Antirevolutionair Orgaan voor de Zuidhollandsche en Zeeuwscbë Eilanden IN HOC SIGNO VINCES NIEUWJAARSWENSCHEN' Kantongerecht Sommelsdijk WOENSDAG 16 DECEMBER 1936 51E JAARGANG N°. 4357 kunt U nu reeds opgeven aan onze bezorgers en aan ons bureau. Het is goedkoop en gemakkelijk, en bespaart U de ergernis iemand ver geten te hebben. DE REEDS VERWACHTE OMMEZWAAI Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen f 1.per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. VERSTEEKING DER DEFENSIE Van alle zijden wordt er nu op aange drongen on2e defensie te versterken. De oude leuze van Nationale ontwapening is reeds lang opgeborgen; alleen de heer van Houten, de man van de C.D.U,, handhaaft hem nog. De groote en geweldige dingen welke zich bezig zijn te voltrekken in de geheele we reld gaan ons land niet zoomaar voorbij. Algemeen gevoelt men dat, men de roeping heeft ons land te verdedigen, o£ beter ge zegd, dat men te zorgen heeft dat het in zulk een staat gebracht wordt dat het zoo- noodig zoo goed mogelijk verdedigd kan worden. Zelfs de Sociaal-democraten zullen thans, naar het woord van Albarda, voor de Indi sche defensie-uitgaven stemmen. Voor do Nederlandsche defensie zullen zij nu nog niet stemmen, denkelijk doen zij dat het volgend jaar wel. Een mensch kan ook niet alles opeens. Voor die radicale zwaai hebben zij twee stappen noodig. Algemeen is er nu een dringen, een roe pen naar versterking der defensie; als men het zoo hoort willen verschillende partijen veel meer dan de Regeering nu voorstelt. Men vergeet eigen historie en verleden toch zoo spoedig, want in 1913 kon Minis ter Colijn zijn oorlogsbegrooting slechts niet 50 tegen 48 stemmen in veilige haven brengen, de twee afwezigen waren nog te genstemmers, en bij de behandeling der Vlootwet leed hij een smadelijke nederlaag. Daarom moesten velen die nu en vooral ook nog in later tijd het werk bemoeilijkten zich nu toch niet zoo bijster bang aanstel len. Want heusch onder Colijn zal onze defen sie wel in orde komen. Zoo die partijen niet jaren aan een stuk een onvaderlandslieven de politiek gevoerd hadden, zouden leger en Vloot er nu reeds veel beter uitzien. Maar zoo gaat het dikwerf in het leven, eerst ziet men de noodzaak niet in en ah dan toch later de feiten zoo duidelijk spre ken dat men eigen ongelijk moet bekennen, is men nog niet ridderlijk genoeg om te er kennen dat het eigen schuld is, dat wij nu een groote achterstand hebben in te halen, maar dan schuift men de schuld op de Re geering en eischt dat die opeens alles in orde zal hebben te maken. Wij kunnen gerust zijn. Minister Colijn zal heusch wel maken dat de landsverdedi ging zoo goed mogelijk in. orde komt. Hij gevoelt als A.R. het als een heilige roeping om te zorgen dat ons land in een zoo goed mogelijke staat van verdediging gebracht worde. Er is een achterstand, doch toch moeten Wij dat weer niet overdrijven, want wat er is, is ook prima in orde, denk slechts aan onze onderzeebooten welke een wereldver maardheid bezitten, materiaal en man schappen beantwoorden aan de hoogst mo gelijk te stellen eischen. De A.R. partij is altijd geweest voor een goede defensie. Ook toen wij tegen een stroom van ontwapenaars op moesten tor nen met onze propaganda. Ook toen alle linksche partijen en enkele personen van rechts daarvan niets wilden weten. Onverzwakt staan wij op het standpunt dat de erve welke wij uit onzer vaderen hand ontvingen een dierbaar kleinood is, waarvoor wij zoo het moet bereid zijn het hoogste en grootste offer te