Gemeenteraar van Den Bommel ELIZE MAAS- EN SCHELDEBODE ZATERDAG 30 JANUARI 1937 PLAATSELIJK NIEUWS 62 jaar doet mee aan volksdans. PREDIKBEURTEN MARKTEN MAAS- REIN Vt Openbare gemeenteraadsvergadering der gemeente Den Bommel, op Dinsdag 26 .Jan. 1937, des nam. 3 uur. De Voorzitter Burgemeester Donkersloot opent met gebed, waarna mededeeling wordt gedaan, dat de heer Mast met kennis geving afwezig is. Vervolgens beet spr. de hoeren in deze eerste vergadering hartelijk welkom en biedt den leden persoonlijk, huiselijk en maat schappelijk zijn zegenwenschen aan. Snr wijdt vervolgens de aandacht aan de critieke omstandigheden waarin wij leven, al worden gelukkig eenige lichtpunten ge- constateerd. Spr. hoopt dat die lichtzijde die daagt moge doorbreken, en dat de moeilijk heden die er zijn, mogen worden overgege ven aan Eén, die 't al regeert, zonder Wien niets te bereiken is. Spr. staat vervolgens stil bij de groote ge beurtenis in ons Oranjehuls, ui. liet Vorste lijk Huwelijk, waarvan hij hoopt, dat het on der Gods zegen moge zijn gesloten en er een rijk gezegend gezin uit moge voortspruiten. In dit jaar, aldus spr., zullen verschillen de beslissingen van u worden gevraagd. Spr. drukt den wensch uit, dat de vergade ringen in het tecken van eensgezindheid mo gen staan en bij alle verschil dat er is, de ware belangen der gemeente mogen worden behartigd. Het is niet de gewoonte van spr. de debatten te smoren, maar zoo ruim mo gelijk gelegenheid te geven, de zaken te be spreken. Spr. hoopt op dezelfde preftige samenwerking als altijd en wenscht dat de arbeid moge worden gezegend door Ilem, die alles in Zijn hand heeft. Wethouder JONGELING dankt namens den Raad voor de gesproken woorden en de geuite wenschen, waarbij hij hoopt, dat ook hem de noodige kracht en opgewektheid moge worden geschonken om de gemeente zaken te leiden. Daarna worden de notulen gelezen, welke onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. Staten bericht van verdaging beslissing goedk. begrooting 1937. Idem goedgekeurd terugontvangen veror dening regelende eisolien en bezoldiging der veldwachters. Van de gemeente Oude Tonge bericht dat tot leden Waterleidingbestuur zijn herbe noemd de heeren de Wit en Prince en van Stad aan 't Haringvliet de heer Braber. Proces-verbaal van kasopname der ge meente. In kas f 1877.66. De kas van het Burgerlijk Armbestuur had bij het .nazien f 1947.49 ten inhoud. Boe ken en bescheiden in orde. Schrijven van den heer Mosselman, dat hij zijn functie als gemeente-architect neerlegt en tegen 1 Febr. a.s. ontslag vraagt. Zijn eogen drukke werkzaamheden laten niet toe, dat hij voldoende opzicht over de gemeente werken houdt, wat toch noodzakelijk is De VOORZ. deelt mede, dat dit bericht bij B. en W. ontvangen is als een donderslag bij helderen hemel. Zij hebben dit r/et zoo maar geaccpeteerd, maar hem ter vergade ring geroepen, waarbij getracht is hem op zijn besluit te laten terugkomen. Spr. zegt, dat de heer Mosselman een trouw en eerlijk architect is, waar men op aan kan, waarom wij hem gaarne zouden willen laten blijven. Hiertoe was hij eahter niet te bewegen. Wel heeft hij toegezegd, niet op de datum van 1 Febr. te zullen vertrekken, maar zoo spoe dig mogelijk, wanneer een ander zijn plaats zal vervangen. Nu zit er aan deze zaak nog iets meer vast Ged. Staten zagen indertijd gaarne, in verband met het bouwtoezicht dat er op dit eiland b.v. een centraal punt was voor alge meen toezicht, b.v. een ingenieur, die over olie gemeenten ging. Hiervan heeft men ech ter moeten afzien. Ged. Staten hebben echter in 1936 een circulaire gezonden, om, wan neer er in de gemeente een vacature bij liet bouwtoezicht komt, zicih te wenden tot de inspecteur, om daarmede overleg te plegen. B. en W. hebben hieraan voldaan en een schrijven gericht om inlichtingen bi) den in specteur. Deze heeft geschreven, dat hij zich persoonlijk naar Den Bommel aal begeven en „een poosje in het stadje zal vermeien", om deze kwestie nader te bezien. B. en W. stellen voor den heer Mosselman op de meeste eervolle wijze te ontslaan en verder het onderhoud met den inspecteur Donderdag a.s. at te wachten. Den heer HOKKE spijt liet dat de heeT Mosselman zijn ontslag heeft genomen, maar tnéér nog zou het hem spijten, als de Raad het heft uit handen gaf bij een nieuwe be noeming. De VOORZ.: De Baad houdt uiteindelijk de beslissing aan zich. De heer HOÉKE: Laat ik dan zeggen, dat het mij zou spijten, dat er iemand uit een andere gemeente zou worden benoemd als er hier bekwame menschen voor zijn. De VOORZ.: Als ik do brieven van den in specteur lees, is het zoo, dat hij liever geen timmerman, metselaar o.i.d. als opzichter ziet. Noodig