VOOR VROUW EN KIND MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 ALS DE DAUW WEEKOVERZICHT BINNENLAND VOOR DE VROUW VOOR DE JEUGD BUITENLAND KERKNIEUWS D. L. Moody „Uit de baarmoeder des dageraads zal u de dauw uwer jeugd zijn". Fs. 110 3c. Dit woord volgt onmiddellijk op de beschrijving van het krijgsvolk des Hee- ren, dat in menigte, in blinkende uitrus ting, geestdriftig en strijdlustig zijn Koning omstuwt. „Uw volk zal zeer ge willig zijn op de dag uwer heerkracht, in heilige sieradiën". De dichter moet hierbij stilstaan, staat even verzonken in den aanblik van zoo wonderschoon schouwspel als zijn geest te zien krijgt. Verwondering groeit in zijn binnenste. Waar komen toch die gewillig toestroo- mende scharen van dienstvaardige onder danen van den Grooten Koning vandaan? Hoe komt er zoo in eens dat wonderlijke, schoons, talrijke volk? Dan, plots heeft hij het gezien: dat volk is als de dauw. „Uit de baarmoeder des dageraads zal u de dauw uwer jeugd zijn". Even geheimzinnig van oorsprong als de dauw, even schoon, even talrijk, als de dauwdroppelen. Geheimzinnig is het opkomen van dat volk als, het verdwijnen van de dauw in den dageraad. Gods volk wordt in stilte geboren. De dauw is geruischloos: zij verzamelt zich in de koelte, in de duisternis. Nie mand hoort haar. Zij verbreekt geen oogenblik de diepe stilte van den nacht. Alles zwijgt, niets beweegt zich. Er is schijnbaar niets veranderd, zoolang de zwarte doodswade van den nacht over de aarde gespreid ligt. Wie hoort de dauw komen? Maar ze is er. En als de nacht begint te wijken en de morgenstond aanbreekt, ziet het de landman: de dauw, de onmisbare dauw, de gezegende dauw! In alle stilte is ze gekomen, niemand vernam haar gerucht. Maar ze is er. En de landman ver blijdt zich. De heerlijke dauw, zoo ver kwikkend, zoo onontbeerlijk! Zijn ziel springt op van vreugd op het gezicht er van. Zoo wordt nu Gods volk geboren. Uit de baarmoeder des dageraads, zoo talrijk als de dauw. Zoo stil als de dauw ook. Wanneer ons de zaak des Konings ter harte gaat, dan zien wij zoo gaarne zijn legerscharen vermeerderen met vele vrij willigers. Want in de veelheid der onderdanen is des konings heerlijkheid. En dan zouden wij ze liefst uit onze eigen kring zien opkomen: velen, die zeer gewillig zijn op den dag zijner heerkracht, om toe te treden tot zijn dienst, met heilig sieraad. Daar wordt aan gewerkt ook door de verkondiging van het Evagelie, in de kerk en in de school en in huis: door op wekking en vermaan door gebed in 't openbaar en in de huizen en in de bin nenkamer. in de eenzaamheid, in ',t ver borgene. Dat de Heere er toch velen moge toebrengen! De onzen ook toebrengen tot Zijn gewillig, heilig volk! En nu is er gevaar, dat wij ons bezorgd maken, want er wordt zoo veel gearbeid, en er komt zoo weinig vrucht te zien. „Wij hooren zoo zelden van bekee ringen, is dan de klacht. Wij vernemen Zoo weinig van krachtige werkingen des Geestes. Wat werkt toch al dien arbeid, aan de zielen van velen, uit? Er is geen groot gedruisch, als op den Pinksterdag Wij zien geen vlammen vuur!" Zoo worden wij wel bezorgd en zeggen: Wat moet er toch van Gods volk worden, als er maar zoo weinigen bijkomen? Wat moet dat geven voor de toekomst, als het gerucht van degenen, die door God krach tig gegrepen werden in de ziel en andere menschen werden gemaakt, een gewillig volk. met heilige sieraden, als het gerucht daarvan verstommen gaat? Maar dat is verkeerde bezorgdheid, die onrust over het ontbreken van zulke ge ruchten. Gods volk wordt In de stilte geboren. Als de dauw. En wanneer gij naar het geruchtma kende vraagt, en daarnaar oordeelen wilt, gij zoudt u vergissen, als gij meent, dat de Geest geweken moet