FIRMA GEBR. BUIJSSE ELIZE Beterel beschi! MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 10 FEBRUARI 1937 PLAATSELIJK NIEUWS DE VAKKEN LEEG, DE LINNENKAST VOL! Het is nu de juiste tijd om Uw linnenkast aan te vullen: LAKENS EN SLOPEN TAFELLAKENS ONTBIJTLAKENS ZAKDOEKEN HAND- EN THEEDOEKEN GRASLINNEN WIT KATOEN Onze prijzen zijn uiterst scherp Extra Reclame: 1 PAK (lO knot) prima Breikatoen 98 cent (per knot lO cent) Telefoon 52 MIDDELHARNIS LAND- EN TUINBOUW P aasch veetentoonstelling te Rotterdam Burgerlijke Standen MARKTBERICHTEN MAAS- Ei GEZINSHO( EERST WES Nog 45-' hier wei SOMMELSDIJK. In de vergadering van do Geitenfokvereoniging werd besproken de af scheiding van een aantal leden die te Middelharnis woonachtig zijn. De heei Roest, Eere-Voorzitter der Vereeniging, die de vereeniging dank brengt voor de huilt ging en die door den Voorzitter gelukge wenscht wordt met zijn Koninklijke onder scheiding. geeft dan een uiteenzetting van zijn mrening over de oprichting van de vereeniging te Middelharnis. Daar deze vereeniging een „wilden" bok houdt, zal zij niet aan kunnen sluiten bij den Provincia len Bond. De heeren R. Albrecht en L. Korteweg worden met vrijwel algemeene stemmen als bestuurslid herkozen. Tot afgevaardigde jiaar de alg. vergadeiing te Rotterdam, wordt aangewezen A. do Ruiter. Ingevolge een opmerking van J. Bom zal onderzocht worden of het onierzoek naar het vetge halte nu in de fabriek te Sommelsdijk kan plaats vinden. Het crisis-comité B hield vorige week de laatste vergadering voor dit seizoen. Aan alle, daarvoor in aanmerking komende, per sonen, werd een wollen deken uitgereikt. De aanbesteding van een landhuis door den heer A. C. van Driel, bouwkundige al hier, voor den heer T. Troost te Rotterdam, heeft tot resultaat gehad, dat aan de volgen de inschrijvers het werk gegund is: Gebr. Mierop, timmerwerk 1122; Gebrs. Boeiaars, metselwerk 859; C. van Koppen, schilder- Werk f 162.50; L. Hanson, smidswerk ƒ277.95. Alhier werd tegen een persoon proces verbaal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Bij den veldwachter dezer gemeente zijn Inlichtingen te bekomen omtrent een gevon den portemonnaie met inhoud. Bij den agent der arbeidsbemiddeling dezer gemeente stonden 1.1. Zaterdag 164 per sonen als werkzoekend ingeschreven. De werkverschaffing (het uitdiepen van verschillende kreken) neemt vandaag (Dins dag) weer een aanvang. Hierbij vinden on geveer 45 personen werk. MIDDELHARNIS. Op de vergadering van 8e A.R. Kiesvereeniging „Nederland en Oranje" werd,, na behandeling der agenda, o.m. stemming over candidatenlijst voor de Tweede Kamer, door den heer Mr.' C- do Bakker, een causerie gehouden over „Iets over onze Geldpolitiek". Deze week had de aanbesteding plaats voor een te bouwen huis voor het hoofd der Chr. U.L.O.-school. De inschrijvers waren: dn massa: P. Duhen, Dirksland 6189: G. van Eek 6258; A. v. d. Doel, Sommelsdijk ƒ5781; C, Kroos 5830: v. d. Welle, Stad aan 't Ha ringvliet 5592: Osseweier. Sommelsdijk 5930; Buurveld 5890; M. Langbroek 5890: Guldemeester. Dirksland 5755; F. Osseweier, Oude Tonge 5900; timmerwerk; C. Snijder, Oude Tonge ƒ2480; smidswerk: J. P, Nieuwland 728.75: P. Kievit 652.40; verfwerk: van Splunter, Sommelsdijk 548; A. Hage, Dirksland 675; J. Vermaas 625. De collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk, ten bate van den Geref. Zendingsbond. heeft ruim f 4. opgebracht. De bakkersknecht M. den Braber had een wondje aan den arm, die begon op te zetten. De dokter constateerde bloedvergif tiging. De collecte, gehouden in de Ohr. Geref. Kerk, tot opleiding van dienaren des Woords, heeft 50 opgebracht. Zaterdagavond 7 uur zal in de Geref. Gemeente optreden Ds. de Blois van Gouda. De hier D. Vroegindeweij had het onge luk met zijn fiets te vallen en zich ernstig te verwonden aan zijn arm, zoodat geneeskun dige hulp noodig was. De vrouw van F. Radauwer had het on geluk in haar woning te vallen, zoodat zij een ernstige hoofdwonde bekwam. De dokter heeft de wond gehecht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling Stonden Zaterdag 175 personen als werkloos ingeschreven, waarvan; 17 zeevisschers. 3 slagers, 29 bouwvakarbeiders, 16 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 83 land arbeiders, 3 broodbakkers, 13 typografen, 3 smidsbankwerkers en 5 van andere vakken. