Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsehe Eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 20 'JANUAR11937; 51E JAARGANG N°. 4365 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ vJi. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. rfi De politieke scneidslijn loopt evenals vroeger nog zuiver tusschen geloof en on geloot Wel zijn de toestanden en verhou dingen gewijzigd. Zonder ons te verheffen mogen wijb ziende op de verkregen resul taten, zeggen dat God onze strijd rijkelijk heeft willen zegenen. De waarde van de christelijke grondsla gen van ons staatsleven worden steeds meer en meer erkend. De doorwerking der christelijke, in het bijzonder der calvinisti sche of An tire v. beginselen, heeft ons wel strijd en moeite gekost. Vooral in de vorige eeuw scheen die strijd hopeloos, doch God heeft den arbeid van Groen van Prinsterer, JCuyper en anderen willen zegenen. Wij denken daar tegenwoordig'wel eens ie weinig aan. Wij zijn dikwerf zoo door het leven ingenomen, dat wij we] eens ver geten een blik terug te slaan in de geschie denis. Onze vaderen streden louter en alleen voor het beginsel. Zonder dat zij wisten dat die beginselen, mede door hun arbeid, zulk een heilzamen invloed op ons staatsbestel Uit zouden oefenen. Zij hebben gezaaid, dikwerf weenend ge zaaid, maar hadden zij versaagd in dien strijd, of het moede hoofd gebogen, wat zou pr dan van ons vaderland geworden zijn. Pan waren wij gelijk aan de landen rond om ons waar de revolutie een voedzamen bodem vond. Doch door het voortdurend mainteneeren der calvinistische beginselen, pijn wij gelukkig daarvoor bewaard geble ken. Doch wij moeten nu dubbel attent zijn, dat die beginselen nu ook beleden en toe gepast worden, vooral voor ons persoonlijk belijden moet de vastheid en onverganke lijkheid daarvan vast staan. Vooral nu, nu er zoovelen zijn die zich als godsdienstig aandienen^ dienen wij de geesten te onder kennen. Het is nu zoo dat zelfs S.D.A.P. en N.S.B. probeeren zich als beschermers van den godsdienst aan te dienen. Men tracht Wat algemeens phrazen over te nemen, zich te hullen in een gewaad, dat volgens hun denken voor den eenvoudigen christen aannemelijk moet zijn. Dat pogen zal alleen succes hebben bij hen, die niet vast gefundeerd zijn in de beginselen van, Gods Woord. Want hij, iclie de geesten onderkent, gevoelt dadelijk dat heel dat aanpassen en beroep op de godsdienst slechts als een paradepaard dienst moet doen. Men brengt een evangelie, maar niet „Het Evangelie", niet het Evangelie der Heilige Schrift. Men begrijpt niet dat men juist daaraan het Pit en merg ontneemt. Want, Om als een arme zondaar tot Christus, het Lam Gods, dat de zonden der wereld weg neemt de toevlucht te nemen, wil men niet. Men wil de toekomst in eigen handen ne men. Men wil juist eigen verlosser zijn. Dat is de scherpe tegenstelling. Dat is de politieke scheidslijn welke nu nog bestaat pn waarvoor wij ons moeten wachten. Tegen die op en top revolutionaire geest moeten wij plaatsen het Woord onzes Gods, dat geen schipperen of plooien op het stuk ifler beginselen toelaat, dat zich niet laat mishandelen, maar dat eiseht dat wij dat geheele Woord als richtsnoer van ons leven zullen aanvaarden. De. politieke scheidslijn moeten wij zui ver zien. In- wezeri is het dezelfde strijd nog welke Vroeger gestreden is. Het beroep, wij zou den zeggen valsche beroep