r 1936 iten maas en scheldebode woensdag 9 december 1936 Gemeenteraad van Dirksland De ramp ü:sj Wilton-Fijenoord een ring voor de prinses MET VERBRIJZELDE SCHEDEL OP BED GEVONDEN -per., 29 j. en Gr, 28 j. en J. Tanis, is, 78 j., wed. van 72 j. echtgenoot van Jac. Knoop, ippelen, groenten [straat 16, telefoon aardappelen zeer prijzen; vooral blauwen en hon- llden. Mooie Spui- Iheimers en ook reinig aangevoerd. >ve bonte poters winterspeculatie srdam bij Make- ïige verbinding of srden de volgen kilo: Zeeuwsche lauwen f 22.30, .75—1.80, Z. blau- [90, dito eigenhei- blauwe poters flakkeesche eigen- ze poters f 1.40— eer en Hillegom- -3, N.H. bonten [rl.meer en IJpol- [0. Verder per 100 brentsche en Over- f 33.20, bonken MIDDELHARNIS Imber. ll 1.50—1.80; kro- J-9.50; savoye kool peren 18.50 rmgaard 17.50— 3.809.40, an- Aanvoer en prtf- 6066 ct; 2e kw per kg slacht leien f 160210 per kw 53—60 ct; 3e rewlcht; 45 nucht. I f 2022 beide per (90-110 kg) -50 ct; vette var- gewicht; 5 paarden 1 wagon geslach- uit Dene-» handel zeer stug, cuimere aanvoer, zeer korte aan prijzen. Nuchtere hndel vlug, prijzen e aanvoer, stugge Varkens: matigen Ln iets hooger dan oer van geen be- Aardappelen 2.20—2.50, 2.20, Zeeuwsche uwsche poter3 1.40 au wen 2.102.25 .80—2. Noord-Holl esche borgers 1.90 2.803.40, Drent alles per Ie. Aongevoerd in [8 vette runderen, klveren, 11.64 scha ns, 13 bokken of en le kw tot 58 c., |ct., vette kalveren 40 c., 3e kw tot [lambmeren 2834 [21624, lam me lder, handel Jde- n prima koe ging se aanvoer geen pts korter, handel [n prima kalf tot voer terugloopend Iprijzen. per, handel matig, gingen nog tot I schapen voor es* dappelen. De (nheimers f 1.50— -2.15; Idem eigen Ite f 1.90—2.15; bl. |ers f 11.25; zand -3 ct beide p kg. 4.755 per 100 EMBER volle opwinding, loen de ronde, dat tingenteering der Onmiddellijk [ïieuws bevestigd vat er zou gebeu- kenbllk in Frank» [lerwijl is de prUs de levering Mei- De oogst fich vast aan 90 fr bop op zijn wan* de glim ussen vallen en uit: „Fé dacht, ftwijls bij hem voor; maar hij en wendde het fe bedoelingen, lijken; maar Zij „Voelt mijn is, op te nipr i wat er in /i'n pgt het ini'f 'k- prent blijven voor pren, die hun pl meer dan wij missen. n te mn' "ri. niet te ke"" n laten het br> d in hun bin- |n bloemen die pet kunnen nfc- dan ook "an ti, het baat n;"t; Itiomen worden; knaagt de [ielijk zelfs den beter, en toon *1 ontzie '"Ti ten Kn geven, pk", zei liij, „en De raad dezer gemeente kwam Vrijdag morgen in vergadering bijeen onder leiding van Burgemeester Visscher. Na opening op gebiuikelijke wijze worden do notulen gelezen, die geen aanleiding tot opmerkingen geven. Ingekomen is een mededeeling van M. Brooshoofd, Jansen en Duhen, dat genoemde hoeren hun benoeming tot lid der plaatse lijke commissie van toezicht op het L. O. hebben aangenomen. Van den rechtskundig adviseur der ge meente is bericht ontvangen, dat op hut beroep dat door de gemeente tegen den aan slag in de Doodehandstolaating is ingesteld, guilstig is beschikt. De raad der gemeente Oude-Tonge bericht dat zijn herbenoemd tat bestuursleden van de Stichting Duinwaterleiding de heereo Prince en De Wit. Voor 1937 worden herbenoemd tot leden der gascommissie de hoeren J. C. de Bonte, W. Hagens en D. Mourik. Aan de woningbouwvereeniging wordteen kasgeldleening verstrekt voor 1937 groot 1 «500, tegen een rente van 4 pet. Op verzoek van Ged. Staten wordt de, in de gemeenschappelijke regeling betreffende de N.V. E.M.G.O., opgenomen tekst der sta tuten van voormelde N.V. in overeenstem ming gebracht met de tekst voorkomende in de Staatscourant. Door wijziging der betreffende wet wordt de bestaande verordening op de heffing vac gelden als bedoeld in art. 21 der Besmette lijke Ziektewet ingetrokken cn vervangen door een nieuwe verordening, welke als grondslag niet alleen neemt de gewone in komstenbelasting, maar den z.g. gemongden grondslag. Op verzoek van Ged. Staten wordt vastge steld een verordening ingevolge art. 122 der Gemeentewet, regelende de zekerheidsstel ling voor de ontvangst van de belasting voor het gebruik van het noodslac-htingsgebouw. Deze zekerheidsstelling zal bedragen f 15, zijnde het hoogste bedrag dat per maand ontvangen wordt, terwijl in de instructi) bepaald is, dat de boekhouder van den Yleeschkeuringsdienst gehouden is de gel den maandelijks af te dragen. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot intrekking van het Raadsbesluit van 10 Juli 1936, waarbij de gemeente heeft deelgenomen aan het Borgstellingsfonds voor het district van de Kaïmer van Koophandel cn Fabrieken voor Dordrecht cn omstreken. De Regeering aoht een andere vorm van deelneming noodig. In de toelichting deeilen B. en W. mede, Hat gebleken is dat dit fonds voor Dirksland van geen beteekenis blijkt te zijn, daarom wordt' het voorstel tot intrekking gedaan. Eerste besluit betrof verstrekking van een renteloos voorschot, maar nu wordt een bij drage per inwoner gevraagd. Op een vraag van den lieer DF. BONTE, of er gegadigden waren, wordt medegedeeld, dat er wel aanvragen geweest zijn, maar de Voorwaarden die gesteld werden betreffende boekhouding en administratie waren van dien aard, dat er practisch niemand voor in aanmerking kwam. De raad besluit z.h.s. tot intrekking van het raadsbesluit. Aan M. en J. Spek wordt land van do gemeente, gelogen bij de gasfabriek, ver huurd voor 60 per gemet. Aan D. de Roon wordt een perceel land van het Alg. Armbestuur verpacht voor ƒ65 per gemet en aan H. Bestman een 6tuk land- voor ƒ60 per gemet. In -verband met de in behandeling zijn de cn door de Tweede Kamer reeds aan genomen nieuwe pachtwet, wordt verhuurd voor twee jaren. Op een reclame straatbelasting 193b ontvangt D. de Roon Dz. 3.57 terug en L. Warnaer Gz. ƒ0.57. Beide verzoeken op grond dat op 1 Jan. 1936 het betrokken perceel nog als woning bekiend stond en nu voor bergplaats is ingericht. Een verzoek van A. Dundijk, om ver mindering hondenbelasting, wordt afge wezen, omdat de hond niet vastligt. Een voorstel om ƒ2900 extra af te lossen op de geldleening, aangegaan bij de Boe- renle-enbamk, uit het overschot van dien Kapitaal-diiienst, wordt zjh.s. aangenomen. Aangezien de geldgever niet bereid is de rente voorgoed te veriagien, moet op Verlangen van Ged. Stalen het restant dier geldl'eeningien groot ƒ3000 en ƒ200, worden afgelost. De raad besluit hiertoe en gaat vervol gens een nieuwe Inching aan van ƒ3200 tegen een rente ad 4% en op dezelfde voor tvaarden als de vorige leiening. B. en W. stellen voor, gehoord het ad- Vies der gascommissie, over te gaan tot Verlaging der belooningen van het perso neel der gasfabriek. De ealarisregeling Wordt dan als volgt. Directeur: nu totaal ƒ3915 (ƒ3725 met huur en licht geraaimd op f 190). Dit wordt per 1 Jan. 1937 3410 cn wordt 1 Jan. 1939 teruggebracht tot ƒ3000. De gasfitter, die' heer Boudewijns, geniet nu f 1640 salaris. Dit wordt 1 Jan. 1937 ƒ1510 en 1 Jan. 1938 ƒ1440. De meier- opnemers en hulpfitters M. Olivier, Oli vier en Oorbeek hebben thans 1230. Dit wordt met f 50 verlaagd tot ƒ1180 in 1937 en tot 1130 in 1938. De heer GuM-emeester daalt van 1107 tot 1062 in 1937 en 1017 in 1938. Op een desbetreffende vraag van dien lieer de Bonte antwoordt die' Voorzitter dat er advies gevraagd is van: den Alg. Amb- tenaarsbond. De heer DE BONTE zou er bezwaar tegen ntoeten maken dat er verband gelegd wordt tusschen loon en den alg. toestand van het bedrijf. Het is hier geen kwestie van beheer, waa,ri>ij B. on W. trachten het oversahot zoo groot mogelijk te maken, maar er is een noodtoestand. Als lid der gascommissie heeft spr. daarom voor dit voorstel zijn stem gegeven, omdat getnadht moot worden het tekort op het bedrijf der gasfabriek zoo klein mogelijk te makien. Dit is ook in het belamig der inwoners. Het voonstel tot verlaging word't z.h.s. aangenomen. De belooning van dien heer van dien Berig, als 2e ambtenaar ter secretarie, wordt mei 100 verhoogd en gebracht op 1060. Dit gehoord het adlvies van dien Ned. Bond van Gemeente-ambtjenaren. De begrooting van het Weeshuis voor 1937 ontlokt geen opmerkingen en wordt V"-^telrj in ontv. en uitg. op ƒ1039.90. De heer MOOYAARD vraagt nog enkele inlichtingen, die hem door dien Voorzitter gegeven worden en waaruit 1*1 ijktdlat ge raamd is een post voor onvoorzien van ruim f 500. De begrooting voor 1937 van het Algern. Armbestuur wordt eveneens zonder opmer kingen vastgesteld in ontv. en uitg. op 14072.14. Aan het Algemeen Armbestuur wordt een subsidie verleiend, groot ƒ4300. De begrooting voor 1937 van het gasbe drijf wordt vastgesteld als volgt; Afd. T: aa-" bate" ontvangsten 25522.77. Afd'. II baten f5693.69; lasten 8293.92, alzoo Ben nadeelig saldo, groot ƒ2600.23. Thans is aan de orde die' vaststelling van de gemeentebegrooting voor 1937, waarbij nader wordt voorgesteld