Antirevolutional Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 10 FEBRUAR11937 51E JAARGANG N<>. 4371 VAN HET BINNENHOF Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UI TGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK - Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie Franco roe tc zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VERKEERDE PRACTIJK Het loten is door ons steeds bestreden. Van meetaf hebben wij ons steeds op bet standpunt geplaatst dat slechts in zeer bij zondere gevallen de overheid vergunning geven mag voor een verloting. Krachtig zijn de pogingen welke door do Regeering genomen zijn, om het aantal ver lotingen in te krimpen. Zoo verscheen voor enkele maanden nog een aanschrijving van den Minister van Binnenlandsche Zaken aan de gemeentebesturen, waarin zij er op gewezen werden, dat voor de tekorten in de kas van diverse vereenigingen het aanbeve lenswaardig wordt geacht geen vergunning tot het opzetten van een verloting te geven. Omdat die tekorten op een normaio wijze gedekt moeten worden. Vreemd keken wij dezer dagen op, toen ons door kinderen van zes a tien jaar drin gend verzocht werd een lot te koupen, tegen den prijs van een, zegge één cent per stuk. Wij wilden het eerst niet gelooven, het geheele geval kwam ons zoo onwaarschijn lijk voor, maar het was werkelijk waar. liet was een verloting door Burgemeester en Wethouders goedgekeurd, alles was dus of ficieel in orde. Wij zullen geen naam der gemeente of der vereeniging noemen. Het was ons alleen te doen om ernstig te waarschuwen tegen zulke door en door verkeerde toestanden en tegen het lichtvaardig verleenen van ver gunningen voor verlotingen, wat lijnrecht in strijd is met de Regeeringsopvatting. Wij begrijpen zulk een vereeniging niet, maar nog veel minder begrijpen wij het hoe een college van Burgemeester en Wethou ders tot het verleenen van toestemming tot zulk een verloting kan komen. Want ken nelijk is dat geheel in strijd met de wet en de bedoeling der regeering. Zoo wij onze jonge kinderen reeds op zulk een jeugdige leeftijd vertrouwd maken met het loten a 1 cent, kweeken wij verkeerde gewoonten bij hen aan, welke op het kinder hart veel dieper inwerken dan wij opper vlakkig wel zouden denken. Is er een tekort in de kas van een ver eeniging, laat men dat dan op een andere wijze dekken, een wijze welke meer opvoed kundig werkt en niet in strijd is met de christelijke moraal. GROEIENDE ONKERKELIJKHEID Wij bewoners van het platteland, met zijn alleszins godsdienstige bevolking hebben over het algemeen slechts een zeer vaag begrip van de groeiende onkerkelijkheid. Met al de groote gebreken welke ons aankleven, is het toch een groot voorrecht, dat de zeer groote meerderheid nog bukt voor Gods Woord en dat wij des Zondags op mogen gaan naar het bedehuis, om opge bouwd te worden in het allerheiligst gc- loof. Toch klagen ook wij reeds over een groeiende onkerkelijkheid, doch dat is nog maar kinderspel vergeleken bij hetgeen zich bezig is te voltrekken in de groote steden van ons land. Het ongeloof tiert daar welig. Een stad als Haarlem met zijn 120.000 inwoners heeft 40.000 die tot geen enkele kerk meer behooren, en 7 pet. van de Amsterdamsche bevolking gaat nog Zondags naar de kerk, 93 pet. heeft daar geen behoefte meer aan. Daarom neemt de afval van God, socialis me en communisme, hand over hand toe Men wil de opperheerschappij van God niet meer erkennen. Ontzettende toestanden zijn dat. Zijn wij ons echter van de ernst van den