ECHT Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden KWORST IN HOC SIGNO VINCES JGATiëN blad Onze Vlag <R\ 1937 Bank' N.V. senthal Co, ZATERDAG 13 FEBRUARI 1937 1937 \R STAAT iOOL 51E JAARGANG N°. 4372 1G 1937, 00,—, ing op boven- or houders van le leening 1934, I 1 937, iddags 4 uur,_ UH, 's-GRAVEN- plaatsen geves- Utrecht, op do waarvan exem- bovenvermoldo DE SPITS iARBORGD M ANDERE B. BoLwerda to te Homhuizen- J. P. v. Lensden erg te Amersfoort rg en Heesbeen, otterdam-Zuid. G. J. de Nie te cand. P. Imberg aken, J. Lekker- rcror Wijngaarden, otterdam-Zuid. Ammers, R. Cu- 'Ue. Voor Mid- xelle. J3-jarigen ouder- nerman, em. pre- emeente te Ter- op gevorderden kwam, werd 6 d geboren. Hij sche universiteit candidaat in Gel- e hij zijn ambt in vanwaar hij in c. Deze gemeente gediend. ;tor van de ring lid van het clas- ce, terwijl hij lid, lar president was jstuur van Zee- akte hij deel uit van toezicht op oederen en fond- md. Ook was hij aissie van voor- ng van kerkelijk .922 benoemd tot mje Nassau en 1 ol emeritaat ver te 's-Graverihage. (ft plaats Maan- 'emeuzen. Vooraf ust in de kerk. TESTAMENT -uthersche wereldl II had tegen den e te Mantua uit- aaide doel zou terijen te hande- rst Johann Frie- aan Luther de op te stellen „in men toegeven en muari 1537 zand den 'keurvorst te ia als „Saksisch vergadering der reïke onder voor in Hessen in Fe- len samenkwam, ekte niet aan de vergadering te (orstel van Me- urgsche confessie te voegen en om geen schrijven te Luthers Schmal- jffieieele belijde- nog op 25 en 26 meest vooraan- lfcalden uitdrnk- irs artikelen vol- Irukten. Maar de roote gezag van artikelen zelve mg, die met een ze in het „Con- lisoh-Luthersche Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKER1) EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK TeL Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ALS DE VOS.. Het is verwonderlijk en vermakelijk om te zien hoe alle politieke partijen, en dut wel inzonderheid de revolutionaire, zicli in duizend bochten wringen om toch maar netjes en beschaafd voor den dag te komen. De meest ongunstige uitzondering maakt op dezen regel dikwerf nog do N.S.B., doch communisten en sociaal-democraten weten niet in hoeveel bochten zij zich moeten wringen, om den volke toch maar aanne melijk te maken, dat zij de ware strijders voor de vrijheid, of zooals zij zelf het hij voorkeur uitdrukken, voor de democratie zijn. Zelfs de communisten, die zich vroeger geducht konden weren en heusch niet erg kieskeurig in hun strijdmothode waren, zijn nu opmerkelijk mak, netjes en beschaafd. Nu trachten zij, hoe moeilijk het ook voor hen is, want de afkomst verloochent zich nooit, zich op te werpen voor een welvarend en vrij Nederland. Al liun haat culmineert zich nu tegen het fascisme. Het is echter opmerkelijk hoe in dien strijd telkens blijkt, hoe hol en leeg de leus der revolutie is. Alle wezenlijk beginsel ontbreekt er aan. Dat behoeft ons niet te verwonderen, want er is geen principieel onderscheid tusschen hen, alleen een onder scheid in graad. Beiden zijn op en top revo lutionair. v De,#rijheid die zij beloven zal straks ont aarden in de meest gruwelijke dwang en tyrannie. Doch als die revolutionairen zoo hun pas sie preekon, laat dan tocli ons volk voor zichtig zijn, want al dat gescherm met de mocratie is enkel verlakkerij, is enkel een leus om den eenvoudige ih hun garen te vangen. De revolutie heeft niets, maar don ook niets, met democratie gemeen, dan al