W >pen Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden D ASSURANTIËN IN HOC SIGNO VINCES Snipverkouden? Ontwikkeünasctea van Jonge Boeren Hee&Uck STER TABAK PUZZLE at opegetofb 1937 m ZATERDAG 30 'JANUARI 1937 '51E JAARGANG N°. 4368 Jeolzre goede opfoSTer ohiATouxofi een pryS lAtaxxronote/* f.5000 ouxn a gezond- oodmaal- het derde ilkBrood, voor' fcet Oeze Courant verschijnt eiken WDhNSUAU en Z A I b H U A U ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bi) vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per (aar. AFZON DERI-IIKE NUMMERS 5 CENT Uitgave N V DRURKhRl) EN UHOEVERI| v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSD1JK - Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Administratie tnmn 'op 'e 'enden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. NATIONALE POLITIEK Tegenover alle partijen welke zich min of meer op internationaal standpunt plaat sen, kan de Anti-rev. partij bogen op het voeren van een echt nationale politiek. Het is heusch niet alleen het Communis me of het Nationaal-Socialisme dat zich schuldig maakt aan het voeren van een Inter-nationale politiek. Ook de Sociaal democratie voert geen nationale politiek, doch in haar doelstelling is zij zeer sterk op het buitenland georiënteerd. Daarom moeten wij altijd zeer voorzich tig zijn met de beginselen welke die par tijen propageeren. Ze zijn niet Neder- landsch en passen mitsdien niet in het kader van ons N'ederlandsche volk. Feitelijk is heel het beginsel der Sociaal democratie ontsproten op een inter-natio- nalen wortel. Juist daarom kan zij nergens tieren, zonder aan het leven schade toe te brengen. Zelfs het lied dat zij zingen is de Internationale. De revolutie is van buitenlandschen oor sprong. Zoowel Communisme, Nationaal- socialisme en Sociaal-democratie ontleenen hun beginselen aan toestanden en verhou- dingen zooals die zich in het buitenland ontwikkelden. In tegenstelling daarmee is de politiek welke de Anti-rev. partoe voert in oorsprong en doelstelling zuiver Nationaal. Ze is ge baseerd op de beginselen van Gods Woord, toegepast voor do toestanden en verhoudin gen van dezen tijd. Daarom alleen is het bestaan van de A.R. partij, vooral in een tijd als wij nu beleven, een onschatbare zegen voro land en volk. Niet door en voor de mannen welke die beginselen belijden en dienen, want dat zijn uit en van zichzelven zwakke men- schen, daar zijn ook zij zich zelf van be wust, maar het beginsel dat zij belijden heeft zulk een kracht, dat daardoor een be houdend en bewarend element in ons volks leven uitgedragen wordt. De belijdenis van volstrekte afhankelijk heid van God maakt geen weeke of slappe mannen, maar die belijdenis geeft kracht en sterkte om in de moeilijkste omstandig heden des levens stand te houden, want dat sluit tevens in, een belijden van Gods Sou- vereiniteit en maakt on| strijders voor Zijn Naam. Die mannen geven het beste dat zij bezitten, zij geven hun gansche persoon; zij weten dat zij een roeping, een goddelijke roeping hebben te vervullen en dat God ook in de vervulling van die Staatkundige roeping van hen de uiterste getrouwheid eischt. Wij kunnen dat zoo gerust neerschrijven. Zoo is de waarheid. Die belijdenis geeft kracht, rust, vertrou wen en sterkte. Daaruit en daaruit alleen putten onze mannen kracht. Daarom is Dr. H. Colijn zulk een goed staatsman. Wij Nederlanders zijn veel te nuchter en te bescheiden in on zen lof en waardeering. Wij bewierooken geen menschen; het is echter opmerkelijk dat men in het buitenland, vooral in Enge land, de grootste lof en waardeering toe brengt aan den Staatsman Colijn. Terwijl wij