"Jliij s anno s an I, En eeuwig zingen de bosschen II. Winden waaien nm de rotsen lil. De weg tot elkander Trygve Gulbronssen Landbouwvraagstukken van thans MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 6 JANUARI 1937 Advertentiën. DE CENTRALE PROEFTUIN DE VOORGENOMEN GRONDWETSHERZIENING T)e\^rooJijk<? Kwant Me/ de Gezonde \oeten fr GEMENGD NIEUWS TRAGISCHE OUDEJAARSAVOND Getrouwd: 1-1. VAN DE KAR Arts JOH. MULDER Tandarts Steenbergen, 5 Januari 1937. Tot onze diepe droefheid nam de Heere van ons weg na een korte ongesteldheid, onze geliefde Broeder en Behuwd broeder, cle Heer DIMMERO KOMMER LODDER in de ouderdom van 58 jaar. Utrecht: T. LODDER Kz. J. LODDERVoogd Huizen: Wed. N. M. HAAFKENS— Lodder Rotterdam: Wed. J. LODDER— Sandifort Utrecht, 29 December 1930. Fr. Halsstraat 24. Op den 3 Januari 1937 overleed te Aldrans (Tirol) Mejuffrouw DIDERICA MARIA GOEKOOP in den ouderdom van S8 jaar 's-Gravenhage: G. J. VAN GENDT Goedereede: P. VOOGD Executeuren-testamentair voor GOEREE en OVER- FLAKKEE te Middelharnis, (Langeweg) ls op eiken werkdag voor belangstellen den GRATIS toegankelijk. Desgewenscht geeft de tuin man alle inlichtingen die mochten worden verlangd. HEDEN VERSCHEEN: BEKNOPTE HISTORISCHE UITEENZETTING VAN DE REGEERINGSVOORSTELLEN TOT GRONDWETS WIJZIGING, door J. VERDUYN, te Voorburg, Leeraar M.O. Staatsinrichting. Dr. J. W. Noteboom, Directeur der Dr. Abr. Kuyperstichting, te 's-Gravenhage, schrijft in een voorwoord: Gaarne wil ik aan (lit geschrift een kort woord van aan beveling doen voorafgaan. De aanhangige grondwetsherziening raakt niet de grond slagen van ons staatsbestel. En de gespannen politieke verhoudingen in binnen- en buitenland schijnen de aan dacht van her publiek meer te richten op andere vraag stukken dan op de voorgenomen herziening der Grondwet. Doch wie belang stelt in de toekomstige staatkundige ont wikkeling van ons land mag toch aan deze herziening niet achteloos voorbijgaan. En zulks nog te minder, wijl de grondwetsherziening bij de komende kamerverkiezingen voor een belangrijk deel den inzet van den verkiezings strijd 'zal bepalen. Nu is niet ieder in staat de grondwetsvoorstellen zelf te raadplegen of breede staatsrechtelijke verhandelingen over die voorstellen te bestudeeren. Wat men noodig heeft is een goede, gemakkelijk te volgen gids. En een zoodanige gids vindt men in dit geschrift, hetwelk in beknopten vorm een overzicht biedt en tevens de belangrijkste vraagstukken, waarover het bij deze herziening gaal, in hun hisloriscii verband laat zien. Daarom kan dit boekje velen van dienst zijn en met name ook op onze antirevolutionaire kiesvereenigingen, propa ganda- en Arja-clubs met vrucht worden gebruikt. Het geschrift zal, naar we vertrouwen, zijn weg wél vinden. De inhoud is als volgt: Voorwoord; Inleiding: Hoofdstuk I: De Drukpersvrijheid; Hoofdstuk II: Het inkomen der Kroon; Hoofd stuk III: De schadeloosstelling en het pensioen van de leden der Tweede Kamer; Hoofdstuk IV: De Raad van State; Hoofdstuk V: Ministers zonder portefeuille en staatssecretarissen;Hoofdstuk VI: Het, parlementaire stelsel en het kiesrecht; Hoofdstuk VII: De „Derde Kamer"; Hoofdstuk VIII: De revolutionaire volksvertegen woordigers; Hoofdstuk IX: De bedrijfsorganisatie: Hoofdstuk X: De Algemeene Rekenkamer; Hoofdstuk XI: Wijze van verande ring en diversen. Prijs per ex. f 0,50; per 5 ex. 0,40; per 10 ex. 0,35; per 15 ex. 0,30; per 25 en meer ex. 0.25. Bestellingen worden ingewacht hij den Boekhandel of bij De Uitgeefster, Drukkerij Libertas. Rotterdam Vcool ijk ttap ik dooi het leven. Zucht na niet, ah ik dat kon. Laat den moed U nooit ontnemen