PLAATSELIJK NIEUWS MOLENS IN ROTTERDAM MA/>S EN SCHEI DEBODE WOENSDAG 27 JANUAR11937 GEMENGD NIEUWS MET POSTAUTO ER VAN DOOR MARKTBERICHTEN SOMMELSDIJK. In de vergadering van de afd. MiddelhamisSommelsdijk van het Ned. Bijbelgenootschap, gehouden op Don derdag 21 Januari LI., zijn herkozen de hee- ren Ds. E. van Asch en J. van Hemmen, resp. als voorzitter en secretaris. Tegen een drietal jongens is proces verbaal opgemaakt wegens baldadigheid. Door Gedep. Staten dezer provincie is beslaten, dat de kooiman in 1937 verplicht is dekooieenden opgesloten of gehokt te houden van 1 Juli af tot den dag, waarop in dat jaar het vangen van waterwild door mid del van eendenkooien zal zijn toegestaan. De keuring van springstieren voor deze gemeente zal worden gehouden te Middel- harnis, op Donderdag 1 April 1937, des v.m. 10 uur. MIDDELHARNIS. Het Chr. Dameskoor „Sursum Corda" zal Woensdagavond in het Zondagsschoolgebouw des avonds half acht een zanguitvoering geven, met medewerking van het Chr. Mannenkoor „Asaf" en den heer v. d. Meer, tenor Zondag zal in die Chr. Geref. Kerk in beide diensten collecte worden gehouden ten bate van de opleiding tot dienaar des Woords. Woensdag 27 Jan., des avonds 7 uur, zal in het koor der Herv. Kerk de Jong. Vereen. „Jehova Nissi" haar 17de jaarvergadering houden, in combinatie met de Knapenvereen. „Benjamin". De heer E. J. Badenhuizen zal liet slotwoord spreken. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 198 personen als werkloos Ingeschreven, waarvan: 19 zeevisschers, 3 slagers, 39 bouwvakarbeiders, 21 transport arbeiders, 3 zeelieden groote vaart, 89 land arbeiders, 3 broodbakkers, 4 typografen, 2 smeden en 5 van andere vakken. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij de wed. Adr. Krijten- berg, Oositdijk. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Herbe noemd tot burgemeester dezer gemeente is de heer T. Nieborg. OOLTGENSPLAAT. Jaarvergadering der Ned. Herv. Jong. Ver. op Woensdag 20 Jan. dn gebouw Elthato irnet de Knapenvereen. „Bidt en Werkt". De Voorz. opende de vergadering en richtte daarna een hartelijk woord van welkom tot de opgekomenen. Inzonderheid wordt her dacht de heer P. den Braber, die dikwijls op deze vergaderingen de leiding had, doch thans wegens ziekte verhinderd is. Vervolgens worden gelezen de jaarversla gen van beide vereenigingen en onder dank vastgesteld. De heer C. van Gurp houdt hierna een in leiding over de drie geloofshelden in Daniël 3, waarop een uitgebreide bespreking volgde. Na de pauze volgden felicitaties van ver schillende vereenigingen. Door L. Korteweg Cz., lid der Knapenver., werd een inleiding gehouden over: De verloren zoon, waar be spreking op volgde. Door den heer C. van Putten Az. weird een woord van propaganda gesproken tot de ouders, om hun kinderen naar de J.V. en K.V. te zenden; het aantal kon veel grooter zijn. Na het zingen van het Bondslied werd nog maals gepauzeerd. De laatste inleider, A. Lij- dens, behandelde „Als een rots in de bran ding" (Artikel 27 Geloofsbelijdenis). Ook hierop volgde bespreking. Door den voorzitter der J.V., den heer L. Hokke, werd nog een slotwoord gesproken, inzonderheid tot den heer A. Klein, die dezen avond de leiding had. De vereenigingen mogen met dankbaarheid op een welgeslaagd jaarfeest terugzien. OUDE TONGE. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbe middeling als werkloos aan: 177 landarbei ders, 1 smid, 1 chauffeur, 14 landbouwknechts en 3 transportarbeiders. De heer B. Oversier alhier kwam bij een val zoodanig terecht dat hij een der pol sen brak. Nadat geneeskundige hulp door Dr. Eschauzier was verleend, is hij naar het zie kenhuis te Dirksland vervoerd, alwaar de pols werd gezet. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat gedurende deze week goedkoope marga rine verkrijgbaar zal zijn bij den winkelier L. Kieviets alhier. Gehakt in blik is wederom verkrijgbaar bij den slager P. Buscop. Prijzen veld vruchten eigenheimers 1.651.70, eigenheimers poters gesorteerd 1.40, voerpoters 0.50, red star 1.902, red star poters veldgewas l.l'O1.15, alles per 70 Kg.; uien 0.75, drielingen 0.20, pickles 0.40, koepeen 0.50, alles per 60 Kg. NIEUWE TONGE. De gehou<Jen collecte voor de tractatie der schoolkinderen, ter ge legenheid van het Vorstelijk huwelijk, heeft opgebracht de som van 112.25. De heer J. van Antwerpen, onderwijzer 'aan de o. 1. school alhier, staat no. 1 op de voordracht als hoofd der o. 1. school te Geer vliet. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. Tot ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier is gekozen de heer Johs. Bakker. De vorige week werden van hier ver voerd 10125 balen uien, 275 balen peen, 750 H.L. aardappelen, 575 Hl. poters. De heer M. J. van Driel heeft een woon huis, staande aan de Tramdijk, onderhands verkocht aan A. v. d. Boom alhier. A.s. Zondagavond za! in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond van 78 uur in de consistorie kamer. Bij de gehouden aanbesteding van een 4-tal woningen van de heeren A. Keijzer en B. C. in 't Veld werden deze gegund aan de volgende personen: J. J. Boeter en D. van Helden metselwerk, I. Mosselman en C. P. G. Holleman timmerwerk, H. TieLeman smids- werk, P. J. Kareis schilderwerk. Vergadering van den gemeenteraad op Vrijdag 29 Jan. as., nam. 2 uur. As. Zondag zal in de Ned. Herv. Kerk alhier in beide diensten de extra maandelijk- sche collecte gehouden worden. DIRKSLAND. Het schoolbadhuis te Dirks land, waarvoor enkele jaren geleden door wijlen Vrouwe P. M. van Weel aan de ge meente Dirksland een legaat groot f 50.000 werd vermaakt, is than3 geheel afgebouwd en zal spoedig officieel worden geopend. Voor den bouw werd door de gemeente een stuk bouwterrein aangekocht aan de Burgemeester Zaayerlaan. Voor dit doel kon geen beter terrein in de gemeente worden gevonden, daar het prachtig is gelegen en in de onmiddellijke nabijheid van de beide scholen. Boven den ingang, die bestaat uit een dub bele deur staat met gesmede ijzeren letters vermeld „Schoolbad". Bij het binnentreden van het gebouw is in de mooie vestibule, die echter niet groot is, een marmeren plaat aan gebracht, met de namen van den burgemees ter, secretaris, raadsleden en architect. Links van den ingang is de linnenkamer waar de baddoeken enz. in ruime kasten worden geborgen. In deze kamer is tevens het schakelbord voor lioht, verwarming en ventilatie. Bechts van den ingang is ruimte voor zoover noodig nog 4 aan te leggen bad- ten indien mocht blijken dat daaraan be hoefte is voor volwaseenen, die van het bad huis gebruik willen maken Dan volgt de wachtkamer voor de kinde ren, waarin zij zich van hun bovenkteeding moeten ontdoen om zich dan naar de bad- cellen te begeven. Deze afdeeüng is geheel met helder witte tegels bezet en de badcel- len zijn gescheiden door witte siersteenen. Wanneer de kinderen in de cellen zijn, kun nen zij de daarvoor aangebrachte gordijnen sluiten. In de cellen zijn haken aange bracht waar zij hun ondergoed aan kunnen ophangen. Onder de douche staande kunnen zij zich aan een handvat vasthouden In het gebouw is verder een flinke cen trale verwarming aangelbrach:t, die aange legd is door de fa. Van der Ben te IJssel- monde en binnen een zeer korten tijd kan het geheele gebouw op temperatuur worden gebracht Een aangebrachte ventilator zorgt dat de stoom in de hadzaal spoedig kan wor den weggezogen, terwijl dat toch geen in vloed op de temperatuur in de badgelegen heid