D Gemeenteraad van Sommelsdijk 1937 MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 6 JANUARI 1937 ITEN GR00TSCHE ORANJE-AVOND TE UTRECHT Verkouden - Grieperig! ampo lucht op en geneest I In het toelaatbare tekomen. In over- Ijn langs den hee- fild, waar journa- Roperateurs zich, voorgeschreven fcn. Aan tie ope- Z.H. Mangkoe vergunning ge ïnd, dat men zich I de aanwijzingen ■zonder geldt dit hun ijver daarin De politie heeft streng op te I enkele vertegen- Idsche en buiten- Vr filmoperateurs verleend om, be lt) uur het ge in, teneinde een |rkrijgen: van de binnen- Jtzendingen op be- lesteld. De belang- li ban ken op den van waaruit het Itadhuis als bij de llagen. nissaris der Ko- het Nassauplein zal kunnen gaan, dat zulks met lliggende overklui- |are te laten. Ko- neemt de stoet MIDDELHARNIS Serdag 31 Dec. hd reine tten 11.40— jsavoye kool 1.50— witlof 7.8014 (01.80 per 100 st. |9 kg. 3.70—3.95; id kg. 3—3.10. Jiag 29 Dec. ye kool 3.303.50; 1.80; spruiten 9— zoete bellefleurs 16. It van Jac. Knoop, pappelen, groenten handel in aardap- jaar niet te zeg- ve handel en men ftogen aardappelen de markt liggen, (re jaar voor allen Jzijn, en dat er in |n meer levendig- |ten met een knob- 1.70—1.80. Aan- N. H. bonten en Ifdhandel blijft in, lauwen en blauw- eer moeilijk mede, en. Mooie grove gevraagd alle soor- elen naar Amster- aar Jac. Knoop om |iige verbinding of de pakhuizen te (velke direct willen Zeeuw Blauwen genheimers f 1.90 -2, Zeeuw Bonten -1.30, Zeeuw of f 22.10, hiervan J f 1.40—1.50, Noord lommer zandaard- Blauwen f 1.80 2, Haarlemmer- IJpolder Bevelan- 100 kilo; Drent- Idaardappelen f 3— lemarkt) Aangevoerd Ide prUzenwaren: te Ie.: 3e kw 48U53 c p In kalfkoeten f 160— jtw 6068 c: 3e kw. 74 nucht. kalveren ■576 varkensvleescn I c. per kg.; zware Irkens 5051 c. per prevoerd 2 wagons ge narken. loilyke aanvoer, tian |a!le soorten booger. stille handel, prijzen j aanvoer, zeer vlug- Ben. Nucnte-e katve- ge handel en iets tamelijke aanvoer, Iprpzen Varkens be- sndei en hoegere l Aardappelmark t) en blauwen 2.25 2.10, id. bevelan- en blauwe eigen- 1.40—1.60. Frlesche Iholl. eigenheimers bonte eigenheimers .701.80, Andüker 20, duinzand 2.80 jeien 1.902.10, at- 10 kg. e e. Aangevoerd In vette runderen, 249 1 veren, 1020 schapen oeien le kw tot 62, 0 c„ vette ossen le kw 4848 c„ vette kw tot 85, 3e kW tew.) 444647 O.. meren 283948 c. lager vee: Schapen 0—17—20. navoer grooter. han- eek Dinsdag Een een os tot 63 e ruimer handel ta- k Maandag, behalve sr waren. Een prima 1 ruimer ter markt, dan vor. week. handel willig, hoo- schapen voor ex- rdappelen. Prti- f 1.80—2.10; Zeeuw- Igenheimers f180 uwe eigenheimers 1.71l 80; elgen'nei- daardappelen 34 o e- kg.; blauwe o- Üke aanvoer en kal 3.75—3.90 per 100 voor particulieren ANUARI 16 eindigt in vaste waar is gevraagd dende verkoopers. chts geringe zaken 1937 betaalt men .ntal verkoopers. Jn dit jaar nogal wat i zjjn van nu af in De Raad dezer gemeente kwam Woensdag middag in vergadering bijeen onder leiding van burgemeester den Hollander. Voor den aanvang der vergadering wordt door weth. A. Mijs namens den Raad de deelneming betuigd met het overlijden van de dochter van den burgemeester. De raads leden hebben met den burgemeester meege leefd in de dagen van zorg en droefheid die achter ons liggen en bidden u toe dat God u en mevrouw den Hollander kracht geeft dit verlies te dragen en troost te vinden. De VOORZ. dankt voor deze hartelijke woorden. Weth. MIJS stelt voor de notulen door een commissie te latên nazien, omdat de le zing nu zooveel tijd vraagt. De VOORZ. zou de notulen dan ter inzage willen neerleggen, dan gaat het nog vlug ger. De Raad keurt dit voorstel goed Ingekomen: diverse besluiten van Ged Staten tot goedkeuring van genomen raads besluiten. Aan de vereeniging tot verkrijging van onroerend goed wordt voor een plaatsje toe gekend f 2917. Ged. Staten berichten dat er geen gronden zijn het besluit van de commissie van be heer der gasfabriek tot benoeming van den directeur in vasten dienst, te schorsen, aan gezien combinatie vooreerst niet mogelijk is. Blijkens proces-verbaal van kasopname was overeenkomstig boeken en bescheiden in kas f GÜ72.91. Aan de gemeente Dirksland zal f 10 wor den uitgekeerd voor elk kind uit Sommels dijk, dat aldaar de bewaarschool bezoekt. Door de raadsleden v. d. Boom en le Comte is een voorstel ingediend waarbij de raad verzocht wordt de bezorging van melk op Zondag tot het uiterste te beperken. B. en W. achten handhaving van den be- staanden toestand gewenscht en zijn niet van oordeel dat deze bepaling noodig is aangezien de bezorging bij de vaststelling van de winkelsluitingswet al sterk vermin derd is. Verdere beperking zal aanleiding geven tot