MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 PLAATSELIJK NIEUWS PREDIKBEURTEN LAND- EN TUINBOUW VERKOOPINGEN MARKTEN MIJN REIS NAAR ZUID-AFRIKA SOMMELSDIJK. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens mishandeling. Bij den gemeente-veldwachter zijn in lichtingen te bekomen omtrent gevonden sleutels. Lfe prijzen der landbouwproducten in di ze gemeente zijn ais volgt: Red Star t 2 2.1, Eigenheimers f 2 en Bevelanders t l.BO; terwijl de prijs der uien f 0.60 be draagt, alles per H.L. Aan den dienstplichtige voor de lich ting 1007 St. Hartensvejd is voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend v egens kostwinnerschap. De A.R. Kiesvereeniging vergaderde onder leiding van den voorzitter J. H Dij kers, die de vergadering opende op de ge bruikelijke wijze. Vervolgens las de secreta ris P. v. d. Boogert de notulen voor der vo rige vergadering, welke onveranderd wer den vastgesteld. Hoofdschotel voor deze vergadering was de candidaatstelling voor de Tweede Kamer. De voorzitter gaf een zeer uitvoerige uiteenzetting van het advies van liet Centraal Comité en van de Kamer- Kieskring, terwijl de geheele candidaten- lijst besproken werd. De vergadering kon zich mot het advies vereenigen; bij stem ming bleek dat met algemeene stemmen het gegeven advies werd opgevolgd. Vervolgens werd de propaganda bespro ken. Verschillende dingen werden naar vo ren gebracht welke zoo mogelijk een goed effect zouden kunnen sorteeren. De voorzit ter sloot daarna deze geanimeerde vergade ring met dankgebed. MIDDELHAKNIS. De heer D. Jansen, hoofdonderwijzer aan de Groen van Prinste- rerschool, is benoemd tot hoofd der Chr. school te Sliedrecht. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid verzonden naar Den Haag en Rotterdam, 1300 H.L. aardappelen en 1280 balen ajuin. Vanaf het Havenhoofd Is een Engelsche zeeboot vertrokken naar Londen, inhoudende 12000 balen ajuin. Donderdag 25 Febr. zal de gemeente- laad in vergadering bijeenkomen. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Dezer da gen hield de Ned. Herv. Meisjesvereeniging „Dorcas" haar 6e jaarvergadering in het gymnastieklokaal der O. L. School. Het ge heel stond onder leiding van den eere-voor- zitter Ds. J. Polhuijs. Het lokaal was geheel gevuld. Aangevangen werd met het zingen van Psalm 119 83, waarna gebeden werd. Voorts las Ds. Polhuijs een gedeelte uit het Evangelie van Johannes, hoofdstuk 20, naar aanleiding waarvan hij een kort openings woord sprak. Spr. heette voorts allen harte lijk welkom. In gedachten stond hij een oogenblik stil bij de meisjes die wegens ziekte niet aanwezig konden zijn. Moge God hun spoedige genezing geven. Volgen jaar verslagen, die geen stof tot bespreking ga ven. Inleiding Vad. Gesch. „Onze Prinses" door N. van den Band, waarna het Wilhel mus gezongen werd. Vervolgens werd het programma vervolgd met een stukje proza door T. van Dijk, een samenspraak ,De Radio". Onder het zingen van „De dierbre Heiland is nabij" werd tot dekking der on kosten een collecte gehoudeng. In de pauze die volgde werd gelegenheid gegeven de vervaardigde kleedmgstukken te bezichtigen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. Diverse afgevaardigden brachten zoowel mondeling als schriftelijk hun gelukwenschen over, die door Ds. Pol huijs met wederkeerigen heilwensch werden beantwoord. Dan volgde Bijbeisch onderwerp „Aan de schoone poort" door R. Arensman, waarna K. Noudt een stukje proza voordroeg waar bij de vroolijkheid niet ontbrak. De M.V. zong „Als ik maar weet". Wegens ziekte van J. Arensman droeg N. van den Band een gedicht voor, in welke tusschentijd het tooneel in orde gemaakt werd voor een ta bleau. Dit tableau werd heel goed uitge voerd. De presidente mej. van den Band sprak hierna een kort slotwoord en dankte allen die hadden medegewerkt tot het doen sla gen van dezen avond. Onze geringe arbeid bevelen wij in uw aller gunst aan tot heil Van onze vereeniging. Ds. Polhuijs had weinig toe te voegen aan het gesprokene. Hij wilde niet eindigen al vorens mej. van den Band dank te zeggen voor hetgeen zij voor de vereeniging heeft gedaan. Hij sloot met het doen zingen van Psalm 118 1. DEN BOMMEL. Aan onze plaatsgenoot E. S. de Lint, dienstplichtige der lichting 1933, is voor goed vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens opleiding tot een geestelijk ambt. Tot commandant der brandweer in deze gemeente is benoemd de heer A. Lokker Az. B. en W. hebben aan K. Bakker Kz. vergunning verleend tot het bouwen van een schuur aan