Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden Iranssen IN HOC SIGNO VINCES blad Gemeenteraad van Ooltgensplaat FRUIT ZATERDAG 16 'JANUARI 1937 51? 'JAARGANG N°. 4364 WANNEER ZULLEN DE KAMERVERKIEZINGEN ZIJN OOP lie Markt, >on 81431 Ifrekening en afzendingen nnr en van Wz., Hoeve A'dam-C., ro G 2021 ■on Pleck artistiek |eeie serie hts It boeken aandacht pgen. Ais de romans |onafgebro- bij de Iquête de Set nadruk aandacht van de bp zichzelf- lte lezen. J 1 rekening |n getwijfeld lp en wnur- p.t thans de de groote |teratuur en derlandsche lande lite- behooren. |id de beide 'ootste zorg |rging Zieh ier mankt, literatuur hfzonderlUk EDERLAND I van G. J. fsgrracht 168 fiiro G 2021: |N" a f 4.50 Pi" f 4.50 f 4.50 [tran 13.50 termijnen uilen welk innen van 20— verlaat, zal als d en zich moe- speciaal volks •s trekken hie! nieuwe straat wacht moeten d? is de toestand nog moeilijker •en in de pro- in opstand zijn zich langs do Zee tot Vaten- zou miliciens hebben gezon- rstellen, op de schoten en tal gewond zouden elt het nationv it am an ca mede, Hen werden af- daar en elders en. In Andalu- Ronda voort en onalisten bezet. Ie elt mede, dat onalisten in de te drijven door toppen. cHe gezant te die de zijde teruggekomen igatiegebouw te :kin,g te stellen gezante, mevr. itste bij monde e regeering te rijpen opdat zij ebouw kan ne- Heeft zich in lan <m de gou- van Buiten- oe de extern'to- g kan worden de politie. ROGGE e zijde, dat tiet invoer en het an ongedenatu- 11 Januari 1037 esteld op f 2. nede is de gang van op nihil. ge- 'eze t_ourant verschijnt eiken WOENSDAü en ZA I K R L) A (j. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per (aar. AFZON DERI.1|KE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMEI.SDIJK - Tel. Interc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen J 1.per plaatsing. Uroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ZONDAGSRUST EN ZONDAGSHEILIGING De Overheid heeft een taak teir bevorde ring van de Zondagsrust, Met alle haar ten dienste staande middelen moet zij ijveren dat er stilte en rust heemsoht op den Zon dag. Daartoe beperke zij zooveel mogelijk alle overheidsdienst, opdat het personeel in staat zij gesteld, den Zondag te heiligen. Doch de Overheid zelf kan voor de heili ging van den Zondag niet veel doen. Want de heiliging is een zaak des harten, een zaak der personen en daarover heeft de Overheid niets te zoggen. Op die terreinen, waar de personen zioh bewegen, hetzij kerk of gezin, heerschen wetten, welke ook de Overheid te eerbiedigen heeft. Wij noemen dat sou- vereiniteit in eigen kring. Wij leven in een land waar vrijheid heerscht. Waar na lange en bange worste ling een geestelijke vrijheid is geboren zoo als schier nergens elders te vinden is. Die vrijheid is een kostelijk gocid, dat wij moeten eerbiedigen en beschermen. De Overheid zou zeer verre haar bevoegd heid te buiten gaan, zoo zij op die terreinen dvvingend op zou treden. Dat wil weer niet zeggen, dat het haar volkomen onverschil lig moet zijn. Maar de organen ontbreken haar om over het persoonlijk geestelijk leven te gebieden. Want stel dat zij een gebod uitvaardigde, dat alle burgeren des Zondags ter kerk moesten gaan op straf bij de wet bepaald. Zoo zou zij de heiliging nog niet eene stap bevorderd hebben. Want zoo de gesteldheid des harten bij dat kerkgaan niet overeen komstig Gods wil is en het heilbegeerig op gaan onder de bediening des Woords ont breekt, dan is er van Zondagsheiliging nog geen