Het eerstvolgend nummer ZATERDAG 9 JANUARI PLAATSELIJK NIEUWS MAAS- EN SCHELDEBODE WOENSDAG 6 JANUARI 1937 van de Maas Scheldebode zal, met het oog op de Huwelijks feesten, verzonden worden op KERK EN SCHOOL DE ORDEMAATREGELEN OP 7 JANUARI MARKTBERICHTEN SOMMELSDIJK. De burgemeester van Scherpenzeel (Gld.) geeft belanghebbenden in overweging, alvorens in relatie te treden met het Hoenderpark „De Volharding" te Soherpenzeel (Gld.), Oosteinde, tel. 76, eerst bij hem inlichtingen in te winnen. Zaterdagavond 14. omstreeks elf uur ihad op het Korte wegje nabij Dirksland in deze gemeente een aanrijding plaats tusschen een tweetal motorrijtuigen. Een personenauto, komende van Dirksland werd ter hoogte van den Boomvliet door een auto geramd. Een inzittende dame werd ten gevolge van de glasscherven licht gewond aan het gelaat, terwijl de personenauto nage noeg geheel gekraakt werd. Gezien de chaos mag bet een wonder heeten dat er geen ern stiger persoonlijke ongelukken zijn voorge komen. Ook de vrachtwagen werd eenigszins beschadigd. Door den gemeente-veldwachter, die spoedig ter plaatse van het ongeluk aan wezig was, werd een onderzoek naar de schuldvraag ingesteld. Bij den gemeente-veldwachter zijn inlich tingen te bekomen omtrent een gevonden por temonnaie met inhoud en een belastingmer'k. Tegen een jongen dezer gemeente is proces-verbaal opgemaakt wegens straat schenderij, terwijl tegen een anderen ingeze tene proces-verbaal werd opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielregle ment. Tot ouderling in de plaats van den heer J. Kransse is ais zoodanig benoemd door den keikeraad der Ned. Herv. Gem. de diaken de heer Jto. van Zetten. Tot diaken werd be noemd de heer H. v. d. Doel Azn., terwijl tot collectant is aangesteld; de heer P. V. d. Doel Azn. Gedurende het 4e kwartaal 1936 werden dn deze gemeente 232 aanvragen gedaan tot Ihet doen van huisslachtingen SOMMEI,SDIJK. De feesten ter gelegen heid van het iiuweiiijk van H.K.H. Prinses Juliana met Prins Bernhard zullen alhier Donderdagmorgen geopend worden met klokluiden van 88.30 uur. Voorin. 11 uur tot afloop is in hotel Spce gelegenheid de racfio-reportage van uit Der- Haag te beluisteren, door ouden van dagen en door hen die niet in het bezit van een radio zijn (alleen toegang voor personen boven 50 jaar). Nam. 2 uur optocht der schoolkinderen. Nam. 3 uur boomplanting door de school kinderen in het plantsoen aan de Molenlaan, Waarna overdracht aan 't gemeentebestuur. Nam. 7 uur concert door Seanpre Crescendo of bij minder gunstig weer optocht door de gemeente. Vrijdagmorgen worden de feestelijkheden voorin. 8 uur door herauten te paard ge opend. Om 9.30 uur voonm. zanghulde voor het gemeentehuis door de verschillende bestaan de zangvereenigingen. Voorm. 10.30 uur volksspelen, ringrijden op paarden en versierde fietsen. Nam. 2 uur allegorische optocht. Nam. 5307 uur volksspelen. Nam. 8 uur lampiomoptocht. Nam. 10 uur vuurwerk. Het dorp is in feesttooi; een schitterende electrische illuminatie zal zeker meewer ken om het feesit te doen slagen. Heden, Dinsdag 5 Januari, wordt in ho tel Spee te Sommelsdijk 'n expositie gehou den van schilderwerk, uitgevoerd volgens de Super Molineeraiethode. Deze is geopend van hedenmorgen 11 uur tot hedenavond 10 uur. Het betreft bij deze expositie toepassing Van een nieuwe schiliders-itechniek op syn thetische lakveuven en vernissen, zoowel .Voor huisscliilderwerk als voor industrieele iycrwerking. MIDDELHARNIS. Ter gelegenheid van het Vorstelijk Huwelijk zal Ds. Lam-an in de Ohr. Geref. Kerk Woensdagavond half 7 een itijdrede houden. In de Geref. Kerk zal Ds. Zeilstra om 7 uur een feestrede houden. Er zal collecte zijn voor het Orgelfonds. Voor het beroep naar de Herv. Kerk al hier heeft Ds. Keck van, Staphorst bedankt. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Rotterdam en Den Haag verzonden 2100 H.L. aardappelen. Van af het Havenhoofd is een Engeische zeeboot vertrokken, met bestemming naar Engeland, inhoudende 24000 balen ajuin. Met Nieuwjaarsavond had een ernstig ongeluk plaats. De heer A. Koudijzer, die met zijn vrouw bij familie op bezoek was geweest, liep beneden aan het Zandpad1, toen hij plotseling door een auto werd ge grepen en tegen den dijk gesmakt. De chauf feur R. Goudswaart, die het ongeluk veroor zaakte, reed vlug om een dokter en bracht het slachtoffer naar het ziekenhuis te Dirks land, waar bleek dat zijn been op vier plaat sen was gebroken en zijn hoofd- ernstig was gewond. De onvermengde margarine zal deze week verkrijgbaar zijn bij J'b. Sarelse, West- dijk. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 197 personen als werkloos ingeschre ven, waarvan: 16 zeevisschers, 3 slagers, 38 bouwvakarbeiders, 1-0 typografen, 90 landarbeiders, 26 transportarbeiders, 4 chauf feurs, 3 broodbakkers, 2 smeden en 5 van andere vakken. De heer C. J. Veldhuizen-, van Rijswijk, as met 1 Febr. benoemd als onderwijzer aan tl- Chr. Ulo-school. STAD AAN 'T HARINGVLIET. In het gymnastieklokaal der O. L. School werd -een kunst- en filmavond gegeven van de Nederl. Blindenbond. Voor deze propa- ganda-avon-d had zich een comité van voor bereiding gevormd, bestaande uit de he-e- ven: Dr. J. F. van de Plassdhe, Ds. J. Polhuijs en Joh. Broer, welke heeren met grooten ijver dezen avond in elkaar heb ben gezet. Tc ruim 7 uur opent Dr. van de Plassch-e 'de bijeenkomst. Spreker ziet gaarne oen vergadering die goed bezet is en het ver heugt heim thans in een volle zaai te mo gen veirkeeren. Hij roept de veie aanwezi gen (200 personen) een hartelijk welkom toe. Gij zijt gekomen voor u zelf om ge tuige te zijn van het goede doel dat dezen avond gepropageerd zal worden. We mo gen wel eens denken in deze donkere da gen, aan een groep medemensch-cn voor wie het altijd donker is. Het is echter niet de bedoeling nu een pessimistisohan toon te laten hooren doch veel meer optimisme. De heer van den Berg dankt allereerst dokter van der Plassche, die met zoov ei ijver dezen avond heeft voorbereid en houdt daarna een uitvorige rede over doel en streven van den Blindenbond, dien niet be oogt medelijden op te wekken maar wel be wondering af te dwingen. De fi'rn „Wat wij willen" verduidelijkt het gesproken woord en laat zien de levens wijze der blinden, hoe ze verpleegd worden en ze zich bewegen. Verder hoe hun aller lei werk geleerd wordt en zij gewend wor den aan orde en tucht. Het Braille-schrift waardoor de Minde kan lezen en met anderen blinden corres- pondoeren trok eveneens de aandacht. Nadat de heer van den Berg het voorbe reidingscomité heeft dank gsi-egd voor de organisatie van dezen avond spreekt Ds. Polhuis een opwekken-d slotwoord. Ter secretarie ligt gedurende de maand Februari ter inzage de lijst van eigenaren en beheerders van paarden. Op Zaterda-g 9 Febr. a.s. 2 uur nam., zal ten huize van den gemeente-geneesheer gelegenheid bestaan tot kostelooze in- en h-erinenting. Bij publicatie wordt bekend gemaakt dat ten gemeenteh-uize voor eeif"teder ter in zage ligt de staat van gemeente-eigendom men. Zij is tegen betaling verkrijgbaar. Zondagmiddag bemerkte een bewoner v-an de Vrouwtjesweg, dat im een aldaar staande hangar van den landbouwer L. Bra- ber J.Lzn. brand was ontstaan. In genoemde han-gar waren pakken stroo geborgen, die in brand waren geraakt. Met vereende krachten gelukte het den brand te blusschen. De oor zaak van den brand is naar we vernemen, dat een kleine jongen J. H. een branden de sigaret in het stroo geworpen h-ad. Later is de jongen, die op de vlu-cht gegaan was, door den gemeente-veldwachter achterhaald. Verder liep de brand behoudens eenige schade van water enz., goed af. Op Woensdag 6 Januari as., des avonds, 6 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk een wfj-j dingsdienst worden gehouden in verband met bet' huwelijk van Prinses Juliana en Prins Bemhard. Voorganger Ds. J. Polhuijs. In de. Geref. Kerk zal op datzelfde uur ook een wijdingsdienst plaats he-bben, waar zal op treden Ds. v. d. Velden, emeritus predikant te Rotteidam-Kralingen. Nader vernemen we, dat het feest in verband met het as. Vorstelijk Huwelijk doorgang zal vinden en gehouden zal worden op Woensda-g 13 Jan. a.s. DEN BOMMEL. Voor de benoeming van een onderwijzer aan de open-b. lag. school alhier in vasten dienst staat op de voordracht de heer W. A. van Beek, thans onderwijzer aan -genoemde school in tijdelijken dienst. B. en W. hebben aan het landelijk co mité van uitvoering van den nationalen re- classeeringsdag vergunning verleend tot het houden van een huis- en siraatcoilecte met speldjesverkoop in deze gemeente. De volgende bouwvergunningen zijn verleend: J. Buijs, tot het bouwen van een schuur in de Zuidzijde; G. v. d. Welle, tot het maken van een nieuwen oven in de bakkerij, gevestigd in het pand Oostdijk A 26-0, be woond door den heer W. Keijzer. Als gedelegeerde voor deze