zijn, vanwege die stilte. En intusschen niet opmerken, wat God werkt en hoe Hij het doet. Want de dauw is er, ongemerkt, geruischloos. En in eens, als het licht wordt, ontdekt gij ze. De frissche geur er van komt u tegen; bij 't rijzen van het zonlicht ziet gij dat licht, in de dauwdruppels duizendvoudig Weerkaatst: het fonkelt en schittert in eens allerwege in het geluidlooze morgen krieken. De dauw, waarnaar ',t aardrijk zoo smachtte, die zoo noodig was, is gekomen! Zonder gerucht! God brengt er toe tot zijn gemeente, die Zalig wordt, in alle stilte, eer dat wij het opmerken. Zoodat wij niet mismoedig moeten worden, zoo wij niet hóóren: luid gerucht van rijken zegen en leven, ook niet jacht moeten maken op het geruchtmakende, maar opmerken, wat zonder gedruisch en galm, in alle stilte begint te blinken, in eens, als de zon er over gaat, de Zon der gerechtigheid. Want wat zooveel gerucht maakt en van zich spreken doet, wat in de ooren tiert, bewijst daarmee nog niet, werkelijke aanwinst te zijn voor 's Heeren Koninkrijk. Wat leven maakt is nog geen leven. Maar die gevoegd worden tot 's Konings leger scharen, zeer gewillig gemaakt, komen stil aan, geruischloos als de dauw aanvanke lijk, en niemand merkte ze op, in 't eerst, tot ze in eens gezien worden, velen, blin kend in het licht. Wie zal zeggen: het is niet goed met mij, omdat het niet geruchtmakend met mij toeging? De Geest Gods werkt in stilte. Indien wij maar zeer gewillig ge maakt werden, tot den dag van Jezus' heerkracht. Dat is het wonder, dat ge ruischloos geschiedde. Gods volk is als de dauw. Kwamen enkele jaren geleden tal van sombere berichten bevestigen dat de crisis toestand aanhield en steeds ernstiger werd, thans geven de berichten meerendeels nicu we hoop op betere tijden. In de Memorie van Antwoord betreffende de begrooting voor 1937 wijst de regeering er op dat zij nog steeds van meening is dat de door haar ge volgde aanpassingspolitiek de juiste is ge weest. Er zijn natuurlijk fouten geweest Ja, daar zou ieder rechtgeaard Nederlander er heel wat van kunnen opnoemen. Maar het is toch al-gebleken dat Nederland door het aanpassingsproces in staat is gesteld reeds thans te profiteeren van de verbeterde we reldconjunctuur. En dit is niet alleen het gevolg van de depreciatie. Deze stelt Neder land natuurlijk wel beter in staat op de buitenlandsche markt te concurreeren. En wij gelooven dat de ontwikkeling van de zaken en omstandigheden de politiek van de regeering in de toekomst nog meer zal rechtvaardigen. Dit zal natuurlijk nog beter uitkomen als de regeering na de vier zware jaren, waar van een gedeelte in dalende lijn, ook kans krijgt in de jaren van herstel haar begon nen werk te voltooien. Dat we nog niet zijn, waar we wezen moeten bewijst wel het wetsontwerp, waarhij de arbeid van niet- kostwinners en vrouwen beperkt wordt om deze zooveel mogelijk door gezinshoofden te vervangen. Men hoopt hierdoor de werk loosheid onder de mannelijke arbeidskrach ten eenigszins te verminderen. Deze crisis maatregel zal voor den tijd van drie jaar gelden. De regeering hoopt dat dergelijke maatregelen dan niet meer noodig zullen zijn. We hoorden deze week weer eens wat van de Koninklijke Familie. H. M. de Koningin woont te Zeil am See de winterspelen bij. Het Vorstelijk Paar is van Krynica vertrok ken en was Woensdag in Boedapest. Op een origineele wijze zijn de Prins en ac Prinses de officieeie ontvangst ontreden en hebben zich naar oen ander hotel begeven dan dat, waar journalisten en persfotogra fen temidden van een zee van bloemen in spanning zaten te wachten. Toen ze in vlie gende vaart naar het goede hotel reden, kwamen zij te Iaat en kregen de mededee- ling, dat de Prins en de Prinses