sprake. Maar wordt juist door die ge steldheid des harten, de Zondag, zelfs onder het kerkgaan ontheiligd. Wij geven dit eenvoudig voorbeeld, om duidelijk te maken dat het stellen van de eisch van Zondagsheiliging aam de Over heid een onmogelijke en onschriftuurlijke is. Alleen zoo men de beginselen niet goed kent, of niet goed aanvoelt en dus verkeerd onderscheidt, kan men tot zulk een stand punt komen. Daarom moeten wij ons wachten voor het Staatk. Geref. vaarwater, want die spreken bij voorkeur daarover en drukken zich al dus uit om een onmogelijke eisch te formu leeren en te prapageeren. Dat moge vroom schijnen, in werkelijkheid is het onvereenig- baar met het beginsel waaraan de Overheid, volgens Gods Woord, gebonden is. Al ijverde de Overheid er voor om alle arbeid op Zondag stop te zetten, zoo zou daarmee de heiliging niet gediend zijn. Wel zou daardoor het geheele maatschappelijk leven ontwricht worden. In alle kerken, ook der Staatk. Geref., profiteert men, of maakt gebruik van den arbeid welke in gas- en electriciteitsbedrij- ven verricht wordt. Dat kan ook niet anders. Het geheele leven is daarop ingesteld! Maar daarom moet men nu toch eens op houden om van de Overheid Zondagsheili ging te eischen. Door invoering van dicta tuur zou wel wat gedaan kunnen worden, maar zelfs de strengste dictator is niet be voegd en in staat, het hart van alle inge zetenen des lands te neigen tot de vreeze van 's Heeren Naam. Dat kan God alleen maar. Men late dat ook over aan Gods geest en aan de kerk, welke vooral nu een ernstige roeping te vervullen heeft. Een roeping om haar leden op te wakken, tot een leven dicht bij Gods Woord. Daarom doet de kerk in de bediening des Woords en in het huisbezoek, onderzoek naar de gesteldheid des harten. En roept zij met ernst en aandrang op tot een leven dat niet alleem des Zondags, maar op alle dagen de heiliging van den Naam des Hee ren beaoelt. Zware griep-epidemie In de gemeente Castricum heerscht de influenza wel in hooge mate en met ernstige gevolgen. Volgens offi-ieele mede- dcelingen zijn er van af 1 Januari tot heden 17 sterfgevallen aangegeven. Vorige week Donderdag werden er 5 gevallen aangegeven Vrijdag eveneens 5, zoodat in korten tijd' vele mensohenlevens te betreuren waren. In het Provinciaal Ziekenhuis heersohte de ziekte zeer ernstig onder het personeel, zoo dat op zekeren dag meer dan 100 personen zich, buiten dienst gesteld zagen. Ter gelegenheid van 't huwelijksfeest van Prinses Juliana, werd te Sommelsdijk een herdenkingsboom geplant. De tweede Voorzitter der Oranje-Vereeniging draagt den boom over aan het Gemeente betsuur. De raad dezer gemeente kwam Maan dagavond voor het eerst in het nieuwe jaar bijeen onder leiding van Burge meester Donkersloot, die bij zijn welkomstwoord speciaal het woord richtte tot den heer de Vos, die weder hersteld en in staat is de vergadering bij te wonen. In zijn openingswoord constateerde de Voorz. dat de gemeente nog reden tot groote dankbaarheid heeft. Bij alle vel schil van meening is er toch steeds op prettige wijze vergaderd. De raad en ge meente is gespaard voor groote rampen, alle raadsleden mogen nog aanwezig zijn, al waren er door ziekte ook eenige leden verhinderd alle vergaderingen hij te wonen. Ons land wordt nog geteisterd door groote werkloosheid, maar nog is het er beter dan in andere landen. Laten wij daarom niet den moed verliezen, maar be denken dat er Eén is, die het al regeert. Spr. herinnert aan de groote gebeurte