Antirevolutionair voor de Zuidbollnndsche en Zeeuwscb^ Orgaan Handen ASSURANTIËN IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Oude Tonae IER 1936 ZATERDAG 5 DECEMBER 1936 JD GESCHRIFTEN Srie JAARGANG N& 4354 DE 00RMERKN0EIERIJEN OP FLAKKEE DRAJSITIA-VAN-VALKENBURQ C A .-LEVER "M "P al um ►rdt tegenwoordig de itemationale gedachte 'er de steeds hoogere iohillende regeeringen en gebouwd en tegen- selmatig van verschil- gezaaid en tot doel elkaar te vervreem- noodzt.kelijkheid de te verspreiden en ille zijn te vereenigen, omingen kracht te zet- roneertpianiste en kla- BlokEland besloten woongemeenrchap te ïaars en andere intel- tionaal contact zoeken 'illen leven, waar een broederschap en mee- iheid tot scheppend en begrijpen schenkt. In ebruiken „Huize Jaco- per tram en autobus Vlissingen gemakke- ■n en zee en prachtige Ilijke nabijheid bezit, 'id tot het geven van ingen enz. en het hou- en handwerktentoon- ïg zal ook opengesteld tdsche en huitenland- lie niet over voldoen- en. Men is bezig voor fortos te scheppen. taitalogus van J. N, talogus aan genoemd boeken wordt aanga- r iets goeds en moois, ons gezonden, tevens keurige wandkalen- ie havens" door G. F. igeisch vertaald door )t de rubriek: „Evan- lij® een tiental korte an de predikant ge- s zien de diepe ellen- Svolking van Londen, ellende in de havens s werkman verkeerd, *icbt bij het ioss-n eeft ook gewacht als e havens. Welk esn treft men er aan tF* positie bekleedden itl Ie draak tot misd./iig a tochdat ijn de zicht en nog zo^Kt. lie worden gebracht, 'gen des Heeren terug dien arbeid en van en arbeid vertelt hij. ir ieder uit te leeren, in den dienst dos oeft men geen domt- aanbidder van eigen nlijk van geestelijke er in eindigt, doch t profeet, dienen te uil gewin of ojn een ioch in overgegeven- zal zijn woord niet in. op de Evangelisatie* s wordt voor lagerem barelen deze bibiio* C. D, Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN ZONEN. SOMMELSDIJK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie- bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. ZIE NAAK NEDERLAND In de roode pers heeft het roode Noorden al wat opgeld gedaan. Telkens wordt het aldus voorgesteld alsof wij honderden mij len in beschaving en sociale zorg ten ach ter zijn iri tegenstelling van het eldorado der socialisten, het z.g. roode Noorden. Daarom wordt door hen telkens de leus aangeheven: „Zie naar het roode Noorden". Voor hen die de zaak nuchter bekijken rijst de ernstige vraag of in die roode bom barie niet een groot gedeelte fantasie schuilt, want het moet toegestemd worden, dat daar nu wei iets gebeurt. Doch het is een feit dat ons land wat sociale toerusting en bestrijding der werkloosheid betreft zich meten kan met het meest rood geregeerde land. Wij zijn al die landen jaren en jaren Voor. Dank zij den arbeid van Talma en Kuyper is hier onnoemelijk veel tot stand gekomen voor den werkman en is de wo ningtoestand hier ook beter dan elders. Wat bij ons 25 jaar geleden reeds een feit Svas, gaat men daar nu pas toepassen. Omdat onze sociale toerusting gelukkig zeer gunstig afsteekt, kunnen wij niet meer zoo veel nieuwe dingen invoeren, om de doodeenvoudige reden dat wij reeds jaren lang de gelukkige bezitters er van zijn. Ook aan openbare werken zijn hier ont zaglijke sommen besteed. Tegenover al die onware roode propagan da handelde de Regeering zeer gelukkig doordat zij steun verleende aan het werk van Mr. v. Balen, die een prachtig rijk ge documenteerd boekwerk schreef, over wat in ons land gedaan is ter bestx-ijding der crisis en werkloosheid. Daaruit blijkt voor de zooveelste maal dat wij een zeer vooraanstaande plaats inne men, ja zelfs een zeer vooraanstaande on der alle landen. Groote openbare werken zijn hier uitge voerd tot een totaal bedrag dat ontzettend hoog