is wel een bekwaam iemand. Als die niet in de gemeente is, moeten we het gemeentebelang dienen, door iemand anders te nemen. Bedoeling is eerst geweest, deze zaak centraal te regelen. Ben heer Mosselman hebben wij met f 300 betaald. Het oordeel van B. en W. is dat dit te laag was. Als dat nu de aanieidende oorzaak van het ontslag geweest was, hadden wij niet geaarzeld hem meer te geven. Maar hij wou er tusschen uit. We hebben een goedkoope architect gehad en zeker is, dat het nu wel duurder zal worden. De heer MEIJER gelooft, dat centralisatie het beste zou wezen. De VOORZ.: Er is iets voor en iets tegen. Feuilleton 39) Onder het inpakken valt er iets in Elize's handen, dat zij met bijzondere aandacht blijft beschouwen, 't Is haar album. Het heiligdommetje van een jeugdig meisje, vol zoete cn aangename herinneringen. Toen zij bij haar huwelijk het ouderlijk buis verliet, verzuimde zij het mee te ne men. en latér dacht zij er niet ernstig ge noeg aan, om het te laten ontbieden. Het bleef steeds in het oude hoekje liggen, werd verge'en, en eerst op den d«.g toen de in boedel van den ontvanger werd verkocht, kwam het te voorschijn en vond een koo- per, die het bewaarde tot nu ongeveer drie maanden geleden. Toen werd het. haar aan huis bezorgd, waarschijnlijk door iemand, die onbekend wilde blijven, althans er was geen briefje bij. cn bij de afgifte ook geen groet of boodschap. Het adres was van dezelfde hand. die haar eenmaal liad gewezen op distelen en doornen des levens, en op de blijdschap, die een Christen zelfs onder veel lijden smaakt. Toen Flize het album ooende. ter plaatse waar een lintje gelegd was. viel baai' oog op het versje, dat Herman Sanders'er in dertijd in geschreven had, en nu do hand Samenwerking met andere gemeenten wordt tenslotte wel de weg. Het eervol ontslag wordt verleend. Mededeeling van de Gasccntrale, dat de begrooting 1937 onveranderd is vastgesteld. 2. Verzoek van het Bestuur der Bijz. School alhier om toekenning van een voor schot op de gemeentelijke vergoeding in gevolge art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, voor het dienstjaar 1937. De VOORZ., leest hierover het besluit voor, waarbij een voorschot wordt verleend van 80%, zijnde f747.84. Wordt goedgevonden. 3. Benoeming van een onderwijzer in vasten dienst aan de Openbare lagere school aan den beneden Oostdijk. De VOORZ. licht toe, dat hiertoe nood zaak is gekomen door de opheffing van de school aan de Zuidzijde. Sinds 1 Mei 1936 is Abr. v. Beek tijdelijk geweest, welke vol gens nadere inlichtingen zeer goed voidoet. Van liet Hoofd der school wordt een schrijven voorgelezen, waarin de heer van Beek zeer word aanbevolen. Ook de heer inspecteur Brandlsma draagt hem inet vrij moedigheid voor. Gezien deze gegevens stellen B. en W. voor, alleen den heer v. Beek op de voor dracht le plaatsen. De heer SEGEBS vraagt of de heer van Beek een wachtgeld is, wat de Voorz. be vestigend beantwoordt. Deden we een op roep: we zouden ook een wachtgelder moe ten nemen, ..wat nog al veel ellende met zich brengt, zegt spr. De heer MEIJER: Ten eerste is er maar één camlidaat en ten tweede staat de raad voor een fait accompli. Spr. vraagt of dat nu zoo maar gaat. Bovendien is hij toch al benoemd in vasten dienst. De VOORZ.: Neen, hij is tijdelijk. Wordt hij benoemd dan stelt de raad vast, op welken datum hij in vasten dienst komt. De heer MEIJÉR acht het in strijd met de waardigheid van den Raad, deze ééne candidaat voetstoots te benoemen. De VOORZ.: U ziet het verkeerd. De Raad wordt niet van zijn plaats gedrongen. B. en W. regelen de zaken, óók van het onderwijs. Nu komt er een voordracht, on indien er iets tegen den candidaat is, dan kan de ltaad zicli verder uitspreken. Spr. liclit verder toe, dat een Ministerieel schrijven is gekomen, of het mogelijk is, dat de school in de Zuidzijde weer ge opend kan worden. Dit haalt spr. aan omdat B. en W. daarom niet éér kouden benoe men, gezien de kinderen uit de andere school, de teldagen in 1936 nog moesten meemaken. Deze leerkracht kon pas be noemd, ais liet getal van 81 leerlingen over schreden bleef. Spr. zegt verder, dat het een goede kracht is. De Inspecteur schrijft liet en liet Hoofd ook, en wanneer we nu andere wachtgelders op de lijst plaatsen, is er kans, dat we in erge narigheden komen. Weth. JONGELING: De heer Meijer zegt wel dat we voor een voldongen feit staan, maar het is slechts een voorstel. De Raad kan het afstemmen, maar hij mag blij zijn dat er zulk een goede candidaat is. Dee heer MEIJER: Het gaat niet tegen de persoon in kwestie, maar met de gang van zaken ga ik niet accoord. De heer HOUTHUIZEN vraagt over te gaan tot stemmen, ais gezegd wordt dat die kracht goed is, wil ik dat gaarne overne men, al kén ik de persoon niet. De hoer SEGERS: Nu zijn er 86 leerlin gen; verondersteld dat er volgend jaar 79 zijn, hoe dan? De VOORZ.: Risico is er niet aan voor de gemeente. Zijn de leerlingen er niet, op de tbldagen, dan gaat hij automatisch op wachtgeld'. Bij stemming wordt met 5 stemmen be noemd de candidaat de heer A. W. v. Beek. De heer Meijer weigert aan de stemming deel te nemen. 