den Beneden-Oostdijk. Tengevolge van den mist is j.I. Maan dagochtend de stoomboot „Maasnymph" van de stoombootdienst d^n BommelNumans- dorp op een steenen strekdam na-bij het eiland Tien-gemeten geloopen. Een aantal passagiers zijn met de motor boot van den heer Troost van Zuid-Beijerlan-d aan wal gebracht. Dinsdagavond zijn een aan tal koeien van den heer K. L. Buth met een motorboot van de „Maasnymph" gehaald. Woensdagochtend is tengevolge van een bijzondere hooge waterstand de stoomboot weder vlot gekomen en heeft haar dienst we der kunnen hervatten. A. W. Keijzer, broodbakker alhier, heeft aan B. en W. vergunning verzocht ingevolge de Hinderwet tot het uitbreiden van zijn broodbakkerij, aan den Beneden-Oostdijk. Bezwaren kunnen ter gemeente-secretarie worden ingebracht op 4 Maart as. Bevolking. Vertrokken: Cornelia van Dijk en Arendje Hen-drika Bruinse naar Oolt- gensplaat; Catharina Stoop naar Rotterdam; Petronella Anthonia Segers naar 's-Graven- hage. Ingekomen: Geertrui van Dijk van Bos koop; Petronella Anthonia Segers van Schie dam. Bli den agent der arbeidsbemiddeling staan 98 werkloozen ingeschreven. De burgemeester brengt ter open-bare kennis, dat, behoudens onvoorziene omstan digheden, in Juni a.s. het jaarlijksch onder zoek zal plaats hebben van de gewone dienst plichtigen der landmacht van de lichtingen 1925 en 1928. Plaats en tijd van dit onder zoek zal nader worden bekend gemaakt. OOLTGENSPLAAT. De beurtschipper L. v. d. Ouden kwa.n zoodanig in het ruim te vallen, dat hij met een hersenschudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. OUDE TONGE. Dezer dagen hield de J. V. „Timotheüs" alhier haar achtste jaarverga dering in het vereenigingsgebouw aan den- Stationsweg. Te ruim 7 uur open-t de eere- voorzit'er Ds. M. B. Verkerk deze goed be zochte vergadering door te laten zingen Ps. 68 10 en voor te gaan in gebed. Hierna volgt een kort openingswoord. De heer Van Asperen neemt nu de leiding van de vergadering op zich en geeft hot woord aan den secretaris; het blijkt dat de vereen, titans 16 leden telt, waarvan twee zich in mi'itairen dienst bevinden. Uit het verslag van den penningmeester blijkt dal momenteel nog in kas is f 35.19 uit welk bedrag echter de kosten van deze avond nog gedekt moeten worden. Door den bibliothecaris werd medegedeeld dat de vereen, in het bezit is van 440 lees boeken en getracht zal worden dit aantal te vermeerderen. Hierna volgt een inleiding over de Bijbel- sche Geschiedenis door den heer M. Osse- weijer met als onderwerp „Koning of ge vangene". Op duidelijke wijze wordt de levensgeschiedenis van koning Ma-nasse naar voren gebracht, zijn gewelddaden ais zoodanig, zijn wegvoering naar Babel en ten slotte zijn bekeering en sterven. Een kleine bespreking over het gebode-ne wordt -nog gevoerd. Na het zingen van Psalm 84 3 houdt de heer v. d. Sluis een inleiding Kerkgeschie denis getiteld: „Savonarola". Het moeilijke doch bewondering afdwingend leven van dezen monnik werd in juist ebewoordingen geschetst. Tijdens de pauze die nu volgde werden versnaperingen rondgedeeld. Na het zin-gen van Psalm 138 4 wordt het woord gevoerd door den heer Fase over Prins Willem III. Een geanimeerde be spreking is het gevolg waaraan door nage noeg allen wordt meegedaan. Vervolgens vermelde het programma een onderwerp van den heer L. Dubbeldam; be handeld art. 13 van de Ned. Gel. belijdenis. Na beëindiging van een duidelijke uit eenzetting blijkt dal niet allen zich met het ten gehoore gebrachte kunnen vereenigen. Vragen werden dan ook door spr. nader toegelicht. De heer A. Kievit bracht ten slotte nog eenige poëzie, nl. „In het kamp". Bij zijn sluiüngswooid brengt de voorz. dank aan allen die aan dezen mooien avond hebben medegewerkt of van hun oe- langstelling blijk hebben gegeven. NIEUWE TONGE. De prijzen der veld vruchten zijn alhier: uien f 0.60, peen 0.55, aardappelen eigenheimers 1.75, Red Star 2. Tot notabel in de Ned. Herv. Kerk al hier zijn herkozen de heeren L. Zweerus, L. Kareis en Johs. Luchtenburg. Aan A. K. Nieuwkerk is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een steenen schuurtje achter een zijner woningen aan de z.g. Breedeweg. Tot voorzitter der geitenfokvereen. „Ons aller belang" is in de vacature van den heer G. Knöps wegens vertrek naar elders geko zen de heer C .Vreeswijk, voorzitter, P. v. d. Houten, secretaris, Johs. Wittekoek, penning meester, J. v. Eek, bestuurslid. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 7955 H.L. aard appelen, 2520 balen uien, 2055 H.L. poters en RHEUMATISCIIE PIJN IX ALLE GEWRICHTEN Gezondheid thans geheel hersteld „Ik had rheumatische pijnen in elk ge wricht. Dit duurde zoo 13 weken. Toen raad de men mij om Kruschen Salts eens te pro- beeren en voordat ik mijn tweede flacon op had, was ik reeds in staat om mijn dagelijk- sche gewone plichten te vervullen. Kruschen Salts heeft mij absoluut van de pijn afge holpen". Mevr. I. D. Rheumatische toestanden zijn meestal een gevolg van een ophooping van urinezuur in het lichaam. Kruschen Salts heeft de kracht om het gevaarlijke urinezuur, dat zich vastzet en ondragelijke pijnen veroorzaakt, op te los sen en langs de natuurlijke kanalen uit het lichaam te verwijderen. De „dagelijksche do sis" Kruschen zal uw lichaam voor goed vrij houden van alle kwaadaardige afvalstoffen. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apo thekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpak king de naam Rowntree Handels Mij., Am sterdam, voorkomt. (Adv.) 100 ton tarwe. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den extra maandeliiksche collecte voor de kerk heeft f 25 opgebracht. As. Zondag zal in de kerk der Geref. Gem. alhier door Ds. Kersten van Rotterdam doopsbediening worden gehouden, waarvan de aangifte heden Vrijdagavond van 78 uur in de consistoriekamer zal moeten plaats hebben. Bij publicatie is bekend gemaakt dat het jaarlijksch onderzoek over de dienstplichtigen der lichtingen 1925 en 1928 in de maand Juni as. zal worden gehouden. MELISSANT. Bij de gehouden afslag van het woon- en winkelhuis van wijlen de ech telieden M. Molenaar en M. v. d. Sluis, is dit afgemijnd door den heer Markestein uit Som- melsdijk f 900. Uitslag schietoefening B.V.L., afd. Me lissant: H. W. Koole 96 p., D. Doornhein 80 p., J. A. Krijger 88 p., J. Wiegel 89 p., L. Wie gel 78 p., P. Struik 90 p., L. de Geus 88 p., J. J. Schans 79 p., L. Goedegebuur 85 p. en D. Gootjes 93 p. Vanwege de vereen. „Het Groene Kruis" zal bij genoegzame deelneming in April a.s. een moedercursus worden gegeven. Opgave hiervoor kan geschieden bij den secretaris P. Touw, tot 26 Febr. a.s. Deze cursus kan kos teloos worden bijgewoond. Dinsdagavond hield de afd. Melissant van de N.C.L.B. haar 5e jaarvergadering in de Chr. school. Nadat de agenda was afge werkt werd nog een opwekkend woord ge sproken door den afgevaardigde van 't hoofd bestuur den heer van Maastricht uit Zeven bergen en den heer Swart, hoofd der Chr. school. HERKINGEN. De Chr. School Vereen, op G. G. kwam in jaarvergadering bijeen. De voorzitter sprak een openingswoord naar aanleiding van Ps. 128 „Welgelukzalig is een iegelijk die den Heere vreest" enz. De notulen, gelezen door den wn.n secretaris, den heer J. van Rossum, werden vastgesteld en geteekend. Het jaarverslag werd ook goedgekeurd. De penningmeester bracht zijn financieel verslag uit, dat ook in orde werd bevonden. Bij de gehouden Bestuursverkie zing werd het aftredend lid, de heer A. J. den Boer met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacature A. Riedijk (we gens bedanken) werd niet voorzien. Het Hoofd der School deelde nog een en ander mede Betreffende het inwendige schoolleven Met Psalmgezang en dankgebed werd daar na door den voorzitter geëindigd. Alhier is een afdeeling opgericht van den Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond, met aanvankelijk 7 leden. Het bestuur is als volgt samengesteld: Chr. v. d. Veer, voorz., V. van Mourik, seer, en J. W. Witvliet, pen ningmeester. De levering van palen en bakens, be stemd voor de kaai en haven dezer gemeente, is opgedragen aan den heer H. Kievit, hout handel alhier. Woensdag 24 Febr. a.s. zal D.V. de jaar- lijksche biddag voor 't gewas plaats hebben. In verband hiermede zullen de scholen en gem.-secretarie dien dag gesloten zijn. Kerkeraad en kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. besloten in beginsel pogingen aan te wenden, om tot overeenstemming te geraken met den Raad van Beheer om t.z.t. tot het beroepen van een eigen predikant te kunnen overgaan. OUDDORP. Voor het houwen van eer woonhuis voor rekening van Kom Hollaar, op een perceel grond aan Dijkstelweg, is het werk opgedragen aan; T. de Ronde, metselwerk, A. Akershoek, schilderwerk en S. Ihrman, timmerwerk. Er kan gemeld worden dat de licht- wachters Troost, van Meganrk en van Wol- feren, allen zijn geslaagd voor lichtwachter le kJas met rang voor onderoffier bij de kustwacht. Donderdag stonden bü de arbeidsbemid deling 157 werkloozen ingeschreven. Heden Vrijdagavond zal er