op de H. Schrift is toegenomen. Doch wij moeten nu toch niet gaan denken, dat wij het nu zooveel moeilijker hebben dan onze vaderen vroe ger. Op onze schouderen drukt geen groo- tere last dan die welke zij moesten torsen. Het gaat ook nu weer om de doorwer king en bewaring der christelijke beginse len, om daardoor de revolutionaire begin selen te kunnen bestrijden. Geloof of revolutie is het wat de toe komst ons brengen zal. Van den ernst daarvan hebben wij ons dagelijks te overtuigen, Heffing op boter De heffing op boter Is voor de week van 17 tot en met 23 Januari, behoudens tius- schemtijdsohe wijziging, weder vastgesteld up 85 cent per kilogram. Propaganda-avond B.V.L. Afdcoling Melissant De voorzitter der plaatselijke oommissie de lieer W. P. V o g e 1 a a r„ opent de verga dering en heet de aanwezigen namens de plaatselijke commissie hartelijk welkom, in het bijzonder Overste Gerlaeh, die voor de eerste maal in het midden is. waarmee de afdeeling grootelijks vereerd is. Ook den lieer Hogeweg werd welkom ge- lieeten, waarbij werd opgemerkt, dat tiet leeuwenaandeel in het werk door de B.V.L. verricht, zeker berust bij den heer Hogeweg. Verder werden nog genoemd de heeren Sie- ling, als lid der Gew. Commissie en beide wethouders de heeren v. d. Bosch en Struik. Wanneer wij mogen beseffen wie onze Vorstin is, waardoor wij geregeerd worden en wie onze Kroonprinses is, die ons Va- land straks zal regeeren, ol hopen wij, dat zij nog lang Prinses zal blijven, aldus spr. en we stellen daartegenover, wat er in an dere landen van Europa gebeurt en dat alles gezien met 't oog der liefde, BVL-ers wat is dan onze verantwoordelijkheid groot Want wij hebben veel grootsoh en heerlijks in ons Vorstenhuis van God ontvangen. Daarom, wanneer wij alleen uit plichtsge voel BVL-ers zouden zijn, is dat niet vol doende. Neen, alleen de lieide, die wij de laatste dagen in ons Ned. volk hebben mogen aanschouwen, is in staat ons waar achtig BVL-ers te doen zijn. Zulke hoogtij den hetaben wii noodig om d.e Oranjeliefde, die onder de asch smeult, te doen ontvlam men. De tijdsomstandigheden, waarin wij verkeeren, den druk op ons volk, de groote zorgen hij de meesten uwer, werkloosheid en misschien ontevredenheid, hadden de Oranjeliefde onder de asoh bedekt. Maar wij kunnen wel zeggen, dat het de Matste weken andetis is geweest. Aller oog was ge richt op het geluk van onze Vorstin en hét Vorstelijk Paar. Wij hebben gelezen in de binnen- en buitenlandsche bladen, dat do buitenlanders verbaasd hebben gestaan over wat er in ons land gebeurde; wat ons volk heeft gedaan voor zijn Vorstenhuis. Ook hebben zij gezien de liefde van het Oranje huis voor het Nederlandsche volk. Is het dan'n wonder, dat zij jaioer&ch op ons zijn? Daarom BVL-ers van Melissant, laat ons heden aan ons geliefd Vorstenhuis de trouw eenmaal gezworen, hernieuwen en verster ken en met elkander zingen het tweede couplet van het Wilhelmus: Mijn Schilt ende Betrouwen, enz. Daarna bracht de plaatselijke leider Koole een jaarverslag uit, waaruit bleek, dat er in het afgeloopen jaar vier ledea tot scherp schutter "'aren bevorderd nl. J. Wiegel. M. Wiegel, J: A. Krijger en D Doornhein en dat L W Mijnders gemiddeld het hoogst aantal punten had bereikt met 451/10 punt. Hierna kreeg de nieuwe commandant, overste Gerlaeh, de gelegenheid om nader kennis te maken met de afdeeling. Spr. feliciteerde