allen er van overtuigd zijn dat dit zoo is, zwijgen wij meest. Doch dat Engelsche voorbeeld zegt ons toch wel iets. Vooral daar hij de man is, die een bij uitstek nationale politiek voert; die in de moeilijkste omstandigheden welke slechts denkbaar zijn, ons land heeft te leiden. Met overtuiging spreken wij het uit, dat zijn koers de ware en goede is', dat die ons volk ten zegen zal verstrekken. Trots alle klein gedoe en critiek staat het onomstoo- telijk vast, dat de politiek der Regeering vrucht draagt. Met tal van voorbeelden zou dat aan te toonen zijn. VEER GALATHEESCHE HAVEN In antwoord op een verzoek van de K.N.A.C. om verbetering te willen bevorde ren van den toestand der wegen, die op Overflakkee de verbinding vormen met het veer bij de Galatheesche sluis (veer Gala- theesche haven-Dintelsas) deelden Ged. Sta ten van Zuid-Holland mede, dat deze zaak de volle aandacht heeft en zij zich reeds met de localiteit in verbinding hebben ge steld, teneinde tot een spoedige reconstruc tie dezer wegen te geraken. Propaganda-avond Ned. JtJlindenbond Bovengenoemde Bond hield Maanaag een vergadering in hotel Meyer te Middelhar- nis, met medewerking van de Gean. Zung vereeniging „De Volkszang'' en het Man nenkoor „Zanglust", beide onder leiding van den heer L. A. van Gent. De heer C. J. JaJisen, voorzitter van het comité van voorbereiding, opende de ver gadering met een welkomstwoord en sprak de wensch uit, dat de avond aan zijn doei zou beantwoorden, nl. het verkrijgen van belangstelling in 'net lot der blinden. Hierna zong de Gein. Zangvereeniging een drietal nummors, nl. Mijn dorpje, Herfst in het bosch en Zangersmarsch, wat een aankbaar applaus aan het niet zeer tal rijk publiek ontlokte. De heer Joh. v. d. Berg, bondspropagan- dist, dankte met enkele woorden den voor zitter voor de welkomstwoorden; de com missie van voorbereiding voor den steun aan het tot stand komen van deze verga dering gegeven en dankte speciaal de hee- ren Gebrs. van Gent, die als altijd weer klaar stonden en het initiatief namen. Het is niet de bedoeling van den avond de be zoekers sentimenteel te stemmen of op hun gevoel te speculeeren, maar het gaat er enkel om te toonen wat de blinde kan presteeren en hoe hij in zijn streven ge steund kan worden. Spr. is zelf op 17-jari- gen leeftijd blind geworden en weet dus heel goed wat het is om blind te zijn. Toch voelt de blinde het gemis niet zoo, als wij het ons zouden voorstellen. Het abnormale wordt normaal, zien wordt een woord en een begrip. Het grootste bezwaar is hun on zelfstandigheid. Dit is nog niot zoo erg op het platteland, waar het verkeer nog niet zoo druk is, maar spreekt nog meer voor de blinden in de groote steden. Zoo vindt men nog pl.m. 800 blinden in Amsterdam en pl.m. 500 in Rotterdam, en aeze menschen zijn zeer gehandicapt. Om deze mcnsciien ©enigszins tegemoet te ko men zijn er de geleidehonden gekomen. In Duitschland, waar nu nog pl.m. 3000 oorlogsblinden zijn, heeft men het allereerst getracht, die hulpeloozen weer een zekere mate van zelfstandigheid te geven door de opleiding van de z.g. geleidehonden, waar aanvankelijk de „Rooae Krus"-honden voor gebruikt werden. Later zijn er speciale op- leidingsinriehtingen gekomen. Andere lan den volgden dit voorbeeld na; zoo is o. m. in 1935 te msterdam de eerste school voor geleidehonden geopend door H.K.H. Prinses Juliana. Echter, de spr. vestigde er de aandacht op, dat niet de hond den blinde geleidt, maAr de blinde moet zelf den weg weten en de taak van zijn hond is te zorgen dat zijn baas niet in botsing komt met wagens, lantaarnpalen, muren, e.d.g., en deze let er ook op