gemeente in de Vereen. „Brug-comité" voor Goeree en Overflakk-ee is benoeimd de heer B. Jonge ling, wethouder. In deze gemeente is thans een aanvang gemaakt met de distributie van vensche zee- visch (o.a. schol en kabeljauw), ten behoeve van de werkloozen. Gezinnen tot 4 personen kunnen 2 K.G. per week verkrijgen: gezinnen boven 4 per sonen 4 K.G. per week. De prijs per visch bedraagt f 0.18. Gegadigden behooren zich ter gemeente-secretarie te komen opgeven. Ter gemeente-secretarie is als gevonden gedeponeerd een rijwielbelastingmerk. Gedurende het afgeloopen jaar is in deze gemeente slechts één jachtakte uitge reikt. Gedurende afgeloopen week zijn uit deze gemeente vervoerd: 4600 H.L. aardappe len, 500 H.L. koepeen en l-OO-O H.L. uien. J.l. Maanda-g heeft d-e burgemeester de prijzen uitgereikt, welke bij gelegenheid van den laatstgehouden schietwedstrijd .van den bijzonderen vrijwilligen landstorm werden gewonnen. Evenals vorige jaren h-a-d d-e prijsuitreiking een 'bijzonder gezellig verloop. Eenige jonge dames hebben gezorgd voor thee, terwijl ook het „rookgerei" niet ontbrak. Na d-e prijsuitreiking werd op intieme wijze van -gedachten gewisseld. De uitslag van den wedstrijd luidt als voigt: L. G. L. Lem-kes 96 p., L. Melissant 95 p., P. Nagtegaal 93 p., C. J. Geluk 93. p., P. Saarloos 93 p., M. Osseweijer 93 p., J. Hokke 92 p., J. Hol-leman 9-0 p., L. H. Floorijp 89 p., A. v. d. Welle 89 p., KI. Bakker 89 p., W. de Boed 88 p., J. Boelhouwer 88 p., A. C. van Dijk 86 p., H. Bakker 86 p.„ L. Fokker 84 p.. J. du Pree 84 p., Jac. de Bakker 83 p., W. J. Ker-pel 83 p., J. v. Gurp 83 p., A. Zoon 83 p., J. Kievit 82 p., T. du Pree 82 p., J. v. d. Welle 82 p., A. Zuijd-ij-k 81 p., L. Koppenaa-1 80 p., Wt. Ba-kelaar 78 p., Joh. (ie Bakker 78 p., A. Verkerke 76 p., K, Buth 76 p., P. Ba- kelaar 76 p., F. Fluit 75 p., W. Bakelaar 75 p., A. Bakker 71 p., terwijl d-e overige schutters minder dan 71 punten behaalden. OOLTGENSPLAAT. Woensdagavond 6 J-an. hoopt Ds. Reend-ers in de Geref. Kerk op te treden tot het houden van een herdenkings rede ter gelegenheid van het h-uwelijk van H. K. H. Prinses Ju-liama en Z. D. H. Prins Berahard. In d-e Herv. Kerk -hoopt op dezelf de tijd en voor hetzelfde doel op te treden Ds. G. Lans van Waspik. Tegen den slager M. H. is proces-ver baal op-gemaakt door crisisambtenaren, bij gestaan door de politie, wegens het in voor raad hebben van ongezegeld vet. De oudste mannelijke inwoner dezer gemeente, de heer C. Hokke Sr., is op bijna 94-jarigen leeftijd overleden, OUDE TONGE. Bij de gehouden inventa risatie van aardappelen door de L.C.O. is gebleken dat er op Goeree en Overflakkee nog 400.000 H.L. aanwezig zijn-, Ter gelegenheid van het Vorstelijk Hu welijk op 7 Jan. a.s. zal aan den vooravond van dezen d-a-g in de N-ed. Herv, Kerk alhier een dienst worden gehouden. Ds. M. B. Verker-k, Ned. Herv. predikant alhier, heeft med-ed-eelin-g ged-aan van aanne ming van een beroep bij de Ned. Herv. Gem. te Daarle (O.). Ter kennis van hen aan wie deze week vleesch- en boterbonnen zullen worden ver strekt, wordt gebracht dat vleesch in blik en onvermengde margarine kunnen worden verkregen, resp. bij den slager M. Cohen en den winkelier P. de Koning alhier. Tusschen de werkgevers en werknemers in het landbouwbedrijf te Oude Tonge en Achthuizen heeft een conferentie plaats ge had over het contract, dat tusschen beide partijen is afgesloten, hetwelk o.m. bepaalt, dat indien met-voortzetting gewenscht wordt, door één der partijen, opzeggin-g moet ge schieden vóór 1 Jan. 1937. Om een opzegging te voorkomen en van wege de onzekere toestand in verband met de zwevende gulden, meenden de werkge vers den werknemers te moeten voorstellen 1-n het con-tract de z.g.n. devaluatieclausule op te nemen. Dit beteekent dat bij ingrijpen de veranderingen van d-e opbrengst van het landbouwbedrijf of van hoogere kosten van levensonderhoud, met partijen gesproken kan worden over verandering der arbeidsvoor waarden. Bij niet-overeensteraming beslist een scheidsgerecht. In verband met dienten gevolge noodig zijnde besprekingen is de op zeggingstermijn voorloopig met een maand verlengd. NIEUWE TONGE. Deze week za-1 ten post- kantore de uitbetaling van ouderdomsrente plaats hebben op de gewone uren. De vorige week werden van hier ver voerd 5-800 balen uien, 175 balen peen, 7-00 H.L. aardappelen, 35-0 H.L. poters. Ds. J. Bus te Poortvliet heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. alhier be dankt. De gehouden extra maandelijksohe col lecte heeft in de Ned. Herv. Gem. alhier op gebracht de som van 36.73. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier leesdienst worden gehouden, ter wijl des avonds hoopt op te treden Ds. Lan-g- hout van Den Bommel. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden de vorige week 80 werkloozen inge schreven. De heerein C. Brooshooft (aftr.) en P. Klapmuts hebben hun benoeming als diaken en ouderling in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen, terwijl de heer W. Drooger Sr. voor zijn benoeming als ouderling heeft be dankt. Onder groote belangstelling werd j.l. Donderdag het stoffelijk overschot van wij len den h-eer A. Hartveld, die ruim 19 jaar als ouderling bij d-e Ned. Herv. Gem. alhier heeft gefungeerd, ter aarde besteld. Aan de groeve werd het woord gevoerd door Ds. M. B. Verkerk van Oude Tonge. Bode Kareis dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. De catechisaties zullen deze week als volgt worden gehouden: Woensdagmiddag 23 meisjes van 16 jaar en ouder, Vrijdag middag 23 uur schoolkinderen; 34 uur uur meisjes van 1316 jaar; Woensdagavond 5.30 tot 6.3-0 uur jongens van 1316 jaar. DIRKSLAND. Deze week zal die onver mengde margarine voor de werkloozen op de -bons verkrijgbaar zijn bij den winkelier J. van Prooienvan Oudenaren aan den Straat- dijk. Deze week zal ook weer een begin wor den gem-aakt met de distributie van varkens gehakt in blik a 32H cent. Zondagavond zal in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. Goslinga van Utrecht; tevens zal dan een extra collecte worden ge houden voor het leerstoel- en studiefonds van den Geref. Bond. Verleden week heeft het crisis-comité B alhier aan 97 gezinnen hulp kunnen ver- leen-en in den vorm van kleeding, beddegoed of schoeisel. De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehou den collecte voor noodlijdende kerken en person-en bracht ruim 21 op. A.s. Woensdagavond 6.30 uur zal in de Ned. Herv. Kerk alhier het a.s. Vorstelijk huwelijk kerkelijk worden herdacht. Verleden week werd hier bij wijze van proef onder d-e werkloozen versche zeevisch gedistribueerd. De aangevoerde zending ka beljauw was spoedig uitverkocht tegen 18 ct. per K.G. Het is de bedoeling met d-e dis tributie door te gaan en de verkoop zal iederen Woensdagmiddag 1 uur aan den Seenetarieweg. plaats hebben, a-is tenminste aanvoer plaats heeft. In verband met het Vorstelijk huwelijk zal aan al-Ie leerlingen aan de scholen alhier deze week een rijmprent worden uitgereikt, terwijl ook de leerlingen vamwege het ge meentebestuur zullen worden getracteerd. HERRINGEN. Het dochtertje van C. van 't H. had het ongeluk een naald in haar voet te trappen, waarvoor geneeskundige h-ulp moest ingeroepen worden, die de naald wist te verwijderen. Deze week, Donderdagavond van half zeven tot 8 uur zal de B.V.L. wederom in de Herv. School haar wekelijksche schiet oefening houden. Trouwer opkomst der leden is gewenscht. Alle catechisaties bij de Ned. Herv. G-em. en bij de Geref. Gein. worden deze week h-ervat. Tot secretaris van de Oo-mmissie van Toezicht op 't L.O. is benoemd de heer J van W-agenin-gen. Vanuit de haven alhier is per schip ver voerd 36000 K.G. vlas. A.s. Woensdagavond 6 dezer, zal in de Consistoriekamer der Ned. Herv. Kerk de in het afgeloopen jaar door de Meisjesvereen. „Dorcas" vervaardigde kleedingstukken, ter bezichtiging zijn gesteld. A.s. Donderdagmiddag 7 dezer zal in verband met het Vorstelijk Huwelijk voor de Ger. Gem. in een speciale dienst voorgaan Ds Lamain van Rotterdam. STELLENDAM. Evenals twee jaar geleden zal er Vrijdag 8 Januari in de Chr. School Z. O. Achterweg weer een Zenddn-gsfilm ver toond worden. Dit-m-aal is het de overal in het land bekende prachtige Jaiva-Soemba- film. Doel van deze vertoonin-g is meer be kendheid aan het zendingswerk te geven, waardoor vanzelf ook meer liefde voor de Zending gewekt wordt. Gezien de schitteren de resultaten na twee jaar geleden is het te verwachten dat ook nu d-e school weer geheel gevu-l-d zal zijn. Br za-1 eerst een kindervoor stelling gegeven worden. De prijs van de uien was verleden Za terdag weer 80 cent. Er is momenteel nogal wat handel. Voor de aardappelen betaalt men f 1.70 per 70 K.G. GOEDEREEDE. De vorige week werd door de juinsorteervereen. verzonden 80-0 balen juin voor eigen rekening voor export naar Londen en 500 balen aan commissionairs a 80 cent per 60 kg. Loop der bevolking over de ma-and Dec. '36. Vertrokken: N. A. Tanis n-aar Sommels dijk, A. Redert naar Stellendam en H. Doets naar Pijna-cker. OUDDORP. Do feestelijkheden op Woens dag worden geopend met muziek van den toren, waarna de Burgemeester de feestdag officieel zal openen. Om negen uur volgt een optocht der schoolkinderen waarna de morgen besloten wordt door ringrijden met versierde fietsen en een concert. Om één uur worden volksspelen gehou den. Dan volgt een optocht om half drie. 