ELÏZE MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 6 FEBRUAR11937 GEMEENTERAAD VAN MELISSANT Onvoorzichtig overgestoken OUDERAVOND In de Christelijke School te Stellendam HoofdDijn, Kiesniin. De Bijz. Vrijw. Landstorm in Zeeland KERK EN SCHOOL Ds. J. J. KNAP Czn. Dr. J. D. de Lind van Wijngaarden MAAS MIJN BI ZUSTER Woensdagmiddag kwam de gemeente raad bijeen onder leiding van Burgemees ter Visscher. Na opening op gebruikelijke wijze en lezing der notulen, die geen aan leiding tot opmerkingen gaven, werd over gegaan tot behandeling der ingekomen stukken. liet gemeentebestuur van den Bommel •bericht de herbenoeming van den heer Hokkè, en het gemeentebestuur van Oolt- gensplaat bericht de herbenoeming van de hceren J. Jacobs en P. van Es, als de be stuursleden der stichting Drinkwaterleiding Goeree en Overflakkee. Ingekomen is de goedkeuring van de verordening op de hef ting van keurloonen. De Conunissie tot Wering van Schoolver zuim brengt verslag uit over naar arbeid in 1936. waaruit wij vernemen dat 10 maal vergaderd is en 21 gevallen van betrekke lijk schoolverzuim behandeld zijn. Door B. en W. wordt den raad aangebo den het 5-jaarlijksch verslag van den toe stand der gemeente. Ged. Staten berichten dat zij hun beslis sing over de ingezonden gemeente-begrooting 1937 heb!>en verdaagd. Verder is ingekomen een schrijven van Ged. Staten, waarbij /.ij den taad verzoeken een bedrag van f 1750 uit de reserve 1935 over te brongen ter versterking der begroo- ting 1936. B. en W. stellen den raad voor aan dit verzoek gevolg te geven. De lieer TIELEMAN vraagt of het niet mogelijk is een wijziging in de begrooting aan te brengen en ook in het werk aan den Beneden Molendijk. De heer VOGELAAR zou gaarne weten, waarom het noodig is het- bedrag van f 900 af te lossen in 6 jaar. De VOORZITTER antwoordt dat dit ge daan wordt om de jaarlijksche begrooting niet te veel te belasten. De huur van liet perceel bouwland in pacht bij J. Mijnders, zal over de jaren 1935 en 1936 met f5.95 worden verlaagd. De gemeente Dordrecht heeft ingezonden de begrooting voor 1937 van den keurings dienst voor waren. Het te betalen aandeel van Meiissant bedraagt f 159.31. Wethouder v. d. BOSCH informeert of dit bedrag lager is dan voorheen, omdat het nu omgeslagen wortd over de bedrijven. Aan C. J. Joppe wordt verhuurd het af- gehefnde perceel dijkweiland voor f25 per jaar. De hoer VOGELAAR heeft hier geen direct bezwaar tegen, maar zou er bij willen op merken dat de dijk goed onderhouden moet worden. De heer VAN ROSSUM onderschrijft de meening van den heer Vogelaar. Nadat de Voorzitter nog een korte toe lichting gegeven heeft, wordt het voorstel Van B. en W. m.a.s. aangenomen. Eveneens wordt goedgekeurd het voorstel van B. en W. tot verhuring van een woning aan H. I. Borgmans voor één jaar tegen een wekelijksche huur a f3. De aftredende leden van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim, t.w. de heeren M. Both, H. Rooy en Th. v. d. Spaan, worden in.a.s. herkozen. Aan het bestuur der Bijzondere school wordt een bedrag van f730 uitgekeerd als voorschot in de onderhoudskosten over 1937 Op voorstel van B. en W. besluit de raad toe te treden als lid der Vereeniging voor luchtbescherming, tegen een jaarlijk sche contributie van f2.50. De nieuwe schoolgeldregeling, die voor taan- niet uitsluitend naar de inkomsten belasting zal berekend worden, maar naar de z.g. gemengde hoofdsom, wordt zonder discussie door den raad vastgesteld. De begrooting over 1937 der E.M.G.O. wordt als volgt vastgesteld: ontv. f139.490, uitgaven f 138.583.87, batig saldo f906.13. Wethouder STRUIK maakt eenige opmer kingen ten opzichte van de hooge sociale kosten en de post salarissen (f9600). Uit de nadere epeeiticatie dezer kosten door den VOORZITTER blijkt, dat onder deze post begrepen zijn pensioenpremies, premies ziekte- -en ongevallenwet, enz. De heer VAN ROSSUM brengt ter sprake «Ie hooge winst die de gemeente Dordrecht maakt op het electriciteitsbedrijf. Do VOORZITTER kan mededeelen dat er bndortiandeld is. maar gelooft dat Dor drecht niet bereid is van deze winsten af stand te doen. Het is nu maar goed dat hier een eigen bedrijf is, anders zou hier inog meer in deze winst bijgedragen moeten worden. Bij de rondvraag brengt de heer VOGE LAAR ter sprake de leverantie van kolen aan de gemeente in 1936/37. De VOORZITTER antwoordt dat er ten dezen opzichte geen wijziging is gekomen in het standpunt van B. en W. Door Ged. Staten is aan B. en W. mede gedeeld dat zij hebben te letten op het voordeel en de belangen der gemeente. Er is prijsopgaaf gevraagd bij beide handelaars en de levering is gegund aan hem die het laagst had ingeschreven. Dit gebeurt ook met ambachtslieden als er werk van eenige beteekenis moet uitgevoerd worden. Dezelf de persoon, die indertijd bezwaren had over- hot