op hun kamers waren en niet van plan nog uit to gaan. Waarheen de reis gaat, is niet be kend.. Trouwens, zooals de politie-autoriteit die hen vergezelt zeide: Zij doen altijd wat anders, dan men verwacht. Nog steeds zoekt de misdaad bij voorkeur haar slachtoffers onder oude en wcerloozc menschen. Dinsdagmorgen werd ontdekt, dat een 69-jarige vrouw te Budel door een indringer was overvallen, die haar had mis handeld. Met een groot broodmes had hij op het slachtoffer ingehakt, zoodat zij le vensgevaarlijk werd gewond. De dader bleek te zijn een 23-jarige man, die de zaak aan. gaf en eerst verklaarde getuige te zijn. Het doel van deze onmenschelijke daad is nog niet bekend. Van de auto-ongelukken noemen we al leen het ongeval onder St. Michielsgestel Een auto reed op drie wielrijders in, waar bij een op slag werd gedood. Een ander werd zwaar gewond, terwijl de derde slechts eenige schrammen opliep. De auto reed links van de weg en had maar één licht °P- Na het ongeval is de chauffeur gewoon verder gereden, doch later achterhaald. We hoeven hieraan niets toe te voegen. De fei ten spreken voor zichzelf. De postauto uit Eindhoven schijnt som mige menschen van een bepaald soort en belust op geld, nieuwe denkbeelden te ge ven. In Den Haag waagden twee personen éen aanval op een aldaar stilstaande post auto. Zij werden door den chauffeur echter zoodanig ontvangen, dat zij het maar beter achtten er met een luxe-auto, die daar in de straat stond, zoo spoedig mogelijk Cr van door te gaan. Zij zijn nog niet gevonden. Woensdagmiddag vond te Zandvoort een tragisch ongeluk plaats. Tijdens een oefe ning is een reddingboot door een zware golf omgeslagen, zoodat alle veertien inzittenden te water raakten. De meeaten konden de kust bereiken. Drie werden bewusteloos aan land gebracht, maar één van hen is later overleden. De schipper, de heer Molenaar, was met zijn zwemvest onderaan de boot blijven zitten. Bij hem slaagde men er niet meer in de levensgeesten weer op te wek ken. Hier is weer de oude tragiek: een red der, die anderen redden wil en zelf om komt. Wij willen eindigen met het eind, en mc- moreeren nog even het overlijden van Opoe van der Mey, de oudste inwoonster van HET BESTE OPVOEDKUNDIGE HANDBOEK Vele eerstbeginnende leerkrachten vragen somtijds aan meer ervaren collega's om een boek, dat ,hun bij hun werk in de klas van dienst, kan zijn. Men heeft daarvoor ruime keus. Aan.opvoedkundige werken van aller lei aard ontbreekt het ons tegenwoordig niet meer. Maar men mag niet vergeten, zoo waarschuwt een bekend Fransch Scho >1 blad, dat het beste handboek, waaruit allo noodige informaties te putten zijn, onmid dellijk onder hun bereik ligt. Dat is nl. tiet oog van hun leerlingen. De kinderlijke blik is nog zuiver; niet vertroe beld door menschelijke conventie- Gewen er daarom uw kind aan, om u steeds recht'in het gezicht te zien. Én ook dit is van be lang: respecteer de blik van het kind; zorg dat liet -ge-en verkeerde of bedervende din gen krijgt te zien. Zeker: het if goed, ook opvoedkundige werken te raadplegen. Maar bedenk wel. dat ieder kind zijn eigen persoonlijkheid .heeft. En vergeet nooit, dat de ernstige, voortdurende studie van liet kind zelf ten slotte betere resultaten geeft dan bestudee ring van 4e beste handboeken ter wereld. Als dit voor onderwijzers geldt, dan toch zeker niet minder voor de opvoeders in het algemeen, en wel in zeer bijzondere zin voor haar, die als moedor het best de ziel van liaar kind doorgronden kunnen. WAT WE DEN KLEUTERS KUNNEN VERTELLEN Een Zwitsersch Schoolblad geeft daarover een stukje, dat misschien lezenswaard ge noeg is om hier over te nemen. De twee- en drie-jarigen aldus desohrij ver hebben nog niet genoeg