ELIZE MAAS- EN SCHEL DEBODE WOENSDAG 27 JANUAR11937 EEN GEVAARLIJKE VRIJER VERVALSCHING VARKENSMERKEN DRIE DOODEN BIJ AUTO-ONGELUK TWEE GYMNASIASTEN VERDWENEN STEENEN GEWELF IN KERK INGESTORT Schapen per 100 st* veel vraag Ie prtJe steeg echte- vol^ 7 biedt men nog steeds Meisje schriftelijk met doodslag bedreigd „Een kogel is sneller dan een mensch" Een jaar geëischt door het O. M. J. B., 23 jaar, chauffeur, zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd te Rotterdam, heeft voor de Rotterdamsche rechtbank tereoht gestaan, terzake dat hij Geertrui de Jong had bedreigd met doodslag, althans met eenig misdrijf tegen het leven gericht, althans mitt zware mishandeling. Hij had 25 Sept. een epistel van den volgenden inhoud door de brievengleuf in de deur van de ouderlijke woning van het meisje laten glüdien: De brief „Aan mej De Jong. Nu je de politie er mee op de hoogte ge steld heeft nou gaat Geert er an de politie die maakt mijn heus niet bank hoor ik heet geen Ariie maar Jaap dois dan weet je het krijge doe ik ze toch wel het kan lapg of kort duren dus dan mag je ze wel altijd tussohen twee polities weg en naar huis laten brengen maar dat aal wel te veel geld kosten want een kogel is sneller dan een mensoh dus dan weet je het er is in die zes jaar nog geen dag omgegaan of ik heeft aan haar gedacht ik kan zat andere meis jes krijgen maar heeft er geen zin aan weet je wel van de winter rwt die auto dat was ik. Het wordt toch nooi niks met mijn ik houd het niet langer uit dat is het noodlot dat jullie achtervolgt reken maar dat ik sekuur te werk gaat. Geert is vervloekt tot de grond toe". De president, Mr G. L". van Oosten Slin- geland, vroeg verd. (die de feiten toegaf), welk effect deze had verwacht van den brief, welke was verlucht met teekeningen van doodskoppen en doodsbeenderen, een pistool en een kruis evien onduidelijk als het geschrevene. Wilde je Geertrui terug hebben? Ja Maar je liep sedert zij niet meer van je weten wou, toch met andere meisjes. Ik wou haar alleen maar bang maken plagen; het was heelemaal niet mijn bedoe ling haar kwaad te doen. „Een beetje dom" Maar je had toch een dolkmes bij je. toen je een paar dagen tevoren op visite kwam. Wat vind je nu zelf van wat je ge daan hebt? Een beetje dom. Ik geloof dat je in je ijdellheid was ge krenkt; dat je niet kon hebben dat je meisje je niet meer wilde. Geertrui de Jong, dienstbode, verklaarde als getuige, dat zij vijf jaar geleden mei verd. had gegaan". Maar het was uit gegaan. Toen zij een nieuwe verkeering had placht verd. van tijd tot tijd achter getuige en zijn opvolger wanneer deze samen wan delden aan te loopen, met 'n onheilspellend gezicht. Getuige had zich daardoor zeer on plezierig, werkelijk bedreigd, gevoeld. Zij had nosr wel meer aanleiding tot angst gehad: verd. had ook eens tegen haar ge zegd: Ik verdrink me maar. „Dat moet jij weten", had getuige geantwoord. Wat den geïncrinnneerden brief aangaat, dezen had getuige pas gezien bij de politie, waar haar moeder, aan wie hij was gericht geweest, haar gebracht had. De president: Hebt u zich door den brief ook bedreigd gevoeld? Bij de politie ben ik niet bang. Bezwarende getuigenverklaringen Verschillende getuigen legden bezwarende verklaringen voor den verd af. De moedei van het bedreigde meisje, J. de Jong—Tij- singier uit Capelle aan de IJssel. verklaarde, dat verd. een paar dagen vóór dat de schrik aanjagende brief kwam, met haar had ge sproken. Getuige had B. getracht te kalmoe- ren. Verd. eohter .had gezegd; „Het helpt niet; binnen een paar dagen gaat ze er aan". Getuige had toen de politie gewaar sohuwd, welke waarschuwing de directe aan leiding werd van den in de dagvaarding overgenomen brief. Dr J. M. van Rossum, zenuwarts, heeft verd. aan een psychiatrisch onderzoek on derworpen. Getuige-deskundige had een «iebiiitas mentis met lichte psychopatische trekken geconstateerd, en geloofde dat een voorwaardelijke veroordeeling wel een vol doende rem