HET VORSTELIJK HUWELIJK ELIZE ZWANENBERG S MAAS- EN SCHELDEBODE DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 BUITENLAND LAND- EN TUINBOUW De samenstelling van de trouwstoet Omtrent het verloop van de huwelijks plechtigheid op 7 Januari a.s., kunnen wij thans de volgende bijzonderheden mede- doelen: Te elf uur voormiddag verlaat de stoet, waarmede naar het Raadhuis zal worden gereden het Koninklijk Paleis. De stoet wordt uitgeleide gedaan door den opper- hofmna rseha Ik Rii het instappen van het Bruidspaar in de koets zullen twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers behulpzaam zijn, die na het volbrengen van hun taak van de achterzijde van het Paleis per auto naar de kerk zullen worden gebracht. De stoet zat worden samengesteld als volgt: een afdeeling bereden marechaussee: een afdeeling van het korps rijdende artillerie; een commando cavalerie met standaard en muziekkorps; 3 berlines bespannen met twee paarden, met bruidsmeisjes en bruidsjonkers, gaan de één lakei naast elk portier; het Prinselijk Bruidspaar in de gouden koets bespannen met acht paarden, vooraf gegaan door twee postiljons, gaande een koetster naast elk paard en vier lakeien naast elk portier; de kolonel, commandant van het 2de reg huzaren rijdende ter rechterzijde en de rit meester. commandant van het escorteerend eskadron ter linkerzijde ter hoogte van de achterwielen van de koets Acht officieren dpr huzaren voor de gouden koets 2 offi eieren der huzaren rechts en 2 links van de kopts ter hoogte der voorwielen en acht offi cieren der huzaren achter de gouden koets; de koets, waarin gezeten H.M de Koningin en H.D H. Prinses Bernhard van hippe Biesterfpld, bespannen met vier paarden gaande een koetsier naast "Ik paard en vier lakeien naast elk portier De chef van het militaire huis rechts en de gouverneur van de Residentie links naast de koets bij de voorwielen; de overige officieren van 't militaire huis naast en achter de koets. Vervolgens: een berline bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten ZIJ. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg en Z.D.H. Prins Ernst Aschwin van Lippe Biesterfeld; een berline bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier waarin gezeten mevr Beelaerts van Blokland en graaf Von Oeynhausen-Sierstorpff; een coupé, bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten jkvr. L. P. van de Poll, dame du pa'ais honoraire van H.M. de Koningin en jhr mr F Beelaerts van Blokland, kamer heer i.b.d. van TI M. de Koningin, vice-presi dent van den Raad van State; een coupé, bespannen met 4 paarden, gaande 2 lakeien naast elk portier, waarin gezeten gravin von Oeynhausen-Sierstorpff en kolonel Von Pantschulitzew. Daarna: een commando cavalerie; een detachement hereden artillerie; een deta chement bereden politietroepen. Bij aankomst aan het Raadhuis zullen de koetsen met de bruidsmeisjes en bruids jonkers doorrijden naar de kerk, alwaar zij uitstappen en zich naar de consistoriekamer zu'len begeven. Aan de stoep van 't bordes van het Raad huis wordt het Bruidspaar ontvangen door den burgemeester van Den Haag den dienstdoend grootmeester van Prinses Ju liana alsmede door twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers. Zij worden naar de werkkamer van den Burgemeester geleid. Zoodra allen in het Raadhuis zullen zijn aangekomen zal het Bruidspaar zich naar de trouwkamer begeven, voorafgegaan door de bruidsmeisjes, begeleid door de bruids jonkers en gevolgd door de ouders verdere bloedverwanten, getuigen en gasten. De chef van het militaire huis en de gouverneur der Residentie blijven in de werkkamer van den Burgemeester; de ove rige officieren van het militaire huis stellen zich te paard op tusschen het Raadhuis en de kerk. Na voltrekking van het burgerlijk huwe lijk begeeft men zich weder naar de rijtui gen uitgeleide gedaan door den Burgemees ter en den dienstdoend grootmeester van de Prinses. De bruid wordt bijgestaan door twee bruidsmeisjes en twee bruidsjonkers. Zonder voorafgaande berlines met bruids meisjes en bruidsjonkers zal naar de Groote Kerk worden gereden. Uitgestapt wordt hij den middelsten ingang aan