PLAATSELIJK NIEUWS 1936 MAAS EN SCHEi WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 KERK EN SCHOOL MARKTBERICHTEN irnis niet hel- r nogmaals op n van de E.M. troom, die ge- ijemaal. komt er tegen M.G.O., als on- mt. Spr. geeft enden tot den die hem wel uitvoerige dis- iraan verschil- st voorstel, het ir met ƒ160 le d met een an- doen. |fondsbelasting, wenschte de toogen. ede, dat van ren bericht is lijke opbrengst lorden, zoodat logelijk is. 1st jaarwedden ƒ250 te ver- gezien het (verricht moet ling te geven Iwerk van een lt, en hebben en W. kun- frden, want als [een ambtenaar zajn, als gelet inte Sommels- rolslagten amb- overtuigd, daï |illijk is, gezien ■etarie te doen ?n, die elkaar tornt er bij, dat |t „stempelen'* tertuigd, dat de ilijven werken, >k onmiddellijk ïeente een vol Ber Struik stelf r. De secretaris l de zaken wel Iken persoon la ft opleiding ge- om een kleine om zijn studie, It toen 150 ge- |voorstel, n.l om verhoogen. (dt, dat het tocS het werk van weinig naaf [gt zich met de Itnük. z }an oordeel, dat zat al te een- land die de ge- |r werkzaam te positie met het er 'heel wat in >r minder zou- ir onderwijzers, staan, en 10 [ambtenaar noo* leid worden, 1/400 wordt het lis het een klein Ihaalt een voor- door haar be- Jiillende hecren lieven, wordt het yorpen met 74 heeren Koppe- pornbos. wil de post ad Indweer geheel Ervan in samen- voorbeeld van brandweercorps en Middelharnis lomme'ledijk. vraagt, hoe het |an Sommelsdijk or elkaar is, zou |niet veel in. 1 jaar de post te jaar B. en W. hen. Nog enkele I aangenomen. I ter sprake de (Armbestuur. II meer betoogd, Ir kreeg geien ge- Inaar voor de bo le verlagen. Dit 1 moeilijkheden Lelijk is voor de Ir. kan zich niet >1. der commissie, ien, dat er geen ceiling 1936 goed ng 1937 sluitend |er de ƒ1000 sub- en ontspint zicfi Ig debat, zonder Inen overtuigen- lat de commissie, begrooting van look de rekening r.. Slis hierbij te- lad verlaagt met v. d. Meide en aan, dat hij in is men nu zoo van ruim ƒ2000 lit dan voor dit lo. 2 der begroo- 1 vorderingen der J straatbelasting hlken prijs voor- I diegenen, die de Ien, wordt vrijwel B grondeigenaren de pachters, op In meer geld noo pt de inkomsten- It nu met zijn Tiretellen inzake 1 ziekenfonds Jneisel aan school ■rstel wordt niet por niet in stem- J937 wordt in den ■aangenomen. De Ti van stemming. prdt vastgesteld f 247.932.1 S. eveneens gewij- lian een verzoek □sbedrijf Goeree- Ig van de begroo- lmet de plannen l kantoorgebouw, liet over te spre- ken, dat de Voorzitter In de vorige verga dering gezegd heeft, dat er nog slechts be sprekingen gaande waren en nu blijkt het al klaar te zijn. De toelichting werkt met gefantaseerde cijfers. De huur van de sonuur kan lager, evenals de huur van hs'. huis aan de Voorstraat. Verolme is desnoods bereid de geheele schuur uit te breken om er alle6 in te kunnen bergen. Voorts verzet spr. zich er tegien, dat het kantoor aan de Hoflaan gabnu" d zal wor den, die bedoeld is als woonstraat en niet voor pakhuizen. De heer C. v. d. MEIDE geeft een uitvoe- rige toelichting. Het bedrag ad 1936 is juist. De kosten zijn hoog er, doordat op allo liorgptaatsen telefoon is. Dan is het uiterst moeilijk om nu een goed overzicht te krij gen. Spr. heeft als afgevaardigde kennis genomen van alle rapporten en adviseert de raadsleden zioh eens voor te laten lich ten door den accountant. Zooals de toe stand nu is, gaat het niet langer. Het nieu we plan is beslist voordeeliger. Bij een an- nuïteitsleening van 50 jaren is er jaarlijks totaal noodig 1350, bij een leening af te lossen in 30 jaar ƒ1530 per jaar. Zooals de toestand niu is, betaalt de E.M.G.O. 30 of 50 jaar een hooger of even lioog bedrag aan huur en heeft ze verder niets dan alleen de kans, dat op een ongeschikt moment do huur opgezegd wordt en men duurder uit zou zijn. Wordt het voorstel aanvaard, dan heeft men na 30 of 50 jaar het gebouw vrij. De heer STRUIK heeft lof voor den afge vaardigde, voor de wijze waarop hij zijn taak opvat en dat hij aanmerkingen heeft gemaakt op de salarissen. De heer VERMAAS: De heer v. d. Meidc doet voorkomen alsof er een noodtoestand is, maar waarom is het bedrijf dan niet on- dergebradbt in het kantoor der waterleiding. De heer C. v. d. MEIDE antwoordt, dat daar bezwaren tegen waren. De waterlei ding betreft geheel Flakkee en de E.M.G.O. enkel West-Flakkee. De concentratie der lichtbedrijven is verworpen. Het was nu te hoopen, dat ook Oost-Flakkee aansloot. Er is wel belangstelling, want vanuit Stad a. 