Antirevolutionair Orgaan eilanden IN HOC SIGNO VINCES WOENSDAG 2 DECEMBER 1936 51E JAARGANG m 4353 voor de Zuidh^l^dsche en Zeeuwse^ VAN HET BINNENHOF GEMEENTERAAD VAN GOEDEREEDE btoJtg^enden laatSten tijd Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZAIERDAü. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZONDERLIJKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V. DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN, SOMMELSD1JK Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie, franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. KENTERING De verandering, welke zich, gedwongen door de omstandigheden, over de verschil lende partijen, ten opzichte van de lands verdediging voltrekt, is verbijsterend groot. Algemeen ziet men het in, dat ons vader land het toch wel dubbel en dwars waard is om beveiligd te worden tegen mogelijke aanslagen. Dat wij het aan ons land en onze historie verplicht zijn ons te bewape nen, zoodat wij in de ure des gevaars ons zullen kunnen verdedigen, hetzij dat wij rechtstreeks aangevallen worden of dat het leger alleen maar dienen moet om onze neutraliteit te handhaven. Men gaat het algemeen inzien, dat ons vaderland en onze vrijheid twee kostelijke schatten zijn, welke wij desnoods tegen lederen belager moeten verdedigen. Altijd hebben de A.R. voor een goed leger gestreden. Alleen door de lamlendige hou ding van de andere partijen is ons leger ten achter geraakt. En nu Colijn zich op maakt onze defensie in orde te maken, doet hij volgens menschen welke altijd voor een zoo gering mogelijke bewapening waren, piet genoeg. Men ziet het algemeen in dat de leuze: „Nooit meer oorlog", welke na 1918 aange heven werd, boerenbedrog is. Wij A.R. welke rekening houden met het feit der zonde, hebben altijd gewaarschuwd tegen die valsche leuze, omdat die in strijd was met de werkelijkheid. Op de puinhoopen van die valsche rede neering wordt thans niet meer voortge bouwd. Allen roepen om een goede defensie, men ziet in dat het gevaar groot is, dat wij rechtstreeks of zijdelings onverwachts in een conflict betrokken kunnen worden. De haat tusschen fascisme en communis me speelt daarbij een groote roL Het herlevend bewustzijn van ons volk is echter verheugend, het is een bevestiging van de waarheid en kracht van het A. R. be ginsel. Er zijn partijen welke bij de scherven van hun programma zich opmaken om de oude meeningen te beweenen. Zelfs de S.D.A.P. gaat straks een meer vaderlandslievende koers uit. De oude koers van ontwapening is (versleten, die kan gevoegelijk bij de andere Oude waardelooze plunje gevoegd worden. Wat ons in dat alles verheugend stemt is 'dat men het weer in gaat zien, dat wij van Gods wege geroepen zijin onze rechten en vrijheden te verdedigen omdat dit goederen zijn van groote en rijke waarde, omdat God wil dat wij dit land, ons Vaderland, zullen bewaren van vreemde invloeden. Jong Holland snakt naar werk De tijd daï er werk was Is weer voorbij. Een tijd van werkloosheid is weer in 't zicht, waarin alle dagen eindeloos lang du ren. Maar..,,., de kampen zijn open, ook weer dezen winter. t Wat er zooal gedaan wordt m die kam pen, vraagt dat aan de deelnemers, die al eens eerder zijn geweest. Toch zijn er nog massa's, die van de kam pen, een verkeerden indruk hebben. De kampen, zijn zoo ingericht dat de jon gens, er alles vinden wat ze noodig hebben. Een groot gedeelte van den dag wordt feesteed aan nuttigen arbeid, maar ook de avonden worden gevuld met allerlei pret tige bezigheden. Twee maanden, duren deze kampen. Die twee maanden, zijt ge uit de kost, en krijgt nog f 1.75 per week toe. Dan nog vrije overtocht, elke Zaterdag en Maandag, en vrij gebruik van werktui gen, en werkkleeren. enz. Ook gij kunl naar de kampen te Roekan- Je en Chaam. Laat U dan even inschrijven, bij den Se cretaris voor Flakker), behalve Middelhar- nis en Dirksland, den Heer