is; tusschen 1920 en 1936 werd daar aan besteed de totaalsom van 2165 millioen gulden; reparatie en onderhoud ven be staande werken is daar niet bij gerekend. Terwijl er op 't oogenblik openbare wer ken in uitvoering zijn tot een bedrag van 359 millioen gulden. Mr. van Balen berekent dat de uitgaven Van Rijk en Gemeenten voor de werkloo- zenzorg in 1919 circa 3,5 millioen gulden be droegen. En in 1935 niet minder dan 141 millioen. Zelfs de roode Plan-cijlers zinken in het niet bij de werkelijke uitgaven, welke be steed worden ter bestrijding der werkloos heid. Een Duitsch leider van den arbeidsdienst bezocht ons land, Minister Slingenberg heeft hem laten zien wat in ons land op het gebied van het doen uitvoeren van openbare wei'ken gepresteerd 'werd. Deze Duitscher erkende geestdriftig dat wat in ons land gepresteerd werd alles overtreft wat in welk land dan ook gedaan wordt. Hij zal Duitsche ambtenaren sturen om een en ander in studie te nemen. Er is veel meer reden om voor het forum der volken te komen met de werkelijke waai-heid en te zeggen: t,Zie naar Neder land", want wat daar gewrocht wordt, Vindt men op de geheele wereld niet. Wij staan op dat gebied geheel aan de spits. Dat danken wij niet het minst aan het voorzichtig finantieel beleid der Regeering. De wet op de evenredige vrachtverdeeling De Hooge Raad heeft arrest gewezen in de zaak van den schipper J. V,, die voor den kantonrechter te Sommelsdijk heeft te rechtgestaan ter zake dat hij daar in de ha ven een hoeveelheid uien in lading heeft genomen, voor vervoer naar* Rotterdam, terwijl dit niet geschiedde door tusschen- komst van een bevrachtingscommissie. De kantonrechter heeft het ten laste gelegde bewezen verklaard, maar niet strafbaar, omdat de betrokken haven zou vallen onder de Rijnvaartakte, die toepassing van de Wet op de evenredige vrachtverdeeling op het door de akte bestreken gebied uitsluit. De Hooge Raad heeft het cassatie-beroep in deze zaak en andere dergelijke zaken niet ontvankelijk verklaard, gedeeltelijk omdat de ambtenaar van het O. M. geen gronden voor cassatie heeft aangevoerd, voor een ander deel op grond, dat den ambtenaar o.m. hooger beroep openstond, op elk gebied Schoolkwestie te Den Bommel Interpretatie van art. 3 l.o. wet Het bestuur lier te Den Bommel gevestig de Vereeniging tot stichting en instandhou ding van lager onderwijs op Nederlandsch Hervormden grondslag vroeg aan den raad dier gemeente om medewerking voor de stichting van een bijzondere lagere school in die gemeente. De gemeenteraad nam hierop een afwijzende beschikking, uit over weging, dat blijkens de overgelegde verkla ring ex artikel 73, a, der Lager onderwijs wet 1920 de school bezocht zal worden door 45 leerlingen, terwijl het door de wet gevor derde aantal 60 bedraagt. Het schoolbestuur ging tegen deze be schikking in beroep bij Geil. Staten van Zuid-Holland, daarbij aanvoerende, dat de ouders van ,42 leerlingen van 'n opgeheven bpenbare school, allen behoorende tot de Nederdxxitsch Hervormde gemeente, voor hen chi-istelijk onderwijs overeenkomstig hun richting begeeren, terwijl naar luin ovei-tuiging dit onderwijs op geen enkele school in de gemeente gegeven wordt. Ap pellant zag in dit motief een gewich tige omstandigheid in den zin van artikel 3, lid 2, der wet van 4 Augustus 1933, Stbl. no. 414. Ged. Staten hebben thans op dit beroep beslist en liet bestreden gemeenteraadsbe sluit gehandhaafd. Ged. St. ovenvogen daarbij o.m. dat liet de bedoeling is van het door het schoolbestuur genoemde arti kel 3, lid 2, der wet van 4 Augustus 1933. Stbl. na. 414, om de stichting van hijzon- dei-e lagei-e scholen te beperken, en dat de wei-king van deze wetsbepaling illusoir zou wox-den, indien in gevallen als het oniler- werpelijke werd aangenomen dat een ge wichtige omstandigheid als