't Haringvliet komen er aanvragen en het natergomaal aldaar betrekt al stroom. Spr. wijst er nog op, dat de afgevaardigden der gemeente eenstemmig waren in hun besluit. De heer KOPPELAAR gelooft ook, dat het kantoor er komen moet, maar men had vroeger andere maatregelen moeten ne men, dan was er nu een jaarlijksohe bespa ring vam ƒ4 k 5000. Spr. kan zioh niet met het plan vereenigen. De heeren moeten nu zelf de verantwoording maar dragen. Spr. heeft deel uitgemaakt van het Comité van actie, en aan gegronde klachten is nog niet eens gehoor gegeven. De heer C. v. d. MEIDEN verklaart, dat alle bezwaren van genoemd comité nauw keurig zijn bekeken en weerlegd. De heer BOETER vindt het jamtmer, dat de heer Koppelaar die uitspraak doet. Al 's er vroeger verkeerd gedaan, daar kan men nu het bedrijf niet aan ten gronde laten gaan. De heer DOORNBOS vindlt het een zeer onsy-mjpaithleike daad van den Voorzitter, om in een vorige vergadering te zeggen, dat er nog niets van bekend w as en zal daarom ook tegen stemmen. De raad besluit dan met 74 stemmen geen goedkeuring te verleenjen aan de EM.G.O. voor heit wijzigen van haar be grooting. De heeren wethouder Slis, Boeier, J. v. d. Meide en C. v. d. Meidien waren vóór goedkeuring. Te kwart voor twee sloot d!e Voorzitter de geanimeerde vergadering. SOMMELSDIJK. Gedurende de vorige week stonden bü den agent der arbeidsbe middeling de volgende personen als werk loos en werkzoekend ingesohreven: 136 land arbeiders, 7 transportarbeiders, 7 timmerlie den, 1 chauffeur, 3 metselaars, 3 opperlieden, 2 smeden, 1 auto-monteur, 3 schilders, 1 los- werkman, 3 landbouwersknechts, 1 pakhuis knecht, 1 slager, 1 koopman, 1 kapper, 1 broodbakker, 1 tuinder, 1 stoffeerder, 1 win kelbediende. Hiervan waren 1.L Zaterdag 105 personen werkloos. Waarschuwing. De burgemeester van Voorburg waarschuwt tegen de praciijken van een persoon, genaamd Jan van der Mo len, geboren te Ferwerderadeel 15 October 1888, koopman, thans zonder vaste woon- of verblijfplaats, laatst wonende te Voodburg, van Egmondstraat 21. Deze persoon tracht in zijn onderhoud te voorzien door bestellingen op te nemen voor het vervaardigen van z.g. portretminiaturen, tegen voorafgaande beta ling, doch waarvan aflevering nimmer plaats heeft. Bovendien tracht hij voortdurend klei nere geldsbedragen te leenen, voorgevende deze noodig te hebben voor olie en benzine. De suikerbietencampagne is thans ge heel ten einde. In deze gemeente werden aan de Kaai aangebracht voor de suikerfabriek Dinteloord 1.954,515 kg.; Puttershoek 7.940,250 kg.; Rozendaal 1.249,810 kg. en voor decen trale Suiker Maatschappij 939.800 kg. In to taal voor alle fabrieken 6.084,375 kg. De aanvoer was 5 pet. minder dan vorig jaar. Tegen eenige personen is proces-ver haal opgemaakt wegens overtreding van het Motor- en Rijwielreglement. Middelhar nis. Vanaf het havenhoofd een Engelsche zeeboot vertrokken inhou dende 18000 balen ajuin, met bestemming naar Engeland. Aan de kaai zijn aange bracht en per scheepsgelegenheid naar J>en Haag en Rotterdam, verzonden 3000 halen ajuin en 1500 HX. aardappelen. De heer B. Koster, benoemd als ouder ling der Ned. Herv. Kerk, heeft voor die be noeming bedankt. Woensdag zal In de Herv. Kerk half 10 en 's avonds 6 uur, dankdag worden gehou den voor het gewas. Optreden zal de heer Redelijkheid, van Ouderkerk a. d. IJssel. Tevens zal er oogstcollecte zijn. Ds. W. F. Laman heeft een beroep ent ingen naar de Chr. Geref. Kerk te Alphen a. d. Rijn. De collecte, gehouden in de Geref. Kerk ior het Geref. Provinciaal Weeshuis, heeft 'aim f 43 opgefaracht. Donderdag 3 Deoember wordt door den agent der arbeidsbemiddeling een bon uitge reikt, recht gevende op een ons speculaas, af te halen in het filiaal van de N.V. P. de Gruyter, vóór 6 December. De onvermengde margarine Is deze jjeek verkrijgbaar bü D, Vroegindeweü Cz., birk Bosstraat. By den agent der arbeidsbemiddeling stonden Zaterdag 143 personen als werkloos ^geschreven, waarvan: 15 zeevisschers, 3 sla jjars, 32 bouwvakarbeiders, 23 transportar- ?a>ders, 53 landarbeiders, 3 broodbakkers, 9 wografen, 5 van andere vakken. De laatste suikerbieten voor de C.B.S.