voor Uw KERSTGESCHENK ELIZE maas- en scheldebode zaterdag 19 december 1936 mlddelharnis Gemeenteraad van PLAATSELIJK NIEUWS Naar BOEKHOVEN'S BOEKHANDEL te SOMMELSDIJK Hoest en verkoudheid zijn toelichting aan dit verzoek gegeven. De heer C. v. d. MEIDE wil het voorstel aanhouden. I-Iet is nu toch de meest on gunstige tijd om te bouwen. De lieer KOPPELAAR wil nu de raad zijn wcnschen heeft kenbaar gemaakt B. en W. machtigen om met het bestuur der school te onderhandelen. Mochten er over wegende bezwaren zijn dan kan het ver zoek nog afgewezen worden. De heer KOOTE is er voor het voorstel maar aan te nemen, aangezien volgens de voorz. de volgende vergadering wellicht pas in Februari 1937 zal gehouden worden. De heer J. v. d. MEIDE vindt het zeer begrijpelijk dat de heeren Doornbos en Koppelaar, die met het bestuur in contact staan, hierover hun meening hebben, maar spr. wil het gaarne nog eens bekijken. De heer DOORNBOS: het bestuur weet. het ook pas sinds vorige week dat er een woning moet komen. Na eenige bespreking waaraan wordt deelgenomen door de heeren Boeter Ver maas en Doornbos, waarbij uitkomt dat de toestand blijft zooals hij tot dusver was eti enkel voordeel voor de gemeente aan aan neming verbonden is, wijzigt de Voorz. het voorstel van B. en W. en wordt bepaald dat de Vereeniging aan de Gemeente zal betalen de geschatte waarde van den grond. Dit voorstel wordt aangenomen met 74 stemmen, n.l. van de heeren J. en C. v. d. Meide, v. ri. Slik en Struik. De heer STRUIK brengt dan nog ter sprake de erfpacht van de woning van het hoofd der Gr. v. Prinsterer school. De VOORZ. zegt toe, dat dit in orde zal komen. Herbenoemd wordt tot Regent van het Burgerlijk Weeshuis de heer E. de Lint. Als lid van de Commissie van Toezicht op het M.O. wordt herbenoemd de heer Dr. C. F. Arends. Tot lid van de Commissie van Toezicht op het L.O. wordt herbenoemd de heer A. Kr ijgsman Pzn. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herkozen de heeren J. C. van Loo, D. Janssen, J. Autse ma, A. Koese en Jac. Verbrugge. De door B. en W. voorgestelde leden van het stembureau worden gekozen. De raad besluit 75 opcenten te heffen van de gemeentefondsbelasting. De heer KOPPELAAR zegt dat de be grooting is sluitend gemaakt, maar als die eventueel niet goedgekeurd wordt kan ei dan van een andere belasting die billijker drukt dan de straatbelasting de opcenten niet verhoogd worden. De SECRETARIS antwoordt dat de op centen op de Gemeentefondsbelasting niet hooger mogen gaan, wel kan de Personeele belasting verhoogd worden. Vastgesteld en aangevuld met eenige be palingen van administratieven aard, de verordening op de heffing en invordering van rechten voor het verstrekken van in lichtingen uit het bevolkingsregiser. SOMMELSDIJK. De prijzen der landbouw producten in deze gemeente zijn als volgt: aardappelen f 1.50 per H.L., uien f 0.90 per H.L. MlDDELHARNIS. Op het deze week te 's-Gravenhage gehouden examen is ge slaagd voor Staathuishoudkunde en Statis tiek de heer C. de Bakker alhier. Ds. Laman heeft voor het beroep naar de Chr. Gerei. Kerk te Alien a. d. Rijn be dankt. Met het oog op de a.s. ieestdagen zal Ds. Laman- geen Bijbellezing meer houden in dit jaar. De Chr. Geref. Zondagschool zal Woens dagavond 6 uur in de kerk met de kinderen en het bestuur Kerstfeest vieren, onder lei ding van Ds. Laman. Onze dorpsgenoot de heer C. de Bakker slaagde dezer dagen te 's-Gravenhage voor de akte H X Staathuishoudkunde en Sta tistiek M. O. De heer J. v. d. Waal heeft bedankt als voorzitter van de Geref Mannenivereen. „Calvijn". De meisjesvereen. „Dorcas" der Geref. Gemeente heeft aan behoeftige gezinnen 411 kleedingstukken uitgereikt. Woensdagavond j.l. is een Herv. Man- nenvereen. opgericht, welke de naam „Cal vijn" draagt, met aanvankelijk 28 leden. Aan de Kaai zijn aangebracht en per scheepsgelegenheid naar Den Haag en Rot terdam verzonden 5000 balen ajuin en 600 H.L. aardappelen. In de Kaai is een schip kolen gearriveerd, -groot 175 ton, voor den heer L. Peeman. Hedenavond half 8 zal de A.R. Kiesver. „Nederland en Oranje" in vergadering bij- Voelde zich ellendig Nu rheumatische pijnen verdwenen en goede humeur teruggekeerd Gekweld te worden door spit, jicht of rheumatische pijnen, daar is zelfs het beste humeur niet tegen bestand, zonder Kruschen Salts tenminste! Hier is een bekentenis, die voor zichzelf spreekt. „Voordat ik Uw