Antirevolutionair yoor de Zuidhr» Orgaan fsrsflsehe en Zeeuw^? ^''anden tassen IN HOC SIGNO VINCES De huwelijksbevestiging van onze Prinses 1937 ZATERDAG 9 JANUARI 1937 51E JAARGANG N°. 4362 18, A'dam-C, Giro G 2021 Lnton Pieck net artistiek ;ehee1e serie lechts icht boeken de aandacht estigen. Als agde romans 36 onafgebro- ang bij de •enquête de i. Met nadruk de aandacht oek van de !l op zichzelt- Is te lezen. aal rekening il on get wüfeld diep en waar dat thans de sen de groote literatuur en Nederlandsche >gstaande llte- kan behooren. ïheid de beide grootste zorg rzorging zich- rUker maakt, en»» literatuur en. la afzonderlijk NEDERLAND n van G. J. Izeraarracht 168 Giro G 2021; HEN" ft f 4.50 SEN" ft f 4.50 ft f 4.50 s van 13.50 3che termijnen Invullen vrelk VXL DEN RIJN m gebotst rnstig gewond !en Korts teekter- nabij de grens m e r dam een beurd, waarvan Amersfoort den. erste luitenant bij tie te Amersfoort, 17-jarige dochter to op weg naar de de wagen zelf. Schafer te Bode- e ingeslagen, waap Ie van den Ouden den Kortsteek ter- wam. t bekend zijn. !s raarlijk. Uïeid is 3e wagen olie vaart tegen 'n vernield. De vier e auto geslingerd heer Schafer, die en verschillende spen, was er nog ïstig liet zich ech- van zijn echtge- lbasisfractuur en erd geconstateerd, in bewusteloozen i en behalve een e hersenschudding eek' een heupbeen rij! zij bovendien as gewond, ijn de slachtoffers s te Leiden over- n wij, dat de toe-* i/er en haar zoon er liet aanzien. De ;r is niet direct hafer is tp Amers- hij verder zal wor- lerzoek van de po- aan, reed de heer welke toebehoor- te "Amersfoort. LFGEBRAND Vrijdagavond om- korte afweziglieid aan den Mielweg itdekte hij dichten Hij sloot onmid- en waarschuwde Door de primi- |n ging er echter voor met de blus- worden gemaakt, het rieten dak in id geraakt Hoog tretig voedsel vin- n blusschen viel brandde dan ook on niets worden n brand kon niet tde. Deze Courant verschijnt eiken WOUNSDAG en ZA 1 K U A U ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling f 8.50 per jaar. AFZON DERI 1IKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave NV L)RUKKhRl| EN U1K.EVER1| v.h. W. BUhKHUVEN ZONEN. SOMMEI.SDIJK Tel. lnterc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaan vragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte a, BIJ HET VORSTELIJK HUWELIJK t Bij het huwelijk van de door ons zoo zeer beminde spruite uit het roemruchte en door- Iuchte Huis van Oranje Nassau, onze Prin ses Juliana met Prins Bernhard van Lippe- Biesterveld, gevoelen wij ons gedrongen ons gevoel van diepe verknochtheid aan ons Vorstenhuis uit te spreken. Onze blijdschap met dit Vorstelijk huwe lijk is groot. Heel Nederland deelt in de feestvreugde, allen, groot en klein, uit alle lagen der bevolking, hebben iets gevoeld van die snaar welke er ging trillen in het diepst van hun hart, van die hand vveike God zelf gelegd heeft tusschen Nederland en Oranje. Men gevoelde dat Gods daden en bemoeie nissen met ons vaderland en met ons Vor stenhuis ook heden ten dage nog groot wa ren. In Zijn gunst heeft God willen gedenken aan Zijn Verbond. In Zijn genade heeft Hij onze Prinses een Vorstelijk gemaal geschon ken waarop wij trotsch mogen zijn. Vooral voor onze Koningin, die Haar dochter ais de eenige telg uit dat dooriuchte Oranjehuis opvoedde en koesterde, omoet dit huwelijk wel een vervulling zijn van Haar biddend begeeren om Haar dochter gelukkig te zien aan de zijde van een beminden echt genoot, opdat zij te samen de moeiten des levens maar ook het volle rijke genot