- '«orlek zijn aangevoerd door den landbouwer Joppe te Sommelsdijk. De laatste pulp is aangevoerd door schipper Versteege. De laat ste suikerbieten voor de suikerfabriek Roo sendaal zijn vervoerd. Bij het van gemeentewege rooien van boomen op het Zandpad viel een boom tegen het dak van den heer Joh. Beversluis, waar bij dit ernstig werd beschadigd. Tevens knap ten alle draden van de radio-centrale af. DEN BOMMEL. Bü den agent der arbeids bemiddeling staan 59 werldoozen ingeschre ven. Vorige week zün uit de haven dezer ge meente vervoerd 8735 H.L. aardappelen, 1515 H.L. uien en 240 H.L. koepeen. In deze gemeente wordt door eenige jongedames een inzameling gehouden in ver band met het aanbieden van een nationaal geschenk bü het huwelük van HK.H. Prin ses Juliana en Z. D. H. Prins Bernhard von Lippe-Biesterfeld. Daartoe is opgericht een plaatselijk co mité, bestaande uit de heeren W. J. Donker sloot Lzn., burgemeester, J. P. Mast, W. A. Lokker, B. Jongeling, P. Oosthoek, J. Hokke, J. P. Verheul, L. G. L. Lemkes en A. Meu- lendü'k. Als bewijs van de gestorte bijdragen wordt een keurig repu afgegeven, waarop de beel tenis van het as. jonge Daar is afgedrukt. Zondagavond is onder deze gemeente in .Achthuizen een zekere van Diggelen, afkom stig uit Rotterdam, die met de fiets in de richting Achthuizen reed, van de verharde weg afgeraakt, waardoor hü kwam te vallen en met een lichte hersenschudding is opge nomen, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Op doktersadvies is hü eerst Maandagmorgen per tram naar zijn woonplaats vertrokken. Als oorzaak van het ongeval wordt aange nomen de onvoldoende verlichting van zün fietslantaarn. Naar wij vernemen zün in deze gemeen te stappen gedaan een Oranjecomité op te richten. Een dergelijke vereeniging zal in deze gemeente zeer zeker op haar plaats zijn. In B0EKH0VENS BOEKHANDEL zijn de SINT NICOLAAS-GESC'FNKEN maar voor 't uitzoeken. OOLTGENSPLAAT. Aan de volgende per sonen is vrüstelling van dienstplicht ver leend: P. G. v. d. Capelle, K. Groenendijk, E. Hotting, G. van Kempen, J. A. v. Nieu- wenhuyzen, C. v. Putten, C. R. v. Putten, H. v. Putten, C. Intveld, K. v. d. Vliet. De gemeeniterekening over 1935 is van Ged. Staten goedgekeurd terug ontvangen. In de Geref. Kerk zün de volgende dub beltallen gesteld voor ouderling: K. Braber Nz. en P. van Es, voor diaken Anth. van Dam Lz. en C. L. Korteweg. Vorige week zün uit deze gemeente 14000 balen ajuin verzonden. Woensdagavond half 7 hoopt in de Ned. Herv. Kerk Ds. J. Fokkema van Amstelveen een winterlezin» te houden. Van 1 Oct. tot 20 Nov. zün ter gem.- secretarie afgegeven 335 bewüzen voor huis slachting. Woensdag 12 December zal water- schouw worden gehouden in de polders Oude land, Galathee, Alt-klein, Mariapolder en Rietveld. Alle heulen, zülen, binnendijken en wegslooten moeten in schouwbaxen staat op geleverd worden. Door den gemeenteveldwachter Jordaan is tegen A. de W. van den Bommel proces verbaal opgemaakt, daar hii een tweewielig motorrijtuig bestuurde zonder achterlicht, rijbewys of nummerbord en wegenkaart. OUDE TONGE. Verslag van de gehouden Ringvergadering van den Ring Flakkee van Herv. J. V. op Vrijdag 27 Nov. j.l., in het Vereenigingsgebouw aan den Stationsweg. Te ruim 7 uur opent de voorz. deze verga dering op de gebruikelijke wüze, leest uit den bybel voor Mattti. 13 117 en spreekt naar aanleiding daarvan zijn openingswoord. De notulen der vorige vergadering worden behoudens een opmerking van den heer Edewaarde goedgekeurd. Hierna houdt M. Osseweijer een inleiding over 2 Kon. 6 823, handelende over de „Wagenburg". Op deze in alle stilte aange hoorde inleiding volgt een uitvoerige en ge animeerde gedachtenwisseling. In de pauze, die hierop volgde, werden si garen en chocolade aangeboden door de afd. Oude Tonge; een en ander viel zeer in de smaak. Vervolgens hield de heer Vroegindeweij uit Middelharnis een beschouwing over art. 2 der Geloofsbelijdenis, waarna eveneens een bespreking volgde. Enkele mededeelingen van huishoudelijken aard volgden ten slotte. Niets meer aan de orde zijnde sluit de heer v. Asperen deze zeer geslaagde ringvergade ring op de gebruikelijke wijze. Naar wij vernemen zal de eerstvolgende ringvergadering worden gehouden op 11 Februari 1937 te Herkingen. Aangiften tot deelname aan de op 18 en 19 Dec. a.s. door de Kon. Fokvereen. in de Oude School alhier te houden tentoonstel ling kunnen tot 5 Dec. a.s. geschieden bü dein secretaris. Zondag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk de bediening van den H. Doop plaats heb ben. Desbetreffende aangiften door doop- ouders worden Vrijdagavond van 78 uur ter consistorie ingewacht. Vanaf Donderdag as. zal goedkoope margarine verkrijgbaar zijn bü den winke- leir G. v. d. Ouden, Schoolstraat alhier, op bon no. 2. In plaats van ter secretarie zal het ge hakt in blik, door hen aan wie bonnen zijn uitgereikt, verkrijgbaar zijn bij den slager M. Cohen. In de afgeloopen week meldden zich bij den agent der arbeidsbemiddeling als werk loos aan 74 landarbeiders- en 2 transportar beiders. Vrijdagmiddag had in hotel „de Weerd" afslag plaats van bouwland, gelegen in den Groeneweg, ten verzoeke van de gemeente Oude Tonge, ten overstaan van waarnemend notaris B. J. Jumgerius. De uitslag luidt: Koop 1, ongeveer 1.07.29 H.A. met dreef, lngeizet door N. van Noord op f 