toestand wel bewust? Wij betwijfelen het ten zeerste. Tenminste in algemeenen zin zien wij daar helaas weinig vrucht van. Alleen zoo het straks te laat is en het ongeloof zich straks als een macht aan komt dienen en ook op het platteland be slag legt en zal grijpen naar de macht, zal kibbelziek christendom zich te laat bekla gen, dat het door gewroet in eigen inge wand en door het afbreken van mede-chns- tenen de macht van het christendom gebro ken heeft Doch dan zal het tc laat zijn. Nu is het nog tijd om gezamenlijk het ongeloof te bestrijden, dat zich in kerk en staat openbaart. Bijz. Vrijw. Landstorm Atdeeling Herkingen J.l. Donderdag kwam de afd. Herkingen van den B.V.L. in vergadering bijeen in een der lokalen van de Chr. School. Benevens de PI. Commissie, was mede vertegen woordigd de Commandant van het Ver band „Monden der Maas". Overste N. Gar- lach, en de Gewestelijke Secretaris „deel Goeree en Overflakkee", le luitenant A. A. Hoogeweg, terwijl het dagelijksch bestuur der Gemeente was vertegenwoordigd droi haar beide wethouders, de heeren van Kempen en de Geus. De Voorzitter, de heer A. W. Keijzer, opent de vergadering door allen een harte lijk welkom toe tc roepen; inzonderheid goldt dit Overste Gerlach, die spr. felici teerde met zijn benoeming als Comman dant. Spr. geloofde, dat de keuze voor Commandant een zeer goede zal blijken te zijn. Ook Luit. Hogeweg, benevens de wet houders, wordt een welkom toegeroepen. Met enkele woorden herdacht spr. den afge treden Commandant, Kolonel van den Hoo- gcnliuijzen, en wenscht hem een rustige levensavond toe, daarbij tevens de wcnsch uitsprekend, dat de nieuwe Commandant, ook de voetstappen van zijn voorganger moge drukken, met wie het altijd een lust was samen te werken in het bela„~ van deu B.V.L. Met eenigc weemoed maakt spr. melding van het aanstaand .vertrek vau den Secretaris naar elders. Spr. zegt, dat de omgang altijd heel prettig was, en dat we hem noode zien gaan, al benijden we zijn positieverbete ring zeker niet. Met een opwekkend woord besluit snr. zijn openingsrede. Overste Gerlach, het woord verkrijgend, dankt den Voorzitter voor de hartelijke welkomstwoorden, tot hem gericht. Snr. hoopt dat hij in de toekomst even prettig met de manschappen mag samenwerken als zijn voorganger, waaraan hij meent niet te mogen twijfelen. Luitenant Hoogeweg sprak vervolgens een opwekkend woord, dat door alle aan wezigen onder ademlooze stilte werd aan gehoord. Spr. wees op de groote gevaren van Fascisme en Communisme. Besprak breed voerig de toestanden in Spanje, Duitsch land, Rusland en Italië. Wij mogen oas verheugen in een geliefd Oranjehuis, dat we zeker niet mogen onderschatten. Spr. ging eenige honderden jaren in de Geschie denis terug en wees op de verschillende Oranjevorsten, die goed en bloed offerden voor de vrijheid van ons volk. Ook heden ten dage is dat nog zoo; we denken slechts aan 't geen onze geliefde Kroonprinses deed voor 't Nationaal Crisis-Comité. Met een beroep te doen op allen, die 't vvelmeenen met ons Vaderland en Vorstenhuis, eindigt Spr. zijn keurige, door applaus onder streepte causerie. De Voorzitter verzocht hierna Overste erlach, te willen overgaan tot het uitreiken der prijzen, waaraan deze gaame gevolg gaf. Allereerst wenschte hij over te gaan tol de uitreiking van den wisselprijs, zijnde een fraai beeld, het symbool van den B.V.L. voorstellend, aan den besten schutter van het afgeloopen jaar, hetwelk ten deel viel aan den heer A. de Geus Cz. Spr. feliciteer de