merkwaardig Kruschen Salts nam, voelde ik mij oud en ellendig. Ik had aanvallen van spit in mijn rug, rheumatische pijn in mijn beenen, knieën en één arm, en zenuw-rheu- matieik van mijn rechterschouder langs mijn geheele arm tot aan mijn vingertoppen toe. Een paar maanden geleden begon Ik met 's ochtends in mijn eerste kop thee Kruschen, Salts te nemen. Spit en rheumatische pijn zijn nu aan banden gelegd, en ik blaak van gezondheid. Mijn vrouw zegt dat ik geheel, verjongd ben, en onlangs werd nog bij een. oudleerlingen-diner van mijn school door verscheidene „veteranen" in hun toespraken opgemerkt, hoe goed ik er uitzag. Voor men- schen op mijn leeftijd (60) is Kruschen Salts een zegen." A. B. te W. Rheumatische pijnen ontstaan maar al te dikwijls door onvoldoende verwijdering van afvalstoffen uit het lichaam, waardoor scha delijke stoffen als urinezuur gelegenheid, krijgen zich op te hoopen. De zes minerale, zouten, waaruit Kruschen Salts bestaat, sporen de afvoerorganen, lever, nieren en ingewanden, op geheel natuurlijke wijze aan tot actievere werking, zoodat de gevaarlijke afvalstoffen snel en afdoende worden weg gevoerd. Het bloed wordt hierdoor gezuiverd, Uw rheumatische pijnen zullen langzaam maar zeker geheel ophouden, om niet meer terug te keeren. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en erkende drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 per flacon, omzetbelas ting inbegrepen. Let op, dat op het etiket op de flesch, zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam, voorkomt. adv. eenkomen in het gebouw Rehoboth. Dan zal er bestuursverkiezing plaats hebben. Opgericht is een geitenfokvereeniging. Bestuursleden zijn de heeren J. Koster, J. Koote en P. Krijgsman Jz. Op de gehouden jaarvergadering van de Kring van Meisjesvereen. op G. G. heeft mej. A. Zoon van den Bommel bedankt als presi dente. In haar plaats is benoemd mej. G. Wentink, die deze benoeming heeft aangeno men. OOLTGENSPLAAT. Woensdag 16 Decem ber werd door de Nederlandsche Blinden- bond een propaganda-avond gehouden in El- thato. De heer v a n E s opende de vergadering, daar de burgemeester verhinderd was. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe en sprak zijn blijdschap uit dat zoo velen waren geko men om het werk der blinden te aanschou wen in de vorm van de film. Een bizon-der woord werd gericht tot den heer v. d. Berg, die deze avond is overgeko men om het werk der blinden uiteen te zet ten; ook een woord van dank tot den heer Klein, die met zijn zangkoor medewerking verleende. Vervolgens sprak de heer v. d. Berg een woord van welkom tot de aanwezigen. Hier na bracht spr. als declamator een paar ver zen ten gehoore. Vóór dp hoofdfilm werd gegeven werd een film vertoond van de Amerikaansche West kust en een film van de scholen waar men de honden opleidt om blinden te leiden, welke school door H. K. H. Prinses Juliana dezen zomer is geopend. Hierna volgde de hoofdfilm. Het eerst het blinde kind, vervol gens het vak onderwijs. Hierna sprak de heer v. d. Berg over de blinden Na de pauze zong h"t zangkoor; de heer v. d. Berg droeg enkele verzen voor. Vervol gens de laatste twee deelen der film, over het werk dat door de blinden wordt geleverd. Na afwerking van het program dankte de heer v. d. Berg allen voor de belangstelling op dezen avond betoond en hoopte dat het werk der blinden voor allen zichtbaar is ge worden. Wegens verhindering van Ds. Reenders dan-kte de heer v. Es allen voor de medewer king, in het bijzonder het bestuur van Elth-a- to en het zangkoor, waarna de bijeenkomst werd gesloten. Bij de arbeidsbemiddeling staan 185 werkloozen ingeschreven. Aan de Galatheesche haven zijn deze campagne 3.090.000 Kg. suikerbieten ver scheept. De muziekvereen. U.D.S. zal Zaterdag een rondgang door het dorp maken, terwijl bij die gelegenheid speldjes van H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard te koop zullen worden aangeboden. Van P. Zoon is een koe gestorven en onder politietoezicht begraven. Van de landbouwster wed. J. Mijs is een paard gestorven en onder politietoezicht be graven. Dinsdagmiddag 4 uur was de water stand, toen het hoog water moest zijn, zoo laag, dat het nog beneden A.P. bleef, iets wa-t sedert 1880 hier niet voor kwam. De dochter van K. Troost werd gister naar het ziekenhuis vervoerd voor een operatie. OUDE TONGE. Nationaal Huwelijks geschenk. Tot het inzamelen van