de zijde van de Riviervischmarltt. Door twee bruidsmeisjes zal de Prinses bij het uitstappen worden hnsestaan. Aan de deur van de kerk zal 't Prinselijk Paar worden ontvangen door den opper-kamerheer en een kamerheer en naar de consistoriekamer worden geleid ge volgd door H.M. de Koningin en die gasten van de stoet. Tevens zal het Prinselijk Echtpaar bij de deur van de kerk worden begroet door een commissie uit het College van Kerkvoogden en door een commissie uit den Kerkeraad der Ned. Herv Gemeente te Den Haag. Deze commission zullen na den dienst het Prin selijk Paar uitgeleide doen. Inmiddels zullen de overige gasten, die niet in de stoet naar het Raadhuis aan wezig waren, hun plaatsen in het kerkge bouw hebben ingenomen. In de consistoriekamer zal door den eer sten kamerheerceremoniemeester, onder toe zicht van den opper-ceremoniemeester, de stoet worden opgesteld. Bij het binnentreden der kerk wordt het jonge paar voorafgegaan door de bruids meisjes en bruidsjonkers en gevolgd door de bruidskinderen en allen die tot dezen stoet behooren. Het orgel zal spelen, totdat allen gezeten zijn, daarna neemt de dienst een aanvang. Na beëindiging van den kerkdienst zal een zangkoor een lofpsalm ten gehoore bren gen. De bruidsstoet, voorafgegaan door bruids meisjes en bruidsjonkers, zal zich vervol gens, onder orgelspel, naar de consistorie kamer begeven. Alle familieleden, benevens de getuigen en echtgenootcn, zullen zich paarsgewijze daarheen begeven, teneinde hunne geluk- wenschen aan te bieden. Daarna wordt door den opper-kamerheer en een kamerheer het prinselijk echtpaar uitgeleide gedaan, waarbij bovengenoemde kerkelijke commissiën tevens tegenwoordig zijn. Nadat de stoet weder is gevormd, zal langs de bekend gemaakte route naar het ■alcis Noordeinde teruggereden worden, waar bet Prinselijk Echtpaar door den op- per-hofmaarschalk ontvangen wordt De gasten Naar wij vernemen zullen de volgende vorstelijke gasten bij het huwelijk van Prins-es Juliana en Prins Bernhard aanwezig zijn: H.D.H Prinses Bernhard van Lippe-Bies- terfeld; Z.H. Hertog Adolf Friedrich van Mecklenburg; H.H. Hertogin Adolf Friedrich van Mecklenburg; Z.D.H. Prins Ernst Asch win van Lippe-Biesterfeld; Z.D.H. de Vorst van Lippe; H.D.H de Vorstin van Lippe; Z.D.H. Prins Armin van Lippe; H.H Prinses Douairière Frederik van Sachsen-Meinin-gen, geboren Prinses van Lippe; H.K.H. Prinses Alice van Groot-Brittannië; Graaf van Ath- lone; Z.K.II. Prins George van Groot-Brit tannië, Hertog van Kent; Lady Mav Abel Smith; Major Abel Smith; Z.K.H. Erfgroot- hertog van Mecklenburg: Z.K.H de Groother tog van Mecklenburg; H.K.H. de Grootherto gin van Mecklenburg; H.K.H de Grootherto gin van Oldenburg; Z.K.H. de Erfgroot- hertog van Oldenburg; H.K.H de Erfgroot- hertogin van Oldenburg; H.K.H. Hertogin Eilika van Oldenburg; Z.D.H. de Vorst van Waldeck; H.D.H. de Vorstin van Erbach- Schönberg; Z.D.H de Vorst van Bentheim- Steinfurt; H.D.H. de Vorstin van Bentheim- Steinfurt; H.D.H Prinses Sonhie van Sachsen Weimar-Eisenach; Z.D.H. Prins Julius zur Lippe; H.D.H Prinses Julius zur Lippe; Z.D.H. Prins Ernst August zur Lippe; H.D.H Prinses Carola zur Lippe; Z.D.H de Vorst v. Wied; Graaf Rabe Oeynhausen-Sierstorpff; Gravin Rabe Oeynhausen. Voorts zullen als gasten bij het huwelijk mede aanwezig zijn: Jnkvr. L. P van de Poll, dame du palais honoraire van H.M. de Koningin; Jhr. Mr. R. de Mare.es van Swinderen, H.M.'s buitenge woon gezant en gevolmachtigd minister, ka merheer i.b.d. van H.M. de Koningin; Mevr, de Marees van Swinderen; Generaal-Majoor Graaf von der Goltz; Gravin von der Goltz; Gravin Luiza Welczeck; Kolonel A. van Pantoov—u-^evy; Commandant au Souzy: Monsieur Fenton Morau; Prins Windisch- gratz; Graaf Welczeck; Jnkvr. Gravin Welc zeck; Madame de Joannis; Jnkvr. B. I. van Swinderen, hofdame honoraire van H.M. de Koningin; H. C. G. Baron van Lawick, kol. der cavalerie, gouverneur der Kon. Militaire Academie; I. L. D. Baron Sirtema van Gro- vestins, Roester dor huzaren, oud-ordon- nans-officier van H.M. de Koningin; Graaf Kotzebuc; Gravin Kotzebuc; Herr von Bülow-Stolle; Frau von Bülow-Stolle; Jkvr. G. Baronesse Sloet