Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 17 FEBRUARI 1937 5fE JAARGANG N°. 4373 VAN HET BINNENHOF Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKER!) EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent, Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. GEZONDE UITOEFENING VAN HET GEZAG De Antirev. partij heeft altijd heieden en geijverd voor een gezonde handhaving van liet gezag. Zij erkent en belijdt in haar pro gram van beginselen en brengt ook in het verkiezingsmanifest naar voren, dat het ge zag rechtstreeks aidaalt van God. Zoodat wij de Overheid om Gods wil hebben te gehoor zamen. Niet uit vrees voor straf, maar om Ider consciëntie wil. Omdat God het van ons cischt. Wij gronden ons daarop geheel op de Heilige Schrift. De beste nol-male verhouding tusschen Overheid en onderdaan vindt men daar, waar men bukt voor Gods wil en woord. Waar overheid en onderdaan zich beiden beijveren do goede verhoudingen van liet leven te eerbiedigen. Eerbiediging van de goddelijke ordinantie brengt vrede, geluk en blijdschap, want zij geeft een stil en gerust leven. Dat beginsel moeten wij wel scherp on derscheiden van het tegenwoordige roepen pm gezag, hetwelk opkomt uit een gansch ander beginsel, ui. der rede of der volks en Slaats-souvereiniteit. Maar zulk een gezag is heel iets anders, dan hetgeen wij in het kort hierboven om schreven, want de zucht naar macht vormt daar eigenlijk -het eenig drijvende motief. Men wil voor eigen richting of partij de staatsmacht veroveren en dan de dictatuur jyestigeti. Dat vormt juist het groote gevaar. Want bij een gezonde schriftuurlijke hand having van het gezag, streeft men er naar liet gansche leven zocffeel mogelijk in zijn Vele schakeeringen intact te laten, erken nende dat God aan dat gansche leven ook wet en ordinantie gaf. Bij de dictatuur, bij alle partijen der re volutie, dus ook liet fascisme, wil men het gansche leven onder de macht en invloed Van den staat brengen. Dat is juist het groo te gevaar van die richtingen. Want de vrij heid welke wij nu als een kostelijk goed ge nieten, en waarvoor zij ook zeggen te strij den, zal dan door hen aan zulke handen ge- lega worden, dat het maatschappelijk leven cn kerk, gezin en school de verstikkingsdood Jiabij zullen zijn. Alleen zoo zij zich' als vrijwillige instru menten in dienst van den modernen, den goddeloozen staat willen stellen, zullen zij mogen blijven bestaan. Doch bij het minste herzet, zal hein het zwijgen opgelegd wor den. Dat is ook een vorm van gezag, de voor beelden daarvan zien wij in Rusland en Duitschland, waar het vrije leven ontsproten Ban het particulier initiatief ten doode toe geknecht wordt. Wij noemen zooiets bij ons gelukkig nog tyrannie welke tegen Gods wet en orde in gaat, welke een ramp is voor een land dat door God met zulk een regeering is gestraft. In ons vaderland zijn de verhoudingen ge lukkig nog normaal. Wij hebben een regce- ring welke met vaste hand het gezag hand haaft, weike telkens als het noodig is, op- Hreedt om wet en gezag te beschermen. Zij doet dat niet met veel bombast, maar niet een vaste hand. Onze burgerlijke en geestelijke vrijheden Eijn daardoor veilig. Want zij komt niet alleen op voor het recht der overheid, maar zij beschermt tevens 'de rechten der onder danen. Dat is de zegen van een gezonde uitoefe ning van het gezag. De regeering aarzelt met maatregelen te iicmen tegenover hen die uit de band wil len springen. Veel is er reeds bereikt, denk Slechts aan de censuur op de radio, de inter nationale is verdwenen uit den aether, onze marine is gezuiverd van de schandalige roo- dc terreur, Beerta heeft moeten bukken. Er is over het algemeen een andere een gezon dere geest gekomen in ons land. De regeering