leen het woord. Want die democratie is in den grond der zaak. volkssouvereiniteit, welke geen plaats laat voor God en gods dienst, welke de kerk en school aan banden zal leggen, het gezin ontwrichten en heel ons leven met de goddelooze beginselen wil doortrekken en welke een hel op aarde brengen zal. Het wil den mensch op den, troon zetten, het loochent het feit der zonde en zal daar om falikant uitkomen. Zoo wij sterk willen staan tegen fascisme, legen de revolutie, dan moeten wij die god delooze beginselen principieel bestrijden, door vast te houden aan den geopenbaar- den wil van God. Doen wij dat, dan behoeven wij niet te vreezen voor fascisme, dan hebben wij heusch geen communisten en sociaal-demo craten noodig in den strijd tegen het fas cisme. Maar ook diè moeten wij bestrijden. Zij vormen een evengroot gevaar voor onze vrijheid. Zij zijn geen haar beter. Want. in de toepassing hunner beginselen zullen al die partijen hoe mooi zij zich ook voor doen struikelen over hun eigen theorieën. Die zullen zij als onn.-odigc hallast over boord gooien en zich in hun ware gedaante vertoonen. Alleen het christelijk, het Calvinistisch beginsel brengt de ware vrijheid. Koepeen Dit gewas, dat door de regeering onder de tuinbouwproducten was gerangschikt, werd niet geheel als tuinbouwproduct be handeld. Immers werden d'ie tuinbouwpro ducten, die de, door den Minister vastge stelde minimumprijs niet bereikten, door cl-- Centrale tegen deze minimumprijs over genomen. Nu was dit niet het geval met de koepeen, waairvoor wel een minimumprijs was vastgesteld, maar die niet tegen die minimumprijs werd overgenomen. Over deze onbillijkheid heeft de Fiak- keesche Boerenbond, steeds actief, waar het de speciale streekbelangen geldt, zich tot den Minister gewend, met als resultaat dat ock voor de koepeen dezelfde regelen zui len geldien als voor de andere tuinbouw producten. Rotterdam Lloyd Rapide De Rotterdam Lloyd Rapide, rijdende in aansluiting op het dd. 9 dezer te Marseille verwacht wordende mailschip „Slamat", zal Woensdag 10 Februari a.s. om 6.16 uur te Roosendaal, 7.12 uur te Rotterdam D.P cn 7.38 uur te Den Haag H.S.M. arriveercn- Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders Afd. Stellendam Bovengenoemde afdeeling hield Dinsdag avond een flink bezochte ledenvergade-ing. De Voorzitter, de heer J. A. Jongsma, opende de vergadering op de gebruikelijke wijze, waarna hij een kort openingswoord sprak. Hij memoreerde eerst met dankbaar heid dat sinds de vorige vergadering geen leden door den dood aan de afdeeling ont vallen waren en dat het ledental met 2 is toegenomen. Door de maatregelen welke de regeering getroffen heeft tot steun aan het vissclierijbedrijf, zijn zeker nog wel niet al onze wenschen vervuld en is de toestand nog verre van ideaal, maar tocii kunnen wij met dankbaarheid constateeren dat door die maatregelen de toestand dragelijk gewor den is en ons bedrijf voor algeheelen onder gang is bewaard gebleven. Dit resultaat is in de eerste plaats met Gods hulp hieraan te danken, dat wij het groote voorrecht nog hebben dat wij als vakvereeniging eensge zind voor de belangen can ons bedrijf moch ten opkomen. Mot klem waarschuwde spr. daarom tegen de beginselen en het streven van de N.S.B. Mochten zij ooit aan het be wind komen dan is er voor flo vakvereni ging geen plaats meer. De Christelijke grond slagen van ons volksleven zijn in gevaar door liet streven van het modern heidendom, dat in onze dagen openbaar