4. Buitengewone aflossing van geldleenin- gen aangegaan ten behoeve der gasfabriek De oude leeningen worden bij raadsbesluit ingot rakken. De gemeente Den Bommel leende ruim f55000, wat nu de Gascentrale van alle aangesloten gemeenten in één ka pitaal heeft ondergebracht en i 4 pCt. ge converteerd. De gemeenten zijn hierdoor van een heele last af. Spr. deelt nog mede, dat de resultaten van de verlaagde gasprijs niet zijn uitge bleven. In 1936 is verstookt 619.294 M3 gas; in 1935: 473.66 M3; toename 146.228 M3 of 30.9 proeent. Wij zijn daarmee verblijd, aldus spr., al zijn we er nog niet. Er is nog een nadeelig saldo, waardoor de ingezetenen worden op gewekt, dit weg te werken door een nog grooter gasverbruik. 5. Wijziging wijze van deelname door deze gemeente in het Borgstellingsfonds voor het district der Kamer van Koophandel te Dordt. Besloten was 20 cent te geven ineens en opvorderbaar na 3 jaren, maar deze rege ling zou nu zoo worden, dat het eerste jaar 10 cent zou worden gegeven en de volgende 3 jaren telkens 3 cent per inwoner. B. en W. stellen voor hiertoe te besluiten. Dit besluit houdt in, dat het bedrag niet opvorder baar is. Aldus wordt m.a.s. besloten. 6. Benoeming Bestuurslid in de Drink waterleiding. In Sept. 1931 is de heer Hokke benoemd, waarom hij nu (na 6 jaar) af tredend is. Wordt m. a. s. herbenqemd. 7. Benoeming leden en plaatsvervangen de leden stem,bureaux. Tot Voorz. stembureau I wordt herbe noemd Weth. Jongeling; Mast en Hokke lot leden; voorz. stembureau II wethouder W. A. Lokker; leden Houthuizen en Segers. Als plaatsvervanger stembureau I wordt aan gewezen de heer Meijer; en voor stembureau II secretaris Le-mkes. 8. Wijziging Gemeentcbegrooting 1936. B. en W. stellen voor 25 cent per kind uit te trekken voor een alsnog te geven trac- tatie aan de schoolkinderen, in verband met het plaats gehad hebbende Vorstelijk Huwelijk. Het Oranjecomité zal er 15 cent aan toevoegen, zoouat de kinderen a 40 ct. kunnen, getracteerd. 82 wordt hiervoor uitgetrokken.) De VOORZTTER dringt bij het Oranje comité op spoedige uitdeëling aan. De af- cn overschrijving wordt goedge keurd, eveneens een voor het Burgerlijk Armbestuur en een wijziging der gemeente Èegrooting dienst 1937. B. en W. hebben een aanbieding gekregen voor conversie gemeentelijke geldleeningen. Er zijn leeningen die abnormaal hoog zijn; er is er een, bij Gemeente-Crediet, die nog 11 jaar loopt a 5V2 pet.; een van f 1600 a 6y2 pet., loopt nog 8 jaar bij dezelfde in stelling en een f 4125 ook van 6r/2 pet. Dit is een ongekende koers. Hiertegen zal wei nig te doen zijn, al zullen we het probeeren. in het contract staat dat „beide partijen" het goed moeten vinden te converteeren. Dan een va.n f 1575 a 5 pet. (Gem. Cre- diet); kan geconverteerd worden a 4 pet. Voorts is er een loening van f 21010 a 4% pet. met 1 pet. boete, en een van f 3084 a 5 pet. met 1 pet. boete, die we dus kunnen laten zitten. Dan een van f 9500 a 5 pet. geen boete; kan tegen 4 pet. geconverteerd en een van f 10765 kan ook geconverteerd a 4 pet. Jaarwinst van f 170.90 aan rente min f 50 commissie voor afsluiting. De heer MEIJER vraag? aan B. en W. wanneer het de bedoeling is de begrooting 1937 gasfabriek in den Baad te behandelen. De VOORZ.: Die ligt ter visie en wordt niet in den Raad behandeld. Wel kunnen inlichtingen gevraagd. De Gascommissie behandelt de begrooting en de rekening waaraan 2 leden, afgevaardigden van den Raad, deelnemen. Dat is de gewone gang van zaken. Spr. liclit dit nader toe. Rondvraag. De hoer MEI.TER informeert, of er al 'iets bekend is van de huurverlaging in Tuin dorp. Do VOORZ.: Dit wordt door B. en W. overwogen. Het ligt in de bedoeling het op f 2.25 te brengen. Dan vraagt de heer MEIJER een brief te mogen voorlezen, door den Voorz. van het Burgerlijk Armbestuur gestuurd aan iemand die hij niet nader wil noemen. Deze brief houdt in dat de Voorz. mee deelt vernomen te hebben, dat bedoelde, persoon voor S.B.Z. heeft bedankt, maar wanneer, hem iets zou overkomen het Burg. Armbestuur de kosten daarvoor niet be taalt. De VOORZ. erkent, dat dit zijn brief is. Hij neemt daarvan niets terug. De man bad een heele zomer werk en het B.A. is van oordeel, dat hij de 15 cent per weck wel kan betalen. En