PLAATSELIJK NIEUWS MAAS EN SCHFf HEBODE WOENSDAG 20 JANUARI 1937 AANKOMST VAN DE KONINGIN TE IGLS WAT PLANT IK IN MIJN SIERTUIN? KERK EN SCHOOL BOEKEN EN GESCHRIFTEN MARKTBERICHTEN SOMMELSDIJK. Vrijdagavond is in hotel Spee alhier een lichtbeeldenavond gehou den waar films vertoond werden die de Vorstelijke Huwelijksvoltrekking in beeld brachten. Daarnaast werden op het doek ge bracht verschillende episoden uit het leven van Prinses Juliana. De clou van de avond was het feest te Sommelsdijk; enkele opna men uit Oude Tonge (die beter waren dan de voorgaande), o.a. van den brandenden molen van Jacobs. Verschillende kennissen werden herkend. Deelnemers zagen zich nu zelf op den wagen meerijden, in de Oranje garde marcheeren, de brandspuit trekken en de kijkers kondon nu zien hoe belang stellend ze waren. De belangstelling was zoo groot dat de zaal al vroeg was uitver kocht Staat van bevolking over 1936. Bevol king on 1 Januari 1936 1808 m.. 1719 vr. To taal 3527. Vermeerdering: door geboorte 22 m„ 29 vr. Totaal 51. Door vestiging 40 m., 47 vr. Totaal 87. Samen 62 m.. 76 vr. Totaal 138. Vermindering: door sterfte 14 m., 11 vr. Totaal 25. Door vertrek 57 m., 76 vr. Totaal 133. Samen 71 m., 87 vr. Totaal 158. Aldus een vermindering van 9 m. en 11 vr.. zoodat de bevolking op 31 Dec. 1936 telde 1799 m. en 1708 vr. of in totaal 3507 personen. Gesloten huwelijken 32. Ingeschreven echt scheidingen 1. Elders geborenen alhier wo nende 1. Alhier geborenen elders wonende 1. Als levenloos aangegeven kinderen 2. El ders overledenen alhier wonende 4. Alhier overleden elders wonende 1. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden gedurende de vorige week de vol gende personen als werkloos en werkzoe kend ingeschreven: 202 landarbeiders, 15 transportarbeiders, 8 timmerlieden, 1 chauf feur, 5 metselaars, 4 opperlieden, 2 smeden, 1 auto-monteur, 2 schilders. 1 los-werkman, 7 landbouwersknechts, 1 pakhuisknecht, 1 slager, 2 kooplieden, 1 kapper, 1 stoffeerder, 1 winkelbediende en 1 schipper. Hiervan waren 1.1. Zaterdag 194 personen werkloos. Door de bakkers in deze gemeente en Middelhamis is besloten in verband met de sterke stijging van de meel- en bloemprijzen de broodprijs met ingang van Maandag 1.1. met 1 cent per 8 ons te verhoogen. Door den Minister werd hiertegen geen bezwaar ge maakt. Maandagmiddag brak tijdens het draaien een der wieken van den korenmolen der gebrs. M. Met één plaat bleef het stuk nog zoowat aan den as vastzitten maar het andere eind zakte omlaag. Met behulp van takels is hij zoo bevestigd dat er voorloopig geen verder gevaar van vallen is. Een der belangstellende omstanders had den durf in het stuk wiek te klimmen om de zeilen te gaan bergen. MIDDELHARNIS. Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer vestigen wij de aandacht van ouders en belanghebben den op het groote belang van goed vakon derwijs en de goede opleiding die de jeugd op de Ambachtsschool alhier kan ontvan gen. Nu in verschilfende bedrijven weer een, zij het een kleine, opleving komt, zal de vraag naar goed geschoold, theoretisch en practisch onderlegd personeel weer grooter worden. De eerste stap naar die toekomst is dan wel, dat de daarvoor in aanmerking komende jongelui zich aanmelden voor de Ambachtsschool. De directeur geeft alle in lichtingen. Vermoedelijk in den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebroken in de o. 1. school alhier, waarbij eenig geld uit de spaarkassen der leerlingen is ontvreemd. Van de daders geen spoor. Door de Chr. Geref. Knapen-, jonge- lings- en Meisjesvereen. is een jeugdavond georganiseerd, te houden op Donderdag 28 Januari, 's avonds 7 uur, in de Chr. Geref. Kerk. Ds. Laman zal een slotwoord spreken. Zondag zal in de Geref. Kerk collecte worden gehouden voor de Theol. Hoogeschool te Kampen en voor de Theol. Faculteit der Vrije Universiteit. De vrouw van B. van Sliedrecht had het ongeluk tijdens haar werkzaamheden in den kelder te vallen. De ontboden geneesheer constateerde 'n beenfraetuur en andere ver wondingen. Per auto is zij naar haar woning gebracht. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 206 personen als werkloos ingeschreven, waarvan: 19 zeevisschers, 3 sla gers, 49 bouwvakarbeiders, 24 transportar beiders, 4 zeelieden groote vaart, 96 landar beiders, 3 broodbakkers, 10 typografen, 2 smeden en 5 van andere vakken. De onvermengde margarine is deze week verkrijgbaar bij Izak Verolme, Hobbemastr. Door het instituut A.S.S.O. is aan den heer W. van Dongen het diploma uitgereikt, behaald bü het examen reclame-teekenaar. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Loop der bevolking in het jaar 1936. Bevolking op 31 December 1936: 641 m., 586 vt. Totaal 1227. Ingekomen 16 m., 13 vr. Totaal 23. Geboren 12 m., 19 vr. Totaal 31. Totaal 663 m., 618 vr. Totaal 1281. Overleden 10 m., 4 vr. Totaal 14. Vertrokken 24 m., 24 vr. Totaal 48. Bevol king op 31 Dec. 1936 629 m., 590 vr. Totaal 1219. Aantal huwelijken 5. De heer 't Hooft, benoemd hoofdonder wijzer aan de o. 1. school alhier, zal met 1 Febr. a.s. in dienst treden. Door mej. L. Kuypers, onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, is met ingang van 1 April as. ontslag aangevraagd. Tijdens de feestelijkheden op Woensdag 13 Jan. j.l. is naar we vernemen van J. v. R. alhier een bedrag van 80 ontvreemd. Vorige week is van het dak van de z.g. Meetstoof een hoeveelheid lood gestolen. Naar de dader(s) wordt gezocht. De opbrengst van de bus die ten ge meentehuize bij gelegenheid van huwelijken wordt aangeboden, bedroeg over 1936 7.98. Woensdag j.l. werd in verband met het Vorstelijk huwelijk in deze gemeente feest gevierd. Hoewel het weer niet bijzonder gun stig was werd besloten het feest door te laten gaan. Des nam. 2 uur werd op de Weel een stoet geformeerd, bestaande uit de deelnemende ringrijders met tilbury's en fietsen, alle versierd. Deze stoet werd gevolgd door en- t kele versierde wagens, voorstellende verschil lende ambachten enz. Inmiddels was het mu ziekkorps „Amicitia" uit Dirksland gearri veerd en zoo werd naar het dorp gemar cheerd. Na een tweetal rondgangen ving het ringrijden aan. De uitslag hiervan was van de groep versierde wagens: le pr. gebr. Arens man, 2e pr. Jan van Dam, 3e pr. Mar. Schuur man. Van de groep fietsen: le pr. Janneke Braber. 2e pr. Frans v. d. Valk Gzn., 3e pr. T. v. d. Plaat. De kinderspelen, die vooraf zouden worden gehouden, moesten wegens het slechte weer worden afgelast. Om 4 uur maakte de muziek enkele rond gangen door het dorp, waarna gepauzeerd werd. Volgens het programma zou om 6 uur een lampion-optocht door het dorp worden ge houden, doch ook deze werd tot later uitge steld. De zangvereeniging Concordia, onder leiding van den heer P. Vis, zong enkele nummers, met als begin het Volkslied. Keurig werd door deze vereeniging gezongen, spe ciaal het lied „An der schonen blauen Do- nau". De hierna aangekondigde toespraak van burgemeester Nieborg werd niet uitge sproken. Vervolgens gaf het muziekgezelschap een praohtig concert in de tent, met als besluit een rondgang door het dorp. Waar het weer er niet beter op werd, was men genoodzaakt een goed heenkomen te zoeken, wat ten goe de kwam aan de café's, waar tot 12 uur het feest werd voortgezet. Jammer was het dat de regen den geheelen dag oorzaak was, dat sommige feestelijkheden, die nu eenmaal niet gemist kunnen worden, geen doorgang konden vinden. Overigens is het de feest commissie gelukt, voorzoover de middelen aanwezig waren, er van te maken, wat er van gemaakt kon worden. Ongeregeldheden vonden niet plaats, wat mede tot tevreden heid stemt. OOLTGENSPLAAT. B. en W. maken be kend dat voor de verkoop van gehakt in blik alleen in aanmerking komen slagers en win keliers, die gewoon zijn versch vleesch; te verkoopen. Het is alleen verkrijgbaar a 32Vi ct., op een bon door de gemeente-secretarie afgegeven. De lijst van eigenaars en houders van paarden, welke voor inkwartiering in aan merking komen, ligt gedurende de maand Febr. voor een ieder ter gem.