houdt steeds de hand aan de Jiols, als het noodig is zal zij toesllaan zon der te aarzelen. Gerust en veilig gevoelen wij tons onder deze regeering, weike onder lei ding van Dr. Coiijn alles doet wat mogelijk is om de gezonde verhoudingen te bevestigen tof waar die dreigen teloor te gaan, te her stellen. Dat alles is vrucht van de gezonde uitoe- ïening van het gezag. De Grondwetsherziening Alle acht wetsontwerpen aangenomen De Tweede Kamer heeft het eerste deel van de week besteed aan de afhandeling van de Grondwetsherziening en de tweede helft aan de Indische begrooting. Wat het eerste betreft, kunnen we niet beter doom dan een resumé geven van de stemming, de eindstemming over de acht wetsontwerpen tot het in overweging nemen van voorstellen tot veranderingen in de Grondwet. Deze laatste uitdrukking wil zeggen, dat de Tweede Kamer de komende Staten-Gene- raal in overweging geeft om de Grondwet overeenkomstig de nu aangenomen wetsont werpen te herzien. Welnu, met de wetsontwerpen verliep het als volgt: No. I wijzigt en vult aan de bepalingen betreffende het inkomen der Kroon. Het wordt aangenomen met 91 tegen 5 stemmen. (Tegen de heer Sneevliet en de vier communisten). No. 2 geldt de schadeloosstelling en het pensioen van de leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal. Aangenomen met 92 tegen 4 stemmen. (Tegen de communisten). No. 3 bedoelt de mogelijkheid te openen „ministers zonder portefeuille" te benoemen. Aangenomen met 84 tegen 12 stem men. (Tegen de 4 comm., de heeren Duys. Arts, Lingbeek, Sneevliet;, Van Houten en de drie s.g.p.-ers.). No. 4 wil wat meer armslag geven ten aan zien van de evenredige vertegenwoordiging; er zal een regeling kunnen komen „binnen door de wet te stellen grenzen", waarbij het niet verplicht zal zijn de wiskundige evenre digheid zoo dicht mogelijk te benaderen. Aangenomen met 81 tegen 15 stem men. (Tegen de kleine partijen). No. 5 bevat verscherpte bepalingen tegen „leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, ge richt op verandering van de bestaande rechts orde met toepassing van onwettige midde len". Zij zullen van hun lidmaatschap ver vallen kunnen worden verklaard. Aangenomen met 60 tegen 36 stem men. (Tegen de soc.-dem., vrijz.-dem., com munisten en de heeren Van Houten, Snee vliet, Duys, Westerman en Arts). No. 6 betreft het openen van de mogelijk heid „openbare lichamen voor beroep en be drijf" in te stellen. Aangenomen met 81 tegen 15 stem men. (Tegen de 6 lib., 3 s.g.p., 4 comm. en de heeren Lirigbeek en Sneevliet). No. 7 houdt veranderingen in van eenige andere artikelen der Grondwet. Het wijzigt den naam van Curacao in: de Nederlandsche Antillen. Voorts opent het de mogelijkheid dat de zittingsduur van de Tweede en Eerste Kamer met een jaar wordt verlengd. Deze mogelijkheid beperkt zich echter tot het ge val van ontbinding van de Kamers der Sta ten-Generaal. De verlenging van het man daat strekt zich dan ten hoogste uit over het gedeelte van het jaar tusschen het bijeenko men der meuw-gekozen Kamers en de eerst volgende derde Dinsdag van de maand Sep tember, op welke dag de normale zittings duur van de Staten-Generaal aanvangt. Een derde wijziging sluit ook veroordeel den tot een vrijheidsstraf van langer dan een jaar uit van verkiesbaarheid voor een ver tegenwoordigend college. Tengevolge van aanneming van een amen dement van den heer Goseling is een bepa ling opgenomen waardoor de mogelijkheid wordt opgenomen om staatssecretarissen te benoemen. Verder wordt de onschendbaarheid opgehe ven voor Kamerleden, die opruien of gehei men schenden. Bepaald wordt, dat de stemming bij hoof delijke oproeping moet geschieden, wanneer in de Tweede Kamer v ij f en in de Eerste Kamer, de Provinciale Staten en Gemeente raden drie leden dit verlangen en alsdan mondeling. Ten slotte wordt buiten twijfel gestald, dat bij mobilisatie of het onder de wapenen hou den van dienstplichtigen onverwijld een voorstel van wet aan de Staten-Generaal moet worden gedaan om het Onder de wa penen blijven der dienstplichtigen zooveel mogelijk te bepalen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 56 tegen 46 stemmen. (Tegen soc.