Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden ASSURANTI IN HOC SIGNO VINCES RI 1937 50FR ZATERDAG 6 FEBRUARI 1937 STOOMSCHIP 51E 'JAARGANG N°. '4370 DE HULP-CENTRALE GOEREE-OVERFLAKKEE ONZE AARDAPPELS BOUWERIJ >TTERDAM TELEF. 11005 sbit.Gebruik ndmiddel, dat }l het glazuur; lostl Gebruik is de paarlen- AAR1 rtugeesche kust |ortugeesche kust rare orkaan ge- kn schepen zeer pn heeit gehad. „Jonge Jaco- eilijkheden geko- Woensdagtvond I ontzettende kracht It op dit druk beva- I die binnen zijn ga- te verantwoorden ■vaartuigen zonden zij zoodanig averij de ondergang dreig- bn hun tot 40 en 60 Van een schip, het |,Ingria" wordt ge in de nabijheid igbooten de directie van do hd ontving, luidt dat psdagavond '23.20 u. is verlaten, die in baan. Sedert heeft pn. Er bestaat groo- I iot der bemanning. onken gisteravond ge- bbus", het Neder- Idat voor de Por- ood verkeerde, is ing is gered door |oomschip „Achil- Stoomboot Mij. een lid der be- jchilles" door een boord. De man §d en is verdron |arenden zijn dus gebracht. iet Noorden Intsche wegen |e van Zondagavond gen over het Noor- en die een onge- hw over de drie |tstortte, is Dinsdag fijne sneeuw zoo m. op den weg |AnIoo zich bergen wegen volkomen tières van 2 Meter It© over de geheele Iren geen uitzonde- Is bleven in derge- |eeuwden geheel in chteruit. b dorpen waren van len. Jenwateren, welke verkeer geheel ge bnst van de „Hun- ijsbrekers met een Igen naar Gronin- |chten een geul vrij gelukt en de ijs- Inkomen, zou het 1 mogelijk zijn om |rdam te bero!' n. die uit Amsterdam len, kregen van Da leilijkheden te kam Igaan door ongela- |st doen als ijshre- langzaam SlepflS gestoomd om niet te gaan. Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKbR!| EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSD1JK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uui Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent, Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte LANDBOUW EN MAATSCHAPPIJ Op de gehouden vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw werd besloten tot een fusie of samenwerking met Landbouw en Maatschappij. De bedoeling daarvan is kennelijk, volgens de gevoerde bespreking, meer invloed-uit te oefenen op de gang van zaken. Nu wordt gezegd dat Landbouw en Maat schappij geen politieke organisatie is; dat moge ten deele Waar zijn; politieke tenden- zen jaagt ze echter wel na. Wij kunnen het ten voile begrijpen dat er verschillende heeren tegen deze fusie be zwaren inbrachten, o.a, de heer v. d. Heu vel, die wel degelijk zijn waarschuwende stem liet hooren. Hij doorzag de bezwaren welke uit een samenwerking voort zullen vloeien. Voor onze christelijke boeren, getuige het woord van v. d. Heuvel en Kort, zijn wij niet bang, die doorzien van ineetaf de be zwaren; zij weten dat alleen een vasthouden aan eigen partij, welke een positief stand punt inneemt, vastigheid cn sterkte aan liet leven geeft. De invloed der boeren-belangen wordt door een samenwerking met Landbouw en Maatschappij niet grooter, ook al komt men als laatste punt, ook tot candidaatstelling van de Tweede Kamer. Want stel dat bt een aparte boerenpartij ontstaat, dan zal ook die den invloed van het agrarisch deel der bevolking niet kunnen vermeerderen. Alleen door optreden in het partijverband is iets te bereiken. Doch zonder wezenlijke beginselpolitiek als fundament van optre den op staatkundig terrein, is een partij gedoemd om vruchteloos toe te zien, wat dn parlementaire partijen klaar maken. Wij vreezen dat de invloed der boerenbevolking daarmee niet gebaat zal zijn, maar dat veeleer de invloed door zulk een optreden nog verkleind zal worden. Er schijnt in liberale en andere neutrale kringen