volharding, om lang met eenzelfde arbeid bezig te zijn. Men imoet wel eens wat vertellen. De keuze van geschikte verhaaltjes is echter niiet groot. F.n liet is ook moeilijk, er zelf te ontwerpen. Men bedenke echter wel, dat de kinde ren van deze leeftijd nog geen ingewikkelde verhalen noodig hebben. Zo zijn nog op het voorwerpelijke, het. wat, hoe en waarom in gesteld. Daarom kan men zijn vertellingen aan allerlei handelingen van bet dagelijk- sche leven ontleenen: hoe vader zijn pijp aansteekt, hoe moeder ecu schort inaait of boodschappen doet, hoe tante op bezoek komt; hoe de kat. de hond of de spin doet Men zal verbaasd zijn als men ziet, hoe zulke verhalen de kinderen boeien, en ook hoe onuitputtelijk de stof is- Eén ding vergete men echter niet. Het is een kind lang niet hetzelfde of men van een schort, of van zijn eigen blauw schort spreekt; van een kat, of van zijn eigen kat. Het moet alles uit de onmid dellijke omgeving van het kind gekozen worden en zoo kort, maar toch zoo volledig mogelijk uitgebeeld. We moeten spreken tot de fantasie van het kind, en deze zoo leiden, dat van alles wat we vertellen zich duide lijke, heldere en juiste fantasie-voorstellin gen vormen Dan bereikt men, dat het ver haal zgn. gaat „leven" voor .het kind, en dan kunnen we een kind met het eenvou digste verhaal tijdenlang boeion. HAASTIGE SPOED Ook voor de opvoeding heeft deze spreek wijze groote waarde. Zoo ergens, dan is juist op dit terrein geduld een eerste ver- eischte. Het ,„die gelooven, haasten niet" geldt hier in liooge beteekenis. Treffend is ,het, te lezen, hoe vele grooten in de loop der eeuwen de schade van deze haastige spoed hebben begrepen. Hoe uiterst langzaam ze daarom hun arbeid verrichtten, opdat deze juist en welover wogen zou zijn. Gibbons, een historicus, werkte twintig jaar aan zijn „Verval van het Romeinsche. Keizerrijk"; Plato, de bekende ivijsgeec, schreef de eerste zin van zijn „Republiek" negen maal over, vóór hij tevreden was; Burke, een Eineelsch staatsman, die tegen de Fransche Revolutie opkwam, schreef zestien maal een gedeelte van een speech. Virgilius, een Romeinsch dichter, besteedde zeven jaar aan zijn Georgica en twaalf aan Aeneas- Wanneer deze menschen in ,hun werken bedachtzaamheid en rustige bezinning als van zoo groote waarde erkenden, hoe veel te moer hebben we ze dan in de opvoeding te betrachten, die toch wel als dc moeilijk stc en meest omvattende arbeid beschouwd kan worden? VAN HET ALRUINMANNETJE .Wonderlijke verschijningen zijn do Alruin Wijk aan Zee. Het oudje was zeer populair geworden en op haar 103de verjaardag ont ving zij van vele zijden blijken van belang stelling. En, zooals het meestal gaat, zij heelt dit heuglijke feit niet lang overleefd. De monotone gang van de berichten die de laatste tijd uit Spanje kwamen, werd deze week onderbroken door een nieuwe opleving in de strijd. Met nieuwe krachten volgens sommigen uit Duitschland en Ita lië, is een aanval gedaan op de fronten der rooden. Van negen zijden werd de stad Malaga bestormd. Maandag slaagden de nationalisten erin de stad te bezetten en de rooden tot don aftocht te dwingen. De eenige uitweg die hen overbleef was de weg naar Almeria en deze werd door de nationalistische oorlogsschepen voortdurend onder vuur gehouden. Voor de rooden ver trokken, hebben zij echter alle gijzelaars die zich in hun handen bevonden, dood geschoten. Dergelijke wreedheden gebeuren echter aan heide zijden. Generaal de Llano heeft medegedeeld, dat allo gevangengeno men roode leiders, die door de krijgsraad ter dood veroordeeld worden, onmiddellijk zullen worden gefusilleerd. Het is erg, dat zulke dingen onder de be woners van een land kunnen plaatsvinden De rooden hebben in