J. W. Witvliet, Herkingen. Voor Middelh&mis, den Heer W.J. Wit vliet, Stationsweg. Voor Dirksland, den Heer A. Bestman, Kralingen. Namens het CamitS voor Flakkee De Secretaris, J. W. Witvliet. De malversaties te Vlissingen Naar wij vernemen zijn de wegens de mal versaties te Vlissingen veroordeelden H. V., C. G.t A. B., P. G. L. en W. de W-, in nöoger beroep gegaan. Ook de officier van Justitie heeft hoóger beroep aangeteekend. De beide andere veroordeelden, C. K. en J. P. L., hebben in het vonnis berust. Justitie, Buitenlandsche Zaken, Financiën, Handel, Nijverheid en Scheepvaart De Tweede Kamer is de vorige v> ,,ck car- dig opgestoomd door de begroolingszee. Er is zooveel overhoop gehaald, als we het zóó mogen zeggen dat we slechts bij en kele punten kunnen stilstaan. Bij Justitie ontwikkelde zich om de „Haagsche zedenzaak" nog al sensatie. De Minister werd bijkans geprest door de ver dedigers van één der verdachten, den hoog- sten ambtenaar aan het departement van Financiën, om te zijnen aanzien zooveel be lastend materiaal aan te dragen, dat deze verdachte slechts schade van de openbare behandeling kan ondervinden. De Regee ring en de Minister hebben hem zooveel het kon beschermd, maar de al te luidruchtige wijze, waarop hij zijn „recht" zocht, zal hem wel berouwen en het zal zijn verdedi gers hoogst moeilijk vallen de pijnlijke in druk weg te nemen. De goedgeloovige Ds v. d. Heide retireerde in de Kamer onmid dellijk. Het is jammer voor den man, maar de Minister moest politie en justitie verde digen. Bij B u i t e n L Z a k e n is veel over do Volkenbond gepraat, In 't algemeen wordt daarover in de laatste jaren meer in pessi mistische dan in optimistische zin gespro ken. Het in de lucht hangende optimisme hebben we altijd afgekeurd; maar aan het neerhalen en verachten van de Volkenboind mogen wij ook niet meedoen. Wel wees de heer V a n D ij k (a.r.) er op, dat de toelating van de Sovjet-Unie waar tegen Nederland zich ten einde toe gekant heeft belangrijke verzwakking van de Volkenbond beteekent; maar zonder Volken bond zou de wereld in een chaos zijn ver zonken. Geen medewerking mag worden verleend om de Volkenband verder te ver zwakken. Ook de kleine staten hebben een roeping en zijn vaak de beste hoeders der rechfcsgedachte. Er zal echter pas kracht van de Volkenbond kunnen uitgaan als deze gebonden is aan de normen der Christelijke ethiek en zich laat leiden door de souve- reiniteit Gods. De Nederlandsche Regee ring drage daartoe krachtig bij. De handelspolitiek kwam natuurlijk ter sprake bij Handel, N ij v e r h e i d en Scheepvaart. In't voorbijgaan legde minister Gelissem er nogmaals de na druk op, dat gelukkig de opleving begon nen is, al lijkt het nog een zwakke tendenz. Wat de Regeering kan doen om die econo mische opleving te stimuleeren door in dustrialisatie enz. zal zij niet nalaten. In voerrechten en contingenteeringen kunnen echter niet geheel vervallen. De eerste niet. omdat eenige bescherming der binnenland- sche nijverheid noodzakelijk is; de laatste niet, omdat ze een geschikt onderhande lingsobject zijn. Bij dit hoofdstuk kwamen ook de wereld tentoonstellingsplannen te Amsterdam aan de orde. Van protestants-rechtsche zijde was men ongeveer unaniem tegien een subsidie en tegen een loterij. Eigenaardig is, wat de parlementaire medewerker van de r.k. Maasbode daar over schrijft: Boerend was de eenstemmigheid, waar mee de leden zich uitspraken voor regee- ringssteun aam de Wereldtentoonstelling te Amsterdam in 1940. Dat de heer Ebels haar zoo sympathiek verdedigde, pleit voor zijn onbevangen inzicht. Maar dat de heer Westerman zich van harte aan sloot bij den heer Wijnkoop, dat was todh wel weer onverbeterlijk Hollandsch van hartelijkheid. Als puntje bij paaltje komt helpen wij elkaar toch allemaal. Als de heer Smeenk mij nu eens aan 'n loterij- tje wou helpen, zal min. Gelissen wel bij zichzelf hebben verzucht! Maar 