heeft. Midden in de badzaal s een menginrich- ting aangebracht, die zorgt dat het water op voldoende temperatuur naar de badcellen wordt gevoerd. Een tank van 3000 liter bergt het warme water. Het water dat naar de badcellen wordt gebracht heeft een vaste temperatuur van 35 graden. In de badzaal is een prachtig raam van glas in lood aangebracht en in het midden van het raam het wapen van Dirksland in gebrand glas. Het raam geeft een prachtig effect in de badzaal en laat een aangenaam licht binnen. De inrichting voldoet zeer zeker aan alle moderne eischen en er zal niet aan getwij feld worden of de kinderen zullen gaarne een had in het badhuis gaan nemen Het gebouw is gebouwd door de aanne mers Le Comte. Architect was de heer Sick- ler te Heemstede en opzichter de heer Van Dillewij,n te Hilversum. De tuinaanleg rondom het badhuis ge schiedt thans door de fa- Copijn te Groene- kan bij Utrecht Woensdagavond zal in de kerk der Geref. Gemeente alhier voorgaan Ds. Laman van Rotterdam-Zuid. Tevens zal dan de be vestiging plaats hebben van de kerkeraadsle- den. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 141 landarbeiders, 6 timmerlieden, 4 schil ders, 4 metselaars. Totaal 155 tegen de vorige week 184. Bij de werkverschaffing door Pol der Dirksland zijn 116 werkloozen te werk gesteld. De onvermengde distributiemargarine en het gehakt in blik is deze week op de bons voor de werkloozen verkrijgbaar bij den winkelier J. van Prooyenvan Oudenaren aan den Straatdijk. In de Ned. Herv. Kerk alhier werd ten bate der kerk een extra gift van 60 gecol lecteerd. Gevonden voorwerpen: een kindertasch- je met inhoud. Inlichtingen bij den gemeente veldwachter Bakker. De collectebus voor het algemeen arm bestuur welke is geplaatst bij het voltrek ken van huwelijken, bevatte over 1936 ruim f 43. Aan den dienstplichtige L. Sluyter al hier is door den minister van Defensie voor goed vrijstelling van den dienstplicht ver leend wegens kostwinnerschap, terwijl aan den dienstplichtige A. Kooman voor 1 jaar vrijstelling van den dienstplicht werd ver leend wegens kostwinnerschap. De catechisatiën in de Ned. Herv. Kerk zullen deze week weer worden gehouden. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de aardappelen: eigenheimers 1.60, red star 2, poters f 1, uien 1.80 en koepeen 0.45 per H.L. MELISSANT. Uitslag schietoefening B.V.L. op 21 Jan. j.l. J. Wiegel 95 p., D. Sieling, C. v. Beek 94 p., L. W. Mijnders 92 p., Adr. Me- liss'ant 91 p., H. W. Koole 90 p., D. Gootjes 89 p., Joh. Krijger 89 p., P. Struik 89 p., J. J. Schans 88 p., L. de Geus, L. Goedegebuur 85 p., M. Schans 84 p., C. Nagtegaal 82 p., D. Doornhein 77 p., M, Sieling 75 p., Adr. Doornhein 72 p., L. Wiegel 66 p. Op 28 Jan., des avonds van 6.308.30 uur, zal om het wisselbeeld worden geschoten. Donderdagavond zullen in de Ned. Herv. Kerk nog twee mannenzitplaatsen bij in schrijving worden verkocht. Inlichtingen zijn verkrijgbaar bij de secr.-kerkvoogd P. Trom- meL Op Vrijdag 29 Jan. houdt de vereen. Onderlinge Hulp bij Ziekenhuisverpleging haar algemeene vergadering in de bewaar school aan de Binnenweg. Aan de beurt van aftreding als bestuurslid is de heer Joh. Tie- lemian. Door het bestiuur wordt wederom voorgesteld een tijdelijke opheffing van con tributie. HERRINGEN. Deze week zulten in de Ned. Herv. Kerk geen catechisaties worden gehouden. Uitslag van de op Donderdag 21 dezer gehouden schietoefening van den B.V.L.: J. Looij 91, D. Hogerwerf 89, A. de Geus Cz. 88, Job de Geus 87, C. v. d. Veer 87, Jac. Bestman 86, L. Kievit 82, D. Kievit 76, W. Markus 75, M. Goemaat 75 punten. Maximum 100 punten. Op de j.l. Donderdag gehouden alge meene ledenvergadering van de Landaxbei- Het aan de gemeente Dirksland gelegat