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij G. van Sliedrecht. Wei lelijke Achterweg. OOLTGENSPLAAT. Tot bestuursleden der Chr .Nat. School zijn gekozen A. J. G. van Rossum, L. M. Dorsman en Adrianus van Dam Anthz. Dezer dagen was het 25 jaar geleden dat de heer Jac. van Gurp gekozen werd als bestuurslid der Chr. school. Namens de Schoolvereen. werd hem een boekenkast aan geboden. Zondag zal in de Herv. Kerk doopsbe- diening plaats hebben. Doopouders worden Donderdagavond 6.30 uur in de kerlcekamer verwacht. Door de gemeentepolitie is tegen een in woner proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding Motor- en Rijwielwet. OUDE TONGE. Prijzen veldvruchten: aard appelen (red star) 1.201.25, poters (red star) 1.101.15, aardappelen (eig.) 1.60, poters (eig.) 1.10, goedgekeurde poters B 1.75, idem C 1.35, uien 0.70, drielingen 0.20, picklers 0.35, koepeen 0.50, Beve lander aardappelen 2. Wegens ziekte van een tweetal leden van het onderwijzend personeel aan de o. 1. school alhier, is als tijdelijke leerkracht al daar thans werkzaam de heer F. Tanis uit Goedereede. Gedurende deze week zal goedkoope margarine verkrijgbaar zijn bij den winkelier L. Kievits en gehakt in blik bij den siager P. Buscop. Voor armlastigen is gehakt in blik verkrijgbaar ter secretarie. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan: 166 landarbeiders, 15 landbouw- knechts, 3 transportarbeiders, 1 metselaar en 1 chauffeur. Op 5 Febr. j.l. werd door de v.v. „Grijs- oord" alhier in hotel de Weerd een ledenver gadering gehouden. Bij de verkiezing van een bestuurslid werd als zoodanig gekozen de heer H. Dijkgraaf, terwijl de volledige samen stelling van het bestuur thans is als volgt: J. van Peperstraten, voorzitter; P. Soeteman. secretaris; H. Dijkgraaf, penningmeeste1", A. Stoop en A. v. Peperstraten, leden. Besloten werd vervolgens dezen zomer weer de hulp van een trainer in te roepen. Op 1517 Febr. a.s. hoopt het kinder koor „Jong Leven" alhier, dir. de heer P. Vis te Melissant, uitvoeringen te geven in hotel van Veen. De muziekvereeniging „Vooruit" alhier hoopt op Hemelvaartsdag deel te nemen aan het muziekconcours te Baarn in de le afdee- ling. NIEUWE TONGE. Wij brengen in herin nering, dat de rentekaarten van de arbei ders, die hier wonen en werken, moeten worden ingeleverd bij den Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 14 Februari 1937. Rente boekjes behoeven niet meer opgezonden te worden. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. Ver kerk van Oude Tonge. Alsdan zal er voorbe reiding H. Avondmaal gehouden worden. De heer J. van Antwerpen, onderwijzer aan de o. 1. school alhier, is benoemd als hoofd der o. 1. school te Geervliet. De vorige week werden van hier ver voerd: 1600 balen uien, 1200 H.L. peen, 1700 H.L. aardappelen, 800 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 90 werkloozen ingeschreven Bij de wed. J. v. d. B. ontstond schoor steenbrand. Deze werd gelukkig spoedig ge bluscht, zoodat erger werd voorkomen. Ingekomen: van Rhoon F. Osseweijer en gezin. DIRKSLAND. Bij de publieke verkooping door Notaris Costermans alhier is een woon- en winkelhuis aan den Straatdijk van de er ven van wijlen J. B. Buth alhier afgemijnd door P. de Bij te Middelharnis op 2300. Het was ingezet op f 2260 door den heer H. Ghijsels alhier. De heer B. Vis alhier slaagde aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het doctoraal examen Wis- en Natuurkunde (hoofdvak scheikunde). Met de demping en rioleering van de dorspgooi langs PhiUpshoofjesweg en Tuin straat zal spoedig een aanvang worden ge maakt. De groote buizen voor de rioleering zijn reeds gearriveerd. Voor de bewoners al daar zal een en ander een groote verbetering zijn. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen van 1.602, po ters ƒ1, uien 0.80, koepeen 0.50 per H.L. Verscheept werden 1440 H.L. aardappelen, 2800 balen uien en 900 balen peen. Op Maandag 22 Febr. a.s. zal de Ned Blindenbond in de zaal Odeon alhier een kunst- en filmavond geven. De gem. zang- vereen. Excelsior zal dan haar medewerking verleenen. HERRINGEN. Door 192 personen, meest hoofden van gezinnen, die in liet bezit zijn van 418 rijwielen en 27 motorrijtuigen en motorrijwielen, allen inwoners van de ge meenten Herkingen, Dirksland en Melissant, is het volgende adres gezonden aan Gedep. Siaien van Zuid-Holland: „Geven met verschuldigde eerbied te ken nen, ondergeteckenidenallen inwoners van de gemeenten Dirksland, Herkingen en Me lissant, dat zij met groote instemming ken nis namen van het aan Uw College gericht- te adros van Polder Dirksland, ter zake den treurigen toestand waarm de weg Dirksland Herkingen verkeert, ondanks het niet te ontkennen feit, dat er voldoende materiaal en arbeid aan wordt besteed, om er een goe i boreidbare weg van te mogen verwachten, doch door het drukke motorische verkeer, vooral met zwaar beladen vrachtauto's met allerlei landbouwproducten van Herkingen naar de haven en het station van de R.T.M. te Dirksland wordt ze desondanks totaal stuk gereden en vol kuilen, terwijl door het wegglijden van het onderhoudsmateriaa, naar de wegkanten ze niet zonder gevaar is is voor wielrijders, wanneer deze vooral voor auto's en andere voertuigen moeten uithalen. Dat bovendien de weg in den drogen tijd vrijwel onbegaanbaar en onberijdbaar is door het oplaaiende stof, zoodat óók om die reden tal van wielrijders den omweg langs den Groenenweg—Boomboschweg dóór den pol der verkiezen om het einddoel Dirksland resp. Herkingen te bereiken. Redenen waarom one ergot eek en don Uw College eeerbiedig kennis geven, dat zij met WIJ BRENGEN GROTE KEUZE enz. enz. enz. het adres van Polder Dirksland volko-men instemmen. 