het B.A. èn spr. zélf nemen deze brief geheel voor zijn rekening. De heer MEIJER: Is die brief dan niet in strijd met do armenwet? De VOORZ.: Geen sprake van. De heer MEIJER: Als dien man of zijn ge zin iets zou overkomen,'moet die man dan zoo blijven liggen? De VOORZ.: Daar spreek ik niet over. Zijn onwil is gebleken; toen hij werk had betaalde hij niet. Het B.A. ziet er sabotage in. Toen die brief uitging, was hij in staat om te betalen. Het is heel makkelijk om te zeggen: „Ze laten je toch niet noodgaan!" Spr. brengt hulde aan de werkloozen en steuntrekkers, die nog wei betalen! De heer MEIJER: Dat is verschil van meening. Die menschen doen misschien hun kinderen tekort. De grootste economen hebben nooit kunnen begrijpen, hoe een werklooze er van komt. U hebt nu die for mule gevonden. De VOORZ.: Ik hen geen groot econoom, ik gebruik geen vreemde woorden. Ik be schouw het als een revolutionair idee va.11 dien man, dat hij u die brief in handen geeft, en op die manier tracht gelijk te krijgen. Het is een precedent, dat zeer ge vaarlijk is. Hot Burgerlijk Armbestuur laat zich niet beïnvloeden daardoor. Het is van oordeel, dat deze man, die werk had, en een klein gezin heeft, met slechts één kind, kon betalen. De heer MEIJER: De Minister staat sub sidie op de S.B.Z. toe. Dat is eigenlijk de oorzaak van alles. Dat willen de heeren niet. De kuikens willen wijzer zijn dan de hen. Het brengt tie gemeente veel voordeel als men er 1oe besloot. De VOORZITTER: Dat is in den Raad met groote meerderheid afgestemd. Er is bij gezegd, steunen, waar noodig is. Het Bur gerlijlc Armbestuur doet dat ook. Zie de rekeningen maar eens na. In dit geval en ieder geval wordt persoonlijk bezien achten ze het niet noodig. We noemen de naam niet van den persoon, maar wei, dat hij de mededeeling er bij deed: „Ze laten je toch niet doodgaan" De lieer HOKKE: Veel menschen willen leven op kosten va.n de gemeente. Daar is deze speculatie ook op. Uw standpunt in dezen is zuiver. De heer MEIJER: Ik blijf er hij, ik ben het niet eens. De VOORZITTER: En wij hebben een ander standpunt. U moet eens zien, hoe u verpolitiekt is door met die brief te ko men. Een stanc.punt mag u hebben, maar om geregeld als minderheid de meerder heid uw meening te willen opdringen, be gint knap vervelend te worden! Men wil alles afwentelen op overheidszorg, school- voeoing, kleeding, enz. enz., maar het is de pest voor de maatschappij Dan sluiting. SOMMELSDIJK. Vice-Admiraal J. de Graaff, alhier geboren op 16 Sept. 1879, is door den Volkenbondsraad aangezocht om op te treden als Ilooge Commissars van den Volkenbond te Danzig. Bij den gemeenite-veldwadhter zijn in lichtingen te bekomen omtrent een gevonden bril. Tegen een inwoner dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens beleedi- ging. Op de paardenlijst dezer gemeente ko men 69 eigenaars of houders van paarden voor met een totaal aantal paarden van 239. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk tijdens het optreden van Ds. Hovius van Ouddorp een exitra collecte worden gehouden ten bate van het Studiefonds van den Geref. Biond. MIDDELHARNIS. Door den kerkeraad der Geref. Gemeente is een beroep uitge bracht op Ds. Ligtenberg te Lisse. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en Den Haag verzonden 2400 H.L. aardappelen en 6000 balen ajuin. Vanaf het Havenhoofd zijn per Engelscbe zeeboot naar Engeland verzon den 35090 balen ajuin. DEN BOMMEL. Bij den agent der arbeids bemiddeling staan 98 werkloozen ingeschre ven. Het gehakt in blik is deze week ver krijgbaar op bon no. 2 voor de werkloozen en armlastigen bij de slagers dezer gemeerte. In de afgeloopen week zijn uit de na ven dezer gemeente vervoerd 6184 H.L. aard appelen, 1350 H.L .uien en 300 H.L. koex>een. Tengevolge van den lagen waterstand heeft de veerdienst van de stoomboot mij. „Mercurius", welke de verbinding van deze gemeente met Numansdorp onderhoudt, Don derdag 1.1. niet kunnen varen. Voor vele rei zigers is dit zeer zeker een teleurstelling ge weest. Heden zal het land- en tuinbouwtentoon stellingsschip „Antoinetta" voor de inwoners tegen een lage entree te bezichtigen zijn. Op Woensdagavond 1.1. is door de mu- ziekvereen. „Eendracht maakt Macht', met medewerking van de muziekvereen.. uit Me lissant, in het gymnastieklokaal der openb. lagere school een uitvoering gegeven. De muziekvereenigingen brachten eenige oomposities ten gehoore en er werd em too- neelstukje opgevoerd. Tot slot gaf de muziek vereen. eenige vroolijke marschen. Zeer ver genoegd gingen allen huiswaarts. Op 4 Febr. a.s. zal ten overstaan van een der leden van het college van B. en W. dezer gemeente aan belanghebbenden gele genheid