zou vormen voor de toekomst Requisitoir Het O. M., vertegenwoordigd door Mr F M. Wilbrenninck, concludeerde uit de verschillende feiten en verklaringen, dat verd. lang nieit onnoozel is, maar een zeer kwaadaardig man. Daarom eischte het O. M. een gevangenisstraf wan één jaar. Pleidooi De verdediger, Mr H. Winkel, meende, dat deze zaak te veal is opgeblazen. Mede an verband met het feit, dat verd. thans oprecht berouw zegt te hebben van zijn han delingen en dat het nooit in zijn bedoeling zou hebben gelegen, uitvoering te geven aan zijn bedreigingen, drong pleiter aan oP een voorwaardelijke veroordieeling met on der toezichtstelling. Het O. M., zeide. repiiceerend. dat hij een voorwaardelijke veroordeeling in dit geval een zeer gevaarlijk experiment zou acnten. Ten slotte herinnerde het O. M. aan eeD uitlating van verd.. tegenover zijn broer. „In een gekkenhuis zal ik niet komen, maar wèl op den Noordsingel" De rechtbank zal 4 Febr. vonnis wijzen. Duitsch vrachtschip gestrand Na een uur vlot gekomen Het Duitsche, met erts geladen vracht schip „.Baldur" op weg van Narvik naar Antwerpen, is Zondagavond ter hoogte van het „Leugenaarshoofd" nabij Vlissin- gen aan den grond geloopen. Na een uur aan den grond te hebben ge zeten, is het schip op eigen kracht vlot gekomen. Het heeft de reis naar Antwer pen voortgezet Twee kinderen aan brandwonden overleden Het ongeveer 3-jarig kindje van Óen land bouwer A. v. d. C. te Dinther kwam in een onbewaakt oogenblik te dicht bij een brandende kachel, met het noodlottig gevolg dat de kleertjes vlam vatten en de kleine hevige brandwonden opliep. Het kind is aan de gevolgen overleden. Te S c h ij n d e 1 geraakte het 4-jarig doch tertje van den landbouwer Ant. v. d. Cam- men, dat met lucifers speelde, in brand. De ouders, die op dat oogenblik in het achterhuis werkzaam waren, zagen tot hun ontsteltenis het kind plotseling als een levende fakkel uit een zijdeur komen. Met emmers water werden de brandende kleeren van de kleine gedoofd. Ofschoon de ouders aanvankelijk in de meening verkeerden, dat het nogal was meegevallen, temeer omdat de kleine kort daarna weer geheel bij kennis was en de oorzaak van het gebeurde zelf vertelde, had het meisje toch ernstige brandwonden beko men. Het kind is aan de bekomen verwon dingen overleden. Brand in hooiberg gesticht Dader wilde onderdak hebben Zaterdagavond omstreeks half elf werd de Zutfensche brandweer gealarmeerd voor een brand in een hooiberg staande aan de grens van Zutfen op den weg naar Voorst. Toen de brandweer met de motorspuit arriveerde bleek dat een berg, bevattende 8 A 10.000 kg. hooi, in vollen vlam stond. De brandweer legde onmiddellijk slangen uit en haalde de hooiberg uit, aangezien men overslaan van het vuur naar een op zeer korten afstand gelegen houten schuur vreesde, welke schuur aan een woonhuis grensde. Men wist na drie uur hard wer ken den brand te blusschen en uitbreiding te voorkomen. Gebleken is, dat de brand Is gesticht door een gebrekkigen zwerver, die de be doeling had een nacht onderdak te krijgen en zoo de aandacht op zich te vestigen. De man, die bekende, deelde mede, dal hij drie kwartier bezig was geweest om de vlam in het hooi te krijgen. De zwerver is direct door de politie in verzekerde bewa ring gesteld. Verzekering dekt de schade. HOOG WATER IN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Het water in Zeeuwsch-Vlaanderen blijft nog steeds stijgen, als gevolg van den regen val der laatste dagen en den gestadigen aan voer uit het Belgische grensgebied. Ofschoon de afvoer door de zeesluizen vlotter gaat dan voorgaande jaren, daar reeds vele polderlei dingen verbreed en uitgediept zijn, zal het toch nog wel eenigen tijd duren voor het ge wone winterpeil weer bereikt is. De hevige Westenwind is bovendien ook niet bevorder lijk voor een vlugge loosing. Op de laaggele gen landerijen en weilanden zakt het water ook niet weg, daar de bodem geheel door drenkt is. Te Axel is het water