't Welk doende, enz.", Herkingen, 4 Februari 1937. J.l. Vrijdagavond vergaderde de Ned. Herv. Schoolvereeniging. De vergadering werd geopend met het zingen van Ps. 103 vers 8, waarna de Voorzitter voorging m gebed en voorlas Ps. 90. Naar aanleiding van vers 12 sprak hij een openingswoord. De notulen werden na lezing vastgest'ld en geteekend, waarna het jaarverslag vuu den secretaris volgde, dat onder dank werd goedgekeurd. De penningmeester brengt vervolgens zijn financieel verslag uit. D'e commissie tot nazien der rekening, ba- staande uit (1e heeren L. Kievit en Jac. v. Wageningen, adviseert tot vaststelling der rekening, waartoe wordt besloten. IV penningmeester wordt dank gezegd voor zijn accuraat beheer. Volgt nu verkiezing van een Bestuurslid, wegens periodieke af treding van den heer C. P. van Eek Aang» zien de heer v. Eek voor een herbenoeming liefst niet aanmerking wilde komen, hle>K na de eerste vrije stemming, dat met bijna algemeene stemmen was gekozen de heer G. J. van Wezel, die zich deze benoeming liet welgevallen. De onderwijzer van du- Haar las vervolgens een mooie schets, ge titeld „Oude Siert", wat met groote aan dacht werd gevolgd. In de nu volgende rondvraag werden nog enkele zaken be sproken, waarna gezongen werd Ps. 331, en het Hoofd der school eindigde met dar k zegging. Wij brengen in herinnering, dat dc rentekaarten van de arbeiders, die hier wonen en werken, moeten worden ingele verd hij den Raad van Arbeid te Dordrecht vóór 14 Februari 1937. Renteboeltjes behoe ven niet meer opgezonden te worden. De catechisaties bij d-e Herv. Gemeente die door bijzondere omstandigheden gedu rende een paar weken niet werden gehouden, worden deze week hervat en wel: Woensdag middag van 23 uur meisjes beneden 16 jaar en van 34 uur meisjes boven 16 jaar. Don derdagavond van 67 uur jongens van be neden en boven 16 jaar allen in één klasse. A.s. Zondag hoopt des nam. 2 uur voor de Herv. Gem. op te treden Ds. J. Polhuijs van Stad aan 't Haringvliet. In die dienst zal er bediening van den H. Doop plaats hebben, waarvoor aangifte kan geschieden bij den kerkeraad. Tevens zal a.s. Zondag een 4e collecte worden gehouden voor Chr. belan gen. De B.V.L. hoopt a.s. Donderdag des avonds van half 7 tot 8 uur haar schietoefe ningen te hervatten in de gan-g van de Herv. sohool. De leden worden opgewekt trouw deze oefeningen te komen bezoeken. STELLENDAM. De garnaïenvisschers heb ben de vorige week drie dagen voor de pelle rijen gevischt en gemiddeld gevangen van 40 tot 54 Kg. garnalen per dag en per vaartuig. De prijs van de uien is de vorige week weer gedaald tot 70 cent per 60 Kg. Er is voor die prijs heel druk geleverd. De afd .Stellendam van de Chr. Bond van Fabrieks- en Transportarbeiders houdt hedenavond (Dinsdag) om 7 uur een verga dering in de Chr. school Z.O. Achterweg. Als spreker zal optreden de heer J. v. d. Steen uit Den Haag. GOEDEREEDE. De maandelijksche collecte in de Herv. Kerk heeft opgebracht 18.77. Stemgerechtigden der Ned. Herv. Kerk zijn opgeroepen tot het bijwonen der reke ning over 1936 in de kerk, Donderdagavond 11 Febr. d' i avonds 7 uur. Werkloozen: 61 landarbeiders, 1 wagen maker, 1 smid, 1 koopman, 2 schilders^ 2 metselaars, 4 garnalen- en 11 Noordzeevis- schers. Uitslag schietoefeningen der B.V.L.op Zaterdag j.l.: N. Overbeeke 97 p., F .den Eerzamen 95 p., T. Breen 93 p., J. A. de Vogel 91 p., A. de Ronde 87 en Kr. Heerschap en L. v. d. Wende elk 80 p. De vorige week werden van hier ver voerd: een lading cichorei, van 100 ton naar Neus (Duitschland), per motorschip van B. R. Ruitenberg en 10 ton per schipper Waling van Stellendam, met bestemming Rotterdam. 