om in verband met het vermoedelijk lager goed slot van d'e rekening 1936, dat als eerste post voor de begrooting 1937 moet dienen, de opcen ten op dc Personeele belasting op 175 te stellen in plaats van, zooals eerst gedacht was op 150 en om het voordeelig verschil van de 25 opcenten te reserveeren ter ver sterking van de beginpost dier bagrootiue 1938. In de, toelichting door den Voorz. wordt medegedeeld dat 1936 aanzienlijk ongunstiger sluit door verschillende oor zaken, zoodat B. en W. vreezen, dat als nn verlaagd wordt tot 150 opcenten, er kans bestaat dat in 1938 weer verhoogd zou moeten worden. De Voorz. leest hot rap port der commissie voor, waaruit blijkt, dat de meerderheid der commissie do subsidie aan» het Groene Kruis wil verhoogen van ƒ25 op 100, aan de Openb. leesbibliotheek oen subsidie te verlcericn ad 100; een minderheid in de commissie stelt voor een post van ƒ250 te ramen voor tandheelkun dig advies op de scholen, sohoolvoeding en schoolschoeisol en een onderzoek naar d» mogelijkheid om goedkoope urbeiderewonin gen te bouwen. De minderheid der com missie stelt verder voor in plaats van 175 opcenten op de personoele belasting tc heffen, eien progressieve regeling in te voeren, variëerende van 140—200 opcenten. De heer DE BONTE wensoht gebruik te maken van de gelegenheid om algemecne beschouwingen te houden. Spr. herhaalt zijn bezwaren tegen de samenstolliitnig van het college van B. en W., zooals deze al meer zijn geuit Het college van B. en W., daarbij den Voorz. uitschakelende, daar die geen lei- diende rol behoeft te spelen, is te vvelniu actief. Van verschillende dingen, waar naar spr. gevraagd heeft een onderzoek in te stellen, wordt niets meer gehoord. Al is Dirksland niet zoo'n groote plaats, dat elke wethouder een eigen taak heeft, toch is een goede werkverdeeling noodig. Spr. noemt verschillende bezwaren, die al meer tot uiting zijn gebracht; slechte verlichting hij Tuindorp, verschillende gevaarlijke ver keerspunten door te hooge hagen, verbree ding Molendijk. Al deze dingen waarover vragen gesteld zijn. blijven bij liet oude. Ook op sociaal gebied als woningbouw, was meer activiteit gewenscht. Voor de uitvoering der steunmaatregelen verdient het college lof. Er is hier geen roden tot klagen, zooals op andere plaatsen, en dan nnoet Spr. de verdiensten ook naar voren brengen. Spr. maakt bezwaar tegen de 175 opcenten die voorgesteld zijn, aangezien hiermede geen rekening wordt gehouden m"'t draagkracht. Besproken wordt de cir culaire Juli 1936 van den Minister betref fende steunvorleeni-ng bij den bouw van goedkoope arbeiderswoningen, als die noo dig blijken te zijn. Op enkele speciale wen- sohen wordt teruggekomen bij de behan deling der begrooting. De VOORZITTER erkent dat verzuimd is de situatie van de lantaarn aan tuindorp op te nomen, maar wat betreft de andere vragen is wel danig een onderzoek inge steld. Dat er niets meer van gehoord is komt, doordat er geien oplossing te viniden is.'Zoo is voor verbreeding Molendijk geen minnelijke oplossing te krijgen en zou tot onteigening moeten worden overgegaan. Wat betreft het bouwen van goedkoop:1 arbeiderswoningen wensahen B. en W. niet voort te gaan. Er is nu al geheel Tuindorp en de acht huizen, gebouwd in verhand met de krotopruiming, terwijl de ervaringen op dit gebied niet aanlokken tot verder gaan op dit pad. Bij de hoofdstuks-gerwijze behandeling der begrooting. stelt de heer KNöPS voor een post op de begrooting te plaatsen, groot 150, voor verleenien var» tandheel kundige hulp aan schoolkinderen. Wethouder VAN 'T GELOOF heeft al in meer vergaderingen hierover hooren spre ken, maar als er minvermogenden zijn dto hun kinderen niet kunnen laten onder zoeken, ligt dit niet op den weg der ge meente maar van het Alg. Armbestuur. De heer DE BONTE: Van de Stantk. Ge reformeerden kun je verwachten dat die er niets voor zouden voolen, dus ook niet dat wetih. v. 