misbruik en tot ontduiking der bepalingen. De heer v. d. BOOM verdedigt het voorstel, dat beoogt het bezorgen van melk op Zon dag tegen te gaan. Spr. heeft er al geruimen tijd voor hij raadslid was ergernis van gehad als de kerkgangers de fietsende melkbezor gers nog tegenkwamen. Voor zieken en kin deren kan een uitzondering gemaakt wor den. Het gaat over de geestelijko belangen der gemeente en Gods dug moet worden ge handhaafd. De heer J. KNAPE vindt het ook droevig zooals het nu gaat en dat in een overwegend orthodoxe gemeente dit voorstel noodig is Spr. stdhnt het voorstel. De heer VAN ES meent dat de melkboe ren op Zaterdag niet voldoende melk heb ben voor tw ee dagen. Weth. DIJKERS merkt op dat bij de vast Stelling van de Winkelsluitingswet al zoo ver mogelijk gegaan is. Er moet echter ge zorgd worden voor zieken en kinderen. De Staatk. Gereformeerden willen nu wel een uitzondering maken voor zieken e.d.g., maar er zijn meer menschen, die melk noodig hebben. Volgens de geldende regel moet de bezorging afgeloopen zijn een half uur voor de kerkdienst begint. Volgens liet persoon lijk gevoel van spr. zou hij liet ook verbie den en heeft hij op Zondag geen melk noo dig, maar mag hij, als overheidspersoon dit ook van anderen eischcn. Iemand die het bepaald, noodig heeft, moet gelegenheid heb ben melk te kunnen halen. Het beroep op Gods Woord eischt voorzichtigheid. Wat door den voorsteller is aangehaald steunt op de Oud-Testamentische uitlegging. Zelfs Calvijn en Voetius nemen een ruim stand punt in ten opzichte van de Zondagsrust, die ons zegt te rusten van alle slaafsche wer ken, met uitzondering van de werken die noodig zijn. In de eerste plaats is het noo dig deze beperking te propageeren onder de menschen van liet eigen beginsel, dan zou toen al een heel eind op pad zijn. De heer LE COMTE bestrijdt weth. Dij kers en zegt dat de God van het Oude Tes tament dezelfde is ais van het N. T. Het gaat niet over de vraag welke menschen t doen, maar iedere overtreding van Gods Wet. is strafbaar. Ook spr. betreurt liet dat de menschen van Chr. beginselen tegen zich zelf beschermd moeten worden, aangezien er ook enkelen van hun zijn, die twee, soms driemaal uitrijden om melk te bezorgen. De noodzakelijkheid is zeer beperkt. Spr. heeft in zijn gezin Zondags nooit geen melk ge kocht en neemt dan maar niets, zoodat z.i. (le noodzakelijkheid zeer beperkt is. Weth. DIJKERS toont aan dat deze ziens- Wijze juist liet groote conflict is tusschen A.R. en Staatk. Geref. Do heer le Comte grondt zich voor de taak der Overheid op liet Oude Testament, maar, zegt spr., met het optreden van Christus is daar groote wijzi ging in gekomen. De Farizeeën en Wetge leerden hadden zooveel menscheiijke bepa lingen en voorschriften gemaakt dat Jezus steeds met hen in conflict kwam. Als de heer le Comte echter erkent dat de noodzakelijke werken moeten doorgaan dan zijn wij al een heel eind op weg. De heer BUTH merkt op dat men ook re kening moet houden met een gezin waarin kleine kinderen zijn. Niet iedereen heeft een woning waarin gelegenheid is de melk versch te houden. De heer ROETMAN zegt nog dat de melk veehouders in den winter niet voldoende melk hebben om voor twee dagen gelijk te bezorgen. Het voorstel van B. en W. de toestand te laten zoóals hij nu is, wordt aangenomen met 73 stemmen (tegen de heeren le Com te, Boom en J. Knape). Door den heer LE COMTE is ingediend een motie waarbij de Raad zich uitspreekt dat de stichting Drinkwaterleiding G. O. ver plicht is een hoofdbuis door te leggen als in een nieuwe straat gebouwd wordt. B, en W. stellen voor dit voor kennisge ving aan te nemen, omdat het niet op den weg van den Raad ligt hierover te beslissen. Weth. DIJKERS: Het bedrijf moet zorgen dat het financieel goed uitkan en evenals bij de gasfabriek wordt elke aansluiting af zonderlijk beoordeeld. Dit laatste is nog wel een eigen bedrijf en worden onrendabele aan sluitingen ook niet aangenomen De heer LE COMTE is het niet met deze zienswijze eens. Aansluiting ibij gas en elec- triciteit staat vrij maar waterleiding is ver plicht en nu moet men extra betalen omdat het 't bedrijf niet conveniert een hoofdbuis te leggen. De heer DIJKERS: Het ligt niet op den weg der stichting in elke nieuw aan te leg gen straat een hoofdbuis te leggen. De heer LE COMTE: Ten pleziere van de Landbouwschool is het wel gfcdaan, hoewel Vaststaat dat daar vooreerst niet gebouwd zal worden. De VOORZ. merkt op dat dit laatste niet juist is, omdat de aansluiting tot stand is geknmnp nn zondanige voorwaarden dat de stichting er geen schade van heeft. De heer KNAPE meent dat nu de Raad besloten heeft dat binnen een afstand van 100 M. .van de hoofdhuis aansluiting ver plicht is, ook de consekwentie