Antirevolutionair voor de Zuidhollandsche en Zeeuwsche Orgaan ilanden IN HOC SIGNO VINCES Gemeenteraad van Middelharnis ZATERDAG 28 NOVEMBER 1936 51= JAARGANG N°. 4352 NATIONAAL HUWELIJKS GESCHENK PUROL Deze Courant verschijnt eiken WOENSDAG en ZA I ERDAG. ABONNEMENTSPRIJS per drie maanden franco per post 0.90 bij vooruitbetaling. BUITENLAND bij vooruitbetaling 8.50 per jaar. AFZON DERI IjKE NUMMERS 5 CENT. Uitgave N.V DRUKKERIJ EN UITGEVERIJ v.h. W. BOEKHOVEN 6 ZONEN. SOMMELSDIJK - Tel. Interc. No. 202 Postbus No. 2. Alle stukken voor de Redactie bestemd. Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan de Uitgevers. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 8 uur. Advertentiën 20 cent. Reclames 40 cent. Boekaankondiging 10 cent per regel. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 1.— per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte. TEN ARBEID Nu de tweede helft van November straks weer verstreken is, wordt het meer dan tijd, dat wij ons op iedere plaats met alle kracht gaan geven aan den arbeid der Kiesvereeni gingen. Die arbeid is eenvoudig maar vraagt trouw en geloof. Trouw aan en geloof in onze zoo schoone Anti-revolutionaire beginselen. Want onze Kiesvereenigingen moeten de kernen van werkers vormen, die straks in het rijke volle leven zullen getuigen van hun geloof en van de onverzettelijke kracht der Anti-revolutionaire beginselen. In dit hachlijk tijdsgewricht, nu alles op aarde wankel schijnt en de mensch grijpt naar een houvast voor het leven is het op merkelijk, dat alleen de Anti-revolutionair zijn eigen beginsel, dat reeds door Groen beleden werd, nog kan uitdragen en be lijden. Dat in binnen- en buitenland getuigd en gewezen wordt door erkende tegenstanders dat de zegen welke Nederland thans ge niet, vrucht is der A.R. of Calvinistische beginselen. Daarom niet in het minst, is ons land een toonbeeld van orde en rust; want de zegen en kracht onzer beginselen is veel rijker en veel grooter dan velen die oppervlakkig denken en leven wel beseffen. Neen het Calvinisme of de A.R. partij zal niet ondergaan of bezwijken. Zij is zooals Prof. Severijn het uitdrukte: De partij van den levenden God. Zoolang zij vasthoudt aan dat hooge en heerlijke ideaal zal zij in Gods kracht en door Zijn genade een zegen zijn voor land en volk. Een enkele kortzichtige moge eens denken dat het straks wel afgeloopen zal zijn en zich blij maken in dat vooruitzicht, dat zal echter blijken te zijn een hersenschim, een utopie. Veeleer gelooven wij dat een intense haat de drijfveer van zulke gedachten zijn. Dat gelooven is in strijd met de goede gunst welke wij gelooven dat God ons land in de A.R. partij nog bewijzen zal. Groote dingen heeft ons land genoten. Aan de trouw van onzen God heeft het nooit ontbroken. Hij heeft den arbeid der A.R, partij willen zegenen zoodat die volle en rijke vruchten gedragen heeft. Waren de belijders getrouwer geweest, onze God zou nog rijker gezegend hebben. Nu moeten wij weer in het geloof aan den arbeid. Ieder A.R., jong of oud, moet weer een propagandist worden. Ons beginsel moet uitgedragen worden onder alle lagen der bevolking. Velen wankelen ten doode. Velen zijn het spoor bijster. Velen zoeken naar een rust punt dat werkelijk vastheid biedt. Tot die allen moeten wij gaan om het be ginsel te laten zien dat wij bezitten en dat een schat in zich verbergt voor het per soonlijk leven, maar ook een kracht bezit van onnoemelijke beteekenis voor het Staatsleven. Tot een