600 -balen uien van de sorteervereen., met be stemming Londen; voor eigen rekening per schip-per van Gelder en per commissie 40-0 balen uien en 120 H.L. aardappelen. Vorige week slaagde de jongeheer D. Troost voor acte steno en typen. De vorige week werd door de Noordzee- visschers niets verdiend. De garnaïenvis schers vingen van 4050 kilo. Onze vroegere dorpsgenoot J. Troost slaagde de vorige week als lichtwachter le klasse. OUDDORP. De Coöp Bakkersvereen. „Tot Nut van 't Algemeen" te Ouddorp heeft haar vergadering ge'nouuen op Vrijdag 5 Fe bruari. De voorzitter T. Breen heeft bi] de opening de toestand geschetst die ontstaan is door de almaar oploopende prijzen der grondstoffen. Noodwendig zou alzoo brood- prijsveiiiooging in uitzicht gesteld moeten worden. Om verschillende reden zal hier toe nog niet worden overgegaan. Het Be- stur zal -nauwkeurig de prijzen nagaan om dun te hand-el-en volgens bevinding van za ken. Uit 't jaarverslag van den secretaris bleek dat bij de vereeniging 150 leden aangesto ton zijn. T De aftredende bestuursleden: C. Tams, J. W. Hameetman en W. van Spluinder, wer den met een overgroote meerderheid herko zen. De comm. F. Grinwis werd bij accla matie herbenoemd; zij allen namen hun benoeming weer aan. De penningmeester gaf toelichting op de Rekeningen. Er wordt dit jaar 8V2% divi dend uitgekeerd. Uit de vergadering werd aangedrongen, hen, die hun verplichting niet na komen, van hun lidmaatschap te la ten vervallen. Do voorzitter bestrijdt d-it, maar wijs+ deze enkeling wel op zijn geldelijke ver plichting. De afgeloopen week zijn van hier ver voerd 14.000 kippeneieren, 4000 balen uien, 900 H.L. aardappelen. De garnaïenvisschers hebben de afge loopen week met d-e motorschuiten 100 kg. garnalen p ir dag gevangen. Met de zeil scheepjes 50 kg. per dag, alles afgel-evero aan de pellerijen. In de Weervisscherij werd niets gevangen. Als een zeldzaamheid kan gemeld wor den, dat bij W. Sa/rodifort, aan de Havenweg reeds eon kip met kuikens te voorschijn is gekomen, wat wel vroeg genoemd kan wor den. Hedenavond zal door Ds. J. Hovius in d-e Nhd. Herv. Kerk Bijbellezing worden ge houden. Voor rekening van W. Westhoeve KI z za.I een woonhuis worden gebouwd aan (ie Westduinen. Het werk is opgedragen: met selwerk J. de Ronde; timmerwerk: A. Pijl en smidswerk: M. C. Roozemo-nd. Donderdagavond a.s. hoopt in de Ned. Herv. Kerk voor te gaan Ds. C. van Dop, van Al-kmaar, voor de Ned. Herv. Jonge- lingsvereeniging „Daniël". Op 12 Feibr. nam. 7 uur zal de eieren- vereen. „Eendracht maakt Macht" haar jaarvergadering houden in Hotel Flohil. De agenda bevat: opening, lezing notulen, jaar verslagen en bestuursverkiezing, wegens be danken van den heer P. Voogd. Naar men verneemt is door de Gebr. Broen Kr.z., wonende bij d-e Molenblok bij B. en W„ een verzoek ingediend, voor het oprichten vam een werkplaats voor machi nale houtbewerking met een 6 P.K. petro- leum-motor. In d-eze omgeving wordt witlof gecon tracteerd van f 18f 20 per 1000 kg. Reeds zijn al vele contracten afgesloten. Er kan gemeld worden dat de heer KI. Voogd, secretaris-pennirigmeestrir vain de polders Oude Nieuwland, West Nieuwland, Oudeland, Springert en de Plas met 1 Juni a.s. wegens vergevorderden leeftijd zij-n ont slag za.1 aanvragen. Hij heeft die functie ruim 20 jaar waargenomen. Onder de gevonden voorwerpen be hoort een sleutel. Inlichtingen bij C. de Mooi. De chiroreimarkt was uiterst levendig; beschikbare koopwaar aan 105 Frank en steeg spoed-ig tot 110 Frank met terughou dende verkoopoi's. Voor den nieuwen oogst is er goede vraag van de zijde van specu lanten aan 93 Fr. Er valt nog op te merken, dat het groote verschil tusschen de prijzen van den nieuwen oogst en die van de be schikbare koopwaar voor die toekomst niet geruststellend is. Op Donderdag 11 Febr. a.s. houdt de vereeniging „Het Groene Kruis" haar alge meene vergadering in de bovenzaal bij de Werf, des avonds 6.30 uur; de penning meester W. P. Vogelaar, is aan de beurt van aftreding, welke weer herkiesbaar is. Punt 7 der agenda luidt, bespreking Wijkverple ging met als spreekster mevr. T. Keizer la Plein. De afd. Melissant van de N.C.L.B. hoopt op Dinsdag 16 Febr. haar jaarvergade-ring te houden i-n de Chr. School. Op Woens-dag 17 Febr. hoopt de Nel. Chr. Landarbeidersboind een groote propa ganda ledenvergadering te houdien in het Koor der Ned. Herv. Kerk te Middelharnis, des avonds 6.30 uur. Als sprekers zullen aanwezig zijn, de heeren: Oudekerk en Stokman. Uitslag schietoefening B.V.L. op 4 Febr. C. van Beek 96 p.. P. L. Vos, L. de Geus en C. Nagtegaal 87 p., Joh. Troost 86 p., D. Doorukin 81 p., te behalen 100 p.; H. W. Koole 49 p., D. Gootjes 47 p., P. Groenendijk 47 p., L. W. Mijnders en P. Struyk 44 p.. L. Goedegebuur en A. Doornhein 43 p., J. J. Schans 38 p. Zaterdagavond a.s. zullen vanwege de B.V.L. in een lokaal der o. 1. sohool aan den Dorpsweg schietoefeningen worden gehouden. Voor het bouwen van een landhuisje op een perceel aan de Westerweg, voor rekening van den heer L. Troost te Rotterdam, is het werk in massa opgedragen aan de timmerlie den gebr. Mierop alhier. Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 161 werkloozen ingeschreven. In deze gemeente is een muziekvereen. opgericht met 30 leden. Tot directeur is be noemd de heer De Bonte, van Dirksland. Sir Henry Deterding uitgenoodigd tot een bezoek De afdeeling Rotterdam, Schiedam en Om streken van de Hollandsche Mij. van Land bouw is voornemens ook dit jaar haar aloude tentoonstelling van stamboekvee, slachtvee, alsmede paarden enz. te houden, veertien dagen voor Pasehen en wel op Dinsdag 16 Maart a.s. Evenals in het voorafgaande jaar hebben ook thans de besturen van verscheidene Ge meenten, Vereenigingen en Instellingen op landbouw en sociaal terrein en verschillende Kamers van Koophandel hun medewerking gegeven aan het instandhouden van deze Rotterdamsche veetentoonstelling. In verband met de beschikbaars telling door den heer Deterding van een zeer aanzienlijk bedrag van voedingsmiddelen ut het surplus van de Nederlandsche Landbouwproducten, waardoor aankoopen van vee enz. in ons land plaats vinden, onder meer op de Rotterdam sche Veemarkt, heeft het Bestuur van de Afdeeling Rotterdam, Schiedam en Omstre ken zich gedrongen gevoeld den heer Deter ding zijn sympathie te betuigen met zijn daad en de hoop uitgesproken, dat hij gelegenheid zal vinden op den ingeslagen weg voort te gaan. Hem werd verzocht de aanstaande Paasdh voeten toon stelling te Rotterdam met een bezoek te willen vereeren en de gast te willen zijn van deze Afdeeling van de Hol landsche Maatschappij van Landbouw, du Pree; Leendert z. V. M. P. v. Ast en G, Poortvliet. Overleden: Matheus Leendert van der Vliet 20 d., z. v. A. v. d. Vliet en M. Zwerus; Krijn Westdijk 41 j., echtgenoot van A. Bos hoven. OUDDORP Geboren: Krijn z. V. Adr. Padmos en L. de Vogel; Jan z. v. L. Moerkerk en M. 't Mannetje; Jansje Klaasje d. v. Corn. Grinwis en A. Verhage; Jacob Mozes, z. v. W. Ven- neman en Gr. Hoek; Cornelis z. v. G. Moer- kerke en A. Breen; Gerard z. v. C. Grinwis; Johanna Kommertje d. v. Jac. Tanis en A. Padmos. Ondertrouwd: Jan Vlietland 24 j. en Maatje Sandifort 22 j. Overleden: Willem Berkenbosoh 66 j., weduwnr van Maria de Jong. Gevestigd: Gr. van den Berg uit Leiderdorp; P. van der Bok uit Melissant. Vertrokken: Pieter Plikweert naar Mid delharnis; Geertruida Grinwis naar Dirks land. WIJLEN PROF. VAN VELDHUIZEN Donderdag 11 Februari a.s. hoopt Ds. G. van Veldhuizen Azn te Hantrum, beroepen predikant van Rotterdam-Kralin gen, in een bijbellezing voor de N.C.R.V.- microfoon zijn vader wijlen prof. dr. A- van Veldhuizen te herdenken. Prof. van Veld huizen had zelf nog eens willen sprekfn over 1 Petrus 1 3—5 en toen dit onmoge lijk bleek, droeg hij zijn zoon op om over dit Schriftgedeelte te spreken onder den titel „Bewaard en bewaard." Het wordt niet een bepaald „in memoriam"; het wordt een Evangelieverkondiging; doch een Evangelie verkondiging krachtens bijzondere opdracht van den ontslapen hoogleeraar. SOMMELSDIJK. Geboren: Willempje, d. v. Maarten Troost en Annetje Doornheim. Overleden: Chieltje van der Velde, 85 j., dochter van Kornelis van der Velde en Aaltje Makloet, OOLTGENSPLAAT. Geboren: Andries z. v. Leendert van Dam en Cornelia Huyer; Cornelia Pietertje Dina d. v. Wouter Holle man en Jacoba Anna Koert; Arendje Susanna d. v. Arend van Hassent en Cornelia van Nieuwaal: Anthony z. v. Jan van Dam en Maria Kiewiet. Overleden: Cornelis Hokke 93 j., wednr van Pieternella Snauw; Johannis Kroon 70 j., wednr v-n Adriaantje Pepping; Lena Mas tenbroek 51 j., d. v. Leendert Leendert Mas tenbroek en Ariaantje Natte':aas; Jan Troost 83 j., echtgenoot van Adriana Neels; Johanna Dymiphna Huibrechtse 65 j.; Willem Buth 85 j., wednr van Francina v. d, Boogert. MELISSANT. Geboren: Leendert z. v. L. v. Oudenaarden en M. Grootenboer; Her- bert Herbertse z. v. J. M. v. Eek en G. P. Grootenboer; Cornelia d. v. D. de Jong en J. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. De hooge prijzen van de verschillende soor ten aardappelen zijn teruggeloopen. Voor alle soorten bonken is veel vraag; hiervan kan ik wel 200 x 70 kilo plaatsen. Ook voor grove bonte poters is goede vraag. Verder is de han del in de andere soorten zeer stil, daar de winkeliers met de vorst allen te veel hebben ingekocht en nu eerst verkoopen voor zij verder koopen. Jac. Knoop geeft aan ieder alle inlichtin gen, zonder eenige kosten of verbinding, om hun aardappelen naar Amsterdam te zenden. Heden 8 Febr. werden de volgende prijzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsche bonten f 2.40—2.70, dito blauwen 2.40—2.60, bonte en blauwe drielingen 1.601.70, dito blauwe eigenheimers 1.902.20, Anna Pauwlowna zandaardappelen 2.40—2.80, Hillegommer zandaardappelen 2.50—2.80, Flakkeesche eigenheimers 2.102.20, Spuische eigenhei mers 2.202.30, dito drielingen 1.601.70, N.H. blauwen 1.80—2, dito bonten 1.90— 2.10, dito blauwe blanke en roode star bonken 1.701.80, dito eigenheimers 1.801.90, Haarl.meer en Ypolder Bevelanders 1.60 1.80, bonken f 1.60. Verder per 100 kilo: Drent sche en Overijsselsche zandaardappelen eigen heimers 3—3.20, dito grove drielingen 2.40 2.60, dito bonken gevraagd 2.602.80. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 5 Februari Prijzen: Witlof 8.8010, roode kool 2.10 3.50, andijvie 10.10, spruiten 88.50, kroten 2.80, Armgaard 22—25, alles per 100 kilo. AMSTERDAM, 8 Fêbr. Vee. Aangevoerd en prijzen: 466 vette koeien, le kw 0 660.70, 2e kw 0.580.64, 3e kw 0.500.56, per leg. slacht gewicht; 90 melk- en kr.lfkoeien 180230 v. stuk; vette kalveren 2e kw 0.520.58, 3e kw. 0.450.50, per kg. levend gewicht;; 106 nucht. kalveren 610, 38schapen 2024, alles per stuk; 555 varkens, vleeschvarkens (90110 kg.) 0.550.56, id. zwaardere 0.540.55, vette var kens 0.520.53, per kg. slachtgewicht per kg. slachtgewicht. Aan het abbattoir werd heden 2 wagons ge- slache runderen aangevoerd. Runderenaanvoer behoorlijk, handel zeer stug, door hooge -"raagprijzen, slot markt lager. Vette kalveren; aanvoer behoorlijk, handel willig, prijzen iets lager. Ncht. kalveren: aanvoer behoorlijk, handel vlug, prijzen lager» Schapen: aanvoer weinig, handel gering, Varkens: aanvoer behoorlijk, handel vlug, prijzen lager, hoogere prijzen. AMSTERDAM, 8 Febr. Aardappelen. "De prijzen waren: Zeeuwsche bonten 2.402.60, id. blauwen 2.402.60, id. eigenheimers ƒ22.20, id. poters 1.501.70, N.H. eigenh» 1.902, N. -H. bevelanders 1.701.80, Andijker bonten 2—- 2,10, id. blauwen 22.10, Friescfie borgers 22.20, Drentsche zandaardappelen 1.902 20 Duinzandaardappelen 33,50, alles per HL. Aangevoerd werden 262.000 kg. ROTTERDAM, 8 Febr. Vee. Aangevoerd 2312 dieren, t.w. 734 vette runderen, 192 vette kal veren, 24 nucht. kalveren, 567 schapen of lam- lemeren, 786 varkens, 9 bokken of geiten. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 63, 2e kw tot 56, 3e kw 4048 c., vette ossen tot 60, 2e kw tot 54, 3e kw 44—50 vette kalveren tot 93, 2e kw 80, 3e kw 556 5c., varkens (levend gewicht) 454647 c„ schapen 334048 c., lammeren 324250 c. Prijzen per stuk: Schapen 152026, lam meren 131923. Vette koeien en ossen: aanvoer grooter, han del kalm, iets lager in prijs. Een prima koe nog tot 68 en een os tot 63 c3 c. Vette kalveren: aanvoer als vor. week, han del zeer raag, prijzen le kw konden nog staan de blijven, 2e en 3e kw» dalende. Schapen en lammeren: aanvoer minder, han del willig, hongere prijzen. Varkens: iets korter ter markt, handel ta melijk, iets stijgende prijzen. Er werden weinig schapen voor export ge kocht. Voor Sir Henrij werd een 30-tal vette run deren aangekocht. ROTTERDAM, 8 Februari. Aardappelen. Prijzen; Brielsche eigenh. f 1.752, Zeeuwsche bl. f 1.90—2.20, id. eig...h. f 165—1.80, id. bonte f 1,902,20, bl poters f 1,301,50, eigenh. poters f 1.401.50, Bevelanders f 1.701.80, zandaard- apeplen 34 ct, kl. id. 23 ct, per kg. Aanvoer redelijk, kalme vraag KORTRIJK, 6 FEBRUARI CICHOREI. De markt was deze week uiterst levendig. Disponibele koopwaar aan 105 fr in het begin der week steeg spoedig tot 110 fr.- met terughoudende verkoopers. Voor den nieu wen oogst is er goede vraag van de jijde van speculanten aan 93 fr. Er valt nichtans op te merken, dat het groote verschil tusschen de prijzen van den nieuwen oogst en die van de disponibele koopwaar niet erg geruststellend is voor de toekomst» Feuilleton 41) Zij had zich niet vergist, 't Was inderdaad Herman. Hij wist, dat zij hier vertoefde, had haar reeds meer dan eens gezien, maar steeds op eerbiedigen afstand, en met özot dp geliefkoosde plekjes vermeden, die zij gewoonlijk bezocht. Maar waartoe hield zij zich dan zoo terug? Wenschte hij haar dan niet van meer nabij te zien? Verlangde hij niet met haar te spreken? Gewis. Maar hij had geleerd te wachten, 6n wilde de gelegenheid niet vooruitioopen. In gedachten verzonken, wandelde hij nu hier, dan daar rond, totdat hij op 't smalle pad gekomen, haar eensklaps gewaar werd. Een ander zou dit een „toeval" noemen, maar voor Herman bestond zoo iets niet. Hij hield zich vast overtuigd, dat alle din gen door God bestuurd worden. Hij trad dan ook niet terug, maar wan delde langzaam voort, totdat hij voor haar Stond. Hij groette haar en zei: „Het verblijdt mij, u hier te midden van de bosschen te zien; maar het bevreemdt mij geenszins, want zij waren eens de schouwplaats van Uw kinderlijk geluk, met al de zoete her inneringen daaraan verbonden. Zij hebben u zeker aangetrokken". „O ja", antwoordde Elize, blozende en beschroomd Zij wist eigenlijk niet, wat zij meer zou peggen. Toch liet zij er nog zacht op volgen: .Maar ik vind zooveel veranderdl" .