hem met de ten deel gevallen onder scheiding en spoorde hem aan te trachten deze prijs in de toekomst te mogen behou den. Met een woord van dank werd deze aanvaard. Vervolgens werden de behaalde prijzen uitgereikt, en wel aan: M. Goemaat, .1. Looij, J. Lodder, L. Doornhein, A. Nieuw lander, L- J- v. d. Velde, L. Kievit, A. de Geus Cz., C. v. d Veer, D. Kievit, Jac. Best- man, J. de Geus, A. de Geus Wz., R. Wit vliet en W. Markus. De Voorzitter feliciteert do gelukkigen mot hun prijs en hoopt dat ze er lang ge noegen van zullen hebben, behalve van de sigaren. Dan neemt de heer M. v. d. Vliet, lid der PI. Commissie, het woord, en wijst in een keurige speech op het voorrecht dat wij genieten, geregeerd te worden door ons geliefd Oranjehuis. Spr. hoopt, dat, mocht d-i nood ons roepen, we allen als één man pat zullen staan voor de vrijheden, waar voor ook onze vaderen hun goed en bloed veil hadden en we de troon der Oranjas niet zullen laten omverwerpen. Ook deze spreker had een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen. Dan voerde nog het woord de heer A t tien Boer, lid PI. Comm. Spr. geloofde, dat de keus gedaan door Gen.-Majoor de Jongh, voor een Commandant, ze'er zeker een g de was. Hij wekt allen op, zich te geven niet alleen met het woord, maar bovenal met de daad. Ook de heer Geluk, lid PI. Comm., sprak nog een enkel woord, meer speciaal -,ot den Overste, terwijl ook weth. van Kempen dank zegde voor de ontvangen uitnoodiging daarbij de hoop uitsprekend, dat de nim- we Commandant zich rpoedig met zijn nieuwe manschappen vertrouwd zal wet-n te maken, waaraan nij niet twijfelt. De PI. I eider, de heer Witvliet, deed tenslotte nog enkele mededeelingen, waarna allin slaande, tot besluit het Wilhelmus aanhie ven. Het was een buitengewoon mooie en gezellige avond, die veel te gauw voorbij was en die lang in de gedachten van r'e afd. Herkingen van den B.V.L. zal blijven voortleven. Bij het verlaten van de school, hebben velen voor 't laatst Luitenant Hoge weg de hand ten afscheid gedrukt. Het was te merken dat velen afscheid namen niet van een gewoon officier, maar van e?n vriend. Dat was Luitenant Hoogeweg voor allen, een vriend. We wenschen hem eek nog van deze plaats een hartelijk vaarvvd tco te roepen. De afd. Goeree en Overflats kee van 't Verband „Monden der Maas verliest wel een zijner getrouwste mannen, maar we twijfelen er geen oogenblik aan of hij voor den B.V.L. behouden zal blijven, daarvoor is hij te goed Vaderlander oil Oranjeklant. Ned. Herv. J.V. op G.G. „Gloria Patri" te Nieuwe Tonge Donderdagavond hield bovengenoemde vereeniging haar vierde jaarvergadering in de Ned. I-Ierv- Kerk, onder leiding van den heer C. Wildschut godsdienstonderwij zer te Rotterdam. De vergadering werd geopend met 't zin gen van I's. 119 5 en 19 en gebed. In zijn openingswoord heette spr. allen welkom en stelt het op prijs, wanneer de ouderen wat voor het vcreonigingswerk voelen; dat zij niet dadelijk het werk der J.V. moeten ver oordoelen, maar verdragen en de jeugd voor de troon des Heeren brengen. Als uitgangs woord neemt spr. Prediker 12:1: Godenkt aan den Schepper in de dagen uwer jonge lingschap, eer dat de kwade dagen komen enz. Spr. schetst hoe bij de jeugd alk-s helder is, hoe vol met idealen zij vervuld Is, dat dit de tijd is om God te zoeken on niet als men oud geworden is. Als men oud wordt vergaat de lust en het lichaam voegt hier het zijne aan toe, maar God te zoeken blijft achterwege. Daarom hoopt spr- dat de ouders de kinderen