van het huwelijksleven mochten dragen en ge nieten. Ons volk is blijde, de .jeste wenschen van geheel onze vaderlandsche bevolking verge zellen Prinses en Prins op hun levensweg. Wij Nederlanders geven ons niet zoo gauw, ons bloed stroomt niet zoo vlug, ons hart is wat gesloten; maar deze gewichtige gebeur tenis werd ons toch te machtig. Wij hebben ons nu gegeven, ja geheel gegeven. Men ge voelde het algemeen, dat er weer hope was voor ons doorlucht Vorstenhuis. Daarom werd de band tusschen Nederland en Oranje weer sterk gevoeld en veel vaster aange haald. Ook wij bidden onze Prinses Juliana, die wij lief hehben met de liefde van ons hart, die draagster is onzer heerlijkste en schoonste traditiën, een echt gelukkig huwe lijksleven toe. Wij hopen dat Zij met haar Prins Gemaal het echte ware huwelijksge luk mogen genieten en dat onze Koningin zich tot in lengte van jaren in het groote geluk van Haar kinderen moge kunnen ver blijden. God die getrouw is, gedenke aan Zijn ver bond en Hij omringe ons Vorstelijk Huis en inzonderheid het jonge paar in ruime mate met Zijn zegen. In Zijn goedheid heeft Hij ons gezegend en beweldadigd. Hij heeft aan Nederland willen gedenken, Hij breidde de vleugelen Zijner goedheid en beschermende liefde uit over ons Vorstenhuis. Daarom rijst op dezen dag de bede uit het diepst van het hart tot onzen God: Houdt Gij Heere het werk Uwer handen in stand en bekroon dat met Uwen zegen en zegen in ruime mate het Vorstelijke echtpaar. Laat ook vooral in deze dagen van vreug de, bij ons het gebed voor ons Koninklijk Huis menigvuldigd worden, opdat de my stieke band welke Nederland en Oranje saamverbindt, door Gods goedheid tot in lengte van jaren bevestigd worde, tot heil van Vorstenhuis en Vaderland. A.R. Prop. clubs in Zuid-Holland De Jaarvergadering van het Prov. Ver band van Propagandaclubs in Zuid-Holland zal gehouden worden op Zaterdag 23 Jan. a.s. des middags om 3 uur in het Kerke- raadsgebouw Ammanstraat 23 (bij den Cool- singel) te Rotterdam Deze vergadering zal een sterk propagan distisch karakter dragen met het oog op den komenden stembusstrijd. Huishoudelijke za ken zullen ditmaal tot het meest noodzake lijke worden beperkt. De voorzitter van het landelijk Verband, Mr. G. A. Diepenhorst van Zeist, hoopt als spreker op te treden en ae aandacht te vestigen op het belang van goed georgani seerde propaganda. Alle clubs ontvangen van het secretariaat Voor haar leden uitnoodigingen. Voor Zuid-Holland belooft dit een belang rijke vergadering te worden. Men boude 23 Januari daarom vrij. De Rotterdammers zijn natuurlijk present. Inlichtingen betreffende organisatie en jaarvergadering worden gaarne verstrekt door het secretariaat, Vierhavenstraat 30, Rotterdam-W. EEN ONTROEREND MOMENT In afwachting Wij zitten op onze plaats in de Groote of St. Jacobskerk. Alle talen der wereld omgonzen onze ooren want van alle windstreken van de aardbol zijn de collega's gekomen om te zien het sprookje van vorstenhuwelijk, in het kleine aan traditie rijke Holland en natuurlijk con centreerde de belangstelling zich op de plech tige huwelijksinzegening in de eerbiedwaar dige St. Jacob. De groote blauwe uitnoodigingskaart heeft ons toegang verschaft tot de plaats waarheen op het oogenblik dat wij dit schrijven de ge dachten uitgaan van alle man van Neerlands stam en wij zijn in staat in betrekkelijke rust de indrukken te verwerkendie op ons aan stormen. Hoewel het nog bijna twee uur zal duren voor de bruidsstoet zal aankomen is er in de kerk reeds zooveel te zien dat men oogen te