in die .wets bepaling bedoeld, aanwezig was. Hier toch is slechts sprake van een groep van ouders, welke niet talrijk genoeg is om het school bestuur in staat te stellen aan de ver zwaarde eischen, welke aan een aanvrage tot medewerking bij de stichting eener bij zondere lagere school thans worden aan gelegd, te voldoen en die onderwijs wen- schen van een richting, waarvan elders op niet zeer verren afstand van hun wo ningen, reeds een school bestaat. Ged. Sta ten nemen dan ook met het gemeente bestuur en den hoofdinspecteur van het lager onderwijs in de tweede hoofdinspec tie aan, dat op de door het schoolbestuur over te leggen verklaring als bedoeld onder a in artikel 73 der Lager onderwijswet 1920 voor ten minste 60 leerlingen moet zijn ge- teekend. Toewijzing van ossen Wijziging regiem, rundveeteeltregeling 1936 Bij beschikking van den minister van landbouw en visscherij is het aantal als os sen aan te houden kalveren gewijzigd. De ten hoogste door elke landbouw-crisis- organisatie in totaal toe te wijzen aantallen bedraagt thans voor: Groningen 1600. Friesland 2500, Drenthe 2550, Utrecht 1000, Nooril-Bx-abant 6000, Lim Holland 100, Zuid-Holland 1050, Zeeland 2550, Uerecht 1000, Nooi'd-Brabant 6000, Lim burg 450. De als ossen aan te houden kalveren worden toegewezen: a. in de eerste plaats aan de georgani- seerden, die extra-reserve-kaiveren voorhan den en in voorraad mogen hebben; b. voor zoover het in totaal door de land- bouw-crisis-oi'ganisatie toe te wijzen aantal na het vaststellen der toewijzingen aan de genen, bedoeld onder a, zulks toelaat, aan de georganiseerden, die, niet behoorende tot hen, bedoeld onder a, gewoon waren ossen aan te houden of een bedrijf exploiteeren, op hetwelk het aanhouden van ossen ge woonte was. Tijdvak Balansopruiming De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht .en Omstreken overweegt, in hoeverre het wenschelijk zou kunnen zijn, in verband met do feestelijke viering van het huwelijk -van II.K.H. Prinses Juliana, ge-brui-k te maken van haar bevoegdheid om voor bepaalde gemeenten of voor bepaal de groepen van winkelneringen in een ge meente af te wijken van de wettelijk op 131 Januari vastgestelde periode voor de jaarlijksohe- of bal-ansopruimingen. Gemotiveerde vei-zoeken van dien aard, liefst zooveel mogelijk in combinatie, kun nen worden ingediend tot uileriij-k 8 Dec. a.s. Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente Oude Tonge, op Maandag 30 November 1936, des v.m. ten 11 uur. Voorzitter: Burgemeester H. Vooys. Afwezig de heeren A. C. Pollemans en G. C. van Schouwen; eerstgenoemde met ken nisgeving De VOORZ. opent de vergadering en spreekt den wensch uit dat de te voeren besprekingen en te nemen besluiten in het belang der gemeente mogen zijn. De notulen der vorige vergadering worden aangehouden. Vervolgens doet de Voorz. medecleeling van onderstaande ingekomen stukken: Missive van B. en \V. der gemeente Nieu we 'Jonge, houdende mededeeling van her benoeming van den heer P- C. Tijl tot be stuurslid der Drinkwaterleiding „Goerce en Overflakkee". Missive van Ged. Staten, berichtende de goedkeuring van een besluit v. d. Raad dd. 22 Oct. 1936 tot wijziging der begrooting dienst 1936 Rapport keuringsdienst van waren te Dor drecht over het 3e kwartaal 1936. De VOORZ. acht liet wenschelijk eenigc getallen te noemen, opdat blijken moge dat de gemeente een gunstigen indruk maakt: aantal processen-vci'liaal 0; aantal afkeu ringen 0; aantal bijzondere onderzoekingen 0; aantal afkeuringen, na onderzoek in het laboratorium 1; aantal waarschuwingen 8. Proces-verbaal van kasopname van den gemeente-ontvanger; alle boeken en beschei den bleken volkomen in orde te zijn. In kas bevond zich f 2855,24 Missive van den Min. van-Onderwijs, K en W., waarbij voor het te benoemen hoofd der o. 1. school ontheffing van het 5e lid van art. 56 der L.O.