Malaga groote voor raden wapens en munitie achtergelaten. De verovering van Malaga, liet steunpunt der rooden in het Zuiden, is een belangrijk succes voor de nationalisten. Daarbij ko men nog de gunstige berichten uit de om geving van Madrid. De verbinding tusschen de hoofdstad en de regecring te Valencia zou thans geheel zijn verbroken. Berichten melden, dat de beslissende eindstrijd om Madrid nu eindelijk gaat komen. In de open velden voor de stad staan de nationa listische strijdkrachten gereed. Zou het einde inderdaad in zicht zijn? Het zou voor allen, zonder uitzondering, te wenscheu zijn. Ook in verband met de Spaanscho kwes tie is Dinsdag in de Belgische Kamer een hevig tumult losgebroken. De socialistische Kamervoorzitter Kamiel Huysmans, die op een reis naar Spanje eenige redevoeringen van te ver gaande strekking gehouden had, weigerde een andersgezind Kamerlid een debat over deze zaak. Dit wekte bij dc rechtsche groepen groote verontwaardiging; alle leden stonden op en spoedig was er een geweldig lawaai. Een groot gedeelte der Kamerleden was slaags geraakt en timmer de er lustig op los. Zelfs een communisti sche dame ontzag zich niet met een teie- foonhaak een van haar tegenstanders op het hoofd te slaan. Wonder boven wonder kwamen allen er zonder ernstige kwetsuren af. De vergadering werd toen geschorst. Het resultaat was wel bijzonder klein. Misschien zullen do Kamerleden een volgend maal verstandiger zijn. In het ideale Rusland is het ook niet al leen rozengeur en maneschijn. Om het a:ur terreur gewende volk eenigszins in zijn macht te houden is Stalin genoodzaakt zijn toevlucht te nemen tot opzienbarende arres taties en wreede straffen, waarbij zelfs per sonen uit zijn naaste omgeving niet worden ontzien. Het Radekproc.es is nog niet achter de rug, of nieuwe arrestaties volgen alweer en naar schatting zullen er nog een hon derdtal volgen. Ook Trotzky's zoon Sergei is gearresteerd. Niemand, zelfs Stalin niet, kan zich onder zoo'n terreur veilig voelen. Dat echter het schrikbewind van Stalin niet afdoende werkt, bewijzen wel de verschillende fa- brieksrampen, in verhand waarmee tal van arrestaties plaats hadden. Maar wat helpt dweilen als de kraan nog openstaat? Wat helpen arrestaties en zware straffen als men zelf op het volk een zoo danige druk uitoefent, dat het noodwendig tot uitzinnige daden komen moet? Gelukkig is het water in de Ver. Staten gezakt. Men vreest nog wol voor nieuwe regenval, maar hopelijk zullen de dijken het wel uithouden. Zij worden voortdurend bewaakt. Het aantal slachtoffers is inmid dels gestegen tot 415. Ook de schade is zeer groot. President Roosevelt heeft een wets ontwerp geteekend, waarbij een crediet van 950 millioen dollar wordt geopend tot hulp aan de geteisterde gebieden. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Genemuiden, W. Rijns- burger te Oud-Beijerland. Te Tienhoven, N. Luijendijk te Hoek van Holland. Beroepen: Te Breukelen (vac. Ver- weys), K. J. v. d. Berg te Amersfoort. Te Middelharnis, L. Blok te Brandwijk. Te Wezep, F. H. Oostenbrug te Gouderak. Te Neerlangbroek, L. Blok te Brandwijk. Te Emmer Compascuum (toez.), R. Bijl te Dro- gehani. Aangenomen: Naar Veendam, G. J. de Nie te Brouwershaven. Aangenomen: Naar Aalburg en Hees been. cand. G. G. J. Monster te Rotterdam. Aangenomen: Naar Angerlo (toez.), H. A. Visser, cand. en hulppred. te Gorssel. Naar Terwolde (toez.) H. van Ewijck te Arkel en Kedichem. Bedankt: Voor Assen (Evang.), A. Hij mans te Nijverdal. Voor Varik, H. A. Visser, cand. en hulppred. te Gorssel. Bedankt: Voor Zegveld, cand. G. G. J. Monster fe Rotterdam. GEREF. KERKEN Tweetal: Te Schiedam, W. de Graaf te Ommen en G. F. Hajer te Ede. Tweetal: Te Ter Aar: A. B. C. Hofland, cand. te Naaldwijk en N. Warner, cand. te Hardenberg. Beroepen: Te Nunspeet, M. J. van Di'ken te Oostkapelle. Beroepen: Te Bierum, B. Holwerda te Kantens. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Zeist, W. Heerma te Aals meer en C. Smits te Sliedrecht. Te Bun schoten, M. Holtrop te Hilversum en W. F. Laman te Middelharnis. GEREF. GEM. Beroepen: Te Oostkapelle, H. Ligten- berg te Lisse. EV. LUTH. KERK Beroepen: Te Weesp, W. J. Manger te Tiel-Culemborg. AFSCHEID Ds B. VERKERK VAN OUDE-TONGE Zondagmiddag 14 Maart a.s. hoopt Ds M. B. Verkerk afscheid te prediken in de Ned. Hervormde Gemeente t> Oude-Tonge en Zondag 21 Maart intrede te doen bij de Ned. Hervormde Gemeente te Daarle na bevestigd te zijn door den consulent Ds J. Th. van Veenen te Vroomshoop. „MAAS"-NYMPHEN HONGARIJE Hebt ge het, met mij, gelezen Dat ontroerend persbericht Waarin Hongarije van een Overtreding werd beticht Van het strenge incognito Dat, ons Bruidspaar wil bewaard? Ja? Dan heeft U ook een kijkje Op den vriendelijken aard Van de Boedapester burgers Hun gevoel voor Nederland Waarin tevens is belichaamd: Dank van heel 't Hongarenland Voor ivat wij destijds hier deden Voor het hulpbehoevend kind En waarvan ons Vorst'lijk Bruidspaar Plotseling de rente int. O, we zien hen nog, die kind'ren Bleek en mager, ondervoed Smalle, tengere gezichtjes Hun spaarzaam'lijk ondergoed. O, we zien hen nog, die stumperds Ver van land en huis en haard Op 't meedoogen aangewezen Van een volk, vreemd aan hun aard Maar dat nochtans, vol erbarmen Deze kleuters heeft gevoed Trouw aan 't spreekwoord dat de linker Nooit iveet wat de rechter doet. Och, wij vragen geen belooning Voor dat, wat gastvrijheid is. Zelfs de ondank kan nog dienen Als een blij' gedachtenis. Maar tochonze harten juub'len Bij het lezen van de krant Als ze der Hongaren dank meldt Aan liefdadig Nederland Niet, omdat we 't noodig hebben Dat ons werk geprezen wordt Want we weten: alle dagen Schieten ive nog veel te kort Di wat we, als mensch, verplicht zijn- Naar den eisch van Zijn gebod In de liefde tot den naaste d'Onderworpenheid aan God. Neen! Hierin ligt de voldoening Hongarije heeft beseft Dat het in ons Vorst'lijk Bruidspaar De geheele natie treft Dat Oranje en Holland één zijn Dat de hulde, die men brengt j Aan ons Vorstelijke Echtpaar J Ons oprechte blijdschap schenkt. (Nadruk 1verboden HAKATE mannetjes. Ontsproten aam het aardrijk en gelijkende op menschelijke wezens, beschik ken zij over geheime krachten, die de be zitter helpen bij zijn vaak moeilijk aardsch bestaan. De naam zegt dat eigenlijk reeds-, want runa betcekent in 't Gotisch, geheim. Eigenlijk zijn het de wortels van planten uit 't geslacht Mandragora, die in een vier tal soorten in Zuid-Europa en Azië voor komen. De planten behooren tot de faimilie der Solanaceeën of Nachtschaden, waar onder ook onze Aardappel, het Bitterzoet, do Tomaat en nog een aantal allergiftigste planten gerangschikt worden, eigenlijk een beruchte familie zou men kunnen zeggen, maar ze zijn voor het mensohrtom toch ook van onschatbare waarde. De Mandragora's zijn overblijvende planten en vrijwel sten gelloos. Een aantal vrij lang geMeelde,lang werpige bladeren en éen groot aantal bloe men ontspruiten uit het korte stengelstuk aan de top van de wortel, terwijl de vrucht een gele bosvrucht is, iets gelijkende op onze aardappelvrucht. Evenals- alle ver tegenwoordigers der Solanaceeën bezitten zij bedwelmende eigenschappen, die in de oudheid en nog hij de Arabieren aanleiding gaven tot druk gebruik ervan. In sommige streken -worden do bladeren als tabak ge bruikt. Van de grootste beteekenfb 1® echter de wortel. Deze is dik en vleezig en eenigszins roodachtig van kleur. Hij