a.-r. JUE te aal; Kantongerecht Sommelsdijk MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 PLAATSELIJK NIEUWS VERKOOPINGEN BI0SC00PBRAND MET ONTZETTENDE GEVOLGEN MARKTEN MAAS- EN Zitting van Vrijdag 12 Februari 1937. Kantonrechter: Mr. A. v. d. V e 1 d e. Ambt. O. M.: Mr. van Oosten. Voorat worden behandeld verschillende kinderzaken. M. N., landb. te Middelharnis. uitgestelde Zaak, beeft een jongen met een drietandige vork in den linkerbil gestoken. Verd. ver klaart dat de jongen zelf in de vork geloo< pen was, doordat zijn paarden schrokken en zijn vork toen een zwaai maakte. Verdediger was Mr. L. den Hollander. Verd. wordt veroordeeld tot f 15 boete Subs. 15 d. h. A., landb. te Stad aan 't Haringvliet, D. K. en J. J. M., allen te Stad aan 't Haring vliet, waren weigerachtig om aan te sluiten bij de waterleiding. Deze zaak was in de vorige zitting aangehouden om nader ken nis te nemen van de tot standkoming van (deze verordening. De ambt. O. M. merkt op dat deze verordennig met, uiterste accura tesse gelezen moet worden en niet erg over zichtelijk is samengesteld. Toch is vast ko men te staan dat de eigenaar-bewoner ver plicht is te zorgen dat het. water binnen het huis kan stroomen. De verd. hebben wel goedgevonden dat de leiding aangebracht werd, maar wenschen niet te betalen. Aangezien alle verdachten al meerdere tnalen in overtreding waren, vraagt de ambt O.M. veroordeeling tot, respect, f 10 subs. 10 d. h.; f 12 subs. 12 d h en f 10 subs. 10 d. h. De Kantonrechter zal over li dagen schrif telijk vonnis wijzen L. K.. te Ooltgensplaat. niet verschenen, heeft zijn zoon en dochter opdracht gegeven over verboden grond te Joopen. In de vorige zitting had verd. betoogd, dat hij rechten had op dit pad. De get. A. d. L., 68 j., eigenaar-verpachter legt verklaringen af waaruit blijkt dat verd meerdere malen is gewaarschuwd en deze geen toestemming heeft om van het oude pad gebruik te maken. Volgens get. was ver dachte brutaaJ De ambt. O.M. vraagt veroordeeling tot 2 x f 10 boete, wat get. de uitroep ontlokt: „veuls te weinig" en er aan toevoegt dat verd. „in zijn soort" schatrijk is De kantonrechter hield er rekening mee, 'dat verd. meende in zijn recht te zijn en ver oordeelde hem tot 2 x 4 subs. 2 x 4 d. h VV. B., Ouddorp, uitgestelde zaak. Verd had vorige maal verklaard, dat hij het ko nijn slechts had beetgepakt maar niet uit den strik genomen. Get. J. 't M, jachtopziener, heeft het feit geconstateerd. De ambt. O.M. zal voor ditmaal nog con sideratie gebruiken, omdat verd. zoo n groot gezin heeft en weinig steun krijgt, f 10 subs 10 d. h. onvoorwaardelijk en f 15 subs. 15 d h. voorwaardelijk met een proeftijd van eeD jaar Verd. vraagt of het niet anders kan, want ïm moet hij voor elke kleine overtreding oppassen. W. v. d. M., chauffeur, te Nieuwe Tonge, Uitgestelde zaak, wordt weer aangehouden tot 9 April. I. L. Gr., garagehouder en autoverhuurder te Sommelsdijk, aanrijding van een wielrij der te Dirksland. Deze zaak wordt voor de derde maal-he- handeld om getuigen te hooretl. Get. J. R.. 25 j., iandarb. Dirksland. ver klaart dat er nog voldoende ruimte was voor ye.nl. om verder naar links te gaan. Get. W. R., 25 j., veldarb. te Dirksland, Verklaart als vorige getuige. Verd. geeft toe dat hij „iets" meer naar trechts had kunnen uitwijken. L. Sp., 20 j., get. a décharge, te Middelhar. tiis, legt nog enkele verklaringen af. f 15 subs. 15 d. h. Abr. V., gem.-werkman, 24 j., te Sommels- 'dijk, staat terecht terzake dat hij zich heeft verwijderd van zijn paard, zonder dit paard vast te zetten. Verd. beweert dat. hij dit door zijn werk niet anders kan. Get. J. K. heeft gezien dat liet paard en wagen tegen de auto van Dr. K. was aange botst, f 1 subs. 1 d. h. H. B., niet verschenen, verstek verleend. 1 mnd. aangehouden. J. L .V., arbeider, 52 j„ te Dirksland, heeft Één of meer kippen laten loopen langs den Gelderschen dijk. Verd. moest zijn hok schoonhouden. Get. J. v. d. F-, 28 j., chauffeur te Herkin- gen, verklaart dat een kip van verdachte op den weg liep en tegen de ruit van zijn auto vloog, waardoor deze stuk ging. f 5 subs. 5 d. h. J. N., landb., 40 j., te Den Bommel, over treding Vuurwapen wet, heeft een tweeloops- jachtgeweer in zijn. bezit gehad, zonder machtiging. A. H., landb. knecht te den B., bevestigt ide verklaring van verdachte. De verbalisant merkt op dat verd. al eens rneer gewaarschuwd was, om een machti ging aan te vragen, f 15 subs. 8 d. h. A. v. St., 24 j., werkman te M'harnis, staat terecht terzake dat hij zich baldadig heeft gedragen en een jongen een klap gegeven. Get. L. H„ 11 j., was het slachtoffer en Verklaart, dat hij tegen verd. is aangeloopen. Wettig en overtuigend bewijs niet gele verd, vrijspraak. J. H., rijswerker, 27 j., Stellendam, heeft