Achter wolken ach\jnt de ton. Zijn et zorgen, te gaan over. Fluit een deuntje, weet een man. En ala U met voeten sukkelt. Wel, et ia toch Tcannosan. Thijs Trannosan met de getonde voeten. r»\cdo°rn* on** 9 „Uw voeten dragen U het leven door. Verzorg ze goed. Het kan U niet goed gaan, als U niet meer goed kunt gaan". Prof. Dr. Polland van de Universiteit te Graz-Oostenrijk, de bekende huidspecialist, heeft 2 prachtige middelen gevonden: Remedy en Voetbad die 'n eind maken aan alle voetnarigheden. Heeft U likdoorns, de vreeselijke, stekende, venijnige, geniepe likdoorns? Trannosan Remedy er op. De hamerende pijn stopt direct en na 2 dagen zijn de likdoorns verdwenen, voorgoed. Brandende voeten, pijnlijke teenen, doorgeloopen, vermoeide voe ten knappen op in een bruisend, versterkend Trannosan Voetbad. 15 minerale zouten van geneeskrachtige badplaatsen komen in actie en halen de kwade sappen uit Uw voeten, maken den bloedsomloop normaal, verkwikken en verfrisschen U. De we reld lacht U weer tegemoet. Koop nog heden een doos Trannosan Remedy, een doos Trannosan Voetbad bij Uwen Apotheker of Drogist en onderga de sensatie van deze beide nieuwe, prachtige vindingen. De Likdoorn Remedy Het Bruisende Voetbad Remedy A op likdoorn, dan hechtpleister B er omheen. Na 2 dagen de pleister er af en het ls gebeurd: De likdoorn of eeltplek ls wit geworden en los van de huid. Zonder pijn of moeite laat hij zich opnemen en wegwerpen. Tot nimmerwederzlens. Een doosje Trannosan Remedy, voldoende voor 8 toepassingen, kost slechts48 C. Gratis: In elk doosje een gratis Voetbad van Prof. Dr. Polland voor een serieuze proef, 'n Dikke tablet verpakt in vocht- vrij Cellophaan-papier. Garantie: De absoluut zekere werking wordt gega randeerd. Wanneer U niet ge heel tevreden bent. wordt U het geld terugbetaald. Een doosje Trannosan Voetbad voor 3-6 bruisende Voetbaden, kost slechts48 c. Bevat 15 minerale zouten Bij het baden met Trannosan Voetbad komen koolzuur en zuurstof vrij, die de teere voetzenuwen weldadig versterken en een heerlijke doorstroo ming van het gezonde bloed bevorderen. Sports- lieden. wandelaars, menschen die veel loopen en staan, zijn enthousiaste gebruikers van Trannosan Voetbad. Dames gebruiken het in critieke dagen. Trannosan Company, veriaatstr. 52-56, Rotterdam Londen Parijs Brussel Zurich Batavia Paramaribo - Singapore m T3-I -llld Gr. J. GRAAUW, Boekhandelaar, Keizersgr. 168, A'dam-C., Telefoon 44505 Postgiro 48605 Gem. Giro G 2021 De trilogie voltooid De boekon bevatten vele illustraties Van Anten Pieck en zijn gebonden in keurige stempelbanden met artistiek stofomslag. De prijs per deel bedraagt 4.50. De geheele serie kost 13.50 en is betaalbaar met slechts één gulden per maand of meer. Door deze pracht hoeken heeft met één slag de aandacht op zich doen vestigen. Als de meest gevraagde romans nemen zij in 1936 onafgebro ken maandenlang bij de Haagsche Post-enquête de le en 2e plaats in. Met nadruk vestigen wij er de aandacht op, dat elk boek van de trilogie als geheel op zichzelf» staande roman is te lezen. Gulbranssen heeft met deze mogelijkheid speciaal rekening gehouden al zal men na lezing van één deel ongetwijfeld het geheel compleet willen bezitten als een stuk diep én waar achtig mensehenleven. Wü vinden het prettig, dat thans de critiek ronduit heeft verklaard, dat Gulbranssen de groote baanbreker ls voor een betere en meer gezonde literatuur en dat door de alles overtreffende vraag van het Nederlandsche volk ook het bewijs ls geleverd, dat de meest hoogstaande lite ratuur in ons land ook tot de meest gevraagde kan behooren. Dr Annie Posthumus heeft aan