de afdeeling miet het berei ken van zulke hooge punten 'bij de schiet oefeningen en geloofde, dat overste Hogen- huize niet te veel gezegd had, toen hij spr. zeide, dat hem een plezierig corps wachtte, want inderdaad de BVL-ers zijn goede va derlanders. Daarom zullen zij ook zorgen,, dat het Huis van Oranje, dat één is met Nederland, nog tot in lengte van dagen zoo blijft. De BVL zal staan om dat Huis van Oranje om met hem in vrijheid te leven. Hierna werden door overste Gerlaeh de prijzen aan de winnaars der schietwedstrij den uitgereikt. Scherpsch.: Ie pr. P J Groe nendijk; 2e pr. L W Mijnders; 3e pr. D Goot jes; 4e pr. L de Geus; 5e pr. J v Putten. Sch. Ie kl.: Ie pr. J Wiegel; 2e pr. C Nagtc- gaal; 3e pr. P. Vos; 4e pr. C v Beek; 5e pr. M Wiegel; 6e pr. L Wiegel. Na de pauze sprak de heer Sieling, lid der Gewestelijke Commissie, nog een kort woord tot de afdeeling. Hierna richtten de beide wethouders V d Bosch en Struik zich met eenige waardee- rende woorden tot de afd. Melissant. Propaganda-Filmavond Nederlandsche Blindenbond Goedgekeurd bij Kon. besl. Opgericht 1895 Men verzocht ons het volgende op te nemen: Teneinde meer bekendheid! te gewen aan de belangen der blinden en het streven van den Ned. Blirwienbond, wordt door ge noemde organisatie op Maandag 25 Januari a.6, ia de Concertzaal Meijer te Midde-lhar- nis, 's avonds 7.30 uur een propaganda- avond gegeven. Welwillende medewerking zal worden verleend door die Geim. Zang vereniging „De Volkszang" en het Man nen-koor „Zangl-ust", Dir. die heer L. A. van Gent, terwijl de heer Joh. v, d. Berg, Bonds- propagandist, -een toespraak zal houdien over het wi IJlen en kunnen der blinden. Het hoofdnummer van het programma is echter de vertooninig vam een zeer interessante film. Deze goed geslaagde film geeft een volledig beeld van het Blindenwezen en is van het begin tot het ©in-die afwisselend en l-eerzaami. Door die gewaardeerde medewer king van de bekende Blindlen-Instit.uten te Amsterdam en de Prins Al-exa.nderstichting te Iluis-ter-Heide, Icon deze film worden vervaardigd. Mlen verkrijgt een duidelijk overzicht van het onderwijs aan en de op voeding van het blinde kind. De beteeikenis van het zoo onmisbare Brailleschrift wordf aveneiena zeer mooi vertoornd, Daia geeft de film een duidelijk beeld van de vak-oplei- din aan blinden en de vele arbeidsmoge lijkheden, welke voor h>cn bestaan. Men ziet blinden werkzaam als Pianostemmer reparateur, als F! ij u-iel hers! el! er, als Schoen maker, maar ook als Telefonist, Masseur en Beiaardier, enz., enz. In die film is opgeno men sen beeld van de Gemeentelij ke Werk inrichting te Amsterdam, waar reeds ruim 130 blinden tewerk zijn gesteld. De onlangs te Amsterdam geopende 6ohool tot africhting van geleidehonden voor blindlen is eveneens in de film opge nomen. De film vormt inderdaad een fraai geheel en geeft de toeschouwer-s een rijkdom van Indrukken over do tot dusver voor velen nog onbekende blindlenwereJd. Als voorfilm zal worden vertoond: „Ame rica's Westkust, fraaie gekleurde natuur opnamen". Gezien deze filmvertoonimig en de wel willende medewerking, welke wij hier boven reeds noemden, belooft het een genot volle en leerzame avond te worden. De entree is bepaald op slechts 35 cent. Moge dit voor niemand een bezwaar zijn, dezen avond bij te wonen. Jonge dames en andere welwillende personen zullen u dezer dagen kaarten ten