A.-R. JUBILEUMPARTIJDAG TE AALSMEER Wetsontwerp Collectieve Arbeidsovereenkomsten 1937 It lgen MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 de a.s. verkiezingen HONGAARSCHE LYRIEK hi doodc i ?r eiken de Mand- keeft daar bioscoop- B, die ont- tehad. phen aan- het Chi- op het [t, die zich It geheele pen onbe- (illend en menigte liitgang te |i werd op bezweek |tortte het et gebouw |n. het thea- kfgebrand. vuur ston- Japan- waren ge- don en na- spogingen. Imertschen, rouwen en I brand, die Jtwikkelde, overschot fers onder kehaald28 Ig gewond Vacht, er 30 hui die daar |getrokken, vlammen In Jac. Knoop, elen, groenten Lat 16, telefoon lras de afgeloo- llleen voor alle [met vaste prij- Jten is ook goe- |or blauwen is Overijsselsche vraag. Alleen fen gaat de ver- Imsterdam zen- Knoop, zonder volgende prij- uwsohe bonten |2.40—2.60, dito -2, bonte en ^0, Zeeuwsche Pauwlowna Hillegommer Flakk. eigen- Je eigenheimers -1.60, bonken -1.90, dito bon Inheimers 1.80 10—1.90, Haarl.- Is 1.60—1.80, ■per 100 kilo: |andaardappelen -2.40, bonken zijn. 3DELHARNIS Inolrapen 0.60 Ivoye kool 1.20, 202.80, kroten poete Armgaard tefleur 22.20- Aanvoeren en 6671 c.; 2e kw g\ slachtgew.; 98 |er stuk; 69 vette zvr 4450 c. per kalveren f59; f 1722 per stuk 0-HO kg) 54—55 tte varkens 52 aarden. Aan het s g-eslachte run- t Denemarken, oer; handel zeer 30 runderen aan eikkoeien behoor ste prüzen. Vette kte handel pr(i- eren ruime aan prijzen. Schapen ug-g-e handel, pr|j voer, handel zeer [appelen. Prtf .752; Zeeuwsch rs f 1.65—1.85: id f 1.80—1.90; bJau ners poters fl,40 aard. 23 c. kg;, e vraag. Aangevoerd !n vette runderen, kalveren, 679 rkens, l bok of m tot 64, 2e kw isen tot 60 2e kw alveren tot 93 c., kens (levend ge- 33—40—48 v., 15—20—26, lam- oer korter, han- rder. oscsen on na koe nog tot vor. week, han- prima ex. ging" ir ter markt, r, handel tams-* schapen voor werden 32 vette lvS, 26.000 eieren REDE VAN Dr. H. COLIJN In de groote veilingzaal van „Bioe- menlust" te Aalsmeer is Zaterdagmid dag de 25e partijdag van de A.R. Kies- vereenigingen in de Haarlemmermeer en omgeving gehouden. Deze jubileum-partijdag, waarvoor groote belangstelling bestond, werd ge leid door den voorzitter van den Ring van A.R. Kiesvereenigingen, die den partijdag organiseerde,, den heer S.... van W ij k, van Vijfhuizen. Openingsrede voorzitter In óe eerste plaats herdacht do voorzitter na de opening van de vergadering, hen, die in de afgeloopen 25 jaren hadden meege- gestreden en waren heengegaan. In het bij zonder werd een woord van waardeering en nagedachtenis gewijd aan wijlen burgemees ter A. Colijn, den vroogeren voorzitter der par.ijoagen; den heer F. Roos jen, en diens onlangs overleden weduwe, mevrouw K o o s j e n. Hierna sprak de voorzitter een openings woord uit, waarin de heer Van Wijk een terugblik wierp op de jaren die voorbijgin gen, toon de dominee en de onderwijzer, de boer en de arbeider zich hebben vereenigd in onze partij. Nac.at de vergadering het Wilhelmus en het Lutherlied liad aangeheven, verwelkom de voorzitter onder applaus den tijdelijken voorzitter van liet Centraal Comité, den heer J. Schouten, van Rotterdam; ver volgens Mr. A. Bmc h, vertegenwoordiger van de Kam erkieskr i ngcen t ra le Haarlem en den heer H. R. Z ij 1 s t r a, van Amster dam, die namens het Prov. Comité Noord- Holland aanwezig was. Tot HM. de Koningin, Prinsrs Juliana en Prins Bernhard werden de volgende tele grammen van hulde gericht: Telegrammen Vorstelijk Huis Aan Koningin Wilhelmina, Majesteit, Anti-Revolutionaire mannen en vrou wen uit Haarlemmermeer en Omgeving, op hun vijf en twintigsten jaarlijk- schen toogdag bijeen, betuigen Uwe Majesteit bij vernieuwing hun liefde, eerbied en trouw, in biddend verlangen, dat. God U nog een lange reeks van jaren blijve stellen tot een rijke Zegen voor Uw huis. Uw land ein Uw volk. Aan H.K.H. Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard Anti-Revolutionaire manilen en vrou wen uit Haarlemmermeer en Omgeving op hun vijf en twintigsten jaarlijkschen Partijdag bijeen, gevoelen zich gedrongen uiting te geven aan hun gevoelens van liefde en hoogachting voor U, in biddend begeeren, dat de band die ons aan Uw Koninklijke Moeder bindt met U bevesti ging vinde tot in verre geslachten. Rede van den partijvoorzitter De heer J. Schouten, van Rotterdam, sprak hierna de A.R. mannen en vrouwen in de Haarlemmermeer toe namens de A.R. Kamerclub en het Centraal Comité. Spr. deelde mede, dat de heer Chr. van iden Heuvel verhinderd was de Kamerclub te vertegenwoordigen. Die Kamerclub, zei spr., kan haar arbeid niet behoorlijk verrichten zonder een opgewekt partijleven, en daarom voelt de club zich ook venbonden aan het Instituut van den partijdag in de Haarlem mermeer. Spr. vertolkt de vreugde der club over dezen 25en partijdag, aie een feestelijk ka rakter draagt. De club rekent er op, dat zij door uwe medewerking, zegt, spr., zal wor den versterkt (applaus) en zij vertrouwt dat ook in deze streek een zoo groot mogelijk aantal stemmen voor de A.R. partij zal wor den verkregen om zoo te komen tot de mo gelijkheid van het voeren eneer staatkunde, voor ons volk zoo zeer gepast, en waarop het A.R. volksdeel zulk een grooten invloea heeft. Het Centraal Comité, vervolgt spr., stelt het op den hoogsten prijs, dat de propagan da voor onze A.R. beginselen in deze streek met zooveel volharding in stand gehouden is, ook door middel van den altijd geslaag den partijoag. Tot deze groote schare richt spr. zich verder in verband met de verkie zingen in dit jaar, en vraagt van deze groote vergadering de medewerking hiertoe door ook bij de stembus te belijden en te getui gen. Het is nu nog kalm, maar straks zullen velen hun actie samentrekken in bestrijding van Dr. Colijn. "VVij moeten ons daarop voorbereiden, zegt spr., en Kamerclub en Centraal Comité zouoen hun gelukwensch terugnemen als zij niet ten volle overtuigd tvaren van de trouw en toewijding van deze A R. mannen en vrouwen (appl.) Het A.R. beginsel draagt een bij uitstek nationaal karakter, omdat het zich aansluit bij ons volk e.n bij onze historie, bij ons Wilhelmus, waarin een gezagsopvatting wordt verkondigd, strijdig met. alle dicta tuur, maar in overeenstemming met de geestelijke vrijheid. Gezag en vrijheid be- liooren bij elkanaer, en wie hiermee in strijd handelt, gaat in tegen de beschikking Gods omtrent vorsten en volken. In 't slotcouplet van het Wilhelmus is aangegeven de zenuw cn het merg van het A.R. beginsel, de juiste .verhouding tusschen Koningin en voik. Ten slotte spreekt de heer Schouten zijn vreugde uit, dat Dr. Colijn straks de lijst aanvoerder in alle kieskringen zal zijn (applaus). Het A.R. volk moge er dankbaar voor zijn, dat het achter dezen eersten minister der Kroon den verkiezingsstrijd mag ingaan. Niet in de eerste plaats om den persoon van Dr. Colijn, maar om daarin te belijden ons beginsel en te dienen onze vor stin en ons vaderland. Met een krachtige opwekking tot een be zielenden strijd van bidden en werken, tot een betoon van Christelijke kracht, tot een dienen van God ook in het politieke leven, besluit spr. zijn toegejuichte rede. Op het spreken van den heer Schouten volgde de huldiging van de veteranen die alle 25 partijdagen hebben meegemaakt in den persoon van den S0-jarigen heer Leest Het was een aardig moment, toen de voor zitter den heer Leest toesprak en hem ver geefs een cadeau poogde aan te bieden, om dat hij èn „Colijn" èn „Kuyper in de cari- catuur" reeds in zijn bezit had. Zelfs be zweek de heer Leest niet voor de verlok kende aanbieding van „een sigaar uit het kistje van Colijn", want hij rookte niet, al- ihans geen sigaren; wel een „piep", De heer Leest richtte nog een enkel woord tot de vergadering, waarbij hij de verzekering gaf de 25 partijdagen met ge noegen te hebben bijgewoond. Ook zijn kin deren zijn van het zuiverste A.R.