-wet; dc benoeming blijft dus niet beperkt tot gewezen hoofden in het bezit van wachtgeld- Missive van het Borgstellingsfonds voor het district der K. v. K. en F. voor Dordrecht en omstreken, betreffende de gemeentelijke bijdrage. Dc VOORZ. herinnert eraan dat in een vorige vergadering was besloten een bijdrage van f 0.20 te verleencn. Een andere regeling wordt thans echter voorgesteld nl. een bij drage ineens van f 0.10 per inwoner en daar na een jaarlijksche bijdrago van 3 ct. per inwoner, welke bijdrage voor de eerste 3 ja ren wordt gegarandeerd. Tot deze gewijzigde regeling wordt met alg. st. besloten. Bij punt 3 van de agenda: Vaststelling verordening veldwachters, deelt de Voorz. mede, dat deze reeds in de vergadering van 3 Dec. 1935 was vastgesteld- De Minister gaf echter als zijn wensch te kennen, dat in die verordening bepalingen dienen te worden opgenomen betreffende den nachtwaker. Het betreft hier slechts bepalingen over de groot te der jaarwedde enz. Het voorstel tot vast stelling wordt met alg. st. aangenomen. Zonder verdere bespreking wordt voorts aangenomen het voorstel van B. en W. om aan de N.V. American Petroleum Company te Rotterdam te verhuren de petroleumberg- plaats, ten aanzien waarvan de Raad in zijn vorige vei-gadering besloot de huurprijs to verlagen tot f 100. Een schrijven van genoemde Company, in houdende dat met. de huurprijs van f 100 accoord wordt gegaan, was bereids binnen gekomen. Hoewel niet opde agenda vermeld, vraagt de VOORZ. of een van de leden nog bezwa ren heeft over de begrooting van de Gascen- trale „Oost-Flakkee", zooals die ter inzage heeft gelegen. Enkele leden betreuren het deze begroo ting niet te hebben gezien en de heer JON KER vraagt of het niet mogelijk is deze als nog te, laten circuleeren Besloten wordt de leden alsnog in de ge legenheid te stellen inzage te nemen Gaarne benut de VOORZ. deze gelegenheid om mede te deelen dat het met de exploita tie van de gascentrale de goede richting uit gaat. Het aantal M.3 dat omgezet wordt 19 beduidend gronter dan voorheen en beweegt zich nog steeds in stijgende lijn. Tevens zal getracht worden om !bij de huidige stand van den gulden tot converteering der geldleenin- gen over te gaan. Zoo dat binnen afzienba- ren tjjd gelukken zou, beteekent het een niet onbelangrijke vermindering van terzake ge raamde uitgaven- Op voorstel van den Voorz. wordt bij ac clamatie besloten de heeren J. Prince en C. L. de Wit wederom te benoemen tot be stuursleden van de Drinkwaterleiding Goe- ree en Overflakkee. De VOORZ. ziet in deze herbenoeming een blijk van vertrouwen en feliciteert de hee ren. Vervolgens deelt de VOORZ. mede met het agendapunt: al of niet-gunning bouwland, gekomen te zijn aan de hoofdschotel van deze vergadering Hij stelt het op prijs in verband hiei-mede enkele bedi-agen te noe men en uit deze opsomming ontleenen we het volgende: Totale inkoopprijs bedraagt f 4216.80; idem kosten werkvex-schaffing f 7186.73. De verkoopprijs in totaal bedraagt f 7798,50. Ware er geen werkverschaffing geweest dan zou aan steun zijn uitbetaald netto pl.m. f 493.11, zoodat bovenstaande transactie voor de gemeente een winst be teekent van ruim f 1100 Na deze uiteenzetting wordt tot gunning besloten, De heer W. M. FASE vraagt voor wiens re kening het vervoer van de ter plaatse nog aanwezige stobben zijn. Hem wordt medegedeeld, dat deze tot 1 Jan. '37 eigendom blijven van de gemeente, op wier kosten ze dan ook vervoerd moeten worden. De bedoeling is echter in verschil lende gemeenten publicaties aan te plakken dat tot genoemden datum deze stobben kos teloos icunnen worden weggehaald. In dit verband wijst de VOORZ. er nog eens nadrukkelijk op dat het voor de werk- loozen een eigen belang beteekent dit geza