van Marxveld, dame du palais honoraire van H.M. de Koningin. Tnkvr. Mr. J. A. Baronesse van Verschuer, hofdame honoraire van H.M. de Koningin; Mr. D. J. A. Baron van Harinxma thoe Slooten, kamerheer i.b.d. van H M de Ko ningin; Luitenant ter zee der le klasse Jhr. G. A. Borg; Ilerr Hauptmann Viebig; Frau Viebig; Gravin Eily zu Dohna Schlodien; Herr Gebhard von der Marwitz; Herr Dr. Max Illgner; Frau Dr. Max Illgner: Graaf Carmer; Gravin Carmer; Herr Udo Franck; Frau Udo Fr- -ok; Ritmeester von Baath; Frau von Baath: Herr von Zastrow; M. de Mier, Esq.; Mr. Paul Barrelet du Ricou; Baron Jacques Herry; Hen P. Breycha Zuliany; Baron Joachim v. Riedesel; Graf Nicola Ignatieff: Herr Walter von Halle; Herr Adolf Langenheim; Hamilton Kerr Esq., M. P.; Herr Joachim von Klietzing; Mon sieur le Pasteur Gounelle, hofprediker; Den nis Sephton Dellmer Esq.; Adalbert Graaf Dohna; Luit.-kolonei R. P. J. van den Berg van Saparoea; Kapitein-luit. ter zee C. J. baron van Asbeek: Herr dr Hans Stein; Frau dr. Hans Stein; Jkvr. A. R. A. II. M. O baronesse van Heeckeren Van Keil, hofdame honoraire van H. M. de Koningin; Mr. A. baron van Heeêkeren van Keil, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koninsj'n; Jhr. Mr L H van Lennep, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin; Jkvr. C. J. baronesse van Tuyll van Serooskerken, hofdame honoraire van H. M. de Koningin; S. J. baron van Tuyll van Serooskerken, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin; R. A. baron van Haróen- broek van Hardenbroek, grootofficier van H. M. de Koningin; Baronesse van Harden broek van Hardenbroek—Röell; Jhr. Mr F. Beelaerts van Blokland, kamerheer i.b.d. van H. M de Koningin, vice-president van den Raad van State; mevrouw Beelaerts v. BloklandSnoeck; Jhr. Mr. Dr. W. F. Röell, kamerheer i.b.d. van H. M. de Koningin; Mevrouw Röellbaronesse Sloet van Marx veld. DE TRIBUNEPLAATSEN Aanzienlijke prijsverlaging In een gister gehouden bespreking van enkele der voornaamste exploi tanten van tribunes langs de route van den Prinselijken Bruidsstoet, Is besloten tot een aanzienlijke verla ging der voor de verschillende ran gen tot dusver gevraagde prijzen. Hoewel men vrij algemeen kon aantoo- nen, dat de prijzen, zooals ze tot nu toe waren gesteld, in verhouding tot de bouw en verdere kosten en de groote risico's geenszins exorbitant waren, hebben de meesten der betrokkenen gemeend, nu blijkt, dat het publiek over het aigem-eu de gevraagde prijzen te hoog acht, daar aan te moeten tegemoetkomen. De thans voor de belangrijkste tribunes vastgestelde prijzen, die in advertenties nader ter kennis van het publiek woeien gebracht, zijn zóó laag, dat niemand zich daarvoor nog kan laten terugschrikken om zic'n tijdig'te verzekeren van een goede plaats om den Bruidsstoet rustig en zon der vermoeienis te kunnen gadeslaan. Het spreekt wel vanzelf dat deze prij zen, die verliesgevend zijn en na overleg met de Overheid slechts wedden vastge- seld om de Nederlanische bevolking in al haar geledingen in de gelegenheid te stel len dén stoet te zien. eenige verdere ver laging te aenenmale uitsluiten. Het totale aantal beschikbare plaatsen is ten opzichtp van de drommen, die op 7 Januari a.s. zich naar Den Haag zullen opmaken, zeker niet groot. Men wach'e dus niet tot het laatste moment met de zeer groote kans dan achter het, net te visschen. Wie tot den laatsten dag wil wachten, loopt groot gevaar bedrogen uit te komen omdat het alle organisatie ten spijt dan technisch niet meer mo gelijk zal zijn allen nog tijdig te helpen. Men vergete bovendien niet, dat h -t zich tijdig voorzien van een kaart hetzij ioor de politie verstrekt voor eien raamplaate, hetzij een toegangsbewijs voor een tribune de eenige gelegenheid is im oa ae reeds vrij vroeg ingaande afzetting nog to 11 uur (voor de meeste wegen en straten) zijn plaats te bereiken. Voor de tribuneplaatsen zijn geen af zonderlijke, door de politie afgegm en kaar ten vereiseht, met zijn toegangsbewijs tot een deir tribunes kan men, ook n a de af zetting, tot 11 uur langs den vrijgehouden, door den stoet te volgen weg, de betrokken tribune bereiken, zooals uit de desbetref