-dem., de comm., de s.g.p., de vrijz.-dem. en de hee ren Van Houten, Sneevliet, Duys, Lingbeek, Westerman en Arts). No. 8 bevat wijzigingen in de Overgangs artikelen. Aangenomen zonder hoofdelijke stem ming met aanteokening, dat de communisten tegen zün. De Indische begrooting Bij de behandeling van de Indische begroo ting ging het vooral over de herberekening der Indische pensioenen. Een deel er van zou oen verlaging ondergaan; en een ander deel die der oud-gepensionneerden zou eenigszins verhoogd worden; wat zeer nood zakelijk is. Er was verzet van twee zijden. Eerst van hen, die meenen, dat pensioenen onaantast baar zijn. Zij stemmen altijd tegen verlaging: tegen verhooging hebben ze, vreemd genoeg, geen bezwaar. Dan van hen, die geen principieel bezwaar hebben, maar het thans niet meer noodig achten om te bezuinigen. Zeer waarschijnlijk zijn de tegenstanders bij de stemming, welke heden gehouden wordt, in de meerderheid. Dr. Coiijn vindt dat zeer, zeer jammer. Maar, zei hij, ik kan niet rammelen met de portefeuille, want de verkiezingen zijn op handen en de Grond wetsherziening is aan de orde. Dus zal hij in verwerping moeten berusten. Een allernaarste en onaangename situatie. En zeer jammer voor de oudjes. Die op een 50 a 100 per jaar meer zoozeer ho pen. S.B.2. Middelharnis-Sommelsdijk De Vereenging „Steunverleening bij Zio- kenhuisvorpleging" hield vorige week haar 11e alg. ledenvergadering in liet koor der Ned. Herv. Kerk alhier. De heer Jansen, voorz., spreekt een wel komstwoord en wijst vervolgens op het groo. te belang van S.B.Z. als oen zegen voor deze plaatsen, waardoor nu al plm. 100Ü patiën ten geholpen zijn. Verder worden nog enkele woorden gewijd aan het aanhangige Wets ontwerp betreffende ziekenverzorging en -verpleging. Deze wet dreigt een gevaar l« worden voor de vereen igingen als „S.B.Z.". Spr. weet niet hoe het zal gaan met deze wet, nu de federatie met plm. D/2 millioen leden er zich tegen verzet en adressen heeft gericht tot de Tweede Kamer. Na notulen en ingekomen stukken, die geen aanleiding gaven tot aanmerkingen ot besprekingen, wordt door den lieer van Loo, secretaris der vereeniging, het jaarverslag uitgebracht, waaruit wij het volgende over nemen. Steeds wordt de wenscli uitgespro ken door voorz. en secretaris dat het aantal leden zal stijgen en het aantal patiënten zal dalen. En ieder jaar zien we helaas liet aan tal patiënten stijgen, terwijl de ioename der leden kleiner wordt. Deze toename-van pa tiënten krijgt een bedenkelijk tintje voor de kas, zoodat het bestuur zicli elk jaar met bezorgdheid afvraagt of de vereeniging op den duur sterk genoeg zal zijn en of geen verhooging van contributie noodig zal zijn. Steeds konden de eindjes nog aan elkaar geknoopt worden. Dit iaar ls dat niet moge lijk gebleken. Door den secretaris zijn 117 verklaringen voor opname in een ziekenhuis afgegeven. Hiervan waren 23 verklaringen bestemd voor observatie, zonder dat er operatie of verpleging op volgde. Een 25-tal verklarin gen werden afgegeven voor leden heneden 15 jaar. De overige verklaringen waren voor operaties of verplegingen van de meest uit- eenloopende aard. Het meerendeel dezer pa tiënten is natuurlijk behandeld in het zle kenhuis Bethesda te Dirksiand. Van do 117 patiënten zijn er 83 te Dirksiand geholpen Do overigen (34 dus) zijn opgenomen ge weest in een der ziekenhuizen te Rotterdam. Utrecht, Leiden, Apeldoorn, Breda en Mid delburg. Het overgroote deel der patiënten heeft geheel of gedeeltelijk hersteld het zie kenhuis kunnen verlaten. En allen zijn, om dit nu maar eens in dit verslag te doen uit- komene vol lof over de behandeling in het ziekenhuis Bethesda te Dirksiand, zoowe 1 wat de chirurg, als de verpleging betreft. Helaas zijn er dit, jaar ook aan de ver eeniging enkele leden, na ziakenhuisbehan- deling, door den dood ontvallen. Niet allen •zijn hersteld teruggekeerd. We moesten acht sterfgevallen noteeren, wat betrekkelijk ge ring is op een aantal van 117. Maar wat treffend is dit jaar, dat 5 van de 8 jonge mensehen waren, in de kracht van hun ie ven. Het aantal leden liep een weinig achter uit. Dit is de eerste maal sinds het bestaan der vereeniging, dat we een daling moeten melden. Van 5742 leden daalden we tot 5720 Voor Middclharnis en Sonimelsdijk waren ile aantallen respectievelijk 3325 en 2395. Hei vorig jaar waren deze getallen 3318 en 2394 De daling zit dus te Middclharnis, want Sonimelsdijk is nog met 1 lid vermeerderd De oorzaak ligt in liet feit, dat we te Mid- delharnis een paar gezinnen hebben moeien royoeren cn dat 'oen paar groote gezinnen vertrokken zijn. Het aantal verpleegdagen bedroeg over dit jaar 1872 tegen 1757 het vorig jaar. Gcmid deld per patiënt dus 16 dagen (het vorig jaar lel/2 dag). Per verpleegdag is evenals het vorig jaar plm. f 7 per dag uitbetaald Er zijn dit jaar 5 bestuursvergaderingen gehouden, die goed bezocht waren door de leden en die zich kenmerkten door een prettige, zakelijke geest. Twee nieuwe leden. nl. de hoeren T. v. d. Doel en D. Jansen, werden op de Alg. Vergadering in 1936 in liet bestuur gekozen. Daar we door een motor-ongeval er op merkzaam op zijn geworden, dat liet regio ment een aanvulling behoefde, heeft het tiestuur zich juridisch laten voorlichten over de wijziging van art. 12 der statuten. De wij ■ziging is door het bestuur aangebracht en zal op deze vergadering moeten worden vastgelegd. Door de commissie van controle wordt ge rapporteerd dat de boeken en bescheiden tn goede orde waren cn wordt geadviseerd deze ongewijzigd goed te keuren. Uit het financieel overzicht van den pen ningmeester, den heer Van Heest, blijkt dat de uitgaven hebben bedragen: Ophaalloon Middelharnis f 498.66, op- liaalloon Sommelsdijk f 377.08, administratie kosten f 400, porti f 14.45, onk. vergaderin gen f 40.51, drukwerk f 30.72, conlr. Han delsregister f 2.50, contrih. federatie f 41, restitutie contributie f 9.86, idem donation f 10, reisk. alg. verg. Federatie 5.00, lirti chures f 2.45, verpleegkosten f 7254.21, ver voerkosten f 201.60, dokterskosten f5203.95, saldo Nutsspaarbank f G660.38, idem Boeren leenbank 3935.30, idem kas f 454.15. To taal f 23.305.32. De ontvangsten waren: Saldo per 1 Jan. 1936 f 10.940.71, ronfri- lirutic Middelharnis f 8191.64, idem Sommcls dijk f 5803.61, donation f 22.88, reglementen f 0.40, terug van dokterskosten f 1, idem vervoer f 2.50, rente Nutsspaarbank f 191.07, id. Boerenleenbank f 142.51. Totaal f25.303.32 De balans was als volgt; Delict: kas f 434.15, Nutsspaarbank f 6600.38, Boerenleenbank f 3933.30. Totaal f 11.049.83. Credit: dokterskosten t.l.v. 1936 f 1240, verpleegkosten t.l.v. 1936 f 1200, contributie- reserve f 2200, reserve 1935 f 0749.71, ver lies 1936 f 339.88 (samen f 6409.83). Totaal f 11.049.83. Den penningmeester en secretaris werd dank gebracht voor hun jaarverslag en financieel overzicht. Voor het volgend jaar worden de heeren Jaco'bi, De Waal en Camphens aangewezen als commissie van controle en als plaats vervangers de heeren G. Mooiweer, H. Boe ter en A. v. d. Broek. De