naar rle J.V. zul len zenden; wie weet mocht God zich wen den en zegen geven op Zijn Woord, gelijk geschreven is, dat Gods Woord niet ledig tot Hem zal wederkeeren, maar vruchtbaar zijn in hetgeen waartoe I-lij het zonde. Dan wordt gezongen Ps. 78 2 en 3, en worden door den secretaris, penningmeester en bibliothecaris de verslagen uitgebracht Uit het verslag van den secretaris blijkt, dat 51 wekelijksche vergaderingen gehouden waren; 3 leden bedankten en 8 leden gaven zich op. De belangstelling der ouders was zeer gering. Spr. hoopt dat dit beter wordt. Uit -het verslag van den penningm. bleek dat het batig saldo 1935 was f 103.57%. In 1936 is het batig saldo f 119-68%. Spr. hoopt dat velen het Vereenigingswerk zullen steunen. Door don Bibliothecaris wer den we op de hoogte gebracht met de biblio theek die thans ruim 500 hoeken heeft met beste schrijvers zooals Schippers, Penning, Runa- enz. enz. Hij hoopt dat velen lid zullen worden van deze bibliotheek. Het bestuur is thans als volgt samenge steld. S. Dekker, voorzifter; A. C. Kats, Setr.tv, Jac. L. Kom, penningmeester; K. Kievit Mz. bibliothecaris; P Grootenboor adj. Dan wordt door Vr. P. Groote n boer een in leiding gehouden over de wijze en dwaze maagden naar aanleiding van Matt.h. 25 Deze wordt ons op zeer duidelijke wijze uit eengezet, waarbij aan het licht komt wie waarlijk Christenen of naamchristenen zijn Vr. T. Visbeen levert een inleiding over „Een stiefkind onder de Reformatoren". Hoe Ulrich Zwingli werd opgebracht en leefde, en al was hij het niet met Calvijn en Luther eens, hij streed toch voor de eer van Gods Koninkrijk. Dan wordt door A. C. Ka t s eer. gedicht voorgedragen getiteld „Het hellend vlak" of het leven van een bedelaar, die van kwaad tot, erger ging totdat God hem staan de hield- Onder groote aandacht werd dit beluisterd. Door vr. J a c. L. K o m wordt een inleiding geleverd over de geloofsbelijdenis „De Schep per aller dingen". Dit leerzame onderwerp werd ook met belangstelling gevolgd. Na do pauze werd de J.V. gefeliciteerd door de afgevaardigden van de .TV's „Ti- motheus" Ouide-Tonge; „Jehova Nissi" Som- melsdiik. Schrift- felicitatie van -T.V. Pred. 12. Ooltgonsplaat. „Jonathan", Dirksland. Vervolgens wordt ons een inleiding gele verd over Gen 22 Abrahams Offerande" door vr. G. Campliens. De beproeving van Abraham welke God hem zond maai hoe hii steeds gehoorzaam was aan ziin God. Spr. schetste daarbii hoe Tzak geofferd moest worden, en hoe de Hcero Jezus geofferd werd. Hierna levert A. Prince een inleiding Vad- Geschiedenis over de verovering van do stad Leiden door Prins Willem van Oraniv imarna door T ff n u w e 1 i n g .r-en stnki-5 Proza get. „Joostis Kerstfeest" wordt voorgo- drrgen. Tof slot houdt S. Dekker een inleiding Vad Geschiedenis over „Tuliana van Stol berg"; een heldin des gelonfs. TToe zii leefde en baar zoon ondrneg aan den troon der ge nade, opdat hii ook onder de banier van bet Tfrnis rnnrM leven 7iwas in den waren zin een heldin des ge'oofs. Na-'at door den Woleerw. beer W i 1 d- sehuf nog een kort slotwoord en dankge bed is uitgesproken, wordt de vergadering met he; zingen van Ps. 25 6 gesloten- J.V. „Ora et Labora" te Melissant Donderdag 4 Febr. hield de J.V. „Ora et Labora" haar 11de jaarvergadering in de Chr. Sohool. Do voorzitter, C. M. Vogelaar, opende deze vergadering met te laten zingen Ps. 150 1 en ging voor ki gebed. Vervolgens las hij Psalm 145 en heette de aanwezigen hartelijk welkom namens de J.V., er zijn 1>'.'schap over