menlijk met 3 5 4 man te doen. Op de deslxeti-effende vraag van den heer C. GEBRAAD wordt geantwoord dat de tijds duur der werkverschaffing aan het bosch heeft geloopen van 1 Juni tot en met 24 Oc tober 1936, met tweemaal een onderbreking van oen week, nl. van 17—22 Aug. en van 12—17 October. Bij de rondvraag brengt de heer G. Jonker hot bezwaar naar voren dat het niet moge lijk is de straatbelasting in termijnen te be talen. De VOORZ. deelt mede, dat een termijn betaling volgens de verordening niet toelaat baar is, maar dat in deze in den vervolge zal worden tegemoetgekomen, door de aan slagen uiterlijk in de maand Mei te verzen den. Voor de huidige aanslag kan geen op lossing worden gevonden. Echter deelt de Voorz. mede dat deze be lasting niet geheel en al een tegenvaller is; immers de Raad heeft tot invoering daarvan besloten om de heffing der personeele belas ting niet te verhogen. Ware straatbelas- ting achterwege gebleven, verhooging van pers. belasting was een feit geworden. Tenslotte brrengt de heer W. M. FASE nog ter sprake de achterstand van huur der gemeentcwoningen en kleingrondbezit. Hij vraagt of deze reeds zijn gevuld; immers do datum tof welke uitstel is verleend is reeds verstreken. Hoewel de VOORZ. den heer Fase vraagt met deze kwestie in een volgende vergade ring nog eens terug te komen, kan hij reeds zeggen dat door B. en W., hoewel noode, op nieuw uitstel moest worden verleend. De VOORZ. wijst op het moeilijke van deze aangelegenheid, op de grootte van en kele gezinnen, alhoewel daar weer tegenover staat dat in andere gemeenten geen of bijna geen achterstand is. Enkele onwilligen zijn er zeer zeker, en namens B. en W. wordt de zekerheid gegeven dat daartegen met ge strengheid zal worden opgetreden. Bij an deren behoort echter weer de uiterste cle mentie te worden toegepast. De heer J. PRINCE wijst op het feit, dat wat betreft de lileingrondbezitters er enkele zijn die gedurig betaald hebben en die straks het achterstallige van de overigen mede be lmoren bij te passen. Dit feit wordt door den VOORZ, volkomen beaamd; besloten wordt echter een en ander in een volgende vergadei'ing eens nauwkeu rig, te bezien. Hierna volgt sluiting. Huisvlijttentoonstelling Dirks'and In ons nummer van 28 Nov. namen wij een kort artikel op over het jeugdwerk dat in Dirksland is ter nana genomen. Woensdagavond bezochten wij de tentoon stelling der vervaardigde werkstukken in het gebouw der Chr. Openbare Leeszaal te Diras- land. De conversatiezaal was ingericht als tentoonstellingszaal. Verschillende artikelen op het gebied van hautsnij- en figuurzaag- werk waren bijeengebracht en toonden ons dat er gewerkt is met ijver en lust. De prij zen waren niet hoog, zoodat Woensdagavond al verschillende dingen verkocht waren De zusters van het Paulina van Weel-ziekenhuis waren van oordeel dat niet alleen d; zieke menschheid haar hulp noodig had, maar toon den ook daadwerkelijk haar belangstelling in den geestelijken nood van de hedendaagsche jeugd, door ten bate van dit werk verschil lende handwerkjes en leerwerk beschikbaar te stellen. De aan.de conversatiezaal grenzende lees zaal was ingericht als theeschenkerij. Enkele dames serveerden elke bezoeker (ster een gratis kopje thee. U ziet wel „nóg goedkoo- per" dan in de goedkoopste cafetaria, en ze ker zoo goed, alleen moeten wij er aan toe voegen dat hier wèl „fooien" aangenomen werden, maar alweer ten bate van het jeugd werk. Een woord van hulde voor de leiding van dit werk mag niet ontbreken, leder weet hoe moeilijk het is de jeugd bezig te houden. Niet ieder voelt voor lezen, niet ieder heeft er de ontwikkeling voor, heel dikwijls kan de jongen geen rustig hoekje vinden voor zijn boek en van verveling loopt hij de straat op. Wat een uitkomst voor die jongens dat er dan een leeszaal is, of