dit, in schoonheid de beide vorige romans overtreffende derde boek, de grootste zorg gegeven, terwijl Anton Pieck met de uiterlijke verzorging zich zelf heeft overtroffen. Ala U een voornaam geschenk, dat den menach rijker maakt, wilt geven of ontvangen, dan moge Gulbranssen'» literatuur daarvoor In de eerate plants in aanmerking komen. Elk boek vormt een afzonderlijk geheel en ls afzonderlijk verkrijgbaar FRANCO LEVERING DOOR GEHEEL NEDERLAND C. R. BESTELBILJET Ondergeteekende wenscht franco te ontvangen van G. J. GRAAUW, Boekhandelaar, Amsterda m-C., Keizersgracht 168 Telefoon 44505, Post-glrorekenlng no. 48605, Gem. Giro G 2021: 1 ex. Gulbranssen „EN EEUWIG ZINGEN DB BOSSCHEN» k t 4.50 1 ex. Gulbranssen „WINDEN WAAIEN OM DE ROTSEN» h 4.50 I ex. Gulbranssen „DE WEG TOT ELKANDER» k t 4.50 alle ge-bonden in keurige banden voor den prijs van 13.50 en wenscht dit bedrag te betalen in maandelijksche termijnen van Doorhalen s.v.p. wat niet verlangd wordt en Invullen welk bedrag per maand betaald zal worden. Woonplaats Landbouwcoöperatie niet algemeen gewaardeerd De verhouding tusschen C.B.T.B. en Katholieke en neutrale organisaties In de Woensdag voortgezette Bonidsconferen tie v. d. C.B.T.B werd na 'n wijdingsbijeen- Ivoimst, welke'geleid werd door defi heer Chr. v. d. Heuvel naar aanleiding van de gelijkenis van de talenten, de behande ling van het onderwerp Landbouwcoöperatie "Voortgezet. De schema's, waarvan de inleiders bij hun behandeling uitgingen, hebben we gister reeds medegedeeld. Van de gelegenheid om van genachten te wissel en werd een druk gebruik gemaakt. Gewezen werd daarbij op de groote gevaren, die coöperatie meebrengt wanneer deze in alles doorgevoerd wordt en het particulier initiatief, dat altijd zooveel tot stand heeft weten te brengen, er niet door genood wordt. Ook de coöperatie brengt veel schade. Som migen gingen zoover, dat ze beweerden, dat deze hun nog niet anders dan schade heeft gebracht. Gewezen werd op de groote win sten van het Centraal Bureau, waar de C.B. T.B. ook geld van ontvangt. Lijkt, wordt o.a. gevraagd, zooie'ts als Uniiever en Kalisynnicaat niet veel op coöperatief optreden? Als coöperatie verde digd moet worden, kunnen trusts en kartels dit dan ook niet? Men vreesde over het al gemeen voor te veel aanprijzing van de coöperatie, voor te veel doordrijven van het coöperatie-idee. Men pleitte voor het goed recht van de vrije handel en het nut er van. Vooral aan Poarteboer, de schrijver in „Ons Plattelana", het orgaan van de Bond, werd de raad gegeven niet zooveel over coöperatie te schrijven. Dat niet-coöperato- ren parasiteeron op anderen volgens de uit drukking van den inleider Tamminga werd streng gegispt. Niemand minder dan Dr. Kuyper heeft in dertijd uitgesproken dat de middenstand de ruggegraat is van de maatschappij. Toch ihceft de coöperatie ook recht van bestaan en vormt ze een correctief op uitwassen van vrije handel. Toch werd ook een stem vernomen, die zich er over verwonderde, dat in een boe- renvergadering als deze, zoovee] tegen de coöperatie gehoord werd. Bij de Katholieke cn de neutrale organisaties is dat anders. De boeren hebben ontzaglijk veel aan de coöperatie te danken, (appl.), doch men zij voorzichtig en hoede zich voor uitwassen. De coöperaties hebben een sociale roeping te vervullen, doch als hulpmiddel. Er is niet een geestelijke waarde in te zien, zooals inleider Tamminga dit ziet, doch een zuiver economische. De middenstand moet zorgen, dat men niet in de richting van de te ver doorge voerde coöperatie wordt gedreven. De coöpe ratie heeft, wel veel goeds tot stand ge bracht, doch alle voordeelen die