uitsprekende, dat zoovel-en g oor hadden gegeven aan de uitnoodi- ging. Hierna las de secretaris, J. Keur, zijn jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de var- oeniging 11 leden tolde; dat in het afgeloo pen jaar 38 vergaderingen waren gehouden, waarop 66 verschillende onderwerpen zijn behandeld. Uit het verslag van den penningm. hleelt dat de ontvangsten waren l 58.72 en de uit gaven f 48.77, atzoo een saldo van f 9.95. Hierna hield vr. C. Vogelaar een inleiding over: „De eere Gods", waarop een aangena- mo bespreking volgde, waaraan verschil lende aanwezigen deel n-amien; dan volgde oen stukje Varia d.oor vr. C. Baart, geti teld: „De aanhaling"; dan volgde pauze waarin dooi- de M.V. de aanwezigen een kopje thee werd gepresenteerd. Na de pauze werd de vergadering her opend met het. zingen van Psalm 119 5, waarna vr. E. Struik, de verstrooidheid van prof. en de praatzieke dienstbode de aan wezigen liet hooren. Dan volgde een inlei ding over Art. 17 der Gel. Bel. door vr. J. Wiegel, ook hierop volgde een bespreking; waarna de J.V. van verschillende afgevaar digden do beste wenschen voor de toekomst in ontvangst -nam. Ouderling M. Wiegel sprak de J.V. toe namens de Geref. Kerlte- raad. Spr. richtte zich tot den voorzitter, welke niettegenstaande zijn jongheid, de zware taak wist te dragen, docli dat de J.V. zich gedragen mocht weten in gebed van den Kerkeraad tot voor de Troon der Ge nade en Spr. hoopt dat Psalm 25 2 ook hun bede maar veelvuldig moaht zijn: Heer, ai, maak mij Uwe wogen". Spr. richtte zich hierna tot de ouders, om toch vooral dit werk der J.V. te steunen en de jongens aan te sporen lid te worden diaar nog zoovele avonden op straat worden zoek gemaakt, terwijl hier en op andere plaateen de ge legenheid om Gods Woord te onderzoeken, er is. Hierna werd gezongen Psalm 72 7 en 11 en gecollecteerd, daarna volgde nog een korte pauze. Na do pauze las vr. J. Seling een stukje Varia voor getiteld: „Het Varken', waarna oen inleiding volgde vain vr. J. Keur, over art. 3 dor VR. beginselen, ook hierop volg de bespreking. Dan volgde nog Improvisatie door vijf leden tl'-ir J.V., waarna Ds. II. d-e Valk een kort slotwoord sprak en na het zingen van Psalm 25 2 eiimdiigde met dankgebed. AVONTUUR VAN EEN NACHTWAKER Ontdekt inbrekers en krijgt kist tegen 't hoofd 's-GRAVENHAGE, 6 Februari. In den afgeloopen nacht bemerkte de waker K., van de Eerste 's-Gravenhaagscbe Nacht- veiligheidsdienst, dat van de lingerie zaak Van Zeggelonlaan 145 de winkel deur geforceerd was. Een onderzoek in stellend za.g hij door de winkelruit, dat twee mannen bezig waren den winkel te doorzoeken. De bewaker trok zijn gummistok en stapte naar binnen, waarop een der inbre kers een kist naar K.'s lioofd s-meet. Da nachtwaker kwam daardoor te vallen en de beide mannen, die over hem heen sprongen. maakten zich uit de voeten. Een van lie-n stapte op de fiets van den nachtwaker, de andere verdween te voet. maar werd door den waker heimelijk ge volgd. Toen de nachtveiligheidsman den in breker een perceel in een der zijstraten had zien binnen gaan, waarschuwde hij de po litie. Direct daarop verschenen agenten van de motorbrigade en rechercheurs met politie houden. Eerst werd de op heeterdaad betrapte van zijn bed gelicht en overgebracht naar nc-t politicbureau Rijswijkscheweg. De motorpolitie ging daarop in de buurt rondrijden om den anderen man te zoeken. Zij vond echter alleen het rijwiel van den nachtwaker n een der straten liggen. Door middel van 'n hond