Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES n 1937 ek. 48605 ÏKEN f4.- ZATERDAG 23 'JANUARI 1937 5fö JAARGANG Nö. "4366 JONG HOLLAND SNAKT NAAR WERK NEDERL. NIEUW GUINEA c)n l&dep PuuS uv NeoL&'tctncL worobt d&ie wee& <h STEP TABAK PUZZLE t&zorgd ixdie, voor 3ROEMDE irachtigen net goud- taling van eer. heeft U ischt woord mate over- kt volgens iet uitgang. ruk ruk 4«" ruk lerlatid- ikingen in over r huis, voor andelaar te iro G 2021: 4.- 4_ f if zal worden :rtrokKen cantiereis is H. H. 'de Ko- deinde per auto uur 5s zij van oort naar Inns- ,r zij zich naar een verblijf van zorgvuldig ge- kort te voren ers te zien was. m half zes een en loopers uit< stationsplein d9 hoofdinspecteur het station vrij n komende rei- akt op het feit, de gang was. gezette gedeelte de Burgemees. P. Droogleever iris van politie issaris van den van de Pol, Ir. jrvoer der Ned. >t Geldermalsen >g enkele leden der Nederland- veerden de drie iliek, verliet de •aarop zij werd burgemeester, 3t vertrek, nog onderhield, aingin en haar achter de loco- ■wagen, waarop station verliet. ïeid Koningin meldt! ing van Zijne krachtens be- Koningin het nwoordig zijn ieorge VI. ia der Neder- Majesteit ver- 1LPRODUCTEN it ons medege- >etreffende den producten naar per 16 Januari n de Crissi-uit- dbouwcrisiswet uitvoering yan iet ingang van ioor de Neder- :eling Zuivel, tvoer wordt ge- iging gelbraclit. rekening mede zijn, als geor- ndsche Zuivel- te worden toe- teurs". Expor- tot erkenning iverweging ge- 1, daar anders uitvoer-certih- Deze Courant verschijnt eiken W OBNSDAG en Z A I BRUAG, ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per (aar. AFZONDER! 1|KE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERl] EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. en verdere Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. HET GROOTE GEVAAR Van het groote gevaar, dat ons in het communisme bedreigt, zijn wij ons allen nu toch wel bewust. liet afschrikwekkend voor beeld van het buitenland, waar het in zijn ware gedaante zich kan openbaren en ont plooien, is er om te bewijzen, dat het com munisme een groot gevaar voor onze samen leving vormt. In Rusland, waar het nu reeds enkele jaren oppermachtig de dictatuur uitoefent over een arm, onwetend, onschuldig volk, zien wij de werking en toepassing dier god- delooze beginselen in hun meest verschrik kelijke vorm. De kerken zijn er gestoten en de predi kanten uitgeroeid. De godsdienst wordt er als opium beschouwd, welke een groot ge vaar voor den communistischen staat ople vert. Daarom moeten de kerken verdwijnen; daarom moeten de de leeraars in balling schap een ellcndigen dood sterven; daarom moeten de geloovigen als dwangarlieiders onder vreesclijke omstandigheden arbeid verrichten; waarbij hun een vreeselijke dood te wachten staat, welke alleen uitkomst van lijden kan geven. De ijzere hand mei welke het communis me regeert, drukt zwaar, loodzwaar, op het arme Russische volk, duizenden, ja millioe- non zijn gevallen als slachtoffer van hun geloof. Hun ecnige misdaad was, dat zij vasthielden aan een bovennatuurlijke open baring, aan het geloof der vaderen. Vanuit Rusland richt het communisme zich op een propageeren van die goddelooze beginselen welke in de wereld niets anders dan een zee van jammer en ellende te weeg zullen brengen. Wij zien die gevaren wel. Wij zijn ons er van bewust. Maar in den dicpsten grond der zaak heeft het communisme met het Natio- naal-Socialisme zooals dat in Duitsdhland tot ontwikkeling kwam, do haat tegen de godsdienst gemeen. Ondanks het schijnbaar groote verschil in beginselen, is er toch een treffende overeen komst tusscihcn die beide. Een overeenkomst welke zijn oorsprong