brengen. DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN Twee monteurs van het P.E.N., die aan de Ouderkerkerlaan te Duivendrecht werkzaam waren aan de electrische geleidin gen, zijn door de electrische stroom getrof fen. Een kreeg een schok, waardoor hij tegen den grond sloeg, de ander liep echter ernstige verbrandingswon den aan de handen op. Hij is naa,r Haarlem vervoerd en daar in een ziekenhuis opgenomen, der S.D.A.P., ditmaal op het gebied dei- Landsverdediging, was de vorige week in de Tweede Kamer wel het voornaamste po litiek gebeuren. De eertijds anti-militaristi sche partij heoft nu reeds in de praktijk (straks ook in liet program) het punt .na tionale ontwaplniing" laten vervallen en de heer Albarda was wel zoo eerlijk om te be ginnen met de openhartige verklaring: dat in de tegenwoordige omstandigheden een weermacht in stand behoort te worden ge- hpuden, ja, dat versterking en modernisee ring onvermijdelijk zijn. De eisch van ver mindering of gelijk blijven van de militaire uitgaven aldus de heer Albarda kun nen wij thans niet stellen. Wat een verschil met vroeger, toen de nu heengaande heer Zadelhoff jaar op jaar het „militarisme" van de rechterzijde hoonde, die niets van het „Kerstfeest" begreep. Natuurlijk kon men de sprong niet ineens doen. De S.D.A.P., die zich jaren lang af zijdig heeft gehouden van 's lands defensie, weet het plotseling beter dan iemand an ders en natuurlijk veel beter kan Colijn, die tegen hun woelige actie in als minister van oorlog in 1913 voor een behoorlijke weer macht zorgde; de heer Albarda weet thans precies hoe het zijn moet, en wat het beste systeem is en hoe het geld het doelmatigst kan worden besteed. Daarom stemde zijn fractie ditmaal nog tegen de defensiebegroo- ting voor Nederland; de roode kiezers moch ten anders eens te veel schrikken; doch ai vast voor de legermacht in Indiëdat is ver genoeg weg. En, het klein materieel voor Indië is ook juist wat de heeren wen- schen. Voorts bepleitte de heer Duvmaer van Twist uitbreiding Van het contingent en verlenging van eerste oefentijd en ongetwij feld zal minister Colijn dit ook noodzake lijk achten; maar de S.D.A.P. zal ook daar bij nog wel van eenige schroomvalligheid blijk geven. Het zij zoo. Het is al veel gewonnen, dat wij voortaan door de S.D.A.P. niet meer worden uitgescholden voor .opleiders van moordenaars" en verdedigers van „moord op groote schaal". Alleen de eenzame Chris ten-democraat durft nog in onbegrijpelijke kortzichtigheid beweren, dat wie landsver dediging voorstaat een „vijand .van de vrede" Is. Een goed ding deden die Kamerleden, die pleitten voor steun aan miliciens na hun terugkeer met groot verlof of na herhalings oefeningen. Het is waarlijk een schande dat er werkgevers zijn, die landsverdedi ging noodzakelijk achten, maar hun perso neel ontslaan, als dit opgeroepen wordt om zijn militaire dienst te vervullen. Overigens gebeurde er in deze zeer druk ke Kamerweek niet heel veel bizonders. Men had het lang over varen en rijden, maar pikant is de behandeling van de be grooting van Waterstaat in de regel niet. Ieder Kamerlid pleit daarbij voor eigen parocihie. Wat hij wil kan hoogst belangrijk zijn, maar de belangstelling verdrinkt gauw in een zee van redevoeringen over de meest onderscheiden onderwerpen. In 't algemeen is wel van beteekenis, dat de Regeering zorgt, dat de huisbrandkolen niet duurder worden; daarmee is de kleine man gebaat. Voorts is de kennisname waard, dat een ontwerp om lintbebouwing tegen te gaan, in voorbereiding is; maar het