Betere beschikbare arbeid van Sociaal-Politiek Program van het C.N.V, ORANJE EN DE VRIJHEID IARI 1.937 MAAS EN SCHEI DEBODE WIJZIGING VAN DE ZIEKTEWET PRIJSVERLAGING VITA TARWE NEDERLANDERS, DIE IN DUITSCHLAND VERDWIJNEN DE SAMENWERKING DER OSLO-STATEN HARING NAAR RUSLAND? P. v. Ast en G. Leendert van der liet en M. Zwerus; enoot van A. Bos- tdr. Padmos en L. oerkerk en M. 't Corn. Grinwis :es, z. v. W. Ven- :lis z. v. G. Moer- z. v. C. Grinwis; Jac. Tanis en A. Vlietland 24 j. en ierkenibosoh 66 j., ng. in den Berg uit >k uit Melissant. kweert naar Mid- ïwis naar Dirks- EN van Jac. Knoop, appelen, groenten itraat 16, telefoon rersohillende soor- eloopen. Voor alle g; hiervan kan ik Ook voor grove Verder is de han- :eer stil, daar de ;n te veel hebben erkoopen voor zij Ier alle inlichtin- if verbinding, om erdam te zenden, volgende prijzen «uwsche bonten 2.40—2.60, bonte -1.70, dito blauwe Anna Pauwlowna 80, Hillegommer .80, Flakkeesche puische eigenhei- ngen 1.601.70, o bonten f 1.90 •oode star bonken ïers 1.801.90, elanders 1.60 er 100 kilo: Drent aardappelen eigen drielingen 2.40 f 2.60—2.80. MIDDELHAR NIS ïari roode kool 2.10 ;n 88.50, kroten per 100 kilo. e. Aangevoerd en kw 0 660.70, 2e 6, per kg. slacht- eien 180230 u. 0.32—0.58, 3e kw. ivicht;100 nucht. 2024. alles per eens (90—110 kg.) 0.55, vette var- ïtgewicht per kg. 3en 2 wagons ge* jk, handel zeer slot markt lagrer. ;hoorl|jk, handel ihoorlyk, handel handel gering, ük, handel vlug, 'dappelen, he iten 2.40—2.60, ld. heimers 22.20, inh. 1.90—2, N. H. leer bonten 2— FriescRe borgers ippelen 1.902 20 0, alles per H L». Aangevoerd 2312 n, 192 vette kal* schapen of lam* :en of geiten, en tot 63, 2e kw ossen tot 60, 2e ette kalveren tot varkens (levend 33—40—48 c., 15—20—26, lam* oer grooter, han- Een prima koe 3 c. vor. week, han- onden nog staan- nde. oer minder, han- arkt, handel ta- voor export ge- 0-tal vette run- irdappelen. [52, Zeeuwscho 11.80, id. bonte 0, eigenh. poters -1.80, zandaard- per kg. Aanvoer JARI ■ze week uiterst aan 105 fr in edig tot 110 fr.- Voor den nieu- an de jyde van nichtans op to il tusschen de en die van do geruststellend is weleer. O, zeg or u gedeeld?" "preken kon zij op zijn schou- ig. oogenblik ver- iert jaren gele ls mij als een ik voor u be- J. wat Jk u ja- fden boom ge- eden mij u tot cverd toen niet voor. Nu weet ids niet mocht en u de oogen e liefde van langs een weg tiaar toch heer komst zien. En leiland dienen hebben, zal ze- zijn" tem der kleine schje te voor- i?" prong op haar ipjes om haar ïht'\ ging zij inig verlegen, geef hem een >rdt vervolgd) GEZINSHOOFD MOET HET EERST WERK HEBBEN Bepalingen tegen het vervangen van volwassen mannen door jeugdig of vrouwelijk personeel Nog 45.000 vrouwen hier werkzaam Bij de Tweede Kamer is thans inge diend een wetsontwerp houdende tij delijke bepalingen strekkende tot het hereiken van een betere verdeeling van den beschikbaren arbeid. Hierdoor zal een ongelimiteerde vervanging van volwassen arbeiders hetzij door jeug dige personen dan wel door vrouwelijk personeel kunnen worden tegengegaan. In tij dien van crisis trachten ven-schillende werkgevers te bezuinigen door het vervan gen van volwassen mannen dooi- jeugdig of vrouwelijk personeel. Door hiertegen eenige remmende bepalingen uit te vaardigen kan een eenigszins betere verdeeling van den beschikbaren arbeid worden verkregen. De Toelichting op het wetsontwerp vestigt er nadrukkelijk de aandacht op, dat door deze maatregel-en gocn vermindering van werkloosheid wordt bereikt. Wel kan wor den verkregen, dat de werkloosheid van ds plaatsen, waar zij het meest schrijnt, ver schoven wordt naar plaatsen, waar zij min der ernstig wordt gevoeld. Arbeid van vrouwen ,en meisjes Op 14 November 1936 stonden ingeschre ven 384.875 werklooze manmen en 17.8S9 vrouwen. Naar ramiinjg staan naast die werklooze, meerendeels Neder km ds ch e vrou wen, thans ruim 45.000 in ons land vverk- Eame buitentadsche vrouwen. Deze cijfers hebben de vraag doen rijzen of niet de werk loosheid onder de mannelijke arbeidskrach ten ©enigszins kan worden verminderd door iop bepaalde terreinen de bestaande ^werk gelegenheid