vindt in haat tegen den godsdienst. Ook in Duitschland' wordt, zij 't op voor zichtige wijze het bestaan der kerk be moeilijkt. De belijdenis dat de mensch zon daar is, vindt men onzin, men concentreert zijn kracht op een goddelooze rastheorie, waaruit straks de zuivere gonnaansche stam op zal moeten bloeien. Daarom wordt de oorlog verklaard aan den godsdienst; daarom wordt de jeugd ont trokken aan de kerk en 't gezin en gebracht in het partijverband; daarom wordt de leer- vrijheid ernstie bemoeilijkt. Alleen een kerk welke zich wil stellen in dienst der partij wordt geduld. Een kerk welke zelfstandig aan Zijn Zender haar roeping ontleent, wordt een groot gevaar gcaoht voor den Na- tionaal-Socialistischen staatsvorm. Het gaat daar niet zoo hard, zoo ruw, maar durft men straks op te treden, dan lijdt het geen twijfel of de godsdienst wordt daar even als in Rusland noodig geoordeeld te verdwijnen. Dat groote gevaar ,dat ons ondanks mooie beloften van de zijde der N.S.B. bedreigt, moeten wij ons wel goed realiseeren. Daar om moeten wij ons niet vleien dat de N.S.B. godsdienstig is, want het is in wezen een anti-godsdienstige openbaring welke zijn oorsprong en doei alleen zal kunnen ver wezenlijken, zoo de godsdienst het zwijgen opgelegd wordt. Daarom zijn de N.S.B. en 't verwante fas cisme een groot gevaar voor onze vrijheid. Alleen de ware vrijheid bestaat daar, waar de godsdienst het hedhte cement mag leve ren van volken en staten. Zoo men dat verlaat, ontaardt men in dwang en tyrannie. De invoer van versche groenten en vruchten in België De directie van den landbouw deelt mede, dat de datum waarop voor den invoer in België van versche groenten en vruchten machtiging van het Belgische Ministerie van Landbouw wordt vereischt, welke datum was vastgesteld op heden, 20 Januari, tot nadere aankondiging is verschoven. Bestrijding van de moreele gevolgen van langdurige jeugdwerkloosheid ook in 1937 noodzakelijk Werkkampen voor jongens Internaten voor opleiding tot huiselijke beroepen Steun voor plaatselijk werk Na de zeer geslaagde vergaderingen te Amsterdam, Dordrecht en Den Haag, iverc! Zaterdag j.l. voor do plaatselijke comité's uit de provincie Zeeland, oen vergadering te Goc6 belegd. Nadat de voorzitter der vergadering, Ds Bons van Colijnsplaat, de vergadering geopend heeft, geeft hij het woord aan den heer Z. Bras, adjunct-secretaris der Cen tralie voor het geven van uitvoerige mede- deelingen omtrent den stand van het werk en de plannen voor 1937. Spreker vangt aan met erkentelijkheid uit te spreken voor de groote medewer king, welke van de zijde der ruim 400 plaatselijke comité's wordt ontvangen. Zonder hun bezieling en trouw kan het werk niet worden voortgezet. En het werk moet worden voortgezet, óók al bestaat de mogelijkhoid, dat do hier en daar waar te normen opleving de werkloos heid eenigermate zal kunnen doen ver minderen. Nood in duizenden jonge hairten zal er zijn, ook helaas nog in 1937. Na een overzicht gegeven te hebben van het werk der Centrale in de jaren 1932 tot en met 1936 komt spreker tot het doel van de in de week van 31 Maart t.m. 6 April a.s. te houden groote landelijke collecte: de derde collecte. 