bereikt zijn aan de coöperatie toe te schrijven gaat niet aan. Doch ook de middenstand heeft wel wat op zijn kerfstok. Al heeft men veel nut van de coöperatie gezien, daarom behoeft men nog geen coöperator door dik en dun te zijn. Er moet plaats zijn en blijven voor .eigen initiatief. Door de referenten werd na de uitvoerige besprekingen hun standpunt verdedigd. Allereerst was het woord aan den heer IT. K. Tamminga, die vreesde, dat hij niet allen zou bevredigen. Spr. is er niet voor van coöperatie een principe te maken. De vraag waar coöperatie begint en eindigt hangt yan omstandighe den af. Ook de middenstand kan in de prak tijd te ver gaan, al heeft deze goeo recht van bestaan. Niet verstandig is het van de georgani seerde landbouw in dezen te ver te gaan, al heeft de middenstand het er misschien naar gemaakt. Landbouw en middenstand moe ten in goeae verhouding blijven leven. De drijvende richting van de coöperatie is zich te verweren tegen het monopolistisch stre ven van groote lichamen, die alles willen overheersdhen. Door coöperatie is in dezen heel wat te bereiken. Het geven en aannemen van steun aan en van het Centraal Bureau meent spr. niet goed te moeten noemen. Al moet erkend worden, dat de beteekenis van het C. B. niet onderschat moet worden. Ook in de coöperatie is nog wel plaats voor ontwikkeling van de persoonlijkheid. Men moet echter coöperatie beschouwen in de tijd, waarin we leven. Controle blijft na tuurlijk noodig Door den tweeden referent, den heer W. G. Scheeres, werd opgemerkt, dat de coöpe ratiegedachte losgemaakt moet worden van wat vroeger de inzet was nl. groote win sten, die de particuliere bedrijven maakten. Dat moet nu weggelaten worden. Midden stand en boerenstand moeten samenwerken om zich te verzetten tegen het monopolis - tisch streven der groote concerns. In het maatschappelijk leven is plaats voor mid denstand en plattelanders. Middenstanders hebben nuttig werk te doen. Misdragen ze zich, dan hebben ze zelf de gevolgen te dra gen. Wij hebben in de maatsohappij werkers noodig. De coöperatie moet ook reserveeren, dat is eisch van goed bedrijfsleven, evenals de par ticuliere werker. Deze particulier moet in zijn bedrijf zijn kracht zoeken en zich niet laten ontmoedigen door wat in het grootbe drijf geschiedt. Maar ieder moet op zijn eigen terrein blijven en zoo een nuttige schakel zijn in het maatschappelijk leven. Als de middenstand te kort komt in zijn taak, dan heeft ze niets te zeggen als ande ren die taak overnemen. De middenstand wordt indirect geholpen door de landbouwsteun, verklaarde spr. onder applaus der vergadering, doch het is niet goed, dat de boeren zich werpen op het werk van de middenstand. Laat de boer en tuinder de middenstander ook een plaatsje in de zon gunnen, als deze zich met eeai be scheiden plaats tevreden wil stellen. Hierna werd het woord gegeven aan Dr. C. B e e k e n k am p te Leiden, om te spre ken over het onderwerp Levensbeschouwing en levenshouding. We gaven gister reeds het schema, waar deze spreker van uitging. Na het gebruik van de gemeenschappelijke maaltijd werd dit onderwerp in bespreking gegeven. Hieraan werd deelgenomen door twaalf der aanwezigen. Gewezen werd daarbij op de groote betee kenis, ook voor ons practisch ievem, van de Christelijke landbouwwinterscholen. De wij ze waarop de Roomsoh-Katholieken hande len was een punt van bespreking, ook hun opvatting om bij alles de kerk op de voor grond te stellen. Wat onderscheidt ons, vroeg men, van hen bij ons organisatorisch streven? Over „Landbouw en Maatschappij" warden nog verschillende opmerkingen ge maakt. Deze trekt ook wel personen, die