eerde schoolbad dersvereen. is_ als bestuurslid herkozen de heer E. Slis. Enkele perceelen los land, in huur ge weest bij T. Bestman Jz., P. Looij en W. van der Veer, zijn thans in huur toegewezen resp. aan C. Melissant, L. v. d. Sluijs en E. Kievit. Tot commandant van het Landstorm- verband „Monden der Maas" is in de plaats van kolonel van Hoogenhuijze benoemd overste Gerlach. Deze hoopt op Donderdag 4 Febr. met de afdeeling Herkingen van den B.V.L. kennis te maken in een gezellig sa menzijn, waarin tevens de prijzen van de laatst gehouden schietwedstrijd aan de leden zullen worden uitgereikt. Met ingang van 7 Febr. zal de jacht op eenden, meerkoeten en pluvieren worden ge sloten. Voor de uien besteedt men in deze ge meente slechts 0.75 per H.L. Een tuin, groote 29 roeden, in eigendom toebehoorende aan 't Burgerlijk Armbestuur dezer gemeente en in huur geweest bij W. Markus, zal thans publiek worden verhuurd. De lijst van houders of eigenaars van paarden ligt voor belanghebbenden ter gem.- secretarie ter inzage. Er worden in deze gemeente pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een damclub. Gegadigden voor het lid maatschap kunnen zich opgeven bij J. W. v. Oostende. Als blijkt dat zich een voldoend aantal personen aanmelden, zal zoo spoedig mogelijk in het Gemeentelokaal een vergade ring worden gehouden, waar definitieve plannen zullen worden besproken en uitge werkt. As. Donderdagavond 28 dezer zal de Ned. Herv. Schoolver. in een harer lokalitei ten de jaarlijksche algemeene ledenvergade ring houden. Ais bestuurslid is dit jaar pe riodiek aan de beurt van aftreding de heer C. P. v. Eek. In verband met deze vergade ring zal de wekelijksche schietoefening van dien B.V.L. dien avond niet kunnen plaats vinden, doch op Woensdagavond, zelfde plaats en uur. GOEDEREEDE. Bij de gehouden schiet oefeningen dier B.V.L. op Zaterdag jX werden de volgende punten behaald: H. San- difort en J. de Vogel elk 94, F. den Eerza- men en K. Heerschap elk 90, J. Breen 92, L. v. d. Wende en E. A. Snijder elk 88 en A. de Ronde 85. Zaterdag stonden als werkloos ingeschre ven 50 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 smid, 1 koopman, 2 schilders, 1 timmerman, 5 gar nalen- en 20 Noordzeevisschers. Vervoer juin: door de sorteervereen. 1600 balen per schipper v. Gelder, voor eigen rekening naar Londen en per eommlission- nairs 600 balen. OUDDORP. Ongeveer 4 weken geleden werd van Jobje Tanis uit de Westduinen een rijwiel weggenomen terwijl zij even een boodschap was doen. Zaterdagmiddag wa ren een paar jongens in een sloot in het Waterweegje aan het vischjes-vangen. Zij dachten een groote visch te pakken te krij gen en wat bleek? De vermiste fiets kwam te voorschijn. Dezer dagen zag men een groot varken in een bakfiets vervoeren naar Goedereede Het dier was op de reis rustig blijven staan De afgeloopen wieer werden per tram en scheepsgelegenheid vervoerd 2000 balen uien en 500 H.L. aardappelen. De collecte welke gehouden werd in de Ned. Herv. Kerk ten bate van het leerstoel en studiefonds van den Geref. Bond, heeft opgebracht f 58. Er bestaan in deze gemeente plannen om een muziekvereen. op te richten. Tegen B. is weer proces-verbaal opge maakt, omdat hij zonder vergunning zich in de duinen bij de waterleiding had begeven Bij publicatie is door den burgemeester bekend gemaakt, dat een ieder die onbe voegd (zonder machtiging) een vuurwapen of munitie voorhanden heeft, verplicht is, deze voor 1 Febr. in te leveren. Hiervoor be staat gelegenheid op alle werkdagen van fe-6 uur n.m. bij den gemeenteveldwachter Tams. Voortaan worden de werkloozen, die in de steunregeling zijn opgenomen en zich aan strooperij schuldig maken in het jacht veld, voor een nader te bepalen