Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Eilanden IN HOC SIGNO VINCES PUROL Gemeenteraad van Ouddorp ZATERDAG 19 DECEMBER 1936 SIE JAARGANG N°. 4358 NIEUWJAARS- WENSCHEN Ruwe handen WR0 Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAU en ZA1 ERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post f 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N V. DRUKKERlj EN Ull'GEVERlj v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIjK - Tel. lnterc. No. 202 - Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. kunt U nu reeds opgeven aan onze bezorgers en aan ons bureau. Het is goedkoop en gemakkelijk, en bespaart U de ergernis iemand vergeten te hebben. HET GROOTE GEBEUREN Onze Prinses Juliana, die wij liefhebben, omdat Zij is de telg uit dat oude roemrijke Oranjehuis, welks geschiedenis zoo nauw met die van ons vaderland verbonden is,, is lieden, Zaterdag 19 December, in onder trouw gegaan met Prins Bombard. Onze Prinses is de Bruid. Wij verblijden ons daar recht hartelijk over. Wij bidden het Vorstelijk Bruidspaar in rijke mate Gods gunst en zegen toe. De plaats, die Oranje in ons volksleven inneemt is groot. De dagen der verloving hebben weer bij vernieuwing bewezen, dat Oranje en Nederland door God met onver breekbare banden saamverbonden zijn. Daarom hoopt ons volk en bidt ons volk op dezen dag voor het jonge Vorstelijke Paar tot God om hen te beschermen en to behoeden, on of het Ilem behagen moge uit hen de oude Oranjestam weer uit te doen botten. Zij zijn Neerlands hope. ONZE TROUW Bij de beoordeeling der Regeeringspoli- tiek of liever gezegd, de gedragslijn, welke de Regeering volgt, treffen wij tegenwoor dig meer mildheid aan. Zeker wij weten, er zijn ernstige bezwa ren tegen de vele maatregelen en onze aan geboren zin voor vrijheid verzet zich reeds van nature tegen elke dwang, welke opge legd wordt. Wij, Nederlanders, zijn dat vrije leven zoo gewoon, dat wij hunkerend uitzien naar het oogenblik, waarop wij weer vol komen vrij zullen zijn. Doch zoo denkt ook de Regeering er pre cies eender over. Geloof maar niet, dat, zoo liet niet dringend noodzakelijk was, de Regeering zich nog een dag langer dwin gend met hot maatschappelijk leven zou inlaten. Uit der tijden nood zijn die bemoeiingen geboren. Zoo hebben wij ze te zien en te aanvaarden. Maar boven die aardsche dingen grijpen tegenwoordig de geestelijke nog veel dieper in het leven in. Wij leven op een vulkaan. De geestelijke verwildering en afwijking grijpen om zich heen en met niets ontziende kracht werpt men zich op de revolutioneering van Staat en maatschappij. Daartegen moeten wij waakzaam zijn. Want dat gevaar is nog grooter dan het materieele. Al dat gemopper verschaft zoo licht onbe wust voedsel aan een gansch verkeerd be ginsel. Als Christenen, vooral als A.R. Christe nen, hebben wij het hoofd te buigen voor Gods kastijdende hand, wetende, dat alles zoowel in natuur en genade, ons van Hem toekomt. Dat weten, dat gelooven, dat belijden geeft rust en sterkte in de zwaarste beproe ving, dat geloof doet ons aanbidden en danken, maar leert ons ook berusten. Vooral n u. komt het op onze trouw aan 'de beginselen aan. Wij kunnen een groote invloed aanwen den, zoo wij maar getrouw zijn in het be lijden. genezen vlug met Doos30-60ct.Bij Apoihen Drogisten Woensdagmiddag 16 December kwam de Raad dezer gemeente in vergadering bij een, onder leiding van Burgemeester Go bins du Sart. Na opening op gebruikelijke wijze en lezing der notulen, volgden ingekomen stukkien. Do commissie, die