-ras en zijn kleinkinderen toonen ook al belangstel ling (hilariteit en applaus). Verdere toespraken Mr. A. B r u c h, Haarlem, voerde het woord namens de Kamercentrale Haarlem en het Provinciaal Comité Noord-Holland. Spr. bracht in herinnering de goede onder linge samenwerking en huldigde de A.R. mannen en vrouwen in de Haarlemmermeer, waar de aanvallen van de C.D.U. en de N.S.B. op de A.R. partij worden afgeslagen. Deze jubileumdag, besloot spr. is een dag van erkentelijkheid en dankbaarheid, maar ook van groote verantwoordelijkheid en daarom wenschte spr. allen toe een geloofs kracht als van Groen van Prinsterer, die leefde en werkte in een tijd, moeilijker nog dan de tegenwoordige. De heer K. Muller, van de Statencen- tralo Velsen, sprak namens deze Centrale een woord van herinnering en dankbaarheid De heer W. F. Beeremans, van Haar lem, sprak een persoonlijk woord, waarin hij den oorsprong van de partijdagen iri de Haarlemmermeer tn herinnering bracht. Tijdens de gezellige geïmproviseerde koffie maaltijd, waaraan de 1700 bezoekers van den partijdag allen doelnamen, betrad Dr. H. Colijn de zaal, door de aanwezigen met daverend applaus, gevolgd door gezang ver welkomd. AVONDVERGADERING Na de pauze gedurende welken tijd Dr. H. Colijn met mevrouw Colijn op het be- vlagde podium hadden plaats genomen werd de avondvergadering geopend met het zingen van Psalm 89 8 en 7, waarna staan de werd aangeheven do beide bekende cou pletten van iiet Wilhelmus. Deze avondver gadering werd ook bijgewoond door het Kamerlid Chr. van den Heuvel. De voorzitter verwelkomde Dr. Colijn en las voor een open brief van een Hongaaisch predikant aan den Nederlandschen minister president, waarin met dankbaarheid ge waagd werd van het bezoek van het Prinse lijk paar aan Budapest en hulde gebracht werd aan het vrije, godsdienstige, zijn his torie eerend Nederland. Met een herinnering aan Dr. Kuypers bro chure „Eer is teer" van 1889, sprak de heer Van W ij k hierna oen bijzonder wolkomst woord namens het A.R. volk in de Haar lemmermeer. Hier zijn, vervolgde spr., de moeders met de zonen, de vaders en de dochters, hier zijn de A.R. huisgezinnen, vol gens „Volk en Vaderland" hierheen gelokt door een gratis aangeboden koffiemaaltijd(l) Namens het A.R. volk in de Haarlemmer meer dankte spr. Dr. Colijn voor de aan dit volk gebooen gelegenheid, van de liefde voor zijn persoon en werk getuigenis af te leggen. Dr. Colijn aan het woord Onder daverende toejuichingen, aan zwellende tot een warme, hartelijke ovatie, kwam Dr. H. C o 1 ij n aan het woord. Z.Exc. zeide geen politieke rede te zullen houden, want dat achtte spr. niet gepast voor een minister der Kroon. Denkt niet, dat mij dit gemakkelijk afgaat (hilariteit), maar spr. moet zich nog een oogenblik inhouden. Zoo dra ik Kamercandidaat ben, zal voor mij de tijd zijn aangebroken om een partij politieke rede te houden. Spr. is hier gekomen vooreerst omdat de naam van dezen partijdag is verbonden aan zijn geboorteplaats; vervolgens is deze ver gadering een jubileum-partijdag. Met de regelmaat van de klok zijt gij hier gekomen om te getuigen elk jaar van Uw trouw aan Vaderland en Vorstenhuis; om te toonen Uw belangstelling voor de A.-R. beginselen. Daarin zijt gij waardige nazaten van de zes honderd mannen, die in vroeger tijden ter Deputatenvergadering togen. De A.-R. beginselen, waarvoor gij telkens zijt bijeengekomen, zijn ons gebracht door Groen en Kuyper; zijn van beteekenis voor het geheele Nederlandsche volk, omdat zij de grondtoon van ons volkskarakter uit maken. Klinkt dit niet overmoedig, waar wij één tiende van het volk vormen? Eén derde is R.K.; een ander deel, meer dan een derde, is van meening, dat religieuse beginselen geen waarde hebben voor het staatkundig leven. Van het overblijvende derde deel schaart slechts een klein deel zich om de A.-R. banier. Toch houdt spr. staande, dat de A.-R. be ginselen in overeenstemming zijn met de geestelijke structuur van ons Nederlandsche volk. Spreker gaat vijf en twintig jaar terug en vraagt zich af welke plaats de A.-R. groep toen in ons volk innam. In 1912 was wel het aantal A.R. Kamerleden grooter dan nu, maar dat lag aan het andere kies stelsel. Naar het cijfer zie ik niet, zegt spr. Wel constateert hij, dat de A.R. partij vijf en twintig jaar geleden op een felle wijze bestreden werd. Dat was en is nog niet erg, want die strijd hebben wij noodig voor zelf controle. Toen was de grondtoon: de A.