nis, het huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat van groote nationale beteekenis is. De Oranjestam is al zooveel jaren door lief en leed aan Nederland ver bonden. Zoolang Oranje en Nederland ver- eenigd mogen blijven zal het ons land goed gaan. Als er een breuk was ging het niet goed, maar niet zoodra was <le band weer hersteld of Nederland groeide weer. Spr. dankt voor de belangstelling die hij bij de wisseling des jaars mocht ont vangen en biedt wederkeerig zijn beste wenschen aan voor persoon, gezin en za ken. Laten wij al wat scheidt op zijde stellen en onze beste krachten geven voor het belang der gemeente en bidden dat God den arbeid voor de gemeente zal ze genen. Woth. van Es dankt hartelijk namens den raad. Spr. is bekend met Het vele werk dat de Voorz. verricht voor de ge meentel, maar weet ook dat het werk niet gedaan wordt in eigen kracht maar onder opzien naar God; daarom hoopt spr. dat God krachten zal geven om in het belang der gemeente werkzaam te zijn. De heei- B a a r d s e heeft zijn benoeming tot Hoofd van school II aangenomen. Het Dag. Bestuur der Gascentrale heeft de hegrooting over het dienstjaar 1937, on veranderd vastgesteld. De gemeenten Stad aan 't Haringvliet en Oude-Tonge berichtten de herbenoe ming van hun respectievelijke afgevaar digden tot bestuurslid der stichting Duin waterleiding Goeree-Overflakkee. Ged. Staten hebben goedgekeurd terug gezonden de gem. rekening en de reke ning der bewaarschool over 1935. Eveneens is goedgekeurd het raadsbe sluit tot het verstrekken van een kasgeld- leening van f 4500 aan het Burgerlijk Armbestuur. De heer H o k k e vraagt inlichtingen over de bezwaren van Ged. Staten over „onderhandsche aanbesteding". De Voorzitter deelt mede, dat bij voorkomende werkzaamheden de archi tect een raming op maakt van de kosten. Daarna wordt overleg gepleegd met de betrokken ambachtslieden en getracht tot overeenstemming te komen. Ged. Staten maken er nu bezwaar tegen dat dit werk geboo' wordt als aangenomen werk. Een verzoek van het schoolbestuur der R.K.-school te Achthuizen om een voor schot voor 1937, wordt aangehouden tot volgende vergaderingen, als er ook de an dere aanvragen zijn. Alle ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. De.rekening en bescheiden betreffende de dokterswoning wordep nagezien door de Heeren de kVos en van Nieuwaal. Ontv. f 400. Uiig. f 462.68. Nadeelig saldo f 62.68, Z.h.si. goedgekeurd. Een tweetal reclames tegen hondenbe lasting nl. van L. v. d. Berg en S. C. R. van Putten, die hun hond slechts drie maanden in hun bezit hadden, u-orden afgewezen, omdat de verordening geen vermindering toestaat. B. en W. stellen den raad voor f 0.25 per leerling beschikbaar te stellen voor onthaal der schoolkinderen, ter gelegen heid van het huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. B. en W. hebben gemeend, gehoord de mcening van den raad, geen gelden uit te trekken voor feestelijkheden. In overleg met het Oranje-Comité, heeft B en W. als armbestuur een bijdrage gegeven aan de inzameling door het Oranje-Comité om daaruit aan de armlastigen een feestgave te verstrekken. Het O. C. heeft nog f 0.15 per kind beschikbaar. De bedoeling is ook de kinderen der bewaarschool in de trac- tatie te betrekken. Met B. en W. van den Bommel is overleg gepleegd en nu zal ook den Bommel een bijdrage geven voor de kinderen van den Bommel die in deze ge meente school gaan. De regeling wordt overgelaten aan liet Oranje-Comité. De kosten