worden gegeven om bezwaren in te brengen tegen het verzoek van den heer W, Keijzer, alhier, om vergunning ingevolge de Hinderwet tot het vernieuwen van zijn bak kerij en het opnieuw daarin plaatsen van een. oven. Aan den heer T. Mosselman, alhier, is met ingang van 1 Febr. as. op de meest; eer volle wijze ontslag verleend als opperbrand- meester en op een nader door B. en W. te bepalen datum tevens als gemeente-architect. Oude dame verklapt het geheim van haar levenskracht. „Kruschen Salts werd mij aanbevolen door een dame van 62 jaar, die nog aan volks dansen meedoet als een jong meisje, en wanneer men vraagt naar de oorzaak van haar lenigheid, antwoordt ze altijd Kruschen". Zij adviseerde mij Kruschen Salts om van de hevige hoofdpijnen, waar aan ik leed en de rheumatische pijnen in mijn heide schouders, af te komen. Kruschen volbracht het kunststuk: mijn hoofdpijn ver dween, evenals mijn rheumatische pijnen". Mevr. F. B. W. Kruschen Salts is een combinatie van 6 natuur-zouten, welke Uw lever, nieren en spijsverteringsorganen aansporen tot ge zonde werking. De „dagelijksche dosis" zorgt voor een geregelde inwendige schoon maak en houdt Uw bloed zuiver. Kruschen Salts is verkrijgbaar bij aiie apothekers en erkende drogisten k 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon. Let op, dat op het etiket op de fiesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Mij., Amster dam, voorkomt. (Adv.) OOLTGENSPI.AAT. I>oor rijks- en ge- meente-politie is tegen een tweetal personen prooes-verbaal opgemaakt wegens diefstal van haver en tegen H. wegens overtreding Drankwet. Momenteel staan er 227 werkloozen in geschreven. Van der V. viel zoodanig dat hij een arm 'brak. Dr. Kramers verleende genees kundige hulp. NIEUWE TONGE. A.r. week zal ten post kantore de uitbetaling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren, In verband met het Vorstelijk huwelijk zijn de schoolkinderen van de door het co mité ingezamelde gelden getracteerd. De trac- tatie bestond uit een trouwfoto van het Bruidspaar, 1 voJksliederenboekje, 1 sinaas appel, 1 stuk chocolade, 1 zakje bonbons en een gebakje. Dait de kinderen zeer in hun schik waren behoeft geen betoog. Tot bestuursleden der Ned. Arbeiders bond afd. Nieuwe Tonge zijn gekozen de hee ren D. Kats en M. Kievit Hzn. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0 .75, peen 0.60, aardappelen f 1.60 per H.L. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 3000 H.L. aard appelen, 6500 balen uien en 900 balen peen. De prijzen der landbouwproducten bleven ongeveer gelijk. De zangvereeniging „Excelscior" zal op Donderdag 4 Febr. a.s. in het gebouw Odeon haar jaarlijksche uitvoeringen geven. Vliegtuig bij Bandoeng neergestort De bestuurder gedood BANDOENG, 27 Jan. (Aneta). Heden is ten westen van den Lembangweg, ter hoogte van kilometerpaal 7, de milicien-kort-verband-vlieger, briga dier W. Patoir, met een AVRO-les- toestel neergestort. Hij werd op slag gedood. Het toestel blijkt in een vrille te zijn geraakt. De machine is totaal vernield. Het lijk van den 21-jarigen bestuur der werd overgebracht naar de zie kenzaal. Brigadier Patoir was van de lich ting 1935. Onlangs behaalde hij het klein militair brevet. Vroeger was hij leerling van de H.B.S. te Bandoeng. De alphabetisehe lijst van de namen van de eigenaars of houders van paarden ligt gedurende de maand Februari ter secretarie voor een ieder ter inzage. HERRINGEN. Een dochter van den land bouwer K. Tanis, die bij familie alhier was, had deze week het ongeluk, toen ze zich per fiets op de weg HerkingenDirksland be vond, door de gladheid te vallen, waardoor ze een been brak. In het ziekenhuis te Dirks land werd het been gezet, waarna ze weder per auto naar haar familie werd vervoerd. Naar wij vernemen bestaan er plannen om in den polder St. Elizabeth een waterge maal te plaatsen. Verschillende metingen zijn hiervoor reeds verricht. Volgende week zal op de bekende plaats, dag en uur de ouderdomsrente wor den uitbetaald. De keuring voor sprinigstieren zal wor den gehouden te Middelharnis op Donderdag I April 1937, des voorm. 