Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidfaolljuidsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES Kantongerecht Sommelsdijk WOENSDAG 13 'JANUARI 1937 51E JAARGANG N°. 4363 NEDERL. NIEUW-GUiNEA De Bruidstijd voorbij OUD KASTEEL UITGEBRAND Deze Courant verschijnt eiken WOHNSDAG en ZA 1 E R L) A U. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave NV. DRUKKER1I EN UI l'GEVERl) v.b. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco tr.e te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ■f EIGEN KOERS HOUDEN In de politiek ook de gemeente-poli tiek moeten wij ons niet laten verlei den om zoo liet vragen van geestelijken of niaterieelen aard raken, met den meestbie dende mee te gaan. Wij weten wel dat het onveranderlijk vasthouden aan eigen beginsei, verlooche ning en derving van volksgunst haren kan, doe hde zuiverheid en gaafheid van jiet eigen beginsel moet hoven alles gaan, wij moeten ons hij geen andere partij in laten deelen. Tot die twee groepen behooren eenerzijds Staatk. Geref. en anderzijds Sociaal demo craten, de een gaat op geestelijk de ander stoffelijk terrein te ver. Vooral voor het speculeeren der Staatk. Geref. op de massa, dienen wij ons te wachten. Wij moeten er rekening mee houden, dat ons beginsel de weg aangeeft hoe wij te handelen hebben. Wel stemmen wij toe, dat het altijd niet even gemakkelijk, en eenvoudig is, want een beginsel is op zichzelf onveranderlijk, doch de tijden en omstandigheden wisse len steeds, daarom moeten wij zoo wij tot practische staatkunde geroepen worden, de beginselen toetsen aan de gewijzigde vormen van het Jeven. De groei welke er in het leven zit kun nen en mogen wij met een eenvoudig be roep op Gods onveranderlijke wet niet remmen. De Staatk, Geref. bezitten geen toelichting op hun program van beginselen. Zij heb ben alleen een beginselprogram waarin veel geschermd wordt met Gods wet. The oretisch beschouwd is daartegen geen be zwaar, doch practisch is die wet zonder meer niet toe te passen, zonder concessie té moeten doen aan de practijk. Bij verschillende in het leven gewortel tie dingen komt dat openbaar. Veeleer moeten wij trachten het begin.- Sel zoo ver mogelijk door te voeren, wam wij leven niet meer zooals onder oud Israël, in een rustige afgesloten sfeer, waarin een theocratische staaat do lieer- schende is. Wij leven in een land van gemengde bevolking waarin het soms zeer moeilijk is bestaande dingen, welke zich als le vensgewoonte, zelfs ook bij Staatk. Geref. burgers, ingeburgerd hebben, af te breken. Ook het leven, dat nu zooveel gecompli ceerder geworden is, stelt andere eischen. Met een absoluut verbod om op Zondag alles stil te leggen b.v. alle reizen, alle arbeid, enz., zou men het leven ontwrich ten. Er zijn bedrijven waarin noodgedwon gen arbeid verricht moet worden, denk om gas, electriciteit, water, openbare veilig heid, enz. Daarom moeten wij met voorzichtigheid eigen koers bepalen en ons goed reken schap geven hoe men bij ieder geval te handelen heeft. Wij moeten ons er echter voor wachten, dat wij ons door de Staat kundig Geref. in een richting laten drin gen welke de onze niet is. AUTOBUS MET KINDEREN TE WATER Ontijdig einde van feestviering Geen ernstig gewonden Ter gelegenheid van de feestelijkheden, die te Uithuizen plaats vonden, is een ongeval gebeurd, dat zeer ernstige gevolgen had kunnen hebben. Aan een auiobusondeï- neming tier plaatse was opgedragtn de kin deren van de Polderschool op te halen vow den optocht, welke van alle scholen