kort komt. De „gewone" genoodigden hebben reeds vroeg hun plaatsen In het gebouw ingenomen. Hier is een groote op- loopende tribune gebouwd en over het koor hek heen kan men in het schip van de kerk zien. Het is een tamelijk eenvormige massa waartusschen slechts hier en daar een uni form schittert. Maar rondom de preekstoel en in de luifelbanken is het een schittering van kleuren, één flonkering van goud en juwee- len, in ons vaderland ongekend. Links tegenover de preekstoel is een aan eengesloten blok van zwart en goud. Het zijn de kamerheeren van H.M. de Koningin. Met hun stijlvolle uniformen, waarop gouden tres sen, gouden epauletten en gouden kragen glansen. Aan de andere zijde zitten de opper- officieren van het leger en de vloot in gala uniform. De roode kragen soigneeren de zwarte uniform; de witte haneveeren van de kepi en de oranje bandelieren geven ondanks de kleurigheid ook aan deze groep een zeker eenvormig fond. Daarnaast en daarachter vindt het oog evenwel in de kleurvariatie geen rust. Hier zitten de ridders van de Jo- haraniterorde, dragende hun witte cape met puntig zwart kruis, die van de Maltheserorde in fel rood met zwarte capes en wit kruis. Prachtig is ook de kleine groep van groot meesters van het hof die in de Koninklijke bank zitting hebben genomen. Een buitengewoon interessante groep is die van het corps diplomatique. De EngeLsche gezant is in scharlaken roode kleedij. De Turksche herkent men onmiddellijk aan zijn dohkerroode fez; het meest valt echter op de pauselijke nuntius in zijn wijd afhangen de paarse cape. Eenvoudig maar waardig zit in het midden d-e Zuid-Afrikaansche ge zant met zijn sprekende leeuwenkop. Aan de andere zijde van het schip van het kerkge bouw nemen in oploopende banken de mi nisters met hun echtgenooten de voor hen bestemde plaatsen in. Op de voorste rij zitten de Ministers van Staat en de minister-president Dr. H. Co- 1 ij n, Z.Exc. draagt voor het eerst het prach tige blauwgouden ordeteeken van het Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw. Alle buitenJandsche journalisten rekken de halzen om den „Grand Old Man of Hol land" te zien; en zij vertellen elkaar het verhaal van Mevr. Colijn, die door de Ko ningin werd opgeheld met de waarschuwing dat zij haar man noodzakelijk met vacantie moest sturen omdat hij er op dat oogenblik zoo vermoeid en overwerkt uitzag. Achter Dr. Colijn rijen zich de andere ministers in ambtsgewaad, de meesten ge tooid met een breed rood en wit ridderlint. Achteraan zitten de aartsbisschoppen van Utrecht en Haarlem een paarse noot tegen de bruine achtergrond. In zwarte toga met witte beffen zien we de rij van professoren en de voorzitters van de synoden der verschillende protestantsohe kerkgenootschappen. Een kleine exquise groep is die van de Indische prinsen met hun dames. Prachtig van stemming dat schildpadzilver engoud op de zwarte klee ding der Javaansche .vorsten; de twee Prin sen uit Deli zijn kleuriger gekleed in hun bont gegarneerd gewaad in paarse tinten, dragende de kunstig gewonden slendangs. Achter de kamerheeren van H. M. de Ko ningin zit de groote groep van parlements leden. Alle partijen zijn vertegenwoordigd, behalve die der Communisten. Jammer ge noeg is de altijd schitterende groep van de Raad van State van onze plaats af niet zichtbaar. Op de galerij tegenover de preekstoel zit een groote groep van meest zeer eenvoudige manschenhet is het personeel van H M. hofhouding uit het Loo. De houtvesters her kent men aan hun grijsgroene uniformen. Verder ziet men stalknechts, lakeien