-secretarie ter inzage. Door de gemeente-politie is tegen een werklooze proces-verbaal opgemaakt wegens het niet opgeven van gezinsinkomsten. Woensdag as. hopen de Herv. Jonge- lings- en Knapenvereen. hun jaarvergadering te houden in gebouw Elthato. OUDE TONGE. Ouderavond byz. school op Geref. grondslag. Op Vrijdag 15 Jan. j.l. werd de jaarlijksche ouderavond van boven staande school gehouden, onder leiding van Ds. Verkerk, die alle aanwezigen een harte lijk welkom toeriep, inzonderheid aan den heer H. Vooys, burgemeester dezer gemeente. Het hoofd der school, de heer K. van As- peren, bespreekt vervolgens vaderlandsche geschiedenis. Op duidelijke wijze wordt naar voren gebracht de band die bestaat tusschen Oranje en Nederland. Na deze interessante en leerzame bespre king volgt tractatie der aanwezigen en wordt tevens de gelegenheid geboden het gemaakte werk der leerlingen te beziohtigen. Bijzondere vermelding mag wel gemaakt worden van de schitterende handwerken der leerlingen, die onder de bekwame leiding van mej. Verhoeven tot stand zijn gekomen. Na de pauze was het de heer Dubbeldam, die een bespreking hield over de maatschap pelijke en geestelijke opvoeding van het kind. Met dankgebed sloot Ds. Verkerk dezen mooien avand. Woensdag 20 Jan. as. des nam. van 67 uur zal in het Vereenigingsgebouw aan den Stationsweg alhier, gelegenheid bestaan tot het bezichtigen van de door de M. V. „Dorcas" alhier gemaakte kleedingstukken. Alsdan hoopt genoemde vereen, tevens haar 15e jaarfeest te vieren. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling aan: 189 landarbeiders, 14 landbouwknechts, 3 trans portarbeiders, 1 chauffeur en 1 smid. Door hen aan wie daarvoor bonnen zijn verstrekt zal gehakt in blik te verkrijgen zijn bij den slager P. Buscop: goedkoope marga rine bij den winkelier L. Kievoets. Na afloop van den kerkdienst in de Ned Herv. Kerk alhier is door den voorganger Ds M. B. Verkerk, aan de gemeente mededeeling gedaan van zijn aanneming van het beroep naar de Ned. Herv. Kerk te Daarle. NIEUWE TONGE. De vorige week werden van hier vervoerd: 9290 balen uien, 175 ba len peen, 275 H.L. aardappelen en 30 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 120 werkloozen ingeschreven. Thans is door de gemeente een begin gemaakt met dempen van de sloot rond het woonhuis van Dr. de Man.' Hierdoor zal het aesthetisch aanzien van de gemeente ten zeerste worden verhoogd. In het afeloopen jaar bedroeg de omzet van de Landbouwvereen. tot bevordering van den landbouw f 49.004,31, DIRKSLAND. De tijdens het optreden van Ds. Goslinga van Utrech:t in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor het leer stoel- en studiefonds van den Geref. Bond bracht ruim 38 op. Gevonden voorwerpen: een regenjas. Inlichtingen bij den gemeente-veldwachter Kramer. Bij de arbeidsbemiddeling stonden j.l. Zaterdag als werkzoekenden ingeschreven: 172 landarbeiders, 6 timmerlieden, 4 schil ders en 2 metselaars. Totaal 184 tegen 180 de vorige week Zaterdag. Bij de werkverschaffing met het uitdie pen van wateringen door den polder Dirks land konden 10 werkloozen tewerkgesteld worden. Dit aantal zal later nog worden uit gebreid. Deze week is de onvermengde distribu tiemargarine en het gehakt in blik op de bons verkrijgbaar bij den winkelier J. van Prooyenvan Oudenaren aan den Straatdijk. In de Ned. Herv. Kerk alhier zal op Zondag 31 Jan. a.s. dooysbediening worden gehouden, waarvoor de aangifte a.s. Zater dagavond in de consistorie zal moeten plaats hebben. Door het gemeentebestuur is aan de American Petroleum Comp. ingevolge de Hinderwet vergunning verleend tot het op- richten van een ondergrondsche benzinebe waarplaats met aftapinrichting aan het Schelpenpad alhier. Op de wekelijksche beurs besteedde men voor de eigenheimer-aardappelen 1.75, roode star 2, poters 1, uien 0.85 en koe' peen 0.45 per H.L. Zaterdagavond had in het koor der N. H. Kerk alhier de filmvertooning plaats van het Vorstelijk Huwelijk. Wegens de zeer groote belangstelling kon het koor voor de eerste voorstelling niet alle belangstellenden bergen, zoodat een tweede voorstelling gege ven werd. Des middags had een voorstelling voor de kinderen plaats. HERRINGEN. De uitslag van de vorige week Donderdag gehouden schietwedstrijd van den B. V. L. was als volgt: M. G-emaat 88 p., D. Hogerwerf 88 p., J. Looij 86 p., Chr. v. d. Veer 83 p., D. Kievit 83 p., Job de Geus 83 p„ L. Doornhein 82 j., J. Lodder 80 p., R. Witvliet 80 p., A. de Geus Wz. 78 p., A. Nieuwlander 78 p., A. de Geus Cz. 77 p., L. J. v .d. Velde 76 p., Jac. Bestman 76 p., L. Kievit 75 p. en W. Markus 72 p. De oefeningen worden nog eenigen tijd voortgezet op Donderdagavond van half 7 tot 8 uur in de school. Prijsuitreiking zal nog deze maand in bijzijn van den nieuw be noemden commandant van het Verband Mon den der Maas