fende door de politie getroffen regelingen blijkt. Men zal zich thans na de prijsver laging. moeten haasten, wil men niet de beste plaatsen besproken vinden, ja zelfs gevaar loopen geen enkele plaats meer te kunnen bemachtigen en dan op heel waf minder gemakkelijke wijze te moeten trachten, 's morgens heel vroeg een plaatsje te veroveren lans den weg, in het gedrane en zonder gelegenheid zich eens te ver treden, terwijl men dan nog heel wat minder ziet dan van een den geheelen weg overziende tribune. STROOM VAN HUWELIJKSGESCHENKEN De tweede receptiedag Het Prinselijk Bruidspaar heeft gister ochtend van 10 tot 12 u. en gistermid dag van half drie tot ongeveer 6 uur in het paleis Kneuterdijk deputaties ont vangen, welke geschenken kwamen aanbieden. Dit was dus de tweede dag, dat de Prinses en de Prins recipieerden De delegatie ter aanbieding van het Indi sche geschenk, genoot het voorrecht als eerste delegatie in audiëntie te worden ont vangen. Men raadplege hierover het verslag elders in ons blad. Geschenk van de Koninklijke Landmacht De tweede delegatie, die ontvangen werd. was een gedeelte van de z.g.n. werkcom- misise uit de Kon. Landmacht, onder leiding van Generaal Jhr. B. Röell, commandant van het veldleger. Aangeboden werd de schetsteekening van een kamerscherm dat bestaan zal uit vijf paneelen, waarvan het middelste versierd is met de Koninklijke Kroon. Het scherm zal op een nader te bepalen datum en plaats voor de schenkers te be zichtigen zijn. H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard toonden groote belangstelling voor r,e teekening en wenschten nu reeds aan alle gevers hoogstderzelver dank te zien overgebracht. Het geschenk van de marine De derde delegatie die ontvangen werd ter aanbeiding van het geschenk van de Ko ninklijke Marine stond onder lediing van vice-admiraa! A. Vos. chef van dien dienst materieel van het Departement van Defen sie. Het geschenk is een zilveren piece de mi lieu vaar tafelversiering, vervaardigd door de N. V. Begeer, van Kempen en Vos naar een ontwerp van Charles Eyk. Geschenk Indisch Leger Vervolgens werd een deputatie uit het Kon. Ned. Ind. leger in de gelegenheid ge steld. haar hulde aan liet jonge paar te be tuigen. Het aangeboden geschenk is een album, bevattende foto's, welke betrekking hebben op de verschillende onderdeelen van het Indische leger Dit album is verpakt in een doos van sonokeling-hout, dat is Indisch palissanderhout, dat o.a. voorkomt in mid- den-Java. Namens den Bijzonder Vrijwilligen Landstorm werd een schilderij aangeboden, geschilderd door den Haagschen kunstschilder Willy Sluiter, voorstellende het défilé voor II. M. de Koningin op den Landdng van den B.V.L. (e Barneveld op 7 Juli 1935. Met een korte rede bood generaal Duy- mner van Twist het geschenk aan. De deputatie van Friesch" vrouwen bood een Friesch costuum aan voor H. K. II. Prinses Julana en voor Z. D. H. Prins Bernard een Friescbe bruidegomspijp met comfoor en tabaksdoos. Namens alle vrouwen van Amsterdam, die als geschenk een gedeelte van de meubilee ring van de ontvangstzaal in het Koninklijk Paleis te Soestdijk bijdroegen bood een comité een fraai album met oorkonde aan. Door een deputatie van de vrouwen van Rotterdam werd een tapijt aangeboden, eveneens door een deputatie van de vrouwen van IJsselmonde. De laatste deputatie bood tevens een bouquet bloemen aan. Namens een groep jongedames uit Utrecht werden twee salonstoelen aange boden. Tenslotte kwam nog het Delftsche Vrou wen comité ramen Nieuwe Kerk, dat een gedeelte van een der ramen van de Nieuwe Iter kte Delft in glas in lood aanbood. Amerikaansch postvliegtuig verongelukt Twaalf personen gedood Een Amerikaansch postvliegtuig, dat van San Francisco naar Los Angeles onderweg was en twaalf personen aan boord had, is 18 mijlen ten Noorden van Burbank (Cal.) tegen een berghelling gevlogen. Vliegers ontdekten de vleugels der vermiste machine, die aan een rotsuitsteeksel hingen. De twaalf inzittenden moeten bij de hevige botsing to gen de berghelling op slag zijn gedood. Nabij het dorp Kellogg in Idaho werden, naar verder bekend is geworden, de lijken van twee postvliegers