zich ten doel stelt het a.s. huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana met Z.D.Il. Prins Bernhard feestelijk te vieren, verzoekt den Raad een bijdrage io de kosten te verleencn. B on W. stollen den raad voor ƒ250 be schikbaar te stellen. De iieer VOOGD hooft gezien dat overa' oen kwartje per schoolkind beschikbaar gesteld wordt. De heer KI WESTHOEVE kan zich niet met dit voorstel vereenigen. De commissie hoeft eerst al de ingezetenen om een bij drage verzocht en die is naar ieders vermo- gion gegeven. Spr. is er nu togen om hot gevraagde bedrag uit de gemeentekas te nemen. Do economische toestand is veel te ernstig en wij moeten zeer zeker dankbaar zijn voor dit huwelijk en onze Oranjelief.Ie toonen, maar waarom is daar zooveel geld voor noodig? De VOORZITTER noemt op: kindertrac- tatie, versiering en verlichting dorp, volks- en kinderspelen, een feestgave aan de ar men, enz. Voor pl.m. 600 kinderen is nu een bedrag van 190 aanwezig, wat niet voldoende is. Wethouder TANIS zou voor een natio naai feest nooit de gemeente afloopcn, maar de gemeente laten betalen, dan draagt iedereen bij naardat hij belasting betaalt, en -niet zooais nu, dat er maar enkelen zijn, die bijdragen. De heer GRINWIS vindt niet goed dat het geld dat met zooveel moeite bijeen wordt gebracht voor de gemeente, weer aan het feest gegeven wordt. Wie feesten wil, moet dat maar uit eigen zak doen. Wethouder TANIS bestrijdt dit en acht dat de Gemeente hier een taak heeft vooi dit heuglijke Nationale gebeuren. Spr. zegt dit als werkelijk Oranjeman. Den VOORZITTER doet het genoegen dat ook in Ouddorp zooveel belang gesteld wordt in het Oranjehuis en de Oranjeliefde zoo getoond wordt. Liefde alleen is heel goedkoop, maar om er uiting aan te geven is geld noodig. liet standpunt van wethou der Taais kan spr. billijken. Met iets meer op ons belastingbiljet te betalen, kunnen wij er ook God voor danken dat onze Prin ses haar Prins ontmoet heeft, waardoor weer uitzicht komt dat de Oranjeboom, die dreigde te verdorren, opnieuw uit zal gaan spruiten. Ouddcrp heeft in September getoond ter gelegenheid van de verloving der Prinses, dat het behoorlijk feest kan vieren. Het is ook een Christelijk standpunt het Oranjehuis de eere te geven die het toekomt. Den lieer BOUT is bet al zoo dikwijls ge bleken, dat de feesten bier steeds ontaar den in uitspattingen en zal er daarom zijn stem -niet aan geven. Zeker is er roeten om verheugd te zijn, maar die vreugde is niet op zijn plaats als zij in lichtzinnigheid ontaardt en dat Is hier vooral in Ouddorp, hot geval. De VOORZITTER antwoordt dat èn het gemeentebestuur èn de feestcommissie al bet mogelijke zulten doen, alles ordelijk te doen verloopen. Het voorstel wordt aangenomen met 6i stemmen. Tegen stemden de beeren KI. Westhoevc, Jb. Padmos, Bout en Grinwis. Do heer HEERSCHAP vestigt de aan dacht op de kinderen van den Oostdijk, om die b.v. met wagens te halen. De VOORZITTER zal dit na de vergade ring beantwoorden. Met „Mannenkoor'' moet 50 et. per week betalen voor lichtgebruik in de school die voor de repetities gebruikt wordt. De VOORZITTER heeft verschillende on juistheden in het adres gevonden en zet uiteen waarom de school beschikbaar is gesteld. De gemeente mag er geen schade van hebben en daarom moet het koor het verbruikte licht betalen. M.a.s. wordt afwijzend op dit verzoek beschikt. Door J. Hof te Dirksland, volontair ter secretarie te Ouddorp, is verzocht zijn sa laris te verhoogen, aangezien dit vrijwel heengaat aan zijn reiskosten. De