150.000 wordt gevraagd. Dat is meer dan voor 1936 omdat liet werk moet worden uit gebreid, meer omvatten moet dan tot nu toe werd bereikt. De werkloozo meisjes zulten in de sfeer der belangstelling worden betrokken. In hot internaat voor opleiding tot huishou delijke beroepen te Haarlem, krijgien thans 40 meisjes, telkens gedurende een periode van 13 weken, gelegenheid zich te bekwa men voor de hen wachtende taak. Het ligt in het voornemen dit werk uit te breiden en een tweede internaat in exploitatie te nemien. Dan zal de Centrale gaarne geldelijk bij dragen in de kosten van het werk, dat dooi de plaatselijke comité's in eigen gemeente ten behoeve van onze werkloozen wordt gedaan. Van de geboden gelegenheid tot het stel len van vragen, welke door den inleider werden beantwoord, werd door verschei dene afgevaardigden gebruik gemaakt. Na een laatste opwekking tot een actief deelnomen aan de komende groote coUeote, werd de vergadering met dankzegging ge sloten. Propaganda-avond B.V.L. Afdecling Melissant (Slot) Hierna sprak de heer Hoogewe g, secr. der Gewestelijke Commissie, over de tijd waarin wij leven. Als wij om ons heen zien en de bladen lezen, is het niet anders dan oorlog en geruchten van oorlogen. Als men alles beziet, komit men tot de gedachte dat Europa spoedig in lichter laaie zal staau. De staten zijn het niet eens, doch moeten noodgedwongen nog iets toegeeflijk zijn; maar ondertussohen wordt de wapenvoor- raad en reserves nog vergroot, want men kan geen oorlog aanvangen met distributie van broodkaarten. Er dreigt een orkaan en als God het niet verhoedde, zou hij gauw los branden en was het einde niet te overzien. Spr. wees nog op versohillende landen, o.a. Rusland, Duitschland, Engeland e.a., dat ieder tracht de ander te gvertreffen in oor logsmateriaal. Achter heel deze bewapeningsstrijd zit nog een politiek doel; zie naar Spanje. Doch wij hebben de geschiedenis tot voorbeeld, dat waar het in het binnenland niet kookt, heeft men zoo gauw geen gevaar. Daarom is het van het grootste belang dat de rust blijft en hiervoor is de B.V.L. in Gods hand een mid del. Daarvoor staan wij pal met ruim 85.000 man en zullen geen duimbreed wijken. Die rust en vrijheid, die wij hier bezitten, laten wij niet vertrappen door revolutionaire ele menten. De B.V.L. is niet te missen, dat is in 1918 reeds gebleken. Daar is geen land waar de orde en tucht heerscht zooals in Nederland als men de vrijheid er bij neemt, want tucht zonder vrij heid die wenschen wij niet. Daarom hebben wij niets dan lof voor de Regeering, die zorgt voor orde en recht, als men beziet wat gedaan wordt voor werkloosheid, woning bouw, wegenaanleg enz. enz., doch niet voor een bewapeningsplan. Er wordt veel afgegeven over de deva luatie van den gulden, doch enkel het wel zijn van land en volk is gezocht. Daarom zijn wij geroepen om de wettige regeering te steunen en ons te scharen om ons Vorsten huis. Waar ter wereld heeft men zulk een Vorstenhuis? Dat beseft, ons volk; dit bleek bij het huwelijk van H. K. H. Prinses Ju- liana met Z. K. H. Prins Bernhard. Spr. stond vervolgens nog stil bij de historie en gaf in schoone trekken weer wat Oranje ge daan heeft voor Nederland, o.a. bij de slag op Heiligerlce en de Mokerliei, hoe zij zelfs in den dood gingen voor ons vaderland. In dagen dut Nederland dit waardeerde, was er bloei in ons land. Zoo is Oranje nog steeds. Als er nood is, staan zij altijd nog tot hulp gereed. Daarom zal de B. V. L. nooit thuis blijven. Ook de afd. Melissant sta dan paraat, wanneer de commandant ons noodig mocht hebben. Daarna sprak de heer S w a r t, hoofd der Chr. school en lid der pl. commissie, de af- deeling nog toe, wijzende op de drijfveer waardoor het Oranjehuis altijd is aangezet om Nederland bij te staan. Dit was hun godsdienstig besef en het leven onder Gods Woord. Dat alleen kon hen de kracht hier toe geven; als wij zien naar Juliana van Stolnerg, een biddende moeder voor haar zonen, als deze streden voor de geestelijke vrijheid van ons volk. Zie naar de inzet van Willem van Oranje. Hij beziet zijn taak als een taak van God. Deze was de grondlegger van onze geestelijke vrijheid, die altijd bid dend werd gevonden voor zware taak. Ook dit leeft nog bij onze