bij het oversteken van arukke kruis punt enof de weg veilig is, alvorens zij den overtocht gaan wagen. Nadat het eerste gedeelte van de film „Wat wij willen" getoond is, waarin wij za gen hoe de kinderen opgenomen worden in de onderwijsinrichtingen, daar leeren waar nemen, enverder opgeleid worden zóó, dat zij in hun verdere leven nuttige leden der maatschappij worden, vervolgt de heer v. d. B©rg zijn propagandarede. Spr. vestigt de aandacht op de stumpers onder de blinden, die geen initiatief-of watarnemingsvermogen hebben, wier aantal gelukkig gering is. Alle menschen hebben een zedelijk tekort, doordat wij allen on volkomen zijn. Hierop ziende is de blinde gelijkwaardig aan den ziende. De ziende mensch leeft van binnen uit, maar de blin de houdt den blik naar binnen gericht. Het geestelijk leven van hen wordt bij hen ook zeer verdiept, omdat zij door grooter con centratievermogen niet afgeleid worden door de dingen om ons heen. In dat op zicht is de blinde niet te beklagen en leeft hij niet in duisternis, maar in het licht dat bepaald wordt door het geestelijk ele ment in -het leven. Spr. schetst daarna de blindenzorg, zooals die zich in den loop der tijden heeft ont wikkeld, en waarvan de film verschillende beelden toonde. De Bond streeft naar rechtvaardigheid, maar niet naar liefdadigheid en wil dat de overheid de blindenzorg zal opnemen on der de sociale wetgeving en dit niet over gelaten wordt aan de particuliere liefdadig heid. Ook wordt geijverd voor leerplicht. Spr. wekt op de blinden in hun streven te steunen, herinnerende aan het woord van den Apostel. „Als één lid lijdt, lijden alle leden mee". Na de pauze worden enkele gedichten ge deolaimeerd, in plaats van het 5e deel van de film, dat hierdoor vervalt. Het Mannen koor zong hierna op zeer verdienstelijke wijze een drietal liederen, nl.: Geloof, Mid dernacht en Boerenklompjesdans, waarna de heer Jansen dank bracht aan allen die medegewerkt hadden aan het slagen van dezen avond. Dampo in beide neusgaten en de ge neeskrachtige dampen diep inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. co Drogisten. 3II1PQdaviiuhi vu «pi op elk gebied Land- en Tuinbouw tentoonstelling Maandagavond was alhier een film avond aan boord van het tcntoonstellings- sohip „Antoinette" en aangeboden door het land en tuinbouwbureau d-er I. G, Farbon industrie A.G. te Amsterdam. Deze filmavonden en tentoonstelling worden nog op diverse plaatsen van ons eiland gehouden, o.a. te Dirksland, Goode- reede en den Bommel. Na vertoonin-g van een film over Schot land, met verschillende bijzonderheden en folkloristische voorstellingen, werd een bseld gegeven van verschillend© potproc- vien met diverse bemestingen. Vooraf werd een technische uiteenzet ting gegeven dioor den leider van den avond, waarin oorsprong en doel der bemesting, die winning der stikstof uit do 1-uoht, de fa bricatie der kalksalpeter, werd uiteengezet Tot slechts voor korten tijd kende man nirat de bereiding dor stikstofmest, en was natuurlijke mest als stalmest, gier en guar o de eenige bron. Wij hebben daarna de overbekende en in vele opzichten nog te prefereeren zwavelzure ammoniak gekre gen en later de salpetermeststoffen. De Norge-salpeter, een der eersten, had tot bezwaar dat zij sterk watoraantrekkmd is, zoo ook de kalkst ikstof, die nu nog wvl voor onkruid bestrijding gebruikt wordt, maar de kalksalpeter en kalkammonsa!pe ter, die thans gebruikt worden, hebben deze bezwaren niot. Spr. vestigde de aan dacht op do noodzakelijkheid steeds vol ledig te bemesten, en ook wisseling toe te passen, door het eene jaar kalksaipeteT en hat andere jaar