weer op de weilanden nabij den watertoren gekomen. VOET IN DORSCHMACHINE VERBRIJZELD Tijdens t machinaal dorschen op de boer derij van den landbouwer P. Jongeneelen, aan den Kapelberg, nabij Roosendaal, had een vrouw, die daarbij behulpzaam was met het aangeven van de schoven, het on geluk met haar linkervoet in de trommel schijf te stappen, tengevolge waarvan haar voet in de machine bekneld raakte en dit lichaamsdeel geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige werd per ziekauto naar het Ziekenhuis Charitas te Roosendaal overge bracht, waar het lichaamsdeel is geampu teerd. Uitgebreide zwendel in Zuid-Holland Velen zijn gedupeerd De politie te Nieuwerbrug en een controleur der Varkenscentrale zjjn er ln geslaagd een persoon aan te honden, die verdacht wordt van het op groote schaal in omloop brengen van valsche oormerken voor varkens. Een groot aantal varkens is reeds door de politie in beslag genomen en naar de slachterijen te Uithoorn vervoerd. Een controleur der centrale had bij een landbouwer te Waarder ontdekt, dat deze varkens had, welke gemerkt waren met val sche oormerken. De controleur bracht hier over rapport uit, waarna de controleur El- zinga een uitgebreid onderzoek instelde, daarbij geassisteerd door den majoor der rijksveldwacht te Woerden en den rijksveld wachter te Nieuwerbrug. Het onderzoek bracht al spoedig aan het licht, dat hier van een vervalsching op groote schaal sprake was. In vele gemeenten in de provincie Zuid-Holland bleken varkens aan wezig te zijn met valsche oormerken. Zoo heeft de politie varkens in beslag genomen, te Waarder, Lange Ruige Weide, Hekendorp, Nieuwpoort, Kamerlk en andere plaatsen. Bü de meeste landbouwers werden een paar varkens gevonden, welke van deze valsche merken waren voorzien. Slechts bij één bleken er acht aanwezig te zijn. Dit toonde tevens aan, hoe voo-zichtig de vervalscher te werk was gegaan, door niet alle varkens van valsche merken te voorzien, doch slechts en kele. De politie nam al deze varkens in be slag en maakte tegen de landbouwers pro ces-verbaal op wegens het voorhanden heb ben van ongemerkte varkens. Vijftig varkens in beslag genomen Bij het verhoor van de verschillende landbouwers bleek al spoedig, dat deze er waren ingeloopen, daar zij allen de varkens hadden gekocht van een koop man te Hekendorp en zich wel vergewist hadden of er oormerken aanwezig waren, doch niet over val sche merken hadden gedacht. Niet minder dan vijftig varkens, waaronder dieren van 170 kg., zijn door de politie in beslag genomen en naar de slachtplaats te Uithoorn ver voerd. Als verdacht van deze vervalsching is de politie overgegaan tot arrestatie van den koopman W. te Hekendorp. Deze ontkende iets met dit alles te hebben uit te staan en deelde de politie mede, de merken te hebben gekocht van een zekeren Reinier. De politie heeft toen den geheelen morgen met den koopman W. de markt te Utrecht afgeloopen, alwaar de koopman dien „Reinier" zou aan wijzen. De koopman heeft dit echter niet kunnen doen, daar bleek dat Reinier niet bestond. W. heeft echter nog niet bekend en wil ook de politie niet mededeelen, waar de blikjes vandaan komen. Tegen W., die in vrijheid is gesteld, is pro ces-verbaal opgemaakt. De politie heeft hiermede een goede vangst gedaan. Vele landbouwers die onschuldig zijn aan het voorgevallene, hebben hierdoor een grooten schadepost, daar zij hun varkens kwijt zijn en nog proces-verbaal toe hebben. AUTO DOOR TREIN VERNIELD De bestuurder gedood Onder de gemeente Anna Paulowna, op den Boermansweg, heeft een ernstig on geluk plaats gehad, dat aan een persoon het Leven heeft gekost. Op genoemden weg, zeer dicht bij de spoor baan, bevindt zich de boerderij van den heer D. Stammes. Voor de woning is een onbe- waakten overweg. Door tot nu toe onbekende oorzaak is de heer Stammes, toen hij om streeks tien uur met zijn auto zijn hofstede verliet, over den overweg gereden, juist op het moment dat de trein, welke om 9.45 