plaats ivond. Halverwege den z.g. Middendijk probeerde •de chauffeur een wielrijder te passeeren. De weg is ter plaatse echter zerr smal, slechts 2*4 meter breed. Vermoedelijk door te ver uit te wijken zakte de ®ware bus in den zachten berm van den weg, kantelde eD kwam in een sloot terecht Het gelukte vrij spoedig alle kinderen uit de bus te krijgen en op het droge te brengen Allen waren echter doornat. Enkele hadden min of meer ernstige schaafwonden beko nien, terwijl een der kinderen een armbreuk had opgeloopen. Allen werden in een nabijgelegen woning binnengebracht, waar hun kleederen werden gedroogd. De gewonde kleinen werden dooi de doktoren Mandema en Jansma verboa- den. Zifting van Vrijdag 8 Januari 1937. Kantonrechter: Mr. A. v. (1. Velde. Ambtenaar M.: Mr. v. Dosten. Als eerste komt nogmaals de beroemde „lange hond" uit Melissant, van den verd. M. v. d. B. ten toomeele. Dit wordt haasl oen historische figuur, die nn al driemaa' achtereen lor zitting is verschenen. Thans is aanwezig de get.-deskundige A. J. v. H. te S'dijk, die in tegenspraak met don deskundige op de vorige zitting den hond géén .lange hond" acht te zijn maar een „lee-lijke" herdershond, product van een kruising tusschen een herders- en pen hazewindhond, die geen volwassen haas kan vangen, waarschijnlijk wel een halfwas, maar dat kan zelfs de fox-terrier De Ambten. O.M. stelt de vraag, wat verstaan wordt onder den naam en de definitie „lange hond'' en aangezien de heide deskundigen over de beantwoording van deze vraag in volkomen tegenspraak zijn, acht spr. het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd en vraagt vrijspraak. Do kantonrechter spreekt verd. vrij, waar mede wij waarschijnlijk het laatste bedrijf hebben ge-had. P. V., chauffeur, te den Bommel, die in de vorige zitting terecht stond, wegens overtreding der maximumsniefheid cn het in gevaar brengen van het verkeer, staat opnieuw terecht om get., Mej. L. te M. te Nwe. Tonge te hooren, die verklaart dat de weg ter plaatse smal is en verd. slinge rend reed, waardoor get. van haar rijwiel moest afstappen. Verd. wordt veroordeeld tot 7.50 subs. 7 d. h. M. Sp., winkelbediende te S'dijk, uiige stelde zaak, beweert wel zonder licht te hebben gereden, maar weet niet of hij links of rechts va.n den weg heeft gereden. De get. ft décharge kan niei komen, omd'af hij zal trouwen. 2 maal ƒ3 of 2 maal 3 d hechtenis. Math. v. d. D., landb. te S'dijk, staat te recht terzake dat zijn paarden op het land vnn een buurman hebben geloopen en daar se' i-le aangericht. Ingediend is een civiele vordering van f 10. Verd. zou tegen getuige gezegd hebben dat lui nog niet bang was voor héél Som melsdijk; maar verd. herinnert zich dit niet. Volgens verd. was er hoogstens twee kwartjes schade, ƒ5 boete, subs. 5 d. h. met toewijzing der civiele vordering, groot ƒ5. P. R. F. de G: en W. J. te Stellendam hebben in Stellendam baldadigheid ge- nleegd, door een hek o-p te nemen en tegen den grond te werpen. Get. d. B., gern.-veldwachter, blijft bij zijn proces-verbaal. Verd. J. heeft in Stel lendam verklaard dat je voor de politie mag zeggen wat je wil, als je voor de Rechtbank maar de waarheid zegt. De be doeling was het hek te plaatsen voor de deur van v. S. Get. L., die in de vorige zitting eveneens gphoord is, wibrdt opnieuw gehoord en kan zich zijn verklaring niet meer herinneren F.r zijn twee nieuwe getuigen gedagvaard Get. J. R. te Stellendam verklaart even eens dat de wind de schuldige is. Get. A. Sp. weet ook nergens van en heefl nergens iets van gezien De .getuigen worden alle drie gedetineerd en de zaak zal na den middag worden voortgezet. A. v. VI., chauffeur te Oude-Tonge, staat terecht terzake dat hij 't verkeer in gevaar heeft gebracht. Uigestelde zaak. Vorige maal was verd. niet „gedispo n-eerd" en daarom had hij wat anders verklaard, maar geeft nu de zuivere toe lich.ting. Verd. had geen voorrang gelaten omdat zijn voorganger dan eerst zou kun non lossen. Get. M., gem.