kan nog wel héél lang duren, voor het ef fect sorteert. Bij de Tramwegen merkte de minister op, dat de reorganisatie-voorbereiding van de R.T.M. zeer moeilijk is. Over de reconstruc tie is practisch overeenstemming verkregen. De plannen worden thans uitgewerkt. Een deel van het vervoer zal worden opgehe ven. In hoever en in welke vorm de ver vanging door andere vervoermiddelen zal geschieden, zal nader blijken. Ook de veer diensten zullen worden verbeterd. De verhooging vau het subsidie terug nemen en bij suppletoire begrooting weer aanvragen, brengt onnoodig werk. En het geld kan spoedig noodig zijn. Wat. de pensioenfondsen bij de tramwegen betreft, wil de minister trachten te verkrij gen dat de gelden komen, waar ze behooren. Maar gemakkelijk zal dat niet zijn. Steun aan tramwegen moet geval voor ge val worden bekeken. Op verbetering van de belangen van het personeel wordt steeds aangedrongen, wanneer het tot ingrijpen komt. Omtrent het veer Numansdorp—Willem stad is een onderzoek gaande. Ook omtrent andere veren. De minister hoopt binnen niet al te lange tijd te kunnen bepalen of er wat ter verbetering kan worden gedaan. Getracht zal worden het personeel van de ^Moerdijkponten in andere diensten onder te brengen. Zoo nadert varende en rijdende de Twee de Kamer het Kerstreces. Nog een zware week en dan kunnen de heeren gaan stu- deeren in de Grondwetsherziening. Zitting van Vrijdag 11 Dec. '36 Kantonrechter: Mr. v. d. Velde. Ambtenaar O.M.: Mr. van Oosten. M. de W., drukker te Middelharnis, ver schijnt opnieuw in zijn zaak die vorige zit ting aangehouden was. Dit betreft een over treding der Veiligheidswet. De get. G. K. verklaart op een andere af- deeling bezig te zijn geweest op het hevel tot stoppen der machines zich naar de motor te hebben begeven, maar dat inmiddels A. M. dit al trachtte te doen, waardoor deze met zijn voet tusschen het vliegwiel kwam en zijn groote teen verbrijzeld werd. Get. ver klaarde altijd belast te zijn met liet stoppen van den motor als zijn patroon er niet was. Nader bleek echter dat verd. W. goed gevon den had, dat M. de bediening van den mo tor ook zou leeren, voorts dat hij niet uit drukkelijk had verboden dat M. de motor bediende, zoodat verd. niet de noodige zorg heeft gehad om te voorkomen dat een jeug dig persoon de ma.chine bediende. Uitspraak 24 December. Clm F. H., monteur te Middelharnis, stond nogmaals terecht terzake dat hij te Dirksland onvoorzichtig gereden heeft en op de voetstraat heeft gereden met zijn auto. Na getuigenverhoor wordt verd. veroordeeld tot f 5 boete subs. 5 d. h. W. v. d. M., chauffeur te Nieuwe Tonge, stond eveneens terecht in een uitgestelde zaak betreffende een aanrijding te Middel harnis. De gek tnej. P. Br. te Middelharnis was de vorige zitting het wachten moe gewor den en vertrokken, waardoor de zaak dit- tnital opnieuw voorkwam. Deze getuige stond buiten haar woning toen een paard en wa gen van de Kaai afkwam, terwijl ook de auto van verd. M. aan kwam rijden, waar voor get. speciale belangstelling koesterde, omdat het haar eigendom was. Tevens ver klaarde zij dat de straat zeer nauw was en de boerenwagen stil gehouden had. Get. heeft het voorval echter alleen van de voor zijde gezien en aangezien alle zaken \an twee kanten 'bezien moeten worden zal ook een juffr. gehoord woorden die het van de achterzijde gezien had. Aangehouden tot 12 Febr. '37. P. B. te Dirksland heeft volgens getuigen onvoorzichtig gereden waardoor een passee- rende juiirouw zich bang maakte en tegen een paai reed, waardoor