wordt. Onze vrijheid en onze godsdienst worden bedreigt. Laat ons daarom met alle macht onze Chris teliike vakbeweging steunpn in haar strijd Nadat aan den secr- gelegenheid gegeven was ont dc notulen van de vorige vergade ring te lezon, werd liet woord gegeven aan den heer J. v. d. Steen uit Don Haag, die sorak over: Fransche of Hollandsche" vis- scher. Het is wel eens goed en kan ons tot lee ring zijn, wanneer wij de toestand in ons eigen bedrijf gaan vergelijken met de toe stand in,het zelfde bedrijf op andere plaat sen. En dan is het zeker nuttig, dat wij ons niet beperken tot onze onmiddellijke omge ving, maar dat wij ook eens naar het bui tenland zien, hoe het daar gesteld is. Daar spr. pas geruimen tijd in Frankrijk vertoefd heeft, is hij in staat een vergelijking te ma ken tusschen de toestand bij de visschers ginds en hier. En dan valt liet onmiddellijk op, dat de arbeidersstand in Frankrijk in alle opzichten op een veel lager peil staat dar bier. Spr. bewijst met tal van voorbeel den boe ongunstig de toestanden ginds zijn. Zoo vindt men b.v. daar woningtoestanden zooals nergens elders. De garnalenvisschers leven er voor het grootste gedeelte in grot woningen, dat zijn door de natuur gevormde uithollingen in de kalkrotsen. In zulke ruim ten, dikwijls niet grooter dan 2 bij 3 meter, leeft het gezin dag en nacht bij elkander. De opening van de grot doet dienst als deur en venster tegelijk, zoadat liet er altijd meer dan halfdonker is. Ook de rook moet door dezelfde opening een uitweg vinden. Meu bels zijn er gewoonlijk niet te vinden, behal ve een tweetal kisten. In de eene worden da levensmiddelen, in de andere liet vaatwerk opgeborgen. Daarbij laat de zindelijkheid meestal veel te wenschen over. Het geeste lijk en zedelijk peil is bij die menschen niet hooger dan het maatschappelijke. Zondags rust en Zondagsheiliging zijn bij hen ten •eonenmaie onbekend, alle dagen zijn gelijk. Velen gaan van het werk naar \e kroeg en van de kroeg naar 't werk. Ze leven omdat ze moeten leven. Hooger idealen kennen ze nietl Is het niet om diep medelijden te hebben met die beklagenswaardigcn? Zij zijn toch ook beelddragers Gods? Hoe onschatbaar groot en veel zijn daar tegenover de zegeningen die wij nog genie ten. Wij zijn toch niet beter -dan zij. In schuld en in zonde zijn wij gelijk. Wij mis kennen en verzondigen zoo dikwijls de voor rechten die wij boven anderen genieten. Ëénmaal zullen wij er rekenschap van moe ten geven, wat wij er mee gedaan hebben. Spr. wijst in dit, verband op den strijd voor de Zondagsheiliging in liet visscherij- bedrijf en roept allen op om de Chr. vakbe weging in dien strijd te steunen. Ook in de zen zijn wij ieder persoonlijk aansprakelijk Er is in onze dagen zooveel dat ons van het geloof zoekt af te trekken. Vrijheid van gods dienst en geweten .worden bedreigd. Laat ons met alle energie strijden tegen de wer ken der duisternis. Gewezen wordt op de onwaarachtige pro paganda van de S.D.A.P. Een jaar geledon werd bij de propaganda voor het Plan van den Arbeid in alle toonaarden aan het volk voorgehouden, dat de regeering niets, letter lijk niets deed om de gevolgen van de crisis te verzachten. Dat het veel beter kon zijn, als de regeering maar wilde. Felle critiek op alles wat de regeering deed. Nu in hef boek van Mr van Balen: Het werkende land onweersprekelijk aangetoond is, dat de re- geering veel meer gedaan heeft dan zelfs het Plan van den Arbeid vraagt, zegt men: dat heeft de regeering