verkoop aanbieden. Stelt hen niet teleur maar neemt een of meer kaarten en komt kennis maken met uw blinde medemensohen en hun zwaren strijd voor lotsverbetering. Het verlangen der blinden is, dat ook zij als volwaardige mcnschen een plaats in de sameni-eviiqg kimmen innemen. Het comité relkent op groote belang stelling. Kom zeM en breng atideren mede! Het Comité van voorbereiding: Mevr. A. A. MijsiKol-ff. Mej. M. E. de Graaff. C. J. Jansen (voorzitter). C. v. d. Meide (raadslid). H. van Es (raadslid). J. C. v. Nieuwenhuijzen. J. C. van Gtent. KAMER VAN KOOPHANDEL DORDRECHT Nieuwjaarsrede van den voorzitter In de laatstgehouden vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken, heeft de voorzitter, de heer C. J. v. Helden, de gebruikelijke Nieuwjaarsrede gehouden, wat hij thans voor de twaalfde keer deed. De algemeene toestand in 1936 kon zoo zeide spr., niet slechter. De meeste zaken zijn uitgeput. Er kunnen vrijwel geen stoo- ten meer worden opgevangen. Groot- en kleinbedrijf hadden het uiterst zwaar te verduren. Ook de middenstand heeft het zeer hard te verantwoorden. De Kamer verrichtte voor de middenstand veel arbeid, in verband met contingenteermg, be roepen. uitverkoop, verkeer, enz. Spr. memoreerde de opening der Moerdijk brug en deelde mee, vernomen te hebben, dat de brug over de Oude Maas pas in 1940 gereed zal zijn. Een dergelijke onevenredige tijdsverhouding tusschen twee zulke wenken zou in het particulier bedrijf niet voorkomen Nu Dordt een goede verbinding kreeg met Brabant, zorge het, dat de Brabantsche be volking niet voor gesloten deuren komt, daar dan de deuren zeker voor goed gesloten kun nen worden. De wetten op het opruimen en op Het af- Ibet-al-i-ngsbednijf, gevten aam d-e Kamer door dat ze nieuw zijn veel on noodig werk. Do vestigingswet, waarvan de uitvoering oo-k aan de Kamer is opgedragen, heeft een ge zonde tint. Het Borgstel! ingsfonds kon wegenis gebrek aan financiën vele aanvragen voorloopig niet behandelen, maar hoopt toch spoedig zijn werk te kunnen hervatten. Hoewel niet in de omvang, die men zou willen, konden er toch heel wat middenstanders worden ge holpen. Spr. uitte 'de wensch', tl at de onderhande lingen der regeering spoedig voor de uitvoer meer vrijheid zullen brengen. Ook voor het binnenland drong hij aan op vrijheid, daar toe 'dienen de crisiswetten en -regelingen zoo spoedig mogelijk te worden opgeheven. Dat zal slachtoffers geven, maar het blijven dok teren maakt de patiënt niet gezond. De laatste weken van 1936 brachten hier en daar opleving in handel en industrie zoo dat we 1937 met eerrig meer vertrouwen in gaan. Na nog te hebben stilgestaan bij het Prin selijk huwelijk, beëindigde Spr. zijin rede. Vervolgen-s werden herkozen als voorzitter de heer C. J. v. H e 1 d e n. als voorzitter van de afdeeling grootbedrijf de heer L. de L a n- ge, als, voorzitter van de afd. kleinbedrijf de heer D. v. Loon en als onder-voorzitters de heeren J. T. y i s s e r en L v, H u i d e n. MOLENAAR VAN MOLEN GEVALLEN Bij het verrichten van werkzaamheden aan den molen is de molenaar A. v. d. B. te Afferden omlaag gestort Nadat ge neeskundige hulp was verleend is het slacht offer met een ernstige hoofdwonde naar het ziekenhuis vervoerd. Konijnen- en Pluimvereeniging „Nut en Genoegen" te Ouddorp Vrijdag en Zaterdag hield bovengenoemde vereeniging een clubtentoonstedling in het lokaal der Üpenibare