-R. kunnen eigenlijk niet mee, want men was nog niet vetrouwd met de gedachte, dat de leiding van 's lands zaken ook in A.R. han den lag. Fel was de strijd tegen het kabinet, waarin ook Talma zitting had. Het kwam ons, meende men, niet toe om aan de re geering actief deel te nemen. Dat is nu anders. Ddérmee is men wel verzoend, zelfs zijn er velen, die op het oogenblik niet ongaarne de leiding in A.-R. banden zien (applaus). Toch zijn wij niet veranderd. Er wordt wel eens gezegd, dat de partij in den tijd van Groen wel principieel en in Kuypers tijd bovendien democratisch was. Nu heeten wij hier en daar star conservatief. Toch zijn niet wij, maar de omstan digheden veranderd. Waar Kuyper, Lohman en Talma voor geworsteld hebben, behoeven wij thans niet meer te strijden. Op het oogenblik zijn de vragen, die het Regeeringsbeleid be- heorschen, anders dan vijf en twintig jaar geleden. Nuchterheid, zakelijkheid en werkelijkheidszin zijn altijd de eigenschappen van het A.R. volk ge weest. Ook gaan wij niet voor rumoer uit den weg. In voor- en tegenspoed gaan we de weg, dien we naar Gods JVoord hebben te bewandelen, Minister-president Dr. H. Colijn tijdens zijn rede op de A.R. Parijdag te Aalsmeer En dat nu stemt overeen met het karak ter van het Nederlandsche volk, want juist die vastheid van overtuiging, dat staan voor een zaak, is oorzaak van de wijde waardeering van het Nederlandsche volk. Een moreele waardeering, een ande re waardeschatting dan vroeger is het en hierover mogen wij ons verheugen. Meer dan voorheen wordt gevoeld, dat de A.-R. groep, ondanks haar gering getal, toch een leidendo plaats inneemt. Vroeger waren het eenzame geleerden, Fruin, Bakhuizen. Van den Brink, Van Vloten, die het ver leden naspeurden en ontwaarden, dat het Calvinisme do drijfkracht was tot groote daden hier en overzee. Zoo is het nu nog. De meeste weeTstand tegen wat verkeerd is is aanwezig in den Calvinistischen levenskring. Ook nu gaat de ijver uit om te veroveren wat veroverd moet worden. Uit de strenge Calvinistische levenshouding spreekt juist do beteekenis van onze groep voor hot volksleven. Zelfs het Roomsch-Katholicisme heeft den in vloed dezer Calv. levenshouding ondergaan. Voorts wordt de stevigheid cn de stellig heid van de A.-R. groep gewaaroeerd, want men wil geen vaagheid, maar stelligheid en zekerheid. Dat alles verlangt men ook van de Regeering, want van haar verwacht men dezelfde eigenschappen, die men zoo in de A.R. groep kan waardeeren. Daarom mag de A.R. partij in Nederland zich present melden. Deze overtuiging is groeienae en daarom stijgt ook de waardeering voor onze A.R. Kamerclub, die voor moeilijke zaken niet uit den weg gaat en consequent haar beginsel vasthoudt. Terecht richt zich daarom het Ver kiezingsmanifest tot het Nederland sche volk in zijn geheel. Men kan zeg gen, dat er nu een bijzondere reden is, want geen andere dan do A.R. Kamer fractie heeft zoo consequent de dingen onder de oogen gezien. Wij zijn do moeilijkheden ook nog lang niet uit, er kunnen er nog vele komen en dan zal nog meer behoefte bestaan aan stelligheid, vastheid cn kloekheid, dio bij de Regeering, doch ook bij ao volksvertegenwoordigers aanwezig moet zij'n. Spr. huldigt de A.-R. partij in de Ilaar- Iemmaimeer, die ook aan die gewijzigde opvatting heeft medegewerkt. En daarom spoort spr. aan tot grootere inspanning tot heil van heel het volk. Het eerst in de drie of drie-en-halve maand vó6r de stembus, want de strijd zal buiten mate fel zijn. Er zijn er die willen, dat de Overheid zal heer- schen over de kerk en het godsdienstig leven; die de Kerk willen doen hee-rschen over de Staat, of de Staat over de maat schappij. Er zijn er ook, die mij als een grijsaard aanzien (daveren dapplaus en gelach), maar met zijn witte haar kan spr. nog wel werk voor drie menschen verzetten (gelach en applaus). Er zijn er, die het A.-R. beginsel misver staan, die b.v. meenen, dat een A.