hiervan aan vaard moet worden. Weth. MIJS voelt wel iets voor de bezwa ren, maar de Raad heeft nu eenmaal de re geling gemaakt. De heer LE COMTE: Wat is er nu tegen het te verzoeken! Weth. MIJS: Ja, dat kan, maar uw voor stel eischt het onmogelijke omdat daarin staat dat de Raad zegt dat de stichting ver plicht is tot aanleg. Do VOORZ. had graag het rapport van den Directeur ter tafel gebracht, die aan geeft dat het onmogelijk is deze uitbreiding aan de voorwaarden te geven. De heer LE COMTE zou dan willen vra gen of de stichting de voorwaarden soepel toepast en overweegt de leiding zoo ver mo gelijk door te leggen. De Raad gaat hiermede accoord. De gezamenlijke kappers van Sommelsdijk verzoeken den raad een verordening op den winkelsluitingstijd, waardoor het hun ook heter mogelijk wordt tiet werktijdenbesluit voor de kappers uit te voeren. Ook in Mid- deiharnis i9 hetzelfde gedaan. De Ned. Kap- persbond betuigt adhaesie aan dit verzoek. B. en W. stellen voor dit verzoek aan te houden totdat Middelhamis 'n besluit heeft genomen, omdat de Raad geen yoorwaarden aan het besluit kan verbinden. M.a.s. goed gekeurd. De Vereeniging van den Neringdoenden Middenstand verzoekt den Raad steeds bet sluitingsuur te stellen op officieelen tijd. Aangezien het grootste gedeelte der inwo ners „zonnetijd" houdt, wordt dit verzoek af gewezen en blijft de oude toestand ge handhaafd. Het bestuur der Lighallen verzoekt subsi die, ter dekking van haar tekorten. Vorig jaar zijn nog 24 patiënten opgenomen. B. cn W. stellen voor afwijzend te beschik ken, gelet op de finantiën der gemeente. De heer KOOTE vindt liet treurig dat B. en W. deze subsidie niet geven. Straks ko men er voorstellen voor kindertractatie en daar is spr. niet tegen, zelfs vóór, maar dit is voor de gezonde kinderen en nu zou spr. ook de zwakke kinderen willen helpen dat die naar de lighallen kunnen. De heer KNAPE meent dat de particuliere liefdadigheid moet inperken en eveneens de diaconieën. Kunnen B. en W. geen weg vin den om deze subsidie toe te staan, b.v. nog f 25 te geven. De heer BOOM steunt dit voorstel. De heer KOOTE herbaalt dat bij niet te gen de f 250 voor kindertractatie is, maar vindt liet zoo vreemd dat er wel voor het eene geld is en niet voor het ander. Weth. DIJKERS meent dat er een misver stand is. De gemeente geeft jaarlijks een bedrag van f 110 in den vorm van erfpacht. Dit komt elk jaar terug. De heer BUTH zou het bestuur der lighal len in overweging willen geven een bazar te houden, naar liet voorbeeld van de bazar voor de Oranjefeesten. De heer JOPPE informeert naar de reke ning over 1936. Na eenige bespreking besluit de Raad dat eerst zal afgewacht worden liet eindresul taat van de rekening over 1936. De wijziging der gem.-bcgrooting 1936 met enkele af- en overschrijvingen ontmoet eeni ge bezwaren ten opzichte van de verstrek king der boekjes. De lieer KOOTE vindt het onnoodig dat meerdere kinderen uit één gezin hetzelfde boekje krijgen. De heer LE COMTE is niet tegen de vcr- strekking en wil ook de kinderen wel een tractatia bereiden, maar maakt er bezwaar tegen al de kinderen daardoor verplicht worden achter de muziek door het dorp te gaan. De VOORZ. deelt mede dat dit geregeld zal worden in overleg met de hoofden van de scholen. Een verzoek van den Voorz. der Oranjover- oeniging een bedrag van f 40 beschikbaar te stellen voor verlichting van den toren met schijnwerpers, aangezien de O. V. hiervoor geen gelden beschikbaar heeft, ontmoet be zwaren bij de heeren le Comte, Koote en Knape. De heer LE COMTE zou den toren maar in het donker laten staan en vindt dan be ter dit geld ma ar aan de lighallen te geven De heer VAN ES vindt liet niet meer dan behoorlijk het huwelijk van Prinses Ju liana feestelijk te herdenken. De heer LE COMTE: „De Prinses zal toch wel trouwen". De heer KNAPE vermoedt dat de Voorz. met smartelijke gevoelens deze voorberei ding voor de feesten zal aanzien. Spr. vindt dit alles God-tergend. Over den geesei de' werkloosheid wordt niet meer gesproken. Spr. verklaart zich pertinent tegen Weth. DIJKERS beziet het wat meer nuch ter. Wij hebben een taak tegenover het Ko ningshuis en Oranjehuis, die ons altijd zijn bijgesprongen. Ook Gods Woord spreekt er ons van dat wij onze regeerders zullen eeren en het gezag onderdanig ziin De heer KNAPE kan deze correctie van weth. Dijkers niet aanvaarden. Eenerzijds feesten, anderzijds een oproep om voorzie ning in den nood. Spr. doet voor niemand onder in Oranjeliefde en hoopt dat het 't Vorstelijk Bruidspaar goed mag gaan, maar het is nu geen tijd om te feesten De begrooting van het Burgerlijk Wees huis wordt in ontvangst en uitgaaf vastge steld op f 23958.02. De begrooting van het gasbedrijf wordt in ontv. en uitg. voor den gew. dienst vastge steld op f 63202; den kap. dienst op t 130.046.26. De rekening over 1935 van het B. A. en Weeshuis wordt vastgesteld op f 21232.26 in ontv. en uitgaaf. De gem.