aanbesteden van grondvervoer, heeft zich nu over de kolenleveranties naar Ged. Staten gewend, maar- Ged. Staten zullen nooit goedkeuren dat meer uitgegeven Wordt dan noodig is. Het kornt den heer TIELEMAN voor, dat de situatie toch iets anders is. Er is eerst gezegd dat Mijnders geen erkend kolenleve- rancier was. Later weer wel, toen zijn zoon erkend was en is hem toen toegezegd dat hij in het seizoen 1936/37 leveren mocht. De VOORZITTER: Dat is niet juist. Hij zou onder aan de lijst geplaatst worden en omdat er nu twee handelaars zijn, hebben B. en W. de prijsopgaaf gevraagd, waarbij bleek, dat Mijnders 5 cent duurder was. Volgens den heer VOGELAAR vloeit hier uit toch voort, dat M. dit jaar zou kunnen leveren. De heer TIELEMAN merkt op, dat met de ambachtslieden toch altijd overleg ge pleegd wordt. De VOORZITTER: Die werken om het jaar. De heer TIELEMAN: Dat kan toch ook met de handelaars. De een staat 5 cent hoo- gcr, maar als het hem gevraagd was, zou hij zeker ook voor dezelde prijs geleverd hebben. De heer LEYDENS merkt op dat de eene leverancier toch altijd in ongunstiger po sitie verkeert, doordat hij slechts depothou der is en hij in verband met de getroffen regeling in den kolenhandel, niet meer in geschakeld wordt, tenzij hij een bestaande zaak kan overnemen. Tenzij het gemeente bestuur besluit hem toch een jaar de leve ring te gunnen, kan hij nooit even goedkoop als de ander leveren. De VOORZITTER: Dit mogen B. en W. niet doen, gelet op het schrijven van Ged. Staten. De heer TIELEMAN: Als B. en W. con tact hadden gezoc-ht met M. zou deze ook voor dezelfde prijs geleverd hebben. I)e VOORZITTER: Het gaat niet aan om met de prijs van den een bij den ander te gaan leuren. U bent zelf ook ambachtsman geweest en weet wel dat dit niet behoort, Over dit onderwerp wordt nog eenigen tijd gediscussieerd, zonder dat zich nieuwe gezichtspunten voordoen. De heer VAN VLIET vraagt inlichtingen over het hek voor het gemeentehuis. De heer TIELEMAN noodigde B. en W. uit het dempen van de sloot aan den Bene den Molendijk in eens uit te voeren. Dit zou een voordeel geven van f660 kapitaal-uit gave, als de leening in 30 jaar werd afge lost en tevens een aanzienlijke jaaa-lijksche besparing. Door B. en W. zou dit nader onderzocht worden. Bij de rondvraag maakte de heer VOGE LAAR opmerkingen over het plaatsen van eenige woonwagens aan dan, Kerkih-ofweg, waardoor de bewoners aldaar overlast onder vonden, doordat deze met duivelskunsten en waarzeggerij werden lastig gevallen. De VÖORZ. antwoordt dat dit zware wa gens waren en deze in verband met de zachte wegen door den dooi, gevraagd hadden daar een stand-pïaats te mogen innemen. De heer VAN VLIET maakte er bezwaar tegen dat z.i. de dreef naar de vuilnisbelt te smal was. De heer TIELEMAN, die in 't begin der vergadering reeds sprak over wijziging in het werk aan den beneden Molendijk, had een begrooting opgemaakt van de kosten bij uitvoering ineens en kwam tot aanzienlijk lagere cijfers. De weg is 1-ang 600 M., dem ping a 11 per strekkende meter, zou zijn rond 7000, tegen een rente van 4 pet. 280 per jaar. In 30 jaar af te lossen zou zijn 235 is te saam 51-5 's jaars. Nu kost het per jaar 825 en zou de uitvoering in eens dus een -besparing -geven vam 310. Daarbij komt dat aanschaffing in-eens der buizen ook een voordeel zal geven naar schatting van 600. De heer VOGELAAR merkt op dat hij ook steeds gemeend heeft, dat uitvoering ineens voordeeliger was, maar hij had toen deze cij fers nog niet beschikbaar. Den VOORZ. spijt het dat de heer Tien man niet bij de begrooting met dit plan ge komen is, omdat het nog al ingrijpende uit gaven vraagt, maar aangezien B. en W. hier onvoorbereid tegenover staan zullen ze het voorstel nader bezien. Verder werrl nog eenigen tijd gesproken over het stofvrij maken van de wegen, waairn-a sluiting volgde. 8-jarig kind door auto gedood Gistermiddag heeft op den Deurneschen weg juist op de grens tusschen Helmond en Deurne een doodelijk verkeersongeluk plaats gehad. Een drietal kinderen van den landbouwer v .d. B. liepen langs den weg, toen een auto uit de richting Deurne na derde. De kinderen, die om het ouderlijke huis te bereiken, den weg moesten overste ken, aarzelden bij het naderen van de auto. Het 8-jarig dochtertje evenwel trachtte nog vlug den weg over te steken en hoewel de bestuurder sterk uithaalde, om een aan rijding te voorkomen, werd de kleine niet temin aangereden en tegen den grond ge smakt. De toestand van het meisje was zeer ernstig. De bestuurder van de auto zorgde onmid dellijk, dat geestelijke en geneeskundige hulp werd ontboden. Kort na de aanrijding is het kind echter overleden. Den bestuurder treft geen schuld In de Chr. School Z.O. Achterweg werd een zeer druk bezochte Ouderavond gehou den. Even voor 7 uur werd de vergadering ge opend door den