't Geloof zou zeggen; ik ben er voor, maar aangezien de post voorkomt onider de gedrukte hoofden, blijkt wel, dat het wettelijk mogelijk is. Geregelde ver wijzing naar Armenzorg is alleien maar om het van de rug der gemeente af te schuiven. Het voorstel wordt met 52 stemmen verworpen. Door den heer KNöPS wordt voorgesteld de subsidie aan het Groene Kruis te ver hoogen van ƒ25 tot f 100. De subsidie is de •laatste jaren steeds verlaagd en nu de •financiën der gemeente iets beter worden, wordt dit voorstel gedaan. De VOORZITTER voelt heel veel voor het Groene Kruis, echter Ged. Staten schrij ven voor, alleen subsidies aan vereenigrn- pen diie het noodig hebben, tieneinde te kunnen voortbestaan. Het Groene Kruis is niet afhankelijk van ƒ75. De geraamde ƒ25 zijn gehandhaafd om de sympathie van B. en W. voor het Groene Kruis te doen uit komen. De heer KNöPS betoogt, dal hel mate riaal 'niet meer in orde is, waarop de VOORZITTER opmerkt dat het geen „Groene Kruis"-vorgadering is, maar hrt tekort aan tenten en ander materiaal heeft ©en andere oorzaak. Wethouder ROODZANT merkt op. dat verhooging der subsidie wel degelijk onder de oogen is gezien, maar op grond van de door den Voorzitter reeds genoemde be zwaren is er niet toe overgegaan. VOORZITTER: Als het nu nog op verzoek var* 't Groene Kruis was en het noodig was, maar nu is het niet wenschelijk maar meer subsidie te geven omdat de begrooting er iets gunstiger uitziet. De heeir HAGENS spreekt als bestuurs lid van bet „Groene Kruis" en merkt op, dat de geldien niet meer zoo vlot binnen komen. Vroeger werd 150 gegeven en nu maar ƒ25 meer. De heer SMIT voert nog aan, dat als het Gr. Kr. in nood was, er niemand in Dirks land achter zou blijven om te helpen. Maiar zoolang de vereeniging zich zelf kan helpen moet geen steun gegeven worden. Het voorstel wordt verworpen me.t 43 stemmen (de Bonte. Knöps en Hagens). Bij hoofdstuk „Volkshuisvesting" bepleit de heer DE BONTE den bouw van goed koope arbeiderswoningen. B. en W. voelen er niet voor, maar dat ontslaat hun niet. Er is een achterstand in goedkoope wonin gen. Voorgesteld wordt door een deskundige bestek en teekening te laten maken of het mogelijk is huizen in de huur van f 2 tot f 2.25 te bouwen, die geschikt zijn .voor landarbeiders. De heer KNöPS onderschrijft de woorden van den heer de Bonte. Spr. weet bij erva ring wat het is in krotwoningen te moeten lcVen, Woth. ROODZANT inerkt op, dat de heer Knöps zoo over de krotwoningen in Dirks land spreekt, maar dat is niet zoo heel noodig. Als spr. goed begrijpt is het de be doeling een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid of woningen voor die prijs te bouwen zijn. De VOORZITTER wijst nog eens op de finantieele consequenties voor de gemeente. Er zijn 62 woningen in. Tuindorp. De ge meente is een laslige huishaas, want aan particulieren wordt veel vlugger betaald, dan aan de gemeente. Weth. v. 't GELOOF is tegen het houwen. Door dat bouwen worden meer steuntrek kers naar de gemeente getrokken; hel lijkt hier wei een luilekkerland. De heer DF. BONTE betoogt, dat parti culiere bouw in gebreke blijft. Het voorstel wordt verworpen met 52 stemmen. D» heer KNöPS vraagt waaro mde post „onderhoud van wegen" zoo aanmerkelijk verhoogd is. De VOORZITTER antwoordt dat hiermede beoogd wordt het stofvrij maken van wegen en verbetering van enkele straten. Een voorstel van de zijde der S.D.A.P. om een post op de begrooting te brengen voor verstrekking van schoeisel en kleeding aan schoolkinderen, wordt met 52 stemmen verworpen. De heer DE BONTE maakt er aanmer king op, dat er wel subsidie is uitgetrokken voor de Clir. openbare leeszaal en de Bibliotheek niets krijgt. De heer HAGENS is van dezelfde mee ning als de heer de Bonte en noemt het meten met twee maten. Weth. ROODZANT verdedigt de subsidie en vestigt daarbij de aandacht op het groote verschil, dat er tusschen beide be staat. In de leeszaal komen geregeld een 20 jongens, terwijl verschillende andere jongens er gelegenheid vinden voor het beoefenen van huisvlijt als figuurzagen en houtsnijwerk. Dit acht spr. een groot ge meentebelang dat de jongens van de straat gehouden worden en dit is niet te verge lijken met een leesbibliotheek. Weth. v. 't GELOOF' is het eens met Weth Roodzant en verklaart uit principe tegen subsidie aan openbare leeszalen te zijn. De heer DE BONTE noemt dit een aan matiging van je welste. Spr. is niet tegen de subsidie aan de Clir. leeszaal maar zal tegen stemmen, omdat hij gelijkheid voor beiden wenscht. Do bibliotheek zou wel subsidie krijgen als zij zich onder controle stelde. Spr. ziet dc weth. van Dirksland al lezen, maar Spr. wenscht die controle niet. Het voorstel wordt verworpen met 4,3 stemmen. De subsidie aan de Chr. leeszaal wordt toegestaan met 43 stemmen. De VOORZ. deelt nog mede, dat de huur der leeszaal per Nov. 1937 afloopt cn de gemeente het gebouw dan zelf in gebruik zal nemen. Do