Koningin. Zij blijkt tel kens ten voorbeeld te zijn voor allen. Ook onze Piinsos begon haar huwelijk met Gods Woord. Ons volk voelt dat het hoort bij Oranje; daarom wil het niets weten van de import van socialisme ©n fascisme, maar scharen wij ons met Gods hulp om hei Huis van Oranje. De Voorz. dankte hierna allen -lie had den medegewerkt tot het welslagen van de zen avond Na het zingen van hot le couplet van het Wilhelmus, gingen allen voldaan huiswaarts. Koepeen en Witlof Voor hen, die hun koepeen niet heel vroeg hebben verkocht, is de koepeenteelt in 1936 inderdaad een mislukking geweest. Niet alleen, dat de prijzen den geheelen win ter beneden den kostprijs liggen, maar ook de kwaliteit is ongekend slecht. Sommige putten verdwijnen als sneeuw voor de zon. Er schiet zelfs geen veevoeder van over Dit zal wel de oorzaak zijn, dat ons van verschillende zijden verzoeken bereiken, om de tuinbouvvteeltvergunning voor koe peen te mogen omwisselen voor witlof. Het is echter voor de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale zeer moeilijk, om daarin een beslissing te nemen, 't Spreekwoord „Wie het eerst komt, het eerst maalt" gaat in deze niet op. Geeft men den één toestem ming, dan kan men den ander niet weige ren. Aan den anderen kant is de Nederland sche Groenten- en Fruitcentrale evenwel ge bonden aan een bepaalde oppervlakte. Het witlofareaal kan niet ongelimiteerd worden vergroot. Teneinde oen overzicht te krijgen van de oppervlakte peen, die men wenscht om to wisselen voor witlof, heeft men ons verzocht aan belanghebbenden mede te deelen, dat het verzoek om omwis seling van peen voor witlof uiterlijk één Fe bruari a.s. bij den Districtssecretaris moet zijn ingediend, wat wij bij deze doen. Later ingezonden verzoeken kunnen ver moedelijk niet meer in behandeling worden genomen. Alvorens men een dergelijk verzoek in dient, is het aanbevelenswaardig, dat men zich eerst op de hoogte stelt of men witlof kan contracteeren en tegen welken prijs. H. VAN HEEST. Secr. District 28 Kaasaankoopen voor het plan-Deterding Zooals men zal weten hebben tot uitvoe ring van het plan-Deterding de kaasaan koopen plaats gehad door bemiddeling van „de Producent" te Gouda, directeur de heer A. van Wijnen. Deze aankoopen hebben plaats gehad door het geheele land en zijn van zoodanigen omvang geweest, aldus deelt men ons mede, dat de overschotten zoo goed als geheel zijn opgeruimd. Er is een hoeveelheid van onge veer 2 millioen K.G. opgekocht. De prijzen liepen natuurlijk uiteen voor de soort die gekocht werd. Wat de kwaliteit aangaat, daarop wordt een strenge keur uitgeoefend, niet alleen bij de leveranciers, doch ook nog eens bij het inladen. In ongeveer drie weken zal de geheele gekochte hoeveelheid naar Duitschland ver zonden zijn. In- en uitvoer landbouwproducten December 1936 Aan de manndstatistiek van den in-, uit en doorvoer, bewerkt door het Centraal Bu reau voor de Statistiek, ontleenen wij de vol gende cijfers van do land- en tuinbouwpro ducten, die voor Flakkee in de eerste plaats van belang zijn Aardappelen. Ook in December heeft ons land weer zeer groote hoeveelheden aardappelen uitgevoerd. De uitvoer van kleiaardappelen heeft in die maand bedragen 17.082 ton ter waarde van f 5921000, tegen 3758 ton ter waarde van f 106.000 in December 1935. Er gingen 6159 ton naar Groot-Brittannië, 4047 ton naar Argentinië, 2378 ton naar Spanje, 825 ton naar België en Luxemburg, 632 ton naar Palestina, 556 ton naar Fransch Marokko en Tanzjer, 305 ton naar Egypte, 250 ton naar Spaansch West-Afrika en 275 ton naar Gibraltar. De uitvoer van pootaardappplen bedroeg 14.978 ton ter waarde van f 8.13.000. tegen 9834 ton ter waarde van f 545.000 in Decem ber 