Voorzitter, den heer L. van der Vlugt, die vervolgens een kort openingswoord spreekt, waarin hij de tal rijke aanwezigen een hartelijk wel-koin toe roept. Hij hoopt op een goede avond, waar in de band tusschen ouders en school op nieuw versterkt zal worden. Door de kinderen der 3de en 4de klassen worden hierna keurig enkele versjes ge zongen. waaronder twee-stemmige. - Daarna werden door eenige kinderen van 4de tot de 7de klas enkele opstellen voor gelezen, welke ze zelf gemaakt hadden. Sommigen hiervan waren gemaakt naar aanleiding van een plaat, sommige naar aanleiding van een vertelling, enkelen ge heel op eigen initiatief. Nadat ze getracteerd waren, verlieten de kinderen de school. Allereerst was nu aan de orde een re-de van den heer M. A. de Foc-kert, hoofd van de Chr. Ulo-school te Middelharnis, ove-r: Doel en beteekenis van het Ulo-onderwijs en de waarde van het Mulo-diploma. De Ulo-school is een inrichting, welke werkelijk in een bestaande behoefte voor ziet. Er zijn heel veel ouders, welke voor hun kinderen geen behoefte gevoelen aa,n een H.B.S., maar ze toch heel wat meer willen -geven dan de gewone lagere school bied-t. Voor hen is de Ulo-school de aange wezen inrichting. Dit blijkt ook wel uit de reusachtige vlucht, welke het Ulo-onderwijs de laatste jairen genomen heeft. Deze vooruitgang is begonnen na 1920, toen het Ulo-onderwijs bij de wet geregeld werd. Hiervan geeft Spr. enkele sprekende cijfers. De Ulo-school heeft veel voor op de H.B.S. Het onderwijs op de Ulo is op de praktijk gericht. In de eerste plaats geeft men voort gezet onderwijs in de vakken van de ge wone lage-re school. In de tweede plaats moderne talen: Fransch, Duitsch en En- gelsch. In de derde plaats Wis- en Natuur kunde en ten vier.de Handelskennis. De resultaten van het Ulo-onderwijs worden door hen die tot oordeelen bevoegd zijn, zeer gunstig genoemd, waarvan spr. emkele voor beelden geeft. De waarde van het Mulo-diploma is in vele gevallen gelijk aan dat van de H.B.S. Het is bijna onmisbaar voor hen, die bij Post, Telegraaf of Telefoon promotie willen maken. Het geeft vrijstelling van een aan tal toelatingsexamens. Gewezen werd ook nog op het zeer lage schoolgeld in Middelharnis en het gratis verstrekken van studieboeken. Naar spf. meedeelde is het einde van het zesde leer jaar over het algemeen de beste tijd om naar de Ulo te gaan. Na het uitspreken van deze rede, waar voor de Voorzitter den spreker hartelijk dankte, werd aan de ouders gelegenheid ge geven het schoolwerk der kinderen te be zichtigen. Hierna was aan de orde het onderwerp van het hoofd der school, de heer Jongsma. die sprak over: Wat verstaan wij onder een school met den Bijbel? Spr. weet wel dat hij een oud en bekend onderwerp behandelt en vleit zich dan ook niet met de gedachte dat hij hedenavond veel nieuws zal zeggen. Toch kan het goed zijn hij de dingen <lie wij weten, weer eens opzettelijk stil te staan. Daarom de vraag: wat verstaan wij onder een school met den Bij-bel? Wie zijn die wij waarover wij hier spreken. Dat zijn maar niet wij, zooals wij nu hier zitten. Neen, maar dat is in de eerste plaats ons voor geslacht. dat zulk een zwairen en moeilij ken strijd gestreden heeft voor het Chr. on derwijs. Als wij spreken over een school met den Bijbel, wil dat maar niet zeggen dat er op onze scholen voor den Bijbel ook een plaats moet zijn, even goed als voor andere boeken. Maar die Bijbel moet op onze scholen d e plaats hebben, omdat hij het Boe-k is. Door het onderwijs uit en naar Gods Woord moeten wij de kinderen stellen in betrekking tot God in verband met hun leeftijd. Zoo moeten wij ze opvoe den tot waarachtige godsvrucht eri vrijheid. Dan is -het niet voldoende dat het onder wijs gegeven wordt door een Christelijk per soon, maar heel het onderwijs zelf moet met den geest uit Gods Woord doortrokken zijn. Spr. noemde als voorbeeld o.a. Vad. Geschiedenis en Natuurkunde. Orde en tucht moeten de kinderen leeren zien als eisch van Gods Woord. Van centrale beteekenis is zeker het on derwijs uit den Bijbel zelf. Wij moeten bedenken en de kind-eren lee ren verstaan, dat God door den doop recht op hen heeft. Zoo moot het doel van ons onderwijs zijn om de kinderen te leiden tot Jezus. Maar zoo verstaan wij ook dat het niet moeilijk is om d-e vraag te beantwoorden, of de Bijbel op de apenbare school behoort om de kinderen een zekere beschaving bij te -brengen. Daar is Gods Woord te heilig voor om het zoo te gebruik-en. Dan is het ook zelfs niet voldoende als er onder of na schooltijd ook nog een poosje godsdienst onderwijs gegeven wordt, omdat dat onder wijs los naast het eigenlijke schoolonder wijs staat. Neen, ons geheele onderwijs WEKENLANG MET RHEUMATISCHE RUGPIJN IN BED. In zeer korten tijd weer op de been „Vorig jaar had ik vreeselijke rheumatische pijnen in mijn rug en ik was drie weken lang volkomen hulpeloos. Toen schreef mijn moeder mij, dat ik beslist Kruschen Salts moest probeeren. Ik kocht dadelijk een flacon en kan naar waarheid verklaren, dat ik binnen twee weken weer op de been was". Dit schroef ons Mevr. A. G. Wanneer Uw afvoerorganen niet behoorlijk werken, zullen bepaalde afvalstoffen het lichaam verontreinigen en klachten ver oorzaken, als rheumatische pijnen, hoofd pijnen etc. Kruschen Salts is een onover troffen middel om lever, nieren en ingewan den aan te sporen tot gezonde, geregelde werking. De „dageiijksche dosis" Kruschen houdt U frisch en opgewekt als nooit tevoren. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de flesch zoowel als op de huiten- verpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amsterdam, voorkomt. (Adv.) moet gebaseerd zijn op den grondslag van Gods Woord. Dan kan het onder Gods zegen zijn kracht behouden tot in de eeuwigheid. Na dit principieele betoog van den heer Jon-gsma, werd andermaal gepauzeerd om de ouders in de gelegenheid te stellen de resultaten van het hand-werhonderwijs na te gaan, waarvan vooral door de dames een gretig gebruik werd gemaakt. Na deze pauze werd het woord gegeven aan de onderwijzeres Mej. Janssen, over: Bijbelscihe Gesch. op de school. In aansluiting op het onderwerp van den heer Jongsma, werd door spr. betoogd dat de Bljbelsche Gesch. het hoofdvak behoort te zijn, dat in het centrum van het onder wijs staat. Immers, doel van dit onderwijs is de zaligheid der kinderen. Dit onderwijs is in overeenstemming met de doopbelofte. Zeer duidelijk Is reeds gebleken dat kinde ren reeds o-p 4-jarigen leeftijd veel begrij pen van een eenvoudig verhaal. Daarom moeten wij reeds voor de schooljaren begin nen. Hoe heerlijk is het daarom als Moeder reeds begint van de eenvoudigste geschiede nissen op bevattelijke wijze iets aan de kleinen te vertellen. Bet is niet waar, dat d-e tijd aan Bijbel- sche Geschiedenis besteed, voor de andere vakken verloren is, en dat daarom het on derwijs op lager peil staat. De praktijk toont het genoegzaam anders aan. Met talrijke voorbeelden werd aangetoond van hoe groote waarde voor bijna alle vak ken het onderwijs in de Bijhelsche Gesch. is. Voor de zedelijke opvoeding is dit onder wijs echter van oneindige waardij. Van hoe groote beteekenis is het niet als de ordinan tiën des Heeren hen reeds vroeg worden ingeprent. En wie zal zeggen wat de vrucht van dit onderwijs voor het geestelijke leven is. Wij zien deze vruchten dikwijls nu niet. maar in de eeuwigheid zal ook dit openbaar wor den. Op dit kostelijke diep-gevoelde woord van Mej. Janssen volgde tenslotte nog een leer zame verhandeling van de andere onder wijzeres, Mej. van der Poel, over: Klikteen. Mej. van der Poel begon, met er op te wijzen dat klikken over het algemeen door kinderen niet uitgestaan kan worden en als regel ook onze wee-rzin opwekt Is dat juist? Wat is klikken eigenlijk? Klikken is het aanbrengen, het openbaar maken van het geen een ander doet, dat naar onze meening verkeerd is. Is dat nu zonde? Moet .het kwaad dan niet openbaar gemaakt worden? Of klikken zonde is, hangt af van de drijf veer, welke er toe leidt. Zeer dikwijls moet het motief eir toe gezocht worden in leed vermaak, afgunst, nijd, wraak of iefs derge lijks. Het spreekt eigenlijk vanzelf dat het in een dergelijk geval onvoorwaardelijk af gewezen moet worden en het klikken zelfs gestraft. Een andere oorzaak kan gezocht worden in liefde. Bijvoorbeeld een kind kan mee- nen dat een onderwijzer of een der ouders door een ander beleedigd of benadeeld is. Ook dit motief is niet zuiver. Zuiver motief is er alleen als de zonde openbaar gemaakt wordt omdat er \yerkelijk leed is over de begane zonde. Een algemeene gedragslijn tegenover kin deren die klikken, is daarom niet aan te geven. Alles te verbieden is gevaarlijk. Ieder geval moet op zich zelf bezien wor den, terwijl het ons daarbij om de waar heid te doen moet zijn. Ook hierin zien wij weer hoe moeilijk de opvoeding is. Wij zullen er alleen dan iets van terecht kunnen brengen als we zelf dicht bij God leven. De afwerking van dit uitgebreide en rijk gevarieerde programma, werd nu en dan onderbroken voor het schenken van een kopje chocolademelk en het uitdeelen van een versnapering, hetgeen aan de vergade ring een smakelijk karakter gaf. Het was dicht bij middernacht toen de Voorzitter de vergadering sloot. Al wat U noodig heeft om deze pijnen te verdrijven is een Mijnhardt's Poeder. Per stuk 8 ct.; doos 45 ct. Bij Uw Drogist. (Adv.j Zaterdag vergaderden te Middelburg onder voorzitterschap van den luitenant kolonel b. d. II. Bierman de officieren aan gesloten bij het Vrijwillig Landstormcorps Zeeuwsch Verband. De voorzitter stelde aan de vergadering voor den nieuwen commandant den luite nant-kolonel J. H. W. Bruins en den nieuwen secretaris