van deze bijdrage zullen op de be grooting 1936 worden gebracht. Het ver moedelijk voordeelig saldo over 1936 zal t 2500 bedragen. De heer van Nieuwaal kan zieh volkomen met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer van G u r p, maakt bezwaar tegen de wijze van uitbetaling, n.l. aan het Oranjej-Comité, al gelooft hij wei dat bij allen hetzelfde doel zal voorstaan. Spr. acht het beter de besturen niet uit 'e sluiten, maar wil de gelden rechtstreeks aan hen uitkeeren. De Voorz. antwoordt dat B. en W. zich op het standpunt gesteld hebben alles zoo neutraal mogelijk te doen en zoo veel trio gelijk in een hand te houden. Hierom zal ook uitsluitend tractatie plaats vinden terwijl er voorts overleg gepleegd wordt om elk kind een foto van het Vorstelijk Bruidspaar in lijstte verstrekken. Met den heer van Gurp i het spr. eens, dat er bij uitreiking van boekjes verschil van meening kan zijn en dit bezwaar kan ge ven. Het is ook geen voorbijzien van de besturen want er wordt volle vrijheid ge laten aan de schoolbesturen. De heer van Gurp is het hier niet mee eens en is van meening dat de bestu ren weeskinderen worden gemaakt. De besturen der bijz. scholen zijn aansprake lijk voor eigen kinderen. De Voorz. herhaalt dat het heelemaal niet de bedoeling is de besturen uit te schakelen, maar deze weg is gekozen om de fout van de vorige maal te ontgaan, toen de gemeente wel boekjes had gekocht en daar bezwaren tegen gemaakt zijn. De heer d e V o s had niet gedacht dat B. en W. de besturen achter zou stellen en hecht er weinig waarde aan, alles ge lijk te stellen. Er is toch een element dat er voor pleit de scholen in te schakelen, deze leven steeds met hun school op en neer en krijgen nu iets van boven af op gelegd. Verder is 40 cent per leerling alleen voor tractatie tamelijk overdreven en kon vol staan worden met de helft en voor de rest van het bedrag een boekje gegeven worden en hierin is natuurlijk verschil. Spr. acht het daarom ook beter het be drag aan de schoolbesturen uit te keeren onder controle .der gemeente; dan kan er DRAISMA-VAN-VALKENBURQ C A LEVER! ""ZACHT VAN SMAAK -PRUS 70ct toch eenheid zijn met respecteering.der beginselen. Weth. van Es .weet zich overtuigd voorstander van Bijzonder Ondeiwijs, maar acht dat nu alle verschil in politiek moet wegvallen en allen één moeten zijn om den Oranjetroon. Voor één door de ge meente - beschikbaar gesteld bedrag moet toch oIk, kind hetzelfde ontvangen en niet dé 'één dit en de ander dat. De beginselen zijn nooit weg te drukken, maar hier kan dé eenheid bewaard worden. De heer van Gurp voelt zelf heel'veel voor Oranje, dus daar gaat het niet om maar de heer van Es heeft zelf gezegd, dat elk schoolbestuur het geld zou krij gen. 'Weth. van Es ontkent dit in dezen Vorm te hebben gezegd. Waarschijnlijk doelt het op een uitlating van spr. toen ter sprake kwam het schrijven van liet Oranje-Comité, dat een rondgang door de gemeente zou maken en is toen gezegd dat do schoolbesturen vrij zouden zijn het feest in eigen kring te houden, maar spr. was toen absoluut niet bekend met het toe te kennen kwartje do or de gemeenc en is het daarom absurd dat spr. dit gezegd zou hebben. De weersgesteldheid laat niet toe alle kinderen bijeen "te brengen b.v. op een weide, maar anders was spr. er voor. Nu dit niet mogelijk was heeft spr. ge zegd dat elke school met zijn eigen kinde ren het feest zou organiseeren. Waar schijnlijk is spr. toen verkeerd begrepen. De heer van Nieuwaal acht het