'n loterij voor de wereldtentoonstelling is tegen de geest onzer wetgeving, verklaarde de anti-revolutionnaire afgevaardigde plech tig. Zooiets begrijpt een Limburger na tuurlijk in geen duizend jaar. Neen, in Limburg begrijpt men deze din gen niet, omdat op het punt van loterij de opvatting tusschen orthodox-protestanten en roomsch-katholieken ver uiteen loopt. Het is nog niet hetzelfde, wat men is, ge looft en belijdt. Talloos vele onderwerpen kwamen voorts bij dit hoofdstuk ter sprake; gelijk elk 'jaar gebeurt. Op de perstribune spreekt men daarom van „abonnements"-redevoeringen over: handelspolitiek, Rijmvaartpremies, bin- nenschipperij, industrialisatie, contingentee- ringen, ordening, clearing en tuinbouw, cri sisheffingen, Kon. I-Ioll. Lloyd, wereldten toonstelling te Amsterdam, middenstand met vele wenschen betreffende borgstelling- fondsen, automaten, vestiging, cadeaüstelsel, concurrentie coöperaties en groot-winkelbe drijf, levensmiddelen-distributie, prijsopdrij ving enz. Dat onder deze monotonie de belangstel ling leed, begrijpt men. En dat op 't. laatst de Kamer vrijwel leeg was, op de sprekers na, die hun beurt nog afwachtten, ligt voor de hand. En dat zulk een behandeling van zaken weinig of niets uithaalt en veel tijd kost, kan al evenmin verwonderen. Bij 't hoofdstuk Financiën heeft min. Oud verklaard, dat er van afschaffing der Grondbelasting een boerenbelastitug hij uitnemendheid niets kan komen. Hij gunt de boeren en ook andere burgers graag alles goeds, maar de schatkist even zeer een goede belastingopbrengst. En ja, daarvoor dienen belastingen heden ten dage nog. Tusschen de bedrijven door heeftde Kamer nog een paradepaardje van de soc.- dem. geslacht; afgemaakt is beter woord, want het vleesch werd afgekeurd als onge schikt voor de consumptie. De taktiek der SDAP was al te doorzich tig. Kort na de vorige verkiezing diende do rootte fractie een initiatief-voorstel tot vei- lenging van de leerplicht in. De Kamer bracht spoedig voorloopig verslag uit, maar de hoeren K. ter Laan c.s. dienden niet van antwoord; daar kwamen ze pas onlangs mee, nude verkiezingen in aantocht zijn. Men moet erg onnoozel zijn om niet te begrijpen, dat de Kamer except do roode fractie en haar helpers zei: Dat lusten we nou nietl Er zit een (verkiezings) luchtje aan. En daarmee was de zaak afgedaan. Bazar Oranjevereeniging „Sommelsdijk" De Oranjevereemiging heeft besloten een bazar te organiseeren tot stijving van de kas. in verhand met de plannen voor fees telijke herdenking van het a.s. huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Dank zij de medewerking van de ingezete nen is dit plan tot werkelijkheid geworden. De opening vond Dondeidag 26 Nov. p/laats in hotel Spee. De heer van Es. voorz. der Vereen, sprak een 'komstwoord en ui'ie zijn blijdschap dat het. gemeentebestuur bereid was gevonden zich hier te doen vertegenwoordigen. Wethouder Dijkers opende daarna met een korte toespraak de bazar. Spr. voldoet gaarne aan het verzoek om namens den Burgemeester de opening van deze bazar te verrichten, maar anderzijds doet het hem leed, want eigenlijk zou de Burgemeester hier zelf moeten staan, maar ernstige fa milieomstandigheden iverhinderem hem. De Oranje-vereen, heeft deze bazar moe ten organiseeren omdat zij niet in de mo gelijkheid was langs geheel nol-malen weg het benoodigde geld bijeen te brengen, om in onze gemeente een waardige feest viering voor te bereiden, ter gelegenheid van heit huwelijk van Prinses Juliana met Prins Bernhard. Spr. hoopt dat deze bazar aan den opzet ten volle mag beantwoorden. Het geheel maakt een prettige en gunsti- gen indruk. De verschillend© stands wed ijveren met elkaar in netheid en aantrek kelijkheid en het moet wel ©en verstokte egoist zijn die hier ten volle de hand op den zak kan houden. Het is de eerste bazar In Sommelsdijk en Spr. hoopt van harte dat zij slagen zal. Het doel