een verga dering plaats hebben van de vereen. S.B.Z. in de Oude School, aanvang 7 uur. Donderdag werd op de beurs besteed voor de uien 60 c., blauwe aardappelen f 1.70, eigenheimer aardappelen 1.50. A.s. Woensdag 24 Febr. zal voor de Boeken en Geschriften Het Februari-nummer van ,d e Wande laar", geïllustreerd maandblad, gewijd aan natuurstudie, heemschut, geologie, folklore, enz. onder leiding van A. V. Fey, bevat veer een keur van belangwekkende artikelen. De heerlijkheid van te wandelen in de vrije natuur, zelfs op donkere dagen in den winter wordt ons geschetst door M. ter Borg-Bruininga in het artikel „Wande len door alle jaargetijden". S. de Waard voert ons mee op zijn ontdekkingstocht langs het strand van Hoek van Holland tot Scheveningen. Van Limburgsche sagen en volksverhalen, waaraan het Zuiden zoo rijk is, vertelt <le romanschrijver en floldorist H. H. J. Maas. Nog meerdere belangwekkende lectuur treffen we aan, o.a. over Urk „nu het nog een eiland is"; foto-reportage van het in tieme ooievaars-leven; enz., enz., in dit prachtige, hoogstaande maandblad dat ver lucht tnet niet minder dan vijftig foto's en teekeningen ons de zoo sterk gevarieerde schoonheid der natuur leert kennen en lief hebben. De uitgever is A. G. Schoonderbeck te Laren. Geref. Gem. biddag voor het gewas worden gehouden door Ds. Stuivenberg van Benthui zen, des vra. 9.30, nm. 2 en 's avonds 6 uur. Burgerlijke Standen DE NBOMMEL. Geboren: Hendrik, z. v. J. v. Oostenbrugge en L. Holleman; Arendje Elizabeth, d. v. A. C. v. Dijk en N. Bakelaar; Engeltje, d. v. P. Fokker en C. B. v. Es; Pie- ter, z. v. G. J. den Uil en K. E. Huizer. Getrouwd: Jan Adrianus Stoop, jm. 26 j. en Jacoba Maria Jansen, jd. 21 j. Overleden: Dingena Huijer, 76 j., echt- genoote van Antonie de Wit; Jacob den Bra- ber, 78 j., weduwnaar van Arendje J. Ver maas; Theodoras v. d. Made, 91 j„ weduw naar van Dina Vervloet. NIEUWE TONGE. Getrouwd: E. van 't Hof en A. Klapmuts, beiden alhier. •■OP ZONDAG 21 FEBRUARI NED. HERV. KERK Den Bommel: fli/2 u en 6 u. Ds Langbont Dirksland: 9.30 u. de heer Baart. 6 u. Ds Van der Wal Herkingien 's Av. 6 u. Ds Verkerk, van Oude Tonge Melissant: Vm. en 's av. Ds van Wingerden MiJdelharaiis: Vm. Ds van der Wal. '6 av. Ds Labrik» Nieuwe Tonge: Vm. Ds Hovius, v. Ouddorp. II. Avondmaal. 6 u. de heer Vetter, van de Langstraat. Dankzegging Ooltgen6plaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Remme, van Amsterdam Ouddorp: Vm. en nam. Ds Hovius Oude Tonge; 9% u. Ds Verkerk. 6 11 Leesdienst Sommelsdijk: Vm. en '8 av. Ds van Ascb GEREF. KERKEN Den lummel: 9.30 u. en 2 u. Cand. Streef kerk, van Rotterdam Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Zeilstra Doltgensplaat: OVfe u. Leesdienst. 6 U. Cand. Streefkerk, van Rotterdam Ouddorp: Vm. en nam. Ds Brinkman CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTE Dirksland: 9.30 u. en 6 u. Ds Kei-sten, van Rotterdam Herkingen 9.30 u.. 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst Ouddorp: Voorm. en nam. Leesdienst OUD-GEREF. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst OVERIGE SAMENKOMSTEN Herkingen: Lokaal Tuinstraat: 9.30 u. en 2 u. de heer Hogerwerf Bond van oud-leerlingen van Landbouwwintercursussen Dinsdag vergaderde te Goes onder voor zitterschap van den heer W. de Buck uit Meliskerke bovengenoemde Bond (B. v. G.). In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn teleurstelling over uit dat de devaluatie den landbouw geen baat heeft gebracht. Ver- de- toonde Spr. pan de noodzakelijkheid van studie voor den landbouwer. De secretarie de heer J. J. Goetheer te Wolfaartsdijk moest in zijn jaarverslag ook melding maken van achteruitgang voor den landbouw na de devaluatie. Voor den vee houder is er verbetering gekomen. Het aantal leden van den Bond nam iets toe. Sommige Op Woensdagen 24 Februari en 3 Maart 1937, beide dagen 's nam. 3 uur, te Melis sant, ter herberge van M, v. d. Werf, resp. veiling en afslag van: ongeveer 6.61.39 H.A. (14 Gem. 120 R.V. Maat) bouwland, te Stel lendam, in den Eendrachtspolder, aan den Plaatweg, kad. Sectie C no. 259 gedeeltelijk. In 4 perceelen en combinatie. Gedeeltelijk dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van de erven van wijlen mejuffrouw M. van der Linde. Notaris COSTERMANS. Op Dinsdagen 23 Februari en 2 Maart 1937, beide dagen 's avonds 7 uur, te Dirks land, resp. ter herberge van J. Vermeulen, veiling en in de zaal Odeon, afslag, van: een huis met pakhuis (eeuwigd. erfpacht) te Dirksland op den hoek van de