's Avonds om zeven uur zal een lampion optocht door heit dorp trekken. Om acht uur volgt een concert, terwijl de avond be stolen wordt met vuurwerk. Bijzondere vermelding verdienen de his torische optocht over liet Oranjehuis. Het belooft een onvergetelijke dag te worden. De eamalenvisschers hebben de afge loopen week met de zeilscheepjes 3 '.agen geviseht. Er werd 50 kilo garnalen per dag gevangen. Met d-e motorschuiten werd het dubbele gevangen, alles afgeleverd tegen 14 cent par kilo aan de pellerijen. In de weer- visscheriien werd nie'ls gevan-gen. Bij KI. van- Noppen in den Oostdijk ontstond in de woning door onbekende oorzaak brand. Met hulp van buren kon de brand worden geblus-cht. De schade wordt door verzekering gedokt. Naar men verneemt eindigde 1936 de Cichorei-m-arkt in vaste stemming. Beschik bare koopwaar is gevraagd aan 98 Franc met terughoudende veirkoopers, en worden zoodoende geringe zaken gedaan. Voor den oogst 1937 betaalde men 35 Franc met een zeker aantal verkoopen. In het algemeen verwacht men dit jaar nog al schomme lingen,. Er kan gemeld worden dat op 7 Jan. a.s., de dag van het huwelijk van de Prinses, het postkantoor alhier voor post-, telegraaf- en telefoondienst geopend zal zijn ais op Zondag. A.s. Woensdag zal hier in verband met de feestelijkheden aan vreemdelingen geen ventvergunningen worden gegeven. De door de regeering verstrekte goed- koope margarine is verkrijgbaar gesteld bij den winkelier H. Klink. Naar men verneemt is door de ge meentepolitie proces-verbaal opgemaakt te gen K. P. wegens jachtovertreding. A.s. Woensdagavond zullen in de Ned. Ilerv. Kerk geen Godsdienstoefeningen wor d-ein gehouden wegens afwezigheid van den predikant De Gemengde Zangvereen. „Excelsior" vierde Donderdag j.l, haar 12l/è-jarig be staan. De groote zaal „De oude school" was ter gelegenheid van dit heugelijk feit fees telijk versierd. Reeds dagen tevoren waren de nijvere dames-leden van „Excelsior" Ibe- zig met het kn-ippetn en maken van ver sierselen. De avond werd geopend met een korte toespraak door den voorzitter der vereeni- góng, de heer Job Tanis. Spr. schetste in zijn rede in het kort het oprichten n de verdere levensloop der vereeniging. Tot den energieken directeur van het koor, den heer Boelaars, richtte spreker eenige bizon- dere woorden van dankbaarheid en waar deering. Na cl-erae opening zong het koor een vier tal liederen uit haar uitgebreide collectie van nummers. Een en ander werd door het publiek met langdurig applaus ontvangen De heer Boelaars brengen we dan ook gaarne van deze plaats onze gelukwenBchen over met zijn mooi-e koor en omgekeerd „Excelsior" met haar directeur en leiding, want „Excelsior" zonder Boelaars is ons inziens ondenkbaar. NED. HERV. KERJ' Drietal: Te Kra-linigen (vac. v. d. Valk), G. van Veldhuizen te Hantum, J. R. Wolfens- benger te Smeek en J. C. Neelemam te Pernis. Aangenomen: Naar Delft, J. Fokkema te Amstelveen. Bedankt: Voor Meppel, J. H. F. Engel te Alblasserdam. Voor Rottu-m-Stitswerd, S. Riemens, can-d. en hulppred. te Haarlem- Noord (Spaarndam). CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Bunschoten, Joh. Jansen te Leiden. GEREF. GEM. Bedankt: Voor Dirksland. H. Ligtenberg te Lisse. OUD-GEREF. GEM. Beroepen: Te Nieuw-Beijerland. C. de Gruiter te Oostburg. P. KOSTER t Te Driebergen is Zaterdag j.l. overle den in 84-jarigen ouderdom de heer P. Koster, die o.m. 38 jaren penningmeester geweest is van de Geref. Zondagsschool-Verg. Jachin. Voorts was de heer Koster een be kende figuur op het gebied der Inwendige Zending en heeft hij ook als leerend ouderling een geziene plaats ingenomen. Van 188-0 tot 1887 was de overled-ene, die te Mid-d-elh-arnis geboren was, zendeling-col porteur onder Israël voor de Chr. Geref. Kerk. In 1887 riep hem de gemeente van Zoetermeer-Zegwaard als leerend ouderling. In 1899 vertrok de heer Koster