plaats hebben. Plaats van sa menkomst en datum worden nog nader be kend gemaakt. J.l. Vrijdagavond gaf de Chr. Zangver. dir. P. van Mourik, met medewerking van enkele zustervereenigingen, in de Chr. school een goed geslaagde uitvoering. Het rijwiel van den heer H., wat vorige week ontvreemd was, is later in de schuur van deze, geheel bovenin, verstopt gevonden. Zij die deze laffe aardigheid hebben uitge haald zijn niet bekend. Na gehouden inschrijving zijn de ge- meentetuinen aan de volgende personen toe gewezen: H. Doornhein, L. Hogerwerff, Joh. de Korte, B. v. d. Ochtend en L. Scherpe- nisse. De Chr. Zangver., dir. E. Slis, hoopt a.s. Woensdagavond 20 dezer in de Ned. Herv. Kerk, met medewerking van enkele zuster vereenigingen, een uitvoering te geven. De Landarbeidersvereen. alhier hoopt op Donderdag 21 dezer, des avonds in de zaal van mej. v. d. Velde haar algemeene ledenvergadering te houden. Het 3-jarig zoontje van D. Z. viel vorige week te water, waaruit hij, op zijn hulpge schrei door zijn moeder en tante werd be vrijd. Vorige week zijn vanuit deze gemeente vervoerd 1900 balen uien. De grintweg, gelegen tusschen de pol ders St. Elisabeth en Dirksland en in beheer bij bovengenoemden, zal in de loop van dit jaar van een stofvrij wegdek worden voor zien. Wanneer volgt de weg Herkingen Dirksland? De prijs der uien is momenteel hier 0.87J4 per H.L. De handel is steeds matig. Velen hopen misschien op een wat hoogere prijs, wat we ze gaarne zouden gunnen, aan gezien de teelt van uien voor zoo'n prijs verre van loonend is. De verordening op de heffing van keur- loonen voor vee is door de Kroon goedge keurd. In café Versohoor had j.l. Maandag avond de vertooning plaats van de film van 't Vorstelijk huwelijk op jj. 7 Jan. GOEDEREEDE. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat gedurende de maand Febr. voor een ieder ter gem.-secretarie ter inzage is gelegd de alphabetische lijst van namen van eigenaans van paarden, ingevolge art. 17 van het inkwartieringsbesluit. Verder is gepubli ceerd dat een ieder die iets te vorderen heeft over het dienstjaar 1936, zoo spoedig moge lijk zijn nota's ter gem.-secretarie moet be zorgen. Aantal werkloozen op Zaterdag j.l.: 62 landarbeiders, 1 smid, 1 wagenmaker, 1 koop man, 2 schilders, 2 garnalen- en 8 zeevis schers. De vorige week liep de besomming der Noordzeevisschers ver uiteen, daar per vaar tuig werd geïnd van 50200. De garnalen- visschers vingen: de motoren van 120180 Kg. en de zeilers van 4060 Kg. per dag en per vaartuig. By het uitoefenen van zyn bedrijf ver loor de Noordzeevisscher C. Lokker een ge heel net met bord. Een schade van ruim ƒ100. - In de vacature van onderwijzeres aan de bijz. school op het Havenhoofd alhier is benoemd mej. A. Mussies te 's-Gravenhage, die de benoeming heeft aangenomen. OUDDORP. Binnen enkele dagen zullen de bestuursleden der byz. school de gewone contributie ophalen by de leden der school- vereeniging. A.s. Zaterdagavond hoopt Oostdijksch Gemengd Koor onder leiding van den heer M. Boelaars een uitvoering te geven in de Oude School. Door den heer L. Troost te Rotterdam is aan B. en W. vergunning gevraagd tot het laten bouwen van een landhuisje bij het strand alhier. De dienstplichtige W. Grinwis Wz. lichting 1937, zal op Dinsdag 16 Febr. a.s. voor eerste oefening bij het korps Ponton niers te Gorinchem worden ingelyfd. Op Woensdagmiddag 20 Jan. zal ten huize van den gemeentegeneesheer koste- Iooze inenting en herinenting plaats hebben De laatste drie maanden van het afge ioopen jaar zijn ter gemeente-secretarie al hier 517 vergunningen voor huisslachtin gen verstrekt, wat een hoog cijfer genoemd kan worden. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Paasch veetentoonstelling vanwege de Holl. Maatschappij van Landbouw op 16 Maart te Rotterdam zal worden gehouden. Zaterdagavond werd door notaris van den Berg van Goedereede publiek verkocht 22 koopen groen hout op stam in 't hotel Spee alhier, welke hebben opgebracht van f 318 per koop. A.s. Vrijdagavond 6.30 uur zal bij den heer Vink vergade.ring plaats hebben van leden der konijnen- en pluimveevereen. „Tot nut en genoegen. De chichoreimarkt was de afgeloopen week stiller geworden. De vraag moet veel verminderd zijn en de speculanten schijnen voldaan. Men noteert 94 fr. voor beschik bare koopwaar en 88 fr. voor den nieuwen oogst De garnalenvischers hebben de afgeloo pen week 5 dagen gcvischt. Met de zeil scheepjes werd 30 Kg. per dag gevangen: met de motorsrlmiten werd het dubbele ge vangen. In de weervisscherij werden geen zalmen gevangen. De afgeloopen week werden van hier vervoerd per tram en scheepsgelegenheid 2000 balen uien en 500 H.L. aardappelen Op Zaterdag 23 Jan. n.m. 7 uur zal in hotel Spee de jaarlijksche vergadering plaats hebben van de Ver. Draagt Elkanders Lasten. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 159 werkloozen ingeschreven. As. Zaterdagavond zullen vanwege de B.Vi. schietoefeningen voor Rijksrekening plaats hebben. Hartelijke ontvangst aan het station te Innsbrück Verlangen naar rust zal geëerbiedigd worden H. M. Koningin Wilhelmina is Za terdag met Haar gevolg te 1 g I s na bij Innsbruck in Oostenrijksch Tirol aangekomen, waar zij eenige weken zal verblijven. H. M. de Koningin, die streng incognito reist als gravin Van Buren, had de Oosten- rijksche autoriteiten verzocht af te zien van eenige officieele ontvangst, welk ver zoek natuurlijk geëerbiedigd werd. Aan het station te Innsbrück was slechts de Neder landsche consul ter ontvangst aanwezig. Toch was uitgelekt, met welke trein de Hooge Gast zou aankomen, en het gevolg was, dat een vrij groote menigte zich voor het station verzameld had, voor een groot deel bestaande uit leden van de Wintersport kolonie te Innsbrück. Een luid „Leve de Koningin" steeg dan ook uit de wachtende menigte op toen H. M. zich naar de ge reedstaande auto's begaf, waarvoor Zij met een vriendelijk gebaar dankte. Een klein half uur later kwam de Hooge Gast bij het hotel te Igls aan, waar ze door den hoteleigenaar werd begroet. De om standigheden zijn op het oogenblik van dien aard, dat H.M. een heerlijke vacantie in het dikbesneeuwde berglandschap in het vooruitzicht heeft. Ned. Bond van Jongel.vereen. op Geref. Grondslag Aid. Zuid-Holland De afd. Zuid-Holland van den Ned. Bond van Jongelingsvereenigingen op Geref, grondslag zal haar jaarlijksche toogdag, op 2en Paaschdag te houden, dit jaar zetten in het teeken van de Dr A. Kuyper-herden- ding, waarom te Maassluis, waar deze staatsman 29 October 1837 geboren werd. zal vergaderd worden. In de middagvergadering zal de figuur en het leven van Dr A. Kuy per worden herdacht, waarbij a's sprekers zullen optreden de Tweede Kamerleden de heeren J. Schouten, van Rotterdam, oud voorzitter en eere-lid der afdeeling en A. Zijlstra, van Groningen, oud-voorzitter en eerelid van den Bond, Boskoop zal het U laten zien Groote bloemen- en planten- tentoonstelling Van 21 April10 Mei a.s. In de laatste tien jaren is er wat de lief hebber* en zong voor de siertuin bij het woonhuis aangaat, een groote, gunstige verandering te constateeren. Voorheen moest men telkens weer de op merking maken, dat ons volk er niets voor gevoelde de omgeving van het huis te ver fraaien met bloemen en planten en was het verschil met wat men in het buiten land voor mooie tuinen zag, wol heel groot Maar, door welke oorzaak laten we nu maar in het midden, er kwam een snelle en tamelijk radicale verandering. Meermalen kunnen we een edele wed ijver waarnemen tusschen verschillende bewoners onzer steeds meer zich uitbrei dende tuinsteden, wie toch wel de mooiste tuin heeft en gaan de wandelaars vaak met critische blik rond om te zien hoe anderen het hebben. We zijn nog niet waar we kunnen wezen, doch het feit, dat er in heel veel tuinen met zorg (van kennis van zaken zullen we nog maar zwijgen) gewerkt wordt en go- tracht wordt iets moois tot stand te bren gen verblijdt ieder, die bloemenliefhebber is. Een tuin, hoe klein ook, kan een bron van genot zijn. Maar eenige kijk moet men er toch wei op hebben. En alles wat men voor moois bij een ander ziet, behoeft men nog zelf niet te nemen. De tuinliefhebbers uit andere landen be nijden ons, want wij zitten het dichtst bij het vuur en kunnen ons dus het best warmen, of, zondeT beeldspraak, wij wonen dicht bij de oentra van onze wereldberoem de boom- en plantenkweekerijen en kun nen dus het eerst genieten van wat deze kweeken. En wat deze kweeken laten ze ons in Boskoop van 19 April tot 10 Mei as. eens zien. Daar doen ze goed aan. De