zwavelz. ammoniak te ge bruiken. Voor overbemesting is steeds nog te prefereeren de direct oplosbare en op neembare kalksalpeter. Na deze uiteenzet ting volgde een serie lichtbeelden, die hel groeiproces toonden en de verschillen bij geen of te weinig stikstof. Zeer inter esam was het om dit te zien. Voor het verkrijgen van deze film was een pot met tarwe ge durende 103 dagen regelmatig gefotogra feerd, zoodiat hot geheele beeld uit 3274 op namen was samen gesteld. De groei van de gerstkorrel tot d-en oogsttijd duurde 90 da gen en was 2227 maal in beeld gebracht. Daarna werd getoond de bereiding van de kalksalpeter, de verzending en de gewassen en plaatsen, waar men ze gebruikt. Een leerzame avond, zoodat het niet te verwon deren is, dat beide malen de ruimte geheel bezet vvas. Dinsdagmorgen was de ruimte ingericht als tentoonstellingszaal Aan de wanden verschil Lende mooie diorama's van hot weideleven, de suikerfabricage, do oogst, enz. Op do tafel en tegen do wanden diverse graansoorten, monsters der stik stofmeststoffen, grafieken, een economische weide-indeeling, een mooie collectie gras sen, enz. Ook deze morgen was er flinke belangstelling van do landbouwers ter plaatse. Raad van Arbeid Verschenen is het door de Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam samengestelde overzicht der bedragen van de per 1 Jan. 1937 loopende uitkecringen ingevolge de In validiteitswet, vruchten dus van de zegels op de rentekaarten geplakt. Aan dit verslag ontleenen wij voor den Raad van Arbeid te Dordrecht de volgende cijfers. Loopende invaliditeitsrenten 271.443.— loopende ouderdomsrenten 815.090.— Loopende weduwenrenten 263.712.— Loopende weezenrenten 76.273.— Totaal 1426.518— De overeenkomstige cijfers voor het ge heele land bedroegen: Loopende invalid, renten 7.273.356. Loopende ouderdomsrenten 17.816.286. Loopende weduwenrenten 5.573.976. Loopende weezenrenten 1.947.062.— Totaal 32.610.680.— Puzzle Wij ontvingen heden een exemplaar van de interessante Ster-Tabak Puzzle, welke deze week door geheel Nederland huis aan huis verspreid is. Tot 15 Maart a.s. kunnen oplossingen wor den ingezonden, terwijl de uitslag op 30 April a.s. z:worden bekend gemaakt. Voor de prijzen welke voor deze puzzle worden uitgeloofd, zie men de advertentie op de voorpagina van dit nummer. Dinsdagmiddag werd in hotel Spee te Sommelsdijk de ontwikkelingsdag gehouden van do gezamenlijke vereenigingen van jonge boeren „Ceres", „Excelsior" en „Flak- Ueescli Belang". Door de gladde wegen was de zaal niet zoo goed bezet als wij gewend zijn op deze dagen toen de Voorz. de heer H. v. d. Velde de vergadering met een welkomst woord opende, daarbij zich speciaal rich tend tot de beide sprekers van dezen dag, den heer H. Visser, Directeur van het Thomasslakkenmeel bureau te Bloomen- daal en den heer J H. Riemens, Rijkstuin- bouwconsulent te Naaldwijk, alsmede tot den heer Ir. M. B. Smits, landbouwleeraar, Ecrc-Voorz. De Voorz. constateert in zijn inleidend woord dat deze ontwikkelingsdagen zich hebben ingeburgerd op Goeree en Over flakkee. Er zijn al opmerkingen gemaakt, dat deze steeds verder gaande ontwikke ling ook zijn schaduwzijde iieeft. In zeker opzicht is spr. geneigd dit te onderschrij ven gelet op de ontreddering en de on gunstige uitkomsten van het landbouw bedrijf, maar anderzijds heeft de ontwik keling toch ook zijn voordeden. De werk nemer leeft thans onder veel gunstiger om standigheden dan een dertig jaren terug. Echter is naast de technische ont wikkeling ook noodig de sociaal-economi sche opvoeding. liet bestuur heeft hier mede rekening gehouden door voor de avondvergadering een