Burgemeester D. Zaayerlaan en de Julianalaan, kad. Sectie B no. 2317, groot 5 aren 25 centiaren. Totale grond-, polder- en straatbelasting en erfpacht 69.26. In eigendom toebehoorend aan den heer J. Walraven te Dirksland. Notaris COSTERMANS. Donderdag 25 Februari, des namiddags 2 uur te Ooltgensplaat, in het hotel „Hobbel", verhuring bij inschrijving, voor de Am bachtsheerlijkheid „Sint Adolfsland", voor den tijd van drie jaren, dadelijk ingaande, van A. 14 .perceelen weiland in den Adriaan- polder en de Schenkelkade, om te hooien of te beweiden. B. De dijken, gorzen en vissche- rijen. Alles gelegen onder de gemeenten Ooltgensplaat en den Bommel. Notaris VAN DEN BERG. afdeelingen zijn zeer actief in het organisee- ren van excursies, houden van cursussen, aanleggen van proefvelden, enz. De penningmeester de hee Dees te Zaam- slag meldde een batig saldo van f 251. Tot eereleden werden benoemd de heeren Mr. P. Dieleman, voorzitter der Z.L.M. en Ir. C. G. P. Stevens, inspecteur van den landbouw te 's-Gravenhage. Gerapporteerd werd over het kalken van bouwland en over het gebruik van kalkstik- stof. Her-indeeling van het grondgebied In de middagvergadering sprak de heer Mr P. Dieleman, voorzitter der Z. L. M. over: Her-indeeling van grondgebied. Dit onderwerp raakt zoowel de polders als de gemeenten, zegt Spr. Op historische gron den toont Spr. aan dat de polders of dorps gemeenschappen de oudste kernen zijn. Het polderrecht is het oudste in den lande. Het individualisme is dus wel te verklaren. De bewoners van de polderlanden rekenden alleen met eigen gebied en voelden zich on afhankelijk. In die gemeenschappen zit een groote kracht van ons volk, maar toch moe ten we tegen uitwassen waken. Het kost vaak moeite een boer te overtuigen van het algemeen belang. Het aantal polders in Zeeland is heel groot. Er zijn er meer dan 400 Vele kunnen de taak die thans op de polders rust niet naar behooren volbrengen. Als voor beelden noemt Spr. de zeewering, de ontwa tering en de wegen. Voor al deze dingen is samenwerking noodig. Oprichting van een dijkring, een suatiewaterschap, en een weg schap is in vele gevallen gewenscht. In dit verband komt Spr. er tegen op dat het wetsontwerp inzake de tertiaire wegen aan de excentrische provincies veel te wei nig zou tegemoet komen. Zeeland zou de ka pitale som van f 63.000 krijgen! Om tal van redenen betoogt Spr. dat her- indeeling van den grond in bepaalde gevallen gewenscht is. De lasten worden beter ver deeld en het beheer kan beter geschieden. Hetzelfde geldt van de gemeenten. Sommige zijn in Zeeland heel klein, wat zeer on-eco- nomisch is. Men beroept zich op historische rechten, maar juist in den Franschen tijd zijn vele kleine gemeenten ontstaan. Vroeger waren er grootere gemeenschappen. Deze dingen moeten in Zeeland eens onder de oogen worden gezien. Te hooge veeprijzen Aankoopen voor het plan-Deterding werkten prijsverhoogend De Nederlandsche vereeniging van vee wei ders en -mesters heeft den minister van Landbouw er op gewezen, dat door de aan koopen voor Duitschland uit hoofde van het „Plan-Deterding" van vee, dat anders ge deeltelijk bestemd is om door de veeweiders voor het aanstaande seizoen te worden aan gekocht, de prijzen van dit soort vee den laatsten tijd met 50 a 60 gulden per beest zijn gestegen. Daar thans de tijd nalbij is, waarin de le den van adressante hun vee voor de oezet- ting hunner landen moeten aanschaffen, terwijl de prijsstijging zich als gevolg van de kalverbeperking zich nog een gebrek aan jong vee doet gevoelen, wijst men er op. Jat haar leden bij het inkoopen tegen de thans gestegen prijzen een abnormaal risico op zich moeten nemen, welk risico van dien aard is, dat hun bedrijven met den onder gang worden bedreigd. De Vereeniging verzoekt daarom den Mi nister maatregelen tegen dat abnormale ri sico te willen treffen. De tuinders kunnen niet stoken De Kring van Veilingvereengiingen Rot terdam, Berkel, Pijnacker, Veur, Leid.sch. n- dam, Loosöuinen enz., heeft in verband met de moeilijkheden, die momenteel zijn ont staan bij de aflevering van steenkolen voor de tuinbouwbedrijven, besloten een bespre king te houden met (le groothandelaren en het Centraal Bureau der Veilingen, benevens een audiëntie aan te vragen bij den Minis ter van Handel. Het feit aoet zich n.l. voor, dat de kolen- leveranciers, tengevolge van de muntcorrec- tie, meer kolen naar het buitenland kunnen verzenden, waardoor niet de contracten met de tuinders wordt nagekomen. Het betreft hier vooral de