zich onbehoorlijk gedragen in een café. Verd. weigerde voor den veldwachter zijn verkla ring af te leggen, maar zegt nu <iat hij en kel gevraagd heeft aan gebr. B.: „Wilt u een glaasje hier", maar deze weigerden. H. B., landb. te Stellendam, vertelt zijn er varingen en hoe hij de mouw uit de jas ver loor, doordat verd. hem beetpakte. Chr. B., landb. te Stellendam, broeder van vorige getuige, verklaart als de vorige ge tuige. De verd. verklaart „dat ze alle twee even hard liegen". f 15 subs. 15 d. h. niet toewijzing der ci viele vordering groot f 10. W. J„ te Stellendam, heeft zich in het be zit gevonden van een z.g. ploertendooder. M. v. E., Iandarb., 25 j., te Stellendam, en C. v. S., 19 j., arb. te Stellendam, hebben de ploertendooder al meer in liet bezit van verd gezien, f 25 subs. 25 d. h. Adr. F., niet verschenen, wordt aangehou den. A. M., Ouddorp, motorrijtuig zonder voor geschreven verlichting. 2x13 subs. 2 x 3 d. h. Joh. J. V., arb., 23 j, te Den Bommel, staat terecht terzake dat hij met een vierwielige wagen op den Provincialen weg had gere den, zonder de wielen te hebben gereinigd f 3.subs. 3 d. h. KI. J„ niet verschenen, schipper, gevaren in het Volkerak, zonder voorgeschreven her kenningsteekenen. f 3 subs. 3 d. h. H. P., zelfde feit, f 3 subs. 3 d. h. L. F., kapper, heeft niet tijdig loonlijst in geleverd. f 3 subs. 3 d. h. Ja-c. v. d. Sl„ vrachtrijder, 44 te Melis- sant, gereden met 4-wielige wagen, zonder doorgeschreven verlichting, ïerd, was door dea regen te laat klaar go, komen met zijn werk op hot land. 2 x f 2 subs. 2 x 2 d. h. Fr. d. W„ Ooltgensplaat. jachtwetovertre- dine. Verd. zou al 4 jaar gestroopt hebben en nu voor de eerste maal gepakt zijn. f 25 subs. 25 d. h., met vernietiging van den lichtbak. W. v. V., 20 j., chauffeur, Oude Tonge, overtreding motor- en rijwielwet. f 4 subs. 4 il. h en f 1 subs. 1 d. h. W. v. d. M., schipper, gevaren met zijn vaartuig zonder voorgeschreven herken- ningstoeken. f 3 subs. 3 d. h. A. Gootjes te Middelharnis. gereden met voertuig zonder voorgeschreven verlichting, x f 3 subs. 2 x 3 d. h. P. v. B., niet verschenen, heeft te Dirks land gereden met een 4-wielig motorrijtuig zonder rijbewijs, f 7.50 subs. 3 d. h. C. J. B., overtreding parkeerverbod te Ooltgensplaat. f 4 subs. 4 d. h. J. T., vrachtrijder, 40 j., te Melissant, ge. reden met 4-wielige wagen zonder voorge schreven verlichting. 2 x f 1.50 subs. 2 x 1 d. h. Abr. J., commissionnair, heeft de weg be vuild. f 3 subs. 3 d. h. B A. Br., niet verschenen, langs de tram rails gereden en getracht zoo de tram in te halen, f 3 subs. 3 d. h. Adr. d. R., niet verschenen, heeft te Dirks land, zonder vergunning van B. en W., 8 volwassen varkens voorhanden gehad, f 7.50 sul/s. 7 d. h. T. R.. niet verschenen, overtreding Leer plichtwet, f 0.50 subs. 1 d. h. J. v. V., niet verschenen, te Ooltgensplaat, het parkeerverbod overtreden, f 12 subs. 12 d. h. M. W. Str., 52 j., landb. te Melissant, overtreding parkeerverbod te Herkingen. Verd. verklaart dat er een fout is in de dagvaarding en ook dat zijn auto niet op den rijweg stond. Met behulp van een si- tuatietcekening tracht verd. dit te bewijzen, f 2 subs. 2 d. h. G. D. G., niet verschenen, overtreding Leer plichtwet -f 0.50 subs. 1 d. h. S. Tj., niet verschenen, heeft zich in ken- nelijken staat van dronkenschap op de kaai te Middelharnis bevonden, zoodat hij per kruiwagen moest vervoerd worden f 10 subs 10 d. h. J. v. d. B., landb., 26 j., te Melissant, staat terecht terzake dat hij met rijwiel met ver blindende verlichting heeft gereden. Verd. ontkent het feit. 1 mnd. aangehouden voor getuigenverhoor. A. C. v. O., niet verschenen, Heeft gereden met 4-wielig motorrijtpig, teisvijl zicli te veel personen in de cabine bevonden, waardoor de ruimte voor den chauffeur te klein was. f 5 subs. 5 d. h. Abr. Kn„ heeft te Oude Tonge gereden met rijwiel zonder voorgeschreven verlich ting. f 3 subs. 3 d. h. G. v. d. B., staat terecht terzake dat hij te Mclissaut heeft, gereden met rijwiel met ver. blindende verlichting, f 3 subs. 3 d. h. J. N. v. d. V., venter, zonder vergunning te Dirksland zijn waren aangeboden, f 3 subs. 3 d. h. J. v. B., veldarb., te Dirksland, overtreding bouwverordening van Dirksland. Verd. heeft een schuurtje gebouwd zonder vergunning aan B. en W. te vragen, f 5 subs. 5 d. h C. A. K., arbeider, 36 j., te Ooltgensplaat, Ke'eft als bestuurder va'nl 'eert' rijwièr iffch vastgehouden en mee laten trekken door een voertuig.