alleen gedaan onder den druk van de S.D.A.P. Het laatste is even goed een leugen als liet eerste. Ook wij heb ben zeker critiek op verschillende maatrege len van de regeering en wij zullen blijven strijden voor verschillende verbeteringen, maar dat verhindert ons niet om onze waar deering uit te spreken voor al het goede dat de regeering tot stand bracht. Onze grootste vijand is de N.S.B. Zij tracht ons geblinddoekt onder het juk te brengen. Dan zijn wij niet meer vrij in ons spreken en mogen geen critiek meer oef»- nen. Dan zijn ook de arbeiders allen ge knechte slaven, die alleen te doen hebben wat he opperste leider, die toch ook slechts een zondig sterveling is, hun zegt. Groot zijn de gevaren welke op geestelijk en zedelijk terrein van di» zijde ons bedreigen. Laat ons dan acht geven op de teekenen der tijden, opdat «ij ons nict te laat bekla gen, wanneer al die geestelijke goederen, welke God ons nu nog schenkt en welke helaas dikwijls zoo weinig gewaardeprd wor den, door onze eigen schuld verloren gaan. Laat ons dan met alle macht strijden voor het behoud daarvan. Tot welzijn van het gansche volk! Tot eer van God. Hij heeft het gezegd: Wie zijn weg wel aanstelt, dis zal ik mijn heil doen zien! Op deze pakkende, gloedvolle rede volgde een korte bespreking, waarin spr. gelegen heid kreeg nog meer licht te werpen op de treurige toestanden onder de Fransche kust- vis3chers. Vervolgens werden verschillende huishou delijke zaken besproken. Besloten werd de Bondsfilm „Toegemunrde verten" binnen kort ook hier te doen vertoonen. Na afloop daarvan zal dan ook de Oranjefilm gepro jecteerd worden. De vergadering werd door den heer v. d. Steen met dankgebed gesloten. Protestvergadering Varkenshouders De laatste toewijzing door de Crisis-Cen trale van liet aantal varkens, zoowel fok- als mestvarkens. dat de landbouwers in hun bezit mogen hebben, heeft aanleiding ge geven tot eenige onrust. Verschillende personen hebben een kor ting gekregen van pl.m. 17 pet. Dit is te ernstiger, omdat volgens de Jaudbouvvers de basis van de toewijzing niet juist zou zijn. Immers is als basis genomen de tel ling van enkele jaren terug. Hierbij zijn echter gevallen voorgekomen dat een fok ker, die juist een of meerdere dagen voor de telling een gedeelte van zijn mestvar kens had verkocht, een lager getal var kens dan normaal op stal had, en tocli werd dit getal als basis aangenomen. Haar is wel tegen geprotesteerd, maar mede om dat de varkensprijzen destijds in het geheel niet loonend waren, is er niet zoovceJ actie over gevoerd. Nu er echter dit jaar weer zoo'n ingrijpende korting is toegepast, gaat het vele fokkers en mesters' te ver, en vvenscht men geen genoegen te nemen met deze toewijzing. Zoo is men er toe gekomen een vergade ring bijeen te roepen van varkensmesters en -fokkers, die gehouden is Woensdagmid dag in Ilotel Spee te Sommeisdijk. Op verzoek van verschillende aanwezi gen, zal de heer J. Mastenbroek, Voorz. der Dorpsvcrecniging „Sommelsdijk", als Voor zitter de leiding op zich nemen. Do heer K. J o p p e als eerste spreker, vindt liet jammer dat nog niet meer men schen aanwezig zijn. De beperking wordt z.i. niet gelijkmatig toegepast en Flakkee is er niet tevreden mee. De menschen zijn hier te eerlijk geweest mot hun opgaven. Er zijn op Flakkee veel en veel te weinig varkens. Gingen er vroeger wekelijks var kens naar de markt of voor export weg, nu is het zoo, dat de slagers naar Rotterdam moeten om varkens te kunnen