VOORZITTER meende dit verzoek eerst bij de begrooting te behandelen, maar heeft toch geen bezwaar het nu te doen. De werkzaamheden ter secretarie zijn zeer toegenomen, vooral door steun-aanvragen en tal van regeeringsbemoeiingen. De heer Hof is een goede kracht met goede ont wikkeling. Het zou jammer zijn hem te moeten missen. Andere gemeenten hebben twee ambtenaren en Ouddorp maar één. Salarisverhooging met 150 en dit hier mede te brengen op ƒ300, is billijk. De heer Hof is geien volontair om te leeren, maar doet practiscb werk als ambtenaar en kan niet gemist, worden. Wethouder TANIS heeft bezwaren, door dat II. vorig jaar op de thans geldende vergoeding gekomen js en hij als leerling ook practisch leert werkfen, waarvoor op de meeste plaatsen nog een vergoeding ge geven moet worden. De heer Hof is zeker een geschikte kracht, maar hij blijft volon tair. De heer KI. WESTHOEVE heeft al ge zegd toen II. benoemd werd, dat hij binnen het jaar om salarisverhooging zou komen Verplicht is het niet, maar zooate het nu is. gezien de werkzaamheden, is Ouddorp zedelijk verplicht hem behoorlijk te beta len. De 150 gaan heen aan reiskosten en het is beneden den stand van Ouddorp om van dien man te profiteeren. De heer J. WESTHOEVE merkt op dat de begrontingscommissie ook voorstelt f300 te geven. Verzoek en voorstel van li. en W. (ver hooging salaris tot ƒ300) wordt aangeno men. De N.V. Electriciteitsbedrijf G.O. ver zoekt goedkeuring der begrotingswijziging in verband met den voo-genomen bouw van een eigen kan'o irpand. De secretaris leest de uitvoerige toelich tingen. waaruit blijkt, fat de huidige toe stand onhoudbaar begi"' te worden. Dure instrumenten, kaarten, meters e.d.g. kun nen niet behoorlijk opgeborgen worden. Den VOORZITTER spijt het, als Commis saris der E.M.G.O., dat Ouddorp het laatst beslissen moet. De vergadering heeft ge wacht op het herstel van den lieer Ilamee- teman, die spr. gelijk geluk wenscht met zijn herstel. De heer KI. WESTIIOEVE is het noa niet eens mot het plan en vindt het bedrag van f20.000 voor den bouw, nog al hoog. De VOORZITTER: Ja, maar hier zij-n onder begrepen alle onkosten als aankoop grond, bureau, kaatoor en garages, als mede overbrengen van de leidingen. Alles komt nu op één punt terecht, waardoor economischer gewerkt kan worden. De bouw zal zoo eenvoudig mogelijk zijn. De heer KI. WESTHOEVE heeft gelezen in het verslag vaa de raadsvergadering van Middelharnis dat het bedrag van 1936 als jaarlijksche kosten ni"t geheel juist was, en alles er hij gesleept was. De VOORZITTER wil niets ten nadeele van Middeliharnis zeggen, maar zou toch liever niet den raad als voorbeeld aemen. Er zijn nu eenmaal gemeenten, waar altijd een oppositiegeest heerscht. Voor de E.M. G.O. is noodig dat er zoo economisch mo gelijk geleefd wordt. Er is al meer over dit onderwerp gesproken en er is al eens aan gedacht een bestaand gebouw te koopen, maar dat stuitte ook op tal van bezwaren. Het concept-plan is zeer eenvoudig. De F..M.G.O. voert gezonde politiek, er is goed aceountantstoezicht, terwijl de afgevaardig den in een afzonderlijke vergadering zich door den accountant voor laten lichten. Wethouder BREEN. afgevaardigde voor de gemeente in het bestuur dei E.M.G.O.. wijst er op dat de E.M.G.O. na 30 jaar huur betalen nog niets heeft en nu zonder ver- hoogiing der jaarlijksche kosten kan de E.M.G.O. over 30 of 50 jaar een ejgen pand bezitten. Nadat de VOORZITTER nog eens ver schillende punten toegelicht had, wordt de wijziging m.a.s. goedgekeurd, waarop