geborgen, die met hun machine de vorige week zijn neergestort, In de laatste veertien dagen zijn in de Vereenigde Staten in totaal 28 dooden ten gevolge van vliegongelukken te betreuren. Een Amerikaansch kind ontvoerd Bandiet eischt hoog losgeld Te Taeoma (staat Washington) is een gemaskerde bandiet met een revolver in de hand het buitenverblijf binnengedrongen van den millionnair William Mattson, wiens tienjarig zoontje hij ontvoerde. De bandiet vluchtte per motorboot na in den tuin een papier te hebben achterge laten, waarop vermeld stond, dat hij een losgeld eischt van 2S.000 dollar. Naar de „United Press" nader verneemt, heeft de vader van 't ontvoerde knaapje zich bereid verklaard, de eiscben van den ontvoerder in te willigen, aangezien door dezen beloofd is dat het kind geen leed zal worden berokkend, indien het losgeld wordt betaald. Momenteel is men bezig de in het huis van den millionnair achtergelaten vinger afdrukken te onderzoeken. WIJ VLIEGEN DAARHEEN. De morgenstond meldt reeds het komen van d' avond De zon, waarvoor pas nog het duister verdween, Neigt straks al ter kimme; nog enkele stralen Dan daalt weer de nacht: wij vliegen daarheen! De zomer, zoo lieflijk, vol tinten en geuren Als 't koesterend zonlicht de aarde beseheen Droeg toch reeds, in 't beeld van het korten der dagen, De wintertijd in zich: wij vliegen daarheen! In d' aanvang des jaars lag al 't einde besloten Hoe traag soms de voortgang der uren ons scheen Wij staan, eer wij 't weten, aan d' Oudejaarsavond Het ging als een schaduw: wij vliegen daarheen! De wieg spreekt van blijdschap, van toekomstverwachting De groeve van 't einde, van rouw en geween Eén handbreedte slechts is er tusschen die beide Eén enkele schrede: wij vliegen daarheen! De draad van ons leven, zoo broos en vergank'lijk Wordt eenmaal, opeens, door den dood afgesneên. Het leven is niet dan een gang naar het einde Dat onverwacht komt: wij vliegen daarheen! De Oudejaarsavond is 't beeld van dat einde Dat iedereen wacht en dat komt voor elkeen Nog is het de tijd om ons voor te bereiden Maar doen we 't met haast, want: wij vliegen daarheen! HAKATE Teeltplan Akkerbouw 1937 De Minister van Landbouw en Visscherfl heeft thans voor die akkerbouwgewassen, waarom trent zjjn beslissing nog niet bekend was ge maakt, het teeltplan voor 1937 vastgesteld. In het algemeen komt dit principieel overeen niet dat voor 1936. Ten aanzien van de prijzen Is er rekening mede gehouden, dat door de depreciatie van den .gulden de productiekosten in den akker bouw iets z\in gestegen. Volgens berekening bedraagt deze stijging voor de akkerbouw gewassen ongeveer 3 pet. In het algemeen zijn dan ook do richtprijzen met dit percen tage verh Dit werd noodig geoordeeld, omdat de richtprijzen zoo scherp zijn ge steld, dat zij geen verlaging, zy 't don een indirecte, kimden ondergaan. Bij de afzonderlijke gewassen, hieronder ge noemd, zijn de nauwkeurige bedragen en ver dere bijzonderheden vermeld. Tarwe. Met instandhouding van de regeling ten aanzien van den richtprijs, zooals die dit jaar geldt, zal de richtprijs van de tarwe voor den oogst 1937 gesteld worden op f 9.25 Per 100 kg., dit wil dus zeggen, dat voor tarwe van ge middelde kwaliteit, afgeleverd op i September 1937 f 9.25 zal worden betaald. De beperking van den tarweverbouw is vervallen. Rogge. De richtprijs voor de rogge zal ge steld worden op een gemiddelde van f 7.75 per 109 kg. De juiste uitvoeringsmaatregelen zul len nader worden bekend gemaakt. Vermoede lijk zal, teneinde de regelmatige afdorsching en inlevering te bevorderen, een cnet het seizoen afloopende prijs worden vastgesteld, bijv. van f7.25 tot f8.25. Zooals reeds bekend gemaakt is ligt het in de bedoeling, den denaturatietoeslag en de daarmede overeenkomende heffing aan de grens zoodanig vast te stellen, zoo noodig Iede re week, dat de voor het bepaalde tijdvak gel dende richtprijs zooveel mogelijk wordt bena derd. Gerst. Voor gerst is de richtprijs vastge steld van f 7 tot f 8.25. Het ligt vooralsnog niet in het voornemen, den dorschtoeslag wederom fn te voeren, vóór den oogst zal bekend gemaakt worden, welk systeem in verband met het markt