-R. nooit naar een concert mag gaan (gelach). Dat zijn echter de lastigsten niet. Hoe grooter intusschen onze moei lijkheden zijn des te grooter moet ook nu de spankracht zijn. Wol wil spr. waarschuwen voor het gevaar van de grootere waardeering voor qo A.-R. partij, n.l. tegen het gevaar, dat do kleuren van ons vaandel zouden ver- bleeken. De wierook der waardeering zou er ons too kunnen brengen om water in den wijn te doen en daarvoor mogen we ons volstrekt niet leenen. Men moet ons nemen zooals wij zijn en niet zooals men ons wil hebben (applaus). Dan kuninon we, omdat we partij kiezen, met anderen samenwerken, zuiver en be wust. Dan kunnen de handen in elkaar ge slagen, want dat is in Nederland noodig, omdat geen enkele partij het zonder mede werking van anderen doen kan. Men houde hierbij in het oog, dat het cijfer niet zonder beteekenis is. Er is in het leven een weerhoudende genade Gods, die ook door middel van de politieke partij werkt Naar die mate zal deze genade ook sterker kunnen werken waardoor hot cijfer dus niet onverschillig is. Spr. geeft den raad om zich te onthouden van beschouwingen over de komende kabi netsformatie, want alles moet op zijn tijd en op zij neigen plaats gebeuren. De Konin gin noodigt iemand uit om een Kabinet te fonneeren na ingewonnen advies van de Kroon. Thans weten we hier nog niets van en daarom is het onvoorzichtig zich bezig te houden met vraagstukken, die buiten de bevoegdheid der kiezers vallen. Voorts moet de strijd, hoe fel ook, onzer zijds met zuivere wapenen worden gevoerd. Op ons blazoen mag geen smet komen. Ten slotte: Wij moeten den strijd tegemoet gaan met courage, in verband waarmede spr. her innert aan het leven van J. P. Coen. „Zie, wat een goede courage vermag", sprak deze. Bezield moeten we zijn door de gedachte, dat wij ook in den verkiezingsstrijd Gods medearbeiders zijn. Dan mogen wij de han den .vouwen tot Ilem^ Die ook de uitslag van den stembusstrijd in Zijn hand heeft (applaus). De voorzitter dankte Dr Colijn voor zijn geestelijke wapenschouw en gaf Z.Exc. de verzekering, dat wij, zei spr., de wape nen blank zullen bewaren en het vaandel onbesmet. Spr. dankte Dr. Colijn ten slotte voor zijn aanwezigheid ,hier, op den rand van diens geboortegrond. Slotrede Chr. v. d. Heuvel Do heer Chr. van den Heuvel sprak een slotwoord, waafin tiij met dankbaarheid me moreerde, dat deze partijdagen steeds zijn gehouden. Inzonderheid huldigde spr. de 500 getrouwen, die altijd aanwezig waren en spr. vroeg daarom aan dR overige 1500 bezoekers om aan die 500 een voorbeeld te nomen. Het karakter der partijdagen was in de eerste plaats in kennis te verbreiden, maar vooral voor bet wekken van geestdrift, want „liet moreel van den troep" is van het lioogste belang. Daarom wenscht spr. de vergaderden met den Apostel toe: „Zijt vurig van geest!" Ook als de slinger van el- k-n dag traag heen en weder gaat, en alles bij de handen wordt afgebroken. Vergeleken met vijf cn twintig jaar geleden, en voor al met het buitenland, komen wij tot de conclusie, dat wij leven in oen gezegend Inrul. Nergens worden de publieke finan ciën zoo goed als hier beheerd, waardoor nergens zooveel wordt gedaan voor de werkloozen als hier te lande. De ware geest drift, besloot spr., wordt alleen gewekt door waarachtige liefde tot God en Zijn dienst, tot vaderland en volk. De partijdag werd besloten met Gezang 96. Dr. Colijn ging in dankzegging voor. Na het sluiten van den partijdag juichten de aanwezigen Dr. Colijn toe en ging men onder het zingen van het lied van Da Costa uiteen. De nummering der lijsten Bij do wet van 23 Mei 1935 is o.a. een wijziging in de Kieswet aangebracht, welke van beteekenis kan zijn voor do nummering dcr lijsten. Voorheen werd voor de lijstnummers ge loot. Thans kunnen een of meer der zitting hebbende leden van het lichaam, voor het welk de verkiezing geldt bij het centraal Btemhureau een schriftelij ke door hen onderteekende verklaring inleveren, waar bij zij een groep van lijsten, een stel gelijkluidende lijsten, of een op zichzelf staande lijst voor een voorkeurnummer aan bevelen- Ieder lid mag slechts één zoo'n verklaring onderteekenen. Ingeval van ontbinding