voorstel van B. en W. liet allerbeste cn brengt hulde aan het Oranje-Comité. De heer Korteweg betreurt het dat deze zaak in openbare vergadering behan deld moet worden. Spr. sluit zicli aan bij het gesprokene van v. Nieuwaal cn van B. en W. De eenheid moet hier voorop staan. Jammer is het dat niet één lijn ge trokken is, ook bij de armbesturen. Spr. heeft ook de uitlating van Weth. v. Es gehoord, en zegt dat ook het Bestuur het zoo begrepen heeft en daardoor verder ge sprongen is dan kon. Spr. vindt dit jam mer dat er niet meer eenheid is bij dit groot nationaal feest De heer de Vos zegt dat de eenheid niet altijd zit in uiterlijke vormen. Men kan toch verschillend feest vieren. Het gaat er niet om of zij nu allen hetzelfde ontvangen en ook is het niet juist dat iemand die een afwijkende meening heeft een aanval doet op do eenheid. Persoon lijk ziet spr. liever uitgifte aan het Be stuur. De heer II o k k e heeft eens geluisterd naar de besprekingen, acht het voorstel van B. en W. het meest voor de hand lig gend en voelt de te berde gebrachte be zwaren niet als bezwaren. In het Oranje feest moet toch alles een zijn en nu komen juist de menschen, die altijd zoo voor Oranje waren met bezwaren. De heer de Vos: dezelfde fout van de anderen, beschouwt iemand die een andere meening heeft als te zijn tegen de eenheid. De heer van Gurp heeft geen bezwaar het kwartje beschikbaar te stellen, maar het gaat er om wie het uitvoeren zal. Na eenige discussie wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met alleen de stem van den heer van Gurp tegen. De Gascentrale verzoekt goedkeuring van een buitengewone aflossing van de geldleening der g-«fabriek. Alle loopende leeningen worden afgelost, behoudens een leening van het Weduwen en Weezen- pensioenfonds en een nieuwe leening voor het totale bedrag gesloten tegen een rente van 4 's jaars, bij de Bank van Ned. Gemeenten. Z.h.s. wordt dit voorstel aan genomen evenals eenige af- en overschrij vingen van de gem. begrootingen 1936 en 1937. De aftredende bestuursleden der Water leiding de heeren Jacobs en van Es wor den, herbenoemd. De verordening regelende de benoem baarheid der veldwachters wordt zoodanig gewijzigd en aangevuld dat de dienstjaren elders in politie- of rijksdienst doorge bracht meetellen voor de pensioenbereke ning en voor het aanvangssalaris, echter niet de jaren als capitulant, zoodat capi- tulanten steeds beginnen op minimum salaris. De vergoedingen Art. 11 L.O.-wet voor de Bijzondere scholen over 1935 wordt vast gesteld als volgt. Over 1935 waren de kosten per leerling der openbare school gemiddeld f 11.05. De R.K.-schooi te Achterhuizen heeft te ontvangen 233V2 X f 11-05 f 2580.18. Aan voorschot is ontvangen f 1700. aan schoolgeld f 401.60, zoodat nog te ontvan gen is f 478.58. De school m. d. Bijbel ontvangt 218 X 11,05 2408,90. Aan voorschot is ont- yangen 1400.aan schoolgeld f 567,55, is totaal 1967,55 zoodat d->»e nog van de gemeente ontvangt 441,35. De heer Van Kempen vindt 11.05 De Junimaand lijkt waarschijnlijk De parlementaire molen heeft nog veel te doen Velen schijnen te worden gekweld door de vraag: wanneer zullen in 1037 de verkiezin gen voor de Tweede Kamer worden gehou den? De vraag is inderdaad niet zonder beteeke nis, maar dit staaf toch 'wel tast, dat niet in de prille jeugd van 1937, gelijk wel eens geschreven en gezegd'is,de'-gpóote politieke veldslag door Kamerontbinding zal worden ingeluid. i e Tijdrekenkundig zou dit -vrijwel onmoge lijk