Antirevolutionair voof de Zuidhollandsche en Zeeuwsch^ Orgaan Handen IN HOC SIGNO VINCES osschen rotsen Gulbranssen BOER CEMBER 1936 I DONDERDAG 31 DECEMBER 1936 NHOUWERIJ ROTTERDAM 51E "JAARGANG Nö. '4360 VERGADERING DER HULPCENTRALE Rede van den heer R. A. den Ouden DR H. COLIJN ALS LITURG izersgr. 168, A'dam-C, Gem. Giro G 2021 tooid van Anton rieck banden met artistiek De geheele serie ir met slechts )t meer. eze pracht boeken slag de aandacht doen vestigen. Als t gevraagde romans ij in 1936 onaigebro- andenlang bij de Post-enquête de (laats in. Met nadruk wij er de aandacht eik boek van de Is geheel op zichzeli- roman is te lezen. .pedaal rekening een deel ongetwijfeld mi stuk diep en wtiur- prettig-, dat thans de rulbranssen de groote Seconde literatuur en an het Nederlandsche eest hoogstaande lite- raagde kan behooren. schoonheid de beide k, de grootste zorg luke verzorging zich- lensch rijker maakt» branssen's literatuur S komen. el eu is afzonderlijk EL NEDERLAND tvangen van G. J. O., Keizersgracht 168 Gem. Giro G 30311 BOSSCHEN-» h t 4.50 ROTSEN" ik 1 4.50 v' ft f 4.50 n prijs van 13.50 delijksche termijnen en Invullen welk mts 'ELEF. 11005 en 119Ü8 18-50, goudreinetten 15.5018.50, ponsperen lemans 10—23, ijsbou- 8.5021, alles per 100 S.20 per 100 stuks, oentenveiitng op Dins- -Vee. Aanvoer en prji- le kw 50—65 et; 2e kw et alles per kg slacht- mlfgoeien f160210 per ,n: le kw 60—66 et; 2e 53 ct per kg levend talveren f 7—10.50; 75 p stuk; 726 varkens: kg) 5051 ct; id zwaar irkens 4849 ct per kg Jen heden 3 wagons ge- evoerd, afkomstig uit /oer handel stug, vast© eikkoeien: korte aan- Vette kalveren: ruime en hoogere prjjzen. 'orlu'ke aanvoer, vlugge •«zen. Schapen: korte onveranderde prijzen, stugge handel, prijzen hooger. Paarden: kor. ndel Aarda ppelen. on* bIauwen 2.25— 90 2-10» i<3. blauwe en glanders 1.70—1.95, id. -"e borgers 1.902.10. simers 1.80—1.90, id. Andtfker bonte en tsche Zandaardappelen Aanvoer 213.ÖDD kg. „Je e. Aangevoerd in vette runderen, 262 e kalveren, 10 nucht. )f lammeren, 832 var- n of geiten, te koeien tot 0.60, 2e -46 e., vette ossen tot s kw 44—48 c., vette es °;,3e kw 60~'70 da 4041 c., schapen 2J~r3847 c. Prijzen Schapen 12—16—24, aanvoer groot, handel a koeien waren lager, week Dinsdag. Een 65 cent en een os tot r ruim, handel tame» prima kalf ging nog 'er, handel stil, prtf- prima ex. gingen nog eering. aanvoer kort, handel schapen onveranderd, en schapen voon ex» A.ard appelen. De eigenheimers f 1.70— f22.25; id eigenh -2.25; blauwe eigenh 601.70; eigenh po ters fl.10—i.jh» alles 0. Per 100 stuks. kleine 2—3 ct hel voer. kalme vraag. Coöp. Hoermondsche r°erd 2.750.000 stuks. •40, kipeieren 3.70— ECEMRER rdt met den dag vas wordt fr 97 betaald 0 te bereiken. Maar een prijs van fr. 10 st groot zal zijn en de, deze prijs te be te omvang der aan en tegenover de vó- an groote gevolgen wat zou er gebeu- iL' voortging met et de speculatieve 's heel onzeker, il met eenige vraag nsche markt, waar tvordt. n 44.2,5 per 109 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ vJi. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco top te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. OUD EN NIEUWJAAR Het jaar 1936 is weer verstreken met alle lief en leed; wij staan nu weer bij het be- giupunit van 1937. Voor velen was 1936 een droevig jaar, waarin dierbare panden door den dood weggenomen werden uit den kring waarin zij zoo onmisbaar schenen. Groot is de smart en diep de droefheid van de wonden welke geslagen werden. Alleen als wij mogen zien op Gods daden welke altijd goed en wijs enwelfce altijd ma jesteit zijn, als wij in het geloof mogen gaan tot het Kindeke in Bethlehems kribbe, is er een ontsluiting \an de raadselen te wach ten, want dan zien en gelooven wij, dat God in zijn ondoorgrondelijke wijsheid doet inet Zijn schepselen naar Zijn welbehagen. Dat bij ali'es Zijn eere voorop staat Aanbiddend mogen wij dan de wegen Gods bewonderen en aanbidden. Zoo is het ook op Staatkundig terrein. Veel is er gebeurd dat wij gaarne anders zouden gewenscht hebben. De vrede is verre te zoeken; er is een jagen der volken naar bewapening welke met vrees en be ving vervuld. Er is een onderling wantrou wen, haat en jalouzie welke ieder oogen- blik de oorlogsfakkel kan doen ontvlam men. De toestand is veel ernstiger dan wij vaak wel weten of denken. Door niets en niemand willen do volken geraden zijn. Ook hier ten lande was er veel dat wij zoo gaarne anders en beter hadden ge wenscht. De crisis woedt flog door; wel schijnen wij door het ergste heen te zijn en schijnen er in de verre toekomst hoopvolle teekenen van opleving te zijn. Onze scheep vaart ging vooruit, de handel leeft een wei nig op, doch in de landbouw is daar tot op heden nog weinig van waar te nemen. De oogst was overvloedig, de prijs der produc ten echter zeer laag, zoodat zonder bedrijfs steun de bedrijven nog haast niet loonend zijn te maken en de uitkomst zeer magsris. De werkloosheid, de groote geesel dezer tijd, neemt op het platte land nog niet af, maar bleef vrijwel stabiel. Het leed dat daardoor in veel arbeidersgezinnen geleden wordt is groot. Al erkennen wij gaarne dat hier gelukkig gedaan wordt wat mogelijk is om dat leed te verzachten. De positie onzer werkloozen steekt geluk kig zeer gunstig af tegen het buitenland. Hier doet de regeering al het mogelijke om hulp te verschaffen. Dank zij het soliede beleid van de Regeering Is zij daartoe in staat. Naast de groote financieele offers welke de Overheid bracht, gaf zij ook steun in nature, zoodat er zeer groote offers van die publieke kassen voor die diensten ge voteerd werden. Naast al het neerdrukkende mogen wij echter gedenken dat God ons weer een jaar door alle zorgen en moeiten heengeleid heeft. Zijn hand Was wel zwaar over de in woners der wereld. Doch wij mogen toch ook nog roemen in Zijn gunst en genade. Want het had alles nog zoo geheel anders kunnen loopen. Het was Zijn bewarende hand over ons waardoor wij het nog zoo goed mochten hebben in onderscheiding .van andere volken. Er brak een tijd van saamhoorigheid, van opleving van ons nationaal bewustzijn aan, waardoor wij wel oprecht dankbaar mogen zijn. De verloving en D.V. straks het huwelijk van onze geliefde Prinses droeg daar ongetwijfeld veel toe bij. Ons volk heeft zich zelf terug gevonden. Het natio naal bewustzijn is ontwaakt en stort zich als een sroom uit over de lage landen aan de zee. Als volk hebben wij weer een ideaal om yoor te leven. Het drievoudig snoer: God, Nederland en Oranje is door Gods hand verstevigd en bevestigd. Daarnaast hopen wij op een opleving van handel en nijverheid. De aanpassingspoli tiek zal straks zijn werking doen gevoelen en vrucht gaan dragen. De teekenen dat wij het stabilisatiepunt bereikt hebben zijn reeds aan te wijzen; hebben wij dat gevon den, dan is er gegronde hoop dat het ergste leed geleden zal zijn. Ook zal 1937 op politiek terrein veel van Ons vragen. De Kamerverkiezingen werpen nu reeds hun schaduwen vooruit. Wij als Anti-rev. mogen weer tot ons volk komen met het oude beginsel dat in den loop der jaren bewezen heeft volkomen in staat te zijn ons volksleven