de VOORZITTER er zijn genoegen over uit spreekt dat Ouddorp dit voorstel m.a.s. heeft aangenomen. Op verzoek van Ged. Staten wordt de tekst der statuten van de E.M.G.O. opge nomen in de gemeenschappelijke regeling in overeenstemming gebracht met de tekst der statuten, zooals die is opgenomen in de St.crt. De balans 1936. verlies- en winstre kening 1935/36 van de E.M.G.O. wordt goed gekeurd. De raad neemt op voorstel van B. en W. het besluit ontheffing te vragen van de verplichting tot het vaststellen van een c&pitulantenverordiening. Op verzoek van het Provinciaal Bestuur worden' eenige wijzigingien aangebracht in het reglement van bet Burgerlijk Armbe stuur en de instructie van den ontvanger. De verordening regelende de benoeming van veldwachters, wordt aangevuld met de bepaling dat dienstjaren elders doorge bracht als oapitulant, niet meetellen bij de bepaling van het aantal dienstjaren. Gevolg -hiarvan is dat een eventueel uit capitulanten benoemd veldwachter, begint op het minimum-aanvangssalaris. De begrooting voor 1937 is nagezien door een commissie, bestaande uit de heeren KI. Wesfhoeve, J. Westhoeve en Hameeteiman. Eerstgenoemde rapporteert namens de commissie en verklaart de beerooting te hebben nagezien. Over alle posten was er geen eenstemmigheid, maar na deskundige toelichting van den secretaris, waarvoor hem dank gebracht wordt, kan de commis sie aan d'en raad adviseeren de begroo ting, zooals deze is aangeboden, goed te keuren en vast te stellen op ƒ86.662.56 in ontv. en uitg. voor den gew. dienst. Over enkele posten wiensdht de oommissie een opmerking te maken. De verstrekking van kleeding en uitrusting aan de politie, zoo als het tharas plaats vindt, is te duur en daarom adviseert de commissie een bedrag van 100 peT jaar aan de veldwachters toe te kennen. Da subsidie aa-a de pol'itiecursus heeft de instemming der commissie, maar deze zou gaarne zien dat ook veldwachter Kelfkens de cursus in het volgend jaar al zou volgen. Dit is wel niet volgens het raadsbesluit, waarbij bepaald is dat zij d< één na den aKier zouden gaan, maar de commisie acht het, lettende op het nut van de politiecursus, brier, beiden gelijktijdig de cursus te doen volgen, dan kan. zoodra tiet diploma behaald is, subsidie achter wege blijven en geeft de commissie tevens in overweging bij volgende vacatures hel Jiehben van een vakdiploma verplichtend te stellen. De toestand d-er brandblusohmiddolen acht de commissie niet verantwoord, maar zij doet zelf geen voorstel en verwacht dat \an B. en W. Gaarne zou de commissie vernemen waarom de erfpacht van den grond, waar op de fairbank geplaatst is, liooger is dan eiders. De Kapitaaidionst ontlokt geen aanmer kingen en is vastgesteld in ontv. en uitg. op 40 40. De begroeting 1937 van het B. A. was eveneens in orde en sluit in ontv. en uitg. met een beijrag van ƒ3116.96. Do commissie brengt een woord van dank aan den secretaris voor de welwillen de bijstand en voorlichting, en aan B. en W. voor hun zuinig opgestelde begrooting. Afgezien van enkele posten, staat de be grooting in het treken der bezuiniging. De VOORZ. dankt de commissie voor de moeiten die zij zich getroost heeft om de bogrooting na te zien. Het is juist dat de begrooting zoo sober mogelijk is opgezet. De post belastingen is plm. f 3500 lager ge raamd. Spr. kan niet meegaan met liet voorstel betreffende kleeding veldwachters, omdat hij als hoofd der politie verplicht is te zorgen dat zijn veldwachters behoorlijk gekleed zijn. 