en anderen. De meesten van hen hebben Prin ses Juliana als kleuter temidden van de Geldersche bosschen zien opgroeien en zijn thans op haar hoogtijdag genoodigd. F,en fijne attentie! Vorsten komen Tegen half elf komen de eerste vorstelijke gasten die niet met de bruidsstoet mee komen, binnen. De Hertog van Kent, in gala-uniform, dragende het grootkruislint van de orde van den Nederlandschen Leeuw is een der eersten. Men wijst elkaar met een hoofdknik dezen hoogen gast aan, maar reeds komen nieuwe vorsten en vor stinnen het kerkgebouw binnen. Prinsen en prinsessen van Lippe en andere Duitscho vorstendommen, later ook de Hertog van Mecklenburg, de broer van wijlen Prins Hendrik. De gelijkenis met onzen betreur den Prins-gemaal is treffend. Er zal veel in hem omgaan op deze dag, nu hij den nieuwen Prins der Nederlanden zal zien in huldigen. De opperceremoniemeester met zijn gekroonde staf wijst steeds nieuwe hooge gasten hun plaats achter de gereed staande zetels van het prinselijk bruidspaar De Entourage Het is thans het oogenblik om iets te zeg gen over de kerk zelf. Niet zooals bij vorste lijke huwelijken in vroeger eeuwen dragen de pilaren de last der wapenschilden van de adel. De groote revolutie heeft ze verwij derd. Van een ontluistering is echter nau welijks sprake, want in hun blanke onge reptheid rijzen thans de trotsche zuilen tot de kerkekoepel omhoog. Van een bijzondere versiering van het kerkgebouw is amper sprake. Het prinse iijk paar heeft er prijs op gesteld dat de kerk hetzelfde beeld zou kiezen als bij de inzegening van het huwelijk van H.M. de Koningin. Bij de preekstoel is slechts een simpele tooi van palmen, varens en witte lelies aangebracht. Recht tegenover de preekstoel staan de twee zetels van het bruidspaar, stemmig bronskleurig met de wapens van Oranje Nassau en Lippe Bies- terfeld op de rugleuningen geborduurd. V oorbereidingen Een gegons van gedempte stemmen volgt onder de hooge bogen. Het lange wachten noodt tot een gesprek. Om tien uur heft echter Sem Dresden den dirigeerstaf op en plechtig ruischt het „Wilt heden nu treden" uitgevoerd door de Madrigaalvereeniging door de gewijde ruimte. Later rijst het groote koor van Excelsior, dat op een der galerijen zit, op, en zingt een gedenkklank. Het duurt niet lang of heerlijk komt de zon door de gebrandschilderde ruimte van het koor breken. Hoe flonkeren nu de diaman ten van de hooge gasten. Hoe golft het goud en lichten alle kleuren. De Oranjezon is er, de Oranjebruid kan komenl En zij komtl Onvergetelijke oogenblikken Het is twaalf uur. Aan het stemmengezoem is langzaam afgeëbt tot de stilte van de spanning. Dan rijst ineens het blok der kamerheeren op en staat heel de kerk. Het orgel zet zacht het bruidskoor uit Lohengrin in, dan heel langzaam, zeer statig komt het eerste paar bruidsmeisjes en bruidsjonkers onder de galerij te voorschijn. Het is of een wisselende lichtval uit de kerkramen op het toilet der bruidsmeisjes speelt en fijne groene rose en blauwe astraltinten daarop toovert. Het is slechts schijn. Elk dier overigens vol- Tijdens de huwelijksinzegening in de Groote Kerk komen gelijke bruidstoiletlen heeft een andere tint, te zamen vormen zij het volle kleurengamma van den regenboog. De bruids jonkers zijn meest in schitterende uniformen ei dragen flonkerende onderscheidingstee kenen. Een kostelijk tafereel, dat binnenschrijden van die gansche rij terwijl het orgel daar boven jubileerend zijn klanken door de kerk weerklinken doet. Even hebben we de tijd het in ons op te nemen, maar dan komt reeds