-veldsvaohter, geeft een toe lichting en verklaart dat verd. wat zenuw achtig was. 5 subs. 5 d. h. J. M., niet verschenen, geredien met rij wid zonder licht, f 3 suhs. 3 d. h. W. v. d. M., niet verschenen, heeft t» Oude Tonge geredien met een motorrijtuic zond-er rood achterlicht, letter- en nummer verlichting. 2 maal 1.50, subs. 2 maai 1 dag hechtenis. J. L. St., te Ouddorp, gereden met vier wielie motorrijtuig zonder zichtbaar ken teelten, dbordat dit beslijkt was, ƒ2 subs 2 dagen hechtenis. D. J. K., 18 jaar, landb. fe Oude-Tong-'1 heeft in Ooltgensplaat getierd en Gods lasterlijke taal geuit, waardoor de nacht rust verstoord werd. Verd. heeft niet ge tierd, wel gevloekt, en denkt dat de veld wachter zelf dronken is geweest. Voor hei verstonen der nachtrust 5 subs. 5 d. h Voor Godslasterlijke taal ƒ10 subs. 10 d. h A. K„ niet verschenen, te den Bommei staat terecht, dat zii heeft gereden met rij wiel zondier licht, 3 subs. 3 d. li. A'. V. te Nwe Tonge, niet verschenen Voertuig zonder voorgeschreven verlichting 0 maal f3. subs. 2 maa.l 3 d. Ti. ■T. v. d. D.. niet verschenen. heeft gereden net motorrijtuig, zonder dat letter en num mer behoorlijk waren verlicht, 3 subs 3 dagen hechtenis. Jac. v. d. II., -niet verschenen, heeft ge reden met voertuig, dat niet voorzien wai- van de voorgeschreven verlichting, ƒ7.50 sulis. 5 d. h. en ƒ3 subs. 3 d. h. Jac. R., niet verschenen, staat terecht terzake dat hij heeft gereden met rijwiel zonder licht, ƒ3 subs. 3 d. h. A. Tr., niet verschenen, heeft met rijwiel geredien over de trambaan onder Middel harnis, zonder daartoe gerechtigd te zijn 3 suhs. 3 d. h. W. B., heeft te Ooltgensplaat gereden met rijwiel zonder voorgeschreven licht 3 subs. 3 d. h. Jac. Kvv., niet verschenen, te Bommels dijk, gereden met rijwiel zonder licht, 5 subs. 5 d. h. F. v. d. V., niet versohenen, te Sommels diijk gereden met rijwiel zonder licht, 2 m. 3, subs. 2 maal 3 d. h. KI. Vr., niet verschenen, te Middelharni'.i zich zonder noodzaak opgebonden in een portiek van een huis. ƒ3 subs. 3 d. h. P. ie C. te S'dijk, chauffeur, hcefl een brandende cigaret gegooid tusschen het publiek op den Westdijk te Middelha.rnis 5 subs. 5 d. h. H. de VI., zuivelfahrikant te S'dijk. 15 j. slaat terecht, terzake diat hij voorhanden heeft gehad twee eenheden boter, die niet voorzien waren van de voorgeschreven mer ken. Volgens verd. had er een omwisseling plaats gehad van de merken, en was het louter een vergissing, doordat de eigenaar zelf afwezig was. De amhten. houdt hier rekening mee en eischt 1 subs. 1 d.h., waarop de kanton rechter het eveneens als oen vergissing hesohouwt en verd. veroordeelt tot ƒ0.50 suhs. 1 dag hechtenis. J. W., koopman, te Mididelharnis, staat terecht wegens overtr. Leerplichtwet. Verd bekent, maar ziin kind heeft veoi last van „kramp" en „uitslag". De kantonrechter noemt „kramp" een nationale ziekte bij overtredingen der Leerplichtwet. ƒ0.50 efihs. 