een partijmoeheid te zijn, welke wij van harte betreuren. Wij vreezen dat dit een Soorlooper van het fascisme zijn zal. Alleen een besliste principieele politiek hebben wij noodig, daar hebben wij in deze donkere dagen behoefte aan. Terugkeer tot de oude paden, zoo lange jaren door onze boeren in schoone traditie beleefd, kan red ding en uitkomst geven. Zoo wij echter aan het politieke leven den levensadem benemen en tot zuivere belangenpolitiek verlagen, zal de verwildering en verwarring nog veel grooter worden. Daarom betreuren wij het besluit van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw ten zeerste, want daarvan verwachten wij in het minst geen heil, maar veeleer bena deeling van den invloed welke onze boeren thans mogen genieten. Wij hopen, dat onze vrees, dat er zekere fascistische tendenzen in Landbouw en Maatschappij werken, beschaamd mag wor den. Doch met dat al begeeft men zich op Zeer glad ijs. De tegenstellingen worden daardoor ve, fecherpt, terwijl alleen door den weg van overtuiging in het partijverband kracht cn invloed te winnen is, want de politieke strijd wordt beheerscht door beginselen en niet in de eerste plaats door belangen. Dat er ontevredenheid is, is te begrijpen 'doch men vergete niet, dat er niet één land is waar zooveel voor de instandhouding van het bedrijfsleven gedaan wordt, als in Ne derland. Dank zij het optreden van de par lementaire partijen. De stijging der varkensprijzen In verhand met de stijgende varkens- tnarkten richtte de Nederlandsche Bond van Groothandelaren in Varkensvleesoh en Groothandelaren tevens Producenten van spek en reuzel „Neprova" een telegram aan de Veehouderijcentrale, waarin gewezen wordt op het feit ,dat in verband met de volge de overeenkomst-dr. Deterding, de uit nemen van een groot aantal varkens inge- Jaatste genomen steunmaatregelen, het af betaling tegen 0.45 per kg. levend gewicht en het opnieuw invriezen van varkens, de prijsstijging der varkens nagenoeg uitslui tend zal moeten worden verhaald op de hammen en ribben, indien niet tot een evenredige verhooging van de spekprijzen idoor de Centrale wordt overgegaan. De prijsverhooging van het varkensvleecsh Zal dan een zeer belangrijke zijn, met als gevolg een even belangrijke teruggang van liet gebruik van varkensvleeseh. Tegenover de varkens, welke thans tot Parlementair overzicht over 1936 De Hulp-Centrale Goeree-Overflakkee hield Woensdagmiddag haar aigemeene vergade ring in „Rehobofch" te Middelharnis. Na opening op gebruikelijke wijze door den Voorz., den heer A. Hogeweg van Stad aan 't Haringvliet, werd met het oog op den tijd vóór de verdere afwerking van het pro gramma, het woord verleend aan den weled. beer J. A. Jon gsm a, H. d. Sch. te Stellen dam, voor het houden van zijn inleiding over: „Parlementair overzicht over 1936". De spr. begon met een schematische be handeling der feiten en vermelding der bij zondere data, en noemde daarbij o.m. het échec van min. Oud, ten opzichte van het voorstel betreffende de regeling der rechter lijke macht; het vaste lósten-ontwerp, waar bij de geheele aanpassingspolitiek der regee ring in het geding kwam; de monetaire ver wikkelingen; de behandeling der pachtwet, waarbij vooral onze vertegenwoordiger Chr. v. d. Heuvel en Terpstra verschillende ver beteringen wisten te verkrijgen; bij het na turalisatie-ontwerp en de goedkeuring van het voorgenomen huw-lijk van Prinses Ju liana met Prins Bemihard, welke ontwerpen zonder discussie werden aangenomen, heeft het parlement een waardigheid getoond die alle hulde verdiend. Verder werd gememo reerd 'de verloving en huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard, de opleving in het economisch leven, zich toonend in