ernstige bestudeering der begin selen op onze Kiesvereenigingen wekken wij ernstig op, noodig is dat men elkander steunt en sterkt, elkander onderwijst, opdat van uit de Kiesvereenigingen een intensieve propaganda gevoerd kan worden. Groote. zeer groote dingen staan op het spel. Het gaat om de toekomst van land en volk. Het gaat om de vraag: of op onze Vaderlandschen bodem zich Vrijheid en Burgerzin in nationalen zin zullen kunnen ontwikkelen. Of het Gezag gedragen zal worden door diepere motieven. Of de Volks- en Staats-Souvereiniteit het hoofd geboden zal kunnen worden. Het gaat om de hoogste en heiligste goederen welke wij bezitten. Daarvoor moeten wij ons ge ven met al de kracht welke in ons is. Flakkeesche Zwemclub Tiende Jaarvergadering De zwemclub F.Z.C. hield haar 10e jaarver gadering in de zaal van den heer Jacobi te Middelharnis. Aanwezig waren 2 dames- en 20 heeren leden De Voorzitter Dr. C. F. Arends, opende de vergadering en heet de dames en heeren op deze 10e jaarvergadering hartelijk welkom en fplicueert de vereeniging met het feit dat zij na '-!!nn 10 jaren zoo flink en levens krachtig is en zich een zeer groote bestaans mogelijkheid heeft weten te verzekeren, iets Zooals velen reeds bekend zal zijn, heeft zich eerst een landelijk comité en hebben zich naar aanleiding daarvan provinciale comité's gevormd tot het aan bieden van een nationaal geschenk bij het aanstaand huwelijk van H. K. H. Prinses Juliana met Z. D. H. Prins Bern- hard van Lippe-Biesterfeld. De Burgemeester dezer gemeente heeft de hierna genoemde heeren en dame gaarne bereid gevonden om met hem een plaatselijk comité samen te stellen, ten einde aan genoemd doel mede te werken. Het plaatselijk comité bestaat onder leiding van den Burgemeester uit de vol gende heeren en dame: Ds E. van Asch, J. H. Boerboom, Mej. M. C. Dorst. J. H. Dijkers, H. van Es, J. C. de Gast. I. Geelhoed, A. A. Mijs, J. van der Poel en Ir. M. B. Smits. Het doel van het plaatselijk comité is om alle lagen van de bevolking de gele genheid te bieden een bijdrage te geven voor het nationaal geschenk. Vandaar ligt het in het voornemen, dat in de vol gende week jonge dames aan de huizen bons aanbieden, welke reeds van 5 cents af verkrijgbaar zijn. Voorts zijn die bons verkrijgbaar in de waarde van: 10 cents. 25 cents, 1 gulden en 2.50 gulden. Elke gave, klein of groot, zal door het comité dankbaar worden aanvaard als blijk van aanhankelijkheid aan en dank baarheid jegens het Huis van Oranje Nassau, dat reeds zoovele jaren het heil van land en volk onder Gods zegen in verheven zin behartigt. SOMMELSDIJK, 26 November 1936. Het Bestuur van het PI. Comité: J. L. DEN HOLLANDER, Voorzitter. I. GEELHOED, Secretaris. M. B. SMITS, Penningmeester. wat lang niet van alle vereenigingen kan worden gezegd. In die 10 jaren zijn er zeer zeker wel moei lijkheden geweest, doch deze konden in eigen boezem al dra weer overwonnen wor den. Meer moeite kwam van buitenaf tot ons tn allerhande belemmerende bepalingen en voorschriften van Rijk en R.T.M. Deze wa ren en zijn niet zoo gemakkelijk te overwin nen, tegen prikkeldraad-barrières is het zwaar vechten. Vooral voor de „pleiz,ier"-zwemmers is de toestand aan het Höpfd nog niet ideaal te noemen, doch men moet ook vooral niet ver geten dat in de eers te plaatsgezw om men moet worden om de gezond heid. Velen zwemmen alleen in een zomer zooals 1921 die gaf en beseffen niet welk een gunstige invloed er van het zwemmen uit gaat ook bij minder warm