bezit meestal een aantal vertakkingen, zoodat de gedaante daardoor wel eenigszins overeenkomt met een menschelijke gestalte: heenen, armen en hoofd en men er een mannetje, het alruin- mannetje van kan maken. Volgens de sage moet het Mandragorageslacht op geheim zinnige wijze ontstaan zijn uit ,het zaad van een onschuldig gehangene en zoo is het ge makkelijk te begrijpen, dat daar noodwen dige geheimzinnige machten aan verbonden moeten zijn. Het Alruinmannetje beschermt tegen be tonveren en beheksen- Wie van den duivel bezeten is, wordt door het Alruinmannetje van zijn booze geest verlost en de duive! wordt uitgebannen Het mannetje weert alle ziekten en weet alle processen voor zijn bezitler met een gunstige uitslag te bekronen. Men kan zich met bet Ab-uinmannetje onzichtbaar maken en zoodoende tegenwoordig zijn op alle bijeenkomsten waar men niet gewensoht wordt. Ieder, die het Alruinmannetje hij zich draagt,, is er verzekerd van de genegen heid en de liefde te verwerven van elk, var wie hij ze graag zou wenschen. Draagt d herder een Alruinmannetje bij zich, terwij! hij de kudde hoedt, dan kan hij er zeker van zijn, dat geen enkel schaap van de kudde afdwaalt. En legt inen 's avonds een goudstuk, een gouden ring met kostbare steen of een waamievol edelgesteente naast het Alruinmanetje, dan vindt men er de volgende morgen twee. Maar dit mag niet te vaak gebeuren, want dan verliest het mannetje zijin macht en verschrompelt het voor zijn tijd. Om het Alruinmannetje tot al deze bui tengewone dingen in staat te stellen, moet men het echter goed verzorgen. Het moet op een bepaalde geheime plaats, in een kast of zoo. in een kaaner, waar men niet dagelijks verkeert, worden opgeborgen. Daar krijgt het elke dag van de spijzen of dran ken, die genuttigd worden iets voorgezet, terwijl het elke week Vrijdagsavonds of Zondagsavonds met water en wijn of alleen met wijn wordt gewassc.hen. Eenmaal in de maand hij „nieuwe maan" - moet het van een schoon wit linnen hemdje worden voorzien, de andere kleeding is niet aan eenig voorschrift onderworpen. Het allermoeilijkste is echter om in het bezit van zoo'n Alruinmannetje te komen. I-Iet' moet uit de grond gegraven worden en dat is voor den graver levensgevaarlijk, want Op het punt, dat het uit de grond ge trokken wordt schreeuwt het zoo verschrik kelijk zeker vanwege het verbreken met het aardverbamd dat de graver van schrik sterft. Daarom graaft men het man netje tot zoover geheel bloot, dat het alleen nog nAar met de einden van de wortel® in de grond bevestigd is en gebruikt voor het laatste oogenblik. om het verband met de aarde op te heffen, een hond. Een touw wordt aan de wortel bevestigd en met het andere, einde aan de hond vastgemaakt- Ver volgens wordt deze tot groote. actie aange spoord, zoodat het Alruinmannetje nu met eer. ruk uit de grond getrokken wordt. Voor het geval, dat de wortel niet genoeg op een miniatuurmens'chje gelijkt, wordt hij hier en daar bijgewerkt. Dergelijke manr.v tjes zijn in Arahië in winkels to koop en er wordt een goede prijs voor betaald. Niet altijd schijnt men over voldoen-le Mandragorawortels te kunnen beschikken. In dat geval neemt men ter vervanging de wortel van de Ileggerank, Bryonia -of ook wel de wortelstok van Allium Viotorialis L., in verschillende bergstreken van Europa en Noord-Am-erika voorkomend, die ook over geheime krachten 'beschikken. Een Alruin- mannetje van deze laatste, dat indertijd toe behoorde aan Keizer Rudolf II werd in de Weener Hofbibliutheek als een merkwaar- ligheid bewaard. (Uit: „De Vacature"). BEGRAFENIS Ds A. TIMMERMAN Onder zeer groote belangstelling heeft Maandag te Terneuzen de uitvaart van het stoffelijk overschot van wijlen Ds