tijd van steun uitgesloten. De Rijksveldwachter A. Terpstra alhier is bij het te Amsterdam gehouden examen geslaagd voor brigadier bij de Rijksveld- wacht. De jacht op plevieren, eenden en meer koeten zal op 7 Febr. gesloten worden. Bij de werkzaamheden aan den Zuid- dijk hadden de arbeiders het ongeluk dat een plank brak en C. Rijnbrandt, Jan Witte en D. Mierop te waiett geraakten. Zij konden door hun kameraads op het droge worden gebracht en zijn er met de schrik en een nat pak afgekomen. Op de cidhoreimarkt was veel vraag naar beschikbare koopwaar en de prijs steeg tot 100 fr. De afgeloopen week hebben de garna- lenvisschers 5 dagen gevischt en werd van 35—42 kilo garnalen per dag gevangen. Met de motorschuiten werd het dubbele gevan gen, Alles afgeleverd aan de pellerijen. Mej. Sikkerman heeft onderhands aan gekocht een perceel bouwgrond van W. San- difort, om er een woonhuis op te laten bou wen. De zangvereen. Oostdij'ks Gem. Koor", onder leiding van M. D. Boelaars, gaf voor een volte zaal een goed geslaagde uitvoering. Wegens het ruwe weer konden de vis- schers niet uitvaren. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 169 werkloozen ingeschreven. Bevolking op 31 Dec. 1935: 1919 m., 1808 vr., totaal 3727. Vermeerdering door: geboor ten 31 m., 31 vr., totaal 62. Vestiging 8 m., 11 vr., totaal 19. Totaal 1958 m., 1850 vr„ toaal 3808. Vermindering door: overlijden 17 m., 13 vr., totaal 30. Vertrek 23 m., 28 vr., totaal 51. Bevolking op 31 Dec. 1936: 1918 m., 1809 vr., totaal 3727. BURGERLIJKE STAND SOMMELSDIJK. Overleden: Klara Margareitha Gazan, 48 j., d. v. Salomon Gazan en Sebilla Levi. Meisje dor trein vermorzeld Op station te Apeldoorn gegrepen Gisteravond is op het einde van het teveede perron van het station te Apeldoorn een ongeveer 20-jarig meisje on onverklaarbare wijze onder den trein uit Zutphen geraakt en vrij wel op slag gedood. Het was een Pooisoh meisje, dat aan een inrichting te Apeldoorn voor verpleegster werd opgeleid. Het deerlijk verminkte lijk is naar het ziekenhuis te Apeldoorn over gebracht Een buit van ca. 1800 Maandagmiddag hebben te Eind hoven vermoedelijk twee mannen een brutale roof gepleegd. Omstreeks kwart over vijf stond een wagen nabij een brievenbus in de Alberdingk Thijm- laan. De bestuurder, de postambtenaar A. L. Rondeel, had zich naar de brie venbus begeven, en juist op het mo ment dat hij bezig was de brieven er uit te halen, reed tot zijn grootcn schrik de wagen weg. Het voertuig had onmiddellijk zoote groote vaart, dat de ambtenaar geen enkele poging kon doen om er nog op te springen. Hoewel hij geen signale ment van de daders kon opgeven, is het zeer waarschijnlijk, dat twee mannen zich van den wagen hebben meester gemaakt. In de wagen bevond zich een groot aantal brieven van gelichte bnssen, benevens een bedrag aan geld van circa i 1800, dat de postambtenaar bij een der bijkantoren als opbrengst van den dag had ontvangen. De ambtenaar waarschuwde onmid dellijk zijn directeur, die de politie van het gebeurde in kennis stelde. De anto is een groen gekleurde bestelwagen, genummerd HZ-29514 of HZ-29516. De politie van de omliggende gemeenten werd ten spoedigste van de roof op de hoogte gebracht. Ook de grensbe waking werd gewaarschuwd. Liftkooi ontijdig in beweging gebracht Twee mannen vonden den dood Te Maastricht stond voor de recht bank terecht J. J. v. d. H., mijnwerker té Heerlen. Op 11 November van verleden jaar was er op de Oranje Nassau III ten gevolge van een te vroeg gegeven sein een liftkooi ontijdig in beweging gekomen. Het gevolg hiervan was, dat de laatste man, die er uitstapte, zekere Trecovitch, alsmede de helper, die de deur van de liftkooi pleegt open te houden, in de diepte stortten, ter