gelden voor het aanbieden van een nationaal geschenk bij het. huwelijk van II.K IL Prin ses Juliana met Z.D.H. Prins Bernhard, is ook in deze gemeente een commissie in het leven geroepen, bestaande uit de heeren: H Vooys, Burgemeester; M. Wittekoek, gem. secretaris; Ds. M. B. Verkerk; Pastoor G Keijzer; C. Oversier; P. Buij's; L. Slis; Joh. de Jong; H. Kievit Jzn. en Th. Stoop. Daartoe bijeengeroepen zijn deze heeren Vrijdag j.l. door dien burgemeester ais zoodanig geïnstalleerd. O.m. werd besloten om de inzameling der gelden te doen plaats hebben bij wijze van verkoop van bonnen Ier waarde van f 2.50; f 1.f 0.50; f 0.25; f 0.10 en f 0.05. Een aanbeveling tot het koopen van deze. bons achten wij overbodig. Burgemeester en Wethouders brengen ter algemeene kennis dat op Woensdag 23 Dec. a.s., des n.m. 4 uur, ten huize van den gemeente-geneesheer, de gelegenheid zal worden open-gesteld tot kostelooze in enting en herinenting. Men gelieve trouw boekje mede te brengen. Voor keuring der dienstplichtigen dezer gemeente van de lichting 1938, zal op 21 April 1937 des n.m. 13.45 uur door den Keuringsraad zitting worden gehouden, in de Bewaarschool te Middelharnis. Door de duisternis misleid geraakts de 9-jarige Ida Vooys alhier aan dei Stationsweg in een sloot. De ter plaatse aanwezige N. van Noord mocht het ge noegen smaken haar wederom op het droge te brengen. Voor beiden liep dit incident met e-en nat pak af. In hotel van Veen had de algemeene vergadering plaats van het „Schoolfonds voor schipperskinderen in Zuid-Holland." fn een kort openingswoord heette de Voor- zitter, de heer W. den Rooijen, de aanwezi gen hartelijk welkom. Van het bestuurslid I'. de Korte Sz. was bericht van verhinde ring ingekomen. De notulen der vorige vergadering werden gelezen en ongewijzigd vastgesteld. Dc heeren H. J. Meijer en W. den Rooijen werden als bestuurslid herkozen, terwijl in de plaats van den heer G. H. Sterk, welke periodiek aftrad (inmiddels naar elders vertrokken) werd gekozen de heer A. C. de Lint en in de vacature B. de Korte (even eens vertrokken) de heer D. van den Tol. Uit het verslag van den secretaris bleek o.m. dat per 1 Januari 1935 niet minder dan 77 kinderen uit dit nuttig fonds onder stand genoten en dat daarvoor was uitge keerd een bedrag van f 6.879.50. De voor- ziitnr bracht den secretaris dank voor dit verslag. Hierna bracht den penningmeester verslag uit. Rekening en bescheiden werden door de heeren Van den Tol en De Lint gecontroleerd en in orde bevonden, waarna deze rekening werd vastgesteld op f 9032.16 in ontv. en uitgaaf. Onder dank voor zijn beheer werd dien penningmeester decharge verleend. Bij de rondvraag werden enkele vragen van meer huishoudelijken &ard gesteld. In zijn sluitingswoord betreurde de Voor zitter de zeer slechte opkomst. Hij hoopte dat op een volgende vergadering meerderen zouden aanwezig zijn. Voorts betreurde hij het veelvuldig voorkomende feit, dat schip pers, zoodra zij geen hulp meer behoeven voor schoolgaande kinderen, direct als lid bedanken. Ook dat daarin verandering moge komen was zijn wensch. Door de drie R.K. Kiesvereenigingen op Goeree en Overflakkee is in de Oude School alhier een vergadering gehouden waar ais sprekers optraden de heer Jansen, burge meester der gemeente Hoeven (N.-B.), met als onderwerp: „De opmarsch naar een nieu we orde" en de heer W. Rademaker, met als onderwerp; „In elk opzicht voorop". Deze vergadering werd zeer druk bezocht. In verband met de Kerstdagen op Vrij dag en Zaterdag 25 en 26 December a.s., zal de wekelijksehe beurs gehouden worden op Donderdag 24 December. NIEUWE TONGE. De heeren Johs. Luch- tenburg en Anth. Verolme hebben voor hun benoeming als ouderling in de Ned. Herv. Gem. alhier bedankt. De prijzen der veldvruchten zijn alhier: uien 0.85, peen 0.60, aardappelen 1.50 per H.L. De heer W. K. had het ongeluk zooda nig te vallen, dat hij een vinger brak, zoodat hij zich onder geneeskundige behandeling stellen moest. Voor het nationaal huldeblijk voor H. K. H. Prinses Juliana en Z. D. H. Prins Ber nhard is in deze gemeente 60 gecollecteerd. De heer C. Brooshooft heeft zijn herbe noeming als diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier aangenomen. Mej. G. de Geus, verpleegster in het gem. ziekenhuis te Schiedam, slaagde dezer dagen voor het diploma kraamverpleging. DIRKSLAND. Verleden week werden van uit deze gemeente verscheept 