voor vrouwen een weinig in te perken. Hoewel aa hert vraagstuk ver schillende moeilijkheden vastzitten, acht de Minister langer weifelen niet gewettigd. Werkloosheid is een ramp voor ieder, die er door getroffen wordt, maar voor het ge zinshoofd werkt zij veel meer funest dan voor iemand, die niet met de zorg voor het levensonderhoud van anderen belast is. Op den man nu rust, naar den natuurlijken gang van zaken, de plicht om ook voor de vrouw en kinderen het levensonderhoud te verdienen. Indien dan ook zonder overwe gende bezwaren de werkgelegenheid voor de vrouw ©enigszins beperkt kan worden en aldus hier en "daar baar plaats op het ter rein van dien arbeid door een man kan wor den ingenomen, dan acht de minister dit, dix de tegenwoordige omstondigtoeiden, met abnormale werkloosheid, gerechtvaardigd. Volgens het ontwerp aldus de Toelich ting zal het werkterrein der vrouw, voor zoover dit zich, wat den fabrieksarbeid be treft, na 1 Januari 1935 heeft uitgebreid, tot de toen in acht genomen grenzen kunnen worden teruggebracht. Daartoe zal bij alge- meenen maatregel van bestuur het percen tage kunnen worden vastgesteld, dat vrou wen en meisjes mogen uitmaken van het personeel, dat in een fabriek of werkplaats met bepaalden arbeid belast is, dan wel het verrichten van bepaalden fabrieksarbeid door vrouwen of meisjes verboden of alleen onder zekere voorwaarden toegelaten kun nen worden. Ingrijpen van overheidswege zal met be hoedzaamheid moeten geschieden. Stellig immers valt tegenover de voordeelen, die, naar het oordeel van den minister aan de ontworpen regeling verbonden zijn, op be zwaren te wijzen. Daarom zal alle ruimte ge laten worden voor de noodige uitzonderin gen. Intusschen wordt ook in deze materie wel overdreven. Als een der gewichtigste be zwaren wordt terecht aangevoerd de praeaire toestand van de industrie welke er toe noopt om zooveel mogelijk af te zien van maatregelen, die als gevolg met zich kunnen brengen een stijging van de productiekosten. Toch behoeft deze bedenking niet zonder kri tiek aanvaard te worden en houde men in het oog, dat de eene fabrikant veel meer ar beid door vrouwen en meisjes laat verrichten dan d-e andere, en dat menigmaal ook ver schil op dit punt te constateeren is tusschen verschillende gedeelten van ons land. De werkingssfeer van 'de wet Naar het voorloopig inzicht van den mi nister kunnen de te heffen voorzieningen ten aanzien van de vervanging van vrouwelijke door mannelijke arbeidskrachten op de vol gende soorten van arbeid betrekicing hebben: Arbeid in aardewerkfabrieken en tegelper - serijen, bestaande in aardbereiding, in tegels persen en in het gieten, vernis strijken of vernis spuiten van sanitair aardewerk. Ar beid in glasfabrieken in de mengkamer, aan of bij glasovens, of bestaande in het slijpen van glas. Arbeid in drukkerijen, bestaande in het uit de hand of machinaal letterzetten. Arbeid in kisten- en timmerfabrieken. Arbeid in borstelfabriekeii, met uitzondering van in pakarbeid. Arbeid in leerfabrieken,, met uit zondering van inpakarbeid. Arbeid in schoen en pantoffelfabrieken, met uitzondering van het stikken, plakken en verder bewerken van de schacht en van inpakarbeid. Arbeid in capsulefabrieken, bestaande in het bedie nen van walsen. Arbeid in fabrieken van bouten, moeren, klinknagels en draadnagels. Het kloppen en stoppen van zakken. Arbeid in sigarenfabrieken en tabakskerverijen, be staande in het aanvochten en mengen van tabak, het met de hand vervaardigen van sigaren en het sorteeren van sigaren. Het uitbeenen van vleesch. Arbeid in veenderijen, bestaande in het verplaatsen van beladen kruiwagens. Arbeid in steenfabrieken. Ar beid, bestaande in het vulcaniseeren van rij wielbanden. De voornaamste artikelen Wij laten hier de voornaamste artikelen van het wetsontwerp volgen: Artikel 2. Met betrekking tot bepaalde soorten van arbeid, welke vóór 1 Januari 1934 in fabrieken of werkplaatsen in het al gemeen door mannelijke arbeiders plachten te worden verricht, kan, tot herstel van dien toestand, bij algemeenen maatregel van be stuur hetzij worden vastgesteld, welk per centage van de arbeiders, die zoodanigen ar beid