te vernieuwen en te bezielen. Dat beginsel hetwelk be toond heeft waarde te bezitten voor de re geering der volken en landen, omdat liet in de eerste plaats niet komt met valsche be spiegelingen of utopiën maar ten volle re keniug durft te houden met de naakte werkelijkheid. Met de werkelijkheid dat de mensch door de verstoorende werking der zonde, niet in staat is uit en van zichzelven zich uit het moeras op te werken, maar er zicli steeds dieper in werkt. Alleen als het oog geslagen wordt op God en de mensch tot Hem de toevlucht leert nemen en van Hem kracht en wijsheid mag begceren is er hoop op redding en uitkomst. Die belijdenis moet in den dicpstcn grond der zaak het wezen vormen der Staatkunde. Dat brengt ons niet op een afgesloten ter rein. Dat doet ons niet met een boekje in een hoekje vroom terneer gaan zitten. Maar die belijdenis drijft ons uit en begeesterd ons om Gods schepping voor Hem te be waren. Dat doet ons ook onze taak op Staatkun dig terrein zien, om met alle kracht voor Zijn wetten en ordinantiën te werken, op dat op alle terrein des levens Gods Naam uitgeroepen worde; Daaraan mee te mogen werken moet ons een eere zijn. Voorkoming roestziekte asperges Mededeeling van den Rilkstuinbouw- consulent Ir. D. Kers Hzn, te Naaldwijk Onlangs zag ik op oen tuinbouwbedrijf de afgestorven aspergeetengeis nog op de bedden staan. Op een and/eren tuin had mien deze stengels zeer slordig verwijderd en de bedden zoo maar laten liggen, ter wijl het ook wol voorkomt, dat de stengels ia bossen gebonden ergens in een hoekje van den tuin te vinden zijn. Met he>t oog op de verspreiding van de roestziekte der asperges in het volgende jaar, is dit een geheel verkeerde manier van werken. Immers de roestziekte overwintert in den vorm vaa sporen op de oude stengels. Daar hierop duizenden van die sporen voorkomen, moeten de afgestorven sten gels in den herfst zorgvuldig verwijderd en daarna verbrand worden, terwijl ver volgens de bedden netjes omgespit moeten worden, waardoor alle achtergebleven stukjes van het oude loof onder do aarde komen. Zoodoende worden de sporen van de roestziekte vernietigd en alleen door groote reinheid op de aspergevelden te betrachten, is haar optreden in het volgen de jaar tot een minimum te beperken. Iedere aspergekvveeker heipe daaraan mee! Openbare Leeszaal en Bibliotheek te Dordrecht Correspondentschap te Middelharnis De correspondent de heer Kerkhof, heeft gemeend om persoonlijke redenen op 1 Januari 1937 zijn taak ais leider van het correspondentschap te Middelharnis te moeten neerleggen. Ir» de vele jaren, gedu rende welke de heer Kerkhof zijn taak heeft vervuld, heeft hij zich-vele vrienden verworven, die hem dankbaar zijn voor de hulp, welke hij steeds met groote bs- reidwiligheid verleende bij het uitzoeken en verkrijgen der boeken, waarbij zooveel mogelijk met ieders vvenschen werd reke ning geihouden. Het Bestuur der Openbare Leeszaal en Bibliotheek betuigt hierbij zijn hartelijken dank voor de uitstekende en nauwkeurige zorg, welke de heer Kerkhof aan het Cor respondentschap heeft besteed. Het Bestuur prijst zich gelukkig, dat de heer Prins zich bereid heeft verklaard de taak van dien heer Kerkhof te willen over nemen en vertrouwt, dat onze leden te Middelharnis, ook onder den nieuwen lei der het Correspondentschap zullen blijven steunen. (Men zie de advertentie in dit nummer). Hulppostkantoor Ouddorp Van den pers- en propagandadienst. van de P.T.T. ontvingen wij bericht, in verband met het ingezonden stuk in ons blad, be treffende lange wachttijden aan het hulp postkantoor te