bij ons behooren. Zoeken de neutrale vereoni gingen niet veel contact met L. en M.Y Deze organisatie lijkt voor velen het groote ge vaar voor de C.B.T.B. Elke gedachte van de physiocraten behoeft nog niet verkeerd te zijn, al is het geheel voor ons verwerpelijk. Hoe moet de verhouding van individu tot gemeenschap zijn. Het individualisme treedt .telkens weer op de voorgrond. Door Dr. Beekenkamp werden de verschillende vragen beantwoord. Lidmaatschap van twee organisaties, een neutrale en de C.B.T.B., acht spr. verkeerd. Eigen organisatie zal aan kracht en invloed winnen als al wat Protestant-Christelijk is ook in de C.B.T.B. is georganiseerd, wat deze organisatie als organisatie weer ten goede komt. Met de Roomsoh-Katholieken kunnen we samen één front trekken tegen ce z.g. neu trale organisaties. Dit zal veel verkeerds voorkomen. We moeten principieel denken, handelen en onderscheiden. Ook in de praktijk is er overeenkomst met de Katholieke organisaties, al legt men het accent wel eens verschillend Ge vaar voor uitbreiding van de Roomsche kerk door het optreden der landbouw-organisaties is niet zoo heel groot volgens spr. Ook hij ons moesten de predikanten zich wat meer voor de sociale actie interesseeren. In „Landbouw en Maatschappij" wordt het klasse-idee veel te veel op de voorgrond geplaatst. Dat is een groote fout. Er moet evenwicht zijn tusschen indivi dualiteit en gemeenschapszin, merkt spr. op naar aanleiding van de betreffende vraag. De voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, sloot hierna met dank aan de referenten en de deelnemers deze zeer geslaagde Bonds- conferentie. Zwerver aangereden Aan onvoorzichtigheid te wijten Zaterdagavond reed de 43-jarige H. R., di recteur van een NV. wonende te Hillegers- berg, als bestuurder van een personenauto langs den rijksweg onder Overschie naar Rotterdam in malige snelheid. Even voorbij de Zwethbrug zag hij plotseling voor zijn wa gen een wandelaar. De bestuurder van de auto trachtte nog te remmen en week naar links uit, doch kon niet verhinderen dat de man gegrepen werd door de rechterzijde van den auto. Het slachtoffer bleek de zwerver J. A. M. van L. uit Deventer te zijn, die zich zoo ondoordacht op den rijweg had ge waagd. De politie en de politiearts waren spoedig ter plaatse, doch de groote moeilijkheid op dezen donkeren weg was het onderzoek. Ondanks de roode lantaarns, die om het slachtoffer wa ren heengezet, scheerden de aanko mende auto's rakelings voorbij, op ge vaar af nieuwe ongelukken te maken. Het onderzoek was hierdoor geheel on mogelijk. De getroffene is per Roode Kruis-auto naar het Roode Kruisgebouw in Overschie gebracht. Bij onderzoek bleek v. L. een groot gat in het achterhoofd te hebben be nevens een zware hersenschudding en kneu zingen aan borstkas en schouders. In be- wusteioozen toestand is v. L., na de eerste hulp, naar het ziekenhuis Eudokia vervoerd. Fietser door tram gedood Onvoorzichtig oversteken Zaterdagmiddag omstreeks vier uur is op de Ganzenweide te Heerlerheide de courantenbesteller van O. uit Heerlerheide, die op de fiets plotseling van rechts naar links den rijweg overstak, door de electri- sche tram gegrepen en daarbij zoo ernstig gewond, dat overbrenging naar het St. Jo sephsziekenhuis te Heerlen noodzakelijk was. Korten tijd na aankomst aldaar is Van O. aan zijn verwondingen overleden. Zijn vrouw met petroleum besprenkeld Gedreigd haar in brand te steken In een woning aan den Kometen singel in Tuindorp Oostzaan te A m- sterdam, heeft op Oudejaarsavond een 32-jarige man, die in overspannen toestand verkeerde, groote conster natie gewekt Eerst mishandelde de man