in een fabriek of werkplaats verrichten, ten hoogste uit vrouwen of meisjes mag be staan, hetzij worden bepaald, dat zoodanige arbeid door een vrouw of een meisje in een fabriek of werkplaats niet mag worden ver richt onder de bij of krachtens dien algemee nen maatregel gestelde voorwaarden. Artikel 3. Indien in een fabriek of werk plaats of in een groep van fabrieken of werk plaatsen het aantal mannen van 25 jaar of ouder in verhouding tot het aantal der ove rige arbeiders kleiner is dan in het algemeen in soortgelijke fabrieken of werkplaatsen, waar hetzelfde dan wel een ander bedrijf wordt uitgeoefend, het geval is, kan bij alge meenen maatregel van bestuur worden vast gesteld, welk percentage van de arbeiders, in die fabriek of werkplaats of in een tot die groep behoorende fabriek of werkplaats werkzaam, ten minste uit mannen van dier» leeftijd moet bestaan. Werkingsduur der wet 3 jaren De Toelichting vestigt er de aandacht op, dat art. 3 de mogelijkheid schept tot ingrij pen van overheidswege. Niet wordt bepaald dat onder alle omstandigheden zal moeten worden ingegrepen. Afwijking van liet in de wet bepaalde moot mogelijk blijven. Art. 5 voert daartoe liet systeem van vergunningen in. Volgens art 17 zal de wet een wer kingsduur van drie jaren hebben. De minister hoopt, dat de tij d6om6tan dag heden deun voldoende verbeterd zulten zijn om deze crisismaatregelen weer te kunnen missen. Bezwaren tegen differentiatie in het premietarief Invoering van een eenheidstarief Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging der Ziek tewet- De Minister van Sociale Zaken merkt in de Toelichting op. dat art. 63 der ziektewet bepaalt, dat door de Koningin voor het ge bied van iederen raad van arbeid de pre- miën worden vastgesteld. De redactie dier bepaling maakt het mogelijk de premiën voor de onderscheiden gebieden der raden van arbeid te doen verschillen al naar ge lang van de uitkomsten der ziekte-verzeke- rnig van eiken raad van arbeid afzonderlijk Op grond daarvan werd dan ook bij K.B. van 1 Juli 1936 voor de bedrijven, welke geacht kunnen worden normaal ziektcge- vaar op te leveren, een premietarief vast gesteld, dat, al naar gelang van het gebied van den raad van arbeid, waarbinnen de onderneming is gevestigd, bedraagt onder scheidenlijk 2, 1.8, 1.7 en 1-6 pet. van het voor de premiebetaling in aanmerking ko mende loon. De practijk heeft echter doen zien, dijt deze differentiatie in het premie tarief tot bezwaren aanleiding geeft. Zij leidt n.l. tot ongelijkmatige belasting voor de werkgevers in hetzelfde bedrijf, al naar gelang van de gemeente, waar de onderneming van den werkgever is gevestigd. De Minister acht de bezwaren vol doende klemmend om een voor do ge bieden van alle raden van arbeid zelfde premietarief te rechtvaardigen- De voor gestelde wijziging van het eerste lid van artikel 63 der ziektewet geeft aan dat eenheidstarief wettelijken grondslag. Een eenheidstarief vereischt tevens wette lijke maatregelen ter voorziening in de mogelijkheid, dat het tarief voor een be paalden raad van arbeid geen voldoende dekking voor de verzekeringslasten zou geven. Deze voorziening is in het onderha vige wetsontwerp gevonden in een regeling, waarbij aan de Koningin de bevoegdheid wordt toegekend om in zoodanig geval to bepalen, dat het tekort voor rekening van de overige raden van Arbeid wordt gebracht en dit overeenkomstig door de Koningin te geven regelen. Het wetsontwerp geeft voorts een twee tal voorzieningen, welke er toe strekken om den waarborg tegen het lijden van ver liezen wegens het mogelijk ontoereikend zijn van het premietarief te vergrooten, o.m. door de gelegenheid tot vaststelling van een hoogere premie te verruimen, waarbij te vens is gezorgd, dat de beoordeeling, of voor een bepaalde onderneming aanleiding bestaat om tot premieverhooging over te gaan, onttrokken is aan den rechter. Naast verhooging van premie is het ge- wenscht ook verlaging van premie mogelijk te maken voor het geval uit statistische gegevens blijkt, dat voor een onderneming kan worden volstaan met een lagere premie dan naar het premietarief voor die onder neming verschuldigd is. De