is zuiver Nationaal, daarom moet heel de inrichting, de opzet en voortgang van de bazar daaraan beantwoorden. Laten wij in het oog houden dat het einddoel is de huldebetuiging aan het Doorlucht Vor stenhuis, tot heil van het geliefd© Vader land. Spr. wensoht de commissie en helpers (sfers) veel succes toe, zoodat het eind een goed voordeelig slot is. De Voorz. dankt den heer Dijkers voor zijn openingswoord en verzoekt hem den dank over te brengen aan het gemeentebestuur. Daarna werd een rondgang langs de tal rijke stands gemaakt waar 'de verschillende artikelen tot koopen uitlokten. LIJK GEVISCHT Sedert geruimen tijd werd de dienstbode, mej. Kemps uit Oirschot, die te Til burg in betrekking was, vermist. Thans heeft men het in verren staat van ontbin ding verkeerende lijk van mej. Kemps uit de Piushaven opgehaald. Uitspraak 11 December. Prins Bernhard metselt de eerste steen i'oor het te Einhoven te bouwen Sterre- kundig Observatorium, door Dr. Philips aan de stad geschonken. Geheel rechts H. K. H. Prinses ]uliana. Zaterdag 28 November kwam de gemeente raad bijeen onder leiding van burgemeester Chadbon. De heer Grinwis was door zijn werkzaam heden verhinderd agnwezig te zijn. Ingekomen is een mededeehng van Dr. Jongebreur dat hij onder dankzegging zijn benoeming als gemeente-geneesheer heelt aangenomen. Van Ged. Staten is bericht ontvangen dat goedgekeurd zijn de raadsbesluiten betreffen de af- en overschrijving der gemeentebegroo ting, alsmede de wijziging van het regle ment voor het Algemeen Armbestuur. Ingekomen is een verzoek van J. v. Hoo- gen, pachter van het Westelijk gedeelte der Hekweide, om verlaging der huur. B. en W. stellen voor de huur ad f 75 met f 25 te ver lagen. Dit voorstel wordt met alg. stemmen aangenomen. De balans en V. en W. rekening over 193o van de N.V. Electriciteitsbedrijf Gocrec- Overflakkee geeft geen aanleiding tot be sprekingen en wordt op voorstel van B. en W. ir.ct algemeene stemmen goedgekeurd. De bouwvereeniging „Goedereede" heeft haar verslag over 1935 aan den raad aange boden. Hieruit blijkt dat er zich geen belang rijke gebeurtenissen hebben voorgedaan. Volgens de voorschriften is voor onderhoud een bedrag van f 23 per woning uitgetrok ken. Er is voor 1935 wel een verlies saldo maar dat behoeft niet verontrustend te zijn. Er is geen wijziging in het bestuur gekomen, de finantieele toestand is in orde en de toe stand der woningen eveneens, terwijl de be woners de noodige zorg aan de huizen beste den. De bijgevoegde rekeningen en beschel den worden in handen der heeren den Eerzamen en Lokker gesteld, die na kennisneming hiervan gunstig rapport uit brengen. De pensioengrondslagen van verschillende ambtenaren worden opnieuw vastgesteld in verband met de gewijzigde salarisregejing. Op voorstel van B. en W. besluit de raad vrijstelling te vragen van de verplichting tot het geven van onderwijs in lichamelijke oefening aan de o. I. schooi. De verordening op de heffing van opcenten op de Gemeen tefondsbelasting wordt opnieuw vastgesteld en voor 1937 bepaald op 75 opcenten. Voor de personeele belasting worden de opcenten verhoogd van 150 op 200, waarna de begrooting opnieuw wordt toegezonden. Aangezien niemand der raadsleden een an dere bron kan aanwijzen, waaruit de benoo digde penningen geput kunnen worden, gaat de raad hiermede accoord. De verordening op de heffing van kade- en havengeld vervalt per 31 Dec. 1936 en wordt per 1 Jan. '37 in denzelfden vorm vastgesteld. Het bestuur van het Borgstellingsfonds vraagt wijziging van de getroffen overeen komst, aangezien met de huidige regeling het kapitaal te groot zou worden tegenover de inkomsten. De raad besluit het eerste jaar 10 cent per inwoner toe te kennen en de volgende jaren 3 cent. De Voorz. merkt nog op, dat dit een klein voordeeltje voor de gemeente is. De verordening betreffende de gemeente veldwachters wordt aangevuld met de bepa