-f 1 subs. 1 d. h. W. v. d. M., niet verschenen, geen rijbe wijs op eerste vordering vertoond, 2x11 subs. 2 x 1 d. h. K. J„ niet verschenen, nietig verklaard. Corn. d. V., niet verschenen, vrachtrijder te Nw .Tonge, lieeft gereden met motorrij tuig zonder voorgeschreven spiegel, f 2 subs. 2 d. h. KI. Vr., niet verschenen, rijwiel zonder re flector f 0.50 subs. 1 d. h J. C. v. d. W., niet verschenen, It i 1.50 subs. 1 d. h. KI. K, rijwiel zonder licht, f 3 subs. 3 d. h. St. Br., 53 j., iandarb. Dirksland, staat te recht terzake overtreding Bouwverordening van Dirksland. f 3 subs. 3 d. h M. W. K., niet verschenen, op de trambaan gereden, zonder vergunning daartoe te heb ben. f 3 subs. 3 d. h. Corn. d. J., 63 j., landb. te Dirksland, door geen vergunning aan B. en W. te vragen voor den bouw van een schuurtje, f 3 subs. 3 d. h. Corn. G., 37 j., slager te Melissant, overtre ding arbeidswet, door zijn knecht arbeid te laten verrichten in verboden tijd. f 3 subs. 3 d. h. Corst. R., niet verschenen, heeft te Som melsdijk op de trambaan gereden, f 3 subs. 3 d. h. Joh. M., zelfde feit. f 3 subs. 3 d. h. SOMMELSDIJK. De burgemeester van Berg, 's-Heereniberg, waarschuwt dringend niet in relatie te treden met de Crediet- en Spaarinstelling „Fortuna", beheerder Johan nes Wilhelm Deters, wonende te 's-Heeren- beng B 473, gemeente Bergh. Genoemde De ters komt zijn verplichtingen niet na. Zijn praktijken oefent hij meestal uit ten platte- ïande. Herhaaldelijk wordt over de afwikkeling van aangevangen zaken geklaagd. De burgemeester van Voorburg geeft be langhebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met of ais lid toe te treden tot de Algemeene Luchtvaartvereen. voor Nederland (luehtvaartvereen. voor de rijpere jeugdj, waarvan het algemeen secretariaat is gevestigd te Voorburg, inlichtingen in te win nen bij de gemeente-politie te Voorburg. L.l. Zaterdag stonden bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente als werk loos en werkzoekend ingeschreven 144 per sonen. Tegen een drietal personen is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Moter- en Rijwielreglement. MIDDELHARNIS. Donderdagavond zal in de Geref. Gemeente optreden om half 7 Ds. Lamain van Rotterdam-Zuid. Van de Geref. Gem. is een mannercver. opgericht „Calvijn". De ouderavond der Geref. Schoolvereen. zal worden gehouden op Woensdag 17 Febr., des avonds half acht. Als sprekers zullen op treden de heeren J. Autsema en Ds. F. A. Zeiletra. Zaterdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. Kersten van Rotter dam. Vrijdagavond hield Ds. de Valk van Stel lendam een lezing over de Dialectische The ologie van Karl Barth voor de Ring Flakkee van J.V. op G.G. Er was veel belangstelling. yrijdagavondi half 8 kunnen ouders, die hun kinderen wenschen te laten doopen in de Ned. Herv. Kerk, zich aanmelden in de con sistorie. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij de wed. M. Faase, Visscherstraat. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 181 personen als werkloos ingeschreven, nl. 18 zeevissohers, 3 slagers, 3-2 bouwvakarbeiders, 22 transportarbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 79 landarbeiders, 3 broodbakkers, 13 typografen, 2 smid-bank werkers en 5 van andere vakken. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Een hiuis staande aan de Voorstraat, bewoond door G. van Biert, is bij gehouden publieke verkoo- ping afgemijnd op 760. Het huis is niet ge gund. Op Donderdag 18 Fe.br. a.s. zal des avonds in de bijz. school een ouderavond worden gehouden. OOLTGENSPLAAT. A.s. Dinsdag houdt de Geref. Meisjesvereen. „Bidt en Werkt" haar jaarvergadering in Elthato. De maandelijksche collecte in de Herv. Kerk voor de restauratie der kerk heeft op gebracht ruim 42. Aan den militieplichtige Cor Mijs is een jaar uitstel verleend, wegens persoonlijke onmisbaarheid. Op de gefhouden vergadering der AR. Kieswereen. werden tot bestuursleden herko zen de heeren A. v. d. Heuvel en P. C. v. d. Mast. De voorloopige candidatenlijst voor de Tweede Kamer weid behandeld, de financiën geregeld, propaganda, sprekers, enz. Beroepen bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. van Ginkel van Renswoude. De kleedingstukken, vervaardigd door de Meisjesvereen. „Martha" zullen Donder dag van 24 uur in Elthato ter bezichtiging worden tentd»ngest;eld. OUDE TONGE. Het bestuur der afd. Oude Tonge van de R.K. Landarb. vereen ..St. Deus Dedit" is thans als volgt samengesteld: W. Kauffman, voorzitter: H. J. Terhoeve, sec retaris; Th. Stoop, penningmeester; Jac. Pol lemans en A. J. van Peperstraten, leden. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 143 landarbeiders, 12 landbouw- knechts, 2 transportarbeiders en 1 metselaar. Ter kennis van belanghebbenden wordt gebracht dat goedkoope margarine en ge bakt in blik, op de daartoe verstrekte bons, verkrijgbaar zijn resp. bij de wed. J. Gebraad Molendijk en den slager P. Buscop, Nieuw- straat. J.l. Vrijdagavond werd in hotel Van Veen een kunst- en filmavond gegeven, uit gaande van den Ned. Blindenbond. Burgemeester Vooys, voorzitter van het co mité van voorbereiding, heette de talrijke aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de heer van den Berg, propagandist van meer- genoemden Bond. Spr. gaf nog een korte be schrijving van de blindheid, waarna hij de leiding overgaf aan den heer van den Berg. Namens het hoofdbestuur dankte de heer van den Berg de burgemeester voor zijn voorbereidend werk en zijn inleiding. Spr. vroeg van de aanwezigen geen medelijden, doch warme sympathie, hartelijk medeleven en daadwerkelijke hulp. De film zal toonen wat de blinde wil en wat de blinde kan. Onder leiding van den heer Vis gaf de zamgivereen. „Excelsior" dan eenige nummer tjes. De heer v. d. Berg declameerde dan een Falklandje, nl. „Kindertranen". Dan be spreekt hij de totstandkoming van de school voor geleidehonden, waarvan een voorfilm wordt afgedraaid. Na de eerste twee deelen van de film „Wat wij willen" houdt de heer V. d. Berg zijn propagandarede. Na deze rede werden nog eenige liederen gezongen door de zangvereeniging, terwijl de heer v. d. Berg nog eenige gedichten en voor drachten ten beste gaf. Het was een mooie en leerrijke avond. NIEUWE TONGE. De collectebus in de trouwzaal heeft over 1936 opgebracht de som van 15.60. Bij de afd. B.V.L. alhier behaalden on derstaande personen in 1936 hun brevet scherpschutter: C .Sneep 192 p., H. J. Vrees wijk 185 p., C. Tieleman 184 p., W. Drooger Jz. 184 p., L. Oudzegel 182 p., J. v. Driel 181 p., D. de Witte 180 p., B. Holster 180 p. Het jaarlijksch onderzoek der dienst plichtigen der lichting 1925 en 1928 zal ver moedelijk in Juni as. plaats hebben. De vorige week werden van hier ver voerd 12000 balen uien, 500 balen peen, 1000 H.L. aardappelen. Deze week zal er stemming plaats heb ben voor drie notabelen, wegens periodieke aftreding van de heeren L. Zweerus, L. Ka reis en Johs. Luchtenburg J.l. Zonda>gavond nam de consulent Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge afscheid van de Ned. Herv. Gem. alhier. Ouderling Zwee rus sprak den scheidenden leeraar toe en verzocht de gemeente staande toe te zingen Ps. 134 3. Ds. Verkerk dankte voor het ge sprokene en de toegezongen zegenbede. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 90 werkloozen ingeschreven. DIRKSLAND. Het plaatselijk comité voor de centrale voor werkloozenzorg alhier maakt hekend dat de jongens die dezen zo mer wenschen deel te nemen aan een der werkkampen, zich kunnen aanmelden he denavond (Dinsdag) van 78 uur hij den secretaris A. Bruggeman. Het plaatselijk cri9is-comité B heeft het afgeloopen jaar aan 8S gezinnen ondersteu ning verleend in den vorm van kleeding. schoeisel en beddogoed. Ook werden 34 wol len dekens uitgereikt Bij de arbeidsbemiddeling stonden 150 werkloozen ingeschreven. Bij de werkver schaffing ziin er 10 geplaatst- De onvermengde distributiemargarine en het gehakt in blik is deze week verkrijg baar bij den winkelier J. van Proovenvan Oudenaren aan den Straatdijk. Deze week is ook weer een zending versche zeevisch voor de distributie onder de werkloozen ontvan gen. Gevonden voorwerpen: een heerensjaal en een zakmes. Inlichtingen bij de gciueenle- politie. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkloozen ingeschreven: 145 landarbeiders, 8 timmerlieden, 3 schilders en 3 metselaars. Totaal 159 tegen de vorige week 156. Bij de werkverschaffing, bestaande in het uitdiepen van wateringen in den pplder Dirksland, zijn thans in totaal 15 werkloozen tewerkgesteld. Gevonden voorwerpen: een kinderpor- temonnaie met inhoud. Inlichtingen bij de gemeentepolitie. Ter secretarie ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van J. H. ten Hove, alhier, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het oprichten van een bakkerij, waarin te plaat sen een oven, in het perceel kadastraal be kend Voorstraat Sectie B No. 256. Op 25 Fe bruari a.s. des voorm. 10 uur kunnen tegen inwilliging van dit verzoek bezwaren worden ingebracht, Deze week is d'e onvermengde distribu tiemargarine en het gehakt in blik voor de werkloozen op de bons verkrijgbaar bij den winkelier L. Kievit aan de Voorstraat. Op de wekelijksehe beurs besteedde men voor 'de aardappelen eigenheimers 1.60, Red Star 2.25, poters 1, uien 0.65 en koepeen 0.50 per H.L. Naar wij vernemen is het woon- en winkelhuis aan den Straatdijk van de erven van wijlen J. B. Buth thans gegund aan den heer P. de Bij te Middelharnis, die er een bakkerij in zal vestigen. MELISSANT, Bij de gehouden veiling van een woonhuis met winkel, erf eu grond, staande aan de Molendijk, behoorende tot tien boedel van wijlen de echtelieden M. Mo lenaar en L. v. d. Sluis, is dit ingezet door dpn heer Markestein uit Sommelsdijk, voor f 630. De afslag blijft bepaald op Woensdag 17 Febr. a.s. des avonds 7 uur in café v. cL Werf Donderdagavond hield de Ver. „Het Groene Kruis" haar algemeene ledenverga dering in de zaal van don heer v. d. Werf Tegenwoordig waren 125 leden. Wegens afwezigheid der voorzitter, Dr, Huisman, opende de heer II. Both de verga dering op de gebruikelijke wijze, waarna de secr. de notulen en jaarverslagen voorlas Uit het verslag over het magazijn bleek, dat weer verschillend nieuw materiaal was aan geschaft en dat in 19:16 door 62 leden ge bruik van de materialen is gemaakt. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de ontvangsten bedroegen f 613.20, de uitgaven f 382.GS. Alzoo een batig saldo van f 230.52. De commissie tot nazien der rekening ad viseerde tot goedkeuring hiervan, waarna tot leden der commissie voor dit jaar wer den benoemd A. v. d. Vliet en C Keizer. Hierna volgde bestuursverkiezing, aftr. W. P. Vogelaar, die met bijna algemeene stemmen werd herkozen, waarna mevr. Keizer la Plein van Hoek van Holland een waren betoog hield voor de wijkverpleging, wat tot resultaat had dat alle aanwezigen hiervan zoo overtuigd werden, dat met al gemeene stemmen werd besloten fin wijkver pieging over te gaan. Daarna sluiting. HERKNGEN. De heer H. Kievit, houthan del alhier, was laagste inschrijver voor de levering van diverse houtwaren, ten behoeve an de Landbouwvereen. te Nieuwe Tonge De Chr. zangvereen., dir. de heer Slis. verleende Donderdagavond haar medewer king aan een zanguitvoering te Dirksland. De afd. Herkingen en omstreken van het Groene Kruis heeft aan 't gemeentebe stuur en de diaconie der Ned. Herv. Kerk toekenning van subsidie gevraagd voor dek king van haar tekort over 1936. Aan C. Melissant Jacz. is door B. en W. vergunning verleend tot het bouwen van een woning aan de Nieuwstraat. De B.V.L. hoopt a.s. Donderdagavond van half zeven tot acht uur in de gang van de Herv. school schietoefening te houden. Trouwe opkomst der leden gewenscht. Heden (Dinsdagavond 17 dezer) hoopt de Chr. Schoolvereen. op G.G. haar jaarlijk- sche ouderavond: te houden. Behalve ver schillende sprekers vermeldt het programma een openbare les, te geven door het hoofd der school. Op de hoofdsom der personeele belas ting, dienst 1937, zullen 125 opcenten worden gehouden. De min. van Sociale Zaken heeft deze gemeente ingedeeld onder klasse A betreffen de grondgebruik van landarbeiders bij steun- verleening. Bij de j.l. Donderdag gehouden schiet oefening van den B.V.L. werden de volgende punten geschoten: A. de Geus Cz. 47, C. v. d. Veen 47, A. Nieuwlander 42, L. J. v. d. Velde 41, D. Hogerwerf 40, L. Doornhein 38, D. Kie vit 37, A. de Geus Wz. 35 en M. Goemaat 32 punten. Maximum aantal te behalen 50 pun ten. Deze week Donderdagavond 6 uur wor den stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk ter vergadering verwacht om te voorzien in de vacature van een kerkvoogd en een nota bel, wegens periodieke aftreding van de hee ren A. Munters en P. Looij. STELLENDAM. De gamalenvisschers heb ben de vorige week voor 't grootste gedeelte vijf dagen, een klein gedeelte vier dagen voor de pellerijen gevischt. De vangsten bedroe gen 3040 Kg. garnalen per dag en pervaar- hhg. De prijs van de uien is de vorige week gedaald tot 60 cent per 60 Kg. Vooral in 't laatst van de week was de handel erg slap. GOEDEREEDE. Hot bestuur van den pol der „den Ouden Oostdijk" brengt ter kennis aan belanghebbenden, dat een van heeren Gedep. Staten van Zuid-Holland ontvangen ontwerp tot aanvulling en wijziging van liet Algem. Polderrèglement bij den ecretaris der polder ter inzage zal liggen van 10 Febr. tot 9 Maart 1937. Onze vroegere dorpsgenoot de heer D Tanis, hulpcommies te Reusel, slaagde voor het examen actieven dienst. Mej. K. Tanis, volontair ter gemeente-secretarie, slaagde voor het examen stenografie. Uitslag schietoefeningen der B.V.L. op Zaterdag j.l.: A .de Ronde en N. Overbeek elk 91 p., T. Breen 90 p., F. den Eernamen en J. Lokker elk 89 p., H. Sandifort 88 p., F. Soeteman 86 p., K. Heerschap 92 p., K. Bos hoven 85 p., J .de Vogel en L. v. d. Wende elk 82 p., J. Krijger 81 p. en W. Melissant 78 p. Bij de arbeidsbemiddeling stonden Za terdag j.l. als werkloos ingeschreven: 59 landarbeidei's, 1 wagenmaker, 1 smid, 1 koop man, 2 ververs, 5 garnalen- en 11 zeevis- sehers. Door de uiensorteervereen. zijn voor eigen rekening naar Londen verzonden: 1030 balen uien. OUDDORP. Naar wij vernemen is door den landbouwer Kommer Klepper bij B. en \V. vergunning gevraagd tot het bouwen van een woonhuis op de hoeve de Kraai. Het werk zal uitgevoerd worden door gebr. Boe laars, metselwerk, en A. Pijl, timmerwerk. Jan van Steven had dezer dagen het ongeluk bij het doornen hakken, zoodanig een zijner beenen te raken, dat geneeskun dige hulp noodig was. Onderstaande dienstplichtigen der lich ting 1937 zullen voor eerste oefening worden ingelijfd: A. C. de Graaf, 1 Maart bij de zee macht; C M. Rozemond. 