A. Timmerman, sedert 1929 emeritus-predikant te 's-Gravenhage, die de Ned. Herv. Gem. van Terneuzen 38 jaar heeft gediend, plaats gevonden. Om 12 uur 's middags kwam het stoffelijk overschot met de familie met de Prov. boot te Terneuzen aan, waarna de kist in het kerkgebouw werd opgebaard, onder de tonen van „Ases Tod" van Grieg. Om half twee vir.g de rouwdienst aan. Het ruime bedehuis was tot de laatste plaats bezet. De dienst stond onder leiding van den predikant va* Terneuzen, Dr L. J. C a z e- m i e r die de bijeenkomst opende met het doen zingen van Gez. 3 2, waarna hij een toespraak hield naar aanleiding van Ps. 103 en i Cor. 15 5. Nadat gemeenschappelijk gezongen was werd vervolgens het woord gevoerd door de heeren F. C. M. de Rid der van den Haag als huisvriend van den overledene, paste Zuulleclc uit Wetter a. Ruhr, die in de oorlogsjaren als vluchteling met zijn gezin liefderijk in het huis van den overledene was opgenomen; J. Valkier uit Scheveningen, eveneens als vriend; J. Hol- lebrandse van den Haag, als familielid en J. de Bruyne namens het college van notabelen der Ned. Her%t Gem. van Terneu zen. Een familielid dankte voor de belang stelling. Met het zingen van Gez. 1911 en 4 werd de dienst besloten. Terwijl het orgel speelde „Wanneer ik een maal ga scheiden" van Bach, droegen leden van den kerk-raad het stoffelijk omhulsel grafwaarts. Op het kerkhof had zich een enorme mensehenmassa verzameld. Aan de groeve werd niet meer gesproken. Slechts sprak Dr Cazemier een gebed uit. Een 9-tal kransen dekte de baar. De herdenking van den lOOen geboortedag van een op een of ander gebied groote figuur moge even zijn gestalte in het licht der ver eering heffen, al spoedig wijkt zij weer terug in de vergetelheid en sluit zich het drukke leven weer om ons toe. Aan dit tekort komt, wat den grooten Evangelist Moodv betreft wij hebben reeds 8 Jan. j.l. hem her dacht ook ditmaal de uitgever J. N. V o o r h oe v e tegemoet met een blijvend aanden ken, te weten een biografie, geschreven door Ir. H. G. van Beusekom. Twee nortretten (ook dat van Moody's onafscheidelijke!! metgezel Sankey) geven ons een indruk van de mannen, die zoo ongekend velen door hun woord en lied hebben gesticht en ver sterkt en wat veel meer is den terug weg naar het Vaderhuis gewezen, waarvan zij ver. soms heel ver waren afgedwaald In een tijdvak als het onze. dat letterlijk alle geestelijke kracht-centra toetst aan hun vermogen tot radicale oplossing van liet levens, (en stervens-1) probleem is een le vensbeschrijving als van Moody weer ten volle actueel- Niet alleen om de groote be koring, welke er uitgaat van de geschiedenis eener Evangelieprediking, welke zoo keu- le lijk door de machtige werking van Gods Geest gestuwd werd en daarom alle hinder palen voor zich zag wegvallen. Maar vooral ook door de treffende daden van geheiligde energie, welke Moody, mede uit aard van zijn karakter, volvoeren kon in één onafge broken betoon van geloofskracht en liefde vuur om zielen te winnen voor den Heiland. De schrijver hoeft dat alles in eenvoudig verhaal samengebracht en van alle zijden de figuur van den Amerikaansehen Evangelist belicht. Wij hopen zeer, dat ook deze fakkeldrager (de uitgever heeft met deze biografie reeds liet eerste tiental in do reeks „Fakkeldra gers" voltooid) veel belangstelling zal heb ben. Het is ondenkbaar, dat zij, die den weg der verlossing kennen, niet met nieuwe ijver zouden aangegord worden, om meer nog dan dusver de taak te volvoeren welke het hoog ste doel van hun leven is: anderen te leiden tot aan den voet van liet Kruis, waar alleen en volkomen de vrede te vinden is-, die gei troost doet le.ven en sterven.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3