z.g.n. Nootjes 4 en de Bechcokes. De tuinders contracteerden ieder jaar op z.g.n. 12/12 contracten, en dus bij gedeelte lijke aflevering. Nimmer werd hierop aan merking gemaakt Nu vertraging in de aflevering van koien is ontstaan, komen vele kweekers in moei lijkheden, omdat zij niet volop kunnen stoken, hetgeen juist in het voorjaar zeer noodig is. Waar in Maart de contingenteeringen af- ioopen. meende genoemde Kring, dat deze zaak thans ernstig moet worden bezien. Velen heben thans groote tomatenplanten staan, en kunnen die niet uitplanten. omdat de kassen niet voldoende gestookt kunnen worden! Men hoopt alsnog een spoedige oplossing in deze toestand te kunnen verkrijgen. Knaap door personen-auto gedood Misrekening van den chauffeur Op den Utrechtschestraatweg nabij de Liesboschbrug te Jutphaas is een veertienjarige jongen door een personen auto aangereden en gedood. De brug was geopend en aan weerszijden stond een groot aantal wandelaars, wiel rijders en automobilisten te wachten. Toen de brug weer neergelaten was naderde uit de richting Jutphaas een personen-auto, waarvan de chauffeur meende nog voor het verkeer, komende van de brug, den Kanaal- weg op te kunnen rijden. Deze berekening was onjuist met het gevolg, dat genoemde jongen door het rechter voor-spatbord van de auto werd gegrepen en tegen de rechter- voorruit van het zij-portier werd geslingerd. De knaap was vrijwel op slag dood. Het stoffelijk overschot is naar het zieken huis in Utrecht vervoerd. De auto is door de politie in beslag ge nomen. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 16 Februari Prijzen: spruiten 3.406.70, witlof 5.80-9, roode kool 2.703.10, savoye kool 2.803, boerenkool 1.502, kroten 2.80, Armgaard 22, alles per 100 kilo. Veiling van Donderdag 18 Februari Kippeneieren 5859 kilo 3.854.10, idem 56—57 kilo 3.70—3.80, idem 48—50 kilo 3.10 —3.15. ROTTERDAM, 16 Febr. Vee. Aangevoerd In totaal 4231 dieren, t.w. 190 paarden, 1050 magere runderen, 732 vette runderen, 102 vette kalveren, 1826 nucht. kalveren 107 graskalve ren, 133 schapen of lammeren, 29 varkens, 10 biggen, 52 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien le kw tot 64, 2e kw tot 58, 3e kw 4048 c., vette ossen le kw tot 60, 2e kw tot 54, 3e kw tot 4450 e., stieren le kw tot 59, 2e kw tot 52, 3e kw 45 c., vette kalveren le "kw 93, 2e kw 80. 3e kw BS CS c., graskalveren 48—58 c., schapen 3340 47 c, lammeren 324250 c., nucht. slacht kalverein 303540c., slachtpaarden 4045— 48 ets. Prijzen per stuk: Schapen 152026. lam meren 131923, nucht. slachtkalveren 5— 79.50, nucht. fokkalveren 111315, slacht paarden 110150200, werkpaarden 100— 150245, hitten 70105130, stieren 110— 220275, kalfkoeien 120—190235, varekoeien 95135170, melkkoeien 135190240, vaarzen 85115155, pinken 75100130, graskalveren 204060, bokken en geiten 3—7—12. Vete koeien en ossen: aanvoer korter, vast houdende handel, prijzen van gisteren. Een pri ma koe tot 68 ct., een os tot 63 ct. Stieren: gewone aanvoer, matige handel, prij zen als vorige week Vette kalveren: iets ruimer aanvoer, luien handel, vaste prijzen. Een prima kalf tot 102 ct Schapen en lammeren: iets minder aanvoer, zeer vluggen handel, prijzen als gisteren Nuchtere slacht- en fokkalveren: aanvoer groot, levendigen handel en dalende prijzen Paarden: aanvoer als vorige week, tamelijken handel, prijzen le kw slachtpaarden iets lager, 2e en 3e kw evenals werkpaarden en hitten on veranderd in prijs Kalf- en melkkoeien: iets korter aanvoer, flauwe handel, prijshoudend voral voor besto melkkoeien Varekoeien: iets ruimer aanvoer, luien handel enniet hooger dan vorige week Vaarzen en pinken: iets grooter aanvoer, stil len handel, goed prijshoudend Graskalveren: ruime aanvoer, trage handel en onveranderde prijzen Bokken en geiten: kortere aanvoer, vlugge handel, iets hoogere prijzen Er werden voor Sir Henry Deterding 32 vette runderen aangekocht Verkouden Kinderen P Indien Uw kinderen hoesten of verkouden zijn, wrijf dan 's avonds keel, rug en borstje in met DAMPO, dan zijn ze weer spoedig beter. Doos 30,. Pot 50 ct. Bij Apoth. en Drog. door P. D. SIELING, te Melissant Mijn vertrek Nadat wij de haven van Vlissingen uitvoe ren, zagen wij al gauw de mooie Holland- sche duinen als uit zee oprijzen. Dat is een prachtig gezicht. Na circa V/2 uur verdwenen de duinen uit mijn oog. De zee is als een spiegel zoo kalm. Ik ga dan eerst een keijnis maken met mijn medereiziger v. Tol. Om even zes uur komen wij in Harwich aan. De douane is nog al gemakkelijk. Men vraagt mij