contributie werd op hetzelfde bedrag vastgesteld. Ook do wachttermijn, bedoeld in art. 12a der statuten, bleef op 8 maan den gehandhaafd. Verder werd art. 12 aangevuld met een bepaling, dat geen kosten door de vereeni ging betaald zullen worden, wanneer een lid in het ziekenhuis moet opgenomen wor den voor een ongeval, dat hem is over komen en waarvoor een ander aansprake lijk is. Mocht het betrokken lid geen ver haal der kosten kunnen krijgen, dan treedt de vereeniging in diens rechten om zijn aanspraak te doen gelden, maar dan wordt tevens bepaald dat het lid alles moet na laten wat de vereeniging schade zou kun nen berokkenen. Deze aanvulling bleek noodig in verband met een ongeval dat een der leden was overkomen. De 3 aftredende bestuursleden M. C. van Bijleveldt, H. van Es en J. Vroegindewei wer den met vrijwel algemecne stemmen als bestuurslid herkozen. De heer Van Loo geeft nog een uiteenzet ting van de Ziekenverzorgingswet, zooals deze in ontwerp aan de Tweede Kamer is aangeboden. Daarna wordt de vergadering met dank voor de goede opkomst door den voorzitter gesloten. Adjunct-commies in arrest gesteld Gelden verduisterd Naar wij vernemen, lieeft de recherche te Heerlen Vrijdag een postambte naar, don adjunct-commies van R., ter zake van verduistering in arrest ge steld. Het is gebleken, dat deze ambtenaar zich gedurende eenige jaren aan verduis tering heeft schuldig gemaakt- Op het oogenblik kan nog niet worden nage gaan, hoe groot .het bedrag is, dat Van R. zich heeft toegeeigend. Men ver moedt, dat dit ongeveer vierhonderd gul den zal bedragen, Ned. Herv. (Geref.) Jongelingsver. Vergadering van de Ring „Flakkee", op Donderdag 11 I'ebr. in het Zondags school gebouw te Sommelsdijk De voorz., do ecrw. heer Overwoei, van Herkingen, opent deze vergadering met het laten zingen van I's. 119 17 en gebed. Daar na leest hij IJs. 119 97—112 en heet alle aanwezigen hartelijk welkom, inzonderheid de afgevaardigde d. Z.-H. Bond, de heer de Vries van Oud-Beijerland, en wijst er op dat dit de laatste ringvergadering is die de zen winter gehouden zal worden. Het onder zoek van oGds Woord zal ook vanavond het voornaamste punt van ons programma vor men. Dat onderzoek moet de kern en basis blijven van al ons voreenigiugsvverk. Chris tus zelt getuigt ervan in Joh. 5 39: Onder zoekt de Schriften, want gij meent in de zelve het eeuwige leven te hebben en die zijn lie.t die van mij getuigen. De Joden, tot wie Jezus deze woorden richtte, hadden nog geen Hij Wel zooais wij die kennen. Zij beza ten alleen Mozes en de Profeten. Maar deze teekenden dan ook met onmiskenbare duide lijkheid liht beeld van den lijdenden Mes- I sias, Die Zijn volk verlossen zou van al zijn zonde en schuld. De Joden onderzoch ten ook wel deze Schriften, maar toen deze in Christus vervuld werden verwierpen zij Hem. Verstandelijke kennis is hier niet ge noeg. Die maakt opgehlnzen. Maar wanneer wij worden onderwezen door den Heiligen Geest in het Woord Gods, dan worden wij zondaren, die met al onze nooden, stoffelijke en geestelijke, leeren vluchten tot den Hei land, wiens bloed rc.inigt van alle -zonden. Na dit openingswoord van den voorz. leest de sccr. de notulen van de vorige vergade ring, die ongewijzigd worden goedgekeurd. Dan krijgt de lieer A. Dorst van Herkin gen het woord, die een inl. BijW. Gesch. le vert over Dan. 4. Spr. teekent ons de zondige hoogmoed van Nebukadnezar. de machtige alleenhcerscher van het wereldrijk van Ba bel, die tenslotte door God vernederd, tot de erkentenis kwam dat Jehovah, Daniels God. de Allerhoogste is. Op deze inleiding volgl een geanimeerde bespreking, waarna wordt gepauzeerd. Wanneer de vergadering heropend is leest de heer de Blo is van Dirksiand een frag ment