Ouddorp, dat hiernaar een onderzoek zal worden ingesteld. De resul taten hopen wij binnenkort te kunner med'edeelen REDACTIE. De 'vooratter, de lieer Hogewcg, opent de vergadering op de gebruikelijke wijze, ge lezen word Lukas 1 vers 46—50, Idj spreekt een kort openingswoord, heet inzonderheid welkom den heer Den Ouden, welke spreken zul over liet onderwerp „Wat deed liet ka- buiot Colijn verder ook den lieer Diepen horst, welke daze vergadering bijwoonde. liet woord werd daarna dadelijk gegeven aan den lieer Den Ouden, lot liet uitspreken zijner rede. De lieer Den Ouden sprak ongeveer aldus: De A. 11. Partij is bij de verkiezing van 1933 uitgekomen met een verkiezingsmanifest; daarin werd een tekort aan geestelijke span kracht bij ons volk geconstateerd. Toen ech- ier het conflict met de Zeven Provinciën uit brak en er vervroegde verkiezingen gehou den moesien worden, volstond onze partij met een korte verklaring, een z.g. vierhoeks- program. V De stembus van 1933 bracht een reclitsclie meerderheid van 5248; onder die 48 waren 3 S. G. P., 1 Herv. S. P., 1 C. D. U., 1 Dem. Kath. Sinds 1925 was de periode der Parle mentaire Kabinetten door hat verbreken der coalitie afgesloten. Dr. Colijn ontving de op dracht van H. M. de Koningin tot do vur ming van een Parlementair Kabinet op brecde basis. Die verlireoding werd gezocht hij V.B. en V.D., niet bij S.D.A.P. Nu was de de R.K. Staatspartij weigerachtig mee te werken. De tweede opdracht omvatte de vor ming van -een extra Parlementair Kabinet- op breede basis. Aan zulk een kabinet zijn de partijen in de Kamer niet gebonden, bij verschillende gelegenheden bleek dat, b.v. bij de Winkelsluitingswet en bij de Onderwijs pacificatie, de z.g. paragraaf 12. Het karakter van het kabinet-Colijn is crisiskaliinet. Als zoodanig trad liet Mei 1933 op. De korte verklaring van de Regeering omvatte: 1. Het Kabinet zou ai het mogelijke doen het bedrijfsleven te hulp te komen 2. Het zou werken voor financieel even wicht. 3. De werkloosheid bestrijden met alle middelen. 4. Ongerepte handhaving van het gezag. In de Regeeringsverklaring sprak liet Kabinet ook over liet onnoodig toespits -n der tegenstellingen, daarmee is valsche propaganda gemaakt, vooral door de Staat kundig Geref., de passage luidt echter, „de Regeering erkent de christelijke volks aspiraties een bron van kracht, de nadruk moot men leggen op liet toespitsen. Daarop mag men volstrekt niet de meening bou wen dat de Regeoring geen christelijke po litiek zou voeren. 1. De aanpassing, Aanpassing aan de ge wijzigde economische verhoudingen was dringend noodig, ons ajqmraat was zoo uit gebreid geworden dat toen de export in kromp het productieapparaat veel te groot bleek te zijn. Ook de prijzen waren dermate gedaald dat aanpassen aan het gedaalde prijspeil noodzakelijk bleek. Dat is wel mis verstaan, alsof het alleen te doen was om de arbeidersklasse te onderdrukken en te voeren tot paujjeristne. Albarda zei in de Kamer „de arbeidersklasse zal ziidi niet la ten onderdrukken'' ook sprak aldus de lieer van Houten der C.D.U. Aanpassen aan de gewijzigde structuur was echter dringend noodig. In 1929 be droeg onze invoer circa 2750 millioen gul den, In 1935 slechts 935 millioen, is dus tot een derde gedaald. Onze uitvoer bedroeg; over dezelfde jaren 2000 millioen en 675 millioen is dus ook tot een derde gedaald. Daardoor was onze handel en scheepvaart ineengekrompen, onze welvaart ineengeschrompeld, dit was alleen te ondervangen door bedrijfssteun, geen directe armenzorg, dat ligt niet in de eerste plaats op het terrein der