liefhebberij moet nog meer aange kweekt worden. Men moet eens zien hoe de planten ge rangschikt kunnen worden om een goed effect (met vaak. weinig materiaal) te ver krijgen. Men moet eens zien wat voor moois er is, dat geschikt is voor de tuinen. Boskoop en omgeving hebben veel moois Dat weten ze in het buitenland heel goed. Dat weten ze in ons land langzamerhand ook. Maar nog niet allen vermoeden we. Daarom is het goed, dat een tentoon stelling van tamelijk lange duur gehouden wordt Bijna drie weken. Misschien nog langer In 1935 ging er één roep door het land over het mooie, dat Boskoop ons liet zien. Ieder treurde toen de storm een aanval deed en de tent vernielde. Meer dan 80.000 bezoekers verlustigden zich in al het mooie. Dat zal weer zoo worden. Nu niet bedreigd door omwaaiende ten ten. Men wil een vaste tweejaarlijksche show van Boskoopsche culturen. Wellicht oen jaarlijksche. Daarvoor wordt een permanent gebouw -ipeetrokken. Alleen ingericht voor het ten toonstellen van bloemen en planten. Dat is eenig in ons land en geeft groote voordes len. De belichting is altijd een moeilijke kwestie bij gebouwen, die voor iets anders dienen. In een speciaal gebouw kan met alles wat noodig is, gerekend worden. Dit gebouw, dat thans onder leiding van Ir C. Frets verrijst, naast 't reeds bekend" „Flora", tegenover het station-Boskoop, kost f 75.000 en komt tot stand met medewerking van de omliggende gemeenen .Hazerswoude Alphien, Reeuwijk en Zwammerdam (Jam mer genoeg mist men de naam Waddinx veen, waar nog meer kweekerij is dan in Zwamm >rdam). De oppervlakte voor de tentoonstelling te benutten is bijna ©en halve hectare. Hei zal op tijd klaar zijn om de stroom beVoekers, die ongetwijfeld zullen komen te l'oonen, wat de kweekers van Boskoop en -vmgeving kunnen. Dt Spoorwegen verleenen volle rnedewer king door vanaf verschillende stations ex tra retourkaarten met toegang tot de ten toonstelling tegen gereduceerde prijs be schikbaar te stpllcn. Ook zal de treindienst geheel in gestel 1 morden op het te verwachten druk bezoek Reeds is er veel belangstelling uit het buitenland en van reisbureaux. Het belooft een schitterend en druk be zocht bloernenfestijn te worden, DANKBETUIGING van II. M. DE KONINGIN 's-Gravenhage, 16 Januari *937 Diep getroffen en erkentelijk voor de groote belangstelling en de treffen de wijze, waarop Mijn volk in alle zijn geledingen in alle deelen van het Rijk heeft blijk gegeven mede te leven met het groote geluk Mijner kinderen bij gelegenheid van hun huwelijk, wensch Ik op deze wijze, waar af zonderlijke beantwoording niet mogelijk is, allen harte lijk dank te betuigen voor de Mij toegezonden geluk- wenschen WILHELMINA Het voorstel van Dr H. Colijn Gunstige reactie ook in België Het plan van minister Colyn, die kort geleden een economische samenwerking bepleitte tusschen de noordelijke landen, Nederland, België en Zwitserland, had tot dusverre slechte weinig weerklank gewekt in België, aangezien dit land niet officieel op de hoogte was gesteld. Uit goede kring wordt thans echter bekend, dat officieele Belgische kringen van meening zijn, dat dit initiatief ver dient gesteund en levendig aangemoe digd te worden. België heeft inderdaad een uiterst groot belang bij een verlaging van de tariefmuren. Het heeft zeer actief deelgenomen aan de conferentie van Oslo, die zonder te slagen trachtte de economische belangen der op deze con ferentie aanwezige landen nader tot elkander te brengen. De Belgische bladen bespreken het voorstel van minister Colijn thans ook zeer gunstig. Het gehakt in blik De regeeringspersd-iienst meldt ons: „Naar aanleiding van de berichten om trent het verzoek tot surséance van beta ling door de Ned. Vleeschindustrie te IJmui- den, die destijds bij wijze va-a proef een hoeveelheid gehakt in blik voor het depar tement van Sociale Zaken heeft aange maakt, wordt ons medegedeeld, dat de fa bricage van bedoeld gehakt in blik reeds sedert Juli van het vorig jaar is stopgezet, -nadat gebleken was dat ten gevolge van een constructiefout In een der bij de berei ding gebruikte autoclaven, een gedeelte van heit geproduceerde gehakt bij de sterilisatie was oververhit. De toen in omloop zijnde blikken zijn alle door den fabrikant teruggenomen. Er behoort op te worden