school. Ingezonden wa ren 67 inzendingen konijnen, 18 nummers pluimvee en 20 inzendingen van duiven. De eere-prijs voor liet mooiste trio Patrijs Leghorns werd behaald door P. Voogd; J. G Bolle, Sommelsdijk, verwierf de le prijs en eere-prijs voor het beste dier der tentoon stelling met een jonge Black an Tan ram J. Koek 2e pr. Vlaamsche reuzen (wit) en eere prijs voor het zwaarste dier der ten toonstelluig; de prijs van het N.M.B. voor de beste inzending pluimvee met ingeschre ven ring behaalde P. Voogd Dz. met een Ex chequer Leghorn hen (jong); dezelfde inzen der behaalde eveneens de eere prijs voor de beste duif of doffer met een jonge Raadsheer rood; C. van Koppen E. P. voor beste ram groote rassen met «en jonge Vlaamsche ious (haaskleur); idem voor beste voedster Joh. Koek met een witte Vlaamsche reus; idem voor beste ram of voedster midden kleine of dwergrassen gewonnen door J. C. Bolle met een jonge Black an Tan ram; idem voor bes te inzending pluimvee gewonnen door P. Voogd met een jonge witte Leghornheu, 2 besto dieren groote rassen C. van Koppen, Vlaamsche reus (haaskleur) ram, jong en Joh. Koek, Vlaamsche reus (wit) voedster jong beste ram of voedster middenrassen A. A. Geurand (niet vermeld in catalogus) beste ram of voedster kl. rassen J. G Bolle Sommelsdijk met een Black an Tan ram. jong, praedicaat Z.G. en P, Voogd, met een voedster Pool (roodoog) eveneens Z.G.; bes to jougdklasse C. van Koppen met een VI. 11. (haaskleur) ram; beste inzending duiven P, Voogd Dz., met een doffer Hollandsche Krop- per, wit. Van de andere klassen warmelden wij in verband met plaatsruimte alleen de le prijs winnaars. Vlaamsche Reuzen (haas kleur), 12 inzendingen, G van Koppen, ram, jong, en C. van Koppen Kz, voedster jong. Vlaamsche R. (geel) 4 nummers, M. Tanis Pz., voedster, oud en kl. Mierop, voed ster, jong. Vlaamsche R. (wit) J. Koek, met een jonge voedster. Fransohe Ilangooren (wit), 2 ituz. bedde van J. Westhoeve, die roet ram en voedster beide oud, elk 2e prijs behaalde. Lotharingcrs (ziwart) 3 inz. allen van Jacob Both, 2e en 3e pr. Lotharingers (blauw), G ivan Koppen voedster, jong. le pr. Rijnlanders, 2 inR>., heiden wan P. Voogd Dz. Zilvervos, 2 inz. beiden van P. Voogd Dz. Kleine Chinchilla, 1 inz. van K. de Mooy, geen le pr. Black an Tag 8 inz., J. C. Bolle, Som melsdijk, had in deze rubriek 4 eerste prij zon n.l. ram, oud, voedster oud en jong en ram jong, allen met praedicaat Z.G. Hollanders, 2 inz. van J, Koek. Hollanders, (havanna) 5 inz. Jan Grinwis Zz., le pr. met jonge ram. Hollanders (geel) 1 inz. van Joh. Koek le pr. voedster jong. Zilvers (bruin) 1 inz. G 't Mannetje.. Spij kenisse, -die met een jonge ram le pr. be haalde. Russen (zwart) 2 inz. van J. .Westhoeve, beide 2e pr. Russen (blauw) 1 inz. le pr. J. Westhoeve, voedster jong. Polen (roodoog) 22 inz. beide le pr. van P. Voogd- Dz., voorram en voedster. In de jeugdklasse behaalde alleen P. Hanson te Ouddorp een le pr. met een Black an tan voedster. Pluimvee: 2 i nz. roode Islands red, geen le pr.; 3 inz. Noord-Ho 11 andsche blau wen, P. Hanson, le pr. met een jonge hen; 4 inz. Patrijs Leghorn. P. Voogd Dz., legt be slag op 3 eerste prijzen, trio hen oud en hen jong. Exchequer Leghorn, 3 inz, allen le pr. Van P. Voogd Dz, Wit Leghorn, jong, '4 inz.. P. Voogd Dz., 'lo pr. mot hen praedicaat Z.G. Patrijs Leghorn, (kriel jong) .2 inz. P. Voogd I)z., trio