verloop in deze precies zal worden gevolgd. Haver. De maximumheffing op haver zal voor het volgend jaar bedragen f 3 per 100 kg. De haverprüs zal dus maximaal kunnen stijgen tot f 3 boven den wereldmarktprijs. Mocht de prijs evenwel stijgen tot f 7 dan zal de heffing verlaagd kunnen worden, totdat deze het peil van de algemeene heffing op granen heeft be reikt. Peulvruchten. Voor erwten zal de prijs gebracht worden van f 9.25 tot f 10.25, onder dezelfde voorwaarden als dit jaar. Voor veldboonen zal de prijs met f0.25 pep 100 kg. worden verhoogd. De wjjze van uit* voering zal nader worden bekend gemaakt. In het algemeen ligt het in de bedoeling, -hiervoor een denaturatietoeslag in te stellen en dus den dorschsteun af te schaffen, waardoor voorko-» men wordt, dat boonen, die den steun eigenlijk niet behoeven, in het vervolg nog gesteund zul-» len worden. Nader za! worden bepaald, of hier met een vasten prijs, dan wel met een oploo* penden prijs -met f 9.25 als gemiddelde, reke-i riing zal worden gehouden. Aardappelen. Voor dit product wordt geen principieele wijziging gebracht in de rege ling van het vorige jaar. Het ligt in de bedoe-* ling dat diegenen, die vrijstelling krijgen voor de kleine oppervlakten, die dezelfde zijn als het vorige jaar. daarvoor geen teeltvergunning meer zullen behoeven aan te vragen. Bij het totaal toe te wijzen oppervlak zal met deze oppervlakten natuurlijk rekening worden ge houden. Het ligt in de bedoeling maximaal, al^ les inbegrepen, de oppervlakte consumptie aardappelen te stellen op 100.000 H.A. De juis te or'fe s voor de denaturatie-vergoeding zullen narer worden bekend gemaakt. Voorlooplg kan' worden meegedeeld, dat, tenzij de economische verhoudingen dit meebrengen, het niet in het voornemen ligt, de bestaande denaturatie-ver goeding te wijzigen. Suikerbieten. De richtprijs voor suiker bieten zal worden gesteld op f 10.25. Het ligt niet in 't voornemen boven de hoeveelheid van 1-540 millioen k.g. bieten nog een specialen toeslag te geven voor bieten, welke tot vee voeder worden verwerkt. De in de Wieringer- meer te verbouwen bieten zijn in de genoemde hoeveelheid niet begrpen. Vlas. De maximum-oppervlakte zal worden verhoogd tot 18.000 H.A.. De teeltpremie wordt ten hoogste f 85 per H.A. Cichorei, De regeling van het vorige jaar blijft bestaan. Spinazie- en radijszaad. De steun-maat regelen zullen voor het volgende seizoen wor den ingetrokken. Koolzaad. De regeling voor 1937 is reeds bekend gemaakt. Het ligt in de bedoeling voor 1938 den richtprijs t9 brengen op f 14.50 per 100 kg. Een varken, dat bankbiljetten at Een koopman te Marrum (Fr.) had varkens gekocht en hij had de dieren in een hok gebracht. In zijn zak had hij toen een portefeuille met ruim 100. waaronder een briefje van 25. Even later miste iiij deze. Hij ging eens in het varkenshok zien of hij ze daar ook verloren had en ja een der varkens was bezig het ding op te vre ten. Direct werd het dier geslacht en in de maag vond men een klein stukje van het biljet van 25 terug. De rest, negen brief jes van tien gulden, was tot een onherken baar papje geworden. VLEE5CH- EN ERQENTE CONSERVEN Feuilleton 32) „Dat begrijp ik," zei Gevers. „Maar toch, voor iemand, wiens hart uitgaat naar God, moet het steeds een behoefte zijn, aan zijn gevoel lucht te geven door een lied. Ik las onlangs een dichtstuk, waarin beweerd werd. dat er voor iemand, wiens hart De- zwaard is. die door angst wordt gekweld of door twijfelingen onrustig gemaakt, niets beter is, dan een lied aan te heffen. Zulk een lied dringt door de wolken heen en brengt hem van daar terug wat hem ont breekt. Ik heb ook mijn tijden, dat ik door het een of ander, dat mij hindert, gekweld wordt; maar ais ik er de gelegenheid toe heb, zet ik mij dadelijk voor het orgel en zing een lied. Dan verdwijnt spoedig de somberheid, evenals bij Saul, toen David hem iele op de harp voorspeelde. En geluk kig heib ik in mijn vrouw een goede hulp. Zij is mijn trouwe medezangster. En zij zingt als een lijster, niet waar, vrouw?" „Och man, hemel me niet zoo op," zei de juffrouw Zij word verlegen en trok hem aan den arm. „En ik dank God", vervolgde