economisch onder werp op de agenda te plaatsen. Zoo biedt het programma voor elck wat wils. De heer II. Visser, spreekt daarna over: „De nieuwe inzichten bij de fosforzuur bcmestin g". Spr. verheugt er zich over voor een pu bliek te kunnen spreken dat iets uitgaat boven het gemiddelde peil van onze land bouwers, door het onderwijs dat zij geno ten hebben. Ook in verband met zijn on derworp dat een meer diepgaande beschou wing vraagt. De belangstelling voor do fosforzuur meststoffen is niet zoo groot. De toepassing is in heel veel gevallen sleur, weliswaar een goede sleur, maar is toch niet goed te keuren. Stikstof en kali- gebrek trekt meer de aandacht door de direct zichtbare verschillen. De gebreken van fosforzuur openbaren zich niet zoo sprekend. Op de talrijke proefvelden, die spr. heeft gecontroleerd was slechts in enkele gevallen zoo op het oog een fosfor- zuur-tekort te ronstateeren, maar op die zelfde veldjes heeft hij door weging ette lijke malen opbrengstverschillen aange troffen. Men heeft in Groningen getracht het fosforzuurgehalte van den bodem ui' te drukken in een getal en hiervan uit gaande de fosforzuurbehoefte van den grond te bepalen. Deze methode werd niet juist toegepast. Bij elk advies was de' raad gegeven een strook voor controle onbe- mest te laten, maar er was niet bijgezegd dat de opbrengst van deze strook moest worden gewogen, al was dat wel de be doeling. Daardoor waren geen verschillen te constateeren. Bij kali en stikstof is het duidelijker te zien De meststoffen in den grond worden vastgelegd door zuren en basen. Elke grond bevat ook basen, met gevolg dat het fosforzuur in den grond wordt gebonden aan basen, voorzoover dat fosforzuur in water oplosbaar is. Hiervoor is kalk de meest geschikte base, maar ook kan bin ding plaats vinden met ongeschikte basen als ijzer e.d.g., waardoor de opneembaar heid verloren gaat. Fosforzuur op zich zelf kan in dien vorm niet voorkómen in den bodem, maar bindt zich altijd aan kalk, ijzer of andere mineralen. De vraag of het fosforzuur in water oplosbaar is, geeft geen goede vergelijking De oplos baarheid buiten den grond heeft niets te maken met de opneembaarheid door den plant in den grond. Superfosfaat is in wa ter oplosbaar en slakkenmeel niet, maar zegt spr., gelukkig is dit voor super niet heelemaal juist want dan zou met het water het fosforzuur uitspoelen. Ook dit oplosbare fosforzuur wordt in den grond direct gebonden en dan niet altijd aan de gewenschte base. De kwestie is dat in den grond voortdurend fosfor zuur vrij komt, die daarin gebracht is door vorige bemesting en uit voorraad. Elke grond kan fosforzuur afgeven anders zou geen plantengroei mogelijk zijn. Slechts een klein gedeelte van het fosforzuur dat gegeven wordt als bemesting, wordt door de plant direct opgenomen, het grootste gedeelte wordt in den grond vastgelegd. Daarom wordt met fosforzuur niet het ge was bemest maar de bodem. Het doel is den bodemvoorraad zoo aan te vullen, dat deze steeds voldoende fosforzuur af kan geven voor het volgende gewas. Bij ver gelijking met stikstof en kali wordt niet zooveel fosforzuur aan den grond ont trokken. De hoeveelheid opgenomen door de plant loteekent echter niet de behoefte van den grond. De vraag is, hoeveel moet de grond bezitten om voldoende af te kunnen geven. De planton nemen niet steeds gelijk op. De opname van fosforzuur gaat met holten en stc-oten, trouwens ook van de andere voe dingsstoffen. Als de groeivoorwaarden iv in het voorjaar gunstig zijn, groeit het gewas in enkele uu^eu oiioun, moei ook uc opua mc groot zijn, maar ook voor die korte periode een voldoende