'n Veldwachter, die van 's mor gens tot 's avonds in de weer is slijt meer klceding dan een gewoon burger. Gemid deld is betaald voor beide veldwachters f 2S6 per jaar. Spr. betracht zooveel moge lijk de zuinigheid door Oem. bij vacatures steeds een drie of vier maanden te wachten met benoeming. Wel doet het spr. genoegen dat de politiecursus gewaardeerd wordt. Het is van groot belang dat de opleiding in orde is. Opsporingsmateriaal is nu aange schaft terwijl door deskundigen verschil lende nieuwe wetten worden toegelicht. Wat betreft de kwestie van de erfpacht hebben B. en W. de fairbank beschouwd als een winstobject en daarmede rekening gehou den bij de vaststelling van de erfpacht. Krachtens de oude acte was de erfpacht per M.2 buitengewoon laag, maar is die nu voor de haven verhoogd en gebracht op f 750. De ondernemer betaalt nu het dubbele. Wat betreft de brandputten zullen B. en W. met een voorstel komen. Weth. BREEN acht f 100 voor een veld wachter die benoemd wordt en zijn geheele uitrusting moet aanschaffen, te laag. De heer HAMEF.TEMAN is van mecning, dat een veldwachter die solliciteert er maar rekening mee moet houden dat hij maar f 100 voor kleeding ontvangt. De heer J. WESTHOEVE wijst erop dat de commissie van meening is, dat de ge meente er voordeeliger af zal zijn als de veldwachter zelf zijn kleeding aan moet schaffen. De heer VOOGD: Als de veldwachter nu eens aangevallen wordt en zijn kleederen vernield worden, moet hij dat dan ook zelf betalen? Na een bespreking, waaraan verschillende leden deelnamen en breedvoerig het voor en tegen bespraken, gaat de Raad accoordmet de toelichting van den Voorz. De VOORZ stelt liet op prijs dat de begroo ting zoo goed is nagezien maar ook dat de toelichting werd aanvaard. Spr. dankt de commissie voor de vriendelijke woorden aan B. en W. Het is geen sinecure de be grooting samen te stellen. Er is een post van f 21.000 voor uitkeering aan werkloozen. B. en W. hadden graag werkverschaffing gehad, maar deze plannen zijn ook niet ge lukt. De belastbare opbrengst is sterk ge daald zoodat de Raad straks een voorstel wordt gedaan om straatbelasting in te voe ren. De begrooting 1937 wordt met alg. stem men goedgekeurd, evenals de bogrooting van het B. A. De Raad besluit vervolgens m. a. s. tot invoering van een straatbelasting. Deze zal bedragen 1 pet. van ongebouwde en 3 pet. van gebouwde eigendommen, terwijl de geraamde opbrengst f 2600 zal bedragen. Voor 1937 zullen 75 opcenten op de gemeen tefondsbelasting geheven worden. Doordat mej. wed. Meijer—v. d. Wende eervol ontslag heeft gekregen als school- schoonmaakster, moet in deze vacature voor zien worden. De voordracht van B. en W. luidt: no. 1 wed. L. Witte, no. 2 wed. L. Boslooper. Na stemming blijkt te zijn uitge bracht op wed. Witte 7 stemmen, wed. Bos looper 2 stemmen en wed. Akershoek 1 stem, zoodat wed. Witte is benoemd. B. en W. stellen voor de verkochte woning van Venneman op dezelfde voorwaarden wat be lieft annuiteiten te verhuren aan Corn. Ihrman. De lieeren HAMEETEMAN en HEER SCHAR hebben hier bezwaar tegen en stem men tegen liet voorstel, dal aangenomer- wordt met 82 stemmen. Brandbluschmiddelen Het doet B. en W. genoegen dat ook de commissie van oordeel is dat de huidige tocsland niet goed is. Er zal nu onder de oogen gezien worden 2 putten te graven, wat volgens deskundigen beter is. B en W. vragen daarvoor een crediet van f llOu, met bedoeling daarvoor een geldleeninp aan te gaan. De huidige put blijkt te kleine diame ier te hebben. Aan Nelisse te Oude Tonge was opdracht gegeven en zou die