-rekening over 1935 geeft voor den gew. dienst in ontvangst I 154.847.09; uitg. f 146.543.39, voordeelig sal do f 8303.70. De kap. dienst in ontv. en uitg. op f 87314.39. Op een aanvraag van het bestuur der school met den Bijbel ex art. 72 L. O. wordt f 15 toegekend voor aanschaffing van twee gordijnen. Aan de zangvereeniging wordt een lokaal der openbare school voor de repetities toe gestaan, onder voorwaarde dat overleg ge pleegd wordt met het hoofd der school en de schoolschoonmaakster een vergoeding voor haar extra werk ontvangt. Door K. Kroos en A. J. Dijkers te Middel- harnis wordt vrijstelling gevraagd van art. 1 2e lid der bouwverordening. B. en W. stellen voor de weg aan te doen leggen op de genoemde voorwaarden en over te dragen aan de gemeente. De heer LE COMTE vindt het goed dat er een oplossing gevonden wordt en zou den Raad voorstellen het verzoek toe te staan, maar aan de voorwaarden toe te voegen dat de bestaande haag niet verwijderd wordt en niet bij den weg getrokken wordt. Als de be woners daardoor practisch geen gebruik kunnen maken van den weg zullen zij gau wer genoodzaakt zijn den grond op billijke voorwaarden aan de gemeente over te ge ven. Voor een normalen weg zijn alle voor- tuintjes noodig. Spr. ziet het als een soort dwangmaatregel. VOOR HET KIND Overal is feest. Voor het Koninklijk Kind, dat de Bruid is! Wie in Haar geest wil handelen steunt de zorg voor het Misdeelde Kind. Nog drie dagen kan men daartoe weldadig heidspostzegels en briefkaarten Aioo pen. De laatste kans. Weth. MUS vindt het plan van le Comto niet juist. De aanvragers vragen toestem ming voor den aanleg van een weg van 4 meter, dus niet zooals anders van 8 of 10 meter. Er wordt nu een gunstige uitzonde ring op de voorwaarden gemaakt. De raad mag nu niet de gemeentenaren belemmeren in hun gebruik van den weg en hun eigen dom. Weth. DIJKERS constateert verschil van meaning tusschen hef college van B- en W. cn de heer le Comte, doordat B. en W. geen weg daar wenschen, omdat de gemeente hier voor geen geld heeft. Maar nu mag er nief geil wongen worden. Weth. MIJS: Het zou toch onbillijk zijn de menschen die er wonen achter prikkel draad te zetten. De lieer LE COMTE blijft van oordeel dat de voortuintjes een belemmering zijn voor een goeden weg. De heer v. ES zou het toejuichen dat er een weg komt, om die menschen te leelpen. Op voorstel van B. en W. wordt onthef fing verleend onder de bepaalde voorwaar den. De tekst der statuten van de N. V. Electri- citeits Mij. Goeree-Overflakkee zooals die is opgenomen in de gemeenschappelijke rege ling, wordt in overeenstemming gebracht met de statuten zooais die zijn opgenomen in de Staatscourant. Vastgesteld worden de voorwaarden voor levering van gas door de gemeenschappe lijke gasfabriek van Middelharnis en Som melsdijk. Ingevolge art. 101, 9e lid, Lager Onderwijs wet wordt over 1933 aan de school met den Bijbel uitgekeerd een bedrag van f 496.57. Uitdiepen Kreek in Werkverschaffing. B. en VV. deelen den Raad mede, dat op 11 Januari 1937 een aanvang gemaakt zai worden met de werkverschaffing. Geraamd is in ontvangst en uitgaaf f 4958. Als bijdra ge van 't werklooshcidssubsidiefonds wordt ontvangen f 2715.65. Door den polder wordt bijgedragen een bedrag van f 444, terwijl het aandeel der gemeente in do algemeene kos ten van opzicht e.d.g. door de Ileide-Maat- schappij f 70 zal bedragen. Vastgesteld wordt een verordening op de heffing en invordering van gelden van radiodist ributie-inrichtingen. Do heer VAN ES vreest dat nu ook de antennes der radiobczittors zullen getroffen worden. De VOORZ. doet enkele artikelen voorle zen, waaruit duidelijk blijkt dat uitsluitend radiodistributic-inrichtingen onder de bepa lingen vallen Eveneens wordt vastgesteld een verorde ning op de heffing en invordering van school geld bij het lager onderwijs. Boven 5 kinde ren gelijktijdig schoolgaande wordt geen schoolgeld betaald De heer LE COMTE maakt bezwaar tegen de aanslagen, aangezien er menschen zijn zonder inkomen die nu al jaren leven ten koste van hun bedrijfskapitaal. De heer KOOTE onderschrijft do bezwaren van le Comte. De laagste bedragen zijn wel niet hoog (minste is f 3 per jaar), maar er zijn menschen die noodgedwongen een wo ning hebben moeten betrekken van I 2.50 of f 3 per week. Spr. vraagt of de laagste klas se niet kan vervallen. Weth. DIJKERS merkt op dat huren van f 2.50 per week vrij zijn en de regeling pas begint bij menschen die f 3 per week of f 150 per jaar verwonen en deze betalen nog maar f 3 per jaar. In andere