opneembare voorra iii aanwezig zijn. Weest daarom voorzichtig iret het advies „zuinig met losforzuur". Du to meer omdat een kujuend tekort aan fosforzuur zich niet geleidelijk aankondigt zcoals bij stikstof en kali, maar plotseling optreedt en dan groote verschillen laat zien Sparen op fosforzuur, is een groot gevaa., volgens Prof. Wagner, omdat men daardoor vuur verrassingen komt te siauii. tip Drent sche Escligronden, die jaren lang zwaai n.tf fosforzuur bemest waren, kon men enkele jaren geen fosforzuur geven zoniet groote verschillen te zien, maar dan kreeg men plotseling veel lagere opbrengs'-m. Daarom is een goed verzadigde grond ee:i betrouwbare bron en moet men dien voor raad zoo houden. De Ersatz-theorie van Prof. Wagner, aanvullen wat liet gewas uit den bodem heelt opgenomen, kan spr. ook niet bevredigen, omdat geen rekening wordt gj houden met het gedeelte van het nieuw gegeven fosforzuur dat weer door den gron J wordt vastgelegd. Men geve daarom iet meer om den grond verzadigd te houden. Do vorm waarin fosforzuur gfegeven kan worden moet ook overwogen worden, omdat ook hierin veel sleur is. Nog heerscht ue gedachte dat alleen voor lichte gronden slakkenmeel geschikt zou zijn. Niet echte, de zwaarto van den grond beslist hier, maar os zuurgraad. Op neutrale gronden dringt slakkenmeel dieper in den grond dan super. Zonder voorbehoud verdient slak- kenineei de .oorkeur op neutrale ol zttie gronden. Beslissend is de opneembaarheid van fosforz. in den grond, niet de oplosbaa- held in het reageerbuisje. Slakkenmeel be vat ook nog een aanzienlijk deel kalk. Ft wordt naar gestreefd dat er zoo weinig mogelijk vrije kalk aanwezig is, door dit tv binden aan kiezelzuur. De kalk in den bodem kan zich nu binden aan het kiezel zuur, waardoor vrij fosforz. ontstaat in den bodem. Slakkenmeel bevat ook magnesia. V roeger is wel geieeraard dat er voldoende magnesia in den bodem was, maar waa. afgaat en niet bijkomt zal de voorraad minderen en uitgeput raken. Hierdoor is slakkenmeel een veelzijdige meststof hev-tt fosforzuur en kalk, beide in volwaardigtn vorm, daarnaast magnesia en kiezelzuur, dat ook zijn waaide heeft voor den opbouw van den bodem. Met de berekening der waarde moet rekening worden gehoud-n met deze nevenwerkzaamheden. Voor gras land beveelt spr. zonder voorbehoud slak kenmeel aan en roept hierbij de koeien als scheidsrechters, doordat die steeds net eerste zullen grazen, op dat gedeelte dat met slakkenmeel is bemest. Op een vraag van den heer de Leeuw, antwoordt spr. voor aardappelen de voorkeur tc geven aan super, tenminste als zij op kalkrijke gronden staan. De heer Mijs bespreekt nog even de kwestie van den zuurgraad van weiden, die z.i. steeds een. weinig zuur moeten zijn Daarom vraagt hij waarom nog meer kalk te geven. De spr. is liet niei niet ni eces wat betreft liet blijvend grasland, ma acht voor kunstweiden wel mogelijk, dat dit afwijkt van den regel. Het eenige be zwaar kan zijn, volgens Ir. Clever-nga, dat de zode wat los zou worden, hoewel spr. daartegen adviseert te gaan rollen. De heer J. M. Riemen s, rijkstuinbouw consulent, spreekt daarna over het onder werp: „Voor zaad is het beste nau- velijks goed genoeg." De tuinder, die alle zorg besteed heeft aan grondbewerking, bemes'ing en alle moge lijke coltuurzorgen heeft in acht geiomen zal ook rekening hebben te houden met liet zaad. Spr. stelt de eischen daarvoor zeet hoog, want alle werk is tevergeefs als het zaad, niet van het juiste type is geweest. Zoo b.v. als de tuinder meent een sla soort te hebben geza&id, die voor glascultuur ge schikt is en later blijkt dat het een volle grond variëteit is, waardoor het gewas on bruikbaar wordt voor het doel waarvooi liet bestemd was en zoo alle arbeid tever geefs is gedaan. 