een kleine daling van het aantal werkloozen; de opschorting van de vaccinatie en de verlen ging van het stopwetje. ResumSerende kwam spr. tot de conclusie dat 1936 een jaar van groot gebeuren, een nationaal jaar bij uitne mendheid is geweest, waarin zich, als de grondtoon van ons volk, het Calvinisme heeft geopenbaard. Zoolang het nog mogelijk is, dait, zooals in Amsterdam bij de intocht van het Prinselijk Bruidspaar, op straat de zegen bede van Ps. 134 wordt gezongen, leeft in ons volk het Calvinisme nog. Ook in het parlement hebben deze feiten invloed gehad. Vanaf het voorval met „De Zeven Provinciën" is er een ommekeer geko men. Zoo zijn de S.D.A.P.-ers geheel overstag gegaan, althans uiterlijk. Een dergelijke om keer is bij de A.R. partij niet noodig en ook niet mogelijk omdat haar uitgangspunt rust in het onveranderlijke Woord Gods. „Semper idem", altijd dezelfde. Spr. beziet dan nader de belangrijke feiten van 1936. Allereerst de positie van het Huis van Oranje-Nassau in het midden van het Nederlandsche volksleven. Breede kringen, opgevoed in republikeinschen geest, zijn van hun weg teruggekeerd tot den geest van ons volk. De SD.A.P. heeft de verschillende con sequenties getrokken, door op sommige plaat sen zelfs mede te werken aan de feestelijkhe den ter gelegenheid van het Vorstelijk huwe lijk. Vervolgens werd besproken de groote na tionale figuur die Dr. Colijn voor ons volk geworden is en de bewondering en hoogach ting die ook in het buitenland voor onzen min.-president leeft. Met verschillende cita ten toont de referent aan de dubbelzinnige houding der SJD.A.P. ten opzichte van de landsverdediging, mede in verband met de laatst gehouden stemming, waarbij de frac tie haar stem uitbracht vóór de Indische de fensie. De houding der R.K. Staatspartij is in 1936 niet altijd duidelijk. Wel was er een bepaalde lijn. aan te wijzen na het conflict Aalberse-Colijn. Onder den invloed der kath. democraten is er veel toenadering gezocht bij de S.D.A.P. Na de depreciatie is een belang rijke twistappel weggenomen. Dank zij de gevoerde aanpassingspolitiek, die niu vruch ten begon af te werpen, heeft de depreciatie gunstige gevolgen gehad. Zelfs oud-minister Steenberghe erkende dat de r egeering op het voor haar meest gunstige tijdstip, tot depre ciatie is overgegaan, een operatie waaraan, gezien de omstandigheden, toch niet meer te ontkomen viel. Dank zij het werken van Baron van Wijn bergen is er een prettiger verhouding ont- steun van de varkensprijzen uit de markt worden genomen, zal dan weer een groot aantal voor de birmenlandscihe consumptie bestemde varkens blijven liggen. De genomen steunmaatregelen zullen dan geen effect hebben, daar slechts een ver plaatsing van de afzet het resultaat varkens uit de markt wordt genomen. Uiteindelijk zullen de genomen steun maatregelen dan ook slechts tijdelijk een verbetering van de varkensprijzen tot gevolg hebben, waarop weer een daling tengevolge van het afnemende gebruik volgen moet. De verwachting van een afnemende con sumptie wordt reeds thans door de gering9 slachtingen voor de binnenlandsche mar«£t bevestigd. Aangezien de bond meent te mogen aan nemen, dat door de Veehouderijcentrale betere varkensprijzen bij een gelijkblijvende consumptie worden beoogd (daar andere het resultaat van de steunmaatregelen tóch weer te niet zal worden gedaan), spreekt de bond het vertrouwen uit, dat aan haar ver zoek tot verhooging van de spekprijzen zal worden voldaan. staan. De voorvallen in Spanje zijn voor de R.K. ook een les geweest. De Christelijke po litiek zal ook hun eenig richtsnoer moeten zijn en dit zullen zij ook in de landspoiitiek tot uiting moeten brengen. De landsverdediging ontvangt ook weer de