95-0 per ge- met, in totaal f 2220; aangeloopen op inzet. Koop 2, ongeveer 0.41.87 H.A., ingezet door N. van Noord op f 900 per gemet, in totaal f 819: aangeloopen op inzet. Koop 3, ongeveer 1.02.28 H.A., ingezet door J. Hobbel op f 1010 per gemet, in totaal f 2249: afgemijnd door W. Kamp op f 1920 per gemet: in totaal f 2271. Koop 4, ongeveer 1.01.53 H.A., ingezet door C. Snijder op f 1030 per gemet, in totaal f 2277; aangeloopen op inzet. Combinaties: Koop 1 en 2, ingezet op f 3039; aangeloopen op inzet. Koop 3 en 4, Ingezet op f 4526; afgemijnd door J. Hobbel op f 1030 per gemet; in totaal op f 4569. Koop 1 t.m. 4, Ingezet op f 7565, afgemijnd door C. de Haas van Dorsser, in opdracht van J. P. de Wilde te Nieuwe Tonge op f 1015 per gemet; in totaal op f 7798,50. Beursberichten van Vrüdag: aardappe len (export en binnenland) f 1.60; goedge keurde poters B f 1.50; idem C f 1.40, onge keurde f 0.75, voerpoters f 0.50, uien f 0.95, drielingen f 0.25, pickles f OAl'/i, koepeen f 0.65. In het afgeloopen bietenseizoen zün voor de suikerfabriek „Puttershoek" op de weegt rug alhier gewogen 3.637.955 K.G., het geen weer minder is dan voorgaande jaren. NIEUWE TONGE. Door d,t? Coöp. Bakke rij „Voorwaarts" is aangekocht een drie dubbele stalen heetwateroven. De levering is opgedragen aan de fa. de Boer te Dor drecht. De heer J. V. had hot. ongeluk in de Kerkgracht te vallen. Met de schrik en een nat pak kon hij huiswaarts keeren. Door een onbekend persoon werd ie lantaarn op den hoek Burgemeester Over- dorpstraat stuk gereden. De autobestuurder reed door, maar het nummer werd nog op genomen, zoodat genoemde persoon er wei meer van zail hooren. Houd u niet aan auto's vast. Bij het vasthouden van een auto, kwam C. van B. in een bocht te vallen. Hij bleef bewuste loos liggen en moest per auto thuis worden gebracht. Inmiddels geroepen gcnieeaheer constateerde lichte hersenschudding. A.s. Zondagmorgen zal in de Ned. Herv. Kerk alhier de bediening van den H. Doop plaats hebben. Aangifte der kinderen a.s. Vrijdagavond van 78 uur in de consistorie kamer. De vorige week werden van hier ver voerd: 10.500 balen uien, 350 H.L. peen, 7500 H.L. aardappelen, 3500 H.L. poters. Bij den agent der arbeidsbemiddeling stonden 40 werldoozen ingeschreven. Op Battenoord zijn tüdens de bieten campagne 4.100.000 Kg. suikerbieten ver voerd. Alhier is opgericht een comité tot in standhouding van een cursus voor handen arbeid voor jongens, ouder de naam van C.I.H.A. Het hoopt Vrydag 4 Dec. een aan vang te maken, welke iedere Vrijdagavond van 6.308.30 uur in de hulpschool zal wol den gehouden. Jongens die hieraan mee wen- schen te doen kunnen zich deze avonden op geven. Het comité is samengesteld als volgt: Burgem. R. Sterk, voorzitter; W. A. van Al phen Cz., secr.-penningmeester; Dr. P. J. de Man, A. van Alphen Hz., P. C. Tüü L. A. v. Zielst en J. C. Landheer. Door de diaconie der Ned. Herv. Gem. alhier wordt op de landpacht een, reductie verleend van 30, 25 en 15 pet. DIRKSLAND. Door het gemeentebestuur is vergunning verleend tot liet bouwen van twee woningen aan de Burgem. Zaayer- laan. Het schooibadhuis waarvoor aan do gemoento de benoodigdo bedragen zijn ge legateerd is thans geheel voltooid. De tuin aanleg rondom het badhuis moet echter nog plaats hebben. Wanneer de opening van het badhuis zal plaats hebben is nog niet bekend. Door de politie alhier is aangehouden L. G. woonachtig te Ouddorp. G. (lie con troleur van eon der crisis-organisaties was wordt verdacht van het plegen van onregel matigheden in zijn functie. De verdachie zou een voledige bekentenis halbon afge legd. Hot onderzoek word' nog verder voortgezet. G. is Donderdagmorgen naar h U Huis van Bewaring te Rotterdam overgi- bracht. De bietencampagne aan de haven is hier bijna ten einde. Nog een kleine hoe veelheid ligt op wrschoping te wachten. HERKINGEN. Door do afd. Herkingen van den B.V.L. is een album vervaardigd, bevattende de handiteekeningen van Plaat selijko commissies en leden, hetwelk zal worden aangeboden aan den Commandant van het Verband Monden der Maas, kolo nel van den Hoogenhuijize, ter gedachtenis aan deze afdeeling, pij zijn verlaten van den dienst. De afd. van den B.V.L. zal, nu de ver- eiischte goedkeuring is verkregen, haar schietoefeningen gedurende de winteravon den houden in de gang var. de Ned. Herv. school alhier en wel op Donderdagavond. Gedurende de bietencampagne 1936 zijn aan de haven alhier aangevoerd 5.368.000 bieten. Op de te houden Dankdag voor het Gewas, op Woensdag 2 Deo. a.s. hoopt in de Ned Herv. Kerk dies voorm. 9.30 en des avonds 6 uur op te treden de heer Ovcrweol Bij de Geref. Gem. hoopt voorm. 