1935. De voornaamste afnemers waren: Frank rijk met 6187 ton, België en Luxemburg met 1078 ton, Italië met 2915 ton, Brazilië met 477, Algiers met 284 en Zwitserland met 182 ton. Verder zijn in de vorige maand nog uit gevoerd 2571 ton zandaardappelen (waarvan 1625 ton naar Groot-Brittannië, 521 ton naar Zwitserland en 175 ton naar Spaansch Ma- rokko), ter waarde van f 73.000 tegen 419 ton ter waarde van f 12.000. Ook nog 3i0 ton veenaardappelen (alle naar Groot-Brittannië) ter waarde van f 10.000. De jaarcijfers zijn: voor pootaardappelen 134.987 ton ter waarde van f 8.122,000, tegen 105.725 ton ter waarde van f 6.057.000; voor kleiaardappelen: 212.997 ton 1hr waarde van f 7.244,000, tegen 81.592 ton ter waarde van f 2.441,000; voor zandaardappelen: 30.032 ton ter waar de van f 886.000, tegen 15.755 ton ter waar de van f 361.000; voor veenaardappelen: 10.210 ton ter waarde van f 280.0041 tegen 176 ton ter waar de van f 21.000 in 1935. Uien en sjalotten: 22.842 ton (waar van 1.9.668 ton naar Groot-Brittannië en 1567 Ion naar België en Luxemburg) ter waarde van f 518.000, tegen 16.179 ton ter waarde van f 455.000. Jaarcijfers: 122.282 ton ter waarde van f 3.118.000, tegen 99.632 ton ter waarde van f 2.962.000. Peen: 325 ton (waarvan 120 ton naar België en Luxemburg) ter waardo van f 8000, tegen 447 ton ter waarde van f 9000. Jaarcijfers: 14.885 ton ter waarde van f 870.000, tegen 13.098 ton ter waarde van f 507.000. Nieuw contract in de zeevisscherij Reeds eenigen tijd zijn onderhandelingen gaande over een nieuw collectief contract voor de zeetrawlvisscherij en voor het lossen van Noordzee- en haringtrawlers. Naar de roode pers meldt, zijn de besprekingen thans zoover gevorderd, dat de resultaten in verschillende vergaderingen zijn voorge legd. De visschers hebben met groote meer derheid van stemmen besloten het resultaat der onderhandelingen te aanvaarden. De vischlossers besloten echter, het resultaat der besprekingen te verwerpen. De bestu ren der vakbonden hebben nu een nieuwe bespreking met het bestuur der reedersver- eeniging aangevraagd, die in de loop van deze week zal plaats hebben. De Reedersvereeniging had in de aanvang alle eischen van de vier arbeidersorganisa ties afgewezen. Eerst langzamerhand wa ren de reeders tot een soepeler houding te bewegen. Tenslotte verklaarde het bestuur van de Reedersvereeniging zich bereid, zijn bezwaren tegen een aantal eischen der vak bonden te laten vallen. Aanvaard is o.m. de invoering van een duurteclausule, een verhooging van het ga rantieloon der schippers van booten boven 175 ton, doorbetaling van gage bij verrich ten van kleine reparaties en verhooging van ziekengeld op 70 pCt. inplaats van 60 pCt van het dagloon. De noodtoestand in de pluimveehouderij Telegram aan den minister Het landelijk comité van actie tegen den nadeeligen invloed der graanrechten op de pluimveehouderij heeft zich met een telegram tot den minister van Landbouw en Visseherij gewend, waarin bij herhaling er op aange drongen wordt, aan de pluimveehouders een volledige vergoeding te geven voor de door hen te betalen graanrechten. In het telegram wordt er op gewezen dat de graanprijzen sinds Januari 1936 met 33 pet. en sedert Augustus met 19 pet. gestegen zijn. Indien de toestand, zooals hij nu is, aldus gaat het comité van actie in het telegram verder, slechts een paar maanden bestendigd zou blijven, zullen wederom vele pluimvee houders hun bedrijf er aan moeten geven. XIV Als uitgangspunt willen wij nemen het destijds door Prof. v. Sleeswijk in de „Tele graaf" gepubliceerde, hetwelk meer uitvoe rig vermeldt: „Zeker, wij moeten de Japanners, even als alle vreemdelingen, die zich op ons gebied vestigen, nauwkeurig in het oog houden en hen op de vingers tikken, wan neer zij buiten hun boekje gaan. Maar wij moeten ons niet belachelijk maken en el kander niet met spookgeschiedenissen vrees aanjagen En ziet,, reeds een jaar lalcr werden wij opgeschrikt door de moest openhartige con fessie van do Japansche Admiraliteit, welke wij met den besten wil ter wereld niet kun nen opvatten als een „interessant spookge schiodenisje" of „onderlinge bangmakerij Onder het opschrift „Japan en Ned.