weer. Regelmatige zwemmers blijven jong en krachtig, zooals op de convocatie zoo tref fend juist is weergegeven, als het beeld van de vereeniging F.C.Z. Alle eer aan den ont werper daarvan. Een club die ondanks de minimale mede werking van autoriteiten, alles zelf weet op te knappen en aan te pakken, zooals bij de laatst gehouden feesten zoo duidelijk is tot uiting gekomen, Spr. dankt allen die zich verdienstelijk hebben gemaakt bij de feestelijkheden en vooral wat daar voor is gepresteerd, ook fi nancieel. Hierna volgen notulen, jaarverslag en ver slag kascommissie. Tot leden der kascommissie worden be noemd mej. M. J. Boekestein en de heeren S. Wijnhoff'en G. A. de Koning. De Voorzitter, die aan de beurt van aftre den is, wordt met algemeene stemmen her kozen. Van een jongere kracht als voorzitter wil de vergadering niets weten. Dr. Arends laat zich de herkiezing daarop welgevallen, hetgeen met een uitbundig applaus wordt begroet. Vervolgens wordt de heer L. Vink, die wegens zeer hoogen leeftijd wenscht te be danken als lid, -benoemd tot eerelid. Hier mee bezit de vereeniging thans haar eerste eerelid. Wij wenschen de sportieve en krachtige beer Vink nog veel genoegen van deze be noeming, moge zijn voorbeeld als beoefenaar der zwemsport voor vele jongeren een aan sporing zijn. De contributie voor 1937 wordt als volgt vastgesteld: dames en heeren 1.75, man en vrouw 2.50, een gezin 4 én juniorleden (beneden de 16 jaar) 1, alles per jaar. Bij de rondvraag wordt uitvoerig gespro ken over de viering van het 10-jarig bestaan der vereeniging op 17 Mei 1937. Besloten wordt dien dag feestelijk te vieren. Na gelicht te zijn is de „Sch. 68" door t wee drijvende bokken naar de Bergings haven te IJmuiden gesleept. Hier werden de zich nog aan boord bevindende tonnen met haring gelost. In de feestcommissie worden benoemd de dames II. M. Ie Comte en M. J. Boekestein en de heeren lm. Zaayer, G. Joppe, S. Wijn- hoff en G. A. do Koning, Over de verdere plannen zullen t.z.t. uit voerige berichten worden gedaan. Om plm. 10 ur werd de geanimeerde ver gadering gesloten. Hulp-centrale Goeree- Overflakkee Hot werkseizoon werd Woensdag 25 Nov. geopend met een vergadering van de Hulp centrale in Rohobot-lr te Middclhturnis. Na opening op gebruikelijke wijze door den voorzitter, dein heer Hogeweg, werd direct het woord gegeven aan den WelEd. heer J. van oer Waal, voor zijn onderwerp: „Wat zal de toekomst ons hrengen", aan gezien de tijd beperkt was en dit onder werp al een goede richtlijn zal zijn bij de komende propaganda. De inleider behandelt zijn onderwerp -n de hand van de volgende punten: 1. waarde der algemeene en bijzondere open baring; 2. Staat en Kerk en H. Schrift; 3. De oxpansiezucht en haar gevolgen. 4. Ver binding dor volken door tcohniok. 5. Is er moreele eenheid? 6. Wereldpolitiek; (mo narchaal, democratie, emotie, haat dor Sta ten: imigratie). 7. Staatkundig even- en overwicht. 8. Nationalisme. 9. Bolsjewisme. 10. Teleurstelling bij den Volkenhond. 