trachtte men bet spoor van don inbreker 'e vin den. Di| gelukte echhr niet, omdat het dier, na lucht te hebben genomen van de fiets... bard naar den eigenaar, die op eon afstand gebleven was. toeliep Zoo eindigde dit nachtelijk avontuur. De ongenonde gas'en hadden nog geen gelegen heid gehad its weg te. lemen. De gearras teerde is de 30-jarige B.. een goede bekende van de politie. WIJZIGING DER GRONDWET Ordening en revolutionaire ordeverstoorders Zelf prijzing is een leelijk ding maar wanneer men bedenkt hoe onzerzijds het streven naar maatschappelijke ordening steeds verdedigd en gepropageerd is; dan komt er toch wel eenige wrevel bij ons op, wanneer van roomsch-kath. zijde telkens de indruk wordt gewekt dat zij eigenlijk de ware „ordenaars" zijn. Terecht werd er in do Tweede Kamer aan herinnerd, dat de sympathie der anti-rev. voor Bedrijfsorganisatie en maatschappelijke ordening reeds van oude datum is. Dr. Kuy_ per sprak er zestig jaar geleden reeds met warmte over. Het denkbeeld heeft hem nim mer losgelaten. Telkens weer plaatste hij het in de publieke belangstelling en hield in zijn beschouwingen rekening met. de maatschappelijke groei. Hij was zijn tijd ver vooruit. Deze beginselen zijn in het nieuwe werk van Dr. Colijn „Saevis tranquillus in undis" niet verloochend, maar verder ontwikkeld. Ze hebben ook reeds gestalte gekregen in artikel 194 der Grondwet en in de wijziging welke thans aan de orde Is, wordt de lijn doorgetrokken. Zelfs volkomen in overeen stemming met de meening van Mr. Aal- berse, die als minister op 30 Maart 1921 ver klaarde: „Do wetgever kan geen levende maat schappelijke organisatie maken; wat Lij maken kan is een dood ding, een ding zonder ziel, zonder leven, zonder ontwik kelingsmogelijkheid. Een levende maat schappelijke organisatie moet uit het le ven zelf, de maatschappij, groeien. De wetgever kan daarbij niet meer doen dan een verstandig tuinman doen kan: hij kan uitwassen afsnijden, hij kan snoeien, hij kan de groei leiden en een heel klein beetje zelfs kan hij de groei bevorderen. Al wat hij meer doen wil, zal blijken eoD machteloozc poging te zijn? Denken de roomsch-katholieken er thans anders over? Sommige zeker wel. Die wil len grooter passen nemen en de staat meer macht geven. Ze worden ongeduldig en ho pen met ordening de zieke maatschappij te redden. De meesten echter houden het met de „oudsten"; maar om alles onder één hoedje te vangen, schijnen de leiders nu toch iets te willen doen. De massa moet te vreden gesteld worden. Mr. Goseling had eenige wijzigingen op het regeeringsvoorstel ingediend. Vlot liep het niet. Hij moest zelfs uitstel hebben om ze nader te redigeeren. Want, het kwam juist op de redactie, op de woorden aan. Zelf erkende hij, dat er principieel geen verschil was met het regeeringsvoorstel, dat knap verdedigd werd door Mr. de Wil de. Deze betoogde nadrukkelijk, dat de nieuwe organen pas kunnen werken zoodra 't organisme waarop gewacht wordt aan wezig is. M.a.w. niet eer voor de bedrijfs organisatie zoo ver is voortgeschreden, dat de nieuwe organische maatschappelijke ge ledingen voldoende zijn uitgegroeid en de samenwerking van bedrijfsgenooten in de daartoe noodige mate is gevorderd. Ja, zoo bedoelde Mr. Goseling en zijn fractie het eigenlijk ook; maar hij wou het Albarda zal geen succes hebben, beter zeggen, De Kamer dacht er ten slotte anders over. Zijn voorstel werd verworpen met 48 tegen 34 stemmen. Voor R.K. en C.H. Het Regeeringsvoorstel werd aangenomen met 75 tegen 9 stemmen. Tegen 