-Indië' publiceerde het „Batavinasch Nieuw I ad van 8 October 1935 het volgende: „Het A.N.P. publiceert een telegram uit Tokio, meldende dat het Japansche blad „Nicht Niehi" in ee.n artikel verklaart, dut de Jaj). Admiraliteit sedert 'angen tijd do economische ontsluiting zoowel van Ne Indië als van de overige Zuidgee-eilanden niet alleen beschouwt als een belangrijk middel voor de versterking van hot eco nomisch leven van Japan, doch vooral als een belangrijke versterking van het natio nale verdcdigingsstelsol. Volgens genoemd blad staan do mariti"- autoriteiten op het standpunt, dat hot in het belang van de veiligheid van Japan noodzakelijk is naar het Zuiden op te drin gen en de Amerikaansche bewapenings- maatregelcn, die ten doel hebben de hege monie in den Stillen Oeeaan te veroveren, op dezelfde wijze te beantwoorden. Voor Japan zijn het niet alleen de mi litair-strategische kwesties, doch ook tal van andere overwegingen, die den door slag zullen geven. Voor de Japansche in dustrie is het onontbeerlijk de beschikking te hebben over eigen bronnen van grond stoffen. In Ned.-Indië vindt Japan rij ^t. olie, katoen, ijzererts, wol, rubber en ande re grondstofffen in groo'e hoeveelheid. De bewoners van Britsch-Indië, China en Ned.-Indic zijn de natuurlijke afnemers van Japan. De Japansche scheepvaart, onf. wikkelde zich buitengewoon en niets staat een verdere industriceie uitbreiding in den weg. Japan bezit een voldoende reserve aan marine-vaklieden. Het vraagstuk van de bescherming der Japansche scheep vaart, die in den Pacific wordt onderhou den door 370.000 -'isschersschepcn, dient eindelijk eens tf worden opgelost. Deze vissehersvloot vormt in geval van oor log het front van de Japansche verdedi ging in den Pacific. Aangezien de geweldige natuursrhatten van Borneo en Ned. Nieuw-Guinea, door de Nederlanders ternauwernood geëxploi teerd worden, moeten zoo snel mogeüik Japansche emigranten daarheen worden gezonden en daartoe moeten er diploma tieke besprekingen met de Nederlandsche regeering worden geopend. Al deze maatregelen hebben echter do voorwaarde, dat een machtige Japansche oorlogsvloot aanwezig moet zijn. De Adov raliteit zal binnenkort een brochure uit geven, getiteld: „Let op Ned.-Indië in hel belang van de nationale verdediging". Het Japansche volk moet zoo sjvoedig mogelijk worden ingelicht omtrent de groote beteeikenis van deze kwestie." Wij weten niet, of er eenig verband be staat tusschen de hierboven vermelde vrij moedige verklaring en de crisis, welke de Volkenbond heeft doorgemaakt. Doch wel weteh wij, dat het ons geboden is ons te be hoeden voor een pijnlijke ontgoocheling achteraf. Voorts dienen wij terdege te weten, dat er in dit verband meer dient te worden gedaan, dan het demonstreeren van een al dan niet bestreden angstpsychose. Wij doe len hierbij voornamelijk op de meer dan juiste verklaring, dat de geweldige natuur- schatten van Borneo en Nieuw-Guinea door de Nederlanders ternauwernood worden ge ëxploiteerd. En hierin dient verandering aan gebracht te worden. De kolonisatie-vereenigingen doen hetgeen in hun vermogen is, mede te werken aan de gewenschte exploitatie. Maar hetgeen zij dor kolonisten bieden kunnen bij een jaarsub- sidie van f7000 