waardeering die zij zoolang ontbeerd heeft en wordt mede dank zij het aandringen van onze A.R. afgevaardigden, weer aanzienlijk verbeterd. Na een beschouwing over de Rijksbegroo- ting beziet spr. nader de positie van onze anti-revolutionaire partij. Het afgeloopen jaar heeft opnieuw de groote beteekenis van onze A.R. partij voor het volksleven getoond, door een krachtige werking tot bevordering der hoogste goederen ons volk door God ge schonken en haar arbeid tot behoud der Chr. grondslagen van onzen nationalen Calvinisti- schen staat. Spr. eindigt met op te merken dat hoe dichter wij als partij bij Gods Woord leven, hoe zekerder wij zullen gaan. De Voorz. bracht den referent hartelijk dank voor zijn rede en deelde mede dat de beer Jongsma zich gaarne beschikbaar stelt om op de kies vereenig ingen dit onderwerp in te leiden. De jaarverslagen van penningm. en secre taris werden tot de volgende vergadering uit gesteld. De bespreking candidaatstelling Tweede Kamer enz. werd ingeleid door den heer Dijkers, secretaris der H. C. Behoudens en kele opmerkingen betreffende de plaatsing kon de vergadering zich volkomen met de voorstellen vereenigen. De vergadering werd daarna met dankzeg ging door den heer Jongsma gesloten. Het Begrafenisfonds „Eigen Hulp" Het begrafenisfonds „Eigen Hulp" te Nieuwe Tonge hield Maandag 1 Febr. j.l. in het Weeshuis haar jaarvergadering. Aanwezig 62 leden. De Voorzitter de heer J. van Vliet, opent de vergadering en heet de aanwezigen harte lijk welkom. Alvorens spr. tot de zaken over gaat memoreert hij in korte trekken het overlijden van het mede-bestuurslid G. v. d. Kroon, die in het afgeloopen jaar ons door den dood ontviel. Ruim 32 jaar, vanaf de oprichting dus, was hij iin .het belang dei- vereen. werkzaam ,om de zaak tot groote bloei te brengen. Spr. hoopt dat hij steeds in herinnering bij de vereen, zal blijven. Dan worden door den secr., den heer K. Breur, de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd vastgesteld. Uit het jaarverslag blijkt, dat het ledenaantal op 1 Jan. 1036 bedroeg 932 leden, afgeschreven werden 21 leden, overleden 3, bijgeschreven 25, alzoo vermeerdering van 1 lid. 1 Jan. '37 bedroeg het aantal leden 933( waarvan 63S boven de 18 jaar, 89 leden van 1218 jaar, 100 leden 6—12 jaar, 106 leden beneden de 6 jaar. De uitkeeringen bedroegen resp. f 120, f 85, f 24 en 3 van f 36. De ontvang sten bedroegen f 6399.63V2. Uitgaven bedroe gen f 6138.34%. Alzoo saldo 31 Dec. 1936 f 261.29 Overzicht eigendommen der vereenigiing: In kas f 261.29; hypotheken f 5750; waarde land en woningen f 6220; saldo Boerenleen bank f 2025.01; leening schuldbekentenis f 700; leening gemeente f 9030. Totaal f 23.986.30. Schulden hij de ver.: nog te ontvangen huur f 61.30; inleegeld f 63.98; contributie f 17.141/2. Totaal f 142.42%. Door de commissie belast met het nazien der rekening wordt bij monde van den heer P. Noteboom Mz. verslag uitgebracht, waar na tot goedkeuring wordt besloten. De voor zitter dankt den secretaris voor zijn keurig verslag en accuraat beheer. Daarna wordt overgegaan tot stemming van een bestuurs lid, wegens aftreding van riep, heer W. Kop penaal; deze wordt m,et 47 stemmen weder herkozen. Dan volgt stemming in de vaca ture wijlen den heer G. v. d. Kroon. Hiervoor wordt met 42 stemmen gekozen de heer A. Kattestaart. Dan volgt stemming voor een boekhouder en bode. De heer B. Dekker verkrijgt 48 en G. Breur 46 stemmen. Voor de commissie van onderzoek voor het jaar 1937 worden benoemd de heeren J. J. van Zielst, N. Knöps en Adr. Visbeen Jz., die allen hun benoeming aannemen. Nadat nog besprekin gen van huishoudelijken aard waren ge houden, dankt de voorz. de aanwezigen voor hun opkomst en