gewezen, dat het varkens gehakt in blik, dat thans ten behoeve van werkloozen en armlastigen r eds sedert eenige maanden in distributie wordt gebraoht, van geheel andere samen stelling is en afkomstig van e-en 20 vleesch- conservenfabrieken in den lande, die na gehouden inschrijving bij de fabricage daar van zijn ingeschakeld. Aan de productie daarvan is door de Ned. Vleeschindustrie te IJmuid-en niet deel genomen. Het door laatstgenoemde gepro duceerde gehakt in blik is sedert Juli 1936 uiit de distributie genomien. Nog kan worden medegedeeld, dat tus schen het departement van Sociale Zaken en de Ned. Vleeschindustrie géén andere verhouding bestaat, dan die van kooper en verkooper". AMERIKAANSCHE GE- VANGENIS IN REP EN ROER Minstens 150 uitgebroken Alle zevenhonderd gedetineerden in de staatsgevangenis van Ontaric in de V.S. zijn Zondagavond in opstand gekomen. Men vreest dat 150 gevangenen bij de muiterij ontsnapt zijn. De muiters waren op een gegeven oogenblik de situatie volkomen meester. Zij waren er toen in geslaagd de be wakers en andere beambten in het ad ministratiegebouw te drijven. Zij gooiden vervolgens de ruiten in en vernielden de veriiohting, terwijl zij hun dekens in brand staken. Zij hebben in het geheel een schade aangericht van 40.000. De ontsnapte gevangenen schijnen de poortén te hebben opengemaakt en een heenkomen te hebben gezocht in het om liggende heuvelgebied. De anderen zetten den strijd voort tegen de bewakers, die werden bijgestaan door brandweer en hon derden gewapende politiebeambten, die ten slotte de orde ten deele herstelden en de ge vangenen opsloten in de gehavende slaap zalen. Het is tot deze ongeregeldheden gekomen uit ontevredenheid over de kwaliteit van het verstrekte voedsel. De muiterij brak tijdens den maaitijd los. De mannen hebben alles, wat zij zagen vernield. Met stokken sloegen zij op de bewakers los. Zij staken hun cellen in brand, waarna zij zich naar de binnen plaats begaven. Bii de hevige gevechten zijn tal van bewakers en gevange nen gewond. NED. HERV. KERK Beroepen: Te Maastricht, P. Kuylman, jeugdpredikant te Den Haag. Te Kralingen (vac. v d. Valk), G. van Veldhuizen te Hantum. Aangenomen: Naar Asch, K. Luyen- dyk, can-d. te De Lier, Bedankt: Voor Rottum en Stitswerd (toez.), S. L. Hoogebrink, hulppred. te Vorden. CHR. GEREF. KERK Tweetal: Te Amersfoort, L. S. den Boer te Arnhem en J. Drenth te Broek op Langendyk. OUD GEREF. GEMEENTE Bedankt: Voor Nieuw-Beijerland, C. v, d. Gruiter te Oostburg. Algem. Synode Ned. Herv. Kerk De Commissie van Voordracht tot benoeming van een opvolger voor wijlen Prof. Dr. A. van Veld huizen is opgeroepen tegen Woens dag 27 Jan., zoo noodig ook Donderdag 28 Jan. De Synode komt in buitengewone zitting by elkander Woensdag 24 Febr. tot 't doen van een benoeming. Bij N.V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitge versmaatschappij te Wageningen is versche nen: Het Vorstelijk Huwelijk. Plechtige dienst bij gelegenheid van de huwelijksin zegening van Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Juliana van Oranje Nassauvan Mecklenburg met Zijne Doorluchtige Hoog heid Prins Bernhard van LippeBiestere feld, in de Groote Kerk te 's-Gravenhage op 7 Januari 1937. Hierin is opgenomen de complete liturgie van de huwelijksbevestiging, de orde van dienst, de gebeden, de te zingen liederen, de preek en de toespraak van de Hofpredikers Prof. Dr. Obbink en Ds. Welter. Op speciale wensch van H. K. H. Prinses Juliana zal 20 pet. van de opbrengst be stemd worden voor het Nationaal Fonds voor bijzondere nooden. Van deze uitgave verschijnt een apart» luxe editie genummerd van 1100 op ge schept oud-Hol landsch en op bijzondere wijze gebonden De prijs hiervan bedraagt f 25.—. Naast de diverse foto's die van het Vorste lijk huwelyk verschenen zijn, zal dit boekje ook door velen, die alles compleet willen hebben, wat met het huwelijk samenhangt, gekocht worden. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 10, telefoon 81431, Amsterdam. Er is weder een winter voorby met ver hoogde prijzen der aardappelen, welke einde der week flauwer was, met iets lager prijs en grooter aanbod. Gedurende de vorstige dagen heeft elke winkelier meer gekocht dan hij noodig had. Een enkel klein scheepje met Flakkeesche en Spuische ligt aan de markt, verkoop gaat zeer langzaam. Zandaardappelen ook lager, daar er meer aanbod is. Voor mooie grove zand- drielingen zijn koopers te vinden. Ook bon ken uit N.