nieuwvoorge- stelde lezing van art- 65 der Ziektewet bevat de daartoe noodige regeling. Na de ramp van de „Van der Wijck" Vierde stuurman der K.P.M. overleden SDERABAJA, 5 Febr. (Aneta/A.N.P.). De vierde stuurman der K P.M de heer J. F. Stada. die sinds de ramp met de „Van der Wijck" in het Darmo-Ziekenhuis te Soera- haja werd verpleegd, is gisterenmiddag al daar na een been-amputatie, waartoe na consult met drie doktoren toch moest wor den besloten, overleden. Wijlen de heer Stada was een zoon van een oud-hoofdwerktuigkundige van de K P.M. en was eerst korten tijd in Indië. In verband met dit droevig verscheiden woe- van het K.P.M.-gebouw, van alle schepen van de K.P.M. en van het gebouw van de vereeniging voor gezagvoerders en stuur lieden de vlag halfstok. Met een gulden per ioo Kg. Loopende contracten blijven nog geldig Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat met ingang van heden dB gemiddelde verkoopprijs van vita-tarwe van 115.70 per 100 kg. teruggebracht is tot f 14.70 per 100 kg- De boniiicatie-regeling voor tarwe bloem-a en tarwemeel-a is met ingang van dezelfde datum ingetrokken, ter wijl geen t. c.-tarwe meer tegen speciale prijs wordt beschikbaar gesteld. Wat de bonnenregeling betreft ter verkrij ging van t c.-tarwe tegen 6peciaie prijs, wordt medegedeeld, dat voor bonnen welke nog voor 15 Febr. a.s. ten kantoro van do Nederiandscho Tarwe-Centrale zijn ontvan gen, een verkoop-overeenkomst zal worden afgesloten tegen de laatst vastgestelde spe ciale 50-tons-prijs ad. f 10 per 100 kg; voor op of na die datum ingekomen bonnen kan geen tarwe tegen speciale prijs meer be schikbaar worden gesteld. De bonificatie voor tarwebloem-b is met ingang van 8 Febr. 1937 vastgesteld op f 0.60 per 100 kg. Naar aanleiding van deze verlaging deelt men ons nog mede, dat over deze regeling welke van regeeringswege bedoeld is als compensatie van do totnogtoe geldende en thans gelijktijdig opgeheven bonifica- tieregeling, hetgeen impliceert de bedoeling, dat do bloem- en meelprijzen, voor zoover met deze wijziging verband houdende, geen verandering zullen ondergaan, een bijeen komst heeft plaats gevonden van de com- missie-Gerbrandy, bedoeld in de aigemeene verkoopvoorwaarden voor bloem cn meel van de meelfabrikanten. In overeenstemming met de vorenge noemde bedoeling is van regeeringswege beslist, dat de meelfabrikanten (met uitzondering van diegenen, aan wie t- c.-tarwe tegen speciale prijs op bon nen ter beschikking werd gesteld) de vita-tarwe, benoodigd voor de loopende voorverkoopcontracten, nog tot de voor 7 Febr. 1937 geldende prijs moeten be trekken. Gezien dit feit, heeft de commissie be slist, dat de prijzen van de loopende voor verkoopcontracten tarwebloem, Zeeuwsche bloem cn ongebuild tarwemeel tengevolge van deze verlaging van de vita-prijs geen wijziging behooren te ondergaan. Naar aanleiding van het bovenstaande deelt men ons van deskundige zijde mee, dat deze wijziging geen gevolgen kan hebben voor do broodprijs en de verhoo ging, welke men algemeen noodzakelijk acht, niet kan tegengaan. Immens staat de zaak aldus: de vita-tarwe wordt met II.— per 100 K.g. in prijs ver laagd; doch tegelijkertijd vervalt de toe slag (bonificatie) van 50 ct. per 100 K.g. voor de overige bloem en meel; hetgeen prijsver hooging beteekent. Nu ge bruikt men voor de broodhereiding 35 pCt. van de eerst- en 65 pCt. \un de daarna ge noemde grondstoffen, zoodat het eindresul- toof voor den bakker gelijk blijft. Voor een derde deel betaalt bij een gulden minder, voor tweederde 50 ets. meer; de prijs blijft dus in wezen gelijk. Op grond van het regeeringsbericht kan men dus niet verwachten, dat broodprijs- verhooging achterwege kan blijven. De bakker wordt cr niet beter van. Zakenman uit Venlo gearresteerd? In de loop van de vorige week maakte de 42-jarige W. C., uit V e n 1 o, 'n zaken reis naar Dortmund. Tot dusverre is hij niet teruggekeerd. De familie, die in Duitschland inlichtingen vroeg naar zijn mogelijke verblijfplaats, kwam, ondanks alle moeiten, niet te weten waar C. ver toefde. Men meent echter uit de verkregen infor maties te mogen concludoeren, dat C. door de Duitsche politie is