het groote moment. Prinses Juliana treedt aan den arm van haar gemaal de kerk bin nen. Een koninklijke bruid, in koninklijke tooi. En voortgaande im koninklijke houding. Lichtwendingen spelen op het in wijde plooien afhangende bruidstoilet van zijde. En op de lange sleep, die door kleine bruidsjon kers en bruidsmeisjes wordt gedragen. Daar boven golft als een luchte wolk de ragfijne bruidssluier. Het is een gelukkige, eer. uiterst gelukkige bruid, die hier binnenkomt, man nelijk geschraagd door den in fiere houding naast haai sehrijdenden Prins-gemaal, den chevalier noble. Maar er is ook een jtralenie koningin, Wiihelmina der Nederl-inden, die aan de arm van prins Atchwin het bruids paar volgt en nog een geluskige moedei, prinses Armgard, die, teer en zwak no» na haar ziekte, dezen hoogtijdag in haar aigen leven en dat van haar zoon niet wilde ver zuimen. Een rij van vorsten en vorstinnen uit de naaste familie volgt paarsgewijs en allen nemen de voor hen bestemde plaatsen tegenover den preekstoel in. Direct achter de vorstelijke bruid zit H.M. de Koningin, ge kleed in een glanzend donkergrijs toilet en met een veeren hoed. Naast haar Prinses Armgard in een robe van grisperle met een fijne toque, zorgzaam heeft prins Bernhard zijn bruid geholpen bij hat plaats nemen, wat bij haar bruidstoilet met langen sleep ook zorg vraagt. Prinses Juliana is merk baar onder de indruk van het gewicht van het oogenblik: het is een zedige en zoo men- schelijk bescheiden bruid, die opziet naar den dienaar des Woords, die straks haar huwelijk zal wijden door het inroepen van den zegen des Almachtigen. De inzegening Het goud en de schittering der juweelen, de veelkleurigheid dex uniformen, het ankt alles weg als Prof. Obbink den dienst der Ned. Herv. Gemeente op dezen dag opent met het: „Onze hulpe is in den naam des Heeren" Na het votum juicht het door de kerkgewelven „Dankt, dankt nu allen God" en er is een dankbaar bruidspaar dat met luider stemme meezingt. Hoog heft zich h hoofd van onze prinses en haar oog zoekt den wijden hemel bij het jubelend: Drieëenige, Gij regeert! Gij, Vader. Zoon en Geest, Gij blijft dezelfde altijd. Die Gij steeds zijt geweest". Prins Bernhard zingt mee. Nu Ln de taal van zijn nieuwe vaderland. In een treffend 'gebed richt zich dan de voorganger tot Gods troon en vraagt wijsheid, kracht en geloof voor deze twee jonge menschen, die op hun hooge plaats der eer. zulk een gewichtige taak hebben te vervullen. Dan gaat zijn gebed uit naar onze geliefde Koningin, dat zij de volle vreugde en het geluk van haar kinderen mag beleven en er vernieuwde kracht en levenslust uit mag putten voor haar hooge taak. Met gebogen hoofd heeft de bruid meegebeden en er sneeft een sfeer van innige overgave om haar hoofd als het amen verklinkt. Na het gebed richt Prof. Obbink, de hofprediker zich met een toe spraak tot het Koninklijk Echtpaar. Toespraak Tijdens de toespraak heerscht in de kerk een buitengewone rust. Zelfs het geklik van de fototoestellen der offieieele fotogra fen is nu niet meer toegestaan. Prinses Juliana luistert met diepe aandacht en volgt met haar expressief gelaat elke wending van de toespraak. Het valt op, dat zij, zoo- als steeds, onder de indruk komt van de plaats, die haar door Gods bestel is toe- bedeeld, als de hofprediker schildert hoe de millioenen Nederlandsche onderdanen uit alle gewesten op dit oogenblik hun ge beden voor Haar en voor den Prins op zenden. In groote ernst luistert ook do Prins. Er speelt een glimlach om de lippen van onze Prinses als de Hofprediker