2500 H.L. aard appelen, 35-00 balen uien en 2000 K.G. koe peen. Er was niet veel handel. De bestaande weegbrug aan den Molen dijk, welke niet meer voldeed, wordt thans afgebroken, terwijl daarvoor door het Wa terschap De Gemeene Uitwatering van Dirks- land een meer naar den eisch des tijds inge richte weegbrug zal worden gebouwd, wat het verkeer aldaar zeer z,ker ten goede zal komen, omdat vroeger het geheele verkeer D Borst inwrijven met Dampo. Pot 50, Doos' 30 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 3 mPO daar lucht ie van opl over de brug reed, wat thans voorkomen zal worden. Het gemeentebestuur heeft bij publica tie bekend gemaakt, dat de commissie van win-terbedeeling op Donderdag 31 Dec. a.s. des namiddags 2 uur, in het gemeentehuis zitting zal houden voor het ontvangst nemen van aanvragen om ondersteuning. Zaterdagmorgen j.l. reed over den Gel- derschen Dijk alhier een vrachtauto, bestuurd door den chauffeur v. d. T. van Herkingen. Bij de woning van J. L. V. liepen eenige kip pen op den weg. Bij het naderen van de auto begon een der kippen te fladderen en te vlie gen met het gevolg, dat de kip met eensmak tegen de voorruit van de auto aan-kwam. De ruit werd daardoor verbrijzeld en de chauf feur bekwam door glasscherven zulke won den aan zijn gezicht, dat geneeskundige hulp noodzakelijk was, die zelfs een der snijwon- den nog moest hechten. De kip, die een en ander veroorzaakt, werd dood in de cabine van de auto aangetroffen. HERKINGEN. De oogstcollecte in de Ned. Herv. Kerk, gehouden tijdens de dankstond voor 't gewas op 2 Dec. j.l., heeft met enkele nog ontvangen nagiften in totaal opgebracht 427.88. Zondag voorm. zal in de Ned. Herv. Kerk bediening van 't Heilig Avondmaal plaats hebben door Ds. Verkerk van Oude Tcnge. Des avonds hoopt de heer Overweel voor te gaan, met dankzegging voor 't H. A. Heden Vrijdagavond zal in de consisto riekamer der Geref. Gem. gelegenheid be staan tot betaling van zitplaatsengelden. Bij de deze week gehouden stemming voor een ouderling in de Ned. Herv. Kerk, wegens bedanken van B. v. d. Linden, die gekozen was in de vacature-Nijpjes, is weder om gekozen de heer G. Nijpjes, die thans zijn herbenoeming heeft aangenomen. Heden Vrijdag had de jaarlijfcsche groo- te reiniging van straten e.d., hetwelk vorige week wegens de vorst niet kon geschieden, plaats. STELLENDAM. Bij de Dinsdag j.l. ge houden schietoefeningen van de B.V.L. in de Bijz. Lag. School, werden de volgende punten behaald: J. A. Jongsma 90 p., H. Jac. de Goede 87 p., D. Kievit 87 p., Heinen 8b p., C. Koenraad 86 p., A. ,L. Kreeft S2 p., de Roer 81 p., M. Klink 75 p., A. de Geus 74 p., IJ. Gr<»r>tenboer 73 p. De garnalenvisschers heb-ben verleden week weer geen beste week gemaakt Maanda-g moesten ze allemaal voor de storm in de haven blijven. Dinsdag en Woensdag mochten de visschers nogal wat aian de pellerijen leveren, maar na Woens dag hebben de pelbazen bijna geen gar nalen meer besteld, zoodat bijna de geheele vioot binnen moest blijven. Waarschijnlijk moet de ooi-zaak hierin gezocht worden dat de prijs van de garnalen met ingang van 10 Dec. een paar cent per kg. verhoogd is. De prijs van de uien was in het laatst van de vorige week weer opgeloopen tot 91 oent. In de aardappelen gaat weinig of niets om In de vacature van hoofd der openbare lagere school alhier hebben zich 17 sollici tanten aangemeld. Een drietal van hen is in de gelegenheid gesteld proefles te geven. GOEDEREEDE. Uitslag schietoefeningen van den B.V.L. op Zaterdag j.l.: J. A. de Vo gel en J. Krijger elk 92 punten, N. Overbee- ke, F. den Eerzamen, A. de Ronde en T. Breen eik 88 p., Kr. Heerschap 85 p. en L. v. d. Wende 80 p. Door het bestuur der cichorei-drogerij is aanbesteed het opscheppen en rijden van 200 ton gedroogde cichorei. Laagste inschrij vers resp. W. Bakelaar 21 cent en A. van Ei-kelens 22% cent per ton. M. T. zou Vrijdagavond een bezoek bren gen op het in de haven liggend turfschip van S. Ponne. Door de gladheid gleed hij van de pla-nk in de haven. Voorbijgangers schoten direct toe en hadden hem spoedig op het droge. Met een bemodderd pak liep dit ongeval nog goed af. Door beurtschipper van Gelder werd de vorige week tweemaal ruim 1100 balen juin vervoerd en per tram plm. 1000 balen samen ongeveer 3000 in één week; en per schipper Waling van Stellendam 1000 kisten aardappelen. Donderdagavond 6 uur hoopt in