1 d. h. M. N., landbouwer te Mtddeiharnis, heefl bij zijn schuur op de Oostelijke Achterweg met een drietandige vork naar een paar knapen gegooid en de 7-jarige A. B. in d-- linkerbil getroffen, waardoor hij verwond werd. Verdachte ontkent, hij zou de vork in de ha.nd hebben gehad en door schrikken (ter paarden een zwaai gemaakt hebben en foen de jongen met de vork geraakt. Verd Mr den Hollander. Uitgesteld tot 12 Febr 9.30 uur. om verdere getuigen te hooren. A. v. d. V., schipper te Middielhariis heeft niet voldaan aan een opdracht van den sasmeester om zijn schip achteruit te halen. Verd. verweert zich door te zeggen dat hij op de aangewezen plaats niet kon liggen. G. L. v. K., sasmeester, te Middelharms verklaart dat hij daar wèl met zijn schip kon liggen. De verd. staat gunstig bekend, maar in elk geval is hij strafbaar. Wordt aangehouden om die knecht te hooren, D. K„ fandarb. te Stad aan 't Haringvliet niet aangesloten bij de Waterleiding. Verd kon het water niet gebruiken omdat de kraa-n nog verzegeld was. Het is geen on wil, maar onmacht. Get. Burgemeester N. legt officieele ver klaringen af over de aansluitingen en ovei de kosten, die in 15 maanden betaald kun nen worden. Verd. heeft steeds werk, even als zijn kinderen, zoodat geen financieele onmacht aanwezig behoeft te zijn; al kan verd. wel zorg hebben over de lasten op zijn huis. Verd. houdt zich aan 't degelijk plaatse lijk gebruik, zijp loon geheel aan zijn huis vrouw af te staan en weet daardoor niel zijn geh-eele inikomen. Voor nader onderzoek aen maand aan gehouden. L. J. te Midd'elhar-nis Tïeeft zijn paard laten loopen in een tuin van een ander Get. W. v. V. heeft meerdere malen de naarden jn. zijn tuin, die met spruiten en andijvie was beplant, gezien. De volgende veiuige heeft de hit. zelf in het land gezien Verd. verontschuldigt zich met te zeggen dat de jongens, die gaan voetballen, hef hek open laten staan en dat hijzelf in Rot terdiam was. Behuldig verklaard zonder strafoplegging Nu wordt voortgezet de zaak tegen P. R F. de G. en W. de J.. waarin de drie ge tuigen 's morgens gegijzeld waren. De get. B. verklaart rm dat verd. W. J en F. d. G. het hek hebben neergegooid, en dat deze verdachten hem hebben ingelicht Get. S. kan eerst niet zeggen dat de jon gens het hek hebben neergegooid, maar later bezint: hij zich en verklaart dat d' verd, het hebben gedaan. Get. L. verklaart nu ook Jat de verd het hebben gedaan en verklaart hetzelfd- Ms voor de notitie. De Ambten. O. M h""dt dan zijn requisitoir. Na veel moeite is thans de waarheid aan het licht gekomen, en is de hoofd aanstichter, verd. W. J., waarvan het betel was dat hij voor een flinke tijd van liet eiland verdween, maar de Ambt. kan tol zijn spijt niet meer vragen dan 15 boete Verd. P. R. 15, of 2 w. hechtenis; verd F. d. G., ƒ15 of 15 d. h.; verd. W. J. ƒ15 30 d. h. Laatste verd. tot maximum boete F. Kr., niet verschenen, heeft pruimen geplukt, waartoe hij niet gerechtigd was. Gét. A. v. E., was in gezelschap van verd.,' maar had er niet aan meegedaan omdat het „nog te licht" was voor dit werk. Hij had geen „pruimen" aangenomen, om dat ze nog te hard waren. M. C. v. N., te Ooltgensplaat, eigcnaei van de pruimen, heeft gezien dat 2 jonge lui zich in zijn tuin bevonden en daai pruimen gesnoept hebben. Got. II. K. heeft een „zwakke memorie" was in gezel-schap van Fr. Kr., heeft zich daarmede in den tuin begeven om prui men te eten, maar toen hij er aan voelde waren ze te hard. Voor het loopen op verboden terrein wordt verd. Kr. veroordeeld tot ƒ5 subs, f d. h„ en voor strooperij tot ƒ5 subs. 5 d. h De verd. II. K., get. uit de vorige zaak wordt vrijgesproken terzake