sluit de vergadering. De fraude bij de B.V.L. te Vlissingen Instructie thans gesloten Di verdediger van den '""er r. G. L. te Vlissingen heeft een verzoek tot ontslag uit de voorloopige hechtenis ingediend. De instructie is thans "-osloten, dooh het zal nog wel eenigen tijd duren, voor met de openbar-- behandeling der zaak een aan vang wordt gemaakt. Zooals bekend wort'f de heer L. vervolgd wegens verduistering en valscbheid in geschrifte. Afzet en toelcomstmogelijklicden Door den heer Ir. Sieberrga, lid der keu ringscommissie van den N.A.K. werd mi. lezing gehouden o\er „I)c 'oekomst en afze: mogelijkheden van onze aardappelen", voor de vergadering van de II. M. van Land houw te Sommelsdijk. Door de economische wanorde- was het voor spr. moeilijk om in een bepaalde ncn ting adviezen te geven. Het is voor den boer sleeds moeilijk om zijn zaaiplan op te ma ken, omdat bij steeds geneigd is achter d1 prijzen aan te loopen, met andere woorden, die producten te verbouwen die in het voor gaande jaar een goede marktprijs beeft ge- bad, en dat baart heel -aak telem-s hing. omdat do oorzaken waardoor een betere prijs bereikt werd, verdwenen zijn. Daarom zal enkel een beschouwing g'te ven worden, boe de aardappelenteelt zi '.lt in het algemeen heeft ontwikkeld en daarbij rekening worden gehouden met de cijlei v. die ten dienste staan. I11 '35 waren er 111.308 II.A. consumptie- en 27.747 H.A. fabrieks aardappelen. Hiervan behoorden 4% nc'- tot de Eerstelingen, 19.S pet. tot de export- rassen als Bintje, Ideaal, Triumph enz. 12.2 pet. tot de fabrieksaardappelen, 56 pet tot de zmivere consnmptierassen en 7.5 pet tnt, enkele andere rassen. De Eersteling is afzonderlijk genoemd omdat dit een belang rijk product is voor do consumptie zoowel als voor den export. Wat betreft de gemid delde opbrengst staat Zuid-Holland bet hoogst mot een gemiddelde opbrengst van 314 ILL. per H.A., de Zeeuw.srlie Eilanden 266 H.L., West Brabant 295 H.L., Friesland 294 ILL. en Zeeuwscb Vlaanderen 264 H.L., alles gemiddeld per H A. Als wij de verbouwde rassen provinciaal nader bezien, blijkt, dat er in Zuid-IIolland 92 pet. behoorden tot de consumptierassen en 1 pot tot de zuiivere exT-wtrasse-n. Voor die andere provinciën is dit als volgt: Zeeuw sche Eilanden 88 pet. ei. 8 pet., West 'Sru- bant 73 pet. en 16 pet., Friesland 53 pet. ui 28 pet. en Zeeuwsch Vlaanderen 29 pet. en UI pet. Wat blijkt hieruit? De Zuid-Hollandsctia en Zeeuwsche Eilanden zijn, door hun di recte verbindingen de aangewezen leveran ciers der groote steden, ais Rotterdam en Amsterdam. Deze streken hebben dus in do eerste plaats belang bij een goede consumprie aardappel. Voor export komt hier alleen Je pootaardappel in aanmerking. In Zeeuws'h- Vlaanderen dat geheel georiënteerd is op België heeft men zich toegelegd op die soorten die daar gevraagd worden. Zoo ook in de andere streken. Zoo mist Friesland het natuurlijk afzetgebied naar do groote steden en heeft zioli daardoor steeds toe gelegd op de teelt van exportrassen. Door de gunstige ligging ten opzichte van export naar België (Ilarlingenl is men de soorten gaan telen die daar gcwenscht waren. Is het nu gewenseht voor de Zeeuwsche en Zuid-Holiandsche Eilanden om zich 100 te leggen op de teelt van expoi-tsoorten? Dit jaar zijn de exportrasscn iteeds opgo- loopen in prijs, terwijl de consumptiesoor- ten als de Eigenheimer, ondanks 1e ver groote export met van beteekenis in prijs zijn gestegen. Het is moeilijk te zegg-n waardoor het komt dat de binnenlandsche prijzen zich niet onttrekken aan de export prijzen. Beeds in het voorseizoen beginnen de moeilijkheden, doordat groo-te partijen nieuwe aardappelen op de markt komen waar geen weg voor is, zooo-dat de