put 1200 liter water geven. Nu blijkt dat er slechts 2/3 \an deze hooteelheid is krijgt Nelisse ook maar 2/3 van het bedongen bedrag. De Hand geelt zijn goedkeuring aan dit voor stel. Rij do rondvraag brengt de heer HEER SCHAR ter sprake, een bericht in de kran ten betreffende do heropening van scholen die in 1934 zijn opgeheven. De VOORZ. zegt dat dit nog niet definitief is, maar zal het bespreken De hoer VOOGD heeft ingediend een voor stel tot wijziging der politieverordening, waarhij het verboden wordt kermisverma kelijkheden, waarbij het publiek al dan niet gratis toegang heeft, te doen plaats vinden, alsmede dansmuziek in cafe's en lokalitei ten op Zon- en feestdagen. De VOORZ. is het een raadsel waarom de heer Voogd met dit voorstel komt. Spr. is nu 16 jaar burgemeester en heeft nooit geen toestemming gegeven, rekening hou dende met de mentaliteit van de bevolking van Ouddorp. Het concours op Pinksteren betrol Goerec, al was het terrein onder Ouddorp gelegen. De heer VOOGD merkt op dat de dominee van Goedereede tegen het feest gesproken heeft en vraagt waarom de burgemeester het nu toegestaan heeft. Spr. zal er niet verder over spreken en vraagt stemming. Weth. TANIS wil de verordening aanvul len met een bepaling waarbij.het voetballen op Zondag verboden wordt. Dit voorstel is in 1933 al eens ingediend, maar om de bur gemeester weer ingetrokken. Nu blijkt, dat toch alles maar doorgaat. In dit verband wijst spr. op het feest ten tijde van de komst van don predikant. N:i eenige re- en dupliek wordt het voor stel van de heer Voogd aangenomen met 7—3 stemmen. Tegen stemden de heeren Breen, Heerschap en Hameeteman. Het voorstel van Weth, Tanis om het voet ballen op Zondag tegen te gaan blijkt over bodig te zijn omdat dit al bij verordening bepaald is maar deze niet gehandhaafd wordt en zal dit onderwerp nader bespro ken worden. De heeren VOOGD en GRINWIS bespre ken den verkoop van ijsco op Zondag. De heer HAMEETEMAN brengt den voor zitter dank dat wegens zijn ziekte de verga dering is uitgesteld. Hij heeft nog een vraag te doen aangaan de de duinopzichter. Nu de duinen zijn af gezet is het werk van dezen ambtenaar be perkt Hij bemoeit zich met werk, waarmee hij niet noodig heeft. Zoodoende heeft de Waterstaat een goedkoope politie van ons Dan komt spr. terug op hetgeen door den heer Heerschap is gezegd, inzake de moge lijkheid van de heropening school in den Oostdijk. Gezien de besprekingen bij de sluiting, moet de raad er nu weer vóór zijn deze zoo mogelijk te heropenen. Spr. zou gaarne willen weten hoe de Raad daar te genover staat. De VOORZ. antwoordt op de eerste vraag, dat de strandopzichter onbezoldigd is en de Rijkswetten moet handhaven. Ik kan wel wenschen tot uiting brengen- maar niet zeg gen, dit mag je doen en dat niet. Spr.'s be voegdheid is daarin beperkt Met de tweede vraag zou spr. liever wach ten. De Raad spreekt zich echter uit er niet tegen te zullen zijn. Dus zegt de VOORZ. in Den Haag de wenschelijkheid naar voren te zullen bren gen de school Oostdijk zoo mogelijk weer te heropenen. De heer HEERSCHAP doet mededeeling dat het bestuur der Zangvereen. in de Oost dijk de school gratis wil schoonmaken, de muren kalken, enz. Wordt in dank aanvaard. De heer HEERSCHAP informeert of er wat voor de visschers is te doen, wier scheepjes aan meer wettelijke bepalingen moeten voldoen en wat deze niet kunnen betalen. De VOORZ. zegt toe dit te zullen onder zoeken. De heer DEN BOUT zag gaarne verbete ring gebracht in de bediening op het post kantoor, waar de