't Komt vast wel in orde, geloof ik. Geluk kig. dat moeder weer heelemaal heter is. Doe allen de groeten maar van me. Tot over twee weken nu weer. hè? Dag! Kommy le Comte te Sommelsdijk. Wat een heerlijke lange brief kreeg ik van jou! Echt gezellig. Wat een leuk idee, dat jij al zoo goed voor zusje kunt zorgen. Als je het al bum bij Boekhoven brengt en er bij vertelt waarvoor, zal ik er wel een versje in schrij ven. Over dat handwerk zal ik maar niet schrijven, dat is te gevaarlijk. Je zult wel knap worden op kniples. Prettig als je alles zelf kunt naaien- Dat idee van die porte feuille vond ik erg leuk. Je werk was goed hoor! Dag Kommy! Marie le Comte te Sommelsdijk. Wel gefe liciteerd met je prijs, hoor! Dat is al gauw hé? Maar als er een schaap over de brug is, volgen er wel meer. Nu ben jij hiermee na tuurlijk niet gesierd met de naam schaap, maarje bent toch een nieuweling in ons hoekje, 'k Heb dus moed, dat er meer nieuw tjes nu gauw iets verdienen. Dat „groote. brieven-schrijven" leer je vanzelf. Je kunt immers niet ineens aan zoo'n vreemde tante alles vertellen? Als ik maar merk, dat je je best doet, zoo gezellig mogelijk te schrijven. En tot nu toe twijfel ik daar geen oogenbiik aan. Aardig, dat jij ook al zoo graag band- werkt. Wat een prarhtige dingen maak jul lie op school zeg. Nu, tot volgende keer hoor! Daaaaag! Aat v. d. Doej te Sommelsdijk. Al weer een nicht, die me erg verwend heeft. Wat gezellig, dat jij ook een poëzie-aibum hebt gekregen. Maar je mag we! eens gauw zor gen. dat er wat mepr in komt te staan. zoo. als je trouwens zelf al schreef. Jouw Tante bad dus goed om je gedacht met al die bon nen! Ja, van Vaderlandsche Geschiedenis houd ik ook veel. Prettig hè, dat Tante komt. Wat het verlangen naar lente en zo mer en bloemen betreft, zijn we 't geloof ik wel eens.! Maar toch zullen we nog wat geduld moeten hebben vermoed ik. In elk geval gaan we wel de goede kant uit. Groe ten aan allen hoor. Dag! Jacob v. Seters Wzn. te Stellendam. Wat was dat prachtig werk. Jammer, dat je bij nummer 5 de getallen niet bad opgeschre ven of er bij uitgelegd, hoe je er aan kwam. Maar overigens was 't uitstekend. Vandaar dan ook je eervolle vermelding. Dat is altijd een flinke stap in de richting van een prijs. Fijn, hoor! .Tij hebt ook goed om de verjaar dagdatum gedacht hoor! Nu moet je me de volgende keer nog eens duidelijk vertellen, hoe het komt, dat je mee bent gaan doen. Heb je er zelf zin in gekregen, zoodat je er aan begonnen bent, of heeft iemand bet je gevraagd? 'k Ben al weer benieuwd naar de volgende keer. Tot zoolang het beste hoor! Dag, Jacob. Jan v. Seters te Stellendam. Ook jouw werk was goed, Jan. Maar 't zag er niet zoo netjes uit. Tenminste: de pplossingen van de raadsels niet. Daar wil je dus nog wel eens om denken. Leuk, dat je zoo'n gezellige ver jaardag hebt gehad! Nu maar weer flink je best doen hè, in dit nieuwe jaar. Dag, hoor! Louisje M. te Fijnaart. 'k Geloof dat jij uit dankbaarheid voor de prijs nog eens extra je best hebt gedaan, is 't niet? Echt prettig hoor. dat ik zoo'n reuzen brief van je kreeg. Gelukkig dat je zuster beter is hè? Wat mooi. dat slaapkamerkleedje! Je oplossingen waren goed, behalve nummer 4 en 5. Je moet maar eens goed nalezen, of je begrijpt, wat ik daarvan geschreven heb. En 'k hoop, dat je me nog eens weer blij zult maken met zoo'n fijne brief. Daaag! Ida J. te Stellendam. Ook bij jou was num mer 5 er niet al te best afgekomen hè? Maar de rest was uitstekend, hoor! Nee, die toe komstvoorspellingen zijn vermoedelijk niet erg betrouwbaar Ze zijn zelfs niet ongevaar lijk! Je neemt dat lastige werk dat je op 't oogenbiik in de handwerkles onder ban den hebt, nog al gemoedelijk op. Dat lijkt me wel verstandig. Fijn, dat je mee kon rij den. Nu, ik moet noodig ophouden, want de briefjes worden erg lang ditmaal. Groeten aan allen thuis hoor Dag Ida! Fam. Wagner te Stad. Aangezien ik ruim te te kort kom. hoop ik, dat jullie liet voor lief wilt nemen, wanneer ik in de krant van volgende week jullie briefjes beantwoord. Aan allen alvast hartelijk dank voor de in zending, en dan tot over een week. Daaag! Dag allemaal! Jullie TANTE TINE

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3