aangehouden en waar schijnlijk te Munster verblijft. Men heeft zich ook nog in verbinding gesteld met den consul-generaal te Düsseldorf. Deze heeft echter geen definitieve inlichtingen omtrent de aanhouding kunnen verschaffen. Kort voordat C. zich naar Duitschland wil de begeven, had C. een dringend telefonisch verzoek gekregen, dat van zijn zwager, ze- keten P. S., uit Lobberich afkomstig zou zijn. om naar Lobberich te komen. C. heeft toen zijn reis naar Dortmund via Lobberich. een plaaisje tusschen Venlo en Viersen ge maakt, ten einde aan het verzoek te voldoen Bij aankomst te Lobberich "werd C. echter onmiddellijk gearresteerd. Het stond vrijwel vast, dat niet zijn zwa ger, doch iemand anders hem telefonisch had opgeroepen. Men wordt te meer in deze meening versterkt, omdat P. S., daags na de aanhouding van C., door de politie van zijn bed werd gelicht en eveneens in bewaring werd gestold. Officiecle inlichtin gen heeft men echter niet kunnen be komen. Intusschen werd het geval nog geheim zinniger, toen de hotelhouder M., die C. goed kende, uit Lobberich werd opgebeld met het dringend verzoek voor een ernstige gebeur- tenisi welke zou hebben plaats gehad, over te komen. Daar de heer M. op dat moment geen tijd had, verzocht hij den heer S. uit Venlo om zich naar Duitschland te begeven en zich te Lobberich on de hoogte te stellen van wat er voorgevallen was. De heer S- werd bij aankomst aldaar evenons gearresteerd, doch later vrijgelaten. Het bleek toen, dat de vrouw van P. S. uit Lobberich, die in hevige ongerustheid ver keerde, ten einde raad zich tot haar ken nissen te Venlo had gewend. Door bemiddeling van den consul te Düsseldorf tracht men licht te brengen in deze geheimzinnige geschiedenis. HANDEN AF VAN ORANJE Als de vos de passie preekt. Ais we het aantal vlaggestokken dat verkocht is ais maatstaf nemen, dun is er wel iets zear bijzonders gebeurd in Nederland. Bij duizenden zij-a ze er uit gegaan. Maar 't gaat ook om Oranje, al moe ten we met al die oranjeliefde van tegenwoordig wat voorzichtig zijn. Wij, B.V.L.ers, willen niet de men- schen die om andere leiders roepen, want dit weten wc: Het is Nederland met oranje altijd goed gegaan en het ging in Nederland altijd slecht, zon der oranje. De oude roep gaat weer door ons vaderland „Vivat Oranje", waarop door oms maar één antwoord gegeven kam worden: „Je mafcifcLendrai", Aldus do woorden die de commandant van het veldleger en gouverneur van Hr Ms residentie, luit.-gen. Jhr W, Ru el! sprak op de Landstormavond te Barneveld. De concertzaal in de plaats van Jan van Schaffelaar was tot ita de uiterste hoeken gevuld met militaire- en burgerlijke auto riteiten en belangstellende B.V.L.ers. Daaronder waren de hoogvvaardigheids- beikleeders de heeren J. H. G. graaf Du Monceau, opperoeremoniemeester van H. M. de Koningin, Mr Dr L. N. Deckers, Mi nister van Landbouw en Visscherij, Mr S, baron van Heemstra, Commissaris der Ko ningin in Gelderland, L. F. Duymaer van Twist, voorzitter van de Nat. Landstorm- commissie en vele anderen. Ook zagen we mevr. De Wilde, echtgenoote van den Mi nister vain Binn. Zaken, die haar man ver tegenwoordigde, die door ambtsbezigheden verhinderd was. Deze avond, die door het Landstormver band „De Veiuwe" georganiseerd was, was eigenlijk de nationale viering van het Vor stelijk huwelijk van'den geheelen B.V.L., vaintdiaar de aanwezigheid van zooveel auto riteiten, die door kapitein D. G. Sanders, den organisator van dezen avond, en voorzitter van de plaatselijke commissie van den B.V.L. te Barneveld, werden welkom go- heeten. Als spreker trad op generaal Röell, uit wiens rede we hierboven reeds een citaat gaven. Spr. deed een greep in het vele, dat hij heeft mogen beleven ia de laatste jaren. Heil U, heil U, Kroonprilnsesse. Neerlands volk blijft hou en trouw, Aan 't Verbond ven zooveel Zegen, Aan Juliana van Nassouw. Dit deel deed verder een teruggreep naar Juliana van Stolberg, „de Maccabeeöntnoe- der", van wie de ontwerper heel het spel deed uitgaan. Dan gaan ze aan ons oog voorbij, de moeilijke donkere jaren voor de Oranjes, toen de zaak der Nederlanden hopeloos stond, maar dan het trofsch verklaren