van de Tweede Kamer welk geval zich binnen enkele maanden zal voordoen kan de bedoelde verklaring worden ingeleverd door deleden die tengevolge van die ontbinding zijn af getreden. Allereerst worden genummerd de lijs ten, welke voor een voorkeurstem zijn aanbevolen. Aan deze lijsten worden onderscheidenlijk de nummers 1 en vol gende toegekend in de volgorde van het aantal leden, hetwelk een lijst heeft aan bevolen, met dien verstande, dat aan de lijst, door het grootst aantal leden aan bevolen, het nummer 1 wordt toegekend. Bij gelijkheid van het aantal aanbevelen de leden beslist het lot. Practisch zal dit beteekenen, dat de R.K. beslag zullen kunnen leggen op no 1 als lijstnummer de soc.-dem. op no 2, de anti- rev. op nummer 3, de ehr.-hist. op 4, de libe ralen op 5, de vrijz-dem. op 6, do commu nisten op 7, do s.g.p. op 8. De overige partijen, die in de Kamer door één lid vertegenwoordigd zijn, zullen voor zoover ze aan de verkiezingen deel nemen dan moeten loten voor de verdere volgorde. Het collectief arbeidscontract in den tuinbouw De onderhandelingen tusschen werkgevers- en werknemersorganisaties in het West- land omtrent 't nieuwe collectieve arbeids contract, hebben in enkele plaatsen tot over eenstomming kunnen leiden. Zoo is men in Monster, waar het vorig jaar arbitrale uitspraak moest worden toe gepast, thans overeen gekomen, het huidige contract waarbij een loon van f 17.50 geldt, to continueeren. Pogingen van werknemerszijde ingesteld om ook hier een kindcrtoeslagregeling in te voeren, mislukten. Bij de besprekingen is voorts de aandacht er op gevestigd, dat tengevolge van de waardevermindering van de gulden, het loon verbeterd zou moeten worden. Getracht is ook een vaste regeling voor de jongere arbeiders te verkrijgen, hetgeen evenwel is mislukt. Niet onwaarschijnlijk is. dat niet overal overeenstemming te verkrijgen zal zijn, zoo dat dan arbitrale uitspraak zal worden aan gevraagd, Waardeering voor Nederland en zijn premier Vreugde over vorstelijk bezoek Een open brief aan Dr. Colijn BOEDAPEST, 13 Fcbr. In de „Pesti Napló" van 11 Februari treffen wij een open brief aan, welke graaf Gabor Halier heeft gericht aan dr. H. Col ij n. Wij laten de vertaling hier volgen: „Uw brief van 4 Januari 1937 (een parti culier schrijven van dr. Colijn aan graaf Giibor Haller Red.) heeft in mij alles wakker geroepen, wat mij zooveel vreugde heeft bereid tijdens mijn verblijf in uw mooie vaderland. Een lialf jaar is het geleden, dat ik van Nederland naar Engeland ben scheep ge gaan en van daar naar mijn land ben terug gekeerd. De vele indrukken, die de zorgen en vreugden van een zich voortspoedend, overvol leven plegen mede te brengen, zijn na het lezen van uw brief verdwenen, oin plaats te maken voor zooveel zuiverder en waardevolle herinneringen, welke God mij als een uniek schoonc en kleurrijke bloem ruiker in uw- vaderland heeft geschonken. Ik heb het plan gejiad het schrijven van Uwe Excellentie onmiddellijk te beantwoor den, maar ik wilde zooveel vertellen in mijn brief, dat de eenc dag na de andere slechts de hoop heeft achtergelaten op een goede gelegenheid tot rustige concentratie. Vreugde over de komst der Prinses Totdat de dag van heden kwam, waarop de ochtendbladen mij met de bijna lente- verwekkende vreugde verrasten, dat II. K. H. uw troonopvolgster te Boedapest is aangekomen. U zult het mij zeker niet kwa lijk nemen, mijnheer de minister-president, dat ik deze gelegenheid tot schrijven aan grijp, een gelegenheid, die niet alleen mij betreft, maar weike een geheele natie ver heugt. Behalve omdat onze oprechte en liefde volle hoogachting diep in ons wortelt, ver blijdt ons dit bezoek, omdat het voor ons de beteekenis heeft van een symbool. In de persoon van de toekomstige regee- rende Vorstin van Holland worden wij, Hon garen, die in geestelijke twisten zijn gewik keld, door de beroemde Hollandsclie geeste lijke en politieke sfeer gegrepen en tot den ken gedwongen. Ja, wij zijn Holland niet alleen dankbaar wegens de hartelijke pleeg ouders vair de zwakke Hongaarsche kintlü ren. Wij denken niet