jong en Joh. v. d. Bok, haan, beiden le pr. Jan Grinwis verkreeg met zijn eenige in zending Zilverfazant, haan„ 2e pr. Volledig bemesten met één meststof Volledig bemestten met één meststof kan vele voordeelien biodlen. De praotijk in land en tuinbouw, maar voornamelijk itu den tuinbouw., heeft 't reeds jaren ingezien. Men heeft dan ook zeer veel gebruik gemaakt van z.g. gemengde meststoffen, en over het algemeen met veel succes. Soms echter was de samenstelling niet in ov ,-reenkomst met wat de gewassen vroegen, zoodat ook hier, evenals bij de afzonderlijke bemesting, te eenzijdig werd bemest Tevens hadden zij het groote bezwaar oaaet veel ballast- stoffen betrekkelijk weinig plantenvoedsel te bezitten. Omdat deze bezwaren door het aan de markt komen van de volledige meelstof Nitraphoeka zijn opgeheven, verdient het aanbeveling over deze mest en de samen stelling ervan hier een en amder voor be langstellenden mede te dieelen. Deze mpst bevat namelijk de drie noodzakelijke voe- dilngsatofften: stikstof, fo&forzuur su ikali in. i de volgende hoeveelheden: 15 procent stik stof, 15 procent fosforzuur en 18 procent kali- Door het uitstrooien van één baal Nitro phoska brengt men dus ongeveer evenveel plantenvoedsel in den grouid als met bijv. 1 baal kalk/salpeter, 1 baal superfosfaat en 90 kg. kalizout van 20% tezamen. In welken vorm bevinden zich de drie hoofdvoedingsstofflen in Nitrophoska? De stikstof bestaat voor 1/3 deel uit snel werkende salpeterstikstof en voor 2/3 uit geleidelijk werkende ammoniaksUkstof. Wij kunnen deze stikstofvormen vergelijken met respectievelijk de stikstof uit kalksal- peter en zwavelzure ammoniak of met de stikstof uit kalkammonealpeter. Het fosforzuur is aan de ammoniak ge bonden, daardoor zeer gemakkelijk voor de planten opneembaar. De kali is met de salpeterstikstof tot kalisal-peter gebonden, dus ook gemakke lijk opneembaar. In -deze volledige meststof hebben wij dus de drie hoofdvoedingsstoffen zoo innig mo gelijk met elkaar verbonden in een zeer gemakkelijk .opneembaren vorm, daardoor snel door de planten op te neimen. Iedere korrel uit Ni'trophoska is opneembaar, bal- laststoffen zijini niet aanwezig. Dat het zeer goed en gemakkelijk uit strooi baar is en zoowel bij het zaaien en potien als voor overbemesting gebruikt kan worden, is een voordeel. Hierbij komt nog het gemak van volledig bemesten met een compacte hoeveelheid op één-maal. Tenslotte willen wij nog even wijzen op het voordeel van geconcentreerde mest stoffen ten opzichte van de vochtvoorzie- ning -der groeiende gewassen. Hoe meer op losbare plainitcrivoedingsstoffen in een ze kere hoeveelheid mest. hoe minder men er van noodig hoeft, hoe minder vocht ook noodig is. Daar men geen ba-llaststoffen op te lossen heeft, kan de oplossing dun /iin met weinig waterverbruik. Vooral in dien tuinbouw is dit oen voorname factor. Bovenstaande meenden wij betreffende de volledige mest-sof Nitrophoska naar vo ren to moeten brengen, daar hot, gezien de ■nieuwe inzichten in de bemesting, een ideale meststof is, vooral in den tuinbouw. Emigratie naar Zuid-Afrika Wie kans op slagen hebben De Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Vereeniging brengt ter kennis van be langhebbenden, dat hoewel tot nu toe alle in den laatsten tijd vertrok ken timmerlieden geplaatst zijn, momenteel toch de arbeidsmarkt in Johannesburg verzadigd schijnt. In