9.30 en nam. 2 uur en 's avonds G uur voor te gaan Ds. Lamain van Roterdam-Zuid. In deiza diensten aal de gewone jaarlijksche oogst collecte worden gehouden. Op dien dag zullen do Gemeente-secretarie, benevens de scholen gesloten zijn. STELLENDAM. Bij de schietwedstrijd van de B.V.L. in de Bijz. Lagere school ge houden, werden de volgende punten be haald: D. Kievit 94 p„ Adam Kreeft 94 p., II. Jac. de Goede 9i p., D. Jansen 91 p., J. A. Jongsma 88 p., J. van Heemst 86 p., A. L. Kreeft 85 p., A. de Geus 84 p., C. Koen- raad 84 punten. OUDDORP. Naar mien verneemt is de prijs van de tamme konijnen weer gestegen; er wordt voor besteed 30 cent per k.g. Dat er dit jaar veel witlof is verbouwd kan worden nagegaan met het vervoeren. Alleein per tram zijn vervoerd naar elders ruim 700 wagons. En dan wordt nog een gedeelte per scheepsgelegenheid vervoerd. Naar men verneemt is de Cichorei- markt licht gedrukt. Beschikbare koopwaar werd aangeboden tegen 90 Frank met gerin ge zaken. Voor den oogst 1937 zün de tal rijke verkoopen tegen 90 Frank, hetgeen schijnt aan te duiden dat er veel zal ge zaaid worden voor het volgend seizoen. De afgeloopen week werd van hier vervoerd 2000 lialen uien per tram en beurtschipper, 200 H.L. aardappelen, 100 balen sjalotten. Door besturen van een paar cichorei- fabrieken is reeds 200 ton gedroogde cicho rei verkocht. De garnalenvilsscjiers hebben de afge loopen week met die zeilscheepjes van 50 tot 100 K.G. garnalen per dag gevangen. Met de motorschepen werd het dubbele ge vangen, alle® afgeleverd aan de pellerijen. Kleine garnalen werden van 200 tot 300 K.G. met de motorschuiten gevangen. Ais. Woensdagavond zal in de Ned. Herv. Kerk voorgaan Ds. J. Hovius. A.s. Zondag 6 December zal in de Ned. Herv. Kerk doopsbediening plaats heft/ben. Doopviaders kunnen a.s. Vrijdagavond 4 Dec. des avonds vanaf 7 uur aangifte hier van doen. In de Ned. Herv. Kerk is attestatie inge komen van G. N. van de Graaff van Uit wijk (N.B.). De begrooting Van de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Kerk ligt tot 7 December voor belanghebbenden ter inzage. BURGERLIJKE STAND DIRKSLAND. Ondertrouwd: Eliza Bert Zoon 27 j. en Hendrika Knops 23 j. Overleden: levenloos kind van Leendert Kievit en Ja-nnefjc Pulleman, GROOTE KNOEIERIJEN MET OORMERKEN Een boer werd het slachtoffer Verschillende arrestaties Te Dirkslandis men er In ge slaagd een groot knoeierij-complot met oormerken van varkens tot klaarheid te brengen, waart ij verschillende per sonen betrokken waren, onder andere een paar controleurs van de Land bouwcrisisorganisatie. Naar gebleken is was dit complot verspreid over Ihet heele eiland Flakkee. Een arme boer is het slachtoffer van deze fraude ge worden. Gearresteerd zijn twee controleurs en een assistent-merker uit Ouddorp, een boer uit Melissant en een var kenskoopman uit Sommelsdijk. Naar gebleken Is, deugde er van de admi nistratie der controleurs vrijwel niets en werd de controle op de oormerken zeer slecht uitgevoerd, zoodat de knoeierij in de hand gewerkt werd. Het Vorstelijk Huwelijk Een eerefront van reserve-oflicleren De gouverneur der residentie brengt ter kennis van alle reserve-officieren der Koninklijke landmacht, niet gebo ren in de jaren 1909 of 1911, dat het in het voornemen ligt, om ter gelegenheid van het huwelijk van H.K.H. Prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard op 7 Januari een eerefront te doen vormen door officieren, dat zal worden opge steld in de omgeving van de Groots Kerk. Zij, die hiervoor in aanmerking wenschen te komen, worden verzocht daarvan schrif telijk kennis te geven vóór 9 December a.s. aan den korpscommandant of chef van het dienstvak waartoe zij behooren. Rekening houdende met de bepaalde plaatsruimte waarover zal kunnen worden beschikt, zal t.z.t. worden bericht, wie van de officieren, die zich voor deelnemen heb ben aangemeld, in aanmerking komen. Het deelnemen aan het cerclront wordt niet als dienstreis aangemerkt. De tenue is ceremonlcele tenue met grijze overjas aan. Bomlddeling van de N.C.R.V Het Centraal Bureau der N.C.R.V., We- toringkade 22a, te 's-Gravenhage, vestigt er de aandacht op, dat het bij het verkrijgen van goede plaatsen bemiddelend wil optreden en tevens is het bereid bemidde ling te verleonen bü het bezorgen van goed logies in de, gedurende de periode van 19 December 1936 tot 8 Januari 1937, over volle Residentie. Be tribunes langs de bruidsweg. Er bestond Vrijdagmiddag in de Oude raadszaal van het Stadhuis te 's-Gravenhage groote belangstelling voor het openen van de biljetten, waarop vermeld waren de namen van de inschrijvers voor het pachten van grond langs de weg, dis de Koninklijke stoet op 7 Januari