de kettingkast be schadigd werd. Verd. had al toegezegd de schade te zullen betalen, maar inmiddels was al een vervolging ingesteld door den man van de verschrikte juffrouw', omdat het zoo'n „pracht-overtreding" was. Deze juffr. gedroeg zich naar het oordeel van den kan tonrechter zeer voorbeeldig, doordat zij de instructies van haar man getrouw opvolgt. Verd. meende niet schuldig te zijn maar aangezien getuigen het tegendeel bewijzen wordt hij veroordeeld tot f 5 subs. 5 d. h., met toewijzing der civiele vordering groot f2. Dan verschijnt nogmaals „de lange hond" van de vorige zitting ten tooneele met zijn eigenaar M. v. d. B. De get.-deskundige die renarts van v. H. verklaart dat de hond een kruising van een hazewindhond en een her dershond is en daardoor twee belangrijke eigenschappen in zich vereenigt, nl. de snel heid van den hazewind en de reuk van den herdershond. Al zal de hond niet alle hazen pakken, niettemin staat vast dat er hij de opening van het jachtseizoen verschillende driekwart hazen zijn die hij wel pakken kan. Verdachte brengt nogmaals de meening van een anderen dierenarts naar voren, die zich niet deskundig noemt en de hond een ge kruiste herdershond noemt. Na eenige dis cussie wordt 'besloten op 8 Januari dieren arts v. H. te hooren als get. a décharge, met de belofte dat hij eerst aan de beurt zal ko men, zoooat get. v. H. zich behoeft te erge ren dat hij te lang moet wachten. A. d. I!., commissionnair, 44 j., te Dirks land, overtreding bevrachtingsbesluit, door dat hij te Melissant in een motorschip een partij vlas heeft doen laden en vanuit de Dirkslandache haven doen vervoeren naar 's-Gravenheel zonder dat door het bevrach- th'gskanioor tusschenkomst was verleend. Eisch f 6 subs. 3 d. hu Uitspraak 24 De cember '36. Verd. verdedigde zich door te zeggen dat hij naar zijn meening geen goedkeuring dei bevraehtingscommssie noodig had. M. G., slager te Ouddorp, stond terecht ter zake een overtreding van de vleeschkeu- ringswet. Deze zaak was vorige zitting aangehouden om den keuringsveearts te hooren. Get. van N. van Dirksland, hoofd van den veekeu ringsdienst, verklaarde Zaterdagsmorgens opzijn ronde ook hij G. te zijn gekomen. G. deelde aan get. mede een varken te willen slachten, waarop get. dit gekeurd heeft, maar er uitdrukkelijk aan toegevoegd dat verd. G. eerst aangifte ter secretarie moest gaan doen en ook dat G. het varken niet in de koelcel mocht plaatsen. Later is gebleken dat verd. niet naar het gemeentehuis is ge gaan en nu beweert hij dat hij in de mee ning was dat aangiïte al gebeurd was. Get. v. N. heeft den indruk dat het verre gaande slordigheid is geweest en niet direct de bedoeling dat frauduleus geslacht zou worden, Nadat get. nog verklaart heeft dat verd. zich beijverd om de voorschriften na te le ven wordt verd. vrijgesproken. J. M. v. P. te Middelharnis, verschijnt als gemachtigde voor zijn zoon, die naar Ame rika is vertrokken. Verd. heoft met onvol doende verlichting gereden en was veroor deeld tot f 13 boete, maar hiervan in v erzet gekomen en verdedigde zich door op te mer ken dat de groote lampen van de auto goed brandden en pas later gemerkt was dat een der kleine lichten niet in orde was, terwijl er op Zondag in Middelharnis of Sommels dijk geen gelegenheid is reparaties te doen verrichten. Uitspraak f 3 subs. 3 d. h. I. G., garagehouder, te Sommelsdijk, even eens een aangehouden zaak, wordt opnieuw een maand uitgesteld om verd- Spr. in do gelegenheid te stellen een get. a décharge te doen dagvaarden, die nu