alleen aan de ochten den van de grachten, de tulpen en de wind molens, of aan den zonsondergang aan de zee, als wij den naam van Holland hooren. Wij gevoelen dan niet alleen den culturee- len dank, welke de wereld verplicht is te gevoelen. Wij zijn in hoofdzaak dankbaar voor den Hollandschen geest, welke het Hollandsche volk in zijn vrij heidsoorlog tegen Philips II heeft gewonnen en van liet begin der zeventiende eeuw at onafhankelijk, ongeschonden en in de verte stralend heeft weten to bewaren. Wij zijn Holland dankbaar omdat dit land den adel van liet leven in zijn historisme opvatting heeft beleden, omdat liet de her geboorte der inenschheid niet uui. Rome en Griekenland, maar aan Bethlehem en Gol gotha toeschrijft, omdat het de vrijheid der wetenschap heeft verzekerd. Onzen dank aan Nederland, dat openlijk verkondigt dat de kunst „geen bandje aan liet kleed is, geen spel, nmar een genadig geschenk van God". Bemoedigend is voor ons de gedach te aan de bevrijding van Leiden, in tiet la- tale jaar 1573, toen Alva en Willem de Zwijger hun geweldigen strijd hehiien ge streden, toen de bevolking zich met ratten en honden heeft gevoed, verklarend als één man: „Als het noodig is, elen wij onze lin kerhand op, opdat wij met de rechterhand onze vrouwen, onze vrijheid en onzen gods dienst kunnen verdedigen". Een groote, gastvrije familie Een verheffend voorbeeld is voor ons do vrijheidsliefde, de eerbied voor de grond wet en de voorbeeldige bescherming dei- vrijheid van het Nederlandsche volk. Zoo kunnen wij begrijpen, hoe Holland voor de wegens hun godsdienst vervolgden in den loop der eeuwen zoo een groote gast vrije lainilie kon worden. Dit was mogelijk, omdat de Nederlanders zich aan hun gods dienst, aan hun constitutie en aan hun ge wetensvrijheid onverzettelijk hieven vast houden. Mijnheer de minister-president, deze ge dachten was ik zoo vrij in den vorm van een open brief te publiceeren, nu ons land door de vreugde is verrast, dat uw Kroon prinses bet heeft bezocht. Wij weten dat haar komst van zuiver particulieren aard is, doch ik kan u deze gedachte toch niet verzwijgen. De gedachte van de volkomen vrijheid houdt ons sterk gevangen, wan neer wij de diepte en de stralende schoon heid van deze gedachten voor God meten. De gedachte van de vrijheid verschijnt voor mij met toenemende kracht, wanneer ik het ongelukkige Europa van alle kanten door het despotisme zie bedreigd. Na Groen van Prinsterer en dr. Abraham Kuyper moge het aan u door Gods genade gegeven zijn om de grondwet, de nationale deugden en het gezinsleven van Nederland voor de toekomst te bewaren. Dezen dr. Hendrik Colijn, dien ik in de achterste ban ken van een der Gereform. Kerken in Den Haag iieb zien bidden, dezen man, die in zijn diep ernstig bewustzijn van zijn roe ping een dcr grootste politici van Europa is, wensch ik Gods zegen op zijn werk en zijn persoon. WENSCHEN EN BEZWAREN VAN HET C.N.V. Buitengewone algemeene vergadering te Utrecht Adres aan de Tweede Kamer Vrijdag werd te Utrecht een verga dering gehouden van het Algemeen Bestuur van het Chr. Nationaal Vak verbond, ter bespreking van het ont werp van wet op algemeen verbindend en onverbindendverklaren van bepa lingen van collectieve arbeidsovereen komsten. Dit onderwerp stond reeds op de agenda der onlangs gehouden buiten gewone algemeene vergadering, maar kon toen, om des t(jds wille, niet aan de orde komen. Nadat de voorzitter van het C.N.V., de heer A. Stapelkamp, de vergadering had ge opend en enkele huishoudelijke zaken waren afgehandeld, trad de 2e voorzitter, de heer J. Hofman, op als referent van het aan gekondigde onderwerp. In zijn referaat wees spr. er op, dat ver bindendverklaring van bepalingen eener collectieve arbeidsovereenkomst niet noodza kelijk per afzonderlijke wet behoeft te wor den geregeld. Verordenende bevoegdheid aan bedryfsraden verleenen zou eveneens een middel kunnen zijn. Het zou zelfs eerder voor de hand liggen, omdat de bedrijfsradenwet reeds in werking is getreden en daarin van de mogelijkheid van verordenende bevoegd heid gesproken wordt. Nu het