liever dat er men- schen zijn, die het initiatief voor dit werk genomen hebben en zorgen dat er zoo'n ge legenheid is waar een jongen rustig zijn boek kan lezen of, voor hen die niet lezen, er een lokaal is waar ze in de gelegenheid zijn hun knutselwerk te verrichten. Het gewent de jongens aan orde en tucht; de leiding leert hen nauwgezet werken en ontwikkelt hun schoonheidsgevoel, maar bovenal het houdt hen van de straat, waar zooveel kwade sa- mensprekingen gevonden worden. „Ledigheid is des duivels oorkussen" geldt nog steeds en zeker voor de voor allerlei indrukken zoo ontvankelijke jeugd. Dit werk van practisch Christendom is waard in alle opzichten ge steund te worden. Zeker er wordt veel ge vraagd op allerlei gebied en de nood is al om groot, maar dat neemt niet weg, dat ook dit werk uw belangstelling en steun waard is. Wij wenschen het bestuur en de leiders Gods zegen op hun werk en de inwoners van Dirksland wekken wij gaarne op zich te over tuigen van het nuttige en belangrijke werk dat door dit bestuur en de leiders verricht wordt. Vermaling van tarwe voor eigen gebruik Stichting gewestelijke tarwe-organisatie voor Noord- en Zuid-Holland Het is noodig gebleken de verbouwers van tarwe in Noord- en Zuid-Holland er aan te herinneren, dat, indien zij tarwe union bestemmen voor eig.-n gebntik, zij daarin in het_ bezit moeten zijn van een mac.Vigirv van dè Landlrouw-CrMs-Organisatie voor de provincie, waarin zij wonen. Deze machtiging moet worden aange vraagd bij den districts-secretaris der Ge westelijke Tarwe-Organisatie voor Noord- en Zuid-l-Iolland, die door dc desbetreffende L C. O. gemachtigd is, de vergunning te ver strekken. Bij dc aanvrage dient te worden opgegeven: de naam van den molenaar, die deze tarwe afzonderlijk zal vermalen; de naam van den bakker, die van deze tarwe brood zal bakken, alsmede het aantal leden van het gezin en samenwonende leden, in het bedrijf werkzaam. Zonder deze machtiging is het, vermalen van tarwb voor eigen gebruik een over*re ding, die tuchtrechtelijk kan worden ge straft. De Landbouw Onderlinge De maandelljksche toetreding van leden Per 1 November 1936 trad per provincie het hieronder vermeide aantal landbouwers als lid der Co. toe. Provincie Aantal leden Loon Friesland 11 7.918.— Groningen 6 4.995. Drenthe 16 8.854. Overijsel 15 15.237. Gelderland 16 57.520. Utrecht 8 2.542. Noord-Holland 8 14.827. Zuid-Holland 4 1.572.— Zeeland 11 10.837. Noord-Brabant 6 3.555. Totaal 101 127.857.— Per 1 November 1936 traden als lid der Tuinbouw Onderlinge toe 12 werkgevers, uitbetalende aan loon 6.966. Sedert 1 November 1935 bedraagt het aan tal toegetreden leden bij de Landbouw On derlinge 1668, uitbetalende 1.322.926. loon; Tuinbouw Onderlinge 262, uitbetalen de 175.337.loon. Nog enkele bijzonderheden Een der aangehouden controleurs hoofdpersoon in het complot Omtrent de oormerken-knoeierijen op het eiland Flakkee vernemen we aader nog het volgende: De heer L. G., de tweede controleur, was eerst controleur der Crisis-Varkenscentrale. Hij was belast met het merjeen der var kens en hield toezicht op het denatureeren van aardappelen. Reeds geruimen tijd gingen er gerudhten dat er iets niet in orde was, maar er waren nooit bewijzen. In den afge- loopen zomer werden al verschillende per sonen gehoord in verband met geruchten als zou G. kalverschetsen tegen betaling verhan delen. G. gebruikte daarbij zijn knecht P. H. als tusscihenpersoon. H. is daarover deze week ondervraagd en heeft een bekentenis afgelegd, waarna ook G. bekend heeft. In verband met fraude door het niet juist opgeven van de hoeveelheid aardappelen die gedenatureerd werden is aangehouden een zekere D. E., die in dienst der Landbouw Crisis-Organisatie was. Deze B. schijnt echter slec-hts gedeeltelijk bij de zaak betrokken geweest te zijn. Hij