Overheid, alleen zoo Kerkelijke en particuliere hulp te kort schiet mag de Overheid helpen, dat is een oud A.R, beginsel dat door dit Kabinet hoog gehouden is. Want wij geven toe dat Kerk en particulieren het in dezen tijd ook -zeer moeilijk hebben, door de stijgende nood moest de Regeering wel hulp bieden. Er is op dat terrein echter ook veel mis verstand. Er wordt dan gesproken van rijke dikke boeren en arme kleine boeren, dat is echter niet'waar. In Groningen, waar van ouds de z.g.n. rijlke dikke boeren woonden is bij een enquête gebleken, dat die mapr f 1100 per jaar verdienen, dat is f 22 per week. Geen bedrijf kan zonder verlies werken. Bedrijven welke geen bestaansmogelijkhe den bieden, kunnen niet kunstmatig in stand gehouden worden, moeten zeer voor zichtig gelikwideerd worden. De taak der Regeering is het verstoorde bedrijfsleven op de been te houden. Inplaats van het steenen te doen regenen moet men de Regeering dankbaar zijn. Met kracht en voorzichtigheid tracht men de weg te zoe ken om handel en industrie te helften. De S.D.A.P. komt met veel bombarie met een plan van den arbeid, met holle frazen en leuzen tracht men ons volk te misleiden, anderen komen met een sterke man, met een leider, zooals Hitler in Duilsrhland is, docih ailen bieden steenen voor brood. Wij moeten dankbaar zijn dat de Regeering al les doet wat mogelijk is om den nood te lenigen. Na jaren van aanpassing steekt de toestand hier zeer gunstig af hij waar dan ook. Ons platteland is bewaard voor pau perisme. Het ware te wenschon, dat men dat ten plattelande meer besefte, dat er meer bewijs van meeleven met het politieke leven werd gevonden. Laten wij ons niet laten verlokken door partijen zooals C.D.U. Men zie naar het buitenland waar de regeerin gen totaal niets doen voor de geestelijke verheffing van het volk, hoe gunstig is dat bij ons, onnoemelijk veel deed de Regecring om de geestelijke volkskracht, de peiler der samenleving te steunen en te sterken. 2. Financieel evenwicht. In zes jaar tijds is ingeteerd een bedrag van 600 millioen gulden, had men de S.D.A.P. aan het werk gelaten of naar hen geluisterd, zoo zou dat bedrag minstens drie maai zoo hoog liggen. N'u is er na veel tobben en zwoegen een financieel evenwicht verkregen. Minis ter Oud zeide: wij zijn op den goeden weg, het keerpunt van opleving doet verhooging van inkomst verwachten, onze scheepvaart, handel en industrie gaat vooruit. Over devaluatie .of munt depreciatie zal hij nu niet sproken. Wij mogen Dr. Colijn ■wel dankbaar zijn, dat hij nooit vrijwillig tot devaluatie b.eeft over willen gaan, bij het conflict in 1935 met de R.-K. is in twee maat vier en twintig uur 183 millioen goud uitgevloeid. 3. Werkloosheid. Wij doen wat wij kunnen om liet leed te verzachten. Het cijfer der werkloozen is ontstellend groot, is geen schuld der Regeering. Lees liet mooie boek van „Het Werkende Land", dat geeft cij fermateriaal, wat er gedaan is en nog wordt gedaan om de werkverschaffing en de steun te financieren. Groote offers brach ten wij. Ook wordt veel aan steun in na ture gegeven. De Regeering doet wat ze kan, niet één regeering zou dat beter kunnen doen. 4. Gezag. De Regeering zeide toe, dat zij met kracht het gezag zou handhaven. Onze marine is gezuiverd, geen matroos mag meer het groote roode kasteel van den roo- den modernen Izond betreden, het ligt een zaam en verlaten. Voor onze Christelijke organisaties is een oplossing gevonden. Wat onze Minister van Binnenlandsche Zaken gedaan heeft is u allen bekend. Beerta heeft moeten bukken. Het roode Zaandam viert heden Oranjefeest; woei