zijn vrouw en zijn moeder met wie hij de jaarwisseling zou door brengen, vervolgens pakte hij een bus petroleum en besprenkelde zijn vrouw met de gevaarlijke vloeistof, waarna hij dreigde haar in brand te steken. Ten slotte slingerde de hoogst opge wonden man de bus petroleum door de kamer en trachtte hij het huisraad in vlam te zetten. Voorbijgangers hoorden het rumoer. Een surveilleerende agent drong op het lawaai de woning binnen en bevrijdde de dames uit hun netelige positie. De hevig tierende man werd overgebracht naar het politie posthuis aan do Nieuwe Maanstraat, van waar hij door dien geneeskundigen dienst naar het Binnengasthuis is vervoerd. MOEILIJKE REDDING OP ZEE Jol van een loodsboot tegen zeeschip stukgeslagen Vrijdagavond heeft zich tusschen het vuurschip Maas en den Nieuwen Wa terweg een ongeval afgespeeld, dat nog goed is afgeloopen,.doah waarbij twee mensohenlevens op het spel stonden. Bij hooge zee wilde de loodsboot 17 een loods aan boord brengen van het Italiaansche s.s. „Liana". Zooals steeds werd ook nu „in het oppertje" de jol uitgezet, waarin behalve de loods de loodsleerlingen Visser en Fije waren gezeten. Het gelukte den loods den bui ten boord hangenden stormladder van de „Liana" te pakken te krijgen en aan boord te klimmen. Op hetzelfde oogenblik werd echter de jol door een golf gegrepen en weggezet Ze kwam in aanraking met den schroef van het Italiaansche schip en werd stukgesla gen. De beide leerlingen geraakten dus bij stormweer in het donker van den avond te water en liepen groot le vensgevaar. Op de loodsboot had men echter het ongeluk gezien en door handig ma noeuvreeren en het uitgooien van red dingsmateriaal gelukte het de beide jongemannen te redden. Zij zijn te Maassluis- aan wal gebracht en zullen voorloopig wel onder de wol moeten blijven. BRUTALE ROOFOVERVAL OP LANDBOUWER Door drie mannen gekneveld Hopderdzestig gulden gestolen Op oudejaarsavond heeft zich in H i p- polytushoef (Wleringen), een over val met berooving voorgedaan, waarvan de ongeveer 50-]arlge landbouwer J. Snooy te Hippolytushoef het slacht offer is geworden. S. begaf zich omstreeks zeven uur met een lantaarn in de hand op weg naar de koestal, die aan zijn woning grenst. Plot seling zag hij zich geplaatst tegenover drie mannen, die hem de lantaarn uit zijn hand sloegen. Vervolgens werd S. gekneveld, ter wijl de overvallers hem gelastten zijn geld over te gevem. S., geheel onthutst, gal zijn beurs, waarin zich een bedrag van f160 be vond, aan de mannen over, waarop deze in allerijl verdwenen. S. wist zich uit zijn boeien te werken en stelde de politie van het gebeurde op de hoogte. Deze vatte haar werk dadelijk aan. en spemrde met behulp van een hond de om geving af, hetgeen niet dadelijk resultaat op leverde. Den volgenden morgen evenwel meende de politie den daders op het spoor te zijn gekomen. Doodslag of fantasie? Bij twist zon een Duitscher ln het water geduwd zijn Nog geen lijk gevonden Aan het bureau Warmoesstraat te Am sterdam heeft zich Zaterdag een varens gezel van 34 jaar gemeld. De man, die geen vaste woonplaats heeft en den taatsten tijd op verschillende adressen te Amsterdam heeft vertoefd, deelde aan de politie mede, dat hij Vrijdagavond tusschen zes uur en half zeven met een Duitscher, eveneens zon der vaste woonplaats, hoogloopende ruzie heeft gehad Op de Weesperzijde bij de Grens- straat. Beide twistenden verkeerden onder den in- voed van sterken drank. De varensgezel heeft toen volgens zijn verhaal aan de poli tie, den Duitscher in den Amstel geduwd. De man kwam niet moer boven en moet ter stond zijn verdronken. De politie is onmiddellijk