den heer J. G. E c k- hardt. In besloten vergadering werd besproken de mobilisatie van het korps. Na heropening besprak de voorzitter de droeve gebeurtenissen die bij den B.V.L. hebben plaats gehad. In niet minder dan drie provincies moest fraude worden gecon stateerd. Aanvankelijk vreesde spr. dat dit het instituut zou schaden, maar later bleek deze vrees geheel ongegrond. Blijkens het laatste jaarverslag is liet aantal vrijwilligers over 't geheele land gestegen van 84.000 tot 88.000. Ook Zeeland hield zich goed. Er heb ben zich in het afgeloopen jaar verscheiden nieuwe vrijwilligers aangemeld, terwijl nog dagelijks r.icuwe aanvragen binnenkomen. Van de vrijwilligers van lichting 1916 die dit jaar uit den dienst ontslagen zouden kunnen worden heeft zich 100% geheel vrij willig ter beschikking gesteld om zich nog voor 15 jaar te verbinden. Ook de ouderen blijven dus den B.V.L. trouw. Door de malversaties is het noodig geble ken ingrijpende wijzigingen te brengen in de administratie. Alle betalingen geschie den rechtstreeks uit Den Haag, terwijl de secretarissen der gewestelijke commissies slechts de beschikking krijgen over een klein bedrag om kleine betalingen te doen die ineens moeten worden voldaan. Was vroeger de secretaris de spil waar alles om draaide, nu is een gewestelijk be stuur ingesteld bestaande uit 15 personen, dat reeds meermalen heeft vergaderd. Verder deelde spr. mede dat in Juni of Juli te Goes een Zeeuwsche landstormdag zal worden gehouden. Een commissie is hiervoor reeds aan het werk. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Makkum J. W. v. Swig- chum te West-Terschelling, te Oostrum (Fr.) J. Kramer cand. en hulpp-red. te Bollensl-aam (Fr.). Beroepen: Te Angerlo (toez.), H. A. Visser, cand. en h-ulppred. te Gorssel. Aangenomen: Naar Renesse-Noord- welle, ca/nd. A. Faber te Oostbur-g. Aangenomen: Naar Kolderveen A. M. v. d. Vlugt, hulppr. te Veldhoven (N.B.). Bedankt: Voor Wezep, D. J. v. d. Graaf te Schoonhoven. GEREF. KERKEN Tweetal: Te 's-Graverihage-West (vac.- Dijk), Dr G. C. Berkouwor te Watergraafs meer en L. Oranje te Groningen. Tweetal: Te Nunspeet M. J. v. Dijken te Oostkapelle en W. Schouten te Westbroek. GEREF. GEMEENTEN Tweetal: Te Terneuzen H. Liigtenberg te Lisse en A. Verhagen te Middelburg. EVANG. LUTH. KERK Aangenomen: Naar Winschoten-Sap- pemeer, mej. L. C. Dufour te Groede. Beroepen: Te Rotterdam (vac. P, H. Borgers) H. Joh. Jaan.us te Nijmegen. De bekende em. predikant van Groningen, meer nog bekend en geliefd door zijn talrijke stichtelijke werken, dagboeken, „Oude Pa d-en" enz. is vandaag 70 jaar geworden. Waar wij bij zijn jubileum en bij den aan-vang van zijn emeritaat uitvoerig over de beteekenis vam dezen buitengewonen herder en leeraar geschreven hebben, worde thans volstaan met de vermelding van dezen voor hem en voor heel velen blijden dag. De figuur van Ds. Knap in het leven der Nederl-andsche Kerken van de laatste 4-0 jaren is van zoo eminente beteekenis, da-t we haar nauwelijks daaruit weg kunnen denken. Wat meer is, uit duizend-er hart klimt d-e bede dezen dag op, dat God hoofd en hart en hand van den nu 70-jarige nog langen -tijd sterke, verlichte en bestiere, om voort te gaan met te zijn, die hij zoo lange jaren reeds is: een zegen voor zijn volk. TENTOONSTELLING STATENVERTALING De afdeeling Arnhem van he Ned. Bijbel genootschap heeft het initiatief genomen tot samenstelling van een commissie, die zal trachten een tentoonstelling te organiseeren van 515 April a.s. om te komen tot een zoo getrouw mogelijk beeld van de geschie denis de'r Statenvertaling. Dit naar aanleiding van het feit, dat het in September 300 jaar geleden zal ijn, dat het octrooi verleend werd voor de Statenvertaling vam den Bijbel. Het comité, dat tot voorzitter heeft Ds Dr H. J. Hak, Ned. Herv. predikant te Arnhem en tot secretaris den heer R. Loos, leeraar aan het Christelijk Lyceum aldaar, wil ook trachten leerlingen te bereiken van alle Mid del-bare scholen en U.L.O.-scholen. Dr J. D. de Lind v. Wijngaarden predikant bij de Ned. Herv. Gem. te de Bilt viert zijp 75sten verjaardag. De 75-jarige werd 2 Febr. 1862 te Zeven bergen geboren en ving eerst op 20-jarigen leeftijd zijn studie aan, want hij was aanvan kelijk voor den landbouw bestemd. Hij be zocht de gymnasia te Zetten en te Assen en deed in 1886 staatsexamen. Aan de Lêidsehe universiteit studeerde hij theologie en 12 Ju ni 1891 promo-veerde hij tot doctor in de theo logie op een dissertatie getiteld: ,.,A'ntonius Walaneus". In Sept. van dat jaar candidaat geworden in Drenthe aanvaardde dr. de Lind 3 Jan. 1892 zijn\ambt te Oud-Alblas. Reeds- na 3 jaar vertrok hij naar Utrecht, waar hij 11 jaar arbeiden mocht en tot groote krachtsontplooiing kwam. In 1907 vertrok de jarige naar Renkum. welke stand plaats hij in 1908 met Putten op de Vel. ver