uit liet bekende hoek van Ds. Ulieis „Oostioorn". Dan krijgt de lieer L. Hokke van Ooltgens- plaat het woord, die een opstel levert over „Do eigendom of het recht van bezit". Na gewezen te hebben op de vele, sterk uiteen- loopende meeningen die t.o.v. het eigendom» recht verdedigd zijn, inzonderheid door de mannen van het ongeloof, staat spr. aller eerst stil hij de vraag of eigendom diefstal is, om daarna de stelling te verdedigen, dat het recht van bezit een Goddelijke instelling is, terwijl de mensch als rentmeester aan God verantwoording schuldig is voor het beheer der goederen, die hem zijn toever trouwd. Ook op deze inl. volgt een flinke be. spreking. Overgaande tot de rondvraag deelt de voorz. mede, dat hij door zijn a.s. vertrek van het eiland als Ringvoorz. thans afscheid moet nemen. Gedurende de zeven jaar dat spr. de hamer hanteerde, is hot hem steeds een genoegen geweest de vergaderingen te leiden. De samenwerking met de overige ringbestuursleden liet nooit te wenschen over. Zoo zijn er banden gelegd, die zullen biijven trekken. Voor dit alles is spr. zeer dankbaar en hij zou thans afscheid willen nemen zooals Paulus, van wie wij lezen in Hand. 20 30. bij diens afscheid van de ouderlingen te Efeze: En als hij dit gezegd had, heeft hij nederknielonde met hen allen gebeden. Biddend scheiden. Biddend met elkander en biddend voor elkander, ootmoe dig in 't besef van eigen onwaardigheid, in diepe afhankelijkheid van God, vertrouwend op de groote genade die ons geopenbaard is in onzen Heere Jezus Christus. Hierna krijgt de heer Konings, van Middelharnis, nog even het woord, die den schpidenden voorzitter namens de Ring har telijk dank zegt voor de groote ijver en toe wijding waarmede deze steeds geheel belange loos de Ring gediend heeft. Nimmer werd, aldus spr., te vergeefs een beroep gedaan op uw medewerking, maar altijd stond gij voor ons klaar. Nu onze wegen uiteengaan, wen schen wij u en uw gezin Gods onmisbaren zegen op uw verderen levensweg. Nadat de voorz. zijn groote erkentelijkheid voor deze woorden heeft uitgesproken, wordt de vergadering door hem op de gebruike lijke wijze geëindigd. Naar wij vernemen zal den heer Overweel voor zijn vertrek nog een stoffelijk blijk van waardeering namens de Ring worden aan geboden.. Het water in de Maas valt Gevaar is thans geweken Er is een einde gekomen aan den was van het Maaswater. De Zuid-Oostenwind, die wat nachtvorst meebracht, heeft tevens tot gevolg had, dat het water sinds Zaterdag ochtend ongeveer 60 c.M. gevallen is. De doorvaart onder de Maasbrug to B 1 e r i k bedraagt weer zeven meter, zoodat ook de hoog op het water liggende Rijnschepen weer ongehinderd kunnen passeeren. Als het weer van het oogenblik aanhoudt, kan de rivier spoedig op normaal peil zijn. Nieuwe abonné's, die zich nu opgeven, krijgen de nummers tot i Maart a.s. gratis Ouderavond van de School met den Bijbel De Chr. School te Melissant hield vorige week haar oudere: oud, die door veei oucjers bezocht was. Als gewoonlijk werd eerst het werk der; leerlingen bezichtigd, waarna door den voor, zitter der Schoolvereen.. den lieer IJ. D. Sie- ling, de ouderavond werd geopend door te laten zingen Ps. 75 1 en gebed en het lezen van Hand. S "26 tot einde. In zijn openings- woord wees spr. op de noodzaak en de be langstelling die er moet zijn \oor het Woord, des Heeren, zoowel in gezin als school en liet verdere leven, waarna nog werd gezon gen Ps. 110 53. Hierna werden de ouders toegesproken door het hoofd der school, don iiecr Swart. Spr. zeide o.a. dat wij weer dankbaar moei ten zijn en wel ten eerste omdat weer een ouderavond kan worden gehouden; ten twea de omdat allen, zoowel kinderen als perso neel, in gezondheid weer een jaar zijn ge