naar Appel scha, Ook in deze gemeente heeft hij met veel zegen gearbeid, ook voor de Chr. School. Op 4 Augustus 1912 preekte hij zijn afscheid en deed den daarop volgenden Zondag in trede a-ls oefenaar bij de Geref. Kerk te Va-ltermond. Na 4 jaar arbeid mocht de heer Koster daar een Chr. school openen. Voorts werd het kerkgebouw geheel vernieuwd, een orgel in de kerk geplaatst en een vergaderlokaal gebouwd. In 1932 verliet de heer Koster, die steeds een groot geh-ir trok, Valthermond en vestigde zich te Driebergen, waar hem na een leven van hard werken nog eenige jaren rust waren weggelegd. DE TOESTAND VAN DEN PAUS Met den Paus gaat het nog steeds den rand van de crisis. Neemt hij zich goed in acht, d-an spreken de berichten van „vrij goei' geeft hij daarentegen weer toe aan zijn ondoofbare werklust, in verband waar mee bijv. Zond-ag drie bezoeken van ambte lijken aard werden ontvangen, dan vol-gt vermoeienis en zwakte in zoodani-ge mate, dat soms een injectie noodig is. Van 1-oopen is nu geen sprake meer: h-et eene -been wei gert eiken dienst. Jhr van Karnebeek doet nadere mededeelingen De Commissaris der Koningin in Zuid- IIolland, in wiens handen de aigemeene leiding werd gelegd van de op 7 Januari te nemen ordemaatregelen, was zoo wel willend naar aanleiding van desbetref fende vragen een groot aantal bijzonder heden hieromtrent mee te deelen. In de eerste plaats wees hij er op, dat het heele complex van de te nemen maatregelen beraamd werd in onderlinge samenwerking en gezamenlijk overleg tusschen de daarbij betrokken militaire en burgerlijke rijks- en gemeentelijke autoriteiten. Aan de bespre kingen werd mede deelgenomen door vertegenwoordigers van II. M.'s hofhouding. De militaire wacht Zooals men weet, aldus de Commissaris, zijn er ongeveer 10.000 man troepen beschik baar gesteld voor de afzetting van den weg: daarbij komen dan nog de politievoorzienin- gen in het belang van de orde en van de vei ligheid van den stoet. In aanmerking geno men de lengte van het traject van bijna 5 Km. is door de medewerking der militaire autoriteiten de taak der politie verlicht ge worden. De militaire macht heeft tevens zeit in ruime mate de gelegenheid gekregen tot het eerbetoon. Het is de bedoeling, dat in het belang van het publiek de militaire afzetting zooveel mogelijk op den rijweg zal wor den opgesteld en niet op de trottoirs zoo dat het publiek hooger komt te staan. Behalve de militaire eerewachten en eere fronten in de omgeving van liet raadhuis en de kerk zullen op de Riviervischmarkt tegenover den ingang der kerk. welke voor den Koninklijken stoet wordt gereserveerd, nog opgesteld worden een eerewacht met vaandel van de leden der Leidsche Vrouwe iijke Stud enten vereeniging, waarvan Prinses Juliana lid is geweest en de traditioneele eerewacht der studentenweorbaarhedon Voor de jonge dames wordt op het stadhuis een kamer gereserveerd, waarin zjj zich zul len kunnen ophouden tot voor hen het oogenblik gekomen zal zijn om de haar aan gewezen plaats te gaan innemen In de hal van het stadhuis en de gang, dio naar de trouwkamer leidt, zullen 60 cadet ten en adelborsten een eerewacht vormen. Afzetting begint om halt tien In verband met de omstandigheid, dat de stoet precies om elf uur van het paleis ver trekt, zal de militaire afzetting om half tien beginnen, terwijl verschillende politie maatregelen reeds vroeger in werking zui len moeten treden. Het is van het hoogste belang, dat de weg voor den stoet, die voor voetgangers door verschillende open gehou den geulen te bereiken zal zijn, tijdig vrij gemaakt wordt. Het parcours, dat een ge sloten kring vormt, zal, behoudens aan het Westeinde voor het afrijden der auto's van de kerk, voor het rijverkeer alleen worden onderbroken ter plaatse waar de Maurits- kade en de Parkstraat elkaar kruisen. Het is de bedoeling, dat de weg lang3 de dr Kuyperstraat, Mauritskade, Hoogewal, Prtn- sessewal en de Prinsestraat wordt openge houden voor de genoodigden bij de plechtig heid in óe Groote Kerk. 6 a 700 auto's Er wordt op gerekend, dat zich daar langs in een betrekkelijk korte spanne tijds een 6 a 700 auto's zullen hebben te bewegen. Deze zullen verdwenen moe ten zijn voordat de niet aan den stoet deelnemende vorstelijke gasten van H.M. de Koningin aan de kerk aankomen. Wanneer men bedenkt, dat reeds kort na elf uur de kop van den stoet bij de Groenmarkt te verwachten is en de stoet de gelegenheid moet hebben