spreekt over de levenslust en vitaliteit van haar gemaal. De toespraak was ten einde. Prinses Juliana geeft Haar ridder een wenk. Beide ontbloo- ,ten dan de rechterhand. Een der Bruids meisjes neemt de prachtige Bruidsbouquet van witte orchideeën en groene myrthen over. Het historische oogenblik Do grijze dominee Weiter heeft nu de plaats achter de voorlezerskatheder ingeno men. Zijn vingers boven is het alleen van ouderdom of ook van groote ontroering als hij het papier met de huwelijksvragen opvouwt. Het Bruidspaar is opgestaan Een volle glimlach ligt nu op het geiaat van de Prinses en Zij richt zich tot een fiere, ge lukkige Koningsdochter als Zij aan Haar man de hand geeft. Wie zou niet ontroeren als hij zoo het Bruidspaar ziet staan hand in hand, met een lichte wending tot elkaar. Juliana... hoe lijkt zij nu op haar Vorste lijke Moeder. Rijk schittert de breede armband van lou ter diamanten, het geschenk van Indië, in de Bruidssluier, de tiara met kostelijke steenen. Maar onze blik gaat toch naar de in elkaar grijpende stevig gevatte handen. Dan stelt Ds. Weiter d-e huwelijksvragen: Zijt gij bereid Prins Bernhard, Leopold.... te aanvaarden als Uw wettige vrouw, Juliana? Een mannelijk krachtig: „Ja" is het antwoord. Even rust de stem van Ds. Weiter, en in groote ontroering stelt hij dan de ge wichtige vraag aan Julianavan Oranje Mecklenburg. Zijn het bruijstranen van ge- lu,. die wc onder de neergeslagen wimpers zien opwellen als dan ook Juliana Haar „Ja" doet hooren. Het Bruidspaar knielt en met hooggeheven bevende handen, die zich overbuipen over den katheder, als om het Vorstelijk Echtpaar met liefde te om vatten, spreekt Ds. Weller: God, onze He- meische Vader vertinde U met rechte liefde en trouw en geve U Zijn zegen. En dan: „De Heere verheffe Zijn aange zicht over U en geve U Zijn vrede." De hoofden van Prinses en Prins schijnen elkaar licht te naderen als de zegen wordt uitgesproken. De Koningin is kennelijk ge troffen en worstelt met Haar aandoeningen. Maar dan komt weer een gelukkig oogen blik: Prof. Obbink treedt op het weer op gerezen Bruidspaar toe en verwisselt terwijl Bruid en Bruidegom glimlachend toezien, de ringen. Prinses Juliana van Nederland, erfdochter der Oranjes en Kroonprinses is in den echt vereenigd met Bernhard zur Lippe-Biesterfeld. Met een korte toespraak reikt Prof. Obbink namens de Kerkeraad van de Ned. Hervormde Gemeente van Den Haag dan een Bijbet uit, juist een Bijbel, eooals elk paar die ontvangt. We hooren de bede dat het Vorstelijk eelitpaar er hulp en troost uit moge puttea Met het allervol maaktste gebod worde de dienst gesloten. Dan klink de slotzang „Halleluja, eeuwig dan en eere", jubelend meegezongen, ook door de Koninklijke Bruid, en nadat de Ze genbede is uitgesproken en plechtig koorge zang nog kunstzinnige wijding aan het slot van de dienst heeft gegeven, verlaat rle Vorstelijke stoet, opnieuw voorafgeg, an door de Bruidsmeisjes en Bruidsjonkers het kerkgebouw, terwijl alle hooge dignitaris sen buigend groeten Het historisch oogen blik van den zevenden Januari 1937 is voor bij Kind verdronken Dinsdagmiddag is het zesjarig dochtertje van den heer G. Hogenkamp in hel Win- sclioterdiep te Maartenshick ver dronken. Een voorbijganger, die omstreeks één uur langs het Winsehoterdiep liep. zag een kind op het water drijven. Hi' bracht he naar den kant en waarschuwde direct een geneesheer en de politie. Het kindje ble-.-k reeds overleden te zijn. Het was om twaalf uur nog thuis.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 1