of ik iets bij mij heb, hetgeen ik niet verstaan kan. Van Tol kan zijn koffers niet open krijgen; ik laat ze. dicht, maar laat alleen mijn reisbiljet van de „Stirling Cast le" zien en wijs op mijn koffers dat die ook daarheen moeten. Hij vraagt mii weer iets dat ik niet verstond, waarna zonder dat de koffers open komen, er een krijtstreep op ge plaatst wordt en wij ze vlug oppakken en er mee naar den trein stevenen. Om 8.15 komen wij in Liverpool-station aan en laten wij ons met een taxi naar ons hotel brengen. Wij maken daar ook nog kennis met een Hollander, afkomstig uit Den Haag. Op ons verzoek krijgen wii een Holland- sche bediende mee en gaan dan Londen nog even bezichtigen. Hoofdzakelijk maken wij daarvoor gebruik van de ondererondschn spoor. Verder door de drukste straten ge wandeld en verschillende mooie lichtrecla mes bezichtigd. O.m. zagen, jvij nog een Hop iandsche molen, met reclame voor bloembol len; dit deed mijn hart sneller kloppen. Na een flinke wandeling komen wij wee» in 't hotel. Dit hotel ziet er best uit. Na een heerlijke nachtrusten een best Hol- landsch ontbijt gaan wij naar Waterloo- station en onder een prachtige zon komen wij op de „Stirling Castle" aan, een nieuw prachtig ruim schip. Bij het vertrek, toen het schip enkele me ters van den kant was, werd aan boord het volkslied gespeeld, waarop direct alle roe pende en wuivende menschen, zoowel aan boord als op de wal, zonder uitzondering in de houding gingen staan, zoolang als dit spelen duurde. Even na het wegvaren kwam een vlieg tuig afscheid nemen, door enkele malen vlak langs het schip te »liegen, bovendien verge zelden ons eenige honderden meeuwen- Na een half uur varen wordt de bel geluid en moeten wij allen met onze zwemvesten aan verschijnen. Er wordt eenige theorie over het gebruik gegeven en dan kunnen wij ze weer opbergen. Onder die bedrijven door varen wij tiw- schen de Engelsche kust en de kust van het eiland Wight. Wij naderen dit eiland, dat er prachtig uitziet, soms tot op een afstand van slechts 200 meter. Wij varen ongeveer 21/2 uur en zien dan het einde van 't eiland, een flinke hoogen berg. Nu zien wij niets meer dan rondom water en gaan het schip maar eens verkennen. Onze hut voor twee personen is lang 3.30, breed 1.36 en hoog 2.40. Het onderste bed is 40 cM. van den bodem, het tweede 1.30. Ze zijn 1.90 lang en 70 c.M. breed. Dan hehhen we nog eenige kasten ter onzer beschik king. Er is een waschbak met warm en koud stroomend water. Hier zullen wij dan onze nachten door moeten brengen, ais wij tenminste niet zee ziek worden, want in dat aeval zullen wij er overdag ook in moeten blijven. Den volgenden dag was het weer minder prettig. Er -stond een stevige koude wind en een zeer ruwe zee. Verschillende passa giers hebben al te kampen met zeeziekte en blijven in hun hut. Dit aantal neemt steeds toe, zoodat om elf uur 's morgens naar schat ting 60 a 70 pet. zeeziek is. Gelukkig blijf ik tot nu toe nog vrij, al heb ik geen trek in de lunch, 's Avonds gaat het weer beter. Wij beginnen nu ook op de hoogte te komen van de gewenschte kostjes, wij krijgen wel genoeg maar het zijn heel kleine porties en heel anders bereid. Aardappels hebben wij nog niet gegeten. Den volgenden dag is het Zondag. Na het ontbijt ga ik op zoek naar een kerkdienst en kom daarbij terecht in de le klas9e salon. Daar is niemand te zien dan een pater. Als mij blijkt dat de communie bediend zal wor den verdwijn ik maar. Het weer is intusschen veel ruwer gewor den; niet zoo koud, maar er gaan veel groo ter golven. Wij liggen nu precies met de kop in de wind, gister kregen wij de golven meer zijwaarts. Gister hadden wij golven met schuimkoppen, nu zijn het meer hergen wa ter, dan zitten wij er boven op, dan weer in een dal; we gaan zoo een tiental meters op en neer en ook heen en weer. Het sehiD waggelt als een dronken man, als men loopt moet men zich gedurig vastgrijpen. Zagen wij vorige dagen verschillende sche pen passeeren, nu zien wij niets dan water en nog eens water, 's Nachts is het 't ergste Dan kraakt en knarst het schip onophoude lijk door, het water slaat tegen de verschan. sing. In bed rollen wij van de eene kant naar de andere, zoodat wij pijn in den rug krijgen van het ons stijf houden. Tenslotte neem ik een stijf opgerolde deken en sluit die aande kant er stevig tusschen en kom ik dan vast te liggen, waardoor het beter gaat. Wij zijn nu ongeveer voor de Straat van Gibraltar en hebben 369 mijl afgelegd. Den volgenden morgen word ik om zes uur wak ker en