uur uit Den Helder vertrekt, voorbijkwam. De auto werd door den trein gegrepen en totaal verbrijzeld. De bestuurder was onmiddellijk dood. De overledene was lid van het polderbe stuur en oud-wethouder van Anna Paulowna. Merkwaardig ongeval op weg UtrechtArnhem Niemand zag het gebeuren Donderdag te omstreeks tien nnr is op den rijksstraatweg tussohen Rens- woude en De Klomp een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie dooden zjjn te hetrenren. Een tweepersoons auto, gemerkt M 48614, ls vermoedelijk ln volle vaart door een treiter geraakt en daarna te pletter gereden. De twee Inzittenden, een dame en een heer, moeten op slag zjjn gedood. Het eigenaardige van het geval ls, dat langs den berm van den weg aan den overkant nog een verminkt lichaam van een manspersoon werd aangetrof fen, bjj wien eveneens de dood werd geconstateerd. De auto is totaal vernield. De politie te Renswoude heeft zich onmiddellijk telefonisch in verbinding gesteld met de politie te Am hem met het verzoek de vrachtauto, welke was doorgereden, aan te houden. Wij vernemen nader, dat de verongelukte two-sealer drie personen vervoerde, den heer Nieuwenhuis uit Haarlem, den heer C. D. v. de Garde uit Utrecht en een dame, van Lies hout genaamd. Merkwaardig is, dat op dezen druk bereden weg, de hoofdverbinding UtrechtArnhem, niemand het onge luk heeft zien gebeuren. Het geschiedde op een recht stuk, nabü de hoeve „Wolfshaar". Uit de kracht waarmede de auto to pletter ls gevlogen, maakt men op, dat met zeer groote snelheid moet zjjn gereden. De auto was door een der inzittenden, den heer Nieuwenhuis, die vertegenwoordiger was van de firma Bruijnzeel te Zaandam, gehuurd van de firma Riemer te Arnhem. Dr. de Waard uit De Klomp constateerde bü de drie personen den dood, ais gevolg van een schedelbasisfractuur. Het eerste onderzoek werd ingesteld door de marechaussee te V e en e n d a a 1, die wel dra werd geassisteerd door den commissaris van politie te Ede. Vastgesteld is, dat de auto niet tegen een boom gereden is. Er was op dit stuk geen boom beschadigd en de auto werd half op den weg, half op den berm aangetroffen. Omstreeks het tijdstip dat het ongeluk moet zijn ge schied, is een vrachtauto bij de plaats van het onheil gezien. Men vermoedt, dat deze in aanrijding met de tweezit- ter is geweest. De politie van Renswoude heeft de lijken der slachtoffers in beslag genomen en naar het lijkenhuisje te Renswoude overgebracht. Ook de resten van de auto zijn in beslag ge nomen. HAAR MEVROUW MET r^l HAMER VERMOORD Dienstmeisje voor de rechtbank Acht jaar geëischt Voor de rechtbank te Assen werd wederom behandeld de zaak tegen de dienstbode Eike V. uit Mep pel, die op Zondag 3 Mei 1936 mevrouw Stern te Meppel In haar bed met een hamer het hoofd insloeg. Op 28 September 1936 werd deze zaak ook voor de rechtbank te Assen behandeld. Nadat toen de deskundige dr. Audier te Assen een rapport over den geestestoestand van de ver achte had uitgebracht waarin hij tot de con clusie kwam, dat het meisje absoluut ontoe rekenbaar was, eischte de officier van justi tie acht jaar gevangenisstraf met ter beschik king stelling van de regeering. De officier kon zich toen niet met het rapport van den deskundige veTeenigen. Wel achtte hij het meisje in hooge mate verminderd toereke ningsvatbaar. Nadat de rechtbank toen in raadkamer was geweest, deelde de president mede, dat alsnog aan prof. W. N. van der Scheer en dr. S. van Mesdag, beiden te Groningen, zou worden verzocht als deskundigen rapport uit te brengen over oen geestestoestand van ver dachte. De rechtbank was thans in het bezit van dit zeer omvangrijke rapport, waarin deze beide deskundigen tot de conclusie waren gekomen, dat in het algemeen de vraag, of er van ziekelijke storing van de geestvermo gens sprake is, ontkennend moet worden be antwoord. Dr. Audier werd weer als getuige-deskun dige gehoord. Thans had hij kennis kunnen nemen van alle stukken, hetgeen voordien niet het