23 Maart 5e Reg. Veld Art. Hoefsmeden; J. Bosland, C. T. Ta nis en J. Knape 23 Maart bij het 14e Regt. Infanterie. Door het bestuur der cichorei-drogerij „de Ouddorp" is 80 ton gedroogde cichorei verkocht voor f 6.25 per 100 kilo, met be stemming Ossendrecht. De afgeloopen week zijn de gamalen visschers met de zeilscheepjes wegens het ongunstige weer niet uitgevaren. Met de mo torschuiten werd 60 Kg. garnalen per dag gevangen, afgeleverd aan de pellerijen, De Op Woensdagen 24 Februari en 3 Maart 1937, beide dagen 's nam. 3 uur, te Melis sant, ter herberge van M. v. d. Werf, resp. veiling en afslag van: ongeveer 6.61.39 H.A. (14 Gem. 120 R.V. Maat) bouwland, te Stel lendam, in den Eendrachtspolder, aan den Plaatweg, kad. Sectie C no. 259 gedeeltelijk. In 4 perceelen en combinatie. Gedeeltelijk dadelijk te aanvaarden. Ten verzoeke van de erven van wijlen mejuffrouw M. van der- Linde. Notaris COSTERMANS. Op Dinsdagen 23 Februari en 2 Maart 1937, beide dagen 's avonds 7 uur, te Dirks land, resp. ter herberge van J. Vermeulen, veiling en in de zaal Odeon, afslag, van: een huis met pakhuis (eeuwigd. erfpacht) te Dirksland op den hoek van de Burgemeester D. Zaayerlaan en de Julianalaan, kad. Sectie B no. 23-17, groot 5 aren 25 centiaren. Totale grond-, polder- en straatbelasting en erfpacht 69.26. In eigendom toebehoorend aan den heer J. Walraven te Dirksland. Notaris COSTERMANS. mosselhandel gaat zeer slocht; er wordt hoe genaamd niets verhandeld. Voor belanghebbenden zij gemeld, dat de catechisaties der Ned. Hedv. Kerk voor taan Dinsdags worden gehouden. Daarna om 8 uur bestaat gelegenheid om vanwege de Jongelingsvereen. boelten te ruilen. Woensdag 24 Febr. zal de 10e jaarver gadering der jongelingsver. „Daniël" wor den gehouden in de oude school. De collecte, in het belang der Chr. school, die in de Ned. Herv. Kerk werd ge houden, tijdens de spreekbeurt van Ds. Bout, van Delft, op Donderdag 28 Jan., heeft f 33 opgebracht.. De heer L. Goedegebuur, lid van den gemeenteraad, heeft wegens bijzondere om standigheden bedankt. Op de candidatenlijst is zijn opvolger T. Koek Wz De afgeloopen week werden van hier per tram en scheepsgelegenheid vervoerd 1000 balen uien en 850 H.L. aardappelen. De Eiervereeniging heeft een vergade ring gehouden in hotel Flohil De voorzitter opende de vergadering en heette allen wel kom. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd en geteekend. Uit de rekening en verantwoording van den pen ningmeester bleek dat er een batig saldo was van f 9.79. De voorzitter dankte den penningmeester voor zijn goed beheer. Dan volgt bestuursverkiezing. Wegens omstandigheden blijven de oude liestuursie- den weer in functie. De heer Jb. Molensteeg wordt wederom voor een jaar ais ophaler benoemd. Verder was niets meer te behande len en sluit de voorzitter de vergadering. Bij W. Tanis aan de Middelduinen is door onbekende oorzaak een schuur afge brand. Verzekering dekt de schade De cichoreimarkt. was in verhouding met de vorige week uiterst kalm. Beschik bare koopwaar zakte terug op 168 fr. zonder koopers, terwijl de nieuwe oogst aan 95 fr. wordt aangeboden. Het belicht, dat deFran- sche regeering meer koopwaar zou toelaten, werd officieel tegengesproken. Er is geen verandering in de contingenteering van dit land. Het maken van de bezinking aan den Oudelandschen zeedijk alhier, is door den Rijkswaterstaat gegund aan de N.V. Smeu- lers te Den Haag. Meer dan zevenhonderd doodci Er werd gevochten om den uitgang te bereiken Volgens berichten uit de Mand- sjoerijsche stad Antoeng heeft daar Zaterdagavond in een bioscoop theater een brand gewoed, die ont zettende gevolgen heeft gehad. Vijftienhonderd menschen aan schouwden een film over het Chi- neesche Nieuwjaar, toen op het tooneel een brand uitbrak, die zich snel uitbreidde over het geheele theater. Er ontstond een onbe schrijfelijke paniek. Gillend en schreeuwend trachtte de menigte zich een weg naar den uitgang te banen, waarbij gevochten werd op leven en dood. Plotseling bezweek de galerjj en even later stortte het dak in, waardoor velen het gebouw niet meer konden verlaten. In vijftig minuten was het thea ter tot den grond toe afgebrand. De bestrijders van het vuur ston den volkomen machteloos. Japan- sche troepen, die te hulp waren ge roepen, vormden een cordon en na men deel aan de reddingspogingen. Meer dan zevenhonderd mertschen, voor het meerendeel vrouwen en kinderen, zijn bij dezen brand, die een geweldige hitte ontwikkelde, om het leven gekomen. Reeds is het stoffelijk overschot van een 650-tal slachtoffers onder de pluihoopen vandaan gehaald28 personen werden ernstig gewond naar het ziekenhuis gebracht. De brand tastte verder 30 hui zen in de omgeving aan, die daar zij uit hout waren opgetrokken, eveneens een prooi der vlammen werden. Burgerlijke Standen SOMMELSDIJK. Geboren: Jacoba Cor nelia, dochter van Andries Knape en Lijntje van der Slik. Ondertrouwd.