wisselde. In 1913 werd hij predikant te Feije- noord en 22 Febr 1920 verbond hij zich aan zijn tegenwoordige gemeente. In 1920 werd hij ook benoemd tot leeraar Hebreeuwsch aan het Chr. Lyceum te Zeist, waaraan hij tot Sept. '32 is werkzaam ge weest. Dr. de Lind van Wijngaarden is een va*i de oprichters van den Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk. Bij gelegenheid van het zilveren jubileum van den Bond, waar van dr. de Lind voorzitter was, werd hij be noemd tot officier in de orde van Oranje- Nas-sau. Tal van jaren heeft dr. de Lind het Geref. weekblad geredigeerd en ook de ka lender van den Geref. Zendinsgbond werd door hem geredigeerd. Thans is hij de eere voorzitter van dezen Bond. Tot het drijven van kerkelijke zending in de Ned. Herv. kerk heeft dr. de Lind een krachtigen stoot gegeven. In vroeger jaren trad dr. de Lind van Wij-ngaarden ook in A.R. partij op den voor grond. De laatste jaren deed dr. de Lind zich kennen als een voorstander van de evenredige vertegenwoordiging in de Ned. Herv. Kerk en wenscht hij tot geen richting te worden gerekend. Ds B. J. C. RIJNDERS Ds B. J. C. Rijn-der- te Hilversum, Zen- dimgsdirector te Oegstgeest, mobht heden het Diaconessen-huis te Hilversum, waar hij vier maanden verpleegd werd, weer verlaten. Voorloopig zal Ds Rijmders zijn arbeid nog niet lommen hervatten, temeer waar hij nog niet over het gebruik van zijm beide beenen. beschikken kan. EEN REVEIL-TENTOONSTELLING Van 8—22 Maart a.s. zal in de Universi teitsbibliotheek te Utrecht een tentoon stelling worden gehouden betrekking heb bend op het Reveil in Nederland in de 19o eeuw. De tentoonstelling zall worden samen gesteld uit de verzameling der stichting „Reveil-Archief", boeken en archieven be rustende op de Universiteitsbibliotheek, waarbij de archieven Chevallier, de Geer van Jutphaas en Kohlbrugge, het archief van het Theol. Studentengezelschap „Secor Daber" en enkele andere particuliere ver zamelingen. Zoowel archivalia (brieven, dagboeken, notulenboeken, werken in ma nuscript) als boeken, periodieken en vlug schriften, portretten en curiosa zullen wor den tentoongesteld. De secretaresse der stichting „Reveil-Ar chief", Mej'. E. Kluit, de Lairessestraat 41 te Amsterdam-Z., zal gaarne van een ieder die in het bezit is van archivalia, boeken, portretten en curiosa, stammend uit of be trekking hebbend op het Reveil, zooals zich' dat te Utrecht en elders vertoond heeft, als inzendingen voor deze tentoonstelling ont vangen, PAKT. SYNODE VAN HET ZUIDEN DER GEHEF. GEMEENTEN Te Yerseke vergaderde vorige week do Part. Synode van het Zuiden der Geref. Ge meenten. Aan de Synode ging een ure des gebeds vooraf die geleid werd door Ds. M. Hofman van Moercapelle (voorheen te Krab- bend-ijke). Namens de Part. Synode van het Noorden waren aanwezig de predikanten Ds. J. Fraanje van Barneveld en Ds. R. Kok te Veenendaal terwijl ook het 2e Kamerlid Ds. G. H. Kersten tegenwoordig was. De Synode werd gepresideerd door Ds. M. Verhagen van Middelburg. De Synode besloot van de verschillende in gekomen vragen in betrekking tot huwelijks kwesties er één door te zenden naar de in Mei a.s. te houden Generale Synode. Naar aanleiding van de vraag of gemeen te-leden die in staat van faillissement ver- keeren behoorend te worden gecensureerd sprak de Synode uit dat de omstandighe den in elk geval op zichzelf moeten worden beoordeeld. De Synode besloot van het ter perse zijnde Kerkelijk Handboekje der Geref. Gemeente er 800 voor haar rekening te nemen. HUWELIJK COMMANDANT ROUWE VLAS De plechtige inzegening van het huwelijk van den commandant van het Leger des Helis in Nederland, Bouwe Vlas en Maj. A. J. Wil- lemsen, Moeder van het Moederhuis aan de Oostmaaslaan te Rotterdam, zal op 18 Fe bruari a.s. d jor den chef van den staf, com missioner Henry W. Mapp worden geleid. De plechtigheid zal plaats hebben in do Congreszaal aan den Overtoom te Amster dam. De in het Engelsch uitgesproken predi katie zal worden vertaald. feuilleton 40) „O, 't. 'is waar ook! 't Kind slaapt zeker". Zoo iets vond zij ook maar het beste; van kinderen hield zij nu eenmaal niet. „En 'k neem onze trouwe Hanne ook mee", hernam Elize. „Ik heb in mijn geboorte plaats nog een en ander in orde te brengen, waarbij ik Mina niet kan meenemen, zoodat zij dan zoo lang onder opzicht van Hanne kan blijven". „En 'blijft u lang weg?" „Ongeveer twee maanden". „Wel, dat treft! Bousum en ik zijn van plan over een week op reis te gaan naar Zwitserland, en wij zullen dan ook een week of acht uitblijven, zoodat wij elkander daar na hier kunnen weerzien. Wij wilden wel vroeger thuis komen, maar dan is onze nieu we woning nog niet gereedLach maar niet, mevrouw: ik ga alweer verhuizen". „Alweer verhuizen?" vroeg Eiize, half lachend, half met verwondering. „Och ja, Bousum heeft een huis gekocht; maar daar zijn zooveel reparatiën aan te doen, dat ik zelfs vrees er niet over twee maanden in te kunnenBousum, kom nog ercis wat?... En hoe aardig z.ou 't zijn, als wij op onze terugreis elkander in den Achierhoek ontmoetten! Bousum, ie moest eens in 't spoorboekje nazien, of dat kan 'k Zou liet dol prettig vindenDan kan ik meteen eens mevrouw Oker bezoeken. Ik hoor. dat zij naar Italië is en daar eenige weken blijft. Maar over twee maanden zal zij wol terug zijnBousum, zou je niet een beschuitje nemen? 