spaard gebleven en dat wij weer een jaar in de school mot den Bijbel gewerkt hebben, wijzende op het groote voorrecht dat iedero schooltijd kon beginnen en eindigen met ge bed, waardoor liet kind '4 maal daags in! verbinding gebracht wordt met God en het voorrecht dat de gelegenheid nog beslaat om de kinderen te onderwijzen uit don Bij bel. maar ook op de verantwoording die er op rust, daar de kinderen niet op de Wereld, zijn gekomen als een schoon blad, zoodat niet voldoende is alleen de Bijbel op school, doch dat het geheel moet gedrenkt zijn ia de leer van Gods Woord. Ook de historie die God gehouden heeft met ons land. kan alleen naar naaide ver teld worden als men zich niet alleen houdt aan jaartallen en oorlogen. Maar door Gods genade heeft men vrijheid van geweten inl ons land, zoodat gewezen kon worden op do geestelijke strijd, waardoor ons land altijdl nog rijk gezegend is op verschillende wijze. Als wij dan zien naar onze huren, waar het Woord werd verbannen, en de leiders ver eerd, dan zijn wij dankbaar na den strijd ert gaan wij in Gods kracht voort. Moge het voor bestuur, kinderen en personeel een al les vervullend God zijn. De Voorz., als tolk der ouders, dankte dn heer Swart voor de ernstige woorden, die liij gesproken had. Hierna sprak Ds. de Valk over de nood zaak van het gebed, naar aanleiding vatï Spr. 22 6: „Leer de jongen de eerste begin selen naar de eischen zijns weegs", wijzen de op de plicht der ouders om de kinderen hierin gedurig te onderwijzen en voor te gaan, doch ook vooral te ietten op hetgeen, wordt gebeden, om de kinderen te leeren dat de Iloere ons wil hebben aan de troon der genade en dat het een gedurige zaak moet zijn in school en gezin. Hierna werd pauze gehouden en werd dooi- enkele dames thee gepresenteerd. Na de pauze werd gezongen Ps. 25 2 en nam de onderwijzeres mej. I.ips ons een daagje mee naar de le en 2e klas en maak ten we zoodoende de wederwaardigheden der jeugd nog eens mee. Daarna verkreeg Ds. v. Wingerden liei woord, die sprak over „Schoolstrijd", let tende op de geestelijke factoren in de wereld, en op schooi, op de keuze tusschen satan en Christus. Daar 't geen strijijd is om het ge bouw of om het hoofd der school, doch om het beginsel, moet het een gedurige strijd zijn tegen het neutrale beginsel. De school behoort aan de ouders, al mag de Staat eischen stellen. Een school zonder Bijbel is ais loos getimmer, want ontneemt de Chris ten zijn Bijbel of zijn Christus, en hij zal vergaan. Daarom moest het geen keuze, maar een vanzelfsprekende roeping zijn. Ver staat de zegen die gegeven is en waakt voor de school en beginsel als voor uw oogappel. De, voorz. dankt ook Ds. van Wingerden voor liet gesprokene, waarna na het zingen van Ps. 19 6 Ds. van Wingerden deze avond eindigde met dankgebed. Als in de middeleeuwen De rijksveldwacht te W e li 1 heeft een in val gedaan ten huize van den landbouwer N., wonende aan de Plantage aldaar. Sinds langen tijd liep er onder de buren van den landbouwer een gerucht, dat er iets niet in orde moest zijn met den onge- lukkigen zoon van den boer, een imbecielen jongen van ongeveer twintig jaar, die stom is. De buren zagen den jongen niet meer. Toen de rijksveldwacht in de boerderij een inval deed, deed zij daar een vreeselijke ontdekking. In een nauw hok, waar het licht slechts door een klein ruitje toegang had, lag de jongen opgesloten. Het eenige meubel was een bed, gevuld met stroo, dat onbeschrijfelijk vervuild was. De boer ver klaarde tegenover de politie, dat. de jongen reeds anderhalf jaar op deze wijze opgeslo ten is geweest. De burgemeester heeft maat regelen getroffen om den jongen aan betere handen toe te vertrouwen.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1