Gevers, „dat ik kan en mag zingen. Muziek en zang zijn gaven van God, en ik kan mij geen geluk kig mrnsrh denken zonder een lied op de lippen of zooals Paulus het uitdrukt, niet „psalmendp in zijn hart"' De menscb heeft er ook alle reden toe, vooral in dezen tijd, nu God zoo bijzonder door Zijn Geest werkt. Wij leven in een tijd van groote opwek king". Elize zag hem vragend aan. „U zuit zeker wel eens gehoord hebben van het Réveil?" Elize moest eens nadenken. Ja, zij had er van gehoord, maar lang geleden, op den theeavond bij de familie Hulsting. Wat zij er van onthouden had, deelde zij nu mee. „Ja, zoo is het", zei Gevers. „Maar het is niet genoeg, dat men .weet, dat er zoo iets in ons land en in onze kringen plaats heeft, men moet er ook belang in stellen en onderzoeken, wat deze opwekking ons te zeggen heeft. Zoo iets toch geschiedt niet bij geval, even zoomin als in de dagen van het eerste Christelijke Pinksterfeest, toen duizenden vroegen; „Wat moeten wij doen?" Wanneer nu iemand die gelegenheid ver zuimt, of het niet de moeite waard acht er onderzoek naar te doen, zou het kunnen ge- beuren, dat zulk een opwekking voorbijging zonder dat hij er iets van genoot. In zulke tijden laat God zeggen: „Heden, zoo gij Mijn stem hoort, verhardt uw harte niet!" En dan klinkt alom het woord: „Bekeert u en gelooft het Evangelie". O, mevrouw, dat wij bijzondere tijden beieven, kan ieder, die niet willens blind en doof is, zien en hooren. Honderden, die naar God niet vroegen zijn door de prediking des Evangelies gelooven- de geworden en hebben vrede gevonden voor hun hart". „Heerlijk", zei Elize. „Maar vroeger werd er toch ook gepredikt?" „Sedert vele, vete jaren", ging Gevers voort, „heeft de gemeente van Christus ge slapen ten gevolge van kerkelijke reglemen ten en instellingen, die het werkzame leven des gcloofs verhinderen. Maar nu heeft God de Christenen wakker geschud en mannen opgewekt, die uitgaan om overal het Evan gelie te prediken. Vereenigingen op het ge bied van Zending en Evangelisatie zijn op gericht. Zondagsscholen en Christelijke zangvereenigingen vindt men thans in alle steden en bijna op alle dorpen. En zoo zou ik kunnen voortgaan met u te wijzen op wat God in deze dagen doet. Wie weet, hoe kort deze opwekking duurt! Maar gelukkig de mensch, die aan haar roepstem gehoor (toeft en zijn hart openzet, opdat er de zon der genade recht helder i n kan schijne.n Wij althans, mijn vrouw en ik, hebben reden God te danken, die ons daartoe gebracht heeft. Laat mij u dat eens in korte woorden meedeelen, wanneer het u ten minste goed is". Juffrouw Gevers stiet hem wel aan den arm, maar hij liet zich niet terughouden, vooral daar hij zag, dat Elize belangstelling toonde. „Een jaar of drie geleden", hernam Ge vers, „waren wij nog, zooals velen, tame lijk onverschillig omtrent godsdienstige za ken. Wij leefden stilletjes voort, gingen Zondags naar de kerk, maar waren al blij, als dominéé het lang maakte en wij dan bij dezen of genen vriend koffie konden drin ken. In den Bijibel lazen wij hoogst zelden, en ir/'est dan slechts wanneer er een van ons ziek was geworden, meer uit vrees voor den dood dan uit l.iefde voor Gods Woord. Op zekeren dag vond ik een hlnadie papier op mijn trap liggen Ik raapte dit op. 't Was een trarfaatje, dat tot opschrift had: „Weet gij, dat Jezus u liefheeft?" Ik beantwoordde deze vraag terstond met ja, evenals mijn vrorvw, toen ik het haar liet lezen. Maar toen ik een weinig doordacht, kwam ik tot een andere meening. Hoe kon Jezus mij liefhebben, daar ik mij zoo wei nig om Hem bekommerde en hoogstens des Zondags even aan Hem dacht? ik begon al dus te redeneeren: toen ik nog met Bet mijn tegenwoordige vrouw verkeerde, wa ren al mijn gedachten alleen op haar ge vestigd. Was ik in een gezelschap, waarin zij zich niet bevond, dan werk ik verdrie tig en verveelde mij. Eiken morgen stond ik een paar uren vroeger op om mijn werk spoediger af te krijgen, louter om het voor recht te genieten, des avonds een paar uren langer hij haar te kunnen zijn". „Och vertel al die flauwiteiten toch niet man!" zei juffrouw Gevers. Maar hij liet zich niet storen en vervolg de gewoonweg: „ik had haar zielslief en zou mijn leven voor haar gegeven hebben, als dat noodig was geweest. Maarzoo lief had ik den Heiland immers niet. In tegendeel, het verveelde mij. veel aan Hem te denken Dus kwam ik tot de gevolgtrek king dat Hij ook mij niet kon liefhebben, want liefde eischt toch wederliefde Naar mijn, overtuiging zou het beter geweest zijn wanneer het opschrift geheeten had: „Hebt gij den Heiland lief?" Maar hiertegen ver- zetti zich de inhoud van het blaadje, dat in stellige bewoordingen te kennen gaf, dat de Heiland niet tot ons komt met fie vraag of wij Hem liefhebben, maar of wij weten dat Hij ons liefheeft. Ik moet erkennen, dat die- vraag ons in de verlegenheid hraeht. want één blik in de Evangeliën overtuigde ons reeds, dat Hij uit liefde tot ons is ee komen. voordat wij Hem nog konden bef- 1 hebben" „Maar man, vervolg je verhaal," zei de juffrouw. „Mevrouw .wil natuurlijk weten hoe het verder ging". „Ja, maar ik moet de zaken duidelijk zeggen meende Gevers. „Eenige dagen later", ging hij weer voort, „moest ik op een kantoor zijn, om daar met een der heeren over een stadhuiszaak te spreken. De bedoelde persoon had het evenwel op dat oogenblik zeer druk en verzocht mij een paar minuten te wachten. Een der andere heeren van de firma bood mij een stoel aan en begon met mij een ge sprek Hij scheen een zeer ernstig man te zijn. maar had toch iets bijzonder vriende lijks in de oogen. dat mij geheel voor hem innam Stel u echter mijn verwondering voor, toen hij mij in den loop van ons ge- sprelt de vraag deed, of ik een Christen was en geheel zeker van mijn zaligheid Op het eerste gedeelte dier vraag meende ik bevestigend te kunnen antwoorden, ,,'k Ben toch geen heiden", dacht ik zoo Maar welk mensch kon zeker zijn van zijn zaligheid' „Wel." gaf hij op bescheiden toon ten ant woord. „hebt u dan nooit gelezen wat Paulus schreef- „Uit genade zijt gij zalig geworden?" Wip een Christen is, moet nok zeker zijn van zijn zaligheid En Paulus zelf geloofde immers vast en zeker dat hij de eeuwige heerlijkheid zou beërven. Als Paulus het dus weten kon, waarom wij dan niet? U moet hierover eens nadenken Weer een paar dagen later ontmoette mij diezelfde vriendelijke heer, wiens naam mij hekenrl was geworden namelijk zekere mijn heer Herman Sanders een der leden van de firma" Elize ontroerde een weinig wat door Ge vers niet opgemerkt werd. Hij hern-am; „Hij vroeg mij onder het voorlwandelen of ik reeds Ds. J. de Liefde liad uoord. Ik moest zeggen van neen, en nu drukte hij mij op het hart, dien Ieeraar toch eens te gaan hooren Na afloop van een paar Zon dagen ging ik dan ook naar het gebouw „Tecum habita", waarin Ds. de Liefde het Evangelie verkondigde. Ik trof daar een groote schare van hoorders aan en niet wei nig uit den aanzienlijken stand. Maar, me vrouw, zóó had ik nog nooit hooren predi ken. Ik had wel eens een dominéé gehoord, die een uur lang sprak zonder dat de naam van den Heiland over zijn lippen kwam, en als hij die noemde, was het bijna zonder beteekenis, zooals bijvoorbeeld een zeepbel, die aan een pij-p hangt Maar Ds. de Liefde sprak over niets anders dan over de liefde en de uitsluitende algenoegzaamheid van Jezus". „O, dat had ik ook wel eens willen hoo ren", zei Elize. „Ja, ik herinner mij zelfs nu nog veel ervan" zei Gevers De predikant zei dal te gelooven, dal Christus den herouwvollen zondaar ook mij. oprecht, hartelijk innig bemint en mij in den hemel brengen zal, al stierf ik ook vannacht dat is het eerste, wat in mij plaats vinden moet. Dat moet ik, zal ik zalig zijn, gelooven, om het even, of ik veel of weinig zonde gevoel. Dat moet ik gelooven, niet omdat er eenige vrome beweging in mijn ziel en eenige godsdiens tige aandoening in mijn gevoel plaats vindt, en ook niet omdat ik een onherispelijken 1 levenswandel leid nf zelfs z.ppt rechtzinnig ben maar omdat God zich aldus openbaart in 7Mn Woord Dit is nu wet een "-onder- lijke zaak, die voor verstand en g- on mogelijk schijnt, maar God wil in zondaren verheerlijken door hen uit duis ternis over te brengen tot het eeuwige licht* S - "v tA i

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 4