't Smaakt heter bij je thee zonder suiker". Elize haastte zich, haar beschuittrommel tje te openen, maar Bousum bedankte. Van lieverlede kreeg het gesprek een an dere wending en kwam ten slotte neer op de familie Gevers, met wie Bousum bevriend was. „Ik hoor", zei hij tot Elize, „dat u Gevers met bun vrouw en kind ijitgenoodigd hebt u buiten te komen bezoeken". ..Ja, dat is zoo", antwoordde Elize. „Ik hc-h hun dat voorgesteld en er ook schikkin gen met den hotelhouder voor getroffen ge durende de paar weken, dat zij mijn gasten zullen zijn. Ik dacht; die goede menschen mochten wel eens een uitstapje nemen, 't Zal hun goeddoen, vooral juffrouw Gevers, die niet zoo heel sterk is". ..En denkt u, dat het gelukken zal?" „Ik hoop van ja. De heer Gevers doet moei te om een paar weken vrij te krijgen, en zal het mij morgen laten weten, 't Zijn zulke lieve hartelijke menschen". „Ja, dat zijn zij wel!" zei mijnheer Bou sum. „Ik ken ze reeds sedert vele jaren en weet mij nog goed den tijd te herinneren, toen het er in huis en hart anders uitzag. Zij hebben door het Evangelie geleerd elkan der in God lief te hebben, en van dat oogen- blik af werd hun woning een paradijs en kwam er het nieuwe, hemelsche leven bin nen. Man en vrouw zijn nu gelukkig, en hun geluk lacht en klinkt u reeds toe, voordat ge hun drempel hebt overschreden. God gave, dat er in allo huwelijken zulk een eensge zindheid. zulk een eenheid van geest gevon den werd!" „Ja, precies als bij ons", zoi zijn vrouw, wie het moeite gekost had zoo lang het stil zwijgen te bewaren. „Bousum en ik zijn het ook in alle dingen eens. Wij gaan altijd naar dezelfde kerk, en als wij 's morgens opstaan, dan weten wij al, zonder dat wij een woord gezegd hebben, waar wij 's avonds heengaan. Ik ben wel niet zoo erg in den Bijbel th-uis als bijen als mijn broer Daniël nog leefde, zou hij zeg gen: Dat hoeft ook niet, als je de hoofd zaak maar weet. Nu de hoofdzaak weet ik en wat ik te kort kom, vult Bousum aan. Niet waar, beste?Trek je rechterhoordje wat naar voren, 't zit wat scheefMaar vind je niet, dat we moes ten opstappen? Mevrouw heeft zeker nog veel te doenen ik weet, wat het is, ver huizen". Elize was beleefd genoeg om haar aan te sporen nog wat te blijven. Maar zij werd onrustig en hoewel Bousum gaarne nog wat met Elize zou gesproken hebben, moest hij echter zwichten voor den aandrang zijn-er vrouw, die haar krullen reeds goed onder den hoed had geschoven en zich verder ge reedmaakte om te vertrekken. „Nu, tot weerziens, mevrouw!" zei hij. „Ik hoop u nog in den A'chterhoek aan te tref fen". ,,'t Zal mij genoegen doen", was Eiize's antwoord. Een week daarna z&t Elize in het hotel aan den straatweg, dicht bij het stadje. Er waren voor het oogenblik slechts weinige bezoekers, wat haar zeer welkom was, voor al nu de heer Gevers, zijn vrouw en hun kind haar gasten waren. Op zekeren dag zaten zij samen op 3e bank en genoten de verkwikkende schaduw van den beuk, welks takken tot over het beekje reikten, 't Was een heerlijke dag, een zoele, aangename lucht, en Gevers en zijn vrouw waren als in verrukking over de schoone natuur en het prachtig gezicht op al de verschillende schak-eeringen van het uitgestrekte bosch en het nabijstaaade on derhout Het beekje kabbelde rusteloos voort, en nog zelden had Elize de oevers zoo dicht met bloemen bezet gezien ais thans. „Ik zou wel wenschen", riep Gevers uit, wiens oogen schitterden van vreugde, „dat ik hier mijn orgel had! Mij dun-kt, een lied te midden van zulk een --'hoor.e natuur moet wonderbaar heerlijk klinken!" Hij zou ook zoo gaarne een lied gezongen hebben maar zijn vrouw had hem beduid, dat dit niet ging, vooreerst omdat het geen gebruik was en opzien zou verwekken, maar ook omdat er zich nu en dan wandelaars langs den straatweg tusschen het hotel en dit stille plekje vertoonden, voor wie het hinderlijk kon zijn. ,,'t Is zoo jammer", zei Gevers, „dat de heele wereld nog niet zingt, hoewel zij er zoo dikwijls toe uitgenoodigd wordt. Riep David niet uit: „Gij gansche aarde, juich den Heere! Kom voor Mijn aanschijn met vroolijk gezang!" Jufrouw Gevers stiet haar man evein aan. Hij geraakte haast weer in geestvervoering, en dan ging hij haar te ver. Gevers liet zich echter door haar niet storen. Hij moest aan het gevoel, dat hem bezielde, lucht goven. „Maar men kan toch