11. Sterven of hervormen van den Bond. 12. Coalitie: de motie van Ede. 13. Wat er over Coaliseeren gezegd is. 14. Onze eigen anti revolutionaire taak. Op boeiende wijze wist deze oude voor trekker zijn belangrijk onderwerp aan de vergadering uiteen te zetten. Spr. heeft ook geen profetisohen blik en weet alleen zeker wat de laatste toekomst ons zal brengen, als al het oude zal zijn voorbijgegaan, zooals onze Bijbel in de Openharing doet hooren: ik zag een nieu wen hemel en een nieuwe aarde en al het oude is voorbij gegaanMaar aangezien in het verleden, het heden herleeft, heeft Spr. zich afgevraagd, wat -heeft God met de wereld gedaan en wat heeft de wereld met haar God gedaan, en beziet dan nader de Kerk, als de vleesdh-geworden Liefde en de Staat als de vleesöhgeworden wet en alles onderworpen aan het vleeschgeworden Woord. Alles uitvloeiende tilt God, die ons naar Zijn beeld heeft geschapen. In dit licht beschouwt Spr. ook de vraag of een Chris tenvolk een heidenvolk maar mag inpal men. Er is ook ten dezen opzichte groot misbruik gemaakt van de macht maar niet vergeten mag worden, dat uit de ware be schaving groote geestelijke zegeningen voor de andere bevolking is voortgekomen. Tot. in do 19de eeuw ging de expansie van de Wes- tersciho volken uit. Er is nu echter ook in het Oosten een expansiedrang ontstaan. .Tapan gaat ook dien weg op. Er zijn nu drie stroomingen in het Oosten te onderscheiden: de pan-Aziati- sche, de pan-Israelietisohe on de pan-com- munistisohe. De eindstrijd zal zijn de strijd tussohen blank en bruin. Te grooter is het gevaar geworden, doordat de gekleurde rassen leiders hebben gekregen die het Westersche leven kennen. Bij alle verbin ding der volken door techniek ontbreekt de moreele eenheid en alle geestelijke winsten dreigen te looir te gaan. Er zijn tal van fac toren die hiertoe leiden. De volkenbond met enthousiasme ingehaald dreigt een misluk king te worden. Deze heeft in een chaos het licht gezien en heeft den bestaandon toe stand bestendigd. Hier was eenzijdige na- tionaliteitspolitick de drijfveer en hoofd oorzaak. Toch al is de Bond zwak, dood gaan van den bond ou ontbinding betee- kenen van het klein beetje organisatie dat er nog is. Tegenover al die atiroomingen hebben wij te plaatsen heit „tot de Wet en tot de Ge- Ruwe Huid Ruwe Handen Ruwe Lippen Doos 30 cent. Bij Apoth. en Drogist tuigenis", cn dat als ons uitgangspunt te kiezen. Inleider bespreekt dan de practische poli tieke vragen en onze eigen A.-R. taak en eindigt met do conclusie dat wij rustig heb ben af te wachten, wat onze leiders ons opdragen, maar dan ook het werk zoo ge trouw mogelijk te doen. Een korte bespre king volgde hierop en vervolgens eenigc huishoudelijke mededeedingen betreffende te voeren propaganda, waarna de heer Van dor Waal met dankzegging eindigde. Nutsvolksuniversiteit De inhoud van het vorige artikeltje kwam hierop neer: le. Een poging tot oprichting van een Volksuniversiteit zal gewaagd worden- 2e. De drang der massa naar zelfontwik keling is ook op Flakkee voldoende uitge groeid om behoorlijk bezette cursussen mo gelijk te maken. 3e. Het programma 1936/'37. (U vindt het op de advertentiepagina). 4e. Het beginsel: „een V. U. is dan pas een „Volks"-universiteit, indien ze toegankelijk ;s voor iedereen": daarom is propaganda voor een bepaalde godsdienslige, politieke of sociale richting nadrukkelijk uitgesloten; daarom zijn verschillende betalingsklas sen vastgesteld. Verder wenschen we het volgende nog mede te doelen: Omdat geen subsidies ten dienste staan, moet de N.V.U. naar andere middelen om zien. In de eerste plaats is gedacht aan con tributies. Immers, de N.V.U. wil zijn een aparte, zelfstandige groep, met een eigen be stuur (zij het dat een der bestuursleden aan gewezen wordt door het Departement), zon der dat het lidmaatschap van het Nut ver plicht is. Als jaarlijksche bijdrage is aangenomen 0.50 of 1, door ieder zelf te bepalen; meer dan 1 mag ook. Aan het lidmaatschap zul len