10 uur. GOEDEREEDE. De gamalenvisschers vin gen de vorige week met de zeilvaartuigen van 4050 kilo per dag en per vaartuig cn de motorblazers van 60180 kilo. Prijzen der veldvruchten: uien 0.80 per 60 kilo, met veel vraag, eigenheimer aardappelen 1.60 en blauwe f 1.752 per H.L. Woensdagavond werd alhier een film vertoond van het tentoonsteilingsschip „An toinette", voor land- en tuinbouw. Het schip was te klein, om de vele bezoekers te bevat ten. OUDDORP. Als pen zeldzaamheid kan ge meld worden dat bij den klelnlandbouwer G. Breen een voederbiet uit de hoop te voor schijn kwam die het kolossale gewicht had van 21 pond. Het exemplaar bezat 6 kruinen. In een jachtveld alhier werd een wilde kat geschoten, die het kolossale gewicht had van 30 pond. Het dier zal wel veel konijnen klein gemaakt hebben. A.s. week wordt op het postkantoor de Ouderdomsrente uitbetaald. Men lette op de uren en dagen. Vanaf Maandag 1 Februari tot Vrijdag 5 Februari van des v.m. 8.30—11 uur, nam. 2—3 uur, 's avonds van 5.30—7 uur. Zaterdagsmorgens alleen van des v.m. 8.30 II uur. Bij publicatie is bekend gemaakt dat de Stierenkeuring voor dit Eiland op Don derdag 1 April te Middelharnis zal plaats hebben, des v.m. 10 uur. Schriftelijke opgave tot deelneming kan geschieden bij den secre taris der regelings-commissie, den heer H, C. Waldeck te Loeoduinen. Door KI. Al-email wordt bloemenza-ad gecontracteerd tegen 1.50 per K.G. en violenhloemenzaad tegen 10 per K.G. J Donderdag stonden bij de arbeidsbemid deling 166 werkloozen ingeschreven. Op de beurs werd besteed voor blauwe aardappelen 1.70, eigenheimers 1.50, uien 80 cent; weinig hande' Liftkooi ontijdig in beweging gebracht Twee mannen vonden den dood Te Maastricht stond voor de recht- bank terecht J. J. v. d. H., mijnwerker te H e e r le n. Op 11 November van verleden jaar was er op de Oranje Nassau III ten gevolge van een te vroeg gegeven sein een liftkooi ontijdig in beweging gekomen. Het gevolg hiervan was, dat de laatste man, die er uitstapte, zekere Trecovitch, alsmede de helper, die de deur van de liftkooi pleegt open te houden, in de diepte stortten, ter wijl de lift naar boven ging. Beide mannen vonden daarbij den dood. Het O. M., waargenomen door mr. Daut- zenberg, achtte dood door schuld rechtens bewezen en eischte een gevangenisstraf van drie maanden. De rechtskundige raadsman van verdach te, mr. van der Goes van Naters, was van oordeel, dat het ongeluk te wijten is aan een samenloop van omstandigheden, op welke verdachte slechts weinig invloed kon uitoefenen. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en drong, in het andere geval, op de uiter ste clementie aan, wijl verdachte reeds vijf tien jaren in de mijn werkte en hem uit werk was opgedragen, omdat hij, als zeer voorzichtig bekend stond. OP ZONDAG 31 JANUARI NF.D. HERV. KERK Den Bommel: 9% u. Ds LanghouL 6 u. Ds Labrie, van Goadereed'e Dirksland: 9.30 u en 6 u. Ds van der Wal Vm. II. Avondmaal. Nam. H. Doop Herkingen: 's Av. 6 u. Ds Pollhuijs, van Stad aan 't Haringvliet Middelharnis: Voorm. en 's avonds Ds Kltisener, van Bodegraven Ni. uwe Tonae: 9V2 u. LeesdiensL 6 U. Ds Langliout, van Den Bommel Ooltgensplaat: uur en 6 uur <*e heer Kalf, cand. te Amsterdam Ouddorp: Vm. en nam. Ds Hovius Oude Tonge: 9.30 u. en 6 u. Ds Verkerk Sommetedijk: Voorm. Ds van Asch. Nam, Ds Hovius, van Ouddorp GEREF. KERKEN Den Bommel: 9^2 u* Leesdienst. 2 u, Ds R eenders Middelharnis: Vm. Leesdienst. 's Av. Ds Zedlstra Ooltgensplaat: 9.30 u. en 6 u. Ds Reenders Vm. Voorbereiding H. Avondmaal Ouddorp: Vm. en nam. Leesdienst CHR. GEREF. KERK Middelharnis: Vm. en 's avonds Ds Laman GEREF. GEMEENTB Dirksland: 9.31 u. en 6 u. Leesdienst Herkingen 9.30 u., 2 u. en 6 u. Leesdienst Middelharnis: Vm. en 's avonds Leesdienst riuddorp: Voorm. en nam. i#eesdienst OUD-GERF.F. GEMEENTE Oude Tonge: 9 u. en 2 u. Leesdienst CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 26 Januari Prijzen: spruiten 5.509.10, witlof 3.50 10.80, roode kool 1.703.30, savoye kool 1.50 3, boerenkool 1.501.70, veldsla 6, andijvie 7.508, Zoete Armgaard 2122, alles pet 100 kilo. Veiling van Donderdag 28 Januari Kippeneieren 5960 kilo 3.353.45, idem 5758 kilo 3.153.30, idem 4850 kilo 2.60—2.65. ROTTERDAM, 26 Jan. Vee. Aangevoerd In totaal 3764 dieren, t.w. 161 paarden, 2 veulens, 645 maere runderen, 783 vette runderen, 119 vette kalveren, 1204 nueht. kalveren, 107 gras kalveren, 355 schapen of lammeren, 11 varkens 65 bokken of geiten, 2 zuiglammeren. Prijzen per kilo: Vette koeien le kW tot 64 c„ 2e kw tot 56 c., 3e kw 4048 c., vette ossei le kwot 61 c, 2e kw tot 54 c., 3e kw 4550 c, stieren le kw tot 60 c„ 2e kw tot 52 c., 3e «w 48 c., vette kalveren le kw tot 95 c., 2e kw tot 85 c., 3e kw 6070 c„ graskalveren 6058 e., schapen 324946 c„ lammeren 304049 c., nucht. slacht kalveren 374247 c., slacht- pearden 344047 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 14 1825, lammeren ƒ121821, nucht. slacht kalveren 61113, nucht. fok kalveren i4 1618, slachtpaarden 100140195, werk paarden 100—145—235, hitten 70—105—130, stieren 105225280, kalfkoeien 120190 235, melkkoeien 135240, varekoeien 90 130165, vaarzen 85105150, pinken 75 100125, graskalveren 204565. bokken en geiten 37—11. Aanvoer gedurende Januari: 9135 runderen, 