wijl de lift naar boven ging. Beide mannen vonden daarbij den dood. Het O. M., waargenomen door mr. Daut- zenberg, achtte dood door schuld rechtens bewezen en eisehfe een gevangenisstraf van drie maanden. De rechtskundige raadsman van verdach te, mr. van der Goes van Naters, was van oordeel, dat het ongeluk te wijten is aan een samenloop van omstandigheden, op welke verdachte slechts weinig invloed kon uitoefenen. De verdediger concludeerde tot vrijspraak en drong, in het andere geval, op de uiter ste clementie aan, wijl verdachte reeds vijf tien jaren in de mijn werkte en hem dit werk was opgedragen, omdat hij, als zeer voorzichtig bekend stond. Een enkele bleef behouden Evenals geheel ons land is ook Rotterdam in vroeger jaren rijk geweest aan molens. De molenaar had de vrije wind noodig en zoo kwam het, dat men de molens vond buiten n£i^r _m<;nLa.. Yerokken. of langs de vesten der stad. beid verheft en aan den omtrek een mooi cachet geeft. Deze molen werd destijds door de vereeniging „De Hollandsche Molen" ge restaureerd. Er bevindt zich in dezen molen een steen, ter herinnering aan de Pilgrim- fathens, die van dat punt met de Speedwell De zoo bekende molen aan den Mathenes- Maar zooals het met veel uit vroeger sor,l'ik staat er ook nog maar zonder wat eeuwen gegaan is, dat vervangen werd door m.eiJ zou kunnen noemen de kroon, zijn wieken. Ditzelfde lot onderging ook de „Blauwe Molen" aan den Pompenburgsingel, wieken en omgang verdwenen, maar het oude bouw sel bleef staan. In den winkel, welke hier gevestigd is bevindt zioh een tegelplaat met het volgende vers er op: de machine, zoo is het ook de molens we dervaren. Heel wat molens hebben het tegen het machinale bedrijf moeten afleggen. Toch ziin er in Rotterdam gelukkig nog enkele molens overgebleven al zijn het er niet veel meer. De ouderen zullen zioh nog wel herinneren de korenwindmolen „De Roos" naderhand „De Hoop" met het typisch uitbouwtje op het water van de Coolvest. Verder waren er aan de Sohie de houtzaag molens waarvan „De Vlaggeman", die bij feestelijke gelegenheden zoo mooi in vlaggen- tooi kon str in. en in 1929 werd afgebroken, de voornaamsste was. Aan het einde van de Slaakkade had men een oliemolen, die des tijds in vlammen opging en van den moleu aan het einde van de Baan bij het Vasteland is ook niets meer te vinden. Van de verschillende specerijmolens rond om de pias, is er nog maar een enkele over: Op de Oostmolenwerf, de naam zegt het reeds, stond vroeger de molen de „Roode Leeuw". Het onderste gedeelte met gevel steen is nog blijven staan. Ook op het Slag veld stond eertijds een molen, die op foto's waarop het oude station van de Holl. Spoor voorkomt, tevens prijkt Od oud-Del fshaven verfraaiden vroeger ook verschillende molens het stadsbeeld, waar van de „Distilleerketel" het stadsbeeld aan de Middenkous met haar zij armen de Voor- en Achterhaven zich nog in al zijn waardig- t.terst.--':.' De vroegere korenmolen „De Hoop", Coolvest lek mael soo goed ick kan, En laet een neder wensen, De seghen komt van Godt De gonst van goede mensen Hadd' ick Salomons wijsheyt Ende Giedeons ghewin So en maelde ick nochnyet Naer sen neghelick sijn sin. Anno 177? Van de beroemde acht watermolens langs den Boezem, die eertijds vele schilders en fotografen dienden als objecten is er niet één meer over, de laatste van deze acht brandde 27 Juli 1928 af. Wanneer men in Rotterdam rondziet be merkt men alras, dat er van den molenrijk dom yan eertijd in Rotterdam niet veel meer over is. Toch staat er op het Oostplein nog een, ondanks de bezwaren welke in den loop der tijden tegen hem zijn ingebracht, in volle glorie. Kaarsrecht richt hij zich op. deze molen op het stadsplein. Deze korenmolen „de