bijzondere voorrechten verbonden wor den, Een andere bron van inkomsten moeten de cursusgelden vormen. Voorloopig, eigen lijk is de heele regeling voorioopig, zijn vast gesteld betalingsklassen van 20, 30, 40 en 50 cent per cursusavond. Ieder kan zich naar zelt te bepalen draagkracht indeelen. Men kan dus zelf berekenen, op welk bedrag hem het volgen van een bepaalde cursus komt te staan. Om zooveel mogelijk aan de kleine beurs tegemoet te komen is het lidmaat schap der N.V.U. niet als voorwaarde be doeld tot het volgen van één of meer cur sussen. Onder gelijktijdige betaling van het cursus geld kan men zich liefst omgaand-aanmel den bij den secretaris van het Nut, den heer J. M. van Paasschen, Hobbemastraat, Mid delharnis, alwaar ook een toelichting op het programma verkrijgbaar is. Eén restrictie dient echter gemaakt te worden: een cursus gaat slechts door bij voldoende deelname; reeds gestorte gelden ontvangt men terug. Kijkt men echter het programma door, dan zal men het met ons eens zijn, dat de kans op niet. doorgaan van een of andere leergang, uiterst gering moet zijn. De onder werpen zijn zoo buitengewoon interessant, dat we veeleer een groote toeloop van be langstellenden verwachten. Wijt u ons bij bet streven naar de vor ming van 'n Volksuniversiteit steunen, een doel dat toch zeker aller medewerking ver- J dient, geef u dan zoo spoedig mogelijk op. De gemeenteraadsvergadering van Woens dag 25 November j.l. stond hoofdzakelijk in het teeken der begrootingen en rekeningen. De verschillende commissies brachten rap port uit. De vergadering, welke door ver hindering van burgemeester Den Hollander, onder leiding van weth. J. Vroegindewei stond,, heeft eerst in de morgenvergadering en na schorsing en heropening te 's avonds in een avond- en nachtvergadering zich dooi de agenda heongeworsteld. Verschillende punten hadden speciale he langstelling, maar de hoofdzaak draaide tocli om de tegenstand tegen een in te voe ren straatbelasting. De commissie, die de be grooting had nagezien, kwam mei een uit voerig rapport en met verschillende begroo- tingswijzigingen om daardoor de dreigende belastingverhooging, die unaniem als on aannemelijk werd verklaard, te voorko nen. Diverse uitgaafposten werden verlaagd en ontvangposten hooger geraamd. Heel uit voerig werd gediscussieerd over de subsidie aan liet Burgerlijk Armbestuur. De commis sie, die eveneens de begrooting van het B. A. bad behandeld, was tot de conclusie gekomen, dat deze subsidie met f 1000 vet- laagd kon worden. Aangezien er h.i. op de rekening 1936 geen tekort was, zou liet B.A. die eerst een subsidie van ruim f 1800 zou ontvangen, toch nog f 800 extra krijgen. B. en W. waren het met deze zienswijze niet eens. Vooral weth. Slis verzotte zich krach tig tegen het voorstel tot verlaging dei- bijdrage aan het B. A. Volgens dezen spre ker zou er geleidelijk aan een tokort zijn ontstaan doordat een tijdelijke kasgcldiee- ning feitelijk permanent was geworden, groot f6000. De heer Koppelaar, lid van de Commissie, bestreed deze meening op verschillende gronden en bepleitte in elk geval' in 1937 met een schoone lei te beginnen. De Commissie verklaarde zich bereid met weth. Slis de rekening 1936 op korten ter mijn te onderzoeken cn na te gaan of er werkelijk een tekort is. Bij stemming werd besloten de bijdrage aan het B. A. met f 1000 te verlagen, Weth. Slis deelde mede, zich tegen deze beslissing te zullen verzetten en ziclt te wen den tot Gedep. Staten. Een voorstel om