gemeenten be gint de heffing nog lager, daar is f 150175 al de 4o klasse. Het was de bedoeling van B. cn W. juist de arbeiders hierin tegemoet te komen. De beer KOOTE vindt dat iemand die van een klein steunbedrag moet leven, geen choolgeld kan betalen, al is het dan maar een klein bedrag. Spr. spreekt niet alleen voor zichzelf, maar voor het algemeen. Weth. MIJS: Er is geen andere regeling of de grens moet verlegd worden. In elk ge val moet er een maatstaf zijn. Als het noodig is kan ontheffing verleend worden. De heer JOPPE meent dat de meeste hui zen aan den Dorpsweg geen f 3 huur doen. De Raad gaat m. a. s. met de verordening accoord. De 'boekhouder van het Burg. Armbestuur en Weeshuis, de heer M. Knape, wordt in vasten dienst benoemd. Tot 2e gem.arbcider in vasten dienst wordt benoemd J. Bom. Het kohier van de hondenbelasting 1936 wordt zonder discussie vastgesteld. De verzoeken om ontheffing van betaling van hondenbelasting 1936 worden goedge vonden Tot regent Burg. Armbestuur cn Wees huis wordt benoemd F. v. d. Doel. De leden der commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd. Tot lid en plaatsvervangend lid der com missie van beheer gasfabriek worden herbe noemd de heeren J. H. Dijkers en van Nim- wegen. De heer JOPPE zou gaarne wat meer we ten van de werking van Crisis-Comité B. Toegezegd was dat voor 1 Jan. een uitrei king zou plaats vinden. Voor 14 dagen zijn er al dekens gezonden. De heer ROETMAN zegt dat er aanvragen zijn rondgezonden. Er is nog niets behan deld en spr. vraagt zich af waarom het zoo lang duurt. De lieer VAN ES deelt mede dat het vorig jaar de uitreiking onvoorbereid gebeurd is en daarom niet goed ging. De heeren JOPPE en ROETMAN zijn van meening dat eerst het comité moet beoordee- len wie er voor uitreiking in aanmerking komt, voordat een aanvraag ingezonden kan worden om teleurstelling te voorkomen. De lieer VAN ES, voorzitter van het crisis- comité, beantwoordt de vragen. De VOORZ. sluit de laatste vergadering van het jaar met een persoonlijk woord tot de raadsleden en spreekt den wensoh uit in 1937 allen weer in welstand ter vergadering te mogen ontmoeten. Korenmolen afgebrand Zondagmorgen omstreeks half vier is brand uitgebroken in den korenmolen van den heer C. A. Jacobs te Oude Tonge. De molen en de daarin opgeslagen voor raad lijnkoeken, boonen, erwten, tarwe, meel, verschillende molenaarswerktuigen en eenige rijwielen gingen in de vlammen op. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, slaagde erin twee naast den molen staande schuren te behouden. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade. Dr. H. Colijn temidden der Jongeren Geestdriftige huldiging Twee duizend jonge menschen vulden Za terdagavond de groote Tivolizaal te Utrecht, waar een Oranjeavond werd gehouden ter gelegenheid van het huwelijk van de Kroon prinses. Jongeren van verschillende kerke lijke richting vulden de ziaal en de samen komst, belegd door de samenwerkende Go- reformeerde, Chr. Gereformeerde en Her vormd Gereformeerde Jeugdiuereenigingen, werd een geestdriftige hulde voor on» Oranjehuis. Nadat de heer A. Kuiper de samenkomst had geopend, hield Ds. R. Bartlema, uit Zeist, een korte rede, waarin hij uiteenzette hoe God ons volk en Oranje heeft saamge- smeed tot een licrht gebouw. Onder daverende ovaties, waaraan schier geen einde kwam, betrad Dr. H. Co 1 ij n het spreekgestoelte. In een boeiends toespraak, die onder diepe stilte word aangehoord, sprak hij over de oorzaken van de feest vreugde, welke over het Nederlandsche volk is gegaan. In het slot van zijn toespraak wees ie Minister-president er op, dat Juliana 5 na men draagt, waarvan er vier historisch zijn. Zij is genoemd naar Juliana van Stol berg, de grondlegster van het Oranjehuis. De tweede naam is Louise, naar Louise de Coligny, echtgenoote van den Zwijger. Zij was de vrouw, die den Calvinistisohen standaard greep en hooghield, welke in den Baitholomeusnacht aan Haar vader ontzin ken wa6. De derde naam is Anna, naar de vrouw, die ale een lichtend voorbeeld voor ons volk ging. De vierde naam is Wilhel mlna. Deze naam behoort nog niet tot de historie, doch in do tien jaren, dat ik, aldus spr., onze geëerbiedigde Koningi.i als mi nister dienen mocht, heb ik Haar loeren 'kennen als een vrouw van innig geloof en van een plichtsbetrachting, die ongekend moet worden genoemd. Prinses Juliana draagt deze roemruchte namen. Daarom sitijge ons gebed op tot den Almachtige, dat Hij in Haar zal vervullen het levensbeeld van deze groote voorgan- sters, dat Hij Haar moge schenken een oot moedig en kinderlijk geloof, dat Haar krach tig zal doen staan te midden van de stor men van onzen tijd, dip rondom Haar gieren. Hiermede beëindigde Dr Colijn zijn rede