niet altiid zoo blij moedig gestemd ziin", meende Elize. „Er kunnen omstandigheden plaats vinden, die on-s dringen tot schreien en njet tot juichen". Gevers moest dit erkenen. fn ziin opge wektheid had liii er op het oogenblik niet aan gedacht dat Elize weduwe was en haar doode betreurde. Zij sprak er wel zelden over; maar toch kon men nu en dan wel merken dat zij met het afgelegde rouwkleed de gedachte aan Frans niet uit haar hart had gebannen. Bij vroegere gelegenheden had Gevers haar echter op het hart gedrukt, dat het niet goed en ook niet nuttig was, met angst aan den toestand te denken waarin sommigen zijn heengegaan. Wij kunnen er niets meer aan veranderen. Er -zijn verborgen dingen, waarin wij ons niet mogen verdiepen. „Ik erken met u", „ging hij voort, „dat er tijden en omstandigheden in ons leven z.ijn, waarin het ons piet voegt te juichen, maar al de dingen, die ons belemmeren in onze blijdschap, zijn als de nevelen voor de zon. Zij behooren tot het aardsche, maar zij gaan voorbij. De zon evenwel blijft. Wann-eer u dus het een of ander leed treft, moet ge dien novel weg denkon, er u althains niet te lang mede bezighouden, maar er overheen zien". Juffrouw Gevers stiet haar man weer aan, maar hij gaf haar een wenk: hij had nog iets te zeggen. „Misschien", vervolgde hij, „komt, ons nu en dan plotseling iemand in de gedachten, dien wij vroeger bedroefd hebben en nu weer blijde kunnen maken. Mogen wij het nala ten?" Elize zag hem aan. Hij had deze laatste woorden met bijzonderen nadruk gesjiroken, alsof ze alleen haar moesten gelden? Wat berlotdde hij? Zij wilde het hem vragen, maar juist kwam Hanne met Mina en de kleine Eva die bloemen geplukt hadden en er juichend mee rondliepen Dergelijke gesprekken werden bijna eiken 3ag gevoerd, cn Elize genoot er veel bij. Maar, helaas, spoedig brak het oogenblik aan, dat ze van haar gasten moest scheiden. Met leedwezen zag zij ze vertrekken. „Hoe gelukkig zijn die menschen!" zei zij, toen zij hen nastaarde. „En waarom mocht ik zoo gelukkig niet zijn?" Staak uw klacht Elize! De nevelen zullen wel optrekken. Zij was nu geheel alleen met Hanne en Mina. Wel waren er eenige logeergasten ge komen, maar 't scheen, dat deze haar gezel schap niet begeerden. Dit verdroot haar geenszins. Zij was im mers hier gekomen om stilte te zoeken en de eenzaamheid te genieten, een eenzaam heid waarin zij trouwens niet alleen was. Zij bezat de gewisse belofte, dat God met- haar was. In Hem vond zij dan het beste gezelschap. Hii was een Vriend, die nimmer moede werd te vertroosten en op te beuren. Op zekeren dag wandelt zij alleen in het bosch en dringt er diep in, om een piek te bereiken, waar zij weet dat veel blopmen zijn. Onder het voortwandelen is zij op een smal pad gekomen, aan welks einde zich een weg kruist, die laners een veldweg naar bet stadje leidt, en heeft zij ongeveer het mid den van het boschpad bereikt, als zij ziet, dat er van de tegenovergestelde zijde een wandelaar aankomt, die hetzelfde pad be treedt. Nauwelijks heeft zij echter dien wan delaar gezien, of zij ontroert. 't Is Horman Sanders. Wat zal zjj doen? Teruggaan? M.aar dat zou onbeleefd zijn. Haar hart klopt sneller dan gewoonlijk cn zij durft de oogen niet opslaan. (Wordt vervolgd} Jezus' woo Wie meer w doenlijkheid er zich telken. Hij is niet c gen, maar het tot wien hij z< eerst zijn vad ander, die hen afscheid neme huis zijn. Hij wil zijn de vo vader en moet en broeders e eigen leven. En zelf gee als zijn moedei gelegenheid hi antwoordt hij schapt: Wie i mijne broeders cipelen zegt mijne broeder mijns Vaders diezelve is n moeder. Nu laat wie door die schij woord n-iet af: van Jezus' lipt zijn van een te diep als van n speurt hij den bare harde wc verstaan tot zi Maar ge m^ te erkennen, eerste hooren eenigszins bev; den mond van komt herwaarl moei-d en bel geven. Neen, Jezus een Christende dan God ontzi mert om wat d mensch zou ku: Gods eer en m. Toch is zijn wordt u ook d te letten op onder het wen Jezus is jui spreken. Hij h tend einde van laatste erger z terwijl hij dit z wordt hij in iemand, die 2 uwe broeders kende u te sp( Waarover z staat er niet niet anders da beden geweest van de schare Is het dan cl i t oogenbli-k is. Komen er r man, die een beeft, oogenbli huisgenooten is, omdat hooc beslag nemen? Voor Jezus klemmend. Hi zijns Vaders wereld te red niet toe aan verwanten, mé -gelooven. Jezus is niet len, die behalV zijn particuliei vrienden heef Gods, -die zijn brengen. En -hierin, -is •de zijnen juist door niets va afleiden, dat b stelt, zelfs z broeders. Moge het v ben eenigszins achterstaan bij wie in Jezus heerlijker om. doet, die in di baarder dan zi; der dan zijn e i Maar als g- zelfs dat voorl schijnbaar hari weg, en spreek des harten uit Immers zij m Sliet hun zoon

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2