weigerde te komen omdat hij een vorige maal zooveel verlet had. D. M., Dirksland, niet verschenen was niet aanwezig geweest bij het -beproeven der brandspuit en had wel een ander gewaar schuwd maar niet B. en W. f 3 subs. 3 d. h. M. Kn,. te Nieuwe Tonge, had te Dirksland een drietal pruimen onder den boom opge raapt en opgegeten en dit zonder toestem ming van den eigenaar. Verd. bekende het feit. maar betuigde er zijn leedwezen over, temeer omdat hij graag marechaussee wou worden Get. de B. verklaart dat een boom met pruimen geheel leeg geplukt was en dat la ter de verd. hun leedwezen kwamen betui gen maar toen was de zaak al aanhangig. De schade blijkt gering te zijn. De Ambt. CX M. heeft veel klachten ont vangen over fruitdiefstal en eischt f 13 subs. 15 d. h. De Kantonrechter houdt blijkbaar reke ning met de vrij gulle bekentenis en veroor deelt tot f 5 subs. 5 d. h. A. de B„ landbouwer te Dirksland, niet verschenen, staat terecht terzake dat hij met zijn fiets zonder licht heeft gereden en ook links van den weg reed. DJ get.-verhoor bleek dat verd. een hekel an.i get. heeft en ook al eens diens vrouw een stomp gegeven heeft, wat den kantonrechter de vraag ont lokt of er wellicht een liefdesgeschiedenis achter zit. Dit 'blijkt niet het geval te zijn, al heeft verd. wel getracht vroeger een aan- knoopingspunt te vinden. Om verd. dit maar af te leeren wordt hij veroordeeld voor het links van den weg rijden tot f 15 subs. 15 d. h- en voor het rijden zonder licht tot 1 10 subs. 10 d. h. P. R., F. de G. en W. J., allen te Stellen dam. staan terecht terzake dat zij te zamen en in vereeniging een houten hek hebben vernield door het op den openharen weg met geweld neer te werpen. De verd. erken nen wel liet hek weggenomen te hebben maar verklaren dat zij elkaar geholpen heb ben met dragen en het toen geplaatst heb ben tegen een haag, waarna het door den wind is omver gewaaid Volgens verd. W. J. is het in dat gedeelte van Stellendam een echte „waai"-hoek, zoo dat er zelfs een vrouw uit haar huisje „waaide", waarop zij liet op een loopje zet ten. Verd. vindt dat heel gewoon en be schouwt het als een lolletje. De get, J. A. L. verklaart ter terechtzitting anders dan te genover de politie en zal nogmaals moeten verschijnen, terwijl dan ook de gem.-veld- wachter-vei'balisant aanwezig zal zijn. P. V., niet verschenen, staat terecht ter zake dat hij over den Molendijk te Nieuwe Tonge heeft gereden met een snelheid van 50 a 60 K.M., waardoor gevaar voor het ver keer ontstond zoodat een tweetal op dien weg aanwezige dames een zijweg in moesten vluchten. Get. S. K. heeft een en ander gezien. Aangezien verd. echter beweert precies 20 K. M., dat is de maximumsnelheid, te heb ben gereden, moet ook Zr. L. van Nieuwe Tonge, die bericht van verhindering had ge zonden wegens drukke werkzaamheden, ter terechtzitting verschijnen teneinde getuige nis der waarheid af te leggen. W. v. d. V., landbouwer te Sommelsdijk, 47 jaar, heeft met zijn auto een andere wa gen beschadigd door tusschen geparkeerde wagens zijn auto uit te rijden, hoewel de ruimte ervoor te klein was. Er is ingesteld een civiele vordering groot f 5. De Ambt. O. M. had gaarne gezien dat er een onderlinge regeling was getroffen, omdat hij de strafwetovertreding slechts minimaal vindt. Verd. wtordt veroordeeld tot f 2 subs. ,2 d. h. M. S., landb., 24 j., te Melissant, heeft links op den provincialen weg gereden en daarbij ook den berm bereden, waardoor schade aan het wegdek veroorzaakt werd. Verd. verklaarde door overmacht dit te he'hben gedaan, doordat de koppelketting brak, waardoor zijn paarden den wagen niet tegen konden houden en hij maar met één paard kon remmen. 