zal volgen. De bedragen van inschrijving waren zeer hoog. Er was gelegenheid tot inschrijven voor 7 kavels. Het hoogste aanbod was f82.000 voor bet totaal aantal kavels ten name van de Handel-Naatschappl] C. de Roljter te Amsterdam. Voor f75.000 sekreet A. Tailleur te Amsterdam in. Vermelding verdient nog dat de K.N.A.C voor de 60 meter TorenstraatNoordwal voor f 10.500 inschreef. Binnen enkele dagen zullen B en W do gunning bekend maken. Naar men weet zal het gunningsbedrag door B. en W. worden afgestaan aan liefda dige instellingen waaraan de naam van Prinses Juliana verbonden is. De N.S.B. en de Tweede Kamer Waarom de persvergunning ingetrokken werd Het besluit van de huishoudelijke commissie der Tweede Kamer, om den overzichtschrijver van het „Nationale Dagblad" der N.S.B. niet langer toe to laten tot de perstribune der Tweede Ka mer, is genomen nadat tot tweemaal toe de hoofdredacteur van genoemd dag blad, Mr. Rost van Tonnir.gen, van den griffier der Kamer een waarschuwing had ontvangen, dat de overzichtschrijver voor afgevaardigden beleedigende uit drukkingen gebruikte. Op 5 November j.l. was den overzicht schrijver toestemming verleend tot liet in nemen van een plaats op de perstribune. Reeds een week later kreeg de hoofdredac teur de eerste waarschuwing, waarop deze informeerde, welke uitdrukkingen als be'es- digend werden beschouwd en verklaarde, order te hebben gegeven dat de vermoedelijk bedoelde termen niet meer gebruikt zouden worden. Het bleek, dat de overzichtschrijver het Kamerlid den heer L. L. II. de Visser had aangeduid als „Loutje Bulk". Toen naar aanleiding van de opmerkingen, die bij de behandeling van de Justitlebeigroo- ting de heeren Terpstra, Donker en Schalker hadden gemaakt over leden der rechterlijke macht, die lid waren van de N. S. B., het „Nationale Dagblad" schroef over „obscure insinuaties, te laffer daar de aangevallenen niet aanwezig waren om zich te verdedi gen", kreeg de hoofdredacteur een tweede waarschuwing, met de mededeel ing dat de zaak ter afdoening in handen zou worden gesteld van de huishoudelijke commissie der Kamer, die op 25 November j.l. besloot de aan het „Nationale Dagblad" verleende fa ciliteit, die gebruikt werd om leden der Ka mer te beleedigen, in te trekken, STAMBOEK VOOR HET NEDER- LANDSCHE TREKPAARD Onder leiding van Jhr. J. van Vreden- burch vergaderde bet hoofdbestur van het stamboek voor het Nederlandsche Trekpaard Over het houden eener Nationale tentoon stelling was men unaniem van oordeel, dat oen tijd van drie jaren tusschen cfe ten toonstellingen te lang moet worden geacht. Eendeels wordt do waarde eener tentoonstel ling, ten opzichte van reclame voor het bui tenland, niet voldoende versterkt, doch an derdeels verkrijgen de fokkers te weinig ge legenheid hun producten in nationaal ver- bana te demonstreeren. Daarom zal aan de algemeene vergadering, welke op 25 Febr. 1937 te 's-Gravenhage zal worden gehouden, worden voorgesteld in 1937 een nationale trekpaardententoonstelling te doen houden. Voorts zal een voorstel worden ingediend de kosten voor opname van hengsten en inerriën in het keurstamboek te verhoogen en tot bijdrage in de kosten voor overschrij ving van paarden. In aansluiting hierop zal een wijziging van het reglement op de stamboekhouding moeten plaats hoben, waaraan dan tevens een strafbepaling zal worden toe~ovoegd. Gedeputeerdenpensioen in Z.-H. Ontworpen regeling blijft gehandhaafd In de vorige zitting van Prov. Staten van Zuid-Holland is aangenomen de over eenkomstig do z.g. anti cumulaiiewet door een commissie uit de Stafon voorgestelde regeling inzake het verlecnen van wacht geld op pensioen aan hen, dio ophouden lid van Ged. Staten te zijn, nadet te voren uit het voorstel waren gelicht de bepaltn- gen, welke beoogden een nieuwe cumula tie-regeling in het leven te roepen voor de reeds gepensionneerdo en de zittende leden. Aan de commissie werd verzocht, zich omtrent de wenschelijkhcid en billijkheid dezer bepalingen nader te beraden, doch ook na hernieuwde overweging meent ds commissie thans do ontworpen regeling ongewijzigd te moeten handlmi en. Heffing op boter De heffing op hoter en de \cm.01 vergun ning voor buitenlandsche boter is, behou dens tusschontijdscho wijziging, voor de week van 29 November tot en met 5 De cember vastgesteld op 0.80 per K.G. De Sierteelt-Centrale Mag voor 270.000 boomen en planten koopen Bij beschikking van den minister van Landbouw en Visscherij is ter beschikking van de Nederlandsche Siorteelt-Centralc een bedrag van ten hoogste 270.000 gesteld. Van dit bedrag zal 27.500 worden bestemd voor den aankoop van rozen; het restant ad 242.500 zal worden gebruikt voor den aan koop van andere boomkweekerijprodueten, met uitzondering van vruchthonmm en Pic- ca Excelsa. Onze Emissiemarkt Nieuwe 3'/2 Leening Gelderland De Sy2 leening Groningen, waarop de inschrijving openstond, is niet geheel ge plaatst, zoodat die inschrijvingen worden toegewezen. Daarentegen waren de inschrij vingen op de 4 emissie Eindhoven zóó groot, dat slechts een zeer gering.