geval was en nu was hem gebleken, dat er bij verdachte veel meer overleg is ge weest en dat het meisje inlichtingen had ver zwegen of verkeerd had ingelicht. Nu kwam hij ook tot de conclusie, dat verdachte ver minderd toerekenbaar moet worden geacht. Hij kon zich geheel met het rapport van de beide andere deskundigen vereenigen. De officier van justitie persisteerde geheel bij zijn requisitoir in eerste instantie en eischte weer acht jaar gevangenis straf met ter beschikking stelling van de regeering. Uitspraak over veertien dagen. Oud-Vossemeer en de Roosevelts Een uitzending van de Phohi Zooals reeds eerder in de bladen is ver meld, is er den laatsten tijd een onderzoek ingesteld naar de afkomst van den Ameri- kaanschan president Roosevelt. Deskundige onderzoekingen hebben uitgemaakt, dat de president zoo goed ais zeker van Nederland- sche afkomst moet zijn en wel uit Oud-Vos semeer. het stille mooie dorp aan de Een dracht. Om hieraan meerdere bekendheid te geven, is reeds in de Amerikaansche bla den gesnehreven .waarbij vermeld is, dat wapens (farn.) van de familie Roosevelt zijn gevonden in het Gemeentehuis en de Herv. Kerk, terwijl het huis bewoond door den heer A. de Rijke, het geboortehuis van verscheidene voorouders van Roosevelt, nog bestaat. In verband hiermede is door den eigenaar, deze oude patriciërswoning ge noemd „Huize Roosevelt" Door de Phohi is dezer dagen vanuit Oud- Vossemeer een speciale uitzending gehouden naar Amerika. Gesproken hebben de Ameri kaansche gezant Granville Emmet, de bur gemeester van Oud-Vossemeer en de direc teur dep Columbia Broadcasting Systeem voor Europa uit Londen. Natuurlijk vormde de rede van den Vos- meerschen burgemeester over de afkomst van den president de hoofdschotel. Naar wij vernamen, is de ontvangst in Amerika uitstekend geweest Van enkele vroegere in woners van het dorp, thans Amerikanen, is reeds bericht van goede ontvangst ingeko men. Door deze reclame is het wel moge lijk, dat Vosmeer bezoek zal krijgen van Amerikaansche toeristen. Steungelden verduisterd Penningmeester gearresteerd Bij den penningmeester der afdeeling Nieuw-Vosmecr van den R.-K. Land- arbeidersbond, zijn de boeken en bescheiden in beslag genomen, aangezien door een lid van het hoofdbestuur by een ter plaatse wegens vermeende onregelmatigheden Inge steld onderzoek een kastekort was ontdekt, meldt het „Hbld.". Bovendien zijn de gel den, bestemd voor de gewone wekelyksche uitkeeringen aan de leden in Nieuw-Vos- meer en naburige gemeenten wel door den penningmeester in ontvangst genomen, doch de laatste maal niet uitbetaald; de gewone uitkeering kon eerst geschieden nadat het hoofdbestuur de benoodigde bedragen op nieuw had overgemaakt. Naar het schijnt heeft de penningmeester van het geld uitstapjes naar België ge maakt .Zijn geldelijk beheer gaf reeds eerder aanleiding tot aanmerkingen van de zyde van het hoofdbestuur. OVERBIJTSELEN VAN OUD KASTEEL GEVONDEN Naar men zich herinneren zal, brandde eenige jaren geleden het oude kasteel van Born bij S i 11 a r d gedeeltelijk af. Het elooperswerk, dat thans ondernomen wordt in het afgebrande deel van het slot heeft tot een zeer merkwaardige ontdekking geleid. De sloopers ontdekten bij hun werk namelijk een waterput, die tot nu toe geheel onbekend was. Het deksel van den put droeg het jaar tal 1553, terwijl het kasteel eerst een goede 'honderd jaar later, n.1. in 1666 gebouwd werd. Het vermoeden lag voor de hand, dat reeds lang voor den bouw van dit slot ter plaatse een kasteel moet gestaan hebben. Dadelijk werd na deze ontdekking een nauwkeurig onderzoek ingesteld, dat dit vermoeden dan ook reeds bevestigde. Een onderaardsche kamer kwam voor den dag en nog verschillende overblijfselen van het vroe gere slot. Naar Spanje vertrokken Ernstige vermoedens van ronselarij Te Kerkrade worden sedert Donderdag morgen twee jongens uit de ouderlijke wo ning vermist, zoo verneemt de „Maasbode". Het betreft hier een zekeren V. uit K e