van het prui men eten. Voor het loopen op verboden grond word verd; veroordeeld tot 5 subs 5 dagen hechtenis. Kr. B., vrachtrijder, te Ooltgensplaat staat terecht terzake dat hij met zijn vracht auto links van clen weg heeft gereden zonder dat dit noodig was om een andere wagen in te halen of te passeeren, cn heefl daardoor een paar palen stuk gereden. Get. A. M., landarb., te Middelbands verklaart dat verd. de palen heeft aange reden. Get. ft décharge P. Z. te Ooltgensplaat reed mede in de auto, die die aanrijding veroorzaakt heeft, en verklaart ook dat de weg daar „vet" was. 3 boete, subs. 3 d. h II. O., metselaar, 21 j., te Middelharnis heeft zich baldadig op den weg gedragen en daarbij een ander persoon van den weg geduwd. Get. v. B. droeg zijn kameraad v. D. op den rug en was door verd. v. O van den dijk geduwd, waarbij v. D. zich bezeerd heeft. Ingediend was een civiele vordering, groot 1.50 door den vader van v. D. ƒ3 subs. 3 d. h. met toewijzing der civiele vordering. L. KI., veldiarb., 47 j., te Ooltgensplaat wiens zoon en dochter hebben geloopen op verboden tuingrond, staat nu terecht, ter zake dat hij zijn kin leren last heeft ge geven op dien grond te loopen. Verd. be weert rechten te hebben op dat pad, dat al 200 jaar zoo in gebruik is. Get. P. V., 50 j., landarb. te Ooltgensplaat geeft een heel andere lezing van het geval en heeft al een heeien tijd geduld gehad xnet verd., maar nu nas zijn geduld uit. Uitvoerig verhoor brengt geen nieuwe gezichtspunten, waarop de zaak 1 maand aangehouden wordt om den eigenaar te hooren. R. A., niet verschenen, waterleiding, aangehouden. J. J. M., niet versohenen, waterleiding- aangehouden A. KI-, -niet verschenen, Overtreding Leer pliehtwet. 1.50 subs. 1 d. h. A. M., niet versohenen, overtreding Land bouw Crisiswet, ƒ7 .50, subs. 7 d. h. W. B., niet verschenen, Leerplichtwet overtr. 1.50, subs. 1 d, h. P. B. v. L., dronkenschap, 15 subs. 15 d hechtenis. K. B., rijwiel zonder lioht, ƒ3 subs. 3 d. h B. A. J., chauffeur, verblijfplaats onbft kend, geen rijbewijs getoond. 2 maal ƒ7.50 subs. 2 maal 7 d. h. H. K., niet verschenen, geen register aan gehouden als opkooper. 10 subs. 10 d. h L. F. niet versahenen. Jac. Kr., -niet verschenen, overtreding Landbouwcrisiswet, ƒ7.50 subs 7 d. h. H.M. de Koningin op Het Loo Binnenkort naar het buitenland Naar men ons meldt is H.M. de Ko ningin voor enkele dagen naar Het Loo vertrokken. H.M. wordt Woensdag weer in Den Haag verwacht, en is voornemens Vrij dag 15 Januari naar het buitenland te vertrekken om, zooals telkenjare, eenige weken in de bergen door te brengen. Tweeling genoemd naar het Prinselijk paar Op den huwelijksdag geboren Op den huwelijksdag van H.K.H. Prinses Juliana werd in het gezin van C. Scha pendonk te S p r a n g-C a p e 11 e, een tweeling, een jongen en een meisje, gebo ren. Aan deze kinderen werden de namen van Juliana en Bernhard gegeven. XI In het voorafgaande hebben wij gelegen heid gehad het een en anrler mede te dee len over liet klimaat in rie tropen cn wel in \orband niet zijn al of niet geschiktheid voor handenarbeid, door Europeanen te ver richten. Thans willen wij een oogenblik stil staan bij liet klimaat van Nieuw Guinea zelf, een gebied, dat zich verheft van zee niveau tot sneeuwbergen loe en talrijke laag- en hoogvlakten bezit, welke laatste aan den volbloed Europeaan liet voordeel van een koel klimaat aanbieden, waar hij gemakkelijk acclicnatiseeren kan. Zooals overal in de tropische landen is de temperatuur in de vlakte hoog. Des te