- Aart Melissant, 22 j„ te Nieuwe-Tonge en Licntje Born, 22 j., alhier. Pieter Prins 24 j., te Middelharnis en Adriaantje van der Baan 23 j., alhier; Karei Bunk, 25 j., te Rotterdam en Jannetje Martha Bakker 22 j., alhier. NIEUWE TONGE. Overleden: Abra ham Kabos 50 j., echtgen van AHda Admi raal; Jannetje Oudzegel 57 j., wed. van L. Knops. DIRKSLAND. Geboren: Elisabeth Hen- drika, d. v. Jan Lisseveld en Pietje Soldaat: Arij, z. v. Gerrit Polder en Johanna Maria v. d. Wekke. Ondertrouwd: Pieter Krijger, 26 j. en Eva Knops, 24 j. Overleden: Jacoba Boogert, 75 j., echt- genoote van Arie de Visser: Jannetje Oudze gel ,57 j., weduwe van Leendert Knops; Adrianus Lampert, 83 j., echtgenoot van Geertje Okkenburg; Gerrit Robijn, 82 j., eoht genoot van Sara v. d. Bosch: Marinus van Noord, 46 j„ echtgenoot van Wilhelmina Os- seweijer. Landbouwer beroofd van 4000, Man werd in een kanaal geworpen Een onwaarschijnlijk verhaal De vijftigjarige landbouwer J. V. uit de Bloemend aalstraat te Vaals is Zaterdag, volgens zijn zeggen, nadat men hem eerst van zijn geld had be roofd, door aam-anders in de daar ter plaatse zeer diepe Zuid-Willemsvaart geduwd, waaruit men hem eerst met de grootste moeite en met behulp van een reddingsgordel, kon redden. De man werd in bewusteloozen toe stand per auto van den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis vervoerd. Bij het onderzoek, dat de recherche na het ongeval heeft ingesteld, aldus het „N. v. d. D.", kwamen enkele eigenaardige feiten aan het licht, die een geheimzinnig licht op de zaak wierpen. De man zou namelijk, nadat men hem in het ziekenhuis weer tot bewust zijn had gebracht, hebben verklaard, dat hij het slachtoffer is geweest van een overval. Volgens zijn mededeelingen zou hij een be drag van vier duizend gulden te Maastricht hebben geïnd, doch daar zijn tram naar Vaals eerst over eenigen tijd zou vertrekken, was hij van plan een uitstapje in de omge ving van Vaals te maken. Ter hoogte van de papierfabriek langs het kanaal, zou hij zich juist van zijn overjas, waarin zich, naar zijn zeggen de vier duizend gulden bevonden, ont daan hebben, toen twee onbekende personen hem onverhoeds aanvielen en hem zijn over jas ontrukten. Zij zouden hem vervolgens in het water hebben geworpen en op de vlucht zijn geslagen. De politie komt dit verhaal echter vrij on geloofwaardig voor. Zij heeft 's avonds op sporing verzocht van een overjas en een pa- rapluie, die aan den beroofde zouden hebben toebehoord, Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431. Amsterdam. De handel in aardappelen was de afgeloo pen week weder zeer flauw, alleen voor alle soorten bonken is goede vraag met vaste prij zen. Voor eerste kwaliteit bonten is ook goe- vraag met hoogere prijs. Voor blauwen is weinig vraag. Drentsche en Overijsselsche sandeigenheimers is bijna geen vraag. Alleen van mooie duinzandaardappelen gaat de ver koop beter. Wilt u aardapjjplen naar Amsterdam zen den, vraag dan Makelaar Jac. Knoop, zonder eenige kosten of verbinding. Heden 15 Febr. werden de volgende prij zen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsohe bonten 2.402.70, dito blauwen 2.402.60, dito blauwe eigenheimers f 1.902, bonte en blauwe drielingen 1.501.60, Zeeuwsche eigenheimers 22.20, Anna Pauwlowna zandaardappelen 2.402.80, Hillegommer zandaardappelen 2.40—2.80, Flakk. eigen heimers 2.102.30, Spuische eigenheimers 2.202.40, drielingen 1.501.60, bonken 1.80—2, N.H. blauwen 1.80—1.90, dito bon ten 1.002, dito blauwe eigenheimers 1.80 1.90, dito eigenheimers 1.801.90, HaarL- mee ren Ypolder Bevelanders 1.601.80, bonken 1.601.80. Verder per 100 kilo: Drentsche en Overijsselsche zandaardappelen 2.503, drielingen 2.202.40, bonken 2.602.80, welke gevraagd zijn. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 12 Februari Prijzen: witlof 4.108.80, knolrapen 0.60 1.20, roode kool 1.602.70, savoye kool 1.20, andijvie 6.807, boerekool 1.202.80, kroten 1.302.70, prei 2, veldsla 5, Zoete Armgaard 23, Goudreinetten 27.10, Bellefleur 22.20— 24.20, alles per 100 kilo. AMSTERDAM, 15 Febr. Vee. Aanvoeren en prijzen; 516 vette koeien le lew 6671 c.; 2e kw 5864 c. Se kw 5056 c. per kg-, slachtgew.; 98 melk en kalfkoeien f 180230 per stuk; 59 vette kalveren 2e kw. 5260 c; 3e kw 4450 c. per kg. lev. gewicht; 131 nuchtere kalveren f59: 55 schapèn f2226; lammeren f 1722 per stuk 639 varkens vleeschvarkens (90-110 kg) 5455 o.; idem zwaardere 5354 c; vette varkens 52 53 c. per kg. slachtgew.; 