verblijft sinds Zondag avond in Dirksland, maar zou gister in vrij heid gesteld worden. De verdachte G. is overgebracht naar Rot terdam. De varkenshandelaar C. K., wonende onder Sommelsdijk. die zooals we reeds meldden, ook gearresteerd was, is, nadat hij bekend had, weer in vrijheid gesteld. De landbouwer M. v. d. B. te Melissant, bij wie de aardappelen gedenatureerd moesten wor den bevindt zadh te Rotterdam in arrest. Ook hij heeft bekend. Voor zoover thans kan worden nagegaan is L. G. de hoofdpersoon geweest in dit com plot en heeft hij enkele andere personen ovengehaald hem te helpen. G. staat niet al „MAAS"-NYMPHEN SINTERKLAAS Gelooft U 't nog? Zou hij er zijn? Rijdt hij nog steeds, bij maneschijn Per schimmel op dè daken? Komt hij dan nog de schoorsteen in Het heele wachtend huisgezin Blij en gelukkig maken? Komt hij nog stiekum op bezoek Notecrend in het groote boek Al 't geen wij soms misdrijven Om ons dat als 't zijn jaardag is Het feest van zijn gedachtenis Verwijtend aan te wrijven? Gelooft ge nog in Sinterklaas? Hoedt ge U nog voor Pieterbaas Door net en braaf te leven Opdat hij gunstig aan U denkt En U, waar ge op hoopte, schenkt Of U nog meer zal geven? Gelooft U niet meer aan den Sint Omdat ge zooveel ondervindt Wat moeite geeft en zorgen Dat ge haast dat gefeest veracht Dat ge geen vreugde meer verwacht Zelfs van den dag van morgen Als ge niet meer in hem gelooft Omdat in Uw gemarteld hoofd Geen plaats is voor die vreugde Dan komt dat, dat ge nog niet ziet Dat van wat men op axtrd' geniet 't Geven 't meest verheugde. Want, van wat leeftijd ge ook zijt, Sint-Niklaas is niet uit den tijd Hij leeft nog en blijft leven In ongerepte heiligheid Want hij is de realiteit Der heerlijkheid van 't geven! Geloof gerust nog in den Sint Sla niet zijn voorbeeld in den wind Maar tracht hem V evenaren Zoo menigeen wacht nog met smart Die niets ontvangt slechts dan een gard ...PI Komt, laten we ons scharen In het gevolg van Sinterklaas En gaan naar vélen, die helaas Het noodigste ontberen Daar leert ge dat weldadigheid Oneindig hoog're vreugd bereidt Dan 't eindeloos begeeren! (Nadruk verboden) HAKATE te goed bekend. Juist detze week is er een uitspraak gedaan in een erfendsikwestie waar in ook G. betrokken was. G. had n.l. een oom in huis ter verzorging. Toen deze man voor een paar jaar kwam te overlijden kwam G. met een gezegelde verklaring waarin stond dat de oom aan G. een bedrag van 3000 per jaar had toegezegd voor zijn ver pleging, gedurende 10 jaar. Kwam de oom eerder te overlijden dan kreeg G. in elk geval f 30.000. Deze vordering werd door de andere erfgenamen betwist en deze week is beslist dat de vordering niet geldig is. Ook met den vleeschkeuringsdienst (oorspronke lijk was G. slager) stond hij niet op al te besten voet. Verschillende malen vond een veroordeeling plaats voor slachten zonder aangifte en zonder betaling van heffing. Belgisch sleepschip gezonken Opvarenden gered Woensdagnacht is op de Wester, schelde, ten oosten van Hansweert, een Bel. gisch sleepschip gezonken. Het sleepschip „Vreedenburgh", schipper L. Pauwels, was op weg van de Ruhr naar Gent met 460 ton cokes. Het schip werd getrokken door da sleepboot „Bastiaan". Naar verluidt moet het schip in aanraking gekomen zijn met een uitstaande ankerketting van een voor anker liggende zeeboot. De „Vreedenbrugh" is toen doormidden gebroken en vrijwel onmidde* lijk gezonken. De opvarenden, t.w. de schipl- per, diens vrouw en een kindje van zeven maanden konden zich aan boord van de be geleidende sleepboot in veiligheid stellen. Ter plaatse waar de .Vreedenburgh" gezon ken is, staat zeer veel water, zoodat bergen vermoedelijk niet mogelijk zal zijn. De sleep, boot „Bastiaan" is te Hansweei-t binnenga- loopen.

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1