sterker valt de temperatuursdaling op bij toenemende boogie hoven de zee. Die daling bedraagt 0.0 graden Celcius hij elke 100 me ter, die men stijgt boven (ie oppervlakte van de zee en zet zich voort tot men de 1500 meter bereikt heeft. Bij elke 100 AI., die men boven deze 1500 M. slijgt, neemt de temperatcuursdaling toe met 0.5 graden C. Met deze gegevens laat zirh de gemiddelde temperatuursdaling toe met 0.5 graden C. nauwkeurigheid uit die der kustplaatsen berekenen. Neemt men voor de kust een gemiddelde temperatuur van 2G gr. C., dan zal op 1000 M. hoogte de thermometer dalen met 9.5 gr dus een warmte van 16.5 gr. aanwijzen, d i onze gemiddelde Juli-temperatuur, terwijl de Hollandsche Ortober-lemperatuur, d.i 9.5 gr. C., aangetroffen wordt op 2850 M. De sneei»,grens op de. Wilhelminatop ligt op 4475 M.; op de Carstenztop op 4350 M. Dr. C. Braak, voorheen directeur van het Meteorologisch Observatorium te Batavia, merkt op* „Ter beoordeeling van het klimaat uit het oogpunt van arbeidsprestatie zij nog opgemerkt, dat een bepaalde gemiddelde temperatuur in de tropen veel gemakke lijker te verdragen is dan in de gematig de gewesten, doordat de verschillen van den dag tot dag zoo gering zijn. Daar door overtreffen zelfs op zeeniveau, niet tegenstaande de veel lioogerc gemiddelde temperatuur, de allerhoogste maxima nauwelijks die, welke in Nederland ziin waargenomen. Verder maakt die gelijk matigheid een groote aanpassing in klee ding mogelijk, die tot resultaat heeft, dat in de tropen handenarbeid kan worden verricht door Europeanen bij temperatu ren, die voor Nederland veel te hoog zou den worden bevonden". Een uitgesproken droge tijd komt op Nieuw-Guinea niet voor. Wel is de neerslag in het eene deel van het jaar grootcr dan In het ander gedeelte. Om een donkbeeld te kunnen vormen van den regenval in Nieuw-Guinea willen wij enkele cijfers vermelden van den neerslag in 1931, waargenomen op 3 verschillende plaatsen, alle op ongeveer dezelfde breedte gelegen aan de Noordkust van Nieuw-Gui nea. Die plaatsen zijn Sorong, Mano- k w a r i en II o 11 a n d i a. Sorong: 2795 m.M. in 185 regendagen Manokwari: 3210 m.M. in 185 regendagen. Hollandia: 2862 m.M. m.M. in 185 regenda gen. Te Batavia is de gemiddelde regenval 1815 m.M. per jaar. Het totaal aantal regen dagen is kleiner dan in Nederland; de hoe veelheid regen is echter 4 maal zoo groot op Nieuw-Guinea. In ons land is de jaarlijk- sclie hoeveelheid neerslag voor de Bilt 710 m.M. In 1912 was de neerslag 1000 m.M., doch in 1921 slechts 400 m.M. In het centraal hooggebergte regent het bijna dagelijks, terwijl boven 4000 M. hoogte hagel en sneeuw vrij vaak voorkomen. Een betrekkelijk gunstig klimaat schijnen de in gesloten hoogvlakten te bezitten. Wat regen en bewolking betreft, foont het klimaat van de Swartvallei 1300 M. boven de zee overeenkomst met dat van de hoogvlakte van Penggalengan (West-Java), waar een zacht voorjaarsklimaat heerscht. Wat is er mede te deelen over de kwali teit van de gronden op Nieuw-Guinea? Nog slechts zeer kleine gedeelten van dit uitge strekte land zijn hodemkundig onderzocht Er zijn goede stukken grond gevonden, na tuurlijk ook slechte gedeelten. Immers ook het kleine Nederuand is niet overal even vruchtbaar. Geen land op aarde levert zon der bemesting of anderen cultimrmaatregel altijd dezelfde hoeveelheid vruchten. Boven dien moet men er rekening mede houden, dat de kolonisten, die in de eerste plaats voor eigen behopften werken, zich veel eer der kunnen handhaven op gronden