ontwerp is ingediend, vraagt het echter ook een beoor- deelinig. Uit het ontwerp blijkt, dat de wetgever de in het bedrijfsleven gegroeide regelingen niet met volkomen vertrouwen tegemoet treedt. Dit blijkt vooral uit die artikelen, waarin wordt aangenomen, dat door de bedrijfsre gelingen het algemeen belang niet zal worden geëerbiedigd. In de wet zelf wordt niet aangegeven, welke bepalingen eener collectieve arbeids overeenkomst voor verbindendverklaring in aanmerking komen. Alleen de M. v. T. geeft daarvan een opsomming. De wet noemt alleen de bepalingen, die niet voor verbin dendverklaring in aanmerking komen. De bedrijfsrechtspraak Te betreuren valt dat onder die bepalingen ook de bedrijfsrechtspraak wordt genoemd. Immers heeft deze bewezen de geschillen zonder aanzien des persoons te behandelen. In dit opzicht is wijziging van het ontwerp wenschelijk. Indien de wetgever meent, dat niet iedere vorm van bedrijfsrechtspraak voor verbindendverklaring in aanmerking moet komen, zou het aanbeveling verdienen be paalde normen te geven waaraan de bedrijfs- raad moet voldoen, om voor verbindendver klaring in aanmerking te komen. In dit verband wordt er op gewezen, dat het beroep van den wetgever op enkele artikelen van de Grondwet door juristen van naam en door den Hoogen Raad reeds eerder als ongegrond werd verklaard. Dat verplicht lidmaatschap niet in aanmer king komt voor verbindendverklaring, is aan vaardbaar. Een goede gelegenheid doet zich thans voor den bedrijfsraad de taak van controle op te dragen, waarvoor de bedrijfs raad een hem volkomen geëigend werk te vervullen krijgt. Het ontwerp bevat ook de mogelijk heid tot onverbindend verklaring. Dit is in strijd met de bedoeling van het werk. De mogelijkheid wordt hiermee geopend, dat aan een bedrijf waarin een C.A.O. is aangegaan, een regeling van bovenaf wordt opgelegd, omdat allerlei bepalingen eenvoudig uit het contract verwijderd worden. Met een beroep op de bescherming van het algemeen belang is de onverbindendverkla- ring niet gemotiveerd. Een bepaalde instan tie zou in het leven geroepen kunnen wor den, die nagaat of bepaalde bepalingen even tueel in strijd zijn met het algemeen belang. Zulk een instantie zou moeten bestaan uit bedrijfsgenooten. Van zulke bepalingen zou, indien zij niet gewijzigd worden, bekend gemaakt dienen te worden, dat zij voor ver bindendverklaring in aanmerking komen. Daarmede zouden zij moreel geoordeeld zijn en niet te handhaven. In verband hiermede zou de mogelijkheid geopend moeten worden om geheele collec tieve contracten verbindend te verklaren, en de verbindendverklaring zich moeten uit strekken over den duur eener collectieve arbeidsovereenkomst, met een nader aan te geven maximum, b.v. van 3 jaar. Spr. besloot met de opmerking, dat het wetsontwerp zonder opbouw voor het be drijfsleven zal blijven indien het niet gewij zigd wordt. De chr. arbeidsbeweging behoeft naar spr. oordeel niet bijzonder ingenomen te zijn met de aanvaarding van dit wetsontwerp, indien het op de genoemde hoofdpunten ongewij zigd zou blijven. Bij de discussie, waataan deelnamen de heeren J. Nauta (Kantoorbedienden), H. J. Ter we ij (Bouwarbeiders), B. Kruithof (Sigarenmakers), F. P. Fuykschot (Kan toorbedienden), K. Kruithof (eere-voor- zitter), L. Vermeulen en S. P. C. van Erk (ambtenaren), en J. Z. Kannegie- ter (Voedings- en Genotmiddelenarbeiders), werden eensdeels verschillende bezwaren van den referent nader onderstreept, en werd anderdeels op de groote beteekenis van dit ontwerp gewezen. Besloten werd tenslotte een adres te ver zenden aan de Tweede Kamer, waarin de wenschen van het C.N.V. inzake wijziging van het ontwerp naar voren worden ge bracht. Wijziging Crisispachtwet Werkingssfeer wordt uitgebreid Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der crisis pachtwet 1932. In dit wetsontwerp wordt voorgesteld de werkingssfeer der crisispachtwet uit te breiden tot overeenkomsten, aange gaan tusschen 1 Januari 1932 en 1 Ja nuari 1937 en haar duur te verlengen tot 1 Januari 1913. A

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3