- toewij zing kan plaats vinden. Nienwo leoning Gelderland Niettemin wordt door de Provincie Gel derland welke op de beleggingsmarkt over een uitstekende reputatie beschikt, op 3 December de inschrijving opengesteld op een Sy2 loening groot f 5.1B2.000.— tegen 99Vi ter conversie van dw 4y2 obliga ties 1926 en 1927. De Ned. Hand Mij., R. Mees en Zoonen en de Nod. Ind. Escompto Mij verzorgen deze emissie. Wielrijder aangereden Vrijwel onmiddellijk gedood Op den Rijksstraatweg te Haarlem- Noord is Donderdag een ongeluk met doo- dclijken afloop gebeurd. De 48-jarigè D. M.. wo icnde in de z.g. Vogolenbuurt, kwam fietsen van do Vergierdeweg en wilde den Rijksstraatweg oversteken, toen uit de rich ting Santpoort een personenauto naderde. Vermoedelijk heeft de chauffeur den wiel rijder te laat opgemerkt, waardoor deze aan gereden en tegen den grond geslingerd werd. Hij bleef bewusteloos liggen en bleek ern stige inwendige kneuzingen te hebben op- geloopen. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht waar hij kort na aankomst is overleden. NED. HERV. KERK Drietal: Te Meppel J. H. F. Engel te Alblasserdam; G. C. v. Niftrik te Vollenhove en S. C. Trouw te Eerbeek. Drietal: Te Delft, J. Fokkema te Am stelveen, B. van Ginkel te Gouda en J. D. van Hof te Delfshaven. Beroepen: Te Kloetinge, H. Boersma te Angerlo. Te Stad Vollenhove, H. G. Groe- newoud te Balk. Beroepen: Te Jutphaas, J. Loos te Oudega <W.). Aangenomen: Naar Termunten, E. A. A. Snijdelaar te Schoondijke. Naar Hierden A. H. J. G. van Voorthuizen te Wezep. Aangenomen: Naar Jaarsveld, C. T. Postma, cand. te Utrecht. Bedankt: Voor Neerlangbroek en Meeuwen, cand. C. T. Postma te Utrenht. Bedankt: Voor Daarle, A. H. J. G. van Voorthuizen te Wezep. Voor Makkum (toez.), J. J. T. Franck te Hindeloopen. GEREF. KERKEN Drietal: Te Wotibrugge K. Dronkert, cand. te Ermelo; A. Zwaan, cand. te Enkhul zen en A. Zülstra, cand. te Rotterdam. CHR. GEREF. KERK Beroepen: Te Alphen a. d. Rijn, W. F. Laman te Middelharnis. UIT HET LAND ZONDER GOD Steeds feller wordt de haat De huisindustrie in Tadschikistan heeft be- langrüke opdrachten gekregen om levens- groote beelden te vervaardigen van Christus, Mozes, Mohammed, den heiligen Nicolaas, den Paus, Luther, enz. Aan den Sportbond Ossoavichin is het verzoek gericht deze stand beelden als schietschijven bij de schietoefenin gen te doen dienen. De Centraalraad der godloozen hoopt dat op die wüze de belang stelling voor de schietsport verhoogd zal worden en tevens dat daardoor een uitste kende propaganda voor de doeleinden der godloozen zal worden geleverd, HET A.S. VORSTELIJK HUWELIJK De Algemeene Synodale Commissie der Ned. Hervormde Kerk noodigt de Kerkeraden uit om bü gelegenheid van het huwelük van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bernhard, het zij op den huwelüksdag of op een anderen geschikten dag een kerk dienst te houden. De Algemeene Synodale Commissie ver- 7 ïdt deze uitnoodiging, omdat zij er van overtuigd is, dat ook in den boezem der Ned. Herv. Kerk het verlangen leeft bij deze voor het Koninklük Huis en ons Vaderland zoo gewichtige gebeurtenis zich te stellen voor het aangezicht Gods. BOND VAN GEREF. MANNENVEREEN. IN NEDERLAND Snelle groei De laatste weken traden niet minder dan 16 nieuwe vereenigingen tot den Bond toe, nl. die te Scheveningen-Duindorp, Oude- schoot, Badhoevedorp, Oppenhuizen, Ommen, Sprang, Mookhoek, Twijzel, Oldenzaal, Vleu ten, Middenmeer, Oosterbeek, Venlo, Maars- sen, Hardenberg en Hoogeveen. Het aantal aangesloten vereenigingen steeg daardoor tot 321 met ongeveer 7700 leden. De Unie-collecten Lijst 14 Transport van Itfst 13 35.651.58 Kommerzijl 133.50 Oude-Peke!a gO.— Sneek 345.57 Ureterp en Siegerswoude 98.10 Klazienaveen 39.70 Nieuwl&nde (Dr.) 117.50 Zuld-Barge met Oranjedo-rp 65.10 Den Ham met Daarle 516.28 s-Heerenbroek 164.55 W anneperveen 60.35 Ellecom 30.50 Hattem 150.36 Vorden II (i. d. Wildenborch) 51.44 Oldebroek 37.08 Westendorp (Wlsch) 172.50 Badhoevedorp 44.90 Wat-ergra-afsmee.r (A'dam-Oost) 249.05 Groot-Ammers 24.65 Ouddorp Spijkenlsse Haamstede Kapelle-Biezellnge 82.