3 lib., 3 comm. en 3 S.G.P. Geen opruiers in de Kamer Een zeer ingewikkelde kwestie is de vraag of Kamerleden maar alles mogen zeggen. Ondanks de hamer van den Voor zitter lijkt het daarop soms heel veel. Maai de regeering wil liet kwaad temperen. Zij wil de mogelijkheid openen, dat leden van vertegenwoordigende lichamen, die een streven tot uitdrukking brengen, gericht op verandering van de beslaande rechtsorde met toepassing of bevordering van onwet tige middelen van hun lidmaatschap ver vallen kunnen worden verklaard. Was het wonder, dat tegen dit voorstel vooral de communisten gekant waren, dia zich zelf immers vaak beroepsopruiers ge noemd hebben? Volstrekt niet. En het ver baast geenszins, dat de N.S.B.'sche afge- vaardigde (in buitengewone dienst) ook niets van dit voorstel wilde weten; zij zijp immers opruiers van professie. Met de S.D.A.P. en de S.G.P. staat het eenigszins anders. En toch is het begrijpe lijk, dat de S.D.A.P. die op dit punt nog steeds niet tot volkomen klaarheid is geko men, nog steeds de roskam vreest. Misschien werkte hetzelfde gevoel ook in het onder bewustzijn van de SG.P., want ook zij gaat vaak bedenkelijk ver met haar revolutio naire taal; maar ten slotte ging zij toch met de Regeering mee. De wijzigingen door da S.D.A.P. -voorgesteld, kregen geen. schijn van kans; het regeeringsvoorstel werd aan vaard. Kleingoed Een amendement om de benoeming van staatssecretarissen mogelijk te maken werd aangenomen met 49 tegen tegen 30 stem men. De tegenstemmers waren voorname lijk anti-rev., chr.-hist, en liberalen. Het amendement-Donker om tot een lang durige vrijheidsstraf veroordeelden poli tieke misdadigers inbegrepen niet van het passief kiesrecht uit te sluiten werd verworpen met 51 tegen 28 stemmen. Vóór comm., soc.-dem. en vrijz.-dem. Voorts kwam aan de orde het voorstel om te bepalen, dat, indien, in geval van oorlog, oorlogsgevaar of andere buitengewone om standigheden het onder de wapenen" roepen of houden van dienstplichtigen noodig is, onverwijld aan de Statcn-Generaal een bekrachtigingsontwerp moet worden aange boden. De lieer Albarda vond onverw ij 18 nog niet mooi genoeg en wou er 24 uur van maken; voorts zou het ook moeten gelden voor de B.V.L. Minister de Wilde hield hem voor, dat overdrijving schaadt en gevaarlijk is en wat de B.V.L. betreft gaf hij de S.D.A.P. van. katoen. Jarenlang stond zij vijandig tegen over de B.V.L. De laatste tijd is dat veran derd. De B.V.L. is een krachtig wapen om riJjtig te kunnen leven en regeeren. lede. - wettige regeering kan van de B.V.L. profi- teeren. Die 85.000 vrijwilligers van de B.VJL. geven een veilig gevoel. Het is wat anders dienstplichtigen op to roepen dan vrijwilligers toestaan onder de wapenen te komen. Als het carnaval is.... Vechtpartijen in Den Bosch Zaterdagavond heeft in de Windmolen bergstraat te Den B o s c ii de 23-jarige H. van L. bij een twist zijn 21-jarige vrouw, J. van G., met een nies eenige steken toege bracht in liet gelaat. De vader van de vrouw, die op het hulpgeroep, kwam toe- snollen, wist erger te voorkomen. Zondagmiddag omstreeks chip uur is in de Beurdscliestraat een vechtpartij ontstaan tusschen twee mannen, zekere XI. en K. Op een gegeven oogenblik baalde II. oen revol ver voor den dag en richtte li|'| wapen op zijn tegenstander, doch door een defect ging het niet af. Eenige' politieagenten, die zk-ii m de nabijheid bevonden, snelden toe eu arresteerden den rèvolvcriield.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1