r k- rade en diens vriend D. uit Bleyerhei- de. Deze jongelieden, ongeveer 18 jaar oud, bezoeken het gymnasium te Heerlen en zitten in de vijfde klas. Donderdagmorgen hadden zy, zooals gewoonlijk, de ouderlijke woning verlaten om zich per tram naar Heerlen te begeven. Aan de gebruikelijke halte Mo lenberg zijn zy niet afgestapt maar, naar later is gebleken, zijn zij doorgereden naar het station in Heerlen. Op schooi wend hun. afwezigheid weliswaar geconstateerd, maar bepaalde vermoedens rezen niet op. Niet op school geweest In den avond, toen de leerlingen niet thuis gekomen waren, stelden de ouders zich tele fonisch met de school in verbinding. Hoewel men aanvankelijk meende, dat een tooneel- repetitie de jongens in Heerlen had doen blijven, kwam toen vast te staan, dat zij op schooi niet waren geweest. De ouders hebben zich daarop in verbinding gesteld met de politie in Kerkrade. Spoedig kwam vast te staan, dat de jongens 's morgens het huis hadden veriaten, voorzien van een dub bel stel kleeren, terwijl V. bovendien over de som van 80 beschikte. Ook is gebleken, dat zü zich op het station voorzien hebben van spoorkaartjes naar Luik. Het vermoeden is gerezen, dat zy op weg zijn naar Spanje, teneinde dienst te nemen in het leger der regeering al daar. Hier zou weer sprake zyn van ronselarij. Een onderzoek op groote schaal is inge steld zoowel in Nederland ais in andere lan den, waardoor hun tocht zou moeten leiden. Groote schrik onder de kerkgangers Geen persoonlijke ongelukken Zondagmorgen tegen negen nur is tij. dens de dienst in de R K. St. Jacobs- Kerk teDonDungen (bij 's-Hertogen- bosch) een deel van het steenen gewelf ln de kruisbeuk met groot geraas Inge stort Hoewel vijfhonderd menschen in het kerkgebouw aanwezig waren, werd gelukkig niemand gewond. Wel ontstond vlak na de instorting een paniek, daar ieder bedacht op lijfsbehoud, zoo spoedig mogelijk de uitgang trachtte te bereiken. Daarbij werden enkele personen onder den voet geloopen, zonder echter noe menswaardige kwetsuren te bekomen. Een dochtertje van den heer J. v. d. Broek werd echter tegen een brandende kachel aangedrukt, waardoor het brandwonden be kwam. Toen de rust was weergekeerd, bleek dat het gesteente was neergekomen op een pad tussohen banken en stoelenrijen De aange richte schade is niet bijzonder groot; de oor- zaak der instorting is niet bekend. Er zal een deskundig onderzoek worden ingesteld. Er waren diverse autoriteiten op de plaats van het ongeval aanwezig. De kerk die dateert uit de achttiende eeuw, werd tn den loop van den morgen gesloten. Gevaar voor verdere instorting schijnt niet te duchten. Steun aan de pluimveehouderij De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat door de Nederlandsche centrale voor eieren en pluimvee uit het landbouwcrisis- fonds uitkeeringen zullen worden gedaan aan fokkers en houders van vermeerderings bedrijven, Deze uitkeeringen zullen geschieden op grond van de aantallen door fokkers en houders van vermeerderingsbedrijven af ge leverde, van eigen bedrijf afkomstige kufc kens en broedeieren. Verdere bijzonderheden worden afzonder* lijk bekendgemaakt. Feuilleton In den toestand waarin Elize thans ver keerde, vroeg zij weinig naar wat er bui ten haar huis gebeurde. Het gerucht had zich bevestigd, dat de firma Prins Co. spoedig na den dood van den eigenaar failliet verklaard en de fabriek gesloten was. Mevrouw Prins had met haar kin deren de stad verlaten, en dien heer Hul- eting, die zich bijtijds van de firma had los gerukt, was het gelukt een andere betrek king te krijgen. Elize achtte het niet noodig, haar man hiermee bekend te maken. Trouwens, hij vroeg er ook niet naar. Misschien dacht hij er niet aan, daar zyn geestvermogens zeer verzwakt waren. Onverwachts echter ontving zij de tijding, dat haar vader plotseling ernstig ongesteld was geworden. De haar bekende geneesheer schreef, dat er geen hoop was op herstel, en gaf te kennen, dat zij zich moest haasten om over te komen, zoo zy haar vader nog levend wilda antreffen. Maar kon Elize thans op reis gaan? Kon zij Frans, wiens leven aan een draad hing, nu verlaten. Onmogelijk. 