d« Herv. Kerk voor tie gaan Ds. J. van Amstet van Lage Vuursche, tot het houden van een Zendingsrede. Collecte voor den Geref. Zendingsbond. Daar Ds. H. A. Labrie Zondag a.s. des avonds een vacaturebeurt te Middielharms heeft te vervullen, zal het alhier alleen de3 voormiddags dienst zijn. Maandag 30 Nov. liep het zeewater tot 2.84 M. N.A.P. en Maandag 14 Dec. slechts tot 0.59 M. N.A.P. Zelden zoo hoog en nog zeldzamer zoo laag. Wegens vertrek naar Ouddorp heeft de heer J. de Ronde berankt als diaken van de Ned. Herv. Kerk. In zijn plaats is benoemd de heer W. E. Overbeeke en herbenoemd de heer L. v. d. Wende. Beiden hebben hun be noeming aangenomen. Zaterdag j.l. stonden als werkloos inge schreven: 52 landarbeiders, 1 wagenmaker, 1 schilder, 1 koopman, 1 smid, 2 garnalen- en 8 zeevisschers. OUDDORP. Verslag van de vergadering der Konijnen en Pluimveevereeniging Nut en Genoegen, welke gehoud-en werd bij Vink De voorzitter kon wegens ongesteldheid niet aanwezig zijn, dus werd de vergadering door den heer P. Voogd geopend op de ge bruikelijke wijze. De notulen der vorice vergaderingen werden voorgelezen en goed gekeurd. Behandeld werd een inleiding over bescherming konijnen, door Joh. Hoek hetgeen zeer leerzaam was. Dan kwam aan de orde bespreking tentoonstelling, welk punt in hoofdzaak ging over de verdeeling der prijzen, hetwelk na toegelicht te zijn door de vergadering werd goedgekeurd. Er was ingeschreven bij de te houden tentoon stelling voor oppasser en portier in de school en dit werd aan den laagsten inschrij ver gegund. Niets meer aan de orde zijn-Ie sloot de voorzitter de vergadering. Wegens het ruwe weer zijn de zee- ec garnalenvisschers n-iet uitgevaren. Naar men verneemt is de cichorei- markt sinds de vorige week nog niet ge kalmeerd. Er waren echter geen prijsver- andoringen te noteeren. Beschikbare koe- waar werd met 93 Frank betaald. Voor le veringen Fet>r. en Maart noteert men'100 Frank. De oogst 1937 daarentegen ibiijft kalm op 81 Frank zonder zaken. Maandag stonden bij de arbeidsbemid deling 167 werkloozen ingeschreven. Onder de verloren voorwerpen behoort een gouden damesring. Inlichtingen bij C. de Mooij. De vrouw van Jb. van Dam uit den Oostdijk had het ongeluk dat zij te Stellen dam zoodanig door een hond in een harer been-en werd gebeten dat zij per auto naar huis gebracht moest worden en onder ge neeskundige behandeling gesteld moest worden. De 5-jarige Joh. Grinwis had -bij het spelen het ongeluk van een paal te vallen en daarbij een arm te breken. Vanwege den Rijkswaterstaat werd te Den Haag aanbesteed het onderhoud van de zeeweringen en ulantwerk. De heer S. Bezoijen was laagste inschrijver voor twee perceclen, een perceel onderhoud zeedijk en he't plantewerk aan de Noordsche duinen. Wegens den lagen waterstand is onge veer 30 meter steenen berm langs de zee dijk, dicht bij de haven, weggevallen. Jobje Tanis had haar fiets even onbe heerd laten staan: -bij haar terugkomst was het rijwiel verdwenen. Wegens de feestelijkheden zal de ten toonstelling van de konijnen- en pluimvee- vereen. niet doorgaan en is tot later uitge steld. Opgericht is een damclub, met aanvan kelijk 16 leden. Degenen die hun groen hout weüschen te verkoopen op de jaarlijksohe houtv«rkoo- pin-g, kunnen tot 21 Dec. aangifte do» bij Notaris v. d. Berg te Goedereede en Wj J. v. d. Bok alhier. Op de beurs werd besteed voor de uien 80 cent. Bij de arbeidsbemiddeling stonden 180 werkloozen ingeschreven. Zaterdagavond as. hoopt voor de Geref. Gemeente voor te gaan Ds. Vreugdenhil van Kamipen. Donderdagavond gaf de zangvereen. „Excelsior" een goed geslaagde uitvoering. Zaterdagavond zal nogmaals een uitvoering worden gegeven. Dinsdagavond waren de vervaardigde kleedingstukken der Doopsgezinde naaikrans ter bezichtiging gesteld. Er waren bij elkan der 220 stuks. Alles zag er keurig uit. Er was veel belangstelling voor dit liefdewerk. De volgende dagen werden de pakjes klaar ge maakt en aan 40 behoeftige gezinnen uitge reikt. In de maand Januari a.s. hoopt de ver eeniging weer bij u te komen om gelden in te zamelen voor dat liefdewerk. CENTRALE VEILING TE MIDDELHARNIS Veiling van Dinsdag 15 December Prijzen: roode kool 2.3-02.80, witte kool 0.80, witlof 5.5014, boerenkool 1.50, kroten 1.50—1.80, andijvie 24.50, veldsla 55.50, spruiten 1015, Goudreinetten 15.8023, Armgaard 1823, alles per 100 kilo; bloem kool 1.507.20 per 100 