voorgestelde heffing van 175 opcenten op do personeele belasting ontlokt een breedvoerige bespreking. Voorgesteld wordt een progressieve regeling van 140-200 op centen. Aangezien de 2 hoogste klassen practisch niet voorkomen, krijgen ook de hoogst-aangeslagenen een verlaging van plm. 20 opcenten (vorig jaar 200 opcenten), terwijl de lagere klassen er iets voordeel van zullen hebben. Een eventueel lagere opbrengst zou af te nemen zijn van de post onvoorzien. De VOORZ. en Weth. ROODZANT mer ken beide op, dat de progressie besproken is in het college van B. en W. Aangezien echter geen juiste gegevens aanwezig waren werd het een sprong in de ruimte geacht en waren B. en W. met hun voorstel van 175 opcenten gekomen. Na eenige besprekingen besluit de raad tot vaststelling van een progressieve heffing als genoemd, maar met de bepaling, dat, als Ged. Staten aanmerking maken het oorspronkelijk voorstel van 175 opcenten aangenomen zal zijn. De heer KNöPS bespreekt vervolgens de post ondersteuning werkloozen die aanmer kelijk verlaagd is. De regeeringsbijdrage is mot f 4000 verlaagd. De stounnorm is met f 0.50 verhoogd, maar dat geldt alleen ge zinnon zonder kinderen. Spr. hoopt dat B. en W. met denzelfden tact als het vorig jaar zullen blijven voortgaan. De VOORZITTER antwoordt, dat de totale post van f 20.000 voor steun gehandhaafd is en de werkloozen niet de dupe behoeven te worden van de verlaging der Rijks bijdrage. De heer DE BONTE: Het is de bedoeling meer B. en W. hulde te brongen tegenover colleges van andere gemeenten, waar wel eens anders gehandeld wordt. Speciaal geidt lof den Voorzitter. De VOORZITTER voelt zich zeer gevleid door de lof, zoowel persoonlijk, als B. cn W., miaar buitengewone lof komt hen niet toe, omdat zij volgens de voorschriften hun werk doen. De heer DE BONTE: Als er te prijzen valt doen wij het ook. Wij willen de oppositie op reöele wijze voeren. Do Gemecntebegrooting wordt dan met algemeen© stemmen goedgekeurd. De betret- fende cijfers zullen nader verstrekt en ge publiceerd worden. Vastgesteld wordt de verordening, waarbij geregeld wordt de heffing volgens progres sieve schaal van 140—200 opcenten op de Personeele Belasting. Enkele af- en overschrijvingen op de Be grooting 1936 worden z.h.st. goedgekeurd. Ais laatste punt volgt een voorstel tot vaststelling van een verordening op de hef fing schoolgeld ivoor de dagscholen, ingaan de 1 Januari 1937, volgens do nieuwe voor schriften. Ais laagste schoolgeld-bedrag wordt hierin genoemd 6 cent per kind per week. De -VOORZITTER vindt dat te hoog voor het platteland. De heer DE BONTE onderschrijft dit en vindt dat dit in de groote plaatsen wel te plaatsen is, maar hier moest het niet hooger zijn dan 4 cent per week. Spr. begrijpt niet d-at er in de Kamer niet tegen opgekomen is dat er f 3 per kind be taald moet worden. Er wordt nu een nieuwe grondslag aange nomen, waardoor iemand die niet aangesla gen is in de Inkomstenbelasting toch aange slagen kan worden voor schoolgeld en worat de grondslag mede berekend naar de huui- waarde van het door hem bewoonde huis. Dit begint met een huurwaarde van f 120 en gaat mot een opklimmende schaal. Met een inkomen van f 500 betaalt men 6 cent per kind, enz. Voor het tweede kind in een ge zin krijgt men 20 pet. aftrek, voor het derde 40 pet., voor het vierde 60 pet, terwijl het vijfde kind vrij is. De vergadering wordt daarna in besloten kring voortgezet. BOERDERIJ-BRAND Te Simpelveldis Donderdagmorgen het erf van den heer Chr. Bessems, bij het Marktplein, bestaande uit hui-s, schuur en stallingen, waarin boerderij en voerwerkon derneming, geheel uitgebrand. Dc aangren zende gebouwen leden aanmerkelijke brand en blusschingsschade Een groot aantal lappen em eenden kwam i-n de vlammen om. HET RESULTAAT VAN HET ONDERZOEK ROTTERDAM, 7 December In tegenstelling met loopende geruchten en verspreide berich ten, als zou het onderzoek naar de oorzaak van de ramp aan boord van het Grieksche tankschip „Petrakis Nomikos" zijn beëindigd en tot resultaat hebben gehad, dat geen enkele ge rechtelijke vervolging zal worden ingesteld, vernemen wij van welingelichte zijde, dat dit onderzoek in tegendeel in een be slissend stadium is gekomen. Het onderzoek, dat door de gerechtelijke autoriteiten met be hulp van technici en chemici is ingesteld, heeft reeds nu over tuigend drie belangrijke feiten aangetoond: 1. hoewel het schip een certificaat „practically gasfree" had ontvangen, is gebleken, dat de niet-ontplofte tanks vol gas stonden, 2. terwijl de kapitein had opgegeven, dat zich in een der kleine tanks nog slechts 8 ton stookolie bevond, is door het onderzoek aangetoond, dat het schip in verschillende tanks nog zeker 250 ton aan boord had, 3. het is vrijwel zeker, dat zich in de bunkers, die uit sluitend bestemd zijn voor stookolie, ook crude-oil uit de lading heeft bevonden, die zeer gevaarlijk is. Uit deze drie belangrijke gegevens kan de oorzaak van de ramp met vrij groote stelligheid worden vastgesteld. Toen werklieden in het ketelruim reparaties verrichtten, moet het daarbij ge bruikte vuur de ontploffing in de stuurboordbunker hebben veroorzaakt. Deze stuurboordbunker had een leiding naar de vóór den achtercofferdam gelegen zomertanks, waarin zich naar schatting nog 50 ton crude oil moet hebben bevonden. Toen de reddingsploegen op het schip kwamen om de slacht offers van de eerste ontploffing van boord te halen, heeft het vuur juist de zomertanks aan stuurboord bereikt en dit heeft geleid tot de tweede, veel heviger ontploffing, die het geheele achterschip openscheurde. Het mag een wonder worden genoemd, dat na deze tweede ont ploffing nog geen derde en vierde is gevolgd. Geraffineerde oplichtster probeerde haar slag te slaan „Brief van den burgemeester" als documentatie Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdaj? omstreeks elf uur stapte een poedgek'eede dame het Huis van St Eloy, de juweiierswinkol aan de Noord-Blaak bin nen en vroeg naar een juweelcn ring. De directeur, de heer L. v d Loo, liet eenige fraaie exemplaren zien, doch de be zoekster bleek niet gemakkelijk tevreden te stellen te zijn. Ze maakte zich bekond ais Jonkvrouw van Hardenbroek tot Ilardenbroek, uit Apeldoorn en vertelde den juwelier, dat zij den ring wilde koopen als hu welijksgeschenk voor H. It. H. Prinses Juliana, van wie zij een zeer goede kennis was. Het spreekt vanzelf, dat de juwelier zich beijverde om zijn cliënte bijzonder goed te bedienen. Men werd het eens over een zeer fraaie ring ter waarde van ongeveer f400. Nu kwam er echter een moeilijkheid: De Jonkvrouw vertelde, dat zo tijdelijk logeerde bij Douarière Valk aan de Hene gouwerlaan en aanvankelijk heelemaal niet het plan had om in Rotterdam het geschenk te koopen. Nu ecliter Prinses Juliana en Prins Bernhard vandaag nog naar Berlijn zouden vertrekken, was zij wel verplicht om snel haar plan tot uitvoering te brengen en vandaag nog den ring aan H.K.H. aan te bieden. Daarom wilde ze het kleinood ook wel graag mede-nemen. De heer v. d. I.00 had hier peen bezwaar tegen, maar verzocht Jkvr. Van Harden broek zich even te legitimeeren. Maar dat was toch jammer: Jkvr. Van Hardenbroek had toevallig nóch pas, nóch visitekaartje, nóch zelfs een brief bij zich, waaruit haar identiteit zou kunnen blijken Ze kon echter opgeven, dat ze Loolaan 24 te Apeldoorn woonde en men kon natuur lijk bij Douarière Valk informeeren. Dit bracht den directeur van de juwe lierszaak op het idee om do kostbare ring door een van de leden van zijn personeel aan de Henegouwerlaan te doen bezorgen, maar hiertegen had de bezonk ster toch over wegend bezwaar, want ze had geen tijd te verliezen; ze moest direct door naar Den Haag, wilde ze Prinses Juliana nog op tijd aantreffen. Had de heer v. d. Loo bezwaar den ring mee te geven, dan moest de koop maar niet doorgaan; jkvr. Van Hardenbroek zou dan we in Den Haag, waar men de adellijke families beter konde, een geschenk koopen. De heer v. d. Loo, die de zaak niet ver trouwde, hód bezwaar en de bezoekster ver trok. Boos! Tien minuten later keerde ze echter stra lend terug. Ze had nu een brief bij zich van den burgemeester van Rotterdam, waarin mr P. Droogleever Fortuyn verklaarde, dat de brengster van den brief hem be kend was en dat haar zonder bezwaar het stuk van waarde kon worden mee gegeven. De juwelier bekeek den brief aan alle kanten, doch deze zag er zeer aannemelijk uit. Hij stelde echter aan Jkvr. Van Harden broek voor even den burgemeester op te bel len, dat hij den brief had ontvangen. Hier tegen had echter de bezoekster bepaald be zwaar: de burgemeester had gelijk met haar het Stadhuis verlaten, dus het had niet de minste zin. Toen de heer v. d. Loo dan toch maar den gemeente-secretaris wilde bellen., verliet Jkvr. Van Hardenhroek zeer verontwaardigd het Huis van St Eloy. De