Vervolgens werd gesproken door Ds IT. Janssen, leger- en vlootpredikant, terwijl na die pauze de Oranjefilm van de N.C.K. word vertoond en talrijk» liederen werden gJ- zongen. GLAZEN KOETS IN BRUIDSSTOET H.M. de Koningin zal in dit voertuig rijden Naar wij' met zekerheid ver nemen, zal. behalve de gouden koets, ook de zgn. glazen koets in den huwe lijksstoet mederijden. In deze koets die zeer mooi is en voor de groote ceremonies dienst deed vóór dat de gouden koets werd in gebruik genomen, zal H.M. de Koningin zijn gezeten, geës corteerd door haar geheele militaire huis. Verder zullen in den stoet mederijden negen staatsiekarossen, zoodat de huwe lijksstoet grooter en schooner zal zijn dan die waarmede de Staten-Generaal plegen te worden geopend. DE HUWELIJKSREIS VAN HET PRINSELIJK PAAR Bezoek aan Zuid-Afrika? Britschc bezwaren Wij lezen in het Zuirt-Afrikaansche Blad „Die Republikein": Uit vertroubare ron verneem ons dat prinses Juliana van Hol land wie se verlowing 'n tij cljie gelede be kend gemaak was, van voorneme is om op haar wittebroodsreis die Unie van Su'd- Afrika te besoek. Diplomatieke onderhande- linge is vervolgens met Engeland aanga knoop en navraag gedoen of hierdie plan die goedkeuring van ons veroweraars weg- dra. Beweer word dat aan die Honandse ge- sant meegedeel is dat so'n besoek slegs die rasseverhoudings in Suid-Afrika sal ve> stoor, en gcvolglik onwenslik is. Die Prinoes mag wel, volgens ons verneem, te Kaapstad aan wal stap maar sy mag niet binneiands rond reis nie. HET GESCHENK VAN DE N.S.B. Kroonprinses maakt bezwaren Gelden worden op andere wijze besteed De Kamerheer van H. K. H. Prinses Juliana heeft bericht gezonden aan het Prinses Julianafonds van de N S.B., dat H. K H. tot haar leedwezen bezwaar moet ma ken een afzonderlijk geschenk van een poli tieke partij van welke richting deze ook moge zijn in ontvangst te nemen. Zij heeft het Fonds verzocht zich bij het Nationaal Huwelijksgeschenk aan te sluiten. In antwoord hierop zoo meldt Vova is medegedeeld, dat aan den wensch van IT. K. H. om geen afzonderlijk geschenk aan te bieden, zal worden voldaan. Echter is het niet mogelijk saam te werken met het Nationale Comité, omdat hierin zijn opge nomen en daaraan deel hebben Staats- en Kroon-vijandige elementen. Nagegaan is op welke wijze de gelden het best zouden kunnen worden besteed in Koninklijken zin. Besloten is de gelden ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk te schenken aan: 1. Stichting „Oranje-Nassau"s oord" bij Renkum, Herstellingsoord voor lijders aan alle vormen van tuberculose van heide sek sen en kinderen van alle gezindten. 2. Stichting Oranje Nassau te Magelang, dienende tot opvoeding van verwaarloosde kinderen, staande onder leiding van Pa van der Steur, ieder voor de helft der saamge- brachte gelden. DanDampo inwrijven en diep inademen. Pot 50. Doos 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. GROOTER AANTAL HER- HALINGSOEFENINGEN Wetsontwerp ingediend tot versterking van onze Defensie Beperking van vrijstelling wegens broederdienst Ingediend is een wetsontwerp bij de Tweede Kamer tot wijziging van de dienstplichtwet, welk wetsvoorstel blij kens de Memorie van Toelichting strekt ter voldoening aan de in de Troonrede van dit jaar aangekondigde herziening van enkele bepalingen der dienstplicht wet en waaraan drieërlei doel ten grondslag ligt, nl.: 1. Wijziging van den eerste-oeie- ningstfjd voor de dienstplichtigen der zeemacht. 2. Uitbreiding van het aantal herha lingsoefeningen. 3. Hei scheppen van de mogelijkheid om, ingeval bij een nadere wet wordt besloten tot verhooging van de lichting sterkte, deze verhooging spoedig te kun nen invoeren. De regeering is tot de overtuiging geko men, dat het noodig is de materieelresertc van de voor Indië noodig geoordeelde mari tieme macht althans ten deole in Nederland beschikbaar te houden voor oefeningsdool einden. Daarnevens is het noodzakelijk, met het oog op de kosten, het bcroepspcr soneel voor de zeemacht niet grooter te doen zijn dan onvermijdelijk is. In verband met een en ander zal de maximum sterkte aan in werkelijken dienst zijnde dienstplichtigen bij de zeemacht ongeveer anderhalf maai zoo groot moeten worden als zij thans is. Verlenging van den duur der eerste oefening met zes maanden verdient hierbij de voorkeur. Ten aanzien van de herhalingsoefe ningen wordt in herinnering gebracht, dat in 1922 door de invoering van de Dienstplichtwet en het vervallen van de Landwcerwet het getal herhalings oefeningen voor dienstplichtigen is ver minderd van drie tot twee. Het ligt nu in de bedoeling voor het gros der dienstplichtigen drie herha lingsoefeningen van 13 dagen in te voe ren. Zooals reeds eerder is medegedeeld maakt de