prijs met tal van steunmaatregelen in stand moet worden gehouden. Ellke soort wordt op een bepaalden tijd gevraagd, maar nu is het zoo dat als door bijv. de Eersteling de prijs bodorve-n is, er ook voor de andere latere soorten, dus in het volgend tijdvak, gee.i voldoende prijs meer te bedingen is. Aan de hand van ver schillende cijfers wordt aangetoond de ver schuiving in de soorten. De teelt van Eigen heimers is in bepaalde streken toegenomen, evenals do teelt van de Roode Star. De oppervlakte beteeld met consumptiesoorten is voor de beide laatste soorten gelijk ge bleven en enkel gedaald voor de Eerstelin gen en enkele exportrassen In verschillende streken zit men nu met een te veel en tracht men een afzet te krij gen irn de groote steden, en beconcurreerd daarmede de natuurlijke leveranciers ais de Zuid-Hollandsche en Zeeuwsche Eilan den. Wat zijn nu de exportmogelijkheden? De pootaardappel heeft zich gehandhaafd, maar waarom is de export van co-nsumptiesoorten zoo teruggeloopen? Hoofdzakelijk omdat de moeste landen zich meer en meer instellen op zelfvoorzie ning. Ook in de buiten Europeesche landen zijn de vooruitzichten niet zoo bemoedigend, onder andere heeft Brazilië zich heel stern toegelegd op de te'elt van aardappels. De export naar Argentinië is volgens spr. uit sluitend een geivolg van den misoogst. Dit is geen basis om onze verwachtingen op te bouwen. Daarbij komt dat verschillende landen hechten aan witveezige aardappelen welke voor ons land ongeschikt zijn. Hier door is het niet mogelijk de Eigenheimers te exporteeren. Trouwens als dit jaar er meer exportsoor,ten beschikbaar waren ge weest was de uitvoer nog beter geweest. Nu moesten de exporteurs zich behelpen imet andere soorten en werden deze nood gedwongen ook afgenomen door het cn land. Voor de Bintje zijn er nog wel iets betere verwachtingen. Dan is er het ge vaar van den coloradokever. Zullen de lan den die nog vrij zijn onzen export niet verbieden as deze kever nok bij ons zijn intrede doet, waarop de kansen groot zijn. Uok de wratzdekte is een gevaar. Er zijn nu al heele streken die geen aardappels mogen leveren naar bepaalde landen. Üuitsclila-nd zal den verbouw van wrat- zirk-vatbare soorten in 1940 geheel verbie den. De Eersteling die voor den uitvoer naar Duitschland van zoo groot belang is, zal dan geheel moeten verdwijnen. Ook Zwitserland en Frankrijk beperken al meer en meer de voor wratziekte vatbare soor ten- Daarom zullen onze kweekers zich moeten toeleggen op wratziekte-vrije soorten l>e export van pootaardappels heeit zich nog gehandhaad, maar Nederland heeft ten deze opzichte geen monopolie, want ook andere landen gaan er zich op toeleggen. Noodzakelijk zal het zijn plaatsvervangers te zoeken voor die soorten die niet geheel voldoen. In bet binnenland zal men zich ook toe moeten leggen op onvatbare soor ten. De Bravo is nu eindelijk verdwenen en nu zal men moeten zorgen voor soorten die deze kan vervangen. Enkele nieuwe rassen zijn er nu wel, o.a. de „Mimosa" en de „Iris". Een streek als deze, die in hoofdzaak op consumptie-aard appels is aangewezen, moet de nieuwe ras sen in het oog houden, omdat er altijd kans is dat er wat goeds onder schuilt en dan moot de kweeker pootgoed voorbanden heb ben. De spr. heeft zich niet aan voorspellin gen gewaagd of positieve adviezen gegeven, maar heeft enkele richtlijnen aangegeven. Hervatting van de export als vroeger, is niet te verwachten. Voor pootaardappelen zijn de vooruitzichten iets beter, maar ook daarvan koestert spr. geen overgroote ver wachtingen. Na deze inleiding ontstaat oen aangename bespreking. Verschillende land bouwers deelcn hun ervaringen met de nieu we soorten mede. Er blijkt, dat er stroken •van ons land hun geheele aardappel-areaal mee omzetten. In de zandstreken gaat men zich ook toeleggen op meerder agrdappel- veiibouw, en dan zijn het vooral de consump tie-soorten die geteeld worden, met het oog op de denaturatietoeslag. Soja-cultuur Voor de dorpslandbouwvereeniging „Som melsdijk", sprak Dinsdag in hotel Spee te Sommelsdijk, de heer J. Helmus, soja- specialist over de soja-cultuur. De vergadering werd geopend door en stond onder leiding van den heer Masten broek. De heer Helmus verdeelde zijn beschou wing in 6 onderdeden en bezag daarbij de volgende vragen: wat is soja?; van waar komt soja?; welk nut heeft soja voor den landbouw?; is soja in ons land met succes te verbouwen?; waarom adviseert men dan negatief?; wat moet de landbouwer nu aocn? De soja behoort tot de vlinderbloemigen, maar onderscheidt zfch van de anderen door het lage gehalfe aan zetmeel; bevat pirn. 40 pet. eiwit en plm. 20 pet. vet. Er zijn plm. 8000 soorten die voornamelijk onver deeld zijn in platschalige- en bolvormige soorten. Voor ons land zijn aangewezen de h.d- vormigen. De ontkieming en verdere ont wikkeling gaat als bij erwten en boonen; in het eerst langzaam! Gevormd wordt eeu hoofdstengel met 6 zijstengels, terwijl het oen zelfbestuiver is. Een minder gunstige eigenschap is dat het sterk degenereert; zoodat het gebruiken van le nabouw niet aan te bevelen is. Door voortdurende selectie kan het gewas op peil blijven. Ook grond en bemesting zijn van grooten invloed, en kunnen het zetmeel en eiwitgehalte sterk beïnvloeden. De soja komt oorspronkelijk uit China, waar het gewas al voor 5000 jaar bekend was. In Europa kent men hef sedert plm. 50 jaar. In 1908 werd de soja voor het eerst m Europa voor de oliewinning aangewend en vanaf dien tijd is het verbruik sprongs gewijze omhoog gegaan. De industrie in ons land houdt zich bezig met de olie- en mezl- bereiding. Bij de teeltproeven in ons land heeft men echter te weinig rekening gehou den met de practische eischen. Voor den landbouw is de sojateelt van belang, omdat het gewas als wisselteelt gebruikt kan worden en als voor-vrucht van alle andere gewassen kan dienst doen. Op heel lichte gronden kan soja met een matige bemesting nog verbouwd worden en verrijkt daar den bodem door haar vermogen om vrije stik stof uit de lucht, evenals erwten en boonen, m wortelknolletjes te kunnen vastleggen. Noodig is echter dat de grond de ge- wenschte bacteriën bevat en deze kunnen worden toegediend met „Radicine", een entstof voor den grond. Het gewas is als veevoer, kuilvoer en hooi te winnen en kan ook voor zaadwi^ning dienst doen. De voe dingswaarde is hoog. De risico van het ga was is volgens inleider niet groot, daar het als hooi, groenvoer of voor de zaadwinning gebruikt kan worden. De opbrengst kan tot plm. 3000 kg. zaad bedragen, terwijl de gem. prijs van het zaad 9 cent per kg be draagt. De onderzoekingen van de landbouwprosf- siations zijn niet goed uitgevallen omdat de opzet niet juist was. Spr. heeft een con ferentie gehad met Z.Exc. Min. Deckers, die toegezegd heeft te zullen overwegen of er op elk gebied wijziging kan komen in den aanlog van de proefvelden en tevens bestaat de mogelijk heid dat de soja-boon evenals de erwt en de boon door de Landb. crisiswet gesteund wordt. Spr. bepleit het gebruik van soja-meel door het broodmeel, waardoor het smake lijker en langer versch zou blijven. Ver schillende vragen komen op uit de vergade ring, waaruit wel blijkt dat de landbouwers de genoemde opbrengst van plm. f 270 per K.A. te laag vinden. Spr. wijst hiertegenover echter op het nut van wisselbouw. Momenteel is in bespre king de oprichting van een fabriek tot bereiding van sojameel en mocht dit slagen dan