2 x f 2 subs. 2 d. h. Joh. K. te Sommelsdijk, die zijn beroep maakt van opkoopen, heeft van een jongen beneden 18 jaar 8 gewichten gekocht, die naar gebleken is van diefstal afkomstig wa ren. Verd. verklaarde al 20 jaar koopman te zijn en dit onbewust te hebben gedaan, De ambt. vindt het een zeer ernstig feit, om dat dit indirect de oorzaak was dat de jon gen tot diefstal gekomen is en eischt f 60 boete. De kantonrechter veroordeelt verd. lot f 25 of 25 d. h. M. v. d. D., 22 j., vrachtrijder te S'dijk, heeft een tweetal plaarden laten loopeu op grond van A. Gr., waardoor schade is aan gericht aan de veldvruchten. Er is 'n civiele vordering ingesteld door A. Gr. groot f 10. Een tweetal andere vorderingen worden af gewezen. Verd. verklaart alle moeite te heb ben gedaan om de paarden in zijn eigen weide te houden. De zaak wordt 1 maand aangehouden. C. A. v. D,, chauffeur, 23 j., te Middelhar nis, heeft met zijn auto een aanrijding ver oorzaakt op het kruispunt Hoflaan—Wilhel- minastraat. De get. J. U. heeft uit de voor kamer van mevr. N. het opgeval gezien, maar lette eigenlijk meer op het bruidspaar, heel begrijpelijk oji haar leeftijd, volgens den kantonrechter, dan op de auto's. Toch blijkt dat verd. kalm gereden heeft, f 1 subs. 1 d. h. J. J. N., zonder beroep, 4S j., te Middelhar nis. staat terecht terzake dat hij te Middel harnis in liet open water de haven een fuik uit het water heeft opgehaald zonder daar toe vergunning te hebben. Verd. verklaart dit te hebben gedaan in dienst van T.. die jiarhter.is van dit water en tevens dat hij consent heeft. Verd. mag echter alleen be hulpzaam zijn bij lischtuig dat niet door één persoon bediend kan worden, f 5 sulbs 5 d. h. G. v. H, en J. T„ te Goedereede, hebben te Ouddorp zonder daartoe gerechtigd te zijn niet hun rijwiel gereden over verboden grond, terwijl zij voorts in het bezit waren van een hondje, waardoor verbalisant ver moedde, dnt zii pepden zouden vangen Verdachten beweerden dat dit pad ouder gewoonte hereden wordt en er nooit naar gekeken is, maar worden niettemin veroor deeld tot f 3 boete subs. 3 d. h. elk W. B. staat terecht doordat hij te Ouddorp een levend konijn uit don strik heeft ge haald en doodgeslagen. Verd, bekent dat hij een konijn heeft opgeraapt, maar dat lag plat op den grond, waardoor hij meende dat liet dood was. De verbalisant-opzichter ver klaart anders en zal nu in een \olgende zit- ting gehooi'd worden. Verd. zou daar graag l>ij zijn en aangezien hij over enkele dagen gaat logeoren in zekere inrichting te Rot terdam, wordt de volgende behandeling be paald op 12 Februari 1937. A. v. R. te Stad aan 't Haringvliet heeft J. M. laten rijden met een vierwielig motor rijtuig zonder dat dit voorzien was van de voorgeschreven aanduidingen. f 4 subs. 4 d. h. M. v. S., niet verschenen,'heeft te Stellen dam tegen een heining gestaan en moet voor deze staanplaats 1 3 betglen subs. 2. d. h. P. P., niet verschenen, te Oude Tonge. heeft als directeur van een .autobedrijf met een auto laten rijden op den Langeweg zon der nauwkeurig werkend stuurtoestel, 25 subs. 25 d. h. D. Z„ niet verschenen, heeft loonlijst niet bijgehouden, f 3 suibs. 