regeering een wetsvoorstel ge reed om eerlang te kunnen geraken tot ver hooging van de lichtingsterkte. Een verhoo ging van éeiiige beteekenis zal echter niet kunnen worden verkregen zonder het gelal personen, dat naar het tegenwoordige stel sel recht op vrijstelling wegens broeder- dienst geniet, te verminderen. Om de belemmeringen weg te nemen, welke men in verband met reeds verleende vrijstellingen aanwezig zou kunnen achten om reeds voor de lichtingen 1938 en 1939 een noodig geoordeelde versterking toe te passen, wordt thans een bepaling voorgc steld, die beoogt, aan de vrijstellingen we gens broederdienst, reeds verleend voor de lichting 1938 en alsnog te verleenen voor de lichting 1939, in afwachting van een na dere wettelijke voorziening een slechts voorloopig karakter te geven. In dit geval zal er voor den wetgever een grootere vrij heid bestaan om de vrijgestelden, voor zoo veel noodig, alsnog een bestemming te ge ven tot gewoon dienstplichtige. De „Ibis" terug Eerste vlucht naar Indië een succes Do „Ibis", de eerste D.C III van de K.L.M.-vloot, heeft een zeer geslaagde Kerstvlucht op de Indië route gemaakt. Naar men weet. zal met ingang van 15 Mei a.s. de huidige D.C. Il-vliegtuigen geheel door het nieuwe type worden vervangen. Vergelijkt men de huidige vliegtuigen met de D.C. III, dat blijkt uit de cijfers, dat de D.C. III op de reis heen en terug naar Batavia b% minder brandstof heeft ge bruikt en 27% minder vliegtijd behoeft, daarentegen 35% meer snelheid ontwikkelt en 73% meer laadvermogen bezit. De nieu we vliegtuigen zijn dus heel wat economi scher en het bewijst hoe snel de vliegtuig industrie zich ontwikkelt, waar het D.C. Il-type nog geen twee jaar geleden in ge bruik werd genomen. HULP AAN KLEINE BOEREN EN TUINDERS De Minister van Sociale Zaken neeft een rondschrijven gericht tot de 13 inspecties voor de werkverschaffing, waarin de Minis ter mededeelt, dat de regeering besloten heeft, de mogelijkheid onder de oogen te zien, om te komen tot uitbreiding van do hulp aan kleine boeren en tuinders door plaatsing van deze in werkverschaffing en waar mogelijk en verantwoord, op eigen be drijf. Het gaat hier om een proef, waarvoor in elke inspectie 3 gemeenten zullen worden aangewezen. Er is voor deze proef een nau we samenwerking tot stand gebracht tus schen den dienst van de kleine boeren hij het departement van Landbouw en Vis- scherij, waarvan directeur is de heer Ir Const. Stevens en de afdeeling werkver schaffing van het Departement van Sociale Zaken. De heer Meyer de Vries, hoofdinspec teur voor de werkverschaffing, is door dot Minister van Sociale Zaken in het bij''on ter aangewezen voor het te voeren overleg. Do bedrijfsconsulenten. verbonden aan den dienst van de kleine boeren, zullen voor het organiseeren van deze proef samenwerken met de inspecteurs voor de werkverschaffing en gemeenschappelijk verbinding zoeken met burgemeester en wethouders van de ge kozen proafgemeenten en met deze colleges nagaan, welke kleine boeren en tuinders voor hulp, als hiorvoren bedoeld, in aan merking komen. De Minister wijst er nadrukkelijk op, dat medewerking van het gemeentebestuur on ontbeerlijk is, omdat hier subsidieering lit het werkloosheidssubsidipfonds zal plaats vinden. Neerbosch vraagt hulp! Christelijk Nederland mag niet versagen De stichting van Joh. van 't Lindenhont, de Weesinrichting „Neerbosch", die bijna drie-kwart eeuw oud is, roept de hufp in van Christelijk Nederland. Waarom? zal men vragen. Deze inrichting, met haar uitstekende reputatie- is toch de ondergang niet nabij? Neen! Zoo erg is het gelukkig nog niet. maar wanneer niet do medewerking ver kregen wordt van honderden in den lande, die een steentje willen bijdragen voor do algemeen bekende stichting, zal voor Neerbosch hot jaar 1937 niet een jaar van verheugens zijn. Sommigen die meenen, dat de Weosin- richting zich nog wel kan redden, moet onder het oog worden gebracht, dat de stichting financieel in de knel dreigt te komen. Vele trouwe vrienden van Neerbosch zijn door de tijdsomstandigheden getroffen en daardoor genoodzaakt hun bijdragen te verminderen. Honderden, die gaarne fi- nancieele steun hadden willen blijven verleenen kunnen dit nu niet meer doen. Zoolang eenigszins mogelijk wil Neer bosch het publiek niet om hulp vragen maar gesteund door een trouwe kring van weezenvrienden, zelf het geheel loopende houden. De Weesinrichting zou niets lie ver doen dan zich zonder eenige rucht baarheid voortbewegen, en alarmeeren doet zij niet graag. In de kroniek van „Het Oosten", het weekblad van Neerbosch schreef Ds. II. K 1 u i n, de predikant-directeur der Wees- inrichting over den toestand van de stich ting: „Zoo zou ik ook kunnen gaan klagen over de vermindering