ling dat jaren elders doorgebracht in politie dienst meetellen voor de pensioenbereke ning, echter niet de jaren doorgebracht als capitulant. Op voorstel van B. en W. wordt besloten vrijstelling te vragen van de verplichting ca- pitulanten te benoemen in gemeentefuncties. De N.V. „E.M.G.O." verzoekt goedkeuring van een begrootingswijziging in verband met de plannen, tot stichting van een eigen kantoorgebouw. Uit de toelichting blijkt dat het kantoor en de huidige bergruimten niet aan behoorlijke eischen voldoen. De verschil lende gehouwen liggen te ver uit elkaar, wat oneconomiscli werkt en daarbij zijn de ma gazijnen niet goed ingericht voor bewaring van de dure meetinstrumenten en verder materiaal. Doordat er plannen geweest zijn tot combinatie der ljfhtbedrijven, hebben de plannen van commissarissen al eenigen tijd gewacht. Nu dit echter van de baan is, heeft het bestuur besloten tot aankoop van grond en stichting van een kantoor. Uit de toelichting blijkt dat deze plannen een hesparing geven van plm. f 460 's jaars. De heer W e s t d ij k zou gaarne zien dat het werk zooveel mogelijk zou worden uit gevoerd door menschen van het eiland. De raad vereenigt zich met de wensch en besluit m. a. s. de wijziging goed te keuren. Eenige af- en overschrijvingen van de be grooting 1936 worden eveneens z. h. st. goed gekeurd. Ged. Staten verlangen dat de door hen ge wijzigde tekst der statuten door de aange sloten gemeenten wordt goedgekeurd. Aan gezien dit slechts administratief is wordt hiertoe z. h. st. besloten. Tot gom. opzichter in vasten dienst wordt benoemd de heer L. Kleyn, thans tijdelijk als zoodanig werkzaam. B. en W. bieden den raad aan een gewij zigde instructie van den gem. geneesheer. De vorige is zeer oud en er waren enkele wijzigingen noodig. De heeren den Eerzamen en West d ij k, die tevens de begroeting hebben na gezien, hebben ook van deze instructie in zage genomen en brengen gunstig advies uit. De raad besluit ni. a. st. de nieuwe in structie, in den vorm als door B. en W. in gediend, goed te keuren. De heer W e s t d ij k, als oudste lid der commissie, brengt rapport uit over de gem.- hegrooting 1937. Alles is goed in orde gevon den en gezien dat op verschillende posten flink bezuinigd is. De meerderheid der com missie zou gaarne zien dat post no. 200, trac- tatie der schoolkinderen ad f 100, niet f 50 verhoogd werd. De heer den Eerzamen, die de min derheid in de commissie vormde, vond f 100 voldoende. B. er. W. kunnen zich met deze verhoo ging vereenigen. Weth. Tanis vindt persoonlijk f 100 ook voldoende, gezien de gegevens verstrekt door de schoolhoofden, maar zal zich niet tegen de verhooging verzetten. Als blijkt dat net geld niet noodig is behoeft het niet uit gegeven te worden. Het voortel der commissie wordt overge nomen door B. en W. Vervolgens wordt de begrooting 1937 vast- gesteld, voor den gew. dienst in ontv. en uitg. op f 49828.72, met een post onvoorzien f RRf - swi u'89; kap- die"st in o^; op f 664j.80, ui tg. f 6620, Ibatig saldo f 25.80 gesloten!5™ verering wordt daarna „Het Nationale Dagblad" niet in de Tweede Kamer De huishoudelijke commissie der Tweede Kamer heeft „Het Nationale Dagblad" het vnnr 0nt^|d .?P een Plaats ter perstribune teoL „Z1J,ner redactie» zulks naar aan leiding van beleedigmgen, waaraan sommi- Vergadering van Landpachters In de groote vergaderzaal der Oude-Schoot te Oude Tonge had een openbare vergade ring plaats, welke was belegd door de afd. Oude-Tonge van den Ned. Bond van Land- pachters. Na een kort openingswoord door den Voor zitter den Heer M.'Vogel, werd door den Heer Rinzema, propagandist van dien bond het woord gevoerd. Als onderwerp zou spr. behandelen de nieuwe door de 2de Kaïner der Staten Ge neraal aangenomen pachtwet. Spr. voerde ons terug naar 1838, het jaar waarin de verpachting van landerijen in het Burgerlijk Wetboek is opgenomen. Memo- roerende de bezwaren die in 1930 werden in gebracht tegen liet wet.