de post steunverleening van f 40.000 te brengen op f 35.000, werd door de Commissie teruggenomen, omdat B. en W. dit onaannemelijk achten. Het slot was, dat een bedrag van circa f 2100 nog ongedekt was en men dit zou vinden door enkele posten o.a. nog te verwachten inkomsten, te verhoogen en andere nog te veriagen. Resultaat: een „uitgebeende" be grooting, zooals voorzitter Vroegindewei 't noemde. Aan het einde ontstonden er nieu we moeilijkheden, doordat de heer v. d. Slik met voorstellen voor verstrekking van schoeisel aan schoolgaande kinderen kwam en tot bijdragen in de premiebetaling door werkloozen en steuntrekkenden aan S.B.Z. en ziekenfondsen. Het heele kunstig opge zette begrootingsplan dreigde hierdoor weer ineen te storten. De beide voorstellen wer den niet ondersteund. De begrooting, in stemming gebracht, werd in den gewijzigden vorm aangenomen. De beide wethouders stemden niet mee. De heer v. d. Slik en J. v d Meyden stemden tegen. Om precies één uur werd begonnen aan het laatste punt der agenda: Wijziging be grooting N.V. EMGO 1936-'37. Dit betreft het reeds bekende plan tot stichting van een eigen kantoorgebouw en directeurswoning. De afgevaardigde Cor. v d Meijden hield een uitvoerig en goed ge steld pleidooi om aan te toonen, dat de be staande toestand onhoudbaar is. Er kan een bezuiniging door bereikt worden. Verschil lende berekeningen en accountantsverkla ringen hebben aangetoond dat 't zeer zeker verantwoord is tot aankoop grond en stich ting kantoorgebouw over te gaan. Spr. noemde -het bedrijf kerngezond. Het is in den duren lijd gebouwd en heeft ook zijn deel van de ongunst der tijden gekregen, maar niettegenstaande dit is de zaak ge zond. Dit blijkt wel uit het feit, dat een Commissie van een andere plaats een kijkje kwam nemen, hiertoe aangespoord door het Prov. Bestuur dat Middelharnis als voor beeld stelde. Door den heer Koppelaar werd toegegeven dat do toestand zoo niet te dul den is maar Spr. zou tegen stemmen, om dat zijn waarschuwende stem gedurende al twe<> jaar niet gevolgd was. Onderbrenging in een pand met het kantoor der waterlei ding, zou een jaarlijksoh voordeel van 4 a 5 duizend gulden gegeven hebben. Na uitvoerige discussie wordt tot stem ming overgegaan met als resultaat, dat de raad met 47 stemmen besloot geen goed keuring te geven. Tegen stemden weth. Slis, J. van der Meijden, C. van der Meijden en Boeter. Om kwart vóór 2 sloot de voorzitter de bewogen zitting. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar ons verslag dat door te groote uitgebreidheid niet in zijn geheel ge plaatst kon worden. DRAISJtlA-vAN-VALKENBURq 'S-; C A\ .*i LEVER] -•"ZACHT VAN SMAAK-PRUS 70tt Tentoonstelling in het Gebouw der Ghr. Openbare Leeszaal te Dirksland Op Dinsdag 1, Woensdag 2 en Donderdag 3 Dcc. a.s. wordt in liet leeszaalgebouw DA ten tentoonstelling georganiseerd van huis» vlijtarlikelen, welke gedurende den winter an het voorgaande jaar aldaar rijn vert aal-» digd. Niet alle menschen weten precies waf ep in liet Leeszaalgebouw eigenlijk gebeurt. La- (en wij mat enkele woorden u op de hoogte mogon stellen. In de eigenlijke leeszaal komen vele jon geren, waaronder er velen zijn, die anders onze straten bevolken, hun avonden door» brengen met liet lezen van geschikte !ec« tuur. Ieder uwer zal toestemmen, dat deze bezigheid verre le verkiezen is boven het straatslijpen. Ook beschikt de leeszaal over een uit» lcenbibliotheek, die ruim 1000 deelen bevat, welke winter en zomer regelmatig