't Viel haar zeer hard. Zij zou haar vader gaarne vóór zijn heengaan bezocht hebben, tnaar zij kon haar hulpbehoevenden man üiet aan de zorg vaa anderen toevertrouwen. De banden des bloeds, die haar aan haar vader verbonden, waren ook zwakker dan die, waarmee zy aan haar man was gehecht. Zij was de levensgezellin van haar echt genoot, en niet die haars vaders, en hoe lief zij hem had, zij moest hem sohrijven, dat het haar onmogelijk was over te komen en hem de oogen toe te drukken. Deze brief bereikte heim niet meer. Een paar uren nadat hij verzonden was, ontving zij de tijding, dat haar vader zijn rust was ingegaan. Er kwamen thans moeilijke dagen vóór haar, dagen van veel beslommeringen, en dikwijls was zy genoodzaakt, haar man, met wien zy bijna niets kon overleggen, uren achtereen alleen te laten, om deskundigen te raadplegen en de begrafenis en de na- iatensohap haars vader te regelen. Een goede hulp had zij hierbij in den heer Gevers, die door zijn betrekking aan het stadhuis in staat was, haar de noodige stukken te verschaffen, zoodat die regeling kon doorgaan. Na rijp overleg, gedeeltelik ook met Frans, die met veel moeite de vol macht kon onderteekenen, besloot zy, den geheelen inboedel van haar vader te laten verkoopen, maar het huis nog te behouden, daar zij het nog niet met zichzelve eens was, hier te blijven of later naar haar ge boorteplaats terug te koeren en dan het ouderlijke huis te betrekken. Maar de in boedel moest verkocht worden. Nu zou zij wel gaarne het een of ander daarvan behouden hebben, dingen waaraan vele herinneringen uit haar jeugd verbonden wailen; maar zy kon, dat zoo moeilijk van. hier uit besturen of beschrijven, en van lieverlede maakte zij er zioh ook losser van. „t Zijiii aardsche dingen", fluisterde zij zich toe, „waaraan men Zijn hart niet moet hech ten. 't Is ballast, die ons tnaar in den weg staat". 't Was verkeerd van haar gedacht. In haar hartstochtelijke liefde voor het hemel- sohe, schatte zy al het aardsche te gering. Dat is niet goed. Alles wat God ons geeft, moet waarde hebben en waarde behouden in ons oog. Wy behoeven er evenwel ons hart niet aan te hechten, daar het dan moeilijk wordt, er van te scheiden wanneer onze dagreis ten einde loopt. De verkoop had dan ook plaats, en bij de regeling der gpheele nalatenschap bleek het, dat de ontvanger in alles geheel over eenkomstig zijn ambt gehandeld had. Hij be hoorde tot die soort van menschen, die meenen, dat het zaliger te ontvangen, dan te geven, en door alzoo de bekende spreuk om te keeren en in toepassing te brengen, had hij een tamelijk groot vermogen bijeen gebracht, groot genoeg voor Elize om er ruimschoots van te kunne» leven, wat haar, nu Frans ziek en buiten betrekking was, zeer te stade kwam. Zij aanvaardde deze nalatenschap dan ook met dankbaarheid. Maar had zy ze niet verkregen, of was ze zoo gering geweest, dat zij er niet van had kunnen bestaan, zij zou er geenszins bedroefd of verlegen om ge worden zijn. Haar zou nooit iets ontbreken. Dat hield zij vast. "t Is wel zeer bedroevend voor een vrouw, een man t.e bezitten die machteloos is om zijn brood te verdienen; maar zoo zij heim liefheeft als ziohzelven, weet zij in beider behoeften te voorzien.. Zy helpt hem dan door zichzelve. Maanden waren er reeds voorbijgegaan sinds Frans huiswaarts was gekeerd, en nog altijd lag hy op het ziekbed, bijna niet in staat zich op te riohten. De geneesheer, die af en toe kwam en hem onderzocht, was van gevoelen, dat zijn einde spoedig daar zou zijn, en daar Elize dit ook inzag, beijverde zij zioh des te meer, hem op te beuren, zijn oog te richten op den Heiland. Zij had op zekeren dag lang met hem gesproken over Gods leiding met Zijn men- sohenkindenen. Hij had alles zwijgend aan gehoord. Toch kon Elize merken, dat er iets in