„Dat is het lot van alles wat deze aarde oplevert, mevrouw", zei hij. „Hier op deze wereld is er voor bestendigheid geen plaats Die moeten wij zoeken daar. waar ook geen schaduw van verandering meer aan wezig is en dood of verderf binnendringen Daar zal het heerlijk zijn! Gelooft u dat ook?" Elize knikte toestemmend, maar bleef ver legen voor zich staren. .Doch", ging hij voort, terwijl hij met haar het pad opwandelde, „nu wij eenmaal een beweeglijke aarde bewonen en ook wij zeiven allerlei lotswisselingen ondergaan, moeten wij elke verandering van de licht ste zijde beschouwen en gelooven, dat zij aldus door God voorbereid is. Ook de droe vigste gebeurtenis in ons leven geschiedt niet zonder Zijn wil". „Dat is zoo", zei Elize, „maar het kost ons tranen, dit altijd te gelooven". „Zeer juist, maar als die tranen wegge- wischt zijn, blijft de blijdschap over. Wij hebben immers de belofte, dat de blijdschap niet van ons weggenomen zal worden. De Ileero is met ons en verkwikt ons in onze droefheid". Elize wischtc een traan weg, die in haar oogen blonk. Zij erkende de waarheid zij ner woorden. Zij wandelden een poos zwijgend naast elkander voort, 't Viel heiden zeer moeilijk met spreken voort te gaan, en dat terwijl zij elkander zooveel te zeggen hadden. „Ik moet nog eens herhalen, wat ik daar straks zei. mevrouw", begon Herman op nieuw. „Inderdaad, het verblijdde mij u .hier in het boseh te zien", Hij drukte met opzet op deze laatste woorden, als om te kennen te geven, dat het eenzame bosch de geschiktste plaats is om elkander iets te zeggen, dat nog voor anderer oor verborgen moet blijven. Elize voelde wel, wat hij bedoelde en had er ook niets tegen, dat hij een zijpad insloeg, dat nog dieper in het bosch voerde. „Een paar dagen geleden", hernam hij. kwam ik hier en hoorde toen eerst van den hotelhouder, dat u hier logeerdet. Dit be richt trof mij, en ik wil niet ontkennen, dat ik hierin een bestiering zag van God, die mij op uw weg wilde leiden. Ik ben eigen lijk hier gekomen met het doel, iemand te verwelkomen". „Verwacht u dan een vriend?" vroeg Elize. „Neen, mevrouw. Mijn tante, mevrouw Oker, is op haar terugreis en schreef mij, dat het haar aangenaam zou zijn, mij bij haar komst te zien, en met dat doel ben ik hierheen gekomen. Het spijt mij evenwel niets, dat zij nog wat vertoeft". Elize zweeg en sloeg de oogen neer. Wij weten, dat zij geen sympathie koester de voor Herman's tante, en ongetwijfeld zou deze niet opgewekt zijn geworden, zoo zij geweten had, dat mevrouw Oker de bewerk ster van haar leed was. Ook Herman was het onbekend gebleven, hoewel hij wist, dat de beide dames elkander niet genegen wa ren. 't Zou hem echter zeer aangenaam zijn, eenige toenadering te kunnen bewerken. „Ik acht het niet onmogelijk", vervolgde hij, „dat mijn tante vandaag of morgen komt, en heb daartoe mijn maatregelen ge nomen. Maar gesteld eens, dat ik met haar wandelde, en wij elkander ontmoetten, zoudt tl baar vriendelijk kunnen bejegenen?" i Elize had zichzelve deze .vraag reeds ge daan. Haar antipathie was nog we! niet ge heel geweken; maar zij had een goede school doorgemaakt en geleerd, dat er in een hart, dat God liefheeft geen bitterheid en vijand schap mag wonen. ,,'t Zou mij wel eenigen strijd kosten", gaf zij ten antwoord, „maar ik zou mijn best doen alles te, vergeten". „En zou dat genoeg zijn?" vroeg hii ern stig. „Vergeten en vergeven behooren bij el kander. Maar er zijn voorbeelden, dat dit op gedwongen wijze kan geschieden. Wij moeten al het onaangename, ons door ande ren aangedaan, kunnen vergeten en verge ven op grond van de liefde, die wij onzen naasten verschuldigd zijn. Liefde wekt we derliefde. Zou het mijn tante niet treffen, zoo u haar de hand reiktet? Ik weet het, zij heeft een ietwat koud gemoed; maar kan dat koude door onverschilligheid veranderd of weggenomen worden? Gewis niet. Dat ver mag alleen de liefde te doen, die koestert en verwarmt". Ongemerkt waren zij afgedwaald en ston den nu eensklaps onder de breede takken van don beukenboom. „Roekbei" „Roekoel" klonk de stem der houtduif uit het dichte gebladerte. Wilde zij die beiden verwelkomen? Die stem trof hem; zij werden daardoor herinnerd aan een vroeger oogenblik, toen zij ook onder dezen boom stonden, maar in een stemming des gemoeds, die zeer ver schilde van de tegenwoordige. Toen ging de eene een blijde toekomst te gemoet. en de andqr verliet deze plaats met een verslagen hart. Ze bleven staan voor de bank. niet weten de wat te doen, vreezende iets te zeggen, misschien houden dat zij zonder woorden elkander zouden verstaan. Zij wilden, zij moesten scheiden, maar zij konden niet. Wie zou de eerste zijn? Van uit de verte klonken kinderstemmen en Eiize maakte een beweging als om ver der te gaan. Herman bleef staan, wachtende en ho pende. Nog één oogenblik en zij zouden geschei den zijn. Dat oogenblik moest beslissen; want wie waarborgde hun, dat zij elkander in