van Lodewijk en Hendrik van Nassau aan den vooravond van de slag bij Mook: „We zul len ook ditmaal toonen. dat we Nassauers ziji>. Plutot mort, que vainu". Donker was ook de tijd vam Prins-Koning Willem III of van de Fransche overheer- sching, waarvan do volgende scènes het beeld gaven, dooh uit het herboren Neder land roept weer de Nederlandsclie Maagd het heroieke feestlied uit: Laat nooit nieuwe tweedraoht scheuren, De rust en kracht van het Vaderland, Door Eendracht is dit Land gerezen, Laat Eendracht onze toevlucht wezen, In Gode's en Oranjes hand. Na deze 6cène kwam de historie, die slechts een half jaar oud is, de komst van Prins Bernhard in Nederland en het Vorste lijk geluk op 8 September 1936. De afwerking van het tooneel met decors etc. was eenvoudig schitterend en het spel van de velen, die deze scènes opvoerden, was over het geheel bijzonder goed. Er werd medegewerkt door dames en heeren (land- storm ars) uit Oegstgeest, Baitneveld, Leiden, Ede en De Glind, terwijl de muziek verzorgd werd door het Chr. symphonio-orkest „Sym- plionda" uit Leiden, onder leiding van den heer J. Plu. Meermalen ontlokten prachtige momenten daverend applaus en alle aanwezigen leef den intens met het gespeelde mee. Eenige leutige scènes uit het schil derstijdperk en uit de smokkel-aarswereld, wisselden het ge heel prettig af. Luit.-gen. Duymaer van Twist sprak tusschen het spel een kort welkomst woord. Het woord van den psalmist maken we ons eigen, aldus spr., nu er zulk een blijde hoop kwam: „We zullen juichen over Uw heil en de vaandelen opsteken in den Naam onzes Gods". Wat heeft Oranje een donkeren tijd achter den rug. In een halve eeuw gingen niet min der dan 10 vorsten of verslinnen den weg van het graf, maar God spaarde ons Ko ningin Willielanina en haar Koninklijke dochter. Onder de Oranjes verkregen we de Vrijheid, die nu door de mannen van de dictatuur bedreigd wordt. Voor die vrijheid staat gij, mannen van den B.V.L., in de bres. Voor die vrijheid zegt gij, met fieren mannenmoedHan den af van Nederland, de handen af van Oranje! Paraderende toejuichin gen). Hulde Spr. bracht nog hulde aan het corps de Veiuwe en bood kapitein Sanders, die door hem als „kameraad" werd aangesproken, een gesschenk aan. Ds A. Hoeneveld te Nijkerk sprak als voorzitter van het verband „die Veiuwe" het slotwoord en toen kwam spoedig het eitrade bij middernacht. Het was een grootsche prachtavond voor dien B.VJL., ons Vaderland en Oranjei TEKST VAN DE GEWIJZIGDE ARTIKELEN Nieuw Hoofdstuk: „Werkloos heidsbestrijding en Werk- loozenzorg" Verordenende bevoegdheid aan de bedrijfsraden In de laatste buitengewone aigemeene vergadering van het Chr. NationaalVak verbond, werd het sociaal-politieke pro- grain herzien en opnieuw; vastgesteld. In ons blad van j-i. Zaterdag hebben we do voornaamste wijzigingen reeds gerele veerd. Thans ontvangen wij liet volledig sociaal politieke program, zooals het in be doelde vergadering werd vastgesteld. Wij laten het hier artikeisgewijze volgen: Publiekrechtelijke regeling van den arbeid Wijziging van de Wet op het Arbeids contract, inzonderheid verplichtend stellen van de naleving der artikelen 1638c en d. Wettelijke regeling, waardoor de moge lijkheid geopend wordt van de bindendver klaring der collectieve arbeidsovereenkomst Wettelijke maatregelen, die de ontwikke ling der bedrijfsorganisatie kunnen bevor deren; o.a. door aan de bodrijfsraden welke daarvoor rijp zijn, verordende bevoegdhe den te geven, zoowel ten opzichte van sociale ais economische aangelegenheden Herziening der Arbeidsgeschillenwet. o.m. worde overgegaan tot instelling van arbitragecommissies, tor beslechting van geschillen tusschen werkgevers en werkne mers met verplichting, dut behoudens dringende redenen niet tot staking of uitsluiting mag worden overgegaan voordat een geschil bij zulk een commissie is aan hangig gemaakt en door deze een uitspraak is gedaan. Wettelijke Arbeidersbescherming Aigemeene doorvoering,van de bepalin gen der Arbeidswet-1919. Beperking van allen arbeid in ploegen tot liet strikt noodzakelijke. Wijziging der Arbeidswet, waardoor alle verplegingsinrichtingen onder deze wet