merk dat de boot in rustiger water komt. Ik ga er uit en als ik buiten kom zie ik Madeira vlak voor mij liggen, een ma- jesteus gezicht, de stad tegen den berg aan. Honderdtallen witte huizen liggen tegen de berghellingen aan en geven zoo een in drukwekkend gezicht als ik nimmer tevoren zag. De toppen der bergen steken in de wol ken, wat den indruk geeft alsof het geheele eiland in brand staat. Wij gaan ongeveer een K.M .uit. den wal voor anker. Direct komen er tal van kleine booties naar ons schip toevaren. In een eerste zijn drie personen, waarvan twee alleen gekleed in een zwempakje. Ais ze mij zien. daar er anders nog geon passagiers aan dek zijn, be duiden ze mij een geldstukje in het water te werpen. Ik gooi dan een zilverstukje on een meter of zes van het bootje in het water, een van de twee duikt (dit nog niet eens direct) het kalm na, komt eenigen tijd daarna weer bovpn en heeft het geldstukje te nakken. Als ik dan nog een penny omlaag werp. is dit beneden hun waardigheid. In die tiid is het geheele schiD omgeven door booties met allerlei koopwaar. Tk tel er ruim 40. Zii roe pen en schreeuwen de een al harder dan de ander. Als ik even ga eten en daarna weer aan dek terug kom is het schip van voren tot achter belegd en behangen met allerlei kleedjes en andere artikelen, als kralen, goud en allerhande snuisterijen. Er worden nog al zaken gedaan, tegen afschuwelijk hooge prijzen. Kleedjes van 6 tot 8 f zün geen zeldzaamheden. Na een paar uur moe ten ze allen het schip verlaten. Dit gaat met veel lawaai gepaard, bovendien is het water zeer rumoerig, zoodat het ons een raadsel is hoe dat ze allen levend in hun ranke boot jes komen. Ondertusschen is er een flinke boot geheel geladen met allerlei groenten, o.m. pompoe nen„ langs het schip gekomen en wordt deze, terwijl hij steeds een 4 A 6 meter op en neer danst, gelost. Nu de hande! aan boord afgeloopen is, be gint het vanaf het schip en de bootjes. On der groot geschreeuw worden voornamelijk kleedjes te koop aangeboden. Als men nu maar ongeveer een derde biedt van hetgeen ze op het schip moesten kosten, krijgt men ze. Wordt men het eens dan wordt een lijn naar je toegeworpen, het kleedje wordt in een mandje aan het touw gebonden en zoo opgehaald. Het geld legt men in het mandip dat men weer igat zakken en de transactie is geschied. Wij zien intusschen nog de aan komst van een zeer groot Engelsch oorlogs schip. Dit lost tal van saluutschoten, die een prachtige echo verwekken tegen de ber gen. Op een afstand van 100 meter passeert het ons en gaat dan voor anker. Precies om 12 uur wordt het anker ge licht en gaan wij voor 13 dagen aan één stuk de groote haringvijver od. Ais wij afva ren biedt Madeira een onvergelijkelijk ma jestueus gezicht Wii zien het nu meer in zijn geheel. De zee is aanmerkelijk kalmer geworden, de lucht heldert iets meer op, al hoewel er nog geen zon is. Na precies 4 uur varen A 16 mijl per uur hebben wij 64 mijl (104,4 K.M.) afgelegd. Niettegenstaande de lucht niet geheel helder is, zien wii Madeira nog duidejijk liggen. Zoo gezien lijkt het precies op een opkomende donderbui. De volgende dagen is het weer minder goed, meer onstuimig, en af en toe rolt er een stoel omver. Het schijnt ditmaal wel een bijzondere natuur te zijn. want een va rensgezel of beambte beweerde hier reeds 18 jaren te hebben gevaren en dit weer bij Madeira nooit te hebben meegemaakt. Ge vaar zie ik er niet in, hoewel dat geschom- mei op den duur toch gaat vervelen. Twee mede-passagiers schenen niet zoo veel vertrouwen in de zeewaardigheid van het schip te hebben, want wij hoorden dat deze in Madeira het schip verlaten hadden, omdat de boot zoo schommelde. Zoo nu en dan passeeren wij andere sche pen, meest zusterschepen van de Stirling Castle, o.a. de Winchester Castle en de Ar madale Castle. Deze doet zijn laatste rei- is een boot van ongeveer 30 jaar oud en meet 13.000 ton. Tal van wuivende passagiers kunnen wij zien. Dit is een van onze afwisselingen want het leven aan boord beginnen wij nu te ken nen en gaan wij vragen naar eenige afwissa ling. Er begint nu ook meer leven in de menschen te komen. Er wordt druk geschat hoeveel K.M. de boot zal afgelegd hebben. Eiken middag 12 uur wordt precies oncere- ven waar wij ons bevinden en hoeveel mij len wij reeds afgelegd hebben. Het liliikt mij echter steeds meer dat die Engelschen ech te gokkers zijn, want er worden stPeds vet* schillende weddingschappen afgesloten. (Wordt vervolgd),

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2