-ontwerp van ex-mi nister Kan, zeide spreker dat tegen elke wettelijke regeling verzet komt. Ook thans nu het nieuwe ontwerp door de 2de Kamer der St. G. is aangenomen, tracht men dit ontwerp door de le Kamer te laten verwerpen. De middelen welke men aanwendt om fot dit doel te geraken zijn niet altijd fair te noemen. De geschiedanis van het ontwerp de re vue latende passeeren zegt spr. dat hierbij vooral aandacht moet worden geschonken aan het pachtrapport van de Boerenbon den, waarvoor hij persoonlijk geen bewon dering heeft. Uit hetgeen echter door tegenstanders terzake is gepubliceerd, blijkt duidelijk de invloed, de actie van den Bond van Land- pachters gedurende meer dan 15 jaren ge voerd. Het resultaat is niet onbelangrijk. Spr. noemt verschillende voorbeelden uit de praktijk waarbij is gebleken dat de re- geeringssleun bedoeld voor de landbouw, in. verkeerde handen terecht komt. Bij de behandeling van het wetsontwerp in de 2de Kamer waren het vooral verschil lende amendementen van het lid v. d. Heu vel, die volgens spr. geen verbetering be- teekenden. Echter is hij voor de wet zooals die thans luidt zeer dankbaar; voldaan is hij echter geenszins Vervolgens gaat hij over tot bespreking van enkele bepalingen zooals die in de nieu we wet zijn neergelegd. Uit deze bespreking blijkt o.m. dat elk stuk land waarvoor meer dan f 50.moet worden betaald, onder de wet valt, en elk pacht con tract door de Kamer van Pacht zaken moet worden goedgekeurd. Spr. acht het niet uitgesloten dat door in vloed van do nieuwe wet de pachtprijzen eenigsziuis zullen dalen. Voorts wijst hij op de wenscheiijkheid van een goede boekhouding bij de hoeren. De pachtbureaux,. aldus spr., zullen een belangrijke werking gaan vervullen. Het continuatierecht is practisch bepaald op 12V2 jaar; dit hij wijze van proef. Hoe meer de landbouwers toetreden tot de organisatie, hoe meer deze proef kans van slagen biedt. In tegenstelling met de uiting van voor noemd 2de Kamerlid dat met deze wet het eindstation is bereikt, zal zij voor de Bond vain Landpachters nog slechts het beginsta- tion vormen. Het is volgens hem geenszins denkbeel dig dat een algeheel continuatierecht wordt verkregen. Hij noemt de strijd der pachters een recht vaardigen strijd en wijst de landbouwers op de noodzakelijkheid hieraan deel te ne men. Hierna worden meerdere vragen, gesteld door de aanwezigen, door den Heer Rinze ma naar genoegen beantwoord. Met het be toog over de advocaten, hetwelk de Heer Jac. de Berg in niet al te vleiende woorden hield, is hij het niet eens. Volgens hem doen velen van lien in desbetreffende kwes ties al het mogelijke. Met een woord van dank in de le plaats aan den Heer Rinzema over zijn interessan te beschouwingen en in de 2e plaats aan de aanwezigende aanwezigen voor hun ge toonde belangstelling, sluit hierna de voor zitter deze vergadering. Penningmeester te Volendam in arrest Waarschijnlijk verduisteringen gepleegd. In V o 1 e n d a m ls de penningmeester van de R. K. Kiesvereeniging gearresteerd en voor den Officier van Justitie te Amster dam geleid, daar hij vermoedelijk ten na- deele van die vereeniging gelden verduis terd heeft. Tevens beheerde deze functiona ris de gelden van de plaatselijke vereeni- ging het „Wit-Gele-Kruis", ten nadeele waar van hij eveneens gelden verduisterd zou hebben. Het gaat om bedragen van resp. f600 en f1500. De penningmeester heeft de laatste tijd nogal te Klampen gehad met moeilijkheden in zijn eigen zaak. Hij heeft daaron geld „geleend" van de vereenigingen, waarvan hij penningmeester was, met de bedoeling, dat later weer terug te storten. Toen echter onverwacht kascontrole plaats vond, kwam alles aan het licht. De politie verdenkt den vader van den aangehoudene van medeplichtigheid. Da man is de tachtig gepasseerd,

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1