juwelier, die steeds meer tot de over tuiging was gekomen, dat hier wel eens een poging tot oplirhting in het snel kon zijn belde de recherche op, die haastig een afge zant uitzond naar den 's-Gravendijkwal 110, waar douarière Valk zou wonen. Op 't aan gegeven adres was echter de naam Valk zelfs niet, hekend. Hierdoor had men zeker heid gekregen, dat een brutale poging tot oplichting was gedaan. De bezoekster was ongeveer 30—35 jaar oud, had een blozend gelaat en sprak vloeiend Nederlandsch. Ze droeg een grijze mantel met een groote donkere hoed. DROEVIG STERFGEVAL Vijftienjarige jongen bij het zwemmen door hartverlam ming getroffen Men meldt ons uit Rotterdam: Zaterdag ging een aantal scholieren van de H.B.S. aan den Bergsingel, onder lei ding van den gymnastiekonderwijzer, den lieer Van Tongeren, in de Overdekte te Hil- legersberg zwemmen. Terwijl men met de oefeningen bezig was is ëén der scholieren, de 15-jarige zoon van den Rotiordamschcn wethouder van Onder wijs den heer J. R. J. Ratté door hartverlam ming getroffen. Toen zijn kameraadjes za gen, dat hij op den bodem lag van het ter plaatse 1 Meter diejie water, hebben deze hem onmiddellijk hoven gebracht. Toepassing van kunstmatige ademhaling door het badpersoneel bleef echter zonder succes en Dr. van der Lugt, die gewaar schuwd was, kon niet anders dan den dood constateeren. De jongen had een zwak hart en was door den gymnastiekleraar meermalen gewaar schuwd zich niet te druk te maken. Zoo doende had hij Zaterdag j.l. ook niet deelge- nnmen aan een zwemwedstrijd van zijn klas se, in dezelfde Overdekte gehouden. Zooais vanzelf spreekt, waren de aan wezigen ten zeerste getroffen door dit plot. selinge sterfgeval. Het lijk van den knaap is naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht. EEN BRUTALE OVERVAL Gemaskerde indringer dringt woning binnen Op zeer brutale wijze heeft te 's-G r a- venzande een overval plaat, gehad in de woning van den tuinder C. van Geest aan de Lange Stukken. Toen de huishoudster van den tuinder zich des avonds omstreeks half zeven in de keuken bevond, trad plotseling een man bin nen, die een roode doek voor een deel van zijn gelaat had gebonden, en een groot breekijzer in zijn handen had. Op het zien van den indringer, riep de vrouw om hulp, waarna de 66- jarige van Geest kwam toegesneld. De indringer had zich in.usschen naar de huiskamer begeven, waar van Geest hem vastgreep. Met het breekijzer sloeg de onverlaat den man echter zoodanig op zijn handen, dat hij moest loslaten, van welke gelegenheid de in dringer gebruik maakte om te ont vluchten. De huishoudster had intusschen iemand die aan de andere zijde van den weg woont, ge waarschuwd, die de politie van een en ander in kennis stelde. Hoewel dadelijk een uitge- ixreid onderzoek plaats had, kon men den indringer niet aanhouden. De tuinder van Geest werd niet ernstig verwond. Waar in den laatsten tijd meer pogingen tot inbraak zijn gedaan in 's-Gravenzande, wordt met dezen overval verband gezocht. BOERDERIJ IN VLAMMEN OPGEGAAN Zaterdagavond is brand uitgebroken in de boerderij van den heer I. op den Bouberg gelegen onder de gemeente Schinveld. De brand werd veroorzaakt, doordat brandend bout onder een voederketel uitviel. De groo- te schuur, welke met stroo en hooi was ge vuld en waarin auto's stonden gestald, was weldra een prooi der vlammen. Ook het ach terste gedeelte van het woonhuis werd door de vlammen aangetast. Dooidat toegesnelde hulp de woning nat hield, werd het vuur gestuit, zoodat een deel van den inboedel be houden Weef. Verzekering dekt de schade. Wreede moord op oude vrouw te Amsterdam Reeds enkele dagen geleden gepleegd Roof waarschijnlijk het motief Nog ligt ons de herinnering aan de algrijselijke moord in Limburg en aan de rooloverval te Leek versch in bet geheugen, of we worden al weer opge schrikt door een bericht van een an dere moord, waarbij zoo goed als zeker roof do aanleiding was. De 61 jarige ongehuwde vrouw E. van Teeseling, die alleen een benedenwoning in de Gr. Bickerstraat tc Amsterdam bewoon de, is Zaterdag in den loop van den dag met geheel verbrijzelde schedel op haar bed gevonden. Daar de heele wo ning overhoop gebaald was, veronder stelt men dat er kier sprake is van een roofmoord. De moord, die eerst Zaterdag ontdekt werd, moet reeds enkele dagen daarvoor gepleegd zijn. Een buurvrouw, de bewoonster van de tsle verdieping, had. omdat zij sinds