Noord" geheeten, moet m eere gehouden worden, want hii is een curiositeit. Die malende wieken maken een karakteristiek effect boven het woelig sfadsgewemel aan zijn voet. En wat hebben de wieken en om gang prachtig in het licht gestaan met de Oranjefeesten in het begin dezer maand. De verlichte molen op het Oostpiein was zelfs één van de mooiste objecten. Dit bouwwerk herinnert ons aan de typische bouwkunst van ons voorgeslacht. Onze voorouders heb ben ook zijn wieken zien draaien en daarom is het gelukkig, dat er tegenwoordig weer vele motenmin- naars gevonden worden, die al het mogelijke doen om het sloopen van molens tegen te gaan. J. B. heeft destijds deze moten op het stadsplein aldus bezongen: Omgeven door het woelig sfadsge wemel, staat daar de molen: rustig als een reus; zijn wieken strekkende ten avond hemel een wond're schoonheid, groot, majestueus. Beneden aan zijn voet gaat eiken dag het leven, haastig beweeg van menschen, langs hem heen Het raakt zijn grootheid niet, en onbewogen njst zn gestalte van grauw-grijze steen. Postwisselvervalscher aangehouden De vlieger ging niet op Aan het postagentschap Admiraal de Ruyterweg 248 te Amsterdam vervoeg de zich gisteren een Duitscher aan he>t lo ket, die een postwissel ter verzilvering aan bood. De beheerder van het kantoor ont dekte dat de wissel valsch was en weigerde het geld uit te betalen, waarop de Duitscher de vlucht nam, gevolgd door den beheerder. Deze laatste had het geluk dadelijk poli- tiehulp te ontmoeten. Het was een agent, die vrij was. Deze wist den Duitscher te grijpen in de Bestevaerstraat. Hij bracht hem naar het bureau Admiraal de Ruyter weg. De arrestant had inmiddels kans ge zien de valsche wissel te verscheuren en weg te werpen. De stukken werden echter opgespoord. De Duitscher is later overgebracht naar het hoofdbureau van politie. De centrale recherche heeft in den loop van den dag nog een Duitscher aangehouden, die ver moedelijk medeplichtig is. DOOF- DE TRAM DOODGEREDEN Tusschen H a r k e z ij 1 en Wit ma r s u m is gistermiddag te ruim zes uur de 48-jarige Klaas K. door de tram, die van Bolsward naar Harlingen ging, overreden. Het slacht offer was op slag door. Aangenomen wordt, dat K. den door regen, sneeuw en vorst glad geworden straatweg heeft willen mij den en daarom tusschen de tramrails is gaan loopen, waar hij in den rug werd aan gereden. K. was ongehuwd. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. Afgeloopen week was er een staking aan de Centrale Markt te Amsterdam; niet van werklieden, maar van alle handelaren in aardappelen, groenten en fruit. Het is in Amsterdam nooit voorgekomen dat de pa troons staakten. De staking was algemeen, nie mand was aanwezig, zelfs op de Zondagmor gen is het nog drukker. Het roode gemeente bestuur had nooit verwacht dat de hande laren zoo eendrachtig waren; men rekende op de oneenigheid van de handelaren onder el kander; maar nu ging het om de hooge hu ren en wilde het gemeentebestuur mets we ten van verlaging. Voor een plaats in de open luoht betaalt men f 25 per maand; dan staat men in weer en wind, vorst en sneeuw, zoodat de aardappelen zouden bederven. Vraagt men om aardappelen in de Markthal te mogen leggen eenige maanden, tot .de vorst voorbij is, dan wordt dit niet ingewil ligd, zoodat men in de stad een pakhuis huurde, maar toch f 25 per maand moest doorbetalen. De roode wethouders hadden nooit gedroomd dat de handel zoo eendrach tig was. De prijzen van alle aardappelen waren het zelfde; alleen voor grove bonte poters was vraag. Heden 25 Jan. werdien de volgende prijzen per 70 kilo gemaakt: Zeeuwsche bonten en blauwen f 2.202.40, bonte poters f 1.50— 1.70, blauwe poters f 1.501.60, Zeeuwscho eigenheimers f 2.202.30, dito blauwe eigen heimers f 22.20, Anna Pauwlowna zand- aardappelen f 2.502.80, Hillegommer en Katwijker zandaardappelen f 2.602.80, grove zandpoters gevraagd f 1.601.70, Flak- keesohe eigenheimers f 2.202.40, Spuische eigenheimers f 2.202.40, dito drielingen f 1.501.70, Noord-Holl. blauwen f 1.80— 1.90, dito bonten f 1.902, IJpolder en Haarl» meer Bevelanders f 1.60—1.70. Verder per 1O0 kilo: Drentsche en Overijsselsche zand- aardappelen f 33.20, zelfde soort drielingen groote maat f 2.80, bonken f 2.602.80. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 22 Januari Prijzen witlof 5.3010, savoye kool 2.40— 2.80, roode kool 33.20, andyvie 7.709t boerenkool 11.70, veldsla 3, kroten 1.50— 1.80, spruiten 7.809.50, Goudreinetten 20.50, Armgaard 20.1022.80, alles per 100 kilo. AMSTERDAM, 25 Januari (Veemarkt) 388 vette koeien, waarvan de prijzen waren: le kW 64—70 ct, 2e kw 56—62 ct, 3e kw 50—55 ct.per kg. slachtgewicht, 81 melk- en kalfkoelen f 140 210 per stuk; 56 vete kalveren: 2e kw 5660 ct., 3e kw 6054 ct per kg levend gewicht; 57 nuchtere kalveren f711; 485 varkens: vleesch varkens, wegende 90-11-0 kg., 5253 ct, zware varkens 5152 ct, vete varkens 5051 ct per kg slachtgewicht. Aangevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Runderen: korte aanvoer, handel zeer stug met vaste prijzen. Er werden een aantal runde ren voor rekening van Sir Henry Deterding ge* kocht. Vette kalveren; weinig aanvoer, zeer trage handel, doch prijshoudend. Nuchtere kal* veren: gewoen aanvoer, handel kalm, willige prijzen. Varkens: korte aanvoer, handel slepend en stijf prijshoudend 3 AMSTERDAM, 25 Jan. Aardappelen. Zeeuwsche bonte en bL 2.302.60, Zeeuwsche eigenh. 1.902.10, Bonte en bl eigenh. 1.90 2.10, Zeeuwsche "Bevelanders 1.802, Zeeuw sche poters 1.401.60, Friesche borgers f 1.90 2.10, Aidijker bonte en bl. 22.20, Noord- Holl. eigenh. 1.802, Noord-Holl, Bevelanders 1.701.80, Drentsche zandaardappel 1.80— 2.20, Duinzandaardappelen 33.50, alles per HL». Aanvoer 303.000 kg. ROTTERDAM, 23 Januari. Vee. Aangevoerd in totaal 2387 dieren, t.w. 613 vette runderen, 216 vette kalveren, 18 nucht. kalveren, 682 schapen of lammeren, 852 varkens, 6 bokken of ge'ten. Prijzen per kilo :Vette koeien le kw tot 63 c.* 2e kw. tot 65 c., 3e kw 414? c., vette ossen le kw tot 60 c., 2e kw tot 53 c., 3e kw 4448 c.. vette kalveren le kw tot 95 c., 2e kw tot 85 c., 3e kw 6070 c., varkens (levend gewicht) 434445 c., schapen 323946 c., lammeren 30—40—49 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen 141825. lammeren 121821. Vette koeien en ossen:: aanvoer iets minder, handel stuk iets lagee prijzen. Een prima koe ging nog tot 67 en een os tot 63 c. Vette kalveren: aanvoer als vorige week. handel traag, lagere prijzen. Een prima kalf ging nog tot 105 c. Schapen en lammeren: ianvoer korter, han del willig, goed prijshoudend. Varkens: aanvoer tets minder, handel ma tig, iets stijver in prijs. Er werden eenige part'/tjes schapen voor export gekocht. Er werden voor Dr. Deterding 50 runderen aangekocht. ROTTERDAM 25 Jan. Aardappelen. De prijzen waren: Brielsche eigenheimers fl.752; Zeeuwsche blauwe fl.902.20; id eigenh fl.65 1.90: idem bonte fl.902.20; Bevelanders f 1.701.80; blauwe poters f 1.20—1.40; eigen heimers poters f1 401.59 alles per H.L.; zand aardappelen 34 ct; kleine 23 ct beide p kg. Met redelijke aanvoer; kalme vraag TIED, 25 Jan Eieren 2.753.30 per 100 St, Aanvoer 23.000 stuks. KORTRIJK, 23 JANUARI CICHOREI. Er was deze week veel vraag voor disponibele koopwaar, zoodat de prijs steeg tot fr. 100. Tot dezen prijs zijn er echte- vol- dencie offertes. Voor den oogst 1937 biedt men tot fr 89 doch de droppers eischen nog steeds fr. 40.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2