koopen. Hoeveel kleine menschen. zijn er niet, die graa geen varken zouden mesten, met de verschillende afvalproducten die hun ten dienste staan. Er zijn pl.m. 11.000 reserve- mestvergunningen in Zuid-Holland over. Latem wij trachten daar een gedeelte van te krijgen. Dan zijn er ook nog diverse on gebruikte mestvergunningen bij varkens houders, die hun toegewezen aantal var kens niet houden, en welke vergunningen nu te loor gaan. Overdracht moest mogelijk zijn. De heer Grootenboer is van oordeel dat door de beperking nu een loonende prijs verkregen is. Wanen er meer varkens dan was ook de prijs niet loonend. De heer K r ij g s m a n herinnert aan de te lage prijzen, toen de mesters steeds ver lies leden, en nu is volgens den vorigen spreker de prijs wel Joonend, maar de menschen hebben er niets aan, omdat ze geen varkens mogen houder.. Tegenover in Holland is de beperking voor Goeree en Overflakkeo te sterk. Ook deze spr. betoogt dat vooral de kleinere fokkers hier de dupe van worden. Hot gaat hier niet om de regeeringsmaatregelen te gen te werken., maar om door gezamenlijk optreden te trachten verbetering te krijgen De heer v. d. Velde zou gaarne meer cijfers zien, en acht het dan pas mogelijk goed beslagen ten ijs te komen tegienover de Crisis-Centrale. De verkregen cijfers van de telling zijn te vergelijken met de cijfers van die toewijzing. De heer K r ij g s m a n vestigt er nog maals de .aandacht op dat het niet de be doeling moet zijn om oppositie te voeren, maar een eerJijk protest. Ook geen politiek er in mengen, want er zijn er al wel 40 ge weest, die zich aanboden om te spreken. Volgens spr. wordt door de vertrouwens mannen geen goed advies gegeven en wor den de varkens opgeofferd aan de goct"on de gewassen. De heer Poortvliet is het niet eens met den heer Grootenboer en meent dat de huidige loonende marktprijs goen gevolg is van de Varkenscentrale. Ook spr. beklaagt zich dat hij zooveel gekort is. Dit is geen beperking maar afbraak. De lieer P. C. T ij 1 verklaart aanwezig te zijn als Voorzitter van do Kleine Landb.- vereeniging met 93 leden. De Voorzitter stelt voor een commis sie aan te wijzen, samengesteld uit ver tegenwoordigers van elke pJaats, die over leg zal plegen met de betrokken instanties. Als van bepaalde zijden voorgesteld wordt zich los te maken van do Flakk. Boeren bond, komt de Voorzitter daar tegen op. omdat dit niet in het geding is: dit is een erkende vereeniging. Ook do lieer H. v. cl. Velde ontraadt vorming van een nieuwe voreeniging en adviseert meer contact te zoeken met dc eigen organisatie, al staat spr. zeer sccp- tisrli tegenover de Elakkecsche Boeren bond, waarvan de invloed op de crisis maatregelen, als streekvereeniging, zeer miniem is. Beter acht hij het, zich in ver binding te stellen met de Centr. Landbouw organisatie, die de crisiswetten heeft uit te voi ren. Do ljeer J. K n a p e waarschuwt er voor, met te véél te vragen en zou tevreden zijn als de toewijzing 1936 ook nu zou gehand haafd zijn en tevens goed gevonden zou worden dat ongebruikte toewijzingen over genomen mochten worden. Do heer P. Kieviet informeert nog of er oen presentielijst aangelegd is. Dit blijkt wel het geval te zijn en blijkt ook dat nog een vertegenwoordiger van pl.m. 80 kleine landbouwers als afgevaar digde aanwezig is. Hierna wordt een commissie samenge stcld als volgt: K. Joppe, Middelbands, Saarloos, Stad a. 