2 d. h. G. F., olie-venter te Nieuwe Tonge, had, terwijl zijn eigen karretje ip reparatie was, een kar geleend te Oude Tonge, maar aan gezien hij hierbij geen nummertje wijs liad, geen doelmatige ligplank; terwijl evenmin den naam van den houder der hondenkar was aangebracht, was hij hiermede in over treding van de trekhondenwet. Verd. ver klaart er ongelukkig te zijn ingeloopen en wordt daardoor veroordeeld tot de laagste straf; 3 x f 0.50 of 1 d. h. M. St., landarb., 38 j,, te Ooltgensplaat, heeft ais bestuurder van epn met 2 paarden bespannen voertuig gereden, terwijl een der paarden een open wond had. Verd. wist dit niet en had z.i. alle voorzorgen genomen en meende dat dit door liet wérken was. veroor zaakt. f 5 subs. 5 d. h. P. A. T., landb, te O. Tonge, heeft zich met een lichtbak in het veld bevonden. Verd. beweerde met zijn lamp een koe te hebben gezocht die vermist was, maar niet te heb ben gestroopt. Een broer van verd. C. G. T„ weigerde eerst als get. den eed af te leggen, op grond dat hij niet als get. maar als verd. was gedagvaard. Hij wordt dan echter di- recht gedagvaard en verklaart dat zij heiden gestroopt hebben. Verd. P. A. '1'. tracht eerst nog te ontken nen en zegt niet de bedoeling te hebben ge had om wild op te sporen maar legt daarna toch een bekentenis af. Verd. wordt veroor deeld tot f 40 boete suibs. 40 d. h., met last tot vernietiging van den lichtbak. C. G. T., ibroer van den verd. en getuige in vorige zaak, 26 j., landb, te Oude Tonge, had 7 doode patrijzen vervoerd. Verd. bekent en verklaart dat het de eerste maal dat hij ge stroopt had. Omdat hij zoo'n eerlijke houding aangeno men heeft wordt hij veroordeeld tot f 15 subs. 15 d. h., met verbeurdverklaring der in beslaggenomen patrijzen. L. v. Spl., Stad aan 't H.. niet verschenen, overtreding Landb. Crisis,wet. f 3 subs. 3 d. h. P. B., niet verschenen,'Sommelsdijk, heeft, op het Korteweegje gereden met rijwiel zon der reflector en zonder witte strook op ach terspatbord. 2 x f 1,50 of 2 x 1 d. h. A. v. V., chauffeur te O. Tonge, staat te recht terzake dat hij rechts verkeer geen voorrang heeft verleend en daardoor een aanrijding veroorzaakt heeft. Verd. ontkent in heftige bewoordingen en zegt in staat te zijn den bestuurder van den anderen wagen in stukken te scheuren. De Ambt. O. M. acht het feit bewezen en eischt f 30 boete. De Kantonrechter wenscht eerst de ver balisant te hooren en houdt de zaak 1 maand aan. Joh. C. F., rijwielhersteller, 18 j., te Som melsdijk, heeft als bestuurder van een mo torrijtuig geen rictiting aangegeven voor het inslaan van een zijweg, f 3 subs. 2 d. h. H K.. winkelbediende te Sommelsdijk, heeft met een voertuig gereden zonder voor geschreven verlichting. Zijn vader komt als gemachtigde, erkent de feiten, maar ver klaart, dat de lampen niet goed wilden bran den. 2 -\ 1 3 subs. 2 x 3 d. h. Corn. H., niet verschenen, te Ouddorp, ge reden met auto zonder voorgeschreven ver lichting. 2 x f 3 subs. 2 d. h. I'. de J., niet verschenen, te Melissant, met rijwiel zonder licht gereden, f 3 subs. 3 d. h. Jac. T J., niet verschenen, te Dirksland, gereden met rijwiel zonder licht, f 3 subs. 3 dr. h. I'. v. D„ niet verschenen, heeft te Stellen dam geleund op een der hekjes aan de Voor straat. f 3 of 3 d. h. Corn. 0„ heeft te Ooltgensplaat gereden met verblindende verlichting, f 3 sulbs. 