stuks. Veiling van Donderdag 17 December Kippeneieren 5859 kilo 3.904, idem 5557 kilo 3.603.80, idem 4951 kilo 3 3.15. Donderdagmiddag kwam de raad der ge meente bijeen onder leiding van Wcth Vroegindcwei, doordat de Burgemeester wegens familieomstandigheden verhinderd was. Na opening op gebruikelijke wijze en lezing der notulen die behoudens een klei ne opmerking van den heer v. d. Slik goed gekeurd werden, is aan de orde een ver zoek van M. de Jager e.a. tot liet vaststel len bij politieverordening, dat op bepaalde dagen de kapperszaken zullen gesloten zijn, op Chr. Feestdagen, behoudens in het ge val dit een Zaterdag is. Er is een adhaesic- betuiging van den Ned. Kappersbond aan toegevoegd. liet voorbehoud wordt gemaakt, dat, als in Sommelsdijk, waar het zelfde verzoek gedaan wordt, dit verzoek wordt afgewezen ook hier in Middelharnis de verordening niet wordt uitgevoerd. B. en W. stellen voor dit adres nog aan te houden omdat er nog kappers zijn die bezwaren maken De lieer STRUIK wil het voorstel behan delen omdat de tegenstanders hun bezwa ren hadden in kunnen zenden. De raad moet z.i. ook de kappers beschermen tegen misstanden in het zakenleven. De heer v. d SLIK wil het adres behan delen. Als er een chaos is in dit bedrijf, moet er ordening gebracht worden. De heer KOOTE maakt bezwaar om de meerderheid aan banden te leggen. Door de winkeliers is ook al eens zooiets gevraagd, maar toen was er een meerderheid voor. De lieer V. d. SLIK, wellicht staan die menschen wel onverschillig tegenover de organisatie. De heer BOETER: in het zakenleven is het een eerste vereisclite, dat de menschen het eens zijn. De heer KOPPELAAR: is het eens met den heer Boeter, vooral ook omdat de Rijkswetgever de werktijden regelt. Hier is een minderheid die de meerderheid een verplichting op wil leggen. Als er een wan toestand was dan was het een ander geval. De heer STRUIK: de wantoestand is er, omdat een afspraak om op feestdagen niet te knippen of scheren niet gehouden werd. Het voorstel van B. en W. het verzoek aan te houden, wordt met 1 stem tegen aan genomen. De gemeente Stad aan het Haringvliet heeft bericht, dat de heer Braber is herbe noemd als. bestuurslid der waterleiding. Ingekomen is een verzoek van de Chr. U.L.O.-school om toe te staan, dat een ambtswoning gebouwd zal worden op het terrein van de school. De heer DOORNBOS geeft een toelichting op het verzoek. Dc meeste heeren zullen zich waarschijnlijk de transactie van de gronden waarop de Chr. U.L.O.-school is ge bouwd nog herinneren. Deze zijn indertijd uitgegeven op andere voorwaarden dan aan een particulier. De schoolvereeniging heeft de gronden van de gemeente gekocht, terwijl de gemeente haar eerst de gelden ter beschikking had gesteld, onder voor waarden dat de grond uitsluitend beschik baar gesteld werd voor sclioolbouw en niet ,vobr woningbouw. De overblijvende grond was bestemd voor eventueele uitbreiding. Het bestuur zal nu gaarne op korten ter mijn een beslissing willen hebben om een ambtswoning voor het Hoofd te bouwen, wiens woning verkocht is en die over drie maanden ontruimd moet worden. De ver eeniging zal voor de grond waarop de wo ning gebouwd wordt aan de gemeente hei bedragterugbetalen, dat indertijd per M2 er voor betaald is. Volgens de heer KOOTE kan de ge meente daar geen schade aan hebben. Als nu geschat werd zou de grond goedkooper zijn. Niet zeker is echter, dat gebouwd zal worden, want inmiddels wordt nog uitge zien naar een geschikte bestaande woning. In geval het bestuur -hierin slaagt, vervalt de vergunning. De heer STRUIK zou gaarne het advies van B. en W. hooren. De VOORZ. deelt mede, dat B. en W. voorstellen den grond beschikbaar te stel len tegen den prijs waarvoor hij geschat is. De heer STRUIK wil niet zeggen dat hij tegenstander van het voorstel is. maar acht het beter dit voorstel nog even aan te houden. De VOORZ. onraadt dit omdat het nog zoo lang kan duren voor weer een verga dering gehouden wordt en ook Ged. Staten hun goedkeuring moeten geven. De heer DOORNBOS wil er nog bij op merken, dat hier geen notarieel contract verbroken wordt, want de vereeniging is eigenaresse. De heer BOETER vindt de handelwijze van dit bestuur veel rianterr en beter dan van liet bestuur van de Groen van Prin sterer school indertijd, waarvan nu nog niet vaststaat of er erfpacht betaald wordt voor de grond waarop de woning van liet hoofd gebouwd is. Als