zijn. Men ga maar eens na. Op 26 Januari ais. keert de Tweede Kamer terug van reces. Werkt zij roet gebruike- lijken spoed cn op normale wijze, dan zul len zeker drie vergaderweken- gemoeid zijn met de Grondwetsherziening en de Indische begroot ing. Voor Grondwetsrevisie mogen wel ander halve A twee vergaderweken worden gere kend. De Indische begrooting nam verladen jaar zeven vergaderdagen in beslag; dat is dus ook bijna twee weken. We zijn dan reeds dicht bij Maart. Van de belangrijkste ontwerpen, die nog zullen moeten worden afgedaan, noemen we o. a. de hcrber-BkCnliTg-der Indische -pen sioenen (waarbij een principieel debat ,te verwachten is), de reorganisatie van het spoorwegbedrijf, de nietigverklaring van goudelausules, de concentratie der bijz. scholen en ook de wijziging der Diensplicht- vvet. Zelfs bij snel werken zal het welon- geveer April geworden zijn eer een en ander waarbij zich nog allerlei ander werk zal voegen tot een goed einde is gebracht Wanneer dan tusschen half en eind April het Kon. besluit tot Kamerontbinding wordt afgekondigd, mag rekening houdend met de Eerste Kamer en met de periode van 40 dagen, welke tusschen ontbindingsbesluit en verkiezing gelogen mag zijn worden aan genomen, dat de dag der verkiezing niet ver van Juni zal afliggen, en misschien wel in de eerste helft dier maand gekozen zal wor den. Ook om andere redenen lijkt ons deze tijd des jaars niet onwaarschijnlijk. De Eerste Kamer zal n.l. eveneens haar taak op wetgevend gebied ongeveer moeten hebben beëindigd. Daartoe behooren de ge heele Rijksbogrooting, de Indische begroo ting, de Grondwetsherziening en de serie van belangrijke wetsontwerpen, welke overi gens haar door de Tweede Kamer zullen worden toegezonden. Nu mag men er rekening mee houden, dat onze Senaat zoo noodig snel zaken weet te doen. Op grond van haar verleden nemen we aan, dat de Rijkshegrooting die in 1936 een periode in beslag nam gelegen tusschen 18 Februari en 26 Maart omstreeks half Maart, in ieder geval voor het eind van Maart in veilige haven zal zijn en dat de Indisohe begrooting reeds in April ver leden jaar werd ze in Mei in twee dagen behandela het Staatsblad zal hebben be reikt. Dan resten nog Grondwetsherziening, etc. Het komt ons niet onwaarschijnlijk voor, per leerling niet zoo weinig. De voorzitter vindt het niet te hoog, het is lager dan geweest is. De heer D e V o s vraagt of er niets te doen is aan den sloot langs het Boom gaardpad, de Geniesloot, waar het een on mogelijke toestand is. Is er geen overleg te plegen met de betrokken instanties? De voorzitter zal zich in verbinding stellen met de Genie en wil dan een laag je grond, bietengrond van de Kaai, er over heen laten brengen. De heer Van Nieuwaal vraagt in lichtingen over het bruggetje, daar ter plaatse, dat, naar de voorzitter ant woordt, gerepareerd is op kosten der ge meente. Getracht zal worden de redoute er bij' te krijgen voor bouwterrein. De heer Kreeft vraagt of de tarieven van de waterleiding niet verlaagd kunnen worden, en of de rente van 4% pet. niet lager kan. De voorzitter deelt mede, dat de rente al verlaagd is. De heer Kreef t heeft klachten gehoord, dat de schepen in de haven elkaar niet kunnen passeeren. De voorzitter heeft geen klachten gehad, wel heeft er een groot schip vast gezeten, en was er toen een schipper die bang was, dat hij 's morgens de haven niet uit zou kunnen varen, maar toen de vloed kwam, was alles weer vrij. Hierna sluiting der openbare vergadering. dat