3 d. h, Anti-revolutionaire Kiesvereen. „Nederland en Oranje" Donderdagavond vergaderde de A.R. Kies vereeniging „Nederland en Oranje" in de Bijzondere Lagere School te Sommelsdijk. De voorzitter, de heer J. H. Dijkers, open de do vergadering met gebed en las Ps. 87. Na lezing der notulen wierden verschil lende huishoudelijke zaken Ijesjiroken. De voorzitter leverde daarna een onder werp getiteld: Een politieke rondblik. Oji duidelijke wijze zet inleider uiteen het ontslaan van het Ministerie Colijn. in 193.5 was het ce,n omzettend moeilijke tijd. Aller vvege was ontreddering vyaar te nemen. Ten einde hierin eenige orde te krijgen en het land van een wissen ondergang te redden achtte Dr. Colijn liet noodzakelijk een ka binet te vormen op zoo breed mogelijke basis. Dat was juist gezien. Uitvoerig wordt stil gestaan bij de werkzaamheden die door het Ministerie moesten en moeten worden verricht. Met bijna bovenmenschelijke kracht is er gearlbiead. Dientengevolge neemt Nederland nog oen betrekkelijk gunstige positie in den rij der volkeren in. De Iïc- geering doet al liet mogelijke om de ge,vol- gen van de crisis zooveel mogelijk 1e ver zachten. In eigen kracht kan ook een Ministerie niets. Het is God zelf die de his torie met Zijn vingeren schrijft. En alleen die mannen die hun kracht putten uit Gods onfeilbaar Woord en door het geloof in diepe afhankelijkheid van Hem die alle macht heeft in den hemel en op de aarde, kunnen het roer van Staat in handen hou den, den nood lenigen en arbeiden tot heil van land en volk. Critiek wordt der Regee ring niet gespaard. Iedere partij heeft cri tiek. Afbrokkeling heeft overal plaats! nieuwe partijen en groepen worden gebo ren; splitsing van bestaande partijen komt voor. Gelet op al wat het Ministerie doet is de critiek onrechtvaardig. Het staat voor een ontzaglijk zware en moeilijke taak. Zooveel mogelijk trachten allerlei groepen en partijen de fundamenten van het staats beleid 'te ondergraven. Communisme, Socia lisme, Fascisme, N.S.B., enz. enz. houden niet op de regeering te bestrijden. De Anti revolutionairen willen van die partijen echter niets weten,. Wij wenschen geen dic tator. We hebben ons Vorstenhuis lief. Da laatste maanden treedt dit zeer duidelijk aan den dag. Het nationalisme ontwaakt te dien opzichte gelukkig buitengewoon. Ook de S.D.A.P. wil thans meedoen aan de huldiging van ons Vorstenhuis. Zoolang zo evenwel niet haar revolutionaire beginselen afzweert kan er wan samengaan geen sprake zijn. Op duidelijke wijze teekent spr. de zwak heid en voosheid vlier partij. Te vertrouwen is ze niet. Bij,na alle landen in Europa heb ben dat bewezen. Overal is het de S.D.A.P, geweest die de omwenteling heeft voor bereid. Ook in on's land iet men maar op het gebeurde in 1903, 1918 en het voorge vallen» met de Zeven Provinciën. Die partij is en blijft op en top revolutionair Te midden van dat ailes gaan we den stembusstrijd tegemoet. liet zal slraks gaan om de hoogste heiligste goederen: gezag, vrijheid, godsdienst., Vorstelijk Huis, gezin, emz. De wereld is doodelijk krank. Voor den komenden kamp zij het „Tegran de reivolu'tie, het Evangelie" onze leuze. De overwinning of nederlaag is in Gods hand. We mogen echter niet één middel onbe proefd laten en verzuimen. Het moet zijn 'bidden en werken. Het aloude Antirevolu tionaire beginsel moet allerwege ontvouwd en gepropageerd worden. God geve aan al ten de genade om ook in deze getrouw te zijn. Hoe de uitslag van de stembus dan ook zij: wait Hij doet is wel gedaan. Van de gelegenheid tol het stelten van vragen wordt door enkelen gebruik ge maakt, terwijl een aangename discussie volgt. Dan volgt sluiting door den heer AI. Knape Azn. NIEUWE TONGE. Wij herinneren onze lezers aan den projiaganda-filmaivond, uit gaande van den Ned. Blinden'bond, op Don- vierdag a.s. Zie de advertentie in ons blad van Zaterdag 12 December.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1