worden uitgegeven en waarvan een druk gebruik wordt gemaakt. Wekelijks worden ongeveer 200 tot 250 boeken uitgegeven en al kun» non wij het resultaat hiervan niet met cij fers aanloonen we mogen toch verwach ten, dat van liet lezen van Christelijke lec tuur een invloed ten goede uitgaat. Maar daarnaast doet de leeszaal ook nog iets anders. Er zijn veel jongens, die -nu een maal niet gaarne lezen en die wij toch on der ons bereik zouden willen zien om bun iets beters te geven dan wat de straat hun kan bieden. Ten behoeve van deze jongens werd da gelegenheid geopend om houtsnij- en figuur» zaagwerk te beoefenen onder leiding van menschen, die daarin onderricht geven. Reeds vijf jaar lang zijn wij hiermede bezig en ieder jaar konden wij voldoende deelnemers krijgen. In de maand Mei werd dan telkens een tentoonstelling georgani seerd. w at dit jaar voor het eerst-pas nu in December geschiedt. Verschillende oorzaken welke wij hier achterwege kunnen laten, hebben daartoe medegewerkt. Over die tentoonstelling moeten wij eens even praten. Wanneer de jongens voor eigen rekening dit werk moeten beoefenen, kunnen velen van hen dit niet volhouden om financicelo redenen. Daarom is een andere weg gezocht. Reeds twee winters maken de jongens hun werk voor rekening van de leeszaal. Dat wil dit zeggen. Het bestuur zorgt voor aankoop teekeningen, hout en verder materiaal, waarmede, onder ons gezegd, ieder jaar een flink bedrag gemoeid is; en de jongens ont vangen voor ieder werkstuk een kleine ver goeding. Maar dan moet de leeszaal ook ieder jaar het vervaardigde kunnen verkoopen. En dat wordt telkens geprobeerd op onze ten toonstelling. U begrijpt, dat er een aardig kapitaaltje zit in de productie van een ge- heelen winter door ongeveer 20 jongens. En nu doet zich het verschijnsel voor, dat wij slechts met de grootste moeite van onze producten afkomen, terwijl we u de ver zekering kunnen geven, dat er geen O.W. gemaakt wordt, daar het bestuur al zeer tevreden is als de voorwerpen voor kost prijs verkocht worden. Ieder jaar is het de betrekkelijk kleine kring van medelevende menschen, die ons van de zwaarste zorgen in dit opzicht ontlasten. Dat behoeft toch niet in onze groote gemeente, temeer waar de leeszaal door beide kerkelijke gemeenten in stand gehouden wordt. Wanneer wij onze artikelen niet verkoo pen, bet eekent dit, dat wij geen kans zien om onze jongens opnieuw te laten beginnen met deze huisvlijt. Dat komt dus hierop neer, dat oen twintigtal jongens, die vrij geregeld ons gebouw bezoeken, de straat weer op zullen gaan. Althans voor een ge deelte. Bovendien behoeft U niet bang te ziin, dat we U iets in de hand stoppen. Wat ge maakt is, mag gezien worden. Heel veel mooie gebruiksvoorwerpen zult U bij ons vinden, die tegelijk wat sierlijkheid betreft in staat zijn Uw smaak te bevredigen. Komt U eens naar onze mooie tentoon stelling kijken? U zult er geen spijt van hebben. Om het den bezoekers zoo aange naam mogelijk te maken, hebben we er dit maal een theeschenkerij aan verbonden. Enkele dames, die veel voor ons werk voe len, hebben zich beschikbaar gesteld (al weer belangeloos) om in de eigenlijke lees zaal u een kop thee aan te bieden, hetwelk gratis geschiedt. U ziet dus, dat wij ons heel veel moeite geven om het er zoo aangenaam te maken als eenigszins mogelijk is. Wil dat van Uw zijde waardeeren door naar ons werk en onze tentoonstelling te komen zien. Wij zul len U wachten. HET BESTUUR

Maas- en Scheldebode | 1936 | | pagina 1