vallen. Totstandkoming eener Landbomv-arbeids- wet, met verbod van loonarbeid voor kin deren beneden 14 jaar. Invoering der gewijzigde Veiligheidswet; invoering der gewijzigde Stuwadoorswet en van de wet-Molengraaf regelende de rechts positie van kapitein en mindere schepelin gen. Wettelijke regeling van varantie voor hen, die in loondienst zijn, in het bijzonder voor jeugdige personen. Beperking van den loonarbeid der ge huwde vrouw tot het strikt noodzakelijke. Overheid als werkgeelster Handhaving, als regel, van het publiek rechtelijk karakter der dienstverhouding tusschen de overheid en het in haar dienst zijnde personeel. Slechts in bijzondere ge vallen worde daarvan afgeweken, in overleg met de erkende personeelsorganisaties. De inhoud van het arbeidscontract worde in overleg met de erkende personeelsorgani saties vastgesteld. Toepassing van een reëe! overleg tusschen de overheid en de erkende personeelsorga nisaties terzake van de bezoldiging en do regeling van de rechtspositie der ambte naren. De Pensioenwet dient te worden herzien, waardoor o.m het recht van aanvraag op vervroegd ouderdomspensioen wordt her steld en het percentage van het pensioen per dienstjaar van 1% weer op 2% wordt gehracht. Regeling van de vertegenwoordiging van het personeel in het beheer der publieke be drijven. Bij aanbesteding van werken door de over heid worde in de besteksbepalingen de ver plichting opgenomen dat bij de uitvoering dezer werken, de bij collectieve arbeidsover eenkomst in het betreffendo bedrijf vastge steld arbeidsvoorwaarden moeten worden nagekomen. Economische maatregelen Hot voeren eener actieve welvaartspo'i- tiek door bevordering van de ontwikkeling der economische hulpbronnen in eigen land en in de koloniën, o.m. door uitvoe ring van verschillende plannen, terzake van ontginning, kanalisatie, aanleggen van wegen, enz. Daar waar het particulier initiatief te kort schiet, of de aigemeene volksbelangen door de vrije bedrijfsuitoefening worden ge schaad, worde overgegaan tot exploitatie door de overheid. Het werk van den Volkenbond op econo misch gebied worde krachtig gesteund, op dat mede door internationale overeenkom sten de slagboomen, die het handelsverkeer belemmeren, worden weggenomen. Bij de voortschrijdende nationale en in ternationale concentratie der bedrijven worde door de overheid op trusts en kartels alsmede op de banken controle uitgeoefend. Regeling van het verkeers- en vervoers vraagstuk. Werkloosheidsbestrijding en werkloozenzorg Maatregelen tot krachtige bestrijding van' de werkloosheid alsmede van do moreelo gevolgen der werkloosheid in het bijzonder voor de jeugd. Ongewijzigde hoofdstukken Ongewijzigd bleven de hoofdstukkon over Zondagsrust On derf vijs. Sociale Verzekering, Volkshuisvesting, Alcoholisme en Belastin gen. Toestand gunstiger dan een fij'd geleden Na terugkeer te Maimö van zijn bezoeken aan Brussel, 's-Gravenhage en Kopenhagen, heeft minister Sandler, aan de Zweedsche pers verklaard, dat zijn reis een particulier karakter droeg, doch dat hij van zijn ont moeting met zijn Belgische, N ederl and- sche en Decnsche collega's gebruik had gemaakt om in het algemeen van gedachten te wisselen over actueele kwesties, en in het bijzonder aan de mogelijkheid om de samen werking der Osio-staten uit te breiden. In de drie hoofdsteden had hij grooto belangstelling te dien aanzien geconsta teerd en hij had den indruk gekregen, dat de tegenwoordige toestand gunstiger wordt beoordeeld, dan die van eenigen tijd geleden. Hij wees er op, dat het bezoek, dat hij in Maart in Londen zal brengen, in geenerlei verband staat met de reis, die hij thans heeft gemaakt. Sandler verklaarde, dat de ontvangst, die koning Gustaaf te Brussel was bereid, buitengewoon hartelijk was ge weest Het contact dat Sandler met de poli tieke persoonlijkheden van verschillende partijen had gehad, had duidelijk de sym pathie der Belgon voor Zweden getoond. De minister was van meening, dat de opvat tingen omtrent de aigemeene politiek en de beoordeeling van den internationalen toe stand der beide landen elkaar zeer dicht benaderden. Sandler wees er tenslotte op, dat de demo cratische grondslag