't Haringvliet, Rosmolen den Bommel; .Tac. Westhoeve, Ouddorp; Blokland, Stellendam; P. C. Tijl, Nwc. Tonge; v. d. Groeft, Dirksland; Nippius, Sommelsdijk; II. v. d. Velde, Sommelsdijk. Deze commissie zal spoedig aan het werk gaan cn contact zoeken met de betrokken organisaties, om de te berde gebrachte be zwaren te bespreken. Luchtvaart en Jeugd De Nederlandsche Luchtvaart heeft zich successievelijk eien plaats van groote betee- kienis wetten te veroveren in die luchtvaart. Deze plaaits moet nèat al-loen behouden wor dlen, dodh zij dlitent zoo mogelijk op een hooger niveau geibraoht te woaxllen. N-iouwo mogelijkheden rijzien op, nieuwe problemen vragen die aandacht. Het is dam ook oen verheugend teciken, dat de jeugd groote belangstelling voor de luchtvaart aan dien dag legt. Immers, zij die op het oogcnblik bouwen aan do ontwikkeling en de vervolmaking van de Ncderlandsehe Luchtvaart, zullen straks hun plaatsen moeiten afstaan aan de jeugd van bedien. De jeugd krijgt dus oen taak vara, groote be,teekenis te vervullen, eten taak, waarbij tot nationaal belang gemoeid is. Do jeugd zal die taak niet kunnen over nemen, althans niet naar behooren kunnen vervullen, wanneer zij niet volkomen lucht vaartkundig georiënteerd is. Maar gelukkig, de jougd ziet in, dat voor Nederland in -het wêreldluchtvcrkeer een groote toekomst is weggelegd. Zulks moge wei blijken uit het feit, dat de onlangs door 'het hoofdbestuur van de Kon. Ned. Vereen. voor Luchtvaart in het leven geroepen Jeugd'luclitvaartonga/nisatie, zich in de belangstelling van de jeugd mag ven'heuigien. Reeds werden in 39 plaatsen vain ons land jeugdl'uchtvaartclubs opgericht, welke zich op propaganda voor de luchtvaart toeleggen. Die propaganda kan op velerlei wijze ge voerd wordlen. Lezingen, filmvoorstellingen, excursies, cursusvergaderingen, tentoonstellingen, enz., zijn hiervoor wel geijkte middelen. Maar daar maast hoeft deze jeugdluoht- vaartorganisatie nog oen ander middel om de luchtvaart en wel speciaal onder de jeugd to propageeren. Met de oprichting van dieze jeugdorgani satie heeft tevens in ons land de model vlieg,tiuigensport haar initrode gedaan. Er schuilt een bijzondere bekoring iini deze sport. Er is geen ander vervoermiddel, dal zoo getrouw kan worden nagebootst als een vliegtuig. De constructie kan gevolgd worden met vrijwel dezelfde materiallen als voor de groote toestellen gebruikt wordlen. Dc methode van controle is dezelfde in mo- d-alillen en commercieel® machines. De motor- kracht kali* nauwkeurig worden nagebootst door ntbberkoordlen. Ook de zweefmodel- vllieigtuigen nemen bij dien bouw een groote plaats in. De Centrale Jeugdcommissie van de K.N.V.v.L., die aan deize Jeugdluchtvaart- orgamisatie leiding geeft, heeft onlangs een speciale Commissie voor don modelvliegtui- genbouw ingesteld. Onder controle vairn deze commissie wor den nu reeds plaatselijke wedstrijden geor ganiseerd, terwijl voor 1937 de gewestelijke wedstrijdlen en een landelijke wedstrijd op het prosrramima staan, in de Internationale wedstrijdlen, welke in 1937 iln Engeland en België gehouden wordlen, zullen model vliegtuigbouwers de Noderland'soho vlag heb ben te verdedigen. Rustig cn kalm zot bovengenoemde Cen trale Jeugd Commissie haar taak voort. Thans wordlen alleen Jeugd Luchtvaart Clubs opgericht, wanneer ter plaatse vol doend» belangstelling bij de jeugd aanwe zig is. De Jeugd'luohtvaartorganisalie heeft reeds veel bereikt, terwijl de toekomst vele pers pectieven opent. Dus jongens van Flakkee wilt gij ook de Luchtvaart helpen bevorderen? Wilt gij ook liet genoegen hebben van, het in clubverband bouwen van modelvliegtui gen? Wilt gij ook met uw modelvliegtuigen vliegen, cn kampen om e>en prijs? Jongens van Flakkee thans slaat die mo gelijkheid voor u open om uw Luchtvaart- gezindheid te toornen. Ilet plan :s om in Middelharnis een Jeugd Luohtvaart Club op te richten voor geheel Flakkee. Er wordt op uw steun- gerekend, zoowel van de jeugd als van de ouderen. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen, togen tooziendingf van 6 cent postzegel met) volledig adres, bij J. Voogd, Dorpsweg 52, Ouddorp aan Zee. Op de graangewassen stil-cstof Ouder onze cultuurgewassen zijn liet de granen, die de eerste plaats gaan innemen. Van liet grootste belang voor ons land is hot, ue> graanculluur zoo intensief mogelijk te maken, d.wjz. dat men er naar streven moet de hoogste opbrengst, zoo voordeelig mogelijk te verkrijgen. En dan is liet jam mer te moeten verklaren, dat dit lang niet •overal het geval is, dat de opbrengsten dik ivij'ls veel hooger konden zijn. Voor een groot deel is dit, te wijten aan het feit. da', niet genoeg stikstof gebruikt wordt. Een doelmatige en voldoende stikstofmesting is voor een rendabele graan teelt onontbeer lijk. Al is liet zeker dat ook de planten- voedinjpstofiën fosforzuur en kali onmis baar zijn wij zouden kunnen zeggen, dat lui do graanteelt heit fosforzuur voor do korrclvorming noodig is, de kali, vooral op de lichtere gronden, voor stevig stroo zorgt maar de stikstof is het toch die de graanzakken vult. Droogte en vochtigheid, optreden van schadelijke dieren en planten kan iedere bemesting ongunstig beinvloeden. Vooral bij de graanteelt si>eelt het weer, wat de opbrengst betreft, een grootte rol. Als lit echter eenigszins meewerkt, de grondbew-r king, soortenkous en onkruidbestrijding weinig of niets te wensohen overlaat en dj 9tand niet te dicht is, dan eerst komt de stikstof eerst goed tot zij,m recht. Een gewichtige vraag, voornamelijk bij de wintergranen, is, op welke tijd wij de stikstof zullen toedienen. De meeningen hierover loopen nog al uiteen-, zelfs waar hot. gelijke, omstandigheden betreft. Het war,e wel gewonscht, dait hieromtrent meer dere, goed opgezette proeven genomen wer den. In ieder geval heeft men ei-varen, dat een vroege uitstrooiing aanbeveling ver dient, daar de planten een groot® hoeveel heid stikstof nict in korten tijd kunnen verwerken. Vooral in dit voorjaar waohte men niet te lang niet de toediening vooral niet op ROOD, WIT en BLAUW worden de nationale kleuren Aan de onzekerheid, vit welke kleuren de Nederlandsche vlag bestaat zal thans spoedig een einde komen. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft n.l. in de Memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van de Eerste Kamer over de begroo ting 1937 medegedeeld, dat het in de bedoeling ligt binnenkort een Koninklijk Besluit uit te lok ken, waarin rood, wit en blauw worden vastgelegd als de nationale kleuren. Dit zal ongetwijfeld geen ge makkelijke beslissing geweest zijn. De opmerking van Minister De Wilde, dat zich bij de voor bereiding der wettelijke rege ling verschillende juridische vragen voordoen, wijst daar wel op. Intusschen hebben de voor standers van het „oranje, blanje bleu" thans definitief het pleit verloren. Voor hen zal het be sluit der Nederlandsche Regee ring wel een teleurstelling zijn! lichte, doorlatende prronden. Laten wij ons niet verleiden door oen mogelijk 1110013 stand, verpeten wij niet