Woens dag jl. de vrouw niet meer gezien had en bevreesd, dat haar iets overkomen was, aan getold. Op haar herhaald bellen was haar echter niet opengedaan. Zij heeft zich daarna weer naar haar eigen woning be geven en hier, bukkend over de balustrade van haar waranda, eens in het achterver trek van vrouw Van T. gekeken. Zij kon zien. dat alles daar onderste boven en over hoop gesmeten lag en heeft daarna dc po litie doen waarschuwen Eenige agenten hebben de voordeur van de benedenwoning opengebroken en bij het onderzoek, dat zij hier ingesteld hebben, de oude vrouw dood, met verbrijzelden schedel, geheel gekleed op haar bed ge vonden. Het was duidelijk uit den toestand waarin zij het lijk aantroffen, dat de dood reeds eenige dagen geleden ingetreden moest zijn, wat trouwens ook de meening was van den gerechtelijken geneesheer, die later het lijk onderzocht heeft. Waarschijnlijk met een hamer gepleegd Beddegoed, als kussens en dekens, waren er overhoop ge-worpen, ook eenige kisten en huisraad, blijkbaar met de bedoeling om, als de vrouw na de ondergane geweldple ging nog bij mocht komen, haar schreeu wen en overeind komen te beletten. Deze voorzorg is echter geheel overbodig ge weest, want het slachtoffer moet vrijwel on middellijk onder de hamerslagen op haar hoofd bezweken zijn geweest. Onder 't bed heeft men een hamer gevonden, waarmede de moord vermoedelijk gepleegd is. Vrouw Van T. stond bij haar buren he kend als een eenzelvig mensch, dat eigen lijk alleen leefde voor haar dieren, een hond en een paar katten. Haar familie noemde haar een zonderlinge vrouw, had zeer weinig omgang met haar en wist overigens niet veel omtrent haar. Zij leefde van een uitkeering van Maatschappelijken Steun en ging af en toe uit werken. In de buurt had zij zich er wel eens over uitge laten, dat zij wat geld bezat en men acht te het niet onmogelijk, dat zij dit in haar woning bewaarde. liet kan echter op zijn hoogst een paar honderd gulden zijn ge weest, 7.00 het w-aar is. Vermoedelijk hebben deze uitlatingen de hebzucht opgewekt bij iemand in de huurt, die voor de bevrediging daarvan voor een moord niet teruggeschrokken is. Kasten vond men in de woning, waarin blijkbaar alles nagezocht was, opengebroken. Eenige portemonnaies en taschjes lagen, ledig, onder anderen rommel op den vloer. Voorzoover viel na te gaan, kan de dader niet veel van waarde hebben buitgemaakt. De commissaris van politie, de heer Voordewind, leidt het voorloopig onderzoek. In den loop van den middag verscheen ook de substituut-officier van justitie, Mr. van Wassentorgh, op de plaats van het misdrijf met eenige gerechtelijke ambte naren. Het stoffelijk overschot van de vermoorde vrouw is voor gerechtelijke schouwing naar het Binnengasthuis te Amsterdam overge bracht Zaterdagavond had de politie nog geen aanwijzingen gevonden, waardoor zij den dader op het spoor zou kunnen komen. Het onderzoek Den geheelen middag en ook in den avond heeft de politie Zaterdag het onder zoek naar den dader of de daders van den gruwelijken moord met kracht voortgezet. Er zijn daarbij o.a. enkele familieleden ge hoord, die bijzonderheden hehton verleid over de levenswijze van de vermoorde. «Al len schetsten haar als een zonderlinge vrouw, die vrijwel met niemand omging en alleen genegenheid had voor haar huis dieren, een hond en een kat. die zij op bijna ziekelijke wijze vertroetelde. Ongeveer zes maanden geleden Ma zij naar de woning in de Groote Bickerstraat verhuisd, waar zij geJiec! alleen haar in trek had genomen, na daarvoor iaren in de Langestraat te hebben gewoond. Ofschoon uit het feit. dat de vrouw, be halve haar verdiensten van twee werkhui zen, waar zij enkele keeren per week halve dagen werkte, nog zes gulden steun por week genoot, afgeleid zou kunnen worden, dat er geen geld in huis was, wint het ver moeden veld, dat er een klein soaarjwtje is geweest. Er bestaat hiervoor te meer reden, omdat zij zich nog wel eens tegen over anderen heeft uitgelaten, dat zij niet geheel onbemiddeld was. Het kan deze uit lating zijn geweest, die de nog onbekende dader of de daders tot huin misdrijf heb ben gebracht. Enkele personen, tegen wie vage ver moedens bestonden, zün reedR eehoord. doeli het alibi, dat zij konden opgeven, was van dien aard, dat aangenomen mag worden, dat zij niet bij dezen roofmoord op ©eniger lei wijze zijn betrokken. J

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3