wordt aan de vertegenwoordigers op dracht gegeven te contracteeren tegen 9 ct. pep k.g. Nadat nog diverse vragen over be mesting, oogst, e.d.g., behandeld en be antwoord waren, sloot de Voorzitter de slechts matig bezochte vergadering. Ned. Herv. (Geref.) J.V. „Jonathan" te Dirksland Bovengenoemde vereeniging vierde op Maandag 1 Febr. haar 23ste jaarvergadering. De eere-voorzitter, Ds. C. v. d. Wal, opende deze vergadering met het laten zingen van Psalm ll9 9 en 17. Daarna las hij voor Spr. 1 1 tot en met 9. Na het gebed sprak Ds. v. d. Wal een kort openingswoord. In de eerste plaats feliciteerde hij de J. V. met haar 23ste jaarfeest; de vereeniging is wel klein, zegt spr., maar toch bestaat hij nu reeds 23 jaar, al is 't ledental zeer weinig. Wanneer we naar andere vereenigingen zien, zegt spr., op het gebied van lichaam- sport, dan zien we dat deze veel grooter aan tal leden hebben. Dan zet spr. ziel en lichaam naast elkander en nu is 't eigenaar dig dat door de zonde het lichaam staat te- pinover de ziel en dat 't lichaam nu het doel is geworden van het beoefenen der sport. Deze lichamelijke beoefening is op zichzelf niet fout, dat bedoelt spr. geenszins. Maar wel is oen belangrijke factor hoe die sport geschiedt. De jongeling geeft, zich liever aan de sport dan aan hetgeen geschiedt op gees telijk gebied. Hoe hooger het terrein is op geestelijk gebied, hoe kleiner het aantal 1» dat zich daarom groepeert. Dat zien we zeer dikwijls, zegt spr. De J. V. verschilt hiervan met die vereenigingen op lichamelijk gebied, dat de eerste zich beweegt op 't gebied van hoofd en hart en de tweede op lichamelijke inspanning. Daar zijn zooveel jongelingen die meenen de wijsheid iin pacht te hebbpn. de J.V. schaart zich echter om deze te on derzoeken en te leeren. De vreeze des Hoe ren is 't beginsel der wijsheid. Na het openingswoord kreeg de secretaris der J. V. gelegenheid zijn jaarverslag uit te brengen en vervolgens de penningmeester. I11 beide verslagen werd aangedrongen oji steun voor het werk der J. V. Een ieder helpe hieraan naar zijn vermogen. God heeft den blijmoedigen gever lief. Vervolgens kreeg vr. H. Bestman gelegen- heid zijn Bijbeisch onderwerp te behandelen getiteld „Komt allen tot Mij". Na dit onderwerp werden door de leden der M.V. „Trifosa" enkele liederen gezon gen, o.a. „De vaan ontplooid" (Bondslied der J. V.) en „God is mijn licht". Hierna werd door den voorzitter de heer A. de Blois een stukje proza ten gehoore ge bracht getiteld „Harders boete". Dit stukje werd op zeer waardige wijze voorgedragen en werd met aandacht beluisterd. Vervolgens gaf de eere-voorz. gelegenheid voor de pauze, doch voor de pauze werd nog gezongen Ps. 32 3 en 4. Inmiddels werd er gecollecteerd ten bater der kas van de J. V. Na de pauze heropende de eere-voorz. de vergadering en deelde mede dat verschillen de felicitaties ingekomen waren, waarvoor hartelijk werd dank gezegd. De collecte bracht op de som van f 9.86i/2. Vervolgens kreeg vr. L. Matsinger gelegenheid om zijn inleiding Kerkgeschiedenis te behandelen, getiteld: „De eerste martelaar in Nederland". Hierna werden nogmaals door de leden der M. V. enkele liederen ten gehoore ge bracht. Daarna kreeg de beer Job. Baart ge legenheid tot het houden van zijn onder werp getiteld „Oranie-Datheen". Hierop volgde eenige bespreking .waarna gelegen heid werd gegeven voor de rondvraag. Hier van maakte de voorzitter der J. V. gebruik om allen hartelijk dank te zeggen die me degewerkt hebben tot het welslagen van deze jaarvergadering. Vervolgens sluit rie eere-voorz. deze vergadering met to laten zingen Ps. 89 8, waarna de heèr Baart in dankzegging voorging.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1