do andere centra is dit althans tot op heden niet het geval. De werkgelegenheid voor metselaars, tegel zetters, en in mindere mate ook stucadoors, loodgieters, maohinale houtbewerkers en bij uitzondering ook schilders is over het alge meen goed te noemen. Electriciens ondervinden in Johannesburg moeite de vereisohte licentie, of zelfs maar een tijdelijke licentie te verkrijgen. Hebben zij deze, dan is er wel .werk. Metaalbewerkers hebben weinig kan3. Alleen prima bankwerkers, draaiers en electrische lasschers zouden het er op mo gen wagen te vertrekken. Slechts zeer bekwame automonteurs met ten minste 5 jaar practij'.c hebben kans. Tegen vertrek van modelmakers behoeft geen bezwaar te bestaan. Bekwame, georganiseerde machinezetters, die ook Engelsche copy kunnen leveren, zou den wel kans on spoedige plaatsing hebben. Voor kleermakers zijn er beperkte kansen. Een goede dames- zoowel als heerenkap per, die goed Engelsch kent, heeft wel kans. Geen kans. Geen kans van slagen hebben: onderwij zers, kantoorbedienden, handelsreizigers, in het algemeen zij, die een intellectueel be roep uitoefenen. Wat betreft hooger personeel hebben eigen lijk alleen bekwame bouwkundigen met middelbare of universitaire opleiding kans om als teekenaar op een architectenbureau geplaatst te worden. Voor andere M.T.S.-ers en ingenieurs is de onmiddellijke kans van slagen beperkt, door de concurrentie van igei Zuiq-Afrikaansche gegradueerden. Vandaar dat de vereeniging zoo zeer den nadruk legt op de noodzaak van het behalen van Zuid-Afrikaansche (universitaire) di ploma's. Nadere inlichtingen over de studie aan Zuid-Afrikaansche universiteiten zijn op aanvraag verkrijgbaar. Een bijzonder goede kans van slagen heb ben gediplomeerde (diplom-a Witte Kruis A) verpleegsters, die Engelsch kennen spe ciaal verpleegsters-termen. Voor hierboven niet genoemde beroepen vrage men inlichtingen aan het bureau der vereen.. Keizersgracht 141, Amsterdam-C. NED. NIEUW GUINEA xiii. Nu zult gij vragen, lezer, hoe wij ons het boerenbedrijf op Nieuw-Guinea indenken. In de eerste plaats zullen de toeren aldaar moeten zorgen voor zelfvoorziening, dus voor eigen behoeften. Wij denken daar bij aan de Loeren bedrijfjes van 70 en 80 ja ren terug in Twente, waar de toer met vrouw, zoons en dochters op de boerderij zaten en daar vrijwel alles zelf aanplantten en maakten. Slechts uit de opbrengst van de wol der scliaiion, van wat ■verkocht vee of huiden scliaite men zich het noodige aan. Zoo zien wij in den beginne ook de toeren- bedrijfjes op ^jésnw-Guinea; oen bescheiden doch onalharfceüijk bestaan. Worden de ne derzettingen grooter en ontstaan er in dustrieën, dan zal de welvaart vermoedelijk toenemen. De toeren zullen voor eigen getbruik rijst, groenten, aardappelen (op de hoogvlakten) verbouwen en verder vee en pluimvee hou den. Alles in de eerste plaats voor eigen ge bruik. Daarna zal ook gezocht worden naar producten, die in aanmerking komen als exportartikelen en voor eventueel te vesti gen industrieën. Hiervoor komt vooral in aanmerking de cultuur van katoen, terwijl ook de Sojaboon een groot exportartikel is, op welk artikel tal van industrieën zijn te baseeren. Zoowel de katoen- als de sojaboon cultuur is eenvoudig en gemakkelijk dooi den kolonist te leeren. Over deze beide ar tikelen later meer. De cultures van bananen, ananas, kapok, jute, nu'us. aardraoten of pinda's, citrus