670 paarden, 20 veulens, 1318 vette kalveren, 4399 nucht. kalveren, 4997 schapen en lamme ren. 260 bokken, 3353 varkens, 380 graskalveren Vette koeien en ossen: aanvoer als vorige week. met redelijken handel, priizen als vorige week. Een prima koe ging tot 68 ct en een os tot 64 ct. Stieren: iets korter aanvoer, matigen handel en prüshoudden Vette kalveren: aanvoer iets ruimer, tamelij ke n handel, priizen als gisteren. Een prima kalf ging nog tot 105 cent. Schapen en lammeren: aanvoer minder, goe den handel, staande prijzen Nuchtere fok- en slachtkalveren: aanvoer ruimer, willigen handel, dalende prijzen. Paarden: korter aanvoer, tamelijken handel, prijzen stabiel Kalf- en melkkoeien: aanvoer als vorige week, stillen handel, prijzen niet hooger dan vorige week Vaarzen en pinken: aanvoer als vorige week, stillen handel, prijzen onveranderd Graskalveren: aanvoer als vorige week, met kalmen handel, prijzen van vorige week konden zich handhaven Bokken en geiten: Iets korter aanvoer, vlotte handel en lagere prijzen Er werden voor Sir Henry 45 a 50 runderen aangekocht schriften vergelijkende, bleef het voor haar geen raad meer, wie haar vroeger die woorden geschreven en haar nu het album gezonden had. Herman Sanders! Zij had hem de laatste maanden nu en dan gezien op de bijeenkomsten, in zen dingsvergaderingen, ook wel in de kerk; maar door kiesch gevoel geleid, 'hadden zij elkander nooit eenig woord toegesproken en was het slechts bij een stilzwijgende bui ging gebleven. Een paar malen was het gebeurd, dat zij op een stoel had plaats genomen dicht bij de plek waar hij stond, maar beschei den ais hij was, had hij zich teruggetrok ken, zoodat haar oog hem niet ontmoeten kon. Toch had zij hem herkend. Zij zou hein ook herkend hebben onder duizenden, aan dien ernstigen en toch zoo beminnelü- ken blik zijner oogen, aan een min of meer aristocratische houding en aan geheel zijn wezen, dat achting en eerbied inboezemde Waarom had hij haar dat album ge zonden? Die vraag riep een bios op haar wan- gen te voorschijn. Zij kon niet ontkennen, dat zij steeds met belangstelling aan hem gedacht had en hem groote achting 'toe droeg. Dat hij dat album gekocht had om het haar te schenken, werd haar duidelijk: maar met. welk doel? Wilde hij haar opnieuw herinneren aan de dagen toen zij nog samen in liet bosch wandelden, en onder den beukeboom, in ge zelschap van andere jongelieden en meisjes speelden? Wilde hij andermaal haar ge negenheid, haar liefde opwekken? Wilde hij haar door dit zoo zinrijk geschenk indach tig maken aan de woorden, die hij haar bij het afscheid onder den beukeboom ge zegd had: dat hij haar vriend zou blijven en haar nooit vergeten zou? Al deze'"vragen zweefden haar op de lip pen. en met kloppend hart las zij nog een maai, ja meermalen, het versje over, dat zijn had in dat album had geschreven. Maarzij moest zich haasten. Kleine Mina werd ongeduldig, en kon niet begrijpen, waarom mama niet voortging met pakken. Ook Hanne had reeds nu en dan om een hoekje gekeken, of mevrouw nog niet gereed was, want er werd bezoek ver wacht en vóór dien tijd moest alles ge reed zijn. Juffrouw Krimpen had haar bezoek aan gekondigd en zou thee komen drinken; maar ditmaal niet als de eenzame juffrouw Sedert een half jaar getrouwd met den in specteur, was zij dus ook van naam veran derd en opdat ieder zou weten, dat haar wensch vervuld was. had zij op haar visite kaartjes doen drukken: „Mievrouw C. Bou- sum, geboren Krimpen". Op het bepaalde uur kwam zij clan nok met haar man. Zij was dezelfde gebleven in haar beweeglijkheid en in haar spreken zonder nadenken. Evenals weleer had zij, voordat het haar gelukte op baar stoel plaats te nemen, zooveel te schikken en te plooien aan japon, doekjes es vooral aan haar krullen, dat Elize, 'hoezeer ook aan die manieren gewoon, toch moeite had om haar lach in te houden. Haar man maakte niet zooveel omslag. Hij was stiller van aard, be scheiden, een weinig stijf, ernstig, hoewel voorkomend en beleefd. Elize had dadelijk opgemerkt, dat me vrouw Bousum een weinig hinkte, en daar haar dit vreemd voorkwam, vroeg zij, of haar iets aan den voet deerde. „Maar mijn lieve mevrouw", riep de ge vraagde uit, „weet u dan niet wat mij over komen is? O, 't was een naar geval, 'k Zal het u vertellen. Als mijn broer Daniël nog leefde, zou hij zeker zeggen: 't Is niet om te vergeten". „Een kopje thee? Met suiker en melk?" vroeg Elize onderwijl. „Zeer gaarne. Bousum, je drinkt immers ook?Maar niet veel melk, mevrouw, on geen suiker; mijn man houdt er niet van. Maar ik des te meer. Waarvoor is anders de suiker? Doch om op mijn vertelling terug avond geheel alleen thuis was. Bousum te komen, U moet weten, dat ik op een moest een bestuursvergadering bijwonen van de „Vrienden Israels" en en onze meid had boodschappen te doen. Ik was dus al leen. Nu, dat alleenzitten kende ik nog van vroeger, zoodat het mij -niet verveelde, te meer daar Bousum ibeloofd had spoedig thuis te komen. Daar het al tegen tien uur liepBousum, wil je niet nog wat melk hebben in de thee?" „Niet?" herhaalde de bejaarde jonggehuw de. „Niet? 