hem gaande was; althans, er kwam een trillende beweging op zijn gelaat en een diepe zuoht ontvlood zijn borst Maar meer dan ook niet Zij ken ook bijna niet meer verwachten, daar zijn geestvermogens steeds zwakker waren geworden. Met on uitputtelijk geduld bleef zij hem verzorgen, fluisterde hem nu en dan een goed woord in, en toen zü zijn lippen zag bewegen, boog zij zich over hem heen om iets op te vangen; maar zij kon niets verstaan.... en zachtjes ontsliep hij. Elize was weduwe geworden. Haar huwelijk was niet gelukkig ge weest Wat zij weleer voor geluk had aan gezien, was niets meer dan een zeepbel, die barstte, toen de samenhoudende kracht be gon te verminderen. Er had nooit eenheid van geest tussohen haar en Frans bestaan: zij hadden nooit denzeifden weg bewandeld en allerminst een weg die tot God leidt Alle vrucht beeft een wortel, die soms diep in den grond ligt. Elize moest bij nauw .keurig onderzoek erkennen, dat zy by haar keus van Frans niet geleid was geworden door de Goddehjke liefde. Indien deze ont breekt komien er geen edele vruohten, maar distelen en doornen te voorschijn. De smart hierover moest zy nu dragen, hoewel zij daarbij niet zonder vertroosting was. Wat haar eohter de meeste droefheid baarde, was, dat Frans tot zijn einde toe, onverschillig was gebleven voor de hoogste belangen. Hoe geheel anders zou zijn leven geweest zijn, zoo hy geluisterd had naar haar opwekkend woord en de vermaning van dezen of genien vriendl Dan zou hij kracht ontvangen hebben in de ure der verzoeking, weerstand hebben geboden aan opkomende hartstoohten, en, zoo hij ook bezweken waa-e, dan zou hij steun gevon den hebben, waaraan hij zioh had kunnen oprichten. O, bet smartte haar zoo diep, hem op die wijze te hebben zien leven en sterven, en de eenige gedachte, waarmee zij zich trachtte te troosten, was, dat Gods oordeel barmhartiger is dan dat der menschen. HOOFDSTUK XIV Verkregen geluk Elize's huiskamer ziet er voor het oogen- blak een weinig ongezellig uit Twee jaren zijn er sedert den dood van Frans verloopen. Elize heeft het rouwge waad afgelegd en is thans bezig eenige zaken in te pakken, die zij op reis meent noodig te hebben. Wei heeft zij nog niet bet besluit opgevat, de hoofdstad voorgoed te verlaten; maar hef is toch baar plan haar woning gedurende eenigen tijd tc smiten en naar buiten te gaan. Het ouder iyk huis stond ledig; maag zy zag er tegen op, dit bewoonbaar te maken. Liever wilde zij kamers huren in het hotel, in de nabijheid van het stadje, dicht bij de bosschen en vlak tegenover den beu- keboom, die al haar geheimen kende en haar vertrouwen had genoten. Dóór, in de eenzaamheid, zou zij ook minder in aanra king komen met de bewoners van het stadje, dan wanneer zij het ouderlijk huis ging betrekken. Haar hart was daarin ook niet meer thuis. Daar waren geen vrienden, dde met haar deelden in haar lot, noch die sympathie ge voelden voor de beginselen, 'die zij thans voorstond. De mensehen waren in dezelfde doodigheid en onverschilligheid gebleven als vóór ettelijke jaren. De geest van het Reveil was er niet doorgedrongen, en zoo er al onder de bewoners over de nieuwe rich* tine op godsdienstig gebied gesproken werd, aan geschiedde dit meestal op een wijze, die den spotlust moest opwekken. Voor iemand als mevrouw Hulsting, die genoeg had aan haar goeden ouden dominee, was dat Aohterhoeksche stadje een gewenscht verblijf. Het was daar zoo kalm, zoo stil, het geleek wel de kalmte en stilte van een kerkho'. Maar voor Elize zou het er niet uit te houden zijn: tenzij zij het zou kunnen ver dragen, als een „nieuwlichter" te worden gehoond en uitgekreten. Voor haar w-as daar geen plaats. Men zoekt geen levende bij de dooden. Zij is dan nu druk bezig met in te pak ken. Haar kleine Mina helpt haar getrouw en gedurig brengt zy met haar kleine hand jes ren en and-r aan, dat mama in koffers en kisten moe» bergen, (Word» vervolgd)

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3