dat door den bij zonder zaehten winter do graangewassen «4cn goede stand gekregen hebben. Vrij za- kor is liet, dat op vele gronden aanmerke lijke hoeveelheden stiksiof zijn uitgespoeld, tip deze mooie stand zal dus spoedig een slechte volgf 11. Wachten wij daarom niet tot de typische teckenon van Rtikstofgebrck zich vertoonen. Houdt rekening met dit feit bij de vaststelling der stikstofgift. De beste sttikstofm est stof voor de over* bemesting onzer wintergranen is de kaik- salpeter. Deze kan vanaf 1111 hij droog weu* en drooge planton uitgestrooid worden. Een goedkoope stikstofmeststof voor de zomergranen is de zwavelzure ammoniak, en op alle niet kalkarme gronden te ge bruiken. In zulke gevallen verdient Zwa velzure Ammoniak voor haver stellig de voorkeur. Waar die groiid arm aan kalk is, is het heiter voor de zomergranen van kalksalpeter, voor directe aanzetting vam de groei, of van kalkammoniaksalpctcr ge» bruik te maken. Voorraden aardappelmeel Geen overschotten meer Areaal op 28.500 ha. (v. j„ 20.000) vastgesteld De voorraad aardappelmeel is dei-mate af genomen, dat van een overschot niet meer kan worden gesproken, terwijl ook de markt- vooruitzichten zoodanig zijn gewijzigd, dat redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat de afzetmogelijkheden in die naaste toe komst beter zullen zijn. Waar de moeilijkheden als gevolg van on voldoende halcvruclilen in de vruchtopvol ging, alsmede die, welke veroorzaakt wor den door de onbeperkte arbeidsgelegenheid als gevolg der voortdurende inkrimping van. de fabrieksaardappelenteelt steeds grooter zijn geworden, iets waar de minister \an Landbouw en Visscherij bij zijn laatste be. zoek zijn volle aandacht aan heeft gewijd, is besloten tot een grootere uitbreiding van de fabrieksaardappelen'eeit, dan eerst was overwogen, over te gaan. Was eerst besloten, dat het areaal, dat in 1936 20.000 H.A. bedroeg, op 23.000 H.A. zou worden gebracht, thans kan worden mede,gedeeld, dat het areaal voor het oogstjaar 1937 definitief is vas'ge- steld op 2S.500 H.A. Fabrieks-aardappelteelt Naar van bevoegde zijde wordt medege deeld, is de voorraad aardappelmeel der mate afgenomen dat van een overschot niet meer kan worden gesproken, terwijl ook de markt-vooruitzichten zoodanig zijn gewijzigd, dat redelijkerwijze mag worden aangenomen, dat de afzet mogelijkheden in de naaste toekomst beter zullen zijn. Waar de moeilijkheden als gevolg vatt onvoldoende hakvruchten in de vruchtop volging, alsmede die, welke veroorzaakt worden door die beperkte arbeidsgelegen heid als gevolg der voortdurende inkrim ping van de fabrieksaardappelenteelt steeds grooter zijn geworden, iets waar de Minister van Landbouw en Visscherij bij zijn laatsts bezoek zijn volle aandacht aan heeft ge wijd, is besloten tot een grootere uitbreiding van de fabrieksaardappelenteelt, dan eerst was overwogen over te gaan. Was eerst besloten, dat het areaal, dat in 1936 20.000 H.A. be droeg, op 23.000 H.A. zoude wor den gebracht, thans kan wor den medegedeeld, dat het areaal -oor het oogstjaar 1937 definitief is vastgesteld op 28.500 H.A. Bond van Chr. Zang- en Oratoriumvereenigingen Naar wij vernemen zal de 51ste alge- meene vergadering van bovengenoemde?! Bond 29 en 30 Maart a.s. te Zutjiben in de Ruitensociëteit, onder leiding van don hoer J Pi eters on Moens, van Den Haait, worden gebonden. Het Koorleiders examen wordt dit jaar op 17 en IS Maart 3.s. gehouden.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1