-- Zlerikzee Almkerk (N.Br.) 37.65 Sleeuwljk (N.Br.) 66-15 Totaal van 350 Locale comlté'a 38.456.34 Marktbericht van Jac. Knoop, Makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Da Costastraat 16, telefoon 81431, Amsterdam. Aan de Amsterdamsche aardanpelmarkt zijn geen mooie eigenheimers te koop; de handelaren kunnen geen groote partijen aan voeren, daar de vraag niet te groot is. Toch was er Maandagmorgen iets meer vraag naar eigenheimers, mits mooie goed gevulde aard appelen. Zeeuwsche bonten komen in alle prijzen aan de markt, slecht gesorteerde bon ken en kleine er in worden zelfs voor f 1.75 verkocht; dit is niet de noteering voor goed gesorteerde bonten. Voor bonte poters, maat 35 m.m., is goede vraag, kleinere sortee ring gaat tegen lagere prijs. Voor bonken is goede vraag, tegen hooge prijs. Vraagt inlichtingen over winterspeculatie van aardappelen op Amsterdam bij Make laar Jac. Knoop, zonder eenige kosten of verbinding van kosten. Heden 30 November werden de volgende prijzen gemaakt: Zeeuwsche bonten f 2 2.30, dito blauwen f 2—2.30, dito blauwe eigenheimers f 1-801.90, dito eigenheimers f 1.801.90, bonte en blauwe poters f 1.30 1.50, Spuische eigenheimers f 22.10, poters f 1.401.50, Noordwijker en Katwijker en Hillegommer zandaardappelen f 2.503.50, N.H. bonten f 1.902, dito blauwen f 1.90— 2, dito eigenheimers f 1.801.90, Haarl.meer en IJpolder Bevelanders f 1.501.60, bonken f 1.602, alles per 70 kilo. Verder per 10O kilo, in balen van 50 kilo: Nieuwlandsche zandaardappelen t 33.20, bonken f 2.50— 2.90. AMSTERDAM, 30 Nov. Vee. Aanvoer en prjjzen: 49i vette koeien: le kw 5864 ct; 2e lew 5256 ct; 3e kw 44—-5o ct alles per kg slachtgewlcht; 9i melk. en kalfkoeien f160— 210 per stuk; 74 vette kalveren: le kw 4652 ct 2e kw 4246 ct beide per kg levend gewicht? 88 nuchtere kalveren f 710; 119 schapen f 19— 22 beide per stuk; 549 varkens: vleeschvarkens (90-110 kg) 5051 ct; idem zwaardeer 4950 ct; vette varkens 48—49 ct per kg slachtgew.. Aan het abattoir werden heden 2 wagons geslachte runderen aangevoerd, afkomstig uit Denemarken M Runderen: behoorlijke aanvoer, kalme handel met lagere prjjzen dan vorige week. Vette kalveren: korte aanvoer met trage handel en afbrokkelende prjjzen. Nuchtere kalveren: gewone aanvoer, handel vlug en vrjjwel prijshoudend. Schapen: behoor-* ljjke aanvoer, handel slepend, prjjzen lagen Varkens: behoorlijke aanvoer, wilige handel en lets hoogere prjjzen AMSTERDAM, 30 November. Aardappelen* Zeeuwsche bonten en blauwen 2.302.50, dito eigenheimers 1.902.10, dito bevelanders 1.701.90, dito poters 1.501.60, Fneq-ho borgers 1.902.10, N.-Holl. eigenh. 1.802 Andjjker bonte en blauwv 2.102.25, Drent- sche zandaardappelen 1.90—2.20, Duinzand* aardappelen 2.803.20 alles per HL. Aanvoer 256.000 kg. ROTTERDAM, 30 November. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 721 vette runderen, 222 vette kalveren, 6 nucht. kalv., 1633 schapen of lammeren, 899 varkens. Prjjzen per kilo: vette koeien le kw. 68 <5É.* 2e kw, 52 ct., 3e kw. S745 ct; vette ka'veren le kw 85 ct., 2e kw. 75 ct., 3e kw. 5262 ct,; varkens (levend gew.) le kw. 43 ct., 2e kw. 42 ct., 3e kw. 41 ct.; schapen le kw. 44 ct, ?e kw, 37 ct, 3e kw. 29 ct.; lammeren le kw. 43 ct# 2e kw. 33 ct.. 3e kw. 28 ct Prjjzen per stuk van mager vee: schapen le kw. f 23, 2e kw. f 16, Se kw. f 12; lamme ren le kw. f 16. 2e kw, f i2, 3e kw. f 10. Aanvoer vette koeien grooter met stuggen handol, iets lagere prözen. Prima koe ging jng tot 62 ct üacsen geen noteering wegens geringe aan voer. Aanvoer vette kalveren ruimer met redelö- ken handel en prijshoudend. Prima kalf ging tot 95 ct Schapen en lamm. grooten aanvoer, trage» handel, iets minder in prjjs. Aanvoer varkehs Iets grooter, matigen han* del, onveranderde prjjzen. Weinig schapen voor export gekocht. Aanvoer gedurende November: 10463 runderen 594 paarden, 3-9 veulens,, 1279 vette kalveren, 8702 nucht kalveren, 7477 schapen en lammeren 274 bokken, 3675 varkens, 1106 graskalveren 4 biggen ROTTERDAM, 30 Nov. Aardappelen. De prjjzen waren; Brielsche eigenheimers f 1.50— 1.75; Zeeuwsche blauwe f 1.902.15; id eigenh. fl.401.60; idem bonte fl.902.15; blauwe eigenh fl.40—1.60; Jgenh poters f 1—1.25 allea per H.L.zandaard. 3—4 ct; kleine 2—3 ct bel de per kg. Met gwone aanvoer, kalme vraag TIEL, 30 November. Eieren 4.805 per 100 stuks. Aanvoer 18.000 stuks. KORTRIJK, 28 NOVEMBER CICHOREI. De markt was deze week licht ge drukt Disponibele koopwaar werd aangeboden aan fr. 90 met geringe zaken. Voor den oogst 1937 zjjn de talrjjko verkoopes aan fr, 80, het geen schijnt aan te duiden dat er veel zol wor« den gezaaid de volgende lente. Do verwachtingen aangaande een op handen zjjnde prijsstijging, droom van zekere speculan ten, schjjnt -zich ln het geheel niet te zullen verf wezenlijken*

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 3