2 paarden. Aan het abattoir werden heden 2 wagons geslachte run der enaangevoerd, afkomstig uit Denemarken. Slachtrunderen ruime aanvoer; handel zeer stug en goed prflsh. Er werden 30 runderen aan gekocht voor Sir Deterding-. Melkkoeien behoor lijke aanvoer stugge handel vaste prijzen. Vette kalveren korte aanvoer gedrukte handel prij zen iets Ciooger. Nuchtere kalveren ruime aan voer,, vlugge handel, dalende prijzen. Schapen en lnm-meren korte aanvoer, stugge handel, prij zen hooger. Varkens ruime aanvoer, handel zeer gedrukt. Prpzen onveranderd. ROTTERDAM, 15 Febr. Aardappelen. Prij zen: Brielsche eigenheimers f 1.752; Zeeuwsch blauwe f 1.90—2.20; eigenheimers f 1.65—1.85: id bonte fl.902.20; Bevelanders f 1.801.90; biau we poters fl.301,50; eigenheimers poters f 1,40 1.50; zandaard. 34 c. kleine aard. 2—3 c. kg. Met redelijke aanvoer en kalme vraag. ROTTERDAM, 15 Febr. Vee. Aangevoerd in totaal 2244 dieren, t.w.631 vette runderen, 190 vette kalveren, 20 nucht. kalveren, 679 schapen of lammeren, 822 varkens, i bok of eit en 1 zuiglam. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 61, 2e lcW tot 68, 3e kw 4048 c., vette ossen tot 60 L'e kw tot 54, 3e kw 4450 c., vette kalveren tot 93 e., 2e kw 80. 3e kw 5565 c., varkens (levend ge wicht 454647 c., schapen 334018 v., lammeren 324250 c. Prijzen per stuk: Schapen 152026, lam meren 131923. Vette koeien en ossen: aanvoer korter, han del redelijk, prijzen koeien duurder, oscsen on veranderd in prijs. Een prima koe nog tot 68 en een os tot 63 c. Vette kalveren: aanvoer als vor. week, han del goed. staande prijzen. Een prima ex. ging nog tot 102 cent. Schapen en lammeren: ruimer ter markt, handel vlot, goed prijshoudend. Varkens: aanvoer ets ruimer, handel tams^ lijk, prijzen als vor. week. Er werden eenige partijtjes schapen voor export gekocht. Voor Sir Henry Deterding werden 32 vettö runderen aangekocht. TIED, 15 Februari. Aanvoer 26.000 eieren* Prijs ,3.20—3,50 per 100 stuks. REDE VAN D In de groote veilii menlust" te Aalsmei dag de 25e partij dat vereenigingen in d en omgeving gefaouc Deze jubileum-ps groote belangstellinf leid door den voorz van A.R. Kiesvereei partijdag organisee van W ij k, van Vi Openingsrede vo In de eerste plaats na de opening van de in de afgeloopen 25 gestreden en waren h zonder werd een woor nagedachtenis gewijd ter A. Co lijn, den vi par.ij&agen; den hee diens onlangs overlec Koes jen, Hierna sprak de vt woord uit, waarin de terugblik wierp op dl gen, toen de dominee boer en de arbeider in onze partij. Na&at de vergaderi het Lutherlied had ai de voorzitter onder voorzitter van liet C heer J. Schouten voigens Mr. A. Bru van de Kamerkiesk en den heer H. R. Z dam, die namens he Holland aanwezig wa Tot H.M. de Koninf Prins Bernhard were grammen van hulde Telegrammen V Aan Koningin Wilhe Majesteit, Anti-Revolution! wen uit Haarlemr op hun vijf er schen toogdag b Majesteit bij ven eerbied en trouw, dat God U nog eet blijve stellen tot e huis. Uw land ern Aan H.K.H. Prinses Z.K.H. Prins Bernha Anti-Revolution wen uit Haarlem op hun vijf en t\x Partijdag bijeen, g uiting te geven a liefde en hoogachi begeeren, dat de Koninklijke Moed ging vinde tot in Rede van den De heer J. S c h o sprak hierna de A.I in de Haairlemmerm Kamerclub en het C Spr. deelde mede, 'den Heuvel verhinae vertegenwoordigen. 1 kan haar arbeid nii zonder een opgewek voelt de club zich instituut van den p mermeer. Spr. vertolkt de t dezen 25en partij da: rakter draagt. De cl door uwe medewerl den versterkt (apph ook in deze streek aantal stemmen voc den verkregen om gelijkheid van het voor ons volk zoo het A.R. volksdeel heeft. Het Centraal Coi het op den hoogstel da voor onze A.R. 1 met zooveel vol,har is, ook door middel den partijoag. Tot spr. zich verder in zingen in dit jaar, vergadering de m ook bij de stembus gen. Het is nu nog velen hun actie sai van Dr. Colijn. Y voorbereiden, zegt Centraal Comité z terugnemen als zij waren van de trou A.R. mannen en vi Het A.R. beginsi nationaal karakter hij ons volk en b Wilhelmus, waar wordt verkondigd tuur, maar in ov geestelijke vrijhei! hooren bij elkanae handelt, gaat in t omtrent vorsten e: van het Wilhelmu en het merg van 1 .verhouding tusscl Ten slotte sp-ret Vreugde uit, dat aanvoerder- in all (applaus). Het A. voor zijn, dat he minister der Kro mag ingaan. Niet persoon van Dr. belijden ons begir Btin en ons vade: Met een kracht zielenden strijd x een betoon van dienen van God 1 besluit spr, zijn t Op het spreke Volgde de huldiging die alle 25 partij in den persoon V! Het was een aa zitter den heer I geefs een cadeau dat hij èn „Colij catuur" reeds in zweek de heer kende aanbiedin kistje van Colijn thans geen sigar

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2