menschen soms een uur moeten wachten eer ze zijn geholpen. De VOORZ. zegt dat dit zijn aandacht In verband met het Kerstfeest zal de „Maas- en Scheldebode" volgende week Zaterdag niet verschijnen. heeft. Hij zal er in Den Haag eens over spreken. De heer GRINWIS brengt nog ter tafel een werkobject, nl. indijking Schorre, waar dij 12 geniet goed land kan gewonnen en enkele genieten minder goede grond. Spr. meent dat dit mogelijk met Rijkssubsidie kan worden uitgevoerd. De VOORZ. zegt niet deskundig te zijn. Subsidie wordt echter alleen gegeven op werkloon, niet op materialen. Weth. BREEN ziet er niet veel in en J. Weshoeve ook niet. De dijk die er om moet kost te veel, waartegenover te weinig kost» baar land slaat. De lieer DEN BOUT zegt dat het 12 geme- ten beste grond zullen zijn. De heer HAMEETEMAN zegt als het on derzoek door deskundigen nu b.v. slechts f 50 kost, is liet te proheeren. Spr. vraagt aan don voorsteller of hij het voor zichzelf aan zou durven. De heer GRINWIS antwoordt, als deskun digen zeggen dat \olstaan kan worden met een gekramde dijk, zonder steenen glooiing, dat hij het zou aandurven. De vergadering verloopt, daar eenige hee ren heengaan voor een kerkdienst. Het voorstel zal nog eens nader worden bekeken. Sluiting. Hulp-Centrale Algemeene vergadering. D.V. Woensdag 23 December des namt 4 uur in Rchoboth te Middelharnis. Agenda: Opening. Notulen. Spreker: De heer R. A. den Ouden, onderwerp: Wat deed liet Kabinet Colijn. Vooral onze jonge menschen worden vet wacht. De heer den Ouden wil met hen spreken ook on or de zaait der Propaganda- club. De Secretaris, J. II. DIJKERS. Directe- en motorrijtuigen belasting Betaling De aandacht wordt er op gevestigd dat diegenen die directe belastingen of motor rijtuigenbelasting hebben te betalen per 31 December a.s. verstandig doen hiermeda niet te wachten tot de laatste twee dagen van het oude jaar of de eerste twee dagen van het nieuwe jaar. De ervaring van vorige jaien heeft go leerd dat de toeloop op het belastingkan toor die dagen zoo groot is, dat nten het gevaar loopt langen tijd te moeten wachten, alvorens aan de beurt te zijn. De motorrijtuigenbelastingkaartcn liggen vooi zooveel het aangifteformulier tijdig is ingezonden, vanaf 21 December gereed. De nieuwe Pachtwet Blijkens de in dit no. voorkomende advertentie zal voor de C.B.T.B. in openbare vergadering optreden Mr. Rip, om te spre ken over de nieuwe Pachtwet. Te oordeelcn naar de zeer vele vragen, die men dagelijks hoort over deze zaak, is het goed gezien om de kenner bij uit nemendheid dezer kwestie te laten spreken- Wel is waar is een en ander nog geen wet, maar wijzigingen zijn uitgesloten en aanneming vrijwel verzekerd. Het Bestuur meende dat het gewenscht was deze vergadering tevens te benutten tot oen korte principieele weerlegging van het streven van Landbouw en Maatschappij. Bestrijding op practische gronden kan, waar èn de Regeering èn de Commissie-van Loon schier eenparig van meening zijn dat het landbouwbelang niet gediend kan wor den door verwezenlijking van het program van L. en M., achterwege blijven. Alhoewel wij het gevaar niet bijster groot achten dat een C.B.T.B.-er verleid zou worden door den L. en M.-vogelaar, daar er in het gefluit teveel is op te merken klanken van het N.S.B. lied. Maar al is het gevaar niet groot, zonder gevaar is het ook weer niet- Kennen en weerleggen der beginselen van L en M is daarom noodig. Daartoe a.s. Dinsdag naar de verprt" n O. P. y. d. H,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1