vroeger alleen van het gemeentehuis de drie kleur, nu waait zij van alle publieke ge bouwen zelfs met de oranjewimpel er lx>- ven. Wij zien dat alles met vreeze en be ven, doch ook met vreugde. De Vara geeft een nationaal programma. Er is wel een groote omkeering merkbaar. De regeering houdt de hand aan de pols, als het noodig is zal zij zonder aarzelen toeslaan, doelt laten wij zoovee! er naar staan om onze vrijheid te behouden. in groote lijnen i§ aldus de politiek van het kabinet Colijn geteckend. Onze taak is nu, dat wij als A.R. mannen met ijver en toewijding voor Gods zaak ons in zullen sjvannen om onze dure roeping voor Volk en onze partij te vervullen tot heil van ons dierbaar Vaderland. Een aangename en leerzame bespreking volgde. De heer Den Ouden eindigde met dankgebed. In de Oosterkerk te 's-Gravenhage werd Zaterdagavond een Kerstbijeenkomst gehouden, die wel een heel bijzonder karak ter droeg, omdat daarbij de Minister-Presi dent, Dr H. Colijn, de taak van liturg ver vulde De bijeenkomst stond onder leiding van Ds. C. Bouma, Gerei, predikant te Den Haag-Oost, terwijl medewerking verleend is door mevr. Elly Anema (solo-zang), den heer M. W. v. d. Laan (orgel) en de Chr. Zangvereeniging „Euphonia" (dir. J. A. Meeusen). Nadat Dr. Bouma de bijeenkomst op ge bruikelijke wijze had geojtend, zong de ge meente het bekende „Groote God, wij loven UI" enz. Schriftlezing, gemeentezang, solo zang en koorzang van de Zangvereeniging „Euphonia" hebben elkander vervolgens af gewisseld. Acht maal heeft Dr. Colijn ge deelten uit de Schrift gelezen, zoowel uit het Oude ais uit het Nieuwe Testament Met zijn rustige, klare stem las hij achter eenvolgens gedeelten van Ps. 96, Jes. 60, Ps. 72. Lukas 2, Joh. 1, Gal. 4, Openb. 7 en Open'b. 22. De dienst droeg een liturgisch karakter en de zang der gemeente sloot meermalen treffend aan op het door den staatsman voorgelezen woord der H. Schrift Het laatst las Dr. Colijn enkele strophen uit het laatste hoofdstuk van het laatste Bijbelboek, waarin de Ziener van Padmos getuigt van het Maranatha: Jezus komt In antwoord daarop zong de gemeente het bekende gezang: „Die hoop moet al ons leed verzachten, Komt, reisgenooten! 't hoofd omhoog!" Geru i men tijd voor den aanvang was er in het ruime kerkgebouw geen plaatsje neer te vinden, zoodat velen moesten blijven staan en menigeen moest terugkeeren. Het laatste lied werd staande gezongen. Na dezen jubelzang ging Dr. Colijn voor in dankgebed. Na de dankzegging zong men Dr Colijn de bekend zegenbede toe uit Ps. 134. DE WERKLOOSHEID EIND NOVEMBER Stijging kleiner dan verleden jaar Vooral in de groote steden betere ontwikkeling Het Centraal Bureau voor de Statistiek 1 deelt de volgende cijfers mede betreffende het aantal geheel werkloozen, bij alle orga- nen der openbare arbeidsbemiddeling als werkzoekende ingeschreven. Opgemerkt zij, dat niet alle werkloozen in Nederland zich als werkzoekende bij de openbare arbeidsbemiddeling laten inschrij ven. Bij vergelijking met opgaven van vorige maanden houde men er rekening mede, dat de loop der cijfers word't beïnvloed door den aanwas der bevolking en door maatregelen van administratieven aard, welke beoogen de arbeidsbemiddeling te bevorderen. Gemeenten boven 100.000 inwoners: aan tal geheel werkloozen op het einde van Nov. 1936: 165.726; Oct. 1936: 163.697; stijging: 2.029. Gemeenten boven 50.000 inwoners: Nov. 1936:52.252, Oct. 1936 52.093; stijging 159. Gemeenten boven 20.000 inwoners: Nov. 52.937; Oct. 1936 49.619; Stijging 3.318. Ge meenten beneden 20.000 inw.: Nov. 1936 148.565; Oct. 