't Zou toch goed voor je we zenmeende ik niet beter te kunnen doen dan krullen in papillotten te zetten... Bousum is zoo goed, zoo zorgzaam voor mijl Hij had een heel pak Haarlemsche couran ten voor mij klaar gelegd't Is er koste lijk papier voor. Als u ze soms noodig hebt... maar 't is waar ook, u draagt goen krul lenNu, ook goed. Ik zit dan stilletjes op mijn stoel, heb ai een paar krullen ingewik kelddaar opeens wordt er zoo hard aan de voordeur gescheld, dat ik er van opspring en van schrik al de couranten van tafel laat glijdenAis mijn broer Daniël nog leefde, zou hij zeker zeggen: Dat komt er van, als men zoo schrikachtig is. Maar mijn goede broer heeft nooit geweten, wat er in een vrouwenhart kan omgaan. Dat zal u ze ker met mij eens zijn, niet waar?Bou sum, prik je das je weer?U moet we ten. mevrouw, dat Bousum zich die zwarte stropdassen niet kan afwennen. Die strop dassen zitten vol balijntjes en telkens dringt er zoo'n baleintje door den rand heen en prikt hem in den halsIs 't niet zoo Bousum?" De gewezen inspecteur wringt den wijsvin ger tusschen hals en das en geeft te ken- rum dat alles in orde is. „Neen", vervolgdg zij, „dat wist mijn broer niet, anders zou hij ook wel opge- scrikt zijn". „Maar wat gebeurde er dan?" vroeg Elize. „Wei, ik vlieg naar de deur, niet anders denkende dan dat er brand was. U weet wel, ik he'b al eens een brand bijgewoond, en zoo'n schrik gaat je niet in de klei-rcn zitten. Ik heb de deur geopcsid, en wil de frap afgaan, om te weten, wie daar gescheld heeft, maar bij ongeluk vergat ik hel kleine afstapje, struikelde, viel en verzwikte daar- hij mijn voet. Gelukkig hoorde ik, dai de meid thuiskwam, die mij meedeelde, dat er een straatjongen aan de bel had getrokken en lachend weggeioopen was. „Hij had een pluisje gevangen!" zei ze. Maar ik vva> er hot slachtoffer van en ben er veertien ringen mooi mee geweest. Al dien tijd moest ik met mijn voet op een kussen zitten. En toen eerrt he'b ik de waarde van een man leeren ken- nenNiet waar, Bousum? Je hebt me trouw geholpen, en je wist al niet, waarmee je me plezier kont doenBousum, heb je geen hoofdpijn? Wil ik je wat eau de ro- logne geven?" Bousum gaf te kennen, dat hij heel wel was en schoof de redicule terug, die zij hem aanbood. „En wat hoor ik!" ging zij voort, met het kopje thee nog aan de lippen „II wilt naar buiten gaan?Toch niet alleen?" Elize herinnerde haar, dat zij een doch tertje had. ((Wordt .vervolgd).# Zalig zij zi Voor het ge heilig wezen, i In het heiligde en der kennis kunnen de vui laten worden, zijn door het dergeboren enl De reinen v zien. Hoe na degenen wel, maar toch inn hun denken en delen, die in 1 in onreinheid 2 praktijken uito bedriegeiijk te Zelfs als ze nc nen zich te m< eens probeeren te gaan, om H wen en te gen gelaten. Al po verborgenheid, heid spreidt zie een nevel, zoo merd wordt er ■worden .beslac het zonlicht vei der, heen te dr Dat is de s harten, die 00 voelen, wannee ten, hun in Cl bezoedelen doe de, zonden. Da ten en biddenc heid van hart, genade schonk meer over alle feeren. Want zonde mand God zien Laat er veel menschap met Geest, om door vernieuwd en c Want de He geheiligd wore Hem naderen. I met ootmoedig pen van het blo migen, zoodat g: Zoo zal ook de ontmoeten en i geestes. „Zalig zijn d Zij zullen God z Zalig zijn ze "wordt dan het ■waarvan elke b leven maar bij Van blijdschap, idie de reinheid vankelijk ook c begeeren, om G Al meer in zen te mogei hoogst verlange genoeg van krij Maar ach! v Wat verduisterii eigen zonde en Wanneer ecL des harten zal geen booze lus ■wanneer de ge beslag verkreec kochten en ger< zaligheid gekon rispelijk en heil dan zal er schouwing, het Gods heerlijk w Hetgeen ten gedaan, en hel groot zal dan Zien van den kc voorbij gaat, z Van zijn blinker gevangen wordf van dienzelfden zijn troon in koi op het hoofd, r Zoozeer zal Gods heerlijk w het in dit leven De zaligen zul oogen mogen la biddelijke volms En zooals de maal versterkt om de vlamme te zien, zooals d niet verblind v geesten der vc bekwaam zijn, t zicht voor den heerlijkheid zier eeuwig leven. Die volmaakl "wijde diepe zee ligden eindeloos hun oogen zulle zien. Verzadiging 1 Üe kennis des E •Ars».'"1 VI

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2