de gemeente voordeel heeft van het voorstel van B. en W. moet het aanvaard worden. Wei zou spr. willen opmerken dat als door het he stuur der Gr. van Pr. school erfpacht be taald moet worden, ook voor deze woning erfpacht te betalen was, heter dan den grond te vprkoopon. De heer DOORNBOS heeft wei gesproken als bestuurslid, maar niet in opdracht van hot bestuur, maar aangezien Vrijdagavond een bestuursvergadering gehouden wordt Waarin dit punt ter sprake komt heeft spr. Feuilleton ai-) - Dat leidde hem tot de uitspraak: „Indien Christus niet opgewekt is, zoo is uw geloof tevergeefs, zoo zijt gij nog in uwe zonden". Ja, hij zegt nog sterker, „dat Ghristus is be graven, en dat Hij is opgewekt ten derden dage, naar de Schriften; en dat Hij is van Cefas gezi-en, daarna van de twaalven; daar na is I-iij gezien van meer dan vijfhonderd broederen op eenmaal, van welke het meer der deel nu overig is"En nu vraag ik u mevrouw, zou Paulus zoo iets hebben dur ven schrijven, indien hij niet van de waar heid van het feit overtuigd was geweest? Zou zijn beroep op de destijds nog overge bleven vijfhonderd getuigen niet mislukt zijn, zoo zich slechts één stem daartegen verklaard had? Zou hij dat beroep gedaan hebben, zoo die vijfhonderd getuigen ner gens te vinden waren geweest?" Zijn vrouw stiet hem weer zachtjes aan. maar hij liet zich niet door haar afleiden en ging voort, wijl -hij als 't ware in vuur geraakt was voor zijn onderwerp. „Nu zijn er nog menschen", vervolgde hij, „die beweren, dat de opstanding van Jezus tegen de wet der natuur striid' Maar ie het niet vreemd, dat diezelfde menschen nochtans gelooven in God? Is God dan niet de Schepper der natuur? Kan Hij haar niet beheersctie-n' Moet IJij zich onderwerpen aan wat de ni'-"«fh goedgevonden heeft „haar wiet" te noemen?" Jufrouw Gevers was opgestaan. Zij vrees de, dat haar man geen eind aan zijn betoog kon vinden en ook, wijl hij van zijn ziekte nog niet geheel hersteld was, zich te veel vermoeien zou. „Wij moeten naar huis, Gevers", zeide zij, hem aan den arm stootende. „Onze kleine zal wakker zijn ende meid moet uit om boodschappen te doen". 't Was wel zeer prozaïsch, wat zij zei. maar Gevers moest erkennen, dat zij gelijk had. Hij stond dan ook op en nam afscheid. „Ik hoop, mevrouw", zei hij. „dat ik niet te veel van u gevergd heb. 't Was uit louter belangstelling, dat ik u mijn gedachten heb medegedeeld". Elize bedankte hem en zijn vrouw zeer voor hun bezoek, en beloofde, dat zij spoe dig eens komen zou. Elize had veel geleerd. Vele dingen die vroeger nevelachtig waren, waren thans helderder geworden. Zij was in zeker op zicht vertroost en gevoelde zich minder ge drukt. 't Is waar, de dubbele smart, die zij te dragen had, woog nog zwaar; maar zij had nu helpers, die haar het dragen zeer verlichtten, medelijdende -harten, die haar opbeurden, die haar wezen op een levenden Heiland, verhoogd aan de rechterhand Geds. Het feit der opstanding was voor haar niet meer een mythe, maar werkelijk heid geworden, vooral toen zij, biddend om wijsheid en geloof, nog eenige malen kalm en met aandacht de geschiedenis der op standing had overgelezen. De gedachte trof haar, dat, evenals de Heiland lichamelijk was opgestaan en teil hemel gevaren, ook wij licliamelijk zullen verrijzen. Wij zullen aan Hem, den Heiland, gelijk zijn in de opstanding, daar het God is, die volgens het woord der Schrift (Fiiipp 3 vs. 21) „ons vernederd lichaam verande ren zal, opdat hetzelve gelijkvormig worde aan Zijn heerlijk lichaam naar de werking waardoor Hij ook alle dingen zichzelven kan onderwerpen". De hoop, haar lieven Felix weer te zullen zien, kreeg meer vasten grond, ten minste als God ook haar in genade aannemen wou. Zou Hij ook haar zonden willen weg nemen cn liaar hoop geven op een eeuwig leven in Zijn heerlijkheid. Zij bad om licht en geloof, om schuldvergiffenis en bekwaam heid te leven naar 's Heeren wil, en en er kwam zelfs iets, wat op -blijdschap ge leek, in het hart, dat rouw droeg over haar zoon. En wat Frans betrof, zijn afwezigheid was thans ook veel minder smartelijk. Hoe ver hij ook afgedwaald was, hij zou zoo hij nog leefde wel zijn eigen weg vinden tus- sohen de doornen en distelen des levens, en evenals zij ervaren, dat de Heiland een Goddelijk leven stort in het hart, dat waar achtig verlangend naar Hem uitziet. Hiermee troostte zij zich. Maar zij bleef daar niet bij. Het