1936 129.035; stijging 19.530. Totaal Nov. 1936 419.480, Oct. 1936 394.444; stijging 25.036. Uit onderstaand overzicht betreffende de overeenkomstige maanden van het jaar 1935 blijkt dat de stijging van het aantal werkloozen toen grooter was. Gemeenten boven 100.000 inw.: aantal ge heel werkloozen op het einde van Nov. 1935 164.960, Oct. 1935 161.162, stijging 3.808, gemeenten boven 50.000 inw. Nov. 1935 51.991, Oct. 1935 49.165, stijging 2.826; gemeenten boven 20.000 inw. Nov. 1935 51.844; Oct. 1935 48.227, stijging 3.617; be neden 20.000 inw. Nov. 1935 146.385, Oct. 1935 123.392, stijging 22.993. Totaal Nov. 415.180, Oct. 1935 381.938, stijging 33.244. Wellicht ten overvloede zij hierbij nog aangeteekend, dat de hierboven aangegeven omstandigheden, die den loop der werkloos heid van maand tot maand kunnen be- iravloeden, eveneens, doch in belangrijk ster kere mate, van beteekenis kunnen zijn voor den loop der werkloosheid van jaar tot jaar. Gerekend naar de beroepsklasse is de werkloosheid sinds September het sterkst gestegen in de aardewerkindustrie (van 9395 tot 11902), in de bouwbedrijven (van 83056 tot 92050), in de landbouwbedrijven (van 34988 tot 54006) en bij de ongeschool de fabr. e. a. arbeiders (van 62534 tot 65.614) Gedaald is de werkloosheid in de kleeding- industrie (van 6660 tot 6133), in de metaal nijverheid (van 46583 tot 43856), in de pa pierindustrie (van 2132 tot 1637), in de drukkersbedrijven (van 3435 tot 3240) en in de textielnijverheid (van 10991 tot 8638). In de overige beroepsklassen bleef de werkloosheid vrijwel onveranderd. Ned. Bond van J.V. op G.G. Bouw van een geheel nieuw Bondsbureau Naar wij vernemen heeft het be stuur van den Ned. Bond van J.V. op G. G. in zijn vergadering van Vrijdag 18 December besloten tot den bouw van een geheel nieuw bureau voor den Bond te Amersfoort. Het nieuwe bon dishuis zal zijn plaats vin den aan de Kondnginnelaan te Amersfoort, eenige "minuten gaans van het station ge legen. Behalve het woonhuis van den admini strateur en een behoorlijke huisvesting van het bureau van den bond, zullen in het gebouw zalen worden ingericht waar de vergaderingen van het bondsbestuur en de diverse commissies geregeld kunnen plaats hebben. Het oude gebouw biedt bij den huidigen stand van het bondswerk geen voldoende huisvesting meer voor den omvangrijken arbeid. Het is een hoerenhuis aan de Ste ven v. d. Hagenlaan dat voor dit doel werd ingericht. Het werd in gebruik genomen op 1 Sep tember 1920, als een resultaat van de uit bouwactie, die met zooveel élan door D3 E. J. Vonken berg met zijn heipers, was geleid. De aanbesteding van het nieuwe gebouw kan over eenige weken tegemoet gezien worden. HOLL. BRAB. AFDEELING C.B.T.B. De Jaarvergadering van de Holi. Brab. Afd. van de C.B.T.B. is bepaald op Maan dag 4 Januari a.s. en zal worden gehouden in Gebouw Amicitia, Westeinde 15 Den Haag, aanvang des voorm. 10 uur. Als spre kers hopen op te treden de lieeren C. v. d. Heuvel, F. Valstar en Prof. Diepenhorst, j Landbouwwenschen De georganiseerde landbouw bespreekt verschillende belangen In de vergadering der dagelijksche bestu ren der drie centrale landbouworganisaties werd besloten te onderzoeken of de be voordeeling van fokkens van. stamboek varkens door toekenning van meer big- genmerken en meer varkens geen te uitgebraden vorm heeft aangenomen. Aan dien Minister van Sociale Zaken zal gevraagd worden om bij distribueert r.g van wollen dekens, als extra steun in natura aan werkloozen, gebruik te maken niet alleen van Nederlandsoh fabrikaat, maar ook dat deze dekens van Nederland