zich onbelemmerd te wenden om het kerkgebouw, teneinde door de Groote Halstraat weer langs het Staahuis vóór te komen, nadat de plechtig heid aldaar zal zijn afgeloopen en dan door te gaan naar de kerk, dan behoeft het geen betoog van hoeveel belang het is voor een goeden gang van zaken, wanneer aan het verzoek om uiterlijk tien uur in de kerk aanwezig te zijn door de genoodigden wordt, gevolg gegeven. Zou dit niet geschieden of zou men het laten aankomen op het laatste oogenblik, dan zou in oe omgeving van de kerk een toestand kunnen ontstaan, die in grijpen noodzakelijk maakt, met het gevolg, dat de gasten hun bestemming niet meer zouden kunnen bereiken en de auto's in de Prinsestraat worden vastgehouden. Na afloop van den kerkdienst zal, zoodra de stoet de omgeving van c'e kerk verlaten heeft, aan de genoodigden tot het noenmaal ten Paleize aanstonds de ge legenheid worden gegeven zich tijdig recht streeks daarheen te begeven door de Prin sestraat, die opengehouden worat en door de poort van den Paleistuin aan de Prin sessewal Het Noordeinde is uit den aard der zaak niet beschikbaar met het oog op de terugkeer van de stoet en de handhaving der ordemaatregelen in verhand daarmee. Van belang is verder, dat langs den beelen weg luidsprekers opgesteld zijn, teneinde het publiek te ooen meeleven in hetgeen er gebeurt; met name zal men zoowel de plechtig heid ten stailliuize als die in de kerk kunnen volgen. Overigens staan de noodige mededeelin gen en muziek op het program, waarmee Een millioenenschenking aan de Amerikaansche Staat Mellon sticht schilderijen-museum President Roosevelt heeft een brief wisseling gepubliceerd met den vroegei-n amhassadeur der Vereen'gd" Staten te Lon den, den rnilliardair Andrew Mellon volgens wedt.' deze zijn childerijenverzame 'ing een der waardevolste en volgens kunst kenners een der meest veelzijdige particu liere verzamelingen der wereld, aan het Amerikaannsche volk wil schenken. De totale waarde der collectie wordt op ongeveer 19 millioen, dollar geschat. reeds vroeg wordt begonnen. Aan de behoeften van de publiciteitsdiensten is, binnen de grenzen van het toelaatbare en het mogelijke, tegemoetgekomen. In over leg met de organisaties zijn langs den hee- len weg de plaatsen bepaald, waar journa listen, fotografen en filmoperateurs zich, met inachtneming van de voorgeschreven aantallen, kunnen opstellen. Aan de ope rateurs voor de film van Z.H. Mangkoe Negoro VII is een speciale vergunning ge geven. Er wordt op gerekend, dat men zich stipt zal gedragen naar de aanwijzingen van de politie. In het bijzonder geldt dit voor de fotografen, die in hun ijver daarin somtijds tekort schieten. De politie heeft order om zoo noodig streng op te treden. Rit langs den weg Aan eenige auto's met enkele vertegen woordigers van binnenlandsche en huiten- la.ndsehe pers en een paar filmoperateurs wordt voorts vergunning verleend om, be geleid door de politie, om 10 uur het ge- heele parcours af te rijden, teneinde een algemeenen indruk te verkrijgen: Ook worden ten behoeve van de binnen- en buitenlandsche radiouitzendingen op be paalde punten posten opgesteld. De belang rijkste is die bij de vischbanken op den hoek van de Schoolstraat, van waaruit het gebeuren zoowel bij het stadhuis als bij de kerk kan worden gadegeslagen. Het Nassauplein Verder deelde de Commissaris der Ko ningin mee, dat de stoet op het Nassauplein niet over het middenpad zal kunnen gaan, omdat achteraf gebleken is, dat zulks met het oog op de daaronder liggende overklui zing beter achterwege ware te laten. Ko mende van de Laan Copes neemt de stoet den linker rijweg. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veilingbericht van Donderdag 31 Dec. Armgaard 2225.10, goudreinetten 11.40— 23.10; roode kool 22.80; sa wye kool 1.50— 2.80; spruiten 4.5010.10; witlof 7.8014 per 100 kg.; bloemkool 1.501.80 per 100 st. Eieren: kipeieren 58-59 kg. 3.703.95; id 57 kg. 3.60—3.70; id. 48-50 kg. 3—3.10. Veilingbericht van Dinsdag 29 Dec. Witlof 4.5012.50; savoye kool 3.303.50; roode kool 24; boerekool 1.80; spruiten 9— 14; goudreinetten 1122.40; zoete bellefleurs 1618.50; armgaard 2326. Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Veel valt er over den handel in aardap pelen over het afgeloopen jaar niet te zeg gen; het blijft een flauwe handel en men begint al te lossen de ladingen aardappelen welke op speculatie aan de markt liggen. We hopen dat 'het nieuwe jaar voor allen een gezegend jaar moge zijn, en dat er in den handel in aardappelen meer levendig heid moge komen. Een enkel partijtje Bonten met een knob bel werden verkocht voor 1.701.80. Aan voer zand aardappelen en N. H. bonten en blauwen zeer klein. Hoofdhandel blijft in. Zeeuw; Bonten, Zeuw Blauwen en blauw- poters gaat de verkoop zeer moeilijk mede, alhoewel dit kan veranderen. Mooie grove Bontenpoters en bonken gevraagd alle soor ten. Wilt gij uw aardappelen naar Amster dam zenden, vraag Makelaar Jac. Knoop om inlichtingen, zonder eenige verbinding of kosten. Gratis opslag in de pakhuizen te Amsterdam voor auto's welke direct willen lossen bij vriezend weder. Zeeuw Bonten f22.40, Zeeuw Blauwen f 1.902.30, Z. Blauwe eigenheimers fl.90— 2, Z. eigenheimers f 1.902, Zeeuw Bonten en blauwen, poters f 1.20-1.30, Zeeuw of Flakkeesche eigenheimers f 22.10, hiervan, geen aanvoer, dito poters f 1.401.50, Noord wijker, Katwijker, Hillegommer zandaard appelen f33.40, N. H. Blauwen f 1.80 1.90, N. H. Bonten f 1.90—2, Haarlemmer meer en Ypolder meer en IJpolder Bevelan ders f 1.00—1.80. Verder per 100 kilo: Drent- sche en Overijsselsche zandaardappelen f 3— 3.40, bonken f 2.803. AMSTERDAM, 4 Jan. (Veemarkt) Aangevoerd 433 vette koeien, waarvan de prijzenwaren: le kw. 6270 c; 2e kw 5460 c.; 3e kw 48U53 c p kg. slachtgew.; 85 melk. en kalf koeien f 160 21099 vette kalveren 2e kw 6068 c; Se kw. 50—58 c. pe- kg. lev gew. 74 nucht. kalveren f 11; 67 lammeren f 20—26; 576 varkens: vleesch varkens (40—110 kg) 63—54 c. per kg.; zware varkens 51—52 c; vette varkens 5051 c. per kg. slachtgew.; l paard, angevoerd 2 wagons ge slachte runderen uit Denemarken. Overzicht: runderen behoorlijke aanvoer, han del zeer stug, prijzen voor alle soorten hooger. Melkkoe'en korte aanvoer, stille handel, prijzen vast. Vette ka;veren matige aanvoer, zeer vlug ge handel en hoogere prijzen. Nuchtere kalve ren gewone aanvoer, viugge handel en iets hoosTO prüzen Schapen tamelijke aanvoer, handei gedrukt en hoogere prpzen. Varkens be hoor (pke aanvoer, vlotte handex en hoogere prijzen. AMSTERDAM, 4 Januari. (Aardappelmarkt) Prijzen: Zeeuwsche bonten en blauwen 2.25 2.50, id. eigenheimers 1.902.10, id. bevelan ders 1.701.85, ld. bonten en blauwe eigen heimers 22.10, id. poters 1.401.60. Frlesche bergers 1.902.10, Noordholl. eigenheimers 1.801.90, id. blauwe en bonte eigenheimers 1.902, id. bevelanders 1.701.80, AndiJker bonten en blauwen 22.20, duinzand 2.80 3.50, Drenscht zandaardappelen 1.902.10, al les per H.L. Aanvoer 206.000 kg. ROTTERDAM, 4 Jan. Vee. Aangevoerd in totaal 2432 dieren, t.w.: 595 vette runderen, 249 vette kalveren, 7 nucht. kalveren, 1020 schapen of lammeren, 662 varkens. Prijzen per kilo: Vette koeien le kw tot 62, 2e kw tot 65, 3e kw 4740 c., vette ossen le kw tot 59, 2e kw tot 63, 3e kw 4848 c., vette kalveren le kw tot 95, 2e kw tot 85, Se kw 65—75 c„ varkens (lev. gew.) 444647 c., schapen 293946 c., lammeren 283948 c. Prijzen per stuk van mager vee: Schapen ƒ12—16—24. lammeren 10—17—20. Vette koeien en ossen* aamvoer grooter, han- re' lui, prijzen als vor. week Dinsdag Een prima koe ging tot 66 en een os tot 63 c Vette kalveren: aanvoer ruimer handel ta melijk, prijzen als vor. week Maandag, behalve Se kwaliteit die iets duurder waren. Een prima kalf ging nog tot 195 c. Schapen en lammeren iets ruimer ter markt, handel vlug, prijzen hooger dan vor. week. Varekns: aanvoer meer, handel willig, hoo gere prijzen. Er werden tamelijk veel schapen voor ex port gekocht. ROTTERDAM, 4 Jan. Aardappelen. Prij zen: Brielsche eigenheimers f 1.802.10; Zeeuw sche blauwe f 22 25: id eigenheimers f 1.80 1.90id bonte f22.25; blauwe eigenheimers f 1.601.79; Bevelanders f 1.791 80; eigenhei mers poters f 1.401.60; zandaardappelen 34 c per kg.: kleiaardapp. 23 c. er kg.; blauwe o- ters f 1.201.30. Met tamelijke aanvoer en kaJ me vraag. TIEL., 4 Januari. Eieren 3.753.90 per 100 Aanvoer 17.000 stuks. Prijs voor particulieren heneieren 2.903.15. KORTRIJK, 2 JANUARI CICHOREI. Het iaar 1936 eindigt in vaato stemming. Disponibele koopwaar is gevraagd nan 98 franrc met terughoudende verkoopers. Dientengevolge werden slechts geringe zaken afgesloten. Voor den oogst 1937 betaalt men 85 frank, met een zeker aantal verkoopers. Jn 'het algemeen verwacht men dit jaar nogal wat schommelingen. Speculanten zijn van nu af in volle bedrijvigheid.

Maas- en Scheldebode | 1937 | | pagina 2