ging haar als de zeevaar ders van vroeger tijd, toen zij van verre de schemerende kust zagen van het land, wer- waarts al hun hoop was gericht, zich be ijverden, steeds naderbij te komen. Op zekeren avond kreeg zij zulk een ver langen een bezoek te brengen aan de fami lie Gevers, dat zij dit niet bedwingen kon. Het Was een stille herfstavond, en daar de kleine Mina sliep, meende zij dat bezoek niet te moeten uitstellen. Zij hoopte nog meer te weten te komen, nog meer licht te ontvangen. Nu had zij dit wel kunnen ver krijgen door haar gansche hart voor God uit te storten, en louter alleen van Hem al les te verwachten, alle licht en troost te ver wachten, maar zoo ver was zij nog niet, en daarom nam zij de toevlucht tot anderen. 't. Was wel een omweg, maar die voor nie mand, die zijn eigen hart kent, een raadsel is. Wjj zoeken zoo vaak van verre, wat wij in onze nabijheid bezitten. Toch blijkt het soms, dat zulk een omweg de weg is. Im mers, de eene mensch is voor den anderen, wat de schapen voor de vogels zijn. Wan neer schapen langs een smallen weg tus- schen doornen geleid worden, blijven er van hun vacht vlokjes wol aan de spitse bladeren hangen, waarvan de vogels ge bruik maken voor hun nesten. En Elize had deze vlokjes nog zeer noo- dig. Zij besloot dan de familie Gevers te be zoeken, en wilde daarmee tevens haar be lofte vervullen, wat zij zonder veel moeite kon doen, daar de familie dichtbij woonde Toen Elize bij de woning kwam, zag zij de dienstmeid aan de huisdeur staan, en op haar vraag, of mijnheer en juffrouw Gevers thuis waren, werd liaar geantwoord: „Gaat u maar gerust naar boven, mevrouw. Zij zijn thuis". Elize beklom de lange trap. Op de boven ste trede bleef zij een oogen-blik staan, ge troffen ais zij werd door de zacht klinken de tonen van een eenvoudig huisorgeltje en van een tweestemmig lied. Zij luisterde en vernam de volgende woor den; You boven moet fcet. alles komen, Wat leven wekt en leven voedt. Van boven zijn de regenstroomen; üe morgendauw en zonnegloed. En hooger nog dan dauw en regen Ontspringt de bron van eeuw'gen zegen. Van boven moet het alles vlieten. Wat lager opwelt heeft geen kracht; Wat hier bestendig op zal schieten. Moet eerst van boven zijn gebracht. Begiet uw bloemen, plant uw hoornen, De wasdom moet van boven komen. Van Boven dalen goede gaven, Volmaakte giften naar lieneên. Ach. waarom in don grond gegraven? Van Boven komt liet heil alleenl Wat wroet ge in 's aardrijks ingewanden? Daar Boven toch zijn milde handen. Arh. Boven moet het heerlijk wezen! Vant daar komt zooveel schoons vandaan Die uit het graf is opgerezen Is ons naar Boven voorgegaan. Daarheen dan hart en hand geheven! Dadr is het volle, rijke leven! Toen de laatste regel nog in haar ooren ruischte, werd zij in haar aandacht gestoord door de dienstbode, die de trap opkwam en haar aanmeldde. Het vertrek, waarin Elize geleid werd. was slechts spaarzaam verlicht door een kleine lamp, die op de tafel brandde, en door een kaars, die op het orgel stond en haar flikke.rend licht op het muziekstuk liet vallen. De meubileering van de kamer was hoogst eenvoudig en toch lag er over alles iets vreedzaams en aangenaams, Gevers zat voor het orgel en speelde. Zijn vrouw zat vlak bij hem, zong en hield zich onderwijl bezig met het mazen van een kous. Gevers en zijn vrouw haastten zich Elize te verwelkomen. „Daar doet u ons een groot genoegen mee", begon de juffrouw. „Ik zei al tot mijn man: niet waar, Gevers? ik hoop, dat mevrouw gauw eens komt. 't Geeft haar nog een verzetjeMaar u moet het voor lief nemen, zooals u het bij ons vindt". Elize gaf haar te kennen, mei hoeveel vreugde zij naar het zingen geluisterd had. „Ik meende, dat u ook nu en dan zong, als u aan de piano zit", zei Gevers. „Ja, dat is zoo. Ik deed het vroeger nogal veel. Maar in den iaatsten tijdoch, ik heb er nu zoo weinig lust in". „Dat begrijp ik", zei Gevers. „Maar toch, voor iemand, wiens hart uitgaat naar God. moet het steeds een behoefte zijn. aan zijn gevoel lucht te geven door een lied. Ik las onlangs een dichtstuk, waarin beweerd werd, dat er voor iemand, wiens hart be zwaard is, die door angst wordt gekweld of door twijfelingen onrustig gemaakt, niets beter is, dan een lied aan te heffen. Zulk een lied dringt door de wolken heen en brengt hem van daar terug wat hem ont- (Wordt vervolqd)

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 2