van de sociale orde naar zijn meening in België eveneens beschouwd wordt als een bijzonder belangrijke band der beide landen. Deensche Begeering bereid tot deelneming De door de Nederiandsche regeering tot de overige staten, die lid zijn van de Oslo conventie, gerichte uifnoodiging om des kundigen naar 's-Gravenhage te zenden ter bestudeering van de mogelijkheid om te komen tot een vrijer on uitgebreider han delsverkeer, staat te Kopenhagen, aldus wordt gemeld, in het middelpunt der belang- steling. De minister van Buitenlandsche Zaken Munch, heeft verklaard, dat de Deen sche regeering bereid is deel te nemen aan de voorgestelde besprekingen. Naar de Haagsche conferentie zouden deskun digen van hot ministerie van Buiten landsche Zaken worden gezonden. Het Deensche standpunt is, dat de stabili satie der valuta's in de belrukken landen het natuurlijke punt van uitgang is. Doodelijke val De 34-jarige A. Buitendijk, wonende SI. Mauritsstraat 33 te Zwijndrecht, was gister morgen om lialfticn bezig bij de fabrieks gebouwen deli N.V. Unilever aldaar op een ladder werkzaamheden te verrichten toen de ladder uitschoot, waardoor B. van 12 M. hoogte neerstortte. Hij bekwam vele zeer ernstige fracturen en ovsrieed dan ook een hall uur na aankomst in liet Diaconessen huis te Dordrecht. Hij laat e :n vrouw met een kind achter. Een vierde partij Kalme handel De stoomtrawlers en loggers, Welke Zater dagochtend te IJmuiden markten, brach ten nog weinig visch aan, waardoor do prij zen, vooral van tarbot en tong, nog zeer hoog waren. Ook in den haringhandel is het zeer kalm. De exporteurs verzenden weinig. De voorraad van de vangst 1936 is weliswaar niet groot meer dank zij de belangrijke partijen, door Rusland afgenomen doch: wil men do haringvisscherij in het as. sei zoen met succes beginnen, da» moet eerst schoon schip worden gemaakt. Er is momenteel sprake van een vierde levering aan Rusland. Mocht deze tot stand komen hetgeen te verwachten is dan zal de haringvoorraad zoo goed als ge ruimd zijn. Emigratie naar Zuid-Afrika Nieuwe voorschriften Hot secretariaat van de Nederiandscho Zuid-Afrikaansche Vereeniging deelt mede, bericht te hebben ontvangen van haar kan toor te Kaapstad, dat ingevolge de nieuwe vreemdelingenwet, een ieder, die geen Britsch onderdaan is. een permit dient te hebben van de pas ingestelden immigratie- raad, alvorens hij tot de Unie kan worden toegelaten. Immigranten, die onder auspiciën van de Vereeniiring reizen, kunnen bij wijze van overgang eer. tijdelijk permit voor drie maanden krijgen. De toelating op voorhanden geldmiddelen is vervallen. Voortaan zal storting van een vereischt bedrag worden gevraagd Het is dus niet meer mogelijk het geld binnen twee jaar terug te zenden, of het op andere wijze te gebruiken. De overige immigratiebepalingen zijn on gewijzigd. Men wende zich voor nadere inlichtingen tot het secretariaat der vereeniging. Kei zersgracht 141. Amsterdam-C. Nieuw apparaat tegen zeeziekte Vrijdag werd ons te 's-Gravenhage een nieuw toestel gedemonstreerd, uitgevonden door Dr G. P. Uetermohlen, geneeskundig adviseur der N.V. Stoomvaart Mij. „Neder land", dat in den handel wordt gebracht door de N.V. „Sogedis" te 's-Gravenhage, dat volgens verscheidene attesten van me dici het probleem van de zeeziekte op do juirte wijze oplost. Het toestel bestaat uit een luchtkussen met spiraal-veeren in een speciaal gecon- strueerden standaard opgehangen en meet het hoofdkussen van den patient vervangen- De oorzaak n.l. van de zeeziekte-verschijn selen moet worden toegeschreven aan een abnormale prikkeling van het binncn-oor, het z.g. labyrinth. Men heeft met dit apparaat een hoofd steun geconstrueerd, welke de bewegingen van het schip neutraliseert. De resultaten, met dit toestel bereikt, zijn, blijkens ver schillende rapporten van scheepsgonccs- heeren en patiënten zeer goed. Het apparaat van Nederiandsche vinding za! geheel in Nederland worden gefabri ceerd Nederlandsch octrooi is verkregen en in het buitenland is octrooi aangevraagd. Vooral in Engeland schijnt groote belang stelling yoor het apparaat te bestaan,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3