dezelf de stemming zouden terugzien? Elize wilde reeds het smalle voetpad in slaan. dat haar naar den straatweg zou brengen, toon zij eensklaps bleef staan. Wat er in haar hart omging, wie zai het beschrijven? Geloofde zij dat God haar hier heen geleid had en dat zij nu voor een be slissend oogenblik stond? Zij kon niet verder gaan. Zij werd teruggetrokken, teruggetrokken tot den man wien zij groote achting toe droeg en die haar liefde waardig was. Zijn hand had haar niet aangeraakt. Geen enkel woord was er over zijn lippen gekomen, om haar uit te noodigen nog een weinig te blij ven. Maar zij voelde, dat hij haar liefhad, en dat er van zijn liefde een kracht uitging, die haar terughield. Zij wendde het hoofd naar hem en zag hem met teederheid aan. En Herman? Hij trad op Jiaar toe, greep haar hand en zei slechts dit ééne woord: „Eiize!" De kinderstemmen klonken nog dichter bij Hij moest zich haasten, zoo hij nog een paar oogenblikken met haar alleen wilde zijn. „Elize", herhaalde hij, „moet ik u nog zeg gen, wat mijn hart voqr u gevoelt?. Mijn liefde is nog even oprecht als weleer. O, zeg het mij, wordt zij thans door u gedeeld?" Zij drukte hem de hand. Spreken kon zij niet, maar zij hoog het hoofd op zijn schou der en beefde van aandoening. „O, Elize, riep hij uit. „Dit oogenblik ver goedt at de smart, die ik sedert jaren gele den heb. God zij geloofd!" Zij fluisterde hem toe: ,,'t Is mij als een droom; maar ik gevoel, dat ik voor u be stemd ben". „Elize", zei hij, „herinner u. wat Ik u ja ren geleden onder dezen zelfden boom ge zegd heb. Ik had God gebeden mij u tot vrouw te geven. Dat gebed werd toen niet verhoord en ik dank er God voor. Nu weet ik, waarom mijn wensch destijds niet mocht vervuld worden. Eerst moesten u de oogen geopend worden voor de volle lielde van God. Dat is nu geschied, wel langs een weg van beproeving en lijden, maar toch heer lijk, nietwaar, nu wij de uitkomst zien. En wanneer wij nu samen den Heiland dienrn en in één geest elkander liefhebben, zal ze ker onze verbintenis gelukkig zijn" „Mama! Mama!" klonk de stem der kleine Mina, die uit het kreupelboschje te voor schijn kwam. „Waar is Mama?" Daar zag zij haar moeder, sprong op haar toe en sloeg liefkozend de armpjes om haar heen. „Ik heb mama overal gezocht", ging zij voort. „Mina", zei Elize, nog een weinig verlegen, „ga eens naar dien heer en geef hem een handje". (Wordt vervolgd) Bepalingen tej van volwassè jeugdig oj vrc Bij de Tweedl diend een welf delijke bepalinl bereiken van eJ den beschikbar^ een ongelimite volwassen arbej dige personen 1 personeel kunnl In tij dien van er ■werkgevers te bel gen van volwassel vrouwelijk person1] remmende bepa. lean een etenigszF den beschikbaren De Toelichting er nadrukkelijk deze maatregelen! w erkloosheid woij dien verkregen, d;| plaatsen, waar z| 6choven wordt nal der ernstig wordtf Arbeid van vrou Op 14 NovembeL ven 384.875 werkl vrouwen. Naar il •werklooze, meerei! wen, thans ruim eame buitenlands hebben de vraag c (loosheid onder de ten eenigszins kal op bepaalde terrel gelegenheid voor I perken. Hoewel I schillende moeilijl Minister langer vj Werkloosheid ia ©r door getroffen I zinshoofd werkt f voor iemand, diie I levensonderhoud i den man nu rustj going van zaken, vrouw en kinderJ verdienen. Indien! gende bezwaren I de vronw eenigszil aldus hier en daf rein van den arb^ dien ingenomen, i in. de tegen woord abnormale werklef Volgens het ontl ting zal het w| zoover dit zich, treft, na 1 Januar| de toen in acht Worden teruggebrl rneenen maatregel tage kunnen wor^ wen en meisjes personeel, dat in I met bepaalden ar| verrichten van door vrouwen of onder zekere vod nen worden. Ingrijpen van Ihoedzaamheid immers valt teg naar het oordeel! ontworpen regelii zwaren te wijzen.] laten worden vo gen. Imtusschen wel overdreven. zwaren wordt I praoaire toestand I toe noopt om zoo| maatregelen, die brengen een stijg Toch behoeft deze tiek aanvaard te het oog, dat de e< beid door vrouwe dan de andere, e schil op dit punt verschillende ged De werkingssfet Naar het voor nister kunnen de aanzien van de door mannelijke gend e soorten val Arbeid in aard serijen, bestaands persen en in h vernis spuiten v beid in glasfabrh of bij glasovens, van glas. Arbeit in het uit de hal Arbeid in kisten- in borstelfabriek( pakarbeid. Arbei zondering van in en pantoffelfabri het stikken, pla van de schacht in capsulefabriek nen van walsen houten, moeren, Het kloppen en in sigarenfabriek staande in bet tabak, het met sigaren en het uitbeenen van vl bestaande in he kruiwagens. Ar beid, bestaande wielbanden. De voornaamst Wij laten hiei van het wetsontv Artikel 2. Me soorten van 1934 in fabriekei gemeen door m: 9m

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2