van iets minder kwaliteit, dan een cultuuronderne ming, die er op uit moet zijn haar aandeel houders tevreden te stellen. V. (Wordt vervolgd). Trambotsing te Vlissingen Te Vlissingen had een botsing plaats tusschen een tram van de stadslijn en een van (1e lijn Vlissingen—Middelburg. Per soonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de materiecle schade is vrij groot, daar do voorbalcons van heide motorrij tuigen in elkaar waren gedrukt, zoodat men de wagens moest wegsleepen. DANKBETUIGING van Prinses Juliana en Prins Bernhard Maandagmorgen ontvingen wij de volgende officieele mededeeling: Waar het ons tot ons leedwezen niet mogelijk is, ditmaal allen door de radio persoonlijk te bedanken voor de groote hartelijkheid en al ler medeleven tijdens onze bruids dagen en bij ons huwelijk, willen wij langs dezen weg daarvoor onze bijzondere erkentelijkheid uitspre ken. Wij zijn diep getroffen door de algemeene vreugde en door al wat voor ons in deze zoo gelukkige dagen werd gedaan, dat zooveel gloed en luister aan onzen bruids tijd bijzette. Wij betuigen allen daarvoor on zen warmen dank, niet het minst aan hen, die op eenigerlei wijze hebben medegewerkt aan het natio naal huwelijksgeschenk of aan een der vele andere geschenken, welke ons uit het vaderland of uit den vreemde werden toegezonden. Voor den bloemenschat, die ons wederom kwam verrassen en voor de gelukwenschen uit alle deelen van het rijk en uit 't buitenland, be tuigen wij langs dezen weg onze groote erkentelijkheid, waar het ons helaas niet mogelijk is ieder persoonlijk te antwoorden. JULIANA, BERNHARD I 1 Er was een missionarissen- school in gevestigd Het gebouw zal gesloopt moeten worden Zondagmorgen omstreeks acht uur is brand uitgebroken in het oude kasteel „Nieuw-Herlaer" te Sint Michiels Gestel, dat eigen dom is van de Oostenrijksche kloos terzusters en waarvan een gedeelte is ingericht tot school van de mis sionarissen van Cadier en Keer. Het gedeelte van het klooster waarin de zusters zijn gehuisvest is uitgebrand. De brandweren van St. Michiels Gestel, Vught en 's-Hertogenbosch hebben het vuur gebluscht. Het klooster is gelegen in het gehucht Ten II a 1 d e r, onder de gemeente St. Michiels Gestel. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat het gcheele gebouw spoedig in lichter laaie stond. De brandweren van uglit en Den Bosch verschenen met motor brandspuiten, waarmede zij het vuur der mate konden bedwingen, dat gevaar voor overslaan op het vlak nabij gelegen missie huis der paters van het H. Hart spoedig was geweken. Van het brandende gebouw viel echter niets meer te redden. Van de drie verdiepingen zijn er twee (otaal uitge brand terwijl de benedenverdieping zoo danig door waterschade heeft geleden, dat het gebouw wel gesloopt zal moeten wor den. De schade, die op 50.000,— ft 60.000,— wordt geschat, wordt door verzekering ge« dekt. Schoorsteenbrand de oorzaak? Naar verluidt zou de -mogelijke oorzaak van liet ontstaan van den brand kunnen schuilen in een schoorsteenbrand. Mr. Dubois, officier van justitie van liet gerechtshof te 's-Hertogenbosch, die spoe dig aanwezig was, droeg de leiding der blusschingswerkzaamheden op aan den heer Drijvers, commandant van de brand weer te 's-Hertogenbosch. Deze werd daar bij bijgestaan door de commandanten der brandweren van St. Michiels Gestel en Vught. Aangezien de brand van verre zichtbaar was was de toeloop van de bevolking der omliggende gemeenten buitengewoon grooL

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1