1-Iet juiste type is voor .ie tuinderij doorslaggevend, wellicht nog meer ais kiemkracht, omdat toch steeds op plant- bodem wordt gezaaid en later uitgeplant. Daarom moet ieder alle maatregelen nemen en de hoogste eischen stellen aan zijn zaaizaad. Koopt vertouwd zaaizaad en wendt U tot een vertrouwd handelaar wordt dan geadviseerd, maar deze handelaar, hoe vertrouwd ook, kan geen zekerheid geven omdat hij in de meeste gevallen het zaad r.iet zelf heeft gekweekt, daar dit dikwijls in het buitenland gewonnen wordt. Dit Is alleen mogelijk, als van elke partij zaad een proefzaaiing plaats vond. Om meer zekerheid te krijgen heeft men in navolging tan de keuringen te velde in den landbouw deze keuringen ook georganiseerd voor tuinbouwzaden. Hierbij wordt liet zaad ook op stam gezien om na te gaan of dit het juiste type vertegenwoordigt en ook of alle voorzorgen genomen zijn, dat geen verbat tering kan optreden. Voorgeschreven zijn don ook behoorlijke afstanden tusschen d" verschillende zaadwinningsperceelen. Men gebruike daarom slechts goedgekeurd, on eer plombe geleverd zaaizaad. De drang hiertoe moet uitgaan van de tuinders, van de individueele kweekers. Doordat het geld kost staat de handel heel dikwijls onzijuig er tegen over. De keuring beoogt ook orde te scheppen on I r de talrijke variëteiten en tc pen, die dikwijls onder verschillende» namen voorkomen, maar in wezen hetzelf- d zijn. Jammer is dat de selectie niet be schermd is, zoodat een kweeker die een nieuw type heeft uitgeselecteerd, het volgend jaar om concurrent onder een anderen najm zijn type in den handel ziet brengen. Wel trachten de keuringen dit te voorkom -n door aan iets nieuws -het certificaat „origi neel" te verleenen. Aan de hand van lichtbeelden wordt het gesprokene toegelicht. Verschillende typen werden getoond en de eigenschappen en, voerdeelen uiteen gezet. De heer M ij s vraagt inlichtingen over suikermais, die echter volgens de spr. voor tu'nderij geschikt is, daarbij als parallel wijzend op de doperwt en peulerwt tegen-, over de gewone velderwt. Op een vraag van den heer v. d. Me i 1 o ai twoordt spr„ dat deze suikermais een vollegrondscultuur is. De lieer Viskil, chef van den proeftuin, doelt als zijn ervaring mede dat de tom-ntf- Asia Graig, het beste geschikt is voor da zware gronden die men op Flakkee aan treft. De Voorz. dankt hierop beide sprekers en schorst de vergadering, tot de avondver gadering. De Landbouw Onderlinge De maandelijksche toetreding van leden Per 1 Januari 1937 trad per provincie het hieronder vermelde aantal landbouwers als lid der Landbouw Onderlinge toe: Provincie: Aantal leden Loon Friesland 29 23.033— Groningen 11 10.710— Drenthe 15 11.940— Overijsel 13 6.890— Gelderland 17 6.813 Utrecht 8 6.293— Noord-Holland 11 10.080— Zuid-Holland 8 5.572— Zeeland 11- 23.323— Noord-Brabant 2 1.800— Totaal 28 107.354— Per 1 Januari 1937 traden als lid der Tuinhouw-Onderlinge toe: 21 werkgevers, uitbetalende aan loon 11.721. Sedert 1 November 1935 bedraagt het aan tal toegetreden leden bij de: Landbouw Onderlinge 1907, uitbetalende 1.512.669.— loon; Tuinbouw Onderlinge 293, uitbetalende 193.727— loon. De Secretaris van de P.O.C. Overflakkee: A. W. KEIJZER. BOERDERIJ DOOR BRAND VERNIELD Door tot nu toe onb-kende oorzaak ont stond brand in de boerderij van den land bouwer H. Kemna te Saasveld (O.). De boerderij brandde tot den grond toe af. Slechts de levende have kon worden gered,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1