-Holland brachten een hooge prijs op. Verkoop N.-Holl. blauwen en bonten gaat langzaam, omreden de sorteering te klein is, er Ioopen te veel poters in. Zeeuwsche bon ten en blauwen blijven op dezelfde pryzen, daar in het land de pryzen vast blijven. Wilt gij uw aardappelen naar Amsterdam zenden, vraag makelaar Jac. Knoop om in lichtingen, zonder eenige kosten of verbin ding. Heden 18 Januari 1937 werden de volgende pryzen gemaakt per 70 kilo: Zeeuwsehe bon ten f 2.202.40, dito blauwen f 2.202.40, dito blauwe eigenheimers f 22.20, dito eigenheimers f 22.40, dito bonte en blauws poters f 1.501.60, Anna Pauwlowna zand aardappelen f 2.603, HUlegommer en Kat- wijker zandaardappelen f 2.603, N.-H. blau wen f 1.801.90, dito bonten f 1.902, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.70 1.80. Verder per 190 kilo, in balen van 50 kilo: Nieuwlan-dsche zandaardappelen uit Drente en Overijssel f 33.20, dito bonken f 2.602.90, nog te vermelden Spuische eigenheimers f 2.202.40, Flakkeesche eigen heimers f 2.202.40. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Vrijdag 15 Januari Pryzen: kroten f 2.502.80, witlof f 3.50— 13, witte kool f 1, savoye kool f 1.502.20, roode kool f 33.20, boerenkool f 1.501.80, veldslt f 6.80, goudreinetttV f 17.5021. AMSTERDAM, 18 Jan. (Veemarkt). Aange- voerd 543 vette koeien, waarvan de prijzen wa« ren: Xe lew 6270 ct, enkele hooger; 2e kw 56 6o ct; 3e kw 5054 ct per kg slachtgewicht; 88 melk- en kafkoeien f160210; 78 vette kal veren 2e kw 5864 ct; 3e kw 4856 ct per kg lev. gew.; 14 nucht. kalveren f711; 94 laan- meren f 1825; 561 varkens: vleeschvarkens (90110 kg) 5253 ct, zware varkens 5152 O vette varkens 5051 ct per kg slachtgew. Aan* gevoerd 2 wagons geslachte runderen uit Dene, marken Runderen: ruime aanvoer, handel zeer stug, prijzen onveranderd. Er werden ruim dertig runderen voor export Deterding aangekocht. Melkkoeien redelijke aanvoer, kalmen handel. Vette kalveren: redelijke aanvoer, prijzen lager Nuchtere lsfxverenl: korte aanvoer, prijzen on veranderd Schapen: korte aanvoer, handel stug prijzen vat, Varkens redelijke aanvoer, vasto prijzen AMSTERDAM, 18 Jan. Aardappelen» Zeeuwsche bonte 2.302.60, id. blauwen 2.30— 2.60, id. eiegenheimers 1.902. id. bonte eigen* heimers 22,10, id. bevelanders 1.802, id. poters 1.401.60, N.-H. Eigenheimers 1.802, N.-H. Bevelanders 1.651 80, Andijker bonte ƒ2 2 20, id. blauwe 22.20, Friesche borgers 17.802, Drentsche zandaardappelen 1.902.20, Duinzand aardappelen 2.803.o0, alles p Hl* Aanvoer 201.000 kg. ROTTERDAM, 18 Jan. Aardappelen. Do prüzen waren: Brielsche eigenheimers f 1.80— 2.10; Zeeuwscae blauwe f22.25; idem eigenh f 1.751.90; idem bonte f22.25; blauwe eigenh f 1.601.70; Bevelanders f 1.701.85; eigenh po ters f 1.401.50; blauwe poters f 1.201.30 alles per H.L.; zandaardappelen 34 ct; Westl school meesters, kleine 23 ct beide per kg. Met re delijke aanvoer gewone vraag ROTTERDAM, 18 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 2591 dieren, t.w.: 654 vete rundern, 206 vette kalveren, 16 nucht. kalveren, 820 scha pen of lammeren, 893 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien tot 64, 2e kW tot 56, 3e kw 4248 c„ vette ossen tot 61 c,, 2e kw tot 54, 3e kw 4550 c„ vette kalveren tot 1.00, 2e kw tot 90 e., 3e kw 6777 c., var kens (levend gewicht) 424344 c, schapen 323946 e., lammeren 304049 c., Prijzen per stuk van mager vee: Schapen ƒ14—182-5. lammeren 121821. Vette koeien en ossen: aanvoer grooter, handel vasthoudend, prijzen als op vir. week Maandag, behalve le kw. ossen, die duurder waren. Een prima koe ging nog tot 68 en een os tot 64 ct. Vette kalveren, aanvoer als vor. week, han del redelijk en prijshoudend.. Een prima kalf ging nog 110 c. Schapen en lammeren: aanvoer iets korter hendel tamelijk, prijzei van de vor. weak waren moeilijk te handhaven. Varkens: aanvoer ruim, handel matig, prijzen iets lager. Een enkel prima ex. ging nog tot 45 cent. Er werden zeer weinig schapen voor export gekocht. TIED, 18 Januari. Eieren 3—3.30 per 10Ö stuks. Aanvoer 22.000 stuks.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2