op de aangege ven plaats gaan dreggen doch heeft geen lijk gevonden. De varensgezel ls in voorloopig arrest ge steld in het bureau Linnaeusstraat. MET EEN DUIKBOOT NAAR DE NOORDPOOL Te Southampton is uit New-York aange komen de bekende ontdekkingsreiziger Sir Hubert Wilkins, die van plan is in Juli te trachten zich met een duikboot van Spits bergen naar de Behringzoe te begeven. Deze expeditie zal volgens Wilkins twee maanden duren en een bedrag van ongeveer 35000 pond sterling kosten. De duikboot zal zoodanig ingericht zijn, dat zij langen tijd achtereen tot vijf dagen toe onder water zal kunnen blijven. Zooals men zich zal herinneren, heeft Sir Hubert reeds in 1931 een dergelijke poging ondernomen, welke evenwel geen succes had. ERNSTIG ONGEVAL TE ALPHEN AAN DEN RIJN 'Auto tegen boom gebotst Drie Inzittenden ernstig gewond Zaterdagavond ls op den Kortsteekter- weg te Alphen a. d. Rijn nabij de grens der gemeente Zwamme.rdam. sen ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarvan de familie Schafer uit Amersfoort het slachtoffer is geworden. De heer J. L. Schafer, eerste luitenant bij het 16e regiment infanterie te Amersfoort, was met zijn echtgenoote, 17-jarige dochter en 15-jarige zoon per auto op weg naar Den Haag. Hij bestuurde de wagen zelf. Waarschijnlijk is de heer Schafer te Bode graven een verkeerden weg ingeslagen, waar door hij aan de Noordzijde van den Ouden Rijn via Zwammerdam op den Kortsteekter- weg te Alphen terecht kwam. Voor hen, die hier niet bekend zijn, is deze smalle weg vrij gevaarlijk. Uit de auto geslingerd Tengevolge van de gladheid is 8e wagen geslipt, waardoor hij in volle vaart tegen 'n boom reed en totaal werd vernield. De vier inzittenden werden uit de auto geslingerd en ernstig gewond. De heer Schafer, die een gebroken neusbeen en verschillende hoofdwonden had opgeloopen, was er nog het best aan toe. Zeer ernstig liet zich ech ter de toestand aanzien van zijn echtge noote, bij wie een schedelbasisfractuur en een ontwricht dijbeen werd geconstateerd, en van het zoontje, dat in bewiisteloozen toestand werd opgenomen en behalve een kaakfractuur een zware hersenschudding had opgeloopen. Mejuffrouw Schafer bleek" een heupbeen te hebben gebroken, terwijl zij bovendien ernstig aan het hoofd was gewond. Met twee ziekenauto's zijn de slachtoffers naar het Diaconessenhuis te Leiden overt gebracht. Bij informatie vernamen wij, dat de toe stand van mevrouw Schafer en haar zoon zich Zondagavond iets beter liet aanzien. De toestand van mej. Schafer is niet direct zorgwekkend. De heer Schafer is te Amers foort teruggekeerd, waar hij verder zal wor den verpleegd. Voor zoover uit het onderzoek van de po litie is komen vast te staan, reed de heer Schafer met een huurauto, welke toebehoor de aan een garagehouder te Amersfoort. VILLA TE LUNTEHEN AFGEBRAND Toen 8e heer Walgreen Vrijdagavond om streeks half tien, na een korte afwezigheid zijn villa „het Arendsnest" aan den Mielweg te Lunteren betrad, ontdekte hij dichten rook in het woonvertrek. Hij sloot onmid dellijk deuren en vensters en waarschuwde vervolgens de brandweer. Door de primi tieve wijze van alarmeeren ging er echter drie kwartier mee heen voor met de blus- sching een aanvang kon worden gemaakt. Ondanks den regen was het rieten dak in dien tusschentijd in brand geraakt Hoog laaiden de vlammen op, gretig voedsel vin dend in den inboedel. Aan blusschen viel niet te denken en de villa brandde dan ook tot den grond toe af. Er kon niets worden gered. De oorzaak van den brand kon niet worden opgehelderd. Verzekering dekt de schade.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 4