vruchten (sinaasappelen, mandenjein, citroe nen, grape-fruit sucade) bieden perspectief voor uitvoer naar de landen om den Pacific. Voor eigen gebruik en de hinnenlandsche markt kunnen in de laagvlakten Indische en in de bergen Europe-esche groenten ge plant worden. Diverse knolgewassen doen het op N. G. Ook rijst wil er gedijen, als men de insecten goed bestrijd'.. Hetzelfde geldt voor tabak. Op de hoogvlakte is tarwe lo probeeren, alsook druiven voor de bereiding van wijn. Verder kunnen moerbeiboomen ge kweekt worden om zijdeteelt uit te oefenen. Groote .verwachtingen hebben deskundi gen van veeteelt op N'.-G., zoowei voor da zuivelbereiding als voor de teelt van slacht vee (huiden, vleesch-extraet, corned-beef, enz.). Voor de binnenlandsolie markt op N.-G. aal men rubber, koffie, thee, kina, suikerriet en cacoa planten. Proeven worden genomen met aanplamtingen van den houtolietooni, met bruine boon en en verschillende kool soorten. Gieret en cassave (tapiocameel)i zijn gewassen, die ook op N.-G. gedijen. Op de hoogvlakten zal de „Acacia de currens" gekweekt worden, waaruit een goede looi stof is te bereiden. Verder bevat dit land uitstekend timmer, en meubelhout, kalk voor kalkbranderijen, terwijl me.n reeds klei vond, geschikt voor het bakken van pannen. Nieuw-Guinea ver bergt stellig nog tal van mogelijkheden Vele rivieren en ook de zeeën om het eiland zijn rijk aan een groot aantal eetbare visclisoorien, waar de Nederlandsche vis- scher een bestaan zal kunnen ivinden, al was het alleen slechts door de bereiding van gedroogde viseh, waarvan Indië groote hoe veelheden consumeert, terwijl ook de visch- conserveai vele handen brood zullen geven. Wij Bullen nu een oogenhlik onze aan dacht bppalcn bij omstandigheden, die van het grootete belang zij-n- voor ons koloniaal bezi! in den Pacific cin zoo zij feitelijkheden worden, ons land in de diepste ellende zul. le-n storten. Voor ons ligt een nummer rvan het twee- wekelijksch orgaan der Vereeniging Koloni satie (Nietuw-Guinea (afgekort V.K.N.G.), ge dateerd 1 April '36, waarin het volgende wordt medegedeeld onder het hoofd „Prof. Dr. J. G. van Sleeswijk voor het voetlicht"! „Het Nieuws van den Dag (voor Ned. Indië) van 1 April deelt mede: Naar A.N.I.P.-Aneta ons uit Den Haag seint, hield Prof. Dr. J. G. van Sleeswijk gisteren voor de Vereeniging „Oost én West" een lezing over zijn reisindrukken in Indië. Prof. van Sleeswijk achtte het Japansche gevaar voorloopig niet zoo groot „Wanneer de olie- en goud-exploralie slaagt, zoo zeide Prof. v. SI. nog, zal deze bijdragen tot de economische ontwaking van Nieuw-Guinea". Voor het meerendeel onzer lezers is Prof. v. SI. geen ombekendei In „Onze Toe komst" van 5 April '34 no. 14 namen wij een van wijn hand in „De Telegraaf" ver schenen artikel over, hetwelk van inhoud niet veel verschilt met de hierboven aan gegeven slotconclusies. Wij hebben alle» waardeering voor het „blijvend karakter" zijner in Indië opgedane reisindrukken, doch thans valt het ons wel bijzonderlijk op, dat bij de formuleering hiervan het redelijk motief dan wel de allernoodzake lijkste documentatie wederom jammerlijk ontbreekt", In hef volgende artikel zullen wij hier mede verder gaan. V, (Wordt vervolgd). BURGELIJKE STAND SOMMELSDIJK. Geboren: Jan, z. v. Bartel Jakob de Bakker en Pieternella vaa der Laan,

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1