dit alles voor het eind van April alle parlementaire stadia zal hebben doorloopen. Het zal allicht half Mei worden. Tenzij met een abnormaal geforceerde af doening dezer wetsontwerpen genoegen zou worden genomen. Dat willen we echter niet veronderstellen. Hoe uit intusschen zij, ook van deza zijde bezien, komen we tot de tweede helft van April als vroegste periode, waarin een ontbindingsbesluit raison heeft en een niet al te vreemde parlementaire situatie in het leven zal roepen, ook al zal de oude Kamer pas ontbonden worden op den dag, vooraf gaande aan dien, waarop de nieuwe Kamer bijeenkomt. De oude Kamer zal na het ontbindings besluit hoogstens eenvoudige loopende za ken kunnen blijven afdoen. Het belangrijke parlementaire werk zal in de periode van demissie behooren te rusten, buitengewone gebeurtenissen natuurlijk voorbehouden. Het waarschijnlijkst is dus, dat de ver kiezingen in Juni zullen zijn. ■"eze speculatieve heschouwingen moeien er evenwel niet toe leiden, dat onze staat kundige organisatie een afwachtende hou ding moot aannemen. Integendeel. Hot ap paraat moet zeer tijdig in actie worden voor gebracht. Te lang wachten brengt gevaren mee en levert schade op, die onmogelijk meer zou kunnen worden ingehaald. Want dat het er spannen zal, daarvan kan men verzekerd zijn. Paraat dus. Zoodra het sein gegeven wordt, moet alles over de geheele linie in actie kunnen zijn. Het denkbeeld van Dr. H. Colijn Instemming in Noorwegen en Denemarken Wij hebben melding gemaakt van het voor stel van Dr H. Colijn aan de Staten der Oslo- Conventie teneinde inleidende onderhande lingen aan te vangen met het doei weder zijds de tarieven te verlagen en de betalin gen, welke den handel tusschen deze staten belemmeren, uit den weg te ruimen Onze Minister-president acht het tijdstip voor dgl. onderhandelingen thans zeer gunstig Het voorstel van Dr H. Colijn kan be schouwd worden als het antwoord op de ver klaring van den Zweedschen Minister-Pre sident welke we gister als eenigen in den lande hebben gepubliceerd. Het blijkt thans dat ook Denemarken en Noorwegen het denkbeeld van Dr. H. Colijn met groote in stemming begroeten. Premier Stanining van Denemarken verklaarde, dat Denemarken een Nederlandsch initiatief met vreugde zou begroeten. En Premier Nygaardsvold van Noorwegen gaf te kennen dat ook dit land gaarne aan voorbereidende onderhandelingen wil deelnemen. Het Prinselijk paar in Polen De aatoriteiten grijpen in De geheele Nederlandsche pers heeft on middellijk gehoor gegeven aan het verzoek van H. M. de Koningin om het Prinselijk echtpaar in Polen met rust te laten. De buitenlandsche pers is echter sindsdien voortgegaan met op hinderlijke wijze Prin ses Juliana en Prins Bernhard lastig te vallen. Een leger fotografen en verslag gevers dreigde het eerste huwelijksgeluk van het Prinselijk Paar op ergerlijke wijze te vergallen. Het stemt daarom tot blijdschap, dat thans de Poolsche autoriteiten hebben ingegrepen en een algemeen film- en fotografeerverbod hebben uitgevaardigd, zoodat het leger fotografen uit Krynica kon worden verwijderd. Voorts heeft de Poolsche pers opdracht gekregen alle berichtgevi ,g over de dagelijksche be zigheden van het Prinselijk Paar te sta ken. Hopenlijk dus Prinses Ju liana en Prins 1 van nu af aan ten volle van hun ksreis kunnen genieten en de rust en verkwikking vinden, die zij zoozeer, behoeven na de inspannende weken, welke achter den rug zijn.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1