sche wol worden vervaardigd. Besloten werd in de verschillende organi saties nader te overwegen, op welke wijze het mogelijk is een soort bemiddsltngs-in- stantie in het leven te roepen, welker huip zou kunnen worden ingeroepen indien zich' moeilijkheden voordoen tussohen hypothe caire crediteuren en debiteuren ten platte lande. Aan de Ministers van Sociale Zaken en van Landbouw zal worden verzooht, spoed te willen betrachten met het nemen van zoodanige maatregelen, dat een regeling tot het tewerkstellen van kleine boeren op eigen bedrijf binnen korten tijd worde tot stand gebracht Bij het College van Regeeringscommissa- rissen zullen nogmaals de bezwaren tegen de contingenteering van vee koeken worden ter sprake gebracht In overleg met den Algemeenen Neder- Inndsnhen Zuivelbond zal aan den Minister van Landbouw een nader antwoord worden gezonden, op een van Zijne Excellentie ontvangen schrijven, betreffende de nood zakelijkheid van verhooging van den melktoeslag. Renzineprijs verhoogd Mei! een halve cent per liter Naar wij vernemen is met ingang van deze week de prijs van de benzine Shell Standard, Texaco en Sinfina Yz cent per Liter verhoogd. Zooals vrij algemeen bekend, zijn, wan neer men in aanmerking neemt, dat de be lasting op benzine 7% cent per Liter be draagt, da tegenwoordige prijzen van dit product in ons land buitengewoon laag ver geleken met den prijs op de wereldmarkt Op 26 October j.l. is de prijs weliswaar reeds met Yi cent per Liter verhoogd, doch deze verhooging dekte slechts een gedeelte van de door de depreciatie van den gulden veroorzaakte stijging van den kostprijs. De benzinemaatschappijen hebben daarom thans moeten besluiten tot bovengenoemde nieuwe verhooging en deze verhooging heeft, naar wij verder vernamen, plaats ingevolge overleg met de Overheid. VERLAGING MONOPOLIERECHTEN OP ROGGE Vergoeding gevraagd voor aanwezige voorraden Het comité van graanhandelaren te Rot terdam dringt bij den Minister van Land bouw met nadruk aan op het verleenen van vergoeding op voorraden rogge, wegens verlaging van het bij invoer te betalen bedrag op 28 September, 12 October en 21 December en op spmedige definitieve en billijke regeling ten aanzien van de houders van voorraden bij sventueele verdere ver lagingen. PRIJSVERSCHIL EN RESTITUTIE VOOR ROGGE Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het monopolieprijsverschil bij invoer en het restitutiebedrag bij uitvoer van ongedena- tureerde rogge voor het tijdvak van 28 Dec. 1936 tot en met 2 Januari 1937, behoudens nadere wijziging, is vastgesteld op f 2.75 per 100 kilo. In overeenstemming daarmede is de dena ture! ievergoeding voor genoemd tijdvak, be houdens nadere wijziging, vastgesteld op 75 cent per 100 kilo. Frankrijks oudste vrouw overleden Madame Bombaron, de oudste vrouw van Frankrijk, is te Reims in den ouderdom van 107 jaar overleden. Zij bleef tot het einde in het bezit van al haar geestvermogens en vreedzaam is zij in de armen van haar doch- tre, die reeds flink over de zeventig jaar is. overleden. Madame Bombaron verheugde zich in ge heel Frankrijk, doch vooral in Reims, in een groote populariteit, en de laatste jaren vier den de leden van het gemeentebestuur van deze stad altijd don verjaardag van Mada me Bombaron mede. Tijdens den oorlog bracht zij in de beroem de oude kelders van Reims zes maanden door, voordat zij zich over liet halen naar Parijs te vertrekken. De laatste twinrig jaar was zij in het zwart gekleed, als rouw voor haar kleinzoon, die in den oorlog was ge dood.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1