van de giften en gaven ten bate der Inrichting Bij alle dankbaarheid en waardeering voor de sympathieke gaven, die wij ontvangen cn ook deze week ontvingen, zien we toch duidelijk de invloed der tijden zich ook daar afspiegelen. Menigeen, die zoo graag geven wilde, kan het niet meer doen Na gewezen te hebben op de noodzake lijke verbouwing van een paar paviljoens in de afgeloopen jaren, waardoor sommi gen veronderstellen, dat Neerbosch liet zoo kwaad nog niet heeft, vervolgt Ds. Kluin: „dat we gelukkig bizonder voordeelig hebben kunnen verbouwen, omdat we juist vóór de devaluatie van de gulden gereed waren: dat we ondanks dat toch, zooals ieder begrijpen kan, de gevolgen van de verbouw geducht in onze „beurs" gevoelen, het wordt maar niet in aan merking genomen. Ik kan er wel eens verdriefg onder worden en vraag mij dan af: „Moet het met Neerbosch zoover komen, dat straks de wagen geheel uit het spoor is geloo- pen en vastzit?" Dan zal men het oude Neerbosch niet in de steek laten; ik ben er van overtuigd". Vele weezenvrienden zullen beslist en ze ker het noodsein zien, dat Neerbosch heeft geheschen en de alarmkreet hooren, die wordt uitgostooten. Voor de troepen, die buiten hun bedoelng afvallen moeten nieu we in de plaats komen; we wekken daar om hen, die door den Vader der Weezen, nog mild met aardsche goederen bedeeld zijn op Neerbosch de helpende hand te bieden. Christelijk Nederland mag in deze niet versagen. Tarweprijzen Naar wij van bevoegde zijde vernemen is de bonificatie op tarwebloem A, met ingang van heden bepaald op een vast bedrag van f 1.15 per 100 k.g. tevens wordt de speciale prijs van t. c. tarwe met ingang van 4 Ja nuari a.s. gebracht van f8.op f9.per 100 k.g., do bonificatie op ongebuild tarwe meel wordt daaraan aangepast. De bonifica tie per 100 k.g. tarwebloem B is met ingang van 4 Januari a.s. bepaald op het verschil tusschen het totale invoer-monopolie- prijsverschil op tarwebloem B cn f2.60. Boeken en Geschriften „De Spiegel" van deze week bevat een serie foto's van de bniidsstad, een artikel over Prins Hendrik en Koningin Emma, in verband met het a.s. Vorstelijk Huwelijk. Het vervolgverhaal „Gaaiko Petrus" jn sappig Vlaamsch blijft boeien. Er is in *e vinden een artikel over moderne kerkoouw met foto's verlucht, een schets over zee- visscherij en de teleurstellingen er aan verbonden. Wat ons bovenal steeds veer treft zijn de foto's op de voorpagina. Dit- maal een winterlandschap in zijn teere schoonheid. Deze foto-pagina wordt iets specifieks eigen van „De Spiegel" en wij herinneren ons geen Chr. illustratie die dit evenaart. Bij de uitgevers La Rivière en Voorhoeve 'e Zwolle verscheen „Het gebed des Volks voor zijn Vorstenhuis" door Dr. J. H. Gun ning J.H.zn. Door gebrek aan tijd bleef de bespreking achterwege', wat eenerzijds jam mcr is omdat het boekje in de eerste plaats bestemd is voor het a.s. Vorstelijk Huwelijk, maar toch ook niet onoverkome lijk, want de gedachte, die er in leeft, het gebed voor ons Vorstenhuis za] moeten blijven. Zooals de schrijver zegt ligt eir een onmetelijke schat van liefde voor Oranje in ons Volk, die echter veel'ijds, gelijk meer eigenschappen van ons volk, sluime rend is, weinig naar buiten komend. Hoe kan die liefde zich uiten? Toch niet heter dan het allerbeste te doen, in een voort durend leven des gebeds ons Vorstenhuis dragen op ons hart. Een boekje van teere vroomheid en innige liefde voor Oranje en ons Volk, dat wij in veler handen wenschen, met de hoop art het gebed vermeerdert. „Paleis Soestdijk, de Prinselijke woning". Als gewone menschen in het huwelijk zullen treden gaat de belangstelling van familie, vrienden en bekenden ook uit naar de toekomstige woning. Begrijpelijk is het dan ook dat er nu belangstelling is ont staan voor de a.s. woning van 't Vorstelijk Bruidspaar, waaraan wij ons allen verwant weten. Temeer daar het toekomstig Vorste lijk verblijf, het Paleis te Soestdijk gedeel telijk ingericht wordt als geschenk van het Nederlandsche volk. De uitgevers Boseh en Keurmng, te Baam hebben een goed werk gedaan door in de bekende Libellenserie bovengenoemde uit gave te doen verschijnen. Een schat wan foto's brengen ons de inrichting van het paleis en zijn schitterende omgeving nader bij. Ongedacht mooie plekjes, die wij vanaf den straatweg kijkende, niet vermoed zou den hebben, zijn in deze mooie en als al tijd goed verzorgde uitgaven bijeengebracht. Rudolf van Reest leidt ons door park (11 Paleis, vertel' heel aardige bijzonderheden. Jo Veldheim voert ons terug naar het ver leden van dit mooie Paleis, met zijn vela herinneringen aan hot Oranjehuis. Onge twijfeld zal menigeen prijs stellen op deza uitgave.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 3