verhoogd met een nog klei ner bedrag aan contributie-overschotten is niet dermate aanlokkelijk geweest, dat zij de fatale werkloosheid onder de Europee- sche en Indo-Europeesche bevolkingsgroepen in afdoende mate hebben kunnen ondervan gen. Zoo heel anders had dit kunnen wezen, indien, gelijk het huidige Palembangs Mil- lioenen-plan,, de Europeesche kolonisatie in Nieuw-Guinea eveneens f 1.450.000 had mogen kosten. V, RECHTZAKEN In een zaak" van A. V., 30 jaar, landarbei- der, te Middel,harnis, die ^vegens overtreding van het Crisis-varkensbesluit door den kan tonrechter te Sommelsdijik was veroordeeld, heeft de rechtbank het vonnis vernietigd en de straf gewijzigd in 2 maal f 10 boete, sub sidiair (2 maal) 5 dagen hechtenis, IEDERE GOEDE OPLOSSER ONTVANGT EEN PRIJS/ WAARONDER f. 50 00 AAN GELDPRIJZEN STEMMEN BIJ VOLMACHT Aan de A.R. Kiesvereenigingen is de volgende circulaire gezonden vanwege het Bureau Centraal Comité. Zooals U bekend is, moesten vóór 1 Jan. 1937 die verzoekschriften voor het stemmen bij volmacht op de gemeente-secretarieën worden ingeleverd. Daarmede is de eerste instantie geëindigd. Lang niet alle kiesvereenigingen kondien er voor zorgen, dat gelijktijdig met de in diening van het verzoekschrift ook de ge machtigde werd aangewezen. Aai dit werk moet au a 11-e aandacht worden besteed. In verband met de onzekere datum der candidaatstelling voor de Tweede Kamer zullen de K.V. er on moeten rekenen, dat uiterlijk 1 Maart 1937 alle volmachten worden gesteld. Het Gentraal Comité doet een dringend beroep op de besturen om te zorgen, dat vóór 1 Maart deze zaak in orde komt. De kiezer, die een verzoekschrift indien de, moet persoonlijk op oen (willekeu rige) secretarie in Nederland zijn gemach tigde aanwijzen en dit op een formulier, dat ter secretarie aanwezig is, met zijn handteekening bevestigen. De gemachtigde moet eveneons persoon lijk ter secretarie komen om do volmacnt aan te nemen. Indien de aanneming der volmacht niet gelijktijdig met de aanwijzing plaats had, geeft de burgemeester onverwijld kennis aan den gemachtigde, met oproeping om binnen vijf dagen ter secretarie de volmacht te komen aannemen. Het bestuur van de K.V. controleere daarom of binnen deze termijn de volmacht is aangenomen. Wanneer binnen dio tijd de volmacht niet is aangenomen, vervalt zij en ka» geen nieuwe worden gesteld. Alleen bij overlijden van den gemachtig de kan een nieuwe gemachtigde worden aangewezen. Als gemachtigden kunnen slechts worden aangewezen kiezers, die bevoegd zijn tot het deelnemen aan dezelfde verkiezing. Een kiezer mag slechts één a a n w ij z i n g als gemachtigde a c- c e p t o e r e n, behoudens dat hij een tweede machtiging mag aannemen, als de aanwij zingen zijn geschied door personen die tot zijn huisgenoolen behooren. De kiezer, die een gemachtigde heeft aan> gewezen, blijft bevoegd zelf fe stemmen, tenzij de gemachtigde reeds gestemd heeft. De gemachtigde kan niet vóór 12 uur des middags stemmen en mirt in het bezit zlj-n van oen speciale oproepingskaart Buitengewone Algemcene vergadering C.N.V. Op Vrijdag 29 Januari Vrijdag 29 Januari komt het Christe lijk Nationaal Vakverbond te Utrecht in buitengewone algemeene vergadering bijeen. Deze wordt gehouden in het ge bouw voor Christelijk Sociale Belangen. Door den heer J. Schipper, secre taris van het Verbond, zullen de door het Dagelijlcseh Bestuur van het Ver bond voorgestelde wijzigingen in het sociaal-politieke program behandeld worden. De heer J. Hofman, tweede voorzit ter, zal spreken over het ontwerp van wet tot algemeen verbindend- en onver- bindendverklaring van bepalingen van Collectieve Arbeidsovereenkomsten.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1